r iDEAU. No. 18341. 8 Lycetober 1913.58e Jaargang. XT5.e"CL-ws- exx ^.d-Trerteaa-tieTolebêL voor G-o-utd-st exx OxxxstxoZfcczx. Zon- behalve en Buitenlandsch Nieuws. nenland. B'VLXtexi laxxd- FEL1LLH1ÜA U op dit Blad. I cHaimelijfi Baminó. n. KENNISGEVING. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. Telefoon Interc. 82. Gedichten. In Pracht* 1 Dec. De Nowo- 1'1, i juec. vu cui nationale inschrijving S. Jan Koster, kin- rereld, met vele Af- juf- haar Seeen, met vele Af- alheim, kinderboek ruis. Geheime Weten- e, enz. onder,Redactie ENGA. Eerste Jaar markt te Rotterdam. >remië(nj te melden, een j kort van ver- commiseie voor als was te jARD. Een Rozen- tband f 1*50. IR. Geïllustr. Ency- chtband f 1.25. De Hond. Hand- idenliefhebbers, met Vrij bewerkt door AMO. f 1.25 1.50 1.50 1.90. MAN. De Vroolijke ezelschappen, inhou- lapsspelen, Goochel- als, Droomuitlegger, igen, enz. f 1. De Ridders der en, Rom. in Pracht- inkman Zn., Goeds ftéunie 8 u. Ned. Bond jrecht. Spr. Mej. Statf, EN. Ernst en Boert indschen Spectator. 1.75. onumentale. 4 Deel- ongeveer 250 illustra- EUR. Fabelboekjes, Banden samen f 1.50. IELL. De Wijde, n Prachtband fl.50. 1NNES. Vonken en r. Schetsen, in Pracht- hoopt men, dat een rechtstreeksche schikking met de Armeniërs mogelijk zal zijnzij verklaren zich bereid aan de Armeniërs dezelfde tegemoetkomin gen in te willigen als. aan de Ara bieren. De verwijdering die tusschen Duitsch- land en Frankrijk is te constateeren, heeft dus zijn grond in een politieke fout van Bismarck. De verwijdering die zich tusschen andere landen liet gevoelen heeft soms dezelfde soms een andere oorzaak. Rusland is verbolgen over de tegenwerking die het van Duitschland heeft ondervonden, om dat dit land in 1878 op het congfes te Berlijn Rusland al te veel in zijn anti-Turksche plannen heeft tegenge werkt. Dat Duitschland ook met En geland niet op goeden voet verkeert, vindt zijn oorzaak in economische ver schijnselen. Engeland dat zoo graag de wereld beheerscht, heeft met leede oogen Duitschland als zeevarende mo- Duitschland. BERLIJN, 1 Dec. De van de i_ 1_ a de luchtvaart heeft de prijzen volgt verdeeld: 100.000 mark aan den aviateur Stoeffler voor zijn vlucht van 2078 K.M., en verder prijzen van 60.000 tot 10.000 mark voor zes andere aviateurs. zijn even laag ‘t men bij eiken bij een koop van ÏNBICHTINGBN WELKE GEVAAR, SCHADE OF HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA. Gelet op de artt. 6 en 7 der HINDER WET Brengen ter algemeene kennis, dat op de Secretarie ter visie is gelegd een verzoek met bijlagen van: 1. H. P. H. C. Timmerman om vergun ning tot uitbreiding zijner Meubelfabriek, door het plaatsen van 2 electromotoren van 2 en 3 P.K- in het perceel gelegen aan den Kleiweg No. 3?, kadastraal bekend Sectie B No. 2^34; 2. Gebroeders Boekamp aldaar om ver gunning tot het oprichten eener werkplaats tot het bereiden van drooge verfstoffen, ge dreven door 3 electromotoren van 12%, ia*/, en 1 P.K., in het perceel gelegen aan de Nieuwe Gouwe West-Zijde No. 2, ka dastraal bekend Sectie G No. n8r. Dat op Dinsdag den 16 December 1913 des namiddags ten i1/, ure op het Raad huis gelegenheid is om bezwaren tegen de gevraagde vergunning in te brengen en dat gedurende drie dagen vóór dien dag op de Secretarie der Gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kan worden kennis genomen. De aandacht wordt er op gevestigd.dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet over eenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een of mee» zijnpr leden zijn verschenen teneinde hun be zwaren mondeling toe te lichten. Gouda, den 2 December 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, J. VAN HEUSDE gram uit Peking van den bizonderen correspondent aldaar derjFrankf. Ztg. een krachtdadig optreden van Duitsch land aan. Het meisje was uit de kamer ge gaan en wilde haar overkropt gemoed luchten. Zij werd gemarteld door den doodsangst, als zij dacht aan de tweehonderd mark, die zij te kwader ure aan haar geliefde geofferd had, met schaamte en vreugde tegelijk. O als zij het eens aan haar moeder be kende, maar neen... dat zou haar hart niet verlicht hebben! Doch ais zij moeder eens had ingelicht, hoe het met haar hart eigenlijk stond... neen dat kun immers ook niet, zij zou van schaamte ziek geworden zijn. En dan haar moeder kon jmmers geen ge heim bewaren ook. Neen, in stilte bad en smeekte zij Jordan in haar gedachten, toch over dat geld het stilzwijgen te bewaren. Toen Martha Frans Gehricke de kamer zag binnentreden, trad zij opge wonden naar hem toe. Zij was geen Leeraren-adres. Door 311 leeraren aan Rijks Hoo- gere Burgerscholen is aan den Minister van Binnenlandsche Zaken een adres gezonden, waarin zij te kennen geven, dat zij niet zonder vrees voor teleur stelling de komende behandeling van de begrooting voor Binnenlandsche Zaken tegemoet zien, omdat na de laatste salaris-herziening, beter gezegd salaris-regeling van 1901, waarbij f60.000 salarisverhooging ten goede kwam aan meer dan 250 leeraren, ver deeld over 21 scholen, hun salaris nog steeds moeilijk voldoendete te noe men is. Sedert dien bedroeg de prijsstijging der levensbehoeften bijna 25 pCt. en hun salaris is steeds gebleven ver be neden dat van andere groepen van ambtenaren, met wie zij mogen wor den gelijkgesteld. Hun salaris is h.i. niet toereikend om een gezin naar be- hooren te onderhouden en om deze reden verzoeken zij dat de Minister alsnog die maatregelen moge treffen, die aan dezen noodtoestand een einde zullen maken. JER. Uit het Leven let Leven der Liefde reld. De 2 werken in men f 3.80. loggeli, Roman, in >0. »e Koning van den 1, in prachtb. f 1.90. kiezen Engeland. Volgens een bericht in de Engelsche bladen, zal de luchtvloot binnenkort met vier nieuwe bestuurbare luchtbal lons versterkt wordeneen van het stijve Zeppelin-type en drie „Parse- vals”. die alle bij Bickers in Barrow gebouwd zullen worden. Het Zeppelin- schip zal 540 voet lang zijn, en 850.000 kubieke voet gas inhouden voor een tocht van dertig uur zal het, behalve de gewone voorraden 15, voor een tocht van 10 uur 50 personen kunnen vervoeren. Het zal 5 snelvuur- kanonnen krijgen, waarvan twee boven op den ballon, ter bescherming tegen vijandelijke vliegtuigen. De drie an dere luchtschepen zullen elk 350 voet lang worden, met 400.000 kubieke voet gasinhoudzij zullen voor een tocht van 20 uur 12 man kunnen ver voeren, en bewapend wórden met twee snelvuurkanonnen. Turkije. De hervormingen in Armenie. In verband met het hervormings plan der mogendheden voor Armenie, verklaart de „Tanin“, dat dit voorde Turksche regeering onaannemelijk is, daar het de onafhankelijkheid van Tur kije aantast. Bovendien is het onduld baar, dat de buitenlandsche raadgevers buiten de regeering van Turkije om benoemde en bezoldigde Turksche be ambten zullen zijn." De officieuse „Jeune Tyreu legt er eveneens den nadruk op, dat het toelaten van vreemde contróle- agenten voor Turkije iets onmogelijks is. Het blad komt heftig op tegen den twijfel door Fransche bladen geopperd jegens Turkije’s ernstigen wil aangaan de de hervormingen en eischt van de mogendheden, dat zij Turkije vrij laten om te handelen, in plaats van door verdachtmakingen en lasterlijke aan tijgingen, het voor het welzijn van Turkije noodige werkelijke hervor mingswerk te verhinderen. Ook in Turksche politieke kringen^ heerscht algemeen de overtuiging, dat Turkije het hervormingsplan onmo gelijk kan aannemen daar het een buitenlandsche inmenging en contróle medebrengt bij zuiver binnenlandsche aangelegenheden, en dat een uitzon deringsmaatregel voor Armenië, de eenheid van het Turksche rijk zal ver storen. In toonaangevende kringen ,1 ’t Schaakbord 8*/j Vrijzinnige Stud* idaclub. Réunieu 8 u. VoT Nut van ’t Algemeen ken wij geregeld tijdig mogen ontvangen?** oncerten, vermakelg*' 1 deze dan in ilden. N MAARTEN8. De Gods Gunsteling f 3.50.. IN. Willem 1, Prins stempelband f 1.60. erren en Strepen, uit het Milit. Leven. 1.25. NIEUWENHUIS. 1 van het Socialisme, en, 3 Prachtbanden et 70 mag men één j f 5.—, 2 Premiën; )EDKOOPE AAN- Bulgahije. Koning Ferdinand te Sofia. De perscampagne is in verband met de aanstaande verkiezingen in Bulga rije met groote heftigheid begonnen. Gesjofs orgaan de „Miru verklaart, dat alleen een ministerie van verlichte mannen uit alle partijen het vader land nog van den ondergang kan redden en treedt in het krijt voor een coalitie-kabinet, gelijk door Gesjof is aanbevolen. De nationale partij, zegt het blad, heeft tot het laatste oogen- blik toe de politiek van avonturen bestreden. gendheid en evenzeer als kolonisee- rende staat op de wereldzeeën ont moet. Op een verwoede wijze tracht Engeland alles wat de Duitscher in het werk stelt om zich, zooals de ge ijkte term zegt, een plaatsje in de zon te verwerven, te verhinderen. Dat dit meermalen aanleiding geeft tot minder gewenschte verhoudingen is begrijpelijk. Een typisch voorbeeld van het dringen en terugdringen van de Europeesche grooten onder elkaar is Klein-Azië. Duitschland tracht er door zijn geld een spoorwegnet tot stand te brengen, dat zijn economi- s’chen invloed dermate zal doen toe nemen, dat het in sterke mate kan influenceeren op de politiek die aldaar gedreven wordt. Engeland tracht dien invloed te keeren en waar dit niet gelukt, hem zooveel mogelijk tegen te werken. Het eind van den Bagdad- spoorweg werd door Engeland door het in bezit krijgen van Coweit voor Duitschland aan belangrijkheid sterk verminderd. Want al beheerscht op het oogenblik Engeland den zeeweg naar het Oosten, een over landweg moge zooal niet een doodende con current zijn, er is den Brit toch veel aan gelegen, dat hij ook voor den landweg grootendeels de teugels in handen heeft. Om dien zeeweg wordt eveneens een belangrijke strijd ge- s- voerd. Sedert Italië Tripolis in bezit nam kan het gesteund door Oostenrijk Engeland veel last veroorzaken in de Middellandsche Zee. Engeland heeft dit voorzien en heeft door zijn over eenkomst met Frankrijk, waarvoor het de Noord- en de Westkust zal bescher men zich de hulp van de geheele Fransche vloot in de Middellandsche Zee verzekert. Ten einde een werkelijk overwicht te behouden hebben Enge land en Frankrijk getracht zich meer dere bondgenooten tegen Italië en Oostenrijk te verschaffen. Frankrijk heeft sijn pogingen aangewend bij Spanje en gezien de resultaten mag het zich over den afloop verheugen. Hetzelfde is nog niet te zeggen van Griekenland. Een definitief verbond staat niet bekend al is veilig aan te nemen, dat Griekenland zijn sympa thieën meer doet uitgaan naar Enge land dan naar Italië of Oostenrijk, die het door de Albaneesche kwestie tegenover zich heeft gevoeld. ITZ. De Man van Vrouw uit het Volk, >t; De Arbeid Adelt, au f 4.50. WTH’s WERKEN. Don. De Molen- haduw.— De Dorps- het Narrenpak. gelijk. De Regi- I In Ongenade. I Prachtbanden samen Rusland. Proteststaking. Te Warschau is een staking uitge broken waaraan naar schatting, een 20.000-tal arbeiders uit verschillende vakken deelnemen. De staking is een protest tegen de Regeering, die de arbeiders door de politie laat verhinderen een comité te kiezen voor het beheer der ziekenfond sen, terwijl de thans in werking ge komen wet, den arbeiders uitdrukke lijk dit recht toekent. Alle vergaderingen welke werden belegd om dit comité te kiezen, wer den echter door de politie uiteenge jaagd. En toen men er eindelijk in was geslaagd in het geheim een comité te kiezen, belette de politie dat dit comité bijeenkwam. Uit verontwaardiging tegen dit op treden der politie waardoor de Reg. de nieuwe wet op de Ziekenfondsen eenvoudig tot een doode letter maakt, hebben de arbeiders thans deze pro- tesststaking georganiseerd. Voorts hebben zij nog eenige eischen gesteld betreffende een wijziging van sommige bepalingen der ziekenfond- senwet. PETERSBURG, 1 Dec. De Nowo- je Wremja meldt, dat de generale staf besloten heeft tot de constructie in Rusland voor 1914 van 400 vlieg tuigen van Fransch model. De kos ten zullen 4 millioen roebel bedragen. niet opheffen tegen een _oaw*ardig schepsel, dat hij zoo kort tjbarvoor nog het leven gerei) heeft.” „Dat is juist de vraag,*’ merkte de moeder op. „Was ik dan niet de eerste allen, die wist, dat hij bij die rnoorde vrouw was geweest, toen ik aan zijn mantel dezelfde muskusgeur rook die ook van de kleeren van dat wijf afkwam. Al had iemand don moed gehad om de waarheid te be kennen, uit vrees hem te schaden, ik zou dan bedaard gezegd hebben: Ze ker, hij is bij de vermoorde vrouw geweest. Maar al was hij er geweest duizend maal, dan nog was bij hem de gedachte niet opgekomen, haar te. vermoorden.” „Martha!” riep de moeder uit, ten zeerste verbaasd over de welsprekend heid van haar dochter. „Gij hebt «hem toch in de oogen gekeken, moeder;” het opgewonden meisje lette niet eens op Gehricke’s verblufte houding. „Ziet een moor denaar er dan zoo uit Ik zou mij I bij dag of nacht gerust onder zijn hoede durven stellen, zonder vrees dat mij eenig leed zou overkomen. En u ook niet, moeder. Hij is even on- schuldig als gij dn ik. Het is, of ik ’t 1 alle menschen moet toeroepen om het hun te doen gelooven. O God, het is veel erger één onschuldige te ver- 1 oordeelen, dan tien schuldigen onge- t straft te laten!” i „Wel, hoor eens, hoe zij spreekt, zei juffrouw Schnitzler, met een mengeling van moederlijken trots en verdriet. „Zou jij maar niet liever je mond houden? Anders blijft er voor de rechters niets over. Frans heeft Jordan’s rijtuig immers zien passee- ren met een reuzenvaart.” „Dat iszoo zeker als tweemaal twee vier,” bevestigde dez^-fladelijk. „En durft ge daarop zweren?” zei Martha levendig. „Zonder zijn gelaat te hebben gezien, zooals ge zelf ge zegd hebt? Als ge dat doetDe tranen schoten haar in de oogen. „O als ge dat kunt doen „Wel en wat zou dat?” viel juf frouw Schnitzler grof in. Wat zou het als Frans zijn plicht doet en ’n moordenaar aanwijst, om zoo te zeg gen met hoed en mantel enparapluie.” „Niets!” antwoordde zij zacht en verliet snel de kamer. f Haar moeder verbrak toen de druk kende stilte. „Zij heeft precies den aard van haar vader galiger. Die zou ook-met het hoofd door een muur gebroken hebben en later vreemd- opkijken als hij oen buil aan zijn voorhoofd had gekregen. Ik wou dat die Jordan in het land zat, waar de peper groeit.” „Ik ook,” zeide Frans zacht. Hij greep de hand van juffrouw Schnitz ler. „Ik ben eigenlijk hier gekomen om de zaak tusschen Martha en mij in het reine te brengen. Als het zoo 29) Moeder Schnitzler sneed dan altijd Frans Gehricke den pas af met de woorden: „Wel, Frans, wat denkt ge dan wel, dat wij menschen zonder gevoel zijn, Martha en ik? Gisteren pas heb ik vernomen, dat men Jor dan binnen korten tijd een hoofdje kleiner zou maken.” „Moeder”, kreet Martha dan, ter wijl zij het gelaat in de handen ver borg, „moeder, zeg dat toch niet, 't Is net alsof ik reeds het scherpe zwaard door mijn hals voel gaan.” „Is dat geen gevoel?” stootte juf frouw Schnitzler Frans aan. >»Ja”, antwoordde hij, terwijl hij steeds heftiger in zijn handen wreef. ,.Ja, juffrouw, Martha toont stellig meer belangstelling voor den beschul digde dan voor zijn rechters.” „Gij zijt zijn rechter niet,” riep het meisje uit. „Gij niet! Ik niet Maar God alleen!” „Eri de gezworenen,” vulde moeder aan. „Hij is toch niet schuldig, moede’’! Geloof dat toch niet!” riep Martha uit. „Hij zal en kan toch zijn handen nog langer voortgaat, dan zal de lust mij gauw vergaan. Ik heb Martha lief, en zoü het haar reeds lang ge zegd hebben, als ze maar niet zoo preutsch tegen mij geweest was.” „Maar ik niet,” sprak juffrouw Schnitzler oprecht verheugd, en zij greep zijn hand. „Ik dacht al lang, dat ge er mee voor den dag zoudt komen. Waarom zoudt ge ook wach ten? Goddank, dat zal mijn gedach ten wat opvroolijken! Wilt ge het haar dadelijk gaan zeggen? Ze is in do kamer hiernaast.” *rachtbanden, «men GOIIISLHEKH RAM. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer. f 0.55 Elke regel meer0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f 0.35 bij vooruit betaling, elke régel meer 6 ets. Reclames f0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. „Gewezen” millionnairs. Er zijn toch curieuse argumenten in de wereld Een van de grieven van De Neder lander (nummer van 28 Nov.) tegen de wet-Treuh die zich nu bij den Raad van State bevindt is, dat zij zich niet tot de oude loonarb^id^ bepaalt, kind meer; de laatste dagen hadden haar doen rijpen. Haar wangen gloei den, terwijl het verlangen, dat zich in haar hart genesteld had, zich af spiegelde in haar vochtige maar nu daardoor juist schitterende oogen. Zoo bekoorlijk had hij haar nog nooit gezien. Zijn krachtige armen uitslaande, trachtte hij haar te om helzen. Martha week terug en verbleekte. „Kunt ge dat niet dulden?” riep hij uit, met een door jaloezie ver stikte stem. „Neen!” antwoordde zij en zij zelf verbaasd om haar moed zoo durven spreken. „Niet? Wat zal uw moeder daar van wel zeggen, dat ge u zoo af- keerig van mij houdt?” Tegelijkertijd greep hij haar hand. „Ik weet niets van mijn hart „Zweer mij dat! Zeg, dat uw hart in de laatste weken nietd gevoeld heeft, dan ben ik eerst recht tevre den.” Ze werd vuurrood. „Ziet ge? Het was een leugen!” Frans viel nu driftig uit. „Ge weet maar al te goed, hoe het met uw hart gesteld is. Voor mij klopt het niet, maar voor een ander „O, neen,” viel zij in. „Spreek toch daar niet van.” Maar Frans moest en zou nu zijn gemoed luchten, om zijn doel te be reiken. Wordt vervolgd. China. Roovers in China. Er komen uit het noorden veront rustende berichten over het toenemend aantal rooversbenden, die trouwens volstrekt niet alleen uit Mongolen be staan. Een Duitscher zekere Hofmann, die aan het hoofd staat der Duitsch- Chineesche stoeterijen is twee dagrei zen ten N. van Kalgan afgesneden. Met het oog op den moord onlangs op den Engelschman Grant gepleegd door dezelfde bende beveelt een teje- PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post. Met Geïllustreerd Zondagsblad Idem franco per post 5 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Markt 31, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren.

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1