ÏRK ■■EB <G 1 Jlir. Mr. W. Th. C. UH DDBRN 3L Zaterdag 1 November 1913. 52e Jaargan IE lOOO... behalve Zón- Feeetdagen. en Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. B] EN ZOON. JEerste Blad. 50 75 De a.s. Statenstembus. I ken. rmerveer AHHIKKEN. TAMINIAU’S JAM d.e BESTE. ELST BIJ ARNHEM. IJ »r Qwater, w. FEUILLETON-) óCaitnelijR Saminó. XTxexx“ws- ezx ^.d.-veartexxtxe'blsu^. voor G-oixd.su szx Oxxxstrelcezx- Verschijnt dagelijks Uit welke bronnen? Telefoon Interc. 82. No. 13316. I LAG. zekering tégen i- flb- zeker juffrouw itwoordde zij, sterk blozend. die nu dan onmogelijk ver- II. (Wordt vervolgd.) November' donkere Het was een Dit Nummer bestaat uit drie bladen. gebleken de vrij dagen te».), Dr. A. E. DEN, Dr. P.H. Die om óf midde- le Tweede Ka len, de candida- 3 als een geluk je verkiezing te .candidaatstelling Brttouwen is bij les in het werk rverkiezing van VAN DOORN 1 zulks zou mo- fczou het Staten- zijn geworden, t JF*, voedingswaarde Medaille». koven, en MM. 1 Tilburg. lELONJEJr., Gouda. Vrij bewerkt door AMO. jelezen «cwam, sta, mij STERK RlLtllK [HPkh'IZB-Afl ai.-:- MQEnflllWUHRMEI. .n-Hl.EStSTALCLbS. f 1.25 1.50 1.50 (lOIhSdl E COURANT. De minister van financiën zal wel spoedig met wetsontwerpen moeten komen om de rijksmiddelen te verster ken. In zijn Financieele nota noemt de Ministerde invoering van een Rijks-inkomstenbelasting, de wijziging der successiebelasting, een belasting der goederen in de doode hand. De bronnen, waaruit nieuwe inkom sten kunnen worden gevonden, zijn daatmede niet uitgeput. Den der eerste zaken, die de minister van Financiën hopelijk ter hand zal nemen, is de herziening van de belast bare opbrengst van de onbebouwde eigendommen. De laatste maal, dat een schatting van de onbebouwde eigen dommen plaats had, geschiedde dit in 1879, terwijl de laatste schatting van voortsnellende wagens terecht kwam. De vrouw was doodsbleek van de en klemde zich sprakeloos deze het den vergemakkelijkt door king en door krachtigen steun, moeten in staat zijn al datgene doen, wat in het belang dezer ver kiezing noodlg wordt geaóht. Indien dat geschiedt, maar ook dan alleen, mag worden verwacht dat Gouda zal afvaardigen naar de Staten Jhr.Mr.W.Th.C. VAHOORII. Voor de stemming voor een lid van de Provinciale Staten van Zuid- Holtand, (vacature-Vingerling) op WOENSDAG 5 NOV. a.s. bevelen wij ten zeerste aan te ’s Gravenhage. Wij vestigen er de aandacht op dat de stembureaux geopend zijn van 8—5 uur. „Ge hebt golijk, te zien. Goeden Genoegen”, 8 a., Dr. I. H. J. Vo». Harmonie, 71/, moert. w- en Woningtoe- mensorg. nwij geregeld tijdig gen ontvangen van oerten, vermakeljk- leze dan in <musö en. der Staten juist de belangen ter spra ke komen van de gemeenten, van den land- en tuinbouw, van polders en waterschappen, daar kan toch zeker niemand beter ter zake kundig zijn dan hij, die als oud-burgemeester, als hoofd van een machtige organisatie op het gebied van land- en tuinbouw, als medebestuurder van polder en waterschap, het leven der provincie kent tot in de kleinste onderdeden. Waar in Mr. VAN DOORN ai die gunstige factoren aanwezig zijn, daar mag met vertrouwen de stembus van Woensdag worden tegemoet gezien. Maar met dat vertrouwen in den goe den uitslag moet aanwezig zijn den ernstigen wil om dien uitslag, die mogelijk is, ook te verkrijgen. Daar voor moet ieder het zijne doen. Den kieevereenigingen in het district moet het omvangrijke werk, dat zoo se rieus mogelijk moet geschieden, wor- medewer- Zij te PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post Met Geïllustreerd Zondagsblad Idem franco per post1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Markt 31, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren. In de komende dagen zal opnieuw do electorale strijd worden gestreden thans om bezetting van den Staten zetel voor het district Gouda, in de vacature- V ingerling. Zooals wij hebben gemeld, zijn vijf candidaten gesteld, van elke politieke richting, die aan de verkiezingen van 1913 hebben deelgenomen, één. Daar uit blijkt wel dat deze verkiezing ge heel staat in het teeken der politiek. Hoe kan het ook anders. De uit slag der groote Juni-verkiezingen heeft de rechterzijde in de minderheid gebracht. De coalitie is geslagen. Er zijn in de partijen der coalitie slagen gevallen, die uiterst pijnlijk hebben getroffen en waarover *zij nog niet heen zijn. De macht der coalitie in de Tweede Kamer is gebroken. Do leidende organen, die zitting hadden in het afgetreden kabinet zijn heen gegaan, zonder dat hpn een plaats is «geruimd in de Kamer van Honderd waar zij te voren als mannen der oppositie het vorig linksch kabinet op zoo felle wijze hebben bestreden. Dat aan anti-revolutionaire zijde dit ge mis in de Tweede Kamer 'ook wordt gevoeld en ook wordt erkend, blijkt en zijn nalatenschap te ontvangen. Die brief is opengebroken en ge’ voor dat hij in mijn handen k’ zoo waar als ik hier voor u Elfride. De argwaan is eerst in wakker geworden, toen het' helaas te laat was. Ik bemerkte de sporen van het openbreken der enveloppe. Maar hoe zou ik het bewijzen! Waarmede! En met welk doel? Al kon ik het bewijs leveren, wat hielp mij dat nog, daar het testament overeenkomstig de wettelijko bepalingen was opgesteld, en getoekend in het bijzijn der getui gen? En toch is het een schurken streek geweest 1” riep hij hartstoch telijk uit. „Het was het werk van een ollendigon verrader, die in het duister werkte in mijn nadeel zonder dat ik iets kwaads vermoedde. laatste brief van mijn oom was mij te bespotten en te hoonen het testament door slinksche len verkregen, die Hij hield de laatste schrik en klemde aan haar redder vast, zoodat nog moeite had haar veilig op voetpad te brengen. „Ge moet een volgende maal wat beter uitkijken, vrouwtje”, zei Jor dan met medelijden en ongeduld; „het loopt niet altijd zoo goed af. Maar ge trilt nog steeds”, verklaarde hij, bemerkende hoe zij beefde. „Ik woon hier in de buurt. Kom mee, dan zal mijn hospita u wel een glas water geven.” n" knikte. kan door den schrik niet op adem komen”. Terwijl hij de huisdeur voor haar opende, sloQg hij vluchtig een blik op haar bleek, knap gelaat. „Kom mee! Juffrouw Schnitzer, och toe Martha kwam toevallig juist uit de kamer de gang in, en blozend wend de zij nu het gelaat naar de straat deur. „Juffrouw Martha, daar was bijna een ongeluk gebeurd met deze „Gabrielle Weiner”, vulde de vreemdelinge aan. En nu vertelde hij in korte woor den, wat et gebeurd was. Onder het vertellen bemerkte hij, hoe aan Mar tha’s oogen en wangen nog te zien was dat zij geschreid had. En nu herinnerde hij zich ook dat hij haar w woorden in. Terwijl Elfride die vraag aan hem gesjeld had, was zij een stap op zij gegaan; de uitgang was daardoor nu vrij gekomen. Wilfred Jordan drukte nogmaals haar hand in de zijne, rukte toen de deur open en haastte zich om in de buitenlucht te komen. de belastbare opbrengt der bebouwde eigendommen plaats vond in 1897. Voor de vermogensbelasting wordt bepaald, dat de waarde van het ver mogen, belegd in onbebouwde eigen dommen, bepaald wordt door de belast bare opbrengst met 20 te vermenig vuldigen. Bovendien wordt de belastbare op brengst vooraf nog verminderd met le. de Rgksgrondbelasting en de daar van geheven opcenten over ’t loopende iaar, 2e. met de polder- en waterschaps lasten volgens den laatstbekenden jaar- lijkschen omslag voor zoover deze de som niet te boven gaat, welkg bij de regeling der belastbare opbrengst is afgetrokken en 3e. met-dfel bedrag of de geldswaarde derjaarlijLsche uit- keeringen ter zake van jopstal, erf pachten enz., dusgenaamde! huur of pacht, tiend. grondrenten\J>f andere op de goederen gevestigde schuld plichtigheid. Met de belastbare opbrengst staat de Grondbelasting in nauw verband, waar zij 4,16% van deze opbrengst bedraagt. Door de opcenten die Gemeente en Provincie mogen heffen op de Grond belasting is het voor deze colleges van groot belang, hoe de belastbare op brengst is geregeld. Voor de Gemeen ten is zij dit in nog meerdere mate, waar in landbouwstreken landbouwers in de gemeentelijke belasting worden aangeslagen naar het inkomen, dat zij van den bodem trekken. Hoe de belast bare opbrengst der ongebouwde eigen dommen geregeld is, is dus van Zeer groot belang. Het feit is, dat deze belastbare opbrengst, zooals de wet ze heeft vastgesteld, eenvoudig een pas kwil is. Uit cijfers, ons door betrouwbare deskundigen verstrekt en die met tal- looze te vermeerderen zijn, blijkt over tuigend, dat de. belastbare opbrengst zooals ze thans is vastgesteld, een zeer onbillijke ontleeding van het grond bezit beteekenr. Steken reeds de grond bezitters de waardestijging van den bodem in den zak, zonder daj zij er eenigen arbeid voor verrichten, onze belastingwetgeving geeft hun in zake vermogensbelasting enz. een privilege boven andere belastingbetalers. Werd de belastbare opbrengst gesteld over eenkomstig de verkoopwaarde van den grond of zeer aanzienlijk verhoogd, dan zouden eenige honderden mil- lioenen meer voor aanslag in de ver mogensbelasting in aanmerking komen. De grondbelasting zou bjj gelijkblij ken middag had zien schreien. Doch door de omkeering in zijn gemoeds- leven kwam hem dit nu voor, alsof het al langen tijd geleden gebeurd was, en alles hem vreemd geworden j voorkamer kan ik ii ‘niet zei Martha verlegen. „Wij ezoek.” 1de iets vriendelijks zeggen ichte. kiezingen duidelijk zinnigen kans van Magen hebben, waar met actieve propaganda zeer veel kan worden bereikt. De vrijzinnige kieevereenigingen in het district hebben vopr de verkiezing van Woensdag een candidaat gesteld, met wien zij Voorzeker een zeer goe de kans zullen makën. Dat Gouda’s afgevaardigde voor j mer bereid is gevon| tuur te aanvaarden, I kig teeken voor de beschouwen. Deze i toont dat er groot 1 de kiezers, dat zij a zullen stellen om de Jhr. Mr. W. Th. C te bevorderen. Indie gen gelukken, dam college een lid rijki waarop het zou kunnen bogen Sals een aanwinst van groot belang. Mr. VAN DOORSis een zeer ge ziene persoonlijkheid ip 4it district, en een man, jdie in- velerlei opzicht ook ten aanzien v|a zijn district veel heeft gé^ah wr” bevofdëring van de belangen ^aatfvan. Dat de jongste stembus voor de Tweede Ka mer hem een meerderheid heeft ge schonken, grooter ooit te voren, is niet een toevallige omstandigheid geweest; het komt ons integendeel voor, dat het een ttiting is geweest van groote waardeering van de zijde van het geheele kiezerscorps. Dat thans met groote ingenomenheid zijn candidatnur ook is gesteld in die gemeenten, welke uitsluitend voor de Statenverkiezingen tot het dis trict behooren, waar Mr. van Doorn niet het persoonlijk contact heeft met de kiezers ter plaatse, bewijst dat ook daar groot vertrouwen wordt gesteld inden man, die'zoovele jaren het Kamerdistrict Gouda in de Twee de Kamer vertegenwoordigt. De loopbaan van Mr. VAN DOORN wijst hem aan als een man, die in het Statencollege zitting behoort te hebben. Waar in de vergaderingen was. ..In I brengen! hebben Hij v en glim „Onze\ buurman Martha?! „Ja,” JÈntwuoruutj zij, bwjk muzvnti. „Gelukffl^!” dacht hij en daarbij kwam hem de schoone Elfriede in de gedachte in de met geuren vervulde kamer. „Goeden nacht dan, juffrouw.” Hij keerde zich om. Goeden nacht, meneer Jordan. *De vreemdelinge veranderde nu plotseling van houding, en greep Mar tha’s hand. „Hoe heet de heer... die mij red de?” vroeg zij nieuwsgierig, terwijl ze hem met groote oogen nakeek, tot hij op de trap uit het gezicht dwenen was. „Jordan, Wilfred Jordan,” zeide Martha zacht. De vreemdelinge, die zich Gabrielle Weiner had genoemd, drong nu nog nieuwsgieriger aan. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 gewone regels met bewjjsnummerf 0.55 Elke regel meer.0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels f0.35 by vooruit betaling elke regel meer 6 ets. Reclames f 025 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. 5) Zij voegde haastig erbij: „Ik zou denken, gij kunt mijn vriend toch wel zijn, nu gij mijn onderwijzer niet wilt wezen.” Wilfred Jordan dacht een oogenblik na en antwoordde: ik zal komen om u nacht, Elfride.” ZiT' greep zijn hand en hield vast. ..Nog een vraag! zeide zij. „Goed”. „Kunt gij de erfenis van uw oom v&n dien ouden «dwarskop nu nog niet meester worden met behulp van net gerecht Ik bedoel: kunt gij 't testament niet ongeldig laten verkla ren, waarin aan zijn boekhouder een half millioen toegeworpen is als een peperkoek Wilfred werd doodsbleek. ..Neen! Maar zwijg toch van dien boevenstreek Nog kort voor zijn dood heb ik een brief van mijn oom ontvangen ge kunt hem lezen waarin hij mij recht laat wedervaren en beloofde, dat hij mij op zijn sterf bed zou laten roepen om zijn zegen avond. De wies blies krachtig uit het westen door de volkrijke straten. Allengs viel er meer regen tusschen de sneeuwvlokken die de straten met een glibberige korst bedekten. Boog lampen on gasvlammen weerkaatsten haar licht in het spiegelend nat, op de straatsteenen, die een witten damp schenen op te geven. Wilfred Jordan sloeg daarop geen acht. Hij ging geheel op in zijn lief de voor die vrouw, die hij een uur geleden nog zoo verachtte. Met den hoed diep in de oogen getrokken, maakte hij voort om thuis te komen; daar kon hij zich geheel aan zijn ge dachten overgeven. In gepeins verzonken, zag hij niet de bonte menigte, die zich naar huis haastte om daar bescherming te vin den tegen den regen en de natte sneeuw. Aan de kruispunten der straten werd bij de groote drukte der rijtuigen het verkeer voor voet gangers nu en dan onmogelijk en soms gevaarlijk. Een vluchtigen blik in het rond werpende, wilde hij snel tusschen 2 rijtuigen doorglippen, 'toen hij plot seling een angstkreet hoorde achter zich, die hem deed omkijken. „Mijn hemel, gauw!” riep hij, en zich snel bukkende, trok hij een vrouw, die midden op de straat was uitgegleden, weer op de been en naar het voetpad, zoodat alleen haar afge vallen hoed onder de wielen van de uit hetgeen wij Donderdag jl. over namen uit de a.-r. Rotterdammer, en waarin wordt gezegd, „dat het niet aan hooge waardee ring voor de A.-R. Kamerclub ont brak. Dat onder hen ervaren staats lieden van gezag, die tot leiding der algemeene politiek geroepen zijn, ontbreken, beseft echter ieder”. Deze uitspraak laat aan duidelijk heid niets te wenschen over. Maar bovendien, hetgeen waarneembaar is voor ieder, het plaatsnemen van Dr. Kuyper aan de overzijde van het Binnenhof, niettegenstaande zijn door medische attesten gestaafd slecht ge hoor, dat blijkbaar voor de Eerste Kamer altijd nog goed genoeg is, toont ten duidelijkste aan, dat het overwicht en de leiding naar de Eer ste Kamer zijn overgebracht, waar de hoofdman der 4 itótirevolutionairen zijn mannen beheerscht. Daar voert de coalitie-politiek haar hoogtij en alles wat mogelijk is, zal worden ge daan om do machtspositie daar te behouden en als het zou kunnen nog te vorgrooten. Daarvoor is noodig, dat de samenstelling der Provinciale Staten zoodanig zij, dat steeds recht- sche elementen naar het Hoogerfiuis worden afgevaardigd. Van dat standpunt uit wordt de Statenverkiezing voer het district Gouda beschouwd, en daarom wordt de verkiezingscampagne tot behoud van den a.-r. zetel met de grootste inspanning gevoerd. Gouda’s Statendistrict is voor de vrijzinnigen niet gunstig van samen stelling. De gemeenten, welke daar toe behooren zijn voor een niet onbe langrijk deel gemeenten, waar rechts den boventoon voert, maar waar toch, het is bij de jongste Statenver- 50 fao,

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1