Ingezonden Mededeelingen. TEKCIURSEL» lil IIUlilMIINS 1 Gemengde Berichten F' Stadsnieuws. Predikbeurten te Gouda. INGEZONDEN. iXZ-u-rLSt Laatste Berichten. BURGERLIJKE 8TANJ). Telegrafisch Weerbericht Officieels Prijscourant Kffecten ba ml cl Ie Amslerdt» f - - Jong over slechten treinenloop en verbetering van het verkeer. De heer E I n k vroeg aandacht voor Gronin gen, waarvan vele «treken geheet ge ïsoleerd zijn. Te middernacht werd de vergadering verdaagd tot Zaterdagmorgen. Zift U door Oawotoadfeotd la Oavaar? Bijna alia lezers lijden van tiid tot tyd aan pijn van welken aard ook. Stoornissen en pyn betoekent dikwijls nieraandoening. Verschijnselen zooals Verstopping, Kugpijn. onvoldoende werking der ingewanden, pijnen in spieren of gewrichten, 's morgens by het opstaan een onaangename smaak in den mond, gezwollen voeten, troe bele urine, een algemeen gevoel van zwakte en onaangenaamheid, al deze verscbynselen zijn Nieraandoeningen. Zy worden veroorzaakt door ver giftige zuren in het bloed, welke de nieren behooren te verwijderen, doch zy weigeren zulks omdat zij in een zwakke conditie zijn. Dk Witt's Nieren en BLaaspillen doen deze verschijnselen spoedig verdwijnen. Ga direct naar onderstaand adres en koop een doos van f 1.75 van DE WITT'* Nieren- eo Blaaspillen en bewys u zelf dat binnen vier en twintig uur de wonder volle genezende werking dezer pillen is ingetreden. Stel zulks niet uit, want zwakke nieren veroorzaken dikwijls ten laatste Bright'» ziekte. Wanneer U de pillen koopt, overtuigt U, dat U DE WITT's in lichte blauwe, vergulde doozen krygt. Verkrijgbaar proefd hebt, kunt U van bovenstaand adres of waar niet verkrijgbaar by E. 0. DE WITT A Co., Amsterdam, een monsterdoos van de Witt's Nieren- en Blaaspillen gratis op aanvrage, direct per post, ontvangen. 42 hi voor de te verwerken grondstoffen. De Kamer van Arbeid meent Ast tegenover deze eischen ook mag staan een hoogere loonstandaard dan voor de andere bedrijven. Aan het N. v. d. D. wordt gemeld, dat men den vermoedeliiken dader,van den ruim twee jaar geleden gepleegden moord in het Koekangerveld, gemeen te De Wyk, waarbij een gezin van drie personen op afgrijselijke wjjze werd vermoord, op het spoor is. Het zou zyn een zekere V., in dat veld ook woonachtig geweest. In een razie met zyn vrouw moeten er woorden zijn gevallen, welke voor hem zeer bezwarend zijn. Op dit oogenblik bevindt V. zich in Dnitschland. Staking goud- en zilversmeden. Door de Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrijven te 's-Hertogenbosch is in velband met het hangende conflict aan de patroons- en arbeiderspartij het votgende bemiddelingsvoorstel gedaan: De Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrijven te 's-Hertogenbosch be richt, dat zy na gehouden onderzoek in zake het gerezen geschil tusschen patroons en gezellen in het Goud-en Zilversmidsbedrijf betreurt, de wyze waarop de werkstaking is afgekondigd. Naar het oordeel der Kamers van Arbeid, is door de werklieden te over ijld te werk gegaAn onder den invloed van derden, staande buiten het bedryf »n hadden de gozellon, zoo zij meenden dat door het besluit dor patroons zy in hunne rechten werden benadoeid, den patroons kenbaar behooren to maken dat, zoo de patroons op dat besluit niet terugkwamen, het werk 14 dagen na drie November 1913 zou worden noorgelegd. Uit niets toch is de Kamer gebleken dat aan de patroons te voren was modogedoeld dat, zoo do eischen der werklieden niet werden ingewilligd, de staking onmiddellyk voor de geor ganiseerde gezellen zou worden ge- irocl&meerd. Was gehandeld, zooals „tier door de Kamers van Arbeid ge- wonscht, wellicht was de werkstaking, die oen „tweesnijdend zwaard" word genoemd, voorkomen. Door ,-de K. v. A. i» met groote meerderheid besloten, hot volgende bemiddelingsvoorstel pariyen als billyk te mogen voorstellen 1°. Op alle workplaatso] 4 November 191^bf lal met het onderhavige g< georganiseerden of andere werk is gestaakt zal de arbeid onmid dellyk worden horvat tegen het loon als verdiend op 3 November 1913. 2°. Met 1 Januari 1914 zal het minimumloon voor een werkman van normale bekwaamheid worden gobracht op 22 oent per uur. 3°. Met 1 Januari 1915 zal dat loon worden gebracht op 24 cent per uur. Da Kamer heeft gemeend (leao loo- nen eldoa te mogen «tellon, doch niet geheel deelen het motief, waarop door do gesellen verhooging aan loon werd gevraagd. Mede heeft dSKamer over wogen en heeft by haar ook ala motief gegolden het feit, d<t het standaard- loon aooals hier bedoeld, in het goud en lilvemmid.bedrijf iteeda hooger ia geweest dan in de inoeate andere be drijven, over het algemeen meerdere kunstvaardigheid er Voor wordt vor- eiooht dan voor do meeste andere vak ken en van de werklieden grootere org en vertrouwen wordt verlangd GOUDA, 13 December 1913. j Door Burg. en Weth. zyn aan de Raadsleden de volgende ingekomen stukken toegezonden Gouda, 5 December 1913. Zooals Uw Raad zich zal herinneren, heeft de gemeente-schoolarts, de heer B. G. J. Evers zich voorloopig als proef voor dit jaar behalve met het geneeskundig toezicht op de openbare lagere scholen ook belast met dat op de scholen der Roomseh-Katholieke Inrichting van Liefdadigheid alhier, wier bestuur ons om dit toezicht had verzocht. Hoewel de schoolarts volgens zijne instructie verplicht was deze uit breiding van zyn taak op zich te nemen, vonden wy het toch billyk zijn salaris daarvoor eenigszins te verhoo- gen, waarom Uw Raad op ons voorstel er in heeft toegestemd dien ambtenaar voor dit jaar eone toelage van f 200. boven zyne jaarwedde toe te kennen. Thans kunnen wij U mededeelen, dat de proef goed is geslaagden zoudeli wij daarom dezen tijdelijken toestand tot een deflnitieven wenschen temaken. En daar het salaris van den schoolarts is vastgelegd in de den werkkring van dien ambtenaar betreffende verorde ning, zal deze dus moeten worden ;ewijzigd. Wij achten het gewenscht iet artikel waarin het bedrag van de jaarwedde staat uitgedrukt, uit de ver ordening te schrappen, als zijnde daarin minder eigenaardig op zijn plaats. De Gezondheidscommissie, wier advies wy daarover krachtens de bepalingen van de gezondheidswet inwonnen kan zich daarmee vereenigen. Wy hebben derhalve de eer Uw Raad voor te stellen te nemen het volgende besluit: De Raad der Gemeente Gouda; Gezien de voordracht van Burge meester en Wethouders dd.5 December 1913, No. 179/1577 Gelet op het uitgebracht advies der Gezondheidscommissie, dd. 3 December 1913, No. 50 B Besluit I. met ingang van 1 Januari 1914 de jaarwedde van den gemeente-school arts van f 600.te brengen op f 800.-— II. in de „Verordening, regelende de aanstelling en den werkkring van den schoolarts in de gemeente Gouda" van 3 Octobei 1905 (Gemeenteblad 1905, No. 179) te schrappen het laatste artikel, zijnde artikel 18. l5e Raad voornoemd, Voorzitter. Secretaris. Aan den Raad der Gemeente Gouda. Gouda, 9 Deoember 1913. De Commissie van Toezicht op de Stedelijke Zweminrichting acht het gewenscht de uren van openstelling van de onder haar beheer staande inrichting, aooals die in het door haar onder Uw goedkeuring vastgestelde reglement staan omschreven, eenigs zins te wijzigen om eensdeels de vrou wen meer gelegenheid te geven van de inrichting gebruik te maken en om andersdeels aan de uren voor kosteloos bezoek meer uitbreiding te geven. Met deze wyziging ia dit jaar met onze machtiging reeds een proef genomen en thans wil de Commissie haar defi nitief invoeren en dus het reglement daarmede in overeenstemming bren gen. Ook zou zy dan tevens in het reglement een bepaling willen op nemen, krachtens welke do bezoekers hun zwemcostuum en handdoeken tegen een kleine vergoeding by de inrichting in bewaring kunnen geven. Wy hebben tegen de wjjzigingei ien bezwaar en stellen daarom Ui voor goed te keuren, dat de Commissie van Toelicht op de Stede lyke Zweminrichting in het Reglement voor die Inrichting de volgende wyzi- gingon brengt, aan art 2 wordt toegevoegd achter Ia, de woorden: „nit^u derd Woensdag en Zaterdag 's midi van 2—3.30 nur". achter Ib de woorden: „en Woens dag en Zaterdag 's middags van 3.30 unr". achter lib: „en gedurende de maan den Juni en Juli ook op de andere dagen 's avonds van 7—o unr." aan art. 15 wordt toegevoegd een nieuwe alinea, luidende: „Bezoekers der zweminrichting kun nen hun zwemcostunms en handdoeken gedurende het seizoen op het bad in bewaring geven tegen vergoeding van 25 cents." Aan den Raad der Gemeente Gouda. Gouda, 9 December 1913. Onder overlegging van de bij art. 17 der Wet op het Hooger Onderwijs voorgeschreven lijst van aanbeveling van benoembaren tot de betrekking van Leeraar in de Hoogduitsche taal en letterkunde aan het Gymnasium alhier en van het advies van den Inspecteur der gymnasia hebben wy de eer Uwen Raad voor te stellen om in aansluiting met het Koninklijk Besluit van 4 December jl. No. 40, waarby D. G. NOORD IJK is benoemd tot Leeraar in de Hoogduitsche taal en letterkunde aan de Rijks Hoogere Burgerschool alhier dezen sollicitant ook te benoemen in dezelfde betrek king aan]het Gymnasium alhier, zulks met ingang van 1 Januari a.s. en op het daarvoor by verordening vastge stelde salaris. Het waarnemen van de beide betrek kingen door één persoon is daarom wenschelyk, omdat op het daardoor te genieten hooger salaris betere leer kracht kan verkregen worden. Ter nadere toelichting diene nog, dat de leeraar in de Hoogduitsche taal en letterkunde aan de R. H. B. S. 15, aan het Gymnasium 9 wekelrjksche lesuren heeft. Curatoren van het Gymnasium, VAN DER LOEFF, Voorzitter. HENGEVELD, Secretaris. Aan den Raad der Gemeente Gouda. Kiesvereeniging „Burgerplicht",. De vrijzinnige kiesvereeniging „Bur gerplicht" hielt! gisterenavond in de bovenzaal van „Bet Schaakbord" een algemeene ledenvergadering. in zijn openingswoord memoreer de do voorzitter, Mr. M. M. Schim van der Loeff het verscheiden van den heer H. J. Nederhorst Sr., die zoovele jareu ais bestuurslid zijn krachten aan de Kiesvereeniging ge wijd heelt eu die haar steeds met zooveel belangstelling en steun heeft terzijde gestaan. Zijn verkiezing tot Stkteniid van Zuid-Holland was ook het bewijs hoezeer de overledene in alle kringen der vrijzinnigen is ge waardeerd. Door het ontslagnemen ais bestuurs lid van den heer C. W. van de Vel de moest thans ook in diens vacatu re worden Vborzien. De voorzitter betuigde zijn dank voor hetgeen door den heer van de Velde voor de kies vereeniging is gedaan. Tot bestuursleden werden daarop benoemd de hoeren I. IJsael de Schep per en H. J. Nederhorst. De beschrijvingsbrief voor de Alg. Vergadering van de Liberale Unie op 20 Dec. a.s. te Amsterdam gehouden, gaf geen aanleiding tot discussie. Be sloten werd met de voorgestelde mo ties betreffende bestendiging der con centratie en betreffende verbetering der financieele positie der onderwij zers, instemming te betuigen. Tot afgevaardigden naar dié alge- ineenc vergadering werden aangewe zen de heeren H. J. Nederhorst en F. Tleter, tot plaatsvervangende af gevaardigden de heeren J. Vergeer en P. Bokhoven Wzn. Met groote instemming werd met algemeene stemmen daarop geprocla meerd tot voorloopig candidaat voor de Provinciale Staten, de heer Jhr. Mr. W. Th. C. van Doorn, lid van do Tweede Kamer voor het district Gouda, te 's Gravenhage. Plaatselijke keuze. Men meldt ons: Donderdagavond hield het Gondsche Comité voor het volkspetitionnement voor plaatselyke keuze eene vergade ring met de afgevaardigden van ver schillende plaatselijke vereenigingen. Slechts 5 vereenigingen waren ver tegenwoordigd. Door 18 organisaties was een sohrjjven gezonden. Hiervan waren er 11 die mededeelden niet te kunnen medewerken terwijl de overige 7 vereenigingen hun instemming met het beoogde doel betuigden, maar ver hinderd waren afgevaardigden te zenden. Door den voorzitter werd in korte trekken het doel der te voeren actie en de te volgen werkwijze nader uit eengezet. De aangesloten vereenigin gen nemen als organisatie geen daad werkelijk deel aan de werkzaamheden, Hun leden, mits onthouder syn en den leeftijd van 20-jaar bereikt hebbende, worden versooht mede te helpen aan het iniamelen der handteekeningen. De secretarissen worden verzocht voor 31 Deoember de namen van dé leden hunner vereeniging die zich daarvoor beschikbaar stellen, op te geven aan den secretaris van het Comité, den heer F. Rietveld, Dubbele Buurt, alhier. Contributie is voor] de aangesloten vereenigingen niet verplicht, minimum bijdrage van f 1,— ter bestrijding in de te maken kosten zal echter zeer op prijs worden gesteld. Half Januari zal een vergadering wor den gehouden met de werkers, ter verdeeling der wijken. Tevens werd nog medegedeeld, dat het Comité heeft besloten in Januari een propaganda-blad te doen versprei den in groote oplage. De copy voor dit blad ligt voor de leden der aan- loten vereenigingen ter inzage Vry- j 26 December (2e Kerstdag) van 's middags 3 uur tot 's avonds half elf en Zaterdag 27 December 's avonds van 8 tot 10 uur in het gebouw „Het Blauwe Kruis" aan de Westhavenen op Maandag 29 en Dinsdag 30 Decem ber 's avonds van 8 tot 10 nor ten huize van den secretaris van het Comité. In deze vergadering werd ook be sloten tot het vormen van een pers- comité. Hpaar- en Hulpbank Gouda. Zooals in achterstaande adverten tie wordt bericht zal de laatste zit ting voor inleg in dit jaar worden ge houden op Zaterdag 20 Dec., en die voor terugbetaling op Maandag 22 December. De eerste zitting in 1914 zal plaats hebben op Zaterdag 10 Januari, zoodat het lokaal tier Bank gesloten blijft op 27 en 29 Dec. 1913 en op 3 en 5 Januari 1914. De afd. Gouda van den Alg. Ned. Typografen Bond belegt op Maandag a.s. 15 Dec. een openbare vergadering met ais spreksr de heer F. van der Wal lid van het Hoofdbestuur. De vergadering wordt gehouden in de bovenzaal van de lunchroom „Hol- landia". Door de nieuwe tuiniersvereeniging „Gouda" zullen de groentenveilingen aan do Nieuwe Markt, voortaan slechts twee maal per week worden gehouden en wel op Dinsdag ou Vrij dagmiddag, aanvangende te kwart over twee uur. De coöperatieve tui niersvereeniging blijft aan de Hout- inansgracht doorgaan groenten te vei len, driemaal per week. De vereeniging „Providentia" houdt haar jaarvergadering op Zaterdag 20 Dec. a.s. des avonds te half negen in Café ,,'t Schaakbord". Aan de orde komen o.a.: verslag 4e kwartaal 39e boekjaar, rekening en verantwoording feestcommissie, 't jaarverslag, verkiezing van drie com missarissen van toezicht wegens pe riodieke aftreding van D. van der Tooren, H. Wiezer en J. van dar Laan, verkiezing van drie bestuurs leden wegens periodieke aftreding van H. v. d. Graaff, J. J. Hornes, en A. Verbruggen, verkiezing van een lid der feestcommissie wegens bedanken van den heer W. B. F. Grevenstuk, waarvoor door het bestuur is candi daat gesteld de heer K. Glasbeek en het volgende voorstel van het be stuur om: lo. het ziekengeld en de uitkeering bij geboorten met 50 cenfa te verhoogen: en 2o. de bestuurstoe- lage weder op oorspronkelijke hoog te te brengen. Boskoop. Vergadering van den vrydag 12 December 1913 des namiddags halfdrie. gemoenteraad op1 Na opening der vergadering door den voorzitter worden ae notulen der vorige vergadering gelezen en onver anderd vastgesteld. In behandeling komt een adres van Dr. H. H. van Eijk van 23 Oct. 1913 waarby deze met ingang van 1 Nov. d.é.v. ontslag verzoekt ah» gemeentegeneesheer daar bij tevens verzoekende zyn opvolger als zoodanig te willen benoemen. De heer van der Tak vraagt den voorzitter of door Dr. van Eijk ver lof is gevraagd aangezien by zyn vertrek het ontslag nog niet was ver leend. De voorzitter antwoordt hierop ontkennend waarop de heer van der Tak zyne bevreemding over eene dus danige handelwijze te kennen geeft. Het voorstel van B. en W. om het gevraagde ontslag eervol te verleenen wordt met 10 stemmen aangenomen. De heer van der Tak bleef buiten stemming. In verband met een adres van den heer F. G. de Wilde om in aanmer king te komen voor de periodieke be noeming vangemeentegeneeshc geneeskundige belast met vaccinatie en doodschonw en schoolarts stellen B. en W. voor adressant te benoemen ab „geneesheer belast met de armen- praktijk" en hem te plaatsen*.op den daarvoor bestemden rooster terwyl voor wat betreft het verzoek om in aan merking te mogefl^komon ab genees kundige belast met vaccinatie en dood schouw alsmede schoolarts den Raad •n 'overweging wordt gegeven daar omtrent alsnog geen beslissing te a*- i. Dit voorstel wordt met alge- doorlezing geschiedt a van net gemeen an schrij- gemeentebestuur van Gouda waarby vergunning wordt ver leend tot het hebben van een hoof deneinde in den berm van het Gond sche Rijpad ten behoeve van een Won der die den Biezenweg met j ad verbindt, mits hiervoor 10.wordt betaald. Het voorstel van B. en W. om de vergunning onder deze voorwaarde te aanvaarden weidt met algemeene stemmen aangenomen. Op een verzoek van A. van Leeu wen ca. om doortrekking der gaslei ding tot het einde der Biezen wordt afwijzend beschikt. Vervolgens komt in behandeling een adres van D. Peters, aannemer van de ophooging der Algemeene begraafplaats waarby deze te kennen ;eeft dat hy op de aannemingssom ad. 874.-— heeft moeten bijleggen f260. waarom hij den Raad verzoekt hëm hiervoor te willen schadeloos stellen. B. en W. stellen voor dit verzoek te wijzen van de hand wjjl dit oneer lijke concurrentie bij aannemingen ten behoeve der gemeente in de hand zon werken. De heer Gnldemond kan zich met dit voorstel niet vereenigen en wyst er op, dat de Raad indertijd aan den aannemer van de verbouwing van het gemeentehuis uit een billijkheidsmotief een gedeelte in het verlies heeft be taald. Spreker zegt dat adressant zich in zyne berekening heeft vergist, van dezen man mag aangenomen worden dat hy niet voldoende berekeningen heeft gemaakt; spreker stelt voor hem de helft der sohade, zijnde f 130.te restitneeren. De heer Lünnemann zegt dat de vergelijking met de verbouwing van het gemeentehuis niet opgaatde .aan nemer heeft toen volgens aanwijzing van den toenmaligen gemeentebouw- kundige meerder werk geleverd. De neer van der Tak meent ernstig te moeten ontraden op het voorstel van den heer Gnldemond in te gaan. Men maakt het voor solide aannemers op die manier onmogelijk naar ge meentewerken in te schrijven. De heer Ottolander sluit zich hierbij aan en zegt dat de aannemingssom slechts f26.beneden de door den gemeentearchitect geraamde begroo ting is. Waar spreker overtuigd is dat deze ambtenaar zyne begrooting nauw keurig zal hebben opgemaakt, blijkt hieruit juist dat door den aannemer niet sleoht is gerakend maar zou men eerder moeten aannemen dat de bere kening der schade van f260.— fou tief is. x Het voorstel van B. en W. wordt daarna met 9 tegen 2 stemmen aan genomen. Tegen de heeren Gnldemond en Grootendorst. Daarna komt in behandeling een adres van de Afdeeling Boskoop van den Bond van Nederlandsche onder wijzers houdende verzoek dat bij ge meentelijke verordening het honden van schoolvergaderingen aandeopes' bare school verplicht worde gesteld. Het adres met de daarbij behoorende memorie van toelichting wordt voor- B. en W. zeggen in hun prae-advies dat hoewel zij in beginsel wel voor schoolvergaderingen zijn, zij onderdo gegeven omstandigheden geen sym pathie gevoelen op het verzoek van adressante in te gaan waarom wordt voorgesteld op het adres om tot „ver plichte" schoolvergaderingen te ge raken afwijzend te beschikken. De heer Loef kan zich met dit voor stel vereenigen en acht het beter dat deze vergaderingen door de onder- izers onderling worden gehouden. Door den heer van der Tak wordt daarna uitvoerig het adres met de memorie van toelichting besproken. Eveneens wordt hierover het woord gevoerd door de Heeren Guldemond, Ottolander en Grootendorst welke allen overtoigd zyn dat schoolvergaderingen nuttig kunnen werken wanneer slechts de onderwijzers het werkelijke belang van het onderwys voor oogen hebben en dit dan even goed onderling ge regeld kan worden. Uit den toon van de memorie van toelichting blykt echter een andere geest. De heer van der Tak stelt in ver band met dit adres de volgende motie voor „De Raad der gemeente Boskoop, spreekt als zyn meening uit dat school vergaderingen zeer in 't belang kunnen ■jjn van het onderwys, maar dat de raad die schoolvergaderingen volstrekt niet behoeft voor te schrijven of te reglementeeren. De schoolvergaderin gen kunnen alleen van nut zijn als daarin voorzit een geest van waar deering der Onderwijzers onderling, hetgeen by reglement niet is voor te schrQven." Met algemeene stemmen wordt eerst het voorstel van B. en W. en daarna de motie aangenomen. Daarna is aan de orde de benoe ming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur in de vacature ontstaan dom* de periodieke aftreding van den heer G. Pannebakker welke met 10 van de 11 stemmen wordt herkozen De heer A. J. Mathot No. 2 der voor dracht verkreeg 1 stem. Vervolgend woedt tot lid der Commissie tot'wering tui Schoolverzuim met 10 stemmen herkozen de heer W. van Kleef Sr. op den heer K. Kromhout werd 1 stem oitgebracht. Op het verzoek van Mej. W. J. A. Zeschke om eervol ontslag, ingaande 1 Januari a.s., als onderwijzeres aan de openbare school, werd gunstig be schikt. Daarna is aan de orde de benoeming van een onderwijzeres. Mej. C. A. Bn- walda te Beerzeveld, No. 1 der voor dracht wordt met algemeene stemmen benoemd De Raad gaat daarna in geheim comity. Na heropening der vergadering worden vastgesteld de snppletoire kohieren van den hoofdelyken omslag en het schoolgeld. Bij de gebruikelijke rondvraag wijst de heer Loef op den onhoudbaren toe stond, dat wanneer de brug [s gedraaid ge woest* de orde niet wordt gehand haafd by het pa8seeren, en vestigt in verband hiermede de aandacht op art. 78 der Algemeene Politieverordening. De heer van der Tak is van dezelfde meening en voegt hieraan toe dat de brug meermalen veel te lang voorde scheepvaart wordt opengehouden. De Voorzitter zegt hierin verbete ring te zullen brengen. De heer van Wilgen vestigt de aan dacht yan den voorzitter op het harde rijden in de Nieuwstraat en dat nog geen waarschuwingsborden zijn aange bracht. De heer Ottolander zon onder de aandacht van de Stoombootmaatschap pij de Volharding wenschen gebracht te zien dat het wachtlokaal bij avond niet wordt verlicht. De heer van Gelderen zegt als oud' leerling een woord van dank te willen uitspreken aan den eervol ontali onderwijzer den heer J. L. van den Berg die ruim 30 jaren alhier is werkzaam geweest. Spreker wenscht hem een spoedig herstel van z ziekte en eene welverdiende rast. De Voorzitter zegt dat uit het ap- Ïilaus der vergadering blijkt dat do eden met bet gesprokene van den heer van Gelderen instemmen. Niets meer aan de orde zijnde sluit de Voorzitter de vergadering. Een voerman die met paard en wagen langs het Jaagpad reed voorby Reijneveld werd door den al daar werkzaam zrjnden kantonnier Rietveld, op zijne overtreding opmerk zaam gemaakt. De man maakte zich hierover zoo driftig en mishandelde den kantonnier ernstig. Van dit feit zal procos-verbaal worden opgemaakt. Door de Tooneelvereeniging „Naar betere tiiden" onderafdeeling van de Afd. Boskoop der N. V. tot afschaffing van alcoholische dranken zal op Don derdag 18 Decmber a.s. des avonds 8 uur in het hotel Klaassen eene uit voering worden gehouden, gevolgd door een bal. Waddinxveen. By Burgemees te; to Wethouders is een verzoek inge leverd uit hoofde vier Hinderwet, van de N.V. Bakkerjj Jde Eendracht", om vergunning tot hét oprichten eener bakkerij in het \pand in de Hesse, plaatseljik gemerkt Wijk C No. 14, kad. bekend Sectie B. No. 1004. De verschillende machinerieën zullen wor den bewogen door een motor van 3 k 4 E. P.K. Krimpen a. d. lJsel. Woens dagavond gaf de muziekvereeniging „Concordia", onder directie van den heer J. v. d. Wouden, een uitvoering ter herdenking van het 15-jarig be staan, met medewerking van de too- neelvereeniging „D.H.V.H." Door den beschermheer den heer B. Koker, werd een kort overzicht van het bestaan der vereeniging gegeven, om daarna de feestvierende vereeniging gelnk te wenschen met het herdenken ▼an het 16-jarig jubileum. De muziekvereeniging speelde daar na een aantal nummers, die zeer in den smaak van de aanwezigen vielen. Na afloop der muziek werd door de aardig «a»peeld en de aanwezigen konden eens hartelijk lachen. Het applaus be wees ten slotte hoe het stok had in geslagen. Een dansje besloot dezen gezelligen avond. Kien werkerk a. d. IJsel. Woens dagavond gaf het fanfarecorps „Kunst liefde en Vriendschap" directeur de heer C. H. N. De Nooyer, een uitvoe ring in het gebouw Van den heer Erberveld. Het programma werd zeer naar genoegen afgewerkt. Vooral de kluchtige tooneelstukjes vielen goed in den smaak, jammer, dat door het ongunstige weer de opkomst niet zoo groot was, als gewoonlijk. Op de beide openbare scholen alhier zijn de schooluren veranderd, de Woensdagmiddag schooltijd is afge schaft, en de Zaterdagmorgen met één uur verlengd. Lekkerkerk. Bij den scheepsbouw meester den., heer T. v. Duivendijk alhier, is Donderdagmiddag met goec gevolg te water gelaten, een naar de laatste eischen des tyds gebouwde kraanponton, lang 35, hoog 1.50 en breed 11 meter, voor rekening eener Nederlandsche Maatschappij,, waarna de kiel werd gelegd'Van een Rijnschip, lang 78, breed 9.40 meter, mot een laadvermogen van ongeveer 1400 ton voor rekening van een Duitsche firma Krimpen afk. Lek. Donderdag werd hier in de rivier de I^ek met de baggermolen „Ierland"geproefstoomd. Alle werkzaamheden slaagden naar wensch. De afmetingen van het schip zijn lengte 40 M., breed 7.50 Jf., hol 3 M., terwijl het vermogen der ma chine 150 I. P.K. bedraagt. Het schip is bestemd voor Engeland en is ver vaardigd op de scheepswerf van de firma L. Smit en Zoon. Animerstol. Mej. A. J. Stuurman werkzaam aan het post- en telegraaf kantoor alhier, wordt met ingang van 1 Januari 1914 aangesteld als tijdelijk kantoorbediende aan dit kantoor. Zondag. REMONSTRANTSCHE KERK. Voorin, 10'/, unr. Da. H. VAN AS SENDELFT. r C1RQOTE KERK. Veorm. ton 10 ure. Da. S. v. DOORN, prod, to .Sluipwijk, Namidd. ten 2 uro. Da. O EUR. Hoid. Cath. Zondag 16. Avonds ton 0 uro. Da. BERKELI3ACH v. o. Sl'RENKEI- KLEINE KERK. Namiddag ten 2 ure. Da. BIJL. LUTHERSOHE KERK. Voorm. ten 10 nro. De heer Th. O. STELI.WAO, Evang. Luth. prop. to Utrecht. GROOTE KERK. Huwelijksinzegening, Woensdag 17 Doe. 12 uur, Da. DEUR. KLEINE KERK. Woensdagavond 8'/, uur. Da. BER- KELBACH v. b. SPRENKEL. Bijbellezing. Buiten verantwoordelijkheid der Bed. Plaatselijke keuze. Geachte Redactie. Naar aanleiding van het door mij gesprokene, op de vergadering van de Goudsche Veroen. voor Genees-, Meel- en Verloskundige hulp, over Plaatse lijke Kenze, zag ik gaarne nog in uw blad vermeld, dat door mij, do bewe ring van de Voozitter, dat aansluiting van de vereeniging by het comité van het petitionnement van Plaatselijke Keuzo, zou beteekenen partij kiezen voorde geheelonthouding, ten stelligste werd ontkend en dat in zijn antwoord de Voorzitter die bewering torugnam. Om te voorkomen dat andere ver eenigingen dit als motief zouden aan grijpen, zij hier nog eens uitdrukkelijk vermeld, dat invoering van Plaatselijke Keuze, niets meer en niets minder is, dan de oplossing van het groote levens vraagstuk, (het alcoholisme) in handen te leggen van de gemeenschap zelve. U vriendlyk dankzeggend. 9 Hoogachtend BERN. SCHOLTEN. Gouda, 13 Dec. '13. Hoewel in de enkele fegelen in ons verslag aan de mededeeting van den heer Scholten gewijd niet gesproken is van het al of niet bestaand verband met de geheelonthouding willen wij den in zender nog wel in de gelegenheid stel len dit in het bovenstaande nader aan te duiden. Redactuc. Mijnheer de Redacteur Beleefd verzoeken wij eenige plaats ruimte in Uw veel gelezen blad bij voorbaat onzen dank. Bloemendag 1 Januari fóti. De Vereeniging tot Bevordering der Gezondheid in de Grafische Vakken in Nederland, hoeft wederom het plan opgevat om nogmaals, ditmaal voor het laatst, op Nienwjaarsdag een bloempje ten verkoop aan te bieden, nl. Klaver vier vGeiuksUfcerapje), waar van de opbrengst z^H^nen vöor{een te stichten Rust- e^wKstellingsoord voor tuberculoselijdende arbeiders en arbeidsters in de grafische vakken. De minimum-verkoopprijs bedraagt 10 ct. Daar het Centraal Bestuur,[in het bezit is gekomen van een groot den nenbosch van plm. 7 H JL., in oen der gezondste streken van ons land (te Eerbeek, gelegen aan den spoorlaan Apeldoorn—Dieren) hopen zij, wan neer het nog tekort van f 15000.— bij elkaar is, tot den bouw te kunnen overgaan. Het is een dringende behoefte daar in ons vak een groot aantal arbeiders slachtoffer worden van deze gevreesde ziekte, de tubercolose., k Wy vertrouwen dat het publiek ons medewerking wil verleenen, door het koopen van het Klaverbloempje voor dit goede doel. Dames, die hunne medewerking wil len verleenen voor den verkoop van het bloempje, kunnen zich aanmelden bij hot Bestuur. W. v. d. VALK, Derde Kade 40. M. GARDENIER, Vrouwenstem 7. H. 8ANDERS, Snoystraat 53. V o e t b a i. Zumlag a.s. spoelt Olyuipia 1 op het aporiUMreiu togen U.D.i. uit Uot- lerdum voor Uo competitie M.V.ii. Je klasse b. Ulyuipia zal zich met het volgende elftal opstellen: Wagner Keus van itersou. lioudijk E. v. d. ilorst bibbes Sautor Duijui 1' aikenburgh N.N. bamsoin. Zooais men ziet, is dit een geheel veranderde opstelling, waarin we zien, dat v. d. Horst weer het veld betreden zai, thans geplaatst als mid- denhal!. V erder zien we in de voor- hqodo een tweetal nieuwt^.apehtt» y*na ülympia's eerste, en In lie •UéhU'frhdd' de Leo Kous; veicn zullen zich nog wol den Hinken uitstekend spelenden back herinneren van het oudoüiyin- pia, die ochter door verirek naar In- dië de biuuw witten moest gaan ver laten. Hopen we dat zijn spel, dat in Indië onderhouden is, nog hetzelfde zal zijn. We verwachten iriet dit elf tal een mooien strijd eu rekenen op oen overwinning van Olyinpia. Naar wij vernemen, heeft Olyin pia voor de komende feestdagen eeni ge mooie vriendschappelijke wedstrij den vastgesteld, o.a. tegen E.M.M. uit Vlissingen on V.I.O.B. uit 's Hage. Voor den Ooudschen Voetbalbond owtt verder nog gespeeld: LoskoopT.O.P. 2. de StruisOlyinpia 4. Gouda 3Schoonhoven 2. De wedstrijd Alphen 2Olympia 3 is, naar wij vernemen, uitgesteld. Korfbal. Do Boskoopsche korfbalclub „Ami- cHia" gaat Zondag voor de 2e klasse competitie op bezoek bij Vitesse II te 'h llage. Do Boskoopers zullen toch zeker wel hun best doen De Gioconda teruggevonden. De bladen melden dat te Florence, 'De Gioconda het Schilderij van Leo nardo da Vinei oen paar jaar geleden uit het Louvre te Parijs gestolen, terug gevonden is. De bezitter van het doek, zekeren Vincenro Barugia, bekende het doek gestolen te hebben, om de diefstallen die Napoleon in Italië heeft gepleegd. Het schildery zal naar Rome gezon den worden, terwijl onmiddellyk de Fransche gezant in kennis gesteld. Rome, 13 Dec. In 't bezit van de dief van de Gioconda werden ook nog 2 miniaturen van het schilderij ge vonden. TWEEDE KAMER. Vergadering van heden. Voprzitter: Mr. H. Goeman ikorgesius Staatsbegrooting. De algemeene beschouwingen over de"' .Staatsbegrooting voolr 1914 wor den vonrtgèzet. De boer Kooien, r.-k., vraagt nogmaals don Minister hoe hij denkt oven een technische herziening van het tarief. Op deze vraag heelt hij geen antwoord gegwea. De heer Bos v.d., bestrijdt nog maals het betoog van den beer Troel- stra. In veel heeft deze spr.'s per soon aangetast, want hetgeen hij hoeft gezegd over de crisis, treft spr. per soonlijk, omdat hij de verantwoorde lijkheid heeft to dragen van zijn da- don. Veel in wat de heer Troel ai ra zeide tot de concentratie, trof feitelijk spr. persoonlijk. De heer Troelstra, a.-d. vroeg het woord voor oen persoonlij^ feit, en erkende door het aanhalen van woorden uit de afdeeling de perkeu der traditie te buiten te zijn gegaan, wat te meer in hem te laken is, nul hij zelf zoo nu en dan geroepen is] de osdo in de Kamer te handhaven.! Spr. bood de Kamer zijn verontschul diging aan doch hield zijn bewerin gen staande ou verklaarde Zich W roid mode te werken tot onderzoek dor kwestie. (De zitting duurt voort) Statenverkiezing Gouda. In de hedenmiddag gehouden ver gadering der Centrale Liberale Kies vereeniging voor het Statendistrict Gouda waarin alle gemeenten van het district waren vertegenwoor digd, is candidaat gesteld voor de Provinciale Staten in de vacature, ont staan door het overlyden van den heer H. J. Nederhorst Sr., de heer Jhr. Mr. W. Th. O. van Doorn, lid van de Twoede Kamer te 's Gravonhago. H.M. de Koningin heeft oen gift go- schonken aan het Comité voor oen standbeeld voor Johan de Witt in don Haag, en een voor oen standbeeld voor Gebr. de Witt te Dordrecht, Het parelsnoer. De Londensche bladen beriohten, dat de heer Mpyer een chècque van 14.000 p.st van de verzekeringsmaat schappij heeft ontvangen, als belooning voor' zijn inlichtingen. De regeering heeft, naar gemeld wordt, den Centraion gezondheidsraad om advies gevraagd inzake hot adres der heeren Mr. Jhr. v. Iloltho tot Echten, van* Houten en Prof. van Hamel, strekkentlo tot toelating van de vr(je uitoefening der geneeskunst. Engelsch-Moxicaansch incident. Wolgens oen telegram uit Juarea zyn de rebollen het Engelsch consulaat te Chihnahua binnengedrongen en heb ben daar een der vluchtelingen zoon van den rijken grondeigenaar T&rrazza gevangen genomon. De reden van dozo arrestatie moet het feit zyn, datTar- razza goweigerd had een som van 250.000 dollars te betalen. GOUDA. GEBOREN: 11 Dec. Jan, oudors W. J. Dercksen en P. E. van Wijk. Anna Maria, ouder» D. A. van Waas en J. Bron. Adrianus, ouders W. de Bruin en A. Verburg. Oeertruida, D. van der Linden en J. P. van Kam pen. 13. Iluibert, ouders G. de Jong en A. J. Vorkerk. ONDERTROUW1». de Jong en J. de Riet. A. Versluijs en M. Z. Hageman. OVERLEDEN: 11 Dec. AnnaC.G Ituijter, wed. van F. J. Boer 47 j. 12. Gorardus Stalen berg 35 j. Cor nelia van Havezaad, och tg. van L. J. Zijleman 64 j. WADDINXVEEN. GEBOREN 30 Nov. Ago Lamber- tns, oudors K. J. I Jska on N. Slinger. Arie Johannes Wilhelmus, ouders A. J. W. Biesheuvel en A. van Vuuren. 6 Dec. Arie, ouders G. Nooteboom en W. van Baron. 7. Elizabeth, ouders F. Hofman en N. de Knegt. Johannes, ouders J. den Haan en Q. van Antwerpen. - Marrigje Neeltjo, ouders P. A. Trommel en M. Bokeris, GEHUWDA. van den Borg oL J. S. A. Ammerlaan. OVERLEDEN: 28 Nov. Woutje Mol, 61 j., wed. van P. de Bruin. 2 Dec. Jan van Rhijn, 83 j. wed. van M. van Vlaardingen. 3. Levetil. aangegeven kind van W, de Bruin en L. de Greef. 8. Levenl. aangegeven kind van A. den Hertog en E. de Graaff. 10. Levenl. aangegeven kind Gtt.)en levenl. aang. kind (v.)- van Sekeres en D. van Klaveren. tCMT (IklSak'uliia van het Koninklijk Meteriologisoh Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 770.6 te Valencia, laagste stand 737.1 te Bodo. Verwachting tot den volgenden dag: Meest matige westelijko tot zuid westelijke wind, gedeeltelijk bewojkt, woinig of geen regen, ovordag ieta zachter. ld Hpw.mn) 1898 4 pet. öbl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id. Obligatie 6o Emis sie 4 pot. Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 6 pot. Brazilië Funding Leo- ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Vunozuloa Dipl. Schuld 1906 3 pet Bank-fén CredleMnstfl llnren. Fed. Bankaaudoelon Indnstr. tindcrnemlnren American Car A Foun dry Camp. 0. v. A Id. Smelting A Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo Amoricnn Tele graph Cy. Cert. v. A. T. S. Steel Corp. v. Oew. Aand. Kol. Credlet lnstell. en Cultuur Onderueniinfen Ilandelsvor. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij.C.v.A. Mijnbouw MlJen. Ketahoon" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw My. Aand. Great Cobar Aand. Petrolenm-Ondern. Dordsche Petroleum In dnstrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. My. tot Expl, v. Petr, Bronn. C.v.A, iholl" The Transp. A Trad Cy. C. v. G. A. Mchrepvaart Hfjen. Ned. Am. Stoomvaart Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A Int. Mercantile Marino Cy. afgost. Pref. A Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A. Diversen. Maxwol Land Gpant Cert, v, Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. bpeer wegen. Uoll. IJzeren Spoor- wegmii. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Kpwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. Warschau-Woenon Spoorwegmij. Aand. 185'/; dito dito Act. do Jouiss. 94'/» Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. 91s/, Erie Spoorwog-Mij. Oew. Aand. 28Vis Union Pacific Railroih Cy. Cert. v. gew. AL166,5/u Wabash Gew. Aancj. 4'/^ Premieleeningen. AmsterdamAand. 3pdi. 100'/» Hongarije. Tneisa-IT gulitongs-Gjrtw4fpct. 144 x GELDKOERS. Prolongatie 4 3/46 pCts Nat. Staatsf. stil, Buitenl. idem, Culturen zwak, Tabakken lusteloos, Petroleum luier, Amerikanen weinig opgewekt, Mijnen idem, Rubbers wei nig omzet. Vorige Koen. VXN DRN 13 DEO. 1913. SUatsleeuiugeu. Ned. Cert. Werkel$ke Söbuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obk 1906 6 pet. Id. Obl. (Gr. Russische 76%. 83»/,, 81»/, 100»/,, '87'/, 89'/; 83% 75'»/,. 36'/, 101% 76'/, 58', 64% 44% 44 64'/. 62"/,, 24'/, 24% 58'/, 57% 226% 283 189'/, 15 163 17% 162'/, 18% 183 18') 616 615'/, 525 197% 193 118 118 3 3% 105% 105% 2% 2% 8 7%. 93 93% 98% «1% 61%.

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2