sreozEST. ZBIxxn-en laan.d.. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht Officieels Prijscourant Effeotenhandel te Amsterdam - - - - - - - - Het aantal zelfmoorden was in de gevangenis te Orel voortdurend zeer groot. De gevangenisarts gaf in zulk een geval als doodsoorzaak steeds op pneumonie. Ten slotte werd het aantal zelfmoorden toch te groot en besloot de administratie het te beperken. Aan gekondigd werd, dat wanneer in een slaapzaal (cellen zijn er niet in meer derheid) weder iemand zich van het leven beroofde, de geheele zaal zou worden gegeeseld. De gevangenen let ten aldus op elkander. En nu volgt het verhaal van mijn berichtgeverIn de zesde kamer van de vierde afdeeling, de kamer der levenslang veroordeelden heeft zich het volgende voorgedaan. Hier zat een politiek gevangene. Ivan Soedig. Bij zijn arrestatie in de Baltische provin ciën had men hem onmenschelijk mis handeld. En deze mishandeling had sporen achtergelaten. In Orel werd hij weer aan nieuwe kwellingen blootge- stéld. Hij kon het niet langer uithou den en op een avond wendde hij zich tot zijn kamergenooten en smeekte dringend: „VVienden, sta me toe, me op te hangen. Ik heb geen kracht meer om te lijden. Ik kan niet meer". Niemand verwonderde zich hierover, want ieder dacht voor zichals Soedig zich ophangt worden we allen geslagen. Maar het niet toelaten kan ook niet, want de man is al te veel gemarteld. En missohien is het morgen mijn beurt om te vragen, hetzelfde te mogen doen. Na eenig aarzelen besloot de kamer Soedig te veroorloven aanzijn leven een einde te maken. Opzettelijk gingen ze allen vroeger dan gewoon lijk slapen. Ze trokken de dekens oVer de hoofden om het gerochel niet te hooren en de laatste stuiptrekkingen van den makker niet te zien. En ver vuld van koude ontzetting wachtten zij. Velen weenden. Soedig bevestigde aan den muur een linnen strop en hing «ich op. 's Morgens werd zijn lijk uit de strik gehaald en zijn kameraden, die hem veroorloofd hadden uit de hel van Orel weg te gaan werden vreese- lijk mishandeld". En dan vervolgt mijn berichtgever Veel sterfgevallen heb ik de laatste jaren meegemaakt, de jaren van voor arrest en katorga. Veel heb ik gezien, wat ik vroeger voor onmogelijk hield. Maar zelfs in de annalen der Rus sische gevangenissen staat de zelf moord van Ivan Soodig als een eenig feit beschreven. DüITSCnLAND. Anti-kerkelijke betoogingen. Het Berlijnsche „comité der confessie loozen", dat onder de leus „algemeene staking tegen de Staatskerk" optreedt, heeft in de Duitsche hoofdstad een viertal groote volksvergaderingen be legd. Behalve de bekende monist prof. Ostwald traden, aldus wordt aan de Köln. Ztg. geseind, naast de gewone sociaal-democratische redenaars, de „tien-geboden-Hoffman" en dr. Karl Liebknecht op. In tegenstelling met de socialisten, die in de kerk alleen een instrument der heerschende klasse zien, spoorde de leider van het mo nisme aan tot uittreding uit de lands- kerk, „om redenen van innerlijke rein heid en eerlijkheid". De vergadering werd door 8000 personen bezocht, waarvan 1328 een verklaring van uit treding onderteekenden. De uitvoering van artt. 369370 Invaliditeitswet. Van zeer bevoegde zijde wordt aan het Vad. het volgende geschreven: In De Nederlander van 25 October komt een zeer tendentieuse aanval voor op de wijze, waarop aan de artt. 369 en 370 der Invaliditeitswet uit voering wordt gegeven, die eenige tegenspraak eischt, omdat daardoor een legende-vorming in de hand zou kunnen worden gewerkt, met de wer kelijkheid geheel in strijd. Het wordt daar voorgesteld, alsof een sociaal-democratisch hoofdambte naar met politieke bedoelingen het werk van een antirevolutionnair Mi nister bederft. Het zal goed zijn op te merken, dat de uitvoering der wet niet berust bij eenig hoofdambtenaar, maar bij het bestuur der Rijksverzekeringsbank. Al spreekt het van zelf, dat den hoofd ambtenaar, die, met volkomên instem ming overigens van den Minister met de leiding der werkzaamheden is belast, in de organisatie van den dienst en in regeling van allerlei details de vrije hand wordt gelaten, evenzeer spreekt het van zelf, dat de groote lijnen op de bestuurskamer worden getrokken en dat alle twijfelachtige vragen daar door dien hoofdambtenaar worden aan gebracht en daar worden beslist. Maar bovendien zijn de beginselen, waarvoor bij de toepassing der artikelen 369 en 370 moet worden uitgegaan, in con ferenties van Minister Talma met het bestuur der Bank, waarbij bedoelde hoofdambtenaar tegenwoordig, was, besproken en vastgesteld, en zijn de aanplakbiljetten, waarbij de ouden van dagen worden opgeroepen, en de hand leiding, waarbij de tusschenpersonen worden geïnstrueerd, van Minister Talma afkomstig. Men kan er dan ook zeker van zijn, dat de voorlichting, door den hoofdambtenaar aan de rente commissies gegeven, volkómen met de bedoelingen van den Minister Talma overeenstemt. De oorzaak van de groote misreke ning ten aanzien van het aantal rente trekkers, is nergens anders te vinden dan in het gemis van betrouwbare gegevens, die den hoogleeraar Kluyver bij de schatting van het aantal recht hebbenden de plank deed misslaan. De nieuwe commandant van het veldleger. De generaal-majoor G. A. Buhlman, benoemd tot luit.-generaal en com mandant van het veldleger, genoot zijn opleiding tot officier aan de Kon. militaire academie, werd 26 Juli 1872 benoemd tot 2e-luit. bij het 8e reg. inf. te Arnhem, in 1878 na zijn benoeming tot le-luit. geplaatst aan de Kon. militaire academie en vier jaar later bij het 6e reg. inf. te Breda. In 1891 werd hij bevorderd tot kapitein en geplaatst bij de Normaal-schietschool en zes jaar later bij het reg. gren. en jagers. Kort na zijn benoeming tot majoor bij het 2e reg. inf. te Maas tricht, keerde hij weder terug bij het reg. gren. en jagers, werd 1 Mei 1903 benoemd tot luit.-kolonel en directeur van de Normaal-schietschool en in het volgend jaar toegevoegd aan den in specteur der infanterie. Den 1 Mei 1905 volgde zijn benoeming tot kolo nel commandant van het 3e reg. inf. te Bergen-op-Zoom en 1 Februari 1910 tot generaal-majoor en commandant van de 4e divisie te Arnhem. De generaal is 61 jaar oud. (N. Crt.) Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Han del zijn over de afgeloopen week in Nederland uitgesproken 39 faillisse menten tegen 26 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Albanië. De opperwachtmeester Van Rijen en de wachtmeester le kl. Stok van het 3e reg. veld-art. te Breda zijn, naar de Bred. Ct. meldt, aangewezen om den kolonel De Veer te vergezellen naar Albanië. De Heer J. T. Cremer. De heer J. T. Cremer, lid van de Eerste Kamer, zal naar het N. v. d. D. meldt van zijn echtgenoote vergezeld, een reis naar Indië maken, om in de eerste plaats een bezoek te brengen op Penang. Het echtpaar zal half December vertrekken en denkelijk in het begin van April weder hier te lande teruggekeerd zijn. „Nieuwsblad" qp „De Courant"* Men schrijft uit Amsterdam aan de N. Crt. Met zekerheid kan thans worden gemeld, dat het „Nieuwsblad voor Nederland", in verband met het aftre den van den heer D. A. van Waalwijk als directeur van dat blad, eigendom is geworden ♦an den heer Holdert, van „De Courant"—„Telegraaf". Desertie. Nabij het klooster te Rilland-Bath is een zak gevonden met een volledige soldaten uniform erin. Zelfs de bajonet en de koppel ontbraken niet. Gelet op het feit, dat een soldaat te Rilland een hoed en jas kocht, ligt de onder stelling voor de hand, dat een der militairen, die zich voor oefeningen te Vlake bevinden, de wijk genomen heeft. Te Delft ontsnapte gistermorgen een woeste koe aan haar geleider. Het dier liep een viertal personen om en toen den winkel van B. aan de Markt bin nen. Met veel moeite is het beest in dien winkel met behulp van een schiet- masker afgemaakt. Persoonlijke ongelukken vielen niet voor. (N. Crt.) Een., vondst. In een naar Scheveningen gaand tramrijtuig van de S. S.-stoomtram vond de heer D. Clement, gepensio neerd chef van het personenbureu der S. S. te 's Gravenhage, onder de ban ken een pakje, dat bleek in te houden f 1200 aan bankpapier. Hij deed te Scheveningen aangifte en zeer kort daarop meldde zich een dame aan het S. S. station als de eigenares. Door bemiddeling van den heer C. kreeg de conducteur van het tramrij tuig, waarin het pakje verloren was, van de dame f25 belooning. (N. Ct.) Ook een record geslagen. Op den 6en April 1781 's morgens om 4 uur stierf in het Gasthuis te Brielle Pieternella Tijsers weduwe van Johannes Dormans. in den ouderdom van 102 jaar en 24 dagen. Hoewel zij in dat gesticht door de diaconie onder houden werd, vond de regeering der stad, dat deze vrouw om het zeldzaam hooge van baar leeftijd, evenals dat in Januari 1747 het geval was geweest met Jacomijntje IJserman, die 100 jaar 6 weken en 3 dagen oud was- was geworden en insgelijks tot de be- hoeftigen behoorde, een graf in de Sinte-Catharinekerk toekwam. Tevens werd in de magstraatvergadering van Zaterdag 7 April besloten, dat bij de begrafenis de drie krggsraden der bur gerij zouden assisteeren terwijl de ma gistraten voor zich besloten haar „de laatste eer te zullen aandoen, ieder Lid in zijn particulier". Ook was Volgens een ander bericht, een stadsbode offi cieel bij die plechtigheid. Op haar graf werd een steen met toepasselijk inschrift geplaatst. Sedert de weduwe Dormans heeft niemand in Den Briel, welken hoogen leeftijd men daar ook bereikte, dien ouderdom beleefd. Zij was dus,'om in de sporttaal onzer dagen te spreken, de houdster van het ouderdomsrecord. Dit record nu is door den Metalen- Kruisridder Corstiaan Hagers geslagen, die gisteren in goede gezondheid 102 jaar en 25 dagen geworden is. j (N. Ct,) Branden. Te Kerk-Driel zijn drie huizen en eenige hooibergen afgebrand. De brand kwam aan in den hooiberg van H. v. A., wiens huis mede in de vlammen op ging. Van daar sloeg het vuur over op de boerderij van de familie van H. en vervolgens op een arbeiderswoning. De brandweer kon geen der panden behouden. Eep en ander is door vet- zekering gedekt. Door onbekende oorzaak brandde te Hatert, bij Nijmegen, de keuterij van den Landbouwer De Looze totaal af. Een paard en eene geit kwamen in de vlammen om. Verzekering dekt de schade. Het 10-jarig zoontje van B. te Gta#- nerbrug, hetwelk voor 14 dagen een puistje in het gezicht kreeg, is ten gevolge van bloedvergiftiging tinder hevige pijnen bezweken. GOUDA, 31 October 1913. Het Onafhankelijkheidsfeest. Op het programma voor het onaf hankelijkheidsfeest zal ook voorkomen een aubade op het markplein. Omtrent deze aubade kunnen wij mededeelen dat zij zal word&i uitge voerd door de Goudsche Zangers- bestuurdersbond, onder leiding van den heer Zanen uit Ammerstol. Deze zangersbond hier een 3-tal maanden geleden opgericht, bestaat uit de gemengde zangverenigingen „Gouda", „E*elsior", „Zang en Vriend schap", „St.-Gregorius" en „Crescendo" en de mannenkoren „Door oefening kunst" en „Orpheus. Hoewel geen lid van den bond zal ook door het gemengde zangkoor Jeruel" hare medewerking voor deze aubade worden verleend. Het aantal1 deelnemers aan deze aubade zal 300 bedragen, waarvan 200 dames. Er wordt druk gerepeteerd, teneinde met de uit te voeren num mers goed voor den dag te kunnen komen. Het ligt in de bedoeling a Capella te zingen. Van de uit te voeren nummers werden ons genoemd „Nederland voor 100 jaar", compositie Zanen, het Wil helmus van Nassouwe, Wie Neer- landsch Bloed en Bede voor het Vaderland. Ter meerdere feestelijkheid zullen de deelnemers na samenkonjftt in Con cordia in optocht met muziek en banieren door de Sttogaan, waarna de uitvoering, die ongeveer een uur zal duren, zal plaats hebben. Gereformeerde Kerken. De classis Gouda der Geref. Kerken, heeft naar de „Stand." meldt, den heer J. B. Jansen, beroepen predikant te Zevenhuizen (Z.-H.), peremptoir geëxamineerd en pet algemeene stem men toegelaten. De afd. Gouda der S. D. A. P. Men meldt ons: De afd. Gouda der S. D. A. P. hield Woensdag j.l. een door 46 leden be zochte jaarvergadering. Het jaarver slag van den secretaris getuigde van een flinken groei zoowel wat het leden tal als het aantal lezers op de partij bladen aangaat. Het ledental is théhs 93. Het aftredend bestuur werd in zijn geheel herkozen. De brigadier-titulair der rijks veld- wacht, L. Korpel, wordt met ingang van 2 Nov. verplaatst van Gouda naar 's Gravenhage. Gedurende de maand October zijn in de Spaar- en Hulpbank ingelegd en terugbetaald de navolgende be dragen Inleg in 401 posten I f 11188.95 Bijgeschreven rente 1 - 45.53 Terugbetaling in 131 posten f 11234 48 11395.40 Meer terugbetaald dan ingelegd f 16Q,92 Aan het einde der maand Sept. was ten name der Inleggers in geschreven - 635889.62 V2 Zoodat hun ultimo Oct. bedroeg f |635728.701/'2 In den loop der maand October zijn 16 nieuwe boekjes afgegeVen, 4 bóek- jes opnieuw in gebruik gfesteld|'in 22 boekjes geheel11 afbetaald, zoodot aan het einde der maand Oct. 2573 blikjes in omloop war^n. De niëlwe R. H. B. S* Bij deÜRaad fiezer gemeente gekomen een sthrijven van B. id W, waarin mededeèling wordt gedaah van een van den Ministei van Bifanen- landsche zaken ingekomen schrijven d. d. 20 {Nov. dat de Ministq& in afwijking van zijn ambtsvoorganger, genoegen neemt met het jaapbod wan den Raad,' van S Mei j.b 'om ten be hoeve Vlljn een nieuw gebouw der Rijks Hoógofe Burgerschool alhier het benoodigdp terrein en een bijdrage van 1 75000.— fh den bouw en inrichtings kosten te schenken. De school zal ons Van Rijkswege worden gebouwd en Hventueele overschrijding der geraam-' de kosten komen ten laste van 's Rgks Schatkist, terwijl de bestaande regeling betreffende het medegebruik der lo kalen en die betreffende het gemeen schappelijk personeel van H. B. S. en Gymnasium gehandhaafd zullen blq- ven. De Minister stelt zich voor aan den Raad het betrekkelijke contract te zenden, zoodra het op de ontwerp begrooting van hpofdstuk V voor 1914 als eerste termijn voor bouw- en in richtingskosten uitgetrokken bedrag ad f30.000 door de Staten-Generaal e. v. zal zijn toegestaan. In verband met dit schmven hebben B. en W. zich gewend tol Regenten van het Iterson-Ziekenhuis tot aan koop van het terrein aan de Kruger- laan, hetwelk door de adviseurs der Regeering geschikt is bevonden voor den bouw van het nieuwe schoolge bouw. Dit terrein groot 4000 c.A. wordt aan de gemeente aangeboden voor f9000. In verband hiermede wordt nu door B. en W. voorgesteld het terrein aan de Krugerlaan aan te koopen en dit ten geschenke aan te bieden aan het Rijk met een bijdrage van f75000.— in de kosten van bouw en inrichting van het nieuwe schoolgebouw met daarbij behoorende conciërgewoning en gymnastiekzaal, onder de bepaling dat de thans in gebruik zijnde gë- bouwen en erf aan de gemeente wor den teruggegeven. In de Sociëteit van de Diergaarde te Rotterdam hield Woensdag de Zuid- Hollandsche Vereeniging „Het Groene Kruis" haar 17e algemeene vergade ring, onder voorzitterschap van dr. W. Mees. Herkozen zijn in het hoofdbestuur zuster M. Meerkamp van Emden en de heer O. J. M. Kroon, en gekozen de heer dr. T. Beekenkamp, te Gouderak Boskoop. Gisteren slaagde te Rot terdam voor het examen vrije en orde- oefeningen mej. N. Kromhout alhier. Als een bijzonderheid kftn worden vermeld dat door H. J. Zorg alhier dit jaar uit zijn tuin voor de tweede maal van dezelf4e planten flinke aar beien zijn geplukt. Gisteren geraakte bij het schutten in de sluis van den Laag Boskoopschen polder een knecht van den motor schipper van der Wolf overboord en viel in den diepen alunfkolk, terwijl het water met volle kracht uit de sluis stroomde. Door den sluiswachter werd direct de schuif dicht gezet en den drenkeling een boom toegestoken welke hg gelukkig wist te grepen. By het opstellen der heisteeg voor de te bouwen perceelen in fa Ham geraakte deze onklaar «met het gevolg dat alles naar beneden stortte. Pe materieele schade is aanzienlijk. PerBooniyke ongelukken hadden met plaats. Ten nadeele van A. Loef Pz. zijn hedennacht uit zijne loods, staande op het Reyneveld vyf kippen en een carbidlantaarn gestolen. By de ge- meente-politie is hiervan aangifte ge daan, welke een onderzoek heeft inge steld. Het Amerikaansche watervarentje. De heer F. L. Fokkens schaft aan de Telegraaf: Het gevaarlyke, vreemdsoortige, sponsachtige kroos in de slqoten te Boskoop, waarover geschreven wordt in uw blad van 27 Ootober, is geen kroos, maar een watervarentje. Het plantje is voor ons land unique. Het is een vluchteling uit den Leidschen Hortus en van origine Amerikaansoh. Blijkens zijn snelle verspreiding vindt het ons polderwater nog zoo kwaad niet. Dikke lagen ervan kunnen het watervlak van de sloten bedekken, zoodat het leven van andere plant aardige en zelfs dierlijke waterbewo ners onmogeiyk wordt. In Zuid-Hol land en Utrecht tón westen van het Merwedekanaal, welk gebied hét cen trum yan vqrbreidifig vormt, heet het by d|é boeren „róód kroos". In den nazomer en( hptft WijÉt het varantje de injjens ropde kléur.™ In ipoordxBpUan(h ten zuiden van het l|. is het" ook roup eenige jeren bekend Y«r het Jejttfrt vond ik het hier in de elootën longfi den Amitel- veensoHen weg, die op oe Nieuwe Meer uitkonwh. Ook de Mnders uit den Sloterpcuder kennén] net rpóds. Ten noorden van het IJ ij pftikhpt nergenB gezien, evenmin alsf fon oosten kan het Merwedekanaal.i foil tod De plant schijnt depjr schepen piet zoo gemakkeiyk verbreid te wordèn als Waterpeet, maar yoprhaar/var- breiding meer de transportwegen dan ons polderwater te volgen. De wetenschappelijke naam van het varentje is' Azolla Caroliana. Waddinxveen. Yan de 28 lote- lingen dezer gemeente, lichting 1914, zullen blijkens mededeeling van den Commissaris der Koningin de nummers 127 moeten worden ingehjfd, terwijl nummer 28 vry is van inlijving, n.l. C. G. van Es. In de Woensdag jl. gehouden ver gadering van den Gemeenteraad wa ren tegenwoordig alle leden, uitgezon derd de heer van den Akerboom, we gens ongesteldheid verhinderd ter ver gadering aanwezig te zijn. Voorzitter: de Burgemeester. De verslagen der vergaderingen van 9 en 16 September en 17 Octo ber worden onveranderd vastgesteld. De voorzitter doet mededeeling dat de navolgende stukken zijn ingekomen: lo. van Gedeputeerde Staten het ontvangst-bericht van de verordening tot tweede wijziging en aanvulling der Algemeene Politieverordening de zer gemeente; 2o. de bij Kon. Besl. dd. 14 Oct. 1913, no. 49, goedgekeur de verordening op de heffing van schoolgeld voor gewoon jager onder wijs in de Gemeente Waddinxveen 3o. het door Ged. Staten goedgekeur de schoolgeldkohier over de maand September jl.; 4o. een verzoek van C. van der Wolf alhier om vergun ning tot het dempen eener sloot ten midden van den Kerkweg, dit ver zoek wordt door den Raad toegestaan onder voorwaarde dat het gedempte gedeelte voor zoover het benoorden de rooilijn ligt, voldoende hard ge maakt, ten genoegen van B. W. moet worden opgeleverd en dat wordt toegestaan dat Het als openbaar voet pad, ten dienste van het algemeen, bij den Kerkweg worde getrokken eö als zoodanig op den Legger van We gen en Voetpaden gebracht, alsmede om niet aan de Gemeente in eigen dom wordt afgestaan, waarvoor de Gemeente zich met het voortdurend onderhoud belast, zoodat adressant daarvan is ontlast. Aan de orde is voorts punt 111 der agenda, nl. herziening van het besluit in zake der slorting voor pensioen der GemeeflW-ambtenaren en hunne weduwen en weezen. In de vergade ring van den 17 Oct. j.l. was door den Raad besloten een voorstel van de Financieele Commissie, ter zake dienende, in handen van B. W. te stellen om advies uit te brengen. In het uitgebracht advies zeggen B. en W., dat zij zich zeer goed kunnen vereenigen met, de zienswijze dqr com missie, dat het niet aangaat, dat de Gemeente nog meer dan het wqitelijk deel bijdraagt in de kosten dér pen- sioneeriug van hen, die reeds lang onze Gemeente hebben verlaten. /.ij geven in verband daarmede den Raad in overweging het besluit dd. 13 Bept. j.l. in te tronken en te bepalen: 10. dat de inkoop voor pensioen voor al le ambtenaren dezer Gemeente, voor zoover zij deelgerechtigd wenschen ie zijn in het pensioenlonds voor de gemeente-ambtenaren en op 1 Oct. 19la 10 functie waren, zoolang zij niet in dienst eener andere gemeente, een provincie of het Rijk overgaan, ge- ueel wordt genomen voor rekening der Gemeente en aizoo daarvan niets wordt verhaald op de ambtenaren 2o. dat de inkoop voor pensioen voor de ambtenaren, voor zoover zij deel gerechtigd wenschen te zijn in het pensioenfonds voor gemeente-ajjnbte- naren en op 1 October 1913 te Wad dinxveen niet meer in functie ujaren én nft die» datum overgaan in dienst eener andere gemeente, een provincie of het Rijk, zal worden vernaald op de ambtenaren, tot het maximum bij de wèt toegestaan; 3o. dat van het geen Voor rekening der Gemeente komt wegens bijdragen voor eigen pensioen, zoowel den tegenwoordige als der toekomstige ambtenaren zal worden herhaald twee procent hunner wedden, respectievelijk de pensioen grondslagen; en 4o. dat de bijdragen der Gemeente voor weduwen- enV06" zenpensioen der tegenwoordige zoo- #wel der] toekomstige aipbtónaren go- heel op^de ambtenaren zal worden verhaald] Door den Raad Svordt na uitvoerialp discussies besloten dd pun ten lb.,j2o.f en 1 aan te hemen en zen aiè volgt: „d rekeuing der Gei bijdragen voor ei| van het advies it 3o. te doen le- van hetgeen voor mte komt wegens pensioen der lenarëuj n i e t s zal >p die ambtenaren [tige ambtenaren 3 respectievelijk de i|oor den heer itelduom niets te ibtenaren en door om' te laten Jver- de finfenci- d aangaan- idrem. 1, inver worpten. vooriqo- grondsiafcten mWpib tegenwoordige hint wordpn (hefbaard dn op de «oekoi bunder fwed< ponsfóengrottdslai Alblas was verhalen den heer Hëijl valleri de eeie .icoïnndskie de de t^m^msl Deze VoorstelfteitWé] Aan de ordei by thai pige vaststelling,de] voor t pensioen voojj de,™ tenaren, hunne wte lurven en Weiezen, ingevolge art. 22 lidi der PeWoen- wet '191». «De defmitüöVè- waststeU^ig der grondslagen geschiedt doof den Minister van Financiön. De Minister schrijft hieromtrent: Over de voor- Joopige geregelde grondslagen zal voor het eigen- eu weduwen- en wee- zenpensioen der ambtenaren moeten worden bijgedragen, zoolang de be doelde vaststelling nog niet heeft plaats gehad. In gevallen, waarin bij de vaststelling van de voorioopige regeling wordt afgeweken en dienten gevolge niet het juiste bedrag aan bijdragen is betaald, zal het te weinig of het te veel betaalde bij de eerst volgende storting van bijdragen zijn bij te passen, r-esp. in mindering ko men van het dan verschuldigde. B. W. stellen nu den Raad voor, de grondslagen vast te stellen, volgens den door hen opgemaakten staat, wel ke aan de Leden reeds is toegezon den. Aldus wordt door den Raad be sloten. Aan de ordei^thans de benoeming van leden voo# mSt^tembureau van de op 5 N<yf. a.s. plaats hebbende stemming vjïor de verkiezing van een lid voor de^Rrovinciale Staten. Be noemd worden de heeren van de Weerdt en Herfst, plaatsvervangers zijn de Leden van den Raad, te be ginnen met den jongste in jaren. Aan de orde is thans punt 6 der agenda: de benoeming eener onder wijzeres aan school D ter voorziening in de vacalture ontstaan door het vertfrtek van Mej. M. J. vail den Berg. Daafna wordt aangenomen een voorstel van B.- Vf. inzake wijzi ging der begrooting voor 1913. Toe gevoegd worden 'een tweetal posten, in verband met de bijdragen voor pen sioen der Gemeente-ambtenaren. Ein delijk wordt overgegaan tot de be handeling der begrooting, dienst-1914. De heer „Bruins Slot vestigt de aan dacht op de Vereeniging van Neder- landsche gemeenten. Hij verzoekt een onderzoek in te stellen en dringt aan om zoo mogelijk als lid toe te tre den. De heer Jonkheid stelt voor een Bchoorsteenschouwer aan te stellen voor Bloemendaal en daarvoor een bedrag uit te trekken. Dit voorstel wordt door den Raad aangenomen. Op advies der financieele commis sie besloot de Raad f 300.uit te trekken voor straatverlichting in de morgenuren gedurende de maanden Januari, Februari, November en De cember. De heer Heijkoop vroeg en verkreeg verlichting bij nacht van den Inrijweg bij hét Dorp naar den Zuidplaspolder. De heer Bruins Slót stelde voor de straat der Noordkade te verbroeden. In den Raad vond dit voorstel instemming, en werd in han den gesteld van B. W. en de be trekkelijke raadscommissie van advies. De heer Alblas vestigde de aandacht op de sluis van den Voorofschen Polder. Ingesteld zal worden een on derzoek naar de verzekering van en kele leden van het brandweerperso neel hoofdzakelijk tegen geldelijke ge volgen van ongelukken. De geheele begrooting werd vastgesteld op f 61302.08 in ontvang en in uitgaaf op f 61227.18, met een batig saldo al- zoo van f 74.90. De hoofdelijke om slag werd op voorstel van den heer van de Weerdt verhoogd met f 500 en werd deze gebracht in totaal alzoo op een bedrag van f 11000.—. Daarna niets meer aan de orde zijnde, wordt de vergadering gesloten. Schoonhoven. "Woensdag en gis teren is hier het onafhankelijkheidsfeest gevierd. Nadat Woensdagmorgen vroeg her auten den aanvang der feestelijkheden met trompetgeschal hadden aangekon digd, werd van halfacht tot halfnegen het carillon bespeeld. Te negen uur bood het feestcomité in een openbare raadsvergadering de gemeen'te een oorkonde aan. Daarna opende de loco-burgemeester officieel de feestelijkheden met een toespraak tot de burgerij van het bordes vqn het stadhuis. Het verdere van den dag was hoofdzakelijk voor de kinderen, die een optocht hielden en in de scholen onthaald werden. Na den middag waren er kinder- en volksspelen. 'sAyonds gaven de drie zangver eenigingen gezamenlijk een zanguit voering voor het stadhuis, waarna de eerste dag besloten werd met een con cept door het plaatselijke muziekkorps. Den anderen dag 1 verd, nadat eerst Prins Willem Frederik op het veer was geland en naar het stadhuis was gpreden, een historisch i. allegorische optocht gehouden. In diép namiddag waren er ringryderijen, \teaarvoor veel deelnemers waren* 's Avoiids trok een lichtstoet door èe geillfimineerde stra ten, en werd ten besluite een conctert gegeveli. fj Vrijwel alle straten yraxen versierd. Er waren een twintigtal eerepoorten opgericht. Vooral den tpeeden dag was er veel bezoek uit' omliggende dorpqn. (|N. R. Gt.) KHmpén a. d. Lek. Het doch tertje. van J. v. Wijnen geraakte bij het épelen in de haven. ,Op het hulp geroep der andere kinderen, kwam de moeder intijds om jjé kleine te redden. Vanwege het Nut zal hier in de wintermaanden in de eerste openbare school een cursus worden gegeven in scheepsbouw, huisbouw- en machine- teekenen en wiskunde. Hiervoor kun nen de leerlingen, die den cursus wenschen te volgen, zich aanmelden a.s. Vrijdagavond in de 1ste openbare school waar de commissie zitting houdt. Na dien tijd worden geen leerlingen meer aangenomen. Zie verder Laatste Berichten. Vliegeh. In brand gevlogen. De vlieger Kühne steeg Maandag nacht om kwart voor één te Johan- nistal op. Hij wilde op zijn Albatros tweedekker over Keulen naar Parijs vliógen en van daar naar Biarritz en San Sebastian. In de buurt van Kassei echter waar hij in vol planó wilde landen, zagen dajaienschen plotseling zijn toestel kantelen en boven op de boomen val len, een paar takken doorboorden de machine en verbrijzelden het benzine reservoir. De benzine ontvlamde en in een oogenblik stond het gansche toe stel, ook de aviateur, in lichte laaie. Kühne redde zich door op 15 M. hoogte uit de machine te springen. Boeren vonden hem daar liggen. Zij doofden de vlammen, die geluk kig, dank zg de dikke leeren klee ding van den vliegman, dezen slechts weinig beduidende brandwonden had den bezorgd en vervoerden hem daarop naar het ziekenhuis te Grosz Almerode bg Kassei. Kühne heeft een paar rib ben gebroken en de longen zijn ietwat aangedaan, doch bestaat blijkbaar geen levensgevaar. (Hbld.) Pégond maakt school. De Berlijnsche correspondent van de N. R. Ct. seint: Te Johannisthal heeft de vlieger Friedrich hedenmiddag eenige kunsten van Pógoud nagedaan. Hg liet zich loodrecht naar beneden vallen, en be schreef zoo nauwe spiralen, dat zgn machine zijdeling ongeveer loodrecht lag. Hg deed dit met zijn zware Etrichtsaube met staanden motor en bovendien een passagier aan boord. Een poging om Pégoud's kantelingen na te doen, was daarmede onmogelgk. Pégond in ons land Men meldt ons De Fransohe vliegenier Pégond zal begin November te Rotterdam op Woudensteyn komqn vliegen. Het verzoek om vergunning is aan B. en W. gedaan; mocht dit worden afgewezen, dan zal Pógoud, indien B. en W. van Amsterdam toestemming verleenen, boven die stad zijn toeren doen. Het honorarium van 30.000 fr. zal door den impresario den heer Reese te Rotterdam worden betaald. Verkort Raadsverslag. In de hedenmiddag gehouden ver gadering van den Raad dezer gemeen te, waarin wegens ongesteldheid de heer H. J. Nederhofst Br. alwezig was, werd door den voorzitter me dedeeling gedaan dat door den Mi nister van Binneuiapdsche Zaken de onderwijsbijdrage vah het Rijk is be paald op f 50^08.69%voorts dat aan mej. Gravesteijn ten 'laste van het gemeente-pensioenfonds een pensioen is verleend van f 4Ö3 's jaars, in gaande 15 Mei 1913. Ingekomen wa ren o.a. een voorstel van B. W. inzake de nieuwe waarvoor wij naar de betreffende mededeeling in dit blad verwijzen, een adres van de Goudsche Vereen, van Gemeente werklieden houdende verzoek om loonsverhoging voor de vaklieden in gemeeflte-Hienst; een adres van de vereen. toK bescherming van dieren, waarin verzocht) wordt de paarden der gemeente niet de staart te doen afkappen of geen dieren aan te schaf fen met afgekapte staart, een adres van het comité voor den spoorweg Gouda-Montfoort-Utreqhi, verzoekend een belangrijk rentèloos voorschot, een gunstig preadvies op het adres van H. Hoogendoorn e.a. waarin ver-, gunning wordt geyraagd tot verlen ging van de Vierde Kade door aan bouw van 44 woningen, een verzoek om schadevergoeding van de Wed. Lammens als bewoonster van de Aal tje Baksteeg wegens noodzakelijke verhuizing, welk verzoek als onge zegeld werd ter zijde gelegd; een voorstel van, B. W. beoogend do overname vaü oenigtej stoepen aan de Wjjdstraat en de Markt teneinde daar trottdirs te doen aaMeggten, op, nader aangegeven voorwaarden en ten slot te een adres van den gemeente-ont vanger verzoekend fRepn gratificatie van .f 25 voor den *»tói»gbnh defc1- Huisman voor dienerfractirettqitmkfiko de aangiften voor da bondenbelasting. Op verzoek werd Mej. J. R. de Voogd eervol ontslag verleend als as sistente van de genwente-apotheek met ingang van 1 Jan.^.1914. De stembureaux vopr de verkiezing van een lid voor 'de Prov. Staten werden samengesteld als volgt: District 1: R. L. Martens, voorzit ter; C. W. v. d. Vélde en N. A. v. d. Ree. f District II: J. vtfc Galen, voorzit ter, J. de Jong, J.,Vergeer. District III: H. Knuttel, voorzit ter, P. J. Kolijn, 0. v. Veen Az. Benoemd werden: tot Regent van het Van Iterson- Ziekenhuis J. J. M. Hermanstot lid der Commissie van Toezicht op het Middelbaar OnderwijsR. "W. H. Pitlo tot sluisknechtJ. M. Sluytertot 2e keurmeester van vleesch en visch J. Frank; tot leeraren aan de Am- bachts-avondschoolin het rechtlijnig en projectieteekenen, P. den Breeje, leeraar alhierin het bouwkundig en vakteekenen, J. van der Velden Jr. assistent-leeraar alhier; in het hand- teekenen en boetseeren J. H. Stein- bach, leeraar alhiefv-' - De vgf laatstgenoemden treden in functie op een nader door B. en W. aan te geven datum. Zonder stemming werd besloten tot het aangaan van een Jading met de Goudsche Telefoon Mftbtöchappij. Door het verzoek van de Goudsche Vereeniging voor Volks- en School- baden tot intrekkiüg 'harer aanvrage van een renteloos voorschot, werd thans door B. en W. ingetrokken het voorstel te dezer zake. Met betrekking tot het voorstel tot het opdragen van den bouw van vijf woningen aan de Nieuwe Haven on dershands aan C. van Middelkoop voor f 7000.werd door de heeren van der Ree, Jongenburger en Kolijn hef woord gevoerd. De beide eerstgenoemden stelden de vraag of de voorwaarden van min. loon en maximum atbeidstijd en of het bestek in zgn geheel ook wijzigin gen had ondergaan. De heer Jongen- burger stelde ook de vraag of overleg was gepleegd met den laagsten in- schrgver. De heer Kolijn was tegen dit voorstel. Spr. begreep niet waarom de bouw niet was gpgmnd, wijl de laagste inschrg ving slechts f 300 boven het daarvoor uitgetrokken bedragging. Ook opperde de heer Kolijn de vraag of, waar het bestek in sommige dee- len voor tweeërlei uitleg vatbaar is} overleg was gepleegd tusschen den in den heer Middelkoop. De Gemeentebouwmeester staat bij de aannemers nu niet zoo gemakke lijk aangeschreven. Kan wellicht zijn overeengekomen dat van de afbraak der huizen kan worden gebruikt bij den bouw? Ten slotte stelde spr. voor het werk te voeren in eigen beheer. De voorzitter verklaarde dat het bestek in zijn geheel is gehandhaafd, dat geen bijzonder overleg heeft plaats gehad en spr. noemde het „gelukkig" dat de gemeentebouwmeester niet „makkelijk" is. Door den voorzitter zelf was daags na.de aanbesteding met den aannemer Middelkoop gesproken en vandaar dit resultaat. Wat aangaat de niet-gunning, B. en W. meenden bg den Raad niet om een hooger bedrag te mogen aan komen. Ten overvloede is met den laagsten inschrijver nog overleg ge- Sieegd zijn bedrag te verlagen, doch eze wilde niet. In stemming gebracht werd het voorstel van B. en W. aangenomen,' waardoor dat van den heer Kolgn ver viel. Aan de orde was daarop de ge- pieentebegrooting voor 1914. Algemeene beschouwingen werden niet. gehouden. If 1 Bij art, 71 werd door den heer van Eijk na een korte toelichting het voor stel gedaan aan Gedep. Staten te ver zoeken een betere £salarisregeling te treffen voor den burgemeester, den secretaris en den ontvanger. Dit voor stel beoogde aan die ambtenaren bo ven hunne salarissen resp. bedragende f3500.—, f3000.— en f 2500.—toe te kennen twee 6-jaarlijksche verhoogin gen elk groot f 250. Dit voorstel deed heel geleidelijk een stormpje opsteken in den Raad, niet om het bedrag dat werd gevraagd evenmin omdat men meende dat de gepresteerde diensten voldoende wor den gesalarieerd, maar omdat aan de rechterzijde de mededeeling was ge worden dat door den heer Van de Velde een ander voorstel zou wor den gedaan, waarvan de resultaten alleen voor den burgemeester zouden blijken en de heer van Eijk van zijn voorstel niet had gesproken dan in deze vergadering. De heer Jongenburger vooral maak te zich tot tolk der rechterzijde voor het standpunt dat de leden rechts er niet zaten voor aanvulling, maar moestên kunnen beoordeelen de voor stellen, die aan de orde komen. De heer van de Velde deelde mede ook aan een lid der linkerzijde de mededeeling te hebben gedaan en stel lig te meenen dat alle loden wisten van zijn voorstel. De heer van Eijk verklaarde nu niets van het voorstel-v, d. Velde te hebben geweten, hetgeen door den heer van de Velde in twijfel werd getrokken. Het gevolg daarvan was een kleine heftige discussie, die door den voorzitter met zijn hamer werd bezworen. Het voorstel-van de Velde beoogde salarisverhooging van den burgemees ter op f 4000.—. Na stemming bleek het voorstel-van Eijk te zijn aange nomen met 9 tegen 7 stemmep. (De zitting duurt voort) ^JJngeval. Hedenmiddag is van den nieuwen Schouwburg het ijzeren hek dat ge plaatst wordt op het balcon boven den ingang naar beneden gevallen en terecht gekomen op een metselaar en opperman, die daar bezig waren. Beide werklieden werden aan het hoofd ver wond. Voorloopig werden zy in de Sociëteit verbonden, waarna door dr. Beyers heel spoedig het verband werd De werklieden konden zich toen naar hun woningen begeven. Tegeltableau. Door de Plateelbakkerg Zuid-Hol land is op bestellling vervaardigd een tableau, ter gelegenheid van 75 jarig bestaan der R. V. S. te Rotterdam, verschillende gebouwen en portretten betrekking hebbend op die levensver zekering maatschappij. Ais mooi bakstuk, groot c.a. 2X1 2 meter, is dit tableau zeer bezienswaar dig. Het is bij de firma B. de Jong, Gouwe ter bezichtiging gesteld. Grensincident. Op de grens bij Dinxperloo heeft zich een incident voorgedaan. Een Hollandsch kommies stond op den nitkgk op Pruisisch gebied. Hij werd daar door een Pruisischen collega op gemerkt, die hem gelastte dit gebied te verlaten. Toen de Hollandsche kommies aan deze sommatie niet voldeed, pakte de Duitscher den Hollander beet en zette hem de revolver op do borst. Hij verliet daarop het Pruisisch ge bied en diende daarop bij de autori teiten een klacht in. van het Koninklgk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 764.6 te München laagste stand 739.6 te Thors- havn. Verwachting tot den volgenden dag Meest matige zuidelijke tot weste- lgke wind, gedeeltelijk bewolkt, tgdelijk enkele regenbuien. Zelfde temperatuur. VAN DEN 31 OCT. 1913. Staatsleenlngen. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. OoBtenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij) 1898 4 pet. ld, Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id. Obligatie 6e Emis- tie 4 pet. Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico All. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezulea Dipl. Schuld 1905 3 pet. Bank- en Credlet-Instel- llngen. Fed. Bankaandeelen Industr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id. Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aana. Kol. Crediet instel!, en Caltnnr Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mg.C.v.A. Mfinbouw H(jen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mgn- bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum-Ondern. Dordsche Petroleum In dustrie Mg. Gew. A. Kon. Ned. Mij. totExpl. v. Petr, Bronn. C.v.A. „Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A. Scheepvaart Byen. Ned.Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A. Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v, Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor- wegmij. Aand. Mg. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. Warschau-Weenen ipoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Om. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Pflftmleleeningen. AmsterdamAand. 3 pet. Hongarije. Tüeiss-Re- gulirungs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 5 7%572 pCt. Nat. Staatf. stil, Buitenl. prijshou dend, Tabakken zeer weinig varieerend, Petroleum zwakker, Amerikanen luste loos, Mijnen beter, Rubbers vast. Vorige Koers. Koeri van heden. 77'/, 81V, 81'/,, 61% 100'/16 100%, 895/.e 89% 89% 90% 83'% 80% 36'/16 37%, 100% 76 100% 77 57'%, 64% 46% 45 64% 23% 23%, 58% 58%, 233% 249% 231%- 189% 16 186 30% 186 27 186% 186% 632'/, 633'/, 625 195 112% 119% 4%, 4%, 105 2'%, 9 8% 93% 98% 93'/, 98% 61% 185'/, 04% 92% 92%, 28%, 27% 151% 47/l6 150% 4'/, 99'%, 99% 144 144

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2