pool's Tandmiddelen Hoenderpark te Koop. z kim mui SBC Abonneert U op dit Blad. Blauwe Kasdruiv voor Gouda, S.enS.VANDANTZ16 Echte Natuurwollen Ondergoederen GOODSCHB COURANT Magazijnen ROTTERDAM hoek Heerenslraat. Ie QUALITEl 35 et. per 5 ons, kinder-ALL TOTS kinder-DEMTS te koop een Hoenderpark, Groot 35000 vierk. meter. kinder-JERKEBS DEMISAISONS VANAF f f3,ö° tot f 36," WINTERJASSEN f 5,50totf42,- ULSTERS f 4,25 tot f 30,- Markt 43 Gouda VGLLE GARANTIE Derde Blad. Stadsnieuws. Schuil Egberts 4 Schallen ALMELO. ZUIVER WOLLEN OMDERKLEEDINQ. (tabmeaxt wjameek) verkrijgbaar MARKT. HniXUJJ OJfO VMU ÏHXPHA A K ZIJN m »f. ZAANDAM a J. m J DRACHEN-QUEULE VESTLANDSCHE Lange Tiende weg- 27. Toleph. FLESSCHEN WORDEN OP REKENING GESTE LD, DOCH BU TERUGGAAF VERGOED Vi LITE-R a 15 CT. VANAF f O,95 totf 14.- VANAF n,«° toTr 14,- ziin de beste en goedkoopste, staan onder voortdurends «oheikundige oontröle en worden sinds 1894 door Nedorlandsche Tandartsen en doctoren aanbevolen. Chemische Fabriek L POOL Zonen, Amsterdam. W.r.ldUntoon, tailing QENT I9"3- Bulten mededinging, Lid der Jury. ar Voor voederen op maat worden gaarne, met het oog op drukte aan de fabrieken, hertellingen spoedig ingewacht. Wegens vertrek van den eigenaar naar het buitenland Grond beplant met popelhout. Groot aantal groöte hokken. Elke ren voor een toom kippen 200 vierk. meter. Kuiken- loods, Broedkamer met zeven machines, inhoudende 800 eieren. Groot aantal Kunsthoenderen. Graanloods, Kan toortje, Welput, 500 stifks vee, allen raskippen, broed 1912 en 1913. Groote omzet van eieren en vee. Het Park is gelegen in de nabijheid van Haarlem. Brieven N.o 952/ Dagblad „Het Centrum" Amsterdam. VANAF f I ,25 tot f 11.- KINDER- IJLSTE BIS VANAF f 2,80 M f nog geen kennis met onze Kleeding gemaakt heeft, doe het dan nu. Duizenden raenschen behooren tot onze regel matige afnemers en een eersta proefneming zal ook IJ tot onzen vasten klant maken. AU ©en der grootste ondernemingen jn de kleeding- branche. zijn wij in de gelegenheid, stof en kleeding tegen een prijs te leveren, welke zelfs voor den minvermogenden man geen beletsel is, zich een modern degelijk kleedingstuk naar de laatste mode aan te schaffen. 1 MODERNE STUFFEN HOOGELEOANTE NOUVEAUTÉS IN ONOVERTROFFEN SORTEERING. 315 Elk kleedingstuk OOK ZELFS HET GOED KOOPSTE, WORDT MET DE MEESTE ZORGVULDIGHEID AFGEWERKT. Bij GROOTF.N VOORRAAD van JANSEN T1LANUS, Friezenveen. Let er dus op bij het bestellen, dat U werkelijk VERKADE'S Café Nolr en in het algemeen VERKADE'S Biscuits ontvangt. De naam Verkade staat in elk Piscuitje gestempeld. Zaandam- Verkade's Biscuitfabriek. GEVEN Ook op termijnlietnMw* VOOR DE GOEDE HOEDANIGHEID VAN ONZE STOFFEN. ZATERDAG 18 OCTOBER 1913. (Vervolg(. Het rapport van B. en W. luidt al(In antwoord op de opmerkingen, vervat in het verslag van het verhan delde in de af deelingen, waarin de Raad voor het onderzoek der gemeente- begrooting voor het jaar 1914 was verdeeld, hebben wij de eer het vol gende mede te deelen UITGAVEN. Volgnummer 88. De leden van het gemeentebestuur hebben tot nog toe, wanneer zij in het belang der gemeente zich naar elders moesten begeven, geen reis- en verblijfkosten in rekening ge bracht. Volgnummer 92. Volgens het in de Toelichting op de begrooting vermelde Raadsbesluit van 29 October 1909 is aan de firma A. Brinkman en Zoon de levering van een stenografisch verslag van de handelingen van den Raad opgedragen voor vijf jaren, dat is van 1910 tot en met 1914. Volgnummer 93. Voorbereidingen zijn reeds getroffen om na te gaan of en hoe de kies- en stemdistricten dor gemeente zouden moeten worden ge wijzigd of gesplitst. De handhaving der orde in het stem bureau is opgedragen aan don Voor zitter van het stembureau; niet dan op zijne vordering en alleen tot bedwang van wanorde mag, bijvoorbeeld, politie in het stemlokaal of zijne toegangen worden geplaatst. (Artikel 83 der Kies wet). Volgnummer 101. Reeds herhaalde malen is door ons medegedeeld dat ons Collego de aanstelling van een con troleur der gemeente-belastingen van twijfelachtig nut acht. Evenmin kan ons College termen vinden om eene wijziging van de in richting van het aanslagbiljet voor te stellen dit biljet behoeft o.i. niet te zijn een volledige wodergaaf van het kohier, dat immers voor de belangheb benden bij den gemeente-ontvanger ter inzage ligt. Het was ons voornemen om alsnog Uwen Raad voor te stellen, de jaar wedde van den wachter-gaarder der Haastrechtsche brug te verhoogen wij geven U in overweging deze met ingang van 1 Januari 1914 nader te bepalen op f 624.—. Volgnummer 118. Meerdere verlich ting van het van Bergen IJzendoorn- park achten wij niet zoo urgent, ter wijl door de vele aanvragen om munt gasmeters de tijd van het personeel zeer in beslag wordt genomen. Onze aandacht blijft even wol op deze aange legenheid gevestigd. Het aanbrengen van eene duurzame verlichting van de muziektent in het Houtmansplantsoen op de wijze ala in den afgeloopen zomer als proef is ge schied, zou eene uitgaaf vorderen van f 150.voor drie lampen, te ver meerderen met de kosten der door het hierbedoelde lid aanbevolen zinken of ijzeren bakken met het oog op de af gelegen ligging van de Muziektenten het drukke spelen der jeugd in zijne omgeving wordt trouwens e'rnstig be twijfeld, ook door de ambtenaren der gasfabriek, of deze kappen wel eene afdoende bescherming van de kostbare lampen zouden opleveren wij kunnen daarom geen aanleiding vinden tot den ge vraagden maatregel over te gaan. Bg ons College bestaat geen bezwaar tegen eene verhooging van het loon der lantaarnopstekerswij stellen Uwen Raad derhalve voor dat mot in gang van 1914 te brengen op f 5.50 per week. Volgnummer 125. Voorstellen tot uitbreidingjvan de keuring van levens middelen konden de goedkeuring van den Raad niet verwerven. Volgnummer 126. Bij Raadsbesluit van 27 October 1911 is ons College gemachtigd tot de aanstelling, blijvend en niet voor een jaar of een anderen termijn, met ingang van 1 Januari 1912 van een opzichter- teekenaar der fabricage. Het spreekt dus van zelf dat de jaarwedde van dezen ambtenaar op de begrooting, ook voor 1914, voorkomt. De tegenwoordige, zeer Verdienstelijke, titularis heeft met het oog op het aanvankelijbgeringe salaris verzocht slechts tijdelijk te worden benoemd. Wordt dit verhoogd dan zal hij definitief worden aangesteld. Bij Raadsbesluit .van 22 October 1907 is de jaarwedde van den Boek houder-Opzichter bepaald op f 1000. met 5 vijfjaarigksche verhoogingen van f100.—de laatste verhooging is toegekend met ingang van 1 Januari 1912. Wij kunnen goen termen vinden reeds thans eenig voorstel tot ver hooging te doen. Met het oog op de meerdere kosten, die de concierge van het gebouw Arti- Legi voor het behoorlijk schoonhouden van het gebouw beweerde te hebben, is eerst bij de behandeling van de begrooting voor het loopende jaar de toelage, die hij voor dat schoonhouden geniet, verhoogd. Het wil ons voor komen, dat om dezelfde reden nu niet het salaris ook behoeft te worden verhoogd. Volgnummer 128. De in den nazomer voorgekomen enkele ongevallen met paarden op den Kleiweg mogen niet worden toegeschreven aan het te rond liggen van de bestrating, doch zijn het gevolg geweest d^els van onoordeel kundig rijden, deelB van de langdurige droogte nu het weder goed geregend heeft wordt geen overlast meer onder vonden. Op dit oogenblik zgn ook wij van meening dat bij voortgaande asfaltee ring van straten do Haven daarvoor allereerst in aanmerking komt. Deze asfalteering wordt dan, zooals uit de Toelichting blijkt, gesteld in de plaats van aankoop van keien, zoodat de daar voor uitgetrokken som van f 3260. niet kan verminderd worden. Evenmin kan dit bedrag worden verlaagd wegens het disponibel komen van goede keien uit de bestrating van de te asfalteeren Hoogstraat. Deze keien zullen toch gebruikt worden voor de herstrating van de Markt-Westzijde, de Wijdstraat en de omgeving van de Hoogstraats- en Tiendewegsbruggen, waar van de op te breken bestra ting minstens evenveel keien anllen uitvallen. Wij zullen doen nagaan in hoever de bestratingen van de Spieringstraat, de Vorstman straat, den Kattensingel en den Elnweelen Singel voorziening yereischen. Vorhooging van dit volgnummer kan naar onze meening achterwege blijven. Nu de gemeente in het bezit is van eigen paarden zal meer aan straatbe sproeiing worden gedaan.* Volgnummer 129. Het niet bestrate gedeelte van don Boschweg en de'Jan Philips weg zijn niet bij de gemeente in onderhoud. Plannen tot bestrating van den Ridder van Catsweg zijn in bewer king. Volgnummer 131. Het is waar dat aan het tweede gedeelte van het van Bergen I Jzendoompark gedurende een paar weken niet voldoende zorg is be steed. Bemerkingen zijn gemaakt aan wie het aanging. Wanneer aanstelling van losse ar beiders noodig is, wordt daartoe over gegaan. Volgnummer 132. Ons College is niet bereid voor te stellen het loon van de wachters der bruggen over de Gouwe te verhoogen. Volgnummer 133. Het aantal uri noirs komt ons Collego ruim voldoende voor. Over het onderhoud en het schoonhouden daarvan valt naar onze meening niet te klagen. Volgnummer 134. De meerpalen langs de Turfmarktgracht zullen worden nagezien. Het vaarwater van de Turfmarkt wordt wel degelijk op voldoende diepte gehouden. De klacht over het ver vuilen van het water door het varen met werkende motoren brachten wij over aan onzen Voorzitter, tevens Voorzitter der Commissie voor de Straf verordeningen. Volgnummer 137. Voor klachten over het ophalen van asch en vuilnis heeft grond bestaan. In den laatsten tijd nadat wij den aannemer enkele boeten hebben opgelegd, laat dit op halen evenwel niet te wenschen over. Wij meenen te mogen tegenspreken dat de riolen niet voldoende worden schoongehouden. Volgnummer 139: Ons College wenscht niet te bevorderen dat het loon van den tuinbaas, tevens drijver van het watergemaal in de Korte Ak keren, dat ten vorigen jare reeds met f 1.is verhoogd, opnieuw verhoogd wordt. In don minder gunstigen toestand van de 'slooten achter de huizen van de Vorstmanstraat en langs den Philips- weg is reeds voorzien. Het is evenwel te betreuren dat zoo weinig mede werking wordt ondervonden van de bewoners, die gewoon zijn allen afval in het water te werpen. Volgnummer 163. Ten aanzien van eene verdere verhooging van het salaris van den directeur van den Handels cursus dan in ons voorstel van 8 Augus tus jl. No. 81 in overweging is ge geven zouden wij 's Raads beslissing willen afwachten. Volgnummer 168. J)e staat, waarin de financiën der gemeente verkeeren, weerhoudt ons voorloopig voorstellen te doen tot oprichting eener bewaar school in de Korte Akkeren. Volgnummer 181. Het bedrag van f 11QQ0.— voor het subsidie aan het van Iterson-Ziekenhuis is overeenkom stig de daarvoor uitgetrokken som op de begrooting voor die instelling voor 1914, welke door eene Raads commissie nagezien en door den Raad goedgekeurd is. Volgnummer 185. Wij achten het in hooge mate onwaarschijnlijk dat advertentiën in de groote bladen, uit den aard der zaak veelvuldig en ge durende langen tgd te plaatsen en der halve zeer kostbaar, om te wijzen op de voordéelen, die onze gemeente biedt, loonende gevolgen zouden hebben. Volgnummer 189. Van ons College is geen voorstel te verwachten tot op heffing van de Arbeidsbeurs in 1910 opgericht in strijd met ons advies, dat in deze gemeente eene dergelijke in richting geen reden van bestaan heeft. (Wordt vervolgd) GOUDA, IB October 1913. Verkort Kaadsverslag. In de gisterenavond gehouden ver gadering van den gemeenteraad van Gouda werd door den voorzitter, ter wijl de leden zich van hunne zetels verhieven een woord van groote waardeeriug gesproken over de na de vorige raadsvergadering overleden leden van den Kaad, de neereu (J. 1'. W. Uessing en Dr. J?\ H. li. van iter8on, waarbij de verdiensten van dezo leden ten opzichte van hetgeen door hen voor de gemeente en de ge- uieente-ius telling en was gedaan, wer den in herinnering gebracht. Voor de door den voorzitter gespro- Ken woorden, verwijzen wij naar het V erslag. Ma niededeeling van een aantal in gekomen stukken, waarvoor wij mede naar het Verslag verwijzen, werd overgegaan tot behandeling der agen da. Benoemd werden: tot lid der Commissie yoor de Stral- verordeningen, de heer K. U. Jongen-* burgerf tot leden der Commissie van Toe zicht op het Lager Ouderwijs: de hee- ren W. A. lioyng en J. Zeper tot lid van het bestuur der ver- eeniging ,,De Ambachtsschool voor Uouda eu omstreken", de heer P. J. C. liessing. Ma advies van den inspecteur der Uymuasia werd met ingang van 1 Jan. 1914 aan den heer M. van Wes- trienen eervol ontslag verleend uls leeraar aan het Stedelijk Uymuasium. Goedgekeurd werd Jbet voorstel be treffende de betalingéö Van loonen aan werklieden bij den ontsmetiings- dienst. Op bet verzoek van den Uoudschen üestuuriMrsbond in zake den verkoop van cokes aan on- en minvermogenden was door 13. eu W. gunstig gepreadviseerd. Dienovereen komstig werd besloten de geklopte cokes voor on- en minvermogende ingezetenen verkrijgbaar te stellen voor f Ui 25 decii.L. Aan het Plaatselijk Comité jjan den Nederiandschen liond voor Lichame lijke Opvoeding werd het gymnastiek lokaal van school no. 1 in gebruik afgestaan voor het houden van een cursus in openluchtspel. Ma eenige discussie over het voor stel tot verbreeding der Aaltje Bak- steeg, vragend een totaal-uitgaaf van f 18400.—, welk bedrag tot schade loosstelling aan een tweetal bewoners dier straat met f 100.-— werd ver hoogd, werd daartoe besloten. Dit besluit hield verband met de afsluiting van de Vest voor het Openbaar ver keer, welk terrein Voor noodzakelijke uitbreiding bij de Uem.-Lichtfabr. wordt getrokken. De schuld dier fabrieken wordt daarvoor met f 251)00 verhoogd. Aan de afd. Gduda van Mereurius werd vergunning verleend gedurende 2 avonden a weeks een cursus iu Engelsche handelscorrespondentie in een der lokalen van de 2e Burger- schooi. Mede werd vergunning ver leend aan de afd. Gouda van den Bond van Ned. Onderwijzers voor een cursus iu paedagogiek. Het preadvies op de klacht van den Goudschen Bestuurdersboud in zake bepalingen van minimum-loon en maximum-arbeidsduur, als zouden deze niet zijn gehandhaafd, stelde vast dat het Van iterson-Ziekenhuis niet behoort aan de gemeente, waar door de klacht ongegrond is. Na goedkeuring van een voorstel tot wijziging der gemeente-begrooting 1913 en van het voorstel tot wijzi ging van het aantal leeraren aan de Ambachts-avondschool werd een zeer geanimeerde discussie gevoerd over de motie-van der Kee betreffende het verleeneu van steun aan de vereeni- ging „Het Volksbelang" voor den bouw van 63 woningen aan de Nieu we Gouwe, waarvoor benoodigd wordt geacht f 138000,Deze motie be doelde B. en W. nit te noodigen met voorstellen te komen, waarvoor dan echter thans reeds de principieele vraag werd gesteld over het al of niet verleeneu van genoemd voorschot. Tot tweemaal werd deze motie ge» wijzigd, zoodat ze tea slotte was een samenkoppeling van het besluit, het welk in de vorige zitting was geval len omtrent den bouw van woningen in de Corn, kotelstraat en vun den nu voorgesteiden bouw van woningen aan de Nieuwe Gouwe, waarbij werd bepaald dat ongeveer tegelijkertijd met den bouw zou worden aangevan gen. Het aldus geamendeerd voorstel werd daarop aangenomen. Na goed keuring der plannen zullen «Jus een groot aantal arbeiderswoningen wor den gebouwd, zoowel in de Corn. Ketelstraat als aan de Nieuwe Gouwe. De vergadering werd daarop ge sloten. Gouda Vooruit. Gisterenavond hield de voreenigiug „Gouda Voortfft" in een der boven zalen van de $>oc. „de Kéunie" een ledenvergadering. Na goedkeuring der notulen van de vorige vergadering werd door den secretaris het jaarverslag uitgebracht. Daaraan ontleeuen wij dut in het bestuur der vereen, verandering is gekomen door het bedanken van den heer Mr. M. M. Schim van der Loeff als voorzitter on van de heeren M. J. Oosterling en W. J. van Zaneu, in welke vacatures thans moet wor den voorzien. Het ledental der vereen, was van 253 in 1912 teruggegaan tut 246. De geldmiddelen verkeeren in een gezonden toestand, er is een batig saldo van 507.03^ De werkzaamheden van het afge loopen jaar ziju van ondergeschikten aard geweest. Voor de uitzending van het Gouda-lluis naar de tentoon stelling te Londen werd f 100 subsi die verleend. Ook werd voor f 100 deelgenomen in het waarborgfonds der tentoonstelling en voor 1 50 in dat van het Gewest. Gymuastiekleeet. Adressen zijn verzonden aan den Minister tot het verkrijgen van een latere treinverbinding uit Rotterdam, eu inzake den aanleg van een spoor- weghaveu aan de Nieuwe Gouwe. Door de vereen, is getracht samen werking te verkrijgen met de plaat selijke vereeniging voor Volks- en schoolbadeu, doch resultaat heelt dat «iet opgeleverd. Aan de orde was daarop de be stuursverkiezing, ter voorziening in de periodieke vacatifres, ontstaan door het altreden van de hh. 11. H. van Heuveln en P. C. de Vooija. De vice-voorzitter, de heer J. van Kra nenburg bracht daarbij bijzondere hulde aaif den afgetreden voorzitter, den heer Schim van der Loeff, voor de buitengewone werkzaamheden iu hot belang der vereeniging verricht. Ook bracht spr. hulde aan de heeren Oosterling en van Zanen voor het geen door hen was gepresteerd. Met algemeene stemmen werd daarop be sloten den heer Schim van der Loeff hot eflte-lidinaatschap aan, te bieden. De periodiek aftredenden werden herkozen on de vacatures werden aan gevuld door de verkiezing van do heeren 1. IJssel de Schepper, A. J. J. Vos en W. A. Hoyng. De benoeming van den voorzitter geschiedt door het bestuur. De ver gadering werd daarop door den voor zitter gesloten. Dr. F. H. G. van Iterzon f In plechtigen eenvoud heeft heden middag de ter aardebestelling plaats gehad van Dr. F. H. G. van iterson, in leven lid van den Kaad dezer ge meente. Aan de groeve stond een groot aan tal vrienden van den overledene, ver tegenwoordigers van verschillende in stellingen, in welker besturen Dr. van Iterson heeft zitting gehad. Daar wa ren tegenwoordig burgemeester en wethouders en de leden van den Kaad, het College van Libryomeesters, de besturen van het Stedelijk Museum en van het Hof f mans-gesticht, alsook het College van Curatoren van het Gymnasium. Toen het stoffelijk overschot in de groeve was nedergelaten, trad Dr. P. J. A. Levedag naar voren om in een van warme vriendschap ge tuigende rede van zijn collega en vriend afscheid te nemen, lndiou er één grafschrift zou worden gevraagd voor dezen groote doode, dan zou in waarachtigheid en waarheid kunnen worden neergeschreven: Hier rust een eerlijk mensch. Een korte schets gevend van den loopbaan van den overledene, zei spr. dat Dr. van Iter son was een algemeen geacht genees heer en één van Gouda's beste zonen. Hij was de eerste arts, die zich in Gouda vestigde, waar hij gedurende 40 jaren in stad eu wijde omgeving zijn edel ambt heeft vervuld. In zijn goede dagen was niets hem te veel. De belangen zijner patiënten waren veilig in zijn handen. Jarenlang was Dr. van Iterson voorzitter en een der meest geachte leden van den Ge neeskundigen Bond in Zuid-Holland. Hij was mede-oprichter der Maat schappij tot bevordering der Genees kunde. De reorganisatie van de ge meentelijke armenpraktijk hier ter ste de is voor een groot deel zijn werk. Sedert de oprichting regent van het Hofhnans-gesticht herdacht spr. met groote dankbaarheid namens zijn me de-regenten zijn groote verdiensten. Afscheid nemend zei spr.Slaap zacht waarde collega en in vervlogen da gen vaderlijken vriend. Gij hebt niet vergeefs geleefd. De naam van Dr. van iterson zal blijven voortleven, als een voortreffelijk geneesheer, een goed burger van Gouda, als een edel mensch. Dr. A. van IJsendijk sprak daar op een woord van sympathie en hul de aan den overledene voor diens verdiensten ten op zie Me van het Ste delijk Museum, hetwelk hij zoo nauw keurig verzorgde en ten opzichte van de Goudsche Librye. Met oen gevoel van oprechte sympathie riep spr. den scheidenden vriend een laatst vaarwel toe. Ds. IL van Assendeift herdacht den overledene als vrijmetselaar, wat zeg gen wil als mensch. Op 30 April 1872 was Dr. van Iterson opgenomen in do Orde van Vrijmetselaren en I Oct. d.a.v. werd hij lid van de Goud sche Loge „De Ware Broedertrouw", en is dat tot zijn dood gebleven. Spr. een beeld van het karakter, van gemoedsleven van dezen man, die uiterlijk zoo gesloten was, maar wiens hart gevoelig was voor al wat goed was en edel. Hij was een waarachtig mensch, die zonder aan zien des persoons zijn meening uit sprak. Spr. strooide een drietal witto rozen in het graf als een symbool van de reinheid van de bedoelingen van den overledene. Namens den Grootmeester dor Orde van Vrijmetselaren den heer S. M. Hugo van Gijn, trad daarop de heer W. D. J. van Meeteren Brouwer, die met den heer N. Schotman Man. aan de groeve tegenwoordig was naar vo ren om namens de Kamer van Ad ministratie der Vrijmetselaren den overledene te gedeuken. Dr. van Jder- son was lid van die Kamer en daar heeft spr. hem leeren kennen .als een hoogstaand mensch, die in alles ver langde te zijn de vrije mensch. Met een handdruk had spr. willen afscheid nemen, maar dit was niet mogelijk. Als symbool wierp spr. de witto handschoenen van den overledene, die hij in de vergaderingen droeg, in de groeve. Dr. van iterson, predikant bij do Ned. Herv. Gemeente te Dordrecht, neef van den overledene, bracht na mens de familie dank voor de deel neming bij deze aandoenlijke plech tigheid. Deze sympnthio wordt op hoo- gen prijs gesteld. Met den zegewensch De Heer zegene U, de Hoer behoede U, de Heer verheffe Zijn aangezicht over U en geve U vrede, nam spr. afscheid van den betreurden doode. De droeve plochtigheid was hier mede ten einde. Examen Onderwijzeressen Bewaarschool De Commissie van Toezicht op het Lager Ondorwgs alhier heeft in de laatste dagen examens afgenomen voor de akten van hoofdonderwijzeres en onderwijzeres aan een bewaarschool. De akte voor hoofdonderwijzeres is behaald door mej. N. van der Veer, onderwijzeres aan do Tweede Openbare Bewaarschool te Gouda. De akte voor onderwijzeres kon worden uitgereikt aan de dames A. W. Alberts te Weesp, Adra. van der Graaff te Gouda, M. S. L. Kahlo te Amsterdam, J. A. F. Pohl te Utrecht, Adra. Remijn te Gouda en G. Simons te Utrecht. Als deskundigen fungeerden de da mes Vermeer-Van Beek hoofd eener openbare bewaarschool te Rotterdam, Ma. van Buuren, leerares M. O. in hot handteekenen te 's Gravenhage, en de heeren G. N. Kruisheer, hoofd der openbare school No. 4 en P. do Vos, directeur van de opleidingsinrichting voor onderwijzeressen en hoofdonder wijzeressen aan een bewaarschool, te Gouda. Bij Kon. beslnit van 13 dezer zijn voor het geneeskundig ondoraoek dor gemeente-ambtenaren en oud-gemeen teambtenaren, die aanspraak maken op pensioen wegens door invaliditeit veroorzaakte ongeschiktheid tot het verder vervullen van hun betrekking aangewezen de volgende geneeskundi gen voor de Prov. Zuid-Holland o.a. Dr. J. H. Bakker Niemeiaer, P. de Boer, B. G. J. Evers. H. J. de Voogt allen alhier, T. Beekenkamp te Gouderak, W. M. Blom te Krimpen a/d. IJssel, Dr. N. W. Bonman te Bergambacht, J. A. P. de Brugn te Schoonhoven, Dr. H. H. van Eijk te Boskoop, P. W. Mari te Moordrecht, M. W. Mars man te Bodegraven. Volks- en Schoolbaden. Naar wij vernemen zijn de plannen tot oprichting van een Volks- on Schoolbad te dezer stede, aan de ver wezenlijking waarvan na behandeling van de betreffende voorstellen in den gemeenteraad bijna niet meer werd gedacht, opnieuw naar voren gebracht en hebben deze zelfs een vasteren vorm aangenomen, zoodat met eeni- gen grond van zekerheid thans de totstandkoming van deze voor do be volking werkelijk nuttige en zegenrijke instelling kan worden verwacht. Historische Optocht. Men vernoekt ons de aandacht te vestigen op de advertentie in dit blad van de sub-commissie van den Histo-

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 5