Zeldzaam Aanbod! USEL [ITS, la and el; j Donderdag 6 November 1913. eten nhuis IE _XT5.©vl-ws- en. -^.d.’vertexxtielol^d. voor G-ouLd.su ext OzxxstxelkEezx. j V0. T2320. 33e Jaargang. )000.-. behalve Zon en Buitenlandsch Nieuws. sl et Leven, IAG. NZORG. Verschijnt dagelijks Gouda. en ïïeeren Telefoon Interc. 82. KENNISGEVING. UNG, FEUILLETON. -----T--- dfaimelijR Seminó.. 1 Mapinhoudende 6 Reproducties Feestdagen. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. Kennisgeving. KENNISGEVING. zekering tegen I stricht, ver- I d amissie zi bben daar- waarloozen d) werd ik en moeilijk en tusschen 1 mij geheel ver ven f 0.55 0.10 res.), Dr. A. E. DEN, Dr. P,& boven, en ma. GOUDSCHE COL RANT. <EIN. C. ires: TEIT IN •STER PAULO t, verkoud- ;mhoest en de tering. gram F 3.50. IR, Rotterdam, rverkoopera. f 1.25 ,1.50 1.50 1.90 F o »an ons Bureau: Markt 31, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren. gas; en iemand binnentrad, dien mevrouw een vreemd De BURGEMEESTER van GOUDA brengt bij deze ter kennis van de belang hebbenden, dat door den Heer Directeur der Directe Belastingen enz. te Utrecht op den 4n November 1913 executoir is ver klaard Kohier No. 10 dor Personeele belasting, belastingjaar 1913. Dat voormeld Kohier ter invordering is gesteld in handen van den Heer Ontvan ger, dat ieder, die daarop voorkomt, ver plicht is zijnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen en dat heden in gaat de termijn van zes weken binnen welke de reclames behooren te worden ingediend. Gouda, den 6 November 1913. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. ssenen als voor igrooter. Dames, eer aan die aan voldoen. Zendt en der leden van laten halen wat H1M een hondenweer hè? Juist ,wom zelfs een gehard mensch een Hinken aanval van rheumatiek op den hals te halen, en anders •zou den mijn zenuwen mij moeten bedrie gen, wat ik niet geloof.” „Spreekt u van zenuwen?” vroeg Elfride’s vereerder glimlachend, „wel wel, ik meende dat mannen van uw beroep geen zenuwen hadden, waarde raadsheer Laat dat maar aan ons over. Wat mij betreft, voor rhenma- tiek ben ik niet zoo bang; op het oogenblik zit het nog vast in -mijn hoofd... het is een afschuwelijk ge voel.” Hij drukte weder de foulard tegen het voorhoofd. „Het moet hier stellig zeer warnS^jij^uiLik heb al reeds een k oortsbuit^^Wken Vrij bewerkt door AMO. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post Met Geïllustreerd Zondagsblad Idem franco per post Abonnementen worden dagelijks aangenomen voordeel in zagen zich tegen den steeds grooter wordenden invloed van Poin caré te verzetten. Dit streven der ra dicalen om den invloed van Poincaré te verkleinen heeft zich geuit op het congres dat door die staatkundige partij te Pan is gehouden. Een motie werd voorgesteld, waarbij het al te persoonlijk optreden van den president werd afgekeurd. Echter die radicalen die een beter inzicht hebben in den loop van het politieke leven eener partij, hebben begrepen dat men hier meer kwaad had verricht dan goed had gesticht. Den volgenden dag werd dan ook een motie voorgesteld, waarin werd verklaard, dat het hoofd van den Staat buiten de discussie behoorde te blijven. Deze motie werd aange nomen. Vice-Voorz. NDORST, Pen. leer. Voor de lezers van ons blad hebben wij dit jaar een zeer mooie St. Nico- laas-premie en wol van zich in het Rijksmuseum bevin dende werken van onze beroemde Hollandsche meesters in de kleuren naar het origineel uitgevoerd A.VAN OSTADE „Haringvrouwtie”. FRANS HALS „De vroolijke drinker*:. S. G. KREKELENKAM „Het vertrou welijk gesprek'*. O. METZU „Het Ontbijt”. J.M. Molenaar „Dame aan 't Klavier**. JOH. VERMEER „Het Melkmeisje”. De afmeting- der reproducties is 40 bij 50 c.M. Van deze map van welker inhoud de pers de schitterendste recencies gaf, is slechts een beperkt aantal voor handen, en wij bevelen dus een spoedige bestelling aan. De gewone prijs van deze map zou zijn f 6.doch wij zijn in staat onze lezers deze aan te bieden voor slechts f 2.90. Hieronder eenige recencies uit ver schillende bladen. Het Nieuws van den Dag zegt o.m. verdienstelyke proeve van kleu rendruk De Telegraaf zegt o.m. De copieën zijn schitterend ge slaagd Lux geïll. tgdschr. voor Fotographie zegt o.m. Wij hebben de origineele met deze reproducties nauwkeurig verge leken en moeten den uitgever allen lof geven voor deze prachtige weergave.... De Tijd zegt o.m.: Het is een Nederlandsche onder neming betreffende Nederlandsche Kunst. De Heer W. Steenhoff, de be kende kunstcriticus, oefende daarbij toezicht op ’t werk De Nieuwe Rotterdamsche Courant zegt o.m. Een Nederlandsche onderneming van Nederlandsche Kunst biedt thana een aantal platen in kleuren, reproduc ties van werken uit ons groot museum Men poogde de vrijden door diepe weg te graven. Een w te halverlijve onderden tender der locomotief van den aanrijdenden trein. Zij heeft het bewustzijn niet verloren en heeft zelf kunnen zeggen wie zij is. Een geneesheer verzorgde haar. Haar man, kapitein te Rouaan was reeds overleden in het gasthuis. Een der postbeambten, die zich in den aangereden trein bevonden, ver klaarde. dat dé wagon met den post naar Marseille, Algiers, Tunis en het Oosten geheel onder de locomotief lag. Hij stond het eerst in brand. Hij meende, dat een twintigtal van zijn collega’s gedood zijn. Te d’/j uur be gaf de Minister van koophandel zich naar het gasthuis om de gekwetsten te bezoeken, die alle brandwonden of diepe wonden aan ’t hoofd hebben on onophoudelijk naar hunne bloedver wanten vroegen. Al de pogingen.om de jonge vrouw, onder den tender der locomotief te verlossen zijn vruchteloos gebleven. Zij stierf te 5 uur 10 na zeven uren in een vreeselijke toestand te zijn ge bleven, zonder haar bewustzijn te heb ben verloren. Nu en dan ontrukten haar de pijnen vreeselijke kreten, die het gerucht overstemden. Eenigszins gestild door morfino-inspuitingen, had zij den moed aan de aanwezigen hare juweelen te overhandigen om ze aan hare moeder te geven. Al do aan wezigen weenden. De redders zetten hun werk voort maar dat kan onkel vruchtbaar zyn “’bij het aanbreken van den dag. Over heel de lengte van het traject is het slechts een puinhoop, waar hier en daar het vuur nog smeult. jrkplaatsen rook, gruis j werkman chronische >men heeft, jaan, waar- elve en aan leschermen te wenden idoeningen Abdijsiroop aden wij Abdijsiroop taande ver- Met verrukking in het oog trad Wilfred Jordan op Elfride toe en ant woordde haar handdruk met warmte. dende wagons. De locomotief van den aanrijdenden trein, zat 1 M. 20 diep in den grond. Een vrouw, die er onder lag, had onophoudelijk brandweerlie den verzocht water te spuiten in hare richting. Te halftwee had men 13 Igken en 14 gekwetsten te voorschijn gehaald. Deze laatsten werden naar het gast huis van Melun gebracht door de sol daten. Te 3 uur ’s morgens haalde men weer verkoolde lijken uit de puinen der wagons. Op den .spoorweg bloef de duisternis volkomen. De wanorde en de verwarring is onbeschrijfelijk. Een scherpe rook, voortkomende van het brandend gevernist hout en van brandende lijken, greep in de keel. gekwetsten te be- kuilen onder don jonge vrouw lag welke onder toezicht van den onder directeur, den Heer Steenhoff zijn gemaakt. De fijngevoelige deskundige Steenhoff heeft de werken gekozen, hij heeft toezicht gehouden bij de repro ductie De Nieuwe Courant zegt om Er valt zeer veel te waardeeren in deze wedergave die werkelijk in haar soort verrassend goed mag heeten. Zij behoort tot het beste wat wij op dit gebied te zien kregen Een exemplaar der map ligt aan ons bureau ter inzage. Het is ongetwijfeld de fraaiste premie die wij onzen lezers ooit hebben kunnen aanbieden. Spoedige bestelling, daar het aantal beperkt Is, wordt dringend aanbevalen. Frankrijk. Het spoorweg-ongeluk te Melun. Het spoorwegongeluk te Melun, op nog geen uur sporens afstand van de Fransche hoofdstad, is ongetwijfeld een der ernstigste, welke in den laat sten tijd in Frankrijk plaats hadden. Omtrent de eigenlijke oorzaak is nog niet alles vastgesteld kunnen worden, doch zeker is, dat of aan nalatigheid Van den seinwachter, of ookweleene van den machinist die door een der seinen moet heengereden zijn, de ramp veroorzaakt heeft. Toen de tijding van het ongeluk te Parijs bekend werd, is om halfeen ’s nachts de Minister van handel met een hulptrein naar de plaats van het onheil vertrokken. De aan blik der aangerichte verwoesting moet ontzettend zijn geweest. De wagons, aldus verhaalt een ooggetuige, van den sneltrein van Nizza waren omge worpen en stonden in brand, In eenige oogenblikken verspreidden zich de vlammen. De eerste menschen, die kwamen toegesneld, waren getuige van een vreeselijk schouwspel. Midden in de vlammen klonken de kreten der gekwetsten en poogden zij vruchteloos zich te bevrijden. Ongelukkigerwijze was de hulptrein, te 2.30 uur van Corbeil vertrokken, niet voorzien van verlichtingstoestel- ten, zoodat het reddingwerk zeer moeilijk was. De spoorweg was Sfikel verlicht door de rookende vlammen van eenige toortsen en petroleumlam pen en door de vlammen van de bran- v- en Woningtoe- lenzorg. wij geregeld tijdig pn ontvangen vaa srten, vermakelijk* m» dan in onw a:j man Zn., Gouda. „Elfride” fluisterde hij, „mot mijn gedachten ben ik al dien tijd bij u ge- „Stil!” zeide zij verschrikt, terwijl zij angstig rondkeek om te zien of het gezelschap soms iets bemerkt had. „Wij zijn hier niet alleen”. Hij begreep deze terugwijzing niet, hij meende oer dat het een aanmoedi ging was. „Ge hebt gelijk, wat wij elkander te zeggen hebben, is alleen voor ons beider ooren bestemd,” zeide hij, nu haar hand loslatend. Zij beet zich op den lip; maar al was zij ontevreden, toch voelde zij in haar hart een verlangen om hem nog eens ongestoornd te kunnen spre ken als gisteren. Dat ongestoorde ge sprek met hem was beslist noodza kelijk. Haar lot zou binnen een span ne tijds beslist worden, zij naderde naderde haar doel, er mocht dus niet getalmd worden nu. Wat de geheele wereld om haar reeds morgen zou weten, dat moest Wilfrèd Jordan nog heden vernomen. Zij vond het erg genoeg, dat zij door eigen toedoen ook nog met dien man rekening moest houdon. „Ga maar ongemerkt in mijn bou doir en verder door de portièros in het kleine atelier waar ik gewoon lijk zit te teékenen. Hou jo daar maar zoolang bezig met mijn toeko- ningen,” fluisterde zij hem toe. i (Wordt vervolgd) roode lippen opzettelijk om haar ha gelwitte tanden te laten schitteren. „Gij laat de bloemk weekers hunne tuinen plunderen om mijn wegen met bloemen te kunnen bestrooien zeide zij fluisterend. Zij, verwachtte stellig een veelbe- teekenend antwoord op dit doch de man, tof/wien zij sprakf drukte zijn wit zijden foulard tegen het voorhoofd. Eafi seconde lang keek zij hem met slacht verholen ontstel-, tenis aan; hij/moest dit wel bemer ken? want hip zeide „Neem me niet kwalijk, de over- gang van de koude buitenlucht, naar dit warme salon het licht en het zien van uw bekoorlijkheid heb ben mij een beetje duizelig gemaakt.” „Daarvan kunt gij op uw gemak bekomen in mijn boudoir,” zeide zij vriendelijk. „Wilt gij zelf de poorten van dit heiligdom voor mij openen?” vroeg hij, terwijl hij haar den arm bood. Het Fransche radicalisme. Reeds meermalen Hebben we gele genheid gehad er op te wijzen dat het Fransch radicalisme In een zekeren staat van ontbinding verkeert, die wordt het proces niet spoedig gestuit, zal leiden tot een algeheels ontbinding en verkwijning van dfe|Fransche radi cale partij. De grootè tijd van bloei voor het Fransch radicalisme dateert van den tijd dat de preyfuszaak de gemoederen over de geheele Wereld in beweging bracht. Het is de eer van de radicalen dat zij iri die dagen heb ben verhinderd dat Frankrijk zich zou onderwerpen aan de dictatoriale macht van eiïkelen maar meer nog dat het clericalisms in al zijn felheid zou gaan heerschen over de Franschen, een volk dat zich zoo gaarne de zin voor vrij heid en onafhankelijkheid ziet toege kend. Die zin voor vrijheid, voor on afhankelijkheid voor geen erkenning van machten boven zich dreigt echter het ongeluk te worden der radicalen. Hun geheele streven heeft er zich toe bepaald om de invloedrijke liefst goed bezoldigde baantjes te bezetten, zoo mogelijk alle door middelmatigen. Zoodra in het radicale corps zich één verheft boven de anderen, staap ver woede tegenstanders op die hem trach ten neer te halen van het voetstuk waarop hij zich zeiven heeft of door anderen is geplaatst. Dat heeft bij zijn optreden Poincaré dadelijk moeten ondervinden. Zijn verrazen boven de stumperds der middelmatigheid was de oorzaak van den afval van velen, die hem vroeger na stonden, van een aanyal van^ velen, die er persoonlijk Op dit zelfde oogenblik opende de huisknecht weer de deur en Wil fred Jordan trad binnen. Zijn binnentreden trok de opmerk zaamheid der aanwezigen; op hem echter maakte die kring van menschen een onaangenamen indruk en hij deed zich geweld aan dit niet te laten'blij ken. Mevrouw von Karstenbrook, die o—o- -r-.hare hand reeds inden arm van haar de jonge weduwe opende daarbij haar ^geleider gelegd had, trok die nu snel -*-- terug en keerde zich tot den binnen tredende. Haar geleider koerde zioh nu naar een heer, die uit den kring naar vo ren trad on hem vriendelijk de hand toestak, n veeine- „Wat gezegde^; ^geschikt 9) De pendule sloeg negen uur. Lang zaam vulde zich het salon bij me vrouw von Karstenbrook. Er waren slechte weinig dames en blijkbaar al leen genoodigd om aan de eisehen van uiteriijke welvoegelijkheid te> vol doen; ook waren ze zoo gekozen, dat er zich geen gevaarlijke tegen standsters of mededingsters onder be vonden voor de gastvrouw. Het ggmunnel der stemmen, het gerinkel der theekopjes en het rui- schen der zijden japonnen, bracht allen in een stemming, die de gast vrouw noodig had om in haar be koorlijkheid te schitteren. Zij stond midden onder de kroon, toen een deur openging er icmunu oiimenirau, i” van Karstenbrook met knipoogen zag naderen. Hij trad vlug op haar toe ep greep hand, die zij hem lachend toestak. „IJdele man zei ze lachend. „IJdel? Hoe bedoelt ge dat?” zei hij lachend, terwijl hij de hand gretig kuste. „Alsof ge niet weet, wie het laatst „Koorts? Moet het dan juist koorts djn van het kouvatten.” „Wat bedoelt gij daarmee „Wat? Kan ons hart dan ook niet in koortsgloed zijn?” ,O ja, dat is zoo. Gij zijt werke lijk geen slecht profeet. Maar die soort van koorts bezorgt ons 'toch geen duizelingen, wel?” schertste hij het oog op Elfride richtend. „Nu moet ik inderdaad bekennen, dat gij er niet uitziet, als gewoon lijk. Ge moet die proef eens nemen met het middel, dat ik altijd met goed gevolg aanwend: vroeg naar bed en een stijven grog. Maar stijf en niet te klein. Probatum est I” „Uitstekend Zoodra ik kan weg komen „Ik zal u dadelijk eenige vrien den noemen, die ik altijd met goed gevolg geraden en in een ommezien tje van hun verkoudheid heb af ge holpen. Met dit hondenweer is alles geoorloofd, een paar glazen grog meer natuurlijk ook De andere streek weer met zijn foulard langs de slapen. „Zeer juist, zulk hondenweer is geweld,” schertste hij, „en geweld moet met geweld gekeerd worden. Waar zouden wij anders belanden, wij, zaChtmoedigen en vreedzamen.” PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer. Elke regel meerv.iv By* drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOU- DERSvan GOUDA, brengen ter open bare kennis, dat afschrift van het proces-verbaal betreffende de stem ming ter verkiezing van een lid van de Staten der provincie Zuid-Holland is aangeplakt, alsmede dat gelijk af schrift op de Secretarie der Génieen- te voor een ieder ter inzage is ne- dergelegd, alwaar daarvan inzage kan worden genomen op iederen werkdag van des voormiddags 10 tot des na middags 1 uur. Gouda, 6 November 1913. Burgem. eti Weth. voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, J. v. HEUSTE. Inrichtinobn wzlke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA, Gezien art. 8 der Hinderwet Doen te weten Dat zij vergunning hebben verleend aan H. van Vlaardingen en Zoon on hunne rechtverkrijgenden tot het uitbreiden hun ner Scheepmakerij door het plaatsen van 9 electromotoron in het perceel aan de Hoogen Schielandschen Zeedijk No. 9, ka dastraal bekend sectie E No. 2243. a. de Directie der „Koninklijke Stearine Kaarsenfabriek Gouda” en hare rechtver krijgenden tot het uitbrejden der fabriek door het plaatson van eene nieuwe Zaag- bank met daarbij behoorenden electromotor van 10 P.K. in het perceel aan de Blee- kerskade, kadastraal bekend sectie E No. 2152. Gouda, den 6 November 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, I. VAN HEUSDE. komt”, antwoordde zij schertsend. Hij maakte een buiging. „Uw goedheid brengt mij in 1 warring, evenals de aanblik deze roos. Hij had de roos aan Elfride’s cein tuur opgemerkt en was verheugd, dat zij zich tooide met een van de bloe men, die hij gezonden had. „Eigenlijk moest ik u beknorren over zoo’n vorstelijke huldiging.” En

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1