El Stadsnieuws. is- SPOUT. MARKTBERICHTEN. Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant Effecten kaidel te Amsterdam - - - - Men schrijft nit Nieuwe Schans: Het nut van een politiehond is dezer dagen weer eens op overtuigende wijze gebleken. In een klein plaatsje, even over de grens, werd Zondagnacht in gebroken en 600 Mark gestolen. De hulp van den politiewachtmeester Hie- ronimus uit Leer werd ingeroepen en deze toog met zijn politiehond op on derzoek uit. Den hond werd lucht ge geven aan een voorwerp dat de in breker in handen had gehad en het schrandere dier had aldra het spoor gevonden, dat naar Papenburg leidde. Daar bracht de hond zijn begeleider in het huis van oen arbeider. Inder daad bleek deze de inbreker te zijn. Een deel van de gestolen som werd verstopt in zjin woning gevonden en al spoedig bekende hij. Do officier van justitie in Alkmaar heeft den brievengaarder Ree te Caa- tricnm een dagvaarding doen betee- kenen, waarbij deze wordt beklaagd van overtreding van art. 201 Wetboek van Strafrecht (Hy die opzettelijk brieven of andere «takken, aan een post- of telegraafkantoor bezorgd of in een postbus gestoken, aan hun be stemming onttrekt, opent of bescha digt, wordt gestraft met gevangenis straf van ten hoogste óén jaar). (Alkm. Ct.) Onvoorzichtige grap I pp do kermis te Amersfoort richtte Vrijdagnamiddag oen persoon de wind buks van een schiettent, voor de grap op den heer B., die voor zijn winkel stond tegenover do tent. Do heer B. word in do linkerwang geraakt, waar het kogeltje stuitte tegen het jukbeen. Iets hooger en het oog zou geraakt zijn. De baldadige schutter word gear resteerd. Poging tot aanranding? Do Tel. deelt mede, dat op hot af- deelingsbureau aan do Kattenburger- S-acht te Amsterdam de 10-jarige endrike Buijs, wonende BaJisfraat 71 aldaar, gistermiddag is gehoord over haar wedervaren, dat, zoo de mede- deelingen juist blijken, ié van hoogst erostigen aard. Hendrika ging middags omstreeks 12 uur oen boodschap doen voor haar zieke moeder. Zij moest naar haar tante wonende in de Groote Katten- burgerstraat. Op den Zeeburgordiik' kwam oen man naar haar toe. Het meisje liep wat sneller door, en de man bleef achter haar aanloopen. In de Groote Kattenburgerstraat was de man nóg nohter haar en toon zij, na eenigen tijd bjj haar tante te hebben doorgebracht, weer op straat kwam, stond de man haar op een af stand op te wachten. Hot meisje keerde denzelfden weg terug, steeds door den man gevolgd. Op den Zeeburgordyk gekomen, ongeveer op de plaats waar zij hom hot eerst had gezien sprak hy haar aan en zoi: „Ga je moe, dan kryg je appolen, peren en nog heel wat moer lekker." Ily haalde daarbij een appol uit zyn zak. Het meisje antwoordde dat hot niet kon, want haar moeder was ziek. De man wilde haar toen by de arm grij- hoofil kunnen bieden. Van Soraphlne vergezeld woe Óertruda naar haar toe gereisd, zoodra do dokter haar dese inspanning had toegestaan, en trouw on opofferend, was zij op haar post gebleven, ook nadat Seraphine haar had verlaten en op Dom s aan dringen naar Zegevold was terugge keerd, om inot hem in het huwelijks bootje te stappen, en een gelukkig leven in de houtvesterswoning te beginnen. Gcrtruda kon haar zuster niet ver iaten. Melita was neerslachtig en zoo onvriendelijk geworden ais een kind. l)en oenen dag schold en her- wouBchte zij von Melnik, die haar fortuin, eer en aanzien had ontnomen en die haar en haar kinderen tot bannelingen had gemaakt, die «ieh in hun geboortes! roek niet moer durfden laten zien; den anderen dag beklaag de zij hom en verlangde naar den misdadiger en doed don Gertruda de hevigste verwijten dat zij hem verra den en in het verderf had gestort; reeds verwonschte «ij een bestaan dat haar geen vreugde moer kou ver schaffen. Tevergeefs verspilde Gertruda ver maningen en smeekingen; zij bleef voor haar even ontoegankelijk als voor het babbelen en de iiefkoozin- gen van de kinderen. De ongehoorde baatzucht, die zich vroeger als een goedige onverschilligheid had ver- toond, uitte zich nu in jammerklach ten over haar lot. Te Nervi, omgeven door een heer lijke natuur, wildé zij niets weten van de lachende, blauwe hemel, van het schitterende meer, van de pracht van de zuidelijke wereld. Terwijl bul pen doch het meisje rukte los en wou wegloopen. De man trok daarop een mes uit een lederen schede en bedreigde daar mee het meisje, dat, verschrikt, stil stond. Hij pakte haar bij den arm en beet haar in de rechterhand. Het meisje begon te gillen en voorby- gangers «nelden toe waaronder iemand met een fiets. De kerel zette het op een ioopen en de menschen bemoeide zich met het zeer ontdane meisje. Het werd naar het O. L. V. gast huis gebracht, daar verbonden, en loopt nu met de rechterhand in een doek. De kerel die haar achtervolgde, droeg een grijze pet met zwarte klep, die van onder bruin gevoerd was. Hy is van middelbare lengte, heeft «nor noch baard; droeg een lange grijze demi saison, een blauwe broek, die van onderen is vastgemaakt en zwarte bottines. De politie onderzoekt de zaak. De bijzonderheid dat het meisje in de hand is gebeten, doet denken aan beetwonden, na schouwing op het lijkje van Hendrik de Klerk aange troffen. De brievengaarder te Caatricum. Ter aanvulling van het bericht der Alkm. Ct. dat de officier van justitie te Alkmaar den brievengaarder Res te Castricum een dagvaarding heeft doen beteekenen, schrijft men nog aan het Hbï.: Van den beginne af is Res verdacht van postdiefstal en liet hem ten laste gelegde omtrent het wegraken van een postformulier. Toen hij van rechts vervolging werd ontslagen voor post diefstal bleef een ander verdacht feit bestaan, waarvoor reeds maatregelen, in openbare zitting te behandelen,, waren genomen. Door het O. M. is nu deze zaak tegelijk met de zaak-Kop- penhol op de rol gebracht, opdat het volle licht bij de behandeling voor de rechtbank kan opgaan. Belangrijke arrestatie. De Vrydagmiddag te 's Gravehh^ge gearresteerde inbrekor De Haan wks gelogeerd in oen hotel aan jüe Krayen- hofstraat. Hij hield daar verbluf onder den naam van Marinus, met een vrouw en twee kinderen. Hy had opgegeven monteur van beroep te zyn en 's nachts, zoo nu en dan karreweitjes te moeteir opknappen. Behalve Marinus was daar ook gelogeerd een tweede inbreker, Slandorof, onder den naam Kooijman, eveneens vergezeld van een vrouw. S. werd Maandag, toen hij met de H. een uitstapje maakte naar Amsterdam, in do Kalverstraat door twee rocher- oheurs gearresteerd. De Haan werd niet opgemerkt en kwam in Den Haag terug. Portretjes, op S. gevonden, leidden tot de arrestatie van De Haan, die Zaterdagmiddag door een inspec teur en een paar rechercheurs naar Amsterdam werd overgebracht. Dc arrestatie en het overbrengen geschiedde niet, zooals do Tel. meldde, door de Amstordamsche recherche, maar door de Haagsche, die met een portretje als eenigo aan wyzing, den lang gezoohten inbreker wist te vinden. Een boertje, dat een kar met eieren ten do zon lachte, sleet zij den gan- schen dag te bod, weigerde te eten, veronachtzaamde haar uiterlijk en be antwoordde allo liefderijke verzor ging meteen sprak el 00 sen tegenstand. Had zij eerst kamer en bed niet willen verlaten, later kon zij al niet meer en haar krachten begaven haar. Zij stierf, zooals de Dultscho dokter, dien zij in de laatste dagen nog ontboden had, zei, aan te groote vorswakkfng van het hart. Met hot lijk van haar zuster en vergezeld van de weesjes kwam Gertruda naar Hannover, betrok weer haar eigen woning in de stad. Was haar smart te groot, om aan een verbinding met den geliefde te denken, ook de troost van hem to te zien, was niet onmiddellijk haar deel, want George bevond zich op eon uitgestrekt landgoed in Mecklen burg, waar hij het bedrijf grondig bestudeerde. Op aanraden van den consul was ©en gedeelte van Gertruda's vermo gen in landerijen omgezet, die zoo danig waren gelegen, dat de Godes- berg het middelpunt werd van een aanzienlijk landgoed met vruchtbar© akkers ©n bossehen met wild. Op ©en helderen Septemberdag ein delijk werd in de klein© kerk van Malente hot huwelijk voltrokken van dit zwaar beproefde paar. Een kleine schaar woonde de plechtigheid bij en zat nu aan aan den maaltijd, dien Dorn en Seraphine den Jonggehuwden bereid hadden in hun oude woning. Om do rijk met bloemen versierde tafel zaten de kinderen van juffrouw Elteetcr, want ook Constance, de tweelingzuster van Seraphine was op even onbeheerd aan de Prins Hendrik kade te Amsterdam liet staan, be merkte toen hij terugkeerde; dat de kar met 1200 eieren verdwenen waa. Het vermoorde knaapje. De justitie is naar De Tel. meldt, voornemens een onderzoek te laten instellen naar de geestvermogens van Franciscua Dijkman, thans in voor- loopige hechtenis, onder verdenking, krachtens eigen verklaring, den moord op den zesjarigen Hendrik De Klerk te hebben gepleegd. Prov. Staten van Znid-Holland. De buitengewone zitting van de Provinciale Staten van Zuid-Holland voor de verkiezing van een lid der Eerste Kamer (vacature-dr. Vermeulen) voor de benoeming van een lid van Gedep. Staten wegens het bedanken van den heer G. J. van Swaay en voor de behandoling van een wijziging van de begrootingen der provinciale inkomsten en uitgaven dienstjaren 1918 en 1914, is thans door den Commis saris der Koningin uitgeschreven te gen Vrydag 7 November a.s. des na middags te 2 uur, in het vergaderlo kaal van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal. De opening der najaarszitting van de Provinciale Staten »s door Gedep. Staten bepaald op Dinsdag 2 Decem ber a,s. des voormiddags te 11 unr. Vrijdagavond op de Amsterdamsche Vaart ter hoogte van de Leebrug, onder Haarlem, kwam een man plot seling achter een rijtuig vandaan, juist toen een electrische tram naar Amsterdam passeerde. De man raakte er onder en werd aan hoofd en alle ledematen ernstig gewond. Met een keerende tram ia hij naar Haarlem en daarop naar het Gasthuis gebracht. Hy heet K., wonende "Willemstraat 52 to Amsterdam,- en verkeerde onder den invloed van sterken drank. "S Zuid-iloll. IJsvereeniging. Zaterdag bad de algemeene verga dering plaats van de Zpid-iloUand- scbe IJsvereeniging. Vertegenwoor digd wareu de afdeelingen Rijswijk, lieeuwijk, Uoipla, Voenweg, Ter Aar, Zoetermeor-Zegwaart, Schipluiden, Vrijenban, Noordwijk, Vlaardingen, den Haag, KWlntsheul, 'a Gravenzan- de, Hof van Delft, Voorschoten, Ke- thel, Wateringen, Voorburg, De Lier, Voorhout en roeiden; totaal Hl afdee lingen. Het jaarverslag, dat uit den aard der zaak kort was, werd aangeno men-, de rekeuing en verantwoording werden goedgekeurd en de penning meester onder dankbetuiging gedé- chargeerd. Als bestuursleden werden bij accla matie herkozen de heeren W. F. Mfcr- gadant, voorzitter; mr E. C. Wiers- ina, onder-voorzitter; Joh. D. Looy- en, secretaris; en H. van der Sloo- ten, penningmeester. De secretaris gaf verder verslag van do gecombineerde vergadering, ge houden met de zustervoreenigingen in de provincie Noord-Holland eh Utrecht waar maatregelen waren voorgesteld om te komen tot betere verbinding en doorgaande banen in de verschil lende provinciën onderling in het be lang van de ijesport en het ijetoeria- me. De middelen tot verbetering van dit verkeer, werd door de vergade ring goedgekeurd. Voorts werden do de bruiloft van haar broer versche- neu; verder houtvester Dorn on con sul Bauer, die naast Gertruda zat; terwijl de weduwe naast haar zoon had plaats genomen. Bovendien la ten aan de tweè dochtertjes van von Melnik, die mot jeugdige lichtzinnig heid nog slechts als in een droom aan vader en moeder dachten en nu In de bruid hun moeder zagen. Als een heilig legaat van de overledene, zouden zij deel uitmaken van het nieuwe huisgezin. Gertruda en George hadden weder zijds beloofd voor deze kinderen va der en moeder te zijn. Zij hielden die belofte ook, toen hun huwelijk zelf met kinderen werd gezegend, die nog meer aanspraak op Jiun liefde en zorg hadden. Gertruda had het uit sluitend recht op deze mooderiooze kinderen met een aanzienlijk offer gekocht. Von Melnik was met verscheidene jaren tuchthuisstraf gestraft; na ze uitgeboet te hebben, liet Gertruda een aanzienlijke som geids aan den mis- dadigen vader aanbieden, onder voor waarde dat hij elk recht op zijn kinderen door een notarieeie acte zou afstaan en nooit weer in Dultschl&nd zich zou vertoonen. Von Melnik nam met groote be reidwilligheid dit voorstel aan en zorgde zoodra de deuren van het tuchthuis voor hem geopend werden zoo spoedig mogelijk buiten Europa te komen. In Amerika verdween hij in den grooten stroom; nooit heeft iemand meer van hem gehoord. EINDE. middelen tot propaganda der vereeni- ging besproken en werd aan het be stuur een crediet toegestaan om die te verwezenlijken. Tot commissieleden voor het na tiën der rekening werden gekozen de afgevaardigden van Rijswijk, Den Hoorn en V een weg. Ten slotte werd de afstandsrit voor den komenden winter door het West- land bepaald, welke afstandsrit na der door de commissie zai worden uitgewerkt. De vergadering werd bijgewoond door den heer J. Cock, secr. van den iJsbond Holland's Noorderkwar tier, die een hartelijk opwekkend woord tot samenwerken sprak, waar na de voorzitter dezen afgevaardigde namens de vergadering dank bracht. Hierna werd de vergadering ge sloten. De inbraak in de Kathedraal te Bosch. Door de Roermondsche politie zijn te Roermond twee ongunstig bekend ■taande personen aangehouden, een bankwerker en een venter, beiden zonder vaste woonplaats, die verdacht worden van den in de Kathedraal te Roermond gepleegden diefstal. Ook viel op hen het vermoeden van de inbraak in andere kerken, o.a. de Kathedraal te 's Bosch, weshalve zy naar die stad werden overgebracht. Zij' zyn door den Commissaris van Politie verhoord en werden reeds wéér naar Roermond teruggezonden. Zij schynen niets met de inbraakjn de Kathedraal uitstaande te hebben. Niet enkel in ons land, doch ook in den vreemde wordt het onderzoek naar de dieven intusschen ijverig voortgezet. De Commissaris van Po litie heeft o.a. het parket te Brussel telegrafisch van den diefstal op de hoogte gesteld. De Brusselsche politie is daarna onmiddellijk alle goudsme den, juweliers en antiquairs in Brus sel en de voorsteden gaan waarschu wen. De gehuwde boekverkooper W. F. S. te Aalten is, naar de N. R. Ct. ver neemt, door een rijksveldwachter uit zijn huis gehaald, als verdijfcht van het plegen van onzedelijke handelingen met op zijn drukkerij werkzame jon gens. 8. heeft bekend en is gevankelijk naar Zutfen overgebracht. Zondag was in do Gereformeerde kerk te Aalten de censuur over een lid uitgesproken wegens onzedelijken levenswandel, echter zonder dén naam te noemen. Door hieruit ontstane praatjes is de rijksveldwachter S. op het spoor ge komen. Tragisch. Steenwijkerwold had een doodgra ver. Het was een oude man, die sinds eenigen tijd in melanoholische stem ming verkeerde. De arme man was levensmoede. Dezer Dagen zond hy zijn zoon naar den dokter, voorgevend, dat zijn gebroken arm hem pijn deed. Toen de jonge man terug kwam vond hij dat zijn vader zich van het leven had beroofd. Toen eerst herinnerde men zich, dat de oude man kort te voren een graf had gedolven. Zonder dat in het plaatsje iemand gestorven was; men had hem gevraagd waar dat graf voor was en hij had geantwoord dat hij zelf er z'n laatste rustplaats dacht te vinden. Zaterdag werd te "Winschoten ge vankelijk binnengebracht de voor eeni gen tyd met de Noorderzon vertrok ken ondernemer van de bioscoop „Mo dern" alhier, een zekere W. G., die reeds eerder ook te Haarlem een bios coop exploiteerde. G. werd te Maas tricht op verzoek van een crediteur en diens rechtskundigen raadsman aan gehouden en naar nier overgebraoht om ter beschikking te worden gesteld van den officier van justitie. GOUDA, 27 October 1913. De Directie van de Bioscoop-salon „Gouda Vooruit" doet steeds moeite voor Gouda iets nieuws op het doek te brengen. De Asta-Nielsen-serie, het vergaan van de Titanic, de laatste da gen van Pompei, enz. zyn alle films welke het publiek gaarne ziet. En zoo heeft „Gouda Vooruit" ook nu een film: Waar is Coletti? Deze Berlyn- Bche klucht in 5 acten is het gevolg van een weddenschap fcusschen den particulier-detectieve Coletti en de di rectie v. de „Berl. Zeitung am Mittag". Eerstgenoemde neemt op «ich 48 uren in Berlijn te vertoeven, zonder her kend te worden en looft 100.000 mark uit voor hem, die hem in die 48 unr vindt. Plakaten en strooibiljetten zor gen voor voldoende verspreiding van zyn signalement en zoo neemt heel Berlijn deel aan de dolle jacht op Coletri, die in vermommingen van straatveger, kellner in een Zeppelin en ten slotte als juffrouw het publiek om den tuin leidt, tot hij 5 mm. na syn tyd gevat wordt, doch de wedden schap gewonnen heeft. Het is een dol vermakelijke klacht, met eenig leake hoofdpersonen en het is dan ook niet te verwonderen dat het publiek fc* evenals elders schaterde van het lachen en de Two-step „Wo ist Coletti die de pianiste speelde begon mee te neuriën. De explicateur zorgde voor een uitstekende vertolking van dit origineele stuk, dat zeker een ieder deze week weer naar „Gouda Vooruit" zal lokken. Statenverkiezing Gouda. „De Gouwenaar" meldt dat van vrij-antirevolutionaire zijde candidaat wordt gesteld voor de Provinciale Staten in de vacature-Vingerling, de heer B. Roos te Nieuwerkerk a/d IJsel. Ook meldt de „Maandag Courant" dat de christen-sociale party Dr. Keu- chenius te Scheveningen candidaat zal stellen. Lult. Hofstee. Naar de N. Crt. verneemt is aan den 2*-luit. L. M. J. Hofstee, van het 4* reg. infanterie, te Delft in garnizoen, drie maanden buitenlandsch verlof verleend. Gedurende dit verlof zal hij, buiten bezwaar van 's lands schatkist, op de vliegschool der Farmans te Etampes tot vlieger worden opgeleid. Dinsdag a.s. vertrekt hij derwaarts. De „Witte Bioscoop" opent haar welvoorzien programma deze week wederom met het Internationaal Jour nal, dat gebeurtenissen van allerlei aard in beeld brengt. Een tweeta^ actueele films volgen verder, nl. een Sportconcours in Honkong en verschil lende rashonden. Het hoofdstuk is deze weekDe macht der oogen,"een drama in 2 deelen, hetwelk een ge schiedenis over het hypnotisme in houdt. Een tweetal aardige komische nummers en nog een drpmade te rugkeer van den Zeeman, besluiten verder het programma. De explicatie van den heer Steen bergen wordt nu hy meer in de zaal en met het publiek thuisraakt, steeds beter en vooral het komische nummer: Een onaangenaam avontuur, werd heel aardig vertolkt. Wij herhalen dat de explicateur een aanwinst voor „De Witte Bioscoop" is. In de Vrijdagavond gehouden ver gadering van de afdeeling Gouda van de Zuid-Hollandsche - IJsvereeniging waren 9 leden aanwezig. Notulen en jaarverslag, dat wederom geen ijsver maak kon vermelden, werden goed gekeurd. De aftredende bestuursleden, de heeren van Heuveln, Koole en Baart werden herkozen. Verschillende maatregelen te nemen ingeval van vorst werden besproken. De door de kascommissie nagezien© rekening en verantwoording wijst een batig saldo van f 329,96 aan. Het Onafhankelijkheidsfeest. Na het kort overzicht, hetwelk wij Vrijdag jl. over het op 19 Nov. a.s. te houden Onafhankelijkheidsfeest heb- ben gegeven, komen wij thans tot een nadere beschouwing vim het hoofd nummer van de feesteljpcheden, de historische optocht. De commissie heeft gemeend in dezen optocht een beeld te moeten geven van den tyd van 1813, van af het eerste koningschap en vervolgens te doen zien de perioden onder de koningen uit het Huis van Oranje om te besluiten met een apo theose voorstellende een beeldengroep van hot Vorstelijk Huis, waarna nog zal volgen een zegewagen voorstellend de producten van Indië's bodem en de volksstammen, die daar zijn ge vestigd. Om een eenigszins gedetailleerd beeld te geven wat deze optocht te zien zal feven, vermelden wij de volgende oofdperaonen, welke met hun gevolg in den stoet zullen rijden: Lodewijk Napoleon, koning van Holland, Hor- tense de Beauharnais, zijne gemalin, Napoleon I, generaals en hooge ambte naren, een zegewagen waarop de vrij heidshelden Van Hogendorp, Van Limburg Stirum en Van der Dnyn van Maasdam, meerdere staatslieden uit den tijd, het Stadsbestuur van Gouda engeneraal Sweerts deLandas, koning Willem I en koningin Fred. Louise Wilhelmine, zijne gemalin, de generaals Wellington, Blücher, de Per- poncher en de Constant Rebeoqne, be kende figuren uit 1830, koning Wil lem II en zijne gemalin Anna Paa- lowna, en het koninklnk gezin, poli tieke personen als Van Hall, Thorbeeke, Groen van Prinsterer, waarna dan vol- Sde apotheose en de groep van Aan de indeehng van dezen op tocht wordt de grootst mogelijke zorg besteed. Het laat zich aanzien dat deze optocht, vormend het juiste historische beeld vin de voorbijgegane eeuw, met zijn groote figuren, zeker indruk ma ken zal. In het geheel nemen 218 personen aan den stoet deel, waarvap «wLxpofc aantal te paard. De IJsel 14. Vrijdag jl. deelden wij mede dat door de N. V. „Reederij de IJsel" voorheen C. G. van der Garden alhier by de firma Boot te Alphen a/d. Rijn was aangekocht een nieuwe snelvaren de motorvrachtboot Rotterdam—Kam pen. Deze nieuwe boot is Zaterdag in den namiddag hier gearriveerd en heeft gedurende dien dag en gisteren lig- ilaats gehad aan den Turfsingel voor iet kantoor der Reederij, aan welk gebouw ter gelegenheid van het in de vaart brengen van dit nieuwe schip, de vlag was ontplooid. Wy hebben deze nieuwe boot be zichtigd aan de buitenzijden, aan dek, in het rnim, in het logies voor kapit., in dat van het volk, in de machine kamer en de indruk, die wij daarvan hebben gekregen is deze, dat wij nim mer te voren een vrachtboot zagen, die zoo tot in alle deelen fraai is. afge werkt, en die bovendien zulk een prac- ti8che en veilige laadruimte bezit, Waarbij nog komt een ongeëvenaarde snelheid in het vervoer. De aanblik van deze boot doet al prettig aan. De reine witte kleur, de ranke bonw, het glinsterend metaal werk en als gepolijst eiken masten en stuurka8t, dat alles geeft al een aan gename indruk, voor een voet aan boord is gezet. Daar eerst komt men bij nadere beschouwing tot de erken ning, dat de werf-Boot, die dit schip heeft gemaakt, daarmede een voor naam stuk werk heeft afgeleverd, waarmede ze ongetwijfeld eer zai in leggen. Deze motorboot is groot 123 ton en is voorzien van een 2-cylinder ruwe olie-motor van 60 P.K,, een ge heel nieuwe vinding, waardoor het mogelijk is een snelheid te ontwik kelen van 16 K.M. per uur, hetgeen op den dienst RotterdamKampen een tijdsbesparing, beteekent van c.a. 8 nur. De laadruimte van het schip is groot 5.20X2^ Meter, en deze is zooprac- tisch mogelijk ingericht voor de ber- E'ng van alle soorten kisten, vaten, enz. aarbij bevinden zich aan de voor-, zoowel als aan de achterzijde van het schip waterdichte schotten, terwijl mas sieve staalplaten het ruim boven ge heel afsluiten waardoor waterschade aan goederen geheel is uitgesloten. Machinaal gedreven kranen aan dek zorgen er voor dat de in-en uitlading zoo vlug mogelijk geschiedt. Het logies van den kapitein en zijn gezin op de boot zal menig kapitein jaloersoh maken, het is alles eikenhout en koper, fraai bewerkt en ruim en practisch ingericht. Het volkslogies is wat eenvoudiger, maar zooals het hier is, wordt het maar uiterst zelden aan getroffen. Vermelden wij ook nog dat de boot zoodanig is gebouwd, dat zij haar reis oak over de Zuiderzee kan maken. Alles bijeengenomen kan worden ge constateerd dat de IJsel 14, varend onder kapt. R. ten "Wolde een belang rijke aanwinst is voor de Reederij de IJsel, die wij met haar fraaie boot ge luk kunnen wenschen. Sedert '20 Oct. werden te Schoon- hoveu vermist de jeugdige volontairs W. en v. Z. van de Instructie-com pagnie. Door de marechaussee zijn beiden te llolven in Noord-Brabant aangehouden en overgebracht naar Breda, vanwaar zij onder militair ge leide naar Schoonhoven zijn terugge bracht. W(iddlnxveen. In de vergadering van den Gemeenteraad op Woensdag, den 29,ton October 1913, des voormid- daga tep 10 ure te houden, znllen de navolgende onderwerpen worden be handeld I. Verslag van de vergadering van den 17don October j.l. II. Mededeeling van ingekomen stukken. Hl. Herziening van het besluit in zake de storting voor pensioen der Ge meente-ambtenaren en hnnne wedu wen- en weezen. IV. Regeling der pensioensgrondsla gen ▼an de ambtenaren der Ge meente. V. Benoeming van leden van een stembureau voorde verkiezing van oen lid der Provinciale. Staten. VI. Benoeming eener onderwijzeres aan de Openbare Lagere School aan het Dorp. VIL Wyziging der Begrooting voor 1913 (storting voor pensioen der Gemeente-Ambtenaren VUL Behandeling der Begrooting voor 1914. Eigen boot. Naar wij vernemen bestaan er bij de N, V. Kurkwarenfabriek v./h. Vermeulen en Co. plannen om een eigen boot in de vaart te brengen om irsoneel dier fabriek, dat te Gouda tig is, te halen en te brengen. Capèlle apeL IJsel. In de Don derdagavond geneden raadsvergade ring zijn op voorstel iran de gezond heidscommissie 3 woningen van A. v. Cappellen en consorted omVwoonbaar verklaard. V Verder kwam aan de orde dk pen- sionneering van de gemeenteaMtte- naren Burgem. en Weth. stelden voor, Op de toekomstige mannelijke ambtenaren* 2 pCt. voor eigen en 5 pCt. voor we duwen en weezenpensioen te verhalen en op de toekomstige vrouwelyke, 2 pCt. voor oigoji en 1 pCt. voor weezen pensioen, voorts om de inkoopsommen voor alle 'ambtenaren voor rekening van de gemeente te nemen, en op de thans in dienst zijnde ambtenaren de helft te verhalen van hetgeen wettelijk verhaald kan worden en de financieele gevolgen van de pensioenwetten voor- loopig op de begrootingen 1913 en 1914 te regelen. Na langdurige discussie werd een voorstel van den heer Veldennan, om alles voor rekening van de gemeente te nemen, verworpen. Het voorstel van B'. en W. werd eveneens ver worpen. Een voorstel-Coenraads om behalve de door B. en W. voorgestelde helft der bydragen nog 3 pCt. te verhalen, mot bepaling, dat wanneer zulks noo- dig blijkt, in deze 3 pCt. door ver- hooging van jaarweddo aan den amb tenaar kan worden tegemoet gekomen, werd met op óén na algemeene stem men nangenomen. De inkoopsommen blijven voor rekening van de gemeente. De begrooting van 1914 werd in verband met de pensioenwetten met gewijzigde cijfers vastgesteld óp f 4G.012.96I/j in ontvan en uitgaaf. Ten slotte vroegen B. en W. 's raatjs goedkeuring op hot beleggen van kas geld bijt de bankiers R. Mees Zoonen te Rotterdam. Ged. Staten van Zuid- Holland hebben wel bij circulaire van van 1908 het beleggen van kasgeld by staatsschuldboekjes aangeprezen,, maar B.#en W. achten dit in strijd met het gemeentebelang, daar de ge meente ongeveer drie jaren een staats schuldboekje heeft, dat totnogtoe door koersverlies niet anders dan nadeel voor de gemeente heeft opgeleverd. De raad verleende de goedkeuring. (N. R. Ct.) Krimpen a/d Lek. Hedenavond half 7 zal de Raad desser gemeente vergaderen. Aan de orde zyn 1. Ingekomen stukken. 2. Af- en overschrijving 1913. 3. Suppletoir kohier hondenbelas ring. 4. Behandeling van de pensioen regeling van het weduwen- en weezenfonds der gemeenteamb tenaren. jKeeuwijk. Verslag van de leden vergadering der Groene Kruis-afdee- ling Reenwijk en Omstreken, De voorzitter, dr. J. M. van Staveren alhier, opende de vergadering, onder het uitspreken van een korte schets aangaande den toestand der afdeeling. Werden in 1912, ten behoeve der afdeeling, twee Hghallen aangeschaft, in 1913 werd een wijkverpleging inge voerd en een cursus gehouden in moe derverzorging en zuigelingenbescher- ming, daartoe in staat gesteld, voor wat eerstgenoemde betreft, door het geven van subsidies door de verschil lende kerkgenootschappen en die ge meenten Reeuwyk en Zwaminlrdam, waarvoor een woord van dank aan die verschillende instellingen voor hun welwillende medewerking. Voorlezing wordt gedaan van ver schillende ingekomen stukken, welke allen door de vergadering worden aangenomen voor kennisgeving. De secretaris, de heer E. J. Mignon brengt daarna verslag uit over den toestand en haar verrichtingen in het afge- loopen jaar 1912hieruit bleek, dat weer evenals vorig jaar, ruim gebruik was gemaakt van de verschillende ver schillende verplegingsartikelen. Tevens bleek ook dat verschillende verple gingsartikelen langer in het bezit bleven der gebruikers, dan volstrekt noodig was. Verzocht wordt om na gemaakt gebruik de verplegingsartike len zoo spoedig mogelijk terug te be zorgen bij den magazijnmeester. Verder bleek, dat de afdeeling op 1 Januari 1912, 224 leden telde. Daarna deed de penningmeester, de heer A. Lam mer», rekening en verantwoording over het jaar 4912. De ontvangsten hebben over dat iaar bedragen f 399.20!/i, de uitgaven f 358.8SM/,, batig saldo f 40.31. Het reservefonds bedroeg f 333.56 De commissie belast geweest met het nazien der rekening en verantwoor ding, de heeren A. Goudswaard, P. den Ouden en A. van der Spiegel, deelen mede. dat de rekening door hen is nagezien en in orde bevonden is. De begrooting voer het dienstjaar 1914 werd geraamd, in ontvangsten en uitgaven op f 309.67 Hierna bracht een der afgevaardigden naar de jl. gehouden 16e algemeene vergadering te Rotj^rdam, de heer E. J. Mignon, verslag uit van het in die vergadering behandelde. Aan de orde is de behan deling van den beschrijvingsbrief voor de 17e algemeene vergadering, te houden 29 October te Rotterdam. Do te benoemen afgevaardigden naar deze vergadering wordt opgedragen, voor de benoeming van 8 leden van het hoofdbestuur, stem uit te brengen op de heeren T. Beekenkamp te Goade- rek, C. J. M. Kroon te Qouda en zuster M. Meerkamp van Eemden te Rotterdam. Daarna is aan de orde het benoemen van 2 afgevaardigden en hun plaatsvervangers naar bovenge noemde algemeene vergadering. Hier voor werden gekozen dr. J. M. van Staveren en E. J. Mignon en tot hun plaatsvervangers de heeren ds. P. van der Kooij en ds. S. van Doorn. Verkiezing van 3 bestuursleden. Aan de beurt van periodieke at treding zijn de heerends. P. van der Kooy, as. S. van Doorn en C. Vermeulen Czn. Bij stemming werden zy herkozen. Bij de rondvraag werd geïnformeerd hoe het stond met aen te houden cursus vanwege de afdeeling, naar aanleiding van het genomen besluit in de voor gaande vergadering betreffende de te honden cursus van eerste hulp by ongelukken, in 't byzonder die over drenkelingen. De voorzitter antwoordt, dat het bestnur er nog niet in is ge slaagd een cursus-leider te vinden, ondanks de vele correspondentie hier over al gevoerd. Getracht zal worden een cursus-leider te vinden om gevolg te geven aan voornoemd genomen besluit. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter dp vergadering, die door 17 leden werd bijgewoond.! V o e t bal Olympia 1 trok gisteren naar het 'Rotterdamnche U.D.i. zonder van der ilorst en Sauter. Olympia bleek ook gisteren weer niét gelukkig in dezo competitie, daar zij mot 42 verloor. Tot rust walren dc Gouwe naars do meerderen en brachten den stand op 1—0. Doch daarna moest v. d. Torren uitvallen, wegens oen bles suur, waarna met 10 man verder ge speeld werd. Tot even voor tijd bleef de stand '2—2, doch toen volgde uit een strafschop no. 8 en direct daar op een vierde. De Olympian©» moe ten bij het schieten veel pech gehad hebben. Aan de Achterwillens speelde T.ü. P. tegen Groen Wit uit Rotterdam. Bet was een forsche, meermalen te forsche wedstrijd; vooral de rechts half dor gastheeren speelde zoor ge vaarlijk. De Rotterdammers wonnen met 4—0. Voor den Goudschen Voetbalbond speelden Olympia 11 op het Sportterrein te gen Gouda 1 welke de Gouda-men- schen met 3—0 wonnen. Gouda 11 ontving D. V. 8. 11 uit Alphen en wonnen verdienstelijk met 4—1. De Struis I wist met 6—1 van do V. V. Boskoop te winnen. Volksw. Speelde oen v ri endschap- pelijken wedstrijd tegen R.F.U. 11 uit Rotterdam en kregen met 6—8 van i gasten een lesje. Korfbal. De Goudsche Korfbalclub Swift" speelde gisteren op het Hportterrein tegen Vitesse 11 uit Leiden. Do gas ten wonnen met 6—2. Amicitia—H. 8. V. 11 6—2. De* eerste wedstrijd van Amicitia in de nieuwe competitie is dus werkelijk in een mooie overwinning geëindigd. Eigenlijk hadden we, na wat Amicitia verleden J»ar heeft vertoond, niet op zulk een succes durven hopen. De belangstelling van bet publiek op t terrein zelf is wel eens grooter ge weest. Jammer, want de afwezigen hadden ditmaal ongelijk. Onze Bos- koopers hebben nog niet veel hart voor sport, getuige ook de talrijke toeschouwers, welke telkenmale van af den weg de wedstrijden gadeslaan ongenegen als zij zijn bet dubbeltje voor entree te offeren. Zij hebben ongelijk, omdat het niet mogelijk is, van zoo verren afstand het mooie kurfbalspel goed te volgen, roet den strijd echt mede te leven. Ze onthou den zich zelf een spannend genot enAmicitia den geldelfiken steun die «e zoo opperbest kan gebruiken. Te twee uur, het aanvangsuur van den wedstrijd, was de officieel© scheids-, rechter nog niet aanwezig, eu toen deze om half drie nog op het appèl ontbrak, werd de leiding van den wedstrijd opgedragen aan den heer A. Frank, bondseheidsrechter alhier. Of nu het langdurige wachten, of wel het vreemde van een eersten "of ficieeion competitie-wedstrijd de spe lers van hun stuk hooft gebracht, weet ik niet, maar een feit is het dat gedurende de eerste twintig minuten het spel voortdurend zeer zenuwach tig was. De verdedigingen van beide cluhs werkten nog het best; van kalm doelen kwam ai heel weinig. Nu eens schenen do Hagenaars de sterksten to zullen worden, dan weer kwam Ami citia wat beter uit. Eindelijk na 25 minuten spelens behaalt Amicitia hot eerste doelpunt door J. Frisse!. Dat geeft den Boskoopers moed; ze vin don hun zelfvertrouwen weer on na respectievelijk 7 en 10 minuten heb ben de darner N. Kromhout en J. de Bruijn het VÓt 3—U voor Amicitia ge bracht. Deie club blijft nu voortdu rend sterker, doch dank zij do goedo verdediging van H.8.V. veranderjL.de doolverhouding niet. Rust gaat aIzoo in met 3—0 voor Amicitia. Na de rust is het spoedig mej. N. Kromhout, die door oen kèurig doel punt de voorsprong weer weet to vorgrootèn. En ais nauwelijks vijf minuten zijn verloopen, boekt Amici tia haar vijfde doelpunt. H.8-.V., hoe wei nog niet van haren zenuwachtigen snel vorm vrij, weert zich geducht. Meermalen valt er nu workefijk eer ste klasse spel te bewonderen, waar bij de Hagenaars toonen in samenspel ter dogo thuis te zijn. Na 8 miuuteu zieu zij hun zwoegen door een eerste puntje bekrooud, een oogonblik bi ter door. een tweede gevolgd. 11.8. V. is nu werkelijk sterker, wat het pu bliek langs het lijntje prikkelt, Ami citia voortdurend krachtig aan te moedigen. 8oms zelfs ontaardt dit in een soort gebrul, dat juist de speler* geheel van dreef brengt. Na oenige minuten heeft Mej. A. Frissel voor de zesde maal do vijandelijke korf met succes bestookt, en zoo blijft de stand tot hot einde daar is. Amicitia heeft welverdiend gewon nen, al zou een uitslag 64 boter de verhouding hebben weergegeven. De scheidsrechter zal wel doen bij volgende wedstrijden wat actiever don bal in tie verschjJIende vakken tq volgen. Eftkéle onaangename beslissin gen waren dan wellicht voorkomen. Dok vergete Amicitia niet, dat samenspel in den aanval heel goed is, mits dit steeds zij iu de richting van bet doel. Amicitia houde dus goedenmoed. Een flink begiu is het halve werk! De eerste stap op don weg naar de eerste klasse, is een goede ge weest. T. A. H. r®?5 Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien góede aanvoer, pryzen waren voor lsto kw. 43, 2e en 8e 33 cent per half kilo. Vette Kalveren, goede aanvoer, Iste kw. 33, 2e 28, 3e 26 cent per half kilo. Vette varkens goede aanvoer lste kw. 28, 2e 26 Va, 3o 24 cent per half kilo. Schapen en lammeren goed aan gevoerd. Handel in vet vee traag, vette Kal veren prijsh., Varkens traag lager in prijs, Schapen en lammeren met rede lijke omzet. De verkiezingen in Italië. ROME, 27 Oct. De resultaten van do gisteren gehouden verkiezingen doen verwachten dat de Regeering me4 groote meerderheid wordt gehand haafd. Do liberalen behielden al hön zetels, gesteund door de katholieken, deze wonnen eenige zetels. De ra dicalen zullen in gelijk aantal te- rugkeeren. Er zijn 124 herstemmingen. Kabinetscrisis geëindigd. MADRID, 27 Oct. De kabinetscri sis is geëindigd. Dato, de gewezen conservatieve kamerpresident heeft de opdracht tot vorming van een kabi net aanvaard. De oud-minister Talma trad gister avond voor het eerst weer als pre dikant op in de Rogentcsse-Kerk te 'a Gravenhage. De Kerk was stampvol. Reeds een half uur vóór den aanvang van den dienst moeeten velen worden afge wezen. De predikant had tot tektst Jesaia 7 v. 9 laatste gedeelte. De fietsendieven {rijn weer druk in de weer in de residentie. Aangifte is gedaan, waaruit blijkt dat In den nacht van Vrijdag op Zaterdag zo- ven fietsen uit portalen van wonin gen zijn gestolen van het Koninklyk Meteriologisch Instituut teTjE BILDT. Hoogste barometerstand 766.0 te Nice, laagste stand 739.2 te Torahavn. Verwachting tot den volgenden dag Matige, tijdelyk krachtige zoidoosto- lyke tot zuidwestelyke wind, zwaar bewolkt waarschijnlijk eenige regen, zelfde temperatuur. VAX DKN 27 OCT. 1913. Staitslccnincen. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. OoBtenr. Belastingvrije Krononronto 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 6 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.my) 1898 4 pot. ld. Obl. (Nicolai Spoor- veg) 1867-69 4 pet. Id. Obligatie Ge Emis sie 4 pet. Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Ail. Binnenland Gbl. 6 pet. Brazilië. Funding Lee- ïing 6 pet. d. Obl. 1889 4 pot. Venezulea Dipl. Schuld f1906 3 pet. Bank- en Credlet-Inttel- linten. Fed. Bankaandeelon Industr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting A Refining Co. Cert. v. Aancf. Anglo American Tele graph Oy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kol. Crediet Instel I. en Cnltnnr Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur My. Aand. Ned. Handol-My.C.v.A. HUnbonw M(jen. Ketahoen" Mynbouw Mjj. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw My. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum-Ondern. Dordsche Petroleum In dustrie My. Gew. A. Kon. Ned. Mij. totExpl. v. Petr, Bronn. C.v.A. .Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A. Scheepvaart Hyen. Ned.Am. Stoomvaart" My. Aand. Sfcoomvaart-Mrj. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak yij. A. Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v, Aand. Peruvian Corporation Iim. Cert. v. Aand. Speerwegen. Holl. IJzeren Spoor- eegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. Warschau-Weenen Ipoorwegmn. Aand. dito dito Act. ae Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cv. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premleleenlngen. AmsterdamAand. 3pct. Hongarije. Tneiss-Ro- gulirungs-Gos. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 6—61/* pCt. Amerikanen vast, Mijnen prijshou dend, Rubbers stil, Petroleum vast, Tabakken weinig omzet, Culturen iets zwakker, Nat. en Buitenl. Staatsfond sen prijshoudend. 77% 77% 80% 80% 61V, -T 100'/,, 100% 87'%, 87%, 89% 83% 80% 36'/, 36% n 101% 76 76% 67% 57% 116 44 44% 64 64 23% 67% 67'/, 236 242 189% 235% 242 16% 190 31% 188 32'/,, 187 186% 636 633'/, 626 201 197'/, U2'/, l1/,. 4 104'/, 105'/, 8 8'%, 8% 93% 93 38% 98'/, 61 61'/, 185% 94% 92% 92% 27%, 27% 160 4'%„ 162 4'/, 100 100 144

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2