[De Wonderen der Techniek. PRIJSVRAAG I B1el33.©33 lam-d.. Ingezonden Mededeelingen. (Bock der Uitvindingen! BON Ivoor ilt Geïllustreerde Brochure overl I „De Wooderen der Techniek". I SZ=0 ET. Stadsnieuws. HZ-u-nst Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant Efreeten handel te Amsterdam - - - - - - - ca3/. - - de Maand. Crt. meldt een merkwaar - dige geschiedenis, waarvan het begin I negentien jaren terug dateert, geëin- I digd. Destijds werd een zekere August I Keiler, een verloopen student, die zijn 1 vaderlijk erfdeel er doorheen had ge- I lapt, aangesteld als klerk bij een bank- I instelling het -Boden Kreditinstitut I der Kleingrundbesitzer". Zijn vrouw, I gewend aan een weelderig leven, stelde I zulke hooge eischen, dat Keiler daar- I aan niet kon voldoen, omdat zijn sa- laris dit niet toeliet. Toen hij tot de I ontdekking kwam, dat in het lokaal I waar hij werkzaam was, de oningevulde formulieren der pandbrieven werden bewaard, was er weinig toe noodig, om hem voor de verzoeking te doen bezwijken, zich daarvan eenige toe te eigenen, deze te voorzien van valsche handteekeningen en ze vervolgens te verzilveren. Een tijd lang deed hij dit zonder dat het gemerkt werd en ten slotte, stoutmoedig geworden, nam hij voor 400.000 kronen mede en vluchtte. Een tijdlang leefde hij van de opbrengst met zijn vrouw en kinderen in een villa aan het Starnberger meer. Op zekeren dag vluchtte zijn vrouw met een minnaar, nam 160.000 kronen mede en verraadde hem bovendien nog in een anoniem schrijven aan de politie te Boedapest. Keiler werd ge arresteerd en tot 8 jaar gevangenis- straf veroordeeld. Na het uitzitten van I zijn straf, vestigde Keiler zich te Boe dapest als spraakleeraar en leidde met zijn kinderen een kalm leven, tot de zer dagen eensklaps zijn trouwelooze echtgenoote weer op kwam dagen. Zij gaf haar dochter waardepapieren voor een bedrag van 161.000 kronen, ondei voorwaarde dat haar man haar we derom in den huiselijken kring zou op nemen. Hij weigerde dit echter met beslistheid, deelde het ontvangen be drag in drieën, gaf twee derde aan zijn kinderen en behield een derde voor zich. Toen zijn vrouw zag. dat haar man niets meer van haar weten wilde, stelde zij wederom de politie in kennis van het feit, dat haar man gestolen waardepapieren in zijn bezit had. Hg werd dan ook met zijn doch ter (de zoon was met zijn deel naar het buitenland gevlucht) gearresteerd. Kellor is thans in vrijheid gesteld, daar hg wegens de verduistering der pand brieven destijds reeds gestraft werd en niet voor de tweede maal ter verant woording geroepen kan worden. Staatsoomm. evenredig kiesrecht. Zaterdagmorgen heeft do Minister van Binnenlandscho Zaken, mr. Cort van der Linden, de Staatscommissie voor het evenredig kiesstelsel geïn stalleerd met de volgende rede Er is U opgedragen de voorberei ding van eene hervorming die voor ons geheele staatkundige leven van verreikende gevolgon kan zyn. Dat hot beginsel van evenredige vertegen woordiging by alle politieke partijen talrijke verdedigers vindt mag be schouwd worden als een verblijdend verschijnsel. Het vindt zijn grond in de begeerte om meer waarheid te bren gen in hot stelsel van vertegenwoor diging. He - Hot'komt mij daarom voor dat ook by uwe beraadslagingen dat doel in hot bijzonder voor oogen dient te staan. Do vraag wat onder evenredige ver tegenwoordiging is te verstaan kan wellicht van theoretisch standpunt aan- I leiding gevpn tot'twijfel. Gij zyt vol komen vrij de grens zoo ruim te trek-1 ken als U geraden zal voorkomen. Ik zou er U alleen op willen wijzen dat het van belang is dat het stelsel door U in wetsvoorschriften belichaamd bevattelijk en zooveel mogelijk een- voudig zij. Praotisohe uitvoerbaarheid is van moer waarde dan theoretisohe volko- IMiehoef U en uwen voortvarenden I en in het Staatsrecht doorkneden voor zitter er ten slotte niet aan te herin neren dat het voor de Hegeenng van groote waarde zoude zijn indien gy de U opgedragen taak met bekwamen spoed zoudt kunnen vervullen. Het vaststellen van een reglement is geheel aan Uwe prudentie overge- ,atS" voorzitter der commissie prof. Oppenheim dankte den Minister voor het vertrouwen in de commissie jp- i steld en ook hiervoor, dat Zyne Ex cellentie haar ten aanzien van de grenzen harer opdracht geenerlei grens had gesteld. Hy verzekerde dat de commissie overtuigd van de wensche- liikheid dat de kiesrechtvraag zoo spoedig mogelijk tot oplossing worde gobracht, zooveel spoed zoude betrach ten als mogelijk was zonder de dege lijkheid van haren arbeid in gevaar te brengen en dat het ook haar vóór alles er om te doen zoude zijn eene practische, voor ons berekende, rege- I ling voor te dragen. Do Minister gaf daarna het voor- I zitterschap aan prof. Oppenheim over 1 en verliet de vergadering. Nadat de Minister de vergadering had veriatan, heeft de commissie hare werkzaamheden aangevangen. De eerste bijeenkomt word gehouden i in de Trèveszaal. Voor hare volgende vergaderingen na deze zal der commissie een ander lokaal worden aangewezen. Bagger werken- Suezkanaal Aan de heeren A. Boa Pz., en J. P. Heyblom te Dordrecht zijn de bag- gerwerken opgedragen in het Suez kanaal tot een hoeveelheid van ruim zeven millioen kub. M., als voortzet ting der bagger werken voorheen uit- I gevoerd door de heeren Volker en Bos I te Sliedrecht. Prov. Staten van Zuid-Holland. De eerste vergadering van de aan- I I staande najaarszitting der Prov. Staten I van Zuid-Holland welke Dinsdag 2 I I December des voormiddags te 11 uur I I wordt geopend, zal gehouden worden 11 in een der zalen van het hotel „de 11 Oude Doelen" aan het Tournooiveld. Onder de te behandelen onderwerpen I behoort nog een adres van het be- I stuur der Vereeniging tot bestrijding I der Tuberculose, te Dordrecht, hpu- I donde verzoek om provinciaal subsidie I I waaromtrent wordt voorgesteld het te I stellen in handen van Gedep. Staten I met verzoek om advies. I I Ingekomen zijn voorts nog de vol- I I gende stukkenII 1°. verslag van den stand der werk- I I I zaamheden bij de verbetering van t I I I Ryn-Sohiekanaal en van hot Aarkanaal. I I 2°. Schrijven van Gedep. Staten 1 I I betreffende 'het verzoek der fioll. Elec- I trische Spoorweg-my, om steun voor I een lijn Nieuwveen-Papenveer. Gedep. Staten geven in overweging, aan ge- I noemde Maatschappij toe te zeggen de verhooging van het haar verleende 11 rentedragend voorschot mot f 69000 1 I ten bkhoeve van den aanleg van een I verbindingslijn van het station Nieuw- I I veen der lyn Uithoorn-Alphen naar I 9 het Aarkanaal ter hoogte van het I Papenveer onder voorwaarde o.a. dat I 1 door het Rijk en de lokaliteit ten minste f 146.000 zal worden bijgedra- 1 I gen on dat in het werk begrepen zal I zijn het maken van een voldoende 1 I overlaadgelenheid langs do Kromme I I Aar ten dienBte van het algemeen I I goederenvervoer. In verband hiermede zullen God. I I Staten dan nader een wijziging van I de met de Maatschappij gesloten over- I I eenkomst voorstellen. 3°. De gewone begrooting voor 1 I I 1914 van 't krankzinnigengesticht Oud- I Rozenburg en een begrooting voor I I 1914 wegens uitbreiding van dat ge- I I sticht. De gewone begrooting sluit, I I I als gevolg van de hoogero afschrij- I I vingen, met een vermoedelijk nadeelig I saldo van f 3324. Met betrekking tot I de vraag van Regenten of hot tydstip I aangebroken is om tot een verhooging I I van de verpleogkosten voor patiënten I 3e klasse over te gaan doelen Gedep. 11 Staten mede, dat bij normale bezet ting van het gesticht en bij voortgezet 11 uitstekend beheer de stichting zonder 11 vorhooging van het verpleeggold in staat zal zijn, de toeneming der af schrijvingen met f 5516 te dragen. De l buitengewone begrooting bedraagt I f 4875 welk bedrag betaald kan worden uit de wegens afschrijving vrijkomende j kasgelden, Gedep. Staten stellen voor de beide begrootingen goed te keuren. I 4°. Adres van de huishoud en ih- I dustricschool te Sohiedam om verhoo ging van het provinciaal subsidie van I f 1800 tot f 2150 's jaars. Ged. Staten stellen voor te bepalen, dat indien Rijk I I en gemeente hunne jaarlyksche sub- 1 I sidiön voor de onderwerpelijke school I met ingang van 1914 verhoogen met een gezamenlijk bedrag van f 750 1 's jaars het provinciaal subsidie tevens f zal worden verhoogd met f 150 en 1 I dus f 1960 's jaars zal beloopen, waar mede op een gewyzigde begrooting nader rekening is gehouden. Mr. Stuart gehuldigd. De Nederlandsoho Regeeringscom- missaris ter Gentsche Wereldtentoon- 1 stelling is Zaterdag te Amsterdam gehuldigd door een commissie, be staande uit de h.h. Jan Brom, voor zitter. Er. Smits van Waesberghe, C. C. Boissevain, H. J. A. G. baron I Collot d'Esoury, J. A Hooting, Prof. Bart van Hove, J. N. Voorsmit, I. IJssel de Schepper en J. M. Lob. De heer Brom voerde namens deze commissie het woord en bood Mr. Stuart namens vele exposanten diens goedgeslaagd borstbeeld in brons aan. Mr. Stuart dankte daarop in een rede, waarin hij uiteenzette welk een I De oplossing van de in ditB Iblad uitgeschreven I laten wrj hieronder volgen. I Wg ontvingen circa 10,000 I Oplossingenmet het sorteeren daarvan hopen wij tegen het^H einde der volgende week ge-I I reed te komen. De namen van de prijs winners worden in ditH blad gepubliceerd. I I Aan alle deelnemers wordt I in den loop der volgende week I het I toegezonden. De door onB vast- (gestelde lijst van de 26meestH belangrijke uitvindingen, welke 9I (in de laatste 25 jaren hunne (practische toepassing en ver- (breiding hebben gevonden, (luidt als volgt: (De Verlichting van Zuurstof. De Electrische Smeedmg- I chine. Het Electrische Fornuis. staal voor maximum snel-H I heden. De Aeroplane. De Stoomturbine. De Dieselmotoren. iDe Motorvoertuigen. iDe Luchtband. De Electrische Spoorwegen. De Bestuurbare Luchtballon. De Monorail. De Draadlooze Telegrafie. lie Telephotografie. De Zetmachine. De Phonograaf. De Bioscoop. B Tungsten. Gewapend Beton. Het Radium. Het werk van Pasteur. De X-Stralen. vloeibare Lucht. 6e Rekenmachine. De Onderzeeboot Teneinde eenigszins oonB denkbeeld te knnnen geven van do uitgobreidhoid, veol-H zijdighoid en Volledigheid van De Wonderen der Techniek, het werk waaraan het Boek !der Uitvindingen ontleend is, van de aantrekkelijkheid derH behandelde onderwerpen, vanH do uitnemende wijze, waarop de schrijvers zich van hunneB taak gemakkelijk, begrijpelijk! on nochthans niet oppervlak- kig te schrgven, hebben ge- kweten, van de rrjke toelich-B tondo illustraties en van del ^■fraaie uitvoëring, hebben wgl een uitvoerige brochure als! proeve van Dewerking doenl H samenstellen. Deze brochure! wordt in den loop der week! gratis en franco toegezonden I aan allen, die aan onze prijs-! vraag hebben deelgenomen.! Wie niet aan de prijsvraagjheeft I deelgenomen en een oplossing I heeft ingezonden, behoeft ze 1 dus niet aan te vragen, want! (Jan ontvangt men die brochure I Wt van zelf, zonder dat men er|nog I ^Boens om behoeft te vragen. 1 Wie nadere inlichtingen om-1 trogh „De Wonderen derl Telnniek" verlangt, die vuile I onderstaanden bon in, knippel hem uit en zende hem zonder I verwijl aan den Uitgever I ■j. C. DALME1JER, Damstraat I j 2 te Amsterdam. Voor franco! toezending sluite men 4 post-1 zegels van 1 cent in. I Naam:I I Aires Ipfaols: Goud. Ct. IV. goed figuur Nederland op deze ten toonstelling heeft gemaakt. Minister Treub die deze huldiging met zijn tegenwoordigheid vereerde, I 1 deelde aan het eind onder luide toe- I juichingen mede dat het de Koningin I had beha»gd Mr. Stuart te benoemen I tot Ridder in de Orde van den Ned. I Leeuw. Ook den leden van het bureau van I Mr. Staart mocht de Minister Ko ninklijke onderscheidingen uitreiken. IDe ouderdomsrente, j Naar het Hbl. verneemt, bedraagt I het aantal aanvragen om ouderdoms- I rente ingevolge art. 369 der Invalidi- I teitswet tot heden 95.000. De groote I stroom heeft thans opgehouden. Naar I schatting zullen op 3 December a.s. I ongeveer 80,000 aanvragen worden I toegewezen. Dit aantal is niet met I juistheid op te geven, daar het aantal I afwijzingen toeneemt. Een voor de Zuivelindustrie belang- I rijke beslissing. I Uit Nijverheid en Overheid. liet is bekend, dat de Kroon bij I I beroep ingeval van weigering eener I I I vorgunning krachtens de Hinderwet I I door de lagere autoriteit, de vergun- I I ning meestal verleent, indien er slechts I I een mogelijkheid bestaat om door het I I siellen van voorwaarden aan het be- I I I zwaar van gevaar, schade of hinder I I tegemoet te komen, weigert de Konin- I I I gin de vergunning niet, doch verleent I I I haar voorwaardelijk. En de Kroon I I I èn de Itaad van State, afdeeling ge- I I I schillen van bestuur, die de Kroon in I I deze adviseert, blijken een open oog I I te hebben voor de belangen van de I I industrie. De belangstelling in de II industrie kan echter niet alleen blij- I I ken in het verleenen, maar ook in I I het weigeren van een vergunning. I I Hiervan geeft het Kon. besluit van I I G September 1913, no. 38, een voor- I I beeld. Hij dat besluit werd aan het I I gemeentebestuur van Putten vergun- I I ning geweigerd Jot het oprichten van I I oen steenkolengaèfabriek op de per- I I oeoleii, kadastraal bekend gemeente I I Putten, sectie C, nos. 982 en 2183. I I Neemt men kennis van die gronden, I waarop die vergunning steunt, dan I I ziet men dat de vergunning is ge- I I weigerd, wegens bezwaren, ontleend I I aan vrees voor hinder van ernstigen I I aard voor een naburige zuivelfabriek. I In het Kon. besluit wordt overwogen I dat in aanmerking genomen de hooge I I eischen, die in de laatste jaren aan I I de kwaliteit van de Nederlandsche I I boter worden gesteld en de groote I I zorg, die aan haar bereiding moet I I I worden besteed, de plaatsing van een I I I gasfabriek op zóó korten afstand I I I van een bestaande zuivelfabriek, als I I I hier het geval zou worden', gelet op I I I de ligging van laatstgenoemde fabriek I I I ten opzichte van de te bouwen gas- I I I fabriek en rekening houdende met I I I do overheerschende windrichting, in- I I I derdaad hinder van ernstigen aard I I I voor de zuivelfabriek zou doen ont- I I staan van de van de gasfabriek ont- I I I wijkende gassen, roet en stof en daar- I I I aan door het stellen van voorwaar- I I I den niet kan worden tegemoet geko- I I I men in zoodanige mate dat het van I I de zuivelfabriek betrokken zuivel niet I I I in kwaliteit achteruitgaat en volledig I I I genietbaar blijft. I I I Op deze beslissing kan, naar wij I I I vermeen en, op kans van succes een I I I beroep worden gedaan indien bij voor- I I I komende gelegenheden de oprichting I I I van fabrieken, die gassen, roet of I I stof verspreiden, in de nabijheid van I I zuivelfabrieken aan de orde is. Wel- I I iswaar wordt in het Kon. besluit nog I I overwogen, dat de bezwaren in de I gemeente Putten te meer moeten we- gen, toen niet was gebleken, dat in I de gemeente Putten niet op aanneem- I I lijke voorwaarden een ander geschikt I I terrein voor de stichting der gasia- I briek kon worden verkregen dan de I daardoor aangewezen, in de nabijheid I van de zuivelfabriek gelegen grond I en zal in den regel de oprichting van I oen fabriek meer aan een bepaalde I I plaats zijn gebonden, doch de vrees I I voor hinder van ernstigen aard voor I I de zuivelfabriek wordt zoo onom- I I wonden erkent, dat men mag aanne- I I men, dat die vrees tot weigering der I I vergunning zal leiden, ook indien I I aan de oprichting der fabriek, waar- I I voor vergunning wordt gevraagd, op I I eon ander terrein grootere bezwaren I I verbonden zijn, dan te Putten bleek I I het geval te zijn. N. Ct. I „Zegeningen" van Talma's Steenhouwerswet. Do gevolgen der Steenhouwerswet I vinden wij door den Bond van Steen- I houwerspatroonsvereenigingen ge- I schetst in een stuk, dat wij in hoi I bouwk. wkbl. „De opmerker" vindtfn I opgenomen. I Wij knippen er het volgende uit II Tot dusver bespraken wij slechts I 11 enkele der vele lasten, thans de j>e- I I volgen. Dan kunnen wij in de eerste plaats I noemen de moeiBJcheid om nieuwe krachten voor ons bedrijf aan te kwee ken. Ton gevolge der behandeling in j de dagbladen, waar met overdreven toelichting van voor 'n groot deel denk beeldige gevaren ons bedrijf in discre- diet werd gebracht, kunnen de ouders niet besluiten hunne kinderen aan zoo'n gevaarlijk(?) bedrfrijf over te leveren. Verschillende pogingen om jongens bij het vak te krijgen faalden reeds, slechts i de Amsterdam8che Patroons-vereeni ging mocht er in slagen een 6-tal jongens op de ambachtsschool te kr^ .gen, waarvoor echter, behalve het leer geld, aan de jongens beneden 13 jaar één gulden en aan de jongens van 14 jaar tweejgulden per week toelage I wordt gegeven uit de kas der Ver- I eeniging. Voorwaar een kostbare vak- I opleiding, die buiten het bereik van I vele patroonsvercenigfngen ligt. Een tweede en niet minder ernstig I gevolg is de zucht der architecten om, I uit vrees voor hoogere kosten ten ge- I volge der wet, zooveel mogelijk de be- I werkte zandsteen uit het buitenland I geheel klaar te betrekken en, waar I vroeger in ons land met z'n vochtig I klimaat uitsluitend solide zandsteen- I soorten werden gebezigd, ziet men er I thans niet tegen op, om zelfs belang rijke bouwwerken van minderwaardige steensoorten op te bouwen. Thans blijkt het wat ijdele woorden het waren die Minister Talma tijdens de behandeling der wet sprak, toen hij de noodzakelijkheid erkende van beschermend recht voor ons bedrijf. I En wanneer nu de officieele licha men ook den weg opgaan door som mige architecten reeds ingeslagen en de zandsteenwerken geheel gereed van buiten doen komen, dan mogen wij wel zeggen dat hoogerhand ons be drijf aardig in bescherming wordt ge nomen. j En dat het dien weg opgaat, doen I de geruchten omtrent den bouw van I het nieuwe stadhuis te Rotterdam ons I vreezen. Volgens mededeeling uit zeer ge- I loofwaardige bron is men voornemens I ook de zandsteen van dat gebouw van I eene steensoort te nemen, die bewer- I king in Holland niet in aanmerking I komen. Voetbal. Hermes—Ülympia 2—0. Olympia I moest gisteren in Schie dam den sterken tegenstander Hormes gaan bekampen. Onder een overgroo- le belangstelling (de Schiedammers spraken zells van het record aantal toeschouwers; kwamen beide elftallen in het veld. Direct bij den aanvang zijn beide partijen zenuwachtig, wat van invloed is op het spel. Hermes neemt dan het eerst de leiding van het spel in handen en heeft eenigs- I zins een overwicht op Olympia. Doch langzamerhand komen de blauwwitte Gouwenaars los en verscheidene uit vallen worden ondernomen op het Hermes-doel. Het samenspel in de voorhoede is goed, doch voor doel gekomen, ontbreekt de zgn. „finish ing touch". De afwerking van de schoten is niet bijzonder, waardoor de Hermes-doelman, die mede goed in conditie was, geen kans geeft. Het spel is nu in handen van Olympia, dat een beslist overwicht heeft. Even- I wel de uitvallen van de Schiedammers I blijven gevaarlijk, tot plotseling een I minuut voor rust, een voorzet van I links door den Hermes-middenvoor I keihard en onhoubaar voor Wagner wordt ingeschoten. 01. Na de thee is Olympia direct ster ker, doch weet dit niet in doelpun ten uit te drukken. Voor doel ont breekt het pittige, juiste schot. Hij een der uitvallen van liermes heeft Olympia weer pech ais v. Iterson de bal tegen de hand getrapt wordt en de scheidsrechter een strafschop toe kent, die, goed genomen, Hermes 2e doelpunt oplevert. Dan weer wordt het spel meest in het midden van het veld gespeeld, en blijft de strijd zeer spannend, vooral door het goede sa menspel van Olympia's voorhoede. De keeper van llermes is echter niet te passeeren en houdt zijn doel op keu rige wijze schoon. Ook Wagner zet zijn beste beentje voor en houdt eeni- j ge zeer gevaarlijke schoten. Dan w het spoedig tijd en heeft Her mee met 20 gewonnen. Een uitslag, die ab soluut de verhouding niet weergeeft, en eerder omgekeerd had moeten zijn. Over het algemeen was het een aan- I gename partij voetbal. I T.O.P. bezocht gisteren Excelsior" I te Rotterdam. Met een zeer slecht elf tal wisten zij ten slotte een gelijk spel te bevechten, 1—1. j Gouda 1 verbaasde heel Gouda door op eigen terrein van Alphen te ver liezen met 2—1. Volksweerbaarheid verloor ook op eigen terrein en wel tegen Schoon-:, hoven met 5—0. Olympia III moest tegen de Struis - met 1—0 het onderspit delven. Gouda II won van T.O.P. op het terrein van laatstgenoemde met 2—0» Schoonhoven II ontving T.O.P."1 en werd met 4—2 verliezer. De belangrijkste uitslagen zijn ver der Ajax—Sparta 2—2. D.F.C.—Quick 3—1. V.O.C.—Haarlem 1—2. H.B.S.U.V.V. 5-1. H.F.C.—H.V.V. 2—3. Volharding—Allen Weerbaar 2—5. ConcordiaD.V.V. 11. Blauw witV.U.C. 50. SpartaanNeptunus 51. Alcmaria Victrix—S.V.V. 21. Hercules—Kampong 1—0. D.E.C.—Edo 1—3. R.A.P.V.V.A. 1-6. FeijenoordGroen Wit 11 Fortunade Concordiaan 20. 't Noorden—C.V.V. 21. BelgiëDuitsehland 62. Vliegen. Pégoud. Het comité voor de vliegdemonstra- ties met Pégoud heeft Zaterdag toe stemming verkregen om met Pégoud op Duindigt op 13 en 14 December a.s. te vliegen. Het comité staat ook in onderhan deling met andere vliegers om op de zelfde dagen op Duindigt te vliegen en is voornemens een premie uit te loven aan wie de verbeterde acroba tische toeren van Pégoud nadoet. Onze Nederlandsche vliegers in actie. Profiteerend van den bgzonderen fraaien najaarsdag, hebben een tweetal onzer Nederlandsche aviateurs, Honri Wijnmalen en lt. Versteegh, gisteren zeer mooie vluchten volbracht. Luitenant Versteegh maakte Zon dagochtend met z'n Farman-tweedek- ker een mooie overlandvlucht van Soesterberg. Zondagmiddag werd door denzelfden aviateur een schitterende vlucht gemaakt, waarbij hij eene hoogte van 3000 meter bereikte. Door zijn prachtige verrichtingen, schaart deze militaire vlieger zich tegenwoordig onder de bekwaamste Nederlandsche luchtvaarders. Henri Wijnmalen is bezig zijn vroe gere vermaardheid glansrijk te hor- winnen. Gisterochtend steeg hij om 8.15 te Soesterberg op, volbracht eon tocht overKampen, Lemmer. Sta voren, Enkhuizen, Amsterdam, en kwam, na deze fraaie verrichting, te Soeterberg terug. Te 2 15 u. vertok hij opnieuw. Do -Juchttocht ging thans over Amsterdam Haarlem, Scheveningen, Den Haag, qn werd te 4.15 te Soesterberg geëindigd. Wijnmalen, die vliegt met een eendek- ker-Deperdussin, vertelt van zijn avia- tische plannen weinig meer dan zrjn stellig voornemen om de volgonde dagen groote vluchten boven ons land te maken. Het eigenaardige toestel, dat door vorm en kleur, veel aan een reusachtige katuil doet denken, zal dus zeker nog wel op vele plaatsen in ons land waargenomen kunnen worden. (Maand. Crt.) GOUDA, 24 November 1913. De Bioscoop-salon „Gouda Vooruit" geeft deze week als hoofdnummer „Liefdes-intrige", een tooneelspel in 3 acten, waarin de hoofdrol vervuld wordt door do kino-artiste Suzanne Grandais. Deze „Branche"-film is een alleraardigste, vol van leuke tooneel- ties, vooral door het spel der artisten. Een 2-tal komische nummers en een natuur-opname uit het wilde Westen aBij de Cow-boys", waarvan het eerste gedeelte ons slechts kon bekooren. De directie heeft thans een nieuwe explicateur geëngageerd, den heer Kaljee. En, het moet dadelgk gezegd, deze verandering is een verbetering. De heer Kaljee legt de beelden onder houdend en duideHjk uit en is onge twijfeld een aanwinst voor de bioscoop salon. Zijn stemgeluid is nog wel een beetje sterk voor de kleine zaal, doch dat zal binnen korten tijd wel beter worden. Verdronken. In den nacht van Zaterdag op Zon dag is van een der booten van de Reederij de IJsel, tusschen Haastrecht en Hekendorp de 24-jarige ongehuwde schipper v. O. van het dek der boot gegleden en te water geraakt. Hoewel terstond pogingen tot red ding werden aangewend, mocht het niet gelukken den drenkeling direct op te halen. Toen deze na korten tijd werd bovengehaald waren zijn levens geesten reeds geweken. Het lijk van den man is naar diens woning aan de Spieringstraat alhier overgebracht. De „Witte Bioscoop" heeft deze week een zeer uitgebreid programma. Behalve de gewone opening door het Internationaal Journal en een mooie natuuropname van Venetië, worden vertoond één groot en twee kleinere drama's, een tweetal komische num mers waarin de explitJHBÏlTraardigst was en als extra-nummer De Onaf hankelijkheidsfeesten in Gouda. Van alle nummers zal ongetwijfeld dit laatste wel het meest de aandacht trekken. Wie van de Gouwenaars zal niet gaarne nog eens de feesten in onze gemeente willen zien, door de bioscoop op het doek gebracht? Wie van de deelnemers aan den optocht en de aubade wil deze week niet eens trachten zich zelf uit do menschen- massa op te sporen De film toch bevat van optocht en aubade o.a. een opname en van de gevelverlichting van „De Witte Bioscoop". Ongetwijfeld zullen velen De „Witte Bioscoop" deze week een bezoek brengen. Zedenmisdrijf. Door de politie is hedenmorgen te zijnen huize aan de Markt aangehouden zekere R., verdacht van hot plegen van ontuchtige handelingen met minder jarigen (Overtreding art 247 W. S.). De aangehoudene is ter beschikking der justitie gesteld. Omtrent deze arrestatie kan nog het volgonde worden medegedeeld Reeds gisteren was aan den onder-inspecteur van politie Roos opdracht verstrekt dezen persoon te arresteeren. Gisteren avond laat trof genoemde onder inspecteur den gezochte aan in een winkel aan den Kleiweg en verzocht hem daar mede te gaan naar het po litiebureau. Deze gaf hieraan gevolg, maar oensklaps zette hij het op de "*K lei weg op een loopen en holde hg do St. Anthoniestraat in, gevolgd door den onder-inspecteur. Het was dezen laatste echter niet mogelijk zijn arres tant te achterhalen en daarom loste hij, teneinde hem schrik aan te jagen, twee schoten in de lucht. Inplaats van zich daardoor van zgn stuk te laten brengen, holde de vluch teling voort naar zijn woning aan de Markt. Terstond werden nu politie maatregelen genomen teneinde ont vluchting te voorkomen. Aan voor- en achterzijde worden politieposten ge plaatst. Vanmorgen nu is de politie het huis aan do Markt binnengedron gen, heeft R. gearresteerd en heeft huiszoeking daar gehouden. Zoowol gisterenavond laat als heden den gehcelon voormiddag waren vele nieuwsgierigen voor het perceel om te zien wat er gaande was. Boskoop. Tengevolge van de uit breiding van do werken-in-eigen-be- heer dezer gemeente, zullen een vaste gemeente-timmerman cn baggerman tegen 1 Jan. a.s. worden aangesteld. Waddinxveen. In de wagonma kerij van den heer D. Verlieul aan het Dorp ontstond Zaterdagochtend brand in do werkplaats waar een vijf tiental grooto en kleine wagens opge steld stonden. Deze werden alle een prooi der vlammen. Oorzaak is on bekend. Verzekering dokt gedeeltelijk de schade. Krimpen a. d. Lek. Aan de aan nemers, de heeren J. Groeneveld Tz. en C. Halewijn, is door den heer L. v. d. Weiden opgedragen het bouwen van een blok arbeiderswoningen. Lekkerkerk. Dr. D. N. v. Gelde ren alhier, heeft bij den 15-jarigen slagersjongen, Marinas v. d. Graaf, alhier bloedvergiftiging in hevige mate geconstateerd. Oudewatev. Bij de Vrijdag ge houden stemming voor ouderlingen en diakenen in de Geref. Kerk alhier, werden gekozen tot ouderlingen de heeren I. Bos en A. Gelderblom en tot diaken de heer J. van Doornen; herstemming tusschen do heeren C. Van Baron en S. Van Es. Reeuwijk. Ds. M. Stadig, alhier, komt voor op een tweetal voor pre dikant bij de Geref. Kerk, te Ezinge (Groningen). Allerzielen, een zinne beeldig spel in 3 bedrijven van Horman Heijermans. N.V. Too- noelvereeniging, Dir. Herman Heijermans. De Tooneolvereeniging van Heijer mans hoeft gisterenavond in den Nieuwen Schouwburg uren van ge- nioting gegeven aan de talloos velen die bet gebouw zoo goed als geheel vulden. Heijermans' kunstwerk „Allerzie len" werd gegeven, zeer ten onrechte door de r.-k. Nieuwe Zuid-Hollander betiteld als het „beruchte stuk", waar in de Roomseh-Katholieken worden boleedigd. Wij hebben gepoogd in Heijermans' werk en in de opvoering iets te ontdekken wat aan een R.-K. biad bet recht zou kuuüeu geven met zulk een vuige aautmiUiug voor üeu dag te kouieu. Wij bibben bei aiet gevonden. Noch iu Kei stuk zeil, noch m de opvoering is faet ons mo- geu gelukken, iets kwetsend te zieu voor den K.K. godsdienst. De inhoud vau dit stuk, zoowel als het spel ge- veu weer de tegenstelling van groot heid vau karakter eu zelfopofferende helde tot deu naaste eu van het kou de eyuisme, dat elk gevoel vau liefde eu vriendschap verstikt. Drie figuren treden op den voorgrond, pastoor Nansen, het hoofd der parochie, Kita de vrouw, die in deeruiswaardigeu toestand voor de pastorie neergeval len, door pastoor Nausea in huis wordt genomen en daar moeder wordt, en ten slotte pastoor Bronk. Pastoor Nansen is nog slechts kor- tijd in zijn parochie werkzaam, maar heeft in dien korten tijd toch reeds de ervaring opgedaan van de zelf zuchtigheid van velen zijuer parochi anen. üp een morgen na de mis wordt voor d% pastorie op straat lig gend aangetroffen een vrouw, die weldra moeder wordeu zal. Pastoor Nansen, begaan met deze arme, neemt haar op in zijn huis, staat ziju eigen bed ai en dóet al datgene wat zijn goed hart hom ingeeft te doen. Een paar dagen van groot lijden voor de vrouw verstrijken eer zij moeder ge worden is. Dan wordt haar kindje op advies van den dokter aan een andere vrouw ter verzorging gege ven. Na eenige dagen herstelt do moe dor zoover dat zij het bed tijdelijk mag verlaten en de pastoor stelt haar zijn eigen kamer eenige uren ter beschikking om haar te doen genieten van de heerlijke frisscho zee lucht. iutusschen is in het dorp het gerucht rondgegaan, dat in de pas torie een vrouw en moeder is geher bergd, die een zeer ouguustig verle den heelt. De koster Laugebier en de wethouder van Dalen hebben het ge rucht tot het onderwerp van hun ge sprek gemaakt, de koster praai or op geheimzinnige wijze over mot de huishoudster jullrouw Co eu van Da len verhaalt het geval iu geuren en kleuren in de herberg. Pastoor Nan sen wordt in deze schuldig geacht. Hij had die deerne niet iu huis moe ten nemen; de pastorie te daarmede ontheiligd. Van Dalen tot het pas toor Nansen zeggen eu brengt ter ondersteuning van ziju woorden pa pieren als bewijsstukken mede, die de pastoor weigert in te zieu. Pastoor Nanson zegt in deze niet te vragen naar papieren over deze vrouw. Voor hem had alleen gegolden, dat deze vrouw verkeerde in omstandigheden, dat hulpbieden zijn plieht waé.»i)ieu plicht wilde en zou hij handhAt'Oti tot het eind. Dau verschijnt pastoor (üronk ten tooueele, en deze keurt het op treden van van Dalen goed. Hij noemt het oen daad vau groote onvoorzich tigheid dat deze vrouw in de pasto rie is opgenomen eu nog daar ver! blijft en dringt aan haar terstond het huis uit te zetten. Pastoor Nansen laat zich niet overreden, zijn men- schenplieht is hem hooger dan zich storen aan lasterpraatjes of oproerig vertoon. Pastoor Bronk gaat heen, ontstemd en dient een klacht in tegen zijn vroegeren vriend bij deu bis schop. Deze waarschuwt pastooi' Nan son de vrouw terstond weg te zen den. Ook aan dit bevel wordt met gehoorzaamd. Dan volgt de schor selling en de tijdelijke aanstelling van pastoor Bronk tot pastoor der pa rochie. Deze zal doen wat de bis schop eischt. Hij gehoorzaamt zijn gebieder onvoorwaardelijk. Rita heeft zich intusschen doen ken nen als een vrouw met een treurigen levensloop, llard was haar jeugd, zwaar haar verder bestaan, kommer en ellende haar doel., Zij is in aan raking gekomen met een zeeman» die haar trouw heeft beloofd, en uit deze verhouding wordt eeh kipd geboren. Wijl des zeoinans moeder was over leden, had zij gevonden oen gesloten deur eu geen raad wetend, was zij neergevallen voor de pastorie, waar zij was opgenomen. Haar uitingen te genover de pleegzuster en tegenover pastoor Nansen, getuigden van harts tocht, van levenslust, van opstand tegen de maatschappelijke toestanden, die haar ouders, haar broeder en zuster hadden vernietigd, van groote smart ook bij het vernemen van den dood van haar kind. Drie figuren noemden wij ze: de een, de waarachtig vrome mensch, de ander, zich vasthoudende aan het dog ma der R.K. kerk; deze beide in botsing tegenover elkaar; de derde, de hartstochtelijk aan het leven ge hechte vrouw, die haar kind als het hoogst op aard beschouwt. Prachtig werden deze figuren uit gebeeld. Willem van der Veer die de rol van pastoor Nansen ver tolkte, deed dat op een wijze, die bewees dat hij doorvoelde hetgeen hij sprak. Zijn rustig, warm-aandoixid geluid stelde hem in staat aan zijn optreden te geven het sympathieke dat zoo gaarne in een geestelijke wordt gezien. Het moment, waarop hij stond tegenover pastoor Bronk (Joh. Brandenburg J r.)f ver dedigend zijn handelwijze met al den gloed zijner innige overtuiging zijn menschenplicht gedaan te hebbentoen hij het uitsprak te staan, recht op, ongebroken, was ouvergetelijk. Bij open doek werd hem daarvoor luide hulde gebracht. De heer Brandenburg Jr., als pas toor Brouk de handhaver vau hot gezag der kerk bovenal, hoeft aau ziju rol eeu goede vertolking gege ven. iu hem was geen zweem van gevoel, het was alles even koud, zijn raadgeving klonk als eeu be dreiging eu was het ook inderdaad. Met list, zoo noodig met geweld, zoo iprak hij het uit, moest hel lijkje vau het kind worden verwijderd. Zijn gebieder gebood. De rol van Rita werd door mevr. Julia Cuypers schitterend ge speeld. Haar spei gaf ten volle uit drukking aan haar gemoedsstemming. I)e vertolking van deze rol was su perieur. Wij hebben één opmerking. Het komt ons voor, dat Mevr. Cuy pers in kleeding zoowel als iu ge laatsuitdrukking niet typeerde de vrouw uit het stuk, die omgang hoeft met een zeeman, vooral niet met een, zooals iu het laatste bedrijf ten ,too- neele kwam. De heer J. van der Pol gaf een merkwaardige koster Langebior te zien. Hij was werkelijk een type; zijn ongunstig voorkomen, zijn kra kende stem, zijn: ik weet niks, ik zie niks, ik zog niks, gaf aan zijn optreden iets onsympathieks, hoewol er toch ook veel komieks in lag. Mej. Hesje van li ij k was oen aardige juffrouw Co, vroolijk eu mon ter, 4en koster gaarne in 't ootje ne mend, en toch goedhartig. Do fol van de pleegzuster werd door Mevr. R a n u c c i-B e c k m a n zeer goed woergegevon. De heer G. J. van Staalduijnen was als Dr. Geert wel wat statig. Dhr. Joh. Schmidt was als wethouder van Dalen wei nig autoritair. De opvoering van Allerzielen was voor auteur en gezelschap gjs- toren een groot succes, door de her haalde en luide bijvalsbetuigingen, die na olk doek weerklonken. Naar wij vernemen zal de Liberale Unie op 20 Deo. te Amsterdam een algemeone ledenvergadering houden, waarin o.a. zal worden behandeld het puntsamenwerking der vrijzinnige partijen. 4048 SÏAATS-LOTERIJ. lstoKl. Trekking van Maandag 24 Nov. No. 9060 en 20484 ieder f 1500. 4496 f 1000. 4805 en 18580 ieder f 200. 2729, 3366, 8794, 12974,13843 en 20844 ieder f 100. Prgzen van f 20. 08 80 189 240 857 50 08 461 87 08 584 90 016 700 860 00 81 87 050 08 02 1012 70 1120 58 00 1311 00 06 85 06 1411 01 87 1618 76 79 1610 82 81 1781 1847 60 00 9074 02 2100 27 82 00 05 2210 88 9416 16 47 74 2580 64 01 2081 50 2728 24 2071 2057 8011 22 2B 47 8100 73 78 8218 8814 88 8488 08 8605 08 90 8800 0 92 67 68 02 8786 74 01 8882 88 8004 22 24 98 4017 41 04 06 4170 00 4200 4800 18 70 4417 4647 08 80 4827 76 85 4706 10 28 75 4820 04 86 01 4010 20 6006 78 6111 57 00 6274 6877 5480 6640 6606 8800 10 16 6081 6002 76 79 89 0100 14 80 00 07 0906 80 0896 57 6400 82 40 52 6501 17 6686 64 07 0785 0827 70 6065 84 7048 86 7104 68 7818 80 85 7428 08 91 7570 7628 82 7707 7028 8017" 60 08 8102 8200 48 08 80 8488 42 48 8501 70 8680 00 04 8772 75 80 88 8858 OH 8040 9007 62 86 9102 10 84 98 6406 10 19 26 90 41 8610 40 72 84 87 07 9608 18 17 80 81 82 9788 60 0811 48 70 0040 80 10007 50 10108 10246 88 10888 10487 10696 86 84 10600 66 00 10824 68 81 85 10Ü1H 75 78 85 00 11040 11146 58 11280 62 07 11824 74 06 11420 11518 61 11655 11791 11821 11018 29 51 62 12078 08 12117 12208 80 12400 48 67 84 06 12650 64 19888 47 86 01 12898 47 19018 14 17 68 18000 18119 46 BI 18211 60 81 00 05 18828 18457 78 18614 18 88 64 77 06 18608 18715 80 Si 18800 98 24 4V 18012 88 08 14029 82 88 14196 49 48 14985 46 64 14860 14498 87 14687 14090 14704 14818 60 66 61 80 14990 48 40 50 08 70 16010 01 16140 46 08 81 98 16958 67 16504 81 80 16086 06 74 81 15748 50 16865 15098 50 10080 40 48 91 96 16167 16258 06 78 16808 16402 46 08 06 16066 10706 16824 08 10021 24 46 81 94 17022 85 84 17196 88 17262 81 17820 46 17414 27 68 82 02 17668 17005 80 17766 17824 17010 17 80 18000 28 80 40 75 80 01 18257 18818 86 18100 18 86 71 18528 81 46 76 18818 55 70 18788 18811 87 47 18065 71 WOO 48 66 10170 10968 10006 88 10618 86 68 86 10682 10700 10886 10052 67 70 90051 88 90106 22 60 70 20200 17 50 98 20891 90482 88 20634 64 99 20627 87 45 62 90787 (18 20806 18 98 20002 MARKTBEKICHTEN. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien goede aanvoer, prijzen waren voor iste kw. 43, 2e 40 en 3e 35 cent per hall kilo. Vette Kalveren, reclel. aanvoer, lste kw. 85, 2e 32, 3e 27 cent per half kilo. Vette varkens goede aanvoer lste kw. 26'/a, 2e 26'/2, 3e 22 cent per half kilo. Schapen en lammeren goed aan gevoerd. Handel in vet vee, schapen en lam meren traag, prijzen iets lager. Vette varkens lager in prijs, afloop slecht. Vette kalveren prijshoudend. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 770.5 te Horta, laagste stand 737.1 te Sey- disfjsrd. Verwachting tot den volgenden dag Zwakke tot matige winden uit zui delijke richtingen, nevelig tot betrok ken, later tijdelgk opklarend, waar schijnlijk eenige regen, .iets zachter. TWEEDE KAMER. Vergadering van heden 1.30 u. VoorzitterMr. H. Goeman Borgesius. Indische Begrooting. De heer Schaper (s-d) bespreekt de koelieordinantiën en Vraagt inlich tingen over het rapport van Mr. van Blommesteijn. De heer de Savornin Lohman (c-h) maakte enkele opmerkingen over de motie-Mendels. Het eerste deel accepteert hij. Hij betreurt echter dat de geringe straf van beklaagde niet gemotiveerd is door het Hof. De Minister vanKoloniën. de heer Pleyte, beantwpordde do spre kers. (De zitting duurt voort.) ld. Vorige Koer». 76'/, heden. 783/, VAN DEN' 23 NOV. 1913. SttatsloeBlueen. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1900 5 pet. ld. Obl. (Gr. Russische Snw.mij) 189$ 4 pot. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id. Obligatie 6o Emis sie 4 pet. Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico AfL Binnenland Obl. 6 pet. Brazilië Funding Lee- ning 5 pot. d.' Obl. 1889 4 pet. Venezulea Dipl. Schuld 1905 3 pot. Bank- en Credlet-lnstel llntren. Fed. Bankaandeelen Industr. Onderneiniugen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting Refining Co. Cert. v. Aand Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A, U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aan Kul. Credlet lnstell. en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mg.C.v.A. Mijnbouw MUen Ketahoen" Mijnbouw Mg. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petrolenm-Ondern. Dordscho Petroleum In dustrie Mg. Gew. A. Kon. Ned. Mij. totExpl. v. Potr, Bronn. C.v.A. Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A. Scheepvaart M(jen. Ned. Am. Stoomvaart" Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zoe- land" Preferente A Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A, Tabak-Oudernem linten. Bindjey Tabak Mij. A, Diversen, Maxwel Land Gpant Cert. v, Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. 8po«r weren. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-W eenen Spoorwegmg., Aand. dito dito Act. do Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij, Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A Wabash Gew. Aand Premleleeningen. AmsterdamAand. 3 pet. Hongarije. Tneiss-R gulirungs-Ges. 4 pet. GELDKOE Prolongatie 43/4 pCt. Nat. Staatsf. luier, Buitenl. weinig varieorend, Amerikanen stil, Tabakken stil, Petroleum lusteloos, Culturen be perkten omzet, Mijnen vast, Rubbers prijshoudend. 81"/,. 813/, 601/, 100 87'/, 89 83'/, 90 /b 37»/,„ 101'/, 76 67 64'/. 48s/, 43»/,, 62'/,, 23'/, 5f>«/, 55s/, 2263/, 245 1893/4 2273/, 247 15 15 160 20'/, 20'/, 184 184'/, C22 627 625 199'/, 199'/, 119'/, H93/, 3'/, 3'/, 103'/, 3 2,5/,« 8',',, 91'/ 97'/ G33/„ 61'/, 185'/ 94'/ 92 261/ 26''j 137'/ 43/, 4 8 99'6/, 99'7, 143'/ 1R8. a

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2