:rg 5 J Van Houten’s 1 il Blad. d Wh 53e Jaargang. behalve Zon en d ROOM- MEER ZBixït enlan. <5.. n Buitenlandsch, Nieuws. Haar liefste drank is FEU1LLSTOX, N EEN AMP - il ter onwater. baar. Ir O j Woensdag 5 November 1913. XTiexx-ws- ezx -A-d.-vertexxtïe"bl&,c3. voor G~o-Lxd.su ezx Oaoxsixeleeax. Verechijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. dfaimelijR 6&mini) Telefoon Interc. 82. Telefoon Interc. 82.Uitgevers A. BBINKM4H EN ZOON. No. 13319. 4eurs. ■13 iracao, GOUDA. 'i' 't Dat zei III. itfabrick. wel- Rpna Cacao n, dat U >ir en in ontvangt. biscuitje PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post1 de laatste hand aan haar toilet te la ten leggen. te Tilburg. If. BELOlfJE Jr.. 18, Gouda. GOI USUI E (01 l!l\T. PRIJS DER A D V ER TEN TI ËN: gewone regels met bewijsnummer. ..zij is w< Toen jul bezoek L weinig waarde. „Je moet je niet kortaf, men, U daarmee uit. Ik Vrij bewerkt door AMO. vraag luidt: Welke beteekenis heeft het getal dertien in Talmud en Ka- bala? Het is ergerlijk te lezen hoe som mige deskundigen( met de groot ste brutaliteit sommige dier vragen, die een reusachtig wetenschappelijk onder zoek zouden noodzakelijk maken, be* antwoorden. De priester Pranaitis ver klaarde dat volgens de Joodsche leer de menschelijke ziel met het bloed uit den hals komt. Over een zwarten tijd als de Middeleeuwen zijn op het ge bied van geloofsvervolging dorst deze priester te verklarenDe Middel eeuwen vormen een tijdvak van waar heid. De foltering was nuttig proces sen uit dien tijd bevatten veel boven natuurlijks, maar zonder geloof daar aan kan men geen proces over ritueele moorden voeren. Men zou om zooveel onzin lachen, als’ de zaak niet te ernstig was. In haar slaapkamer zat mevrouw von Karstenbrook onder de gaskroon in het heldere licht voor haren groe ten kapspiegel, om door de kamenier Naar uit Berlijn gemeld wordt, heeft de opperpresident von Rheinbaben chef van het Rijnstroombeetuur politieverordening goedgekeurd, vron Irwozïhf rrnï n«r<\t'/liAI'y dienende om de rookplaag op den Rijn krachtig te bestrijden. OoSTENRIJK-HoNG ARI JE De polltie van Krakau hoeft op verzoek van het gerecht te Woenen bij het filiaal van de Austro-Ameri- kana een huiszoeking gedaan. Er werden boeken en geschriften in be slag genomen en het lokaal werd verzegeld, De chef der firma, de heer Resj en de procuratiehouder Zipper hadden zich daarop aan een verhoor te onderwerpen bij de politie. Üok in de particuliere woningen der beide heeren had een huiszoeking plaats. In hun bijzijn onderzocht men daar na nog eens grondig de bureau’s van de Austro^Amerikana. Dit onderzoek nam bijna den geheeien nacht in be slag. De arrestatie van de heeren Resj en Zipper en van den beambte Silber- Te Londen is gearresteerd een zekere J.- Sperlink, beschuldigd Van diefstal van kunstvoorwerpen. De politie-autonteiten te Parijs ge- looven nu, dat deze het hoofd is van een internationale inbrekersbende welke sedert geruimen tyd in Parijs en in voorname woningen van de voorsteden kunstvoorwerpen stal. De gearresteerde zal hoogstwaarschijnlijk aan Frankrijk worden uitgeleverd. Spanje. Sanches. Omtrent de terechtstelling van ka pitein Sanchez wordt nog uit Madrid gemeld, dat hij te voren nad gebiecht en de Mis had gehoord. Een priester begeleidde hem in den gevangenwa gen naar het scbietterrjin. Bij het uitstappen uit het rijtuig Was Sanchez zeer zenuwachtig, herhaaldelijk kuste hij het kruisbeeld en riep, zich tot den priester wendend: „Vaarwel va der, vaartwel allen.” Om 7 uur 39 weerklonk het salvo van het vuurpe loton. Sanchez was onmiddellijk dood, door vijf kogels in het hoofd en drie in het hart getroffen. Belg». Prinses Louise van België. Gisterenmorgen begon voor de ci viele rechtbank te Brussel het proces dat mevr. Schneeman m Hamburg prinses Louise van België aandoet. Mevr. Schneeman eischt een som van 3.202.000 mark. Zij eischt dat de rechtbank, als garantie voor de beta ling, haar zal toestaan zich door haar notaris te doen vertegenwoordigen bij de liquidatie der Koninklijke erfenis. Prinses Louise’s verweer luidt, dat zij van eischeresse 202.000 mark ter leen kreeg op voor waarden dat zij een villa zou koopen ter waarde van een millioen mark en de meubelen ter waarde van 320.000 mark. Daar de prinses van den aankoop der villa afzag zond zij eischeresse 300.000 fres. terug, zq stelt dat de eisch ongegrond is, en verklaart zich te refereeren aan het oordeel der recht bank. De Belgische Staat, en prinses Cle mentine die intervenieeren, verklaar den eveneens, dat zij zich aan de jus titie refereeren. De wereldtentoonstelling te Gent is thans gesloten, 't Is een uitvaart zogt het Hbl. van Antwerpen en geen triomfeantate, doch een requiem- alsof als een w w die binnenkort van kracht zal worden om „Het Marie”. Nu zij aan L heid. „Wat een dwaasheid, wat een on vergeeflijke dwaasheid heb ik begaan, mompelde zij halfluid. „AI mijne er varing overboord te werpen Ier wille van mijn gevoel, dat ik reeds eenmaal met zoo’n goeden uitslag het zwijgen wist op te leggen. En hij komt. Daar is geen twijfel aan. En als hij komt, zou ik dan mijn verstand bewaren? Het best zou geweest zijn, dat ik hem den rug toegekeerd had, en de ka mer verlaten had, zoodra ik bemerk te dat hij het was. Wat loopt een verstandig mensch toch ziender oogen in zijn ongeluk I” Zij was opgestaan en bekeek zich in den spiegel. „Altijd weer is er geen geld, waar ik het dacht te vinden, anders... ja, anders... als hij de erfenis van zijn oom had! Maar in mijn toestand is het nu een dwaasheid, een misdaad, Het ritueele moordproces te Kieff. Liever dan uit het getuigenverhoor allerlei nu eens belangrijke, dan weer zeer onbelangrijke dingen uit het pro ces mee te deelen, houden we ons be zig met wat er omtrent het vraagstuk van den ritueelen moord in Joodsche kringen omgaat. Protestmeetings wor den allerwege gehouden en het is merkwaardig hoe behalve Israëlieten ook vele hoogstaande wetenschappe lijke Gristenen zich in vlammende be woordingen uitlaten tegen het sprookje van ritueelen moord, Lord Rotschild heeft naar aanleiding van het proces te Kieff een schrijven gericht aan kar dinaal Merry del Val en daarin den kardinaal-staatsecretaris verzocht de echtheid te doen vaststellen van een tweetal oorkonden, die zich in het pauselijk archief bevinden. Die twee oorkonden zouden op onbedekte wijze terugwijzen het sprookje van den ritu eelen moord. De kardinaalsecretaris heeft aan dit verzoek voldaanen de echtheid der beide oorkonden beves tigd. Het eerste stuk is een door paus Innocentius IV in 1247 uitgevaardig de encycliek waarin van onwaar ver klaard alles wat omtrent den ritueelen moord tegen de Joden wordt ingé bracht. De tweede oorkonde is een uitslag van Kardinaal Ganganelli over een proces dat ook in Kieff is gevoerd en volkomen aan dit proces-Beilis ge- lijk is. De kardinaal wijst er verder op, dat ook de pausen Gregorius IX en Gregorius X, dergelijke incyclieken als die van paus Innoncentius is uit gegaan hebben uitgevaardigd. Op geenerlei wijze heeft de Roomsch- Katholieke kerk ooit aan het voor komen van ritueele moorden geloofd. Thans zijn aan de vijf deskundigen, drie professoren, een pater en een rab bi, 29 vragen gesteld van juridisch en wetenschappelijk-religieusen aard. Slechts enkele vragen vinden we op het oogenblik nog vermeld. No. 8 luidtZijn in den Talmud geen directe aanwijzingen dat het dooden van per sonen tot vreemde stammen behoo- rend, geoorloofd en een daad is, die Jehovah aangenaam moet zijn. No. 9 luidtIs in de Joodsche religieuse leer en voorschrift bekend tot het dooden van Christenen uit ritueele motieven. No. 15Uit welk deel van het lichaam komt volgens Talmud en Kabalamet het bloed tevens de ziel Een andere om het gevoel te laten moespreken. Als ik was wat ik niet ben en... als hij had, wat hij niet heeft, dan... Och, allemaal klets, droombeelden...” Zij nam eenige papieren op, die in een hoekje van haar kaptafel lagen en keek ze vluchtig in. „Bah, wat ben ik dwaas! koelt tenminste de zinnen af!” Haar sleep ruischte oyer hot tapijt naar het boudoir, waar de bloemvazen gevuld waren met orchideeën en ro zen. Het opvlammende haardvuur maakte door zijn warmte de geur van die bloemen nog heerlijker. De jonge vrouw ademde dieper en met toene mende zelfbeheersching de geuren in, welke Wilfred Jordan zoo in verwar ring gebracht hadden. Op haar voor hoofd verdwenen de rimpels van ont stemming. In het salon glinsterden de pris ma’s der gaskroon als edelgesteen ten. Een groot blok beukenhout lag in de haard; de vlammen speelden er omheen als vurige slangen en do phantastische lichtschitteringen daar van voltooiden den tooverachtigon indruk, dien het geheel maakte. En in het midden stond de meesteres, op wier wenk dit schoone effect was verkregen. „Vandaag moet ’t beslist worden”, mompelde de berekenende vrouw, en zij ging terug om nog een fraaie roos in haar ceintuur te steken. (Wordt vervolgd) Van 1—5 gewone regels met bewijsnummerf 0.55 Elke regel meer „0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels 10.35 bij vooruit betaling elke regel meer 6 ets. Reclames f 025 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. Zorgvuldig keek Elfride naar den voortgang van dit werk. De kanten fichu, die haren hals en haar schou ders bedekte, schikte zij en plooide zij nauwkeurig om er zoo bekoorlijk mogelijk uit te zien, en ten slotte stak zij zelf den met diamanten ver sierden kam in heur haar. is goed. Je kunt heengaan, Jj alleen was, gaf zij lucht haar wrevelige gëmoedsgesteld- Rusland. In verband met het ritueele inoord- proces te Kieff hoeft te Breslau een protest-vergadering plaats gehad, waar in geprotesteerd werd tegen de be wering, dat de aanwending van mon- schenbloed uit ritueele doeleinden door een Joodsche geloofswet zou voorge schreven of geduld worden. Onder do sprekers bevonden zich ook do Duit- sche Rijksdagafgevaardigde Gotheip. Er waren 5000 personen. 8) Het ruischen van het afgedragen bruin zijden kleed en de vreemde, onaangename geur, die juffrouw Wei ner achterliet, vervulden haar met zooveel afkeer, dat Martha stil de deur dichtdeed en naar het raam snel de om te zien of Wilfred Jordan op dat oogenblik misschien juist thuis zou komen. Vijf minuten later zag zij de juf frouw met opgestoken parapluie veer voorbij het venster gaan. „Goddank”, fluisterde het meisje, ..zii weg”. juffrouw Schnitzer van dat hoorde, hechtte zij daaraan om zulke menschen bekommeren, kind!” zeide zij f. „Als ze soms mocht terugko- houd dan de deur gesloten. En «I.. u zal Christine ook die boodschap zeggen. Vanavond ga ik naar een kaartkransje.” Martha knikte. Zij kon zich niet ontveinzen, dat zij vanavond blij was alleen thuis te zullen blijven. Na het theedrinken ging Christine f 1.25 1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad1.50 Idem franco per post1.90 Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons Bureau Mabkt 31, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren. stand. Het leek haar toe, alsof er nog een ingeving van boven zou ko men, om den toorn harer moeder te ontwapenen. Plotseling schrikte zij op. Een rij tuig hield stil voor haar venster. Zóó vroeg was het kaartkransje nog nooit afgelóopen geweest; de klok sloeg juist negen uur. Martha sprong op. Als haar moeder eens iets over komen was „Christine riep zij en snelde de gang in. In groote haast kwam Wil fred Jordan langs haar heen. „Goeden avond,” zei hij gramstorig. „Ik moet dadelijk weer weg, het rijtuig blijft wachten.” Zij zag wel in, dat de geschiktste gelegenheid nu niet gekomen was om eens met hem te spreken. „Zijt gij niet wel, mijnheer Jor dan?” vroeg zij, ontstellend. „Zie ik dan daarnaar uit?” hij, „het zou inderdaad geen wonder zijn.” Bij de laatste woorden snelde hij reeds de trap op, zoo vlug, dat zijn mantel achter hem aan fladderde. Met wijdopengesperde oogen keek zij hem aan en volgde toen Christine naar de huiskamer. zang zal aangcheven worden. Ofschoon men de balans- en de winst- en verliesrekening nog niet heeft opgemaakt kan men nu reeds zeggen, dat de tentoonstelling een groote mislukking is g^weesi. „Luik, Brussel, Charleroi, Gent, ze zijn malkander opgevolgd, in dui zelingwekkende vaart, alhoewel het nieuws er van af was; 't gevolg is dat de menschen tot over de ooren er genoeg van hebben, en dat Gent, de laatste aan de beurt, het meest geleden heeft van die vermenigvuldi ging. Hoe meer ’t verandert, hoe meer 't hetzelfde blijft, redeneert het pu bliek; en de stroom van bezoekers vermindert, naar gelang het oord der tentoonstelling meer van het centrum verwijderd is. Het is gewaagd en gevaarlijk ten toonstellingen in te richten in plaat sen, waar men in de bevolking niet zelve reeds een voldoende element vindt om ’t succes gedeeltelijk te verzekeren; men moet altijd afhangen van de menschen buiten de stad, en juist in de stad zelve, moet men ook een vaste kliënteel vinden, die niet alleen naar de tentoonstelling komt doch die er blijft en er geld verteert. Als die kern er niet bestendig is, dan treft de vreemdeling er niemand en hij gaat er ook loopen. Gent mis te dien kern volslagen en zoo kwam het dat, wanneer de avond ging val len, do tentoonstelling dikwijls op een verlaten kerkhof leek.” Duitsohland. De rookplaag op den Rijn. Frankrijk. Volgens den Matin heeft de Regee- ring een onderzoek ingesteld naar dö juistheid van het gerucht, dat den laat- sten tijd anti-militaristische brochures aan soldaten werden ter hand gesteld gedurende godsdienstoefeningen. Een in beslag genomen vlugschrift bevat o. a. de volgende passage „Milicien, je bent nu in dienst, maar daarom moet je niet vergeten hetgeen wij je geleerd hebben. Denk altijd aan je broeders en doe je plicht te hunnen opzichte. Ijaat geen gelegen heid voorbijgaan om propaganda te maken wees voorzichtig, maar werk voor ons. Laat je diensttijd ten minste eenig nut hebben. Vergeet nooit, dat indien men je een bevel geeft, dat indruischt tegen je geweten, het je plicht is niet te gehoorzamen laat je liever fusilleeren.” De brochure draagt geen ondertee- kening. De toestand van den Duitschen ma joor Von Winterfeldt, wordt steeds beter. De hem behandelende genees- heeren en de in consult geroepen Pa- rijsche professor Hartmann hebben Zondag ’t volgende bulletin bekend gemaakt: De patiënt heeft thans het stadium van de ernstige complicaties achter den rug; er is nog een kleine operatie noodig, die in de eerstvol gende dagen gedaan zal worden. met de droge wasch naar de mangel vrouw. Het jonge meisje bleef nu al leen achter en luisterde aanhoudend, of zij Wilfred Jordan niet hoorde thuiskomen. Eindelijk hoorde zij hem in de gang; de oude klok in de eetkamer sloeg juist acht uur. Haar beschroomd heid vergetende, snelde zij vlug de keuken door naar de deur doch na een paar minuten kwam Wilfred Jordan zoo haastig de trap weer af. liet leek wel of hij door booze gees ten werd voortgejaagd. Tersluiks opende Martha de deur, die op de gang uitkwam. Hij bemerk te haar niet. Zijn gelaat was doods bleek, zijn oogen echter gloeiden eer koortsachtig. Als in een droom snel de hij voort, zonder naar Martha om te zien. De regen, die een weinig vermin derd was, begon weer in stroomen te vallen; het was afschuwelijk weer; het geloei van den wind overstemde het geluid van het straatverkeer en de mist was nog dikker dan den yo- rigen dag. De oude wandklok tikte regelmatig voort; de wijzers kropen langzaam over de wijzerp.aat, ter wijl Martha Schnitzer er droomend het oog op gericht hield. In gepeins verzonken, kwam het haar voor, dat zij zich oneindig veel gelukkiger ge voelde, wanneer ze met Wilfred Jor dan in ontbering mocht leven, dan met vriend Frans Gqhricke in wel-

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1