Blrvnexi larrcS. Wat xru.1? Gemengde Berichten- KAHTOIGERECHT TE GOUDA. Stadsnieuws. PFOET. 3SS"dEiet. Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant Effeetcikudtl teAnsUrdim - Da Ooderdomsreate. Man meldt ona alt Amsterdam Bij da rente-commiaaie te Amater- dam zijn than» 4500 rente-aanvragen ingekomen. Mét inachtnemig van de aanvragen dia nog bjj da toaacben-peraonen in behandeling zgn of komen kan het totaal aantal aanvragen voor Amster- dara min»tem op 7500 worden geachat. De rente-eommuzie beachikt nn over de namen van alle 70-jarigen in Am sterdam een kleine 20.000 zoo dat preciea kan worden nagegaan welke rechthebbenden nog met om hnn rente z^n gekotpen. Aldna aal zeker niemand worden gepaaaeerd. Trouwen» daarop waa al zeer weinig kana, want het ia merkwaardig hoe anel deze zaak in alle lagen der bevol king bekend ia geworden. Er zullen weinig wetten zfjn, die tot dien graad van populariteit brengen ala de art, 369 en 370 der Invaliditeitswet. En er ia helaaa ook miaachien geen wet die de nitvoerdera voor zulke tragiache beaiiaaingen plaatat ala' deze I De ouderdomatoelage. „De Tijd" achrijft „Zijn onze inlichtingen juiat, dan zal do ouderdonutoelage, die begin December aan 70-jarige oud-werklie den van Rijkawege moet worden uit gekeerd, veel grooter uitgaven vor deren, dan waarop ia gerakend. Er moeten tot dnaverre bij de ver- achillende Rente-oommiaaariaaen reed» meer dan 8IT000 aanvragen zgn inge komen en al zullen daarvan door de Ilijkavarzekoringbank nog wel eenige worden uitgeachift, het ia nu al zeker, dat er heel wat meer dan 26.000 het cijfer dat Minister Talma door zijn deskundigen ia voorgelegd, nollen overblijven. Aan de Bjjkaverzekeringabank wordt lederen avond door tal van ambtenaren eenige uren extra gearbeid om de paperaaaon te bewerken, die nit het geheele land herwaarta zijn gekomea, en er komen nog handen te kort." Katholiek Nederland 1813-1913. Naar het Centrum verneemt, zal het werk, dat een overzicht beloofd te geven Van Katholiek Nederland 1813 —1913 nog voor Nov. veraohjjnen. i Een vraag aan den heer Duy». In „Bet Volk" komt het volgende pittige atnkje voor onder den titel „Een vraag aan J. E. W. Dny»": „Wat noudt gij zeggen van een liberaal gemeentebestuur dat alleen aan een afd. van het Nederl. Onderwijzer» Genootschap, of van oen katholiek gemeentebeatuur, dat alleen aan een katholieke onderwjjaoravereon. een achrjjven had gezonden, ala 't Zaan- damacbe gemoontebeatnnr aan de afd. Zaandam van den Bond van Neder- landaohe Onderwijzer»? Schandelijk partijdigI Ja of neen? En wat denkt gij, dat do leden van den Bond van zulk een gemeentebe atuur zouden zeggen? A'dam. J. W. GERHARD." 11De Dordteohe qnaeatio. Volgen» de Dordtzcho Ot, heeft by de Ned. Herv. gemeente te Dordt de de heer A. Vleeaenbeek bedankt al» ouderling en de heer 11. P. Kramor al» diaken. Deze vrijzinnigen, om wier verkiozing zooveel te doen i» geweest, en die den 20n dezer beveatigd zullen worden, zitten du» sloehta tot 31 De- nember. i Hot XXe Woreldcongrea voor den Vrede en de XVHIo Bijeenkomst dei- Interparlementaire Unie zijn voorbij. I)e atad van het Vredeapaleia heeft de internationale Vredeaoongreaaen in haar midden gehadon» land heeft mogen bemerken, dat de opening van hot Vredeapaleia niet alleen overeon- komatig de officieele voorschriften door diplomatenkringen vormeijjk ia gevierd, maar voor honderden Parle- mentaloden en honderden vredeavrien- den nit alle landen der wereld aan leiding ia geweeat, om naar Nederland te gaan, om bjj de opening van het aymbool der Vredeabeweging te getui gen van hun onwankelbaar geloof in de verwezenlijking van hun ideaal. De internationale Vredeacongreaaen zijn voorbij. Hebben zij een blijvend gevolg achtorgeMten Nog iteeda zjjn er tal van peraonen. die niet kennen hot verachil tuaachen deze Congressen en de officieel» Vredeaconferentiea peraonen, die niet weten dat deze oon- .greaaen niet ander» kunnen zjjn dan een jaai 1 jjkach vereenigingapunt voor allen goedwillenden^waarop- »ij trach ten hun denkbeelden weder meer be kend te maken, hnn onderlinge orga nisatie te versterken, en waarop zg wenachen voor de toekomst uitspreken, 4ie door de officieele Vredeaconferentiea moeten vervuld worden. Voor wie 'miskent het karakter der Congressen, zullen ook de Haagache bijeenkomsten onbevredigend zgn geweest Ook na de Congressen rommelt het nog in het Oosten, is er van vermindering van bewapening in Europa geen sprake I Wie echter beseffen dat deze Con gressen onmogelijk een verandering in de verhoudingen tuaachen de Staten rechtstreeks kunnen tot stand brengen, zij sollen dankbaar erkennen het vele goede dat deze Congressen hebben voortgebracht. Door de uitstapjes naar Rotterdam, naar Delft, naar Alkmaar en Amsterdam, naar Arnhem, door het concert in het Kurhaua en de openbare vergadering in „Concordia", zullen tal van personen voor het eerst iet» van de vredesbeweging hebben bemerkt en gehoord, en misschien daardoor tot belangstelling gebracht zgn. Het is gemakkelijk met al de feestelijkheden den spot te drijven en te zeggen.dat het dus weer een „echt Congres" was, védl feest en weinig werk I Wie zich echter bewust ia dat de vredesbewe ging hehoefte heeft aan de instemming der geheele bevolking, die zal bet Congres dankbaar zgn voor de uitstap jes, die de algemeens aandacht der bevolking hebben weten te trekken, een aandacht die eerste voorwaarde is voor de instemming 1 Wat er gewerkt is Het Vreder- congres heeft over de vraag, hoe de pers voor de vredeabeweging te win nen, verschillende voorstellen aange nomen, die de nationale vereenigingen ieder in eigen land nu sullen moeten trachten uit te voeren. In de rappor ten van Friod en Le Foyer zullen zjj belangrijke aanwijzingen vinden, hoe te handelen. Vredescongres en Interparlemen taire Unie beiden hebben bugedragen tot de meerdere bekendheid van het voorstel der Amerikaansche Regeering, dat alle Staten zich verbinden zullen géén oorlog te verklaren, dan na eerst het geschil aan een internationale oom- missie van onderzoek te hebben voor- gelegen. Op het Vredescongres heeit Prof. Van Vollenhoven gelegenheid gehad, ajjn internationale-politiedenkbeelden te bepalen voor honderden buitenlan ders, die, zooals bet orgaan van den Duitachen Vreiesbond schrdft, aldus de internationale politiegedachte hoor den uiteenzetten „onder geheel nieuwe en belangwekkende gezichtspunten." De Interparlementaire Unie heeft ovor het vraagstuk der voortdurende onzijdigheid van Staten interessante beraadslagingen gehouden en heeft gedachtig aan de groote beteekenii van algemeen internationaal verkeer voor don Vrede de invoering van een algemeene 6-oents port voor brie ven over de geheele wereld aanbevolen. Op het Vredescongres ia dank zjj Prof. Quidde's arbeid de eerste stap gedaan, om den algemeenen, vagen wensch naar vermindering van bewa pening te kunnen vervangen door de aanbeveling van een bepaald omaohre- ven in bijzonderheden geregeld voorstel. Zoo hebben beide congressen op nieuw de aandacht gevestigd op tal van punten van groot belang, en zul len de Congressen ten gevolge hebben dat ateeda mdér personen aan die pun ten hun belangstelling en studiekraoht schenkon, aldus tot de eindcljjko op lossing dier problemen medewerkend. Wij, Nederlanders, mogen te meer dankbaar zijn over den goeden afloop dier Congressen, daar deze zonder eenf- gen twgfel onsen goeden naam van gastvrijheid en van organiseerend ver mogen hebben verhoogd. Maar thans geen rust van voldaanheid 1 Ook van ons, Nederlanders, moge gelden, wat La Fontaine in het Vredespaleis ten aanzien vandegeheeleVredesbeweging seide„Met grooter wilskracht nog hernemen wjj onzen dagelyksohen ar beid. Dit uur van rust en zegepraal aan het einde der eerste periode mag voor ons slechts een halte zgn op den weg, die leiden moet naar algeheote verwezenlijking van ons ideaal?' Wat staat ona dan nn in het bijzon der te doen Voor wie weet, dat recht- streekache hervormingen in het inter nationaal reeht alechts van de Derde Vredesconferentie kunnen verwacht worden, ataat het antwoord vast: mede te helpen dat de Derde Vredes conferentie inderdaad, overeenkomstig de afspraak van 1907, gehouden wordt in 1916 on dat de Internationale Com missie ter voorbereiding hiervoor zoo spoedig mogelijk wordt in het leven geroepen 1 Het Vredeaoongrea en de Interpar- lementaifh Unie hebben beiden met grooten nadruk dezen wenach geuit, die ala nummer één staat op het pro gram van actie. Het Vredescongres voegde daaraan toe den wenach, dat de Nederlandache Regeering, indien van andere Staten geeoj initiatief uit ging, hiertoe de noodige stappen zou doen. Het Vredescongres droeg den Nederlandsehen Vredeêbonden op, om alle krachten in deze richting bij de Nederlandache Regeering een te wen den. Een „Internationale Co minimie van Voorbereiding voor de Derde Vredeeoonferentiedit zg de alge meene lenze ven de naaate toekomst! De Scheepsramp op den Ocemmn. liet aantel slachtoffers Tan deze ramp valt thans eindelijk, sooal nog niet met volkomen, dan toch vrij groote nauwkeurigheid op te geven. Volgens den kapitein van de Voltnrno, aan boord van de Kroonland, erin er gered 486 passagier* en 26 leden der beman ning, zoodat er in 't geheel 143 per sonen zonden zijn omgekomen. Een andere opgave stelt dit getal iets lager, op 136. Overigens valt er, na de uitvoerige reeds gepubliceerde berichen niet veel nieuws meer te berichten. Te New- York zamelt een comité, onder voor zitterschap van den burgemeester Kline, en met medewerking van den bankier 8chiff geld in voor de slacht offers. De Times verneemt dat het schip voor 60.000 p. st. was verzekerd, terwyl de waarde op 80.000 p. st wordt geraamd. Oisteravoud uui zee uur arriveerde te botterdam het stoomachip „Czar der Russian hast Asiatic .Steamship Cy., met 102 geredden der „VoJtur- no waaronder een 50-tal kinderen. Allertreurigst was de aanblik van al deze iiienscheii van al hun nave en goed beroofd en niets bezittende dan een schamel stukje kloeren aan het lijf, waarvan veel uog aan boord gekregen was. Wat echter dadelijk opviel, was de liefderijke behandeling welke de ougelukkigen van de equi page der „Czar" ondervonden. Ve ten verklaarden ook, dat het hun on derweg aan niets outbroken had. En hartroerende verhalen hoorde men over den uitgestane» angst en ver dere ontberingen, totdal redding kwam opdagen. Vrouwen inisten echter hun echtgenooten en kinderen, maiuien hun vrouwen. Er waren vrouwen onder, die 4 of 6 kinderen bij sieh hadden, zoodat het eyn wonder mag boeten, dat zii-aag kii elkander zijn gebleven. Vi#Hr kleine kindertjes waren aan boord zonder ouders, zoo klein, dat zij niet eens hunne namen weten, t Getal der omgekomenen wordt door enkelen op I'M geschat. Doch waar do geredden door de schepen in alle richtingen zijn meegenomen, valt dit getal nog moeilijk vast te stellen. Omtrent den oorzaak van den brand weet niemand iets bepaalds te zeggen, liet vuur vertoonde zich plot seling met een hevigheid, dat het wel licht ureu gesmeuld heelt voor het tot uitbarsting kwam. Een vrouw vertelde dat zjj dien Donderdag om 6 uur was opgestaan en alles toen rustig watt Eenige oogeublikken la ter hoordé zij brandalarm, met be vel „allee aan dek" en bij hét naar bovengaan, sloegen de vlammen haar reeds in het gezicht. Een paar uur later ontplofte een hoeveelheid carbid wat aau de vlammen groote uitbrei ding gaf. Hel onstuimig weer en de hooge zeeën verergerden den toestand nog, vooral ook toen hulp kwam op dagen. Maar het bleek niet mogelijk het schip te naderen. Eerst op het laatst kwam een olietank en werd olie op de golven uitgestort, wat ge paard ging met stiller weer. Hier door kwamen de golven wat tot be daren. Hij de aankomst van het schip werd namens de firma Ruijs en Co., agenten der Russian aan kapitein iSmiitneck, gezagvoerder van do Czar, een bloemenhulde aangeboden. De Czar had slechts 12 uur vertraging ondervonden door het geva) en had zelf een aanzienlijk aantal passagiers aan boord, waarvAn 220 alleen voor Rotterdam bestemd warende overigen voor Libau. Toen de schipbreukelin gen eerst in de kajuit verzameld wa ren, werden zij met de sleepboot „Pa- dang" bij het drijvend politiebureau aan wal gebracht. Nadat aan land 'n groep was geformeerd en fotografen met bliksemlicht een kiek hadden ge nomen, werden zij verder geleid naar het Tehuis van Monteflore, waar hun een liefderijke ontvangst wa® bereid. Dadelijk werden zij op soep, brood en haring onthaald, waarna zij de voor hen gereedgemaakte legersteden konden betrekken, in afwachting van wat verder geschieden zal. i.» De N.R.Ct. van hedenmorgen be- vaj een omstandig rapport van de ramp van de „Volturno", op haar tot den commandant van het stoom schip „Czar", dat te Rotterdam een groot aantal geredden aanbracht, per draadloos telegram gedaan verzoek door den vierden stuurman Weidner opgesteld. Dit verslag beschrijft hetgeen door den heer Weiduer persoonlijk was ge zien. Omstreeks twaalf uur in den mid dag hoorden wij, dat de (Jenoania dicht bij een brandend schip lag. Wij waren daar aangekomen omstreeks middernacht. De (kar tezamen geko men schepen leken uit de verte een viascberBvloot en dichterbij scheen het wei een stad te weien, die middenin brand had. 't Was een zwaar karwei om ten opzichte van de groote boot in een goede positie te komeo. Ik denk dat het de Carmania was, die haar zoeklicht liet spelen. Daardoor zagen we dat het achterschip van de Voltnrno nog niet brandde. Toen gaf onze kapitein plotseling bevel: „maak twee booten in ge reedheid en beman ze". Ik ging mee in de eerste boot onder bevel van den eerste-officier Semtur. De beman ning van onze reddingbooten bestaat uitsluitend uit matrozen van de Oost zeekust. Sterke, onvermoeide roeiers, die met eeo sloep weten om te gaan, omdat we immers, als we oud genoeg zijn voor de school, hooge zeeën te trotseeren hebben. Wij staken dus goed en wei af van 't schip, wat het moeilijkste oogenbiik is om een boot im hooge zee te mannenen met den wind in den rug bereikten wij het hopeiooze schip. De opvarenden ver drongen zich op het achterschip; zij gilden ellendig en smeekten om hulp. Wij hoorden telkens Russische woor den als „pomogitsjó" en ratoejitsjè" wat help ons toch en kom toch bij ons beieekent. Wij kwamen aan stuurboord langs zij en zij begonnen zich langs tou wen af te laten zakken, maar zij kwamen allen aan een bant neer on wij beukten tegen het schip aan en hadden alle moeite om pf te houden, "toen wij eindelijk, vijftien schipbreu kelingen in de boot hadden; twaalf mannen en drie vrouwen. Toen moesten wij Ws wegmaken, wat wij konden om niet overladen te worden, te meer omdat ifi de paniek verscheiden passagiers dreigden op onze hoofden te springen. Eén sprong vlak naast mij in zee, ik stak hem mijn riem toe en trok hem binnen boord. De terugtocht naar de Czar was heel kort, omdat de kapitein door 'n verbazend vaardige manoeuvre ons •chip zoo dicht mogelijk bij de laaL ende Volturno had gebracht. Inder daad moesten we voortmaken, want anders hadden de golveu ons terugge slagen. Wij konden dus het gunstige oogenbiik te baat peroen em de ge redden aan boord van de Czar te hij sehen, wat gebeurde op bootmans- stoeitjes. Toen werd de ploeg in de boot. floor versche mannen bezet, onder be vel van den derde-stuurman Janows- ky, die drie keer heen en terug ging om mensehen te redden en daarna vervangen werd door den tweede- stuurman Sauiesley. inderdaad gebruikten we maar één boot om telkens versche roeiers te hebben, want het kwam er op aan, het zware werk snel te voltrekken, 's Morgens waren alle reddingsboo ten van de omringende schepen nog in der haast bezig om de laatste pas sagiers en manschappen van de Vol- lurrio af te halen. Al de passagiers-schipbreukelingen die wij aan boord hebben, zijn Hon- gaarsche, Oostenrijkschc, Duitsche en Huigaarsche landverhuizers, Russi sche Joden, Galiriërs en Kroaten. Zij zijn ongeletterd en kunnen niets van hun ervaring vertellen, omdat zij niet weten wat er in werkelijkheid ge beurd is. De Joden zeiden „sjeimes", huu gebeden voor de stervenden, op het brandende schip, toen wij langs zij kwamen. Een vrouw had nog, toen zij in zee lag en zinkende was, getieden hoorde ik vertellen. Het was heel gemakkelijk om deze menschen in de boot te krijgen, én zij lieten ons hun kinderen in zak ken van matrassen rollen, om ze zoo naar boven te kunnen hijschen. Van de bemanning redden *!j; Dr. Car ter, den administrateur Browp, den Btokor Charles Hol! en den tusschen- dek-hofmeester Underwood. Zij ver telden mij, dét al de booten stukge slagen waren tegen het schip, zoo dra zij uitgebracht waren. De stokers hadden de vuren moeten doven om de ketels te vullen, waarna de wa terdichte schotten van de machineka mer konden woeden gesloten. De ste wards gaven de reddinggordels uit, en hielpen bij het in booten 'gtfan. Nadat de Carmania verschenen was hield de paniek ojl, want nu dachten allen, dat zij gered zouden worden. Drie van de bemanning zaten opge sloten in den „bak" en verbrandden. De olieman Holl, een neger, vertelde mij dat een Fransche passagier, die zijn bezitting van 45.000 fr. in zijn zak had, over boord sprong en var- dronk. Een der andere geredden ver telde mij, dat er een Nederiandsch officier ik meen een zeeofficier aan boord van de Volturno was met zijn vrouw, op weg naar New York. Juist toen 'e middags de Carmania bijdraaide, sprong hij, hand aan hand roei zijn vrouw, over boord. Zij had den kurken veeten aan, maar beiden verdwenen aanstonds in de golven. De opvarenden vertelden, dat zij niet veel last gehad hebben van de rook en hiUe, omdat de wind over het achterschip woei. Zij hadden ieder nog ongeveer twee sandwiches en be schuiten uit de bakkerij gehad, ea koffie uit bet derde-klas-buffet. zy zagen de vlammen beneden -door d« gangen tusschen de hutten kruipen, maar niet zeer hevig. Bij de derde ontploffing werd een dame letterlijk uit het salon geslagen. De dokter ving haar op en liet ham half bezwijmd in een reddingboot ne der, die juist gestreken werd. Toen waren de wanden van den salon vol komen vernield. Men meldt aan de N. Crt nit Hoek van Holland: Het zoontje van den heer H. Dekker, dat op een paard geklommen was, viel er af, dooraat een man het paard een klap gaf. Het kind kreeg toen een trap van het paard en was onmiddelijk dood. Nederlanders in Albanië. Een vriendelijke hand zond ons nit Athene een nummer van de „Hestia" van 19 September/2 October, waarin de Nederlanders op goedig-bescher menden toon in het ootje worden ge nomen. Het trouwhartige Holland, met zgn mannen rond en rood zooals zijn kaas, is bereid bevonden zijn politie-ambte naren uit te zenden teneinde de Alba- neesche gendarmerie te ofganiseeren. Zonder twijfel heerscht in Holland een opvatting ovor Albanië die ver van do werkelijkheid blijft. De Hol landers verbeelden zich dat Albanië een land is, zooals ieder ander, waar politiedienst kan worden ingovoerd. doch die alleen behoeft georganiseerd te worden. Men ziet hier alweer de wijze waarop in Europa de faam van ridderlijkheid en dapperheid de wer kelijkheid heeft te schande gemaakt Hoe het ook zij, wij gelooven niet dat er een levensverzekoring-maat- scbappn zal gevonden worden, died® Hollandsche organisators in Albanië zal willen verzekeren. Rond, blozend en trouwhartig als ze zijn, zullen ze evenals de kaas van hun land, worden opgegeten. (N. Ort) Diptheritus. Men schrüft uit Warmond: Ver moedelijk zal, als het zoo doorgaat, de R.-K. bijzondere school te Warmond gesloten worden, wegens het heoricben van diphteritis. Bijna de helft van de leerlingen was gisteren afwezig. Ook op de bewaarschool was slechts een klein gedeelte der leerlingen versche nen. Fraudeleus bankroet. Maandag zijn te Zaamslag door de marechaussee uit Ter Neuzen gearres teerd de gebr. V., verdacht van frau duleus bankroet. Toep de commandant na gedaan onderzoek des avonds met de arrestanten naar Ter Neuzen wilde vertrekken, schoolden een aantal man nen samen en kwamen met een hoop steencn naar de marechaussee. Deze «borgen hun arrestanten weer op en joegen de menigte met de blanke sabel uiteen. De tusschenkomst van den burgemeester, die de bevolking tot kalmte aanmaande, voorkwam niet dat meermalen moest gechargeerd worden door de inmiddels versterkte marechaussee» Deze bleven in het dorp terwijl de burgemeester met den com mandant der njksveldwacht per rijtuig de arrestanten overbracht naar Ter Neuzen, vanwaar zij naar het huis van bewaring te Middelburg werden over gebracht. In het arrestantenlokaal te Heerlen is Maandag dood gevonden, zekere F., gep. O.-L militair, die Zondagavond wa» aangehouden wegens dronken schap. Te Wieringen zijn bij den burger, meester-standvonder aangegeven 23 (in zee door visschers opgevischt en langs de kast aangespoeld) kisten ge vuld met bussen benzine. Vermoede* lijk afkomstig van een der Martin- booten „De Leeuwarden 5", welke jl. Woensdagnacht by stormwoer te Sta voren is binnengeloopen met gemfr van 40 kisten benzine inhoudend» 2400 liter. De uitgave van het antirev. blad „De Oude Zeeuw" van de firma Ver- west is gestaakt. Moord en zelfmoord. Te Nijmegen heeft Zondagavond laat een moord, gevolgd door zelf moord plaats gehad. Zekere M., een artiest van het „Lastige Tooneel", dat deze week gedurende de kermis aldaar was opgetreden, leefde samen met eene in echtscheidingsproces gewikkelde vrouw, wier man aan Ter Hali's Re- voe-geaalachap, dat eveneens te Ny- megen gespeeld had, verbonden was. Zondagavond om halftwaalf nnr heeft M., die weduwnaar was, en vader van twee kinderen, de vrouw in den slaap vermoord door haar een kogel in bet oor te schieten en daarna heeft hij zichzelf met een schot boven het rech teroog gedood. Beiden werden beden- morgen in hun kosthuis aan de derde Wolstraat 69 dood te bed gevonden. De moord is geschied nit jalousie. De dader moet blijkens achtergela ten brieven reeds lang met zijn plan rondgeloopen hehben. .Strafzitting van 15 Oct. 1913. Voor het Kantongerecht werden he den de volgende zaken behandeld: In de zaak tegen K. v. d. Z., ex pediteur te Rotterdam, welke do vo rige week werd uitgesteld, werd ho- deu als getuige gehoord de dieust- doende stationschef, die beki. had ge verbaliseerd wegens het openen van een portier en het uitstappen uit eeo in beweging zijnde trein. Uit de verklaringen vaii dezen ge tuige bleek, dat het openen van Het portier door beki. niet door get. waa geconstateerd, waardoor het ten laste gelegde niet bewezen kon worden ge acht. Het O.M., daarop wijzend, vroeg vrijspraak voor beki. In de eveneens uitgestelde zaak tegen J. B., schipper te Waddinx- veen, beklaagd van geen gevolg te hebben gegeven aan de bevelen van den brugwachter van de brug aan den Kattensingel, werd thans ais get. gehoord de brugwachter L. de Boom. Deze gotuige verklaarde dat beki., die met zijn schip op den kant gevaren, moeite bleef doen om viot te komen, terwijl, hij gewaarschuwd was dat de brug gesloten moest wor den. Daardoor kwam het schip vlot en werd het door den stroom meege voerd* voor de brugopening. Togen zijn instructie in, wat betreft de tijd van opening heeft get. toen, ten ein de ongelukkon te voorkomen, den schipper laten passeeren. Beki* verweerde zich door te zeg gen zijn schip onmogelijk in bedwang te hebben kunnen houden. Goöischt werd f 1.— boete, sub®. 1 dag hechtenis. Opnieuw diende de uitgeètelde zaak tegen A. G. 8., die de vorige week 111verzet was gekomen tegen het door den kantonrechter tegen het» gewezen vonnis. Ais getuige trad nu op de agent Kram, die beki. had ge verbaliseerd. Deze getuige doetf oen omstandig verhaal omtrent ile arresta tie van beki. Beki. liep met zijn vrouw en kinderen in de Crabethslraat, toon get. hem ontmoette. Beki.'s vrouw kwam naar don agent toe on zei hem dat beki., die dronken was, gezegd had zich door den .trein te willen laten overrijden. Beki., die het em placement bij het station intussehon was opgegaan, werd nu door get. ge volgd en door dezen aangemaand zich vandaar te verwijderen^ hetgeen beki. weigerde. In plaats daarvan be gon hij tegen den agent te vloeken eu te tieren en wilde vechten. Toen alle pogingen om den man met kalm te vaju het terrein, bekend onder den naam van „Lombok" te verwijderen mislukten, heeft get. beklaagde aan gepakt en van het terrein afgezet. Intussehen was de hoofdagent Lee- meijer assistentie komen bieden. Be klaagde is daarop den Stationsweg afgegaan, en de Spoorstraat, waar hij door zijn misbaar tegen de poli tie een volksoploop veroorzaakte. Toen achtten de agenten het tijd hein naar het bureau over te brengen. JJekJ. staat volgens get. zeer slecht bij de politie aangeschreven. Beklaagde ontkende dronken te zijn geweest. Hij had op het politic bureau verzocht een dokter te laten komen om dit te oonstatceren, maar dit was hem geweigerd. De ambtenaar van het Ü.M. requi sitoir nemend verklaarde beki. schul dig aan het hem ten laste gelegde en vroeg daarom bevestiging van het door den kantonrechter gewezen von nis, echter met verzwaring der straf (het vonnis van den kantonrechter was f 6.— boete subs, (i dagen hech tenis) tot 6 dagen principale hechte nis. U. d. V. te Waddinxveen had zijn hippen laten loopen op den tuingrond van zijn buurman, waardoor schade werd aangericht. Beki. verweerde zich door aan te moeien dat zijn buurman was aange- wezea tot onderhoud van het hek, dat rijn art van dat van zijn buurman wdwidt. Dat verkoos de buurman niet ®n daardoor hadden de kippen gele genheid door het stuk zijnde hek op den tuingrond te komen. Geftigcht werd f i subs. 1 dag. B- V. alhier had zijn" zoontje van jaar lichte werkzaamheden doen verrichten. Wegens overtreding der Arbeids wet werd geëischt f 3 subs. 3 dagen. (Wordt vervolgd) GOÜDA, 15 October 1913. VsHGADKaniG VAK DEK ÜBM BENT BRAAD op Vrgdag 17 October 1913, des avonds 7 sjk nor. Aan de orde: 1. De benoeming van: een lid der Commissie voor de strafverordeningen. b. twee leden der Commissie van Toezicht op het Lager Onder wijs. c. een lid van het bestnnr der vereeniging „De Ambachts school voor Gouda en Om streken." 2. Het voorstel betreffende de be talingen van loonen aan werk lieden bij den ontsmettingsdienst. 3. Het praeadvies op een verzoek van den Goudschen Bestuurders- bond in zake den verkoop van cokes aan on- en minvermogenden. 4. Het voorstel tot ingebruikgeving van een gymnastieklokaal aan het Plaatselijk Comité van den Neder- landschon Bond van Lichamelijke Opvoeding. 5. Het voorstel tot verbreeding der Aaltje Baksteeg enz. 6. Het voorstel tot ingebruikgeving van een school lokaal aan de af- deeling Gouda van den Natioualen Bond van handels- en kantoor bedienden Mercurius, 7. Het praeadvies op een adres van den Goudschen Bestuurdersbond over de handhaving der bepalin gen omtrent minimum-loon en maximum- arbeidsduur. 8. Het voorstel tot wgziging der ge meente* begrooting voor 1913. 9. Het voorstel tot wijziging van het aantal leeraren aan de Ambachts avondschool. 10. De motie van den heer N. A. van der Ree, betreffende het ver- leenen van steun aan de Bouw- vereeniging „Het Volksbelang". 11. Het voorstel tot ingebruikgeving van een schoollokaal aan de plaat selijke afdeeling van den Bond van Nederlandsche Onderwyzers voor een cursus in paedagogiek. Dr. F. H. G. van Iterzon t Na oen kortstondig lijden is heden middag te X uur alhier ontslapen do heer Dr. F. 11. G. van Hereon, lid van |ten Raad en oud-wethouder de zer gemeente. Dr. FreüeHk Hendrik Uijsbcrtus van iterson word geboren te Arnhem op H Aug. 1842 en bereikte -dus den leeftijd van 71 jaar. Na zijn studie aan de Rijksuniversi teit te Leidén te hebben volbracht, op 1 Juli 1871 slaagde de heer van Iter son voor het arts-examen, waarna hij op 8 December van hetzelfde jaar promoveerde tot doctor in de Medicij nen, vestigde h(j zich in het begin van 1872 als arts hier ter stede. Reeds korte jaren na zijn vestiging nam de hoer van iterson deel aau het openbare leven en trad hij in ver schillende functies op. Reeds werd hij in 1878 tijdens het burgemeesterschap van mr. van Bergen IJ zendoorn ge kozen tot lid van den Raad, welk ambt door hem van 11 Jan. 1878 tot op den huidigen dag door hem is bekleed. Als lid van den Raad hoeft Dr. van Iterson zich doen kennen als een bekwaam man, die tot de laatste kitting, welke hij op 2(5 .Sep tember jl. bijwoonde, zijn ambl met ambitie heeft vervuld. In deze laat ste zitting maakte hij nog deel uit van het stembureau voor de benoe ming van eenige gemeen te-ambtena ren. Van zijn belangstelling in wat de gemeente betreft uit vroegere ja ren memo roeren wij o.a. zijn werk zaamheid bij de stichting van de ge meente-gasfabriek. Dat de kracht, welke van den beer van Iterson uit ging werd gewaardeerd, bleek uit zijn benoeming tot wethouder in Maart 1895, in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer H. J. N. Koning. Als wethouder van financiën heeft de heer van Iterson zitting ge had tot aan zijn periodieke aftreding Sept. 1899, toefr hij op zijn verzoek niet werd herkozen. Dr. van Iterson heeft zich in ve lerlei functies zoef verdienstelijk ge maakt. Hij trad op als voorzitter van hot College van Librycmoesters, voor zitter van het Stedelijk Museum van Oudheden, secretaris-penningmeester van het Hoffman's-geaticht, lid van de Commissie van bijstand in hot be heer der Gemeente-werken, vroëger pis lid der Commissie voor de Straf verordeningen. Destijds was de heer van Iterson ook Curator van het Stedelijk Gymnasium, en vervulde hij meerdere functiön, welke hij bij het klimmen zijner jaren nederlegde. Door het overlijden van Dr. van Iterson verliest de geroeenle Gouda een waardig vertegenwoordiger in haren Raad, een man, wien hoogach ting wordt toegedragen in alle krin gen, een weidoener voor velen. Afsluiting van de Veet. Door do firma A. Jonker en #onen en andere bewoners van de Vest is, naar aanleiding van het bij den Raad ingediende voorstel tot het bijtrekken van een gedeelte van de Vest bij de terreinen van de Gemeente Lichtfa brieken het volgend adres ingezonden Geeft met verschuldigde» eerbied te kennen, ondergeteekenden, alle be langhebbenden der Vest dus ook van dat gedeelte wat deel uitmaakt van I het kadastrale perceel Gemeente Gouda Sectie D No. 2639; dat zij het zonden betreuren bij aldien genoemd gedeelte der Vest aan het publiek verkeer sop worden ont- trokken dat men by onttrekking een veel slechtere verbinding van de Vest krijgt met het spoor dat bij een goede ontwikkeling der Gemeente er rekening moet worden fehouden met den billyken eisch van en handel, dat de verkeerswegen mot het spoor, zoo ruim en kort mogelijk zgn. Redenen waarom zg Uwen Raad beleefd en dringend verzoekt niet tot afsluiting over te gaan. De heer A. Bot aiiper is benoemd tot onderwiizor aan de openbaro lagore school 2de Klasse aan de Stevinstraat te 's Gravonhage. Boskoop. Naar wjj uit vertrouw bare bron vernemen heeft het „Chris telijk Gemengde Koor", directeur de heer Both, besloten einde November in de Gereformeerde kerk alhier oen uitvoering to geven ter gelegenheid onzer 100-jarige vrijheid. Het programma zal voornamelijk bestaan uit Nationale lisderen. Door don Raad dezer Gemeente zal op Vrijdag a.s. des namiddags 2 uur oen oponbare vergadering worden gehouden waarin zullen worden be handeld de volgende onderwerpen Aanwijzing Onderwijzeres met ver plichte hoofdakte. Wijziging politieverordening on bouw- en woningverordeaing. Benoeming Onderwyèir, Regeling pensioensbijdragen der Ge meenteambtenaren. Aankoop van land voor volkshuis vesting. Aangaan geldleening ad f 54000.-?. Vaststelling begroeting der Ge meente, Gasfabriek, Waterleiding en Burgerlijk Armbestuur Reclames plaatselijk, Regeling berhalingiQndorwije. Bodegraven. De R. K. kies ver eeniging hoeft boslotep. voor don ge meenteraad geen candidaat tostellon. Van een overnemen van den candidaat der christ.-historischen wilde men naar do N. R. Crt. meldt, hiet weten. Lekkerkerk In dejongte verg ado ring van commissarisson der afd. „Lekkerkerk" van den Ned. Protes tantenbond werd in de openingsrede van den waarnemendon voorzitter (den heer S. Man in 't Veld) eenige tref fende woorden gewyd aan de nage dachtenis van den overleden voorzitter, dr. L. N. v. Langeraad. Hierna werd door don penningmeester, rekening en verantwoording uitgebracht, over het afgeloopen boekjaar, waaruit bleek, dat men zich kon verheugen in een klein batig saldo. Als bestuurleden werden de hoeren S. Man in 't Veld en A. A. Van Dok- cum herkozen en gekozen de heer T. De Jong. Daarna werd na eenige be sprekingen besloten geen afgevaardig de naar de jaarlyksche Algemeene vergadering te zenden maar tevens werd besloten spoedig een spreker voor de Afd. te laten koxnéfi. I Hierna werd ook nog het verslag der Zondagschool „Geloof, IIoop en liefde" voorgelezen, waaruit bleek dat zij in een bloeienden toestand verkeert, r Als commissarissen werden herkozen |ds hoeren J. H. v. d. Velden, B. Roost Hz. en P. C. Oskam. I Ouderkerk ad. IJ tel. In de Zaterdagmorgen gehouden raadsver gadering werd de gemeente-begrooting voor 1914 aangeboden. De instructie voor den gemeente geneesheer werd gewijzigd. Ten slotte word met algemeene stemmen besloten het drieledig ver zoek der feestcommissie in te willigen namelijk om het Gemeentehuis op 22 en 23 dezer te versieren en te ver lichten, het Steigerplein af te staan voor tenten enz. en de gemeenteraad door 3 leden te doen vertegenwoordi gen in den optocht, namelnk door de raadsleden A. Graveland, Hoogefi- dijk en C. Evengroen Wz., terwijl de burgemeester als eere-voorzitter den tocht meemaken zal. I Reeuwijk. Maandagmorgen vroeg omstreeks 4 uur, geraakte de land bouwer W. P»(jfvan Leeuwen alhier, toen hy in de wgde liep om koeion te gaan melken, in een diepe sloot De oorzaak was, dat de man niet kon zien, daar een dikke laag dauw over het land lag. De man wist door hulpgeroep de aandacht van anderen te trekken, en werd, nadat hij ongeveer '/i uur in het water had gozeten, zich vast klemmende aan den sloojLkan door an- deren gered. Voetbal. Aan de Officieele Mededoelingen van den G. V. B., die voortaan in dub bel formaat worden uitgegeven, ont- leenen we het volgende: Programma voor Zondag: 1* kl. Olympia 2Volksweerbaarheid, W. Sanders. 2* kl. Boskoop—Olympia 3, A. Wie- ringa; Alphen 2—T. O. P. 2, B. Hon- selaar 3* kl. Zevenhuizen—de Struis 2, II. de Wilde Gouda 3-T.O.Pj, W. v. Dijk. De wedstrijden van Alphen vangon aan 's middags 2'/j uur. De 3* klasse werd, mede in verband met don jeugdigen leeftyd dor spelers gesplitst3' kl. a.Boskoop 2, de Struis 2, Olympia 4, T.O.O. (Zeven huizen) 8* kl. b.T.O.P. 3, Gouda 3, de Struis 3, Schoonhoven 2. Een beschilderd behangsel ontdekt. Men meldt ons uit Maassluis: De restaura! ie van de groote zaal in het Gemeenlandshuis van het hoog heemraadschap Delfland is thans ge- rood gekomen. Men weet, dat net vorige jaar, nadat door jhr. Schorer het vermoeden was uitgesproken, dkt achter heb behang on plafond kunst- stukkon zouden verborgen zitten, on middellijk vanwege het hoogheemraad schap Delfland eon onderzoek werd ingesteld. Spoedig bleek de waarheid van jhr. Schorer's vermoeden. Het behang werd zoor voorzichtig wegge nomen en daar kwam een prachtig Soschilderd behangsel te voorsohyn at wel hier en daar wat beschadigd was, maar dat thans door onten stad genoot» den hpor 0. W. Sjnith, zefr goed is bijgeschilderd. Bij het ver aderen van het plafond kwam eon in goeden staat verkeerende eiken houten zoldering voor den dag, onder de dikke verflaag op do schouw ont dekte men fraai gebeeldhouwde zand- steenon kolommen. De zaal zal nu nog in overeenstem ming met de wanden en zoldering worden aangekleed. (Vad.) Mexico. Washinotoic, 14 Oct. President Wil son heeft verklaard dat do verhouding van de Ver. Staten mot Mexico zal blijven zooals ze is. Zij zullen do Mexi canen hot zelf laten uitvechten hoe zij den toestand geregeld willen bobben. Er is op dit oogenbiik geen hoop dat do V. 8. in overleg zal trodon met generaal Iluerta. Sasanoff. De Russische minister van buiten* landsche zaken zal Woensdagmorgen van .Vichy naar Parys vertrekken. Hansen. De wielrijder Hansen is dezer dagen overleden ten gevolge van oen val die hij by een wodstryd deed. Do moordenaar van het knaapje te Amsterdam, wiens lijk in dei» Buik- slootsebflU polder is gevonden, is thans gevat. Ilij hoeft zich zelf bij de politie aungegevon. Hij is oen gewezen mijnwerker, thans los-werkman. Hij verklaart geen onzedelijke handelin gen mot het knaapje te hebben ge ploegd. Na confrontatie met het brisir- tje van het vermoorde knaapje, werd de aaugehottdeiie niet herkend. Ovo- rigena komt al hetgeen door den moordenaar verteld wordt, uit. De mijnramp te Cardiff. Uit do Universal mijn te Cardiff is het gelukt nog 23 men when boven te brengen. De hoop op redding dor an dere mannen is nog niet geheel op gegeven. Moord. Men meldt uit HeerlenTwéé Dnit- schers kregen Maandagnacht twist in eon herberg te Eichelshoven. Een hun ner bekwam daarbij eenige doodelijke messteken. Do getroffene is gisteren in het hospitaal te Heerlen ovorleden. De dader is gearresteerd in de myn „Laura en Vereeniging". Tan liet Koninklijk Ifeteriologiach Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 769.9 te Clermont, laagste stand 740.0 te Bodo. Verwachting tot den volgenden dag Matige tijdelijk wellicht kraohtige noordwestelijke tot westelijke wind, meeat zwaarbewolkt, waarschijnlijk regenbuien, koeler. VAN DRN 14 OCT. 1913. Kom nm htiêU. 77"/,. 84 101 89'/,, 82'/, 81 67'/, 69% 116 42'/,- 43 08'/, 03'/, 23'/, 23'/. B6"/,„ 68% SUataleeoIncea. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pot. 78 Ooatonr. Belastingvrije Kronenrente 4 pot. 81 Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. 61'/, Russische Obl. 1906 6 pot. 101 ld, Obl. (Qr. Russische Spw.mü) 1898 4 pet. 89'/» ld. Obl. (Nicolai Spoor- veg) 1867-69 4 pot. 90'/, ld. Obligatio 6o Emis sie 4 pot. 84 Japan. Obl. 1899 4 pot. 80'/, Mexico Afl. Binnenland Obl. 6 pot. 88J/, Brazilië. Funding Lea ning B pot. 101 d. Obl. 1889 4 pot, Vonezulea Dipl. Schuld 1906 3 pot. Bank- n CredleMastel. Hagen. Fed. Bankaandeelon ladnstr. Onderneming» n American Car Foun dry Comp. C, t. A. ld. Smelting A Refining Co. Cert. v. Annii Anglo American Tele graph Oy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. Gew. Aand. Kul. Credlet Install, en Cnltnnr Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aand. - Jav. Cultuur Mij. Aand. 248*', Nod, Handol-Mjj:C.vA.j 189'/, iQnbmw (Ilea. Ketahoen" Mijnbouw Mig. Gew, Aand. Redjaog Lebong, Mijn bouw Mjj. Aand. Great Cobar Aand. Petreleum-Ondera. Dordacho Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned, My. totExpl v.Petr, Bronn.C.v.A. Shell" The Tranap. A Trad Oy. C. v.G. A Sckeepvakrt lyea. Nad.Am, Stoomvaart- Mg. Aand., Stoomvaart-Mij. (,Zeo- land" Preferente A Int. Mercantile Marine) Cy. afgest. Prof. A, 4"/n Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tnbak Mg. A. Diversen. Maxwol Land Gpant Cert, v, Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand, 9 Ipneewegen Iloll. IJzeren Spoor- wegndj. Aand. 94 Mg. t Expl. v. Staate- apoorwegen Aand. 99 Znuf-Italiaan. Spwmij SerieA-HObl. Spot. 01s/, Warschan-Weenen SpoorwegmH, Aand. 186'/- dito dito Act. do Joniss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pot. 93 Erie Spoorwog-Mij Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gow. A Wabaah Gew. Aand. Premleleenlngen. AmaterdamAand. Spot. Hongarije. Thciss-fto- gulirungs-Gos. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 4pCt. Amerikanen tamelijk vaat, Mijnon flanw, Robbers flauw, Potroleom zwak ker, Tabakken stil, Culturen vaat, Nat. on Buitenl. Staatsfondsen stil en prijs houdend. 16 188 33 187 639'/. 626 208 121 im-), M'/s 27'/, 151'/," 4 99'/, 146 936 187'/, 31 037 104'/, 91'/, 99 61 92"/,. 26'/» 161 3 146

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2