Blad. '1 f IBHT EP Verdronken. HÉ I i 1 iielj AA£r. d >oqoq4 Pres.),^M BDEN.' Dr. P.tl.li Vrijdag 17 October 1913. &2e Jaargang. Zon en KENNISGEVING. Buitenlandsch Nieuws, FEUILLETON. I hl i GOM MEER I EEN MP i'A.’k ,ur? i behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. Itf’ie-UL’ws- -^.d.-v"ertezxtïeTolsud- voor G-o-ixd-gc ezx Oxcxstxellszezx. Verschijnt dagelijks Telefoon Interc. 82.Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. ^p-ciïtexxlaxx^, F No 12303. 49) Melnik OP en die an Zn., Gouda u zekering tegen j ikoven, en uita. egels, muren, door en door a Is Sunlight 1 voordeelloste Uw huis doen rerk verlichten. - '"J „t Schaakbord", Kiesvereeniging was aan neen, ware Gertruda in moet zij daarvoor hebben, die Vrij bewerkt door AMO. I SLAVERNIJ wordt te niet might het huis e Reunie" 8*^ u., Vooruit". e Reunie" 8V2 Bn a Red. Protestaa- rij geregeld tijdig n ontvangen van ■ten, vennakelijk’ se dan in onze on vroeg ge- een wij niet "Woningtoezicht, lerstandscommis- PRIJS DER A D V ER TEN TI ËN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummerf 0.55 Elke regel meer0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f 0.35 bij vooruit betaling elke regel meer 6 ets. Reclames f 025 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. Ook voor de bloedverwanten van Saitzef zorgde beklaagde voor de be reiding van het Paaschbrood. De verdediger Crusenberg vestigde de aafidacht op het feit, dat dit slechts tot 1907, toen de oude Saitzef stierf, is gebeurd. Polisjtojock, voormalige politiebe ambte, verklaarde, dat de vader van Joestsjinski naar het verre Oosten is gereisd in gezelschap van een Jood. Andreas Joestsjinski (de vermoorde jongen) verlangde or erg naar zijn vader weer te zien. Een Jood, die bij Saitzef woonde beloofde hem behulpzaam te zijn bij de vervulling van die wensch. Getuige denkt dat dit de Jood Sjneirson was, wiens verdwijning juist voordat Beilis gevangen genomen is hem zeer ver dacht is voorgekomen. Vorder zegt deze getuige dat Joest- sjinski Beilis dikwijls bezocht. Aan Engen Tsjoberjak is destijds voorgezegd, wat hij moest verklaren, maar juist toen zijn verklaringen juis ter werden is hg gestorven, nadat hij lekkernijen had gegeten, die Kraseofski hem had gegeven. Zelfmoord. In de Seine werden Dinsdag de lijken opgehaald van twee jonge vrog- wen, die blijkbaar zusters waren. Naar de Morgue gebracht werden de lijken daar herkend door een zekeren Braicker als zijn beide dochters. Op wanhopigen toon deelde de man mede, dat niet alleen deze dochters maar ook nog zijn beide andere kinderen, een jongen van veertien jaar en een nog jeugdiger meisje heimelijk hun woning hadden verlaten, na op een stuk papier te hebben geschreven, dat zij zich het leven gingen benemen. Tot dusver is van de beide andere kinderen niets vernomen. Uit een onderzoek door de Matin ingesteld bleek, dat de vader, die een weduwnaar en kassier op een fabriek was, van een bescheiden inkomen moest leven, waardaar hij niet in staat was zijn oudste dochter de door hem gewenschte muzikale opleiding te geven. Dit had deze dochters teruggetrok-' ken en menschonschuw gemaakt. Zij gingen nooit uit en hielden ook de andere kinderen thuis. Alleen de jon gen mocht van tijd tot tijd uitgaan om eten te koopen. De vader zag zijn kinderen haast nooit, omdat hij ’s mor gens zeer vroeg naar zijn werk ging en ’s avonds laat weer thuis kwam. Daar de woning niet werd schoon- gehouden, kwamen er klachten van de buren, zoodat de eigenaar ten slotte de huur der woning opzegde. De jongen van 14 jaar moest toen een andere woning zoeken. Hij slaagde daar echter niet in, en ten slotte moes ten de kinderen hun vader wel op de hoogte (van den toestand stellen. Waarschijnlijk uit vrees dat zij spoe dig zonder onderdak zouden zijn, zgn de kinderen, die blijkbaar door de lange afzondering waarin zij hadden geleefd, in hun geestvermogens waren gekrenkt, tot hun wanhopige daad gekomen. Mailvervoer per vliegmachine. Het onlangs aangekondigde voorne men om de luchtvaart dienstbaar te maken aan het postvervoer is thans ten uitvoer gebracht. Naar de Parijsche corresp. van De Tel. seint heeft gisteren het eerste mailvervoer per vliegmachine plaats gehad. De minister van Handel had den luitenant-aviatent Ronin opgedra gen de mailstukken, bestemd voor de paketboot „Perou", die ndar de An tillen vaart, per vliegmachine van Parijs naar Pauillac de plaats van afvaart van de „Perou" te brengen. Om 7 uur vertrok luitenant Ronin, vergezeld van twee ambtenaren van de post en telegraafdienst te Bordeaux, hem werd ongeveer 10 KG. aan waar devolle stukken meegegeven. Gevlo gen werd met het toestel door publieke inschrijving aan het leger aangeboden. De minister van Handel en de direc- teur-generaal der posterijen en tele grafie waren bij het vertrek aanwezig. Wegens een defect aan den motor moest Ronin bij VetfiSolne landenhij vloog vervolgens naar Poitiers, waar hij benzine en olie opnam en daalde om 2.15 te St. Julien bij Pauillate in een weiland. Een groote minigte juich te den kranigen vlieger toe. Luit Ro nin ging toen per automobiel de mail stukken aan boord van de paketboot brengen, die aanstonds na de ontvangst het anker lichtte voor het vertrek. De minister van Handel zond luit. Ronin een tejegrafischen gelukwensch. Toen evenwel de verdediger haar vroeg, of zij zich vereenigde met. de verklaringen van den beklaagde, zei ze van neen. Nu werden de vissehers gehoord, die het Bovenmeer hadden doorzocht en ook zij die het lijk hadden gevon den. Daarna vertelde de oude vrouw Petersen en haar kleinzoon, wel is waar zeor onsamenhangend de ont moeting tusschen Eltester en Gertru da op dien noodlottigen dag. Hun zeg gen was in zoover van weinig be lang daar de beschuldigde deze ont moeting niet loochende. Zelfs de schil dering van inspecteur Diethei had niet veel invloed op het oordeel der toehoorders. Dit alles had immers Eltester zelf verklaard en toegegeven; hij had Ger truda uit het meer gered, haar bij zijn moeder gebrAcht, en hij was haar behulpzaam^ geweest om heimelijk weg te reizen. Houtvester Dohi, die na den in specteur aan hel woord kwam, was wel de eenige, die zich zichtbaar in spande, om denl beschuldigde voor te spreken,maar wat kon het helpen, of hij nu al verzekerde het verhaal van Eltester en /zijn moeder vast ge loofde, Een bewijs voor de waarheid kon hij niet leveren, integendeel hij moest bekennen dat do jonge candi- daat In den laatteen tijd veel veran derd was en d ’eigwoorden gespro ken had. Omdat aan het Bovenmeer aan hoedespeid van Ger- omdat zij het den van stil den oever een truda gevonden was, en dikwijls daarheen wandelde, antwoord van von Melnik advocaat. Dacht gij daarbij aan een geluk of aan een zelfmoord? mr. Pfeiffer verder. Wat ik gedacht heb, hoef 'Ik stellig hier niet te zeggen, antwoord de von Melnik met een blik op den beschuldigde, die zijn woorden op vatte, zooals von Melnik bedoelde Verder verkreeg mijn vermoeden ze kerheid door het vinden van het hörloge. Ik wist, dat mijn schoon zuster niet meer leefde, anders was zij tot ons teruggekeerd. Integendeel, zij wilde niet tot u en de uwen terugkeeren, riep de be schuldigde daartusschen. Von Melnik lette niet op dien uit roep, maar schilderde in roerende woorden den angst zijner vrouw en het afgrijzen, dat zij getoond had bij het zien van het gruwelijk vermink- zal niet ontbreken aan stoffelijke be wijzen van sympathie voor de familie der slachtoffers. Reeds heeft koning George een voorbeeld gegeven door te gelasten dat de geschenken van prins en prinses Arthur van Connaught in het openbaar zullen worden tentoon gesteld en ieder kijker een toegangs prijs van 1 shilling moet betalen. De opbrengst zal dienen voor hulp aan de gezinnen der slachtoffers van de ontploffing van Senghenydd. Zeker duizend vrouwen en kinderen zijn zonder hulpmiddelen. I Fbankruk. Koning Alfonso naar Parijs. Koning Alfonso van Spanje is voor nemens de volgende maand met de koningin incognito eenige dagen naar Parijs te komen. Het heet dat zij on danks het incognito den President zullen bezoeken. ten platte lande zijn dan ook veel geringer dan in de steden. Door de betere vooruitzichten aangelokt ver laten de meeste arbeiders het land om in de steden hun geluk te gaan be proeven. Dit heeft velerlei nadeelige gevolgenle koint er gebrek aan arbeidskrachten in het land bouwbedrijf; 2e veroorzaken deze talrijke personen een woningnood in de groote steden, wat het noodrakelijk gevolg met zich brengt, dat tot zelfs de slechtste wo ningen blijven bestaan, en 3e'verhin deren deze menschen door hun tevre den zijn met geringere loonen een gezonde actie voor loonsverhooging in de groote plaatsen. Die toestand eisch,t verbetering le in het belang van de landarbeiders, de pachters, 2e in het belang) van geheel Engeland. Waar nu de pachters op de verfoeilijkste manier door de landeigenaren worden uitgezogen, Zal dan een blijvende ver- bjbtertag intreden. IJet aantal perso nen dat op het land werk vindt, zal beduidend toenemen, wat de werke- locsheid sterk zal verminderen. Dat heel wat personen meer in het land bouwbedrijf konden werkzaam zijn, bewees minister Lloyd George ineen rede te Belfort met de volgende cijfers. In Groot-Brittannië werken l’/a lioen menschen op het land, in Frank rijk 9, in Duitüphland 10, in Oosten rijk 14 miilioen. Zulke cijfers spreken. De Scheepsramp op den Oceaan. Met de Londonboot Batavier III zijn gistermorgen te Rotterdam nog aangebracht twee Italianen, behooren- de tot de schipbreukelingen Volturno, die te Liverpool waren aan gekomen, en wien in het hotel dor Uranium te Londen tijdelijk verblijf werd verstrekt, waarna zij naar Rotter dam zgn doorgezonden. Voor de schipbreukelingen derVol- turno was gistermorgen bij het bestuur van Montefiqre te Rotterdam ruim f5000 aan liefdegaven ingekomen. Wat verder nog inkomt wordt radio- telegrafisch aan den kapitein van den 8.8. Campenello overgemaakt. De Campanello vertrok gisterenmid dag 1 uur en nam 76 van de 97 schip breukelingen mede. De geredden van de Volturno moch ten te New-York onmiddellijk landen. Zij werden door vertegenwoordigers van weldadigheidsvereenigingen ont vangen en voorzien van kleeding en levensmiddelen. De tweede officier van de Groszer Kurffirst, Von Cars- berg, vertelde, dat, teen de kapitein van deze stoomboot vrijwilligers voor het reddingwerk had opgeroepen, zich onmiddellijk 100 man aanmeldden, onthullingen, die haar gedaan zijn. Gij houdt het dus voor onmo gelijk, dag juffrouw von Kaussel naar het buitenland zou gevluchl zijn, om het buitenland zou gevlucht zijn, om Ja, dat houd ik voor ónmoge lijk. Juffrouw Gertruda was veel te verstandig om zulk een avontuurlij ken weg in te slaan, ten einde een doel te bereiken, waartoe zij na kor ten tijd, zonder hindernis toch kon geraken. Gij vergeet den tegenstand het midden. GOUDSCHE COURANT. r PRIJS VANHET A BON N EM EN’t.- Per kwartaal f 1.25 11dem franco per post1.50 I Met Geïllustreerd Zondagsblad150 Idem franco per post„1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Markt 31, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren. Engeland. De mijnramp. De berichten uit Senghenydd luiden hoopeloos en troosteloos. Gisterenmid dag is er opnieuw brand in de mijn uitgebroken, en allo hoop om nog le venden boven te brengen is thans op gegeven. In ’t geheel waren, toen de ontploffing plaats had 935 mijnwerkers onder den grond. Van dezen wisten 498 zich in veiligheid te brengen,* ter wijl er later nog twintig levend boven gebracht werden. Van de 417 overigen waren er gisterenmiddag 43 deerlijk verminkt, dood, boven gebracht. Alle berichten verklaren met som bere eenstemmigheid, dat alle hoop is opgegeven om de mannen die nog in de mijn zijn te redden. Trouwens hot is zeor de vraag of vele geredden niet zullen sterven aan de gevolgen van gasverstikking. De deelneming in geheel Engeland is zeer groot en het te lijk. Deze slag zal ze, vrees ik.iech- ter nooit te boven komen; ik heb ze in een andere omgeving moeten bren gen en ze is vandaar ook niet hier kunnen komen om getuigenis af te leggen, en liet het hoofd op zijn borst zakken. Gij blijft erbij, dat ge in het lijk de overblijfselen van uw schoonzus ter herkend hebt? vroeg de verdedi ger aan von Melnik. Zulk een verzekering zal ik wel niet behoeven te geven. Dan hadden wij, mijn vrouw en ik, haar toch niet in het familiegraf laten bij zetten. v Na von Melnik werden de dienst boden, die in dien tijd op de villa gewoond hadden, gehoord. Hun ver klaringen omtrent het familieleven stemden overeen met dat van von Melnik, alleen legden zij er den na druk op dat de juffrouw in den laat- sten tijd veel veranderd was, ofschoon zij het niet wilde laten merken. Dat zij heengegaan zou zijn en ha^r zus ter in ongerustheid achtergelaten zou hebben, wilde niemand aannemen, en^ daarentegen liet de bovenmeid door-^ schemeren, dat het haar niet ónmo gelijk scheen dat de juffrouw zelf den dood gezocht zou hebben. Hiertegen kwam de keukenmeid le vendig op en hield ook nu vol, dat het lijk niet dat van haar juffrouw geweest was. Gij vergeet den tegenstand van haar familie, bracht de verdediger in hot midden. De consul lette daar niet vervolgde: Neen, vlucht, dan reden gehad kennen. Hebt gij ook geen vermoeden omtrent die reden? vroeg Pfeiffer. De consul draalde eenige secon den en zei toen: Neen. Na eenige oogenblikken zwijgen, voegde hij er bij: Ik zou nog gaarne een verkla ring afleggen. Ik ben, zooals ik reeds in het voorloopig verhoor ge zegd heb, op aanraden van mijnheer von Melnik met dezen heer naar Ber lijn gereisd om van de teleurgestelde juffrouw brieven, door Eltester ge schreven, in ontvangst te nemen. (Wordt vervolgd.) Rusland. He proces te Kieff. Gisteren werd Aaron Beilis de broer van den beschuldigde als getuige ge hoord. Hij verklaarde dat zijn broeder een reeks van jaren ten huize van den ouden Saitzef, die een zeer godsdien stig man was, toezicht had gehouden op de bereiding van het Paaschbrood, waarbij eveneens de rabbgn tegenwoor dig placht te zijn. Nadat nog meer getuigen de iden titeit van het gevonden lijk met Ger truda von Kaussel bevestigd hadden, verscheen consul Bauer die wel niet veel van de misdaad kon vertollen, daar hij ver van de plaats van het onheil af was geweest, doch eerst was ontboden, toen er jiiet meer aan viel te twijfelen, dat hxr jonge meisje een ongeluk was overkomen. Daarente gen verwijlde hij lang, veel te lang, naar den toehoorders toescheen, bij de zoogenaamde voorgeschiedenis en bij de weinig vriendschappelijke ver houding tusschen von Melnik en Ger truda. Hij fbrtelde dat hij door von Melnik was ingelicht over de lief desaangelegenheid tusschen George en Gertruda en aangespoord, mede die verbinding te verhinderen I En hebt gij dat gedaan? vroeg de president. Daartoe had ik geen aanleiding en als voogd had ik het eerst kun nen doen, als men mij om mijn toe stemming tot het huwelijk gevraagd had Zoudt gij verlof gegeven hebben? Neen, antwoordde hij zeer stel lig. Ik zou dit huwelijk, dat mij on passend voorkwam, verhinderd heb ben zoolang dit in mijn macht had gelegen, dat beteekont twee jaar. Indien juffrouw von Kaussel meer derjarig werd, had ik het huwelijk niet meer kunnen verhinderen, zelfs al had ze willen huwen ondanks de BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA, brengen ter kennis van de ingezetenen dat het Kohier voor de heffing van Schoolgelden op de Burgerscholen in deze Gemeente, voor het dienstjaar 19x3/14, door Gedeputeerde Staten vari Zuid-Hol- land goedgekeurd, in afschrift gedurende vijf maanden voor een ieder ter lezing is nedergelegd op de Secretarie der Gemeente en dat voormeld Kohier ter invordering is toegezonden, aan den Gemeente-Ontvanger. Gouda, den 17 October 1913. U Burgemeester? en Wethouders voornoéind, R. L. MARTENS. J De Secretarie, J. VAN KEUS.hE. Engeland. Het Engelsohe ministerie vraagt Voor zijn wetge veilden arbeid in ruime mate de jdandacht. Behalve de voorstallen W het verleenen van zelfregeering aan jïèrland, de f^uderdomspensioneepng, >de Parliament Bill, en nog meerdere, in hoofdzaak het werkprogram voor deze|régeeringsperiodezijn, heb ben toch Asquith en de zijnen hun blikken ook gericht op de nooden en behoeften van het Engelsche volk,- waarin oogenblikkolijk voorziening noodig is. Eén van de ergste misstan den in Engeland is de bepaling in het Engelsche Staatsrecht, dat bij overlijden de bezittingen aan den oudsten zoon komen en het grond bezit daardoor in handen vari een betrekkelijk klein aantal personen is gekomen, welk aantal regelmatig steeds kleiner wordt. Het gevolg van dit systeem is dat de eigenlijke landbou wers alle pachters en geen eigenaars zijn van hun boerenhoeve. Wanneer dus de pachter zijn land verbetert, vergroot hij de waarde van een an dermans bezit. Het is meermalen voor gekomen, dat een pachter die zijn land aanmerkelijk had verbeterd, plotseling voor de beslissing had gesteld öf de hoeve] te verlaten öf er een hoogere huurwaarde voor te betalen. Het ge volg hiervan is dat de pachters uiter mate whng hun best doen om de opbrengst van het land te vergrooten. Daardoor is de opbrengst van den bebouwbaren grond veel geringer dan zij wezen kon. Bovendien is het be drijf allesbehalve loonend. De loonen

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1