h EISEL irkens. HTS, h a n d al. adres: R Verdronken. No. 12309. 52e Jaargang. Vrijdag 24 October 1913. en Feestdagen. Verschijnt dagelijks Zon- behalve I s Telefoon Interc. 82. sterdam. 10 000.-. Btx.xtexxla.xxd.. o Buitenlandsch. Nieuws. FEllLLETOy. j t het Leven, IAAG. sr). B. Gouda» XTxewws- ezx ^-d-v-ertezxtielols-d. voor G-ovlcLsu en. OxxxstxelEezx- eu Heeren Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON.Telefoon Interc, 82. KENNISGEVING. i H ei zekering tegen f G6 ge- d. uil reis (Wordt vervolgd) i L. •»koeen, en aurla. der een PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post Met Geïllustreerd Zondagsblad Idem franco per post hart voor denheid onder de bevolking, die onrechtvaardig wordt behandeld. hei het die Dek- allen de- in vereeniging iet beste voor eftijd. Varken, zetmeelachtige >e behoort ook MOLASTEGO 1-44 bevat, in het voeder ii, de zetmeel- n mede tot de i vet en is dit dbouwdier van aakt de suiker Ing der andere zetmeel gelijk- dan in Maisof zetmeelachtige 65 °/0 bedraagt. (Pres.), Dr. A. E. 1BDEN, Dr. P.H. GOllkSUIE COLRA XT ITEIT IN tbruikcn t la. ORTELS. I ZET. I ►FDHÜ I UR. h" bvevyael ea I ida. loonhoven. impen a.d. IJssel. een I werklieden door een ontploffing den uitgang afgcsnodpn. Een i reddingsbrigade te dringen. Men meent dat de levend-begrave- nen nog wel gered kunnen worden! omdat voldoende lucht in de opgeolo; ten gangen kan worden gebracht. Mexico. DAWSON, N.-Mexico, 23 Oct. kofengroeve zijn ongeveer een Duitsehe, net die wij in het gasthuis ge- Zou ze nog leven? dat de vreem- korten Maar hoe kon ze toch doorgaan, daar gij toch een telegram hebt gezonden, dat onze komst meldde? Dat valt mij nu eerst in, voegde zij erbij. Omdat ik dat telegram niet had verzonden, verklaarde Seraphine met een grappige onderworpenheid. En waarom niet? vroeg Gertni- Vrij bewerkt door AM0. da en de anderen met haar. Omdat ik de gerechtszitting nu eens niet verhinderen wilde, in de eerste opwelling van uw toorn, hadt gij mij het geheim verraden; later mi) gij mij het geheim verraden; hadt gij er spijt van en legde ...M het stilzwijgen op, ten einde hem te ontzien. In 150 vah afgesneden- Een sterke ie trachr de mijn binnen Jkman Zn., Gouda. m Woningtoezicht, Inderstandscommis' 5- Schaakbord”, 81/* adoring Leesgezel- j i Genoegen”, 8 u^ Dr. I. H. J. Vos. mwij geregeld tijdig jgen ontvangen van certen, vermakelijk- deze dan in onze ten. vertrekken. George gevangen, boschul- digd van mij vermoord te hchben, v. Melnik zijn voornaamste aanklager, mijn lijk uit het Keliermcer opge- vischt en bijgezet in don familiekel der 't was immers om je ver stand te verliezen, Men moet zichzelf verloochenen zei de oude Wrangei, toen de val- sche tijding van zijn (lood werd ver spreid, schertste Seraphine; het kwam er nu toch niet op één dag opaan. Dat kwam het wel, antwoordde Gertruda met vuur. Als wij een dag vroeger waren aangekomen, dan had de gerechtszitting niet plaats gehad. Fbankbijk. De Fransche chirurg Lueaa-Chain- pionière is gisteren te 1‘arijs ten ge volge van een hartverlamming, plot seling in de bibliotheek van het in- stitut ineengezakt, op het oogenblik, dat hij voor verscheidene leden Academie van wetenschappen voordracht hield. Engeland. Engeland zoo goed als Duitschland, verlangde er naar dat de militaire las ten zouden verminderen. Mag Duitsch land voor leger en vloot hebben Ie zorgen, Engeland heeft zich tot taak gesteld een twoe-standaarden-vloot te onderhouden, waarvan de financieele gevolgen wel opwegen tegen de kosten van een gewoon leger en een daarbij, bohoorende vloot. Een tijd lang scheen hot in Engeland alsof er verlichting sou te wachten zijn. In de eerste plaats leidde men dit af uit het optreden van een liberaal kabinet, waarvan men hoopte dat het de militaire uitgaven niet zoo sterk zou opdrijven als onder het conservatieve kabinet was gebeurd. Een tweede lichtstraal verhelderde den donkeren hemel, toen de bekende heer Winston Churchil als minister van Marine optrad. Ook hiervan kwam echter niets dan teleurstelling, toen bleek dat minister Churchil al evenmin als wie anders dan ook voor Engeland alleen vermindering van bewapening kon doorzetten, indien niet de andere groote mogendheden daaraan willen meedoen. Toch schijnt ue Engelsche minister van marine ernstige bedoe lingen te hebben om indien mogelijk de militaire last wat te verlichten. Op een lezing die de heer Wjnston Chur chill te Manchester heeft gehouden deed hij allereerst de minder aange name mededeeling dat de marine-be- grooting voor het volgend jaar nog aanmerkelijk hooger zou zijn dan thans, nu reeds 46 millioen pond sterling voor Zijner Majesteit’s scheepsmacht wordt uitgegeven. Maar daarna kwam hij met De reddingsbrigade heeft 23 nog levende mijnwerkers boven gebracht, waarvan sommige bewusteloos waren. Tot dusver zijn 14 lijken gevonden. De groote luchttoevoermachinea werken den geheelen nacht door, de hoop wordt daardoor gekoesterd dat het gas voldoende verdund wordt, waardoor de overige bedolvenen irj het leven kunnen blijven. De des kundigen zijn van meening, dat dd oorzaak van de ontploffing in ver stuiving gezocht moet worden. was, daar zij gehoord hadden van schandalen, die plaats hadden bij het eerste onderzoek van de commis sie te Pozonia en Brondani. De afge vaardigden werden ontvangen met heftige uitroepen als, vereeniging met Griekenland of doodt" De afgevaardigden vroegen den be woners hun vrouwen te zien, maar deze antwoordden: ,,0nze vrouwen zijn Grieksch, wat wilt gij nog meer weten. Zij zijn geen schapen, die men kan verkoopen.” De commissie vertrok onmiddellijk en kwam in den morgen in Herseka. De bewoners van Kazezozi begaven zich naar den gouverneur van district en protesteerden tegen optreden van kapitein Castoldi, met den Albaneeschen leeraar mezis de eenige is, die Grieksch kent en de commissie als tolk dient. Hij zou de antwoorden der boeren vol komen hebben veranderd, vooral dia betreffende hun vrouwen, die zich op het veld bevonden en hebben gezegd, dat men de vrouwen niet kon zien, omdat deze uitsluitend Albaneesch spreken. Deze toegtand wekt ontevre denheid onder de bevolking, die dus PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummerf 0.55 Elke regel meer,0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels 10.35 bjj vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. vragen. Niemand kon haar ophelde ring geven en zeer terneergeslagen liet zij ztch weer naar de wal terug varen. Onder het varen hoorde zij den eenen schipper tot den anderen zeggen: - Dat is ook als die, die w bracht hebben! Ik geloof het niet! Wat was dat voor oen Duit- sche? O, vertel mij alles! ik zoek een jonge landgenoot® en wil u gaar ne rijkelijk beloonen. Dat is niet noodig, juffrouw. En de schipper deed zijn best zich met zijn Engelsch verstaanbaar te maken voor de vreemdelinge. Hij en zijn kameraad verleiden nu ieder op zijn beurt van een jonge Duitsehe, die toen de Etruria" het anker wilde lichten, van de trap in hun boot ge sprongen was en naar den wal terug wilde. Voor ze echter aankwam, was ze bewusteloos in elkaar gezonken en door hen naar het gasthuis voor vrouwen gebracht. Nog eenige vragen en Seraphine kon er niet aan twijfelen, dat ze de vermiste Gertruda op het spoor was, maar haar vreugde werd weer ge temperd door de brange vraag: zou zij een levende of een lijk vinden? Zij ijlde naar het gasthuis en vroeg naar juffrouw von Kaussel. Men kerf de daar geen zieke van dien naam maar zij liet zich niet ontmoedigen. Zij beschreef de vriendin, noemde den dag waarop de schippers haar daar hadden gebracht en nu zei de direc trice dat zulk een zieke daar toen gebracht was en zij zich zulks her innerde. En is zij nog hier? vroeg Se raphine jnet angstig beklemde keel. Toen het antwoord luidde: „Ze, is hier en aan de beterhand toen be gaf haar de kracht om zich te be- heerschen. Op een stoel neervallend, barstte zc in vreugde-tranen uit. Met alle voorzichtigheid werd dan de ontmoeting (usschen de twee jon ge meisjes voorbereid. Hoe voorzich tig Seraphine aan haar vriendin de gebeurtenissen ook mededeelde, toch was Gertruda in onmacht gevallen. Mijn angst, de opschudding in het gasthuis, de verwijten, die ik te slikken had en die ik mijzelf deed, kan ik u niet beschrijven, vertelde Seraphine. Ik vreesde haar gedood te hebben en de oude oppaster met haar groote kap stond met gebalde vuisten voor mij te roepen „Gij hebt haar ge dood. De overgang van den diepen ernst in deze grappige nabootsing had iets overweldigends. Allen schaterden het uit van het lachen en Gertruda zei: Het was mij heilzaam, het ruk te mij wakker; en toen ik bijkwam, was ik een andere; mijn wilskracht was teruggekeerd, ik wilde handelen en verklaarde onmiddellijk te willen men aannam, tot mijn volkomen nazing noodig had? Of men daarbij den juisten weg insloeg, kwam mij twijfelachtig voor; een krachtig in grijpen zou misschien beter geweest zijn, want op het oogenblik, dat zulks gebeurde, had een ommekeer plaats. Nu is het genoeg, nu is tmijn beurt, onderbrak haar Seraphine en zij plaatste haar stoel wat vooruit, opdat Gertruda een beetje kon rus ten van haar vertelling. In geen ho tel in Liverpool had een meisje on der den naam van Gertruda von Kaussel verbleven, had zoo iemand de Hoe onwaarschijnlijk ook, dat betere plannen voor den dag. Hij gaf toe dat de stijging enorm was. Hij schreef dit voornamelijk toe aan het togen elkaar opwerken van Duitsch land en Engeland. Waar de een door ging kon de ander niet achterblijven en slechts een internationale overeen komst kan algeheele bevrediging bren gen. Toch deed hij waar dit nog niet bestond, het volgende voorstel. Waar de betrekkingen in den laatsten tijd tusschen Duitschland en Engeland aan merkelijk zgn verbeterd, daar stelde hij voor zoo mogelijk overeen te ko men om voorloopig voor één jaar va- cantie‘te nemen ten opzichte van den aanbouw van oorlogsschepen. Wanneer meende hij Duitschland en Engeland het voorbeeld gaven dan zouden an dere .mogendheden wel volgen. Dat dit geen los voorstel is, blijkt wel uit de gebruikte bewoordingen„Welnu, ik doe nu in alle oprechtheid en vriend schap namens de Britsche regeering aan Duitschland dit aanbodals gij wilt uitstellen het op stapel zetten van 2 groote oorlogsschepen, voor 12 maan den, ingaande op den datum, die voor den bouw was aangewezen, dan zullen wij hetzelfde doen ten aanzien dgr 4 schepen, die voor het volgend jaar door ona op stapel zouden worden gezet.” Een hoogst belangrijk voorstel alzoo, dunkt ons, en maakt, zei de minister, den tijd^van voorbereiding voor 1914 te kort zijn, laat dan het plan gelden voor 1915. Natuurlgk heeft dit voorstel van alle kanten bespreking gevonden. De con servatieve bladen, zooals de Observer, wijzen het voorstel beslist af. Ook andere bladen, die niet gerekend kun nen worden de regooring vijandig te zijn moenen dat de verwezenlijking van het plan zich nog wel zal laten wachten. 55) Ik waagde hot niet mijn te openen voor den dokter, of de oppapter, vertelde Gertruda verder, ik liet me hier ook Gerardine von Keren noemen en vertelde alleen, dat ik een reisgezelschap mtageloopcn was en daarom liever naar mijn land wilde terugkooren. Ik zou later met een ander stoomschip kunnen gaan. Ik waagde het ook niet aan moeder Eltester of George te schrijven, vrees me te verraden. Wat waart ge toch van zin te doen? vroeg de consul. Ik weet het niet, zei Gertruda en, terwijl zij naar het hoofd greep, vervolgde zij, alles was hier nog zoo verward, en ofschoon ik den g»n- schen dag op mocht blijven en zelfs in den tuin mocht wandelen, durfde ik toch geen besluit nemen. Ik tobde maar wat en men liet mij maar be gaan. Men had een som gelds bij mij gevonden en mijn ringen zij strek te haar hand uit konden verdere onkosten goed maken, waarom zou men een verloop storen, dat jk, zooals Gertruda met geen schip haven verlaten. ï*t Ger truda uit een andere haven dan zij met George had afgesproken, zich ingescheept zou hebben, was ik tcch naar Southampton gereisd, maar de nasporingen aldaar, hebben niets aan het licht gebracht. In een uur van diepe neerslachtig heid had ze den treurigen brief ge schreven aan haar moeder, maar zich toen geschaamd over haar moedeloos heid. Nog eens was ze naar Liver pool gereisd, nog eens was ze aan ’t zoeken gegaan, en nu was haar zoeken niet vergeefs geweest. De Etruria" was van haar reis naar Amerika teruggekeerd en wacht te in de haven op nieuwe reizigers. Seraphine nam eön boot om zich naar de stoomboot te laten brengen, ten einde daar naar de vermiste te Balkan-Staten. Albanië. Woensdag zette de comm, van on derzoek in zake de vaststelling der Albaueosche grens haar werk voort. Zij bezocht eerst het dorp kazezozi, waar het onderzoek zeer kort duur de. De commissie vroeg enkel aap eenige boeren hun vrouwen te zien, maar het antwoord luidde dat deze op het veld arbeidden. Daarop be zocht de commissie het dorp Stika, waar de bevolking zeer opgewonden Beluik. De Gentsche tentoonstelling. „De tentoonstelling van Gent loopt op haar laatste boenenDe groote meerderheid van ouzo bevolking en vooral de neringdoenden zien dit ein de met vreugde naderen, schrijft do „Nieuwe Gazet”. Zij hebben door do tentoonstelling geen voordeel veeleer nadeel - gehad. Herbergen, winkeliers, klagen putten in de aarde. Ze den dit jaar veei minder zaken dan ooit, want de tentoonstelling was voor hen een geduchte concurrent. En ondanks het zoogezegde vreem- delingenbezoek zijn veei hotels en restaurants verre van het zakencijfer waarop ze dit jaar terecht hadden gerekend. Laat ons maar dadelijk zeggen, dat Gent's tentoonstelling het bezoek niet kreeg dat men verwacht heeft.” Het blad schrijft dit toe aan de omstandigheid, dat de wereldtentoon stellingen elkaar te vlug opvolgen en hoe aantrekkelijk ze ook mogen wezen op den duur de belangstelling van het groote publiek niet meer opwekken. Daarenboven staat men in België Vóór het bijzondere geval dat daar binnen een tijdsverloop van 8 jaar drfe wereldtentoonstellingen wer den gehouden, nl. Luik 1905, Brus sel 19W, Gent 1913. Het is niet mogelijk delingen binnen zoo’n korten tijd tot driemaal toe hetzelfde land bezoe ken. Dat er te veei tentoonstellingen ge houden worden, blijkt uit het feit, dat zelfs België het getal bezoekers niet gaf dat men had gehoopt. Ook Nederland dat slechts enkele urën van ons af ligt heeft voor onze worlds fair de belangstelling niet laten blijken, die we mochten ver wachten. Frankrijk zelfs gaf eveneens een veel kleiner getal bezoekers dan dat waarop men gerekend had. De tentoonstelling had dus, wat het be zoek van vreemdelingen betreft, geen succes. Dit lag voor een groot deel aan de leiding. De tentoonstelling zelf, hal len, hovingen, feestpaleis en floraliön was prachtig, dit alles was het werk van bevoegde mannen, architecten en hofbouwmeesters. Doch de exploitatie, f 1.25 n 1.50 1.50 1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau Markt 31, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren. als de attractiön van het park en sommige feesten waren erbarmelijk. Het blad is zeker,, dat moest men aan do Gentsche bevolking vragen per referendum „of ze nog „Expo- siesken zou willen spelen”, de groo te meerderheid een klinkend Neen! zou laten hooren. Waarbij nog komt dat straks den gemeentenaren de re kening zal worden gepresenteerd voor de feestelijke recepties, die met de tentoonstelling waren gemoeid tot een bedrag van 1,1)55,000 francs. De zaak-Wilmart. Het dossier van den zaak-Wilmart is thans door den rechter van Instruc- Devos aan het Hof van Appèl over gedragen, overeen komstig de wet op do preventieve hechtenis. Het dossier |is ter beschikking ge steld van den beklaagde en zgn advo caten tot dat het weer aan den rechter Devos wordt teruggegeven, hetgeen binnen eenige dagen te verwachten is. Een van de experts, de heer Aussens, ambtenaar by de Nationale Bank, heeft zijn rapport aan den magistraat uit- gebraoht. Uit dit rapport blykt, dat Nestor Wilmart 60.680 gewone obliga ties heeft in omloop gebracht, terwyl de statuten van de maatschappij Gont- Terneuzen, slechts machtiging geven, tot het in omloop brengen van 16.073 gewone obligaties. De expert zegt voorts, dat er 12.020 preverente obligaties zgn, terwgl de statuten slechts 3000 toestaan. Onder de 60.000 gewone obligaties, zijn er 47.500 bij bankiers geplaatst, 1200 bij particulieren en 11.000 in de rue Graz, waar Nestor Wilmart zo had gedeponeerd den nacht voor zijn vlucht. De andere experts hebben hun on derzoekingen nog beëindigd. Inder daad dagteekent de uitgifte van val- scho obligaties reeds van 1900. Het onderzoek wordt in niet geringe mate bemoeilijkt door het feit, dat de docu menten, welke bij de kantoren der Maatschappg Gent-Terneuzen hebben berust, in totale wanorde verkeeren. Het onderzoek voor zoover dit Nes tor Wilmart zelf betreft, ia geëindigd, men moet thans nog slechts een onder zoek instellep naar de rol der tus- schen-personen, de administrateurs der Maatschappg enz. Amebika. De toestand in Mexico. De Mexicaanscho correspondent van de „Frankf. Zeit.u seint aan zijn blad, dat hij inzage kreeg van een circu- Een later telegram meldt, dat gis termiddag brand uitbrak in een oude mijn, die in verbinding staat met de schacht, waarin de mijnwerkers zijn opgesloten. Men vreest, dat het vuur zich zal uitbreiden. Volgens een ver beterde opgave zijn 22 mijnwerkers levend boven gebracht, en zijn 6 lij* ken gevonden van de 284 mijnwer kers, die bedolven werden. Inrichtingen welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA, Gezien art. 8 der Hinderwet: Doen te weten Dat zij vergunning hebben verleend aan T. G. van Leeuwen, firma J. H. Crebas en zijne rechtverkrijgenden tot het uitbreiden zijner brood- en beschuitbakkerij door het plaatsen van een electromotor van i P. K. in het perceel aan de Oosthaven No. 3, kadastraal bekend sectie D No. 2869. Gouda, den 23 October 1913. Burgemeester on Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, J. VAN HEUSDE.

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1