verken MMEB OM Blad. die ruim araplnies Jr Tijen. rdam. Jhr. Mr. W. Til. C. Ï1HMBN Mlaandag 3 No 52e Jaargang. er 1913. a.izxg' IENS, INGER 18-19. XTie-vu-ws- eox u^cL^eartexxtïeTols-cl -voor O-o^cLsu e:n. Oaacxstrellsexx- en Uitgevers A. iag S'o.ïtenlaxxca^ Einnen lazxd Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. I tJCeime lijft 6eminó. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. EN ZOON. Telefdon Interc. 82. Telefoon Interc. 82. im. icao, 4 jSAsrEï i t: i maat. en Kogrelflecchfe*. Vrij bewerkt door AMO. toch met aan. En ijlad 1 M GOUDSCHE COURANT. rv PRIJS DER A D V E R T E N T1N: Van’i—5 gewone regels met bewijsnummerf 0.55 J Elke» regel meer.0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van" 15 regels f 0.35 bjj vooruit- Jg beuling, elke regel meer 6 ets. Reclames f0 25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. Na de verandering, die er dien dag in zijn gemoed had plaats gegrepen, had hij zoo weinig trek in het ge brachte, dat hij lachte. „liet ie toch van harte gemeend,” zei Martha beschroomd, doch toch op vasten toon, en wilde heengaan. Hij voelde het onuitgesproken ver wijt, dat in die woorden lag, en ant woordde haastig: „Neem me niet kwalijk, gij moet een beetje toegcgend voor mij zijn. Gij hebt zeker aan uw moeder verteld, wat er met die juf frouw Welner gebeurd is Niet Ja, ja,” hij lachte weer „dat be grijp ik wel, en ik ben u zeer dank baar. Doch ik begrijp niet Het was haar wonderlijk te moede bij dit samenzijn, zoo wel en zoo wee, dat haar oogen zich tranen vulden. „Ge moet u niet zoo gekrenkt ge voelen,” zeidehij en greep haar hand, „ik bid u, doe dat niet, ach, wat behoeft gij u ook te bekommeren om een armen dwaas als ik ben, terwijl gij gelukkig zijt met uw aanstaande. Kom» laat ons gauw een glas ledi gen en met elkaar klinken Hoe ge lukkig, dat uw moeder aan dien heer- lijken wijn gedacht heeft!” Hij schonk het wijnglas vol zijn waterglas halfvol met wijn. (Wordt vervolgd) op den Balkan en die speciaal bevoegd genoemd mogen worden in deze kwes tie een oordeel uit te spreken, heeft men in dringende termen afgeraden, dat onze officieren een dergelyke taak zou worden opgelegd. Met name de Turksehe correspondent van N. Rott. Courant, heeft in een scherp betoog op de nadeelen van een dergelijke zending gewezen. Voor hen dan ook de feiten van den dag, voor zoover die op den Balkan betrekking hebben, hebben gevolgd is de reeks moeilijkheden, die te overwinnen zullen zijn, zoo groot dat men zich afvraagt of de regeering deze misschien zeer eervolle, maar nqg moeilijker opdracht wel had behooren aan te nemen. Reeds nu zijn de con flicten waarin Albanië gewikkeld ia voordat het nog eigenlijk bestaat, zoo vele, dat men zich met angst en beven moet af vragen of de Albaneezen als zelfstandig bestaand volk wel het recht van( eigen natie te zijn kan worden toegekend. Wie eenigermate over de litteratuur die over dit land is ver schenen, kon oordeelen, weet dat aller- wege de Albaneezen, als een volk wordt geschetst, dat van regeering in de diepe beteekenis van het woord niet wil weten. Hoe zal het dan opnemen een dwingend gezag zooals van de gendarmerie op Europeesche wijze ge schoeid, zal uitgaan. Is dit op zich zelf rocnls erg genoeg, nog erger is het dat de omringende landen den nieuwen staat met zoo weinig sym pathie begroeten. Hoe de houding van Servië is, hebben we reeds vroeger uiteen gezet. Over de verhouding tus- schen Griekenland en Albanië zullen we morgen een en ander schrijven. Van Hattem, aannemer te Sliedrecht L. Volker Azn., aannemer te Slie- drecht. (Stct.) moeid in uitdenken van baldadigheden, zijn naar de Maand. Crt. meldt, Zater dagmiddag in een nieuwen rol, nl. als struikroovers, opgetroden, hoewel niet met groot succes. Zij hebben, nl. ge tracht de automobiel van den minister president aan te houden. Minister As- Jwith, die zich op het oogenblik In Scotland bevindt, be^af zich Zater dag, vergezeld van zijn dochter, per -<uto naar Stirling, <?m tegenwoordig te zijn bij de onthulling van een stand beeld. Op een tiental kilometers af stand van de stad, versperde een troepje suffragettes den weg en de chaffear, vreezende voor een aanrij ding, remde onmiddelijk. De militante dames strooiden peper over minister Asquith en wilden hem met een kar wats slaan. Intusschen naderde een tweede automobiel, waarin zich detectives be vonden, belast met het toezichfopde veiligheid van den minister. De suf fragettes sloegen in allerijl op de vluoht. Minister Asquith bewaarde ge durende den aanslag zijn kalmte, maar zijn dochter toonde zich zeer angstig, haar vader, die door de suffragettes beschouwd wordt als een tegenstander, van wien zij zich tot eiken prys moe ten ontdoen. Düitsohland. De troonswisseling van Brunswijk. De ambtelijke Braunschweigisohe Anzeiger maakt een verklaring van hertog Ernst August openbaar waarin het volgende wordt gezegd n Wij ver zekeren met onze vorstelijke woorden, de grondwet des lands in al haar be palingen te willen in acht nemen, hand haven en beschermen. Als Duitsch vorst zullen wij onwrikbaar trouw blyven aan het Rijk en deszelfs ver heven Hoofd, in eene verhouding iot de hooge bondgenooten steeds de ver plichtingen vervullen, ons door de de nog, toen zij in de goed verwarm de kamer terugkeerde. De jonge man, die aan het gesprek der drie meer bejaarde personen geen aandacht had geschonken, keek vroo- lijk op toen hij Martha’s stem hoor de. Zij vertelde, wat er pas gebeurd was en welk een menschlievende daad Wilfred Jordan had verricht. „Wel,” zei juffrouw Schnitzer wel- meenend, „dan moesten wij dien bra ven hongerlijder boven maar eens uit- noodigen hier met ons te komen smul len van het lekkere gebraad. Hoe vindt gij dat, kind?” De jonge man stond van zijn stoel op en kwam langzaam naar de ronde tafel. „Als hij maar wil, moeder. Hij is zoo trotsch.” „Nu ja, sprak juffrouw Schnitzer lachend. „Hij is zeker trotsch op 't geen hij niet heeft, en op hetgeen hij niet is. Maar och, ik heb toch mede lijden met hem. Je moet niet denken, dat ik fatsoenlijke armoede veracht. En jongelui zijn soms Wei een beetje zonderling, voor zij tot den trouw dag komen. Goed, dan zullen wij hem maar wat boven laten brengen, daarmee uit! Zeg het maar even aan Christine, kind. Een halve kip en wat er bij ook, hoor! En niet zoo schraal. Een flesch wijn hoor je V... „Als u het goedvindt, moe, ga ik liever met Christine mee,” sprak het meisje, verlegen blozende. „Christine Voor de stemming voor een lid van de Provinciale Staten van Zuid- Holland, (vacature-Vingerling) op WOENSDAG 5 NOV. a.s. beveltir wij ten zeerste aan te *s Gravenhage. Wij vestigen er de aandacht op dat de stembureaux geopend zijn van 8—5 uur. Albanië. Nadat er reeds langen tijd sprake van was, dat officieren van het Neder- landsche leger zouden worden aange wezen om de gendarmerie in Albanië, den nieuwen Europeeschen staat, in het leven te roepen en er de leiding van in handen te nemen, zijn wij dezer dagen verrast door de benoeming van kolonel de Heer en majoor Thomson, om deze taak op zich te nemen. Na die benoeming zijn nog eenige minde ren aangewezen, die beide genoemde hoofdofncieren bij hun taak zouden moeten terzijde staan. Al dadelijk, nadat de benoeming was geschied, kon worden opgemefikt dat deze niet in allen deele de goed keuring van de Nederlanders weg droeg. Zelfs in het parlement vestigde men er de aandacht op dat het niet wensohelijk was, Nederlandsche offi cieren voor een dergelijke taak uit te zenden, omdat men het, gezien de vrij groote onhandelbaarheid van de Alba neezen, niet tactisch vond Nederland sche officieren te bezigen voor doel einden, die vrij zeker conflicten met de Mohammedaansche bevolking zou den te voorschijn roepen, conflicten, waarvan de terugslag zich in ster'ke mate op het Nederl. gezag in Inuië zouden kunnen doen gevoelen, wat gezien de groote prikkelbaarheid van de Indische bevolking allerminst wensohelijk is waar nu reeds verschijn selen zich voordoen, die er op wijzen, dat de rust in ons Mohammedaansch rijk niet zeer diep geworteld is. Ook uit de kringen van hen, die vrij goed op de hoogte zijn met de toestanden PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post Met Geïllustreerd Zondagsblad Idem franco per post. Abonnementen worden dagelijks Markt 31, bij onze Agenten, den Drooglegging Zuiderzee. Bij beschikking van den Minister van Waterstaat is een commissie in gesteld, die heeft te onderzoeken welke wijzigen in de begroetingen, voorko mende in hoofdstuk VII van het ver slag; der Staatscommissie in zake af sluiting en doogmaking van de Zui derzee van 14 April 1894 zuilen zijn aan te brengen, ten gevolge van stij ging van arbeidsloonen en van pryzen van materialen, alsmede van toepas sing van nieuwe werkwijzen bij de uitvoering van groote werken, en zijn benoemd a. tot lid en vopr- zitter dier commissie de heer A. Wort man, hoofd-ing^nieur-directeur van de Rijkswaterstaat le kl. te Haarlem j b. tot leden de heeren V. J. P. De Blocq van Kuffeler, ingenieur van den Rijks waterstaat 2e kl., te Hoorn, tevens secretarisJ. M. W. van Elzelingen, hoofdingenieur van den provincialen waterstaat te ’s GravenhageG. A, daarover berouw zien hebben en zij wilde het verleden in zijn armen ver geten Daar werd zacht op de deur ge klopt. Hij stond op om haar te gaan openen. Wilfred zag alleen de lieve geetaly te in de roode blouse. „Juffrouw MarthaI Hé, wat is er?” Hij moest eerst zijn gedachten tot de werkelijkheid terugroepen. En nu bemerkte hij ook de dikke Christine met het zwaar beladen blad en de bloote armen. „Mijne moeder” ving Martha aan. Maar zij kwam niet verder. Plotse ling riep de dikke keukenprinses uit: „Juffrouw Martha, alles goed en wel, maar beneden brandt de saus Neem alsjeblieft het blad zelf.” meteen had Martha reeds het in handen gekregen en snelde de keu kenmeid 4ieen. Blozend van verlegenheid en schrik stond Martha op den drempel der kamer. Zij kon niet terugtreden pon der gevaar dat alles van het blad op den vloer terechtkwam. „U moet de complimenten van moe der hebben,” begon ze eindelijk heel zacht, „Zij durfde niet hopen, dat u beneden zou willen komen, en daar om laat zij.,...»” Zij bleef in haar woorden steken, stapte langs den verrasten jonkman heen naar de tafel en zette het blad neer. verdragen die aan de Rijksgrondwet ten grondslag liggen, opgelegd?’ Een bom in een nonnenklooster. Uit Posen wordt aan de Maand. Crt. gemeld, dat in den tuin- van^het het klooster der Urailinen Cestö'Ga> lende een bom gevonden ia. Uit het door de polite ingesteld onderzoek^ bleek, dat de bom zeer sterk gehdeaw was, zoodat een ontploffing nmtAoX overziene gevolgen zou hebben genad. Men vermoedt, dat de aanslag het werk van een anarchist is. Het onder zoek naar den dader is tot heden zon der resultaat gebleven. BelgIb. België en het iCrupp-proces. Met groote belangstelling, aldus wordt uit de Belgischahoofdstad naar Berlijn geseind volgt men in België de behandeling van het Krupp-proces, inzonderheid voor zoover het Belgi sche leger aangaat. Een overigens neu traal Brusselsch blad heeft nameljjk zeer onlangs aan het Belgische minis terie van oorlog het verwijt gericht, dat het bij de firma Krupp geschut en munitie deels van verouderde modellen, deels van mindere hoedanigheid ge kocht heeft. Thans is een speciale com missie met het ondönkwk dezer aan gelegenheid belaag Nietmet duidelijke woorden, doch met een kennelijke be doeling worden de verklaringen van von Metzen weergegeven, vóór zoo ver deze op België en zijn verblijf te Brussel betrekking hebben men tracht de vraag te beantwoorden of het ver keer van von Metzen als gevolmach tigde van Krupp te Brussel even druk geweest is met de Belgische militaire autoriteiten, als dit tusschen de ver tegenwoordigers der firma en de mi litaire overheden te Berlijn het geval was. Mexico. De toestand. New-York, 1 Nov. Uit Mexico wordt geseind dat de opstandelingen bij Potiso 45 bereden politieagenten hebben vermoord, na hen eerst gru welijk te hebben mishandeld. De gendarmes waren uitgezonden tot bescherming van een dorp. Engeland. Minister Asquith door suffragettes aangevallen. De Engelsche suffragettes, onver- zegt misschien haar boodschap zoo lomp en hij is zoo fijngevoelig. Ik wilde hem de complimenten van u er bij brengen en zeggen, dat u verlangt dat hij zich wat versterkt na zijn goede daad.” „Wel,” zei juffrouw öchnitzer, „ik vind dat goed kind. Ja, die Christine kan soms zoo iets zoo lomp zeggen dat is werkelijk zoo...” „Zou ik de boodschap niet voor u kunnen doen, juffrouw Martha?” zei de jonge man snel. Daar moest juffrouw Schnitzer om lachen. „Wel Frans, dan zou het nog be ter zijn als mijn oude keukendragon- der alleen naar boven ging! Maak voort kind en laat die flesch beneden opentrekken. Ik denk dat hij boven wel geen kurkentrekker zal hebben.” De jonge man beet zich op de lip pen en begon in de kamer heen en weer te stappen. Bij de gangdeur ge komen, bleef hij zoo nu en dan luis teren, of hij de bekende lichte stap pen nog niet hoorde. Wat beneden nog druk besproken werd, had Wilfred Jordan reeds lang vergeten. Hij dacht slechts aan haar, aan de schoone vrouw, die hij weer beminde, vergetende hoe hij jarenlang zich zelf uit een oogpunt van zedelijk karakter zoo voel boven haar verhe ven geacht had, omdat zij haar liefde ontrouw was geworden ter wille van rijkdommen. Doch nu had hij haar 6) vEn Woont Jordan hier vroeg de vreemde vrouw belangstellend. „Ja. Hij woont op de derde ver dieping,” antwoordde Martha. „Is hij niet soms de zoon van den generaal-inspecteur van den genees kundigen dienst „Dat weet ik niet. Hij zegt, dat zijn ouders dood zijn. Komaan, ghat u maar mee naar mijn slaapkamer. O neen, het gaat hem vast niet goed. Ik geloof, dat hij zeer arm is. Kom, ga mee.” „Dank u,” zei de vreemde, bonder een spottenden blil^ in haar oogen te kunnen verbergen. „Ge ziet, ik ben weer heelemaal bekomen van den schrik. Zoo’n ake lig rijtuig! Ik laat mijnheer Jor dan nogmaals vriendelijk bedanken. Daarna keerde zij zich om en ver dween in he£ halfduister op straat, voordat Martha haar nog iets had kunnen vragen. Martha Schnitzer voelde een rilling door hare leden gaan, toen de koude tochtwind langs haar streek bij het dichtslaan der buitendeur. Zij huiver- f 1.25 1.50 „1.50 1.90 aangenomen aan ons Bureau Bockhandel en de Postkantoren. Middelbaar en Hooger Onderwijs. Door de vereeniging tot vereenvou diging en verbetering van examens en onderwijs is aan de Tweede Kamer een request ingezonden waarin door haar bedenkingen worden geopperd tegen de regeling van Middelbaar en Voorbereidend Hooger Onderwijs, zoo als die is belichaamd in de wetsont werpen welke thans bij de Kamer aanhangig zyn. In het adres wordt gezegd dat, waar als hoofddoel der voorgestelde regeling wordt beschouwd de mogelijkheid van uitstel der beroepskeuze, de keuze op 12— 13-iarigen leeftijd tusschen lyceum of middelbare school, geen verbetering wordt verkregen, daar daarmede niet wordt opgelost de vraag of de 12- of 13- jarige zal studeeren, ja dan neen. De aansluiting der middelbare sqhool ziju uuuulci vuuuuu axuu zeur angsug, of der school v. m. u. 1. o. aan het ly- daar zij vreesde voor het leven van ceum is aan zware beperkingen on- derhevig. Thans kan men een kind, wanneer het nog onzeker is of het voor hoogere stadie aanleg zal gaan toonen, de H. B. S. met 6 j. o. doen volgen, die zoovel voor beroepen, die geen* hoogere studie vereischen, opleidt als voor versohillende richtingen van het hooger onderwys. Even dringend als uitstel der be roepskeuze is de aansluiting tusschen de verschillende trappen van onderwijs. Als derde hoofdeisch moet aaneen nieuwe onderwysregeling worden ge steld, dat zij wake tegen overlading eu zorge voor een goede lichamelijke opvoeding. Ten slotte zegt het adres dat een afdoende regeling dient te worden getroffen voor de opleiding der leera ren, voor zoover zy niet aan de uni- versiteiten kannen studeeren. De Vereeniging meent dat een gewenschte oplossing daarvoor zou zyn de oprich ting van hoogere oefenscholen in ste den, waar geen universiteit is geves tigd, aan welke scholen het recht zou worden verleend, getuigschriften voor bevoegdheid voor het geven van on derwijs in verschillende vakken uit te reiken. Bij het adres is een bylago gevoegd waarin de gewenschte wyzigingen in het wetsontwerp worden aangegen. 40

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1