Zeldzaam Aanbod! 1 j hts, EISEl. I 8 I LSÉM viestein's Ini<' éindelijk de BES n ONSCHADEL fi I j enhuis i •1 \o 12334 behalve Zon en Buitenlandsch, Nieuws. STJLïten laad. ill fELlLLElOS 1ENZOBG. N COOPS, Wijdsir. 29. 'i i h and el; 8, Gouda. en Heeren ^CaimalijR Baminè. Nieuws- ezx ^.d.-vertezxtie'blsud. voor G-ou_d.su exx Oxxxstrelcezx- Verschijnt dagelijks I Telefoon Interc. 82. 1 Map in houdende 6 Reproducties van zich in het Rijksmuseum bevin dende werken van onze beroemde Hollandsche meesters in de kleuren naar het origineel uitgevoerd A.VAN OSTADE „Haringvrouwtje". FRANS HALS „De vroolijke drinker”. S. G. KREKELENKAM „Het vertrou welijk gesprek”. iDlHG. ar Een exemplaar der map ligt aan ons bureau ter inzage. Het Is ongetwijfeld de fraaiste premie die wij onzen lezers ooit hebben kunnen aanbieden. Spoedige bestelling, daar het aantal beperkt Is, wordt dringend aanbevolen. Feestdagen. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. Bittemter. ter. Maandag 24 November 1913. 52e Jaargang. 1 H II KSTi te Charlois de mijn I zal ik zelf eens gaan juf- (Wordt vervolgd.) Brinkman Zn., er nu f 1.25 1.50 - w 1-50 1.90 zeg- dien II i KLEIN. LERK. adres: HEIT IN looit stoot-, ling geven :n tijd zoo zij U ook sterbalsem, erzacht, de eegbrengt. n uitstekend :ht, podagra, wonden van loeningen en heden den indruk te vestigen, dat hij werkelijk aan hun grieven wilden tegemoet komen. Toen het gevaar geweken was, werd Kiamil ontslagen en nit dankbaarheid werd hij ver bannen naar Aleppo. 0 R N - HO ILAN D. Vrij bewerkt door AMO. de Gehricke, (iOI BSCIIL COURANT zei „uw man heeft in uit te staan met de te onge ler vice 1.20 en van eekening van ijgbaar bij alle Commissie ’oora. 'ZIG, Vice-Voora. OTENDORST, Pen. N, Secr. GT. even storen, Hockner be en been ge- vas een leo- waaraan ik de ik, maar azende door i las ik over Paulo, en ik potje kocht te Chamois. at het eerste jk verzachtte ten het potje en Klooster- gebruikt te q en loop ik PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post Met Geïllustreerd Zondagsblad Idem franco per post. Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons Bureau: Markt 31, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren. Fbakbijk De Parijsche politie. De Figaro weet mededeel:ng te doen van een hervormingsplan, dat de nieu we Parijsch politieprefect, Hennion, zou koesteren, om aan de klachten over het onvoldoende politietoezicht in de hoofdstad, tegemoet te komen. Men is het er algemeen over eons, dat het politiekorps daar te klein is, omdat het in de loop der jaren niet in verhouding tot de bevolkingstoe name is aangevuld. Daarbij komt echter nog een andere belangrijkte factor. Het salaris van den Parijschen politie agent is niet schitterend, zopfiat wordt toegelaten, dat hij, tegen een kleine vergoeding, particulieren politiedienst Verricht. Bijvoorbeeld: een theater directeur zag gaarne de rust en orde gehandhaafd bij het aan- en uitgaan van zijn schouwburger wordt ergens een groote partg gegevenmen ver wacht bij een huwelijksplechtigheid veel toeloopdan worden van den nabijgelegen politiepost een paar agenten aangevraagd, tegen betaling. In de vaktaal heeten de agenten, die voor dergelijke baantjes worden uitgestuurd „embusquó’s”. Er zijn in Parijs wijken, waar de ombusqnó’s de helft of zelfs twee derde vormen van het politiedetachement, aangewezen voor straatbewaking, zoodat op drie agenten, door de prefectuur aange wezen voor den publieken dienst, altjjd twee daaraan onttroken zijn. In het geheel maakt dit een groep van veer duizend agenten, die in payó” zijn. Be heer Hennion wil me nu volgens de Figaro trachten die duizend man aan hun bestemming te geven, door voor de particuliere politiediensten ge- pensionnoerdo agenten aan te wijzen, die dan tevens in geval van nood het actieve korps kunnen versterken. De mijnwerkersstaking in Frankrijk. In het mijngebied van het Pas-de- Calais blijft do staking algemeen te Dourges, Courrières, Austricourt, Car- dag thuiskwam „Ik bedoel hoeveel tijd dat later was dau het heengaan van die juf frouw Wellner in dit huis.” „Acht uur,” stamelde zij. „Om 8 uur kwam hij thuis.” Precies acht uur „Zog het nu precies kind,” maande juffrouw p nA ,lnt 'a deze zaak onze klok toen die sloeg. O, dat het nu jutet dien avond op mijn kaartkransje was.” „De klok sloeg acht uur, toen hij den eersten maal dien avond thuis kwam.” De tranen kwamen hierbij het arme meisje in de oogen. „De eerste maar?” vroeg Hockner dringend; hij was blijkbaar verwon- j)ug jg hjj (jaarna woer ujt- Hoe lang is Jordan boven maal zoo niel wel ben, geen wonder Turkije. I. Eenige dagen geleden is een figuur van beteekenis in Turkije heengegaan, nl. de bekende Kiamil Pasje is in den ouderdom van 87 jaar overleden. Als zoon van een officier werd hij in 1826 overleden raadslid Schnitzler steeds bijzonder welwillend bekend was. Toen zij dien heer zag, verdween de frissche kleur van juffrouw Schnitz ler’s gelaat; sprakeloos van ontroe ring keek zij den commissaris aan. „Wij moeten u hier even storen, juffrouw Schnitzler”, zei Hockner be leefd. De brave vrouw had hel hoofd al reeds laten zakken; nu brak zij in snikken uit. „Wat een schande voor mij,” riep zij uit. „Te doen alsof mijn huis een dievenherberg was! Huiszoeking bij mij? Ach, mijnheer, toen u man de laatste eer bewees „Beste juffrouw Schnitzler,” Hockner beleefd, het geheel niets onaangename (aak, die wij hier vervullen hebben.” „Het betreft den moord in Veldtstraat,” zei Frans Geou toen zij hem hulpeloos tiankeek. „En zoekt men dan hij mij.” Gehricke wist zelf niet, hoe het kwam, maar zijn hart jubelde, toen hij Hocknerhoorde zeggen: „Wij hebben een spoor gevonden, dat ons naar dit huis voort. Gaarne vernam ik wanneer mijnheer Jor dan gewoonlijk thuis komt.” Bij deze laatste woorden vid Mar tha snikkend haar moeder om den hals. Zij beefde over al haar lede maten en in haar ontroering vergat Voor de lezers van onfc blad hebben wij dit jaar een zeer mooie St. Nico- laas-premie en wel O. METZU „Het Ontbijt”. I.M.Molenaar „Dame aan ’t Klavier”. JOH. VERMEER F„Het Melkmeisje”. De afmeting der reproducties is 40 bij 50 c.M. Van deze map van welker inhond de pers de schitterendste recencies gaf, is slechts een beperkt aantal voor handen, en wij bevelen dus een spoedige bestelling aan. De gewone prijs van deze map zou zijn f 6.doch Wij zijn in staat onze lezers deze aan te bieden voor slechts f 2.90. Hieronder eenige recencies uit ver schillende bladen. Het Nieuws van den Dag zegt o.m. verdienstelijke proeve van kleu rendruk De Telegraaf zegt o.m.:De co- pieën zijn schitterend geslaagd Lux geïll. tijdschr. voor Fotographie zegt o.m. Wij- hebben de origineelen met deze reproducties nauwkeurig verge leken en moeten den uitgever allen lof geven voor deze prachtige weergave^... De Tijd zegt o.m.: Het is een Nederlandsche Onder neming betreffende Nederlandsche Kunst. De Heer W. Steenhoff, de be kende kunstcriticus, oefende daarbij toezicht op ’t werk De Nieuwe Rotterdamsche Courant zegt o.m. Een Nederlandsche onderneming van Nederlandsche Kunst biedt thans een aantal platen in kleuren, reproduc ties van werken uit ons groot museum welke onder toezicht van den onder directeur, den Heer Steenhoff zijn van en Meurchin. In de mijnen te Bruay wordt normaal gewerkt, hoe wel ook hier eenigen van het werk zijn weggebleven. De arbeiders die met den trein worden aangebraoht, worden met steenen geworpen. In de mijnen van Bethune nam het aantal stakers toe; 1100 arbeiders zijn nog aan het werk. Te Lens is de staking bijna algemeen het werk rust geheel te Lievin, Drancourt, Noeux, Ferfay en Paries. Te Paries was de afgeloopen nacht zeer rumoerig; een wachtmeester der gendarmerie werd door een steenworp gewond. Amerika. De toestand in Mexico. Uit Mexico-stad wordt aan de Times gemeld, dat de opening van het Con gres, door generaal Huerta, een be geestering heoft doen ontgloeien, gelijk niet meer voorgekomen is, sedert'Por- firio Diaz op de hoogte van zijn macht stond. De president werd met buiten gewone hulde ontvangen en de afge vaardigden begroetten hom als den handhaver van het nationaal verbond. De militaire overheid in Monterey heeft aan alle buitenlandsche onder nemingen een cijns opgelegd van totaal 500.000 peso van de American Smel ting and Ilefing Company wordt 25.000 peso geëischt, van da Montery Stoel Company 20.000 posq, en van do Waters Pierce Oil Company (een loot van de oude Rockefellertóhe Standard) 15.000 peso. De besturen dezor maat schappijen in do Vereonigde Staten hebben hun vertegenwoordigers in Monteroy opgedragen, niet te betaion, doch do bescherming van hot Amori- kaansche consulaat in to roepen. De Amerikaanscho vice-admiraal Fletcher heeft aan het Ministerie van Marine te Washington geseind, dat generaal Aguilar, die bevel voort over de troepen dor constitutionalisten in de omstreken van Tuxpam, hem verze kerd heeft, dat de Amorikaansche en de Engolscho petroleumbelangen be schermd zullen worden. Een Londensch telegram meldt, dat de Engelsche oorlogsschepen Algerine en Shearwater bevel ontvingen, zich naar de Westkust van Mexico te be geven. De Algeiine is reeds daarheen vertrokken. Oostenbijk-Hongabue. Hot einde van een verduisterings- affaire. Te Boedapest is dezer dagen naar zijn ook.” „Zoo! Goed geantwoord! En later kwam hij weer de trap af. Wanneer was dat wel*?" „Dat weet ik met bevende 1\ „Dat is ook jlwassenen als voor eeds grooter. Dames, a meer aan die aan- ,en voldoen. Zendt m een der leden van n te laten halen wat gemaakt. De fijngevoelige deskundige Steenhoff heeft do werken gekozen, hij heeft toezicht gehouden bij de repro ductie De Nieuwe Courant zegt om Er valt zeer veel te waardeeren in deze wedergave die werkelijk in haar soort verrassend goed mag heeten. Zij behoort tot het beste wat wij op dit gebied te zien kregen niet!” fluisterde zij lippen. :k niet noodig,” zei de commissaris haar vriéndelijk de hand reikend, „dat weet ik al. En nu, ge achte juffrouw SchnilzJer, ga ik eens boven kijken.” „Mijnheer Jordan moet toch eerst thuis wezen.” De juffrouw riep dit misnoegd uit. „Al is hij ten achteren met de betaling van de huur toch... Zij hield op, omdat Frans haar hij den arm greep. Hij fluisterde haar in het oor: „Houdt u zooveel mogelijk’ overal buiten, juffrouw! Mijnheer Jordan is verdacht van moord op Gabriëllo Wellner.” Zij staarden hem heiden aan, als of zij met een krankzinnige te doen had, maar dit duurde slechts eenige oogenblikken. Toen barstte zij los: „Martha, kind, wij hebben een moordenaar in ons huis genomen Laat er nu nooit weer óén komen met die mooie praatjes! Je vader za liger draait zich in zijn graf om.” Verkiezing van een lid voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van GOUDA doen te weten, dat de Verkiezing van oen lid van de Kamer van Koophandel en Fa brieken aldaar, ter voorziening in de vacature, ontstaan door ontslagna me van den hoer A. W. HOES, z&l plaats hebben ten Raadhuizo op Dins dag den 23n December 1913. De inlevering der stembriefjes door, kiesgerechtigden zal aanvangen des namiddags ten éón uur en voort duren tot des namiddags ten drie ure, na welk tijdstip geen stembiljetten meer zullen worden aangenomen, dan die van de in de zaal tegenwoordige kiezers, zullende onmiddellijk daar na met de opening der biljetten wor den aangevangen. Aan ieder kiesgerechtigde zal acht dagen voor den dag der verkiezing een stembiljet worden toegezonden. Den kiezer die zijn stembriefje ver loren of er geen ontvangen heeft, wordt gelegenheid verschaft om er aan het Stembureau een te bekomen. Gouda, den 22n November 1913. Burgem. en Weth. voonioemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, J. v. HEUSDE. derd. „J gegaan? gebleven, nadat hij de eerste thuis kwam? Zeg dat vooral nauwkeurig mogelijk.” „Ongeveer tien minuten, geloof ik”, fluisterde Zij blozend. „Dat is alles in orde," sprak de commissaris vriéndelijk om haar aan te moedigen. „Dus juffrouw Martha, ge hebt hem toen ook gevraagd, of hij niet wel was En wat antwoord de hij toen...?” „Hij zei... ja... hij vroeg: zie ik dan uit, alsof ik het zou waarlijk PRIJS DER AD V ER T E N TI ÈN: Van 1—-5 gewone regels met bewijsnummerf 0.55 Elke regel meern 0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. 23) Frans zag Martha met een men geling van gevoelens de kamer ver laten. „Juffrouw Schnitzler, ik wil ook gaarne...” begon hij zacht, doch hij hield op, daar hij uit de gang een kreet van verrassing klonk, welke grooten indruk op hem maakte. Hij liet zijn aanstaande schoonmoeder staan en snelde weg. Op den drempel kwam Martha, doodsbleek hem reeds tegemoet. Zij snelde naar haar moeder en fluisterde deze iets in het oor. .»Na den moord bij Tropf zie je zeker overal spoken, domme meid,” zei juffrouw Schnitzler, het hoofd in den nek werpende. „In mijn huis! Dat zou wat moois zijn .Jk zweer het u, moeder!” fluis terde Martha zacht. „Wel dan zien, wat...” Zij bleef steken, de deur ging weer open. Frans Gehricke keerde in de kamer terug. Achter hem volgde de commissaris Hockner, dien zij zeer goed kende, daar de weduwe van het op het eiland Cyprus geboren. Hij ontving oen zeer zorgvuldige opvoe ding en leerde veel meer dan gewoon lijk jonge Turken in dien tijd leerden. Hij trok dan ook spoedig de aandacht. In 1885 werd hij minister in een Ka binet, dat onder leiding stond van Said- Koetsjoek. In dat jaar annexseerde Bulgarije Oost-Rumelië. Waarschijn lijk zou Turkije hier tegen zijn opge komen, wanneer niet Kiamil-pasja zich tegen een oorlog had gekant, waarvan hij zich omtrent de uitkomst geen illusies maakte. Said-Koetsjoek die deze weg niet op wilde en meer daadwerkelijk wilde protesteeren, kon hierin zijn zin niet keygen en verliet daarop het ministerie. Nu werd Kiamil- pasja kabinets-formateur. Toch werd net voor Kiamil een moeilijke taak. Saids-Koetsjoek had vooral in de pa- leiskringen veel aanhangers. Deze die een minder goede kyk hadden op Turküe’s gewapende macht, maakte het Kiamil in zijn betrekking als grootvizier zeer moeiljjk. Getart door zooveel tegenkanting besloot Kiamil een uiterste poging te wagen om zich meer vrijheid van handelen te verze keren. Hij deed daartoe een voorstel aan den Sultan, dat de volgende strek king had. In de eerste plaats wilde Kiamil een meer moderne inkleeding van het bestuur en ten tweede wilde hq in de omgeving van den Sultan een nieuwe kring van personen bren gen. Door de eerste wijziging hoopte hij meer de dienaar van het land en minder van de hofkliek te worden. De toenmalige Sultan, Abdul Hamid, was echter over dit voorstol zoo ver ontwaardigd, dat hij Kiamil direct ontsloeg. Tien jaar later na zijn eerste optreden kwam Kiamil voor de tweede keer op het Staatstooneel. In 1895 toch hadden de vreeselijke moorden in Armenia plaats en door de drang die Engeland op Turkije oefende, moest de Sultan er wel toe overgaan het bestuur in andere handen te geven. Toen werd opnieuw Kiamil uitge- noodigd. Kiamil aanvaardde die opdracht omdat hij eerlijk wilde zijn èn tegen over de Armeniës, die hij wilde be schermen èn tegenover de groote mogendheden, die hij klare wijn wilde schenken. Zoodra hij echter pogingen in het werk stelde om de schuldigen in de Armenische moorden te straf fen, wendde Abdul Hamid zich van hom af, die Kiamil slechts voorop had geplaatst om bij de groote mogend- zij alle welvoegelijkheid, ja alles wat de wereld welvoegelijk noemt. Frans Gehricke voelde zijn wangen gloeien. In haar moederliefde vergat juffrouw Schnitzler geheel haar eigen leed en maande haar dochter tot kalmte aan. „Maar zoover is het nog niet, dat men ons allen in de boeien wil gaan slaan. Zeg ons eens, mijnheer, wilt ge Wilfred Jordan op staanden voet als getuige in verhoor nemen. Die vermoorde vrouw is hier bij hem ge weest, dat staat vast. Martha weet precies wanneer. Zeg eens op „Zoo? Is zij hier geweest?” vroeg Hockner verwonderd. „O, zeg mij nu vooral precies, wat gij daarvan weet.” Daar de oogen van alle aanwezi gen op haar gericht waren, geraak te Martha in de grootste verwarring Het leek wel of ze bang was voor haar eigen stemgeluid. Eindelijk stot terde ze: „Eergistermiddag omstreeks vier uur. Hij was echter niet thuis.” „Ja” viel juffrouw Schnitzler nu in, „ik heb dadelijk tegen mijn dochter gezegd: bemoei je maarniet met dingen, die je niet aangaan. En nu ziet u of ik geen gelijk gehad heb.” „Zeer zeker”, zei Hockner, juf frouw Schnitzler gelijk gevend. En nu richtte hij zich weer tot Martha en sprak: „Kunt gij mij ook gen, wanneer mijnheer Jordan vor- Schnitzler. „Ik wil niet dat je nog meer als getuige in betrokken wordt. Je zult toch wel gehoord hebben zoo moest treffen, dat ik J

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1