I III VM 11 8TATEN GEN EK A AL "O it de Pers. HORS D'OEUVRES. Gemengde Berichten. Rechtszaken. Stadsnieuws. KANTONGERECHT TE GOUDA. 404® STAATS LOTERIJ. BOEKAANKONDIGING. Ohm g«lllis(r«erde Weekbladen. DET-a-nst SDFOIST. Laatste Berichten. Men wordt renockt op '1MËRK letten M. RAVENSWAAYZONEN Telegrafisch, Weerbericht Officieels Prijscourant Effeoten handel te Amsterdam ref, 91 ding van de te nemen maatregelen ter "bevordering der codificatie van het internationaal privaatrecht is Maandag bijeengekomen onder leiding van haar nieuw opgetreden voorzitter staatsraad mr. Heemskerk, die de nieuwe sedert haar laatste bijeenkomst benoemde leden der commissie heeft geïnstal leerd. (N. Crt.) Dir. en Commiezen der Posterijen. Een deputatie uit het bestuur der Vereeniging van Directeuren en Com miezen is naar het Tijdschrift voor Posterijen en Telegrafie mededeelt in audiëntie door den Minister van Waterstaat en daarna door den direc teur-generaal ontvangen. Zij kwam pleiten voor herziening van de traktementen. De Minister wenscht deze positie regeling niet tegelijkertijd in behande ling te nemen met de voorgenomen verbetering van de bezoldiging van het lagere personeel. Ook wilde hij geen vaste toezegging doen om, in afwachting van een algeheele regeling, partieele verbeteringen aan te brengen voor Bommige categorieën, doch hij meende wel, dat dergelijke wijzigingen konden voorafgaan aan de algeheele herziening van de salarisregeling. De directeur-generaal deelde mee, dat het in zijn bedoeling lag, na af wikkeling van de thans aanhangige plannen betreffende het ondergeschikte personeel, ook de tegenwoordige en toekomstige positie van het korps directeuren en commiezen tot onder werp van studie te nemen. Voorstellen tot gedeeltelijke verbetering konden echter niet van hem verwacht worden, een afdoende regeling voor allen kwam hem meer wenschelijk voorwaar naar zyn meening de positie van directeuren en commiezen volkomen gelijk is te stellen met die van de officieren, hoopte hy eenzelfde traktementschaal te kun nen voorstellen. Bond van Vrijs. Prop. Vereen. Naar wy vernemen houdt de Bond van Vryzinnige Propaganda Vereeni- gingen Zondag 21 December a.s. te Arnhem een algemeene vergadering. Ziekenfondsen en medici. Men meldt aan de „N. Crt." uit Deventer Gisteravond werd hier een verga dering gehouden van deelnemers in het Ziekenfonds voor den arbeidenden stand, wier aantal ongeveer 16,000 bedraagt. De heer E. Kagie, voorzitter van het bestuur, opende deze vergadering met een uiteenzetting van haar doel, n.l. weerstand te bieden aan de over dreven wenschen der Maatschappij ter bevordering der geneeskunst en om door stemming te zien uitmaken hoe ook deze vergadering de vraag: is het toelaatbaar dat ae ziekenfonds artsen hun medewerking verleenen aan de oprichting van andere fondsen zou beantwoorden. Spr. beoogde dat het doel der ver gadering niet mocht zyn de waardee ring voor de geneesheeren te vermin deren op waardeering hebben de geneesheeren recht. Spr. schetste hierop de bekende quaestie met de geneesheeren en deelde de verschillende punten mede van de geheime besluiten der MfiatschappU van Geneeskunst. Spr. behandelde o.m. wat dr. Koch uit Kampen, lid van het Centraal Comité in een der bladen ten aanzien van spr.'s actie heeft ge schreven en onderwierp dit aan critiek. Spr. huldigde in dit verband minis ter Treub die niet in aanbidding neer ligt voor den Troon der Nederland- sche Maatschappij van geneeskunst, die zich niet laat beinvloeden door een adres van veertig hoogleeraren, vormende de Nederlandsche genees kundige faculteit, doch die de belan gen van het gansche volk voor oogen heeft en bij wien ook de belangen der geneesheeren zeiven veilig zijn. Nadat spr. nog mededeeling haa gedaan van de houding van het ziekenfondsbestnur tegenover de doktoren, en de tegemoet komingen, waartoe het zich bereid heeft verklaard, betoogde spr. ten slotte dat het bestuur steeds een open oog heeft gehad voor de gebreken van het fonds en steeds gestreefd heeft naar een aangename samenwerking met de geneesheeren en hoopt dat ook de deelnemers het bestuur zullen steunen om niet den wil van enkele personen, maar dien van de algemeene massa, te doen zegevieren. Nadat de voorzitter van de vertegen woordiging van het ziekenfonds voor den arbeidenden stand het standpunt ook nader had toegelicht waarby hy de houding der geneesheeren ook aan critiek onderwierp, en de vraag, be schouwde, hoe het hier te Deventer met het ziekenfonds zal loopen, als van groot belang voor heel het zieken fonds wezen in Nederland, daar Deven ter de eer heeft de kastanjes uit het vuur te halen, werd tot stemming over liet een veretterende meerderheid zal ook door ae deelnemers de boven gestelde vraag wel ontkennend beant woord worden. Dat bleek wel uit het karakter der vergadering ten duidelijkste, hoewel de uitslag der stemming eerst later bekend wordt. TWEEDE KAMEB. Vergadering van 9 Dec. 1913 11 u. Voorzitter: Mr. H. Goeman Borgesius. (Vervolg.) De heer K u t g e r s, a.r., besprak de hersteumingsvrageu, de ponueke en staatkundige richting daarvan. De heer Vliegen, s.-d., drong aan op bespoediging wat betrelt de wijziging van de inkomstenbelasting. Voor de successiebelasting wilde spr. een heifing naar den boedel, en spr. drong aan op afdoening van het w.o. betreffende de belasting op uaamlooze ven nootschappen De heer Ter 8 p i 1, v.-l., kwam op tegen enkeie beschuldigingen tot hem gericht door de heeren v. Wijn bergen en Loeff. 8pr. wenschte op te merken, dat 't gaat om de Koom- sche politiek, die niet voortvloeit uit de positie der Koomschen als staats burgers, maar die van over de gren zen gegeven wordt. Wel kunnen de katholieken individueel zeer goede va- derlauders zijn, ook kan een katho lieke staatspartij incidenteel nationale belangen nastrevendoch wanneer zij de Staat geheel boven de Kerk stelt, houdt zij op eenKoomsche partij te zijn en treft haar een veroordeeling van de geestelijkheid. Spr. beroept zich voor zijn moe- uing op „Ons Program" van dr. Kuyper en op getuigenissen van Ko ine zelf uitgaande; m. n. de encycliek Immortali Dei, van 1885, en de en cycliek Libertas praestantissimum na turae donum, van eenige jaren later. Juist de Koomschen als ultra-monta- nisten zijn in beginsel tegen vrijheid voor den staatsburger tegen vrijheid van godsdienst. Spr. wees ook op de benoemingen eu vroeg den heer Loeff die s.-d. wil weren in gezaghebbende staatsambten, wat deze or van zegt, dat r.-k. amb tenaren door encyclieken wordt opge legd den roomschen godsdienst in al le aderen van den Staat te doe® doordringen ais paalwormen in bet hout. De heer A a 1 b e r s e, r.k,, Ziet in het tot Btand komen der concen tratie een belangrijk verschijnsel: den teruggang van de vrijz.-dem. partij van het organisatorisch stand punt tot het vroegere liberalisme. Spr. geloofde dat de theorie van het libe ralisme onhoudbaar is. De heer Nierstras z, v.-l. sprak over het conto-finto van de Nederl. spoorwegen en meende dat de toestand van het spoorwegbedrijf niet juist is weergegeven. De heer B e u m e r, a.-r., hield een theoretisch betoog over de indiening der staatsbegrooting en het woordje „salut" (met één of twee u's), voor komende in het formulier van afkon diging van wetten. De heer L 1 e f t i n c k, u.-l., kwam op tegen de manier, waarop door den heer van Wijnbergen gesproken is over de invloed van de Loge en de vrijmetselarij op de verkiezingen. De Loge, waar spr. reeds 40 jaren lid van is, is hem sympathiek. Dat men nu zelfs komt vragen om een onder zoek, ergerde spr. Elke beïnvloeding van politieke partijen wijzen wij zon der eenige restrictie af, zei spr. waar de geest van onze beginselen is door gedrongen hoopt spr., dat dit zal doorgaan. De vergadering werd daarna ver daagd tot Woensdagmorgen 11 uur. Een belangrijke verklaring. „Weg met den woeker" schrijft: „Van groote beteekenis voor on zen strijd achten wij de verklaring van den Minister van Koloniën, mr. Pleyte, bij de behandeling der Indi sche bogrooting in de Tweede Kamer dat het zijn voornemen is, den strijd tegen don woeker in Ned.-Indië langs directen, civiel-rechterlijken weg aan te binden, m.a.w. bepalingen in het leven te doen roepen, volgens welke woekercontracten nietig zullen kun nen worden verklaard en hetgeen krachtens zoodanig contract betaald is, kan worden teruggevorderd. Bi, de volgende begrooting, zoo stelde hi, in uitzicht, zouden voorstellen dien aangaande kunnen worden verwacht. Onze hulde aan den Minister voor zijn kloek initiatief! Maar laat Ne derland nu niet achterblijven. Moge ook weldra van den Minister van Justitie een verklaring van gelijke strékking vernomen worden, opdat ook aan dergelijke woekerpraktijken hier te lande door den rechter paal en perk zal kunnen worden gesteld, Het kranig voorbeeid van Minister Pkffte prikkele zijn ambtgenoot mr. Cort tot spoedige navolging, in het belang van de tallooze alachtoifers van woekeraars in ons land, wier lot niet minder beklagenswaardig is dan dat van onze bruine broederen, die op Java worden uitgezogen. Dan zal een sinds lang gevoelde leemte in onze .wetgeving eindelijk worden aangevuld, een leemte, welke zich te pijnlijker deed gevoelen, naar mate op verwant terrein men den- ke aan de Loterijwet, de Zedelijk- heidswetten, de Wet op het Arbeids contract en andere wetsbepalingen te gen misleiding en andere exploitatie der zwakken meer werd gedaan. Dan zal dit kabinet de traditie van zijn voorganger, die door de Pand- huiswet een aanvang maakte met de wettelijke woekerbestrijding, op waar dige wijze voortzetten, en zal het zich een eerezuil stichten in de harten van allen, die met ons doordrongen zijn van den omvang en de droevige ge volgen van het woekerkwaad." 1' Événement. Nous en sommes la enfin! Venant de célóbrer le oentenaire de notre indópendancele centenaire de notre delivrance du joug étranger nous nous sommes réunis pour fonder k Gouda un Comité de l'Alliance franchise. Moi, Maitre Jacques, dui- sinier et oooher de feu le oher papa d'Elise et de Clóante, je m'en suis rójoui. J'ai dü surtout danscette année nationale, on dirait anti-fran- gaise renier ma nationality dont je suis fier oomme un ócolier. J'ai dü pour roster bon ami «rvec ceux qui m'emploient depuis la mort demon oher maitre Harpagon faire bonne mine a la vénóration du triumvirat hollandais, vénération, laquelle dans mes yeux ne fut qu'une malédiction du Grand Empereur que j'ai tant aimé. Tout celè vient de prendre fin. Je sèks de ma solitude, je m'avance devant les amants de ma chère langue fran- gaise, je suis fier d'être frangais. Mes chers lecteurs, qui n'avez pas assisté a la première assemblée du co mité nouvellement fondé, connaissez- vous le bot de notre Alliance? Consultez votre Larousse et lisez „association fondée pour étendre l'in- fluence de la France A vous, Messieurs les propagateurs qui apprécieg l'indépendance*Nêerlan- daise que vous venez de cólébrer, je répèfce ce que j'ai dit k mon jeune maitre Cléante il y a deux siècles et demi, „ah, messieurs, doucement!" Maitre Jacques. Gevangene tegen wil en dank. Men meldt uit WinschotenGister morgen had de stadsuurwerkmaker zich in den toren begeven om het uur werk op te winden. Terwijl hij boven was, verscheen de politie met een arrestant om dezen in een der cellen beneden in den toren in verzekerde bewaring te stellen. Daarna ging ze alle deuren sluiten, ook de trapdeur naar boven, waardoor de uurwerkma ker opgesloten werd. De man wist ten slotte niet boter te doen dan aan de klok te trekken en dat hielp. Het ge- bengel op het ongewone uur deed de politie een onderzoek instellen en zoo kon de onschuldige arrestant bevryd worden. Drankvrije verkiezing. In een advertentie in de N. Venl. Ct. verklaren de drie candidaten voor het lidmaatschap der Prov. Staten in het district Venlo, dat zij hun verkie zing in geen geval zullen trachten te bevorderen door het schenken of doen schenken van alcoholische dranken en verzoeken zy allen, die hun candida- tuur steunen, dit immoreele middel niet te bezigen. Eenige tuinders te Noordwijkerhout hebben het plan gevormd in het voor jaar aardbeien te gaan kweeken op groote schaal. Een bekend teelder nit Beverwijk zal hen met raad en daad bijstaan. Inbraak. In de villa „Leonie" van mr. F. S. Van Nierop, directeur der Amsterdam- sche Bank, aan den Amsterdamschen straatweg te Baarn, is inbraak ge pleegd. Naar wij vernemen is mr. Van Nierop verzekerd tegen inbraak. Nader meldt men ons dat de ver moedelijke dader onder de gemeente De Bilt is aangehouden. Ten gevolge van de afwezigheid der familie kan nog niet wofrden opgegeven wat ontvreemd is. Hier en daar zyn gisteren by de uitbetaling der Ouderdomsrente grap pige tooneeltjes voorgevallen. Zoo vertelt de Tel., dat er te Am sterdam oudjes waren, die de met inkt gevolde pen eerst aan de lippen brach ten alvorens er toe te komen hun handteekening op de kwitantie te zetten. Met inktzwarte tong nam de inkt- likkende oude dan de f 2 in ontvangst, lachend beloovende „'n volgende maal beter". Wetenschappelijke berichten. Men zal zich herinneren, dat inder tijd geruchten in omloop zyn geweest over een ramp die aan de Noordpool expeditie onder leiding van Stefansson zou zyn overkomen. Op die geruchten waren geruststellende berichten ge volgd. Maar thans meldt Reuter d.d. gis teren uit Ottawa aan de N. R. Crt. het volgende: Stefansson, de leider der weten schappelyke poolexpeditie in het uiter ste noordwesten van Noord-Amerika, heeft een bericht gezonden uit Kaap Barrow, behelzende, (Jat zijn expedi tieschip, de Karluk, den 12den Aug. op 16 Eng. mijl van de kust was ingevroren. In de meening, dat het schip daar den ganschen winter inge vroren zou liggen, begaf Stefansson zich met zes anderen aan wal om te jagen. Den 20sten brak een storm los. Toen de iagers naar de kust terug keerden, bleek het ijs te zijn afgedre ven, het schip, met 26 koppen aan' boord, meevoerende. Het is niet be kend, wat er van de Karluk is ge worden. De verdwenen diamanten. Naar men uit Antwerpen aan het Hbld. meldt, zyn de safes van Pinheiro in de Diamantclub te Antwerpen door het parket onderzocht. Er werd niets Gisterenmiddag vergaderden de Bel gische crediteuren met den curator in het faillissement, mr. G. J. Salm. Bij de uitbetaling der ouderdoms- rent e heeft zich gisteren te Amsterdam een tragisch voorval voorgedaan. Een op het oog vrij krasse oude, zekere li, begon, toen hy aan het tafeltje kwam, opeens te beven men beduidde den grijsaard, dat hy zich niet zoo behoefde in te spannen en kalmeerde hem wat. De oude man zakte ineen en overleed na weinige oogen blikken. Hartverlamming was de oorzaak van zyn dood. Terwyl de koster H. R. der parochie „St. Martinus" te Doesburg zich gereed maakte, om een overledene naar zijn laatste rustplaats te brengen, bleef hij plotseling dood. Aan het sterfhuis was alles geregeld en wachtte men op zijn komst. Ten einde raad bracht men het lyk grafwaarts, doch op het kerkhof aangekomen, weigerde de doodgraver het lyk ter aarde te bestellen, omdat hy geen bewys had. Nadat ook dit bezwaar opgeheven was, had de be grafenis plaats. Dit is het derde plotselinge sterf geval binnen 14 dagen. (Geld.) Geloofsquaestie in Hongarije. Een politiek monsterproces zal op 29 December te Debreczin behandeld worden, een proces dat nog veel van zich zal doen spreken. Sedert een tiental jaren zijn in Oost-Hongarije een groot aantal per sonen van de Grieksch-Katholieke kerk naar de Kussisch-orthodoxc kerk overgegaan. Eerst traden eenige Koe- theensche boeren toe, daarna meer, van de eene naar de andere religie. Aanvankelijk schonk de Hongaar- sche regeering weinig aandacht aan die bekeeringen, maar allengs meende zij, dat maatregelen moesten genomen worden om die overgangen te voor komen. Wetend, dat de toestanden in de Koetheensche landen, de droevige economische levensvoorwaarden en* de geringe ontwikkeling den arbeid der Russische agitatoren vergemakke lijken, stelde de regeering ambtena ren aan, die de Koethenen met raad en daad moeeten "bijstaan. Maar die ambtenaren, uit Boedapest afkomstig verstonden meerendeels de Koetheen sche taal niet, zoodat die niet veel „raad en daad" konden bewijzen. En bovendien vatten die ambtenaren hun taak op zeer zonderlinge wijzen op. Een Hongaarsch journalist heeft daar van merkwaardige tafereeltjes ver haald. De gelden, voor de noodlijden de Koethenen gegeven, werden In schitterende feesten, waarbij de cham pagne stroomde, besteed, en zelfs de paarden dier Hongaarsche ambtenaren kregen dan champagne te drinken. En de arbeid der door de Russi sche kerk uitgezonden agitatoren kon ongestoord worden voortgezet. Onder leiding van den Russischen monnik Kabaljuk werden duizenden Koethe nen tot de Russiach-orthodoxe kerk bekeerd, en de propaganda bepaalt zich niöt daartoe, maar werd uitge- breid tot een verheerlijking van de Russische regeering en van den Tsaar, die komen zou om de geliefde Roethenen te bevrijden van de heer schappij der Joden en Magyaren. Die propaganda bereikte haar hoog tepunt bij het begin van den Balkan oorlog. Doch toen besloot de Hongaaróche Staat tot een krachtig optreden. u* officier van justitie te Debreeziuatelde tegen 94 Koethenen een aanklacht fo wegens hoogverraad, spionnage en ophitsing tegen den Hongaarachen staat. Het meerendeel der beschuldig den werd in hechtenis genomen, ea sedert maanden bevinden zij zich in de gevangenis. Het proces zou reeds in November beginnen, maar werd toen uitgesteld, naar men meende als voorbereiding voor het geheele opgeven der zaak uit deferentie voor Rusland. Maar het proces zal nu toch plaats hebben, en nog voor nieuwjaar beginnen. Drie honderd getuigen zullen optreden en 60 advocaten als verdedigers der be schuldigden. Algemeen gelooft men echter, dat de aanklacht tegen het meerendeel der gedagvaarden zal wor den ingetrokken, daar blijken zal, dat deze menschen blinde werktuigen wa ren in handen van Russische agita tors. Wat die menschen door hun over gang tot een anderen godsdienst, ge daan ifaebben dat met hoogverraad en spionnage samenhangt, is vrijwel on begrijpelijk. En de vrees wordt uit gesproken dat dit Hongaarsche hoog verradersproces wel eens even dwaas kon afloopen, als het indertijd tegen de Servisch-Kroatische samenzweerders gevoerde monsterproces. Hbl. RECHTBANK TE ROTTERDAM. Strafzitting. De recidivist J. G. S. 30 jaar, ma chinebankwerker alhier, gedetineerd, had op 9 Augustus by de uitbetaling van loon op een fabriek te Capelle a/d. IJssel, een bediag van f 11,69 in ontvangst genomen, dat toekwam aan den smid J. P. de Schutter. Hij zoh het dezen wel overhandigen. Hy deed dit echter niet, maar wendde het geld ten eigen bate aan. Bekl. zeide, dat ij de bedoeling had, het loon aan Schutter te geven, en dat hij daartoe ook pogingen in het werk had gesteld. DW Schutter wist, niet of de bewe ring van bekl. dat hij aan get.'s wo ning is geweest om het geld te bren gen, waar is. Het O. M., waargenomen door mr. Steenberghe eischte wegens verduis tering, driemaanden gevangenisstraf. Jhr. mr. A. C. A. Stern meende, dat bekl. door het aannemen van een valsche hoedanigheid het geld in zijn bezit heeft gekregen en dns oplichting heeft gepleegd, zoodat hij van de hem ten laste gelegde verduistering moet worden vrijgesproken. Juffrouw T. P. v. B., niet versche nen, had op 16 September te Moor drecht een buurvrouw uitgescholden Deze was het er volstrekt niet mee eens, dat in haar dagvaarding gespro ken werd van „eenvoudige" beleedi- ging, want de beklaagde had haar maar deerlijk uitgescholden. De pre sident bracht haar naar aanleiding daarvan wat meer juridische kennis bij. Eisch wegens eenvoudige beleedi- ging, f 16 boete subs. 16 dagen hech tenis. De 33-jarige sleepbootkapitein L. C. M. D. te Krimpen a/d. Lek, had op 23 October zyn buurman B. Wijnen eenige slagen tegen hoofd en rug toegebracht. Eisch wegens mishandeling, f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. De rechtbank heeft gisteren veroor- deeld E. W., 24 jaar, steenensjouwerD. J. H., 38 jaar, lossen werkman, en H. "W., 28 jaar, heier, allen te Gouda, wegens mishandeling, resp. tot flo boete subs. 10 d. hechtenis, f 6 boete subs. 4 d. hechtenis en f 10 boete snbs. 5 d. hechtenis. C. v. d. D., 63 jaar, arbeider te Waddingsveen wegens eenvoudige be- leediging, tot f5 boete snbs. 5 dagen hechtenis. (N. R. Ct.) GOUDA, 10 Deoember 1913. Alliance frangaise. Op uitnoodiging van een voorloopig comité is gisterenavond in een boven zaal der Sociëteit „de Réunie" een ver gadering gehouden, welke tamelyk was bezet, en waarin besloten is tot de op richting van een afdeeling Gouda van de Alliance frangaise. Reeds traden 44 leden toe. Het bestuur der afdeelingpwerd sa mengesteld als volgtK. J7 Riemens voorzitter, mevr. Pitlo-Krutwig, secre taresse-penningmeesteresse, Dr. P. J. A. Levedag, 2e voorzitter en J. P. van den Bosch, bibliothecaris. Besloten werd dat het bestuur een concept-regiement zal samenstellen, teneinde dit in de eerstvolgende leden vergadering te behandelen. Intns8chen zullen door het bestuur pogingen worden aangewend, om ge bruik makend van de gunstige ligging van Gouda, nog dezen winter zoo mogelijk een twee of drietal conferen ces hier te doen houden. Plotselinge dood. Hedenmorgen is de 85-jarige Van E., alhier, die zich bevond aan boord van de stoomboot „De Volharding" om op reis te gaan, in de kajait plotseling onwel geworden en doodgebleven. Aanhouding. Op verzoek van de politie te Venlo is alhier aangehouden een daar woon achtig kermisreiziger, die zijne hulp behoevenden daar had achtergelaten zonder er voor te zorgen. De aangehoudene is naar Venlo over gebracht. Het eerste pensioen. Gisteren zyn heel wat oudjes ver blijd met hon eerste pensioen. Hunne gerimpelde gezichten hebben blijk ge geven van vergenoegdheid en van vreugde dat zy konden krijgen week aan week een bedrag van twee gul den, dat het meerendeel van hen zal helpen tot leniging van hunnen nood, tot steun in hun levensavond. De eerste uitbetaling had plaats in de groote zaal der sociëteit „de Réunie", voor ditmaal door den direc teur van het post- en telegraafkantoor daarvoor gehuurd. Ternauwernood 7 uur in den morgen meldde zich reeds een der oudjes aan de deur der so ciëteit om binnengelaten te worden en successievelijk kwamen er meer, mannen en vrouwen, de een meer, de ander minder een beeld geyond van hun hoogen leeftijd, soms strom pelend en steunend op een stok. Te half negen kwamen de directeur van hét kantoor en tweo ambtenaren met den buidel en kon de uitbetaling beginnen. Meer dan 600 ouden van dagen, allen uit Gouda, kwamen voor de tafel om hun pensioen te ontvangen; onge veer duizend gulden werd hen uitbe taald, tot gisterenavond half acht toe. De tot het rente-district Gouda behoo- rende gemeenten zullen te samen we kelijks ongeveer f 1600.vorderen. Moest nu de uitbetaling op één dag geschieden, de volgende maal zullen daarvoor worden aangewezen de vier eerste dagen der week, doch dan is het postkantoor de plaats van uitbetaling. Hoe dat zal gaan, om gedurende vier dagen dagelijks ongeveer 125 personen meer te bedienen, ook al wordt tot onze verheugenis het beroemde vieide loket daarvoor in diénst gesteld, is ons nog niet duidelijk in verband met de kleine ruimte van het wachtlokaal. Deze vreugdedag voor de ouden was voor den directeur van het post- en telegraafkantoor, den heer Hermans, geen dag van vreugde. Door het uit glijden op den gladden vloer der zaal kwam hij te vallen en bezeerde zich daarbij leelyk, zoo zelfs, dat zyn schou der werd gekneusd en een verband moest worden aangelegd. Is een dergelyk ongeval steeds on welkom, op een dag als gisteren kwam het geheel en al ten onpas. De S. D. A. P. en het pensioen. De S. D. A. P. heeft gisteren de uit betaling van het Staatspensioen benut om des avonds een propaganda-avond te bonden, in dezelfde zaal waar de uitbetaling plaats vond. Als spreekster trad op Me]. Suze Groeneweg. De rentetrekkenden van gisteren ontvingen des daags allen een biljetje voor deze vergadering. Boskoop. De heer N. van Poeteren van Wageningen zal voor de Pomo- logische vereeniging alhier, op 15 dezer des avonds 8 uur in het hotel Klaassen een lezing houden over het onderwerp „Waarom en hoe moeten de ziekten onzer cultuurgewassen bestreden wor den". Door de Afdeeling Boskoop der Zuid-Hollandsche Vereeniging „Het groene Kruis" is tot ontsmetter be noemd W. van Dam alhier en zulks ter vervanging van G. van Egmoild, welke als zoodanig heeft bedankt. Per fiets langs de Voorkade rjj- dende had Zaterdagavond zekere het ongeluk met rijwiel en al iq de Gouwe terecht te komen. Het was een geluk dat het ongeval door een paar personen werd opgemerkt, vfelke hun pogingen tot redding met kunstigen uitslag zagen bekroond. De fiets werd eenigen tijÜ later van den bodem afgehaald. De fietsendieven hebben tegen woordig deze gemeente wel tot hun arbeidsveld gekozen. Binnen een week tijd zijn er alhier 3 ontvreemd welke bij avond onbeheerd buiten stonden. Nu zijn de heeren Dr. J. Hamburger en B. Capel hiervan de dupe geworden. By de politie is van deze diefstalen aangifte gedaan. De Raad dezer gemeente zal op Vrijdag 12 December a.s. eene open bare vergadering houden waarin de volgende onderworpen zullen woeden behandeld Benoemingen van een lid van het burgerlijk armbestuur, een lid der com missie tot wering van schoolverzuim en eene onderwijzeres. Voorloopige regeling der pensioensgrondslagen van de gemeente-ambtenarenwijziging gemeentebegrooting, dienst 1913. Vast stelling suppletoire kohieren hoofde lijke omslag en hondenbelasting, Re» dames plaatselijke belastingen, j Op de voordracht ter vervnJling der betrekking van onderwijzeres aan de openbare lagere school alhier zijn ge plaatst 1. Mej. C. A. Buwalda te Beerzeveld, 2. Mej. A. Felix te Heerenveen, 3. Mej. F. A. J. Swart te Arnhem. Nieuwer kerk a/d. IJ nel. Hier ter plaatse is een afdeeling van „Pa trimonium" opgericht. Zevenhuizen. Een 14 dagen gele den kwam alhier, een jong paar met kind zich vestigen. Een woning was spoedig govonden. Daar zij geen meu belen hadden, wisten zij het medelij den van buren op{ te wekken. Allerlei huisraad, bed, dekena enz-vwerd hun verstrekt. De man leendejyien fiets, een horloge om tijdig op zijn werk te zijn, dat hij evenwel niet deed. De fiets liet hij, naar, hij mededeelde, in Rotterdam even onbeheerd staan, waarna zij gestólen werd. De politie vertrouwde evenwol 't zaakje niet, steldé onderzoek in, met het gevolg, dat het paar spoedig mot de noorder zon vertrok. Ai het gekregen huisraad word verkocht, do geleende lamp in cluis, en het horloge werd meegeno men. Van een en ander werd de po litie in kennis gesteld. Bodegraven. Gisternacht., is de heer H. BolJman, 87 jaar oud, over leden. Na talf van jaren lid van den raad te zijn'geweest had hij dit jaar wegens hoogen ouderdom ontslag ge nomen. (N. R. tJrt.) Strafzitting van lü Deo. 1913.. Uudon diende opnieuw de zaak to- gen'l'. V. eu J. V. te Keouwijk, be klaagd zonder daartoe vergunning te hebben gehad niet een schakel te hebben geviscftt in water aan een ander toe beboerend. Thans trad ook op de getuige van Dijk. Diens verklaringen maakten de zaak niet veel duidelijker. De getuige Burger, nu opnieuw ondervraagd, gaf allerlei ontwijkende antwoorden, evenals op de vorige zitting, toon hij, als verdacht van meineed,, gedurende eenige ufeum arrest werd gesteld. De ambtenaar O. M., thans te de zer zake requisitoir nemend, wee» er dan ook op, dat deze getuige Bur ger het aan zijn leeftijd te danken heeft, dat hij nift als verdacht van meineed wordt gearresteerd. Uit do verklaringen van de getuigen Voge laar en van Dijk blijkt, dat Voge laar op de datum van het gebeurde de pachter was van dat water en dat beklaagden overtreding hebben ge ploegd en schuldig zijn. De eisch luidde Voor ieder f 2l— boete subs. 2 dagen hechienis - met verbeurdverklaring van eten schakel. De speelgoedfabrikant G.O. teWad- dihxveon had zijn vrouw in zijn werkplaats des avonds werk dóen verrichte» eu was daarvoor bekeyrd. Bekl. verontschuldigde zich dat hel door de St.-NicolaaSdrukfe was geschied. De kantonrechter raadde bekl. aan dan voortaan voor dien tijd vergfn- rtiing aan te vragen. Geëischt w'erd f 2 boete snbs. 2 dagen hechtenis. Geëischt werd voorts: Tegen J. M. te Waddinxveon, we gens overtreding der Arbeidswet (jén- gensarbeid na 7 uur 'e avonds) f5 5 boete subs, dageu hechtenis. Tegen vróuw de J. alhier, die .haar kind niet naar school had gezonden, omdat het thuis moest oppusseu, ter wijl zij "zeil uit werken gmg voor haar 11 kinderen, f ü.pü boete subs. 1 dag hechtenis. Tegen vrouw 11. P. de J., alhier, die eveneens haar kind had thuis ge houden van school, omdat zy zelf door de geringe inkomsten van haar man, uit werken moet gaan f 2 boe te subs. 2 d. hechtenis. Tegen A. v. d. V. te Waddinx- veen, die twee zijner 10 kinderen niet naar school had gezonden om heil veldarbeid te doen verrichten, 2 maai f 2 subs. 2 maal 2 dageu hechtenis. Tegen U. v. M. alhier, wegens overtreding der Trekhondenwet (een drachtige hond voor een wagen ge bruiken) #f 6 boete subs. 5 d. hechten. Tegen E. M., landbouwer te Bleis- wijk wegens jaohtovertredhig, het toe laten dat zijn hond een haas jaagt, I 12 boete sqbe. 4 dageu hechtenis. De uitspraken van deze zaken wer den bepaald op 17 l)ec. a.s. De zaak tegen W. v. W. alhier die ontkende dronken te zijn geweest werd 14 dagen uitgesteld om de ver balisanten te hooren. 2d KI. Trekking van Woensdag 10 Dec. No. 16991 f 20.000. 15518 f 1500. 13093 f 200. 7608, 8641, 9233,11177,14763, 15738 en 16Ö71 i.der f 100. Prjjzon van 30. 87 180 60 aio 088 87 UG Sflff 617 09 78 96 7U 00 87B U 05 856 1063 1190 85 1878 1499 09 1000 8 53 85 88 16tSt 99 1788 74 1848 06 1919. 9066 79 87 0158 96 2240 78 2SÜ0 81 96 9487 9187 M 95 2625 51 74 88 2847 58 77 90 9089 47 54 68 80 8045 78 8170 0207 17 26 80 0812 8411 15 94 64 77 8510 87 65 8682 78 86 8717 84 8061 68 4046 4105 4908 99 50 74 88 4316 48 65 4401 21 68 68 4627 46 4008 22 44 88 01 4794 86 80 4808 86 4901 9 15 64 86 5064 6288 47 00 6888 66 6607 6801 87 56 6721 5884 68 5025 42 47 0607 0 61 71 8026 89 6006 10 20 68 7562 7840 7706 18 22 8183 8212 81 68 8B64 8412 81 8688 8786 8868 8066 41 0141 7» 80 SS 0281 85 0604 07 50 88 07 9467 71 8668 9660 56 0789 50 78 84 0800 25 81 II 78 00» 87 woarr 11008 20 82 96 11265 11882 88 11448 90 11687 11001 80 79 00 11706 05 11861 12007 85 68 86 00 12108 10 20 50 58 50 68 12906 12B19 20 81 12408 12 18 27 42 5B 60 94 97 12590 19645 12797 12885 88 50 88 06 12904 66 18170 74 18298 61 18819 87 18890 65 86 18700 86 13880 18004 18 88 40 56 68 82 14046 14168 87 14260 14820 14420 70 92 14608 8 22 88 6 15507 00 15807 16770 ïeoooTona1»®8!» 19902 et - -9 0»Md4$08 5 94 17408 17518 16620 84 40 51 74 00 100 10800 18 16000 4 10 23 72 De Ploeguitgave der Maatsch. van Goede en Goedfe. Lectuur te Amster dam), heeft in haar December-nummer: Noord-Nedorlandsche Kunst vóór 1575, door W. J. Steenhoff. Het Lee- lijko Paar door Josef' Cohen, Cornells Veth, Nieuwe Prikkel-Idyllen, door Simon Stokvis. Nieuws van overal, van Kees Meyer, Tooneelbespiegelin- gen J. A. Simons-Mees, de Nimf, sa- tyriek tooneelspel in 3 bedrijven, Mo lière Tartuffe, De Hagespelers, Heyer- mans contra Barbarossa. Het Leven brengt in beeld eenige foto's van het Zabern-schandaal in Duitsehland, verder het leven in Atjeh, het eeuwfeest van het herstel der Utrechtsche Hoogeachool, de Sinter- klaasoptocht van de Utrechtsche Stu denten, twee kieken van het z.g. muur- spel wat in Eton gespeeld wordt, de tweede jury-vrije tentoonstelling van de „Onafhankelen" met charges, ro manbijvoegsel, varia's enz. De „Tooneelvereeniging", directie Herman Heyermans heeft ter vertoo ning aangenomen een nieuw stuk van Jhr. A. W. G. van Riemsdijk, dat aan Louis Bouwmeester is opgedragen. (N. R. Crt.) Müchener Kammerspiele. Onder dé auspiciën van den Im presario den heer M. de Hondt, zal dit beroemd Duitsch gezelschap een tournée door ons land maken, met „Der Faun," een drie-acter van Edward Knoblauch. De „Munchener Kammerspiele" is geen gezelschap, dat zooals vaak geschiedt, voor tournée expres is ge vorma en waar bij derhalve van een volmaakt samen spel geen sprake kan zijn maar is een gevestigd gezelschap té München, dat door de uitnemende kracjite. waarujt het is samengesteld, tót de beste der Duitsche tooneelgezelschappen gere kend wordt. De leiding van dit gezelschap berust by Dr. Erich Zie^l, een der voor naamste Duitsche artisten, terwyl een der leden, Mirjam Hortwitz, in 't bij zonder als een actrice van ongemeene begaafdheid wordt geroemd en be kend is. De tournée omvat Amsterdam, Rot terdam, Den Haag, Leiden, Utrecht, Groningen, Arnhem, GoadaenNy- megen. Vliegen. Pégoud. Reuter seint ons Gisterenmorgen te negen uur heeft Pégoud op het vliegkamp teBucmet 70 K.G. ballast, wat het gewicht van een mensch vertegenwoordigt, achter elkander zes loopings uitgevoerd op een hoogte van 400 M. (Vad.) TWEEDE KAMEli. Vergadering van heden. Appèl nominal. Te elf uur is het veruischte getal leden niet aanwezig en wordt de vergadoring verdaagd tot half twaalf. Op dat uur wordt de vergadering geopend. Staatsbegrooting voor 1914. De heer Anke r ui a u, c.-h., mfeeait zeer voorzichtig te moeten zijn tegeu- over dit kabinet, vooral na de rede voeringen, die van links zijn gehou den. Dit kabinet houdt uaur -hotzelf zegt, rekening met do uitspraak van de verkiezingen. öpï. wil nagaan waarom de uit slag der verkiezingen was zooals die geweest is en daarna of de uit slag het optreden van het huidige kabinet rechtvaardigde. De heer Marchant, v.d., dringt aan op meer rogeeringesurg inzake de iichamelijko opvoeding en ook op een beter beheer der domeinen. De heer Schaper, s.-d.,- be spreekt .de portefouillo-quaostie. $pr- zeide, dat de concentratie zelf een ka binet bad kunnen vormen, wanieer zij zich vergewist had van de voor waarden, waarop de S.D.A.P. beleid waa steun te verleenen. (De zitting duurt voortj De moordzaak te Sevilla. Hét Gerechtshof te 's Hage heeft tegen W. J. M., werkman, beschuldigd van moord op Hendrik v. d. Pol te Sevilla (Noord-Amerika) een nadere instructie gelast betreffende verschil lende vragen. Het Hof gaf bevel tot gevangenhouding in het Huis van Bewaring te Middelburg. De toestand in Mexico. Mexico, 10 Doe. Het Congres hoeft de onlangs gehouden presidentsver kiezingen ongeldig verklaard. In Juli volgend jaar zullen nieuwe verkiezingen plaats hebben. Staking in Spanje. Trrrol, 10 Dep. De arbeiders van de scheepswerven hebben in een ver gadering waaraan 4000 personen deel namen, besloten om de staking voort te zetten tot hun eischen ingewilligd zijn. Een tegenspraak. Straatsburg, 9 Dec. De comman dant-generaal van Straatsburg heeft door het bureau-Wolff een tegenspraak laten publiceeren van de bewering van Allard, redacteur van de „Alsace-Lor raine", dat hij door officieren in poli tiek voor het Casino beleedigd en ge slagen zou zijn. Uit het onderzoek is nl. gebleken, dat geen officieren iets van het gebeurde afwist. uit het Magazijn van G OBÏN CÏÏJEM. Deze THEEËN worden afgeleverd in verzegelde pakjes van vijf, twee èn een half en een Ned. ons met vermelding van Noin- mer en Prijs, voorzien van nevenstaand Merk, vol gens de Wet gedeponeerd. Zich tot de uitvoering van geeerde orders aan- CF. - bevelend J. C. BIJL voorheen J. BREEBAART Lz. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 772.9 te Clermont, laagste stand 722.5 teSey- disfjord. Verwachting tot den volgenden dag Matige tot krachtige wesfcèhjke tot zuidwestelijke wind. meest zwaarbe wolkt, waarschijnlyk eenigszina buiig, iets koeler. VAH DEN 10 DEO. 1913. Stutsleenlngen. Ned. Cert. Werkelyke Schuld 3 pet. QoBtenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet Russische Obl. 1906 5 pet. ld. öbi. (Gr. Russische Spw.mtj) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pot. Id. Obligatie 6e Emis sie 4 pet, Japan. Obl. 1899 4 pet, Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pot. Brazilië. Funding Lee ning o pet, d. Obl. 1889 4 pet. Venezulea Dipl. Schuld 1905 3 pet, Bank- en Credlet-Instel- Itngen. Fed. Bankaandeelen Industr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id. Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Oy. Cert. v. A, U. S. Steel Corp. Cert, v. Gew. Aand. Kol. Credlet instelt, en Cnltuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand, Ned. Handel-My.C.v.A. Mijnbouw My en Kefcahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw My. Aand. Great Cobar Aand. Petrolenm-Oudern. Dordsche Petrolenmini dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij. tot Expl, v. Petr, Bronn. O.v.A. „Shell" The Transp. Trad Cy. 0. v.G.A, Scheepvaart HU en. Ned. Am. Stoomvaart" My. Aand. Stoomvaart-My. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak My. A. Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v, Aand. Peruvian Corporation Lam. Oert. v. Aand Spo er wegen. Holl. IJzeren Spoor- wegmij. Aand, My. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand, Zuid-Italiaan. Spwmij, Serie A-H Obl. 3 pet. Warschau-Weenon Ipoorwegmy. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg, Hypb. Obl. 4 pet, Erie Spoorweg-Mij Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A, Wabash Gew. Aand. Premleleenlngen. AmsterdaniAand. 3 pet. Hongarije. Tneiss-Re- gulirungs -Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 51/*—ÖV2 pCt. Nat. StaatBf. vast, Buitenl, weinig varieerend, Tabakken fiauw, Petroleum flauw, Culturen geen omzet, Ameri kanen minder geanimeerd, Mijnen prijshoudend, Rubbers zwak. Vorig» Koer*. 88V, 61 'Is 100 87', 89'/» 89"/,, 78 361/, 101'/i, 76 58'/, 645/, 44'/, 63"/., 24'/, 68»/, 226'/. 234'/, 189», 16 164 17'/, 186 622'/, 525 1973/, 118 1043/, 93 61'/, 185'/, 94'/, 2811, 155'/, 4"/,. 100'/, 145

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2