irapliries No. mn. I Verdronken. 5 I I >ON 100, 53e Jaargang. Maandag 37 October 1913. Verschijnt dagelijks behalve Zon en Telefoon Interc. 82. Sixitenlaixca Sïxxixexxlsixxd.. 1 uze. Buitenlandsch Nieuws. ll MZ. Gemengde Berichten. >r ijzen, ag FEUILLETON. m. I i i exx -^.d-veortezxtieTolsud. voor Q-oaolcLsu eao. Oorcxstrolcezo- Feestdagen. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON? Telefoon Interc. 82. 0.10 joed- vangön 120 si de Vrij bewerkt door AMO. dien Uit. Telefoon 333. I. te hebben volbracht en zal daarna een werk uit digheden, u had hij zich voor dat doel die 't te ook smoakend, zijn oo doerniswék- iriet zette ongelukkige lijk men uit v tocht heeft. Nu sprong Gertruda op-, alle mat heid en zwakte was geweken. En met gekleurde wangen en bevende stem stond zij voor den vreemdeling. Wat, mijnheer Gij hebt gewe ten, wier overblijfselen men voor t lijk van Gertruda von Kaussel heeft BalKan-Statk». Na den oorlog. De Bulgaarsche bezettingstroepen marchecren in drie colonnes op zon der belemmering te ondervinden. Van de Turksche officieren ondervinden zij groote medewerking; deze leiden de Bulgaren en vergemakkelijken den toevoer van levensmiddelen. Thans richten de colonnes zich naar Xahti en Goemoeldsjina. Zij passeerden gis ternacht op 5 K.M. afstanda van de beide steden, die zij heden zullen bezetten. Rijkspoatsp&arbank. Aan het eind van Augustus was totaal ingeschreven f 179.890.590. In September werd meer ingelegd dan terugbetaald f 717.799het tegoed bedroeg derhalve op ultimo September f 180.608.389. Op dien datum waren 1.G40.203 spaarbankboekjes in omloop. Op 23.096 Staatsschuldboekjes stond toen voor f 23.094.050. Albanië. Kolonel De Veer en majoor Thomson die eerstdaags naar Albanië zullen ver trekken, om daar, in verband met het verzoek van de Mogendheden, Neder- landsche officieren beschikbaar te stel len ter organisatie van de Albaneesche gendarmerie, hebben een zeer ruime opdracht gekregen. De beide hoofd officieren zullen, na het terrein in Albanië, het klimaat en de bevolking te hebben loeren kennen, rapport moe ten uitbrengen, of er in Albanië zelf uit de bevolking een gendarmerio- korps kan worden gevormd en zoo ja, op welke wyzo dit zal moeten zijn ingericht. Een of twee onderofficieren de hoeren vergezellen. liet ver trek is bepaald op begin November. De beide hoofdofficieren zullen waar- schijnbjk 5 a 6 maanden wegblijven. Hun eerste doel is Walona. (N. R. Ct.) verbod goed en verklaren, dat mevr. Pankhurst misbruik maakt van de Amerikaansche gastvryheid. Mexico. Volgens te Brownsville (Texas) ont- telegrammen schijnt de stad Montero zich aan de opstandelingen te hebben moeten overgeven na een wanhopig gevecht in de straten. De bonds-generalen Maas en Pelles, die met hun troepen overhaast aanrukten om Montero te ontzetten, zyn na een ernstig gevecht bij Lezitas door Augus tin Gastro verslagen. Telegrammen door leden der familie Madero alhier ontvangen, bevestigen de overgave van Montero. De haven van Neuvaleredo is ge sloten. w Engeland. Van de Staking te Dublin. Nog altijd is er voor het conflict te Dublin geen oplossing gevonden beide partyen zetten den strijd voort. De ellende onder de armere klassen der bevolking neemt dus steeds toe. En dit heeft er nu toe geleid, dat eenige menschlievende Engelsche da mes. die tevens socialistisch gezind zijn, zooals bijv, mm, Montefiore, op het denkbeeld zyn gekomen een denkbeeld elders wel met succes toe gepast om de, Janderen van de stakers en uitgestotenen in gezinnen in Engeland onder dak te brengen. Opdat althans deze slachtoffers van den strijd niet meer te lijden zouden hebben. Larkin, de Dublinsche arbeidersleider, sloot zich by het denkbeeld aan. Maar hoe goed het plan ook was bedoeld, het stuit op verzet onder de lersche ouders zelf, en dit verzet wordt door de Katholieke geestelijkheid aange- wakkerd. Men vreest er voor, dat de Katholieke kinderen in het Protestant- sche Engeland zullen worden verzorgd. Er hebben nu merkwaardige dingen plaats gehad. Zoo werd Woensdag avond, toen een negentiental kinderen naar Engeland zouden worden over gebracht, een Londensche dame, mrs. Lucille Rand, die de kinderen bege leidde, in hechtenia genomen (maar spoedig tegen borgstelling weer vrij gelaten) op verzoek van een Ka tholiek geestelijke, die van haar een schriftelijk bewijs verlangde van de ouders der kinderen, dat ze gerechtigd was dezen mede te nemen. Daar ze geen schriftelijk bewijs had klaagde de priester haar wegens het stelen van kinderen aan. In de Fransche bladen vinden we vermeid dat een Hollandsch advocaat de heer De Weille uit ’s Grayenfiago die voor een weddenschap te voet een reis om de wereld wil maken, te Mont pellier is aangekomen. Genoemde hoer verliet Den Haag op 23 Augustus 1907 en moet de kosten bestrijden door het verkoopen van prentbriefkaarten, waar op z^jn portret en dat van z(jn vrouw en zoon, die hem vergezellen. Hij heeft op het oogenblik 31.369 K.M. afge legd en hij zal er nog 38.601 moeten loopen. Hij hoopt zijn reis over 5 jaar uitgeven over de eigenaar- ”w’ zeden en vermeldenswaar- digheden der volkeren welke hij be zocht. De man is thans op weg naar Afrika. (Msb.). Spanje. De binnenlandsche toestand van Sjpanje vraagt opnieuw de aandacht. Nog altoos blijft het politiek beleid in handen van de liberalen, hoewel er geen sprake meer is van een meer derheid, die de liberale partij, die thans heerscht, dat zijn de volgelingen van Romanones, in Kamer of Senaat zou hebben. Na den dood van Canalejas is het liberalisme vervallen in een ver deeldheid, die het vrijwel machteloos zal overleveren in handen van de con servatieven. Nog steeds hebben dezen het moeten afleggen, maar meer dan ooit kunnen zij bij de toenemende verdeeldheid der liberalen met vaste kans gaan rekenen op een terugkeer van hun aloud bewind. Een korte tijd heeft de binnenlandsche politiek van Spanje het verwordingselement minder getoond. Dat was in de da gen toen president Poincaré zijn be zoek aan het Pyreneesch Schiereiland bracht, üit welke motieven toen de oppositie tegen Romanones heeft ge zwegen, weten we niet. Hoe het edi tor zij, of het was uit vaderlandsliefde dan wel uit hoffelijkheid yoor den Franschen president, dit laten we ter- aöde, nauwelijks was Poincaré heen of het bekende liberale lid Gareia Prieto viel op scherpe wijze zijn tegen standers in de liberale partij aan. Hierbij liet hij het echter niet. Hij vormde een nieuwe partij die den naam kreeg van Liberaal Democratische Partij. Bij die partij hebben zich reeds verschillende Senatoren, afgevaardig den en oud-ministers aangesloten. liet programma van deze nieuwe partij bevat onder meer de volgende punten: Volslagen vrijheid van godsdienst en reorganisatie van den Senaat. Prieto wyst er op dat de meeste vertegen woordigers in dit college afgevaardig den zijn van aristocratie en geeste lijkheid daarnaast wenscht Prieto vertegenwoordigers van handel en industrie en ook den arbeiders komen eenige plaatsen toe. Ook Prieto heeft reeds weer iemand getoffen, die nog democratischer doet. De gewezen re publikein Alvarez, die onlangs de republikeinsche partij heeft verlaten, heeft thans een derde liberale partij gevormd. Ook hierdoor is de partij van Romanes aanmerkelijk verzwakt, zelfs in die mate, dat hij over geen meerderheid meer beschikt. Er is dus Gisteren is mrs. Rand voor den politierechter verschenen en toen ver klaarden de als getuigen opgeroopon ouders, dat ze nooit toestemming had den gegeven om de kinderen naar Engeland te brengen, terwijl mrs. Rand verklaarde, dat de ouders op een bijeenkomst in Liberty Hall monde ling hadden toegestemd. Mrs. Monte fiore verklaarde, dat ze het initiatief tot de verzorging der kinderen had genomen, omdat ze getroffen was door de ellende waaraan de kleinen bloot stonden, maar de rechter gaf haar den raad haar werkzaamheid in dit op zicht liever te staken, daar blijkbaar de lersche ouders van deze menseh- lievende bedoelingen niet gediend waren. Mrs. Rand zal Woensdag a.s. weder voor den rechter moeten verschijnen. Een correspondent van de Westjn. Gaz. merkt op, dat Larkin’s positie onder de Dublinsche arbeiders onte- twyfeld ernstig zal worden verzwakt, nu hij de plannen van mrs. Monte fiore heeft gesteund. Hoe revolution- nair de Dublinsche arbeiders ook mo gen lijken, in de allereerste plaats schijnen ze toch wel Katholiek te zijn en de waarschuwingen der geeste lijkheid om toch vooral niet van de kinderen te scheiden, maken dan (fok op hen een diepen indruk. Rusland. Het procetr te Kieff. Onder de Donderdag gehoorde ge tuigen was ook de oud-atudent Ma rtial in, die met zijn vriend Karajef op eigen hand een onderzoek heeft lugesteld naar den moord op Joest- sjinki. Machalin zeidc dat onderzoek te zijn begonnen om het zoo algemeen verspreide bijgeloof aan ritueclen moord uit te roeien. Hij vond het on duldbaar dat de reactionairen het volk stelselmatig om den tuin leiden. Met Karajef 1 aangesloten bij de- dievenbende huis van de Tsjeberjak’s placht bezoeken. Zij hadden zoodoende kennis gemaakt met Slngajetoki, een broer van Wera Tsjeberjak, on deze hoeft Karajef in het bijzijn van $a- chalin bekend, dat Joostsjinski in ’I huis van de 'l'sjeberjak’s is vermoord. Karajef heeft dit later aan Krks- sofeki medegedeeld. Karajef zelf beeft men onder Sen of ander voorwendsel naar Siberië doen verdwijnen en het verzoek van de verdediging om hem naar Kief te brengen, ten einde hem te kunnen hooren, is afgewezen. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal f 1 25 Idem franco per post«1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad «1.50 Idem franco per post.„1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Markt 31, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren. 57) Gertruda was bevreesd voor man. Hij was haar voor eu strekte smeekend de handen naar haar itit. ..Blijf toch hier, vergun mij, dat ik zonder getuigen tot u spreek t schijnt mij oen onverdiende genade toe, dat ik u het eerst en alleen mocht aantroffen. Maar wat wilt gij dan van mij, Vroeg zij, onwillekeurig in haar stoel terugvallend. U de bekentenis doenvan een zware misdaad jegens u begaan, en».. Hebt gij een misdaad jegens mij begaan? onderbrak zij hem, en wie zijt gij dan? De beklagenswaardige, die het meisje kende, wier het Kellermeer opge- nu slechts tweeërlei uitwegde con servatieven keeren aan het bewind terug of Romanones blijft. Beide op lossingen verlangen toelichting. Maura, die de feitelijke leider van de conser vatieven nog altoos is, is buitenge woon gehaat bij het grootste deel van het volk. Een mogelijke tarugkeer van hem zou gelijk staan met het uittoepen van binnenlandsche onlusten in Spanje. Na het onlangs door hem gepubliceerde politieke programma zou bij Spanje op den thans ingesla- gen weg willen terugzetten. Men ver wacht dan opk dat de conservatieven slechts op zullen treden met Dato, den oud-president, als premier. Een andere mogelykheid is dat Romanones aanblijft. Dit echter is slechts dan mo- gelijk, wanneer tegelijk de Kanier wordt ontbonden, zoodat nieuwe ver kiezingen aan Romanones een meer derheid zouden kunnen verschaffen. ik naar voren gekomen zijn en geheel o waarheid verteld hebben. Op 't laatste oogenblik, zei zij verwijtend; O, gij hebt een zware schuld op u geladen! Ja, dat heb ik, riep hij be rouwvol uit, en de gansche ontvang er van Is mij eerst tijdens de zit ting duidelijk geworden en daarom ook ben ik hier, om u vergiffenis te vragen. Hij wilde voor haar op de kniën vallen. Doch zij belette het hom; het was niet aan te zien, zooato de arme geknakteman, over wiens ingevallen wangen tranen rolden, zich verneder de. Hoe zwaar hij ook tegen haar en George had misdreven, zijn trek ken verkondigden Gertruda dat hij veel geleden had. Zij vergaf hem en nam met een handdruk afscheid van den gebogen grijsaard. Eenige dagen later werd in alle stilte de familiegrafkelder van de fa milie von Kaussel opnieuw geopend, en de vreemde kist, met verwijdering van plaat met opschrift In een ander pas gedolven graf neergelaten. De plaats in den kelder, waar de kist gestaan had, bleef niet lang le dig. Toen de volgende lente zijn In trede deed, liet men er een andere in neder, die uit het zonnige zuiden kwam en Melita's stoffelijk overblijf, sel bevatte. Zijhad niet levend naar Duitschland kunnen terugkeeren, had niet langer de wederwaardigheden het sleld en ik nam zijn werk waar. 'l’erwijl ik al mijn gedachten noo- dig had om in de duisternis de goe de richting te bewaren, kwaïn oen dame naar boven, ik riep haar toe, dat zij zich om geen ongeluk te krij gennaar de kajuit moest begeven. Zij schoen mij niet te begrijpen, zij trad op de lage borstwering toe. Zij was zeker niet gewoon aan het stam pen van een boot, want zij viel en eer ik het kon verhoeden was zij over de verschansing in het onstui mige water gevallen en verdween. Op hetzelfde oogenblik kreeg de boot een schok en wist ik nu, dat de schroef haar gegrepen had en dat zij reddeloos verloren was. En daaróm deed ik ook geen moeite om haar op te visschen, te meer daar dit een ware paniek onder de opvarenden zou verwekken. Ik dunde het geval niet aaugeven, vooral door zelfver wijt mij kwelde en ik voor straf vreesde. Misschien, zoo dacht ik, zou deze ongelukkige geschiedenis ook wei onbekend blijven, daar ik stellig meende te weten, dat deze dame een alleen-reizende Amerikaansche was. Plotseling verspreidde zich het ge rucht, dat u verdwenen was. De na- sporingen, die u golden, konden <hi« ook mijn misslag aan het licht bren gen. O, welke afschuwelijke dagen en nachten heb ik doorgebracht Hoe afzichtelijk was de aanblik van het deerlijk verminkte lijk. GOIINIIE COlRiNT. PR1J9 DER aÓVERTKMTIÊnI Van 1—5 gewone regels met bewijsnummerf 0.55 Elke regel meer0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels r0.35 by vooruit betaling elke regel meer 6 ets. Reclames f 025 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. hebt hTaT^^TeiTmid^n^ Gertruda uit. En gij kondet zwijgen? Iedereen noemde de doode Ger truda von Kausscl. Ik kon mij ook vergissen! Waarom mijn verzuim on tijdig uitgebazuind? fk kon minstens wachten totdat Gertruda von Kaussel die nog leven moest, levend te voor schijn trad. Hoe verschrikkelijk, zei Gerthi- da, en wist gij dan niet, dat gij door uw zwijgen een zware beschuldig^g tegen oeu ongelukkige ondersteundet. Ik wist het; ik heb zwaar gestreden, maar ik verloor het. Mijn hoogmoed won. O, dat to onvergoeflijk. Ik heb zwaar geboet! Zie mij aan, ik ben slechts een vijftiger. Zij kon, ondanks haar rechtmati- gen toom haar medelijden niet on derdrukken; hij zag er uit als een zeventiger. Omdat ik mij ongeschikt ge voelde voor mijn werk, heb ik mijn ontslag gevraagd, vervolgde hij. Met de grootste opmerkzaamheid volgde ik den loop der ontwikkeling, voor zoover de nieuwsbladen van het pro ces mededeelden. En zoudt gij ook gezwegen hebben, ato men EJtester veroordeeld had? vroeg Gertruda. Neen, riep hij opspringend, mijn tegenwoordigheid ter terechtzitting is daarvan het beste bewijs geweest. En ato gij niet gekomen waart, dan aou Portugal. Uit Lissabon wordt aan de Times gemeld, dat de revolutiounaireu den trein hebben aangevallen, die troepen vervoerde. Te Lissabon hébben vele botsingen plaats tusschon troepen en de revo- lutionnairen. Er zyn verscheidene ge kwetsten. De revolutionnairen matóen zich meester van het oorlogsmateriaal. Op verschillende andere punten had den er botsingen plaats tusschen troe pen en gewapende groepen. Amerika. De overheden te New-York hebben den verkoop van het blad der stem- rechtdames verboden. Mevr. Pankhurst had er duizende nummers van mee gebracht. Do dagbladen keuren dit aangezien? en gij hebt de ongehoor de laagheid begaan, die treurige dwa ling niet op te helderen? Ja, die laagheid drukt mijn ge weten en mijn haar is er wit van geworden, mijn krachten zijn gebro ken. Gij houdt mij voor een verval len grijsaard; welnu, voor weinige weken was ik nog eon gezond, en kloek man. Maar wat ik u bidden mag, hoor mij aan. Zijn stem was zoo t ganache verschijning zoo Ma kend, dat zij hem zijn verzoek kon weigeren. hpreek dan, zei ze, en zich weer neer. Hij zonk neer op een bank, 4ie er stond en wischte zich met de zak doek het voorhoofd af. Vergeef mij, de weg heeft giij afgemat; tegenwoordig grijpt mij bl ies aan, verontschuldigde hij. Hij zat nog eenige minuten met ge bogen hoofd op den grond te starén, toen richtte hij zich op, mompelde „het moet” en begon met eentonige stem te vertellen: Weet dan, dat ik kapitein bón, op een boot die in de zomermaanden hier voornamelijk toeristen vervoert. Het zou voor onze maatschappij z<|er noodlottig zijn, wanneer tijd«is een der overtochten eon passagier verón gelukte. Op een stormachligen, dón keren avond bevond ik mij alleen op het dek, de stuurman was onge-

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1