Zeldzaam Aanbod! KG lR biedingen II H enhuis ‘I Courant Xo 13321. Vrijdag 7 Novémber 1913. 52e Jaargang. behalve 'Zon- Buitenlandsch. Nieuws. Amsterdam. FEUILLETON. üCeimalijR Seminó. ENZOHG. LKN er inwater. DtiëD kostei slechts XTie’VL’ws- ezn. -^.d.'veartexx'ti.o'blsud. voor G-oxa-ëLsu ©zx OzxxstxeHsezx- Verschijnt dagelijks DING. Telefoon Interc. 82. 1 Maplnhoudende 6 He prod iiclles en Feestdagen. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. •brWkM '0WITL9. 66 ld aan het Bureau. I van moest ver zou ver- de thans bren- ilnnun Zn, Gouds Cm*., ida. zoonhoven. mpen a.d. IJssel. CLEIN. RK. Vrij bewerkt door AMO. en u m ld ide scheikundige Tandartsen en Mr. Tilburg. BELONJE Jr„ Gouda. in de raeee*. (betaling: 35, voor elke regel GOUDSCHE COURANT. j voor fluisterde „aan wn ik «eggen aai Een windvlaag, die de ruiten bijna VIT. WMUrtr. :v«. tvassenen als voor ids grooter. Dames, meer aan die aan- i voldoen. Zendt een der leden van te laten halen wat Bouw- en Woning- ir. Verg der Onder- ■de van Armenzorg, urg, 8 uur. Concert f Helena Horneman üteler. snwij geregeld tijdig ogen ontvangen van icerten, vermakelijk* deze dan in on«e ien. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post. Met GeïllustreerdZondagsblad Idem franco per post. Abonnementen worden t Markt 31, by onze Agenten ie, 8 uur. Ancient esters. Propaganda- ,n«u wvu... uij mij in het open* „jen, waardoor ik de vrucht van mijn werk ommissie ►rz. [G, Vico-Voorz. VENDORST, Pen. Secr. C. Voor de lezers van ons blad hebben wij dit jaar een zeer mooie St. Nico- laas-premie en wel van zich in het Rijksmuseum bevin dende werken van onze beroemde Hollandsche meesters in de kleuren naar het origineel uitgevoerd A.VAN OSTADE „Haringvrouwtje”. FRANS HALS „De vroolijke drinker”. S. O. KREKELENKAM „Het vertrou welijk gesprek”. O. METZU „Het Ontbijt”. J.M. Molenaar „Dame aan ’t Klavier”. JOH. VERMEER „Het Melkmeisje”. De afmeting der reproducties is 40 bij 50 c.M. Van deze map van welker inhoud de pers de schitterendste recencies gaf, is slechts een beperkt aantal voor handen, en wij bevelen dus een spoedige bestelling aan. De gewone prijs van deze map zou zijn f 6.doch wij zijn in staat onze lezers deze aan te bieden voor slechts f 2.90. Hieronder eenigo recencies uit ver schillende bladen. Bet Nieuws van den Dag zegt o.m. verdienstelijke proeve van kleu rendruk De Telegraaf zegt o.m. De copieën zijn schitterend ge slaagd Lux geïll. tijdschr. voor Fotographie zegt o.m. Wij hebben de origineele met deze reproducties nauwkeurig verge leken en moeten den uitgever allen lof geven voor deze prachtige weergave.... De Tijd zegt o.m.: Het is een Nederlandsche onder neming betreffende Nederlandsche Kunst. De Heer W. Steenhoff, de be kende kunstcriticus, oefende daarbij toezicht op ’t werk De Nieuwe Rotterdamsche Courant zegt o.m. Een Nederlandsche onderneming van Nederlandsche Kunst biedt thans een aantal platen in kleuren, reproduc ties van werken uit ons groot museum Frankrijk. Het spoorweg-ongeluk te Melun. Met den opruimingsarbeid wordt onverpoosd voortgegaan; toch ia het baanvak, waar het ongeluk plaats greep, nog volkomen versperd en moe ten alle treinen op een ander spoor worden gebracht. Bij een verder ver hoor van den machinist Dumaine van den sneltrein uit Marseille, gaf deze nogmaals toe het eerste, zich 1500 meter voor het station van Melun be vindende halte-sein niet gezien te heb ben en doorgereden te zijn. Evenmin heeft hij het tweede groene sein, waardoor hij zijn vaart tot op 20 kilometer per uur moest verminderen, gezien. Bij het derde, een rood dubbel- halte-sein, dat nog slechts 150 meter van de plaats waar 't ongeluk heeft plaats gehad verwijderd is, heeft hij met alle macht getracht, door tegen- stoom den met een 95 kilometer-vaart voortijlenden trein tot stilstand te brengen. JJet was echter toen reeds te laat, met het bekende noodlottige gevolg. De Fransche Kamer heeft een crediet goedgekeurd ten bate der postbeamb ten; het socialistische Kamerlid Colly kondigde een interpellatie aan, over de oorzaken van het ongeluk. In het aan den voorzitter der Kamer gerichte schrijven, zet Colly uiteen, dat de machinisten op dit traject, reeds her haaldelijk hun vrees hadden te kennen gegeven, dat in verband met den on voldoenden staat der rails en van het station-Melun aldaar te eeniger tyd een ongeluk moest plaats hebben. Reeds in Januari jl. heeft Colly, den Minister van handel op den onvol doenden toestand van het station te Melun opmerkzaam gemaakt, toen ongeveer een jaar geleden, het alleen aan de groote tegenwoordigheid van geest aan een wisselwachter te danken was, dat een botsing van twee treinen nog juist voorkomen kon worden. De bond van machinisten heeft gis teren in een bijeenkomst besloten, door gee< Zeitung: De Bayrische Courier vat een verslag over hot bezoek twee Beiersche afgevaardigden den krankzinnigen Koning Otto. Beiden werden door den hofmaar schalk des Konings aangediend met de woorden: Hier zijn twee afgevaar digden die U. M. hunne opwachting wenschen te maken. De bezoekers bevonden zich in een ontvangstzaal, waarvan de wanden ny dat zyn leden de meest bezoldigde betrekkingen verwerven. Uit de vele liefhebbers die voor die betrekkingen zich beschikbaar stellen kiest de Tam many dengenen, waafipp het kan ver trouwen dat zij zich; aan de leiding van de Democratische club in het bij zonder aan den boss «uilen onderwer pen. Een enkele maal heeft wel eens een Amerikaan de stoutheid gehad zich tegen dé machtsinvloed van de Tammany te verzetten. Maar het resul taat was steeds dat het den betrok kene onmogelijk werd gemaakt zich in zijn betrekking te handhaven. Meestal wordt er wel het een en ander op gevonden om de betrokkenen handelbaar te maken, Het eindresul taat van dit alles is dat boss Murphy een vrijwel onbeperkte heerschappij uitoefent over de ambtenaren van den staat New-York. Sulzer, de gouverneur heeft echter de stoutheid gehad om zich te verzetten en welke pressie de Tammany ook op hem uitoefende niets baatte. Allerlei beschuldigingen werden tegen hem ingebracht. Men trachtte hem bang te, maken, door te vertellen dat er aanslagen op hem gepleegd zouden worden, Sutser bleef. Eindelyk heeft Murphy een onfeilbaar middel weten te vinden. Hn heeft in het leven van Sulzet een feit opge diept waarmeee hij zyn slag heeft we ten te slaan. De gouverneur werd ervan beschuldigd hem toevertrouwde verkiezingsgelden ten eigen bate te hebben aangewend. Op die beschuldi ging heeft de wetgevende vergadering een vervolging gelast tegen Sulzer, ten gevolge waarvan deze tijdens het onderzoek als gouverneur werd ge schorst. Sulzer weigerde echter heen te gaan en zoo deed zich het geval voor, dat de staat New-York twee gouverneurs had. Hoewel van verschil lende zijden is getracht Sulzers on schuld te bewijzen, is toch gebleken, dat het feit op zich zelf waar was en dus moest hij heen. De kiezers die nu opnieuw een keuze voor een burge meester móeten doen schenen echter aan het geknoei van de Tammany een einde te willen maken. Zij redeneeren zoo, als boss Murphy wist wat Sulzer was, dan was het onverantwoordelijk deze dergelijke hooge betrekking toe te vertrouwen. Nog minder kan het erdoor, dat Sulzer moest worden ver dreven toen hij blijkbaar de verdachte handelingen van vroeger niet meer wilde plegen en ze ook niet steunen. Zij hebben dan ook bij de verkiezing ,,wat heeft trotschheid te beteekenen, als ons hart spreekt Oh, ik wil niet trotsch zijn Ik verootmoedig mij vpor u, Elfride, meer dan ik an ders ooft voor iemand zou doen. Oh, als je eens wist, wat mij allemaal vandaag wedervaren is. Ik beef er nog van. Ik heb mijn hand bevlekt, om dien schurk, dien mijn oom bo ven mij voortrok, om den schurk, die mij bestal. Vervuld met de hoop op toekomstig geluk, ding ik weer naar uw hand. Het goud, dat ik ver achten moet, omdat ge daarvoor u zelven hebt opgeofferd, het goud van dien Karstenbrook Zij sloot hem de mond met haar zachte hand. Zwijg toch, spreek daar niet van. Neen dat niet.” Hij nam hare hand van zijn mond weg en sloot haar in zijn armen. „Wij moeten openhartig spreken, voordat wij door den zoeten band vereenigd worden, mijn innig gelief de Dat vermogen moet je nu nog wel behouden, want ik kan je geen ander er voor in de plaats bieden behoudt het dus en geniet er van, 't is je eigendom geworden. Ik raak het echter niet aan. Ik ben een kind van den arbeid geworden en ik wil het blijven naast je en met je. Mijn hart behoort aan jou toe, de zorg voor mijn levensonderhoud blijft aan mij toebehooren. Zoo kunnen wij in eere met elkander leven. En dit le- welke onder toezicht van den onder directeur, den Heer Steenhoff zyn gemaakt. De fijngevoelige deskundige Steenhoff heeft de werken gekozen, hij heeft toezicht gehouden bij de repro ductie De Nieuwe Courant zegt om Er valt zeer veel te waardeeren in deze wedergave die werkelijk in haar soort verrassend goed mag heeten. Zij behoort tot het beste wat wij op dit gebied te zien kregen IMF Een exemplaar der map ligt aai ons bureau ter Inzage. Het is ongetwijfel< de fraaiste premie die wij onzen lezers ooit hebben kunnen aanbieden. Spoedige bestelling, daar het aantal beperkt is, wordt dringend aanbevolen. ijzeren noodzakelijkheid en haar be rekenende geest haar tot spreken noopten. „Luister dan,” vervolgde zij, zich terugtrekkend. „Ge meent dat ik rijk ben, maar dit is ver mis Ik ben volstrekt niet rijk,” „Niet? Werkelijk niet vroeg hij verwonderd en toch verheugd uit. Verbitterd haalde zij de schouders op en zeide woedend „Karstenbrook heeft mij bedrogen, hij teerde op zijn kapitaal. Voordat hij mij trouwde, was hij oen verkwis ter en een speler geweest. En om mijn wenschen te bevredigen, misleid de hij mij.” Zij lachte valsch. „Een met groote hypotheek bezwaarde vil la, een paar armzalige brillanten en een paar duizend thaler, ziedaar de geheele nalatenschap.” „En viel je geen last van de schou ders, toen je dit bemerkte vroeg hij, terwijl hij haar gloeiende wan gen streelde. „Mij viel heeiemaal niets van de schouders,” antwoordde zij zonder terughouding. Eerder werd mij een last opgelegd, namelijk de zorg voor mijn bestaan Daar' komt iemand!” waarschuwde zij opeens on zij liep snel naar een leuningstoel, waarin ze plaats nam, Jordan met een gebieden den blik beduidend, daar te blijven. (Wordt vervolgd) den tegenstander van Tammany de meerderheid verzekerd. Een verba zende slag is op die manier toege bracht aan de actie van boss Murphy die echter nog hoopt bij nieuwe ver kiezingen het geleaen verlies te kun nen goedmaken. een deputatie aan den Minister van arbeid, de onmiddellijke invrijheidstel ling van den in hechtenis genomen machinist te verzoeken. De bond heeft reeds verscheidene malen er bij de betrokken spoorwegautoriteiten op ge wezen, dat de seintoestellen bij het station te Melun door meer modern© dienden vervangen te worden, omdat bij mistig weder de oude seinen eerst kunnen gezien worden, wanneer de trein daar zeer dicht by is gekomen. Bovendien dienden de seinen ook doel matiger geplaatst te worden, omdat bij de nieuwe sneltreinen, die met een vaart van 100 tot 115 kilometer per uur rijden, een te juister tijd stilhou den vóór het punt, waarvoor door her sein gewaarschuwd wordt, een totale onmogelykhoid is. Evenwel zijn al deze waarschuwingen zonder eenige uitwerking gebleven. Aan de N. R. Crt. werd heden nog uit Melun geseind: De 80 ton wegende locomotief is opgelicht en weer op de rails gezet. Er lagen geen lyken onder. De sol daten vonden er alleen een zak met brieven onder, bedekt met bloed en hersenzelfstandigheid. Men heeft thans 38 lijken geborgen en naar het hos pitaal gebracht. 27 lyken zijn herkend en in doodkisten gelegd. 11 lijken zijn aan hun familie opgezonden. Nog 11 lyken zyn niet herkend. Wel heeft men opgave omtrent 10 personen die vermist worden en zich waarschijnlijk onder de nog niet bekende lijken be vinden. De toestand der gewonden is bevredigend. Onder de voorwerpen die naar het paleis van justitie zyn gebracht, zijn 36 horloges, een militaire medaille, een wekkertje, tooneelkostuums, een pruik, bonten, een beurs, ringen enz. De machinist Dumaine kon vandaag niet verhoord worden in verband met zyn toestand. Duitsohland. De afgezette Koning. Aan de N.R.Ut. wordt uit Keulen jeind Uit München aan de Köln. be- van aan ven is het, wat ik je thans aanbied, lieve Elfride!” Hij kuste haar hartstochtelijk, maar welke aangename aandoeningen dit bij haar mocht opwekken, toch ver zwakte het pijnlijk bewustzijn haar toestand geen oogenblik. „Zeg mij toch, dat je mij eeuwig wilt toebehooren,” fl; hij, „dan wil ik zeggen dat.. indrukte, deed beiden verschrikt op zien. De woorden van Wilfred Jordan wekten in het hart der jonge vrouw voor een oogenblik een edeler ge voel, dan ze gewoonlijk koesterde, en deden haar een oogenblik oogen van schaamte sluiten. Ze maakte zich echter los uit zijn armen en zeide „Gij vergist u, Wilfred!” „Neen, ik vergis mij niet meer, neen antwoordde hij met warmte. „Niet in mijn goeden wil,” zeide zij aarzelend, „maar in mijn geldmid delen. Daarover mogen wij nu geen verkeerden dunk hebben”, vervolgde zij en het ging vlotter naarmate zij meer in haar gewonen gedachten kring terugkwam. „Het is niet mo gelijk. Ge zijt openhartig jegens mij geweest, nu zal ik het ook jegens jou zijn, Wilfred.” In zijn verliefdheid klonk haar stem hem als muziek in de ooren, en bemerkte hij niet, hoe alleen de „Eindelijk!” riep Jordan met ge dempte stem en hij drukte hartstochte lijk hare hand aan zijne lippen. „Oh mocht ik nog aan uw liefde getwij feld hebben, dat gij nu hier zijt, neemt bij mij allen twijfel weg. Ik wil eerlijk zijn, Elf ride, al ware het slechts om weer ten volle uwe ach ting te kunnen genieten. Zooveel on waarheid er tusschen ons geweest is, zooveel klaarheid wil ik gen.” Verlegen besluiteloos keek zij een oogenblik naar den vloer. Doch toen herstelde zij zich en zeide „Zoo is het goed, wij moeten eer lijk tegenover elkaar staan. De om- r 1.25 .1.50 ,#1.50 1.90 dagelijks aangenomen aan ons Bureau ten, (ien Boekhandel en de Postkantoren. arg, 7x/j uur. Eerste oorstelling, te geven in; Ver. Het Ned. Amerikaansche gebeurtenissen. Op het oogenblik wordt in Amerika een verkiezing gehouden, waarvan de oorzaken to eigenaardig zijn om ze niet eens na te gaan. Amerika, het land van de Westersche beschaving, lijkt toch heel vaak er een zeer bij zondere beschaving op na te houden, zelfs van dien aard, dat voor ons ge voel een onbeschaafde natie vaak hoo- ger geplaatst moet worden. Nergens komt dit sterker uit dan op het ge bied der politiek. De meest schande lijke practijken durft men in Amerika in toepassing te brengen, erger, die practijken vinden er bewonderaars, wat er op wijst, dat het rechtsgevoel bij de hypermoderne Amerikanen niet altijd zoo hoog ontwikkeld is, als wel mocht zijn. Dat is in de laatste tijden overtuigend gebleken uit hetgeen is voorgevallen tusschen de gouverneur van de staat New-York, Sulzer, eener- zijds en een groep, ja welke naam zullen we dien toekennen. De Amerikanen uit den staat New- York hebben het druk, vreeselijk druk, te druk zelfs om zich met het gewone politieke leven in te laten. Maar ook daarvoor is in Amerika raad. Een groep personen die er hun taak van maken de geschikte personen voorde verschillende betrekkingen op te zoe* ken, willen zich wel belasten met de moeilijke keuze om uit alle Amerika nen de geschikte personen te zoeken, om als vertegenwoordigers van het volk op te treden. De democratische club heeft den bijzonderen naam van, Tammany ontleend aan een Indiaansch opperhoofd. In ruil voor de diensten der kiezers bewezen zorgt de Tamma- ptandigheden, waarin ik verkeer, ma ken hel noodzakelijk, dat wij eerlijk tegenover elkaar «taan, al zou inijn hart er ook onder bloeden.” „Dat nooitt” riep hij hartstochte lijk. „Ik weet het, dat uw goede wil even sterk is als mijn strijd moeilijk was. Gij hebt mij onnoemelijk smart bereid, Elfride, toen gij aan mijn heer von Karstenbrook uwe schoonheid gaaft in ruil voor zijn rijkdommen Ik moest u toen wel verachten, dat heb ik gedaan ik mijden „Neen - Dat enkele woord, dat ge gisteren hebt uitgesproken, heeft in mijn gevoelens een ommekeer be werkt. Best mogelijk, dat ik u had teruggevonden schooner dan ooit, en zonder dat de liefde in mijn hart al weer ontbrand ware, en ai ware mijn hart ook in liefde voor u ontstoken, dan had ik daarvan nooit iets laten blijken. Vergeef het mij, ik wil open hartig zijn om uw achting waardig te wezen. Doeh de bekentenis, dat gij mijn liefde nooit geheel vergeten had, dat Hij sloeg zijn arm om haar schou ders en drukte haar aan zijn borst doch zij maakte zich los uit zijn om helzing, steeds geslingerd tusschen liefde on koele berekening. „Als ik me zoo ver had laten meeslepen „Zoo ver en nog verder”, zeide hij, haar diep in de oogen ziende PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummerf 0.55 Elke regel meer„0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. 10) „Wat bon ik toch dwaas!” mom pelde zij verdrietig. „En toch... hij zou in staat wezen, baar verwijten te do< liezen.” Op een geschikt oogenblik dween zij achter het deurgordijn. Vlug naar de portière glippende, voelde zij hare hand grijpen en zich met zacht geweld naar binnen trekken. „Eindelijk!” riep Jordan met dempte stem

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1