ie wniDc IE R J uilgnoiigd lairlhl T. Jkr. Mr. I. ft L Hl DOORN i 1 October net unie” ’s en els ri ffl M 52e Jaargang. No. 12315. behalve Zon- SvLïtexxlaxxca.. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. 0^ 4 I la n s. tXtimelijR Baminó. 11) AM. a-i» oen. lakelijkheden. Vrijdag 31 October 1913. UI eaa. -^.«d.'vextea^.txe'bls.cL voor G-ovlcLsl eix OancxstreUseao-- Versohijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. - r 4 groote iukc regei meeru.iu Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit- aan uwbare andere 200 ‘RDAM op 80 onds. (Wordt vervolgd.) f0.55 0.10 Vrij bewerkt door AMO. b F (illlllSUIE UIHRAVT PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer. Elke regel meer Vedstrijd 10 cent. 40 Nu is het in deze landen betrekkelijk gemakkelijk, wanneer men de macht in handen heeft, om een verkiezing ten eigen voordeele te doen uitvallen. Men maakt eenvoudig zijn tegenstan ders onmogelijk, hetzij door ze in de gevangenis te zetten, hetij wanneer dit mislukt ze zoo te vervolgen, dat de tegenstander zijn heil bulten het land zoekt. Ook Huerta heeft hiertoe zijn best gedaan. Echter ten opzichte van Felix Diaz heeft hij niet veel succes gehad. Zondag heeft nu de •verkiezing plaats gehad en naar wat er uit de vaak tegenstrijdige berich ten is af te leiden, is er geen wettelijk resultaat bereikt. Van de 80.000 kie zers schijnen er slechts 7000 ter stem bus te zijn gegaan. De andere vonden het blijkbaar veiliger ziclu buiten den strijd te houden. Daar er echter geen voldoende percentage aan de stemming heeft deelgenomen moet dus een nieuwe verkiezing plaats hebben. Uit den uitslag is wel gebleken, dat er een meerderheid was voor Huerta als president en Blanquet als vice-presi dent. Daardoor zou de toestand voor- loopig zoo blijven. Men beweert echter, dat Blanquet als voorloopig president zal optreden. Het lijkt ons toe, dat I dit een truc is. Volgens de <Qond-1 wet kan een voorloopig president niet ajs zoodanig voor definitief gekozen ^worden. Nu neemt men het in Mexico wel piet zoo nauw met de grondwet, doch Rusland schijnt ©enigermate, Duitschland, Engeland en Frankrijk te hebben bewogen nog geen defini tieve beslissing te nemen tegenover Mexico dan na overleg met Amerika. We wachten maar af, wat dit weer zal oplevoren. Voor de stemming voor een lid van de Provinciale Staten van Zuid- Holland, (vacature-Vingerling) op WOENSDAG 5 NOV. a.s. bevelen wij ten zeerste aan te ’s Gravenhage. Wij vestigen er de aandacht op dat de stembureaux geopend zijn van 8—5 uur. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post Met' Geïllustreerd Zondagsblad Idem franco per post Abonnementen worden dagelijks aangenoi Markt 31, bij onze Agenten, den E die de internationale financieele com missie aangaat. Niemand heeft het recht, dit aandeel vooruit vast te stel len. Zulks zou een soort financieel ultimatum zijn, waaraan Servië zich niet kan onderwerpen. Een korporaal van het Vreemdelin genlegioen Draux genaamd, heeft zich bij de politie aangemeld. Hij vertelde dat hij wegens vervalsching van offi- cieele stukken zeventien jaar geleden tot tuchthuisstraf veroordeeld werd. Hij wist echter te ontkomen, en onder den naam van Lehman nam hij dienst bij het Vreemdelingenlegioen. Zeven tien jaar heeft hij zich uitstekend ge dragen, zijn zaak zal behandeld worden. I Mexico. De rust in vele Staten van Midden- en Zuid-Amérika Mat nog al veel te - wenschen over. Van een geregelde regeering kan geen sprake zyn, waar het vaak gebeurd, flat de regeerings- personen nauwelijks aan het roer zijn of zij worden reeds weer verjaagd door anderen, die al evenzeer belust zijn op het eten van de Staatsruif, als hun voorgangers dit waren en hun opvolgers dit zullen zyn. Vooral neznela en Mexico zijn voortduren^ blootgesteld aan politieke revoluties/ die van het land een toevluchtsoord maken voor alle politieke gelukzoekers. Nauwelijks toch heeft een president zijn zetel ingenomen, of andere pre tendenten staan gereed hem aan te vallen. Mexico kan in dit opzicht meespreken. Nog altijd ligt ons versch in het geheugen de moord op den vorigen president Madera. Eerlijk ge zegd is het na dien tijd niet rustig meer geweest. Tallooze malen heeft zijn opvolger Huerta zich met de wa pens moeten verdedigen tegen hen, die van zijn presidentschap niets wil den weten. Dit was echter nog on gevaarlijk voor Huerta in vergelijking met de oppositie die Amerika tegen zijn bewind voerde. Amerika wei gerde zich zoo maar goedschiks met de toestand te verzoenen. Het hoppte ook dat met name Engeland zulks zou doen, wat echter niet zoo zeer het geval is geweest. President Wil son kon dan ook niet nalaten er zijn misnoegen dezer dagen bedekt over te uiten. Intusschen moet de verkie zing voor een presidqpt plaats hebben. 4) In plaats van te antwoorden, per tinent een verklaring te geven, pers te Wilfred Jordan de lippen op el kaar, als wilde hij daarmee het op komend gevoel van verbittering smo ren. Met verachting haalde hij de schouders op. „Antwoord mij”, sprak Elf ride v. Karstenbrook op* gebiedenden toon. „Om mij te kunnen bezitten, hadt gij uw eigen trots en de kinderachtige vijandigheid van uw zwakhoofdigen oom wel kunnen overwinnen; dat kan niet betwist worden. Als ge uw kunstenaarsluimen en geniale grillen niet hebt willen terzijde zetten, hoe hebt gij dan van mij kunnen verlan gen, dat ik, zonder verzet mij zou onderwerpen aan mijn lot in een ar- melijke woning? Ik beminde u, met het vooruitzicht op een onbezorgde toekomst aan uw zijde had ik gaarne een paar jaar willen wachten. Maar gij hebt niet daarnaar gehandeld „Ik kon mfln rechtsgeleerde studie niet voortzetten, en brouwer wilde ik ook niet worden,” antwoordde hij' barsch. „Het eerste deed mijn ouders f 1.25 1.50 1.50 1.90 aangenomen aan ons Bureau: Boekhanddren de Postkantoren. mijn zucht tot zelfbehoud, is ze|f oen egoïst.” „En als ik evenzoo had gehandeld en als ik nu eens een rijke vrouw had getrouwd en mijn beter ik voor goud had geofferd „Daarvan stond niets in de sterren geschreven,” zeide' zij glimlachend. „Dan hadden wij elkaar immers zoo niet kunnen ontmoeten. Kom, laat ons de zaken neihen, zooals ze helaas nu zijn, en niet zooals ze zijn konden.” Zij liet een zachten zucht hooren, terwijl zij hem daarbij smachtend aan- „Zal ik u wederzien, Wilfred? Ja? Stellig? Wanneer? Het naderende oogenblik van schei den maakte hem elke weigering onmo gelijk. De oude liefde voor haar was weer in zijn hart ontwaakt. Liefst ware hij nu, in dit zalige oogenblik van weder-terugvinden hier gebleven in deze scherachtig verlichte kamer met de gevaarlijke atmosfeer van bloe men. „Wilt gij dan, dat ik terugkom,” vroeg hij met trillende stem. Zij knikte blij hem zoo te hooren. „Spoedig?” vroeg hij zachter. „Morgenavond” „Omstreeks dezen tijd „Nepn, om negen uur verwacht lik eenige gasten.” Ontsteld deed hij een schrede aclr- teruit. half duistere kamer te verlaten, waar in het knappend haardvuur zulke vreemde lichtverschijnselen wierp. Een angstig gevoel overmeesterde hem, zijn ademhaling stond bijna stil en zijn aderen aan zijn slapen klopten pijnlijk. Hij stond onbeweeglijk en dacht aan het verleden, toen hij het zoet der eerste liefde smaakte met haar, die nu voor hem stond. Als de uren van geluk eens terugkeerden? Vijandschap mocht er niet tusschen hen bestaan, had zij gezegd zij wilde dus vrede. En als hij vrede sloot? Hij... de bedrogene... en met haar... die hem misleidde en teleur stelde? Welk soort van vrede kon het dan zijn? „Weet je wat vrede tusschen ons beduidt?” „Ge denkt er lang over, sprak El fride ongeduldig, „ik vermoedde, dat dit wederzien uw wrpk wel zou ont wapenen. Ge wilt mijn onderwijzer niet zijn, gé kunt mijn vriend dan weer worden, Wilfred, wil je dat?” „Waarom vraagt ge dat?” vroeg hij, aanhoudend het oog op haar be koorlijk gelaat gevestigd houdende, „Oh, Elfride, als gij eens berouw hadt! Wat hebt ge veel vergooid! En aan wien, Elfride?” „Stil”, zeide zij haastig, en stak hom haar hand toe, „vergeten heb ik je nooit geheel, al trouwde ik een ander uit zucht om de armoede te ont vluchten. Wie mij aanklaagt wegens h Zweden. Zweden en Rusland. De Russische militare attaché te Stockholm, kapitein Assanowitsj is gisteren uit de Zweedsche hoofdstad vertrokken en zal waarschijnlijk door de Russische regeering binnenkort worden teruggeroepen. Aanleiding tot deze terugroeping is de rol, die de kapitein vervuld heeft in de thans bij het gerecht aanhangige spionnage-zaak van den Zweedschen onderofficier Törngren, die tegelijk met een jongen Zweedschen koopman aangeklaagd is aan Rusland militaire geheimen te hebben medegedeeld. Deze zaak houdt reeds eenigen tijd de openbare meening in Zweden bezig en heeft ook aanleiding gegeven tot geruchten van een politieke spanning tusschen de Zweedsche en de! Russi sche regeering, geruchten, die van Stockholm uit, weden tegengesproken. Russische militaire attaché’s zijn reeds dikwijls, en in den laatsten tijd op nieuw in Oostenrijk-Hongarije, als lei ders van de een of andere^pionnage- aangelegenheid opgetreden. Met de terugroeping van den gecompromit- teerden officier eindigde dan meesten tijds de zaak. Thans echter schijnt zich de Zeedsche bevolking niet bij zulk een oplossing te willen nederleggen, en neemt de verbolgenheid eerder toe dan Af, omdat men veronderstelt, dat Zweden als het ware door Russische spionnen wordt plat geloopen. Fbankrijk. Na den oorlog. Naar de Figaro meldt, heeft de Fransche regeering kortgeleden beslo ten, de noteering ter beurze van de nieuwe Servische leening van 250 mil- lioen fres. Önverwijld toe te staan, wanneer Servië de volgende voorwaar den goedkeurt: primo moet de Ser- vische regeering het beginsel van te- weinig^ rugbetaling der Turksche schuld voor iet veroverde Turksche gebied erken- |riftn, secundo moet het door Servië l'h <yvor te nemen aandeel in de Turksche laftt Mchuld ongeveer 40 millioen fres. of ijl? circa 2 millioen fres. aan jaarlijksche rente bedragen. De Servische regeering verklaarde echter deze laatste voorwaarden niet te kunnen aannemen. Wel was zij be reid, officieus het beginsel van terug betaling te erkennen, doch de vast stelling van dit aandeel aan de Turk sche Schuld is uitsluitend een zaak, Balkan-Staten. Officieel wordt gemeld, dat de Turk sche gedelegeerden instructies hebben bekomen, welke nog steeds niet geheel in overeenstemming zijn met de eischen der Grieken en dientengevolge het sluiten van een devinitieven vrede waarschijnlijk nog minstens 14 dagen op zich zal laten wachten. De benoeming van den Prins van Wied tot vorst van Albanië kan naar uit Weenen aan de Kölnische wordt gemeld binnen 2 weken tegemoet worden gezien. Alle mogend- den dood aan, het tweede „Waarom hebt gij dan niet ge zorgd, dat gij de erfgenaam van uw oom den brouwer werd?” viel Elfride von Karstenbrook in. „Oude mannen zijn zoo gemakkelijk om den vinger te winden. Waarom hebt gij die erfe nis niet gekregen?” De oogen van Wilfred Jordan fon kelden van woesten haat. „Waarom? Omdat een schurk mij die ontstal Omdat hij beter den oude om den vinger kon winden Omdat hij meer bedreven was in de kunstgrepen, die gij mij hadt aanbevolen! Omdat hij daardoor erfgenaam werd. Ja, daar om ben ik in uw oogen een ellen dige geworden, en al ben ik het niet in de mijne, dan ben ik toch iemand die voor zijn gevaarlijken natuurlij ken aanleg boet met de bitterste ver nederingen. Ik ben iemand, die zijn kunstji/ welke geen brood verschaft, voor een paar kleine zilverstukken ten beste moet geven, en die zijn troost moet vinden in een dakkamer tje. Ziedaar.” „En liet gij u die berooving zoo zachtzinnig welgevallen?” vroeg zij hoonend. Hij maakte een beweging van toorn en wilde haar hand grijpen doch hij liet den arm weer zakken. „Lach en spot zooveel ge wilt. Ik was een dwaas jou een blik in mijn hart te gunnen; liever zou ik willen sterven, dan jnijn gemoedsaandoenin- Engeland. Een wervelstorm. Het Taff-dal in Zuid-Wales is Dins dag het tooneel geweest van een wervelstorm, waarover thans eenige bijzonderheden bekend zijn geworden. Het terrein waarop de storm woedde was slechts 250 meter breed, doch de schade die aangericht werd is zeer aanzienlijk Kerken, en kapellen, als mede verscheidene huizen zijn vol komen vermeldeen voetbalspelen- werd 20 meter door de lucht geslingerd en kwam tegen een muur terecht, hij was onmiddelijk dood. Een mijnwerker werd van een straatweg 300 meter ver in het land gedreven, waar men hem dood vond liggen. De storm ging vergezeld van overstroomingen, waar door honderden dakloos geworden zijn en vele personen gewond werden. Rusland. Het proces te Kieff. Alle gisteren gehoorde deskundigen verklaarden dat de moordenaar zijn misdaad niet in de groeve, War het lijk gevonden is, begaan kan hebben. Daarin toch is geen enkel bloedspoor ‘gevonden en bovendiflh is de groeve te klein. De moord is gepleegd op een plaats waar klei lag en het lijk is eerst later, toen het bloed al was opgedroogd, naar de groeve gebracht. Russische gevangenisgruwelen. In de jongste aflevering van het „Weekblad van het Rechtu deelt de heer J. I. De Haan, die weer nieuwe onthullingen omtrent de centrale ge**4 vangenis te Orel ontving o.a. h©t vol gende mede: betalingelke regel meer 6 ct^ Reclames f 025 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. heden hebben in de door hem gestelde financieele en politieke voorwaarden toegestemd en de Prins zal binnenkort de aangekondigde bezoeken te Weenen en Rome afleggen. In de questie van de bepaling der Zuidgrens staan Oostenrijk-Hongarije en Italië op het standpunt, dat de grens voor 20 November zijn vast gesteld en alle Grieksche troepen uiterlijk 31 December van Albaneesch grondgebied teruggetrokken moeten zijn. De streken, doör Grieksche agiato- ren bewerkt, maften naar de meening der beide mogendheden kortweg aan Albanië worde» toegewezen. Japan. De pest in Japan. Te Jekohama komen sedert 20 Sep tember gevrfen van pest voor vyf tot 10 October, waarvan er 3 doodelijk afliepen. Alle aangetasten stonden in eenigerlei betrekking tot de douane, zoodat vandaar de besmetting schijnt te zijn gekoihen. Men is aanstonds een kruistocht tegen de ratten be gonnen in die 3 weken werden er 20,000 gedood. En nu was het opmer kelijk dat daarbij 3 maal zooveel door pest aangetaste dieren juist in de douane-kantoren gevangen waren als elders. De verdelging der ratten, het af sluiten van vermoedelijk besmette hui zen en personen, uitrooken en reinigen van alle Japansche wijken is door de overheid met groote kracht ter hand genomen. Een pestcommissie werkt met niet minder dan 1500 koelies. Mfn neemt aan, dat de ziekte uit Sjanghai of Hongkong is overgebracht. Aan het vlugge en doortastende op treden der Japanners bij zulke gele genheden, is het te danken, dat Japan ondanks het sterke handelsverkeer met het Oost- en Zuid-Aziatische post- en cholera-gebied, betrekkelijk zoo van die ziekten te lijden heeft. Griekenland. Naar ’t Neue Wiener Tagebl^ meldt, heeft Griekenland in Oostenrij], Hongarije groote bestellingen oorlogs materiaal gedaan, nl. 300,000 Mann- licher geweren, 200 machinegeweren en 50 millioen patronen. Bovendien heeft het bij Creus^t 50 batterijen veldgeschut besteld. Alles moet binnen zeer korten ter mijn worden geleverd. gen te openbaren. Er is nog oen plekje in mijn binnenste dat onaan getast is, waar ik geen wraak koes ter tegen den schaamteloozen roover van mijn rijkdom, waar ik zelfs uw trouwbreuk vergeef. Dat plekje is iedereen onbekend en zal dat ook wel blijven; daar zetelt het geloof in me zelf, in mijn talent, in mijn goeden onbevlekt recht.” Bij deze laatste woorden had hij het hoofd fier opgeheven. Het was alsof er een ander mensch stond voor de verbaasde vrouw in wier boezem de vonk der liefde opnieuw gloorde. Haastig stapte zij eenige schreden terug, zoodat zij de deur versperde, en schudde toen haif-lachend het hoofd zoodat de kleine haarkrulletjes er be koorlijk omheen fladderden. „Moefen wij in vijandschap schei den omdat gij in uw goed rechtstaat tegenover jezelf en tegenover je be- klagenswaardig noodlot vroeg de jonge vrouw met zenuwachtig trillen de stem. Kunnen wij dat noodlot dan niet vergeten, en elkaar de teleurstel ling vergeven, waardoor wij beiden geleden hebben Hij streek met de hand langs het voorhoofd. Was het de bedwelmende geur der bloemen, of was het de klank van haar stem, dat zijn hart als met dub bele slagen deed kloppen Zijn voe ten waren als aan den grond genageld. Hij deed geen poging meer om deze

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1