VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD bTATKN GENERAAL. Stadsnieuws. BOEKAANKONDIGING. Gemengde Berichten. Laatste Berichten. BURGERLIJKE STAND. Telegrafisch Weerbericht Officieels Prijscourant Effecten hand el U Amsterdam co'/, - - - - - - - - - hnn papieren nauwkeurig waren onder zoeki, hun ballon inpakken en de terugreis naar Frankrijk aanvaarden. Pobtugal. De verkiezingen. Bij de verkiezingen in Lissabon zgn de 3 regeeeringscandidaten gekozen en wel generaal Carvalhes met 709B, Larus Philipp Mata met 7056, en Ri- cardo Corves met 6726 stemmen. De candidaten der vooruitstrevende partij vereenigden ongeveer 1000, de unionis ten 400 tot 600 en de socialisten 370 tot 380 stemmen op zich. Belgie. De schulden van prinses Louise. De Belgische Kamer zal zich nu ook al met de schulden van prinses Louige moeten inlaten. De advocaten die op 'toogenblik trachten de prinses van de eene schuld in de andere te helpen, hebben naar wij in de N. R.Ct. lezen daarenboven iets nieuws bedacht, een ware trou vaille. De zes millioen, die de prinses voor 3 jaren uit de nalatenschap van koning Leopold II ontving zijn na tuurlijk geheel op. Maar de prinses heeft ook nog heel wat goederen boe ken, uniformen, tafelgerei, orden, enz. van haar vader geënd. De staat zou nu deze voorwerpen als reliquieën van den dooden koning moeten overnemen voor den prijs van vijf millioen frs. De geldswaarde dezer dingen is heel wat geringer dan vijf millioen, de staat zal dus, bij overneming een hooge liefhebber-waarde daarvoor betalen. De Kamet moet daarover beslissen. Voorts beproeft men een vergelijk met de tallooze Duitsche en Oosten- rij ksche crediteuren, die zich te Brussel vertegenwoordigen. ZelfB al krijgen deze lieden maar een deel van hun vordering toegewezen, zoo zullen de vijf millioen nauwelijks genoeg zijn. De schuldeischers toonen zich echter zeer toegeeflijk; enkele hebben hun vordering reeds met een vierde ver minderd. De beslissing over deze pogingen moet deze week vallen. Misschien redt de prinses nog iets uit de schip breuk. VRIJDAG 31 OCTOBER 1913. (Slot). Beraadslaging over volgnr. 189, luidende r „Kosten der Arbeidsbeurs f 750.—". De heer van de Velde: M. de V.! Blgkens het verslag was men in een der afdeelingen algemeen van oor deel, dat de resultaten van de Arbeids beurs zeer gering zgn, in verband waarmede gevraagd werd, of de tijd tot opheffing van bedoelde instelling niet gekomen is. Dit oordeel over de resultaten van de Arbeidsbeurs is volkomen juist, doch hier is het geen unicum, want de resultaten hier zijn dooreen geno men niet geringer dan bij andere Arbeidsbeurzen. Hierin zal naar mijne meening geen verbetering komen, zoolang patroons en werklieden zich alleen dan tot de Arbeidsbeurs wenden, wanneer zij niet buiten die instelling om zijn klaar gekomen. Zoolang de Arbeidsbeurs niet is het centrum van de arbeidsmarkt van werkgevers en werknemers, zal zij niet beantwoorden aan de, ver wachtingen, die men zich daarvan heeft voorgesteld. Zoolang niet in den regel een werkgever zich wendt tot de beurs om werkkrachten en een werknemer om werk zal de beurs in gewone tyden althans, niet tot bloei komen. Zoo is de toestand ook hier ter stede. Noch werkgever noch werkgever ge voelen er behoefte aan en men kan zich gewoonlijk zelf helpen, vooral de vaklieden. Het bestuur van de Arbeidsbeurs heeft niet nagelaten zoowel patroons als werkliedenvereenigingen te ver zoeken hare leden op te wekken om van de beurs gebruik te maken, doch dit had zoo'n pover resultaat, dat het overwoog tot opheffing van de beurs te adviseeren. Waarschijnlijk zou dan ook daartoe besloten zijn, wanneer het bekend was, dat de Staatscommissie betreffende de werkeloosheid in haar rapport het instituut der arbeidsbeur zen betrekt in de door haar voorge stelde maatregelen tegen de werke loosheid. Het bestuur meent nu de publicatie van het rapport der Staatscommissie te moeten afwachten alvorens boven genoemd besluit te nemen. Reden waarom ik den Raad aanbeveel het bij dezen post aangevraagd bedrag alsnog toe te staan, De beraadslaging wordt gesloten en volgnr. 189 zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. De volgnrs. 100—220 worden ach tereenvolgens zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Bij volgnr. 221 komt in behandeling het voorstel tot het verleenen van een subsidie aan het Bureau voor Arbeids recht. Worden achtereenvolgens zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De Voorzitter: Ik zal volgnr. 222 (onvoorziene uitgaven) aan de orde stellen na vaststelling van de inkom sten. De volgnrs. 223233 worden ach tereenvolgens zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming aange nomen. INKOMSTEN. De volgnrs. 1 en 2 worden achter eenvolgens zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Beraadslaging over volgnr. 3, lui dende „Huur van huizen en andere ge bouwen f 1538". De heer K o 1 ij n M. de V In de Memorie van Antwoord lees ik „Wijziging van den huurprijs voor de lokalen, in gebruik bij het Kan tongerecht hangt niet van ons af, doch kan slechts geschieden met toestem ming der Regeering, met wie wij in overleg zullen treden, wanneer de Raad ons dat opdraagt." In verband met het slot van deze passage zij het mij geoorloofd te vra gen, of dergelijke opdracht aan het college van B. en W. aangenaam zou zijn. Indien dit het geval is, wensch ik de volgende motie voor te stellen „De Raad noodigt B. en W. uit overleg te plegen met of pogingen aan te wenden bij de Regeering ten einde verhooging van den huurprijs te verkrijgen voor de lokalen, in ge bruik bij het Kantongerecht." De motie van den heer Kolijn wordt voldoende ondersteund en maakt mits dien een onderwerp van beraadslaging uit. De Voorzitter: Ik zal de motie aan de orde stellen in een volgende vergadering De beraadslaging wordt gesloten en volgnr. 3 zonder hoofdelijke stemming aaugenomen. De volgnrs. 4••-17 worden achter eenvolgens zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming aange- nomen. Beraadslaging over volgnr. 18, lui dende „Schoolgelden f25100.-". De heer van Veen: In de afdee lingen is er op gewezen, dat hier ter stede het maximum-schoolgeld, dat de wet op het hooger onderwijs (art. 22) toelaat, geheven wordt voor de leer lingen van het gymnasium, n.l. f 100— per jaar en per leerling. Er is zeker alle reden om het school geld lager te stellen voor leerlingen uit hetzelfde huisgezin, waartoe trou- wene de wet gelegenheid geeft. Ik zou daarom willen voorstellen het school geld voor het gymnasium te stellen op f75.—. Het schoolgeld aan een hoo^ere burgerschool bedraag f30.— per jaar en per leerling en aan het gymnasium f 100.Nu geef ik toe, dat de van het gymnasium komende jongelieden aan de universiteit kunnen promovee- ren en de oud-leerlingen van een hoo- gere burgerschool niet, maar het hooge schoolgeld van f 100.— is juist voor velen, zooals tegenwoordig de kinderon veelal studeeren, een bezwaar. Ik geloof dan ook dat het in onze stad, vooral wat betreft de huisgezin nen, waarvan meer dan een kind stu deert, toch wel een tegemoetkoming zou zijn voor de studie, wanneer het schoolgeld voor het gymnasium werd gebracht op f 75. De Voorzitter: Ik doe den heer van Veen opmerken, dat dit is gere geld bij belastingverordening, die door de Koningin is goedgekeurd. Wil de heer van Veen van zijn denkbeeld een voorstel maken, dan zou ik hem in overweging willen geven, vooral omdat het schooljaar reeds voor een gedeelte verstreken is, een afzon derlijk voorstel er van te maken, dat zal kunnen ingaan met den nieuwen cursus. De heer van Veen: Daarmede kan ik mij vereenigen. De Voorzitter: Wil de heer van Veen dan te zijner tijd een schriftelijk voorstel indienen Dan kan het in een volgende vergadering behandeld wor den. De heer van Veen: Gaarne, M. de V.l De heer K o 1 y n M. de V.! In de Memorie van Antwoord lees ik,, dat eventueele verlaging van Hpt school geld «voor het gymnasium ook van invloed zou zijn op het onder volgnr. 40 geraamde bedrag (bijdrage van het Rijk voor het gymnasium). Ik heb het er eens op nageslagen, maar het is mij niet geheel duidelijk geworden en de tijd heeft bij ontbro ken om er u naar te vragen. Misschien komt dat tot zijn recht bg de behandeling van een eventueel voorstel van den heer van -Veen. De Voorzitter: Ik kan het nu wel aan den heer Kolijn mededeelen. De bijdrage van het Rijk in de kosten van het gymnasium bedraagt de helft van het verschil tusschen een zeker deel van de uitgaven en de inkomsten. Wanneer nu de inkomsten lager wor den door het schoolgeld, dan verandert dus ook het subsidie bedrag. Dat moet dan verhoogd worden met de helft van de som waarmede de opbrengst van de schoolgelden zou moeten wor den verlaagd. De heer K o 1 ij n Dank u, M. de V.! De beraadslaging wordt gesloten en volgnr. 18 zonder hoofdelgke stem ming aangenomen. Volgnr. 19 wordt zonder beraad slaging en zonder hoofdelgke stem ming aangenomen. De Voorzitter: Ik stel voor de behandeling van de volgnrs. 20 en 21 zoomede de begrootingen der inkom sten en uitgaven der Gemeente-Licht fabrieken aan te houden tot de vol gende vergadering^ die noodig is ge worden doordat zooeven de stemmen gestaakt hebben ovor een voorstel. De uitslag 'van de nieuwe stemming over dat voorstel kan van invloed zijn op de bedragen, die, wat de gasfabriek betreft, gerekend worden in de ge meentekas te zullen vloeien. Aldus besloten. Beraadslaging over volgnr. 22, lui dende „Ontvangsten ter zake van de Wa terleiding f 1300. De heer van der Ree: Vorig jaar is benoemd een Raadscommissie tot onderzoek van de voorstellen tot wijziging der concessie-voorwaarden voor de Goudsche Waterleiding-Maat schappij. M. de V.l Tot mijn leedwezen is de voorzitter dier commissie, de heer Ne- derhorst, niet tegenwoordig. Ik zou daarom u willen vragen, of u zoudt kunnen mededeelen, of het rapport der commissie nog lang zal uit blijven dan wel dat het spoedig te verwach ten is. De Voorzitter: Ik kan den heer van der Re^niet anders mededeelen, dan•:"dat de commissie zeer geheim zinnig is. Ik ben absoluut niet in staat eenig antwoord op de vraag van den heer van der Ree te geven. De heer van der Ree: Mag ik dan den heer Jongenburger, die lid der commissie is, vragen of hij ons iets dienaaangaande zou kunnen mede deelen, al was het nog zoo weinig. De heer Jongenburger: M. de V.l Ik ben gaarne bereid eenige in lichtingen te geven. Direct nadat de opdracht door den Raad aan de commissie was verstrekt, hebben wij al het mogelijke aangewend om de noodige gegevens en een rap port in handen te krijgen, waaraan de Raadsleden iets zouden hebben. Het is echter met recht een lijdens geschiedenis geworden. Wg hebben maanden gewacht en wachten nog steeds op een rapport van den geraad- pleegden deskundige. Wij zijn zoover, dat wij er sterk over denken een dag vaarding te sturen, om ons binnen zoo veel dagen zijn rapport toe te zenden. De heer Nederhorst heeft mij ver zekerd, dat hij herhaalde malen, zoowel mondeling als schriftelijk, dien mgn- heer er op gewezen heeft, dat het niet aangaat ons nog zoo lang te doen wachten. Ook de Secretaris heeft meer dere malen geschreven, maar steeds worden wij teleurgesteld. Nadat de heer Knuttel als Wethou der was opgetreden en ook zitting in de commissie had genomen, heb ik met den heer Nederhorst er over gesproken om een vergadering van de commissie bijeen te roepen. Die vergadering zou in de vorige week plaats gehad heb ben, maar wegens den gezondheids toestand van den heer Nederhorst is zij niet door kunnen gaan. Ik kan den heer van der Ree de verzekering geven, dat de commissie als zoodanig alles doet wat in haar vermogen is om spoedig met een rap port tot den Raad te komen. De Voorzitter: Wij zijn zeker den heer Jongenburger dankbaar voor de mededeeling, welkq wij van hem omtrent de werkzaamheden der com missie hebben mogen ontvangen. De beraadslaging wordt gesloten en volgnr. 22 zonder hoofdelgke stemming aangenomen. De volgnrs. 23—30 worden achter eenvolgens zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming aange nomen. De Voorzitter1: Ik stel voor de behandeling van de volgnra. 31 en 32 mede aan te houden tot een volgende vergadering. De volgnrs. 3370 worden achter eenvolgens zonder beraadslaging en zonder hoofdelgke stemming aange nomen. De Voorzitter: De verdere be handeling van de begrooting zal plaats hebben in een a.s. Dinsdag te houden vergadering. Niets meer aan de orde zgnde wordt de vergadering door den Voorzitter gesloten. TWEEDE KAMER. Vergadering van 7 Nov. Vervolg. Aan de orde was de voortzetting der beschouwingen over de Indische Begroot ing. De heer Ankerman, e.-b., ver dedigde de Soemba-regeling, waarin reeds de facuitatielsteliing van het godsdienstonderwijs voor andersden kenden is opgenomen. De zending moest eenigszius ruimen tijd hebben om zich op haar taak voor te be reiden. De heer Bos kan toch niet willen, meende spr., dat de overheid al het werk op Soemba ongedaan maakt. Spr. ondersteunde ook het verzoek van verschillende leden om overlegging van de rapporten van de residenten die met de S.i. in aan raking kwamen. De heer Gerhard, s.d.a.p., vond het een wonderbaarlijke acrobatiek van de rechterzijde om de kerste- ningspolitiek van zich af te schuiven. De sociaal-democraten, zoo zeide spr., wenschen dat ieder volgens zijn overtuiging onderwijs moet ontvan gen. Men moest kweekscholen stich ten om goede onderwijzers te krijgen. De Dessa-schooltjes zijn in 1906 om de goedkoopte gesticht, en de volleerde leerlingen geven weer les aan de kleintjes. 8pr. zou een cen traal bureau voor statistiek in lndië wenschen opdat een goed beeld gege ven kan worden van toestanden en ontwikkeling. De heer Rutgers, a.r., bracht ter sprake de onjuiste gegevens in zake koloniale gelegenheden bij de verkiezingen. Verschillende voorbeel den noemde spr. waarbij steeds ker stening en kersteningspolitiek wordt verward. De heer Tydeman, die spr. groot-in quisiteur noemde, speurde volgens spr. overal de kerstening, zelfs in de voornemens en motieven der vorige regeering. De Indische regeering is niet afge weken van de gevolgde lijn in zake volksonderwijs, hét aantal gesubsidi eerde zendingsscholen is evenzeer toe genomen onder het régime Fock als de Waal Malefijt. Het openbaar on derwijs mocht zich nergens dringen op het gebied van het bijzonder. Over- beidsvoorkeur mag niet bestaan. Spr. verzocht daarna zijn rede te mogen afbreken. De vergadering werd daarna verdaagd tot Dinsdagmorgen 11 uur. Het Avondfeest te Rotterdam. Den geheelen dag en vooral in de late namiddaguren is een stroom van menschen van Gouda naar Rotterdam getrokken ter bezichtiging van de groote feestverlichting, die te 7 uur zou worden ontstoken. Van uit het Maasstation kwamen drommen menschen Rotterdam binnen en deze gingen op in de massa, die door de talrijke booten aan de Oos terkade aan wal werden gezet. Velen van hga, waren gekomen om deel fajiüwaitrSan de feestvaart, welke dank zij de medewerking der Reederij de Idsel alhier met eenige aan de Oosterkade gemeerd liggende schepen kon worden gemaakt, anderen gin gen de fraaie verlichting van de bin nenstad en Singels bewonderen. De illuminatie zoowel in de stad als op het water was in alle opzich ten schitterend. Rotterdam geleek op sommige plaatsen wel een lichtstad uit een too versprookje. Vol bewonde ring was een ieder voor de verlich ting van den toren der Groote Kerk, een reuzenarbeid, maar waarvan de moeiten en kosten ruimschoots beloond werden door het verkregen succes. Niet minder dan 8000 electrische lampjes waren daar aangebracht. De architectonische lijnen kwamen prach tig naar voren. Ook de verlichting van het Stad huis met zijn 4000 lampjes langs den gevel en toren aangelegd, maakte ©en grootschen indruk. Vervolgens mag zeker wat de binnenstad betreft, in de eerste plaats genoemd worden de verlichting van het complex Beurs plein en Blaak. Daar was de aan blik feeëriek. In vierdubbele rijen waren de electrische lichtslingers aan gebracht, en te midden daarvan wa ren prachtvolle verlichtingen aange bracht aan het station halte Beurjr het Postkantoor, de gebouwen van de firma R. Mees Zoonen en het Rot- terdamsch Nieuwsblad en het wacht huis van de electrische trdm. Verderop was het water van de Blaak vol met versierde en fraai ver lichte booten en schepen, terwijl het geheel werd afgesloten door het met duizenden electrische lampjes verlich te panden van de firma Erven Wed. van Nelle aan de Leuvehavejf. De Leuvehaven bood een geheel an dereu maar niet minder fastastischeu aanblik. Behalve dat over de gehee- le lengten der haven hooge masten met fraaie verlichting ais uit het water oprezen, had de commissie voor de daar liggende schippers 5UUU bal lons beschikbaar gesteld om hun schepen te versieren. Ook tal van straten, te veel om te noemen, hebben naar de mate hun ner krachten ook wat de illuminatie betreït, veel tot den luister van dat feest bijgedragen, evenals ook vele particulieren door de geheele stad verspreid zeer kostbare illuminaties hadden aangebracht. De Maas bood een schitterenden aanblik. Rotterdam's scheepvaart had op grootsche wijze deelgenomen aan de verlichting. Het Maas-station wierp zijn kleurig licht, oranje, rood, wit en blauw, over de Oosterkade, waar vele met lampions versierde en electrisch ver lichte booten lagen gemeerd. Daar reeds bood de Maas aan beide oevers een fraaie schouwspel en dit werd verhoogd door de groote vreugdevu ren, die vanaf de Maasbrug werden ontstoken. Aan de brug waren ook traaie gekroonde W 's aangebracht, die een zee van licht uitstraalden. De geheele rivier voor de stad, vooral het gedeelte van de Maasbrug tot den Heuvel toe, was, dank zij de mede werking van de reederijen en andere commercieele en industrieele onderne mingen langs den rivieroever gelegen een lichtzee, te midden waarvan de reusachtige eerepoort, gevormd op 't Prinsenhoofd, uit een 4000-tal electri sche lampjes en waarop reusachtige vreugdevuren brandden, een imposan- ten indruk maakte. De groote scheepvaart- en handels ondernemingen als de liolland-Ameri- ka-lijn, de Steenkolen-Handels vereen, e.a. hadden veel werk gemaakt. De Nieuw Amsterdam" lag aan de ka de, geheel verlicht vanaf dep water spiegel tot aan de masten met electri sche lichtjes, dat in lijnen was aan gebracht en den geheelen vorm van het schip als een lichtend juweel op den waterspiegel deed weerkaatsen. De kolentippen, de baggermachine, elevators, zij vormden schitterende silhouetten op hot water. Drie kleine stoombootjes, met fraaie verlichting op den voorplecht, trokken de bijzon dere aandacht door haar magnifieke nationale vlaggen van electrisch licht. Midden op de Maas werd te ca. half negen een prachtig luchtvuur- werk ontstoken, dat groot enthusi- asme wekte bij de duizenden aan de kaden en op de rivier. Dit vuurwerk werd van tijd tot tijd geaccompagneerd door de stoomfluiten der zeer talrij ke booten. De treinen voerden des avonds en tot in den nacht de duizenden feest gangers naar hun woonsteden terug. GOUDA, 18 November 1913. H. J. Nederhorst Sr. f Er is vandaag een man ter ruste gelegd, wiens gemis thans nog niet kan worden beselt. Een burger van onze gemdenle, hoog in aanzien, groot door zijn eenvoud, wiens naam ver bonden blijft 'aan het leven onzer stad, en vele instellingen, en aan dat van velen harer inwoners, die met hem in aanraking kwamen. Door het overlijden van den heer H. J. Neder horst Sr. is een leegte ontstaan hier en elders, die zeer moeilijk zal kun nen worden aangevuld. Zijn optreden, in den Raad als lid en wethouder, zijn zitting nemen in de Staten van Zuid-Holland., wij hebben het reeds vorige dagen ge meld. Maar buiten deze functies, die hij zeer ambitieus en met nauwge zetheid vervulde, gaf hij zijn krach ten als Regent van het Bestedelingen- huis, als kerkvoogd der Ned. Herv. Gemeente, als lid en penningmeester der Restauratie-Commissie der St. Jans- kerk, als voorzitter der Werkinrich ting tot wering der bedelarij, als pen ningmeester van de Vrijzinnige Kies- vereen. „Burgerplicht", terwijl de be langen van zijn vak door hem werden behartigd als voorzitter van de afd. Gouda van den Nederl. Aannemers- bond. Maar bovendien vond de werk zame man nog tijd en lust om als voorzitter van den Oostpolder zijn kracht daaraan te geven en deel te nemen aan de beraadslagingen van de Staatscommissie tot bestrijding der werkloosheid. Dat hij een ondernemend man was op het gebied van handel en indus trie, blijkt wel uit de talrijke maat schappijen en ondernemingen, waarbij hij betrokken was en waarvan eenige door hem zijn opgericht. Hij was ^oinmissarin van de Naaml. Vennoot schappen: Houthandel en Stoomhout- zagerij „De Hoop" voorheen H. J- Nederhorst, De Goudsche Glucose-fa- briek, de Maat&chappij tot exploitatie van bouwgrond Krugerlaan, de Stoom boot maatschappij Boskoop-Waddinx- veen-Gonda, Kaashandel-Maatschappij Gouda, Kistenmakerij en Kuiperij „De Woelgeest", Huizenmaatschappij „Qui- nio", de Reederij de IJsel voorheen C. G. van der Garden alle te Gouda gevestigd en verder commissaris van üe Naaml. Venn. Internationale Maat schappij tot het aannemen van wer ken, gevestigd te Rotterdam, de Noor- sche Gasmaatschappij, „Zuid-Holland" maatschappij tot exploitatie van aan- neemmatenaal te Sliedrecht, de maat schappij van Onroerende goederen „Havenkwartier' te 's Gravenhage, de Sliedrechtsche Zand exploit.-mij., te Sliedrecht, de Nederl. Hout- en Heipalen Maatschappij te Rotterdam, „Utrechtsch Grondbezit" te Utrecht, en de Grind Maatschappij. Hieruit blijkt wat ondernemingsgeest en ook wat werkkracht de overledene bezat. Vanmorgen is het stoffelijk over schot van den heer Nederhorst aan de aarde toevertrouwd. Velen waren daarbij tegenwoordig, die hem hoog achting toedroegen als vriend, die met hem deel uitmaakten van colle ges en instellingen, die met hem in zakenrelaties stonden. Onder de aan wezigen waren o.a. burgemeester en wethouders dezer gemeente, en de le den van Raad, de heer H. A. van IJsselsteijn, directeur-generaal van ar beid als vertegenwoordiger van den Minister, voorzitter der Staatscommis sie tot bestrijding van werkloosheid, vertegenwoordigers van plaatselijke vereeqigingen en instellingen, in wel ker besturen de overledene zitting had, directeuren of vertegenwoordi gers ook van het meerendeel der maatschappijen bovengenoemd zoowel uit Gouda als elders. Ook waren te genwoordig de hoofden van de ge meentelijke bedrijven en van openba re werken, ambtenaren ter secretarie, tal van industrieelen en hoofden van industrieele ondernemingen hier ter stede, velen uit zakenkringen van den overledene, van buiten deze gemeen te en zijn werklieden uit Gouda. Zoowel de voorzitter van „bur gerplicht", Mr. M. M. Schim van der Loeff, als het Kamerlid voor Gouda, Jhr. Mr. W. Th. C. van Doorn, kon den zeer tot hun" leedwezen niet te genwoordig zijn. Toen de overledene grafwaarts werd gedragen, sloten velen zich achter den stoet aan of schaarden zich rond de met bloemen versierde groeve. Een schat van kransen dekte de lijkbaar, die niet alle kransen dragen kon. Irf den stoet waren twee volgrijtuigen noodig om alle kransen en bloemstuk ken mede te voeren. Nadat de kist in de groeve was neder- gelaten, trad de burgemeester, de heer R. L. Martens naar voren om een enkel woord te spreken ter gedachtenis van dezen geëerden doode. Gouda treft wel zware slagen, zoo ving de burgemeester aan. Thans ver liest het den heer Nederhorst, lid van haren Raad, een der meest verdienste lijke burgers. Spr. ging in 't kort na hoe hij met den heer Nederhorst had samengewerkt, eerst in den Raad als lid, later als weth. van openb. werken, daarbuiten als mede-kerkvoogd. Spr. is daardoor wel in de gelegenheid ge weest de goede hoedanigheden van den heer Nederhorst te ontdekken. Samenwerkend met hem, bestond in het college van B. en W. wel verschil van meening, doch steeds was er, ook door zijn bezadigdheid in optreden, een vriendschappelijken omgang, waarom spr. den overledene hoogelijk respec teert. Namens het Dagelijks Bestuur als voorzitter daarvan en namens de ge meente Gouda als burgemeester, bracht spr. hulde aan de werkzaamheid van dezen man, en voor wat door hem in het belang van de gemeente is gedaan. Daarna memoreerde spr. den over ledene als penningmeester der Res tauratie-Commissie van de St. Jans- kerk. Spr. wees er op dat het do heer Nederhorst is geweest, die in 1897 met nu wijlen den heer Noothoven van Goor het toenmalig kerkbestuur wist te bewegen de hulp der Regeering in te roepen voor de restauratie van het kerkgebouw. Ook in dat opzicht heeft de overledene zich zeer verdienstelijk gemaakt. Spr. bracht ten slotte met een laat- sten groet aan de overledene aan de familie de verzekering over, dat de nagedachtenis van Hendrik Jan Neder horst in Gouda in eere zal blijven voortleven. De heer F. Herman Fz. stelde het zich tot eer aan de groeve den over ledene te gedenken als een waardig regent van het Bestedeiingenhuis en warm voelend voorzitter van de Werkinrichting tot wering der bede larij. De heer C. J. C. Hoogendijk her dacht Éijn overleden vriend als voor zitter %hn de afd. Gouda van den Ned. Aannemersbond, welke veel aan hem ie verplicht. Namens de Ned. Hout- en Heipalen Maatschappij te Rotterdam bracht de directeur, de heer Thijsse, zijn hulde aan den overledene, die voor de mij. döor eijn kunde en bekwaamheid veel heeft gedaan, en die zich in het be stuur groote vriendschap heeft ver worven v werkman in dienst bij den overledene gedurende 40 jaren sprak de heer Hoogendoorn namens het per soneel een woord van gropte waar deering voor zijn overleden patroon, die naast zijn patroon ook zijn vriend was. Nadat de bloemenpracht op het graf was neergelegd, bracht de schoon zoon van den overledene, de heer H. Adama, namens de familie dank voor de laatste eer hun overleden vader bewezen. De droeve plechtigheid was hier mede geëindigd en allen gingen heen met het besef, dat in dezen doode veel wordt verloren. 1813 - 17 November 1913. Gisteravond, 17 November, was het 100 jaar geleden, dat de Kozakken op het Marktplein kampeerden. Zij had den hun wachtvuur ontstoken en hun geweren aan rotten gezet. Men zegt zplfs, dat hun paarden in de kerk waren ondergebracht. Zooveel is althans ze ker dat de deuren van het kerkgebouw openstonden. De aanwezigheid van de Kozakken had natuurlijk de aandacht van de jongelui getrokken en o.a. ook van den heer Constant Gabiy (grootvader van de tegenwoordige firmanten der piano- en orgelfabriek Gabry aan de Westhaven) die met eenige kennissen naar de Markt toog. Hier kreeg hij ruzie met een dor Kozakken, die zoo boos werd, dat hij hem te lijf wilde. Nu waren die heeren Kozakken niet gemakkelijk, waarom bedoeld jong- mensch het beter vond maar te vluch ten dan een pak slaag af te wachten. De Kozak zette hem na. Door de duisternis (men had alleen het schemer licht der wachtvuren), zag hij de gewe ren niet en struikèlde er over. Dadelijk bedacht op tegenweer, nam hg het ge weer, waarover hij viel, mee. Daarop vluchtte hij de Kerksteeg (naast 't huis van den heer Krom) en en vervolgens de kerk in, door de openstaande deur naast 't tegenwoor dige brandspuithuis Hier liep hij langs het koor en zoo den uitgang bij de kosterswoning door. Daarna het kerkhof over (tegenwoor dig het Oude-mannenplantsoen ge noemd) daarna de Molenwerf door, de Haven en de Gouwe over naar de Turfmarkt, steeds het geweer met zich voerende. Thuis gekomen verborg hij het, uit vrees voor ontdekking en straf. Zoodoende is het geweer in 't bezit van de familie Gabry gebleven die zoo welwillend was het ter expositie af te staan. Thans is het te zien in deeta- lage-1813 van de firma Van der Post aan de Hoogstraat. Vermeld dient nog, dat genoemde heor en de beide oudere broers allen de wapenen tegen Napoleon gedragen hebben. De oudste is zelfs krijgsge vangen geweest en moest toen op de scheepswerven in Frankrijk werken. Hij is daar toen ontvlucht en met een lotgenoot uit Waddinxveen te voet door Frankrijk naar Gouda komen loo- pen. De beide andere broers streden in den slag bij Waterloo. H. J. BITTER. Gouda, 18 Nov. 1913. De onafhankelijkheidsfeesten. Gisteren en heden werd in*»„Con cordia" de tentoonstelling van vliegers gehouden. Ongeveer 200 vliegers waren inge zonden, waarvoor de volgende prijzen werden toegekend De grootste, lste prijs, No. 190 L. van Wijk. 2de 158 H. Frederikse. 3de 63 J. van Velzen. De mooiste, lste prijs, No. 176 B. J. B. v. Hen- sen v. Uningen. 2de 130 B. v. d. Broek; 3de 79 B. Bruiniks. De eigenaardigste, lste prijs, No. 36 B. Idsinga. 2de 119 T. Hofstede. 3de 78 J. P. Arts. Medailles. No. 140 L. Vos, 64 Jac. v. Velzen, 19 W. Kabel, 22 J. Hooimeijer, 143 M. Hoevens, 60 G. Witte, 49 C. Blazer, 18 A. v. d. Pavoordt, 59 B. Scholten, 24 J. Lafeber, 188 H. van Vliet, 128 D. de Vries, 167 J. van Dam, 148 J. van Heuvelen. Buiten mededinging was ook inge zonden de bekende reclame vlieger der firma J. Coster en Zonen alhier. Begeleid door het Muziekkorps van het R. K. Jongenspatronaat St. Aloi- sius trokken allen naar het Sportterrein. De vliegerwedstrijd had den vol genden uitslag Uitgeloofd waren voor de eigen aardigste, de grootste en kleinste vliegers drie prjjzen en een vijftal medailles. lste prijs No. 167 B. v. d. Velde. 2de 166 P. Niekerk. 3de 27 P. van Reeden. lste 21 B. Zevenhoven. 2de 11 R. Boer. 3de 39 J. van Oosten. 3ste 3 G. Kalmeijer. 2de 182 G. Brinkman. 3de 164 M. Dadens. Medailles werden toegekend aan: No. 108 K. Bronwer, 123 C. Cabout, 50 L. Dortland, 104 J. Furrer, 23 C. Holthuijzen. De niet uitgereikte prijzen kunnen worden afgehaald bg den heer A. R. van de Pntte, Groenendaal. Bg den terugtocht van het Sport terrein speSÏBe weer de muziek en deden tegelijk de huzaren, die morgen deelnemen aan den optocht ook hun entróe omringd door een groote menigte De bioscoop is bijna gereed, dank z ij den ijver van den heer Scheep maker. De Hoogstraat brandde reeds proef en tal van etalages vragen reeds de aandacht. 'tWeer houdt zich gelukkig goed, de lucht lijkt helder, als 't morgen zoo is, dan zal 't zeker dubbel feest zijn. Waddinocveen. Hedenochtend had gedurende een uur in de Waddinx- veensche brug weder een scheepvaart stremming en ook een voor voetgan gers plaats. Een groote Rijnaak was in de brug vastgeloopen. De aak was zwaar geladen met bieten. Eenige sleepbooten trachtten het vaartuig los te krijgen, doch pogingen bleken ver- geefsch, totdat eindelijk na een uur oponthoud het vaartuig los kwam. Vele schepen, waaronder enkele pas sagiersbooten lagen 'voor de brug en ook de vele personen die zich naar hun werk begaven, ondervonden last. Begint de Hooge Waddinxveensche Brug niet wat te lijken op de „Oude Spoorbrug Mej. W. Aartsen alhier is benoemd tot assistente in de nuttige handwer ken aan de Chr. School voor M.UL.O. alhier. Ter gelegenheid der herdenking der onafhankelijkheid wbb door den heer C. Oudijk voor zijne woning aange bracht eon doek uit het jaar 1863, waarop staat „Nederlands Onafhanke lijkheid" en „Door Zorg en Vlijt", geflankeerd door twee beelden. Voorts was er nu bij geschilderd 1863—1913. Behalve van het Gemeentehuis, vlag den vele ingezeteneri. Leklcerkerk. Tot tijdelijke onder, wijzeres aan de lste openbare school- alhier (dorp) is benoemd mw. Van Wijnen uit Krimpen a.fi. ft&.nim -• Vrijdagmiddag werd door de heeren As. v. Limhorgh en T. De Waard een man op den weg aange troffen, die door een anderbreuk aan een been zijn reis niet vervolgen kon. De man, die bij een draaiorgel be hoorde, is door genoemde heeren op genomen en naar dr. D. N. Van Gel deren gebracht, die de noodige hulp verleende. De man kon daarop per boot naar Rotterdam gaan'. Hoytema kalender 1914. Hoytema geeft ons ook dit jaar weer prachtige teekeningen van vogels en dieren. Vooral de vogels treffen ons door de sobere natuurlijkheid waarmee ze zijn afgebeeld. Zingende Spreeuwen geeft het Janauaribladtwee jonge Spreeuwen met opengespalkte bekken, treffend van lijn en vol leven. Ook treft ons de oude Kraai, de drinkende Roodborst en de witte Reiger in den storm. Teekening van kalender en ornament zijn, zooals yre dat van Hoytema gewend zijn, duidelijk en practisch, en tevens vol distinctie in elto detail. We ontvingen den kalender van de firma Ferwerda Tiejnan, die dezen kalender evenals de vorige onder de bepaalde voorwaarden als premie be schikbaar stelt voor hare begunstigers. Een reclame, die succes zal hebben, en de uitstekende verdienste heeft, iets werkelijk goeds te bieden. Hortense de Beauharnais door Melati van Java. (Hoilandia Drukkerij Baarn). In het jubeljaar onzer Onafhanke lijkheid, heeft Melati van Java, vooral voor onze dames geen onbekende, hare krachten aan een historische roman gewijd. De levensgeschiedenis van de vrouw van Koning Lodewijk Napoleon, hofintrigues, afgewisseld door pagina's historie uit de regeering van den Groo- ten Keizer en uit het bewind van Lo dewijk Napoleon over Holland. Vooral thans bg de herleefde belangstelling in onze geschiedenis van voor honderd jaar zal dit boek, geschreven in den gemakkelijken stijl van Melati van Java, zeker belang stelling wekken. Dat ondanks den jnbel over onze honderdjarige onafhanke lijkheid, de glorie, die er altijd af straalt van den krachtigen figuur van den grooten Franschen Keizer, veel tot deze belangstelling bijdraagt mag niet worden verzwegen. Men meldt uit Hengelo (0) aan de N. Crt. De werklieden verbonden aan de machinefabriek van Gebr. Stork Co. hebben bij de uitkeering van hun winst aandeel f 740 afgestaan aan het fonds voor buitengewone ondersteuning aan invalieden, weduwen, weezen en leden der Vereeniging tot behartiging der belangen van het personeel verbonden aan die fabriek. Over 1912 werd uit dit fonds ondersteuning verleend tot een totaal bedrag van f 6.292.89. Onweder. Zaterdagmorgen tegen twaalf uur ontlastte zich boven Deventer en om streken onverwachts een onweder dat van korten duur was. Echter werd reeds met den eersten slag de boerderij, eigendom van en bewoond door J. Kromdijk, onder Epe, getroffen. Onmiddelijk stond alles in lichterlaaie. Het vee werd gered doch huis en inboedel werden prooi der vlammen. De brand was zoo hevig dat de vlammen te Deventer zichtbaar waren. Spoedig lag het huis dan ook in de asch. Verzekering dekt de schade. Verleden jaar is eveneens de boer derij van Kromdijk door den bliksem getroffen eq afgebrand.. Uit IJmuiden meldt men aan de N. R. Ct., dat Zaterdag ongeveer 360 werklieden op de verschillende smede rijen, nettenmakerijen en andere werk plaatsen hun ontslag hebben gekregen, omdat er gebrek aan werk is. Sedert Vrijdag zijn geen trawlers binnenge komen. De algemeeno Nederlandsche Zeemansbond heeft aan de reeders een onderhoud gevraagd dat gistermiddag zou plaats vinden. Lijk aangespoeld. Te Noordwijkerhout is naar de N. Crt. meldt nabij den Noordwijker- houtscho straatweg het lyk aangespoeld van een man in burgerkleeding. Het gelaat was misvormd. De Eerste Kamer komt 26 Nov. $es avonds te half negen bijéén. Het *te Noordwijk aan Zee aange spoelde lijk is gebleken te zijn van den vermisten klerk van het Dept. van Oorlog, den 27-jarigen v. B. De Vierde Kamer der Amsterdam- sche Rechtbank heeft heden den heer J. Loopuit, woordvoerder der soc.-dem. wegens beleediging van Mr. Perel het in openbare vergadering toevoegen van net woord Vlerk, veroordeeld tot f 5. boete sabs. 1 dag h. TWEEDE KAMER. Vergadering van heden. VoorzitterMr. H. Goeman Borgesius. Indische Begrooting. De beer Rutgers, a.r., zet zijn gisteren afgebroken rede voort. Hij be handelt de kwestie der kweekscholen De subsidies daaraan worden ver leend krachtens het stelsel-Fock-van Heutsz. Echter blijkt dat de heer van Heutsz zich niet op het standpunt heeft gesteld dat thans ter linkerzij de wordt ingenomen. De regeling op Soemba en Flores acht spr. niet uit den booze. Een ter mijn van tien jaar is zeer gering. Bovendien gold het hier een conces sie en daaraan dient een termijn ver bonden te zijn. Bij het verleenep van subsidies hier te lande wordt ook wel een tormijn gesteld, dat is dus niets bijzonders. De Soemba-regeling heeft bij den Raad van lndië geen bezwaar gevonden. Spr. hoopt dat zij veel navolging zal vinden, omdat zij een basis is van een goede sa menwerking. In de Minahassa-regeling heeft mi nister Fock wel geen beslissing ge nomen, maar hij heeft de zaak toch voorbereid. De vergadering duurt voort. GOUDA. GEBOREN15 Nov. Reijk Ctau- dius, ouders C. A. Wagenaar en H. M. van Veen. 16. Sophia Pieternella, ouders A. van Leeuwen en W. van der Draai. -* Petrus Johannes, onders J. D. Verhoef en S. P. van Bruinessen. Niesje, ouders W. F, van der Meide en,L. de Bruijn. 17. Elisabeth, ouders C. van Kempen en M. M. Heerkens. Jacoba Johanna, ouders P. G. de Jong en J. Vreedenburg. Johannes ouders P. Tak en A. den Haag. 18. Geertrui, ouders K. van der Voorden en W. J. van Loon. Johanna Susan na, ouders C. de Jong en J. S. Rijnhout. OVERLEDEN: 17 Nov. Maria W. Schoonderwoerd, geh. met A. Cabout 44 jaar. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 773.2 te Clermont, laagste stand 734.3 te Sey- disflord. Verwachting tot den volgenden dag Krachtige tot matige zuidelijke tot zuidwestelijke wind, betrokken tot zwaarbewolkt, regenbuien, zelfde tem peratuur. VAN DEN Staatsleningen. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische' Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id. Obligatie 6e Emis sie 4 pet. Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 6 pet. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezulea Dipl. Schuld 1905 3 pet. Bank-en Credlet-Instel- ltngen. Fed. Bankaandeelen Industr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kol. Credlet lnstell. en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij.C.v.A. MijnbouwBijen. Kotahoen" Mynbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petrolenm-Ondern. Dordsche Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij. totExpl. v. Petr, Bronn. O.v.A. „Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A. Scheepvaart M\Jeu. Ned.Am. Stoomvaart" Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A. Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v, Aand. Peruvian Corporation Iim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-W eenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cv. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premleleentngen. Amsterdam Aand. 3 pet. Hongarije. Tüeiss-Re- gulirungs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 5—5l/2 pCt. Nat. Staatsf. stil, Buitenl. prijsh., Culturen zeer weinig omzet, Tabak ken lusteloos, Petroleum lager. Mijnen vaster voor Óost-Borneo's en Guyana, Rubbers vaster. 13. Vorige Koer*. Koer* vtn heden. 77'/» 77'/, 81»%» 813/» 67'/, 101'/, 87 87'/, 90'/» 83'/, 90'/» 82'5/,» 37"/,» 102'/, 75''/,» 57'/» Cl5/» 44 44 G3 63% 23'/,» 23'/, 56'/» 66% 229 240 1893/, 229 242 15 163'/, 25'/» 25% 1843/, 627'/, 624'/, 525 198 119'/, 4 3,s/i» 1043/, 104% 3 8'3/„ 8'%» 92'/, 963/, 61'/, 61%, 185'/, 94 '/J 92 26'3/i» 27'/» 1605/» 4'/u 150'/» 1%6 99'/, 143'/

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2