[GAS. [ITS, h and el. idres: Verdronken. Donderdag 23 October 1913. 32e Jaargang. d 100M- MEER Y EEN IMP - meel GAS. lTie\x,ws- exx ertezxtïe'bleLd. voor G-oixd.eu ezx Oxxxstxelcozx- fevilletox. behalve Zon- I Bnitenlandsch Nieuws. oura.2 f lam. TZDufL. OU Kz., RINOERWAARD. I bestel licht hebben? Verschijnt dagelijks [-Qi n^n j^-n 1 Telefoon Interc. 82. VKRGADKR1NG VAN DKN GEMEENTERAAD I. Gouda ea Heeren ■ISEL en Feestdagen. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON.Telefoon latere. 82. 30 Ar; GOUDA. I M teloos. (Wordt vervolgd) n*n 4 Zn., Goud». wig geregeld tijdig en ontvangen van «ten, vermakelijk )ze dan in onze „Ons Genoegen" avond J. H. B. Vrij bewerkt door AMO. gate voeder voor mco. 0 Kb„ kosteloos i JAC. KOOI J Kz. Wieringerwaard. ist met het instal- is dit werk door iet het grootste (illIINJIE COURANT. i Woningtoezicht, derstandscom m is- PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post Met Geïllustreerd Zondagsblad Idem franco per post. Abonnementen worden dagelijks Markt 31, bij onze Agenten, den staat echter nog verschil van meening over het vraagstuk der retegarantie. TuRKlJN. Tegen den 3-jarigen diensttijd. De krijgsraad van Toulouse heeft 2 onderofficieren van het 80e regiment infanterie elk tot een jaar gevangenis- straf veroordeeld, omdat zij zich op een protest-bijeenkomst van soldaten, tegen het onder de wapenen blijven van de 3e lichting en de nieuwe mili taire wetten hadden uitgelaten. Amerika. Een trein met officieren en soldaten van de Amerikaansche kunstartillerie is Zaterdagmiddag ontspoord bgBuc- catunna, gelegen in het meest woeste gedeelte van Alabama. Drie wagons sprongen uit de rails en stortten in een 60 voet diep ravijn, met het noodlot tig gevolg, dat 20 man op slag wer den gedood en 150 gewond, waarvan 30 levensgevaarlijk. De overlevenden hebben verklaard, dat zij hun redding uitsluitend te dan ken hebben aan het feit, dat de lijken van hun kameraden, die slechts eeü oogenblik te voren naar beneden ge stort waren, een hoop vormden boven de omgeslagen wagens - en zoo als het ware als kussens hunnen val bra ken. VRIJDAG 17 OCTOBER 1913. (Slot). De heer Bokhoven: Ik wil er op wijzen, dat de Raad ia de verga dering van 2 September 1.1. heeft be sloten om steun te verleenen voor het bouwen van 72 woningen achter de Cornells Ketelstraat, doch als ik het goed begrijp dan heeft de vereeniging vooreerst geen plan om over te gaan tot den bouw van die woningen, welke verhuurd zouden kunnen worden aan minvermogenden en waaraan werkelijk behoefte is. Het is een bewijs, dat de aanvraag voor de huizen achter de Cornells Ketelstraat heeft moeten dienen om het andere plan, dat verworpen is, er door te halen. Óp grond daarvan zal ik met het voorstel van den heer van der Ree niet medegaan. De heer M u ij 1 w ij k ontvangt voor de derde maal het woord en zegt Ik wil den héér van der Ree in over- weging geven aan zijn motie nog toe te voegen, dat het renteloos voorschot voor de woningen aan de Gouwe- coupure alleen doorgaat wanneer te vens wordt overgegaan tot denhouw van de andere woningen. Dan is het bezwaar van den heer Bokhoven ondervangen. De heer Bokhoven: Dat is zoo, maar dat zullen de heeren zeker niet doen De heer van d e r R e eIk be grijp de redeneering van den heer Bokhoven niet. Laat ik mededeelen, dat in de sta tuten van de Bouwvereeniging „Hot Volksbelang” staat, dat in de eerste plaats woningen voor de leden ge bouwd zullen worden. Spanje. Noodweer. Een hevige storm woedde boven verschillende provincies, vooral Vallat dolid werd geducht geteisterd. Huizen vielen in elkaar, echter zonder dat persoonlijke ongelukken voorvielen. In de haven van Valencia vergingen talrijke barken, beladen met druiven, I loofde middelen zich kennis heeft ver schaft van aangelegenheden, die in het belang der landsverdediging geheim moesten blijven, hetwelk strafbaar is gesteld bij de wet op het verraad van militaire geheimen van 3 Juli 1893. Vermoedelijk zal het proces acht dagen duren. Spionnitas. Te Saarlouis bij Trier liepen gisteren opzienbarende geruchten over de arres* tatie van eon viertal Fransche spionnen. Dezen zouden in de voorgaanden nacht getracht hebben, militaire posten te overrompelen en in militaire gebouwen binnen te dringen. Bovendien werd den geheelen morgen een hotel in dè stad door militairen bewaakt, hetgeen de goede Saarlouis-ers nog meer in de overtuiging bevestigde, dat hun stad werkelijk het terrein van een spionnen bende was geworden. Inmiddels bleek de zaak zich eenvoudiger te hebben toegedragen. Des avond» was van Frankfort een automobiel aangekomen, met drie heeren en een dame, die in een hotel afstapten. Een der heeren maakte ’s nachts een wandeling door de stad en sprak hierbij een op wacht staanden militair aan, met wien hg zich kort onderhield. Ten slotte gaf hij den soldaat een drinkgeld, dat deze ook aannam. Dit iwerd door een onder officier gezien, die dadelijk daarvan rapport uitbracht op de hoofdwacht. Het gevolg van een en ander was, dat de vier vreemdelingen in hun hotel gearresteerd werden en, tot dat alge- heele opheldering zou plaats hebben, werden vastgehouden. Inmiddels bleek van spionnage geen spoor, en kon het gezelschap bewijzen, te Metz thuis te behooren en op een pleiziertochtje te zyn, ten einde de slagvelden te be zoeken. TEIT IN heid verzocht het ontwerp van op den waarborg en de belasting der gouden en zilveren werken met memorie van toelichting, ontworpen door een daar toe ingestelde commissie, te onderzoe ken en aan Z. Exo. te berichten tot welke opmerkingen het ontwerp aan leiding geeft Het hoofdbestuur heeft nu de mee ning van de departementen gevraagd onder' toezending van een exemplaar van het ontwerp, benevens de nota waarin het lid der commissie, de heer J. Post, zijn afwijkende meening ver dedigt. Frankeerzegels „Armenwet”. Op verlangen van het Departement van Binnenlandsche Zaken worden de frankeerzegels, dragende den opdruk „Armenwet” in de waarden van 1, V/a, 2'/„ 3, 5 en 10 cent ten post- kantore te Haarlem, tegen betaling der nominale waarde, voor het publiek verkrijgbaar gesteld, op daartoe aan den directeur van genoemd kantoor in te dienen aanvragen. Deze zegels kunnen uitsluitend wor den gebezigd 'voor de frankeering van stukken den dienst der Armenwet be treffende, alleen door die ambtenaren en colleges, aan wie ze door de zorgen van het Dep. van Binnenl. Zaken zijn verstrekt; deze zegels zijn mitsdien voor de frankeering van andere dan de bovenbedoelde stukken niet geldig. (St.-Ct.) ijtisch vleesch voor het Nederlandsche leger. Met ingang van 1 Januari 1914 is aan de firma Wm. H. Müller Co., te Hoek van Holland, de levering op gedragen van bevroren Argentiinsch vleesch voor het geheele Nederlands sche leger. Frankrijk. Tweegevecht vanzeventigjarige generaals. Twee bijna zeventigjarige generaals van het Fransche leger zijn met elkaar in een conflict geraakt, dat wellicht met de wapenen zal worden uitge vochten. Generaal Bose, lid van het Legioen van Eer en 70 jaar oud, had een wel dadige instelling gesticht, die zich de „Mérite National" noemde. De 67-ja- rige grootkanselier van het Legioen van Eer, generaal Florentin, wien de politieke en moreele bedoelingen vm dit instituut niet geheel duidelijk wtA ren, verlande een ambtelgk onderzoek. De uitslag van dit onderzoek was, dat de instelling als boven elke ver denking staande moest worden be schouwd. Thans vindt generaal Bosc zich zoo beleedigd, dat men aan zijn eerlijke be doelingen kon twijfelen, dat hij den grootkanselier zijn getuigen heeft ge zonden voor een tweegevecht op de sabel. Een nader bericht meldt, dat het koers zetten naar de Etruria”, het eene na het andere kwam aan, zij legden aan, gaven hunne reizigers over en keerden naar den wal terug, liet schip kreeg steeds meer reizigers en reeds had een deel in de kajuiten plaats genomen, het werd steeds vol ler op het dek en het alleenstaande meisje, dat met angstige spanning in de verte staarde, werd meer en meet het voorwerp van nieuwsgierigheid. Daar komt de laatste boot, zoo hoorde ik een stem naast mij zeg gen... De laatste boot... de laatste hoop. En daar zag ik ook een ge stalte, die rechtop in een bootje stond en met een zakdoek zwaaide. W erd ik door een gelijkenis misleid, oh stelde mijn opgewonden verbeelding mij voor, wat ik wenschte te zien, of was ik reeds in het eerste sta dium van hersenziekte, ik meende George gezien te hebben! Vlugverlidt ik mijn plaats en vloog de aanko menden i tegemoet., Gruwelijke ont goocheling. Enkel vreemde gezichten staarden mij verwonderd aan, en hij was er niet bij, hij was niet geko men En hu begon het gerammel van kettingen, men maakte het schip ge reed om zee te kiezen, nog slechte korten tijd en ik zou op den oceaan zwalken,' alleen, verlaten, zonder mijn George, zonder dat ik wist waar ik was, buiten de mogelijkheid hem be richt te zenden. Marokko. Do toestand in Marokko. Via Tanger zijn te Madrid berichten ontvangen, dat door inboorlingen wordt medegedeeld, dat Raisoeli in het laatste gevecht met de Fransche troepen van generaal Silvestre gewond is geworden en dat hij thans ernstig ziek ligt. Aan de Figaro wordt uit de Spaansche financieels groep, die in de maatschappij voor den bouw van een spoorweglijn TangerAlkasserFez voor 40 pCt. deelneemt, reeds met de Fransche groep in onderhandeling ge treden is. In de Spaansche groep be- bagage vau het hotel naar de haveh reed. Ik had den geheelen nacht niet geslapen en de koorts gehad. Toen ik nu de koude scherpe lucht inademde, ging er een rilling door al mijn leden en ik voelde mij zeer ziek, maar ik lette er niet op. Bin nen weinige minuten zou ik mijn be schermer naast mij hebben, hij wacht te mij zeker al en dan zou allee ver anderen. Ik had de haven bereikt, mijn oogen zochten bij de verschillende groepen naar de geliefdegestalte.... George was er niet, dat was de eerste teleurstelling, maar ze ontmoe digde mij geenszins. Hij wacht mg op het schip, dacht ik. ik stapte in een der bootjes, die de reizigers naar de „Etruria” brengen, en liet mij naar het schip roeien, vast overtuigd dat hij mij zou zien aankomen, ep mij tegemoet zou snellen. Wij legden aan. George was er niet. Ik dood liep alle hutten, in gebruik bij dè passagiers, overal vreemde gezichten, die mij nieuwsgierig en verwonderd aanstaarden of zich vol onverschillig heid afwendden. Den vurig verlangde vond ik niet en nu greep mij eeh namelooze smart aan. Nog eens sprak ik mijzelve moed in; ik was vroeg gekomen; voordat het schip zo® vertrekken, verliep nog wei een uur. George kon nog wel komen. Ik stond op het dek en hield alle bootjes in het oog, die het land verlieten en verteld, ging zij na een poosje voort. Toen ik er uit ontwaakte, zag ik mezelf in een vreemde kamer in een bed. Het gezicht van een oude vrouw boog zich over mij heen on gebood mij kalm te zijn. Deze waarschuwing WAs overbodig, want ik was te zwak om mij te verroeren. Nog veel min der kon ik geregeld denken; ik ge loof dat ik op dat oogenblik niet had kunnen zeggen, wie ik was. Ik sliep onmiddellijk weer in en ik weet niet, hoelang ik daar zonder wil en zonder vermogen om te denken, heb gelegen. Toen ik dien toestand lang zaam te boven kwam, on vroeg waar ik mij bevond, toen verboden mij de dokter en de oppasster elke vraag ik was zeer ziek geweest en was in goede handen. Pas toen ik een uur op mocht, kwam ik te weten, dat ik mij bevond in een hospitaal voor vrouwen, waarin de schippers mij gebracht hadden, toen zij mij bewus teloos in hun boot zagen. En nu herinnerde ik mij weer alles en voel de het vertwijfelende van mijn lot. De vrees voor von Melnik kwel de mij dubbel, omdat mijn zenuwen door de ziekte te veel hadden gele den; ik meende dat ik zonder ver- popzing door hem werd vervolgd. Ik zag overal zijn spionnen en twijfel de er ook niet aan of George was door hom verhinderd te komen. bestemd voor den uitvoer. Rusland. Het proces te Kieff. Bij de voortgezette behandeling van het proces verklaarde Krassowsky, de gewezen chef van de veiligheids-politie, dat reeds het eerste onderzoek er op had gewezen, dat de moord gepleegd was door een dievenbende. Ofschoon hij bij zijn onderzoek ook rekening had gehouden met de moge lijkheid van een ritueelen moord on hij de woning van Beilis had doorzocht, hadden toch alle sporen zoo duidelijk mogelijk geleid naar de woning va* duel niet zal doorgaan. De getuigen van generaal Florentin verklaarden bij een ontmoeting, die zij gisteroch tend vroeg hadden met die van gene raal Bosc, ongevraagd, dat hun cliënt nooit voornenems was geweest, gene raal Bosc te beleedigen. Zekere Urbain Thaust, bekend als de koning der hoteldieven is gearrea* teerd in een hotel nabij de Garde du Nord te Parijs. Hij had verdenking gewekt door een dubbel leven te leiden, hij was n.l. bok bekend als Ralée, ju welier en vader van vijf kinderen te Bois-Colombes nabij Parijs. Een terechtstelling. Te Toulouse heeft gistermorgen in de vroegte voor de gevangenis SL Michel de terechtstelling plaats gehad van den moordenaar Louis Alias, die zijn a vader en moeder uit diefstal heeft vennoord. 54) Dat George mij naar het sta tion bracht, heeft hij u al verteld ik wil er alleen nog bijvoegen, zot» ving Gertruda haar vertelling aan., ik wil er alleen nog bijvoegen, dal mijn reis zonder gevaar afliep. Toen ik op Engeischen bodem was, gevoelde ik mij zekerder, maar toch nog niet alle gevaar te boven, reden waarom ik geen enkelen maatregel verzuimde. Hoe gaarne ik ook Geor ge en zijn moeder mijn aankomst had gemeld, en hoe gaarne ik een brief van hen had ontvangen, ik durtdj geen telegram zenden, uit vrees dut het tot mijn ontdekking zou leiden. Onder den naam van Gerardine von Kieren had ik mijn intrek genome» in een klein hotel en ging alleen u* om de noodzakelijkste dingen te koo- pen voor de reis en om een over- tochtskaart te nemen op het schip, dat den 15n Juli zou uitstoomen. Wij hadden berekend, dat George QP dien dag in Liverpool zijn kon. Het was een vochtige, nevelach tige morgen, toen ik met mijn kleine Tsjeberjak. Duitsohland. Het Krupp-proces. Het tweede Krupp-proces begint heden te Bcrign. Aan de beschuldig den Eccius (een der directeuren vah de firma KrUpp) en Brandt (vertegen woordiger der firma te Berlijn) wordt het misdrijf, omschreven in art. 333 vat het wetboek van strafrecht, ten laste gelegd, luidende nWie een ambtenaar of een lid der gewapende macht geschenken of an dere voordeelen aanbiedt, belooft erf geeft, ten einde hem tot een daad, waardoor hijlzijn ambts- of dienstplicht schendt, over te halen, wordt wegenp omkooperij tot gevangenisstraf veroor deeld bovendien kan hij met eerver lies worden gestraft.” Eccius had ais leider van de coru- mercieele afdeeling voor de levering van krijgsmaterieel der firma Krupp, rechtstreeks met Brandt te doen, om- dat tot zijn afdeeling de berichten dienst behoorde en het volgens de dag- vaardingzgn werk is geweest dat aah Brandt de noodlge middelen werdefi verstrekt om door ongeoorloofde mid delen achter militaire geheimen te komen. Aan Brandt alleen wordt bovendien ten laste gelegd, dat hij met ongeooi^- PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummerf 0.55 Elke regel meer,0.10 Uy drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 by vooruit betaling elke regel meer 6 ets. Reclames f 0Ï5 per regel. Grootp letters en randen naar plaatsruimte. Ontwerp van Wet op den Waarborg. De minister van Financiën heeft aan het hoofdbestuur der Mij. van Nijver- Was 't vertwijfeling, die mij aangreep? Up gevaar af, in zee te vallen, of mijn hoofd aan een balk te verpletteren, sprong Ik zonder op de waarschuwingen der zeelieden te letten, met achterlating van al mijn bagage in de boot, die het schip ver liet. Neemt mij mee terug, ik kan de reis niet meedoen, riep ik de ver schrikte schippers toe, en ik viel in de uitgebreide armen van een hunner. Maar ik was in de handen mijnet vijanden gevallen, van den handlan ger, dien von Melnik had afgezonden om mij te vangen. Zij bonden mij handen en voeten, hoe ik ook om mij heen sloeg, trapte, en zij knevel den mij om mij het gillen en schreeu wen te beletten, en zij sleepten mij op een sehip, dat ftüj op een woest eiland bracht. Daar smeedden zij m(j vast aan een rote en tegenover mij was George aaneen andere geketend. Wij konden elkaar niet bereiken, el kaar niet helpen. Elk moest lijdelijk aanzien, dat de andere versmachtte, dat vogels hen aanvielen en hun klauwen en snavels in het vleesch sloegen, dat afzichtelijke wonnen te gen hem opkropen. O, ’t waren vree- selijke kwellingen. De vertwijfeling gat mij eindelijk reuzenkracht,^ ik verbrak mijn kluisters, maar ,,nü stortte ik in een diepen afgrond en bleef daar bewusteloos liggen. Gij hebt allen zeker geraden, dat ik nu mijn koortedroomen heb f 1.25 „1.50 1.50 1.90 aangenomen aan ons Bureau Boekhandel en de Postkantoren.

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1