BlXMEiean land.. Gemengde Berichten. KANTONGERECHT TE GODDA. Stadsnieuws. IT-a.ri.st.. Boekaankondigingen. .4 Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht Officieels Prijscourant Ëffeotenbaodel te Amsterdam - - - - - Carlsberg was met zijn helpers on middellijk naar de Voltnrno gevaren. Intusschen kon, volgens zijn zeggen, direct van boord niemand worden ge red, daar er znlk een paniek heerschte, dat hij vreesde, dat de boot onmid dellijk zou kenteren. Hij riep daarom den officier van de Volturno toe, den liedèn aan te raden in het water te 3>ringen, wat daarop ook geschiedde, arlbergs mannen redden hen daarop uit het water. De geredden op de Groszer Kurfürst veroordeelden scherp de houding van den kapitein der Car- mania, die, hoewel hij net eerst op de plaats van het onheil was, slechts één persoon redde. De 3e officier van de Volturno, Walter Dünselbaum, verklaarde, dat de Carmania hoegenaamd geen booten had uitgezet. In strijd met de Engelsche berich ten dat onder de geheele bemanning van de Volturno een paniek heerschte, vertellen de overlevenden, dat slechts een kok en een paar kolentremmers het hoofd hadden verloren en zich vóór de vrouwen en kinderen wilden redden. Overigens was detucht zeer goed. Algemeen is men vooral vol bewondering over den kapitein Inch, wiens rapport zoo eenvoudig, waardig en bescheiden waB, zonder eenige toe speling op zijn eigen moedig gedrag en de opgedane wonden, terwijl hij. toch bijna blind is tengevolge van hetgeen hij heeft doorgestaan. De heer Disselmann, de 3e officier der Volturno, die te New-York is aan gekomen, gaf nog de volgende bij zonderheden over het ongeluk De oorzaak van den brand was de ont ploffing van een reservoir met olie of chemicaliën in het voorgedeelte van het schip. De Volturno kreeg een schok, aiBof zij door oen zwaar schot was getroffen en bijna onmiddellijk daarop ontploften snel na elkaar an dere reservoirs, zoodat men den in druk van een hevig kanonvuur kreeg. Toen Disselmann mededeelde, dat de Carmania aankwam, vielen velen op de knieën en de paniek, die tevoren heerschte, nam een einde. Disselmann geeft toe, dat niemand aan de 80 of 90 tusschendekpassagiers in het ruim no. 1 heeft gedacht. „Ik vrees", zeide hij, dat vele van deze lieden door de vlammen werden tegengehouden." Toen de vlammen wat schenen bedaard, beproefde kapi tein Inch naar de bemanning op het voordek te komen. In de gang vond hij drie lijken van matrozen, die ver brand waren, De Matin wijst naar aanleiding van het werpen van olie op de golven door <de Narragansett nog eens op deze quaestie en op de noodzakelijkheid van een onderzoek, of dit van ouds bekende middei inderdaad zoo doel treffend is, in weTk geval het een ge biedende eisch is, dat ieder sohipvan eenige beteekenis een voldoende hoe veelheid olie medeneemt voor het dub bele geval van een ramp en een storm. In verband met de berichten in de bladen, volgens welke Belgische ma trozen op de „Volturno" zich slecht gedragen hebben en een paniek in de hand hebben gewerkt, heeft de Minister van marine een onderzoek bevolen en een ambtenaar naar Rotterdam ge zonden. Deze zal over de juiste samen stelling der bemanning een onderzoek instellen en de overgeblevenen onder vragen. De Minister verklaarde, dat de berichten in de bladen met te meer voorbehoud aanvaard dienen te wor den, daar het juist de Belgische ma trozen van de „Kroonland" waren, die het grootste aantal schipbreuke lingen van de „Volturno" hebbon gered. Men seint d.d. gisteren, dat per stoomschip „Tourraine" te Havre aan gebracht zijn 7 kinderen zonder ouders. Onder geleide van een matroos ziin zo gisteren naar Rotterdam vertrok ken, met bestemming voor Montefiore, alwaar nog ouders zijn, die kinderen vermissen, welke op de „Volturno" waren. Ouderdomstoelage. De Btroom van aanvragen voor de toekenning van de ouderdormstoelage door 70-jarigen is schrijft „De Tijdw thans tot boven de 90.000 gestegen. Van deze waren tot Woens dag nog slechts 20.000 door de beoor deelaars, hoofdambtenaren der Rijks- verzekeringsbank, behandeld. Het werk daaraan voorafgaand, vereischt zoo veel hoofden en handen, dat het ge heele ontslagen personeel der Labou- chère Oyens-bank door de directie der Rijksverzekeringsbank tijdelijk te werk is gesteld, terwijl bovendien ook tal van ambtenaren van de Rijkspost spaarbank assistentie verleenen. Daar het gewone werk van de Rijksverzeke ringsbank natuurlijk moet doorgaan, wordt vooral des avonds met koorts- achtigen ijver gearbeid. Tot de cantine van het bankgebouw is door de tijde lijke helpers bezet. De Bankdirectie hoopt en legt het er op aan, op den bepaalden tijd met het werk, hoezeer dit ook de bereke ning van prof. Kluyver in de schaduw- stelt, gereed te komen. De Moord te Amsterdam. Omtrent het gedrag van Dijkman, den moordenaar van het knaapje te Amsterdam worden nog de volgende bijzonderheden medegedeeld: Toen Dijkman uit Duitschland was teruggekeerd en nadat hij eenige da gen in het Toevlucht voor Onbehuis- den had doorgebracht, kwam hij in huis bij zijn broer Fedde Dijkman, een los werkman, die met juffrouw Schools samenwoont in de Lange Leidsche dwarsstraat. Hier heeft hij ruim 6 weken gewoond en kreeg in middels een betrekking bij de was- 8cherij ,,De Nijverheid". Frans, zoo werd medegedeeld, was iederen avond dronken en bleef geheele nachten uit huis weg. Zaterdagavond en Zondag was hij bijna ongenaakbaar door zijn dronkenschap. „Als ik dronken ben, dan ben ik tot alles in staat", zoo zeide hij zelf. De familie van juf- fröuw Schools kon het niet best vin den met Frans en de ruzies, die ont stonden, liepen zoo hoog, dat Frans herhaaldelijk met een mes dreigde. Juffrouw Schools vond het daarom beter dat Frans niet meer in huis bij haar zou wonen en zoodoende ging hij bij zijn moeder in huis in de Ro zenstraat. Toen Frans nog bij zijn broer woonde, had hij verkeering met een meisje, dat te Amsterdam in een fabriek werkzaam is. Ook met dat meisje had Frans bij na altijd heftige ruzie. Zoo hadden dezen beiden dan ook oneenigheid ge had op een Zondag eenige weken voor den moord. Frans, die toen ook weer dronken was, ging naar het bierhuis dat in het benedenperceel van de woning, van zijn broer gevestigd is, waar hij om een glas bier vroeg. De juffrouw weigerde hem bier te ver- koopen, omdat hij al erg dronken was. Toen zeide hij: geef mij dan maar een' mes, want ik loop op haar leven. Daarmede zijn meisje bedoelen de; natuurlijk werd hem dit ook geweigerd!, Daarop zeide hij: nou koop ik j er zelf een en als zij het niet is, dan moet een ander er maar aan gelooven. Sedert idien Zondag heeft het meis je hem biet meer opgezocht, omdat ze bang Voor hem geworden^ was. 3 weken lapg, verzekerde zij, ben ik mijn huisi niet uitgegaanhij was bij na alle aivondën dronken, en als hij kwaad was dan was iedereen bang voor henri Verder verklaarde het meisje nog, dat zij hem tot alles in staat achtte, dat zij nu blij was dat hare verkieering met hem afgebroken was. Hpt meisje wist gistermorgen nog niet, dat Dijkman zich als de moordenaar van het knaapje bij de politie had aangemeld. De aahwij-zingen dat Franciseus Dijkman ünderdaad de dader is van den afschilwelifaen moord aan de overzijde Vtttfnet FJ nemen toe, al dus schrijft het Hbl. Zooals wij reeds mettedeeldon heeft Dijkman eenige Asgen \adat de nns- daad plaats had gehad ruzie gehad met een V,letterman over/ de betaling. Dijkman beweerde toen/geen geld bij zich te hebben, doch oAn het 1 o'itie- posthuis, werd na veel zooken een gulden op hem gevonden, 'loen hij daarop genoodzaakt was te betalen, voegde hij een der politieagenten bij het verlaten van het posthuis toe: „als jelui wisten wat ik gedaan had, zou jelui mo niet laten gaan!" De agenten, die wel meer bij der gelijke gelegenheden met allerlei niets zeggende uitdrukkingen getreiterd worden, hechtten aan deze uitlating geen waarde. Achteraf schijnt het toen echter méér te zijn geweest dan een enkel tergende uitroep. Zijn dit op zichzelf reeds belang rijke aanwijzingen, van meer beteeke nis worden die nog door hetgeen op den dag der misdaad 's morgens op den N.Z. Voorburgwal plaats had. Den bewusten 29 September werden een tweetal zettersjongens door een man aangesproken, die vroeg of zij wilden medegaan naar den Entos. Toen de jongens zeiden, dat ze niet konden, omdat ze dan bij hun patroon weggejaagd zouden worden, zeide de man: „Oh, dat is niets, dan kom je bij mij op de „Nijverheid" werken!" Ook die verklaring zou, wanneer de zich in hechtenis bevindende Dijk man door de jongens herkend werd, niet van zóó belang ontbloot zijn geweest, als de politieautoriteiten in die dagen gemeend hebben. Gisterenavond had de Tel. een on derhoud inet den vletterroan Willem Bergsma, die den verdachte van den moord op Hendrik de Klerk, F. Dijk man van den overkant van het IJ naar Amsterdam voer. De vletterman wist zich den datum waarop hij den verdachte overzette, daarom zoo goed te herinneren, wijl het de sluRingsavond van den Entos was en hij het toen zeer druk heeft gehad. Tegen half vier in den nacht kwamen twee personen bij zijn boot en informeerden naar den prijs om overgezet te worden. V ervolgens vroeg, men den prijs voor het rondvaren; Bergsma vroeg daarvoor f 1 per uur wat goedgevonden werd. Een* der mannen gaf den ander daarop één gulden om te betalen. Doch toen het op betalpn aankwam, had geen der passagiers geld bij zich, naar zij zei den. De vletterman liet zich dit niet welgevallen en dwong den man, die den gulden verstopt had, hem te vol gen naar het politie-posthuis Centraal station. Daar werd de man gefouil leerd en weldra kwam de gulden te voorschijn, die hij tusschen zijn kleo- ren had verstopt. De vletterman ont ving daaitp zijn geld. Tijdens den tocht had de man nog herhaaldelijk een mes uit zijn broekzak gehaald. De man had, zoover de vletterman zich herinnert, een ongunstig uiter lijk. Bijzonder zenuwachtig was hij niet. Hij verkeerde eenigszins onder den invloed van sterken drank. Geen oogenblik had Bergsma gemeend, dat zijn passagier van dien nacht zich schuldig zou hebben gemaakt aan den afschuwelijken moord. Wel waren zijn kleeren bevuild, doch Bergsma dacht, dat zijn passagier, in zijn roes gevallen was. Hij was dan ook zeer verbaasd te vernemen, dat de man zichzelf had aangemeld als de moor denaar van Hendrik de Klerk. Bij den burgemeester te Rotterdam is van iemand te Breda die onbekend wenscht te blijven een bedrag van f 1000 ingekomen ten behoeve van de algemeene armen van Rotterdam. Naftij Uitdam is door den visscher Porsius op de Zuiderzee onbeheerd drijvende gevonden een ijzeren roei boot met 2 riemenzij is van binnen rood geschilderd, van buiten boven het beighout groen en daar beneden zwart. Inlichtingen zijn te bekomen bij den burgemeester van Broek in Wa terland. Beleediging. Men meldt aan de 'Dordr. Ct.De heer N., ouderling der Ned. Herv Ge meente te Hdndrik-Ido-Ambacht, voeg de .cUj. Wilifekens, Ned. Herv. pred., dB$?rrd«gtt 'in tegenwoordigheid van van andere personen toe„je hebt ons misleid en je bent van den honger hier gekomen." Het eerste naar aan leiding van Z.Eerw.'s in zijn entreerede uitgesproken voornemen, langzamer hand de gemeente op te voeden tot het N. Testamentisch lied het tweede in verband met 't groote verschil in trak tement tusschen ds. W.'s vorige ge meente Someren en de tegenwoordige H.-I.Ambacht. Na het uitspreken van de beleedigende woorden heeft de heer N. nog gelegenheid gehad ze in te trekken, doch hij heeft geweigerd zulks te doen. Ds. W. heeft daarna de zaak in handen gegeven van den officier van justitie te Dordrecht. Brand. Men seint uit Groningen: Gisteravond ongeveer halftien is een uitslaande brand uitgebroken in de stoom waschiïirich ting „De Hoop" aan het Hoendiep. Alles is vernield en het gebouw geneel uitgebrandde ma chines zijn vernietigd. De brand moet ontstaan zijn in de machinekamer, maar de oorzaak is onbekend. Om 12 uur was men den brand meester. Vele autoriteiten, o.a. de wethouders, de substituut- en de offiicier van justitie en de rechter-commissaris, waren op het terrein van den brand aanwezig. Een leerling van den meubelmaker V. te Alkmaar was aan 't spelen met een flesch met karbid en water. Op eens barstte de flesch de jongen kreeg de soherven in het gezicht. Een van zijner oogen zal hij waarschijnlijk moeten missen. Te Wittem is aangehouden een 18- iarige knecht, verdacht zich aan straf bare handelingen te hebben schuldig gemaakt met een 8-jarig meisje. De verdachte bekende. Te Vlissingw zijn van een amateur- fotograaf plat n van foto's genomen van de graaf-» erken van het nieuwe fort aldaar, do >r de marechaussee in beslag genome». Tevens is proces verbaal opgemaakt. (N. R. Ct.) Op de Dinsd agsche markt aan dea 111 A. itnM Goudachensing^ naar het Rott band met do De liederen werden op de markt voor 1 en 2 cent verkocht. Woensdagavond is zekere R. De W.f wonende Koestraat 42, te Amsterdam dood op zijn bed gevondenhet bleek dat de man ten gevolge van overmatig gebruik van jenever was gestikt. Een dagvaarding als een tafelloo- per. Mr. Wolfeon, de substituut officier bij de Rechtbank te Rotter dam stond een dagvaarding voor te lezen, die door zijn respectabele leng te deed denken aan een tafellooper. Daarin stond tot in finesses beschre ven wat er, alzoo stond op de etiket ten geplakt op fleschjes Haarlemmer olie, afkomstig van den fabrikant C. de Koning—Tilly. Want 't betrof hier een overtreding van art. 337 (het na maken van een handelsmerk). Er waren twee kistjes met flesch jes met een soortgelijke vloeistof als Haarlemmerolie eh bepakt met een soort gelijke etiketten in beslag ge nomen bij zekeren G. B., die een fa briekje van Haarlemmerolie had aan den Zwaanshals. B., die terecht moest staan was niet verschenen en zoo nam de behande ling van het zaakje minder tijd in beslag dan de voorlezing van Je el lenlange dagvaarding. De officier vroeg 2 maanden ge vangenisstraf. Diphtberitis. Maandag meldden we, dat er in hevige mate diphtberitis heerschte op de r.-k. bijzondere school te Warmond, alsmede op de bewaarschool aldaar. Gisteren is naar de N. Crt. vermeldt, de inspecteur van de Volksgezondheid te Warmond geweest, heeft daar ver schillende scholen bezocht en is tot de conclusie gekomen, dat zeer veel kinderen door bovengenoemde ziekte waren aangetast. Hij heeft dan ook gelast de r.-k. school en bewaarschool, waar nauwe lijks een derde der leerlingen aanwezig was, te sluiten. Insluiping. Door opensluiting heeft zich Woens dagavond tussohen negen en halftien uur een onbekend persoon toegang verschaft tot de woning van den heer A. F. Mendels da Costa, Amstel 35, te Amsterdam. De familie, die zich in het sousterrain bevond, merkte door het dichtslaan %an de deur. dat er onraad was. De heer des huizes, die daarop op zoek ging, zag den inbre ker nog juist de vlucht nemen. Hy achtervolgde hem een eindweegs, doch moest het ten slotte tegen den vluch teling, die zooveel vlugger ter been was, opgeven. Gebleken is, dat een portemonnaie met eenige guldens inhoud en een ring van eenige waarde zijn ontvreemd. (N. v. d. D.) te Rotterdam zijn, Jbl. meedeelt, in ver- Auteurswet een serie liederen in bef lag genomen, van Du mas, Nap de la Mar en Speenhoff, die het auteur 'recht daarvan verkocht hadden aan ecfc drukker te Rotterdam. Uitspraken van 15 October 1913. Wegens uit een nog niet stilstaan- den trein stappen, J. A. M. te Arn hem f 0.50 subs. 1 d. Wegens te Gouda een boksbeugel bij zich hebben G. B. te Gouda f 5 subs. 5 d. Wegens visch vervoeren van te kleine afmeting, N. G. en T. d. B. te Gouda, C. J. A. te 's Gravenha- ge en A. J.' W. H. te Rotterdam, ieder f 2.50 subs. 3 d. Wegens visschen zonder vergun ning W. W. te Rotterdam bevel tot teruggaaf aan de ouders; L. O. te Rotterdam f 3 subs. 1 week tucht school; B. M., P., J. M., T. v. d. H., J. v. d. L., allen te Rotterdam, B. J. J. te 's Gravenhage on T. C. Z. te Waddinxveen ieder f 1 subs. 1 dag; J. S., J. K„ W. S., P. 8., G. v. L. en A. W., allen te Rotter dam, en W. N. K. te Gouda, ieder f 0.50 subs. 1 d.; C. T. te Waddinx veen f 2 subs. 2d.; J. W. te Krim pen a.d. IJ sol f 3 subs. 2 d., allen met verbeurdverklaring van de in- beelaggenomen vischtuigen, G. A. d. V. te Rotterdam f 0.50 subs. 1 d., met bevel tot teruggaaf van de in- beslag-genomen hengel. Wegens op een water, waarop het binnenvisscherijreglement van toe passing is, geoorloofde vischtuigen vervoeren S. P. F. te Leiden f 1 aubs. 2 d. Wegens visschen met een zegen in verboden vischtijd G. H., P. H., G. H., W. de B., allen te Capelle a/d. IJsel, ieder f 2.50 subs. 5 dagen met verbeurdverklaring van den ïnbeslag- genomei^ zegen. Wegens een hondenkar gebruiken zonder als houder te zijn ingeschre ven A. d. W. te Gouda vrijspraak. Wegens zijn hondenkar niet voor zien hebben van een drinkbak, M. M. B. te Gouda, f 0.50 subs. 1 d. Wegens in de Gouwe te snel va ren, R. O. de L. te Gouda f 10 subs. 10 d.; J. G. v. S. te Gouda f 15 subs. 10 d.; J. v. d. P. en W. óe W. te Gouda ieder f 25 subs. 15 d.R. M. te Leiderdorp f 20 subs. 15 d. Wegens rijden met een motorrijtuig op verboden weg A. W. te Leiden f 2.50 subs. 3 d. Wegens fietsen zonder bel G. (j. v. E. te Gouda f 1 subs. 1 d. Wegens 's nachts fietsen zonder licht, P. A. d. E. te Gouda f 1 -l f 15 subs. 1 d. 10 d. A. M. K. en M. S. J. v. L. te Zevenhuizen, F. T., A. H. G. en T. v. L. te iya(j.' dinxveen, M. Z., M. v. d. W., v. W. te Reeuwijk, A. T. te Moor- dreeht, O. L. V. te Moercapelle en J. T. te Pijnacker, ieder f 1 subs, l d.; G. F. M. I. D. te Gouda, C. D. B. v. L. te Zevenhuizen, Th. v. L. te Reeuwijk, ieder f 2 subs. 2 d.; A. S. te Waddinxveen f 0.50 subs! 1 week tuchtschool. T. v. E. te Bos koop, W. O. te Meerkerk en G. S. te Reeuwijk f 1 subs. 1 week tucht school. Wegens te Gouda op verboden plaats koopwaar uitstallen L. W. W. te Reeuwijk f 0.50 subs. 1 d.; S. K. te Rotterdam f 1 subs. 2 d. Wegens te Gouda op den openbaren weg noodeloos schreeuwen W. K. te Gouda f 1 subs. 1 d. Wegens te Gouda wateren buiten de bakken Th. v. d. L. te Gouda f 1.50 subs. 1 d. Wegens loopen in een grasperk M. C. B. to Moordrecht en J. C. woon plaats onbekend ieder f 0.50 subs. 1 d. Wegens zonder vergunning venten F. K. woonplaats onbekend f f subs. 1 dag. Wegens te Gouda de schroef van een stilliggende motor laten werken I. v. L. en B. B. V. te Gouda, le der f 1 subs. 1 d. Wegens te Gouda voertuigen vast leggen anders dan aan meerpalen F. de H., woonplaats onbek. f 1 suhs. ld. Wegens te Gouda haken in gordin gen steken. C. B. te Waddinxveen f 0.50 subs. 1 d. Wegens in het openbaar de orde verstoren. S. K. te Rotterdam twee maal f 3 subs. 2 d. Wegens te Gouderak zonder ver gunning muziek maken, P. B. en C. V. woonplaats onbekend, ieder f 1.50 subs. 2 d.; J. J. P. te Rotterdam f 1.50 subs. 2 d.; W. J. en J. de J. te Rotterdam ieder f 1 subs. 1 d. Wegens op den openbaren weg trekdieren onbeheerd laten staan P. v. d. S. te Reeuwijk en A. v. T. te Boskoop f 1 subs. 1 d. Wegens in het openbaar de orde verstoren L. K. te Hekendorp f 5 subs. 3 d. Wegens nachtelijk burengeruchten opgeven van een valschen naam W. M. te Gouda f 1 -f- f 10 subs. 2d. H- 10 d. Wegens een dier noodeloos kwel len G. W. te Waddinxveen f 7.50 subs. 3 d. Wegens openbare dronkenschap P. H. te Rotterdam, A. F. te Oudewa ter, A. v. H. en W. N. K. te Gouda, J. S. en W. V., woonplaats onbe kend, ieder f 1 subs. 1 d.; T. N. R. en H. J. v. d. Z. te Gouda en C. Q. en W. N. de^B., woonplaats on bekend ieder f 2 subs. 2 d.; 11. L. •ten M. de B., te Gouda, ieder f 3 subs. 2 d., Wegens idem en opgeven van een valachén naam K. F. W. H., woon plaats onbekend f 1 -f- f 15 subs. 1 1 d. -J- 10 d. Wegens te Gouda op den openba ren weg melkproducten hebben die ondeugdelijk van samenstelling zijn W. H. te Gouda 2 dagen hechtenis, en P. M. te Gouda f 20 subs. 5 d. GOUDA, 17 October 1913. Pluimvee-Tentoonstelling. Zooals reeds eerder gemeld zal de Utrechtscbe Pluimveeclub op 21, 22 én 23. Nov. a.s. in de zalen der socië teit „Ons Genoegen" hare 9° Inter nationale Tentoonstelling houden van hoenders, duiven, eenden, ganzen, zwanen, fazanten, kalkoenen, konijnen, enz. Deze tentoonstelling hier ter stede is mogelijk geworden door den krachtig toegezegden steun van vele liefhebbers, in 't bijzonder van de afd. Gonda der Holl. Mij. van Landbouw. Heden verscheen het Reglementen Programma, waarin alle bepalingen zijn opgenomen, welke ten aanzien van de inzendingen op dezetentoonstelliing gelden. Daarin lezen wij o.a. dat door de Direction der verschillende binnen- landsche spoorwegmaatschappijen gr»" tis terugzendig wordt verleend voor onverkochte dieren, indien de voor waarden door die maatschappijen ge steld, in acht worden genomen. Voor de afdeelingen welke alleen zijn opengesteld voor de liefhebbers uit Gouda en omgeving zijn mede verschillende prijzen uitgeloofd, waar bij drie eere-prijzen, aangeboden door het bestuur der onderafd. Gouda en Omstreken. De Commissie belast met deze afdeeling, bestaat nit de heeren J. H. van der Torren, voorzitterP. Kersbergen, vice-voorzitterP. J. Bel- laart Jr., seor.-penningmeesterA. v. d. Kroelt, commissaris, H. N. Valcke- nier de Greeve, L. de Vries en B. Roos. De tentoonstelling omvat de vol gende afdeelingenHoenders, open voor alle liefhebbers, Toornen boen ders, bestaande uit 1 haan en 2 hennen, kalkoenen, watervogels, fasanten, sier- duiven, postduiven, konijnen, voor werpen, granen, zaden en verdere voedi ngsartikelen Onder het zeer groot aantal prijzen zijn een 9-tal zilveren of kristallen bekers. Verdronken. Gisteren is in een sloot nabij den Gouderakschen dijk gevonden het lijk van de 23-jarige M. v. V. uit Gouderak, dienstbode hier ter stede. Vermoed wordt dat het meisje zich iq een vlaag van waanzin van het leven heeft beroofd. Zakkenrollers. Bij de politie is hedenmorgen aan gifte gedaan door een landbouwer uit Waddinxveen dat hem zijn portefeuille waarin f700.aan bankpapier was, ontstolen is. Deze portefeuille was geborgen in een zak in het vest, hetwelk aan de onderzijde heel handig door do zakkenrollers is opengesneden, zoodat de portefeuille er uit moest vallen. Ite politie meent in een drietal per sonen uit Rotterdam de daders te zien van deze berooving. Reeds zijn maat regelen getroffen, teneinde de ver dachten op te sporen. De Paardenmarkt. De paardenmarkt, welke heden hier iB gehouden is zeer druk bezocht geweest en heeft heel wat leven in de stad gebracht. Vanmorgen 4 uur waren al een aantal kleppers en gestaag steeg het aantal dieren tot totaal 1653, zoodat het geheele marktplein bezet was. On der deze waren 35 moedermerriën met veulens. Dit aantal is beduidend hooger dan in 1912, toen 1424 paar den aan de lijn stonden. Als bewijs hoe de aanvoer voor paarden naar de markt door stoom- booten steeds groöter wordt, diene dat reeds gistermiddag de stoomboot Land bouw 1 in den Kattensingel do eerste partij aanvoerde, tegen den avond kwam de Admiraal Heemskerk in den IJsel aan, welke wachtte op onver kochte dieren ten einde deze weer te rug te brengen. Tengevolge den dik- ken mist, welke van morgen over het water hing,1 Warén nog' booten onder weg blijven liggen en kwam de Met- la II, gejoodsd door dén Rijksbaken- meester, alhier omstreeks 8 uur aan, weldra gevolgd door de Thor 8, Hoek- sche Waard, lteederij op de Lek 8 en Maasnymph. Ongeveer half elf kwamen de -Vlaardingen Nos. 3, 4 en 6 aan8toomen, zoodat het aantal in den IJsel liggende booten 9 bedroeg, een getal nog nimmer tevoren bereikt. Als men hierbij bedenkt dat voor de binnenschipperij thans den dfuksten tijd is, de overige stoombootdiensten natuurlijk geregeld moeten doorgaan, de los wal aan den IJsel circa 60 M. lang is. en elk der groote stoomboo- ten welke paarden aanvoeren 40 M. lengte hebben, kan men eenigszins een denkbeeld krijgen van de uitge breide maatregelen, welke te nemen zijn en de groote activiteit, welke voor den Havenmeester noodig zijn, een zoo groot aantal schepen een be hoorlijke losplaats te verschaffen. Dank evenwel de uitstekonde leiding vangemelden hoQfdajnbtenaar kon alles geregeld plaats hebben en liep do lossing in de beste orde af. Ej^a waren voor deze markt gister reeds vele buitenlanders aangek omen hetgeen van goeden invloed is ge weest op den handel. Er werden zeer hooge prijzen besteed en de handel was zeer geanimeerd. Besteed werd voor: IK-jarige f 200—450, 2 260—490, 4 6- 550—750, Veulens 60160, Hitten 80—275, Werkpaarden 190425. Vanmiddag ongeveer te 4 uur wor den de laatste paarden weggehaald. Ontslag. Bij Kon. besluit is aan denheer M. van Westrienen, alhier met ingang van 1 Jan. 1914 eervol ontslag ver leend als leeraar aan de R. H. B. S. alhier. lios/coop. De slappe bodem hier ter plaatse is steeds oorzaak van het instorten der wegkanten wat het ge- meentabestuur jaarlijks op groote kos ten jaagt en een bron is van veel last. Thans is men hierin tot een oplossing gekomen door het aanbrengen van beton-schoeiingen Da proeven, hiermede genomen, hebben uitstekend voldaan en thans zal ieder jaar een gedeelte der kanten op deze wijze worden onderhanden genomen. Uit de 17 sollicitanten naar de betrekking van Onderwijzer aan de openbare lagere school alhier zijn door Burgemeester en Wethouders op de voordracht geplaatst de Heeren 1. S. Wijmenga, te 's Gravenhage. 2. C. B. van Nes, te Haarlem. 3. D. C. v. d. Waal, te Amsterdam. Bij het laden van kisten met planten had gisteren een knecht van de firma van Kleef en Zonen het on geluk dat een pakhaak losschoot waar door deze in zijn lip terecht kwam en een bloedende wond veroorzaakt©. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen welke door Dr. Hambur ger werd verleend. Ten nadeele van den Heer H. Hooftman iB gisteren uit eene tuin- loods in Laag Boskoop een regenjas ontvreemd. De dader is onbekend. IStolwijk16 Oct. De beide feest dagen, 14 en 15 Oct., waarop Stolwijk het 100-jarig bestaan van Nêerlands Onafhankelijkheid heeft herdacht, lig gen weer achter ons. Hoewel de tijd van voorbereiding zeer kort is geweest (ruim 2 w. geleden werd de feestcom missie pas gevormd) lieten de toebe reidselen in de geheele gemeente reeds verbloeden, dat er feestgevierd zou worden op een wijze, Stolwijk waar dig. En de verwachtingen werden zoo mogelijk overtroffen. De versieringen (o.a. 14 eerepoorf-en) en de verlichting zijn in èón woord schitterend geweest. Stolwijks ingezetenen hebben eef ge had van hun werk. De eerste dag was hoofdzakelijk be stemd voor kinderfeest. Nu, de klei nen hebben volop genoten, niet alleen door de versnaperingen, die door de commissie op zeer royale wijze zijn uitgedeeld, maar ook doordat de Coj missie den heer Proper, prestidigitateur te 's Hage, had geëngageerd, die met zijn goocheltoeren de kinderen gedu rende een paar uren alleraangenaamst heeft bezighouden De festiviteiten wa> ren 's morgens geopend met een aubade, door de leerlingen der beide scholen gebracht aan het Gemeente bestuur. De Burgemeester, de heer J. E. Immink, sprak de kinderen en .de burgerij toe en op voorstel van Z.AE. werd een telegramadres van hulde aan H. M. de Koningin gezon den. 's Morgens hebben de schoolkin deren een omgang met muziek door het dorp gemaakt en 's avonds' een optocht met lampions gehouden.' In den namiddag hebben ook nog volks spelen plaats gehad. De Zangvereeni- ging „Eensgezindheid" sloot met een goed geslaagd concert den eersten 'feestdag. Hot weer, dat zich tot nu toe had gehouden, liet zich den tweeden dag minder gunstig aanzien. Althans, toen de burgerij 's morgens 5 uur werd gewekt met een reveille en saluut schoten, stortregende het. Maar, de lucht klaardcv op, en, verder begun stigd door prachtig'weer, kon de comm. haar programma, hoewel een paar uur later beginnen, toch geheel uitvoeren. Het begon met een spiegelgevecht tus schen Franscho soldaten en Hollanders en Kozakken, dat uitstekend slaagde en de toeschouwers zeer amuseerde. Daarna landde de Prins van Oranje en deed zijn intocht in het dorp. Het hoofdnummer van dezen dag was ech ter de Historische Allegorische optochi Nu, de feestcommissie heeft eer gehad van haar werk. De costumes, de groe peering, de versierde praalwagens, al les was even prachtig. De stoet, die een kwartier gaans lang was, trok door een groot gedeelte van onze uit gestrekte gemeente, en droeg aller bewondering weg. Met eenwconcert door het jnuziekgezelschap Apollo" van Kinderdijk, en een bioscoopvoor stelling door den heer Scheepmaker van Gouda eindigde dit alleszins goed geslaagd Onafhankelijkheids-feest. Een woord van hulde aan de feest commissie, die in zoo korten tijd zoo veel tot stand heeft gebracht, zij hier op zijn plaats. Een woord van hulde ook aan Stolwijks ingezetenen, die op zoo prettige en tevens waardige wijze hebben feestgevierd. Geen enkele wanklank toch heeft de feestvreugde ook maar één oogenblik verstoord. lleeuwijk. Maandagavond is in 't hotel van den heer L. P. van Leeu wen een u doel: oprichting van een gemengd Zangkoor." De pogingen zijn vrywel geslaagd. Staande de bijeenkomst tra den reeds een 15-tal personen als lid toe. In het voorloopig bestuur werden gekozen de heeren L. van der Lecq, P. Ladeizen en M. J. Plak, die belast zijn met het samenstellen van een reglement, enz. Krimpen a.d. IJselBrj een aan besteding door het Departement van Koloniën, 15 October te Amsterdam gehouden, was laagste inschrijfater voor de levering van 550 K.G. naphta- line, de Maatschappij tot bereiding van koolteerproducten alhier, voor 39.92V2. Krimpen a.dLek. Woensdag avond heeft de zangvereeqiging „Krimpen a/d Lek" in de zaal van den heer C. Bouten onder leiding van den directeur, (3en héér J. H. Drees, voor leden en genoodVgden een gezel lige bijeenkomt gehouden. Verschillen de zangnummers werden op keurige wijze ten gehoore gebracht, afgewisseld door voordrachten ep muziek. Een gezellig bal hield de aanwezigen nog lang bijeen. Goudsch Mandolinegezelschap „Perseveranza". De uitvoering, doop bovengenoemde vereeniging Woensdagavond j.l. in de groote zaai van da Róunie gegeven, is voor dit jonge gezelschap een beslist succes geweest, 't Was duidelijk merk baar, dat er sinds eerste uitvoering flink gestudeerd is onder bekwame lei ding. Vooral de Benato Wals van Bellenghi en de fqptasie uit Verdi's Traviata werden agser verdienstelijk uitgevoerd. Toch ftjn er nog enkele zaken, waarop de Jdirigent, de heer Stolk, dient te lettten. In de eerste plaats zal hij de initrumenten, die de bassen spelen, diepen te versterken. De enkele guitaap, die gisteravond deze taak vervulde, was daartegen niet opgewassen. De bassen klonken, in vergelijking met de meestal zeer sterke melodie, veel te zwak en waren bovendien lang niet altijd zuiver. In de tweede plaats moét de heer Stolk er naar trachten sqjn kleine schare zóó in zijn macht té krijgen, dat bfi zich meerdere vrijheden in de tempi kan veroorloven. Terwijl de dynami sche schakeeringen zeer voldoende werden aangebracht, was dit met de afwisseling in de tempi niet 't geval, zoodat 't geheel daardoor iets stijfs, iets sohoolsch verkreeg. Maar flinke studie kan ook deze gebreken verbe teren Als soliste verleende Mej. Corry Batenburg uit den Haag hare mede werking. Waarom ,4e*e jonge dame reeds thans in 'tpftbliék optreedt is me een raadsel. Als Ja, als ze er uitziet, ds* "kW^ 'feöh 'keg gen, dat ze voor haar leeftijd zeer aardig eenvoudige stokjes kan spelen. Maar ze moeten eenvoudig blijven, want wat Mej. Batenburg b.v, op 6 Oct. j.l. in de Haagsche Kunstkring van Lendvai's „Vleille Chanson" terecht bracht was niet veel bizonders. Doch de nummertjes» die ze gister avond op haar progtomma had staan, bracht ze werkelijk zeer correct ten gehoore. Maar elk dieper gevoel, elk muzikaal begrip van de uitgevoerde composities ontbrak! 't Spel dezer i'eugdlge soliste is nog door en door :inderachtig! Als M«j. Batenburg van plan is (de muzikile loopbaan te volgen, zouden we haar raden voor loopig niet verder in 't publiek op te treden en daarmee te wachten, tot haar spel rijper is geworden. 25e be denke, dat oude zonden niet gemak kelijk vergeven wordqn! Wij lezen in de N. IL Ct., dat Speen hoff een woonschip heejt laten bouwen, waarmee hij het land doorreizen gaat om met zijn gezelschapje, waaraan nn ook Henri Brondgeest als regisseur en acteur verbonden is, tooneelvoorstel- lingen te gaan geven en te gaan zingen. Het vrmwengevaar door Kathe Sturmfels, vert, door B. Nolthenius- Mertens, Hollandia-Drukkerij, Baarn. Een merkwaardig boekje, zegt de inleidster Dagobert von Gerhardt—- Amyntor. Inderdaad een merkwaardig boekje, meer strijdschrift dan betoog. Toch een ernstig boek waarvan de grondidee zeer zeker ook door ieder ernstig strijdster voor vrouwenrechten zal worden onderschreven. De vrou wenbeweging vervalt hier en daar in excessen. Mej. Stermfels strijdt voor de vrouw als vrouw en maakt krach tig front tegen elke emancipatie, waarin zij slechts het stteven tot heerschappij der vronw ontwaart. Twee uitersten. Misschien bestaat ook hier een goeden middenweg. De moeite van het lezen is het zeker waard, vooral voor hen, die belang stellen in de moderne stroo mingen. JooneelbibliotheekMij. voor Goede en Goedkoope Lectuur. Per nummer ;enaaid 25 c. Twee herdrukken ihakespearo's De Koopman van Ve netië vertaald door Dr. Edward B. Koster. Deze vertaling verscheen in eerste driik in 1903 b^"Joh. Pieterse te Rotterdam. De nieuwe druk is door den vertaler zorgvuldig herzien. Willem SchurmannPaddestoelen, een tooneelspel in vier bedrijven. Dit stuk, vol' tragische mbmenten, werd voor de eerste maai opgevoerd door het Rotterdamsfche Toonqelgezelschap 13 Februari 1906. De auteur is voor het Nederlandsche publiek en ook voor de abonné's van de Wereldbibliotheek geen onbekende. Dit tooneelspel zal evenals zijn andere werken graag ge lezen worden. In een vertaling vah Marg Mey- boom wordt ons verder in deze uit gave het tooneelspel Bjarg Eivind en zijn vrou, door Johann Sigurjonsson aangeboden. Het stuk speelt op IJs land in het midden van de achttiende eeuw. De levensgeschiedenis van de twee hoofdpersonen berust op histo rische gebeurtenissen. De eerste op voering vond plaats 22 April 1913 door het Rotterdamsoh Tooneelgezel- schap. Wereldbibliotheek {To. 246. Een- vertaling van Goethe's Egmont door D. Th- Jaarsma. De Mij. v. G. en G. L. doet een goed werk door in hare goedkoope uitgave weer één dier mees terwerken van von Goethe te hebben doen verschijnen. Vliegen. Onfortuinlijke landing. Woensdagmiddag is luitenant blijn bij het landen met zijn to^t^l op den kop geslagen. De vlieger kwam er ongedeerd af, doch de Farman is zeer ernstig beschadigd. Luitenant Van Heijst, die tegelijk met luitenant Coblijn opgestegen was daalde onmiddellijk toen hij het onge val zag gebeuren. Kort daarop steeg hij weer omhoog met luitenant Goblijn als passagier en maakte een vlupht van ongeveer 20 minuten. Tweede Kamer. - De Tweede Kamer zal 11 Nov. M. met de Indische begrooting aanvan- gnn. Trambotsingen. Lüik, 17 Oct. Tengevolge van den mist had hedenmorgen een trambotsing plaats op de lijn LuikVivegaes, waardoor 30 personen werden gewond. Ook had een botsing plaats op de Pont de Vandre te Luik, waarbij 15 personen verwondingen opliepen. H. M.'s pantserschip „Gelderland" onder bevel van deit kapitein ter zee L. F. H. Tuckerman is den 16 dezer van Nieuwediep naar zee vertrokken. De ramp der .Volturno. New-Yohk.| 16 Oct. Een opgepakte menigte verwelkomde geestdriftig het ss. „Krissfend" bij de aankomst aan de pier en juichte kapitein Inch en de andere geredden der Volturno zeer toe. •"^fnch is volkomen genezen van zijn wonden. Hij Verklaarde dat de Carma- nie alles heeft gedaan om hnlp te verleenen evenals de andere schepen. Hij ontkende een pistool gebruikt te hebben om zijn bemanning in toom te houden. Zijn spistool was in zijn hut verband. Nijumer raakta hij het aan, zoolang hij ^etbevel voerde over zijn schip. De bemanning mig dat de kapii gedaan om de pl van het Koninklijk Meteriojogisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 773.5 te Breslau, laagste stand 740.8 te Bodo. Verwachting tot den volgenden dag Zwakke tot matige zuidelijke tot westelijke wind, toenemende bewol king, weinig of geen <^gen in het Zuiden, in het Noorden meer kans op regen, zelfde temperatuur. erklaarde eenstem- [in het uiterste had agiers te helpen. Men seint ons daHÈ^e geheele familie Groene veld de Groot, de eenige Neder landsche familie aan boord van het verongelukte schijK/Volturno", 6 per sonen, gered is. De drie leden, welke vérmist werden, zijn door de „Grosser K^fürat" op gepikt. V Vliegongeluk. Het marine luchtschip L 11^3 he denmorgen om 9% uur kort nadal op het vliegterrein te Johannist was opgestegen op een hoogte 1 300 M. verongelukt. Alle inzittende zijn gedood. Aan boord bevonden zich behalve de bemanning do marine-commissie, die het schip zou overnemen onder leifling van den Kornet-kapitein Reh- misch en de vertegenwoordiger der Zeppelin Mij. Kapitein Gluth, totaal 15 personen. Het ongeluk had op ongeveer 500 M.' van het vliegveld plaats. Over de oorzaak is nog niets bekend. TAN KEN 17 OCT. 1913. StafttsleeBingen. Ned. Gert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 6^ pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolaf Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id. Obligatie 6e Emis sie 4 pet. Japan. Obl. 1899 4 pet, Mexico Afi. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. d, Obl. 1889 4 pot. Venezulea Dipl. Schuld 1905 3 pet. Bank- en Credlet-Instel- llngen. Fed. Bankaandeelen Industr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id. Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U.-S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aafld. Kol. Credlet lustell. én Cultuur Ondernemingen Handelsver. .^Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij.C.v.A. MijnbouwWijen. Ketahoen" Mijnbouw Mjjj. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petrolenm-Ondern. Dordsche Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. My. totExpl. v. Petr, Bronn. C.v.A. „Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A. Scheepvaart Ned.Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen Bindjey Tabak k^rj. A. Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v, Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. T. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor- wègmij. Aand. Mij. t. Ëxpl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. Warschau-Weenen Spoorwegmy. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cert. v. gew. A. Wabasn Gew. Aand. Premieleeningen. AmsterdamAand. 3 pet. Hongarije. Tüeiss-Re- £ngs-Ge8. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 41/a—4l/% pCt. Amerikanen flauw, Mijnen stil, Rub bers zwak, Petroleum flauw, Tabak ken zwak, Culturen prijshoudend, Nat. en Buitenl. Staatsfondsen zeer stil. Vorige Koer». Koers van beden. 77»/u 77»/, 81 80'/. 61'/. 101 101'/, 897.6 87 89 827, 80»/. 82»/, 38»/, 106 V2 80»/, 101'/, 81 57'/, 57'/, 116 43 43'/, 63'/, 63'/, 23'/s 23'/, 56»/. 56 '235 243»/, 189»/. 236 15 -j- 190'/, 32 189'/, 31 186'/, 183 630'/, 623'/, 625 208 121 4 4 105 105»/. 3 qs/ a 18 9 94'/, 94*/, 99 617.« 61'/» 185'/, 94'/. 92"/» 26»/. 25»/, 161 4 150'/, 3'7 99"/,. 100 145'/

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2