Stadsnieuws. Gemengde Berichten. KANTONGERECHT TB GOUDA. Laatste Bericliten. BÜ^ËRLIJKE STAND. Telegrafisch. Weerbericht Officieels Prijscourant Effecten Itadel te Amsterdam na'/, 4'/, 103%' a - Verleden jaar is door den Raad afgewezen een ingekomen verzoek om over te gaan tot het van gemeente wege bouwen van arbeiderswoningen, naar aanleiding van het feit, dat in deze het particulier initiatief reeds werkzaam was. Aan de sedert opge richte vereeniging ia door B. en W. opgedragen tegelijkertijd voor het stichten van goedkoop© arbeiderswo ningen eenige plannen te maken. Nu zegt de heer Bokhoven: het plan voor die woningen is aangeno men, maar de hoofdzaak voor die menschen is het plan voor hun eigen huizen. Welnu, ik kan de verzekering gevenwanneer dit plan definitief is foedgekeurd dan zal de vereeniging irect ook een aanvang maken met het bonwen der woningen achter de Cornelis Ketelstraat. De heer Bokhoven: Kant U niet in uw motie opnemen als voor waarde, dat beide plannen tegel ykertijd worden uitgevoerd? De heer van der Ree; Ik heb daartegen niets. Ik voeg dus aan de laatste alinea mijner motie toe „en onder voorbehoud dat de bouw der woningen aan de Gouwe en der woningen aan de Cor nelis Ketelstraat ongeveer geliiktydig zal ter hand genomen worden De gewijzigde motie van den heer van der Ree wordt voldoende onder steund en maakt mitsdien een onder werp van beraadslaging uit. De heer Vergeer: De heer van der Ree heeft zoo even gezegd, dat het plan in de vorige vergadering hoofdzakelijk om deze reden was afge stemd, omdat de huisjes te dicht Djj het park zouden komen te staan en dat het park schade daarvan zou on dervinden. Dit is het geval niet ge weest. Dat is niet myn motief geweest en ook niet dat van de heeren van Eyk en Bokhoven, naar ik meen. De bedoeling is geweest, dat in verschil lende gedeelten der stad arbeiders woningen zouden gebouwd worden opdat de bewoners daarvan dan dichter bij hun werk zouden zgn. Wij meenon, dat het by de Gouwe niet de geschikte plaats was voor de stichting van arbei derswoningen, aangezien de arbeiders daar te veel verwijderd van hun werk zouden zijn. Deheer Jongenburger; M.de V. I De mededeeling van den heer Vergeer maakt voor mij de zaak niet helderder. Ik heb steeds gemeend dat het groote bezwaar was, dat de huisjes gebouwd zouden worden direct in de omgeving van het park, maar nu komt de neer Vergeer ons mededeelen, ook uit naam van eenige andere heeren, dat dat het bezwaar niet wasdat het bezwaar hierin gelegen was, dat men daar een oomplex van 60 huisjes bouwde in plaats van 15 op 4 verschillende ponten der stad. Nu moet ik zeggen, dat het een zeer goed denkbeeld is geweest van het bestuur der vereeniging om daar te bouwen 63 woningen, want als wy eens rondzien dan moeten wp erken nen dat in de verschillende uithoeken der stad reeds voldoende gebouwd is. Ik noem hier de Korte Akkeren, de Derde en Vierde Kade, de IJssellaan, enz. In den hoek, waar men nu wil £an bouwen, staat geen enkele arbei- rswoning, behalve een enkele by den Winterdyk. Het is dus juist in den gedachten- gang van den heer Vergeer om een complex arbeiderswoningen te bouwen in een omgeving, waar haast nog geen arbeiderswoningen zyn. De Voorzitter: In aansluiting aan hetgeen de laatste spreker heeft gezegd, wil ik in herinnering brengen, dat het denkbeeld van den heer Ver geer en naar het schynt ook van den heer Bokhoven beliohaamd is geweest in een voorstel van den heer van Eyk, welk voorstel in de vergadering van 2 September eveneens verworpen is. Daarover is dus reeds beslist. De heer Nederhorsfc ontvangt voor de derde maal het woord en zegt: Voor den heer van der Ree schyn ik erg onbegrypelyk geweest te zyn. Hij heeft gesproken van het plan, dat er is, maar mijn bezwaar is juist, dat er rn plan is. Ik heb geen plan gezien weet van niets. Ik moet besluiten om een groot bedrag toe te staan, maar weet nergens van. Ik heb ver nomen dat enkele heeren op het terrein aanwijzingen hebben gehad, maar mij is daartoe geen voorstel gedaan. Ik sta hier zonder iets te weten en zonder een plan. De heer Kolyn: Ik kan met be- grypen de bezwaren, welke de heer Nederhorst heeft tegen dit voorstel. Ik kreeg straks den indrukis de heer Nederhorst dan een vreemde? Wan neer er sprake is een bedrag van f138000.— toe te staan voor den bouw van 63 huisjes met inbegrip van den grond dan weet de heer Neder horst beter dan een onzer, wat voor soort huisjes dat zuilen zijn en op wat voor wijze dergelijke huisjes worden ingericht. Als nu de heer Nederhorst zegt: ik weet van geen plan, ik weet niet hoe het er uit zal zien, dan krygt hij mij daarmede niet in den hoek. Hij weet zeer goed, hoe dergelyke huisjes er zullen uitzien. Het zullen worden fatsoenlijke presentabele wo ningen voor fatsoenlijke arbeiders, die er wat voor over hebben om net en behoorlijk te wonen op een goede, ruime gelegenheid. Of nu die deur wat hooger zal zyn dan wel die vloer wat zwaarder, en of die slaapgelegenheid op wat andere wijze zal worden ingedeeld dan de heer Nederhorst zich voorstelt, doet in be ginsel aan deze geheele zaak niets af of toe. Dat weet de heer Nederhorst even goed als ik. Ik zou het veel royaler vinden als hij zeide ik sta geen geld toe in dezen vorm voor het bouwen van arbeiders woningen. De heer van Galen: Ik zal mij niet verder in het debat mengen, maar ik ben toch genoopt een enkel woord van protest te uiten tegen hetgeen de heef1 Kolijn in het midden brengt. 'Ik acht het bezwaar van den heer Nederhorst inderdaad gegrond. De vereeniging vermeldt zelf in haar adres, dat nader zullen ingezonden worden teekeningen en plannen. Dus zij heeft vooruit gevoeld dat op het adres, zoo als het toen ingezonden werd, geen beslissing zou komen eer die plannen en teekeningen er zouden zijn. Ik kan my levendig voorstellen, dat in deze vergadering ernstig be zwaar gemaakt wordt om nu maar te zeggen wij zullen, vóórdat wij iets nader van de zaak afweten, het geld maar toestaan. Ik vind dat bezwaar zeer overwe gend en ik blyf er by, dat ik myn stem zal uitbrengen tegen de motie. De heer Nederhorst: Ik moet den heer Kolyn féliciteeron met de prachtige voorstelling, die hij zich van de zaak maakt. Ik begrijp niet, dat hij over iets kan oordeelen wat hy niet gezien heeft. Ik ben niet zoo be kwaam. Als ik iets niet zie, dan kan ik er niet over oordeelen. De heer Kolyn kan dat wel. Ik wensch hem daar mede geluk. De heer van de Velde: Ik begrijp eigenlyk niet, hoe het mogelyk is dat zoo lang over deze zaak ge sproken wordt. Als men aandachtig de motie leest, dan zal men zien dat wij ons per slot van rekening tot niets verbinden. B. en W. zijn gebonden om met voor stellen by den Raad te komen, maar de Raad verbindt zich tot niets. De heer van der Ree laat B. en W. uifc- noodigen om overeenkomstig het ge daan verzoek van de vereeniging den Raad in de gelegenheid te stellen over eenkomstig de wettelyke bepalingen een besluit tot toekenning van een voorschot te nemen. Om den Raad in de gelegenheid te stellen een besluit te nemen. De Raad behoeft het besluit niet te nomen. Dus het is alleen om B. en W. in de gelegenheid te stellen om met plannen te komen, Wanneer den Raad die plannen niet aanstaan, dan zegt hij: wy geven daarvoor ons geld niet uitdie plannen bevallen ons niet. Maar bevallen zy wel, dan geven wij het geld wel. Ik vind het de eenvoudigste zaak der wereld. Ik begrijp dus niet, welk gevaar er kan bestaan om voor de motie te stemmen. De Raad heeft het geheel in zijn macht om de plannen van B. en W. af te stemmen en te zeggenlaten B. en W. met andere plannen komenhiervoor geven wy het geld niet. De heer van der Ree: Hetgeen de heer van de Velde gezegd heeft meende ik ook grootendeels in het midden te moeten brengen. Ik kan dus van het woord afzien. De heer van Veen: Door den heer van de Velde is zeer duidelijk gezegd, wat ik wilde dat de heer van der Ree in zyn motie zou nederleggen. Ik neem akte van hetgeen de heer van de Velde in het midden gebracht heeft en zal nu voor de motie stemmen. De V o o r z i 11 e rIk geloof, dat de heer van de Velde een klein beetje te veel op losse schroeven zet Ik meen, dat de bedoeling der motie eenvoudig is te verkrijgen een prin- cipieele uitspraak, dat de Raad zal toestaan een voorschot van f 138000. mits aan verschillend voorwaarden is voldaan, doch dit neemt niet weg ik deed het reeds opmerken dat de Raad geheel vry is om later af te keuren nog in te zenden teekeningen, e.d. In dit opzicht is de Raad niet gebonden. Myne opvatting is, dat bn aanvaar ding van de motie de Raad wel een irincipieele uitspraak heeft gedaan, lat hij zal toekennen een voorsohot. De neer van der Ree: M. de V. f Hetgeen U (in het midden brengt heb reeds in eersten terinijn gezegd dat dA4?edoeling van de motie is. .De beraadslaging Wordt gesloten. De Voorzitter: Alvorens de ge wijzigde motie van den heer van der Ree m stemming te brengen wensch ik nog even voor te lezen hoe het slot daarvan luidt na de aangebrachte wij zigingen „Besluit Burgemeester en Wethouders uit te noodigen om overeenkomstig het thans gedane verzoek van de Vereeniging voornoemd den Raad in de gelegenheid te stellen om overeenkomstig de wette lyke bepalingen een besluit tot toeken ning van een voorschot van f 138000. te nemen, onder voorbehoud om over de inrichting der te stichten woningen te oordeelen en onder voorwaarde dat de bouw der woningen aan de Gouwe en der woningen aan de Cornelis Ketel straat ongeveer gelijktijdig zal ter hand genomen worden". De gewijzigde motie van den heer van den heer van der Ree komt in stemming en wordt met 12 tegen 4 stemmen aangenomen. Voor hebben gestemd de heeren Kolyn, van der Ree, Bokhoven, Her man, Knuttel, van de Velde, van Veen, van der Torren, Mu ijl wijk, Prince, Jongenburger en Broekhuizen. Tegen hebben gestemd de heeren Nederhorst, de Jong, van Galen en Vergeer. Aan de orde: Het voorstel tot ingebruikgeving van een schoollokaal aan de plaat selijke afdeeiing van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers voor een cursus in paedagogiek. Wordt zonder beraadslaging en zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de vergadering door den Voorzitter Vechtparty. Men meldt uit Oss, dd. 20 Oct. aan de 's Hert. Ct. Na eerBt in een café aan de Kruis straat den boel te hebben opgeschept, hebben Dinsdagavond eenige vech tersbazen onder elkander een bloedige vechtparty gekeverd. Zekere Van A. die zelf ook gaarne 't mesje hanteert, werd zoodanig toe getakeld, dat Tfij op een handkar naar het politiebureau moest vervoerd wor den, waar dr. Stoltz hem verbonden heeft, en hem daarna naar het zieken huis heeft laten brengen. Geen der vechtenden heeft zich overigens onbetuigd gelaten, zoo dat verschillende ruziemakers met bebloede koppen uit het strijdperk kwamen. De politie heeft gisteren een paar perso nen in verzekerde bewaring genomen en zal het zaakje wel verder op knappen. Déraillement. Te Bathmen liep Dinsdagmiddag, waarschijnlijk door verkeerden wissel- stand, een goederentrein uit de rails, waardoor de Duitsche trein 245 met 24 minuten vertraging te Apeldoorn aankwam. Personeel is derwaarts ge trokken om den weg vry te maken. De treinen kunnen over óén spoor passeeren, Een arend. Door den jachtopziener R. de Graaf, van Haarzuileh, is een arend geschoten in het park van baron v. Zuilen van Nyevelt, welke een vlucht heeft van circa 2 meter. Het dier is naar Utrecht gezonden om opgezet te worden en zal in het kasteel worden geplaatst. Naar De Zoom verneemt is de Zuid- Nederlandsche Melasse-Spiritusfabriek te Bergen-op-Zoom eigenares gewor den van de gebouwen der suikerfabriek voorheen van der Linden Co., om daarin een potasch-raffinaderij op te richten, waarin ongeveer 100 k 150 werklieden arbeid zullen vinden. Gistermiddag werd door een hond uit zee onder de Hoornsche kust te Hoorn een pak aangebracht, inhou dende het lykje van een voldragen pasgeboren k.nd van het vrouwelyk geslacht. Dinsdag jJ. den openingsdag zijn er in de bosschen van den Zuid oosthoek van Friesland 20 herten geschoten. Een dryver werd ernstig door een schot verwond. Uit Colijnsplaat wordt ons gemeld Gistermiddag, omstreeks 1 uur, is een mosselkorstoomboot op de Ooster- schelde voor deze gemeente gezonken. Van 't schip, dat juist in 't vaarwater ligt, is niets te zien. De bemanning heeft 't zinkende vaartuig in eigen boot verlaten. Nader meldt men ons uit Ierseke: Gisternamiddag is de korstoomboot Neeltje, van den heer C. Stobbelaar alhier bij den polder Alteklein op de Z.O.-punt van Noord-Beveland in diep water gezonken. De opvarenden zyn gered. Het schip was met mosselen overladen. (N. R. Crt.y Een bijzondere rechtzaak. De Raad van justitie te Soerabaja behandelde Dinsdag 23 Septèmber de zaak van den kapitein Vermeer, vroe ger geplaatst te Bandjermasin, in de bekende beleedigingskwestie van den controleur van politie. Ais getuigen werden gehoord de politie-opziener d'Aquino en de ad ministrateur van het aldaar verschij nend Nieuwsblad. Beklaagde betoogde dat hij volgens artikel 13 van het crimineel wetboek niet voor den Raad van justitie doch voor een eventueel te benoemen krijgs raad te Magelang zou moeten ver schijnen. Het openbaar ministerie verklaarde dat de Raad wel degelijk bevoegd is tot het behandelen dezer zaak. De Raad evenwel verklaarde zich onbevoegd uitspraak te doen en kennis te nemen der stukken. De officier van justitie ging in hooger beroep. Op de Marinewerf te Den Helder had gistermorgen een ernstig ongeval plaats. De 15-jarige De J., bezig zynde goten schoon te maken op een der ge bouwen, kwam met den natten bezem in aanraking met een der draden van het electrisch licht Om door den schok welken hij zoodoende kreeg, niet te vallen, greep hij den daad vast, met het gevolg, dat hy op slag werd ge dood. (N. Crti) Uitspraken van 22 October 1913. Wegens een jeugdig persoon ar beid laten verrichten tusschen 7 uur s namiddags en t> uur s voormiddags A. H. v. d. W. te Gouda t l.oü subs. 2 d. Wegens een kind beneden de 13 jaar arbeid laten verrichten B. V. te Gouda f 1 subs. 1 d.; J.G. d. J. te Gouda 2 maai f O AU subs. 2 maai 1 dag. Wegens niet hebben ophangen van een arbeidslijst A. tt. te M'oordrecht 1 subs. 1 d. Wegens zijn kind niet geregeld de school laten bezoeken A. V. te Bleis- wijk f 2 subs. 2 d. Wegens visschen zonder vergun ning H. v. d. P., G. V. V. en G. Jallen te Rotterdam, ieder f 1 subs. 1 d., met verbeurdverklaring van de inbesiag genomen hengels. Wegens verboden vischtuigen oj> den openbaren weg vervoeren C. V. te Gouda, vrijspraak met bevel tot teruggaaf van het inbesiag genomen voorwerp. Wegens rooken in een coupé niet- rooken van een trein, F. A. J. W. D. woonplaats onbekend, f 2.50 subs. 5 dagen. Wegens een portier van een nog niet stilstaanden trein openen, K. v. d. Z. te Rotterdam, vrijspraak; C. 11. te Gouda f 1 subs. 1 d. Wegens niet in het bezit zijn van een spoorkaartje-P. H. v. d. A. te Oosterhout f 2.50 subs. 8 d. Wegens 's nachts fietsen zonder licht P. H. te Waddinxveen f 0.50 subs. 1 week tuchtschool. G. O. en A. O. te Waddinxveen, ieder f 2 subs. 2 d.; C. 8. te Waddinxveen, L. 8. te Reeuwijk, en 8. 8. te Gouda ieder f 1 subs. 1 d. Wegen? 's nachts het nummer en letter van zijn motorrijtuig niet ver licht hebben, R. P. O. te Rotterdam f 2 subs. 2 d. Wegens met zijn motorrijtuig te snel rijden H. D. en G. R. te Zeven huizen ieder f 10 subs. 10 d. Wegens met zijn voertuig niet naar rechts uitwijken O. 8. te Reeuwijk en J. de B. te Oude water ieder f 15 subs. 15 d. Wegens rijden over een voetpad in Zuid-Holland H. deB. te Waddinx veen f 1 subs. 1 d. Wegens te Gouda de Kleiwegbrug in draf berijden W. de W. te Woer den f 1 subs. 1 d. Wegens te Gouda niet de bevelen van een brugwachter opvolgen, J. B. te Waddinxveen f 0.50 subs. 1 d. Wegens te Gouda fietsen op een trottoir F. A. d. M. en G. N. te Gou da, ieder f 0.50 subs. 1 d. Wegens te Gouda fietsen op een wandelpad, B. v. Z., te Gouda, A. V. te Reeuwijk, ieder f 0.50 subs. 1 d. en W. V., h/v. A. V., te Reeu wijk f 1 subs. 1 d. Wegens loopen in een grasperk te Gouda, 8. A. T. te Gouda f 1 subs, ld.; E. B. te Gouda 3 maanden voorwaardelijke tuchtschool. A. J. v. Zwolle f 0.50 subs. 1 d. Wegens te Gouda venten zonder vergunning J. A. d. K. woonpl onbekend f 1 -f- f 15 subs. 1 dt^-f. 20 d.; L. Q. en J. B., woonplaats onbekend ieder f 1 subs. 1 d. Wegens te Gouda rijden met een voertuig op een wandelpad, A. V. te Gouda f 0.50 subs. 1 d. Wegens te Gouda het bedrijf van liedjeszanger uitoefenen T. F. en JS. v. tl. 8., woonplaats onbekend, f j subs. 1 d.; J. K. te Herwijnen, ont slag van rechtsvervolging. Wegens de Kuiperstraat in berijden J. v. d. L. te Gouda f 2 subs. 2 d.; idem de Groenendaai, M. v. V. te 8tolwijkersluis f 1 subs, 1 d. Wegens te Gouda vuil in het wa ter werpen, K. 8. te Gouda t 0.50 subs. 1 d. Wegens zitten op een in beweging zijnde hondenkar, 11. 8. te Waddinx veen f 0.50 subs. 1 d. Wegens als bestuurder vaneen rij wiel een persoon mede vervoeren C. v. d. E. te Moordrecht f 0,50 subs. 1 dag. Wegens een voertuig op straat la ten staan J. d. V, te Lekkerkerk vrijspraak. Wegens te Waddinxveen op verbo den plaats standplaats innemen, J. de G. te Gouda f 0t50 subs. 1 d. Wegens strooperij A. V. en B. W. te Oudewater en P. de H. te Gouda ieder f 1 subs. 2 d.; J. M., te Gou da bevel tot teruggaaf aan de ouders. Wegens in staat van dronkenschap de openbare orde verstoren A. W. te Gouda f 2 subs. 2 d.; A. G. 8. te Gouda, liet vonnis dedato 9 Juli '13 tegen hem gewezen vernietigd, doch alleen wat betreft de hun daarbij op gelegde straf van f 6 subs. 5 d. en opnieuw rechtdoende hem veroordeeld tot 5 dagen hechtenis. Wegens een voertuig onbeheerd 1* ten staan J. J. B. te Reeuwijk f 0.50 subs. 1 d. Wegens opgeven van oen valschen naam G. v. D. woonplaats onbekend 2 maal f 10 subs. 2 maal 10 d. Wegens loopen opeen anders grond K. v. V. te Nieuwerkerk a.d. IJsel f 1 subs. 1 d. Wegens vee loten loopen op een anders grond D. v. O. te Nieuwer kerk a.d. IJsel f 10 subs. 5 d. Wegens loopen op een grond die bezaaid is, G. J. K. te Gouda een berisping en 3 maanden voorwaarde lijke plaatsing in een tuchtschool; K. J. Z. als voren; P. 8., J. S. en G. A. d. V., te Rotterdam,ieder flsubs. 1 dag. Wegens openbaren dronkenschap en opgeven van een valschen naam P. O. woonplaats onbekend f 1 4- f 12 subs. 2 d. f 12 d. Wegens openbare dronkenschap H. C. v. H. en A. B., woonplaats onbekend, M. B. te Moercapelle, P. v. d. P. te Waddinxveen, J. H. K. A. IJ., C. 8., H. J. V., en M. v. W. te Gouda, ieder f 1 subs, ld.; D. L. te Gouderak f 1 subs. 2 d.L. A. d. V. te Gouderak, en M. de B. te Gouda f 2 subs. 2 d.; 8. de J. ie Gouda f 8 subs. 2 d.; L. T.f te Moordrecht f 5 subs. 2 d.; T. v. M., te Waddjnxyeen, bevel tot teruggaaf aan zijn oïïdCTs^^ bij 4e herhaling A. v. L. te Gou da f 10 subs. 3 d. Wegens te Gouda een houtvlot slee pen dat onvoldoende bemand is, P. E. te Krimpen a/d. Lek en B. 8. te Rotterdam f 25 subs. 15 d. Wegens in Zuid-Holland vee los en zonder toezicht laten loopen, T. A. B. te Nieuwerkerk a/d. IJsel f 2 subs. 2 d. GOUDA, 28 October 1913. J. H. B. Spaanderman. Het was gisteren voor den heer J. H. B. Spaanderman een heugelijke dag. Op dien dag toch mocht hij her denken het feit, dat hij gedurende 25 jaren was werkzaam geweest ais lee- raar aan de Stads-muziekschool. Offi cieel was het gisteren de datum niet, doch de herdenking welke aanvanke lijk op 1 Oct. was bedoeld, moest door huiselijke omstandigheden nader worden bepaald op 22 Oct. Wel is de heer Spaanderman op 1 Oct. jl. officieel door de Commissie van Toe zicht op de school gehuldigd wij hebben zulks ook op dien dag ge meld doch dit compliment bleef beperkt tot dien kring. In de jaren dat de heer Spaander man zijn krachten aan de Muziek school en aan de muziek in 't alge- gemeen hier. heeft gewijd, heeft hij zich een zeer groot aantal vrienden en vriendinnen verworven. Dit we tend heeft de Commissie van toezicht op de Stads-muziekschool het initia tief genomen om den heer Spaander man ter gelegenheid van zijn jubi leum te huldigen. Als gevolg daarvan vormde zich een comité van oud-leer lingen en leerlingen, bestaande uit Prof. Dr. M. J. vap Uven, Wagenin- gen; mevr. M. M. J. van der Straa- ten-8pruijt, alhier; A. de Wilde, al hier; mevr. J. E. Tieter-Brinkman, alhier; mevr. N. Vermaat-van Veen, den Haag; mej. C. C. van Reedt Dortland,* alhier; mej. C. O. van Oud- heusden, alhier; Bern. Diamant, Rot terdam; P. Zanen, Ammerstol; Chr. 8. Dessing, Zoeterwoude; mej. B. Bik? ®ej. Bokhoven, mej. M. Brinkman, mej. A. den Oudsten en Mej. 'i'. Scholten, allen alhier. Hit comité heeft, dank zij veler steun en medewerking een avond kun nen organiseeren, die den jubilaris rijn leven lang zal heugen. Had de beer Spaanderman reeds gelegenheid te ervaren op zijn receptie hoeveion hem groote vriendschap toedragen, hoe zijn werk bijzonder werd en wordt gewaardeerd, talloos velen kwa men hem gelukwenschen en een pracht van bloemen vulde de salons in het Hotel „de Zaim", de hulde hem gisterenavond gebracht in de So ciëteit „Ons Genoegen'' heeft onge twijfeld alle verwachtingen overtrof fen. Het programma voor dezen avond, was met zorg samengesteld door den muzikalen leider, don be kenden dirigent en componist Bernard Diamant uit Rotterdam, en bevatte gedeeltelijk kleinere werken voor het kcior van oud-leerlingen en ver gevorderde leerlingen en verder zang en dansliedjes voor de jeugd. Te kwart voor acht was de gehee le zaal „Kunstmin" bezet. Geen en kele plaats was er open. Toon de jubilaris en zijn familie, ontvangen door het Comité van Huldiging do zaal waren binnengetreden en naar hunne plaatsen waren geleid, werd huo komst begroet met „Einzug der GSste" uit Tannhftuser, dat door net koor onder leiding van den heer Dia mant, met brio werd gezongen. Daar op sprak de voorzitter van het Co mité, Prof. Dr. M. J. van Uven, oen van yriendschap en waardeering ge- tuigenden gelukwensch uit, waarbij hij memoreerde den toestand van het muziekonderwijs vqor 25 jaren en nu, hoe toen het onderwijs gegeven werd in een dor bovenlokalen van het ge bouw „Arti Legi" en nu in het schoolgebouw zelve. Spr. liet ft®bter- eenvolgens een en ander uit de jaren de revue passeeren en eindigde met het aanbieden van een fraai eiken muziekkast, waarvan een photo aan wezig was en een artistiek album bevattende de namen van oud-leerlin gen en leerlingen, die deze huldiging hebben mogelijk gemaakt. Dit album is geheel calligraphiseh bewerkt door den secretaris van het Comité, den heer A. de Wilde, die behalve de fraaie omslag- en de titelpagina, elk blad heeft verlucht met een hoofdmo tief, waarin het Goudsche wapen aanwezig is. Toen volgde de uitvoeriyg van Wach' aufl" uit Die Meistersingcr ion Nürnberg, welken jubelgroet ook uitstekend slaagde. Trouwens, alle koorwerken waren, dat bleek uit de uitvoering wel, onder degelijke „lei ding" ingestudeerd. Een niet onbelangrijk deel van het programma werd in beslag genomen door de kindernummers. Zonder eeiii- germate te kort te doen aan de uit voering der koorwerken, dient toch gezegd, dat het succes van den avond voor een groot deel te danken is aan de alleraardigste dansliedjes met zang van Diamant en Dalcroze, die flink en vast ingestudeerd waren. Ze „de den" het. De zorg aan deze nummers besteed door Mej. Jacoba van der Pas, 's-Gravenhage, in samenwerking met Mej. C. C. van üudheusden werd wél beloond. De kinderen overtroffen zichzelf en oogstten veel succes. De costumeering der kleuters in de lied jes van Diamant, zoowel als van Dalcroze was waarlijk uitnemend. Het „Dansliedje" was werkelijk iets superieurs. Den heer Diamant werd daarop namens de koorleden onder luid ap plaus een krans overhandigd. Het driestemmig vrouwenkoor „lm Frühling" onder de ernstige leiding van Diamant werd prachtig uitge voerd. Tot slot werd gegeven „öchón Ellen", het bekende werkje van Max Bruch. Mej. Helena Horneman, ook een oud-leerlinge van den heer Spaan derman, had gelegenheid daarin te schitteren met haar mooie hoogo to nen vooral in het slot „Nun hat uns errettet, enz.". De bariton M. Quia- pel uit Rotterdam, die mede nelange- ioos een solo-partij vervulde, stond haar kranig ter zijde, terwijl ook hier de begeleiding in handen van den heer Nort goed tot haar recht kwam. Aan het einde van den avond ge voelde de heer Spaanderman, overwel digd door deze huldebetuiging, be hoefte zijn dank te brengen aan die velen, die 6f door hunne medewerking op eenigerlei wfjze óf door hunne aanwezigheid ter plaatse van hun Bympathie ten zijnen opziehte hebben blijk gegeven. Do heer Spaanderman bracht daarbij in herinnering hoe de heeren Spruijt en Hoogenboom hem 25 jaar geleden van zijn benoeming kennis gaven. Het officieele gedeelte van den avond was hiermede geëindigd, het »officieuse" echter nog niet, want laat op den avond had een gezellig souper plaats in kleinen kring, waar het allervroolijkst toeging. Te voren echter wilde Mej. Jacoba van der Pas, leerlinge van Isidore Duncan, de aanwezigen verrassen met haar danskunst. Mej. van der Pas voerde twee dansen uit: de eerste op de muziek van „Gottfried Mann, aan de zee", de tweede een Spaansche dans van Moskowsky. Mej. van der Pas heeft daarmede een proeve ge geven van haar kunst. Zoo te dan sen, in de dans tc geven de weerga ve van do muziek, met al de expres sie eu het sentiment dat Mej. van der Pas daarin weet te leggen, dat is kunst, die hoog moet worden ge houden. Mej. van der Pas is een vol gelinge van haar leermeesteres, die waar zij te 's Gravenhage optrad, veel succes oogstte. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat Mej. van der Pas hier ter stede een dansavond komt geven. Aan het souper werd getoast op den jubilaris en zijn familie en door dezen op hen, die deze feestelijke hulde hem hebben bereid. De herinnering aan den avond zoo wel als aan het daarna gevolgde meer intieme samenzijn, zal voor alle aanwezigen als een „aangename" in gedachte blijven. Door de Arrondissements-Rechtbank te Maastricht is ter vervulling der vacature van griffier bij haar college op de alphabetische aanbeveling ge plaatst de heer Mr. E. M. Driebeek, griffier van het Kantongerecht alhier. De le luit.-kwartiermeester S. Kui per, van het 4e reg. huzaren, wordt met ingang van 1 November overge plaatst bij het 15e reg. inf. met be stemming voor administrateur van het 2e bataljon, alhier. In de plaatselijke commissie als bedoeld in art. 86 der Ongevallenwet 1901 is tot lid benoemd in de vaca ture, ontstaan door het overlijden van den heer C. P. W. Dessing, de heer P. J. C. Dessing alhier. De Nieuwe Schouwburg. Hoewel aanvankelijk het plan heeft bestaan om de eerste der abonnements voorstellingen hier te doen houden in den nieuwen schouwburg op 30 Oct. a.s. door het Rotterdamsch Tooneel- gezelschap, kan dit gezelschap daarin op dien datum niet optreden en is de eerste voorstelling van dat gezel schap nu bepaald op 24 Dec. Als eerste voorstelling zal nu door de Kon. Vereeniging „Het Ned. Too- neel" op 13 Nov. a.s. worden gegeven „Principes", blijspel van Hermann Bahr, dat reeds groot succes beleefde. Prov. Statenverkiezing. In de gisteren gehouden vergadering van het centraal bestuur der'R, K. Centrale Kiesvereeniging is, naar de N. R. Crt. meldt, besloten, dat de door de Centrale Anti-Revolutionaire Kies vereeniging te stellen candidaat voor het lidmaatschap der Provinciale Sta ten (vac.-Vingerling) zal woiden over genomen. De Rott. meldt, dat de plaatselijke antirev. kiesvereen. candidaat heeft gesteld den heer R. U. Jongenburger, lid van den raad en voorzitter der centrale antirev. kiesvereeniging. Naar wij vernemen werd in de heden middag gehouden vergadering van de Centrale A. R. Kiesvereeniging voor het Statendistrict Gouda, definitief candidaat gesteld de heer R. U. Jon genburger, lid van den Raad van Gouda en voorzitter der Centrale A. R. Kiesvereeniging. In verband met het hierboven door de N. R. Ct. gepubliceerde bericht wordt de heer Jongenburger dus ook door de R. K. in het district gesteund. 1boskoop. Dr. H. H. van Eijk, arts hier ter plaatse heeft zijn genees kundige praktijk hier nedergelegd en gaat zich te 's Gravenhage als arts vestigen. In zijn plaats heeft de heer F. G. de Wilde "uit Leiden zich hier als ge neesheer gevestigd. -— Een omstreeks 14-jarigo jongen kwam deze week op een avond in den winkel van den heer M. de# Jong in. de Dorpstraat alhier, voorgevende in te wonen bij den heer D. Mesman en met het verzoek hem eenige mond harmonica's opzicht te willen mee geven om hieruit een kens te kunnen doenhieraan werd voldaan. Aangezien echter noch de jongen noch de goederen terugkwamen werd aan het opgeven van adres geinfor- meerd het bleek echter dat aldaar geen dergelijk persoon woonachtig was. Van deze oplichting is bij de polite aangifte gedaan. Bij het vervoeren van kisten met planten uit de loods der firma Greup en Ploeger, kantelde een der kisten en kreeg de heer Greup de volle zwaarte met een der hoeken op zijn voet waardoor deze ernstig werd gekwetst en heelkundige hulp moest worden ingeroepen. Door Mej. W. J A. Zeschke is met ingang 1 Januari a.s. aan den Gemeen teraad eervol ontslag aangevraagd uit hare betrekking van onderwijzeres aan de openbare school. Waddinxveen. Een jongen per fiets uit Gouda komende en gaande in de richting Boskoop, geraakte aan het Dorp tegenover de openb. school, door niet uitkijken, te water, en ver dween in de diepte. De heer K. de Rooij dit ziende, sprong zonder zich te bedenken, den jongen gekleed na, en mocht na eenige oogenblikken het genoegen smaken den drenkeling op net droge te bren gen. Na droge kleeren bekomen te hebben kon hij zijn reis voortzetten. De Vereeniging Nourrisse-fonds hield Woensdagavond in het koffiehuis De Unie haar gewone jaarvergadering. Slechts 13 leden waren tegenwoordig. Volgens het verslag telt de Vereeni ging thans 138 leden en 8 begunsti gers. In het afgeloopen jaar werden verstrekt 2984 liters melk, 1411 eieren en 42 H.G. vleesch. Acht en vijftig personen werden bedeeld. De ont vangsten bedroegen f 411,35, de uit gaven f 347,885, zoodat er een batig slot is van f 63,46®. Vervolgens werd de rekening op deze bedragen vast gesteld. Tot lid van het bestuur werd herkozen de heer H. B; v, d. Oest. De heeren C. Jongenburger en A. Brouwer werden benoemd tot leden der Commis sie om in het volgend'jaar de reke ning na te zien en de heeren C. C. Regt en H. van den Berg Sr. tot hunne plaatsvervangers. Daafröp is de ver gadering gesloten. Reeuwijkde Tempel. Deleden- vergadering van de Afd. Reeuwijk en omstreken van de Zuid-Hollandsche vereeniging „Het Groene Kruis" had 20 October plaats. De voorzitter, Dr. van Staveren, opende de vergadering met een woord van welkom; was T jaar 1913 voor ons lapd een feestjaar, zoo zei spr. voor onze vereeniging was dit ook 't geval, want werden in 1912 een tweetallighallenaangeschaft, in 1913 kon er een "Wijkverpleegster aangesteld worden, Wier werk hoe langer hoe meer op prijs gesteld wordt. Ook werd er een Móédercursus ge houden, die door de deelneemsters zeer geprezen wordt. Na lézing en goed keuring der notulen, deelde de pen ningmeester mede, dat ontvangsten f 399,20» en de uitg^tt t'Wjw* bedroegen, zoodat er epn batig sajefo van f 40,31 is. DoorJe hh. A. Gouds waard, A. v. d. Spiegel en P. den Ouden werd de rekening en verant woording nagezien en In orde be vonden. Met 'fc oog op de toekomst spoorde de voorz. de leden aan( te trachten het ledental te vergrooten, Gelukkig is 't reeds iets vooruitgaande. Van 't materieel werd veel gebruik gemaakt jammer, dat sommigen met 'tterug brengen niet wat vlugger zijn. Daarna werd de begrooting voor 't volgende jaar vastgesteld in ontvangst en uit- gaaf op f 309,67®. Hierna bracht de heer'AÏi&hon als afgevaarde verslag uit van de 16° algem. vergadering. Verder werden als afgevaardigden ter alge meen© Vergadering gekozen de h.h. Dr. v. Staveren en E. J. Mignon. Eindelijk werden de aftredende be stuursleden de hh. Db. van Doorn, Ds. van der Kooy en C. Vermeulen herkozen, waarop ten slotte als candi- daten voor 't Hoofdbestuur werden gesteldZuster Meerkamp van Ende, Rotterdam, benevens de hh. C. J. M. Kroon te Gouda en T. Beekenkamp te Gouderak. Hierop sloot de voorzitter de ver gadering. Woerden. Op do veemarkt alhier trachtten gisteren enkel? zakkenrollers hun slag te slaan. Eeen boer hoorde zijn portefeuille vallen en zag een man wegloopen. Zijn vest was opengesne den. Ken drijfjacht begon, waaraan verscheidene boeren deelnamen. Ten slotte werd de man gegrepen, na fouil leering bleek hij in het bezit te zijn van drie portefeuilles, waarvan de eigenaars spoedig kwamen opdagen. Liter werden er nog twee zakkenrollers gegrepen, waarvan echter een dadelijk wefd vrijgelaten. (N. R. Ct,) Krimpen a/d. IJzel. In de ge houden vergadering van de afdeeiing Krimpen a/d. IJsel en omstreken der Hollandsche Maatschappij van Land bouw werd de rekening van den pen ningmeester van 1912, bedragende in ontvangst f 243 en in uitgaaf f 115,407, alzoo sluitende met een batig saldo van f 127,607 goedgekeurd. Besloten werd hiervaij een subsidie van f 100 aan de alhier bestaande vakteekenschool te ontleenen. Tevens werd met algemeene stem men besloten de afdeeiing, wegens te geringe belangstelling op te herfen. MARKTBERICHTEN. Gouda, aj Oct. 1913. GRANENonveranderd. TarweZeeuwsche (nieuwe) 8.50 4 9.mindere dito (nieuwe) 8.k 8.I5. Afwijkende 7.75 A 8.—. Polder /7.50 4/8.—. Rogge Zeeuwsche ƒ6.75 k 7.35. Polder 6.»5 k f 7 Buitenlandsche per 70 kilo 5.50 i 6 Gerst: Winter 6.-- k f 6.50. Zomer 5-5° k f 6.—. Chevalier 6.50 k f 7.— Buitenl. voergent per 65 kilo 5,— k f 5.50. Haver per H.L. 4 k 4.35. Per 100 kilo 7.50 k 8 35. Hennep zaad Buitenlandsche per 50 Kilo ƒ6.75 k 7.—. Kanariezaad i£.— k 17.50. p. H.L. Karwijzaad per 50 Kik) 13 50 k 14.50. Koolzaad 14.— 15.— per H.L. Erwten: Kookerwten 11.50 k ia.50. Buitenlandsche voererwten per 80 Kilo 6 75 k 7.35 Boonen bruine boonen 14.— k 15.50. witte boonen 13.-—ii 16.— Paardenboonen ƒ8.— a 8.50. Duivenboonen 9.50k/10—. Mais per 100 Kilo Amorikaansche Mixed 8.— k f 8.35. Kleine ronde 7.75 i 8.35. Veemarkt. Melkvee goede aanvoer. Handel stug door de hooge prijsvraag. Vette varkens, red. aanvoer, handel matig, 35 A 38 ct. per half K.G. Biggen voor Engeland, goede aanvoer, handel vrijwel, 35 k 367s ct. per half K.G. Magere Biggen, goede aanvoer, handel zeer stug, eohter prijzen zeer hoog, 1.89 k3.00 per week. Vette Schapen, geen aanvoer. Handel matig k Lammeren, red. aanvoer. Handel gewoon 15.— a ai. Nuchtere Kalveren, red. aanvoer, han del vlug, 13.— k 16. Graskalveren red. aanvoer. Handel vlug. 60 a 130. Fokkalveren 16 k f 35.— Kaas, aangevoerd 71 partijen, handel vlug. ie kwal. 33.— k 34.—. 3de kwal. 39.— k 31.—. Zwaardere 33.— A 36.—, Noordhollandsche a Boter red, aanvoer. Handel vlUg. Goeboter 1.55 k f 1.60. Weiboter 1.35 k f 1.50. Voetbal. We vermelden uit de Offic. Meded. van den G.V.B. De Zondag niet-gespeelde wedstryd Volksw.—Olympia 2 ia door den secr.- penningm. met 5—0 aan Volksw. ge wonnen gegeven. Programma voor Zondag Olympia 2—Gouda 1, B, Honselaar,' Gouda 2—Alphen 2. J. van Dijk. De Struis l—Boskoop 1, B. S. Groe ne veld. De secr.-penn. deelt mede dat Olym pia IV zich uit de competitie heeft teruggetrokken. De Rechtbank te 's Gravenhage deed heden uitspraak in de zaak van den student G. B. van Leeuwen, die zijn- verloofde, Mej. W. L. Hans, in haar woning in de van Merlenstraat doodschoot. De rechtbank vond geen aanleiding een nader onderzoek in te stollen naar de geestvermogens van den beklaagde en veroordeelde hem tot tien jaar gevangenisstraf. De eisch van het O. M. was vijf tien jaar. Ret Ü.M. bij de Haagscho Recht bank te 'e Gravonhage eischto heden een jaar gevangenisstraf tegen den 19-jarigen bankwerker de Jong we gens poging tot doodslag op zijn stiefvader in diens woning aan do Gaslaan. Het Ü.M. eischte verder tegen den ontslagen assistent bij den Pensioen raad B. acht maanden gevangenis straf wegens verduistering van trac- tcmenteri van de ambtenaren van dien Raad, welke tractemonten door hem waren geïnd. De heer J. üudegoest, s.-d., heeft voor Amsterdam 111 de candldatuur voor de Tweede Kamor aanvaard. De Rechtbank te Haarlem veroor- deeldo heden B. wegens diefstal van een schilderij uit het Museum tot 1 maand" gevangenisstraf, MADRID, 23 Oct. Het tetografischo verkeer mot l'oriugai is verbroken. Men gelooft aan een tegonrcvolutie. GOUDA. GEBOREN: 21 Oct- Margarotha Ilenriette Helena, oudera P. C. Verhoef en H. J. Duys. Ida C ornelia, ouders J. M. de Jong en C.. den Edel. 23. Hendrikus Johannes, ouders A. M. Geul en J. G. van der Sluis. GETROUWD: 21 Oct. L.J.Engel man en A. J. Jaspers. 22. S. de Jong en I. Schouten. G. A. Tuljthof en H. W. van der P ost. OVERLEDEN21 Oct. Geertruy Kwakernaad, 78 j. - Johannes Slap pendel, 78 j. 22. Johannes Nobel, 69 jaar.- van het Koninklyk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 769.5 te Horta, laagste Btand 749.4 te Ha- paranda. Verwachting tot Hen volgenden dag Zwakke tot matige veranderlijke later noordelijke tot wostelfjke wind, gedeeltelyk bewolkt, weinig of geen regen. Zelfde temperatuur. 3 pet. 1905 Bank- en Credlet-Instel linten. Fed. Bankaandeelen Industr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id. Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Oy. Oerfc. v, A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aana. Kol. Credlet lnstell. en Caltaur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur My. Aand. Ned. Sandel-My.C.v.A. Mijnbouw M(jen. Ketahoen" Mijnbouw My. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleom-Ondern. DordBche Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. N?d. My. totExpl, v. PetijBronn. C.V.A. Shell" The Transp. A Trad Cy. C. v. G. A. Scheepvaart Mljen. NedAm. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-My. „Zee land" Preferente A Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak My. A. Diversen. Maxwol Land Gpant Cert. v, Aand. Peruvian Corporation Lim* Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor* wegmij. Aand. Mij. t. Éxpl v. Staats spoorwegen Aand, Zuid-Italiaan. Spwmrj, Serie A-HObl. 3 pet. Warschau-Weenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cv. Cert. v. gew. A Wabash Gew. Aand. Premieleeningen, Amsterdam Aand. 3 pet. Hongarije. Theiss-Re- gulirungs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 4 V, pCt. Nat. Staatsf. stil, Buitenl. prijsh., Culturen zwakker, Tabakken weinig varieerend, Petroleum flauw. Ameri kanen flauw, My non en Rubbers vast Vorige Koers. 77'/. 80 61'/, 100'/, 87'/, 89'/, 83'/, 80»/, 36'/, 101'/» 81 Koert van heden. TAN DEM 23 OCT. 1913. Staatsleeningen. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente- 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 6 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij) 1898 4 pet, ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id. Obligatie 6e Emis sie 4 pet. Japan. Obl. 1899 4 pbt, Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding iW- ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet, Venezulea Dipl. Schuld 57'/,» 116 46'/, 65"/,, 28'/, 59'/, 28G 16'/ 190'/, 30'/, 187 640'/, 626 208 94 93'/, 99 98'/» 61 60 186'/, 94'/» 92'/, 92'/, 28'/, 27'/» 164'/» 4'/, 160'/, 4'/, 100 144

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2