VAN M I tand »p Verdronken. No. 13306. Dinsdag 31 October 1013. 53e Jaargang. E lemer URIEKEN. j y XT5.eia.-ws- ezx -ZL.d.irex'tezx'tie'bls.d. voor G-oia.cH.ei. ezx Oaacxstxellazexi- behalve Zon- Verschijnt dagelijks *000. Buïtexilaxxd.. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. .<TZD-A. I i en Feestdagen. f 1 Leven, AG. UYZONEN Telefoon Interc. 82. KENNISGEVING. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. J i i noodig. I lekering tegen bezoek verdacht Vrij bewerkt door AM0. (Wordt vervolgd) kman Zn., Gouda. loceit, en aa. DE JONG sthaven 31. es.), Dr. A. E. JEN, Dr. P. H. 52) Niet’ in do dood zelve, zotte en de PRIJS DER AD VERTENTIËN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer. Dat nai ’I. ht en gezond. Zij t de teint. b per stuk. VFL, oedingswaardö' tedaiUe*. i- ’l MERK te letten Duitsohland. Het vergaan van de L II. De Keizer heeft van uit Bonn naar aanleiding van de ramp volgend tele gram verzonden Wederom heeft een zwaar ongeluk onze marine getroffen. a wij geregeld tijdig gen Ontvangen van aerten, vermakelijk- leze dan in onze en. GOUDSCHE COURANT. f 1.25 1.50 1.50 1.90 aan ons Bureau ten Boekhandel en de Postkantoren. Réunie 8*/2 uur, lering „Het Groene >uda, n Woningtoezicht, nderstandscom mis er pakje 5 ets. - «o pudding, ge- i franco eene zenden aan Oostenrijk contra Servië. Europa ondervindt toch al bitter weinig plezier van zijn laatste schep ping op staatkundig gebied. Zonder eenige gewetenswroeging zijn de Al- baneezen dadelijk begonnen om het de naburen en voornamelijk de Serviërs zoo lastig mogelyk te maken. In strijd dus met alle politiek begrip zijn de Albaneezen er toe overgegaan in het nieuw-Servisph gebied invallen te doen. Servië dat nog prat gaat op zijn over winningen in de beide laatste oorlo gen, die het gevoerd heeft, heeft oogenblikkelijk een groot leger gemo biliseerd en de Albaneezen terugge dreven. Echter is Servië daarbij ver der gegaan dan het zich wel veroor loven mocht. Niet alleen heeft het zijn gebied gezuiverd van de aanval lers, maar bovendien is het op het gebied van het nieuwe vorstendom doorgedrongen en heeft daar verschil lende strategische punten bezet en bezet gehouden, waardoor het den AZIJN VAN HEM. 'HEEËN worden rd in verzegelde ran vijf, twee en en een Ned. ons leiding van Nom- ‘rijs, voorzien van and Merk, vol- Vet gedeponeerd, ot de uitvoering jerde orders aan- l C» BIJL, SEBAART Lz. Albaneezen onmogelijk was zich ver der op Servisch gebied te begeven. Die daad van Servië past evenmin als men het optreden der Albaneezen geoorloofd kan noemen. Echter het was geen zaak, die tusschen die twee bleef. Wanneer de heks van den Bal kan in den ketel roert, schrikt geheel Europa op. Ook nu was oogenblik kelijk de diplomatie gereed, om de kwestie ter hand te nemen. Waar schijnlijk was dan ook alles wel in orde gekomen, wanneer Servië iets meer dan een greintje barbaarsch po litiek gevoel had getoond. Oostenrijk dat zich gedurende de laatste maanden bij alles wat op den Balkan voorviel het recht heeft toegekend een eerste viool te spelen, hoewel de stemming der Oostenrijksche snaren alles behalve rein was, trad ook nu weer direct naar voren. De bekende Servische minis ter-president Pasjitsj ging op bezoek bij de diplomaten van den Ballplatz. Daar beloofde hij alles watBerchtold en de zijnen maar konden wenschen. Maar toen hij goed en wel thuis was, herinnerde hij zich van zijn beloften niets meer. Van een terugtrekken der Servische troepen van de Albaneesche gebieden kwam niets. Servië liet de gezanten der groote mogendheden of beter gezegd van het Drievoudig Ver bond een verklaring namens hun re spectieve regeeringen afleggen, maar alles bleef zooals het was. Thans is Oostenrijk er toe overgegaan om een ultimatum aan Servië te doen toeko men. Wel is de toon nog vriend schappelijk, maar toch wordt niettemin geëischt, dat Servië binnen acht dagen zijn troepen uit het Albaneesch ge bied zal terugtrekken. In dien eisch wordt Oostenrijk gesteund door Italia en Duitsohland, zooals uit officieele medeelingen aldaar blijkt. Hoe de Triple Entente denkt te handelen, is niet bekend. Wel staat vast, dat men in Londen, Parijs en St. Petersburg geen onvoorwaardelijke instemming met de Oostenrijksche stappen kan getuigen. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post Met Geïllustreerd Zondagsblad Idem franco per post Abonnementen worden dagelijks aangenomen Markt 31, bij onze Agenten, de.. ook volstrekt nog niet aan hem te zien, te oordeelen naar zijn somber gefronst voorhoofd en zijn samenge perste lippen. Het lijk* van het slachtoffer is gevonden, ging de beschuldiger ver der, maar zelfs hiertegenover blijft de beschuldigde bij zijn vertelsel. Ja, uit de omstandigheid, dat het lijk toe vallig vreeselijk verminkt is schept hij den treurigen moed om de iden titeit te bestrijden, welke door de familieleden is aangenomen, die zelfs zoo ver zijn gegaan om de overledene bij te zetten in het familiegraf naast den overleden geheimraad von Kaus- sel en zijne gemalin. Hij houdt zijn vertelsel vol, ofschoon hij weet, dat hij door zijn daad ook de zuster van zijn slachtoffer den doodsteek heeft gegeven. Tegen dezen verstokten zon daar, dien ik nu de aanklacht in, houd ik voor schuldig, en ik ver trouw dat de jury eenstemmig met mij het „schuldig” zal uitspreken. Met een gezicht, dat zeer beschei den moest heeten, maar waarin een zekere triomf niet te miskennen was, zette de advocaat zich neer. Hij kon over de uitwerking van zijn redevoerig tevreden zijn, de zege scheen al be vochten enmet een soort medelijden zag hij naar advocaat Pfeiffer, die, nadat hij met den beschuldigde had gefluisterd, zijn papieren wat recht* schikte en zich gereed maakte om tot de verdediging over te gaan. Het luchtschip L II is aan een ont ploffing ten offer gevallen en 30 brave en dappere mannen w.o. de meestop den voorgrond tredenden van dit nieuwe wapen hebben daarbij hun leven gelaten. Zij stierven in dienst van hun vaderland. Dit laatste ver zekert hun echter, dat zij door mij en door het gansche Duitsche volk in eere zullen worden herdacht. Wij wijden hun nabestaanden ons allerhoogste medegevoel. Maar de rouw om hetgeen geschiedt is, zal, daarvan ben ik over tuigd, slechts tot nieuwe krachtsin spanning aanvuren om dit gewichtige wapen tot een uitstekend en blijfbaar krijgsmateriaal te ontwikkelen. Ook de Keizerin en Rijkskanselier zonden telegrammen van deelneming. Belgis. Een Ned. kolonie in den Congo. Men schijnt, schrijft de VI. Gazet, in het ministerie van Koloniën niet zeer goed op de hoogte te zijn van hetgeen er in de Kóngo omgaat. In derdaad het schijnt dcor het orgaan van het Alg. Nederlandsch Verbond te wezen, dat vernomen werd dat boven Kwango, te Binda, op een twintigtal kilometer der Portugeesche grens, een Nederlandsche kolonie is gevestigd, bestaande uit Transvaalsche Boeren die na den oorlog besloten hooger op te trekken en zich daarin een vruchtbare streek aan de grens hebben neergezet. De Boeren, die daar een zestigtal huisgezinnen vormen hebben er de zwarte bevolking der streek op hunne hand kunnen krijgen en leerden de zwartjes Nederlandsch spreken. De kleurlingen hebben zich de taal goed eigen gemaakt en spreken thans veel gemakkelijker Nederlandsch dan sommige ontvangers van de belastin gen van ’t Vlaamsche land Amerika. Een bank gesloten. Een telegram uit Lowell in Massa chusetts meldt, dat de Traders National Bank te Lowell gesloten is op bevel van den staatscontroleur. De deposito’s bedragen ongeveer 3 millioen doll. Rusland. Het proces te Kieff. Vrijdag werd als eerste getuige ge hoord een jongen van 10 jaar Saritski genaamd, wiens verklaringen groote sensatie wekten, omdat zy plotseling met groote duidelijkheid aantoonden, Op dit oogenblik naderde hem een concierge van het gerechtsgebouw, en overhandigde hem een klein briefje, waarbij hij nog een mondelinge bood schap voegde. Pfeiffer las dit vlug door. Hij geraakte in opgewondenheid die hij maar moeilijk scheen te kun nen overwinnen, toen hij op den pre sident toetrad en hem het briefje ter hand stelde. Ook deze scheen het hoofd kwijt, toen hij het gelezen had en zijn stem had volstrekt niet de gewone bedaardheid, toen hij net hof op riep om even te beraadslagen over een onverwachte gebeurtenis. Onder de toehoorders ontstond oen druk gefluister. Niemand wist wat er gebeurd kon afin en toch vermoed de iedereen, dat het iets gewichtigs moest zijn, dat op den gang van de zaken een zoo onvoorziene invloed moest hebben. Men was dus tamelijk teleurge steld, toen do president mededeelde, dat er zich op het laatste oogenblik nog een getuige had aangemeld, en dat het hof die met toestemming van den officier van justitie en van den verdediger onmiddeliijk wilde ver- hooren. Deze getuige, of beter deze getui gen, werden nu binnengeleid, het wa ren twee jeugdige, in het zwart ge- kleede vrouwenfiguren, die door een deur achter do zetels der rechters in de zaal traden en naar voren kwamen. De een sloeg den sluier weg en verteld heeft, dat Beiliss hem de op dracht gegeven had om eenige getui gen te vergiftigen, wordt nog eens voorgelezen. De medegevangene schudt het hoofd en beweert, dat elk woord daarvan verzonnen en gelogen is. Over ditzelfde onderwerp spreekt o. a. ook Aron Boedjo, die deel uit maakt van het bestuur der synagoge in de voorstad Kurenjowka. Hy deelt mede, dat de bewuste agent-provaca- teur, Kosatschenko bij hem in de syno- goge geweest is, om geld te vragen, naar hij zeide, om Beiliss uit de ge vangenis te helpen. Daarna is Kosat schenko verschillende malen bij rijke Joden te Kief geweest, om hun geld af te persen, doch ook dat heeft geen enkel resultaat gehad. Het openbaar Ministerie schy’nt zich om deze ver klaringen minder te bekommeren en vraagt, wat getuige eigenlijk verstaat onder de secten der Chassidrva en Missnaged. Op de verdere vraag, tot welke secte getuige behoort, schudt deze het hoofd en antwoordt eenvou dig „Ik ben een Joodik heb met secten niets te maken.” Frankrijk. Een Parijsch millionair van moord. Parijs heeft oen nieuwe sensatie. De millioenenrijke wapenhandelaar Warnier, die op den boulevard Bon nes Nou velles woont, is, naar de N. Ct. meldt, verdacht van moord opzijn vrouw gearresteerd. Sedert April is Warnier weduwnaar. Nog gedurende het leven van zijn vrouw had hij een liaison met de elegante tooneelspeel- ster Soutourya. Een jaar lang had Warnier een dubbel huishouden ge voerd on zijn maitresse in zijn woning geïntroduceerd, zonder dat zijn vrouw de waarheid vermoedde. Toen ontdekte zijn vrouw dat hij haar bedroog en had hij oen maand lang onaangename tooneelen te ver duren. Den 2n April waren eenige kennissen bij Warnier en zijn^Vrouw op bezoek. Na het diner ging men in de wapenkamer. Warnier speelde met een revolver. Plotseling viel er een schot en mme. Warnier viel doode lijk getroffen op den grond. Iedereen was van meaning, dat men hier te doen had met een ongelukkig toeval, vooral ook omdat de echtge noot zeer wanhopig deed. En dus werd hij door de rechtbank niet vor der lastig gevallen. Zaterdag meldde zich echter mme. Soutourya aan hot politiebureau aan en beschuldigde haar geliefde van moord op diens vrouw. Hij zou uit liefde voor haar de zaal, die haar gekend hadden, en er waren er zeer velen aanwezig, was er niemand die er aan twijfelde, dat zij het was. Toegevend aan de eerste opwelling was Bauer naar haar toegeijld en had haar in zijn armen gesloten. George Eltester had gaarne dit voorbeeld gevolgd, maar zijn bewa kers beletten het hem. Von Melnik zat daar stijf, zondor beweging en met opengesperde oogcn naar haar to kijken. Na den eersten kreet, die hij in verrassing geslaakt had, scheen hij de spraak verloren ter hebben. Inspecteur Diothel had vol bezorgdheid zijn arm om hom heen geslagen. Daar ben ik, riep Gertruda uit, terwijl zij diep adem haalde en zich uit de omarming van haar voogd, losmaakte. Laat toch mijn verloofde vrij; hoe Was het mogelijk, hem deze schandelijke aanklacht aan te wrijven! Een glimlach van geluk gleed over het gelaat van Gertruda. Met hot eer ste woord, bekende zij de zijne te wezen. De president en zijn ambtgenooten schudden het hoofd over dit vorme loos ingrijpen in hun ernstige ver handeling. Het zou evenwel niet bij. dezen eersten indruk blijven, want nu trad Gertruda’s gezellin naar den president toe. de rijksadvocaat zijn rede voort, lag het zwaartepunt van de misdaad, want deze was gepleegd in drift, maar in de wijze, waarop hij zijn schuld zocht te verbergen en van zich af te schui ven: in het leugenweefsel, dat hij met behulp van zijn moeder zelfs he denmorgen hooggeplaatste personen naar het hoofd heeft geslingerd. Hij behield zich voor, om later nog op deze punten terug te komen, nu wilde hij de bewering niet aannemen dat juffrouw von Kaussel nog zou leven en met medeweten van den be schuldigde gevlucht zou zijn. Hij deed dit door de gezegden van “George en zijn moeder één voor één halen en dan weerlegde hij ^TTïet zooveel scherpzinnigheid spotternij, dat iedereen dacht dat beschuldigde nu zelf wel overtuigd moest worden van de onmogelijk heid zijner beweringen, en weldra, wanneer de voorzitter van het Hof hem dit zou vragen berouwvol getui genis zou afleggen; al was het nu Ihmchtingen welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA. Gelet op de artt. 6 en 7 der HINDER WET; Brengen ter algemeene kennis, dat op de Secretarie ter visie is gelegd een verzoek met bijlagen van: B. Vergunst om vergunning tot het op richten eener Smederij en Rijwielherstel- plaats en het daarin plaatsen van een elec tromotor van 1 Vi P-K, alsmede een moffel, in het perceel gelegen aan de Turfmarkt 113, kadastraal bekend Sectie B No. 647, op Vrijdag den 4 Novmeber 1913, des namiddags ten i1/, ure op het Raad huis gelegenheid is om bezwaren tegen de gevraagde vergunning in te brengen en dat gedurende drie dagen vóór dien dag op de Secretarie der Gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kan worden kennis genomen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgons de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet over eenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen teneinde hun be zwaren mondeling toe te lichten. Gouda, den 21 October 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, J. VAN HEUSDE op welke wyze een aantal der vorige getuigenissen die bezwarend voor Bei liss waren, verkregen zijn. Saritski dan zei volgens een tele gram uit Kieff aan de Tel. dat nooit Beilis, wel echter de christen- portier de spelende kinderen vaak van het plein der steenbakkerij wegjoeg. Op den dag van den moord had Sa ritski André Joestsjinsky zonder man tel op straat zien loopen op de fabriek hadden de kinderen niet gespeeld. De getuige verklaart verder, dat Vera Tscheberjak hem in de getuigenkamer had aangemaand te vertellen, dat Bei liss op den dag van den moord de spe lende kinderen had overvallen en Joestsjinsky had medegesleept. Vera Tscheberjak schuimbekte van woede en opgewondenheid, na het kruisverhoor met den jongen, die steeds bleef volhouden, dat vrouw Tscheber jak hem telkens aangespoord had bo vengenoemde verklaring af te leggen. In den loop van het verdere verhoor van den kleinen Saritski stond de ver dediger, Sarudny, op en met een stem die trilde van verontwaardiging, trok hij te velde tegen het optreden van den procureur-generaal. „Hoe durft gij het hier voor het forum der geheele wereld wagen”, zoo sprak hij, „eiken getuige a décharge die hier verschynt, het spreken te beletten of hem angstig te maken? Een dergelijke manier van optreden tegen een jongen van tien jaar komt niet te pas.” Indirect be vestigt de voorzitter van het Gerechts hof deze woorden, d<|or den knaap ge rust te stellen en hem bemoedigend toe te spreken. Nog frappanter was de woedende houding van V era Tsche berjak, toen zij met Sar itskigeconfron- teerd werd. „Hoe durf jij zoo over mij spreken” krijschte de vrouw hem toe. K ijk mij in de oogen I” Bedaard keek de knaap haar aan, recht in het van haat en woede vertrokken gelaat. Alle aanwezigen kregen don indruk, dat Vera Tscheberjak zich de grootste moeite geeft en gegeven heeft om de vroegere speelgenoten van Joestsjinsky aan haar wil te onderwerpen. Een andere getuige, die tegelijk met Beiliss en den agent-provocoteur Ko satschenko in de gevangenis gezeten en de besprekingen tusschen beide mannen afgeluisterd had, vertelt, dat Beiliss in zijn brieven en gesprekken aan de waarheid getrouw gebleven is. Van slinksche wegen was bij hem geen sprake. Het verhaal van den onmoge lijk terug te vinden Kosatschenko, die van den bank van den beschuldig den, van die der getuigen en van uit het publiek weerklonk tegelijker tijd de uitroep Gertruda! Gertruda von Kaussel! Maar hoe verschillend had hij ge klonken. Als een dank en jubelroep van iemand, die op ’t hachelijkste oogenblik uit den diepsten nood ge red wordt, aan de eene zijde; als een noodkreet aan de andere zijde als van iemand die zijn bijna-bereiken van zijn doel plotseling ziet inge worpen. Doch beiden gingen verloren als in het bruisen van de zee, in de uitroepen van verwondering, van vreugde of van twijfel, die het pu bliek slaakte. De president moest verscheidene keeren tot stilte aanmanen, hij moest zelfs dreigen de zaal te zullen ont ruimen, voor al eer de rust in zoo verre hersteld was, dat de zitting kon doorgaan. Maar kon men nu nog wel van een proces spreken, was het tooneel niet te veel veranderd? Woonde men wel een gerechtszitting bij, of was het de ontknooping van een zeer boeiend drama? Een afzonderlijke verklaring dat de binnengekomene werkelijk Gertru da von Kaussel was, behoefde niet gegeven te worden. Wol was haar fi guur ranker en haar gelaat smaller geworden, maar van de menschen in Van 1—5 gewone regels met bewijsnummerf 0.55 Elke regel meer0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1