H iS *1 A OPPICIÉEl 1 1 1 Ingezonden Mededeelingen. Suikerziekte of albuminuric Urinaire ziekten T=ti -n rYenland. VERGHDIRIV6 VAN DEN GEMERSITERAAD Gemengde Berichten. Stadsnieuws. i 1 1 1 i t=i «l Sm 6 rf,,t Zoodal gekozen is de heer R. U. Jongenburger. Rechtszaken. Laatste Berichten. BURGERLIJKE STAND. Telegrafisch Weerbericht Officieels Prijscourant Effect e n bandel Ie Amsterdam In een interview, dat een Matin- red acteur met enkële der geredde Hol landers had, verklaarden zij„Wij begonnen al op te staan en onze ba gage bijeen te zoeken, met het oog op de aankomst te Parijs, toen wij een schok voelden. De trein hield plotse ling stil ons door elkaar werpende. De ruiten vlogen in stukken. Niette min was van ons niemand gewond, althans niet ernstig. In alle haast snel den wij de coupé uit, sommigen door de deuren, anderen door de ramen en namen de vlucht, verschrikt door de kreten der gewonden. Achter ons ver hieven zich de vlammen van den brandenden trein. Dit is alles, wat wij van de ramp gezien hebben." Inmiddels wordt van meer dan een daad van moed gewag gemaakt. l$oo dat van een jong soldaat, Brun ge naamd, die ternauwernood uit zijn verbrijzelde coupé ontkomen, naar de brandende wagons snelde en op de kreten van een vrouw afgaande, die onder een wagon lag, haar met alle macht trachtte te bevrüden. Op het zelfde oogenblik ontplofte het gasre- servoir en werd Brun ettelijke meters ver geslingerd. Toen hij van zijn ver- dooving bijkwam en bemerkte dat zijn wonden niet gevaarlijk waren, keerde hij naar de plaats van het onheil te rug en werkte ijverig aan de redding mede. Ook het gedrag van prof. Bor- das wordt zeer geroemd. Bordas heeft met het grootste gevaar geheel alleen, uit de omgestorte brandende wagons 3 postbeambten gered, die anders on getwijfeld levend verbrand zouden zijn. Onder de reizigers die zich in den trein naar Marseille bevonden behoor den ook de burgemeester van Lyon, alsmede de Lyonsche prof. Jaboulet. Volgens de laatste berichten is het nog niet mogelijk geweest do identiteit der lijken vast te stellenslechts een lyk is herkend, dat van den chef van oen handelshuis te Lyon, die met zijn zoon op weg was naar Parijs. Deze laatste is ongedeerd. Tot dusver zijn 30 lijken onder de overblijfselen van de wagons te voor schijn gebracht. Nog 2 lijken zijn zicht baar. Men heeft bovendien zekerheid verkregen, dat zich nog 3 andere lijken onder de overblijfselen bevinden. Op het oogenblik zijn 27 lijken naar hot hospitaal vervoerdmen meent, dat er nog 5 lijken onder de vernielde wagons liggen. DüItSOHLANO. Het stoomschip Elsie van do Dan- zigor Reederei Behnke is gisteren, naar bij de reederij ingekomen telegrammen aan een groot gevaar ontsnapt. Het schip geladen met steenkolen, geraakte in volle zee in brand. Drie dagen ge leden werd brand ontdekt in verband met zich in het ruim ontwikkelende gasdampen; echter bleven alle po- pingen den brand te blusschen vruch teloos. De kapitein trachtte daarop het schip zoo spoedig mogelijk de naast- bijzijnde haven te doon bereiken. Het machine-personeel kon echter tijdens den 3 daagschen gevaarlijken tocht van hot brandende schip slechts zeer weinig dienst doon daar het telkens bij korte tusschenpoozen moest afgelost worden. Toen het schip de haven van Neufahr- wasser bereikte, gelukte het aan de ter hulp geroepen brandweer, den brand in het ruim ten slotte meester te worden. Het Duitscha stoomschip „Krom prinzessin Cecilia" is gisteren te Havre binnengeioopen en heeft aldaar, de in open zee geredde 22 visschers van den in brand geraakten Franohe Newfound land vaarder „Patrie" aan wal gezet. van welken aard ook, verschillende verliezen der beide sexen en voor eiken leeftijd, Ziekten der Blaas, baarmoeder oto., aambeien. Snelle en volkomen genezing zonder her haling, zelfs van de meest verouderde gevallen door de nieuwe behandeling van Dr. O. Damman arts. Vraagt de verklarende brochure gratis, No. 17A .aan zijn depot: J. H. I. SNABILIÉ, Groote Markt 7, Rotterdam. (Gelieve aan te geven voor welke ziekte). 16 Handelshoogeschool. De Commissaris der Koningin in Zuid-Holland en het College van Ge deputeerde Staten met den griffier zullen Zaterdag tegenwoordig zyn by de opening van de Nederlandsche Handelshoogeschool te Rotterdam. De opening zal ook worden bijgo woond door de Ministers van Binnen- landsche Zaken, Buitenlandsche Zaken, Koloniën en Nijverheid. Het woord zal gevoerd worden door dr. D. Bos, president curator der school, prof. dr. mr. G. W. J. Bruins, rector magnificus der school, Minister Cort van der Linden, burgemeester Zimmerman, de vice-president van de Kamer van Koophandel, Ph. Van Ommeren en prof. dr. G. Jeigersma, rector magnificus der Leidsche Hoo- geschool. Amsterdam III. Na afloop der stemming in district III heeft het hoofdbestuur der ver- eeniging van Amsterdamsche winke liers, doel het vrije winkelbedrijf, met verschillende bestuursleden uit den handeldrijvenden middenstand en den voorzitter der propaganda-commissie Amsterdam I—IX vergaderd. Besloten is om door huisbezoek, in het bijzondei op den stemdag, krach tig op te komen voor don heer Otto, ten einde te voorkomen, dat de man van de spoorwegstaking 1903 zitting neemt in de Tweede Kamer voor Amsterdam. Het Hoofdbestuur en de commissie voor de propaganda zullen zich in ver binding stellen, ook met de rechtsche partijen en dezen er op wijzen, dat het nu niet gaat om het goed recht van coalitie en concentratie, maar al leen om den man, die door zijn op treden aan den handeldrij venden zoo veel schade heeft toegebracht, uit de Tweede Kamer te houden. Dit is geen zaak van politiek, maar van zelf behoud. Het optreden van politie tegenover Buitenlanders. Door het Kamerlid dr. van Leeuwen, is heden aan den Minister|van]buitea- landsche zaken en justitie de volgende schriftelijke vraag gesteld: „In „Hét Volk" van 25 October 1913 werd de Nederlandsche vertaling op genomen van een in het Finsch ge schreven brief van het Finsche parle mentslid Hilia Parssinen, waarin de beschrijving voorkomt van de hoogst onbehoorlijke behandeling, die zij op 10 September 11. te Oldenzaal van de zijde der Nederlandsche politie heeft onder vonden, ondanks dat op de paspoorten van genoemd parlementslid en haar gezellin de woorden voorkwamen „Veroorloofd te reizen in alle landen van Europa en Amerika." Ik heb de eer. de heeren Minister* van buitenlandsche en justitie te ver zoeken, op de volgende vragende te antwoorden lo. Zgn Hunne Excellenties bereid een ernstig onderzoek in te stellen naar het in bovengenoomden brief van het Finsche parlementslid Hidia Pars sinen besohreven voorval, en de Kamer in kennis te stellen van den uitslag van dit onderzoek en de door hunne Excellenties c.q. in verband daarmee te nemen of genomen maatregelen 2o. Zijne hunne Excellentie bereid afdoende maatregelen te nemen om te voorkomen, dat voorvallen als in bo vengenoomden brief zijn beschreven zich herhalen (Het Volk.) De redacteur van „de West'' lid van de Koloniale Staten. Men seint aan de N.K.Ct. uit Pa ramaribo: De heer W. Kraan, redacteur-uit gever van „De West", is met groote meerderheid tot lid van de Koloniale Staten gekozen. Zooals onze lezers weten is er tegen den heer W. Kraan rechtsingang ver leend wegens persdelict, nl. het in zijn blad opnemen van stukken, be- leedigond voor den gouverneur vau Suriname. Voor dezen moet onder de ze omstandigheden de verkiezing van den heer W. Kraan tot lid van de Koloniale Staten min of meer pijn lijk ziju, de candidaatstelling van den redacteur-uitgever van de Weet was al een demonstratie nog aange dikt door de toelichting in De West gegeven van de redenen, die den heer Kraan genoopt hadden de candida- tuur te aanvaarden. De verkiezing is met groote meerderheid geschied; dit maakt de zaak voor baron van As- beck niet aangenamer. De kiezers vau Suriuame hebben o.i. duidelijk partij gekozen. De ouderdomsrente. Na ar het Hbl. meldt, zullen op 9 December a.s. den dag der uitbeta ling van de ouderdomsrente aan ze ventigjarigen, twee termijnen van de rente worden uitbetaald, nl. voor de week vau 3 December (dag der in voering van art. 369 der Invalidi teitswet) en voor de week van 9 De cember. aan deu heer Kolyn kan ik mededeelen, dat niet de gemeente-bouwmeester aan B. en W. heeft voorgesteld het werk niet te gunnen maar dat daartoe be sloten is onmiddellijk na de aanbe steding in de vergadering van het college zelf. Wij waren het allen er over eens dat, waar door den Raad was toege staan een bedrag van f 7500.—- voor den bouw van 5 arbeiderswoningen, het niet aanging om bij den Raad te komen met een verhooging van dat bedrag. B. en W. hadden omdat zij vonden dat een bedrag van f7500. zooals toegestaan was, ruimschoots voldoende was voor den bouw van een arbeiderswoning, trouwens geen lust om dié hoogo inschrijvingssom te be talen. Dit iB geweest een besluit van B. en W., waarbij de heer Koole zich heeft nedergelegd maar het is volstrekt niet geprovoceerd, zooals de heer Kolgn schijnt te denken, door den gemeente bouwmeester. Verder "heeft de heer Kolijn gezegd, dat de heer Koole den naam heeft van niet gemakkelijk te zijn tegen over de Goudsche aannemers. Ik zou er dadelgk bij willen zeggengelukkig! Daaraan heeft de heer KoJijn vast geknoopt een zeer eigenaardige vraag, dij zal mij ten goede houden, dat ik de vraag, die hij mij stelt, eigenlijk liever zou willen retourneeren. De heer Kolgn zegt: er staan in het bestek verschillende bepalingen, die voor tweeërlei uitlegging vatbaar zijn: vatbaar voor een gemakkelijke opvatting en vatbaar voor een meer lastige opvatting. Nu heeft de hoer Kolgn het vol strekt niet te kennen gegeven ik neem onmiddellijk aan, dat het niet zijn bedoeling is maar er zou kun nen worden begrepen, dat de heer Koole misschien tegenover anderen lastig zou zijn bij de uitlegging dier bepalingen en tegenover den heer van Middelkoop gemakkelijk. Daartoe geeft aanleiding ae vraag van den heer Kolijn, of bfj voorbaat overleg gepleegd is tusschen de heeren Koole en van Middelkoop. Ik kan mededeelen, dat dat overleg niet anders is geweest dan andere aannemers hebben gepleegd, want er zijn nog andere aannemers bij den heer Kooléj geweest. Dat nu de heer Middelkoop heeft VRIJDAG 31 OCTOBER 1913. (Vervolg). De Voorzitter: In antwoord geschreven, is toevalligerwijs mijn èrk> Ik was op den dag na de aan- i^eafog'met den heer Koole op het terrein van de tentoonstelling en daar was ook de heer van Middelkoop, die het tentoonstellingsgebouw beeft ge bouwd. Ik heb hem toen gevraagd, of hij geen lust zou hebben om in te schrijven naar den bouw van deze woningen. Hij heeft zich toen vervoegd bij den heer Koole, heeft het bestek medegekregen en is aan het uitrekenen gegaan. Ik kan de verzekering geven, dat nader of byzonder overleg niet heeft plaats gehad. Ik zou haast aan den heer Kolijn willen vragenheeft hg reden om dat aan te nemen Wat aangaat het voorstel van den heer, Kolijn, zou ik den Raad in over- weging 'willen geven zich tweemalen te bedpnken alvorens te besluiten dat de gemeente in eigen beheer arbeiders woningen gaat maken. Ik geloof, dat wij ons daarmede zouden begeven op een gevaarlijken weg. Is dat noodig? Waarom? Wij hebben een inschrijving van een solieden aannemer, die veel lager is dan de laagste inschrijving bij de aanbesteding en ook lager dan de begrooting. Ik heb geen enkele reden om aan te nemen, dat 'eze annemer het werk niet soliede zal uitvoeren, waarom zou de Raad niet het voorstel van B. en W. aannemen? De heer K o 1 ij n M. de V.Ik dank u voor de verschillende mede- deelingen, welke u wel hebt willen verstrekken, Toen ik sprak over de meening welke onder de vaklieden in de stac vrijwel algèmeen omtrent onzen ge meente-bouwmeester bestaat, heb ik er zelf bijgevoegd, dat ik dat op zich zelf buiten bespreking liet en dat het lang geen kwade trek is. In zoover ga ik geheel met u accoord. Ik zou dan ook niet gaarne een gemeente bouwmeester hebben, waarmede dege nen die werken in de stad hebben uit te voeren kunnen sollen. Integen deel, ik geloof dat iemand die op zgn plicht is en genoeg plichtsgevoel bij zich omdraagt, aangewezen is op een zeer nauwgezette vervulling van zijn plicht. M. de Y.l Van uwe overige mede- deelingen heb ik goede nota genomen. Ik meen dat het zeer goed ia, dat hier op dergelyke wijze een bespreking is uitgelokt, zooals thans gevoerd is. Ik heb alleen eenige klaarheid willen krygen in het verloop van defce ge heels geschiedenis. Dus in zoover zeg ik u nogmaals dank. Wat betreft mijn voorstel om den bouw van de woningen in eigen be heer uit te voeren, dat volgt van zelf uit mijn standpunt, waar ik gezegd heb, dat voor mij niet ten volle was uit te maken of een bedrag van f 7500.— of van f 7830.— al dan niet te veel was. Wanneer voor dezen bouw niet zal behoeven te worden geheid en geen grond zal moeten wor den gekocht, dan ben ik het in be ginsel geheel met u eens, dat f 7000. meer dan genoeg is om de woningen goed in orde te krggen. De beraadslaging wordt gesloten. Het voorstel van B. en W. komt in stemming en wordt met Hf tegen 3 stemmen aangenomen. Voor hebben gestemd de heeren van Veen, van der Ree, van. der Torren, Munlwijk, Vergeer, Broekhuizen, Jon genburger, Prince, Knuttel, van Galen, de Jong, van de Velde en Broekhuizen. Tegen hebben gestemd de heeren van Eijk, Kolgn en Herman. De Voorzitter: Door deze be slissing is vervallen het voorstel van den heer Kolgn. Aan de orde: De begrooting der gemeente voor 1914. Er wordt geen algemeene beraad- iging gevoerd. Beraadslaging over volgnr. 71, lui dende Jaarwedde van den Burgemeester f 3500.-". De heer v a n E ij k In den laat- sten tijd zijn de salarissen van ver schillende ambtenaren en werklieden aanmerkelijk verhoogd. Het komt mij voor, dat ook het salaris van den Burgemeester, den Secretaris en den Ontvanger herziening behoeft. Hunne werkzaamheden zijn veel omvattender geworden en de levensstandaard is hooger, zoodat verbetering van salaris volkomen gemotiveerd is. Ik heb daarom de eer voor te Btellen om aan Gedeputeerde Staten te ver zoeken den Burgemeester, den Secre taris en den Gemeente-Ontvanger toe te kennen 2 zesjaarlijksche verhoo gingen van f 250.hun aanvangs salaris overigens latende zooals het is. Ik geloof, dat ik dit voorstel niet verder behoef toe te lichten. De Raad zal wel overtuigd zgn, dat het een zeer billgk voorstel is. Het voorstel van deu heer van Eiik wordt voldoende ondersteund en maakt mitsdien een onderwerp van beraad slaging uit. De hoer Jongenburger: M. de V.Ik moet zeggen dat het voorstel van den heer van Eijk mij overvalt. Het komt mg toch voor, dat dergelijk voorstel eerst dient behandeld te wor den in de afdeelingen tot onderzoek der begrooting. Het frappeert mg, dat niet in éóne der afdeelingen met een enkel woord over deze zaak gesproken ia maar dat men juist deze vergadering afwacht, ik zou haast zeggen een inval in deze vergadering doet en een voorstel aan hangig maakt, waarop een gedeelte van den Raad absoluut niet voorbe reid is. De jaarwedde van den Burgemeester wil ik een oogenblik buiten beschou wing laten, maar wat betreft de ver hooging van de jaarwedden van Secre taris en Ontvanger komt het mij voor dat een voorstel daartoe moet uitgaan van B. en W. De capaciteiten van die beide amb tenaren wensch ik niet gering te achten maar mijns inziens zijn het toch B. en W. die er in de eerste plaats over kunnen oordeelen en bij een goeden gang van zaken dienen te komen met een eventueel voorstel tot verhooging der salarissen. Ik herhaal, het spijt mij, dat de heer van Enk hier gekomen is met een dergelijk voorstel, waarop een groot deel van deu Raad niet voorbereid is, waarover met geen enkel woord in het afdeelingsverslag wordt gesproken en waarvoor ik dus mijn stem niet wensch uit te brengen. De heer van E ij k M. de V.! Het is volstrekt niet mijn bedoeling geweest den Raad te overvallen. Ik geloof niet, dat dit voorstel zoo'n gewichtig voorstel is, waarover de Raad zich eerst in de afdeelingen had behooren uit te spreken. Het is een voorstel, dat zeer spoedig te overzien is. De meening, dat dergelgk voorstel van B. en W. moet uitgaan, kan ik niet deeien. Wij allen, leden van den Raad, kunnen zeer goed beoordeelen, hoe de werkzaamheden van Burge meester, Secretaris en Ontvanger zijn ik behoef er dus niet verder op integaan. Het is trouwens niet de bedoeling dien heeren lof toe te zwaaien. In mijn toelichting heb ik alleen gezegd, dat de werkzaamheden sterk vermeerderd zgn en dat de levens standaard veel hooger is geworden, precies hetzelfde dus wat hier gere geld wordt aangevoerd, wanneer het jetreft verhooging van de wedden van andere ambtenaren. He geloof dos dat ik volkomen het recht nad, al was de zaak niet in de afdeelingen besproken, om dit voorstel te doen. De heer Jongen burger: ik heb niet den heer van Eijk het recht ont zegd om dergelgk voorstel te doen. Ik heb alleen bezwaar tegen de wijze waarop hg het doet. Eenige toelichting is overbodig, zegt hg, maar ik heb straks reeds gezegd, dat ik absolnnt onvoorbereid ben. Ik meen, dat wü begonnen zijn met te verhoogen de salarissen van de hoo- jere ambtenaren en daarna die van de agere. Het ligt mg bg, dat de sala rissen van den Secretaris en den Ge meente-Ontvanger pas 3 of 4 jaren geleden zgn verhoogd geworden. Ah dat zoo inderdaad is De Voorzitter Mag ik den heer Jongenburger even ia de rede vallen. Als hg de toelichting tot de be grooting inzien dan zal hem blijken, dat de jaarwedde van den Secretaris laatstelijk vastgesteld is in 1905, dus 8 jaren geleden, én die van den Ont vanger in 1907, dus 6 jaren geleden. De heer Jongenbnrger: M. de V.! U verwijst mg naar de toelichting, maar het is toch niet te vergen dat ik, als iemand plotseling met een voorstel komt, maar dadelgk kan nagaan wat er in de toelichting staat. Ik herhaal, ik kan mijn stem niet aan het voorstel van den heer van Eijk geven omdat ik niet voorbereid ben. (Wordt vervolgd.) Twee Haagsche rechercheurs en een hoofdagent van politie te Dordrecht hebben W. L. H., arbeider, tegen wien door den commissaris van politie te Dordt eenige malen reeds is ge waarschuwd, daar hij verschillende personen had opgelicht, gearresteerd. H. die op het Bagijnhof werd ge- enen, werd geboeid en moest eerst ede naar het station waar hg gecon fronteerd werd met een juffrouw, die hg zou opgelicht hebben. Daarna werd de verdachte, onder grooten toeloop van menschen, over gebracht naar het hoofdbureau van politie. (D. Ct.) lEen grensconflict. Naar aanleiding van het ook door ons vermelde conflict tusschen een Duitsche en Nederlandsche grensbe ambte aan de grenzen bij Dinxperlo hebben de Duitsche autoriteiten een onderzoek ingesteld en hun leedwezen over het optreden van den Daitschen commies uitgesproken. Maatregelen regelen zijn genomen om een herhaling van zoodanig conflict te voorkomen. Een bloedig gevecht In het grensplaatsje Rhede is Maan dagavond een bloedige stryd gevoerd tusschen eenige jachtopzieners en een drietal Btroopers, welke men wilde rekenen. Ter zelfverdediging schoot een jachtopziener op den strooper B. uit Crommert, waarbij een kogel zijn longen doorboorde. De toestand van den verwonde is ernstig. Te IJmuiden heeft een onder den invloed van sterken drank achterge bleven matroos van een Katwijkschen logger, een heel opstootje veroor- Na in een slagerswinkel een hakmes weggenomen te hebben, wou hij daar mede het publiek te lijf, doch werd daarin verhinderd. Toen hij aan boord van 'nvmderen logger wilde gaan, werd hg zoo met vuistslagen en met een mes bewerkt, dat de hulp der politie ingeroepen werd en hij deerlijk geha vend, hevig bloedend uit het hoofd en schouders door eenige agenten naar eey dokter werd gebracht. Om de f 100.000. Dezen zomer deelden wij mede, dat voor de rechtbank te Amsterdam, een procedure aanhangig was tusschen een steenzetter en een patroon (de RJi die hem de helft van een twintigje der Staatsloterij, waarop de 100.000 gevallen was, afhandig zou hebben gemaakt. Gedurende geruimen tgd zgn onder handelingen gevoerd tusschen de ad vocaten mr. Mendels voor den steen zetter en mr. Groote voor de familie van den patroon, om een schikking te bewerkstelligen. Thans vernemen wij, dat deze schik* king tot stand gekomen ia, het aan hangig procee van de rol zal worden geroyeerd. Maandag werd door een 14-jarigeo loopjongen te Charlois voor zijn pe- troon den heer- W. aan de Nieuwe* haven, bg de Disconto-Maatschappij een chèque ontvangen groot f 114.—. Daarna hééft hg zich niet meer ver toond. Treinvertraging. Maandagavond was van trein 30 nit Emmerik bij station "Wes tervoort de machine defect geraakt, ten gevolge van het doorslaan der raderen bij het stoppen voor een onveilig signaal, waardoor deze trein ongeveer 12 uur te Arnhem aankwam en de aansluiting mét trein 52, welke te 9.45 uit Arnhem vertrekt, miste. De post en de reizigers zijn toen als extra-trein tot Amsterdam doorgevoerd, waar ze met roim2uur vertraging te 1.39 nur aan het station W. F. arriveerden, terwijl de aan sluitingen te Utrecht voor Rotterdam, Den Haag en Leiden werden gemist. (Hbld.) Uit Makasser werd d.d. 4 Oct. aan de Loc. geseind Heden werd de kampong Padje- laang te Pangkadjene geheel door brand vernield. 110 woningen werden vernietigd, waardoor 1500 menschen dakloos zijn. De schade bedraagt der tig duizend gulden. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. Er ia bestuurehulp ter leniging van den nood gevraagd. GOUDA, 6 November 1913. De Prov. Statenverkiezing. Zooals de in dit blad afgedrukte ollicieele uitslag vermeldt, is bij de gisteren gehouden stemming voor een lid van de Prov. Staten in de vaca ture-Vingerling gekozen de heer R. .y, Jongenburger, alhier. 1 Uit de hier genoemde officieelè cij fers blijkt dat zijn uitgebracht 10794 st., waarrdn 79 van onwaarde, zoo dat de volstrekte meerderheid bedraagt 5358. De verschillende candidaten verkregen daarvan: Jhr. Mr. W. Th. C. van Doorn 4100, A. Dijkgraaf 062, R. U. Jongenburger 5405, Dr. E. A. Keuchenius 100 en G. Roos 258. De a.-r. Statenzetel is dus met een meerderheid van 46 stemmen voor de coalitiepartijen behouden. Indien wij de cijfers van deze stemming nagaan dan blijkt het dat 6u van vrijzinnige zijde èn van de zijde d^jjr coalitiepartijen '!n zoodanige kracht is ontwikkeld, welke doet zien dat, al is bij deze stembus doon den a.-r. candidaat de overwinning behaald, het toch allerminst kan wor den gezegd, dat de a.-r. zetels vast zijn. De meerderheid van den heer Jongenburger bedraagt slechts 46 st. en dat niettegenstaande op hem 107 stemmen meer zijn uitgebracht dan 13 Juni jl. op den heer Vingerling, die toén in herstemming kwam met den vrijzinnigen candidaat, terwijl Jhr. Mr. van Doorn thans 4100 st. verkreeg en de in herstemming ko mende vrijzinnige candidaten van 13 Juni 3876 en 3808. Dat thans de beslissing reeds in eerste instantie is gevallen, ligt hier aan dat een te grtiot deel der link- sche kiezers van de stembus is weg gebleven. Dit zijn zoowel vrijzinni gen als sociaal-democraten. In Gouda alleen reeds heeft zich dat euvel in te sterke mate voorgedaan. Hoewel slechts 20 kiezers, die stemgerechtigd waren voor de Tweede Kamer in Ju ni jl. het niet zijn voor de Provin ciale Staten, was toen* het stemmen- tal op Mr. Van Doorn op 17 Juni uitgebracht 126 hooger dan thans het geval is. Waren deze allen opgekomen dan had deze stembus niet zuik een resultaat opgeleverd. De gemeenten Waddinxveen, Gouderak, Ouderkerk a/d. IJgel en Krimpen a/d. IJsel dra gen in dit opzicht mede schuld. Maar bovendien is de uitslag ten gunste van den heer Jongenburger te dan ken aan den terugslag die de soci aal-democraten in alle gemeenten van het district hebben ondervonden. Bij deze stembus is het eigenaardig op te merken dat in de gemeente Gouda de candidatuur-Jougenburger in de drie stemdistricten 30-, 10 en 39 st. teruggeloopen op 't stemmental, dat op den heer Vingerling op 13 Juni werd uitgebracht. Ditzelfde is ook het geval voor de gemeente Waddinxveen waar de heer Jongenburger toch even als te Gouda persoonlgke bekendheid geniet. Opmerkelijk is het ook dat dechriste- lijke-socialen en de vrij-antirevoluti- onnairen in veel geringer mate zijn opgekomen dan bg de vorige ver kiezing. De verkiezing is voor de vrijzin nigen een teleurstelling, omdat de mogelijkheid bestond dat deze a.-r. zetel te veroveren was. Echter de cijfers van gisteren dwingen de vrij zinnigen tot nog grooter krachtsinspan ning over de geheele linie. Wanneer een gestage propaganda wordt ge voerd in alle gemeenten van dit dis trict dan kan een volgend maal de strijd opnieuw worden aangebonden met kans op succes. Deze uitslag moet geen ontmoedi ging brengen in de vrijzinnige gele- deron, integendeel, het resultaat van gisteren zij een prikkel tot grooter activiteit en medewerking bij alle vrijzinnigen van het geheele district. Sociëteit „Ons Genoegen". Op Vrijdag 14 Nov. a.s. zal in de Sociëteit „Ons Genoegen" een leden vergadering worden gehouden dier Sociëteit waarin de volgende punten aan de orde komen Benoeming der Commissie, belast met het nazien der Rekening en Ver antwoording over het loopende Socie- teitsjaar. Benoeming der Commissie, .belast met de keuze der in de Sociëteit ter lezing voorhanden Tijdschriften en Nieuwspapieren. Uitloting van 10 obligatiën der Elec- triciteits-premielcening van 1910. Voorstel van het bestuur om de con tributie te bepalen als volgt: Voor gewone leden op f 12.50 per jaar, met uitzondering van die leden welke tot dusver een mindere contri butie dan f 10.betaalden, voor wie die mindere contributie met f 2.50 per jaar wordt verhoogd en voor inwonende zoons van leden beneden 23 jaar op flO.— per jaar. Verkoop van tijdschriften en nieuws papieren. Hedenmorgen werd in Concordia aanbesteed: het vergrooten der siga renfabriek van den heer A. J. Donker aan den Graaf Florisweg alhier. Ingeschreven werd door: J. H. de Wilde alhier voor f 27742.— H. van Jolingen te Lange Ruiga Weide voor -26200. D. A. Verbeek en J. v. d. Berg alhier voor - 26100. C. Middelkoop alhier voor - 26050.— M. W. Schouten en A. La- feber alhier voor -24299.— Met de Staatscrt. No. 260 zijn ver zonden afdrukken van de statuten van het Plaatselijk Comité voor de Katholieke Sociale Actie, alhier. Door den Gemeenteraad van Haar lem is gisteren benoemd tot onder wijzer aan de u.l.o# iett. A. aldaar, de heer H. Boonv ouderwijzer alhier. Bakkers-Zondag. In een gisterenavond gehouden al gemeene vergadering van bakkerspa troons hier ter stede werd overeen gekomen den 19en November, den dag van de viering van het Onafhankelijk- heidsfeest als Zondag te beschouwen en dus niet te bakken. Medewerking werd daarvoor reeds door 39 patroons verleend. Het ligt in de bedoeling 18 Nov. dan te beschouwen als een Zaterdag, waarop men ook des avonds verseh brood kan bekomen. Schoonhoven. Voor het examen vrije en ordeoefeningen der gymnastiek slaagde gisteren te Rotterdam de heer J. Fafié, alhier. MARKTBERICHTEN. Gouda, 6 Nor. i9i5. GRANENHandel flauw met onveran derde prijzen. TarweZeeuwsche (nieuwe) 8.75 4 9.mindere dito (nieuwe) 8.aj k 8.50. Afwijkende 7.75 X 8.10. Polder 7.50 4/8.?5. Rogge Zeeuwsche /6J5 k 7 *5. Polder ƒ6.15 4 7«— Buitenlandsche per f 0 kilo 5.50 1/625 Gerst: Winter 6.45A ójjo.i Zomer 5.50 6.-. Chf.%7" m 1 Buiten!, voergerat per 6$ kilo 5,— k 5.50. Haver pet1 H.L. 4— k 4.35. Per 100 kifo 7.75 k 8 25. Hennep zaad .- Buitenlandsche per 50 Kilo 6.75 k 7 Kanariezaad 16.— k 18.—. p. H.L. Karwijzaad i per 50 Kilo 14 h »4-5o. Koolzaad 13.— 4 14.— per H.L. Erwten Kookerwten 11 50 k 12.50. Buitenlandsche voererwten per 80 Kilo 6 75 4/7.25 Boonenbruine boooen 14.— 4 15.witte boonen 15.—-4/17,— Paardenboonen 8.— 4 8.50. Duivenfioonen 9.50 4 10 Mais per 100 Kilo Araerikaansche Mixed i A U1TSLAO van de stemming voor een lid van de Provinciale Staten voor het Hoofd kiesdistrict GOUDA (vacature-Vingerling) op 5 November 1913. NAMEN DEE PLAATSEN. Gouda I II IH Haastrecht Woerden j Waarder. Barwoutswaarder Rietveld Oudewater Hekendorp Papekop. Lange Ruige Weide Waddinxveen Reeuwrjk I Schoonhoven Vlist Stolwijk Ouderkerk a/d. IJsel Berkenwoude Gouderak Bergambacht Ammerstol Lekkerkerk Krimpen a/d. I<ek Krimpen a/d. Usel Aantal Kiezers. <D 0 n O a 1 ,0i Uil 969 9 421 62 460 18 9 1043 933 14 310 108 466 15 "20 1486 1310 15 499 144 608 26 18 382 353 2 148 7 190 1 6 471 4 97 20 336 9 1036 369 3 83 14 261 1 7 160 141 1 30 104 3 3 134 113 2 10 100 1 124 99 9 88 1 667 496 1 167 2 328 2 6 139 107 38 64 6 80 73 16 65 2 132 118 33 84 1 1038 796 6 234 76 428 213 7 46 410 2 177 21 3 3 DOO 64 11 43 807 621 8 166 64 368 7 8 95 77 24 53 462 354 242 13 96 3 616 402 2 144 V 2 226 1 28 131 93 3 63 1 15 11 329 267 1 116 19 100 2 20 699 404 139 16 235 1 13 240 182 113 68 8 2 1 823 684 3 481 72 M4 14 686 476 3 172 102 189 3 7 601 445 1 168 62 194 2 18 13272 10794 79 4100 862 5405 100 258 7-75 4 8.—. Kleine ronde 7.50 4 8*—. Veemarkt. Melkvee goede aanvoer. Handel stug door de hooge prijsvraag. Vette varkens, goede aanvoer, handel stug, 25 4 277a ct. per half K.G. Biggen voor Engeland, redeh aanvoer, handel vrijwel 25 4 27*/, ct. per half K.G. Magere Biggen, gorde aanvoer, handel vrywel 1.90 4/a.10 per week. Vette Schapen, goede aanvoer. Handel vrijwel 26.— 4 29 Lammeren, goede aanvoer. Handel vrgwel 16.— «3.—. Nuchtere .Kalveren, red. aanvoer, han del vlug, ia— 4 18. Graskalveren red. aanvoer. Handel vlug. 70 a 140. Fokkalveren 16.4 34. Kaas, aangevoerd 93 partijen, handel vlug. ie kwal. 32.— 4 34.50. 2de kwal, 29.— 4 3t. Zwaardere 3a,4 36.—, Noordhollandsche a Boter weinig aanvoer. Handel vlug. Goeboter 1.60 4 1.65. Weiboter 1.40 4 1.50. Voor het hof te 'a Gravenhage stond J. H. T., boerenarbeider te Capelle a/d. IJsel, appellant van een vonnis der rechtbauk te Rotterdam, waarby hij tot 15 boete, subsidair 15 dagen hechtenis werd veroordeeld wegens mishandeling in Juli 1.1. te a/d. IJsel van Antje van Rooy, door haar bg de keel te grijpen, bij de haren te trekken en te trappen. Bekl. beweerde de genoemde vrouw niet mishandeld slechts op zijde geduwd te hebben. Mr. J. H. Rolandus Hagedoorn, als verdediger optredende, vroeg vrij spraak. De Kantonrechter te 's Gravenhage veroordeelde heden tot 10 dagen prin- cipieele hechtenis de heer J. Verbeek, wonende te Rotterdam, die den 23en October jl. voor het kantongerecht terecht stond wegens zioh in een per ceel aan het Westeinde te 's Graven hage schuldig gemaakt te hebben aan onbevoegde uitoefening van de genees kunst (het verrichten van urine-onder- zoek en het in verband daarmede ver strekken van raadgevingen. HetO.M. had tegen bekl., die reeds twee malen tot geldboeten van f200 veroordeeld werd, één maand principieele hechte- jui8straf gevorderd. In de suikerfabriek te Werkendam werd heden een werkman door de machine gegrepen en eenige malen rondgeslingerd. De ongelukkige, die vreeselijk verminkt werd, was terstond dood. Ketel ontploft. Hedenochtend heeft in een azgn- fabriek te Tiel een ketelontploffing plaats gehad. De machinist, De Meel werd daarbij gedood. Een andere werk man werd ernstig aan de oogen ge wond. H. M. de Konjngin-Moeder is gis teren te Arnhem aangekomen, waar H. M. de Koningin ter begroeting aanwèzig was. Beide Koninginnen reden daarop per auto naar Het Loo. Het ongeluk te Melun. Hij het Departement van Buitenl. Zaken is bericht ontvangen dat al leen de dood is geconstateerd van den Nederlander van Kervel. Van de 12 Hollanders zijn 9 ongedeerd, 2 Hol landers worden nog vermist. Het to taal aantal slachtoffers zal 50 be dragen. Bajonetwond. Hedenochtend is te Rijswijk bij het houden van veldoefeningen van het 15e Reg. Inf., te Delft, een der man schappen van korporaal Klinker bij hot springen met het onderlijf in zijn bajonet terechtgekomen. De deerlijk verwondde werd per brancard naar Delft vervoerd. Het koningschap in Beieren. MüNonEN, 5 Nov. Aan de eedsafleg ging, die Zaterdag plaats vindt, zullen zes leden van het centrum, vier libe ralen, twee conservatieven, twee leden van den Boerenbond, alsmede drie sociaal-democraten deelnemen. GOUDA. GEBOREN5 Nov. Charles Cesar, ouders T. B. Granjjré Moliere en J. J. Geitel. Cornelia Geertruida Jo hanna, ouders P. A. Schouten en M. A. Boekamp. GKHUWD5 Nov. P, J. Hügers -J A. W. van Veen. J. Groone- weg en A. Prevo. T. J. Hofstede en A. G. van der Zaan. OVERLEDEN4 Nov. Elisabeth van der Zaan, wed. van C. de Vroom, 66 j. Wijntje Tom, geh. met S. van Vlaardingen 66 j. 6. Johanna C. W. van der Sloot, 2 van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 770.4 te Horta, laagste stand 748.2 te Malin- head. Verwachting tot den volgenden dag Matige tijdelijk wellicht krachtige meest zuidwestelijke wind, zwaarbe wolkt met tijdelgke opklaring, waar- schijnlijk nog regenbuien, Zelfde tem peratuur. Koen van kaden. VAX DEN 6 NOV. 1913. StaaUleeilngen. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 6 net. Id. Obl. (Gr. Rus8isohe Spw.mü) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id. Obligatie 6e Emis- aie 4 pet. Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezulea Dipl. Schuld 1905 3 pot, Bank- tn Cretf iet-Instel lingen. Fed. Bankaandeelen Industr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A ld. Smelting Refining Co. Cert. v. Aand Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. Gew. Aand. Kul. Crediet Instel!, en Cultnnr Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij.C.v.A, ■(jnbonw Mtyen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebqpg, Mijn bouw Mg. Aand. Great Cobar Aand. Petrolenm-Ondern. Dordsche Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij. totExpI. v. Petr, Bronn. C.v. A. Shell" The Transp. A Trad Cy. C. v. G. A, Scheepvaart Bijen. Ned.Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A. Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v, Aand. Peruvian Corporation Lim. Gert. v. Aand. Spourwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand, Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand, Zuid-Italiaan. Spwmij, Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-W eenen Spoorwegmy. Aand, dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg, Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad /v. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand, Premieieeningen. Amsterdam Aand. 3 pet. Hongarije. Tneiss-Re- gulirungs-Gefl. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 5l/k5 7j pCt. Nat. Staafcaf. iets zwakker, Buitenl. weinig varieerend, Tabakken prijs houdend, Petroleum luier, Amerikanen vast, van Mijnen Cobars vast, Rubbers beter voor Amsterdam-Rubbers. Vorige Koen. 77»/, 81V» 60 Va 100'/,, 88'/, 91 82'/, 80'/, 36'% 100'/, 77 66'% 64»/, 44 62»/,, 23 66»/,. 230'/ 238 189»/, 16 182 23'/, 186 626 V, 526 195'/, 119'/, 105'/, 2"/,, 8"/,. 93 97'/, 60 185'/j 94'/, 92'/, 26'/, W9"/,. 4'/, 99% 144'/

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2