VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD Gemengde Berichten. DSZ-va.an.st. Stadsnieuws. SFOI3T. Laatste Berichten. BURGERLIJKE STAND. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant Ëffeoten faandel te Amsterdam M. O. en Voorbereidend iioogerO. Door het hoofdbestuur der Vereen, van Leeraren bij het M.O. ie aan de Tweede Kamer een adree gezonden, waarin wordt verzocht om, waar het in de bedoeling ligt van de Kegeering de door de vorige Kegeering inge diende wetsontwerpen lot reorganisa tie van het middelbaar en voorberei dend hooger onderwijs aan de orde te stellen lo. de genoemde wetsontwerpen niet aan te nemen; 2o. deze wetsvoorstellen ook te verwerpen, als het Latijn uit den on derbouw van het voorgestelde Lyce um mocht vervallen, maar overigens het grondplan van het voorgestelde onder wijs-systeem onveranderd blijft 3o. het daarheen te willen leiden, dat de reorganisatie van het middel baar en voorbereidend-hooger onder wijs worde gevoerd in de richting van een stelsel, waarvan de basis wordt gevormd door een algemeene middel bare schooi met driejarigen eursus, die algemeen ontwikkelend onder wijs geeft en tevens dient als onder bouw voor onderwijsinrichtingen van verschillenden aard, n.l. lo. scholen j voor verder algemeen ontwikkelend onderwijs van verschil!, hoofdrichting (klassiek-literair, modern-literair, ex act), en 2o. scholen met een meer be paald, in de richting der praktijk lig gend doel, zooais middelbare handels scholen, middelbare landbouwscholen, middelbare technische scholen, enz. Het Hoofdbestuur grondt zijn ver zoek op de vaste overtuiging, dat, mochten de ingediende reorgani satie-ontwerpen tot wet worden ver heven, dit bij den bestaanden toestand vergeleken zoowel in opvoedkundig alsin maatschappelijk opzicht achter uitgang zou beteekenen dat ditzelfde gelden zou voor het ge val, dat de bedoelde wetsontwerpen werden aangenomen, gewijzigd als bo ven onder 2o. is aangegeven; dat daarentegen alleen door aan neming van het onder 3o. geschetste stelsel in beide opzichten een belang rijke vooruitgang teweeggebracht kan worden en het praktisch-mogelijke kan worden gedaan om te bevorderen dat ieder komt, waar hij Nnaar aan leg en neiging het best past- Het adres is van een memorie van toelichting vergezeld. West-Indië. Vrijspraak van Meynoma. ttDe WeBt van 10 Oct. schrijft: Als een loopend vuurtje verspreidde zich gisteren net gerucht door de stad, dat de krijgsraad besloten had tot vrij spraak van luitenant Meynoma. De vreugde waarmede overal die tijding werd opgevangen en verder verspreid, was een treffend bewys van de groote belangstelling die voor deze zaak be staat. Zoo men weet, moet het vonnis door den gouverneur worden goedge keurd, alvorens men officieel kan spre ken van een vrijspraak. VRIJDAG BI OCTOBER 1913. (Vervolg). B. Een brief van de Commissie voor de strafverordeningen. Deze luidt al dus. Gouda, 27 October 1913. Wij hebben de eer Uwen Raad hierbij ter vaststelling aan te bieden eene door ons ontworpen Verordening tot wijzi ging der Algemeene Politieverordening voor deze gemeente. Deze daarin voorgestelde reductie wijzigingen van de artikelen 87 en 88 houden verband met rechterlijke uit spraken, terwyl de bepalingen van artikel 8Gbis en 103, tweede lid, door de praktyk noodig zijn gebleken. De Commissie voor de strafveror deningen. R. L. MARTENS. F. HERMAN Fz. N. A. v. t>. REE. R. U. JONGENBURGER. Aan den Raad dor Gemeente Gouda. (Ontwerp)-verordening tot wijziging van do Algemeene Politie-verordening voor de gemeente Gouda. Eenig artikel. In de Algemeene Politieverordening voor de gemeente Gouda, vastgesteld den 14n Juni 1912 en afgekondigd den 27n dier maand worden de volgende wijzigingen aangebracht I. In artikel 61 vervallen de woor den „de Aaltje Baksteeg". H. Artikel 62 vervalt. HL Tusschen de artikelen 86 en 87 wordt gebracht een nieuw artikel 80bis luidende „Het is verboden zonder vergunning van den Havenmeester in de Binnen- Gouwe twee vaartuigen naast elkander te doen of te laten liggen". IV. Artikel 87 wordt gewyzigd en „Het is verboden door het plaatsen, vastleggen of laten liggen van vaar tuigen of houtvlotten de vaart geheel of gedeeltelijk te versperren of te be lemmeren." V. Artikel 88 wordt gowijzigd en Be gezagvoerders en, bij hunne af wezigheid, hunne vervangers zijn ver plicht op de eerste vordering van den Havenmeester, de gaarders van de kaai- en liggelden* de brugwachters of de sluisknechten hunne vaartuigen of houtvlotten te verhalen of zoodanige plaats te doen innemen als hun door dezen wordt gelast." VI. Aan artikel 103 wordt toege voegd een tweede lid, luidende: „Zoolang een stoom- of motorboot zich bevindt in de Turfmarktsgracht mag de schroef niet werken." VII. In artikel 227 vervalt de zin snede aanvangende met de woorden „met geldboete van ten hoogste tien gulden" het nummer 62, en wordt in de zinsnede, aanvangende met de woorden „met geldboete van ten hoog ste vijf en twintig galden", tusschen de nummers 86 en 87 gevoegd het nummer 86bis. Ter visie. 6. Een adres van de Gem. Werkl. Vereeniging van den volgenden in houd Gouda, 27 October 1913. Aan den Gemeenteraad van Gouda. Edelachtbare Heeren, Geven met verschnldigden eerbied te kennen, L. Verstoep en R. Box hoorn, respectievelijk voorzitter en secretaris der Gem. Werkl. Vereeniging alhier, en optredende namens boven genoemde vereeniging, domicilie kie zende ten huize van laatstgenoemden P. C. Bothstraat 47. Dat zij Uwen Raad beleefd maar dringend verzoeken, het loon vanW. van Wijk, tuinbaas, op grond van de hierbij gevofgdè memorie van toelich ting te willen verhoogen met f62.— per jaar. Hetwelk doende L. VERSTOEP, Voorzitter. R. BOXHOORN, Secretaris. Ter viBie. 7. Een adres van de Gem. Werkl. Vereeniging van den volgenden in houd Gouda, 27 October 1913. Aan den Gemeenteraad van Gouda. Edelachtbare Heeren, Geven met verschuldigden eerbied te kennen L. Verstoep en R. Boxhoorn, respectievelijk voorzitter en secretaris der Gem. Werkl. Vereeniging alhier, en optredende namens bovengenoemde Vereeniging domicilie kiezende ten huize van laatstgenoemden P. C. Both straat 47. Dat zij Uwen Raad haren dank be tuigt voor de genomen besluiten, waar door het minimum-loon der gemeente werklieden is gebracht op f 11.60 per week en de werkdag is beperkt tot ten hoogste 10 uren dat echter de vaklieden blykens de hierbij gevoegde Memorie van Toe lichting oen veel geringere vorhooging van loon hebben ontvangen dan de niet-vaklieden, ia, in enkele gevallen zijn gelyk gesteld, hetwelk toch naar onze bescheiden meening niet in de bedoeling van den Raad heeft gelegen. Redenen, waarom zij Uwen Raad beleefd maar dringend verzoeken B. en W. uit te willen noodigen, de loonen der vaklieden in evenredigheid als de niet-vaklieden te willen verhoogen, en ook voor de vaklieden een minimum loon te bepalen hetwelk naar onze bescheiden meening minstens f 2, per week hooger behoort te zijn dan de niet-vaklieden. Hetwelk doende, L. VERSTOEP, Voorzitter. R, BOXHOORN, Secretaris. Ter visie. 8. Een adres van de Vereeniging tot bescherming van dieren van den volgenden inhoud Aan den Raad der Gemeente Gouda. Onder verwijzing naar bijgaande stukken heeft de afdeeling „Gouda en Omstreken der Nederlanasohe Veree niging tot Bescherming van Dieren" de eer 'Uw geacht College te verzoeken het daarheen te willen leiden, dat ook in onze gemeente op gelijke wijze als in Utrecht worde opgetreden tegen de wreede en bovendien schadelijke wijze, waarop een onzer edelste huisdieren, het paard, wordt mishandeld door het afkappen van den staart. Het is ons bekend, dat op 't oogen- blik nog weinig paarden in dienst dezer gemeente staan, maar dit kan met den tüd anders worden, en indien, naast Utrecht, ook andere gemeenten het besluit nemen geen dergelijk gemuti leerde paarden aan te schaffen, moet dit voorzeker de goede zaak bevor deren, die onze Vereeniging voorstaat. De Goudsche afdeeling doet in dezen een beroep op Uwe gewaarde mede werking. dr. S. S. HOOGSTRA, Voorzitter. P. J. SCHELLING, Secretaresse. Gouda,. 24 October 1913. In handen van B. en W. ter af doening. 9. Een adres van het Comité voor een spoorverbinding GondaMont- foortUtrecht, van den volgenden inhoud Aan den Raad der gemeente Gouda. Edel Achtb. Heeren. Het Comité voor spoorverbinding GondaMontfoort—Utrecht, gecon stitueerd ten Raadhuize te Montfoort op 7 November 1912, nam in zijn laatstgehouden vergadering het besluit de tot standkoming van een verkeers middel tusschen Gonda en Utrecht krachtig te bevorderen. Overtuigd dat de streek alleen afdoende gebaat zou zijn met een verbinding met normaal spoor, heeft zich het Comité in die richting bewogen en alles aangewend om een dusdanige verbinding te ver wezenlijken. Het Comité heeft, na ernstig onderzoek der sedert jaren aaphangige plannen, inmiddels met den heer A. f. Krieger, Ingenieur te Amersfoort, ontwerper en aanvrager eener spoorverbinding GondaUtrecht een overeenkomst aangegaan, waarbij de bestaande plannen in eigendom aan het Comité overgingen, en den heer Krieger zich in dienst stelde van het Comité. Het ontwerp der te maken spoorverbinding is nu geheel gereed, en reeds bij de Regeering en verdere autoriteiten ingediend, terwijl aan alle Besturen der betrokken gemeenten de ontworpen teekening van den te vol gen weg en verdere bescheiden zijn toegezonden. Alvorens echter het Comité met zijn werkzaamheden verder kan gaan, is het noodzakelijk dat er zekerheid be staat dat de belanghebbende gemeen ten gezamenlyk een bedrag van ten minste f 170000.aan renteloos voor schot beschikbaar stellen, daar eerst dan door het Rijk en de Provinciën de noodige gelden kunnen worden toegezegd; Het Comité mag tot dusver met groote voldoening op zijn arbeid neer zien. Niet alleen dat gemeenten die het grootst belang hebben bij de voor gestelde verbinding belangrijk rente- looze voorschotten, zonder bezwarende bepalingen, toezeiden (Ondewater f 50000.—, Montfoort f30000.—, Haas trecht f 30000.—) maar ook gemeenten die slechts zijdelings bij den aanleg der lijn betrokken zijn, deden wat kon fedaan wordqp, en steunden financieel rachtig. Ondanks deze belangrijke toezeggingen zijn wij er nog niet, efi hebben wij de daadwerkelijke mede werking van alle belanghebbende ge meenten dringend noodig. Het valt zeker wel niet tegen te spreken, waar de ontworpen lijn de gemeente Gonda in directe en gere gelde verbinding met welvarende en koopkrachtige omstreken brengt, de totstandkoming der Inn van zeer groot belang voor de handel en nijverheid in Uwe gemeente is te achten, te meer nu het ontworpen plan normale spoor- wijdte zal hebben, waardoor het goe derenvervoer ten zeerste zal gebaat rijn. Redenen, waarom bovenvermeld comité met vrijmoedigheid zich tot U richt met het beleefd verzoek, de tot standkoming der lijn GondaMont foort—Utrecht mogelijk te maken door hot toezeggen van een belangrijk rente loos voorschot. 'tWelk doende Namens het Comité voornoemd, VAN KEMPEN, Voorzitter. Montfoort, 24 October 1913. In handen van B. en W. om advies. 10. Een adres van de Goudsche Vereeniging voor Volks- en School boden, van den volgenden inhoud: Aan den Raad der Gemeente Gonda. Geeft eerbiedig te kennen Het Bestuur der Goudsche Vereeni ging voor Volks- en Sohoolbaden dat het uit de dagbladen vernomen heeft, dat in de vergadering van Uwen Raad dd. 31 Octcber a.s. onder meer aan de orde zal worden gesteld „Het voorstel tot het verstrekken van een renteloos voorschot aan de Gondsche Vereenigiug voor Volks- en School baden" dat, zich voorbehoudende nader op andere wijze Uwen ge waardeerden steun voor een door haar te stichten Volks- en Schoolbad in te roepen, het by dezen de eer heeft het desbetref fend verzoek (om een renteloos voor schot) van 1 Mei 1911, in te trekken. Namens de Goudsche Vereeniging voor Volks en Sohoolbaden: De Voorzitter, Dr. P. J. A. LEVEDAG. De Secretaris, Mr. F. H. KRANENBURG Gouda, 30 October 1913. De Voorzitter: In verband met bovenstaand schrijven, wordt punt 4 der agenda van de agenda afge voerd. (Wordt vervolgd.) Gisternacht had aan de Berghuizer- papierfabriek te Wapenveld, een treu rig ongeval plaats. Toen de 17-jarige arbeider K. van Essen uit Hoerde, het ongeluk had van een der loopplanken te vallen, geraakte hij tusschen een machine zoodadig bekneld, dat hij geheel werd platgedrukt en de dood onmiddellijk intrad. Men schrijft uit Middelburg aan 't Hbld.: De politie alhier moet nog her haaldelijk proces-verbaal opmaken tegen personen, die in de in beweging zijnde electrische tram springen of deze verlaten voor zij geheel stil staat. Vooral handelsreizigers, die meenen dat zulks geoorloofd is, even als bijv. te Amsterdam, maken zich aan deze overtreding schuldig. Wij brengen daarom in herinnering dat de tram Middelburg-Vlissingen be hoort tot die trams waarop de wet van 31 Juli 1900 van toepassing is en wel arl. 58, luidende: dat het ver boden is in de rijtuigen te gaan of daartoe aan te sporen, wanneer de trein in beweging is, of uit de rij tuigen te stappen vóór de trein ge heel stilstaat. Naar men aan het N. v. d. me dedeelt, bestaat bij de Directie der Staats- en üentraal-spoorwegen het voornemen om eerlang de groote lo comotieven met één machinist en 2 ondermachinisten (stokers) te doen Het moet nl. gebleken zijn, dat de bediening van deze groote machines vooral bij het vervoer van zware sneltreinen, te bezwarend is voor twee man. In den laatsten tijd heeft men als bewijs hiervan geconstateerd dat een machinist en een ondermachi nist, die geregeld zulk een machine reden, aanmerkelijk in lichaamsge wicht waren afgenomen. In een maand viel een van hen 6 pond af. Een puzzle. Toen in een vorige Raadzitting te Rotterdam het Raadslid de heer Mol er op had aangedrongen het werken op Zondag van de Rotterdamsche haven tegen te gaan, had de voorzitter daarop geantwoord, dat dit van ge meentewege niet mogelijk was, want dat toch ook alle personen aan de middelen van vervoer als spoorwegen, stoom booten enz. verbooten en ook zelfs de boerin die de koeien moest melken pp Zondag moeten werken. De heer Mol zeide nn er over ge peinsd te hobben wat het melken van koeien te maken had met het werken in de haven op Zondag doch dat hij eindelijk die puzzle heeft weten op te lossen. De vraag namelijk stellende: wat is de overeenkomst tusschen een ertsboot en een koe, moest het ant woord luiden: „Dat zij beide op Zon dag gelost moeten worden. Ook prettig. K. K., die uit Marokko hier terug- fekomen was, waar hij 5 jaar bij het 'ransche legioen had gediend, had te 's Gravenhage nog 6 maanden te ver effenen met de justitie, zoodat hij ter stond gevangen genomen werd. Geen prettige thuiskomst. Het vermoorde knaapje. De Tel. meldt De justitie is er tot dusver niet in geslaagd, eenig bewijsmateriaal van beteekenis tegen Franciscus Dijkman in zake den moord aan deBuiksloter Ham, bijeen te brengen. Zelf had de rechter-commissaris mr. Blinsbergen reeds overwogen, of hij den man niet in vrijheid zou stellen. Dijkman voegde den rechter-commissaris echter toe naar aanleiding van zijn eventueele invryheidsstellingWanneer u mij vandaag in vrijheid stelt, kom ik mij morgen weer aanmelden als de moor denaar van Hendrik do Klerk." De rechter-commissaris zoekt nu langs anderen weg bewijsmateriaal in handen te krijgen. Dezer dagen is een rechercheur van het bureau Warmoesatraat naar de Roerstreek vertrokken ten einde bij verschillende personen die in den tijd dat Dijkman in de mijnen werkte, met hem in aanraking kwamen, in lichtingen iq te winnen, zulks ter con- tröle van de opgaven door Dijkman aan de justitie verstrekt. Valsche bankbiljetten. Uit Brussel wordt aan De Tfel. ge seind Mr. Holvoet, procureur des konings, en mr. Bilaart, rechter van instrnctie, zijn uit Amsterdam teruggekeerd, waar ze vertoefden in verband met de val sche bankbiljetten-zaak. Het schijnt, dat de jeugdige Eifrieda Fischer haar vader en den neger niet behulpzaam is geweest bij de vervaardiging der valsche bankbiljetten, maar dat zij er toe heeft medegewerkt ze in omloop te brengen. Zy zal ter beschikkiilg van de Nederlandsche justitie woeden gesteld. A Wat haar vader en den neger be treft die zullen in België terechtstaan. De Raadkamer heeft het bevel tot inhechtenisneming bekrachtigd. Hotelbrand. Zaterdagnacht ten l1/* uur wstd te Rotterdam brand ontdekt in het hotel van den heer H. L. C. Kleyn aan dm Haringvliet. Gisterenavond 8 nnr hadden een 12-tal logeergasten die met de Rijn- dam naar New-York moesten vertrek ken het hotel verlaten. Toen te 1.16 de brand ontdekt werd bleek die ont staan in een kamer op de le verdie ping achter, waar een heer uit Ham burg gelogeerd hadden. Het vuur had dus van 8 uur afgesmeuld. De hotelhouder en zyn gezin moes ten langs de noodtrap vluchten en kwamen zij door een nooddeur bij de boren, den heer Öfferhaus. De brand liet rich spoedig ernstig aanzien en kwam de brandweer op- dage met 6 soctiespuiten, 3 automobiel spuiten en 2 drijvenne stoomspuiten. Ten 4 nor was de brand met 8 stra len gebluscht. Assurantie dekt de schade. Een spuitgast viel door een verdie ping heen en bekwam een ernstig kwetsuur aan het linkerbeen. Samson et Dalila, Opéra en 3 Actes et 4 Tableaux de Ferdinand Lemaire. Musique de Camüle Saint-Saëns. Niet velen zullen weten, dat een van de meesterwerken van den Fran- schen componist 8 a i li t-S a n s, de opera „8 a m s o n et D a 1 i 1 a'* z'n eerste uitvoering op 'n Duitsch too- neel beleefde en wel op 2 December 1877 in 't Groothertogelijk theater te Weimar onder di rectie van den bekenden kapelmeester Eduard Lassen. Bijna dertien jaren later, op 3 Maart 1890, vond de eerste uitvoering in Frankrijk plaats en wel in t „T héatro des Arts", te K o u e n, terwijl kort daarop (81 October 1890) de Parijze- naars met dit werk als noviteit ken nis konden maken in H „Thé at re Lyrique de 1'Jfiden". De te genwoordige muzieklief hebbers, die de vele schitterende gedeelten van Haint-Saëns' opera weten te waardee- ren, zullen er zich over verbazen dat niet reeds veel eerder de Groote Ope ra te Parijs dit werk van een der meest beroemde Fransche componis ten op haar repertoire had genomen. Maar wie van de muziektoestanden in Frankrijke hoofdstad op de hoogte is, weet, dat deze instelling, ondanks de enorme sommen, die ze jaarlijks ver slindt, alles behalve een baanbreek- ster is op muzikaal gebied. Met moeite studeert men daar jaarlijks één of twee nieuwe opera's in en daar onder zijn zeer zelden zulke werken, die inderdaad alB noviteiten beschouwd kunnen worden. Wel zijn tegenwoor dig L o h e n g r i n, T a n n h u s er, die Walküre, die Meister- si n g e r en ook Tristan und Isolde in 't repertoire opgenomen, doch dit laatste werk b.v. eerst in 1904, toen 't dus reeds ongeveer 25 jaar oud was. En nu zou men dit nog als een vooringenomenheid tegen uitheemsche muziek kunnen beschou wen, doch tegenover de nieuwere Fransche muziek toont deze instel ling zich ook al niet bizonder toe schietelijk. Slechts bij wijze van uit zondering en uitsluitend om toe te geven aan den drang van de publie ke opinie werd in 1908 een werk van Vincent d'lndy opgevoerd „l'Ëtrnnger", dat reeds een jaar vroeger in 't „T h a t r e de la M o n n a i e" in B r u s s e 1 voor 't eerst was gegëven, waar de uit- stekendste componisten der nieuwere Fransche school als Massenet, Keyer, Chausson en d'lndy een asyl moesten zoeken, voor de Pa- rijeche Opera haar deuren voor hen ontsloot. Het tekstboek van Saint-Saëns ope ra sluit zich zeer nauw aan bij de Simson-aage uit Kichteren 13—16. Simson, zoon van Manoah, was in vele gevechten met de Philiatijnen, de erfvijanden van z'n volk, overwin naar gebleven, totdat hij hun, door 'n list van zijne minnares Delila die z'n haren afsneed en daarmee de oorzaak van zijne bovennatuurlijke kracht vernietigde, in handen viel. Of- vangen en van 't licht zijner oogen beroofd, moest hij nu als slaaf lo 'n molen te Gaza arbeiden. Na 'n jaar werd hij bij gelegenheid van een Da- gonfeest in den tempel gebracht; in- tusschen waren echter z'n haron ge groeid en was daarmee z'n lichaams kracht weer toegenomen, zoodat hj de zuilen van den tempel met geweld neerhalen kon en zichzelf en de PW- listijnen onder het neervallende puin bedolf. In de opera treedt naast Simson en Delila, de hoogepriester van Dagon als hoofdpersoon op, terwijl eenige kleinere partijen zijn toegewezen aan Abimélech, satraap van Gaza, aan 'n ouden Israëliet en aan 'n drietal Phi- iistijnen. 't Koor treedt in dit werk zeer op den voorgrond, terwijl ook de orcheetpartij door den componist met groote voorliefde is behandeld. Van dit werk nu wordt morgen avond door de Christelijke Oratorium Vereeniging „Excelsior" te Rotterdam onder leiding van Bernard Dia mant een uitvoering in concertvorm gegeven. Zou men oppervlakkig ver moeden, dat hierdoor deze opera veel van haar aantrekkelijkheid zal ver hezen, in werkelijkheid is dit volstrekt niet het geval. Immers het muzikale gedeelte van dit werk is zeer veel belangrijker dan het scenische, het geen niet moeilijk is in te zien, wan neer men bedenkt, dat de weinig ge compliceerde handeling over drie be drijven is verdeeld. Dit feit en ook de omstandigheid dat de koren zoo'n be langrijk gedeelte van 't werk inne men, terwijl men mag aannemen, dat dit onderdeel onder de zeer beproefde leiding van den heer Diamant tot in de finesses verzorgd zal zijn, doen van deze uitvoering veel goeds ver wachten. Bovendien beloven de na men van de solisten, die reeds eerder in dit blad werden vermeid, veel voor de vervulling der solo-partijen. Wij kunnen dan ook de muzieklief hebbers te dezer stede met overtui ging aanraden, deze uitvoering van „Excelsior" te gaan bijwonen. Ze heeft plaats in de Groote Zaal der Sociëteit „Harmonie" (ingang Vest- zijde) en vangt aan om 8 uur, ter wijl na afloop van 't concert 'n ex tra-trein om 12.20 van 't Maasstation vertrekt, die te Gouda stopt voor 't uitlaten van reizigers. H. N. GOUDA, 3 November 1913. Het Ohafhankelijkheidsfeest. Dank zij de welwillendheid van den Majoor-Garnizoenscommandant is aan de subcommissie voor den historisohen optocht op 19 Nov. a.s. de gelegen heid geboden den stoet op te stellen op het Kazerneplein, terwijl bovendien eenige vertrekken zijn beschikbaar ge steld voor de costumeering der deel nemers. Vopr het geval de Commissie voor Openbare Feesten in staat zal worden gesteld uitvoering te geven aan haren wensch om kinderfeesten te organi- seeren, hoeft reeds een drukkersfirma de toezegging gedaan de benoodigde c.a. 6000 liedjes welke dan op de scho len sullen worden gezongen, gratis te zullen leveren. De Bioscoop-salon „Gouda Vooruit" opent haar programma deze week met een natuuropname uit Schotland en geeft verder een drietal aardige ko mische nummers. Het hoofdnummer is getiteld „Hartstocht", een zeer mooi en boeiend drama in 3 aefcen. Door de directie werd, bij monde van den explicateur ^medegedeeld, dat zij er in geslaagd was de vertooning in Gouda te verkrijgen van de be kende film „Qno Vadis", een voor ganger van „De laatste dagen van Pompei", welke film nog schitterender moet zyn. De eerste vertooning is bepaald op Maandag 10 November a.s. Kerkelijke Herdenking 1813. Door de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk is aan de Kerkeraden het volgend schrijven toegezonden „ln den loop van dit jaar hebben in tal van plaatsen van ons vaderland feestvieringen plaats gehad, die dui delijk hebben bewezen, hoezeer men zich allerwege verheugde over de in 1813 herkregen onafhankelijkheid, waardoor ons land weer in de rij der zelfstandige staten van Europa werd opgenomen en opnieuw een band werd geknoopt tnsschen Nederland en het huis van Oranje. „Met blijdschap kon worden opge merkt, dat op sommige plaatsen die feestviering geopend werd door een godsdienstige samenkomst in het be dehuis, of daarvan vergezeld ging. Maar evenals de omstandigheden er toe geleid hebben, dat die feestviering niet overal op denzelfden dag plaats had, hebben deze er toe medegewerkt, dat de godsdienstige herdenking van de groote zegeningen, door God aan land en volk in de laatste honderd jaren geschonken, op vele plaatsen tot hiertoe achterwege bleef. „Daarom heeft de Algemeene Sy node der Nederlandsche Hervormde kerk, in haar ritting van 2 Augustus U. besloten, een schrijven te richten aan de kerkeraden, om de predikan ten, voor zoover zulks nog niet door hen is gedaan, uit te noodigen in de godsdienstoefeningen van Zondag 16 November 1913 (den dag, vóórafgaande aan dien, waarop vóór honderd jaren Nederlands onafhankelijkheid werd verkregen) Gode lof en dank te bren gen voor de van Hem ontvangen ze geningen, en Zijnen zegen af te smee- ken over ons Vaderland en ons geliefd Vorstenhuis." De heer J. P. Treub, assistent van den hoogleeraar Dr. A. Smits aan de anorganische chemische afdeeling van het scheikundig laboratorium aan de universiteit van Amsterdam, heeft wegens zyn benoeming tot scheikun dige aan de Koninklijke Stearine Kaar senfabriek Gonda alhier, eervol ontslag gevraagd. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Gouda en de daaronder ressorteerende hulppost kantoren werd gedurende de maand October 1913, ingelegd f 51248,47*. terugbetaald f63562,94. Het laatste door dat kantoor uitge geven boekje draagt het nummer 20541. De „Witte Bioscoopu vangt haar programma aan mot het Internationaal Journaal en geeft daardoor het publiek verschillende gebeurtenissen van nit alle landen te zien. O.a. zien we den vliegenier Pégoud in Engeland vlie gen, hoewel natuurlijk nog niet met zijn sensationeele luchtbuitelingen. Een alleraaraardigst komische nummer „Bommenvrees" en vervolgens een mooi hoofdnummer „Marinka", een een zigeunerdrama, mooi en boeiend door inhoud en natnurtafereelen. Ter aanvulling verder nog een tweetal komische en een dramatisch nummer „De eer van den Speler", eveneens van een boeienden inhoud. De explicatie wordt steeds beter en de heer Steenbergen toont zich ook meer in het komische. De pianist geeft een zeer goede begeleiding, wat vooral uitkwam in Marinka. In het slot van het laatste drama was het orgel wel ©enigszins overbodig. Door de politie alhier werd Zater- een gesignaleerd persoon aangehouden, die nog een dag hechtenis moest on dergaan of een gulden moest betalen na het betalen der boete werd hij wedet op vrije voeten gesteld. Boskoop. Gisteren reed Rietkerk, wonende op het Reynevpld met zijn fiet» langs de Ridderbuurtterwijl hij zijn jas wilde goedschikken raakte hij zyn stuur kwijt en reed met zijn fiets in de Gouwe. Bijna onmiddellijk zonk hij naar de diepte. Door personen welke het ongeval hadden bemerkt werd naar hem gedregd en werd hij, reeds bewusteloos geworden, opge haald. Dr. Hamburger, inmiddels gewaar schuwd, gelukte het de levensgeesten weder op te wekken. Bij voldoende deelname bestaat bij den Gemeenteraad het voornemen een cursus in het leven te roepen voor onderwijs in de Nederlandsche, Duit- 8che en Engelsche talen. De aanmel ding moet geschieden voor of op 5 November ter Gemeentesecretarie. Krimpen aid Lek. Vrijdag werd hier een graskalf opgevangen. Het beestje liep op den weg en scheen geen eigenaar te hebben. Later is gebleken dat het aan de veehandelaren Gebr. Terlanw uit Bergambacht toe behoorde. Het beest was van de vee boot gesprongen, welke naar de Gorin- chemsche beestenmarkt voer. Vrijdagavond hebben 33 leerlin gen zich aangemeld voor den teeken cursus, welke gegeven wordt vanwege het Departement „Krimpen a/d Lek" Maatschappij tot Nat van 't Algemeen. Tot leeraren zijn benoemd de heeren B. v. d. Graaf voor scheepsbouw- en machineteekenen. D. Burger van Ou derkerk a/d IJsel voor huisbouwtee- kenen en J. H. Drees voor wiskunde. Hotel-Café afgebrand. Reeumijk. Het nog slechts kor ten tijd hier bestaande Hotel, café- restaurant „De Burgh" is tot den grond toe afgebrand. Door het omvallen van een petro leumlamp in de keuken ontstond een brandje, dat weldra door op het hulp geroep van de vrouw des huizes toe snelde buren, werd gebluscht. De bewoner, de heer J. van Heyningen, was op dat oogenblik afwezig. Teneinde de brandlucht uit het huis te verwijderen, werden daarop de ra men en deuren ppengezet en verliet de bewoonster even het café om met de baren het geval te bespreken. Heel kort daarna teruggekeerd, zag zij het geheele huis in vlammen staan. Blijkbaar was het vuur in de keuken niet geheel gebluscht geweest en door de wind was het fel gaan branden. Aan blusschen was geen denken. Het geheele hotel brandde dan ook tot den grond toe af. Kleine stokjes maren wijzen de plaats aan, waar de fraaie inrichting heeft gestaan. Ach ter de pninhoopen zyn de schommels blijven staan. Naar wij vernemen wordt de schade door assurantie gedekt. Eigenaar van het gebouw was de beer P. Mac. Daniel, alhier. De begrooting voor het dienst jaar 1914 in deze gemeente sluit in inkomsten en uitgaven op f 21.669.281/J. De rekening en verantwoording van het Burgerlijk Armbestuur in deze gemeente over het jaar 1912 sluit in ontvangsten op f 8001.92V2, in uitga ven op f 6995, batig saldo f 1006.921{l. Bij Burg. en Weth. dezer ge meente is een verzoek ingekomen tot oprichting van een graanmaalderij ten behoeve der R.-K. Landbouwvereeni- ging „St. Catharina", alhier, werkende met een motor van 30 p.k., op een terrein in de onmiddellijke nabijheid der openbare lagere school op het Reeuwijksche dorp. Van verschillende zijden zullen tegen deze oprichting daar ter plaatse bezwaren worden in gebracht. Voetbal. De wedstrijd te Rotterdam 't Noor den— Olympia ging gisteren niet door, wegens onbespöelbaarheid van het terrein. Voor den Gondschen Voetbal Bond speelde gisteren Gouda 1 tegen Volks- weerheid op het terrein aan de Karne- meiksloot. Gouda won in dezen vrij forschen wedstrijd met 8—0. In de 2e kl. wist T. 0. P. II. aan de achterwillen8 door forsch Bpelmet 2—0 van Olympia 8. te winnen. Gonda III won in Schoonhoven met 61 van 2e elftal der Schoonhoven- sche Sportvereeniging. Olympia IV speelde op hot sport terrein tegen Zevenhuizen gelijk, 0—0 De belangrijkste uitslagen zijn gis teren verder geweest j Haarlem—H.B.S. 5— Sparta—H.F.C. 3—4. H.V.V.—Quick 2-1. ConcordiaDordrecht 7— Xorxes-D. V. V. 2-2. A.F.C.Blauw Wit 0-2. Spartaan—AIcm. Vfctrix 3—0. Neptunus—R.F.C. (b—2 R.A.P.—Hercules 0L-4. D.E.G.—Volharding r 5—1 Allen Weerbaar 3—1. EdoV.V.A. 1-1, Fortuna—Groen Wit 1—0. FeijenoordLeonidas 4—0 Excelsior—de Conoordiaan 9—0. Hermes—U.D.I. 5-1. België Zwitserland 20. Korfbal. Gisteren trok Swift I met 3 inval lers naar den Haag om op Houtrnst haar derden competitiewedstrijd tegen H. S. V. III te gaan spelen. Onder een viezen motregen en hevigen wind werd aangevangen. Direct bleek dat Swift sterker was, doch zij kon dit niet door doelpunten uitdrukken. Het was zelfs H. S. V. dat, door een fout in de Swift- verdediging, het eerste doch ook het eenige doelpunt van den wedstrijd maakte. Na de rost had Swift het voor deel van den wind en het gevolg daar van was dat H. S. V. totaal niets meer had in te brengen. Schot op schot werd op den vijandelijken korf gelost, doch alle ballen werden dóór den hevigen wind over het gedreven, zoodat einde kwam met een niet verdiende neder- (01) voor Swift. Amicitia nit Boskoop verioor in Leiden tegen Fluks met 32. De internationale tijd-conferentie te Parijs besloot tot de stichting over te gaan van een internationale ver eeniging v<&r de gelijkheid van den tijd, die door middel van draadiooze of andere signalen met de behoeften van de scheepvaart, de weerkunde, aardbevingekunde, het spoor- post- en telegraafwezen, alsmede de openbare autoriteiten rekening zal houden. Tot zetel der vereeniging, die uit 15 ge delegeerden der aan de conferentie staten samengesteld is, werd Parijs gekozen. 'i Griekenland en Turkije. KON8TANTINOPEL, 2 Nov. Naar uit officieele Turksebe bron verluidt, werden de gedetailleerde instructies, die het Turksche standpunt in zake alle artikelen van het Vredesverdrag samenvatten, nog niet naar Athene verzonden. Dit zal echter onverwijld geschieden. NEW YORK, 2 Nov. Volgens een telegram van den Amerikaanschen consul in Veracruz, is Daniel Eva- risto Madero, een bloedverwant van den vermoorden president, daar aan boord van een Mexicaanschen kanon neerboot aangekomen, en naar de gevangenis aan de kust overgebracht. Voor Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland zal de rechterzijde in de Sta ten dier provincie haar keuze vesti gen op het pas gekozen Statenlid, mr. Kolkman, oud-minister. De Katholie ke fractie zal den candidaat der rech terzijde aanwijzen voor het lidmaat schap der Eerste Kamer. Genoemd wordt Jhr. v. d. Berch v. Heemste de, Tweede Kamerlid voor Oosterhout. Door de Rechtbank te 's Graven hage is tegen G. T. te Oudshoorn, die te Aarlanderveen den Rijksveld wachter van Boskoop had uitgeschol den, 8 dagen gevangenisstraf geëischt. Groote brand te Groningen. Twee dooden. Het Mannfacturenmagazijn van den heer A. Rooseboom te Groningen is hedennacht door een ernstige brand verwoest. Daarby ontstond een paniek onder de bewoners. De dienstbode sprond van de tweede verdieping op straat en bezeerde zich ernstig. In bedenkelyken toestand werd zij naar naar het ziekenhuis vervoerd. Eveneens deed de heer Rooseboom pogingen om uit het raam te springen doch hij werd met een ladder geholpen. Toch viel hij nog op een hek, waar door hij zijn voeten verwondde. Twee zoons konden zich redden over de daken van aanliggende perceelen. Daarop hadden vreeselijke tooneelen plaats, daar men nog Bteeds in onge rustheid verkeerde over het lot der nog in het brandende huiB aanwezige vrouw en het 7-jarig dochtertje van den heer Rooseboom, totdat de brand weer tot de treurige ontdekking kwam, dat moeder en dochter in de vlammen wayen omgekomen. Het geheele perceel is afgebrand. De heer Roozeboom, die zich de laatste dagen minder wel had gevoeld, had zich juist gisterenavond vroegte bed begeven. "Wellicht is toen niet vol doende aandacht gewijd aan het nit doen der lichten. H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Hendrik zullen 17 Nov. in de Resi dentie komen ter bijwoning van de Vaandeluitreiking. II.M. de Koningin-Moeder verlaat hedenavond Italië en wordt Woens dag op het Loo verwacht. Suffragettes. LONDEN, 3 Nov. Vannacht hebben suffragettes getracht een station in een der voorsteden van Londen in brand te steken. De brandweer slaag de er in het vuur te blusschen. In de nabijheid werd in ontplofbare stof fen gedrenkte watten gevonden en vliegende blaadjes v. d. suffragettes. De intocht te Brunswijk. Bronswijk, 3 Nov. De Hertog Ernst deed heden zijD foestelijken intocht in Brunswijk. Te dezer gelegenheid heeft hij am nestie verleend aan alle veroordeelden, die een vonnis hadden tot hoogstens 6 weken gevangenisstraf of f 160. boete. GOUDA. GEBOREN28 Oct. Lena Pietje, ouders R. Veerman en C. Trouwborst. 30. Bertus, ouders J. Punselie en J. van Vliet. 31. Paulina Margrieta, ouders J. de Jong en A. M. Ammer- laan. 1 Nov. Ernst Anthonius, ouders A. T. de Ruyfcer en J. W. Borst. Cornelia Wilhelmina, ouders J. K. N. Saalbach en A. Splinter. ONDERTROUWD H. de Gruil en 0. van Kersbergen. A. den Hertog en H, van der Meer. D. van Leeuwen en T. A. Tak. J. J. Verweij te Boskoop en C. Broekhuizen. D. Schotel en C. de Jong. C. H. Gabrij en N. Oosterling. F. G. van Schaick Zillesen en C. Streefland. OVERLEDEN31 Oct. Catharina Rietveld, wed. v. B. Matse, 67 j. Marigje van Meyeren, geh. met H.Lan- gerak, 36 j. »CHT 0b«rUfcnst«in rvtvt"<»e- van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 767.8 te Clermont laagste stand 734.9 te Thors- havn. Verwachting tot den volgenden dag Meest matige tot krachtige weste lijke tot zuidwestelijke wind meest zwaarbewolkt, waarschijnlijk regen buien. Zelfde temperatuur. VAS DEN 3 NOV. 1913. Staatsleningen. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. ld. Obl. (Gr. Russische Spw.mij) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id. Obligatie 6e Emis sie 4 pet. Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 6 pet, Brazilië. Funding Lee ning 6 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Veneznlea Dipl. Schuld 1906 3 pet. Bank- en Crediet-Initel lingen. Fed. Bankaandeelen Industr. Ondernemingen American Oar Foun dry Comp. C. v. A ld. Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kol. Crediet InstelI. en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-My.O.v.A. Mijnbouw Mljen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum-Ondern. Dordsche Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij. totExpl. v. Petr, Brcuon. C.v.A. Shell" The Transp. Trad Cy. C. v.G.A, Scheepvaart HUen. Ned.Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A. Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v, Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand, Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor- vegmij. Aand. Mij. t. Ezpl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arsch au-W eenen Spoorwegmij. Aand, dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg, Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premleleeningeu. Amsterdam Aand. 3 pet. Hongarije. Tüeiss-Re- gulirung8-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 5 7*ö'/r pCt. Nat. Staatsf. iets beter, Buitel, wei nig varieerend, Culturen stil, Tabakken lusteloos, Petroleum zwakker, Ameri kanen stil, Mynen flauw, Rubbers iets lager. Vorige Koers. 77 si';, 61'/. 100'/16 89'/, 91 83'/., 80-/, 37 V„ ioo'A 77 57"/.. 04"/, 44'/. 63»/,. 23'/, 57'/» 2303/, 239'/, 189>/k 16 186 186% 631'/, 625 196 119% 4%, 405% 2'% 93'/, 61% 185'/, 94'/, 27% 150',2 4% 99%, 1443/

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2