Dienstaanbiedingen Goudsche Courant Birmenland. TTitd.e 2?ere. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. 403« STAATS-LOTER1J. INGEZONDEN. SPOET. Onze geïllustreerde Weekbladen. Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant Effecten handel te Amsterdam andere kinderen was het gelakt te vluchten. Joestsjinski echter en Sjenja werden door Beiliss gegrepen. Sjenja had zich weten los te rukken en was eveneens gevlucht. Joestsjinski echter was, naar ze had gezien, door Beiliss naar den fabrieksoven gesleept waar dan de misdaad zou hebben plaats gehad. Aan deze verklaring van een elfja rige „ooggetuige", die meer dan een jaar na het gebeurde daarover steeds had gezwegen, en eerst nu zich deze feiten herinnert, beweert de off. van justitie vooral groote waarde te hechten. Een katholieke priester, die als ge tuigen h charge is opgeroepen, zal het bestaan van het „ntueelemoord"-ge- bruik verdedigen. De eenige, als getuige opgeroepen geestelijke der Grieksche kerk, zal echter verklaren, niet aan het bestaan van ritueelon moord te gelooven. Uit Boedapest wordt geseind: Naar aanleiding van het ritueele moordproces te Kiew publiceren, op initiatief van' den Hongaarschen rab bijn Lebevië en den rabbijn van Sa- loniki, Loyer, 700 rabbijnen, waaronder die van Constantinopel, Manchester, Belfast en Adrianopei een verklaring, waarin zij onder ecsie verzekeren, dat er geen enkele Joodsche secté bestaat, die bloed voor godsdienstige doelein den gebruikt, en waarin zij er op wij zen, dat de Thora en de Kaballa zelfs het gebruik van bloed verbieden. Een afschrift is door middel van het Rus sische consulaat te Boedapest naar Kiew gezonden. Italië. Tengevolge van een hevig onweer is het plaatsje Magadino geheel en al onder water gezet. De spoorweg thsschen Beltinzona en Lugano is overstroomd. Een trein derailleerde tengevolge waarvan 6 beambten go- dood werden en eenige passagiers ge kwetst. Mexico. De toestand in Mexico. Door den Amorikaanschen consul- teneraal te Monterey wordt geseind, at aangaande de buitenlandsehe ko lonie geen ongerustheid behoeft te beslaan, daar deze reeds 14 dagen geleden met een extra-trein uit Tor- roon zijn vertrokken. Concentratie-comité. Het Vrijzinnig Concentratie-Comité voor de jongste algemeene Kamerver kiezingen hield gistoronavond alhier oen vergadering tot hot houden van een bespreking van do wenscholijk- hoid en mogelijkheid om te komen tot de vorming van een bestendig Concen tratie-Comité. Naar wü vernemon werd die wen- schelijkheid algemeen beaamd. Dientengevolge heeft het bestaande Concentratie-Comité zich bereid ver klaard voorloopig nog aan te blijven ten einde zich met de verdere voor bereiding en leiding der noodige be sprekingen en onderhandelingen te be lasten. Land- en Zeemacht. De Insp. der inf. heeft bevolen dat ook dit jaar geen opleiding zal wor- don gehouden voor don rang van serg.-maj.-administrateur, zulks we gens het groot aantal onderofficieren dat reeds op de candidatenlijst voor komt. Poolsche bijeenkomst in Nederland. In het „Berliner Tageblatt" kwam oen bericht voor uit Bocholt, waarin werd medegedeeld, dat de polen, wo nende WeBt-Duitschland, besloten had don binnenkort een congres te honden. Men vermoedde, dat de kenze hier voor zou vallen op een plaats in Ne derland. In verband hiermede kan het Hbl. melden, dat het feestgebouw te Win terswijk gisteren door de Polen ge huurd is voor 1 en 2 November, ten einde daar hun belangen te bespreken. „Hot Volku maakt melding van een oefening in het in volle Wapenuitrus ting over de hindernisbaan rennen, op de achterplaats van de Oranje-Nttssau- kazerne te Amsterdam door de depót- compagnie van het 7e reg. infanterie waarbij een man verkeerd terecht kwam en bewusteloos bleef liggen en een ander eveneens kwam te vallen, waarbij hij vermoedelijk een scheen been heeft gebroken, waarna de man schappen besloten het springen verder te weigeren. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van Van der Graaf A Co.'a Bureaux voor den Han del zon over de afgeloopen week in Nederland uitgesproken 44 faillisse menten tegen 36 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Dr. P. J. F. Vermeulen. Gisterenmiddag ie te Rijswijk na oen kortstondig ziekbed op 67-jarigen leeftijd overleden de heer Dr. P. J. F. Vermeulen, lid van de Eerste Ka mer en directeur van het dagblad „De Tijd". Petrus Jacobus Franciscus Ver meulen werd 11 Jan. 1846 te Delft geboren. Na te Leiden en te Heidelberg ge studeerd te hebben, promoveerde hij in 1871 te Leiden tot doctor in de wis- en natuurkunde. Achtereenvolgens was hij leeraar aan de H.B.8. te Goes en de R.K. H.B.S. te Rolduc. In 1827 werd hij in bet district Helmond tot lid der Tweede Kamer gekozen, waar hij al spoedig een der Invloedrijkste katholieke leden was. Sedert 1884 was hij directeur van het Katholieke blad „De Tijd". Kor ten tijd was hij president van den Ne- derlandschen Journalistenkring. Na de ontbinding der Eerste Ka mer werd hij tot lid der Kamer ge kozen. Heel kort is de overledene ook lid der Prov. Staten van Noord- Holland geweest. Dr. Vermeulen was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, van den 11. Gregorius den Grooten en van de Medjidié-orde van Turkije. In den overledene verliest de Katho lieke partij een zwaar verlies aange zien hij een der beste en kundigste voormannen dier partij was. Gouverneur-generaal Idenburg. - De N.ll.Ct. schrijft: „Volgens een officieuze, aan de pers gerichte mededeeling, heeft Mi nister Pieyte verklaard, dat er Voor hein geen enkele reden bestond, om een vervroegd aftreden van gouver neur-generaal Idenburg te bevorderen. Hieruit valt te lezen, dat zich bij den nieuwen Minister nu hij in de gelegenheid is geweest, zich te oriën-. teeren, en hij waarschijnlijk ook met den Indischen landvoogd overleg heeft gepleegd, de overtuiging heeft ge vestigd dat hij in alle gerustheid de verantwoording op zich zal kunnen nemen voor het door den heer Iden burg te voeren bestuursbeleid. Dit bestuursbeleid zal dus niet gevoerd worden in een richting, als bij de jongste Kamerverkiezingen zoo na drukkelijk is afgekeurd, de richting waartegen de heer Pieyte tijdens de verkiezingscampagne persoonlijk met kracht is opgekomen. Deze verklaring verheugt ons. Wij stellen er bijzonderen prijg op dit hier te zeggen, aangezien wij behoord hebben tot degenen, die op de moge lijkheid hebben gezinspeeld van een terugtreden van den heer Idenburg welke noodzakelijk zou worden, wan neer deze bewindsman zich niet in staat mocht hebben kunnen verklaren onder de inspiratie van andere beginse len, dan de politiek van het vorige Kabinet bepaalden, het bestuur te voeren. Zulk een terugtreden wensch- ton wij allerminst. Wat wij wensch- ten, was de zekerheid, welke de ver klaring van Minister Pieyte ons dan thans brengt. Over de wijze, waarop de Minister tot de overtuiging ie gekomen, wel ke hem dio verklaring ingaf, zal hij ongetwijfeld" bij de behandeling van de Indische begrooting in de Staten- Generaal inlichtingen verstrekken. De verklaring van minister Pieyte verheugt ons vooral, omdat de heer Idenburg reeds goed werk voor In- diö gedaan heeft, wij hem volmaakt in staat achten om nog meer goeds voor dat land te doen, en wij hem gaarno de gelegenheid gegeven zien, om zijn taak te voltooien. De wijze waarop hij zich ten opzichte van de moeilijkheden, welke in verband met de Indische Partij en de Sarikat Is lam zijn gerezen, heeft gehouden, ge tuigt van zijn inzicht, zijn tact en zijn bereidheid om, waar het moet, krachtig te handelen, terwijl de geest, welke uit dit optreden spreekt, ver trouwen inboezemt De heer Idenburg is iemand, wiens groote ernst en toewijding aan zijn werk achting en bewondering af dwingen en dien wij gaarne om die persoonlijke eigenschappen nog zijn tijd uit met het hoogc, thans door hom vervulde ambt bekleed zieiï. Ook achten wij het voor de In lndiö ge voerde ontwikkelingspolitiek, welke wij herhaaldelijk in de gelegenheid zijn geweest te prijzen, en die hij op velerlei wijze heeft bevorderd, ge lukkig dat aan zijn loopbaan als land voogd niet ontijdig een eind behoeft te komen." Stranding. Men schrijft nit Naaldwijk Door den hevigen N.-W. Btorm, wer den gisteren bij het binnenkomen twee garnalenbooten op de hoofden van de uitwatering van den Rijn geslagen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De vaartuigen zitten nog vast. Door de politie te Halfweg is een 50-jarig man aangehouden, die de laatste dagen zwervend was en die een 10-jarigen knaap trachtte mee te lokken in de richting Amsterdam en hem daarbij geld beloofde. Hij is in verzekerde bewaring ge steld. (O. H. Ct.) Verkiezings-propagandist. Voor het Hof te Amsterdam is gis teren behandeld de zaak tegen een 33-jarige onderwijzer, die door de Rechtbank te Utrecht bij vonnis van 17 Juli was veroordeeld tot dagen gevangenisstraf wegens het doen van valsche aangifte bij de verkiezingen. In Februarie was hij kiezers gaan werven voor zijn (R.-K.) partij. Hg liet aldus de tenlastelegging zeke ren P. een formulier invallen als zou deze f 175 's jaars verdienen, behalve kost en inwoning. Een onjuiste opgave, daar de verdienste slechts f 52 's jaars bedroeg, zoodat P. geen kiosrecht voor de Tweede Kamer kon bezitten. Bekl. liet P. de verklaring teekenen, zonder dat deze het doel kende. Getuige verklaarde, gezegd te heb ben dat hij niet meer dan f 1 's weeks verdiende iets wat bekl. ontkent. Bekl. schreef, volgens get., alles op en liet hem het stuk teekenen. Bekl. gaf hem nog de instructie, dat zijn vader maar moest zeggen dat hij f 3 50 's weeks verdiende. Bekl. hield zijn onschuld staande. Toen get. zich aanmeldde wist hij, bekl., niet beter of hij verdiende f 175 's jaars anders toch zou get. zich wel niet hebben aangemeld. Trouwens, getuige had hem wel degelijk gezegd aldus bekl. dat bij f 3.50 's weeks verdiende. De advocaat-generaal, de schuld van bekl. wettig en overtuigond bewezen achtende, eischte bevestiging van het vonnis. Moord. Voor de Rechtbank te Middelburg werd gisteren voortgezet de behande ling van do zaak tegen den 26-jarigen W. J. M., geboren te Amsterdam, wonende ie, Sluis en sinds 16 Maart té Middelburg gedetineerd, beklaagd van moord gepleegd te West-Sav ville (Noord-Amerika, staat New-York) op Harmen v. dl P., op of omstreeks 23 Februari jl." en diefstal van diens hor loge, diens overjas en eénig geld. Zooals wij destijds meldden, werd deze zaak geschorst wegens afwezig heid van twee getuigen, nadat uit het getuigenverhoor o.a. gebleken was dat bekl. op 24 Februari plotseling Ame rika verlaten heeft. Hoe hij verklaard had dat v. d. P. naar New-York was gegaan en hij gevonden roode vlekken als verf had aangewezen. Eerst op 3 Maart werd het lijk gevonden. Nu werden gehoord als getuigen H. Baumgartner, controleur, en A. J. Braedt, steward 3e klasse bij de Red Star Lijnen nogmaals géhoord de deskundigen dr. T. Van der Feen en J. C. Van der Harst, beiden apotheker te Middelburg, die de vorige maal verklaard hadden, dat de roode plekken op een in beslag genomen broek van bekl., bloedvlekkon waren, doch die toen nog geen tgd hadden gehad om te onderzoeken of dit al of niet men- schenbloed was. De eerste twee ge tuigen waren opgeroepen in verband met het reizen van M. onder 'n val- schon naam, Jan Verstrate, van New- York naar Antwerpen per „Finland" van genoemde Maatschappij, hetgeen reeds door twee getuigen bevestigd werd. De deskundige verklaarde thans dat het gevonden bloed menschenbloed is. Getuige Braedt erkende de getoonde pantofféls van beklaagde gekregen te hebben. De andere getuigen waren niet verschenen. Beklaagde blijft ontkennen. Het O. M. eischte wegens doodslag 12 jaar gevangenisstraf. De verdediger pleitte vrijspraak. De Rechtbank, dadelijk uitspraak doende, sprak beklaagde vrij. Doodgevallen. De 60-jarige P. v. d. B. te Katwijk viel van oen ladder, achterover tegen een muur. Bewusteloos werd liij op genomen en korten tiid daarna is hij aan de gevolgen overleden. Wat men voor films betaalt. Dezer dagen werd te Londen het opvoeringsrecht verkocht van de nieuwste bioscoop-sensatie „Antonins en Cleopatra". In de verkooplokalen der Cines-Mij. kon men bij die gele genheid de directeuren vinden van alle groote bioscopen ter wereld. De film werd voor den prijs van juist één ton aan de firma Buffios te Londen ver kocht. De veiling was ingezet met 50.000 gld. Het recht van opvoering is beperkt tot Groot-Brittannië en Ier land, de eilanden in het Kanaal en het eiland Man en wel voor den dnur van drie jaar. Door een der aanwe zigen wen! nog verzocht dien termijn te verlengen tot 5 jaar. Men ant woordde hem echter, dat de „Quo Vadis"-film reeds 560.900 gld. had opgebracht. Het is .wel een eigenaardig ver- schijnsel, dat tafreelen uit do Oude Geschiedenis op de film zoo'n reus achtig 8UCC68 zijn. De tgd van Cowboys en hardloo- pers is voorbij. Nu gaan daarentegen films als „De laatste dagen van Pom- peji" en „Quo Vadis" het hardst. Een draadloos telegram van 40.600 K.M. Het Brusselsche instituut voor draad- looze telegrafie deed Woensdag pogin gen, om met een cliënt in Birma in contact te komen. De proeven geluk ten. Het is voor den eersten keer, dat een draadloos telegram over zoo'n grooten afstand zijn bestemming be reikte. Het vermoorde knaapje. Blijkens een te Amsterdam versche nen bekendmaking is door de com- miss*aris van politie 1000 galden uit geloofd voor den gene, die de dader van den afscbu wel ijken kindermoord aan de overzijde van het IJ kan arres teeren of aanwijzingen kan geven, welke tot de arrestatie leiden. Hot niouwe schip der Kon.Holl. Lloyd. Van boord van de Gelria, in de lëpsche Zeo werd d.d. 9 Oct. aan de N. Crt. geseind Gelria, is het nieuwe stoomschip van de Koninklijke Hollandsche Lloyd, dat bestemd is voor den veortiendaagschen dienst op Brazilië en Argentinië, is gistermiddag door de bouwmeesters Alex Stephen Sons te Glasgow aan de maatschappij afgeleverd en van ochtend om zes uur naar Amsterdam vertrokken, waar men Zaterdagmor gen hoopt aan te komen. Het is oen schitterend schip, dat ruim 250 eerste klasse en meer dan 1000 passagiers 2e en 3e klasse kan bergen. In het volgende voorjaar zal de Tubantia, haar tweelingzuster, ge reed zijn. Wat inrichting en luxe betreft, staat de Gelria op de hoogte van de beste scheepsbouw-producten van den mo dernen tijd. In het begin van Novem ber zal het schip in de vaart worden gebracht. Een aantal schotsche gasten heeft het schip tot aan den mond van de Clyde vergezeld, terwijl het de proef vaart aflegde op de gemeten mijl. Het schip heeft een snelheid van ruim 17 zeemijlen. Na de proefvaart werd onder het spelen van het Wilhelmus do Neder- landsche vlag geheschen en nam de directeur de heer J. Wilmink het schip over. Fen veertigtal gasten, meest Hol landers maken den tocht van Glasgow naar Amsterdam mede. Onder hen bevinden zich de commissarissen de heeren Op ten Noort, oud-directeur van de Maatschappij Nederland, G. en P. den Tex, mr. A. van Ggn" regee- ringscommi8saris, en Mulder, inspec teur van de Scheepvaart. Het is prachtig weer. De lersche kust straalt in het zonlicht en het water is van een hard blauw, als de Middellandsche Zee. Alles spelt goeds aan het nieuwe prachtschip, dat als een triomfteeken van den verblijden den vooruitgang der Lioijd in de laatste jaren zijn intrede in Amsterdam komt doen. Woensdagavond half acht kwam de eigenaar van het Hótel Suisse aan de Wagenstraat te 's Gravenhage op zijn kamer, toen hij daar, na iicht ontstoken te hebben, een hom onbe kenden man zag. Deze beweerde, dat hij iemand wachtte, die volgens den oberkellner op deze kamer zou lo- geeren. De hotelier noodigde hem nu uit, mede te gaan naar het café be neden, 'waar de oberkellner zich be vond. De man.voldeed hieraan, doch beneden gekomen, wilde hij zich ver wijderen onder voorwendsel dat hij zich in het hotel vergist had en in een ander hotel in de Wagenstraat moest zijn. Daarmede nam de hote lier, wiens achterdocht was gewekt, natuurlijk geen genoegen, waarop de ongenoode gast het hazenpad koos. löp het geroep van den hotelier werd hij gegrepen door twee rechercheurs van politie, die juist in de Wagenstr. liepen. Bij het onderzoek, dat daarop in bedoelde kamer werd ingesteld,' wer den er de deuren van kasten en laden gevonden, terwijl een damescostuum dat aan den kapstok had gehangen, op het bed was neergelegd. Er werd echter niets vermist. Een zesjarig kind, dat reeds te bed lag, had den man bezig gezien, terwijl hij alles nasnuffelde. Op den man werd bijna tien gulden en de helft van een kaartje buurtver keer Rotterdam—den Haag gevonden. In afwachting van zijn overbren ging naar het huis van bewaring u hij in het politiebureau aan de Nieu we Haven achter slot gezet. In het Reitdiep bij Dorkwerd (Gr.) is gisteren het lijk opgehaald van een onbekenden 18-jarigen man. Het lijk verkeerde reeds in staat van ont binding. N.R.Ct. Volgens een gistermiddag ontvangen draadloos bericht van het Haaksvuur- schip drijft er bij de Haaksgronden een schip met het sein N. C. in top, wat beteekent „ik heb onmiddellijk hulp noodig." De sleepbooten Hercules en Sim- son zijn ter assistentie vertrokken, meldt het Dbl. v. Helder. Te IJmuiden is gistermorgen een jongeman, J. de Gr., van den stei ger bij het dok in de Visschershaven geraakt en verdronken. Haarl. Ct. Uit Boulogne aan Zee wordt aan de N.R.Ct. geseind: De stoomtrawler Gaulois van hier is op de Noordzee in aanvaring geweest met den Noor- achen driemaster Konga verre uit Kra- geró. De driemaster is gezonken, 2 opvarenden zijn verdronken, de ove rigen zijn hier binnengebracht. Voordeelige studie. Vóór eenige jaren werd een Utrechtsch student op bijzondere wij ze in de gelegenheid gesteld onbe kommerd en buiten bezwaar van pa's schatkist zijn graad te halen, schrijft het U. D. Gezegde studiosus, neef van een in Rusland gevestigden Hollander, had van de Russische Regeering oe opdracht gekregen in de archieven te Utrecht nasporingen te doen naar documenten, over het verblijf van tsaar Peter den Groote in ons land. Aan deze opdracht was een vast, en natuurlijk een ruim (Petersburg heeft een gulle hand voor nemen en geven) jaargeld verbonden, liet jong- mensch kon er prinselijk van leven. Hij bleef zoeken tot hij uitgestu deerd was en werd voor het zoeken betaald. Daarna rapporteerde bijnaar Rusland: „Tot mijn leedwezen niets gevonden, maar ik heb een broer, die verder zoeken wil." Hopen we voor dien broer het beste Te Wageningen is in Ziekenzorg overleden de 20-jarige tuinman J. v. L., die 10 dagen geleden uit een boom was gevallen tijdens het perenpluk- ken en daarbij de ruggegraat brak. N.R.Ct. Te Blerik in Limburg is tijdens de kermisdagen weer geducht het mes gebruikt. Bij een der vechtpartijen werd de spoorwegarbeider Bogaerts uit Venlo zoo ernstig in den rug ge wond, dat men voor het behoud van zijn leven vreest. De vermoedelijke dader blijft ontkennen. Hbl. Zonderlinge ziekte 1 Als historisch vertelt de „Residen tiebode" het volgende: Een lid van een ziekenfonds had zich ziekgemeld en na inzage van het doktersbewije, dat aangaf dat de man tijdelijk rust moest nemen, had het bestuur van het ziekenfonds „Pas op" hem op de ziekenlijst geplaatst. Eenige keeren reeds had de echt- genoote van den kranke de wekelijk- sche uitkeering trouw komen ontvan gen. De commissaris van het fonds met de contréle belast, besloot op zekeren keer zich eens te gaan over tuigen hoe het den patiënt ging. Het volgende gesprek ontspon zich met de huisvrouw, die den ambtenaar bij de voordeur ontving: Dag, juffrouw 1 Goeien avond, meneerI Ik ben de commissaris van het ziekenfonds t Ah zool... Nou mijn man te nog niks lekker. Hij wou d'r al uit. Maar ik zeg: je blijft derin hoor, daar komt niks van... hij heit de koors as een paard... Zoo dus hij ligt nog te bed? Zeker, meneer, ik zeg u toch, hij wou d'r uit, maar ken je denken, ik zeg... Ja, ja, dat is goed, hij moet er maar onder blijven, maar ik zou 'm toch wel eens willen zien. Gut, meneer, das jammer, hij slaap nou net zoo lekker, assu ef fent jes naar 'm wil kijken, mijn goed natuurlijk, maar loop dan zachies de trappe op, hij heit zoo'n hazeslapie, hij schrikt direct wakker... en dan heb ik er maar de last van... Goed, goed, juffrouw, ik zal heusch geen geluid maken. Ja, maar wat ik nog wil zeg ge, meneer, zei u ook niet tagen 'w spreken? Natuurlijk niet. U zegt toch dat hij slaapt! - Ja, ziet u, maar ik ben zoo bang dat u zich zou vergisae en dan schrik de arme stakkert van u stem wakker... Wees u maar gerust en wijs me maar eens den weg. O hier, meneer, daar in de hoek staat het bed. Op z'n toeiten loopt de commissa ris behoedzaam nu ar het ledikant en ziet onder de hoog opgetrokken de kens de vormen van een menschelijk lichaam. Zelfs het koortsachtige hoofd heeft nog meer warmte gezocht onder de zware dekenlast. Alleen enkele stijl opstekende haarsprietjes behoorende tot het corpus van den lijder, die diep is weggedoken on der de kleurige dekens bewijzen, dat er werkelijk een menscji zijn ziek lichaam eenweldadige rust verschaft. Nu, fluistert de commissaris, hij schijnt het geducht te pakken te heb ben, juffrouw. jeminee, of-ie, zucht de be droefde eega, zoo leit-ie nou al een paar ure. Al roep ik nou... Kees wil je wat gebruike... Kees kijk er is naar je vrouw... hij geeft geen greintje asem... Zoo wordt-ie daar niet wakker van? Maar beste juffrouw, ik vind dat hij een beetje frissche lucht moest inademen. U moest die zware dekens wat terugslaan, dan haalt hij vrijer adem. Waarerapel niet, meneer, nee hoor, laat 'm maar stil legge... hij slaap nou net zoo fijn... Alles goed en wel, maar 't zou toch veel beter voor hem zijn en dan ook, ik wil hem wel even zien. Ach, meneer, geloof me nou, dan wordt-ie wakker... 't Is 'n lobbes van een kerel, maar as 'k 'm uit z'n slaap wakker maak, dan kan ik geen huis meer met 'm houwe... De commissaris had echter allang lont geroken. Onder het hardop zeg gen van: „daar zal ie niet van dood gaan", trekt hij resoluut de dekens wog eneen houten kapperskop met daarop bevestigde pruik rompla- eeerde den zieken bloed, die zeker hier of daar van de reeds ontvangen „bossen-centen" een smakelijk potte- ke bier zat te verorberen... De gevolgen zijn te begrijpen. De verontwaardigde commissaris achtte 't noodzakelijk de ontstelde juffrouw mede te deelon, dat de vereeniging wel een ziek lichaam met kop, lijf armen en beenen een uitkeering gaf, maar een enkele kop... zie je juffrouw daar staat niets vafi in de statuten. Te Maastricht is gisternacht inge broken in de O. L. Vrouwekerk. Door oen tuimelraam stuk te slaan, heeft men zich toegang verschaft. Het schijnt op do kroon van het Mariabeeld ge munt te zijn geweest, tenminste die beide kronen waren afgenomen, maar ergens anders neergelegd, omdat ze waardeloos bleken. De echte kronen worden achter slot en grendel bewaard Er wordt niets gemist. (N. Crt.) In Paterson (New Jersey) zijn goed geslaagde proeven genomen met een stelsel van ondergrondsche buizen voor het vervoer van brieven. De buizen zijn 90 c.M. in diameter en de brieven worden verpakt in motalen cylinders, die juist in de buis passen. Er kunnen zoo meldt de N. R. Ct. door de toepassing van een electro- magnetische beweegkracht, cylinders met een inhoud ter zwaarte van 1200 pond door de buizen worden gedreven. De installatie wordt bediend dooreen man, die enkel door het drukken op knoppen en het verstellen van han dels op oen schakelbord de cylinders Iaat voortgaan of tegenhoudt, wissels laat nemen en naar de plaats van bestemming dirigeert. Het heet dat de Engelsche minister van posterijen, die thans in Vancouver vertoeft, naar New Jersey zal komen om het stelsel te leeron kennen voor eventueele toepassing der vinding in Londen. GOUDA, 10 October 1913. Onafhankelijkheidsfeest. Naar wij vernemen worden pogin gen in het werk gesteld om do vie ring van het onafhankelijkheidsfeest eenige dagen later te doen plaats hebben. Tegen de vastgestelde data's wor den vele bezwaren geopperd, en bo vendien is het daags na de feesten, 1 Nov., een R. K. feestdag, waardoor dan ook dien dag vele werkzaamhe den stil staan. Wil een feest kans van slagen heb ben, dan dienen de bezwaren, zooals die thans bestaan, te worden wegge nomen. Historische Optocht 1913. Naar aanleiding van de deze week geplaatste advertentie meldt de Com missie ons, dat nog eenige hoofdrol- len te vervuilen zijn. Ze hoopt, dat de aanvraj|Sn spoedig het beschikbare aantal plaatsen zullen overtreffen. Ned. Bakkersbond. In een hier ter stede gisterenavond gehouden vergadering is opgericht de afdeeling Gouda van den Ned. Bak kersbond, waarvan het bestuur is sa mengesteld als volgtG. J. Goedo- wagon, voorzitter; Joh. Massaar, secre taris C. Vergeer, penningmeester, 5. van Creveld en C. Slegt. Terstond na opening van de verga dering werden door het voorloopig bestuur mededeelingen gedaan omtrent een met de Bakkers-patroonsvereeni- ging „Eendracht" gehouden conferen tie, waarin de besprekingen op de meest vriendschappelijke wijze zgn gevoerd. Besloten werd, om indien mogelijk, dos daags van het Onafhankelijkheids feest niet te bakken. Mede werd be sloten om aan de Feestcommissie een adres te zenden om den optocht niet te doen houden op Vrijdag of op Maandag, waarvoor aan do Bakkers- patroonsvereoniging „de Eendracht" verzocht zal worden adhaesie te be tuigen. Benoemd werden tot afgevaardigde naar de Hoofdbestuursvergadering de heer Joh. Massaar en tot plaatsver vanger de heer G. J. Goeaewaagen, Met dank aan den heer Massaar voor de vele werkzaamheden, werd de vergadering door den voorzitter ge sloten. Waarschuwing. De Commissaris van Politie der ge meente Velsen blijft nog steeds waar schuwen tegen het aangaan van han delsrelaties met personen, zich noemen de N. of K. Zoontjes en zijne huisvrouw Verduin, en G. F. de Bakker en zijne huisvrouw C. Galosloot wonende te Velseroord en Breesaap te IJmuiden gemeente Velsen, die alle mogelijke handelswaren zonder betaling trachten te bekomen. Boskoop. Bij de gemeente-politie is aangifte gedaan door C. Janmaat wonende op de Znidkade, dat in zijne woning deze week op een nacht door onbekende personen do ruiten zijn ingegooid. Een met een paard bespannen brik, toebehoorende aan de "Wed. van Vliet, geraakte jl. Woensdag tenge volge het uitglijden van het paard in de wetering langs den Reijerskooper- weg. De brik word zeer beschadigd opge haald torwijl het paard aan den over kant der wetering in den tuin van de R. Kath. kerk op het droge werd gebracht. Naar wij vernemen zijn in deze gemeente door circa negentig personen boven den leeftijd van 70 jaren aan vragen ingediend aan te Rentecom missie te Alphon, om oene rente inge volge art. 369 der Invaliditeitswet. WaddinxueenDoor de Gemeente politie is tegen een drietal Rotterdam mers proces-verbaal opgemaakt we gens het maken van muziek op den openbaren weg, zonder daartoe ver gunning te hebben bekomen. Ze had den bij zich een draaiorgel Toen de veldwachters hen verbaliseerde, gaven zij ten antwoord „dat zij niet voor geld, doch uitsluitend voor liefhebberij speelden". Wel een uitzondering op den regel Binnen niet al te langen tijd zal hier worden opgericht een vereeniging van houders van politiehonden. In verband met bovenstaande kan worden medegedeeld dat door den ge meente-veldwachter Van Ringelen- stein do Bekende politiehond „Vesta" uit Oosterhout is aangekocht. Krimpen aid. Lek. Tot gemeen teveldwachter werd alhier benoemd de hoer C. Korenbloem, thans in gelgke betrekking te Dordrecht. Moordrecht. De afdeeling van de Zuid-Holland8che vereeniging „Het Groene Kruis" zal hedenavond een ledenvergadering houden.. Onderwerpen 1. Opening door den voorzitter. Herdenking van het 10-jarig bestaan der vereeniging. 2. Notulen der vorige vergadering. 3 Ingekomen stukken. 4. Mededeeling begrooting 1913. 5. Verkiezing van oen afge vaardigde ter algemeene vergadering. 6. Punten van beschrijving voor ae algemeene vergadering. 7. Rondvraag. Rceuwijk. In den nacht van Maan dag op Dinsdag jl. zijn van den dag- looner H. Versluis alhier, ongeveer 50 roode en witte kooien van kijn akkertje gestolen. Schoonhoven. Aan Staats-Ct. 236 zijn toegelegd de Koninklijke goed gekeurde statuten der vereeniging Algemeen Belang, alhier. De vereeniging stelt zich ten doel bij de bewoners van Schoonhoven en omstreken, inzonderheid onder de werklieden, de spaarzaamheid te be vorderen. Zij tracht dit doel te bereiken langs wettigen weg en wel door: a. het verspreiden van geschriften, waarin tot systematisch sparen wordt opgewekt b. vergaderingen tot het houden van besprekingen over onderwerpen, betrekking hebbende op het onder a. bedoelde c. oprichten van een spaarfonds voor den aankoop van brandstoffen en winterprovisie ten behoeve der leden d. en verder elk middel dat ter be reiking van het doel der vereeniging kan worden aangewend, 5do KI. Trekking van Vrijdag 10 Oct. i No. 16860 f 70 en premie van f 3000. 8378 f 400. Prijzen van f 70. 6290 6871 8086 0060 7008 7402 7512 7805 10716 11140 11600 11770 11817 11971 12028 12887 14086 14484 16804 17204 18408 18077 5de Klasse 16a° Lijst No. 18717 m,2 f 70. Buiten verantwoordelijkheid der Red. Mijnheer de Redacteur Het Bestuur der Vereeniging tot in standhouding der Kinderbewaarplaats alhier, v-uagt u bij dezen het verslag over den Toestand van bovengenoemde Vereeniging gedurende het boekjaar 19121913, in uw blad te willen plaatsen, ten einde zflne stadgenooten en begunstigers daarvan in kennis te stellen. Er werden 3570 De bestaande vacature in nel Bestuur werd vervuld door h£t toetreden van Mevrouw W. van Reedt Dortland— Brouwer als fid vangnet Bestuur. Er moesten in deiwoop van het jaar hoogst noodzakelijke reparaties gedaan worden aan hot gebouw der Inrichting. De kas was daartoe niet toereikend en wg zagen ons genoodzaakt steun te vragen. Met blydschap werd door het Bestuur aan giften ontvangen de som van f 247.55, maar toch moot het jaar met een nadeeüg saldo eindigen. Uitgegeven f 1514.82 Ontvangen 1498.60 Nadoelig saldo f 16.22 Van de familie Viruly en van de Directie der Stearine Kaarsenfabriek alhier, worden weder de gewone jaar- lijksche bijdragon ohtvangen. Het Bestuur bevoelt deze nuttige inrichting in de blijvende belangstel ling van alle begunstigers aan. U dankzeggende voor de verleende plaatsruimte, achtend, Het Bestuur der Vereeniging tot in standhouding der Kinderbewaarplaats J. C. LE RÜTTE, Presidente. K. A. BRAAT—Hoogendijk, Secre taresse en Penningmee8toresse. Leden van het Bestuur. E. DE BOCKER. M. SCHUIT BEST. M. KROON—Kikkert. M. v. d. STRAATEN—Spküijt. Wed. A. DEMMERS—Straveb en W. VAN REEDT DORTLAND— Brouwer. Vliegen. Luit. Coblijn heeft thans ook zijn nieuw Farman-toesfcel, type-militair, in gebruik genomen. De Trine heeft als voorplaat Prof. W. H. Bekrens, Hoogleoraar in de Waterbouwkunde aa» de Technische Hoogeschool te Utrecht, verder de vliegweek in Berlijn, de uitdeeling van brood en haring op 3 October in Lei den, eenige foto's van deOnafhankë- lijkheidsfeesten te Haarlem, Breda, Doesburg en Angerlo, eenige tooneel- tjee uit de operette, Der Zigeuner- prima's, personelia, romanbrjvoeg&el De Wereldkroniek brengt in beeld eonige sterke staaltjes vliegerskunst en koelbloedigheid van den vlieger Pégoud, de laatste afsluitdammen van het Pauamakanaal weggenomen, een portret van den Franschen componist Saint-Strëns, een standbeeld van Verdi dat te Roncole wordt opgericht, eenige kiokjes van Zwitserland, personalia, kroniek van de week, caricaturen enz. Ons Premieblad Pak-me-mee bevat o. m. een portret van den sohrijver van het tooneelstuk Silvia Silombra, Jhr. A. W. G. v. Riemsdijk, de eer ste Nederlandsche electrische berg- baan, die door hot villapark Mooi Ne derland en eindigt bg het Hotel Groot Berg on Dal, do vergadering van den Bond van Boekdrukkerijen vergade rend in Musis Sacrum te Arnhem, verder kinderblad, enz. De zaak-Deen-van Oss. Men meldt ons uit den Haag. Men zal zich uit de verkiezingsdagen in de residentie herinneren de kwestie tegen den vrijzinnigen candidaafc, den heer E, Deen. Thans is tusschen deze en zijn aanvaller, den heer S. van Osb overeengekomen, dat een raad van eer een onderzoek zal instellen naar de gegrondheid van de besohuldigingop door den laatste ingebracht. Tot leden van deze raad zijn be- noomd door den heer Deen de heer Dr. D. Bos, door den heer van Oss de heor Dr. W. W. van der Meulen en door deze beiden Prof. Mr. A. C. Visser van IJzendoorn te Leiden, die deze benoemingen Rebben aanvaard. Huldiging Carmen Sylva. Ook Nederland zal op den 70on ver jaardag op 29 Dezember a.i. Carmen Sylva huldigen. Een commissie tot dit dool heeft zich reeds gevormd. Inhuldiging Joeansjikai. Peking, 10 Oct. De inhuldiging van den Chineeschen president, Joeansjikai heoft zonder incidenten plaats gonad. Mijnramp. Uit Eggelshoven wordt gomeld, dat bij de plaats gehad hebbende mijnramp 3 Duitsohers behoudon boven zijn ge bracht. Dr. Vermeulen f Het stoffelijk overschot van Di. Vermeulen zal Maandag a.s. op de R. K. begraafplaats to 's Gravenhage ter aarde besteld worden. Vooraf heoft in de R. K. Kerk to Rijswgk eon plechtige uitvaartdienst plaats. Tweede Kamer' Heden hielden zich nog 2 afdeelin- gen der Tweede Kamer bozig mot het begrootingsondorzoek. f De nieuwe gezant in Engeland. Dg nieuwe Noderl. gezant in Enge land, oud-Minister De Marees van Swindoren is gisteravond naar Londen vertrokken. Aan het station word hem o.a uitgeleide gedaan door de leden der Engelsche legatie alhier. Tegen het eind dezer maand wordt de heer Van Swinderon nog korten tijd hier te lande terugverwacht om zich daarna definitief to Londen te vestigen. Torpedojager gezonken. Tokio, 10 Oct. De torpedojager „Satsooki" deed oefeningen in de Golf van Minato, toen plotseling do stoom ketels sprongen, waardoor het «chip tweeën word gesneden. De torpedo- zonk onmiddellijk. •oor de ontploffing werden 2 man gedood en 16 gewond. Inbraak. In den afgeloopen nacht hebben inbrekers te 's Gravenhage hun slag geslagen in een woning in de Molen straat, welke des nachts vorlaton is. Verschillende voorworpen zijn ont vreemd tot een waarde van f 40.—. Van de daders is geen spoor ontdekt. jager Doo hebben in de gteed* tucce*. §0" DeteadverlMiMi) kosten slechts bij vooruitbetaling: 1—8 regeU I 0.36, voor elke regel meer 6 cents. Opgaaf uitsluitend aan het Bureau. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 768.6 te Skeedesvers, laagste stand 749.5 te Riga. Verwachting tot den volgenden dag Zwakke tot matige oostelijke tot zuideljjke wind, half tot lioht bewolkt, weinig of geen regen, mogelijk nacht vorst. Zelfde temperatuur overdag. Koer* vau heden. VAN DEN 10 OOT. 1913. Staataleenlngen. Ned. Cert. "Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr, Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. ld. Obl. (Gr. Russische SDW.mij) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. ld. Obligatie 6e Emis sie 4 pet. Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië Funding Leo- ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pot. Venezulea Dipl. Schuld 1905 3 pot flank- en Credlet-Instel liegen. Fed. Bankaandeelen Indnstr. Ondcrnemluven American Cor A Foun dry Comp. C. v. A. 44 Vs ld. Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. 65 Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. 23l,/i U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. ö6l/f K»l. Crediet Instell. en Cultuur Ondernemiiifen Haudolsver. „Amster dam" Aand. 235 Jav, Cultuur MijAand. 248®, Ned. Handel-Mg.O.v.A. 189% Hfinbouw Mfien. Ketahoen" Mijnbouwl Mij. Gew. Aand. l&Vi Redjang Lebong, Mijn bouw Mg. Aand. 192 Great Cobar Aand. 36 Petrolenm-tfudero. Dordsohe Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. 183 /g Kon. Nod. Mij. totExpl v. Potr, Bronn. C.v.A. 630 „Shell" The Transp. A Trad Cy. C. v.G.A. 625 Scheepvaart Mycn. Ned.Am. Stoomvaart Mij. Aand. 208 Stoomvaart-Mij. „Zeo- land" Preferente A120 1% Int. Mercantile Marino Cy. nfgeat. Pref. AJ 4Vi Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A. 104 Diversen. Max wol Land Gpant Cert. v, Aand. 3 he Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. 9% Spoorwegen. Holl. IJzoren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwogen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij SerioA-HObl. 3 pet. W arschau-W eonen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss, Amerika. Atchison Alg. Hypb, Obl. 4 pot, Erie Spoorweg-Mij Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cort. v. gew. A Wabash Gew. Aand. Premleleeningen. Amsterdam Aand. 3 pet. Hongarije. Tiieiss-Ro- gulirungs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 5 pCt. Amerikanen zwak, Mijnen bijna geen omzet, Rubbers stil en prijshoudend, Petroleum voor eenige soorten beter, Tabakkon prijshoudend, Culturen vas ter, Nat. Staatsf. stil iets beter, Bui tenlandsehe weinig variatie. 92'/. 93 99'/, 99'/, 61"/,. 61»/, 185'/, 93'/» 93"/ 28'/, 28'/, 169"/,, 4 169'/, 100 99 146

GC | 1913 | | pagina 2