biedingen sdel, MEER I EEN MP - \’o 12337. Donderdag 27 November 1913. 52e Jaargang. Keest*lagen. Zon- behalve en I00M- Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Bulten laxxd.. Buitenlandse^ Nieuws. FEUiLLUTOX cVaimalijR Bsminó. Courant wecei. tién koste» slechts betaling: rt lit Blad. I>Ti®VL-ws- ezx ^kd.-vertezxti®TolsLd. voor O-oixda- ezx Oxxxstre3s:ezx. Verschijnt dagelijks ‘erkooping nt geld) HIK, IECEMBER 1913, e 9 uren aan het KOEMAN, Telefoon Interc. 82. CHINE GOBipleel, KETEL en APENDAGES xl Xj-A— KENNISGEVING. Belastiig op Opeabare taakelijkWoi. Telefoon Interc. 82. mgewezen is dezen >1 1 aan het Bureau liefde op do beter- men Vrij bewerkt door AMO. uitsproken, dat leden van den van deze belas- in de 5, voor elke regel een de GOI IffilE COURANT. man Zn., Gouda voor de behandeling der motie, ingediend j.i., Fluweelensingel mn van den te Jen len het voor Gouda aai weg ook te volgen.’ draaimolens, carouseels, hippodro mes, luchtechommela, schiettenten en dergelijke tot vermaak strekkende in richtingen of toestellen; g. wedstrijden, veld- en andere open luchtspelen, tentoonstellingen en voor drachten, wanneer zij gewinshalve worden gebonden of daaraan verbon den is eene vermakelijkheid, waarop deze verordening van toepassing is; en verder h. in het algemeen alle uitvoerin gen, voorstellingen, vertooningen, en ondernemingen, waarmede aan het publiek ongeacht of voor de toe lating eenige beperking wordt gemaakt gelegenheid wordt gegeven om zich te vermaken of genoegen te verschaf fen, hetzij tegen betaling, hetzij om niet, in gebouwen, gedeelten van ge bouwen, tenten, tuinen op terreinen op den openbaren weg of op andere plaatsen. Wij willen de hoop het meerendeel van do Raad het onbillijke ting en de bezwaren aan de heffing verbonden zal inzien, en dat zij hun stem daartegen zullen verheffen. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaalf 1.25 Idem franco per post„1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad«1.50 Idem franco per post.1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenoiflen aan ons Bureau: Markt 31, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren. en Woningtoez. iderstandscommis- wij geregeld tijdig ^en ontvangen van arten, vermakelijk’ eze dan in onze n. houten en andere ?bare Meubelen, en, Vloerkleeden en en Beddegoed, ardewerk, Koper, n wat verder ten aangeboden. ags te voren van ;ot 4 uur. erkocht op 2 DE* is J. Koeman van het bedrijf. 2 en van 24 uur )9. haakbord 8% uur, jz. Studie en Prop. houwburg, 7% svoors telling. nie 8 u. Ned. Bond hi. Spr. Mej. Staas, INRICHTINGEN WELKE GEVAAR, SCHADE OF HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA, Gezien art. 8 der Hinderwet: Doen te wetens Dat zij vergunning hebben verleend aan de firma P. Goodewaagen en Zoon en hare rechtverkrijgenden tot het uitbreiden harer Pijpen- en Aardewerkfabriek door bijplaatsing van een oven en twee schoor steenen in het perceel aan het Jaagpad No. 8 kadastraal bekend sectie A No. 4491. Gouda, den 37 November 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, J. VAN HEUSDE. Balder schertsend. „Wanneer ik aan je zijde sta, wat zou je dan blootstel len tegenover zoo’n knaap? We moe ten dit offer aan de waarheid bren gen en ons geweten zuiver houden.” „Nu begrijp ik je werkelijk niet meer,” zeide zij en zij werd onaan genaam gestemd door de gedachte dat zij tegen Jordan zou moeten getui gen met hetgeen er in haar teeken- kabinet- was voorgevallen. „Het was toch een bewijs, dat hij vertrouwen in ons stelde, toen hij zoo openhartig sprak.” „Vertrouwen en doodslag,” spoRt Balder. Zij sloeg dp oogen naar hem op, en toen kwam er bij haar een gevoel van afkeer hoven. Hij keek haar zoo listig aan, dat zij opeens liegroep dat Balder niet zoo’n goedgeloovige hals was, als zij eerst gemeend had. „Heb je daarbij iets te vreezen?” vroeg hij langzaam. „Hoe kom je op die gedachte?” vroeg zij met een gedwongen lachje. „Doe en zeg voor mijn part wat je wilt. Ik meende slechts, dat de per soon van je verloofde....” „Ik aanbid je,” fluisterde hij en kuste haar. „Maar laat mij eerst de rekening met dien ellendeling vereffe nen- Zoolang die in vrijheid rond loopt, ben ik niet zeker van mijn vermogen en wat erger is mijn leven.” Deze woorden werkten krachtiger dan al het andere. Zij verschrikte Emqelamd. Ulster. Gisteren heeft te Dublin oen verga dering plaats gehad van 600 700 deelnemers, waarin besloten werd tot oprichting van een nationaal vrijwil ligerskorps, ten einde de gemeenschap- pelyke rechten van het geheele lersche volk te waarborgen on te handhaven. De oprichting dient als een uiting van een nationalistische beweging be schouwd te worden in tegenstelling met de gebeurtenissen in Ulster. Een groot aantal aanwezigen toe kende op de lijsten in: de leden van den (Larkinschon) bond van transport arbeiders verzette zich levendig tegen de oprichting. Amerika. Zondag jl. heeft men op don Loc kawanna-spoorweg (V. 8.) voor ’t eerst practisch gebruik gemaakt van de draadlooze telegrafie op oen rijdenden plotseling tegenover Hockner stond. „Luister eens,” zei hij vertrouwo- lijk en schoof zijn arm door die van Hocknor. „Ik heb zooeven kostbaar nieuws over Jordan gehoord.” En hij Vertelde hem alles 'haarfijn, wat hij uit Elfride had kunnen krijgen. „Ah, mooi zoo!” zei Hockner, die aandachtig geluisterd had. „En nog iets maar deze mede* deeling is van strikt particulieren aard. Naar ik vernomen heb, werd er gesproken over een som golds, die bij Jordan gevonden moet zijn. Mijn aanstaande vrouw staat bekend om haar goedheid; zij is gewoon be- leodigingen te vergelden met welda den. In dit geval heeft zij het echter niet gedaan. Aanvankelijk geloofde ik, dat zij weer zoo gehandeld zou hebben; maar daarin heb ik mo ver gist. Mevrouw von Karstenbrook heeft haar vroegeren schoolvriend met geen cent ondersteund.” Hockner scheen nooit van Elfride» goedhartigheid gehoord te hebben, en schoen zeer ongeloovlg op dat punt. Hij kon niet nalaten vluchtig te glim lachen. „Wees maar niet bezorgd,” zei hij, toen Balder hem als om een ant woord aankeek. „Dat punt zou toch niet in aanmerking komen voor Jor dan de goedhartigheid van mevrouw von Karstenbrook aanvoerde om zoo zich te rechtvaardigen.” (Wordt vervolgd) gevonden uit de directe heffingen. Bij wijziging der progressie van de in komstenbelasting voor de hoogste in komens kan daaruit nog een niet on aanzienlijke bate voor de gemeente kas worden gehaald. Bij de beoordeeling dezer motie- Muijlwijk dient voorop te worden ge steld of het daarin bedoelde billijk kan worden genoemd. Naar onze meaning is dat niet het geval. Elke belasting, die drukt op een deel der ingezetenen zonder dat daarbij rekening wordt gehouden met de draag kracht, is in elk opzicht verwerpe lijk. Bovendien wordt door een derge lijke belastingheffing, uitgenomen de talrijke onbillijkheden, die door be paalde uitzonderingsgevallen worden veroorzaakt, in stede van bevordering van veel, wat tot veredeling, tot op heffing van den inensch kan worden gedaan, dit moeilijk gemaakt of be lemmerd. In plaats van aanmoediging van dc kunst, hetwelk «eer zeker ligt op den weg der gemeente, Wordt door het opleggen van een financier len last een hinderpaal geworpen op dien weg. Is bij de totstandkoming van den Nieuwen Schouwburg hier een bepaling getroffen, waardoor aan minder bedeelden de gelegenheid ge opend wordt tot bijwoning van too- neel- on andere voorstellingen in dien Schouwburg, noodzakelijk «al het worden dat de toegangsprijzen wor den jmrhoogd en dat niet alleen voor de minder-Iiedeelden, waar bovendien voor alle bezoekers van die voorstel lingen. In andere gemeenten in Neder land en elders worden schouwburgen van gemeentewege gesubsidieerd. In Rijnland, zoo werd dezer dagen aan de N.R.Ct. gemeld stelt de gemeente lijke overheid voor tooneelvertoonin- gen oen lokaal kosteloos beschikbaar voor een aantal voorstellingen, zorgt zij voor de reclame en garandeert zij zelfs een minimum bedrag voor het theaterbezoek. Indien een belasting als door den hoer Muijlwijk bedoeld, hier zou worden ingevoerd, dan zou volgens de Ontwerp-verordening in Arnhem voorgesteld (en na discussie in den Raad verworpen) onder tooneel- voorsteilingen en andere vermakelijk heden worden verstaan: a. tooneel- en bioscoopvoorstellin gen en vertooningen; b. muziek- en zanguitvoeringen (en daaronder begrepen die, gegeven op automatische instrumenten) en dans partijen c. circussen, paardenspellen en der gelijke inrichtingen; d. café chantente en dergelijke; e. tafelconcerten De Balkan. Nu de Balkan-oorlog is afgeloopen, doet het merkwaardig aan, dat plot seling de Matin komt met de verdra gen, die indertijd Bulgarije en Servië hebben gesloten en die gaat pubÜcee- ren. Welk belang of er voor dit blad en dif geeft natuurlijk slechts den tekst omdat een bepaalde staatkundige groep daarin voordeel ziet, kan gele gen zyn om thans, nu alle verwikke lingen voorbij zyn, opnieuw het oude twistpunt naar voren te brengen, is onbegrijpelijk. Vermoed wordt dat de entente-politiek er voordeel in ziet om op dit oogenblik in zekere kritigen ontstemming te wekken. Zooals be kend is vertoeft Czaar Ferdinand van Bulgarye op het oogenblik in Weenen en uit de bepalingen die de Matin thans van de militaire conventie mee deelt, blykt, dat het verbond tusschen Servië en Bulgarije voor een groot gedeelte was opgezet tegen Oostenrijk. Art. 3 van de militaire conventie luidde als volgt: nZooOostenrijk-Hongarije Servië aanvalt, zal Bulgarije gehou den zijn onmiddellyk oorlog te verkla ren aan de monarchie en zijn troepen of ten minste 200.000 man naar Servië te zenden, zoodat deze vereenigd met de Servische strijdmacht, offensief of 26) - „Dat juist schijnt een groote mis daad te wezen in de oogen van den verdediger”, schertste hij, „en zelfs Yt jij zal ook wel getuigenis moe ten geven, beste Elfride. Je weet hoe bleek en verstoord Jordan na den moord in het salon bij je kwam.”1 „Afschuwelijk, Heinrich!” riep het jonge vrouwtje uit, nu haar eigen dierbaar persoontje in de zaak be trokken werd. „Mij met zoo iets las tig te vallen! Maar zei hij dan niet, dat hij zijn hand met een of ander bevlekt had! Ja, nu herinner ik het mij zeer goed 1” Hij trok haar opnieuw in zijn ar men en zeide: „En zou jij nu zoo’n gewichtige getuigenis aan de rechters willen ont houden? Dat is een spoor, dat van zelf tot de waarheid leidt! Zulk een bekentenis stelt mij bloot, ondanks mijn onberispelijke handelingen,” viel de jonge vrouw in. „Wat ik daareven zeide, deel ik je in vol vertrouwen mede.” „Stelt die bekentenis je bloot?” zei Het komt ons voor, dat de voor steller van deze wijze van belasting heffing zijn motie heelt ingediend zon der eenigermate te hebben nagegaan, aJgezien van het al of niet onbil lijke van een dergelijke heffing wat een belasting op publieke ver makelijkheden in Gouda wel zou kun nen opbrengen, of in verband met de moeiten en kosten, die aan de invor dering verbonden zijn, een dergelijke belasting wel eenig beduidend voor deel zal kunnen opleveren. In de toe lichting van den voorsteller is daar van althans geen woord te vinden. Waar door den hoer Muijlwijk de luxe-slad Arnhem werd genoemd, waar tot een zoodanige belastinghef fing het voorstel werd gedaan, daar hau aan de hand van de daar voor gestelde verordening toch door den voorsteller een begroeting van deze heffing voor Gouda kunnen worden gemaakt, waaruit zou kunnen blijken of deze heffing voor Gouda werkelijk jets zou beieekenen. Nu in verband met deze motie de gemeente Arnhem is aangehaald als voorbeeld, willen wij de aandacht vestigen op de gronden, die in die gemeente geleid hebben tot het voor stellen eener verordening als boven genoemd. B. enW. van Arnhem hebben reeds bij de voorbereiding van de vaststel ling der begroeting voor 1914 te ken nen gegeven dal zij versterking der inkomsten gewenscht achten, óók na dat het percentage der plaatselijke di recte belasting naar het inkomen zal zijn opgevoerd tot het maximum-cijfer 5% 7» Verhooging der opcenten op de personerte belasting wordt door B. en Wniet wenschelijk geoor deeld. Een zoogenaamde straatbelas- ting is reeds efhige malen door den Raad verworpen en een belasting ge noemd onder j van art. 240 der Ge- meente-wet (op bepaalde gebouwen in gedeelten der gemeente) verkeert in vergevorderden staat van voorberei ding, zoodat van de aan de gemeente toegestane heffingen slechts o verblijft een belasting op de openbare verma kelijkheden. De gronden, welke in Arnhem ge leid hebben tot indiening van een ver ordening als bovengenoemd, kunnen niet gelden voor Gouda. De finanei- eele toestand der gemeente is wel al lerminst rooskleurig, doch niet kan worden gezegd, dat nog slechts „over blijft een belasting op openbare ver makelijkheden”. Indien de financiën onzer gemeente versterking behoeven, dan kan dit nog zeer goed worden Gaderde punten, welke geplaatst zijn op de agenda voor de raadsvergade ring op Vrijdag 28 dezer, komt o.a. ook door den heer Muijlwijk in de vergadering van 4 Nov. welke motie aldus luidt: „De Raad noodigt B. en W. uit „tot indiening van een verordening „tot het heffen eener belasting op „tooneelvoorstellingen en andere „openbare vermakelijkheden.” De voorsteller dezer motje heeft in zijn toelichting het volgende gezegd: ,,M. de V. De geineente-huishou- ding wordt hoe langer hoe duurder, er moet hoe langer hoe meer geld komen voor allerlei min of meer noo- dige uitgaven, en daarom M. d. V., komt het mij voor, dat wij ook de wegen, die als het ware zijn aange wezen om te worden ingeslagen tot het verkrijgen van meer geld in de Gemeentekas, moeten inslaan. Daar toe behoort, meen ik, ook het heffen van belasting op tooneelvoorstellin- gen en andere publieke vermakelijk heden. „Als wij eens nagaan hoeveel be lasting betaald moet worden door menschen, die hard moeten werken voor hun dagelijksch brood, dan kun nen wij toch zeggen, waar wij hier een belasting kunnen heffen op zekere luxe, daar ligt het voor hand daartoe ook over te gaan. „Als wij zien, hoe zelfs in een luxe-stad als Arnhem, wanneer mijn inlichtingen ten minste juist zijn, plannen gerezen zijn en een voorstel is gedaan een belasting te heffen op tooneelvoorstellingen en andere open bare vermakelijkheden, en dat zelfs wel tot 10 pCt., dan geloof ik dat PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van I--5 gewone regels met bewijsnummerf 0.55 Elke regel meer«0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. wilde nemen. „Ikhem een milde gift schenken? Wat een dwaas idee.” Zij had even goed kunnen vragen: Waar zou ik hét geld vandaan kun nen halen? Maar op schertsenden toon vervolgde zij: „Wat zijn dat nu voor vragen? Pas op, hoor? Als ik boos word...” En zij dreigde hem meiden vinger. „Dan vraag ik op mijn knieën om vergiffenis en sier uw lieve ron de pols met een tweede armband vol edelgesteenten. Door de geopende deur kwam de stroom van gasten binnen. De gast- vrouwe wist wel niet, waarvan zij dat alles moest betalen, maar in haar ondoorgrondelijke ijdelheid verheugde zij zich toch over den nijd en de be wondering, die haar tot het middel punt van alle beschouwingen maakte. Hockner was onder de eerste gas ten, die het salon binnentraden, welk salon wel een bloemenpaleis leek. De lucht was daar geheel bezwangerd met bloemengeuren, en slechte nu en dan kwam een verfrisschend windje een hertje verkoeling brengen In de druk kende atmosfeer. Overal hoorde men lachen en een schertsende opmerking. Het scheen of de vroolijkheid Balder op den vort volgde. Waar hij zich voortbewoog onder de gasten zijner verloofde, be werkte hij door zijn luimige zetten eene uitgelaten vroolijkheid. Was bet al,een toéval, dat hij zoo „Wat een afschuwelijk denkbeeld Al werd Jordan van den moord vrij gesproken, dan zou je toch je eer niet verdedigen, en een kogel willen wis selen met een man, die wegens ge brek aan bewijs werd ontslagen.” „Engel riep hij uit, terwijl hij haar in zijn armen sloot. Maar weer keek hij haar aan en zei listig: „Je gelooft toeh zeker ook, dat hij de schuldige is Zij zweeg, en zag in den geest nog Wilfred Jordan voor haar staan, met woorden van oprechte lippen. „Geloof je er niet aan,” drong hij langzaam aan. „Wel zeker!” De begeerte naar genot en een le ventje van weelde had een volkomen overwinning behaald op haar weten en op haar gevoelen. In het voorvertrek hoorde reeds vroolljk lachen en praten; de gasten voor het verlovingsfeest kwa men. Balder liet zijn verloofde echter nog niet los; hij ging voort met haar te llefkoozen en zeide: „En een dief is hij ook, Elfride,” want men heeft een som gelds bij hem gevonden, waarvan hij geen re kenschap kan geven. Kan jij misschien dat raadsel oplossen?” „Wel neen!” riep zij ontsteld uit. Zij ergerde zich er ook over, dat men haar op deze manier in verhoor defensief tegen Oostenrijk kunnen op treden. Dezelfde verplichting neemt Bulgarije op rich tegenover Servië zoo Oostenrijk-Hongarije onder welk voorwendsel ook in overeenstemming of zonder toestemming van Turkije zijn troepen in de Sandjak Novibazar doet binnenrukken, en Servië de mo narchie den oorlog verklaart of om zyn belangen te verdedigen zijn troe pen naar dien Sandjak stuurt en daar door een gewapend conflict met Oos- tenryk-Hongarije uitlokt.” Eigenaar dig echter is men in Weenen niet in het minst over die publicatie verstoord, daar men natuurlijk aldaar evengoed op de hoogte was als de Matin. Maar men roemt daar juist nu het optre den van Berchtold, die blükbaar, zoo zegt men, heel goed had begrepen, dat de Balkanbond evengoed gericht was tegen Oostenrflk-Hongarye als togen Turkije. En men laat op niet onduidelijke wijze, de bladen schryven het zelfs voluit, uitkomen, dat hot fiasco, dat Bulgarije heeft geleden, slechts een gevolg is geweest van de anti-Roemeensche staatkunde, die Da- nef en zijn ministerie hebben gevoerd. Wie tusschen de regels kan lozen, voelt er in, het aanbod aan Bulgarije om zyn belangen te verbinden aan die van de monarchie. Was dit vroeger gebeurd, zoo ligt er in opgesloten, dan was de nederlaag zeker niet gebeurd.

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1