Zel'dzaai Bloemenmest CATZ’ Levertraan Aanbesteding. aanbesteed Vraagt uitsluitend No 123 Laatste Berichten. Telefoon Stadsnieuws. Advértenüën. tELll dCaimeh Trekking a.s. Zaterdagmorgen 11 nar. hiu wun Swartsenburg's Lolendebiel. ANTON COOPS, XTiei: 6 He pi van zich in het dende werken Hollandsclie mei naar het origine A. VAN OSTADI FRANS HALS,,! S.G. KREKEL! BURGERLIJKE STAND. G-eToxs. C^LTZ, Eene uitbreiding van de N.V. „De Goudsche Machinale Garenspinnerij te Gouda”. Gemengde Berichten. 4 Vrij bewei Per kwarta; Idem francr Met Gelllusl Idem francc Abonnemen Markt 31, con- on is Loten verkrijgbaar. voor kamerplanten. Pakjes a fO en IS Cents bij Drogist - Wijilstr. 29. GOUDA, 8 November 1913. De Heer R. Montijn alhier is ge slaagd voor het derde gedeelte nota rieel examen. Voor de lezers wij dit jaar een laas-premio en v 1 Map In al maat- viert 12) „Nooit gezien der lachend, ,,m lange geschieden lend. Ik wil t die prikkelbare een lichtzinnige I voor niets deugt was. Geen wond mij gestald was, i hem weet. Hij s persoon, die tot i „Laat hem dar loopen. Wij zulli aan hem denken’ Hij bood de gi geleidde haar na ze aan de vleuj, en oen vroolijk Het gezelschap zonder. In de i werden in versci sprekken gevoerd stemmengemurmel schoone gastvrou een stormachtig i Robert Hocknei aan de vleugel de stemming nog GEBOREN7 Nov. Catharina Geertruida Maria, ouders J. H. van den Bergh en G. M, Koot. 8. Cor nelia Aleida, ouders M. A. Rademaker en A. J. Laugras. ONDERTROUWD: J. de Visser en C. II. de Kok. J. W. Sirre en M, Kammeraat. M. do Jong en J. Cl Flux. OVERLEDEN: 6 Nov. 'M. Kaste lein, 46 j. 8. J. Meijer, 4 w. n meisjes, die in de feest- koming van een „kunstzaal44, waar het een genot zal zijn te vertoeven. Op het bestuur van dien schouw burg rust thans de moeilijke taak om daarin te doen geven datgene, waarin het publiek behagen schept. Verkrijgbaar in heele en halve flacons bij H.H. Apothekers, Drogisten en Winkeliers in koloniale waren. AMSTERDAM-ROTTERDAM-GRONINGEN. kenist, op wien Goudagroot gaat, omdat ge de mooie, heldere tonen van ons carillon zoo dikwijls in huppelende reizen van den St. Janstoren het lucht ruim inspeelt, van waaruit ze neerda lend, de menschen uitnoodigen tot meezingen, noodig vooral op den dag van ons onafhankelijkheidsfeest uw medeburgers uit tot het zingen der echt vaderlandsche liederen. Kortom, vieren wij ons feest als goede Nederlanders met dankbaar hart voor de vrijmaking uit het Fransche juk, en maken we ons zelven dan tevens vrij uit de slavernij van „Janus44 etc. A. Het bioscoopbedrijf. Naar wij vernemen is in oen to Utrecht gehouden vergadering van bioscoop-oxplicateurs in Nederland in verband met huidige actie tegen het bioscoopbedrijf een permanent comité van verweer benoemd. uurlijk van Boskoop winnen op het terrein aan de Karnemelksloot, en T. O. P. IIde Struis, zal ook wel voor eerstgenoemde zijn. In de 3e klasse de Struis IIBos koop II. aan de voorwillens. Boskoop. Dat onze Gemeenteraad wel het oprichten van Avondcursussen voor Nederlandsch, Duitsch, en En- gelsch in een plaatselijke behoeften zal voorzien, blijkt ten volle uit het groot aantal leerlingen, voor wie toelating gevraagd is (nl. 46). Door verscheidene ouders is verzocht, dat de leeftijd van toelating zoodanig geregeld zal worden, dat leerlingen uit het zesde leerjaar der lagere scholen zich kunnen aan melden. Hiertegen zal wel geen enkel prac- tisch bezwaar bestaan. Ook is uit op voedkundig oogpunt de toelating op dezen leeftijd alleszins te verdedigen. Voor het zooveel moeilijker aan te leeren Fransch wordt zelfs op heel wat jeugdiger leeftijd begonnen. Konden na een bijv, tweejarigen cursus de leerlingen nog in de gele genheid gesteld worden, eenig Voor bereidend Handelsonderwijs te volgen, dan zOu ons Gemeentebestuur de kin deren onzer vakscholen daardoor in staat stellen, met meer practische ken nis toègerust het leven in te gaan dan totnogtoe het geval geweest is. De eerste stap in een goede rich ting is alvast gedaan. Voor het hoofd der openbare school is het een succes op diens aansporing tot deelneming. Lekker kerk. Bij kon. besluit is aan de heer A. J,. de Mooy op zijn verzoek met ingang van 1 Januari 1914 eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van notaris alhier. De onafhankelijkheidsfeesten en de volkszang. (Ingezonden.) Met rassehe schreden nadert thans de dag, waarop de Goudsche burgerij het heuglijke feit gaat herdenken, dat voor een eeuw terug het Neder- landseho volk werd verlost van Fran sche dwingland!) en overheersching. Zwaar, loodzwaar had Napoleon’s hand op het volk der Trompen en Do Ruijtere gedrukt en scheen het, alsof alle energie en Hollandsche geest waren gevloden alle nationa liteitsgevoel scheen verdwenen. Op 'de gisteren door den heer H. J. Nederhorst Jr. architect te Gouda gehouden onderhandsche aanbesteding voor het bouwen van een fabriek en kantoorgebouw met bijkomende wer ken voor de Eerste Nederlandsche Kabel fabriek te Hof van Delft werd het laagst ingeschreven door den Heer W. Bokhoven te Gouda voor de som van f 83400.—, aan wien het werk is gegund. De ijzerwerken voor dezen fabrieks- bouw zijn opgedragen aan de firma de Vries Robbe te Gorinchem voor de som van ongeveer f 35000. Handelshoogeschool te Rotterdam. In tegenwoordigheid van den Min. van Binnenl. Zaken, Buitenl. Zaken, L. H. en Nijverheid, de commissaris der Koningin, Ged. Staten en de Mi nister van Staat Dr. A. Kuyper, als mede het gemeentebestuur van Rot terdam en den Raad van Rotterdam en vertegenwoordigers van alle Kamers van Koophandel hier te lande en te Londen, Parijs en Brussel is heden middag te Rotterdam de Handels hoogeschool geopend. Het woord werd gevoerd door de heeren A. G. Kröller, Dr. D. Bos, Prof. Dr. G. W. J. Bruins, Mr. Cort van der Linden, Mr. Zimmerman en Prof. Jelgersma. Op VRIJDAG 21 NOVEMBER 1913 des middags om half drie zal in de Sociëteit „ONS GENOEGEN” te GOUDA worden Bestek met 2 teekdningen zijn tegen betaling van f 2.50 verkrijgbaar bij de firma J. VAN BENTUM&ZOON te Gouda. Aan wijs op Woensdag 19 November ’s middags half drie op het terrein. Inlichtingen verstrekt J. W. F HARTKAMP, Architect te Amsterdam- Aanvaring. Gisterenavond had op de rivier de Maas voor Rotterdam een aanvaring plaats tusschen het, stoombootje nCim- bria44 van Shipchandler en do stoom boot „Gemeen te werken 44 door het on klaar worden van hot roer van de „Cimbria“. Op de „Cimbria44 bevonden zich kapiteig Nijpjes, de machinist en drie passagies. Allen sprongen over op de „Gemeentewerken14, doch de kapitein on een passagier, de heer John Du- broin sprongen mis en raakten tus schen beide booten bekneld. De kapi tein werd met wonden aan het hoofd en het rechterbeen, naar hot zieken huis gebracht. De passagier werd alleon aan don linkerarm gokwets. Een ander bootje pikte dê „Cimbria44 op on bracht het in de haven. N. V. „Reederij de IJsel v/h. C. G. van der Garden./ Door de N. V. Reederij de IJsel v/h. C. G. van der Garden alhier wordt met ingang van Maandag 10 Nov. a.s. een dagelijksche motordienst ingesteld van UtrechtGoudaLeidenDen Haag—Delft en tusschen liggende plaatsen vice versa. De nieuwe dagelijksche motordienst is ontstaan door eene samensmelting van twee reeds bestaande n.l. den Utrechtschen dienst der Reederij en het veer van den Heer G. Tetenburg Jr. te ’s Gravenhage. Voor Gouda is het voordeel dat een dagelijksche dienst met den Haag vice versa wordt be reikt en dat aan twee kantoren (Turf- singel en Gouwe) de goederen kunnen worden aangevoerd. Do schepen die in dezen diepst zul len varen, zijn de IJsel 5, 11, 12 on 15, alle goed ingerichte motorschepen met voor zijn taak volkomen berekend personeel. De* afvaarturen uit den Haag en Utrecht zijn zoodanig geregeld dat de schepen voor beide richtingen ’s avonds hier voorbijvaren en de hier te laden goederen don volgenden morgen vroeg tijdig te Utrecht en den Haag zullen aankomen. Als agenten te Utrecht en den Haag zullen optreden de Heer Joh. de Beer Jr., Leidsche Veer Utrecht, en den Heer G. Tetenburg Jr. Bierhaven Den Haag, terwijl de Heer P. L. Verkoren te Leiden Utrechtsche Veer 25, G. Tetenburg Jh Korenmarkt Delft en J. M. v. d. Banden, te Alphen met de agentschappen in die plaatsen zijn belast’ Voor het vervoer van kaas van de verschillende marktplaatsen naar Gouda wordt een speciale voor dat vervoer ingerioht fiiotorschip „IJsel 13” bestemd. Men meldt uit Hoek van Holland aan de N. Crt. Van het uitgaand Engelsch stoom schip Tronto is een matroos in het ruim gevallen en met gebroken boenen hier aan land gebracht. Na door dr. Rijken verbonden te zijn, is do man per sleepboot naar het ziekenhuis te Rotterdam gebracht. De 62-jarige bloembollenkweeker A. L,, wonende te Haamstede (eiland Schouwen), had Woensdagmiddag een aantal kantoren te Rotterdam bezocht plotseling kwam hij tot de ontdekking dat hij zijn groene portefeuille kwijt was, inhoudende ongeveer f 4700 aan bankpapier. De heer L. deed aangifte bij de politie. (Rott.) Een koopman uit Frankfort, die onlangs tot 12 jaren tuchthulBatra! veroordeeld werd, heeft in de Prui sische loterij 30.000 mark gewonnen. De rechtbank heeft het geld voorloo- pig in bewaring genomen. Een goede maatregel. Voorheen was het voor vreemdelin gen en ook voor hen, die weinig reisden, wel eens moeilijk on te ont dekken, op welk station zij waren. De staatsspoor brengt hierin thans ver andering. Was op een enkele plaats? soms nog niet eens in het oog loo pend, een bord met den plaatsnaam aangebracht, thans wordt op loodsen en andere* gebouwen in de nabijheid der stations en op verschillende pun ten van de perrons overal de naam van het station geschilderd. G. METZU „He J.M. Molenaar „I JOH. VERMEER De afmeting bij 50 c.M. Van deze ma de pers de schitti is slechts een handen, en wij be beatelling aan. *T)o gewone pr zijn f 6.doch lezers deze aan f 2.90. Hieronder een schillende blader Bet Nieuws vc verdienstel rendruk De Telegraaf s pioen zijn schitte Lux geïll. tijdsi zegt o.m. Wij hebbe deze reproductie leken on moeten geven voor deze De Tijd zegt Het is een neming betref! Kunst. De Heer kende kunstcriti toezicht op ’t w De Nieuwe h zegt o.m. Een Nederl van Nederlandse een aantal platen ties van werken welke onder toes directeur, den I Laar opeens vernam men de mare van Napoleon’s val. hen schok voer door het Nederlandsche volk en deed de geestdrift weer ontwaken. Ziel ze daar weer uitwaaien, de Neder landsche driekleur, hoog van de to rentransen, vroolijk wapperende na zoo lange rust! Let op die Oranje- kokarden, gestoken op hoeden en op jassen en japonnen Hoort dat vreug- degezang in huizen en straten, op pleinen en wegen: „Oranje boven! Oranje boven!’ Geon rechtgeaard Nederlander, die zich niet verheugde en 'zijn stem niet deed meeklinken in het algemeen jubellied, het vaderlandsche lied. Zoo was het in 1813. En thans schrijven we 1913. Een eeuw is voortgesneld met haar jaren vol wisseling van schappelijke toestanden. Nu heel Nederland het feest der herden king van s lands bevrijding. Wel een reden tot dankbaarheid Zeker een reden tot jubel Met geestdrift heelt ook in Gouda ieder weldenkend bur ger zijn penning bijgedragen, ten ein de de Commissie tot viering van open bare feesten in de gelegenheid te stellen het onafhankeiijkheidafeest waardig te vieren. Vele plaatsen in ons land zijn Gouda in de feestviering voorgegaan. Aan uiterlijke pracht en feestbetoon ontbrak het niet; prachtige versie ringen, optochten, verlichting, etc. wa ren de bewijzen, hoezeer onze land- geuooten prijs stellen op de herkre gen vrijheid. Afhankelijk zijn ais volk, hoe klei neert en vernedert zulks een natie Onafhankelijk worden na zulk een tijd van vernedering, hoe doet het de harten des volks zwellen van va derlandsliefde en trots Geen wonder dat alom vreugde zangen de lucht veryuldep 'bij de her denking van zoo n heerlijk feit Maaris er grooter parodie denkbaar, dan tijdens het echt natio nale feest bij ons kon worden waar genomen Vreugdezangen vervulden de lucht? Wel neen! De Nederlanders uiten hun geestdriftig, vaderlandslievend ge voel in het lied: „Janus, heb je je hoedje op.” In drommen en troepen vulden ze de straten der feestende steden on dorpen, en in de grootste eendracht lalden en brulden ze het uit: „Janus heb je je hoedje op.” Waren ze zóó in een roes, dat zij het gebruik van hun denkvermogen verloren hadden Onafhankelijkheidsfeest Het feeèt van geheel het land een feest, waarbij tevens gevierd wordt de in nige verhouding, die er bestaat tus schen het volk en zijn vorstin; waar bij ook vooral uitkomt de band, die Nederland bindt aan het geliefde Orainjehuis; dat feest is tot nog toe bespottelijk gemaakt, want overal regeerde „Janus met z’n hoed.” Goudsche burgers! zullen wij aan dezelfde bespottelijkheid ons schuldig maken, als óver enkele dagen hier het onafhankelijkheidsfeest wordt ge vierd P Laten wij ons spiegelen aan ande ren Geen „Janus” ineer, noch in <lo dagen van voorbereiding, noch op den feestdag zelf. Laat ons toonen, dat wij zijn echte Nederlanders, die een Nederlandsch feest vieren willen in vreugde met onze mooie vaderland sche liederen. Laten wij dien „Janus’" onttroonen en verbannen en klinke dan ons Wilhelmus, Onze Zilvervloot, Oranje Boven, en andere Vaderland sche liederen. Ieder geve daarin het goede voorbeeld. Gij, lustige jongens en in jolige stemming u L drukte begeeft en in rijen en troepen op de maat uwer zangen rondtrekt, vergeet dan niet, dat wij een Vader- landsch feest vieren en onze vreugde kunnen uiten met onze Vaderlandsche liederen. Gij, ouderen van dagen, die bij het zien van dat feestelijk en vroolijk ge woel u nog zoudt willen aansluiten bij zoo’n zingend groepje, sterkt den goeden geest en heft ook eens een mooi bekend lied aan. Gij, muzikanten, zonder wie een feest geen feest zou zijn, blaast vroolijk de vreugd in het volk, maar vergeet „Ja nus” en diens aanhang. Stel liever uw program te zamen uit nationale liede ren het volk zingt ze mee. Gij, k|ok- doch het blijft een hoogst moeilijk vraagstuk zich te vrijwaren tegen de verscheping van waren, die, doordat zij in vervalschten of ondeugdeiijken toestand verkeeren, aanleiding kun nen geven tot broeiing, ontwikkeling van gassen, en soms tot zelfontbran ding. Een scherp toezicht op den aard der verscheepte artikelen en de noodigc waarborgen door de afzen ders te verschaffen, is natuurlijk steeds gebiedend noodzakelijk. Doch zoolang de verkoop en verzending van ondeugdelijke of vervalsehte wa ren niet door strenge wetten in de verschillende landen verboden wordt, zullen er steeds groote gevaren voor de scheepvaart te duchten zijn. En deze gevaren worden nog vergroot door de onverantwoordelijke handel wijze van sommige verzenders, die, ton einde lagere vrachten te bedin gen, zich niet ontzien voor de scheep vaart gevaarlijke artikelen, onder al lerlei nietszeggende fantasienamen aan Ie gevep. Wij zouden de vraag willen stellen aan belanghebbenden, of het niet mo- golijk zou zijn voor ondeugdelijke, reep, quaestieuse of bepaald gevaar lijke artikelen (zooals voor deze laat- sten in Duitschland de zg. Feuer- ziige) speciale schepen in te richten onder inachtneming van de meeat practische reddingsmiddelen voor de bemanning en deze artikelen niet te verladen op passagiersschepen, waar bij, ondanks alle reddingsmiddelen in geval van brand, toch nog steeds lal van inenschenlevens verloren kun nen gaan, zooals de ervaring helaas bewijst. Gisteren meldde zich te Utrecht aan het politiebureau een Duitsch matroos, oen der overlevenden van do ramp der Volturno. Hij word van het noo- dige voorzien om naar zijn woonplaats terug te kunnen keeren. Ondeugdelijke waren als oorzaak van scheepsrampen. De ontzettende scheepsrampen van de „Volturno” heeft weder opnieuw de aandacht doen vestigen op de gevaren, verbonden aan hot versche pen van artikelen, die hetzij uit hun aard of door toevallige vermenging met andere sloffen gevaar voor ont branding kunnen doen ontstaan, zoo schrijven de hoeren Van Hamel Roos en Harmons in het Mndbl. tegen de Vervalschingen. Dat deze gevaren in geenen deele denkbeeldig zijn, bleek weder uit ernstige scheepsongol ukken welke in de haven van Triest in Ja nuari jl. voorgekomen zijn, en don dood van eenige manschappen en hot verlies van schepen ten gevolge had den. De ongelukken werden veroor zaakt door de aanwezigheid van een messtof „Cyaan-amld" genaamd, wel ke in ondeugdeiijken staat verkeer de door de aanwezigheid van oen te groot gehalte aan calcium-carbid, het- wo,k zooals bekend is, door water of vocht acetyleen-gas ontwikkelt, <lat gemengd met een zekere hoeveelheid lucht, nl. 89 lucht en 11 ace tyleen, met oen hevigheid ontploft die grooter is dan van elk ander be kend gas. In het algemeen ontstaat een ontploffing door direct' contact mot een open vlam of een vonk, zij kan echter ook ontstaan door tact met een gloeiend lichaam, een sigaar of gloeiende lucifer voldoende om een ontploffing te doen ontstaan. Het spreekt vanzelf, dat de Scheop- vaart-maatschappij de meest mogelijke voorzorgen bij de verscheping van dorgelijke artikelen in acht nemen, De Nieuwe Schouwburg. Nu Donderdag aanstaande de nieuwe schouwburg van de Sociëteit „Ons Genoegen” geopend zal worden, heb ben wij, nu de laatste hand aah dit gebouw voor de kunst wordt gelegd, een kijkje genomen om daarvan iets te vertol Ion. Zonder thans te komen tot een detail- bespreking van wat deze schouwburg precies bevat, geven wij thans in korte woorden den indruk weer, die wij hebben gekregen, toen wij dezen schouwburg in zijn laatste stadium van afwerking hebben bezichtigd. De indruk, die wij van dezen nieu wen schouwburg hebben gekregen is oen in alle opzichten gunstige. Reeds de aanblik van het gebouw, dat hoewel uiterlijk sober afgewerkt, toch iets voornaams heeft, vooral beschouwd tegenover het aanliggende sociëteits gebouw, dat wel wat doet denken aan een oud verweerd perceel, doet prettig aan. Er is iets forsch in, dat getuigt voor den ontwerper. Een ruim entrée, waarboven een balcon is aangebracht geeft toegang tot een flinke hal, waar het bureau en de garderobe zyn ge vestigd. Trappen in deze hal voeren naar de zaal, welke oploopend is ge bouwd, zoodanig, dat vanaf elke plaats een goed overzicht worejt verkregen over net tooneel. Alle plaatsen bevin den zich nl. recht tegenover het tooneel De orkestruimte is in de diepte voor het tooneel ingebouwd, zoodat daarvan volstrekt geen hinder wordt onder vonden. Aparte in- en uitgangen voor de orkestleden zorgen er ook voor dat in de zaal geen stoornis wordt veroorzaakt. De wijze waarop de klap- stoelen zijn geplaatst, komt ons uiterst practisch voor. De zitplaatsen zijn verre te prefeeren boven do stoelen, welke tot heden bij tooneelvoorsteljingen dienst deden. Boven de zaal bevinden zich twee galerijen en tot zelfs op de bovenste en daarvan de meest van het tooneel verwijderde zitplaats is het tooneel te overzien en is te verstaan wat daar wordt gesproken. De schouwburg maakt van binnen een vriendelyken indruk. Het daglicht komt binnen door fraaie vensters van gekleurd glas in lood, waardoor het aangenaam getemperd wordt. Wanneer in de zaal de talryke electrische lampen zullen branden, zullen ongetwijfeld deze vensters een aardig effect maken. Het tooneel is ingericht zooals het in een modernen schouwburg behoort, naar do nieuwste technische eischen, zoodat zeer gemakkelijk en snel ver wisseling van schermen kan plaats hebben. Wat het doek aangaat, daar over zwijgen wij thans nog. Aan kleedkamers is geen gebrek. Daarvan zyn er 16 aanwezig, vier telkens boven elkaar, waarby op elke etage al het daarbij noodige is aan gebracht. Het geheele gebouw wordt centraal verwarmd. Onze veorlöopige indruk - wij za- ,gon den schouwburg immers nog lang niet op z’n beet is deze dat Gouda zich verheugen mag in de tot stand.

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 6