Kindermantels Kinderjurken Schoolkleeding Bin-ixen laxid. VER6ADEBIÜ6 VAN DEN GEMEENTERAAD Ingezonden Mededeelingen. Rotterdam Hoogstraat 347. Qemengde Berichten. Stadsnieuws. SX=OI3T. Boekaankondigingen. Laatste Betichte ft. "MARKTBERICHTEN BURGERLIJKE STAND. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant t Effecten handel te Amsterdam - - - - 'tl - zijn vrouw opzettelijk hebben dood geschoten. Mme. Soutourya gaf blijk baar eenige bewijzen voor haar be schuldiging. Warnier zou haar heb ben bekend, dat hij zijn vrouw op zettelijk had gedood. En deze werd daarop gearresteerd en in de gevan genis gezet. Men is nogal sceptisch tegenover de bekentenissen van mme. Soutourya en gelooft aan een wraak neming. Warnier had kort na den dood van zijn vrouw met mme. Sou- tourya gebroken én deze had ver geefs beproefd verder geld van hem te krijgen. Uitzending van gewezen onderofficieren. Het Departement van Koloniën heeft de gelegenheid geopend tot uit zending naar Indië van gewezen on derofficieren van het Indische en van het Nederlandsche leger, die bij het leger in Indië zijn gedetacheerd ge weest. Zij zullen dan dienst moeten doen bij het korps gewapende politie daar te lande. Het tweede slagschip. Het hoofdbestuur van de vereeniging „Onze Vloot" deelt mede dat weder een toezegging is ingekomen van f 1000.voor de e. v. aanbieding van een tweede slagschip aan de Regeering. Jhr. de Stuers. Gisteren herdacht het Kamerlid Jhr. de Stuers zijn 70en verjaardag. De Minister van Binnenlandsche Zaken. Mr. Cort van der Linden kwam den jubilaris ten zijnen huize geluk- wenschen en hem mededeelen dat H. M. de Koningin hem benoemd had tot commandeur in de Orde van den Ned. Leeuw. VRIJDAG 17 OCTOBER 1913. (Vervolg). Aan de orde: De benoeming van een lid der Com missie voor de strafverordeningen. De Voorzitter: Mag ik de heeren Broekhuizen, Muijlwijk en Jon genburger verzoeken voor deze en de volgende benoemingen het stembureau te willen uitmaken? Worden uitgebracht 16 stemmen, waarvan 13 op den heer Jongenburger en 1 op den heer Kolijn, terwgl 2 briefjes in blanco zijn, zooaat benoemd is de heer JONGENBURGER. Aan de orde: De benoeming van twee leden der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs. De Voorzitter: Ik geef den Raad in overweging om gebruik te maken van de vrijheid, welke het reglement van orde geeft, om de beide namen op één stembriefje te plaatsen. Daartoe wordt besloten. "Worden uitgebracht 16 stemmen, waarvan 13 op den heer A. W. Hoyng, 8 op den heer J. Zeper, 4 op den heer dr. B. Broekhuizen, 2 op den heer J. J. M. Hermans en 1 op den heer A. Latenstein, zoodat benoemd is de hoer HOYNG. De Voorzitter: Aangezien voor de tweede plaats niemand de volstrekte meerderheid heeft verkre gen, moet daarvoor een tweede vrije stemming plaats hebben. De uitslag van deze tweede vrije stemming is, dat uitgebracht worden 16 stemmen, waarvan 9 op den heer J. Zeper, 4 op den heer Dr. B. Broek huizen en 2 op den heer A. Latenstein, terwijl 1 stembriefje in blanoo is, zoo dat benoemd is de heer J. ZEPER. Aan de orde: De benoeming van een lid van het bestuur der vereeniging „De Ambachts school voor Gouda en Omstreken." Wordt benoemd met algemeene (15) stemmen de heer P. J. C. DESSING 1 stembriefje is in blanco. De Voorzitter: 'Ik dank de heeren stemopnemers zeer voor den verleenden bijstand. Aan de orde: Het voorstel betreffende de beta lingen van loonen aan werklieden bij den ontsmettingsdienst. Do beraadslaging wordt geopend. De heer Muglwgk: M. de V. 1 AIb ik mij goed herinner, dan hebben wij eenigen tijd geleden besloten om de administratie van den Ontsmettings dienst niet b\j Fabricage te hebben en nu troft het mij, dat nu toch weder aan de "boekhouding van de Fabricage administratieven arbeid betreffende den Ontsmettingsdienst wordt opgedragen. Ik kan mij moeilijk indenken, dat men het teekenen van kwitantiën se rieus kan doen zonder daarbij eenige administratie te hebben. De Boekhou der-Opzichter is ongeveer 60 jaar oud en heeft een groot aantal dienstjaren, jk wil vragen, of het aangaat dat nu weder aan zoo'n ambtenaar op te dragen. De Voorzitter: Ik antwoord den heer Muijlwijk, dat het niet anders kan dan dat den Boekhouder-Opzichter* bg de Fabricage uit dezen hoofde eenig werk wordt opgedragen. Het zal den heer Muijlwijk bekend zijn, dat de werklieden, die den ont smettingsdienst verrichten uitge zonderd de machinist aan het van Iterson-Ziekenhuis zijn werklieden van de Fabricage. Nu zouden wg wel geheel kunnen afgaan op de berichten van één hunner, die min of meer als chef fungeert, maar B. en W. hebben het toch veiliger geacht dat de contróle over de uren, waarin zg werkzaam zijn bq den Ontsmettingsdienst en waarover zij hooger beloond worden dan bij de Fabricage, die nog berust bij, een ander, namelgk en dat spreekt van zelf bij den Boekhouder- Opzichter van de Fabricage, die kan nagaan op welke uren zij den dienst van de Fabricage verlaten om te treden in den dienst van den Ontsmettings dienst. Daarom is het wenschelijk, dat door hem wordt medegedeeld, dat die werk lieden b.v. 2, 3, 4 uur werkzaam zgn geweest by den Ontsmettingsdienst en niet bij Fabricage. Het is ook daarom noodig, omdat, gelijk ik zeide, de belooning een andere is. De uren, gedurende welke die werk lieden werkzaam zgn bij den Ontsmet tingsdienst, worden afgehouden van hun gewoon loonde Boekhouder- Opzichter van de Fabricage moet dat toch weten, moet toch van het gewone weekloon afhouden het uurloon voor de uren, dat zij dienst doen bg den Ontsmettingsdienst. Dit ziin twee redenen voor een, waarom de Boekhouder-Opzichter er in gemoeid moet worden en het geringe werk, dat daaraan verbonden is, be hoeft toch werkelijk geen bezwaar op te leveren. Het zal misschien éénmaal of tweemaal in de maand zgn het invullen van een staatje. De verdere administratie van den Ontsmettings dienst berust natuurlijk bg don leider. De beraadslaging wordt gesloten en het voorstel van B. en "W. zonder hoofdelgke stemming aangenomen. Aan de orde: Het praeadvies op een verzoek van den Goudschen Bestuurdersbond in zake den verkoop van cokes aan on- en minvermogenden. Wordt zonder beraadslaging en zon der hoofdelgke stemming aangenomen. Aan de orde: Het voorstel tot ingebruikgeving vap een gymnastieklokaal aan hetPlaatselijk Comité van den Nederlandschen Bond van Lichamelijke Opvoeding. Wordt zonder beraadslaging en zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de orde: Het voorstel tot verbreeding der Aaltje Baksteeg enz. De beraadslaging wordt geopend. De heer Nederhorst: Ik wensch even mijn stem te motiveeren. Ik zal voor dit voorstel stemmen, zij het noode. Hier zijn aan elkander gekop peld de verbreeding van de Aaltje Baksteeg en de toevoeging van een gedeelte van de Vest aan de gasfa briek. Het spijt mg, dat dit zoo nood- zakelgk is èn de commissie voor de Liohtfabrieken én B. en W. schijnen het zoo noodzakelgk te vinden want in het algemeen zgn de ver keerswegen hier wij kunnen het gerust zeggen allertreurigst. Ik geef overigens toe, dat het van de Gemeente een groot financieel offer zou vergen, wanneer wij niet den grond aan de Vest aan de Lichtfa brieken verkochten en toch de Aaltje Baksteeg gingen verbroeden de Ge meente zou dan het geld voor de ver breeding moeten gaan leenen. Intusschen, nu èn de commissie voor de Lichtfabrieken èn B. en W. er per se op gesteld zijn. zal ik filet dit voortel medegaan, hoewel noode. De heer Jongenburger: Ik kan mg wel vereenigen metdiePPDor- stel van B. en W., al geybel ik wel wat voor de bedenking van den heer Nederhorst en ook voor de bezwaren, vervat in het zoo even voorgelezen adres. Ik moet toegeven, dat door hetgeen nu voorgesteld wordt een verkorte verkeersweg naar het station afgesneden wordt, maar en dit heeft reeds van jaren her een punt van be spreking uitgemaakt de plaatsruimte op de gasfabriek is van dien aard, dat ik mij daarbij wel nederleggen moet. Alleen wensch ik in verband met deze zaak uit een billijkheidsoogpunt een klein voorstel te doen. In de Aaltje Baksteeg, die wij hopen dat spoedig zal worden de Aaltje Bak- straat, woont in woning No. 3 een schoenmaker, die daar gevestigd is sinds Mei van dit jaar. De man is toen gehuwd en heeft zich daar moe ten installeerenhij had toen als huur der te zorgen voor het verven, den aanleg van gasleidingen, enz. De man heeft een tamelijk netten stand voor zijn vak uitgezocht, maar nu wordt hij ten zeerste benadeeld doordat hg uit het huis wordt-opgejaagd. Bij dit voorstel wordt f 1000.— uitgetrokken voor afkoop van huur in een geval, dat er een huurcontract is, maar nu acht ik het toch alleszins billgk ook eenige tegemoetkoming te verleenen aan den bewoner van een arbeiderswoning, waarvoor geen huur contract gemaakt wordt, want ook die man heeft door de gedwongen ver huizing als anderszins groote schade. Op grond Van een en ander stel ik dus voor om aan den bewoner van de woning Aaltje Baksteog no. 3 toe te kennen een schadevergoeding van f 50.- Het voorstel van den heer Jongen burger wordt voldoende ondersteund en maakt mitsdien een onderwerp van beraadslaging uit. De heer van Galen: Het blgkt, dat het voorstel van den heer Jongen burger nog al sympathie ondervindt; ik hoor het althans van verschillende zijden ondersteunen. Nu wil ik er op wgzen, dat in de Aaltje Baksteeg nog iemand woont, wiens woning geamo- veerd zal worden de winkelier op de hoek Aaltje Baksteeg—Raam. Als de Raad blgkbaar zoo vrijgevig wil zgn om dien schoenmaker eenige tegemoet koming te geven, dan komt het mg uit een billgkheidsoogpunt zeer ge- wenscht voor om ook evenzoo te han delen ten aanzien van den bewoner van dat hoekhuis. Ik zou dit den Raad wel in overweging willen geven. De heer Jongenburger: Ik ben het geheel met den vorigen spreker eens. Mij was dat geval niet bekend. Ik wijzig dan ook mijn voorstel in dien geest, dat f 100 uitgetrokken wordt als schadevergoeding wegens het ver laten hunner woningen aan de bewo ners van de woningen Aaltje Baksteeg nos. 3 en 7. De Voorzitter: Als de heer van Galen er niet over had gesproken, zou ik mededeeling hebben gedaan van een tot B. en W. gericht schrijven van den winkelier die woont Aaltje Bak steeg no. 7 en aldus gewezen hebben op een tweeden persoon, die wellioht aanspraak zou kunnen maken op schadevergoeding. De beer1 Jongenburger zal wel geen heffwivw^ieboen dat zijn voorstel als nog indiervoege wordt aangevuld, dat op de gemeente-begrooting voor den loopenden dienst niet wordt gebracht f 18400.— maar f 18500.—. De heer Jongenburger: Daar tegen heb ik geen bezwaar, M. deV.I Het gewgzigd amendement van den heer Jongenburger wordt voldoende ondersteund en maakt mitsdien een onderwerp van beraadslaging uit. De heer van Veen: M. de V. Ik wil vragen, of die schoenmaker het verzoek om schadevergoeding bij B. en W. heeft ingezonden. De Voorzitter: De schoen maker Perdgk heeft zich mondeling gewend tot den Voorzitter van het college van B. en W. en deze heeft het verzoek aan het college overge bracht. De winkelier O. Groeneweg van No. 7 heeft zijn verzoek schrif telijk gedaan. De heer van Veen: Dank U, M. de V. 1 De beraadslaging wordt gesloten en het gewijzigd amendement van den heer Jongenburger zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Het gewijzigd voorstel van B. en W. wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de orde: Het voórstel tot ingebruikgeving van een schoollokaal aan de afdeeling Gouda van den Nationalen Bond van handels- efl kantoorbedienden Mer- curius. "Wordt zonder beraadslaging en zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de orde: Het praeadvies op een adres van den Goudschen Bestuurdersbond over de handhaving der bepalingen om trent minimum-loon en maximum- arbeidsduur. M De beraadslaging wordt geopend. De heer van der Ree: M. de V.Naar aanleiding van dit prae advies wensch ik iets in het midden te brengen en een verzoek tot B. en W. te richten. B. en W. schrgven in hun prae advies „dat de aan de Electrische Centrale verrichte verfwerken, waarop het adres ongetwijfeld "doelt, was een werk van zeer geringen omvang, dat door do Directie na ontvangen prijs opgaaf onderhands zonder een bestek behoefde te worden opgemaakt, is op gedragen Ik wil vragenwie bepaalt, dat een werk van geringen omvang is Welk bedrag moet daarvoor aan genomen worden De een noemt f 50. een gering bedrag, een ander f 100. maar het kan ook hooger zgn. Hier betrof het een som van f 165.in mgn oogen een niet zoo gering be drag voor verf werk. Vandaar dat ik B. en W. beleefd zou willén verzoeken, dat in het vervolg, wanneer derge lijke aanbesteding plaats heeft, wel degelgk de bepalingen omtrent arbeids duur en loon in het bestek opgeno men worden. De V o o r z i 11 e rIk zal het ver zoek van den heer van der Ree aan B. en W. overbrengen. De heer van der Ree: M. deV. Ik dank u voor uwe toezegging. De beraadslaging wprdt gesloten en het praeadvies van B. en W. zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de orde: Het voorstel tot wgziging der ge meente-begrooting voor 1913. Wordt zonder beraadslaging en zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de orde: Het voorstel tot wgziging van het aantal leeraren aan de Ambachts- avondsch'ool. Wordt zonder beraadslaging en zon der hoofdelijke stemming aangenomen. (Wordt vervolgd) grootste Keuze beginnende voor den leeftijd van circa 2 jaar vanaf f 1.95 tot f 30. vanaf f 1.00 tot f 30.00 soliede stoffen, goed passende modellen, degelijke afwerking. c Chantage. De instructie in de Tiel voorgeval len chantage-zaak is thans gesloten de zaak is verwezen naar de openbare terechtzitting. Deze kan in het begin der volgende maand verwacht wor den. Te Dieren is gister bij de Spanke- rensche brug uit het Apeldoornsche kanaal opgevischt hetdeerlijk ver minkte lijk eener vrouw, dat herkend is als dat van de sedert Dinsdag al daar vermiste vrouw A. Het lijk is vermoedelijk door een van de op het kanaal varende schroefbooten ver minkt. Moordaanslag. Gisterenavond is een moordaanslag gepleegd op den heer L., gérant in de Bodega „Oporto", aan de Hoogstraat hoek J?apestraat te 's Gravenhage. De aanslag werd gepleegd door den 18-jarigen loopknecht zekere v. V., die ongeveer anderhalf jaar in dienstbe trekking bij den heer L. is. v. V; meende, dat zijn patroon hem in den laatsten tijd minder goed ge zind was. Daarom had hij een wrok tegen hem opgevat en gisterenochtend toen hij voor zijn patroon geld moest innen had hij zich voor een gedeelte van het aan den heer L. toebehoorende geld een revolver en patronen aange schaft. Toen nu zijn patroon gisteren avond in den kelder kwam, waar v. V. werkzaamheden verrichtte, haalde de loopknecht zijn vuurwapen voor den dag en loste op den heer L. toen deze den kelder weer verliet en zich reeds op den keldertrap bevond een schot, waardoor de heer L. een niet gevaar- lgke verwonding aan de linkerheup bekwam. Op het knallen van het schot was uit de bodegazaal een kellner komen toesnellen. Deze raapte in den kelder de revolver op, die door den dader daar was weggeworpen en waarop zich nog 5 scherpe patronen bevonden en sloot v. V. tevens in den kelder op. Terstond werd de politie van het voorgevallene in kennis gesteld, die spoedig den dader in den kelder ar resteerde. Naar vernomen wordt, heeft v. Y. een volledige bekentenis afgelegd, zoo wel dat hij uit wrok een revolver schot op zijn patroon heeft gelost, als dat hg voor geld aan zgn patroon toe behoorende gisterenochtend het vuur wapen heeft gekocht. Men meldt uit Amsterdam Gisterenavond kwam de zandzuiger Maasmond van het droogdok, om naar IJmuiden terug te varen, toen plotse ling de 23-jarige stoker naar boven kwam loopen en meldde dat de ketel was gesprongen. Daar de machinist, de 65-jarige va der van den stoker nog in de machi nekamer was, gelastte de kapitein den man, zijn vader te gaan helpen. Het lukte den stoker nog juist zgn vader uit de machinekamer te halen. De man was bewusteloos, doch werd spoedig weer bijgebracht. Yader en zoon be kwamen vrg ernstige brandwonden aan gelaat en handen. De verwondingen van den vader zgn ernstig. De oorzaak van het on geluk moet daarin gezocht worden, dat de pakking van den dekselrand van den ketel is losgeraakt. Een mijnwerker M. is in de mijn Laura te Eijgelshoven onder vallend gesteente geraakt en in het hospitaal te Heerlen aan de bekomen verwon dingen overleden. De bouwer K. werd in de mijn Nordstern bij Kerkrade door een ko lenwagen aangereden en onmiddellijk gedood. Tel. JJe moord te Diever. De jager J. li., die in verband met den moord op den jachtopziener Boers te Diever in hechtenis was ge nomen, is weder op vrije voeten ge steld. Vrees voor moordenaars. De moord op het knaapje te Am- sterdart heeft niet alleen aldaar maar ook in andere gemeenten vele gomoe- deren met angst vervuld. Dientenge volge ziet men in de laatste dagen dikwijls gevaar, waar dit in het geheel niet bestaat. Te Zaandam gaf dit, naar de Tel. vertelt? reeds een paar maien tot een klucht aanleiding. Zóó werd één dezer dagen bij de politie aldaar aangifte gedaan, dat een man zich op verdachte wijze be woog langs den berm van den Zuid- dijk, blijkbaar met de bedoeling oen slachtoffer te bespringen. De politie er heen en vond daar iemand bezig met het zoeken naar wormen. Een ander maal werd aangifte ge daan, dat een man zich in den laten avond met een nog jong meisje had begeven naar één der buitenwijken. De politie vond er werkelijk het tweetal, doch de zaak bleek zeer on schuldig, want de ouders van het meisje woonden daar en met hun me deweten had een hunner huisvrienden het meisje meegenomen naar het Apoi- lo-theater en nu bracht hij het meisje behoorlijk thuis. V rijdagavond bevond zich te Zaan dam een lo-jarig Amsterdamsch meis je, dat de ouderlijke woning was ont- loopen. Men zou haar echter wel 20 jaar gegeven hebben. Haar klee ding was ietwat zonderling, whnt zij had een doek om het hoofd en dit gaf haar een verdacht uiterlijk. Wel dra verspreidde zich het gerucht, dat zij kinderen met chocolade had mee getroond, ja, men wist zelfs te ver tellen, dat er vier kinderen vermist werden, van wie er één na schooltijd nog niet thuis geweest was. Weldra liepen een heele drom jon gens en meisjes achter haar, van wie enkelen haar nariepen en uitjouwden of allesbehalve vleiende benamingen toevoegden. Daarover was ^ij natuur lijk vertoornd, en "keerde zich af ón toe om om hun achterna te gaan, wat natuurlijk nog grooter opschud ding verwekte, 't Werd een oploop, van geweld, vooral toen de politie het meisje naar het bureau bracht. Daar bleek spoedig dat het een on deugend kind was, maar niets kwaads had uitgevoerd. En nog voor de po litie haar naar Amsterdam kon te rugvoeren, verscheen reeds een lid der Am8terdamsche recherche, om het kind namens de ouders te halen. Een V eendammer ingezetene heeft f 10.000 ter beschikking gesteld van het afdeelingsbestuur van het Groene Kruis als bijdrage in de stichting van een ziekenhuis te Veendam. Van het podium gevallen. Zondagavond is een juffrouw, die meezong in het koor van Polyhym nia in het Concertgebouw te Amster dam van het podium in, de zaal ge vallen. Zij werd met een hoofdwonde naar het Wilhelmina-gasthuis ver voerd, en kon, na daar te zijn be handeld, naar haar woning térugkee- ren. Intusschen kan het Hbl. mede deelen, dat dergelijke ongevallen in het Concertgebouw niet meer kunnen Voorkomen. Nog deze week of de volgende zal het drie meter hooge podium in de groote zaal van een ballustrade worden voorzien, waar van het bestuur reeds de vorige week de teekening mocht ontvangen. De hond als passagier. Het is volstrekt niet lang geleden, dat men met de honden als passa gier aan boord van de groote oceaan- stoomers niet veel omslag maakte. De slachter van het schip was meest al m@t de voedering beiast en gaf er zich niet veel moeite voor, en in dof fe neerslachtigheid brachten de vier voetige slachtoffers hun dagen door in nauwe hokjes in een of ander ongebruikt hoekje van het schip, zij, die vroeger in huis, wie weet hoe verwend waren geweest. Maar te genwoordig reist een hond op de schepen vah de Hamburg-Amcrika- lijn als betalende passagier op heel andere manier. Hij mag niet vrg op de booten rondloopen, zoo ver heelt hij het nog niet gebracht, gelukkig 1 Maar hij heeft toch aanspraak op vrij veel comfort, waar zijn voorouders niet. aan durfden denken. Zijn biljet geeft hem recht op een verblijf in oen ruim, van stroo geriefelijk voor zien hondenhuis, dat beschut op een van de dekken is opgesteld. Daar heeft hij gelegenheid, kennis te ma ken met zijn reisgenooten, en kan, geketend aan een lichten ketting, ten allen tijde bezoek van zijn meester ontvangen. Voor zijn bediening zorgt een van de matrozen, die op de maal tijden van de honden heeft toe te zien. Het ontbreekt' den honden nooit aan attenties van de zijde der passa giers, die, Wat op de „Imperator"' 't geval zeer sterk was, met hun ko daks vóór het hondenhok menig al leraardigst tooneeltje kiekten. Honden kunnen zich niet over de behandeling aan boord beklagen, en bovendien worden door baden en .onschuldige middeltjes tegen zeeziekte nun gezond heid en hun lichamelijk welzijn ver zorgd. De Aarde en haar Volken. De inbraak te 's Gravenhage. De dieven, die in den nacht van Vrijdag op Zaterdag in de woning Van den heer 8. J. Bosman aan de Huygensslraat te 's Gravenhage heb ben ingebroken, hebbeii, naar thans na de terugkomst der familie is ge constateerd, een „goeden slag gesla gen". Blijkbaar ongestoord en op hun gemak hebben zij allo kasten en kisten geopend. Nauwkeurig hebben ze alles nagesnuffeld, en een grooten voorraad zilveren sieraden, luxe- voorwerpen, tafelgerei, enz. zoomede een aantal postzegels en vreemde munten werd hun buit. Noodlottige botsing. Onder Geldrop bij Eindhoven zijn twee fietsrijders tegen elkaar aan ge botst, met het gevolg, dat een hun ner, een bowoner van Helmond ge dood werd. Enkele maanden geleden zijn vijf personen ter beschikking van de jus titie gesteld, in verband met een te Schipluiden gepleegden diefstal van effect^. De instructie in deze zaak is nog niet gesloten, doch drie van de verdachten zijn in vrijheid gesteld. Tegen de twee anderen B. en M., die zich tevens in voorloopigo hechtenis bevinden in verband met een te lirus sel gepleegden diefstal van effecten, duurt de instructie nog voerrt. N. R. Ct. Ontvlucht en weer gegrepen. Te Broek op Langendijk is een man aangehouden, die verdacht wordt zich schuldig te hebben gemaakt aan diefstal van een roeiboot te Rotter dam. Zaterdagnacht wist hij uit het arrestantenlokaal te ontsnappen, doch werd gegrepen en daarna naar Alk maar overgebracht. N.R.Ct. Het lijk van de sedert Dinsdag avond vermiste vrouw van den boschwachter A. te Dieren is Zon dagmorgen in het Dierensche kanaal bij de Spanberendsche brug gevonden. De Volturno. Nog steeds worden schipbreukelin gen van de Volturno te Rotterdam aangebracht. Zoo werd Zondag uit Havre aange bracht de 3-jarige Victor Burgman, die door de Tourenne was gered. De moe der van dat kind was juist twee dagen geleden uit Liverpool naar New-York vertrokken in de meening dat haar kind verdronken was. Met de Grimsby-boot zgn aange bracht 5 Poolsche kinderen die door de Devonian te Liverpool Wren land gebracht. Dezen zgn allen voorlopig in Mon- tefiore opgenomen. Verder kwam met aeze boot aan Walter Trentepohl, de eenige passagier die door de Garmania gered was, ter wgl het stoomschip Batavier aanbracht Paul Keiler, die door de olieboot Mara- gerett gered was. Deze beiden zgn opgenomen in het Uranium hotel. Eindelgk bracht de Grimsby boot nog mede den Oostenryker Ernst Her- manado, die door tusschenkomst van den Oo8tenrijkschen gezant de reis direct heeft voortgezet. GOUDA. 21 October 1913. Aanbesteding. Bij de heden ten stadhuize gehouden aanbesteding van het afbreken van 7 en het bouwen van 5 woningen aan de Nieuwe Haven, raming f7500 waren ingeleverd 6 biljetten. Inschrijvers waren G. van der Horst alhier voor f 9050. de Bruin te Stol wij - - 8217. -8200. - 7989. -7830.- kersluis H. van der Pool alhier D. A. Verbeek en J. M. van den Berg alhier W. K. F. do Jong alhier M. W. Schouten alhier (De tijdsbepaling ech ter te verlengen met 1 maand). Aan geen der inschrijvers is het werk gegund. Minderjarigen. De twee minderjarige jongens welke de ouderlijke woning te dezer stede waren ontloopen en zich te 's Graven hage ophielden, zgn door de Haagsche recherche opgespoord en aan de politie alhier overgegeven, die hen naar hun ouders heeft teruggebracht. Hongaarsch Strijkkwartet. Naar wg vernemen zal op ini tiatief van de „Kunstkring" alhier op 17 Nov. a.s. in de zaal der Sociëteit „de Róunie" een concert worden gegeven door „Het Hongaar- Strijkkwartet". Provinciale Statenverkiezing. Naar wij vernemen zal de Centrale A. R. Kiesvereeniging voor het Sta- tendistrict Gouda Donderdagmorgen bijeenkomen ter vaststelling van den candidaat voor de Prov. Staten voor de a.s. verkiezing. De R. K. Centrale Kiesvereeniging voor het statendistrict Gouda verga dert tot dat doel a.s. Woensdagmiddag, De anti-revolutionaire kiesvereeni ging te Schoonhoven heeft met alge meene stemmen den heer H. A. Schreu- der, wethouder der gemeente Schoon hoven, candidaat gesteld voor de Prov. Staten, vacature-A. Vingerling. (N. R. Crt.) Berooving V Een eigenaardig geval heeft zich hier dezer dagen voorgedaan, dat den ken doet aan berooving. Vrijdag jl. kwam een persoon het Café 't Schaakbord alhier binnenloo pen en begaf zich terstand naar een der privaten. Na een oogenblik daar te hebben verwijld, verliet deze man direct het café en ging hij de stad in. Den volgenden dag reeds bleek dat er iets niet in orde was met dat privaat. Hulp werd daarvoor gehaald en daarmede dacht men dat allee in het reine was. Zulks bleek echter den daarop volgenden dag niet het geval fe zijn, waarom opnieuw hulp werd ingeroepen. Bij het toen ingesteld on derzoek is gebleken dat zich in het privaat bevond een door midden ge scheurde ledqren portefeuille, waarin nog twee brieven zaten, echter g geld. Deze vondst werd terstond in ver band gebracht met de berooving van den landbouwer uit Waddinxveen op de paardenmarkt Vrijdag jl. Dit echter onjuist gebleken daar de land bouwer de gevonden portefeuille niet als de zijne ((heeft harkend. Men staat hier dus voof het mogelijke geval dat een andere berooving heeft plaats ge had, zonder dat daarvan bij de po litie aangifte is gedaan. De politie doet "thans nasporingen om den bewusten bezoeker van het Café ,,'t Schaakbord" Vrijdag jl. op te sporen, ten einde te kunnen na gaan aan wien de gevonden porte feuille met brieven toebehoort. Lezing dr. 1. H. J. Vos. De Vrijzinnige Studie- en Propa- gandaclub alhier opent haar werk zaamheden voor den a.s. winter met een openbare vergadering in de zaal „Kunstmin" der Soc. „Ons Genoe gen", waarin als spreker zal optreden Dr. 1. H. J. Vos uit Amsterdam. Dr. Vos zal voor velen geen onbe kende 4fljn. Hij sprak in Mei van dit jaar reeds voor deze vereeniging in dezelfde zaal, en zij, die dezen spreker toen hebben gehoord, weten, dat hij beschikt over een oratorisch 'talent, zooals slechts zeer weinigen bezitten. Hetgeen hij te zeggen heeft, draagt hij voor met een enthusiasms en vuur, met den gloed zijner innige overtuiging dat in het beginsel der vrijzinnigen ligt den grondslag voor do toekomstige maatschappij. Te Boskoop, waar hij reeds meer dere malen sprak, te Krimpen a/d. Lek, waar deze spreker in de afge- loopen maanden zijn bezigÉgidwoord tot de kiezers richtte, daa^W^jpag Dr. Vos als een .redenaar, wiens woord tot nadenken dwingt. Tot onderwerp zijner rede voor Nov. heeft Dr. Vos gekozen: verwachtingen voor de naaste komst. Wij wekken gaarne op tot bijwoning van deze vergadering: men houde Nov. daarvoor vrij. Onze toe- Bo8koop. j.l. Zaterdag zijn in de Biezen en Regerskoop door baldadige jersonen, jonge langs den weg staande joomen, afgebroken. De politie heeft deze zaak in on derzoek. Een groote met twee paarden bespannen verhuiswagen reed gisteren "j hot nemen van een draai tegen het hek, staande voor de woning van den heer F. in de Dorpstraat. Het hek was tegen zulk een aan raking niet bestand en werd dan ook 'ieel uit zijn voegen gerukt. Do aangebrachte schade werd door den bestuurder vergoed. WaddinxveenTtisschen een aan tal jongens van hier en uit de naburige gemeente Boskoop is het een voort durende z.g. „gewapende vrede". Af en toe raken zij dan ook slaags. Ook Zondagavond hadden ze weer met elkander ruzie, welke zoo hoog liep dat een zekere S, met een zakspie- geltje een slag op het hoofd kreeg enm alzoo bloedend werd verwond en door een geneesheer moest worden verbon den. Door de politie wordt een onder zoek ingesteld. Het wordt tijd dat aan dergelijke belhamergen een einde wordt gemaakt. Krimpen a. d. Lek. In een on bewaakt oogenblik geraakte A. de Groot in de diepe bakwetering. J. Klip bemerkte het ongeval en mocht het genoegen smaken, den drenkeling op het droge te brengen. Vliegen. Pégoud heeft op het vliegveld te Aspera bij Weenen zgn bekende kunst stukken met succes uitgevoerd. Er waren 30.000 mensohen. Een gevaarlgke nachtvlucht heeft de Duitsche vliegenier Lübbe gemaakt, Hij was te 12.19 bij Wanne bij prach- tigen maneschijn op gelieven om naar Königsberg te vliegOT,o'mM#/'k%hm spoedig in den nevel/Om 4 uur kwam hij te Johannisthal, waar hij bij de landing zoo hand neerkwam dat het toestel vernield v^prd. Denzelfden nacht is na een schitte rende vlucht Wietung in de buurt van Stendal gevallen en beeft ook verwon dingen opgeloopen. Wieting was te Johannisthal opgestegen, verdwaalde in den nevel en kwam in Nürnberg, waar hij een tusschenlanding deed. Spoedig steeg hij weer op en vloog over Hildesheim naar Brussel. Op de terugreis landde hg na middernacht bij Stendal zoo ongelukkig, dat hij gewond werd. De bekende Zwitser Oskar Bider is naar Johannisthal gereisd om de Duit- sche vliegtoestellen te leeren kennen. Hij heeft met de Rumplerfabriek een verdrag gesloten en do beschikking gekregen over zoo'n toestel voen een jaar. Hij wil daarmee Van Berlijn naar Bern vliegen. Jules Védrines is weer tot Blóriot teruggekeerd. Hij heeft een toestel met 80 H.P. gnome motor ontvangen. Vette Kalveren, goede aanvoer, Lste kw, 35, 2a 31, 3e 27 cent per half kilo. Stieren redel. aanvoer, lste kw. 36, 2e 31, 3e 28 cent per half kilo. Graskalveren goed aangevoerd. Handel in vet vee matig prijzen als vorige weken, vette Kalveren met redelijke omzet prüzen hoog, Stieren iets lager in prijs, Op de mageremarkt waren prijzen en handel als vorige weken. Melkkoeien duur. Hollandia-Drukkerij Baarn Van Rechts en Links Serie II No. I. De „Antithese" en de „Arbeiders" door Dr. W. van Ravesteijn Jr. „Pro en Contra" serie VIII No. 9. „De Kunst om de Kunst" (l'art pour l'art). ProAndré de Ridder letterkundige te Antwerpen. Contra: A. Pijnacker Hordgk, Pre dikant te Nijmegen. „Uit Zenuw en Zieleleven" serie III No. 2. Feiten en Beschouwingen op „'t Ge bied der Crimineele". „Anthropologic" en „Psychiatrie" doör Dr. G. S. Meyers, Zenuwarts, Privaat-docent aan de Universiteit te Amsterdam. „Groote Mystieken" door Dr. W. J. Aalders serie I No. 6. „Tauler". De ramp met L II. In de Garnizoenskerk te Berlijn heeft hedenmorgen de plechtige lijkdienst plaats gehad voor de slachtoffers van de ramp met het luchtschip LH. De dienst werd door den Keizer bijge woond. Bij de Vereeniging „Onze Vloot" is voor een tweede dreadnought nog ingekomen f 800.— en is nog een an der bedrag toegezegd. Moordaanslag te 's Gravenhage. De loopknecht V. V., die gisteren avond een moordaanslag pleegde op zijn patroon iu de kelder van de Bo dega „Oporto" is heden overgebracht naar het Huis van Bewaring te 's Gra venhage. De mijnramp in Wales. Londen, 21 Oct. Het is thans gelukt de hoofdgangen in de Universal-mijn af te dammen, zoodat het vuur daar is gesmoord. In de andere gangen is het vuur nu ook geblucjit. Daarby werd veel last ondervonden van het gas, dat zich in de mijn bevindt. Men vreest voor verdere instortingen. Drie honderd lijken werden reeds boven gebracht. Er wordt geen hoop meer gekoes terd dat zich nog levenden in de mijn bevinden. Gisteren had het bezoek plaats van den Russischen luitenant-generaal Fedoroff aan de le mitrailleur-afdoe- ling in garnizoen te Leiden. Dg generaal bozichtigde de wa gens, de bepakking en do bespannin gen, waarna eenige evoiutiën al len in galop werden uitgevoerd. De generaal betuigde zijn tevreden heid over het schouwspel. De com mandant zegde dank voor de oer en hief een driewerf hoera aan voor den Russischen Keizer. Generaal Federoff dankto voor de zen eer en hief een driewerf hoera aan voor de Nederlandsche Koningin. Omstreeks 2.30 vertrok de generaal naar den liaag. v De Russische Minister van buiten- landsche zaken is van Parijs naar Petersburg teruggekeerd. Op het perron word hij uitgeleide gedaan door Pichon, min. van buit. zakonl, Delcassé, Fransch gezant te Petera burg, lswolsky, Russisch gezant te Parijs en eenige andere gezanten. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien aanvoer, prijzen waren voor lste kw. 43, 2e 40 en 3e 35 cent per half kilo. Magere Ossen, Melkvee en Vaar- koeien goed aangevoerd. an het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 774.1 te Horta, laagste stand 770.4 te Hor- nauzy. Verwachting tot den volgenden dag Matige tijdelgke wellicht krachtige zuidelyke tot westelgke wind, betrok ken tot halfbewolkt waarschijnlijk re genbuien, koeler. GEBOREN18 Oct. Aart, ouders C. de Joode en G. B. Hoogendoorn, -=**®örtus, ouders M. Doggenaar en P. de Bruin. 19: Carl Hermann Marie, ouders A. H. de Man Lapidoth en J. O. F. M. Timmerhaus. Gesina, ouders D. Vonk en E. Steegstra. Jaoobus, ouders A. Raapis en M. Kraagenbrink. 20. Wilhelmus Jo hannes, ouders W. J. Zeltenrgch en T. Koppefidraier. Cornelia Johanna Maria, ouders H. F. J. Iseger en C. Hatzmann. 21. Arnoldus, ouders' A. Coomans en T. Bonefaas. OVERLEDEN: 19 Oct. Catharina van der Wal 15 j. Martinus Palp- graaf 61 j. Cornelia Janmaat, geh. met W. F. Willemse, 64 j. 20. Aagje Zorg, wed. v. H. Eijkhoff83j Petrus Soeters, 3 j. WADDINXVEEN. GEBOREN2 Oct. Jannetje, ouders van Raffen en N. van Klaveren. Gerrit Jan, ouders P. H. Naves en J. M. van der Palm. 4. Joanna, ouders A. Boonstoppel en M. Radder. Leonardus Marinus, ouders C. A Blonk en H. Rietveld. 6. Dirkje, ouders J. Leeuwrik en G. Both. 9. Hendricus Catharinus, ouders C. Stofberg en M. Natzgl. 10. Marinus Dirk, ouders J. de Gelder en G. Poot. 12. Mathilda, ouders A. Wagensveld en M. A. Appel. ONDERTROUWD3 Oct. B. van Dorp en M. van Dgk. 10. P. J. Blok en E. M. van Rijn te Boskoop. GEHUWD9. J. J. Regtvoort te Zwammerdam en M. van Vuuren. 15. B. van Dorp en A. van Dyk. OVERLEDEN14. Hubertus Koster 2 jaar. VAN DEN 21 OCT. 1913. Staatsieenineen. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pot. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id. Obligatie 6e Emis sie 4 pet. Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pot. Brazilië, Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezulea Dipl. Schuld 1905 3 pet. Bank- en Gredlet-Instel- llngfn. Fed. Bankaandeelen Industr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id. Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gow. Aand, KoL Credlet Instel 1. en Cultuur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij.C.v.A. Mijnbouw-MUen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mg. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum-Ondern. Dordsche Petroleum In dustrie Mg. Gew. A. Scheepvaart HUen. Ned.Am. Stoomvaa Mg. Aand. Stoomvaart-Mij. ,Zt.0- land" Preferente A Int. Mercantile Marim Cy. afgest. Pref. A Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mg. A Diversen. Maxwel Land Gpan Cert. v, Aand. Peruvian Corporatioi Lim. Cert. v. Aand Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand Mij. t. Èxpl. v. Staats spoorwegen Aanc Zuid-Italiaan. SpWmi, Serie A-H Obl. 3 pel W arsch au-W eenen Spoorwegmij. Aanc Hypb. Obl. Erie Spoor? Gew. Aand. Wabash Gew. Aar Premieleeningen. Amsterdam Aand. 3p Hongarije. Theiss-I Prolongatie 43/|- Amerikanen vast, Mgnen willig, Rubbers beter, Petroleum vast, Tabak ken pryshoudend, Culturen stil en iets zwakker, Nat. en Buitenl. Staatsf. weinig varieerend. Vorige Koera. toer» rail heden. 77'/, 77'/, 80»/16 82 61»/, 100'/,, 100'/,, 8 7'/, 87'/, 88'/, 82»/, 80»/, -r< 36'/, 100'/,, 81 101% Mj/,6 116 44'/, 44'/, 63»/, 64'/, 23'/, 23'/, 067/i, 66% 236'/, 240'/, 189»/, 235»/, 240 15 15'/, 191'/, 30'/, 190 31 183 186'/, 623'/, 633'/, 525 208 *H21 112'/, 4 3"/„ 109 108»/, 3 9 9'/, 94»/, 94 99 61 61 185'/ 94'/ 92"/, 92'/, 27'/ 27'/, cl l. 160»/ 1. 4 160»/, 4 t. 100 t. 146'/ ERS. pCt. 99'/,c

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2