Biïian-en laad. STATEN GENERAAL. gemengde Berichten. Ingezonden Mededeelingen. HOE TE WETEN OF MEN NI ERAAN DOENING IN EEN OF ANDEREN VORM HEEFT. BOEK AAN K ON D1GIN G. Onic geïllustreerde Weekbladen. SlTa.rLSt Stadsnieuws. Opg-ave van Personen KERKNIEUWS. Predikbeurten te Gouda. Laatste Berichten. SPOET. BURGERLIJKE STAND. Telegrafisch Weerbericht - Officieels Prijscourant Effecten hun delf «Amsterdam 647* 43 - - - 160%. - Tooting Home, waarvan er geen en kele onder de 70 jaar was. Kapitein Jackson, die nog zeer kras is, werd natuurlijk druk gecomplimenteerd door allerlei autoriteiteö en hooge person- nages, en even natunrlijk door een leger van reporters geïnterviewd, wien hij met welgevallen van zijn veelbe wogen leven vertelde. Op 8-jarigen leeftijd had hij reeds zijn eerste zeereis gemaakt, en 40 maal was hij Kaap Hoorn omgevaren. Hij beroemde er zich op, dat hij in zijn heele leven maar éénmaal op een stoomboot was geweest en toen nog als passagier. „Geef mij een houten zeilschip onder mijn voeten" zei hg, „dan voel ik, dat ik op een schip ben, en niet op een tinnen ketel!" Smakelijk wist kapitein Jackson, die nog een voortreffelijk geheugen heeft, ook te vertellen van den Napoleon- tischen tijd, en de algemeene vreugde, die er heerschte, toen de vrede van Waterloo gesloten was. „De menschen waren toen geweldig blij" zei hij „en sommige vrouwen deden of zij dol geworden waren Italië. De nieuwe kardinalen. Naar de Yatikaansche berichtgever van de Corriere della Sera mededeelt, moet de Oostenrijksch-Hongaarsche regeering bij den H.Stoel de benoeming van een derden Hongaarschen kardi naal in den persoon van den huidigen primaat van Hongarije gverig voor staan. Hongarije, dat reedB twee kar dinalen bezit, heeft wellicht nimmer drie dragers van het purper tegelijker tijd gehad. De benoeming van een derden kardinaal voor Hongarije zou daarom des te opmerkelijker zijn, daar Oostenrijk reeds drie kardinalen heeft en bovendien in het eerstvolgend con- sistorium de aartsbisschop van Weenen mot het purper bekleed zal worden. Men vermoedt dat de regeering te Weenen in overeenstemming met de Duitsche regeering er zeer veel aan gelegen is, voor het geval van oen conclave, do vertegenwoordiging van het Drievoudig Verbond te vorstorken, waarin thans Frankrijk drie kardinalen heeft. Het gaat hierbij, gelijk de Oor riere della Sera opmerkt, om eer religieus-diplomatieken wedloop tus- schen de beide mogendhedengroepen. Hierover kan men zich niet verwon deren, omdat in het laatste conclave de Paus-keuze den vorm van een wed strijd tusschen de Triple Alliantie pn de Double Entente aannam, wier can- didaat, gelijk men weet, kardinaal Rampalla was. De Corriere della Sera weet overigens in aansluiting hiermede te verzekeren, dat de Paus in het eerstvolgend consistorie den Duitschen kardinaal van de Curie, van wien veel sprake is geweest, niet benoemen zal Het Leidsche Studentencorps. De redactie van het Leidsche Corps blad Virtes Concordia Fides zet de serie van bladzijden uit de corpsge schiedenis voort, die zg naar aanleiding van het weldra te vieren 75-jarig be staan van het Cofps heeft geopend. Zij iB nu genaderd tot het jaar 1870. Onder de bijdragen van oud-corpsprae- sides uit dien tiid ontleent de N. Crt. het volgende sohrijven van den kabi netsformateur mr. P. W. A. Cort van der Linden, die praeses was 1868—" Geachte redactie, Om mg in gedachte te verplaatsen in mijn studentenleven zou ik rust en tgd behoeven. Ik vind ze thans niet. Het zoude de moeite loonen zich in te denken in dat bloeitijdperk mg- nor jeugd. Want het was tden dat ook in ons midden door de wanden van het rationalistisch denken en van de oonventioneele gebruiken, nieuwe lichten begonnen te glanzen. Was het zeer merkbare streven naar betere Corpstoestanden, in het bijzonder ten aanzien van den onge- regolden groentijd eenvoudig een ge nereuze opwelliug of ondervond men reeds de warmte van nieuwe idealen? Wat maakte het corps voor mg en mnn tgdgenooten zoo dierbaar Ik moet helaas deze vragen onbo antwoord laten. Cort v. d. Linden. Hooger Onderwijs. Doctoraten honoris causa. In de op 14 November gehouden vergadering van den Academischen Senaat te Utrecht is besloten bg ge legenheid van de feestelnke herdenking van het herstel der Iloogeschool in 1813 de volgende doctoraten honoris causa te vermenen in de Nederlandsche letteren aan den heer mr. S. Muller Pz., Rijks- en gemeente-archivaris te Utrecht; in de geneeskundeaan den heer W. C. Schimmel, directeur der Rijks- Veeartsenijschool te Utrecht; in de wis- en natuurkundeaan den heer dr. W. Einthoven, hoogleeraar in de physiologie te Leiden, welke heeren het diploma in de publieke Senaats zitting op 4 December a.s. in ont vangst zullen nemen. Verder heeft de Senaat besloten het doctoraat honoris causa in de godge leerdheid te verleenen aan de heeren: B. B. Warfield, hoogleeraar aan de universiteit te Princeton U. S. A., en A. C. Kruijt, zendeling te Posso, Celebes. (Utr. Dbl.) Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten. Naar de N. Crt. verneemt is bij het bestuur der Vereeniging van Neder landsche Gemeenten een plan in be werking om' een centraal bureau van verificatie op te richten ten behoeve van die gemeenten, die nog geen der- "ijk bureau bezitten, liet voornemen bestaat aan het hoofd van dat bureau te plaatsen een deskundig persoon, ervaren tevens in gemeente-administratie. Uit bereids bg het bestuur ingeko men adhaesiebetuigingen mag afgeleid worden dat genoemd bureau tot stand zal komen. Middenstandsbond. Het hoofdbestuur van den Midden standsbond besloot het volgende con gres, in 1914, te Dordrecht te houden. Onderwerpen van behandeling zullen zgnHet nut van de reclame voor den MiddenstandVreemdelingenver keer en Middenstand Leerlingwezen en Vakopleiding en Snel en goedkoop recht. In de plaats van den heer M. van Hout, die bedankt had als bestuurslid, werd gekozen de hoer H. K. Koppel Jr. te 's Gravonhage. De voorzitter der Ilaagsche Win- keliersvereeniging deelde mede, dat de voorbereiding voor de in 1915 te 's Gra vonhage te houden groote Midden* standstentoonstelling goed vordert. Het Gemeentebestuur heeft princi pieel steun toegezegd terwijl een prach tig terrein ter beschikking zal worden gefcteld. Oud-Minister Coign in Deli. De oud-Minister van Oorlog, jde heer H. Colijn die, naar men wept, kort na zgn aftreden als Minister fid Seberië voor zaken naar Indië terug keerde, is 27 Oct. in Deli aangekomen en nam daar zijn intrek bij zijn brèe- der, den bouwmeester van de Déli- Maatschappij. Geen belasting op publieke vermakelijkheden Naar de Geld. verneemt, bestaat bij B. en W. van Arnhem, nu de belas ting op publieke vermakelijkheden niet zal worden ingevoerd, het plan langs anderen weg de gemeente-ontvangsten te verhoogen door het indienen van een ontwerp voor het heffen van marktgelden. TWEEDE KAMER. Vergadering van 21 Nov. v.m. 11 u. VoorzitterMr. H. Goeman Borgesius. Indische Begrooting. (Vervolg). De heer Van Hamel (u.l.) be spreekt den arbeid der Staatscommissie voor het Indisch privaatrecht en straf recht. Hij dringt aan op schadeloos stelling bij vrijspraak, alsook op meer dere vrijheid van drukpers. Spr. gaat hierop in den breede in. De heer Van Deventer (v.d.) sluit zich bij het gesprokene van den heer Van Hamel aan. Spr. bepleit om bij unificatie van het recht den land raad de kleine civiele zaken op te dragen. De heer Schaper (s.d.) bespreekt de exploitatie van werkkrachten en de misbruiken die in zwang zgn, bepaalt zich daarna tot do koeliewerving, waar tegen hij vele grieven blootlegde. De vergadering werd daarop ver daagd tot Maandag a.s, half twee. Onder de tram. Gisterenmiddag werd door de Noord- wijksche tram te Rijnsburg het 8-jarig zoontje van v. d. E. overreden en gedood. Midden September had de land bouwer Maas op Visdonk onder die gemeente een stroomijt gemaakt. Daar was een kip onder geraakt, niemand wist waar zg gebleven was. Toen nu ONWETENDHEID BETEEKENT DIKWIJLS OEVAAR. Hier zgn eenige verschijnselen van Nierziekten: Stekingen en pijn in ver schillende lichaamsdeelen, leelijke smaak in den mond bij het opstaan des morgens, dik of troebel water, verstopping, algeheel zwaktegevoel en prikkelbaar, blazen onder de oogen. Al deze verschijnselen zijn van Nieraan doeningen. Elkeen die aan Pijn in den rug, Rheumatiek, Jicht, Spit, Blaas steen, Niersteen of Pijnen in de spieren en gewrichten lijdt, zijn allen lijdende aan zwakke of zieke Nieren, daar deze verschijnselen zekere teekens zijn van Nieraandoeningen. Eiken dag wordt een doodelijk vergift urea genaamd in het lichaam gevormd en komt in het bloed. U weet zonder twijfel dat de nieren werkelijk de filters van het lichaam zijn, en dat zij in gezonde conditie het vergift behooren te ver wijderen, zoodat het door de urine eiken dag verdwijnt. Indien de nieren echter zwak of ziek zijn kunnen zg zulks niet doen. Zij moeten versterkt en gezond gemaakt worden. Er bestaat n middel dat deze verschijnselen oedig doet verdwijnen en dat is DE ITT's Nieren- en Blaaspillen, welke uitsluitend voor Nier- en Blaasaan doeningen vervaardigd zijn. Deze ver maarde pillen kosten slechts f 1.75 per doos en zijn o.a. verkrijgbaar bij An ton Coops, Wijdstraat 29, Gouda. Het wonderbaarlijkste er van is dat zg U binnen vier en twintig uren ^ogarandeerd zullen bewijzen dat zij lun genezend work hebben aange vangen en dat zij recht naar de Nieren ep Blaas zgn gegaan. Nu, dat ge een middel aan de hand is gedaan, lijdt nu niet onnoodig pijn. Het is gevaarlijk, want zwakke Nieren veroorzaken dikwijls ten laatsteBright's ziekte. Indien U deze pillen nog niet be proefd hebt, zendt dan 10 ets. in poBt- legels aan een der bovenstaande adressen of aan E. C. DE WITT Co., Amsterdam, en een monsterdoos van DE WJTT's Nieren- en Blaas pillen zal U gratis direct worden toe- onden. 60 boot overboord geslagen en verdron ken EL Prook, oud 51 jaar, gep. mili tair, te Dordrecht wonende. De hoogste schoorsteen van ons land. Onder dit opschrift, schrijft men aan de N. Crt.: Een schoorsteen van 80 M. hoogte met een inwendige diameter van boven van 3.30 M., staat op de staatsmijn Em ma te Hoensbroek bij Heerlen. Welke hoeveelheden materiaal voor een der gelijk bouwwerk noodig zgn, blijkt, wanneer men bedenkt, dat voor den bouw noodig waren400 M3. grint, 200 M3. metselzand, 60.000 K.G. ce ment, 30.000 K.G. kalk, 48.000 cha- motte8teenen en 400.000 tegelsteenen. De schoorsteen dient tot het voort brengen van trek voor de ketelinstal latie met een verwarmend oppervlak van 2400 M3. Bovendien neemt de schoorsteen de gassen van 200 cokes ovens op. Dinsdag de stroomijt werd opgeruimd, kwam moedér kip waggelend te voor schijn. Het dier had alzoo bijna twee maanden zonder eten of drinken door gebracht. (Tel.) Te Dokkum zijn twee personen aan gehouden verdacht van de verschil lende diefstallen in den laatsten tjjd gepleegd te Eppenhuizen, Stetswerd en Oostwoud. Bij deze diefstallen wér den gouden en zilveren voorwerpen en kleedingstukken gestolen. De Zwolsohe Ct. schrijft: November-frambozen zijn zeker geen alledaagsche versnapering! Zelden toch zal het voorkomen dat men in dezen tijd van 't jaar nog rijpe" frambozen oogst in zijn tuin, zooals een lezeres van onB blad hier ter stede deed. Zij bracht ons een paar trossen, met groene bladeren en sappige, roode vruchten, waarvan een zomersch aroma uitging en die heerlijk smaakten. Een bijzonderheid die wel vermelding vér- dient. De kindermoord te Amsterdam, Men meldt uit Amsterdam aan het Véd.: Naar wij vernomen|wordt Dijk man, de persoon die zich bij de politie als de dader van den kindermoord had aangemeld, nog steeds in observatie gehouden. Oogenschgnlijk moeten zgn handelingen tot op heden van dién aard zgn, dat aan storing der geest vermogens niet gedacht kan worden Ook zijn naaste familieleden zijn in verband hiermede nog eenigen tjjd geleden gehoord. Men meldt uit Rotterdam Terwijl Donderdagochtend de orga nist der R.-K. kerk aan het Stieltjes plein voor het orgel zat, kwam een man op het zangkoor, die den wensch te kennen gaf het orgel te willen be spelen. Toen hem zulks geweigerd werd, greep bg een stoeltje waarmee hg den organist te lijf ging en vervol gens op de toetsen sloeg. De man bleek krankzinnig te zijn Niet zonder moeite werd hg ver volgens bedwongen en aan de politie overgeleverd, die den woesteling onder hevig verzet naar het bureau aan de Nassauhaven overbracht. Donderdagavond is bij het overvaren van de Kimt te Gameren uit een roei- Voor de Jeugd. Twee prentenboeken, voorboden van St. Niklaas. Het is de firma J. F. v. de Ven te Baarn, die weer iets fraais biedt ais St. Nikla^s-cadeau voor de kinderen. Een dierenboek met groote afbeeldingen van vrehjnde dieren. Mooie prenten aantrekkelijk, als alle dieren platen en tevens leerzaam. Knippen en Plakken. Een plakboek in frissche kleuren. Koddige voorstel lingen van aangekleede dierfiguren. Een ongekleurd kontoer en afzonder lijk gekleurde deelen om uit te knippen en door zorgvuldig plakken in het kontoer het geheel samen te stellen. Een werkje van geduld voor de winter avonden en later een koddig pren tenboek. Electrische Jractie door E. F. Suringar. Het derde deel van het groote werk De Electro-technische School", uit gave van de firma Van Mantgem de Does te Amsterdam. Een boek van en voor de praktijk. Een handleiding geschikt voor den ontwikkelden tecb- niker of voor den jongen ingenieur, welke zich een algemeene kennis op het gebied der electro-techniek wenscht eigen te maken. In 16 hoofdstukken voorzien van teekeningen en foto's, worden achtereenvolgens behandeld De verschillende systemen van elec- trische trams. De stroom verdeeling bij electrische trams met bovengrondsche leiding. De bovenleiding. Beschermingsinrichtingen. Het rollend Materieel. De Motorwagen. Schakelschema's. Electrische buurt 2 hoofdspoor wegen. De bepaling van het vermogen der motoren en de berekening van het geleidingsnet. Leger des Heils. Van het Hoofdkwartier voor Neder land van het Leger des Heils ont vangen wg „Feiten en Cijfers", Mede deelingen. omtrent den arbeid van het Leger des Heils met financieele staten over het jaar 19121913. Het boekje is voorzien van afbeeldingen van Ge bouwen en Stichtingen. Mogen wij zwijgen door Mevr. M. Schoemaker—Frentzen. Een brochure over venerische ziekten en besmetting van een doktersvrouw. Een ernstig woord, waarvan Prof. H. Treub zegt „ik ben het volkomen met u eens, dat de vrouwen en vooral de moeders in dezen veel goeds kunnen doen, en daarvoor moeten beginnen met wat van de zaak te weten. A. W. Sijthoff Leiden. Uren met Shakespaere. Uren met Spinoza. Een nieuw» Serie van de Hollandia- Drukkerij, getiteld Boeken van "Wijs heid en Schoonheid. De twee eerste nummers leiden den grooten drama turg, den kolos Shakespeare en den Grooten wijze Spinoza bij ons in. De titel U ren met lijkt ons geen ge lukkige keuze, omdat de boeken meer bieden dan dit opschrift doet ver wachten. Na een Inleiding geven de bundels oen keur van stukken uit de werken dezer groote géesten. De ver taling van de fragmenten uit Shake speare is van de bekwame hand van Dr. Edw. B. Koster. Dr. J. W. Bie- rens de Haan vertaalde stukken uit Spinoza's werken en voorzag die van Aanteekeningen en Toelichtingen. Een belangrijke uitgave en - keurig verzorgd. Ons Premieblad Pak me mee No. 34 bevat: Pógoud, de beroemde vlieg kunstenaar, Gezicht op Sorrento, stad in de provincie Napels. Demping van den Coolsingel te Rotterdam. Onaf hankelijkheidsfeesten te Rotterdam. OpeningHandelshoogeschool te Rotter dam. Prof. H. Kamerlingh Onnes, wien de Nobelprijs voor Natuurkunde werd toegekend. Vgf-dn-twintig-jarig - bestaan van het instituV Pasteur, de foto's van Pasteur, Dr. Mèlchiorikoff en den tegenwoordigen directeur Dr. Roux. Voetbalwedstrijd Engeland-Ne- derland,'gehouden te Huil. Vaandel uitreiking in de Maliebaan te Den Haag. Generaal-Majoor A. R. Ophorst, benoemd tot Commandant der Selling Amsterdam. Stand, uitgevoerd door eenige leden van de Gymn.-, Scherm en Sportver. „Sparta", den Haag. Het Kindernummer „Ons Prinsesje." De Prifis geeft als voorplaat het het portret van den Directeur van de Gouvernementsbedrijven in O.I. H. J. E. Wenkebach, verder eenige foto's van de ellendige volkshuisvesting te Friesland, de plechtige vaandeluitrei king op het Malieveld te's Hage door H. M. de Koningin, personalia, feuil leton enz. De Werélkroniek brengt in beeld het portret van Prof Kamerling Onnes, het ubileum van het Instituut Pasteur te ?arijs, de verlichting te Rotterdam, personalia, caricaturen enz. Het Leven brengt in beeld de kro ning van Koning Ludwig van Beieren, verder eenige footo's van den vlieger Pógoud te Rotterdam, de Holland-En- geland-voetbalwedstrijd te Huil, de jubileumzegesls, de onafhankelijkheids feesten te Rotterdam, caricaturen, per sonalia enz. Liederen-Avond van Helena Horneman. Aan de pianoLouis fcchnitzler. Slechts weinig opera-zangeressen zullen op 'n liederen-avond voldoen; 't wprdt bijna altijd 'n teveel aan dra matische effecten, 'n dik opleggen van tegenstellingen in de stemming, banaal en smakeloos. Alleen buiten gewoon begaafden, zooals 'n Madame Charles Cahier kunnen we èn als dramatische zangeres èn in liederen apprecieeren. Des te moer verwonde ring moet 't ons baren, dat 'n zóó jeugdige zangeres als Mej. Horneman, die ruim 'n jaar geleden in de opera debuteerde, thans met zooveel succes 'n liederenavond heeft gegeven. Want dat dienen we direct te constateeren, dat de zeer zware taak, die Mej. Hor neman zich gisteravond gesteld had, schitterend werd volbracht. Dat ze over uitstekende stemmiddelen beschikt is 'n zeer gelukkige omstandigheid zonder eenige verdienste voor haar zelf. Doch de groote intelligentie, waarmee ze in haar liederen de meest uiteenloopende stemmingen wist weer te geven, 't heerlijke temperament, dat vooral in de liederen van Brahms en Strauss hevig oplaaide, wijzen er op, dat Mej. Horneman bij voortge zette studie een onzer beste lieder zangeressen kan worden. Ze voelt wat ze zingt, en ze weet 't ook haar gehoor te doen voelen. Zeker, er wa ren kleine vlekjes; eenige malen (in Die Post van Schubert en in O, ma tendre musette) was 'n inzet niet ge heel juist; ook in de uitspraak van 't Fransch zijn nog minder mooie dingen, terwijl de 1 over 't alge meen te dik is, doch wie zou durven beweren, dat dit geen kleinigheden zijn tegenover alles wat Mej. Horne man ons liet genieten! Van ganscher harte hopen we deze zangeree nog vele malen te hooren en dan liefst voor 'n zaal, nog beter bezet dan thans reeds het geval was. De heer Schnitzleris een accompag- nateur par excellence. Nooit treedt hij op den voorgrond en laat toch steeds de piano-partij alle recht wedervaren. Hij past z'n spel volkomen aan bij de bedoelingen van de zangeres zon der (zooals bijv. in het prachtige lied van Anna LambrechtsVos) aan de zelfstandigheid van de piano-partij te kort te doen. Ook als componist oogstte hij 'n welverdiend succes zoowel zijn Menuet Humoresque eni z'n Valse Impromptu als de beide door hem getoonzette liederen staan boven 't gewone peil. Alleen wil 't ons toeschijnen, dat de stemming, die Jules Schürmann met z'n gedichtje „Schalmei" heeft willen wekken, ver broken wordt door 't gedeeltelijk her halen van 't eerste couplet. 't Is minder juist bij de Fransche J liederen door Mej. Horneman gezon* gen, Weckerlin als componist op te geven; hij is de bewerker dezer oude liedjes. H. N. i Nieuwe opera's. De Allgem. Mus. Ztg. kondigt weer eenige opera's aan Eugen d'Albert schrgft een opera op tekst van Leo Feld en Von Levetskow. - De handeling speelt in het vreemde- f li n gen legioen. Kain und Abel, een opera in één bedrijf van Felix Weingartner, zal in /Mei a.s. te Darmstadt voor het eerst worden opgevoerd. 1 Fennimore, een opera van Vrederic Delius, wordt nog in dit seizoen voor het eerst opgevoerd in het „Stadt- theater" te Keulen, onder leiding van Gustav Brecher. (N. Crt.) GOUDA, 22 November 1913. Overste Hendriksz. Naar de N. R. Ct. verneemt is de Overste Hendriksz, Commandant van het 15d0 Reg. Infanterie te Delft, voornemens binnenkort den dienst met pensioen te verlaten. Als 2e voorstelling in het abonne ment op Donderdag 27 November a.s. zal in „De Nieuwe Schouwburg" van de Sociëteit „Ons Genoegen" door de N. V. Tooneelvereeniging, Dir. H. Heyermans gegeven worden „Jean Darlot". Tooneelspei in 3 bedrijven v.Louis Legendre, gevolgd door „De door twee directeuren, onder toe zicht van een raad van minstens 3 hoogstens 5 commissarissen. Voor de eerste maal zijn tot directeuren ben. de heeren M. Steensma en C. Steens ma, alhier. Bij de Commissie van den vlieger wedstrijd is bericht ontvangen uit Breukelen dat Dinsdag aldaar des s middags te half drie op den huize Gunthersteyn een der van het Sport terrein opgelaten Zeppelins is neer gekomen. Na gehouden vergadering van het Kiescollege der Ned. Herv. Gemeente zijn herbenoemd tot ouderlingen dier gemeente de heeren G. J. Garritsen en C. J. de Groot en benoemd de heeren G. van Schenderen en B. C. Tom. Tot diaken zijn herbenoemd de heeren J. Vos, J. C. Sibbes, J. Amesz enH.de Jong. Tot penningmeester werd her kozen de heer D. Hoogendijk. Waddinxveen. Ter Vrijdagavond Greep" spel van het land in 't bedrijf I gehouden vergadering van den Raad van Jean Sartenne. - De rollen hierin zullen worden ver vuld door de dames de Boer—Van Rijke, Henriette van Kuyk en Van Westerhoven en de heeren Louis Bouw meester, Timrott, Buderman en Engers. Over deze stukken hieronder eenige uittreksels uit recenses. Mevr. Anna van Gogh-Kaulbach zegt over de voorstelling te Haarlem I Na het goedkeurend "praeadvies der op 12 Nov. 1913„Het was in de financieel© commissie, uitgebracht bij Gemeente waren afwezig de heeren Van den Akerboom, Alblas en Bremmer, met kennisgeving. In de eerste plaats werd aan de orde gesteld de behandeling van het Kohier wegens Schoolgelden over de maand October van dit jaar door Burgemeester en Wethouders opge maakt tot een bedrag van f 141,70. slotscène dat we Louis Bouwmeester in zijn kracht zagen. Alles gaat in het stuk snel, maar toch wist hij Cli max in zijne ontroering te brengen iedef moment in zijn spel was een voorbereiding voor het volgende. Dit juist maakt de spanning en houdt ons geboeid. Bouwmeester vond in Hon- riêtte van Kuyk als Louise een waardig partnerzij ontwikkelde groote dra matische kracht in haar smart vooral in haar angst die ten laatste tot ontzetting stijgt." De Nieuwe Groninger Courant zegt over de voorstelling van 17 Nov. 1913; „Zelden is er in onzen schouwburg zóó warm, zóó hardnekkig, zóó een dracht! chtig geapplaudisseerd als gister- I g bi ,1 f ,nd Een zeer talrijk en geestdriftig monde van den heer Van de Weerdt, werd dit Kohier onveranderd vast gesteld. Vervolgens werd in behande ling genomen oen voorstel van 't Dage lijks Bestuur tot verhooging van enkele uitgaafposten der begrooting voor 1913, te weten, volgnr. 88, onder houd van wegen en voetpaden met f 300.volgn. 95 kosten van het ver schaffen van gezuiverd drinkwater met f 110.—, en volgens 101, kosten van het aanschaffen en onderhouden der schoolboeken, leermiddelen en school- behoeften met f 140.Alzoo te zamen f 550.Dit verdrag kan worden ver kregen door verhooging van den ont- vangpost, volgn. 22, uitkeering van het Rijk ingevolge de artt. 1 tot en met avond. publiek heeft den grooten tooneelspei Ier een ware ovatie gebracht en niet ten onrechte. Want dóór, waar hij zich geven kon in al de kracht van zijn machtig talent, n.l. in het laatste be drijf van „Jean Darlot" en in „De Greep", speelde hij nog zóó als alleen een waarachtig groot acteur spelen kan Voortreffelijk werd hij terzijde ge staan door Mej. Henr. van Kuyk als Louise en Mevr. de Boer als Madame Boisset. De oude jaren, dat spel, geheel op zich zelf beschouwd, vergeet men met licht. Die rol zoo fijn doordacht tot in de kleinste detailszoo mees terlijk volgehouden, is een geheele leerschool voor jonge acteurs. Daaruit kan men zien wat tooneelspelen is. Laat ons hopen dat wij Bouwmeester niet voor het laatst in onzen schouw burg gezien hebben, als hij het nog niet wist, heeft hij het gisterenavond kunnen merken dat hij hier ook vele en warme bewonderaars heeft." Ned. Bond. v. Vrouwenkiesrecht. De afdeeling Gouda van den Nederl. Bond voor Vrouwenkiesrecht houdt Maandag 1 Dec. a.s. een openbare vergadering des avonds 8 uur in do Sociëteit „de Réunie", waar Mej. C. Staas uit Amsterdam, propagandiste van den Bond zal spreken. Na de pauze zullen enkele voor drachten worden gehouden. De toegang is voor ieder vrij ter wijl de gelegenheid openstaat tot het stellen van vragen, De afd. Gouda wil trachten door een actieve propaganda, waartoe be hooren meerdere lezingen ook in het volgende jaar, belangstelling te wekken voor alle vraagstukken die met het maatschappelijk leven samenhangen en waarover binnen afzienbaren tijd ook door vrouwen zal moeten worden beslist. Als secretaresse der afdeeling is opgetreden Mej. C. van Reedt Dortland. Naamlooze Vennootschap. In het Bijvoegsel der Ned. Staats courant no. 273 zgn opgenomen de Koninklijk goedgekeurde statuten der naamlooze vennootschap „Snggroen- kweekerij, voorheen Gebrs. Steensma" alhier. De vennootschap is aangegaan voor den tgd van dertig jaren, eindigende 30 Juni 1943. Het maatschappelijk van 24 Mei 1897. Stbld. no. met f 550.welke verhooging kan plaats hebben omdat de bevolking don loop van het jaar 1912 met personen is vermeerderd en de gemeente ontvangt f 2.50 per inwoner. Ook hieromtrent adviseerde de heer Van de Weerdt als rapporteur der Commissie van financiën tot onver anderde vaststelling, waarna daartoe besloten werd, Daarop kwam in behandeling een verzoek van den heer C. Jongenbur ger, cementsteenfabrikant alhier om vergunning tot het aanvullen en ver harden van het gedeelte van den Brug weg tusschen het uitpad van zijne fa briek naast de malerij der coöperatieve landbouwvoreeniging „De Eendracht" en het paardepad van den weg. B. en W. achten het verzoek, zoo als het daar ligt, niet voor inwilliging vatbaar. Alleen wanneer het werk zoo kan worden uitgevoerd, dat het naast- gelogen terrein daarvan geen hinder ondervindt, zal aan het verlangen van adressant zijn tegemoet te ko Immers naast het opgehoogde gedeelte zullen plassen komen te staan, welke wel is waar met duikertjes onder den weg door, naar de sloot afwaterend gemaakt kunnen worden, maar ge vreesd wordt Voor het stellon van een precedent, voor 't geval ook andere eigenaren van grond den weg vóór hunne perceelon willen ophoogen. Sommige leden zouden den geheelen weg ten Westen van het eigendom van den heer Jongenburger een wei nig willen ophoogen om zoodoende aan zijn verlangen tegemoet te komen. Anderen daarentegen vinden dat geen vereischte. Een der leden deelt mede, dat adressant voor zijn rekening neemt de kosten welke uit een en ander voor de naaste buren zullen voortvloeien. Groote bezwaren worden gezien, wan neer men te eenigen tijd wenscht over te gaan tot het maken van gootjes met rioleering aan de Noordzijde van den Brugweg, waartoe men toch bin nenkort zal moeten komen. Deze en meer andere besprekingen hebben tot resultaat gehad, dat het verzoek, zooals het door adressant is ingediend, met algemeene stemmen wordt gewezen van de hand, ter wijl eveneens met aller goedvinden, B. en W. gemachtigd worden om, wanneer adressant zijn eigen terrein een weinig naar den weg hebbend maakt, hem toe t§ staan, den weg kapitaal bedraagt f 150.000, waarvan I vóór zijn terrein in zoodanigen staat te geplaatst en volgestort is f 76.000. De I brengen, dat hij gemakkelijk van zijn overige aandeelen moeten binnen 10 I eigendom op den Brugweg, met paard jaar» na de dagteekening der akte ge- I en rijtuig komen kan, onder uitdruk- plaatst zijn. I kelijk beding evenwel, dat niemand De vennootschap wordt bestuurd I daarvan eenigen hinder ondervinde. Wijl niets meer aan de orde is en niemand meer het woord verlangt, de vergadering gesloten. Bergambacht. Vrijdagavond j.l. vergaderde ten huize van den heer T. van Zoest de landbouwvereenining „Samenwerking" alhier. De notulen werden onverandord goedgekeurd. De rekening van het dienstjaar 1913 werd vastgesteld en sloot met een batig saldo van f48.75. Verloting van eenige landbouwar- tikelen onder de leden zal geschieden in de a.s. December-vergadering. Daarna trad voor de leden op de heer Van Wgnen, van Stolwijk, met het onderwerp„Het reglement hou dende conditiën op den verkoop van kaas". Spreker zette op zeer duidelijke wijze uiteen hoe eenzijdig, onbillijk en na deelig dat reglement is voor de kaas boeren. 13 leden sloten zich voorloo- pig aan bij een eventueel op te richten Kaasboerenbond. Als afgevaardigden naar de verga dering ter bespreking van de kaas kwestie te Alphen werden benoemd de heeren G. den Hoed, D. Hoogen- boezem en D. C. Oskam. (Sch. Crt.) Krimpen a/d. Lek. Ten huize van d. O. ontstond Donderdagmiddag een begin van brand 't welk zich zeer ernstig liet aanzien. Door het kracht dadig optreden der buren was men Lekkerkerk. Donderdagmiddag is van de scheepswerf van de tjrma J. Van Limborgh Zonen, mét goed gevolg te water gelaten een van staal gebouwde sleepboot, waarna de kiel gelegd werd voor een dito sleepboot, boide voor Hollandsche rekening. die zich gedurende de week van 14 Nov. tot 22 Novrin de Gemeente gevestigd of deze verlaten hebben. OE VESTIGDEN: P. J. Hilgers uit Woerden in Looiers- poort 7. G. van Velzen uit Sassenhoim in Bogen 61 beneden. P. J. P. Pillekus uit 's Gravenhaige in Bogen 61 boven. L. Brouwer de Koning uit Haastrecht in Willens 30. W. Molenaar uit Rotterdam inIJs- sollaan 61. A. Kaliswaart uit Vlaardinger Am bacht in Willens 28. K. Wensveen hit Reeuwijk in van Strijenstraat 16. T. Schouten uit Reeuwijk in R. van Catsweg 34. C. C. J. Gischler uit Boskoop in Kleiweg 95. N. A. Zegveld uit Boxmeer in Nieuwehaven 354. M. A. Schuddebooin uit Amsterdam in Gouwe 115. W. A. Sterrenburg uit Hardinxveld op schip. J. A. v. d. Weijden uit Lichten voorde in Nicuw8teeg 7. C. W. M. Eikenaar uit R'dam in C. Ketelstraat 13. Ma. Ja. Koenraad uit Brielle in Piersonweg 4. W. W. van den Dool uit Berg ambacht in L. Tiendeweg 2. J. L. B. Buising uit Amsterdam in Gouwe 204. N. v. Dijk uit Rotterdam in Korte Tiendeweg 3. VERTROKKENEN J. v. d. Haar uit Cr'abethstraat 10 n;iar Amsterdam. W. L. J. Koopman uit Houtmans- gracht 5 naar 's Hertogenbosch. NJ. M. F. Beudeker uit Hoogstraat naar R'dam, Ammanstraat 6c. A. van Vliet uit Boschweg naar R'dam, Westzeedijk 600c. C. G. Straver uit Kattensingel 21 naar Willeskop, L. van Vliet. M. L. Boekkamp, Wed. Schouten uit Turfsingel 30 naar R'dam Goudsche Rijweg 69b. A. Lafeber uit K. Tiendeweg 5 naar Bussum. W. Broer uit Speldemakerssteog 13, naar R'dam, Nadorststraat 116 2e et. Rem. Broederschap. De uitslag van de Woensdag ge houden verkiezing voor een ynftal leden van den kerkeraad der Rem. Broederschap te Groningen is een zoo danigen, dat „de vrouw ook haar in trede in het bestuur van een kerk genootschap heeft gedaan." De uitslag is nl., dat gekozen zgn mevr. Viëtor—Ranneft endeheerjhr. mr. D. R. De Marees vanSwinderen Een herstemming moet er plaats heb ben tusschen de dames mej. E. J. Clant Bindervoet en mej. T. Siemens, en heeren F. De Groot en J. D. Van Houten. De herstemming heeft 26 November a.s. plaats. REMONSTRAFTSCHE KERK. Voorm, 10Va uur. Ds. H. P. SCHIM V. D. LOEFF, Pred. te Boskoop. Zondag. GROOTE KERK. Voorm. ten 10 ure. Ds. BERKEL- BACH v. d. SPRENKEL. Namidd. ten 2 ure. Geen dienst. Avonds ten 6 ure. Ds. ROSCAM ABBING, van Nieuwerk. a.d. IJsel. KLEINE KERK. Namiddag ten 2 ure. Ds. DEUR LUTHERSCHE KERK. Voorm. ten 10 ure. Dr. J. A. RUST, Evang. Luth. pred. te Utrecht. GROOTE KERK. Huwelijksinzegening, Woensdag 26 Nov. 12 uur, Ds. DEUR. KLEINE KERK. Woensdagavond 8f/% uur. Ds. DEUR, Bgbellezing. De tango. Men meldt uit Rome aan Excelsior, dat versoheiden buitenlandsche bis schoppen aan den H. S. gevraagd heb ben, of de tango al dan niet moet worden toegelaten. Hun werd bericht, dat zij zelf voorloopig een beslissing moesten nemen, in afwachting van het antwoord van den H. S. De voortzetting der bagger werken, voorheen uitgevoerd door de heeren Volkor en Bos te Sliedrecht, is thans opgedragen aan do hoeren A. Bos Pz. en J. P. Heyblom te Dordrecht. New-York, 22 Nov. De New-York Herald zegt dat do robellen generaal Acquil heeft geseind uit Toxopan aan den leider te Mexico-Cily dat hij alle oliebronnen in bezit heeft genomen. Mexico, 22 Nov. Het congres heeft in zijn antwoord aan president Huerta den wensch uitgesproken dat de vreem de gezanten bij do Vereonigdo Staton hun invloed zuilen aanwenden ten gunstp van de Moxicaanscho Regeering. Rusland. Kokoftsof, de ministerpresident, is te Petersburg teruggekeerd. De rijksdoema heeft do bespreking voortgezet in welke de onschendbaar heid werd geëischt van de leden der Dooma en de rijksraden voor de rede voeringen, bij de uitoefening van hun functie uitgesproken. Met 129 tegen 6 stommen heeft de Dooma het aan nemen dezer motie weflschelijk ver klaard. De Tijdgeest. Het kantongerecht te Middelburg heeft den vertegenwoordiger van den Tijdgeest wegens overtreding van de loterij wet veroordeeld tot 2 geldboeten van f 500.— subs. 2 X 14 dagen hechtenis. Zondag a.s. zal Z. K. H. de Prins te kwart voor twaalf te 's-Gravenhage aankomen en aldaar tot Woensdag ver blijven. Vergiftiging te Amersfoort. Naar het gerucht gaat heeft de te Brunnen gearresteerde de Bruin, die te Utrecht in verzekerde bewaring zat in verband met het tegen hom gere zen vermoeden van schuld inzake de vergiftiging te Amersfoort, zich aldaar van het leven beroofd. Pógoud. Een onderneming te 's Gravonhage heeft een brief gekregen van den vliegenier Pógoud, waarin deze schrijft, dat hij den 13n on 14n December alhier zal komen vliegen. Vermoedelijk zal hij zgn acrobatische luchtvertooningen op Duindigt geven. GEBOREN18 Nov. Levina, ouders van Straaten en N. Glasbeek. 20. Pleternella, ouders A. J. Both en M. Melkert. Johanna, ouders T. van den Heuvel en C. Spruit. ONDERTROUWD: H. J. ter Wol beek te Zand voort en A. N. van den Heuvel. J. Breedijk en J. Kruit- bosch. J. J. de Bruijn en C. van Oosten. G. Piket en C. Remeijer. OVERLEDEN; 20 Nov. Hendrica van den Kint, wéd. v. P. M. Happel, 79 j. 21. Jan Cattel, 13 j. Cor nelia van Amerongen, wed. v. d. Buis 83 j. Petrus H. Rosestraten, 72 j. Maria Overkam, wed. v. J. Nieuwen- huizen, 82 j. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 772.7 te Coruna, laagste stand 740.2 te Bodo. Verwachting tot den volgenden dag Zwakke tot matige winden uit wes telijke richtingen, nevelig tot half- bewolkt, weinig of geen regen, des ochtends koeler. Vorige Koer*. Koer* heden. 78'% 76', 00 60% VAN DEN 5!2 NOV. 1913. Staatsleenincen. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pot. Russische Obl. 1906 6 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id. Obligatie 6e Emis sie 4 pet. Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 6 pet. Brazilië. Funding Lee ning 5 pot. d. Obl. 1889 4 pet. Venezulea Dipl. Schuld 1906 3 pet. Bank- en Credlet-lnstel- linten. Fed. Bankaandeolen (ndustr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting Refining Co. Cert. v, Aand. Anglo American Telo- graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kol. Crediet Instel 1. en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij.C.v.A. Mijnbouw Hyen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleura-Ondern. Dordsohe Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij. totExpl. v. Petr, Bronn. C.v.A. Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A. Scheepvaart Myen. Ned.Am. Stoomvaart" Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marino Cy. afgest. Pref. A. Tabak -Ondernemingen Bindjey Tabak Mij- A. Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v, Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan, Spwmij. Serie A-II Obl. 3 pet. W arschau-W eenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. ae Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premieleenlngea. Amsterdam Aand. 3 pet. Hongarije. Tneiss-Re- gulirungs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 41/*—5 pCt. Nat. Staatsf. stil, Buitenl. weinig varieerend. Culturen lusteloos, Tabak ken prgsheudend, Petroleum vast, Amerikanen iets beter, Mijnen idem, Rubbers zwak. 100 ®7 Va 90 90'/, 37'% 101'/a 75"/16 57 62% 23 Vf 65% 227 245 1893/% 15 166 22'/, 184 617'/, 199'/. 119'/, 3's/.« 104 8»/, 87'/, 89'/i 6 83'/, 7G 67'/, 43% 62% B6'/8 226% 20 622'/, 119% 3% 103% 92 91% 97% 63%, 186'/, 94% 92 26%, 26'/, 16 137% 4%, 99"/,, 143%

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 4