STATEN GENERAAL Gemengde Berichten. Stadsnieuws. 404e STA ATS-LOTERIJ. Rechtszaken. TZroxxet Laatste Berichten. BURGERLIJKE STAND. Telegrafisch Weerbericht Officieels Prijscourant Effecten handel te Amsterdam - - - deel viel, alsmede totaal gebrek aan intellectaeelen achtergrond. Een wer- kelijk ontwikkeld mensch, dat het le ven kent, spreekt over toestanden, zooals die aan de Lek zgn, met meer vriendelijkheid. Niet alleen het eigen kringetje en de eigen gewoonten zijn als goed te accepteeren, o heer Levan- ticuHgij toch schijnt de rest, en spe ciaal de Lekstreek, als dom te moeten beschouwen, terwyl van uit Uw Hooge Gerechtshof de onfeilbare oordeelvel lingen komen. Vitten is een veel voorkomende eigenschap onder de Hollanders. Hierin is de heer Levanticua rasecht. Daar door komt hü zelfs tot uitspraken van zonderlinge hyper-historische kennis. Zoo spreekt hg van „de gouden jaren onder Napoleon". Kom, kom, waarde Levanticus, gij laat u in uwe neus- wgsheid te ver voeren, gij begint het er ook „dik op te doen"; of hebt ge uzelf nog hooger opgewerkt dan waar de onpartijdige en juiste oordeelvel lingen zich bevinden, en zrjt gij weer in eene regio van partijdigheid terecht gekomen? De betweterij kan ons par ten spelen. Al was nu de kaas en het vee wat duurder, dat materieele voordeeltje werd door andere nadeelen volkomen te niet gedaan. Of waarom waren het juist de boeren in Noord- Holland en aan den Rün die 't meest daadwerkelijk optraden Heusch, gaat u nog eens bij de hooge autoriteiten te visite. Dat kan men tegenwoordig voor een krats doen. Toch behoort de heer Levanticus niet tot de aller- domsten, en hier en daar heeft hg vrijwel gelgk. De Schoonhovensche gemeenteraad b.v. is vaak bewust of onbewust lachwekkendwat hij daar over zei was goed geplaatst, en zou, als kritiek, opbouwend kunnen werken, ofschoon Schoonhoven daarin niet alleen Btaat. Waar hij evenwel met zyne antipathie het feest aanraakt en verder uitweidt over Ijekkerkerk, daar is hij weer erg satirisch. De heer Levanticus heeft waarschrjnlyk nooit een goede studentikooze fuif meege maakt. Daaraan doen vaak, als oud studenten, hooggeplaatsten en voor name personen uit den lande mee en toch ae Lekkerkerksche feestelijkhe den en ongevallen verzinken daarbij in 't niet. Onze waarde censor richt dus zyn satire niet tot deLekkerker- kers, zoo bedoelt hg 't wel maar indirect tot alle feesten, waar men op uitgelaten, d. i. ééne der juiste wijzen, vroolyk is. Anderen, gelgk de heer Levanticus, doen zoo iets meerstem mig en gematigd, maar weten dan ook niets, totaal niets, af, van wat men noemt „une joie démosuróe". De bewoners van de Lek, moeren- deels boeren, zijn geen zachte poëti sche, poeslieve wezens uit de een of andere verniste Arcadia, maar ge zonde, krachtige, soms brute wezens van het open veld- en -weideland, doortastend, flink in hun. bedrijf en levenslustig, dat is, óók feestvierend gezind. Een man van het land is een man van het land, meer behoeft hg, behoort hg, niet te zgnlaat hg daarin naar volmaaktheid streven. Zgn ze soms ruw, soit, dat is dan een onmis bare karaktertrek; maar maak er, in godsnaam, geen salonheeren, of neus- wijze Levantioi van. De heer Levanticus heeft gotracht de lekstreek te ridiculiseeren, daar mede een getuigonis afleggende van de bekrompenheid zyns geestes. Dit accentueerde hg door de alweer quasi geestige schimpscheuten, welke hg richtte tegen den heer den Ugl, die zgn stuk onderteekende met woor den, die wel wat ól te zeer blgk gaven van ingenomenheid met het eigen geschrijf. Nu kunnen overigens de artikelen van dien heer in de „Schoonh. Courant" mij weinig schelen. Curio- Bitoitshalve evenwel heb ik ze eens nagelezen, en, ik verzeker u, waarde lezer, dat ik die artikelen uitstekend vind. In dezen tyd, die bovenal in dustrieel, meroantiel en wetenschap- pelyk is, maakt men zioh bgna alleen warm voor tweede en derderangs uti- liteits-kwesties als vegetarisme, alco holisme, loonsverhooging, etc., eet., allen zeor belangrgk, doch niet meest essentieel. Daarom is het in zoo'n tyd heerlgk en weldoend voor iemand, die wat voor zgn land voelt, eens een stuk te lezen, waaruit, naast èen za kelijke, onpartgdige, doch metn^ader- landschlievende oogen aanschouwde uiteenzetting der toestanden, een warm idealisme ons tegenstraaltenthousi asme is altijd mooi, en wei 't schoonst, wanneer het tot voorwerp heeft het eigen vaderland. En dan moet onze vnend L, omdat hg dat zelf mist, niet gaan smalen, op zoo iemand, en idealisme gelijk gaan stellen met dom, kortzichtig chauvinisme. Want het ware idealisme is niets anders dan het vóór-zich-zien en het zich voorstellen van volmaakte voorbeelden of model- en der dingen of de gedachten, en luit zioh daarbg aan aan den grootsten en onsterfelgksten aller wgsgeeren, aan Platoon den Griek. Indien de Heer den Ugl soms in gekleurde, dichterlgke taal zgne gedachten zegt, dan heeft hg zulks gemeen met de grootste dichters en kunstenaars aller eeuwen. Wat denkt de heer Levanticus wel van een hoogdravend gedicht dat aldus aanvangt L'amour de la patrie est le premier [amour Et le dernier amour aprós l'amour [de Dieu. Tot zulke gedachten zal Levanticus nooit komen. Daardoor zal hg ook de groote beteekenis, die op den achter grond leeft van onze vrijheidsfeesten en die door de kern van ons volk onbewust gevoeld wordt, nimmer be seffen en toch in dien zin opgevat behoorde een vrijheidsfeest altgd groote belangstelling en medewerking te hebben. Maar de heer Levanticus zal zeggen„vreemd van inhoud", en „'t zit er te dik op"'t past niet by mijne gewone alledaagsche gedachten. Juist, maar dat gedicht en die twee overschoone regels waren niet van een Levanticus-editie van hetgenees- humanum maar van den laatsten grooten poëet, dien Frankrijk mocht voortbrengen, van Paul Verlaine. Maar laat ik eindigen. Het doel van dit schrijven was de Lekstreek, die door den Heer Levanticus voor een groot deel ook om zgne algemeen menschelyke eigenschappen was be- lachelyk gemaakt tegen dezen Heer in bescherming te nemen, die, naar ik hoor, daar geboren, nu als afvallige, qui sé croit arrivé, z'n eigen geboorte land, weet ik om welke enghartige redenon als het ware vervolgt met schijnbaar geestige inwendig bekrom pen kritieken. De heer Levanticus moge zgn ge dachteleven wat ruimer maken, verder by grooteren, dan hij zelf is, wat be scheidenheid gaan leeren, opdat hij zyne gewoonte afleero| van te smeden op hen, die nu eenmaal wat hooger en edeler vlucht van gedachten heb ben gelgk de heer den Uyl dan hemzelf besohoren is, Dit artikel, zie ik, bij het overlezen, is wat uit de hoogte geschreven. Nu, zulks past hier zeer goed. Er bestaat een ristje oud-Grieksche spreekwoor den die aanraden het kwaad ons aan gedaan met gelijke munt terug te Detalen. Daaromlaatdunkendheid vinde als haar bestrydster ook laat dunkendheid. De heer Levantious houde het zich voor gezegd. ARBITER. Dit artikel aan het Dagblad van Oouda ter plaatsing aangeboden en daar geweigerd, vinde thans hier een plaats. TWEEDE KAMER. Vorgadoring van 10 December 1918. Voorzitter: Mr. H. Goeman Borgesius. (Vervolg.) De Minister vuu iiinueuland- scho zaken, de heer Gort van der Linden, behandelde eerst de ter spra ke gebrachte atzouderlijke punten eu hield daarna een politiek betoog. Spr. w onechte aan te tooneu, dat het op treden van dit kabinet een politieke noodzakelijkheid was en hoe de ver houding tot de partijen is. De jougste verkiezingen hebben, zoo zeide spr., aangetoond dat het volk eenige beslissingen beslist wil, n.l. algemeen kiesrecht en het banen van een weg voor vrouwenkiesrecht. Over het samengaan van de vrijzin nigen en de sociaal-democraten, kan men donken zooveel men wil, spr. is van oordeel dat zonder gemeenschap pelijke overtuiging als voor algemeen kiesrecht er geen band zou bestaan, 't Geldt een voortdurend vooruitgaan in één richting. Voorstanders van al gemeen kiesrecht vindt men ouder al le rangen eu standen. De regeoriug behoort alzoo deze hervorming op den voorgrond te plaatsen. Zoodra dit met goed beleid mogelijk is wil de regeering trachten deze hervorming tot stand te bren gen. Wat de kostelooze ouderdoms rente betreft, doelde de minister mede, dat de wijzigingswetten nog dit zit tingsjaar de Kamer zuilen bereiken. De titel van extra-parlementair ka binet vindt spr. niet gelukkig geko zen. De heer Loeff noemde dit kabi net in wezen een concentratie-kabinet. Spr. weuschte op te merken, dat er geen verband tusschen het concentra tieprogram en het program der re geering is. Anders dan een parallel loopend verband is er niet. Politiek mogelijk was alleen een kabinet van vrijzinnigen met alleen deze voor waarde, dat zij niet zitting nemen ala leden van eenige partij. De defensie besprekende, noemt de Minister de verzorging hiervan een belang van den allereersten rang. Een zijdig noemde spr. het oordeel om het militairisme aan het kapitalisme toe te schrijven. De schoolstrijd noemde spr. een wig in ons volk, 't makend tot twee volken. Zonder de oplossing „van den schoolstrijd zou van een energieke ontwikkeling geen sprake zijn. De regeering is van meening het volk een weldaad te doen, wanneer 't mocht gelukken een grondslag te vinden voor een oplossing. De Minister zal Donderdagmorgen zijn rede voortzetten. Avondvergadering. De behandeling der Waterstaatebe- grooting werd voortgezet. Door verschillende leden werd over plaatselijke toestanden het woord ge boerd. De Minister, de heer Lely, be antwoordde de sprekers. De heer Bongaerts, c.-h. drong er op aan, dat de Staat zich beijvere den verbindingsweg tusschen Noord- Brabant o.a. ter wille van het auto verkeer tot Btand te brengen. Spr. wenschte dat het Rijk den weg zal aanleggen met financieele hulp van de provinciën. De Minister was van meening dat met het oog op het auto-verkeer hoele netten van breede wegen moe ten worden aangelegd. Aangezien de onteigeningen millioe- nen zullen kosten kan alles niet ge lijk geschieden. Wanneer de Automobielclub wil steunen, zooals ook het plan was, zal dit de uitvoering bespoedigen. De vergadering werd daarna ver daagd tot Donderdagmorgen 11 uur. Smokkelen van sigaren. De Berlgnsche berichtgever van het Hbld. telephoneert Sedert eenigen tyd zgn, naar offi cieel medegedeeld wordt, knoeierijen ontdekt door Berlijnsche douane-kan toren bg den invoer van sigaren uit Nederland. Bij het bepalen van het invoerrecht, van sigaren geheven, die met de post* uit Nederland werden ingevoerd, vonden deze ambtenaren bij verschillende zendingen rekeningen voor den ontvanger, waarin voor de sigaren lagere prijzen aangegeven wer den dan in de rekeningen, denzelfden dag door den afzender gezonden aan de firma in Berlijn. De bedoeling der dubbele rekeningen was, de douane rechten te verminderen. De Rijks kanselier heeft door een circulaire alle bondsregeeringen, die een eigen douane hebben, op de hoogte gebracht van deze ontdekking, met de bedoeling, de aandacht hierop te vestigen. Een truc. Men schrijft aan de Pr. Gr. Ct. Twee nog jonge mannen slenterden langs do straat, trokken mijn aandacht, toen ik zag hoe zy een droge spons met geweld duwden door een nauwen hals eener kruik. Zij gingen een kroeg binnen. Ik volgde hen, zag en hoorde door de op een kier staande deur dat ze een halven liter jenever wenschten. De waard g»f het hun, maar toen het op betalen aankwam, gaven ze op het geld thuis te hebben vergeten. De kastelein ledigde, na woordenwisseling en onder protest der koopers, den inhoud der kruik in een reservoir. Zij vertrokken en... sloegen den hals van de kruik. De sterk verzadigde spons werd boven de gebroken kruik uitgeknepen en nu zag ik dat ze beurtelings met smachtende lippen en draaiende oogen dronken van net kostelooze vocht. Huiszoeking. Maandagmiddag heeft de Amster- damsche justitie, vertegenwoordigd door den substituut-officier van justitie mr. Jorissen en den rechter-commis- saris mr. Van Geer, huiszoeking ge daan in een perceel aan de Heeren gracht bg de Wolvenstraat, waariageen commissie- en effectenbank gevestigd is. De houder dezer bank werd aan gehouden en in bewaring gesteld. Aan leiding tot deze huiszoeking moet zijn geweest, dat de aangehoudene verdacht wordt zich schuldig te hebben gemaakt aan frauduleuze handelingen ten na- deele van een bewoonster van 's Gra- venhage, met wie hg kennismaking had aangeknoopt. Het Hbld. hoorde in dit verband een bedrag noemen van f40.000 aan effecten. In een paar families te Terborg is een geval van vergiftiging voorge komen, hetgeen wordt toegeschreven aan het gebruik van kaas, meldt de Geld. De winkelier, die als zeer solide bekend staat, heeft de kaas direct scheikundig laten onderzoeken. Of schoon de menschen erg ziek waren, zgn allen weder hersteld. De inbraak te Baarn. Over de Baarnsche inbrekers lezen we in het „Utr. Dbl. het volgende: In den afgeloopen nacht bevond de veldwachter Klomp van de Biltsche politie zich óp surveillance nabg het station De Bilt, toen hg op den straat weg twee mannen zag aankomen, die moeite deden om onder hun kleeding- stukken dingen te verbergen. Klomp sprak beide personen aan en had al heel gauw in de gaten, dat het met deze menschen geen zuivere koffie was. Hg nam beide mannen mee naar het dorp als arrestant. Tgdens de wan deling daarheen wist een van de ar restanten te ontvluchtenhet was voor Klomp, die z'n rijwiel bg zich had, niet mogelgk dezen verdachte te ach terhalen, omdat ook nummer twee moeite deed om er van door te gaan. Hg liet den een dus maar schieten en nam den ander geboeid mede naar het dorp. Daar bekende de aangehou dene, dat ze met hun tweeën dezen nacht inbraak hadden gepleegd in de villa van de familie Pierson te Baarn, waar ze onderscheidene voorwerpen gestolen hadden. Bg fouilleering van den arrestant kwamen die voorwerpen voor den dag. Dadelijk werd nu door de BiltBche politie de omtrek door zocht, waarbij ook de politiehond van den inspecteur Van Duist dienst deed. En naar Utrecht werd getelefoneerd, om aan de ingangen van de stad op den vluchteling te letten. De Utrecht- sche politie zette posten uit aan de Museumbrug, aan den Blauwkapel- schenweg, aan de Roode brug, Vosse- gat enz., doch er werd niemand ge zien, die aan het signalement voldeed. Toen gingen twee Utrechtsche recher cheurs, v. d. Hoogen en Blyenberg, de logementen en slaapsteden in de stad langsin de Waterstraat kregen zg den aangeduiden persoon in handen, hg sliep daar in een volkskoffiehuis en werd dus van z'n bed gelicht en meegenomen. Hij ontkende iedere medeplichtigheid, niet wetende, dat z'n collega aan De Bilt reeds een volledige bekentenis had afgelegd. De tweede aangehoudene werd gis terochtend aan het hoofdbureau van politie te Utrecht door den inspecteur v. Duist uit De Bilt opnieuw onder vraagd. De arrestant, die vannacht aan De Bilt werd opgesloten, bleek nog 28 maanden te Veenhuizen te goed te hebben. Zij hadden te zamen het plan van de inbraak beraamd één zou 'n ruit inslaan en de ander crp den uitkijk staan. Te Utrecht zou den zg hun buit van de hand zien te doen. Die buit bestond in met zilver gemonteerde bekers, wandelstokken, inktpotten, pennebakken en huishou delijke artikelen. Onbaatzuchtig. Naar de „Leeuw. Ct." meldt, heeft een der 260 gerechtigden tot de ouderdomsrente te Harlingen gisteren afstand gedaan van zijn recht, daar hg voldoende in zijn onderhoud kan voorzien. Bij familie te Sexbierum is, naar de N. R. Ct. meldt, bericht ontvangen, dat Sybe de Jong, in Duitschland werkzaam, door zijn schoonzoon is vermoord. Gearresteerd. Men meldt aan de Nieuwe Crt. uit Amsterdam Dinsdagavond is op den Amsteldijk aangehouden een persoon, die in een leegstaand perceel aan de Kuiperstraat was aangetroffen, en in het bezit be vonden was van een electrische zak lantaarn en een viertal loopers. Den volgenden ochtend is hg van het bureau aan de N. Tolstraat naar het hoofdbureau geleid, alwaar vinger afdrukken van hem werden genomen. De aangehoudene is de 41-jarige v. O., wonende in de N. Tolstraat; bij hem werd huiszoeking gedaan in verband met de mogelgkheid, dat v. O. aan vroeger gepleegde inbraken debet is. Het is echter nog niet gebleken of zulks werkelijk het geval is. Armenzorg. Naar het Dev. Dgbl. verneemt, heb ben het Burgerlijk Armbestuur en de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente te Deventer samen een gift van f 1000 ontvangen van iemand uit Rotterdam die onbekend wenscht te big ven. Be doeling van de gift was, de armlastigen een extra-uitkeering gedurende dezen winter te doen geworden. De Diaconie heeft reeds met St. Nicolaas aan de bedoeling gevolg ge- gegeven en nitdeeling gehouden van wollen kleedingstukken, vloerkleeden, al naar gelang van de wenschen der bedeelden. Het burgerlgk armbestuur is voornemens, met Kerstmis een bui tengewone nitdeeling te doen. Te Rysbergen (Noord-Brabant) zgn door de politie twee beruchte perso nen gearresteerd als verdacht van den eenige jaren geleden aldaar (teRgks- bergen) gepleegden moord op het echtpaar Backx. GOUDA, 11 December 1913. Statenverkiezing Gouda. De vrijzinnige kiesvereenigin^ Schoonhoven heeft gisterenavond den heer J. Kortland, lid vanden gemeen teraad voorloopig candidaat gesteld voor de Provinciale Staten, in de vaca- ture-Nederhorst. (N. R. Ct.) Kaascontrölestation Zuid-Holland. Hedenmorgen had in de zaal .Kunstmin" der Sociëteit „Ons Ge noegen" een vergadering plaats, wei- te vergadering door talrijke kaas makers, ook niet-aangeelotenen werd bezocht. De voorzitter, de heer 8. C. Kor- teweg opende de vergadering, ver welkomde speciaal den secretaris der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, die steeds getoond heeft de kaascontróle goed gezind te zijn en sprak den wensch uit dat de bespre kingen er toe mogen leiden dat alle aanwezigen zich bij het Kaascontröle station zullen aansluiten. Daarop werden de notulen gelezen der vorige te Alfen a/d. Rgn gehou den vergadering, welke onveranderd werden goedgekeurd. De voorzitter deelt mede dat nu Gouda als plaats der vergadering is aangewezen opdat alle boeren in ken nis komen met de pogingen, welke door het controle-station worden in het werk gesteld om het doel na te streven. Het doel van het controle-station is dat gewaarborgd wordt: 1°. dat de kaas, voorzien van het Rijksmerk voor volvette kaas is be reid uit volle koemelk zonder eenige toevoeging van vreemde vetten. 2°. dat die kaas een minimum vet gehalte in de droge stof bezit van 46 3°. dat het watergehalte er van binnen normale grenzen blgft. Aan de orde was daarna het punt der agenda het vaststellen van de contributie over 1914. Door den secretaris-penningmeester Dr. H. van Gulik wordt medegedeeld dat de kosten daarvan bedragen ï/k ct. per kilogram. Door den heer Velendurf (Zwam- merdam) werd de gratis-contróle be pleit, omdat juist de kosten voor vele landbouwers het bezwaar vormen om zich aan te sluiten. De Voorzitter wees er toen op dat zulks niet zal gaan. De kaasmakers zijn in deze de belanghebbenden en deze moeten er iets voor over hebben. Bo vendien worden die kosten op den duur ruimschoots vergoed daar de naam van het product der volvette kaas, gedra gen door het rijksmerk van 45 de prijzen zullen doen stijgen op de buitenland8che markt. Bovendien is het spr.'s ervaring dat alles wat niets kost, ook des te minder wordt gewaardeerd. De Regeering steunt de contröle ruimschoots met subsidie, maakt propaganda voor het volvet-product over de geheele wereld. Het is dan ook eisch dat een groot aantal boeren zich aansluiten, wil wer kelijk het product in waarde kunnen stg gen. Dr. van Gulik vulde deze mede- deelingen nog aan door te zeggen dat de Rijkssubsidie varieert van f 2.500.— f 5.000.en dat door de boeren wordt bggedragen c.a. f 1.600.— hetgeen de Directeur van Landbouw op een vorige Vergadering heeft doen spreken van een Rijksinstelling met subsidie van particulieren in plaats van het te genovergestelde. De heer Van Dam (Bodegraven) zegt dat nu de boerenkaas toch een goed afzetgebied heeft en goede prijzen worden gemaakt. Dr. van Gulik beaamt dit, doch voegt daaraan toe dat deze prgzen niet zgn de prgzen die voor het artikel gemaakt kunnen worden. De Goudsche volvette kaas moet concurreeren tegen de Ched dar en de Emmenthaler kaas die be duidend hooger worden betaald. Juist het rijksmerk geeft den waarborg aan het artikel en wekt vertrouwen. De reputatie van het Goudsche product moet worden verbeterd. Met een citaat uit het „Weekblad voor Zuivelberei ding" voert spr. aan dat te Londen het volvette product niet wordt ge bruikt. Nadat de heer Jonkers Both zich had uitgesproken als tegenstander van aansluiting, de heer den Hartog daaren tegen als aangeslotene de aansluiting had bepleit en geen bezwaar had ge opperd tegen de Va oent per K.G., werd hiertoe besloten. Na korte discussie werd besloten het bedrag der entree-gelden voor nieuwe letjlen, (bedragend 75 ct per koe), tot 1 Juli 1914 niet te heffen, om het toetreden van nieuwe leden te ver gemakkelijken. Thans wordt door een der aanwe zigen de vraag gesteld of de kaasmaker steeds 45 °/0 vetgehalte kan garan deeren en indien zulks niet het geval is wat dan met die kaas moet ge beuren. Dr. van Gulik deelt daarop mede dat door het station c.a. 1000 monsters zijn onderzocht. Het overgroote deel daarvan bevatte 4950 °/o vetgehalte, slechts een zeer klein gedeelte 45-48 °/0. Dit moet echter zijn oorzaak vinden in de bereiding, want het gewenschte percentage kan gemakkelijk door ieder bereikt worden. De kaas van lager vetgehalte dan 45°/o kan gewoon gemarkt worden zooals het nu ook gebeurt, alleen het merk mist ze. Door het bestuur werd daarop mede gedeeld dat de regeling van de be taling der ryksmerken over 1914 zoo danig was getroffen dat het kaascon- trolestation van elke 5 K.G. kaas 1 merk gratis verkrijgbaar Btelt. Boeren, die zware kazen maken hebben dus geen kosten daaraan, voor de kleine kaasjes moeten, naar gelang van het gewicht de merken worden betaald met vermoedelgk Va cont per stuk, den kostenden prijs. Aan de orde was daarop het vierde punt der agenda: Propaganda. De voorzitter leidt ait punt met een enkel woord in en wijst op het groote belang dat hierbij voor de landbouwers op het spel staat, op hen rust de ver- antwoordelykheid dat de pogingen door het station aangewend en door de Rogeering krachtig gesteund al of niet zullen slagen. Aansluiting in grooten getale is noodig. De secretaris der Holl. Mg. van Landbouw, Mr. D. Kley spreekt thans een opwekkend woord tot de leden, der Goudsche afd. dier Maatschappij om zich aan te sluiten en ook aan het station steun te verleenen door toe te treden als donateur. Door den voorzitter wordt hier voor dank gebracht. Spr. wijst er nog eens op dat er in het buitenland particuliere merken zgn, waarop 45 staat £e" noteerd, terwijl bij het onderzoek ge bleken is dat het product het niet bevat. Daartegen zal een Rijksmerk krachtig staan. Op de vraag van een der leden of daartegen niets kan wor den. gedaan,.antwoordt de Voorzitter dat het bestuur deze zaak in handen heeft. Een ander lid meent dat alloon dwingende bepalingen tot aansluiting kunnen helpen, welke meening door Dr. van Gulik bestreden wordt. De heer L. de Vries (Gouda) vraagt nog of aan het station gebloken is dat de gecontroleerde kaas beter wordt betaald, waarop door een lid met feiten uit de praktgk wordt geantwoord. De voorzitter wees op de moeilijk heden die het contrólestation had ondervonden van den aanvang af, toen zelfs de Ned. Vereen, v. Kaas handelaren den boycot had uitge sproken over de aangeslotenen aan hot station. Geleidelijk is die tegenstand overwonnen en het aantal aange slotenen toegenomen. Daarin ziet spr. een bewijs van waardeering. De heer J. L. van Eijk bestrijdt des voorzitters bewering inzake don boycot- maatregel door de kaashandelaren uit gesproken. Die boycot gold alleen de bepaling van het station dat kaas van 40 werd toegelaten. Toen daarin verandering is gebracht is die boycot terstond opgeheven. Spr. is ook van meening dat alleen gratis contróle kan leiden tot vrij alge- meene aansluiting en die is noodig, wil de handel kunnen werken. De handel moet er op kunnen rekenen, indien zij offerte maakt, dat zij groote quanti- teiten leveren kan, en dat zal bezwaar- lijk zijn zoolang het station contróle- kosten vraagt. Die kosten zullen voor den boer het bezwaar zijn. Spr. dringt er bg het bestunr op aan dat door het station wordt getracht dat bij de in schrijvingen voor leger en marine het gecontroleerd product wordt gevraagd. Nu geschiedt dit niet. In Engeland, waarvan de correspondentie door Dr. v. Gulik aangehaald sprak, wordt daarnaar wel gezien. Daar wordt beoordeeld de goede kwaliteit, waar voor goede prijs wordt gemaakt. De voorzitter beantwoordt spr. en zegt dank 'voor diens welwillende houding ten opzichte van het contróle station. Spr. ziet in het adres door de Kaas handelaren aan de Regeering gericht om algemeene aansluiting aan het station te bevorderen ook nog iets anders. Platweg zou spr. het willen zeggen: ze voelen nattigheid". De heer Van Egk komt daartegen op. Het is alleen de garantie die de handel onvoorwaardelyk noodig heeft dat het gecontroleerd product.in vol doende quant iteiten geleverd worden kan. Voor den groothandel is daaraan alles gelegen, daar zg anders in groote moeilijkheden komt. Spr. verzoekt de voorzitter dan ook om voor 't geval niet voldoend geleverd worden kan, daarvan in het buitenland overal mo- dedeeiing te doen. De voorzitter deelt ook nog mede dat inzake de inschrijvingen voor leger en marine het door den heer Van Eijk gesprokene ook voor het artikel boter het geval was. De departementen wil den betalen 20 ct. benedon den prijs van het gecontroleerd product" Juist nu is daarin voor één der departemen ten verandering gekomen. Dit is een goed teeken. Spr. zal de bezwaren van den heer Van Egk ter plaatse bespreken. Na eenige discussie werd nog aan genomen eon voorstel tot het zenden van een adres aan de Vereeniging van Kaashandelaren, waarin wordt ver zocht aan de gecontroleerde kaas steun te verleenen. Van do gelegenheid tot het zich voorwaardelijk opgeven als lid werd door een aantal landbouwers gebruik gemaakt. De vergadering werd daarop Statenverkiezing Gouda. In de gisterenavond gehouden ver gadering der vrij-antirevolutionaire partij werd in de vacature-Nederhorst candidaat gestold voor de Provinciale Staten de hoer G. Roos, landbouwer te Nieuworkork a/d IJsel. Zekere v. d. W., die een overtre ding beging en daarvoor door een politieagent werd bekeurd, wildo den agent zijn naam niet opgeven. Ar restatie on overbrenging naar het politiebnreau volgde daarop, hetgeen niet zonder verzot geschiedde. Op het commissariaat werd nu bo vendien proces verbaal opgemaakt we gens het niot opgeven van zijn naam en wegens verzet tegen de politie. Hos/coop. Aan de Chr. School alhier hoof do heer Voerman, is benoemd tot ondorwijzores mej. A. Meinon, thans in dezelfde functie to Stodum. Van do 84 ingezonden aanvragen om rento ingevolge art. 369^*ier In validiteitswet is door de Rijksverzeke ringsbank aan 64 alhier wonende per sonen eene rente toegekend. 1 n do Chr. Goref. kerk alhier is deze week een nieuw orgel geplaatst, ge leverd door den orgelfabrikant van Dam uit Utrecht. Wegens hot veelvuldig voor komen van diphteritus on typhus bij leerlingen der Christelijke school al hier, heeft het bestuur in overleg met den burgemeester besloten de school tijdelijk te sluiten en te doen ontsmetten. Waddinaeveen. Naar wo verno men heeft do commissie, belast mot het onderzoek naar de mogelijkheid van stichting oener bad- en zwemin richting. het plan opgevat, wanneer daartoe van hot polderbestuur vergun ning wordt verkregon, zulk een inrich ting op to richten in don Ringvaart van den Zuldplaspolder. Echter zou allereerst do bodem geschikt moeten worden gemaakt on eenige hevels in den Ringdijk worden gelegd voor do waterverversching. Tot voorzitter en secretaris dezer commissie zijn benoemd do h.h. J. Bruins Slot en C. Jongenburger. Ondeugdelgk vleosch. lieeuwfjk. Maandag zijn alle leden van het gezin van D. M., 10 personen, onwel geworden. Zij klaagden ovar pijn in den buik en hadden last van diarrhee en brakingen. Men vermoedt dat do oorzaak hiervan gelegen is in het gebruik van worst, welke afkomstig was van een zelfgemest varken. Do slager had er in opdracht van den heer M, vier pond vleesch door gemengd, en dit vleesch is zeer waarschijnlijk ondeugdelgk geweest. Verscheidene personen toch,-die spek van hetzelfde varken gegeten hadden, hebben daar van geen nadeelige gevolgen onder vonden. Bg de patiënten hebben zich gelukkig geen ernstige vorsohijnselen voorgedaan. Natuurlijk werd onmid dellijk een geneesheer geraadpleegd, die enkele resten van de worst, uit werpselen van de patiëntefi en spek van het varken in beslag heeft doen nemen en scheikundig zal doen onder zoeken. Ouderkerk ajd IJ nel. Ds. B. Batelaan alhier ontving een beroep naar Ede, ter vervulling eener nieuwe predikantsplaats in de Herv. Gemeente aldaar. Krimpen a/d Lek. De ijzarwer- ker EL Brouwer kwam Dinsdag met de hand tusschen het kamrad van een in werking zijnde hellinglier, waardoor dit lichaamsdeel gedeeltelyk werd ver brijzeld. Door dokter W. Mars werd geneeskundige hulp verleend. 2do KI. Trekking v. Donderdag 11 Dec. No. 18029 f 2000. 16068 f 100. Prgzen van f 30. 60 308 580 1078 2107 2289 2401 08 2099 2788 2008 ifcJJH 8508 9044 4296 4408 4528 472B 4888 6373 6625 5757 5848 0113 66 8578 88 «SB 0898 6802 43 7068 7263 7811 7505 7813 66 7044 8354 8074 8757 9194 9870 9681 9748 10205 11199 11248 11340 11451 11600 11780 78 11980 12590 12082 12745 12HB4 77 19911 18048 18892 14001 87 85 14177 14808 16141 15418 16742 15967 96 10000 10302 77 17040 96 17201 17806 24 46 17874 86 17968 18001 46 18900 03 19286 10736 41 20010 70 90 20199 20759 90660 29909 MARKTBERICHTEN. Gouda, ii Dec. 1913. GRANENOnveranderd. TarweZeeuwsche (nieuwe) 8.75 4 9.mindere dito (nieuwe) 8.40 4 8.60. Afwijkende 7.50 4 8.25. Polder 7.50 4 ƒ8.35. R°8t>e Zeeuwsche ƒ6.75 7-—Polder ƒ6.15 /v-675* Buitenlandsche per 70 kilo 5.50 a 6 25 GerstWinter 6.25 a 6.50. Zomer 5.75 4 6.—. Chevalier 6.25 k 7. Buitenl. voergerst per 65 kilo 5,k 5.85. Haver per H.L. 4 20 k 4.B0. Per 100 kilo 8,a 8.50. Hennep zaad Buitenlandsche per 50 Kilo-6.50 k 7 Kanariezaad 17.50 k 18,50. p. H,L. Karwijzaad per 50 Kilo 13.75 k 14.50. Koolzaad 13.— 4 14.— per HL. Erwten: Kookerwten 11.50 k ƒ12.50. Buitenlandsche voererwten per 80 Kilo 6 75 4 7.25 Boonen bruine boonen 12.4 14.--. witte boonen i^._ 4 16,Paarden boonen 8.25 it 8.75. Duivenboonen 9.4 9 50. Mais per 100 Kilo Amorikaansche Mixed 8.25 4 8.50. Kleine ronde 7.50 4 ƒ8.-. Veemarkt. Melkvee goede aanvoer Handel stroef, prijzen blijven hoog. Vette varkens, redel. aanvoer, handel matig, 24 4 a61/i ct. per half K.G. Biggen voor Engeland, goede aanvoer, handel vrijwel 24 4 2^/% ct. per half K.G. Magere Biggen, goede aanvoer, handel matig 1.70 4 1.95 per week. Vette Schapen, weinigHwnVöer. "Httndel vlug 30.— 4 31;.—. Lammeren, goede aanvoer. Hihdel vlug 18.a 26,—. Nuchtere Kalveren, red. aanvoer, han del vlug, 14.4 ao. Graskalveren, geen aanvoer, handel vlug, a Fokkalveren 18.4 34. Kaas, aangevoerd 36 partijen, handel zeor ylug. ie kwal. 34.— 4 35.—. ade kwal. 3*«— 33-— Zwaardere 36.4 -.— Noordhollandsche a Boter redel. aanvoer. Handel vlug. Goeboter 1.55 4 1.60. Weiboter 1.45 4 1.50. Hot Gerechtshof te 's Gravenhage deed gisteren uitspraak in de zaak van G. A. D., koopman te Schoonhoven, tegen twee vonnissen van de Recht bank te Rotterdam, bg elke waarvan hij tot 3 weken gevangenisstraf is veroordeeld wegens beleediging ^van mr. Greup, toen deze candidaat was voor den Gemeenteraad,.te Schoonho ven en dien hij o.a. beschuldigde dat hij als curator in zijn (bekl's). faillis sement hem (bekl.) had benadeeld. Op nieuwe rechtsgronden werd ibekl. ver oordeeld wogens eenvoudige beleedi ging en wegens smaad tot tweemaal zeven dagen gevangenisstraf. Liefdes duel, Blijspel in 3 bedrijven Van Scribe en Legouvé, N.V. Tooneelvereen., Dir. Herman iieijermans. iieyerinans' Tooneel vereeniging is gisterenavond in den Nieuwen Schouw burg met „Liefdesduel" voor het voet licht geweest. Het was een goede opvoering van dit aardige Fransche blijspel voor een slecht bezette zaal. Zooals aan velen bekend, het stuk werd kier reeds eerder opgevoerd, geschiedt de handeling in 1817 op het kasteel d'Aulrefal ip de nabijheid van Lyon. Op dat kasteel verbergt de gravin d'Aulrefal den jeugdigen Hen ri de Flavigneul, die vogelvrij is verklaard, in de vermomming van haar kamérdienaar. De gravin is op dezen jongen man verliefd. Bij haar logeert haar nichtje Léonie de Ville- gontier, die zich eerst ergert aan de soms vrijpostigen dienaar. Deze redt baar echter van een dreigend onge luk en verklapt dan dat hij niet is de kamerdienaar Charles maar den gexocmeu rieuri ae r lavigueui. liet jouge meisje vertelt üit aan de Gra vin, die ueze meuedceiuig met outólcl- rns verneemt, intusscneu doet zich een minnaar op voor de gravin in den persoon vuu uustavo de urign- ou. jJc gravin weet dezen man 111 haar macut te krijgen en hem te ge bruiken ais plaatsvervanger op te Lodeu voor de Flavigneul, die men op liet spoor is gekomen en die Ihaus op net kasteel wordt gezocht door den prelect Darou de Jdontrichord. Dan heelt de met onvermakelijke ver gissing plaats dat de Grignon in ar rest wordt gesteld eu de T lavigueul outsnapt. Deze komt echter weer te rug, omdat hij met kan hebben dat een onschuldige voor hélu zal lijden eu juist op dat moment komt de me- dedeeiiug dot aan olie politieke ge- vaugoneu auiuusUe wordt verleend en de lavigueul dus vrij is. Dan wordt hij de verloulüe van Leouie. Zooals gezegd liet de opvoering niets te wenschen over. Hoewel op hol programma l'iue Beider als ver tolkster der rol van Gravin d Autro- fai was genoemd werd dezo vervuld door mej. Lena K 1 e ij. Waarom werd luervau geen mededeel iug ge daan? De artiste had dat zeker ver diend. Mej. Hetty Beck heeft werkelijk alleraardigst spel gegeven als Leoüie de Villegoutier. ilaar verontwaardi ging eerst, haar verlegenheid, haar angst eu haar vreugde later, waren natuurlijk. De heer Frits Bouw meester gaf in alle opzichten blijk voor zijn rol van de Flavigneul be rekend te zijn; hij gaf daarvan oen frissche uitbeelding. Do rol van Gus- tav de Grignon werd door den beer Maurits de Vries vrij goed gespeeld, terwijl de heer M. van Warmelu de rol van prefect de Moutriehard zeer juist wist weer te govon. Zijn verwonderd gezicht, waar mede hij constateerde dat hij was beetgenomen, was prachtig. liet was oen opvoering die ons veel genoegen heeft verschalt. TWEEDE KAMEli. Vergadoriug van heden. Subsidieoring van U.L.O. en M.U.L.Ü. Aan de orde is de behandeling van het wotsoutworp tot wijziging van de wet van 14 Juli 191U tot wijziging der wet tot regeling vun hot lager on derwijs. Dö heer van der Molen, a.-r., ziet niets geen nut van dit wetje, liet zal alleen dienen om arme ge- uioonUsu tegen te houden van de stich ting van oen u.l.o.- of m.u.l.o.-schooi. De hoer Ter Laan, s.d., den Haag, wouscht het wetjo voor u.l.o. en m.u.l.o. uit de serie onderwijs wetten to lichten eu dit afzonderlijk te behandelen. Daarmede is dan oen band gelegd voor subsidieering. Do hoer de Jong, u.-L, sluit zich daarbij aan. De hoer Tyderaan, v.-L, even- oens, maar tegen de bepaling dat al lo scholen vóór September 1913 ge sticht, het subsidie zulien verkrijgen. De Minister, de hoor Gort v.d. Linden wijst er op, dat het wetje slechts een noodwetje is om den be- staanden toestand te laten voortdu ren. Voor afzonderlijke behandeling van het m.u.l.o.-wetje uil de serie onderwijswetten gevoelt spr. niets. Het is de vraag zelfs of dit wetje wol afzonderlijk te behandelen is, omdat de incenschakelingscommissie goen voorstandster is van m.u.l.o.- onderwijs. (De zitting duurt voort) liet wetsontwerp betreffende de subsidieering van het u.l.o. en m.v. l.o. is zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De heer Troelstra woonde de zitting weder bij. De verkiezingen in Bulgarije. Sofia, 11 Deo. De nationalistische bladen verklaren, dat de uitslag der verkiezingen oen protest is van het Bulgaarsche volk tegen de Russisch- gezindo politiek, ten gevolge waarvan duizenden kiezers voor de socialisten hebben gestemd. GOUDA. GEBOREN10 Deo. Neeltje Mar- rigje, ouder» A. den Hollander en M. A. Ziere. Lucina Johanna, ouders C. H. Vos en W. Wgkhuiken. Jo hanna Cornelia, ouders A. J. Sas en M. Borst. 11. Heiltje, ouders P. W. van Asten en A. Bos. GEHUWD10 Dec. E. Heij on P. M. van der Spelt. OVERLEDEN10 Dec. Fredrik van Loon, 26 j. Pieter van Eijk. 86 j. REEUW1JK. GEBORENHendrik» Jannigje, ouders A. Boerofijn en W. Groenen dijk. - Grietje, ouder» W. Oostenrijk en J. de Graaf. Adrianus, ouder» T. Burger en A. de Groot. GEHUWDH. Slinger en A. van Wens veen. N. L. Znidam en M, van Egk. OVERLEDENW. Teekens, 4 j. H. Verboom, 9 m. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 771.8 te Horta, laagste stand 737.4 te Sey- disfjord. Verwachting tot den volgenden dag Meest matige noordwestelijke tot westelijke wind, zwaarbewolkt tot betrokken, wellicht eenige rogon, zelfde temperatuur. Vorige Koe». 77 84'/, 61»/, 100»/,. 87V, 89'/, 88»/ 78 86'/, 101»/,. 78 68 64'/, 185'/: 94'/, 91'/, 27'/. 154»/, 4'/, 100'/, 145 Koe» van heden. 70'»/,, 83"/,. 83»/, 76"/,, 70 VAN DEN 11 DEC. 1913. Staatsleenlncen. Ned. Cert. Werkolijko Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische" Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mii) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nioolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id. Obligatie 6e Emis sie 4 pet. Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 6 pet. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezulea Dipl. Schuld 1906 3 pet. Bank- en Credlet-lnstel- lingeu. Fed. Bankaandeelen Industr. Onderneming en American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id. Smelting Refining Oo. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kol. €redlet Instelt, en Cultuur Ondernemingen Handel» ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handol-Mij.C.v.A. N(jnbouw Mijen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw My. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum-Ondern. DordBcho Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij. totExpl. v. Petr, Bronn. C.v.A. Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A. Scheepvaart H(jen. Ned.Am. Stoomvaart* My. Aand. Stoomvaart-Mij. Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mg. A. IMversen. Maxwol Land Gpant Cert. v, Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmy. Serie A-H Obl. 3 pet. Warschau-Weenon Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cv. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premleleeningen. Amsterdam Aand. 3 pet. Hongarije. Tüeiss-Re- gulirungs-Ges. 4potJ GELDKOERS. Prolongatie 5—öl/4 pCt. Nat. Staatsf. stil, Buitenl. prijsh., Culturen weinig omzet, Tabakken prijshoudend, Petroleum lusteloos, Amerikanen vast, Mijnen stil, Rub bers luier. 43»/» 44»/, 63'/. 63'/» 24'/, 24'/, 57''/,, 58'/, 220 235 189'/, 220'/, 234 15 163'/, 17'/, 17»/, 185'/, 185'/, 621'/, 016'/, 525 197'/, 118 3'/, 3'/. 105'/, 105'/, 3 2'/, |8»/|6 8'/,, 93 93'/, 98'/, 61'/, 61 28 154'/. 4»/,. 146'/,

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2