Binnenland. "Uit de IFëre. VEIG1DMXGVAN DEN GEHKENTERAA Stadsnieuws. Opgave der Personen, gemengde Berichten. MARKTBERICHTEN. Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht 36 'Iu ïoov i 707, Offlcieele Prijscourant Effect en handel te Amsterdam in dezelfde stad nog een porcelein- en cementtegelfabriek geopend. Deze drie Maaetrichtoche fabrieken verschaffen werk aan 4200 werklie den. Behalve deze laatstgenoemde fa brieken zijn ons iu Nederland geene porseleinfabrieken bekend. In de 17e en 18e eeuw, werden in Nederland zoowel als elders, proeven genomen met de namaak van het be roemde Chineescbe en Saksische por celein, welke soorten destijds zeer gewild waren; zoodanige fabrieken werden gevestigd te Haarlem, Am- hem, Amsterdam, Nieuwer-Amstei, 's Gravenhage, Weesp en Üud-Loos- drecht, doch zij waren niet bij mach te weerstand te bieden aan de buiten- landsche concurrentie, en verdwenen zoodoende langzamerhand weder. De Nederlandsche platteelindustrie, in vroegere jaren beroemd, herleeft weder in de laatste helft der 19de eeuw. In de 2e helft der 17e eeuw zijn het voornamelijk de Deiftsche tegels, die den meesten opgang maken en waar van de teekeningen werden ontworpen door bekwame kuustenaars, als Abra ham de Kooge, Aelbrecht de Keizer, Adriaan Pynacker, Frederik van Fry- torn, en Jakob Wammersz, Hoppe stein. Deze voortbrengselen vielen bij zonder in den smaak van geheel Lu ropa, Oost-lndië en Amerika. in het begin der 18e eeuw, bezet Delft nog de eere-plaats op het ge- biod der aardewerkindustrie, doch geprikkeld door het succes, verrijzen in do tweede helft der 18e eeuw, ook meerdere fabrieken, voornamelijk iu Frankrijk en Engeland, die het Oud- Delflsch trachten na te maken en de ze imitatie tegen spotprijzeu van del hand zette. Hel gevolg hiervan was, een snelle achteruitgang dezer éénmaal zoo be langrijke industrie. Van de eertijds bestaande en in werking zijnde 3ü Deiftsche aarde werkfabrieken, bleven er in 1808 nog slechts 8 over en in 1819 wue dit aantal reeds tot 5 gedaald. Van de ze 5 fabrieken hebben zich slechts 2 tot het jaar 1850 weten te handha ven, met name „De Drie Klokken en de „l'orceleyue Fles". Doch ook eerstgenoemde is toen verplicht ge weest, hare deurou te sluiten. In 1870 gelukte het aan Joost Hooft, den eigenaar van laatstgenoemde fu briek een nieuw leven iu deze t in dustrie te brengen. in 1876 worden door hem proeven genomen met het zg. „blauw en wit Deze proeven gelukten volkomen u. werd dit nieuwe product met grooten bijval ontvangen; het is dau ook niet te verwonderen, dat weder spoedig porcelein- en tegelfabrieken in groo ton getale, als uit den grond verre zen in de steden 's Gravenhage, Am sterdam, Gouda, Bergen op Zoom, Utrecht, Arnhem, Gegstgeest, Zoeter- woude, Dordrecht, Nijmegen en Ouder- Aiustel. De grootste verscheidenheid van aardewerk wordt in deze fabrieken vervaardigd, zoo wei (de schoonste kunstvoorwerpen als de eenvoudigste artikelen voor huishoudelijk gebruik Behalve de genoemde, vinden wij nog een bijzondere soort vau kunst- aardewerk te Makkum, in Friesland, een goede imitatie van het zg. oude „Blauw van Makkumhetgeen thans zeer zeldzaam te verkrijgen is on ten zeerste gezocht wordt door de Ame- rikaansehe toeristen, die er de groot- sto sommen voor besteden. Over het algemeun hebben wij kun - ncu waarnemen, dat de exporthaudel van Nederlandsch aardewerk steeds vooruitgaande is. De offlcieele gegevens vau de afd. Handel, waaruit dit verslag, hetwelk wij nau het Vaderland oulloenen, is samengesteld, vestigen uog do aan dacht op do Goudsche pijpenindustrie waarvan Nederland om zoo te zeg gen, gcakirende vele jareu het mono polio heeft gehad, lteeds in de 17de eeuw rookte men pijpjes tabak welke te Gouda omstreeks het jaar 1687 werden vervaardigd. De eerste fa briek van lange Goudsche pijpen werd omstreeks 1655 opgericht en go- durende eeq lange reeks van jaren hoeft Gouda aan alle buiteulandsche concurrentie het hoofd kunnen bieden en bleven de geheimen van haar fa catie bewaard. liet toppunt van bloei werd boreikt in de jaren 1720 tot 1761; 29 ovens waren toen geregeld in werking en 1600 mannen, vrouwen en kinderen verdienden ruimschoots hun brood er kocht. De voornaamste landen, welke de ze pijpengeregeld invoeren zijn Bei- gië, Frankrijk, Duitschlaad, Dene marken, Afrika en Amerika. Hieronder volgen nog eenige cijfers betrekking hebbende op den export- handel der Nederlandsche aardewerk- tegelindustrie. Volgens de Neder landsche in- en uitvoer en transito statistieken bedroeg de uitvoer in 1912 549.348 K.G. porcelein, dat voorna melijk werd verzonden naar België en Duitschland, terwijl de totale uit voer vdk aardewerk 16.053.988 K.G. beeft H^wagen. Aanslag op een adjudant van den G.G. De gegageerde militair Davis heeft naar Vrijdag aan de N. Crt. uit Batavia werd geseind, op den kapitein V. F. J. Boumeester, adjudant van den gou verneur-generaal, geschoten. De kogel trof denbeer Bouwmeester in de lever, zyn toesand is gevaarlijk. De dader is onmiddellijk neergeschoten. De oor zaak van zijn daad is wrok over het feit, dat hem een audiëntie was ge weigerd. Viering van het 85-jarig bestaan der Kon. Mil. Academie. De feestviering van het 17e lustrum der K. M. A. op 24 en 25 Nov. te Breda, zal zooals reeds is gemeld een huishoudelijk karakter dragen. Maandag 24 November zal op het terrein der K. M. A. van halftwee tot 4 uur oen wapenfeest gehouden wor den, terwijl 's avonds van dien dag door de cadetten een uitvoering in Con cordia gegeven zal worden, gevolgd door een bal. Dinsdag 26 November zal 's middags in de versierde exercitieloods op de K. M. A. oen kermesse plaats vinden, waarvan de baten voor liefdadige doel einden zullen worden besteed. De ca detten zullen dien avond een feest heb ben op hunne sociëteit, een zoogenaam de stiekum-fnif, terwyl de officieren en ambtenaren de K. M. A. benevens de oud-leeraaren zich zullen vereeni gen aan een kameraadschappol ij ken maaltijd. De spoorwegramp te Mélun De Qorrespondent van de Nieuwe Rott. Courant seinde dat hem Zaterdag middag van het hospitaal te Mélun was bericht, dat er op het terrein van de ramp nog een brief gevonden was, die aldus begon„Lieve Moeder". Toen ik den directeur van het hospitaal, die mij deze woorden door de telefoon spelde, mededeelde, dat dit Neder landsch was, vroeg hy my of het my mogelyk was naar Mélun te komen om te zien, of de brief ook eenige aan wijzing omtrent den vermisten Neder lander kon geven. Ik kwam te 5 uur aan het hospitaal te Mélun aan en kon er kennis nemen van den brief, die. ofschoon hij wat van den regen geloden had, nog geheel leesbaar was. In de enveloppe bevond zich ook nog een biljet van f 25 van de Javasche Bank. Het bleek, niet een brief te zyn van een der vermisten, maar een brief, aan den omgekomen Nederlander van Kervel toevertrouwd om in Nederland in de bus gedaan te worden. £r kwam namelyk woordelijk in voor„Myn vriend Jan van Kervel, die met de Willis naar Europa ver trekt, zal dezen brief medenemen en in den Haag, waar zyn moeder woont, op de post doen." De brief was een allerliefste, harte lijke brief van een zoon aan zyn moeder. Het zal niet moeilijk zyn de geadresseerde op te sporen en haar den brief en het cadeautje van haar zoon te doen toekomon. De schryver deelt nl. mede, dat hy met van Kervel op dezelfde suikerplantage is en hg teekent Wim. De enveloppe droeg geen adres, maar de straat, waar de moeder woont, heet Wasstraat. De brief was gedateerd 3 October en handelde uitvoerig over dezen, Leidachen feestdag en over huta- Daar in Leiden inderdaad een toebehoorend aan een Nederlander, die mij niet als vermist is opgegeven. Het waren twee koffertjes uit Neder- landsch-Indië afkomstig, bijna niet beschadigd en nog vrij goed ingepakt. Zy bevatten linnen gemerkt met een *"1 en een der koffertjes bevatte een ooaie visite-kaartjes met den naam an der Togt. Dinsdagmorgen om 9 uur zal te Mélun tegelijk in een Roomache en Protestantsche kerk een lijkdienst plaats hebben voor de zielerust der niet her kende omgekomenen. Op het terrein van de ramp by het station Mélun is de grond nog bezaaid met tal van overblijfselen van hét schrikkelijk ongeluk, maar de spopriijn is weer geheel hersteld en de treinen gaan geregeld. 3ij K. B. zyn o.a. de volgende pen sioenen verleend J. Rietsema, land meter van het kadaster, f1668; jhr. mr. R. De Marees van Swinderen, Minister van Bnitenlandsche Zaken i 4000 mr. Th. Heemskerk, Minister van Binnenlandsche Zaken, f 4000 mr. M. J. C. M. Kolkman, Minister van Financiën; f 4000 De herstemming in Amsterdam III. De R. Katholieke kiesvereeniging heeft Zaterdagavond inzake de her stemming in district III een bestuurs voorstel tot onthouding van stemming verworpen en besloten tot vrijlating van de kiezers ten opzichte van candi- datuur-Otto. De Christelijk-Historischen besloten tot steunen van de* candidatuur-Otto, terwijl de antirevolutionnairen tot onthouding besloten. De afdeeling Amsterdam van den Bond van Ned. Onderwijzers besloot de candidatnur-Oudegeest krachtig te steunen. pot. Daar in Leiden •Diuivuuoii luiuiaiuuu» uuu uiuuu «i straat van dien naam is, ligt hetver* niede. Na hot jaar 1751, toen er 274 I m0©den voor de hand, dat de moeder fabrieken in werking waren, treedt te Leiden woont Brief en bankbiljet Averechtsche ouderdoms verzorging. De Vaderlander, do vergadering der Tweede Kamer van jl. Dinsdag bespe- kende, haalt daarbij de volgende spre kende voorbeelden aan van de ver keerde werking van art. 369 der wet- Talma. X. vroeger huisknecht by een Gel- derschen baron, geniet een lyfrente van 1600. H)ü heeft een eigen hub, is niet aangeslagen in de vermogens belasting, kan bewyzen, dat hij de laatste 10 jaar 156 weken in loondienst waa en krygt in Deo. zijn f2. IJ. b meidhuishoudster bij een oude dame. By legaat kreeg ze van een vroegeren meester een kofsteetje, dat haar f600 'sjaars opbrengt. Zij is in loondienst, niet aangeslagen in de ver mogensbelasting en krygt haar f2. Z. b een kromgewerkt schoenlap pertje. De beverige vingers kunnen de eb niet meer hanteeren. Hij is van alle middelen ontbloot, is echter zelf standig patroon, één van die minder gelukkigen, die het door de kansen des levens (atyl-Talma) op zijn 70e jaar niet gebracht heeft tot een auto mobiel en krygt in December geen cent. V. waschte zich haar leven lang de vingers krom vpor welgestelder huis moeders. Zij, is enr was een zelfstandige waschvrouw, die aan huis|de wasch behanddlde. Thans belet de jicht haar zich te buigen over de waschtobbe, doch... in December wordt haar de feestgave niet uitgereikt. Het Nederlandsche volk ziet al deze grove onbillükheden. Het zal niet lang uitblijven, of het rechtsgevoel onzer natie zal zich zal zich zoo krachtig uiten, dat een onweerstaanbare aan drang art. 369 uit het Staatsblad zal schrappen. Dat wij daarop niet lang behoeven te wachten (minister Treub deelde onder bravo's van links mede, dat zijn ontwerp tot voorziening in de behoef ten van ouden van dagen, de uitbrei ding dus van art. 369, reeds zyn de partement heeft verlaten, deze maand den Raad van State bereikt en dus wel zeer spoedig bij de Kamer zal inkomen), acht het blad gelukkig. een tijdperk van verval in. In 1754 blijven or nog 319, in 1815 nog slechts 123 fabrieken Van voei invloed op dezen achter uitgang was natuurlijk dein opkomat zijnde sigaren- en sigarettenfabricatie. In 1857 bezit Gouda nog 54 pijpen fabrieken, welke in 1874 zijn vermin derd tot 8-1, in 1890 tot 18, terwijl tegenwoordig nog slechts 6 fabrieken in werking sijn, waaraan tegenwoor dig 220 werklieden zijn verbonden. Toch heeft Gouda haar ouden roem weten te handhaven en bezit zij ook thans nog in het buitenland de naam van de „pijpenatad"; meer (Jan helft van haar jaartijksche productie cnllen un het puket te Mélon ge deponeerd worden. Ofschoon het bjj eeasen geworden WM, begaf ik mg nog naar het paleis van jostite, waar de concierge bereid waa mg in de daarvoor ingeruimde aaien de honderden op het terrein der ramp gevonden voorwerpen te doen onderzoeken om na te gaan, of ik.er een aanduiding vond van twee Neder landers, die mg nog als vermist op gegeven waren. Omtrent deze twee vond ik niets, maar behalve wat Hol- landsch geld, manchetten nit Soerabaia en een bloknoot van de RotterdamBche wordt dau ook in den vreemde ver-1 Iioyd vond ik wel goederen, blgkbaar VRIJDAG 31 OCTOBER 1913. (Vervolg). Beraadslaging over volgnr. 93 lui dende „Kosten van de kiezerslijsten en van het uitoefenen der kies verrichtingen." De heer Vergeer: M. de V. In het verslag wordt aangedrongen op meer toezicht in het derde kies district tijdens de stemming en nit het antwoord van B. en W. blijkt, dat zy bedoelen dat er politie-toezicht zon zyn. Het antwoord is my niet duidelnk. Er is niet gevraagd om politie-toezicht. Er is gevraagd of, evenals in het stem bureau in het Stadhuis en in het stem bureau op de Houtmansgracht, ook in het stemboreau in het derde district >ersonen konden zyn, die daar de boei n orde hielden en tegelijkertijd een weinig toezicht uitoefenen. De Voorzitter: Ik zal deze uitlegging van dit gedeelte van het verslag by B. en W. nogmaals over brengen. Dan zullen wy zien wat er aan te doen is. De heer K o 1 y nM. de V. Ik wil vragen, of er eerstdaags voorstellen te verwachten zyn betreffende de split sing van het derde kiesdistrict. De Voorziter: In het antwoord van B. en W. staat reeds te lezen, dat voorbereidingen getroffen zyn om na te gaan of en hoe de kies- en stern- districten der gemeente zouden moeten worden gewijzigd of gesplitst. Dit hebben wij 14 dagen geleden geschreven en de heer Kolijn zal het wel niet al te langzaam vinden, dat die voorstellen er nog niet zyn. Ik kan de verzekering geven, dat de voorstellen in de maak zijn. De beraadslaging wordt gesloten en volgnr. 93 zonder hoofdelijke stemming aangenomen, De volgnrs. 94100 worden achter eenvolgens zonder beraadslaging en zonder hoofdelyke stemming aange nomen. Beraadslaging over volgn. 101, lui dende „Jaarwedden, veranderlijke beloonin gen, verdere kosten op de invordering vallende f7265". waarbij tevens in be handeling komen het voorstel tot verhooging van de aarwedde van den wachtgaarder der laastrechtsche brug tot f 624 het voorstel tot verhooging van de aarwedde van den gaarder van het £aai- en liggeld tot f600; en het voorstel tot verhooging van de aarwedde van den sluiswachter van iet Moordrechtsche Verlaat tot f416.-— De heer Vergeer: Het aanstellen van een controleur voor de gemeente belastingen achten B. en W. van twij felachtig nut. In andere plaatsen heeft men er wel het nut van ingezien; daar werkt zoo'n ambtenaar uitste kend. Wanneer men overgaat tot aan stelling van een controleur, dan zal niet meer voorkomen wat thans bij reclames plaats vindt en een ieder zal naar zijn inkomen aangeslagen worden Ik zal eens eon voorbeeld aanhalen. By de reclame-commissie, waarin ik ook zitting heb, komen menschen reclameeren over te hoogen aanslag. Toen het hun werd voorgerekend, bleek echter dat zg niet te hoog maar te laag waren aangeslagen. Ook was er zelfs een, die zich niet beklaagde over te hoogen aanslag maar hierover, dat hij nog meer belasting moest be talen dan zijn baas, die eenige han derden guldens meer inkomen had. Dergelijke toestanden verdwijnen als men iemand aanstelt, die geregeld de zaken onderzoekt. Ik heb eens elders de zaak onder zocht en heb als voorbeeld genomen Leiden, een gemeente die ongeveer met Gonda gelijkstaat. Daar is 4 jaren geleden een controleur aangesteld en nu is sedert het belastbaar inkomen daar gestegen van 6 millioen tot 9 millioen. Daaruit blijkt dat het toch wel eenig nut heeft een controleur aan te stellen. Ik zal nu geen voorstel doen maar wensch B. en W. in ovèrweging om zoo spoedig mogelyk met een voorstel in dien geest te komen. In hnn antwoord zeggen B. en W verder, dat het aanslagbiljet niet be hoeft te zyn een volledige wedergave van het kohier. Dit is niet gevraagd. Alleen is in het verslag gevraagd, dat aan de achterzijde van het aanslag biljet zou gedrukt worden datgene wat de menschen in staat kan stellen zelf te berekenen, naar welken aanslag rij betalen moeten. De Voorzitter: Mag ik,bei nende met het laatste, den heer 1 geer antwoorden dat wat hij wil ook juist is wat B. en W. hebben ge schreven Wanneer men hier niet had een progressieve inkomstenbelasting, dan zou kunnen worden volstaan met een voudig op te geven op het aanslag biljet het inkomen waarnaar belasting betaald wordt, maar wy hebben hier een kinderaftrek. Dos wanneer men eenvoudig op het aanslagbiljet ver meldt, dat iemand ii aangeslagen naar b.v. f 600.—, dan kan de aangeslagene daaruit niet berekenen, hoe men tot den aanslag komt Daarvoor moethy weten hoeveel er af gaat voor kinder aftrek en daarvoor moet hy kennen de progressie. Wanneer op het aanslag biljet alles moet worden vermeld wat noodig is om den belastingschuldige te brengen tot de wetenschap«e zoo, om die reden betaal ik zooveel dan wordt dat feitelijk een weergeven van het kohier te zynen aanzien. Dat is niet de quaestie van dat een voudig te drukken, maar het geeft een verbazenden hoon schrijfwerk en brengt met zich mede kosten en moeite. Die moeite en kosten zyn naar het oordeel van B. en W, overbodig, want een belastingschaldige, dien het in te- resseert, kan op het oogenblik dat hij de belasting betaalt aan den ontvanger vragen laat mij eens even zien het kohierhoe is men gekomen tot de berekening van myn aanslag? Dan geeft het geen moeite. Daarom zyn B. en W. op dit oogen blik volstrekt niet overtuigd van de noodzakelijkheid om om het aanslag biljet alles te zetten wat noodig is om te komen tot de berekening van den aanslag. Wat betreft hetgeen door den heer Vergeer is aangevoerd ten gunste van de aanstelling van een controleur der gemeente-belastingen, ïk wil hem gaarne de toezegging doen, dat die zaak nog eens door B. en W. onder de oogen zal worden gezien. Ik wil hem er echter op wijzen, dat men in gemeenten, die meer aan Gouda gelijk zyn dan Laden, van de aanstelling van zoodanigen controleur heeft afge zien. Dezer dagen is nog door den Gemeenteraad van Leeuwarden ver worpen een voorstel om over te gaan tot aanstelling van een controleur. Nu heeft de heer Vergeer eenige gevallen medegedeeld uit zijn ervaring als üd van de reclame-commissie. Ik heb meerdere jaren ook in die com missie gezeten. Ik weet wat er gebeurt maar ook alles wat de menschen my vertelden die bij mij kwamen. Ik kan de verzekering geven hetzelfde is ook het geval bij den heer van Galen dat vaak iemand zich komt bekla gen, niet over zijn aanslag, maar hier over dat hy wel is aangeslagen taar niet Jan, Piet of Klaas. Dit wordt dan genoteerd en er wordt werk van gemaakt. En al is er geen contro leur van de gemeente-belastingen, het heeft dan toch wel succes. De men schen worden dan den volgenden keer op het kohier gebracht. De heer Vergeer heeft op Leiden gewezen, maar die gemeente is niet met Gouda te vergelijken. Leiden is meer dan twee malen zoo groot als Gonda. In een groo te gemeente dat geef ik grif toe kannen controleurs zeer veel nut hebben, maar wij beweren dat in een gemeente als Gouda, een kleiner gemeente, waar iedereen zyn buurman kent, waar men van andere >ersonen zooveel afweet, een contro- eur van de gemeente-belastingen eigenlijk niet heel veel nut kan stich ten. Wanneer het is een mijnheer, die op- en neergaat met de hooger aange- slagenen, dan wordt gewantrouwd en krijgt hy toch niet te hooren wat mis schien nuttig zou zijn en wat nu wel ter oore komt van diegenen, die er hun nat van kunnen trekken. Is het een meer ondergeschikt amb tenaar, dan zal het hem mischien mo gelyk zyn nog eenige honderden werk- ieden op het kohier te brengen, en den aanslag van nog eenige honder den werklieden wat hooger op te dry- ven, maar het lokt hem niet te komen tot een juiste waardeering van de hoogere aanslagen en daarvan moet komen vermeerdering van het belast baar inkomen. Dat moet niet komen van een getal aanslagen maar door een juistere bepaling van de hoogere aan slagen en ik geloof niet, dat Gouda in dit opzicht een bijzonder slecht figuur maakt. Intusschen, ik zal gaarne het denk beeld van den heer Vergeer nog eens bij B. en W. ter sprake brengen als zij daarvoor termen vinden, zullen zij met voorstellen komen. De heer v a n E ij kM. de V. Ik ben het niet met don heer Vergeer eens wat betreft de aanstelling van een con troleur maar wel wat betreft het aan slagbiljet. Ik heb hetzelfde reeds eenige malen bij de behandeling der begrooting ter sprake gebracht. Ik heb ook verschei* dene malen in de reclame-commissie gezeten en toen is het my opgevallen dat de menschen, als men hunzeide: uw inkomen is zooveel en daarnaar zijt ge aangeslagen, vreemd opkijken, dat zij het zelf niet wisten dat hun inkomen zoo juist was weergegeven. Het zit daarin, dat zy de berekening niet kennen. Ik geef toe, dat het eenige moei lijkheid zou geven om het aansla® biljet in te richten zooals wij wenschen, maar of de kosten daarvan zoo hoog zonden zyn, kan ik niet begrooteo. M. de V.Als het niet te onbeschei den is, wil ik vragen, of U dat wei gedaan hebt. Ik zou dan gaarne ver nemen, welke kosten het zou mede brengen. Wanneer h et niet te bezwarend ws», zou ik het by wijze van proef willen doen. Men kan desnoods een jongen er voor nemen. Men kan toch niet verlangen, dat de menschen precies weten, hoe de progressie en de kin deraftrek is. De menschen weten het niet My is ter oore gekomen, dat menschen bij Notarissen en zelfs bij Kassiers komen vragenwilt ge mijn belastingbiljet eens narekenen? Het zou op onzen weg liggen omdat de menschen duidelijk te maken. De heer Vergeer: M. de V.U begint met te zeggen, dat een contro leur in een groote gemeente op zijn plaats is maar niet direct noodig in een kleinere gemeente als de onze. Zeker, in een groote gemeente is meer werk te doen. U had het over controleurs, maar te Leiden is er slechts één, die de zaak in de 4 jaren heeft onderzocht en het zoover gebracht heeft dat in dat tijdsverloop het be lastbaar inkomen van 6 tot 9 millioen gestegen is. Ik kan ook Assen noemen, een ge meente die kleiner is dan Gouda. Daar is ook een controleur en daar is het be lastbaar inkomen in 6 jaren verdub beld. Wat betreft de inrichting van het aanslagbiljet, U hebt in de reclame commissie gezeten, de heer van Eijk en ik ook, en daar ondervindt men veel, maar U doet niets, U voert niets uit, U gaat niet onderzoeken of het werkelijk waar is van al die menschen: U telephoneert of gaat eens naar den een of ander toe en zegtis het waar, heeft die man dat inkomen, maar U wendt UJniet tot anderen, U contro leert de loonlijsten niet. Dat is het werk van een controleurdat is de aangewezen weg voor hem, maar niet om aan Jan, Piet of Klaas te gaan zeggen: heeft hij zijn inkomen wel? Ik geef toe, het is niet te doen om de aanslagen van den kleinen man daarvan is toch niets te halenmaar het is juist te doen om 'de grooten, die te weinig betalen. De Voorzitter: Ik doe opmer ken, dat al was hier een controleur van de gemeentebelastingen en hij vervoegde zich bij werkgevers, toch slechts een zeer kleine minderheid van hen hem inzage zou geven van de loonlijsten. Het is hier gevraagd aan werkgevers- Raadsleden, en die geven het ons niet eens op De heer Vergeer: Men kan bij ttti te rilen tijde kortten kijken. De Voorzitter: Wat betreft quaestie van de inrichting van het aanslagbiljet, die de heer van Eijk wederom ter sprake gebracht heeft, wat hg verlangt is niet bij wijze van proef te doen. Het aanslagbiljet is ingericht volgens de voorschriften van de verordening op de invordering van de belastingen en dat zijn voorschrif ten, die behoeven de goedkeuring van de Koningin, dus wijziging daarvan ook. De Raad of B. en W. zijn dorhalvo niet bevoegd om bij wijze van proef dat te doen. Zij moeten een wijziging brengen in do bestaando bepalingen en die moet onderworpen worden aan de goedkeuring van de Koningin en eerder kan het niet geschieden. De heer van E ij k M. de V.! Mag men er ook niet een strook onder aan brengen De Voorzitter: Het is het ver standigste dat do Raadsleden, die dat nuttig of noodig oordeelen, bij gele genheid een voorstel doen. Dan kan de Raad daarover besliftson. «De heer Van E ij k Kan ik het nu niet doen De Voorzitter: Liever later. Ik zou het voorstel dan schriftelijk willen hebben. Wij zullen dan nu voort gaan met de behandeling der be grooting. 4 De beraadslaging wordt gesloten, Volgnr. 101 en de daarbij aan de orde gestelde voorstellen worden ach tereenvolgens zonder hoofdelyke stem ming aangenomen. De volgnrs. 102—117 worden achter eenvolgens zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming aange nomen. (Wordt vervolgd.) GOUDA, 10 November 1913. Het Onafhankelijkheidsfeest. Zooals door de betreffende sub-com missie van de Commissie voor Open bare Feesten is geannonneerd ligt het in de bedoeling des avonds van den feestdag een lichtstoet te doen gaan door Gouda's straten, waarvoor alle hier gevestigde vereenigingen op het gebied van muziek, zang, tooneel en ■port, worden uitgenoodigd tot deel- Aan alle deelnemers zullen lam pions worden uitgereikt, zoodat deze stoet wanneer zich een groot aantal vereenigingen opgeven, een alleraar digst effect zal maken onder al het kleurig licht, terwijl zij zeker in groote mate zal bijdragen tot de algemeene vroolijkheid, door de muziek, welke de stoet zal begeleiden. Luitenant-Vliegenier Versteeg. Gisterenmorgen vertoonde zich bo ven onze gemeente hoog in de lucht een vliegmachine, welke zich in snelle vaart spoedde in westelijke richting. Het is gebleken dat deze vliegenier was luitenant Versteegh, die te 10.35 van Soesterberg was opgestegen voor een tocht naar den Haag, Schevenin- gen en terug. Te ca. half een was luitenant Versteegh weer te Soester berg terug, vanwaar hij des middags nog een vlucht maakte in de om geving. Door rie- politie alhier is aangehou den een gesignaleerd persoon, die nog 5 dagen hechtenis moet ondergaan. De aangehoudeno is naar het huis van bewaring te Rotterdam overge bracht. Voor den dienst in Ned.-Indië is aangewezen tot onderwijzorJ3° klasse, bij het Openbaar Enropeesch lager onderwijs de heer J. F. van der Ploeg, onderwijzer alhier. De Witte Bioscoop. De „Witte Bioscoop tracht steeds den bezoekers een goed programma te geven. Deze week is het hoofd nummer „Ivanhoe, de Kruisridder". Deze film geeft in hoofdlijnen weer het boeiend verhaal van Sir Walter Scott's meesterwerk, dat in alle ta len eenzoo groote bekendheid geniet. De bewerking is wel wat vrij, doch de beelden uit den tijd van de Kruis ridders en Kicbard Leeuwenhart, bren gen bij hen, die Scott's werken ken nen, de herinnering terug aan deze lectuur, die vroeger nog meer dan thans als ,,de aangewezen" werd be schouwd. Interessant is het voorze ker te zien, hoe de bioscoop „Ivan hoe" weergeeft. De opnamen daarvan gedaan geven een beeld van het mid- deleeuwsch leven waarin de ridders in hun kasteel en een groote rol heb ben gespeeld. De Witte Bioscoop heeft met dit hoofdnummer een goede keuze ge daan, en zal zeker groote belangstel ling trekken. Ter aanvulling van het program ma wordt verder vertoond het Inter nationaal Journaal en een drietal ko mische nummers. De explicateur heeft zich door de mooi lijk heden, die Ivanhoe biedt, uit stekend heengeslagen en in de komi sche stukken is hij alleraardigst. De pianobegeleiding was zeer goed. Aanbesteding. By de door het Provinciaal Bestuur van Znid-Holland gehouden aanbe steding van het onderhoud van de Rabatbrug en bijbehoorende werken behoorende tot den waterweg Amster damGoudaRotterdam gedurende de jaren 19141616 was laagste inschrijver de heer W. Bokhozen, alhier voor f 3736.per jaar. De raming bedroeg f 4000. Bofikoo]Het maken van een aan- Ieg8tijger in den Ham voor rekening van de Stoombootmaatschappij Bos koopWaddinxveenGouda is opge dragen aan den heer W. Bokhoven te Gouda. Voetbal. De wotjslrijd ülympia—-U.8.U. ging gisteren niet door, daar de consul s morgens het terrein afkeurde. TA).P. verloor tegen Leonidas met 2—1. Voor den Goudschen Voetbal bon|d speelde ülympia 2 gisteren tegen Volksweerbaarheid op het terrein aan don Kotterd. dijk. ülympia won ver- dieud met 3—1. Alphen kon het in Schoonhoven niet bolwerken en na een 4—0-over- winning vorige week moest zij thans met 31 het onderspit delven. 2e kl.: Gouda 2 ontving Boskoop op 't terrein aan de Karnemelksloot. Met 3—bleef Gouda de meerdere. T.Ü.P. 2 won met 40 van De Struis. 3e kl.de Struis 2—Boskoop 2 3-0. De belangrijkste uitslagen zijn ver der Nederl. elftal—de Zwaluwen 43. Ajax—Concordia 14. D.V.V.—Unitas 0-2. DordrechtXerxes 40. Alcmaria Victrix—A.F.C. 0—2. S.V.V.—de Spartaan 0—3. K.F.C.V.U.C. 0—1. Neptunus—Blauw wit 00. Volharding—K.A.P. 5-1. Allen Weerbaar—D.E.C. 0—4. V.V.A.Kampong 1—2 Edo—Hercules 2—0. Excelsior—Feijenoord 2—2. Concordiaan—Groep Wit 01. 't Noorden—lierman 2—4. V 1 i e g e». P g o u d. In de Berliner Zeitung am Mittag heelt een Frauach vliegenier de evo lution beschreven, welke door Pégoud gedurende een drietal dagen te Ber lijn zijn uitgevoerd. Aan deze uitvoerige beschrijving, weike in vertaling ln- üe Maand. Ct. is opgenomen, oniieenen wij datgene wat door Pégoud feitelijk wordt ge demonstreerd. „Üver de manier, waarop Pégoud zijn val- en glijvluchten uitvoert, ziju in verschillende tijdschriften, onjuiste meeniugeu verkondigd. Het is dan ook moeilijk door de betrekkelijk groote hoogte, waarop hij zijné demonstratie uitvoert met eeu betrekkelijk groote snelheid, zich een goed beeld te vor men van de alzouderlijke vliegbewe gingen en de hiertoe uoo<hge stuur- werking. Nadat ik in de gelegenheid beu geweest, gedureude de drie da gen, dut Pégoud te Johanuisthal vloog zijue vluchten van een zeer gunstige plaats af door oen kijker gade te slaan, wil ik trachten hieronder de manier, waarop Pégoud vliegt, res pectievelijk zijn viiegtactiek, te be schrijven en critisch te ontleden. In de eerste plaats dient dit vastgesteld, daar ook hierover talrijke onjuiste inzichten zijn verbreid. Pégoud vol brengt de navolgende evohitiën: lo. Pégoud beschrijft zeer kleine kringen, waarbij het vliegtuig om uitersto einde van een der draag vlakken schijnt te draaien. Daarbij neigt hot vliegtuig zeer sterk ter zij de, zoodat het den toeschouwers op de aarde toeschijnt, alsof de vleugels vertikaal in plaats van horizontaal staan. 2o. Pégoud laat bet vliegtuig naar voren omkantelen, vliegt dan eenigen tijd op den rugkant der draagvlakken aldus met het hoofd naar beneden hangend, volbrengt dan met zijn toe stol een vertikalen val, waarbij do lengteas van het vliegtuig nagenoeg loodrecht staat en brengt dan hot vliegtuig wederom iu de horizontale, normale richting. 3o. Pégoud beschrijft,, terwijl hij het vliegtuig naar voren laat om kantelen, eenige op elkaar volgende loodrechte kringen, zuivere spiralen (looping the loop) en ,wel meestal verscheidene keerpn achter elkaar. 4o. Pégoud vliegt minuten achter elkaar, kleine cirkels beschrijvend en steil op- en neerwaarts vliegend, d. w.z. met omhoog gfbeVen handen, respectievelijk zich aéft de- bovenste spandraden boven houdend. fnnnr. n Tegenover de verèihillendo onjuis te berichten over Pégoud's evolutiën wordt uitdrukkelijk teririaard, dat Pégoud de volgende bewegingen niet uitvoert: Looping the joop; zich naar voren, naar benedenlaten omkante len, valvlucht, naar beneden glijden en looping the loop rugwaarts". die zich gedurende de week van 31 Oct. tot 7 Nov. in de Gemeente gevestigd of deze verlaten hebben. GE VESTIGDEN: H. L. Boef, uit Aarlanderveen iu Boelekade 105; A. van Leur uit Stad Doetinchen in Verlorenkost 29A. Sytsma, Wed. Tournier nit Dockum in Fluw. singel 66H. L. Boesten uit Nijmegen in Boelekade 239 J. M. de Bruin uit Haastrecht in Krugerlaan 37; P. de Waal uit 's Gravenhage in in Groenend aal 55J. T. Hillenbrink uit Hulst iq Gouwe 162; H. J. de Haan uit Hilversum in Markt 67G. Verwaal uit Rotterdam in Derde Kade 23; J. Bonten uit Zoeterwoude in Wilhelminaatraat 60; G. J. Verheul uit Haarlem in Bleekerssingel 20M. G. v. d. Baan uit Hilversum in Pe perstraat 84; S. v. d. Klein uit Roo sendaal Nispen in P. C. Bothatraat 53Ja. van Veen nit Rotterdam in v. Beverninghlaan 17; J. van Vliet uit Rotterdam in Zeugstraat 78; E. van Dantzig uit 's Gravenhage in Markt 28; S. Kuiper uit Deventer in Oosthaven 66. VER TROKKEN EN J. H. v. d. Waal uit Karnemelk sloot 114 naar Rotterdam, Soetendaal- scheweg 46dR. H. van Dokkum uit Wydstraat 41 naar Eoozendaal, Boom gaardstraat 22; W. B. F. A. Fruyt v. Hertog uit Fluw. Singel 66 naar Princenhage, Baronielaan138 C, J. v. d. Syde uit Tuinstraat 44 naar Naaldwijk J. Klein uit C. Ketelstraat 41 naar AlblasserdamJ. F. G. Bode uit Gouwe 9 naar Helder, Dykstraat 10H. Gabriël uit Crabethstraat 12 naar MunsterP. Meijer uit R. v. Catsweg 29 naar Rotterdam, Adria- nastraat 22; A. C. Oskam uit Rozen- daal 18 naar Waddinxveen, Zuidkade; J. V. de Koek uit Ble akersingel 20 naar Hilversum, Badhuislaan 3; H. Bnining nit St. Anthoniestraat 7 naar Zwolle,. Heiligerweg 10J. S. A. Am- merlaan uit Derde Kade26 naar Wad dinxveen, Noordkade. nog Het spoorwegongeluk te Melun. En van da nog vermiste Hollland- syhe passagiers heet Arnolds. Zoodra de tijding van het ongeluk bekend werd, iieeft het gezantschap te Pary8 onmiddellijk maatregelen ge nomen om nar te gaan of zich onder de dooden of gewonden ook landge- nooten bevonden. Aan den heer J. Ten Cate, 2e Kamerheer by het gezantschap werd opgedragen lich naar de plaats des onheils te begeven. Hij bracht van zijne bevindingen eerst telegrafiisch, later een uitvoerig schriftelijk verslag uit waaruit bleek dat tot op dat oogen blik onder de dooden geen andere Nederlander herkend was dan de heer Van Kervel. De onderzoekingen worden voortgezet. Op een trein geschoten. Bij de aankomst te Rotterdam, Vrijdagavond van trein 79 van Amster dam, meldde de hoofdconducteur, dat hij tusschen wachtpost 33 en Capelle, een schok had gevoeld aan den bagage wagen. Bij onderzoek is gebleken dat op den tffein geschoten is. De politie aan de de Hoflaan is er mede in kennis gesteld. (N. Crt.) Een man, die in het Gemeente ziekenhuis te '8 Gravenhage werd ver pleegd, verliet dezer dagen deze in richting alvorens genezen te zijn, om dat hy er de voorkeur aan gaf, to gaan en te doen, wat hij wilde en niet aan bepaalde regels en voorschriften ge bonden te zijn. Hy genoot echter niet lang van zyn vrijheid, daar hij gisterenavond in de Bagynestraat werd gearresteerd, omdat hij nog een rekening met de justitie te vereffenen had, nl. het uitzitten van acht maanden gevangenisstraf, waar toe hy wegens diefstal door het Ge rechtshof alhier was veroordeeld. Uit Anroechte in Duitschland is to- legr&fisch bericht ontvangen, dat bij Werl door oen handelaar in blanke slavinnen, met behulp van een auto mobiel, met geweld is ontvoerd de 19- jarige dochter van een eigenaar van steengroeven, Marie Schulte genaamd. Het meisje heeft lichtblond haar en een vol gezond gelaat. Het vermoeden bestaat, dat zij in de richting van Nederland is vervoord. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien goede aanvoer, prijzen waren voor 1ste kw. 43, 2e 40 en- 3e 36 cent per half kilo. Vette Kalveren, redel. aanvoer, Iste kw. 34, 2e 313e 27 cent per half kilo. Vette Varkens goede aanvoer 1ste kw.^71/], 2e kw. 27, 3e kw. 26 cent per half kilo. Schapen en Lammeren good aan gevoerd. Handel in vet vee traag, vette kal veren handel stug prijzen hoog, Vette varkens handel traag prijzen als vorige weken, Schapen en lammeren prijs houdend. Het proces te Kieff. Volgons een gerncht, dat loopt in de bureaux van de Jevish Times te Lon den, zon een particulier telegram zijn ingekomen, behelzende dat Beilis vrij gesproken is. Tegen het vonnis van de rechtbank te 't Gravenhage, waarbij deLeidsche student Van Leeuwen veroordeeld werd tot 10 jaar gevangenistraf wegens den moord in de van Merlenstraat te 's Hage is hooger beroep aangeteekend door den officier van Justitie, die een veroordeeling tot 15 jaar geëischt had. De Koningin-Moeder. H.M. de Koningin-Moeder wordt 20 dezer in de Residentie terugverwacht. Het Btoffelijk overschot van den heer Van Kervel, een der slachtoffers van de ontzettende spoorwegramp by Melum, is hedenochtend uit Parijs aan het Hollandsch spoorstation te 's Gravenhage aangebracht, ten eindo dezen middag op de begraafplaats Oud Eik en Duwen te worden ter aarde besteld. Onder bloemen bedolven reed de rouwstoet te kwart voor twee van het station Holl. Spoor naar de begraaf plaats Oud-Eik en Duinen. De ter aarde j^estelling waa eenvou dig doch indrukwekkend Aan de groeve werd het woord ge voerd door den heer Tückerman, brand weer-commandant te 's Gravenhage, oom van den overledene. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 764.8 te Kopenhagen, laagste stand 743.4 te Valentia. Verwachting tot den volgendon dag Zwakke tot matige zuidoostelijke tot zuidelijke wind, zwaarbewolkt, waar schijnlijk regenbuien, iets zachter. Vorige Koen. 77 81 60'/, 100'/,. 87'/, 89'/, 84'/, 80'/, VAN DEN 10 NOV. 1913. StaatslMningen Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Bolastingvrijo Kronenrente -4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet, Russische Obl. 1906 6 pot. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nioolai Spoor weg) 1867-69 4 pot. Id. Obligatie 6e Emis sie 4 pet. Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning 5 pot. d. Obl. 1889 4 pet. Venezulea Dipl. Schuld 1905 3 pot Bank- en Credlet-lnstel Hogen. Fed. Bankaandoelon Industr. Ondernemingen American Car A Foun dry Comp. C. v. A, ld. Smelting A Refining Co. Cert. v. Aand, Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kol. Oredlet Instel I. en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand, Ned. Handel-My.C.v.A. Mijnbouw Mljen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw My. Aand. Great Cobar Aand. Petrolenm-Oudern. Dordscho Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij. totExpl, v. Petr, Bronn. C.v.A. Shell" The Transp. A Trad Cy. C. v. G. A, Scheepvaart Hyen. Ned.Am. Stoomvaart- My. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Oudernemingen. Bindjey Tabak My. A. Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v, Aand. Peruvian Corporation Lim. CJert. v. Aand. Spoerwegen. Holl. IJzeren Spoor- wegmy. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-W eenen Spóorwegmii. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij, Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cv. Cert. v. gew. A Wabash Gew. Aand, Premleleenlngeu. Amsterdam Aand. 3 pet. Hongarije. Tüeiss-Re- gulirungs-Ges. 4 pet. 667, «47, 43'/, 62'/,, 23'/,, 66'/, 229 233 189'/, 14 173 23'/, 187 6237, 625 195'/, 1197, 4 1047, 3 8% 93 97 63'/, 185'/, 947, 927, 26'/, 149'/, 4'/, 08'7„ 143'/, GELDKOERS. Prolongatie 5—5l/fc pCt. Nat. Staatsf. stil, Buitoni. geani meerd, Duituren geen omzet, Tabakken lusteloos, Petroleum weinig varieering Amerikanen flauw, Mynen luier, Rub bers vast.

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2