V: Binn-en lenxd.. Gemengde Berichten. KANTOMGEBfiCHT TE 60BDA. INDISCH NIEUWS. Stadanieuwè. SPOET. Laatste Berichten. rOSTEJRJJ-iETsr. hermans. 3C-u.n.st.. $ror- Telegrafisch Weerbericht BURGERLIJKE STAND. Officieele Prijscourant Effecten h&ndel te Amsterdam 43 n 4 dekpassagiers kon veilig wegkomen; de vijfde boot raakte onder het schip en verging. De kapitein staakte toen het uit zetten van booten, nadat hij zich met de Carmania had verstaan, vooral ook omdat naar het scheen de vlam men iets verminderden. Echter dat bleek weldra ijdele hoop te wezen, integendeel het vuur nam met kracht toe. De passagiers bleven rustig óp het achterdek, terwijl kapitein en be manning den geheelen nacht werkten om vlotten te maken, voor,het geval het vuur ook het achterschip mocht bereiken, 's Morgens konden de pas sagiers in goede ordi aan boord der andere schepen worden gebracht. Er was geen paniek. In sommige groote Berlijnsche dag bladen zijn in verband met de Vol- turno-ramp allerlei bijzonderheden medegedeeld over de z.g. laakbare toestanden aan boord van de Nederl. stoombooten en onvoldoende scheèp- vaart-reglementen. De Berlijnsche correspondent van De Tel. schrijft naar aanleiding hier van: Als leek kan ik dergelijke dingen (of verdachtmakingen) noch weerleg gen, noch tegenspreken. Ik acht het echter zeer gewenscht dat de Neder- landsche Kegeering hierover officiee ls inliehtingen verschaft. Ten eerste is het niet duidelijk of de (Jranium-Maatschappij een specia le Nederlandsche onderneming is. Het feit dat er een Duitsch—Belgische bemanning aan boord is, volgens een uitvoerig telegram aan de B. Z. a. M., bevestigt of ontkent dit niet. Het is dus voor den naam van alle an dere groote en kleinere Nederland sche stoombootmaatschappijen drin gend wenschelijk, dat men in het bui tenland te weten komt of dé Urani um een Nederlandsche of een Engel- sche of öen gemengd Nederlandsch— Engelsche Maatschappij is. De genoem de Stoomboot- Maatschappij heeft, naar mij bekend is. in Duitschland een minder goeden naam. Nadat eerst de Lokal Anz. op min of meer insinueerende wijze over het gebrek aan reddingmaterieel enz. ge schreven had, komt thans de B. Z. a. M., 13 October, met het volgende en trefilet: J „De catastrophe van de Volturno heeft opnieuw de aandacht van bijna alle vaklieden gevestigd op de on toereikende voorschriften van het Ne derlandsche Scheepvaart-reglement. Stoomvaart-Maatschappijen zooals de Uranium nemen op haar schepen, die voor passagiers- (emigranten-) ver keer dienen, ook ontplofbare stoffen en ander licht brandbaar 'materiaal mede, dat op Duitsche passagiers schepen verboden is. De autoriteiten in Holland oefenen in dit opzicht zoo goed als geen con trole uit en het kan voorkomen dat schepen, die zoowel door de Duitsche (Auslandsbehórden) als door de En gelsche (Board of Trade) autoriteiten aan een zeer streng onderzoek on derworpen zouden worden in Holland ongehinderd passeeren en lading in nemen, die gemakkelijk in brand ge raakt. Natuurlijk kan niet beweerd wor den, dat ook de Volturno ontplof baar materiaal transporteerde. Het schip is overigens op een Engelsche werf voor een Itaiiaansche reederij gebouwd, doch deze laatste heeft het na eenige reizen buiten de vaart ge steld. Uit dat berichtje blijkt, dat meft zich niet ontziet een blaam te wer pen ook op de groote Nederlandsche Stoomvaart-Maatsphappijen, die, zoo als mij bekend is, geen ontplofbaar materiaal enz. op haar passagiers booten vervoeren. Daartegen moet luid geprotesteerd worden door de Nederlandsche autoritpitqn. Mocht het waar zijn, dat bijv. de gewraakte Uranium-Maatschappij op een dergelijke onverantwoordelijke goedertierende wijze door de autori teiten behandeld worden, dan is het hoog tijd, dat daaraan een einde ge maakt wordt. Het werk van den heer Passtoors. Men schrijft uit Den Haag aan de Maasb. Uit goede bron vernemen wij, dat de oud-afgevaardigde voor Beverwijk, de lieer Passtoors, in overleg met het bestuur der R.-K. Kamerclub heeft zorg gedragen, dat hg hetqfdeelings- onderzoek der Staatsbegrooting, het welk, zooals bekend, de vorige week geheel is geëindigd, de belangen, die fewoonlijk door deze oud-afgevaar- igde werden voorgestaan, door zgn katholieke vrienden bij dat onderzoek zijn behandeld, en dat onderscheidene katholieke afgevaardigden zich hebben bereid verklaard, dien arbei^Pbij de openbare behandeling der begrooting voort te zetten. Zooals men weet, werd er van ver schillende zijden op aangedrongen, dat een Katholiek Kamerlid zijn plaats zou inruimen voor den niet herkozen heer Passtoors, maar tot dusver kwam daar niets van. Gewetensgeld voor Ned.-Indië. Men meldt aan de N. R. Crt.: De Staatscourant van gisteravond bevat onder het hoofd ministerie van koloniën het volgende bericht: BH het departement van koloniën is ingekomen onder den poststempel 's Gravenhage 11 October '13 en met de aanwijzing, ingesloten voor de Oost- Indische Kas, een somma van vijf honderd gulden (f500) in bankpapier. Aan den afzender van dit bedrag wordt het verzoek gedaan omt langs denzelfden weg als het geld verzonden is aan het departement de oorzaak der betaling te willen aangeven. Slaaft we het register der Staats courant op dan zien we dat reeds vanaf begin 1900 dergelijk geld ont vangen is. In de Staatscouranten van 2 Januari en 2 Juni 1900 vinden we bedragen van onderscheidenlijk 300 en 400 gulden, in die van 21 October 1911 f400, in die van 24 November 1902, 30 December 1303 en 22 Mei 1905 eveneens f400 en in die van 4 Februari 1913 f 500. Met de f500 verantwoord in de Staat8SCOurant van gisteravond u^ordt dit een bedrag van f 3300. Het is thans echter de eerste maal, dat den afzender gevraagd wordt, naar de oorzaak der 'betaling. Met welk doel zou het depar tement van koloniën dit vragen Zit ze er willicht mee verlegen op welk hoofd der begrooting dergelijke be dragen geboekt moeten worden? Moord en zelfmoord te Nijmegen. Men schrijft uit Nijmegen aan de N, Crt. Uit nader ingewonnen inlichtingen blijk het volgend# omtrent het drama dat zich hier heeft afgespeeld Toen 'b morgens de juffrouw, bij wie de artiest van het revue-gezelschap Lucien en Orvan en de met hem sa menwonende vrouw, tijdens den duur der kermis gelogeerd was, na haar herhaald kloppen geen gehoor kreeg en evenmin ae kamerdeur kon openen, werd door haar de hulp ingeroepen van een 4 aan de overzijde der straat werkzaam zijnden chauffeur, die daar op de deur met zijn gereedschappen opende. Een verschrikkelijk schouw spel kreeg zij te aanschouwen. Achter over liggende op het bed met de bee- nen op den grond en een revolver in de hand, vond zij djmr het levenlooze lichaam van den man, met bebloed hoofd, terwijl de vrouw, nog onder de dekens liggende, evenmin teekenen van leven nïeer gaf. Politie was spoe dig aanwezig, evenals de politiedoktqr, die van beiden slechts den dood kon constateeren. Gebleken is, dat de man de vrouw slapende in het hoofd heeft getroffen en zich daarna, staando voor fiet bed, een kogel door den rechterslaap heeft gejaagd. Uit twee door hem achtergelaten brieven aan den commissaris van po litie en aan de kinderen van de vrouw met wie hij leefde, is gebleken, dat hij steeds met moorddadige plannen heeft rondgeloopen en ook meermalen gewaarschuwd had deze eenmaal ten uitvoer te zullen brengen. Jaloezie schijnt* hieraan niet vreemd te zijn, daar de vrouw herhaaldelijk en ook nog tijdens de kermis alhier door haar wettigen man werd lastig gevallen. Matron, de moordenaar, een Am sterdammer van geboorte, was een gaarne gehoord komiek, meerbekend onder den artistennaam van Oom Piet. Men meldt uit Hoogeveen Heden voor 26 jaar begon de firma Gebrs. Gratama Co. alhier haré Rozenculturen, aanvankelijk op zeer bescheiden schaal. Allengs kwam zij aan de spits der Nederlandsche rozen- cultuur te staan en werden de zaken aanmerkelijk uitgebreid. Aug. 1901 verleende H. M. de Ko ningin de firma Gebrs. Gratama Co. de vergunning Harer Majesteit's Wapen te mogen voeren. De firma kweekt uitsluitend rozen en zij kan dus al hare krachten aan deze bloem wijden. Op internationale en nationale ten toonstellingen behaalde zij voor hare producten meer dan 70 gouden- en zilveren medailles. Een waterzoeker. Men bericht uit Eibergen aan de „N. R. Ct.u „Op 't terrein der zwakzinnigenge stichten te Rekken hadden zich Maan dagmorgen eenige belangstellenden verzameld, daartoe uitgenoodigd door dr. Slot, om den heer Van der Horst te zien wandelen, wijzen en profeteeren. Deze zou n.l. met behulp van een alu- miniumstaaf verschillende plaatsen aanwijzen waar ondergronds een wa terstroom zich bevindt van zoodanige breedte en diepte, dat bij boringen een voldoende hoeveelheid water zou te verkrijgen zijn ter voorziening in de behoeften van de geheele toekomstige bevolking van die gestichten. Zijn aluminiumstaaf heeft eenftong of langwerpig oog in het midden. Hg nam in de gesloten vuist van iedere hand een der vrije uiteinden van de staaf en ving zijn wandeling aai)? Eerst gebeurde er niets, maar weldra klonk het van des zoekers lippen „hier komt wat, nog een stap, en de tohg van de staaf, die verticaal benedenwaarts ge wezen had, ging zich bewegen naar den wandelaar en vervolgens een ge heele omwenteling beschrijven om haar eigen as. Dat was het teekendaór bevond zich onder gronds een stroom. De breedte van den stroom werd ver volgens door afstappen bepaald, het midden er van behoorlijk gemarkeerd, en de zoeker sprak„overvloed van water op 20 a 25, op 25 a 30 meter". Dit herhaalde zich op andere plaat sen". Een ontsporing verijdeld. Naar het „N. v. H. N.u bericht, be merkte de waarn. stationschef Maan dagavond, voordat de laatste sneltrein uit Assen De Punt moest pasteeren, dat hij den wissel niet kon overkrij- gen. Gelukkig dat hij hiermede wat vroeg was en nog tijd had de oorzaak te on derzoeken. Het èleek toen, dat jemand tus8chen den wissel twee dikke stee- nen had gelegd, zoodat de trein zon der twijfel was ontspoord als ze niet op tijd waren verwijderd. Het mocht den Rijksveldwachter Tissing te Haren- dermolen gistermorgen gelukken den dader, een zekeren H. de J., die vroe ger vijf maanden als losse arbeider bij de Maatschappij werkzaam geweest, op te sporen. De man heeft een -vol ledige bekentenis afgelegd. Vrijbuiterij op de Nieuwe Meer. Zondagavond zijn ter hoogte van 't kruispunt van Nieuwe Meer en Ring vaart v/d Haarlemmermeer een drietal jongelieden, epn zeiltocht hadden ge maakt op" dc*n Westeihder plas, door bewoner/|. VftD den Meerdijk aldaar op jes hen naderden en reeds twee ste vige mannen in hun, boot waren ge sprongen, waarop een worsteling volgde, zagep de jongelieden geen andere kans om te ontkomen dan door in 't water te springen, naar den kant, 't Jaagpad te zwem mep en, met ach terlating van de boot', zich uit de voe ten te maken. Later in den nacht is de boot weer opgezocht. De politie is met 't geval in kennis gesteld en denkt de daders wel te kunnen opsporen. (Hbld.) Staking. Men meldt ons uit Amsterdam: Er is een staking uitgebroken in de zakkenhandel van Philips en Co. aan den Achtergracht. De zakkenstoppers hebben het werk neergelegd en een deel van het vaste personeel heeft zich daarbij aangesloten. Van werklieden-zijde wordt ons me degedeeld, dat het werk thans ge schiedt door drie werkwilligen uit Rotterdam en twee van het vaste per soneel. De stakers zijn aangesloten bij den Ned. Bond van Arbeiders in het Han dels- en Transport-bedrijf te land. Twee graanhandelaars uit 's Her togenbosch, dé heeren A. v. E. en G, K., zijn in een hotel aan de Hoogstraat te Rotterdam* waar zij logeerden, be roofd van een zilveren horloge en dito ketting, een portemonnaie met gelds waarde en verschillende kledingstuk ken. Op het Groote Kerkplein te Rotter dam trok het eergisterenmiddag de aandacht, dat zekeren W. K., geboren te IJ8selmonde, een 14-jarige jongen trachtte mede te lokken, onder aan bieding van snoeperijen, nadat hij dat ook bij andere jongens te vergeefs had beproefd. Gedachtig aan de moord te Amsterdam werd de politie gewaar schuwd, die den persoon arresteerde en naar het nabijgelegen politiebureau mede nam. Hij is ter beschikking ge steld van dp zedenpolitie. Het Hbld. schrijft aangaande den moordenaar van het knaapje Hendrik de Klerk het volgende: We zijn gistermiddag bij de moeder van Franciscus Dijkman geweest, de wed. Dijkman, die in een slop in de Rozenstraat te Amsterdam woont. Zij vertelde ons, dat de 36-jarige Frans 1 de oudste is van haar drie ongetrouwde zoons. Frans had een tijdlang in de mijnen gewerkt en was eerst sinds een paar weken weer bij z'n moeder terugVrijdag jl. vóór drie weken- was hij teruggekomen. „Het is niet mogelijk, het kan niet, dat Frans zoo iets verschrikkelijks zou hebben gedaan," zei de moeder. „Hg was altijd een vroolijke jongen, opge wekt en tevreden, en hij kon zingen als een lijster. En dat deed hij ook nog in den laatsten tijd." De jongeman was los werkman; in vroeger jaren had hij verkeering ge had met een meisje. En juffrouw Dijkman haalde voor ons een portretje van den muur, waarop Frans met zijn vroegere „beminde" stond. Of Frans ook van een borrel hield Och ja, hij lustte z'n glaasje wel op z'n tijd. De moeder had ook in den laatsten tijd echter niets aan den jon gen kunnen merken. En als eens in de gang en in het huisgezin in de afgeloopen weken over die akelige moordzaak werd gesproken, of als Frans z'n moeder daarover uit de krant voorlas, dan griezelde hg net zoo hard als de oude vrouw. Op de Entos had hij nooit werk gehad. Dinsdagmorgen had hij tegen z'sn moeder gezegd„Ik kan vandaag misschien twee kwartjes verdienen", 's Middags was hij thuisgekomen en moeder had een pot aardappelen ge kookt. En '8 aVonds om halfnegen was Frans met het laatste kwartje dat in huis was, de deur uitgegaan om brood te koopon. Zijn moeder heeft hem na dat uur niet meer teruggezien. Ze had, als gewoonlijk, de peluw voor haar zoon op den grond gelegd, waar Frans altijd op sliep, ma$r toen ze in het holst van den nacht wakker werd, lag haar .zoon- niet te slapen en het kamertje was leeg. Juffrouw Dijkmah dacht toen, dat een ongeluk gebeurd was, maar zóó vreeselijk had ze het zich niet kunnen voorstellen. Want gistermorgen in de vroegte al waren drie heeren van de politie gekomen en ze hadden gevraagd naar het doen en laten van haar zoon eg^ae-iwwktan zijn Zondagsche pet en ïiog wat\n- derkleeren van hen» meegenomen. In de nauwe, armelijke gang, waèr het huis staat van Dijkmans moeder heerschte onder de buren, meestal ou^le menschjes, groote verslagenheid. CHren van allen konden ze aaar geloo^en, dat die vroolijke Frans zóo iets zou hebben uitgevoerd. Strafzitting van lö^Oct. 1913. Vervolg. J. G. de J. had zijn twee jongens van 12' en 13 jaar, om ze bezig en onder toezicht te houden, wat werk doen yerrichten op zolder. Geëischt werden twee boeten f2 subs. 2 maal 1 dag hechtenis. A. H. v. d. W., vleeschhouwer al hier had zijn jeugdige knecht tot na 7 uur aan het werk gehouden. Eisch f 3.boete subs. 8 dagen. A. V. te Bieiswijk stond terecht wegens overtreding der leerplichtwet. Bekl. gaf op te meenen, dat het niet neodig was dat zijn dochtertje, die al in de 6e klps op de bijz. school een jaar had doorgebracht, nog weer naar school moest. De getuige, A. Corvée, hoofd der bedoelde school verklaarde dat het kind nog leerplichtig was. Het ^had wel in de 6e klas gezeten, doch was wegens herhaald verzuim niet over gegaan. Eisch f 2 subs. 2 dagen. C. V. alhier was op den Graaf Flo- risweg aangetroffen met een schep net. Uit de verklaring van den deskun dige, brigadier van 't lloff bleek dat het in beslag genomen voorwerp niet was een schepnet, zooals de wet dat aangeeft. De ambtenaar O. M. vorderde op grond daarvan vrijspraak. J. de G. alhier had zolder ver gunning van den burgemeester van Waddinxveen op den openbaren weg aldaar met zijn ijswagen gevent en hoorde daarvoor thans f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis eischen. Bekl. voer de tot zijn verdediging aan dat hij al 8 jaar had gevent zonder te wor den bekeurd. J. v. d. L. alhier was .bekeurd we gens het in draf berijden van 4e Kui perstraat. Beklaagde betwistte dat de verbalisant zulks ^kon hebben gezien, daar deze zich in de Peperstraat be vond. Bekl. kwam met een melkwa gen waarop 11 k 1200 kilo was ge laden vanaf de Haven de Korte Nood- godsteeg inrijden toen de broek van het paard brak, waardoor hij het beest niet voldoende kon inhouden. Door de steeds dalende straat ver klaarde bekl. genoodzaakt a te zijn'zijn paard in draf te laten bnjven, wilde hij geen ongelukken veroorzaken. Geëischt werd f 3 boete subs. 2 dagen hechtenis. W. B., pijpmaker alhier, waa dron ken geweest, eerst op 17 Aug., toen op 18 Aug. en alsof het nog niet ge noeg was, werd hij den 2en én daar op den 3en Sept. weer bekeurd we- gens dronkenschap. Wat zijn dronkenschap voor de data's in Aug. betreft, daarmee waa bekl. het heelemaal niet eens. Hij was wel opgebracht door den agent Lunenburg, maar waarvoor, dat was hem niet duidelijk, want dronken was hij niet geweesthij had geen drup sterk Ai drank gehad. Maar bier? vroeg de ambtenaar. Ook dat niet, zei bekl. Als hij werkelijk dronken was geweest, was bekl., naar hij zei, niet ter terechtzitting verschenen,...' daarvoor geneerde hij zich. Op 'dé vraag van den ambtenaar, waarom hij 18 Aug. opnieuw naar het bureau was gebracht, antwoordde bekl dat hij van het gebeurde den vorigén dag erg geagiteerd whs. Op 2 en 3 Sept. Bekende bekl. dronken te zijn geweest. De ambtenaar O. M. stelde de zaak van Aug. uit tot over 14 dagen ten einde den verbalisant te hooren en eischte verder 2 maal f 2 boete subs. 2 maal 2 dagen hechtenis. Het O. M. stelde verder de volgen de eischen A. W., letterzetter, alhier f 4 boe te subs. 4 dagen hechtenis. J. J. B., koopman te Reeuwijk, wegens het niet op zijn erf vasthou den van zijn hond f 1 boete. S. A. P. alhier wegens het loopen in een grasperk in het, plantsoen in de Crabethstraat f 3.boete subs. 2 dagen hechtenis. Idem B. v. Z., alhier, f 1 subs. 1 dag. G. N. alhier, wegens het rijdén met zijn fiets op hettrottoir in de Crabethstraat f 1 boete subs. 1 dag. C. v. d. E. te Waddinxveen, we gens het vervoeren van een kind op een door bekl. bereden rijwiel 10.50 boete, subs. 1 dag hechtenis. Bekl. voerde tot zijn verontschuldi ging aan dat het kind, 'dat een half uur loopen moest, pijnlijke voeten had. De uitspraken van deze zaken, ook die welke wij gisteren reeds opnamen, werden bepaald op 29 Oct. Tegen de niet verschenen beklaag den werd verstek verleend. De troonrede. Naar aanleiding van de troonrede schrijft de Ja va-Bode: Twee zinsneden in de troonrede, betrekking hebbende op onzen Archi pel, vragen allereerst de aandacht. Vooreerst dat in de naaste toekomst in Atjeh het militaire bestuur door het burgerlijke zal worden vervangen. Dat is van veel beteekenis. Het luidt in een nieuwe phase in de geschiedenis van Indië, De pacificatie van Atjeh is een zoodanige, dat het militaire bestuur door het burgerlijke kan worden vervangen, dat dit grond gebied, na jaren van strijd tegen eon moedigen en eerbiedwaardigen vijand, voor ons een vreedzaam bezit is ge worden. Uit de laatste zinsnede, waarin de Regeering vaststelt haar roeping tegen over Indië, spreekt een krachtig ver langen om den bloei van de koloniën te bevorderen, om de inlandsche on derdanen óp te heffen, meer tot wer kelijke burgers te maken. Het aankweeken van hét besef van saamhoorigheid, feit bevorderen van de volksopvoeding, het opwekken van verdraagzaamheid op allerlei gebied, zijn de beste middelen om tot meer deren bloei te geraken en om den Indischen onderdaan op te heffen. Meer toenadering van onzen kant, meer begeerte om hem-te helpen, meer verlangen om hem te steunen en bij te staan zullen en kunnen die opheffing bespoedigen. GOUDA, 16* October 1913. Door Burg. en Weth. is aan de Raadsleden het volgende ingekompn stuk toegezonden Gouda, 14 October 1913 Jf De Afdeeling Gouda en omstrekaÉ van den Bond van Nederlandsche On derwijzers heeft ons te kennen gegeven dat zij gaarne voor het houden van een cursus in „Wetenschappelijke paeda- gogiek en kinderzielkunde" onder leiding van den heer P. de Vos de be schikking zou willen hebben over een lokaal van school No. 1 aan de Pater- steeg. Evenals wij het verzoek van andere vereenigingen hebben ondersteund, hebben wij ook hier geen bezwaar dat een schoollokaal voor het door ver zoekster beoogde doel wordt in gebruik gegeven. Wij hebben derhalve de eer Uwen het gezelschap Die Haghespelers in de maanden Juli en^ Augustus van 1914 in Indië gaat -spelen en dat de heer Verkade als leider en tooneelspeler medegaat. Reeds is voor deze twee maanden de schouwburg te Batavia gehuurd. Raad voor te stellen het verzoek toe te staan mits aan de gemeente als ver goeding voor het gebruik van vuur en licht en voor het schoonhouden f 0.80 per keer wordt betaald en de eventueel nog nader door ons te stellen voor waarden worden opgevolgd. Aan den Raad der gemeente Gouda. Op de uitvoering in concertvorm van Saint-Saëns' Samsom et Dalila, Dinsdag 4 November a,'s. te geven 'door de Cbr. Nat. Ver. (dir. Bernard Diamant) te Rotterdam, zullen als solisten optreden mevrouw De Haan— Manifarges (Dalila) eri de heórenJac. van Kempen (Samson). M. van Loin, M. Quispel en P. J. m. van Eldik. Wij herinneren er aan dat voor ingezetenen uit deze en omliggende gemeenten, die deze uitvoering wen- schen bij te wonen, gelegenheid be staat uit Rotterdam terug te keeren met den extra trein van het Utrechtsch Stedelijk orkest. De staking op de sleepbooten. Door den bond van machinisten en stokers en dekpersoneel is de Goudsche dienst op de booten van firma's Gebrs. Roelofs en v. d. Garde stop gezet. Twee booten van de firma v. d. Garde en een boot van de firma Roelofs liggen alhier. De Goudsche, Mandoline-club „Per- severanza gaf gisteravond in de groote zaal van de Sociëteit de Róunie eene goedgeslaagde uitvoering, waarop we in volgend nummer meer uitvoerig zullen terugkomen. Naar wij vernemen zal de ter aarde bestelling van Dr. F. H. G. van Iterson plaats hebben op Zaterdag 18 Oct. op de Algemeene begraafplaats alhier des middags om 12 uur. Het Foto-Tijdschrijft weekblad voor fotografie uitgever J. B. A. Schoute te Amsterdam schrijft het volgende over onzen stadgenoot den Heer W. J. véttZaneó, opvolger van wijlen den heer PMlatising Jr. Het/JpÓóde Haarlemsche atelier is met ióg®og van 15 Oct. overgenomen door den heer W. J. Zanen, vriend van den overledene, die op deze wijze aan het verlangen van den ontslapene voldoen wil, De zaak van den heer van Zanéh te Gouda komt nu, door deze over name, onder leiding van een bekwaam chef. Moge het den heer v."Zanen gege ven zijn de zaak van vriend Clausing op hetzelfde hooge peil te houden als waarop hij het atelier thans vind. Dit is onze hartelijke wenseh. Ned. Protestantenbond. De afd. Gouda! van den Ned. Pro testantenbond houdt Vrijdag 17 dezer des avonds te half negen in een der bovenzalen van „De Réunie" een leden vergadering, waarin aan de orde ko men de rekening en verantwoording van den penningmeester, idem van den penningmeester der Zondagsschool, be noeming van een bestuurslid, beschrij vingsbrief van de Algemeene Bonds vergadering en benoeming van een of meer afgevaardigden. Waddinxveen. De vorige week maakten wij melding van het door een zekere P. uit Gouda, verliezen van een 60-tal paardenloten. Wij vernomen nu dat de loten teruggevonden zijn. Een ernstig ongeluk had heden plaats. Een korenmolenaar, werkzaam bij de firma Herfst, Chardon Co., gleed met een zware zak mais beladen uit en kwam met zyn peus terecht op den ,ramj van 8°hip, zoodat dit lichaamsdeel deerlijk verminkt werd. Een inmiddels ingeroepen geneesheer verbond hem. In de Vrijdagavond a.s. te houden vergadering van den Gemeenteraad zullen worden behandeld de navol gende onderwerpen 1. Verslag der vergadering van 13 September jh 2. Mededeeling van ingek. stukken. 3. Preadviezen opa. de brief der der Kamer van Koophandel en Fa brieken inzake een wachtlokaal en bergplaats bij den Stoombootsteiger ft. het adres van het Bestuur van het Genootschap ter bevordering der Melkkunde om een proef te nemen met de Gemeentelijke Melkcontröle c. de brief van de Kamer van Koop handel en Fabrieken, waarin wordt aangedrongen op het ontwerpen van een uitbreidingsplan. 4. Voorstel van den heer van den Akerboom inzake het voeren van onderhandelingen enz. met Gouda over de levering van electrische stroom vdor licht en kracht. Voorstel tot wijziging en aan vulling der Alg. Politie Verordening Gem. Blad Nos. 29—30. 6. Voorstel tot wijziging van art. 24 van het Reglemènt voor de Open bare Scholen. (Gem. blad No. 19.) 7. Voorstel tot wijziging der In structie voor den Secretaris-Boek houder v/h. Burgerlijk Armbestuur 8. Aanvulling der Verordening op den Burgerlijken Stand. (Gem. blad No. 59.) 9. Kohier wegens Schoolgelden over de maand September 1913. 10. Wijziging der Begrooting voor 1913. 11. Reclames Hoofd. Qmslag (A. Klei weg) en Schoolgeld (N. v. Veen). Bodegraven. De anti-rev. kiesver- eeniging heeft den candidaat der chr.- historischen voor den gemeenteraad, den heer J. v. d. Marei, overgenomen. De liberale kies vereen, heeft voor den gemeenteraad candidaat gesteld den heer J. J. Heusdens. (N. R. 6t.) Krimpen a.d. Lek. Tot gemach tigden in het kiescollege der Ned. Herv. Kerk werden Dinsdagavond herkozen de heeren P. v. d. Linde, C. Westbroek en G. Van Zwienen. In de vacature wijlen den heer A. Hak werd gekozen de heer S. P. Hak Az. ttt A'RKT BERICHTEN Gouda, 16 Oct.«913. GRANENFlauw gestefid. Tarwe Zeeuwsche (jwige) k mindere dito (nieuwe) 8.50 k 9.—. Afwijkende 7.75 k 8.25. Polder 7.25 k f 8,Rogge Zeeuwsche 6.75 k 7.115. Polder >6.25 k f 7.—. Buitenlandsche per 70 wfo 5.50 a 6 GerstWinter 6.k f 6.50. Zomer -.k f Chevalier 6.50 k 7. Buitenl. voerger3t per 65 kilo 5,k 5.50. Haver per H.L. 4—k 4.25 Per 100 kilo 7,75 k f 8 25. Hennep zaad Buitenlandsche per 50 Kilo 6.75 A 7.Kanariezaad 16.k J 17. p. H.L. Karwijzaad per 50 Kilo 13 50 k 14.50. Koolzaad 14.f 15. P#H L. Erwten: Kookerwten 11. k 12.Buitenlandsche voererwten per 80 Kilo 675 k f 7.25 Boonen bruine boonen 14.k 15.50. witte boonen k f Paardenboonen 8.— a 8 50. Duivenboonen ƒ9.25k 10— Mais per 100 Kilo Amgrikaansche Mixed 8.k 8.50. Kleine ronde 7.75 k f 8.-. Vzbmarkt. Melkvee goede aanvoer. Handel matig, prijzen hoog. Vette varkens, red. aanvoer, handel matig, 25 k 28 ct. per half K.G. Biggen voor Engeland, redel. aanvoer, handel vrijwel, 25 k 27 ct. per half K.G. Magere Biggen, goede aanvoer, handel stug, 1.70 k2.00 per week. Vette Schapen, geen aanvoer. Handel matig k Lammeren, red. aanvoer. Handel matig, 16.a 18.—. Nuchtere Kalveren, rod. aanvoer, hap' dei vlug, 12.k 16. Graskalveren red. aanvoer. Handel vhig. 60 a 130. Fokkalveren 17.k 32. Kaas, aangevoerd 89 partijen, handel vlug. ie kwal. 31.k 342de kwal s8,"k 30.-. Zwaardere 32.— k 36.—. Noordhollandsche a Boter weinig aanvoer. Handel vlug. Goeboter 1.55 k 160.. Weiboter f 1.35 k ƒ1.45. Vliegen. Kon. bezoek aan Soesterberg. Dinsdagmiddag heeft naar de N. Crt. meldt H. M. de Koningin een bezoek gebracht aan het vliegkamp te Soes terberg, om de gebouwen, die voor het z.g. vijfde wapen worden gebruikt in oogenschouw te nemen. Luitenant-generaal C. J. Snijders, chef van den generalen staf, was met den commandant van het militaire vliegkamp, kapitein H. Wallaardt Sacró, ter ontvangst van H. M. aan wezig. H, M. bezocht *Ue gebouwen, waar bij behalve de ofysf van den staf en commandant van net vliegkamp, ook de luitenant-vliegers C. F. Roeper Bosch en F. A. van Heijst aanwezig warig waren, om aan H. M. inlichtin gen te verschaffen. De drie nieuwe Farman-toestellen werden daarna naar buiten gevoerd en stegen achtereen volgens op. Een verschrikkelijke nacht. Als door een wonder is gisternacht de Duitsche vliegenier Reichelt, die met zijn toestel naar San Sebastian wilde vliegen, aan den dood ontsnapt. In de buurt van Morsbach, een ge huchtje bg Weiszbröhl dicht bij dq Fransche grens bleef op 2000 M. hoogte plotseling de motor stilstaan en de vlieger was deswege gedwongen te pogen in glijvlucht de aarde te berei ken. Hg stortte bij deze manoeuvre op een boerenwoning, welke evenals de eendekker, compleet vernield werd. Gelukkig is bij dit ongeval niemand gekwetst zelfs Reichelt telegrafeerde aan het Berliner Tageblatt „Ik steeg vannacht te 12 uur 41/ minuten met inijn neef Hahnel te Jó- hannisthal opde machine was zeer zwaar belast daar ik ook nog 300 k.g. benzine had meegenomen. In den be ginne ging de vaart prachtig, mijn 100 paards mercedee-motor liep uitste kend. De machine bereikte een groote snelheid en bij het heldere maanlicht was het mij niet moeilijk mij te oriën teren. Omdht ik niet over Wanne wilde vliegen, koos ik mijn weg over den Harz en passeerde te 2 uur in den nacht Mankenburg a. H. Daar wierp mijn metgezel een briefje naar beneden, waarop wij mededeelden dat alles goed ging. Dit briefje is door een hotel eigenaar in Blankenburg gevonden en aan de directie van de Harlan-vlieg- tuigenfabriek te Berlijn toegezonden. Wij vlogen verder en moesten naar mijn meening nog een vijftal van de Fransch-Duitsche grens verwijderd zijn. Tegen vijf uur 's morgens verdween de maan en geraakten wij in dikke wolken die alles aan onze waarneming onttrokken. Wij vloögen in de diepste duisternis en ik moest mij op het kom pas verlaten. Plotseling bleef de motor stilstaan. Alle inspanning hielp niets. Een blik op den $opgtemeter vertelde mij dat ik 2000 M. hoog was. Ik ging in een mogelijk vlakke glijvlucht om laag' Toen wij nog dertig meter boven den grond waren, Wfis het zaak een landingsplek te zoeken. In de diepe duisternis was nog im mer te onderscheiden. Plotseling voel den wij een verschrikkelijken stoot. Mijn toestel boorde zich in een of andere harde materje welke krakend uiteenweek. Het onderstel brak en viel nog verder omlaag na wat schom melingen was de rest van ons toestel tot rust gekomen en voelden wij ons ongedeerd. Eenige oogenblikkén heerschte er diepe stilte. Maar dan doken schreeuwende en weenende men- schen onder ons op. Ik wist nog altijd niet waar ik mij bövond en wat er eigenlijk gebeüfd was, Eerst bg het lichfc van eenige lan taarn zag ifc'fot öiijfc ontzetting dat wij op het dak van ëèn boerenwoning waren geland, welk 'bateje 'door dyi geweldigen BÓhök'm Mijn metgezel zoowéf-ais ïKzelf waren ongekwetst. Wg béWijdden ons voor zichtig uit dfe 'épliritërs van het toestel en bereikten gelukkig den grond. Ook de bewoners van het huis zün mét den schrik vrijgekomén. (N. Crt. Hoogterecord met passagier. Men,jseint uit Soesterberg: Gisterochtend heeft luit. Van Heijst met WÉ Roeper Bosch als passagier het nöMfbrecord gebracht tot onge veer meter. Daarmee heeft hij het Zaterdag j.l. door Leo Van Steijn hier gevestigde record niet onbelangrijk verbeterd, nW de ongunstige weersomstandig heden, waaronder Van Steijn vloog, moéten niet vergeten worden. JntusBchen heeft Van Heijst een mooie praestatie geleVerd. Postkantoor te Gouda. Lijst van de aan dit kantoor ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden gedurende de le helft der maand Oct. niet zijn kunnen worden uitgereikt. Namen der Plaatsen van geadresseerden. bestemming. Binnenland. Brieven. I. v. d. Kleij, Rotterdam^ Briefkaarten. M. Campo, Amsterdam. Go Hoorn DrukweA. 13 stuks. Nota. Aan de afzenders wordt aan bevolen hun naam en adres op de stukken té vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid aan hen künrren teruggegeven worden. De Directeur van het Post en Telegraafkantoor, Een nieuw werk van Richard Strauss. Uit Berlijn wordt gemeld, dat van Richard Stranss binnenkort een nieuw muziekdramatisch werk te verwachten i»: een bijbelsch muziekdrama, waar- Van de titel waarschgnlrjk 1 Patiphar kiidt. De tekst is van graaf Heinrich Verkade naar Indië. Uit goede bron vernemen wij dat Voor de rechtbank te 's Graven hage werd heden behandeld de zaak tegen "G. B. van Leeuwen, student te Leiden, beklaagd van opzettelijk en met voorbedachten rade in den avond van 25 April 1913 mejuffrouw Wil- helmina Johanna Haus, met wie hij vdrkeering had in haar woning ten huize van haar moede* in de van Merlenstraat te 's Gravenhage van het leven te hebben beroofd door re volverschoten. Er was groote belangstelling op de tribunes van de rechtbank. Als getuigen zijn gedagvaard de heeren dj\ L. Polak Daniels en Dr. K. S. de Graag, beiden als deekun- digeq, J. Booij, E. C. Haus, A. v. d. Water, M. Nelch en de studen ten Oberman en Pijl. Beklaagde gaf op sedert Augustus 1911 verkeering te hebben gehad met mej. Haus en gaf voorts een relaas van de toedracht van den moordaan slag op den bewusten avond. Beklaagde heeft opgegeven als re den van zijn daad, dat zijn meisje hem meegedeeld had dat zij gevolgen vreesde van minder eerbare hande lingen met een ander. De officier van justitie was van oordeel dat beklaagde in kalm be raad had gehandeld en achtte vol gens verhoor van deskundigen het vaststaande dat beklaagde toereken- 'baar is en eischte 15 jaar ge vangenisstraf. De verdediger Jhr. Mr. de> Brauw meende, dat waar deskundigen op verschillende punten elkander haddon tegengesproken, ook in verband mei een zwaar examen, waarvoor boklaag- de ston3, dat hij niet toerekenbaar is te achten. Uitspraak over 8 dagen. Op deii Balkan. ATHENE, 15 Oct. De Turksche en— Griëksche godelegeerden behandelen* zes artikelen en den considerans van het ontwerp-tractaat en zijn tot over eenstemming gekomen op bijna alle punten. Resjid-Beij is met het ontwerp-trac- taat naar Konstantinopel vertrokken .^.taking- HÜELVA, 15 Oct. Er is besloten tot een algemeene staking van mijn werkers te Rio Pinto. De staking zal morgen beginnen. MEXICO, 16 Oct. Naar verluidt heeft de conferentie van het Corps diplomatiek bcfeloten aa#P- de regee ring te adviseeren de oorlogsschepen naar de Mexicaansche r-wateren te zenden, teneinde zoo noodig de be scherming voor de legatie op zich te nemen. LONDEN, 16 Oct. Het reddings werk te Senghenydd is voornamelijk ge slaakt, waar gebleken is, dat van de bedolven mijnwerkers geen meer in leven kan zijn. van het "Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 770.8 te München, laagste stand 746.2 te Sey- disfjord. Verwachting tot den volgenden dag Zwakke tot matige veranderlijke, later zuidwestelijke tot westelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, later kans op regen, zelfde temperatuur. GOUDA. GEBOREN14 Oct. Christiaan, ouders J. K. Binnendijk en A. Sanderf 15. Geertruida Cornelia Johanna, ouders A. Vergeer en M. C. Flux. Anthonius, ouders A. Verhart en M. de Korte. Johannes, ouders H. K. Brouwer en H. P. Alvenaar. Hen drik, ouders A. Blanker en J. H. Broer. 16. Anthonius, ouders N. de Waal en J. G. J. Oskam. GETROUWD15 Oct. J. Boot en J. C. Boon. M. van der Ham en W. Kwinkelenberg. W. Wildschut en M. M. van den Nienwendijk. - C. Vermeulen en C. Noordegraaf. OVERLEDEN16 Oct. Frederik R. G. *yan Iterson 71 j. BOSKOOP. Burgerlijke Stand van 115 October. GEBORENCornelis Hendrikus Maria, ouders W. O, Verbakei en A. G. Langelaan. Nelly, ouders B. Tuinstra en M. W. Alers. Corstiaan, ouders G. van Oijen en A. M. Drost. Nicolaas, ouders W. de Wit en G. Houdijk. Wilhelmina Johanna, ouders H. G. Mathot en A. H. B. Faaij. Maartje, ouders J. Stapper en A. Geers. Cornelis Maarten, ouders P. Vuijk en E. Jongejan. Dirk Albert, oudera A. P. Cornelis en W. Goudkade. -r- Hiilegonda Paulina, ouders H. J. Kerkhoven en M. van Tilburg. Cornelia Elisabeth, ouders P. J. Méns en C. E. Dorreman. OVERLEDEN: B. vanWgk, 16j. -r C. M. Hoogendoorn, 52 j. K. Stellaart, 2 i. M. Vrijonhoef, wed v. B. B. Felix, 77 j. GEHUWD K. Bakhuijzen en M, Vrijenhoef. L. van der Starre en G. Buurman. Vorige Koer». Koer» van heden. VAN «EN 16 OCT. 1913. Steatsleeningen. Ned. Cert. 'Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. ld. Obl. (Gr. Russische Spw.mij) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id. Obligatie 6e Emis- e 4 pet. Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië Funding Lee ning 6 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezulea Dipl. Schuld 1905 3 pet. Baak- en Credlet-Instel- lingen. Fed. Bankaandeelen Industr. Ondernemingen American Car Foun dry Cómp. C. v. A. Id.Smelting Refining Co. Oert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kol. Grediet instell. en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav.' Cultuur Mg. Aand. Ned. Handel-Mij.O.v.A. Mijnbouw-H(jen. Ketahoen" Mijnbouw Mij.' Gew. Aand. R^jang Lebong, Mijn- 7* douw Mij. Aand. Great Cobar Aarid. Petroleum-Ondern. Dordsqhe Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij. totExpl. v. Petr, Bronn. C.v.A. „Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A. Scheepvaart H(jen. Ned. Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Ipt. Mercantile Marino Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A. Diversen. Max wel Land Gpant Cert. v, Aand. Peruvian Corporation Lim. Oert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-W eenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacifiq Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premieleeningen. Amsterdam Aand. 3 pet. Hongarije. Theiss-Ke- gulirungs-Ges. 4 pet. GELDKOER*. Prolongatie 41/4 pCt. Amerikanen zwak, Mijnen Rubbers flauw, petroleum prijshoudend* Tabakken beperkten omzet, Culturen zacht, Nationale en Buit. Staatsfond sen stil en prijshoudend. 77'6/,6 77,6/„ 84 81 611/, - 101 101, 89 >/16 89 89V.6 89 82»/, 80»/, 82»/, 38'/, - 101'/, 80'/, 106'/, 80»/, 59'/, 57'/, 116 - 43 63'/, 63'/, 23'/, 23'/, 56»/, 66»/, 235 243»/, 189»/, 235 16 - 190l/a 32 187 185'/, 637 630'/, 625 208 - 121 4 4 104'/, 105 3 - ■9 94 94'/, 99 - 61 617io 185'/ 94'/ 92,5/i, 26'/, 26»/, 161 3"/„ 151 99»/ 99"/,» 146 145'/, beter,

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2