s JGAS. min O. Alter 5 Gracht 269A IGAS. Bericht. 5Ze Jaargang. No. 12333. Dinsdag 16 December 1913. 1PEN Uitgever» A. BRINKMAN EN ZOON. wniaa FEUILLETON rfCïimalijR Gemini. SL jnaifcfc». )OIJ Kz., iRiNOERWAARD. g licht hebben? >t JAC. KOOIJ Ki Wieringerwaard. ^TZD-Z^.. 7ed.E.ALTER IAAG, STE WAAR- XTie-cfWs- ©xl ^.cL“v©rtezxti©Tola.c^. -rroor Gro-cud.©. ©ax OiXLstx©3r:©XL. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Intero. 82. Telefoon Interc. 82. is bepaald. ateloos. ie in don zin dezer te (Wordt vervolgd) Vrij bewerkt door AMO. f 1.15 1.50 I W 1.90 :S I i ie dit werk door net het grootste laat met hetinatal- Schouwburg, 8 u< t Concert „Arnold I monie”, 8Vi u., Le- Ned. Bond vaa f .i sieren. iwij geregeld tijdig gen ontvangen va* J jerten, vermakelijk I leze dan in on» i m. □man ZnGouda Rustig brandden in Balder» kamer de tafel glin- het suoer met het ju woelen- wa« teruggo- hij Zij, die zich met ingang van 1 Jan. 1914 op dit blad wenschen te abonneeren, ontvangen de tot dién datum verschijnende nummers gratis. DE UITGEVERS. vergoed. AM en A-D-B BS: .pacht 269‘ HAAG. en do laatste twijfel aan het welsla gen van zijn nieuwe onderneming verdween gaandeweg. Kwartier voor achten hield de trein stil. Nog had men th ui» zijn vlucht niet ontdekt. Zoodra de conducteur do coupé nu opende, zou hij uitstap pen. Waarom zou hij niet kunnen plotseling onwel geworden te zijn Het perron was druk bezaaid met menachen en gaf meer drukte te zien dan gewoonlijk bij de aankomst en het vertrek der treinen aan dit sta tion. Balder mengde zich onder de menigte en bereikte zoo ongemerkt 't controlehek. Zooals hij onder het voortgaan Boorde zeggen, was er een liodertafel-gezelschap met dezen snel trein aangekomen om deel te nemen aan een groot zangersfeest. Daarom werd het door de inwoners feestelijk ontvangen. Op het stationsplein zag Balder al reeds hooge palen, versierd met groen en getooid met hooge veelkleurige wimpels. Hier «én daar stond een eere- poort opgericht, en overal heersehte groote drukte. Balder verheugde zich daarover, omdat het zijn vlucht zou begunstigen. Snel spoedde hij zich nu naar een huurrijtuig, dat hem naaf zijn logement zou brengen, doch alle rijtuigen waren besproken en gehuurd. Binnensmonds vloekend, moest Bal der dus wel besluiten den tamelijk langen weg met het handkoffertje in de hand te voet at te leggen. Dit agen uneskleeding. Ie of gedeelten jn de stad aan huis fiOlDSCHE (OIK 1 \T. Van 1—5 gvwoiic regels met bewijsnummerf 0.55 Elke regel meer0.10 liy drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee iterekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels 10.35 by vooruit betaling. elke regel meer 6 ets. Reclames f0.i5 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. b. zoo hij woonplaats heeft in het Duitsche Ryk, in de gemeente Amster dam c. zoo hij woonplaats heeft in het Koninkrijk België, in de gemeente Rotterdam 3°. A. van hem, bedoeld in art. 12, eerste Lid, onder 3°., indien hij minder jarig is: a. zoo zijn vader, moeder of voogd binnen het Rijk woonplaats heeft, in de gemeente der woonplaats van vader, moeder of voogd b. zoo hij in den »n dezer wet geen vader, moeder of voogd heeft of zoo zijn voogd niet binnen het Ryk woon plaats hooft, in de gemeente, waar hij zelf woonplaats hoeft; B. van hem, bedoeld in art. 12, eerste lid, onder 3°., iadien hij meerder jarig te: in de gemeente, waar hij woonplaats heeft. 2. De in het vorig Lid als plaats van inschrijving aangewezen gemeen te is die, waar de woonplaats geves tigd is of was op 1 Januari van hét jaar, volgende op dat, waarin de in te schrijven persoon het 18do levens jaar volbracht. Ten aanzien van hem, wiens inschrijving te Amsterdam of te Rotterdam moet geschieden wegens woonplaats onderscheidenlijk in het Duitsche Rijk of in het Konkryk Bel gië. wordt de gemeente, waar de in schrijving moet phiMThebben, bepaald naar het Rijk waar de woonplaats ge vestigd is of was op 1 Januari van het jaar, volgende opdat, waarin de in te schrijven persoon het 18d® levens jaar volbracht. Artikel 15. 1. Hij, die volgens artikel 12 moet worden ingeschreven, ia verplicht zich daartoe aan te geven bij den Burge meester der gemeente, waar de in schrijving moet geschieden. 2, Indian hij ongesteld of afwezig is, rust de verplichting tot het doen van de aangifte a. indien het een minderjarige be treft, op zijn vader, moeder of voogd, mits do vader, moeder of voogd bin nen hot Ryk, in het Duitsche Ryk of m het Koninkryk België woonplaats heeft, of indien de voogdij is op gedragen aan een rechtspersoonlijkheid bezittende vereeniging, aan eene stich ting of aan eene instelling van wel dadigheid op de bestuurders b. indien het een meerderjarige be treft, die onder curatoele staat, op zijn curator. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post Met Geïllustreerd Zondagsblad Idem franco per post. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Markt 31, by onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren. <to lampen voort; op Hterde nog maar sleed» do edelgesteenten in doosje. De huisknecht koord met hel middagmaal, dat dagelijks tuasehen vier en vijf anders moest gaan halen. „Om vijf uur had Bulder gezégd," dacht de huisknecht bij zich zelf. Hij was du» zeker uitgegaan om zich eet lust to bezorgen. Do bediende waw dus’ in het geheel niet verwonderd, zijn meester niet thuis te vinden. Hel raetanlie wiju. dat deze had laten staan, was spoedig door zijn keelgat verdwenen, om van de warm te zijn opgeloopon koude kwijt te ra ken, en in de warm gestookte kamer bleven de gevolgen niet uit. Nadat hij de tafel had gereed gezet, ging hij In een hoek van de kamer zitten wachten op Balder’a terugkomst, en viel toen In zijlk een vasten en on- gestoorden slaap, «lat bij eerst om bij achten wakker werd. achttien maanden in het Ryk of in de koloniën of bezittingen des Rijk in andere werelddelen woonplaats gehad heeft. 3. Voor de toepassing van het be paalde in het vorig lid wordt gehouden: voor minderjarig hij, dio minder jarig is in den zin der Nederiandsche wot voor meerderjarig hij, die meerder jarig is in den zin der Nederiandsche wet. 3. De minderjarige, die in dezer wet geen vader, moeder of voogd hoeft, of wiens vader, moeder of voogd niet binnen het Rijk, of in het Duit- scha Ryk of in het Koninkrijk België woonplaats heeft, is, behoudens hot bepaalde in volgend lid, steeds zelfs tot het doen van de aangifte verplicht. 4. Hij, die is opgenomen in een der in art, 16 vermelde gestichten en in richtingen of behoort tot de in het tweede lid van genoemd artikel be doelde personen dan wel in dienst is bij de zeemacht, bij het leger hier te lande of bij de koloniale troepen, be hoeft niet ter inschrijving te worden aangegeven. 5. De aangifte geschiedt in de maand Januari van het jaar, volgende op dat, waarin de in te sohry ven per soon het 18<lü levensjaar volbracht. 6. Voor hem of haar, die tot het doen van do aangifte verplicht is, kan do aangifte geschieden door een ander, daartoe schriftelijk gemachtigd. Artikel 16. 1. De bestuurders van krankzin nigen-, idioten-, doofstommen- en blin dengestichten, van gevangenissen, van rijkswerkinrichtingen, van djksopvoe- dmgsgestichten en van tuchtscholen zenden jaarlyks vóór 10 Januari eeno opgave, ingericht in den door Ons te bepalen vorm, van do daarin opge- nomen mannelijke personen, die alsdan voor de militie moeten worden inge schreven, aan Onzen Commissaris in do provincie binnen welke do inschrijving moet plaats hebben. 2. Ton aanzion van de mannelijke personen, die ingevolge art. 39 van het Wetboek vaa Strafrecht tor beschik king van de Regeering zijn gesteld en niet in oen Ryksopvoodingsgesticht zijn opgenomen, geschiedt gelijke op gave vanwege Onzon Minister van Justitie. 3. De inschryving van do in het eerste on het tweede lid bedoelde per sonen, zoomede van die, welke in dienst zijn bij de zeemacht, bij het leger hier te lande of bij de koloniale troepen, geschiedt overeenkomstig door On? te geven voorschriften. Artikel 17. 1. Voor de militie wordt ook in geschreven of wordt opnieuw inge schreven 1°. «ieder minderjarig mannelijk Ne derlander, die na 1 Janurai van hqt jaar, volgende op dat waarin hij het 18,i* levens volbracht en vóór het in treden van het 21,u levensjaar zijne deed hij dan ook, al woei de orkaan nog zoo hard. Vlug «tapte bij vootl door de lange tra ten, die naar de binnenstad voerden. Overal aau de zBatraten waren eere-bogeu opgericht of was men bozig de laatste hand er aan te leggen, hoewel de verstorin gen veel te lijden hadden van den hevige» wind. De palen schudden en zwiepten door den'storm eu nauwe lijks konden zij weerstand bieden. Opeens kreeg Balder een hevige reuk van brandend harts in de neus. Onderzoekend keek hij rond en zag in de verte een ,rood blikvuur. Na derbij gekomen, zag hij arbeiders, die bij het' licht van walmende flam bouwen bezig waren een hooge paal los te graven om hem te verwijde ren, omdat hij het niet lang meer zou kunnen uithouden tegen de felle slagen van den stormwind. Balder bekommerde zich weinig om de toeken», waardoor de werklieden trachtten de eigenwijze on nieuwsgie rige toeschouwers op behoorlijken afstand te houden. Wat gaf hij om dte palen en die wimpels. En dan nog op dit oogenblik, dat zijn vlucht ontdekt kon werdén; hel speelde acht uur. In zijn gedachten zag hij in de salon Ellrid* zitten, hij zag haa/ toomachtige blik, haar zenuwachtige trekken in hot gramstorige gelaat.. Een vreeeelljkc laat, dio ate een donderslag op hem neerstortte, maakte hem plotseling het denken onmogc- 41) - Na nog een vluchtigen blik hebben geworpen op de tafel, over tuigde Balder zich nog dat de man tel- en jaszakken voorzien witten van al het noodigo, spoedde Balder zich wog, trok de huisdeur zacht achter zich dicht en keek eerst goed rond of hij niet werd bespied. Hij sloeg den weg in tegenover zijn huis en kwam door een ruim park nu spoedig en ongezien aan het andere einde de» stad. De koude lucht gaf hem in korten tijd zijn veerkracht en vastberadenheid weer terug. En in vluggen tred stapte hij door de don kerste straten, welke hij voorzichtig nitkoos en kwam aan het station, ge lijk dat de laatste rijtuigen met pas sagiers uit de stad kwamen aanrol len. Niemand herkende hem. De trein sou dadelijk vertrekken. Balder nam een kaartje en stapte in een leege eerste klasee-coupé. IJitgeput door overmatige inspan- ning en zenuwen zakte hij in do kus sens neer en sloot de oogen. Zijn handen beefden. En toen de locomo tief ten toeken van vertrek floot, AANGIFTE TER iMchrijvlng voor de MILITIE. De BURGEMEESTER der Ge meente GOUDA brengt ter kennis van wie het aangaat, inzonderheid van de in het jflar 1895 geboren mannelijke personen, of van hun vader, moeder, voogd of curator, dat bij de Militiewet (Staatsblad 1912, No. 21) het volgende is bepaald. Artikel 12. 1. Behoudens het bepaalde in art. 13 wordt voor de militie ingeschreven 1*. ieder minderjarig mannelijk Ne derlander, die op 1 Januari van het jaar, volgende op dat, waarin hij het 184® levensjaar heeft volbracht, binnen het Rijk, in het Duitsche Rijk of in het Koninkrijk België woonplaats heeft of wiens vader, moeder of voogd op genoemd tijdstip in een dier Rijken woonplaats heeft; 2°. ieder meerderjarig mannelijk Nederlander, die op genoemd tijdstip in een der genoemde Rijken woon plaats heeft; 3°. ieder mannelijk niet-Nederlander, die op genoemd tijdstip ingezetene van het Rijk ia. 2. Voor ingezetene L 2—. wet wordt gehouden A. de minderjarige niet-Nederlandor, die binnen het Rijk woonplaats heeft -H*. indien syn vader, moeder of voogd binnen het Rijk woonplaats heeft en gedurende de voalafgaande achttien maanden in bet Rijk of in do koloniën of bezittingen des Rijks in andere werelddeelen woonplaats gehad heeft; 2*. indien hij zelf gedurende de voorafgaande achttien maanden in hét Rijk of in de koloniën of bezittingen des Rijks in andere werelddeelen woon plaats gehad heeft, tenzij hn in den zin dezer wet een vader of moeder heeft en deze elders dan binnen hot Rijk woonplaats heeft; B. de meerderjarige niet-Nederlan- der, die binnen het Rijk woonplaats heeft en gedurende de voorafgaande Artikel 13. Voor de militie wordt niot inge schreven 1°. do ingezetene niot-Noderlander die blijkt te behooren tot eon Staat, waar do Nederlanders niet aan den verplichten krijgsdienst zijn onder worpen of waar ten aanzion van don dienstplicht het beginsel van weder- keerigheid is aangenomen 2°. hij, die blijkt in de koloniën of bezittingen des Rijks in andere wereld deelen woonplaats te hebben, mits dit niet zij tor zake van krijgsdienst. Artikel 14. 1De inschrijving geschiedt 1®. van hem, bodoeld in art. 12, eerste lid, onder 1°. zoo zijn vader, moeder of voogd binnnen het Rijk woonplaats heeft, in de gemeente dor woonplaats van vader, moedor of voogd zoo hij binnen het Rijk woonplaats heeft, in do gemeente zyner woonplaats, tenzij hij in don zin dezer wet een vader, moeder of voogd hoeft en deze in eeno andere gemeente binnen het Rijk woonplaats heeft; c. zoo zijn vader moeder of voogd in het Dniteche Rijk en hij niet binnen het Rijk woonplaats heeft, in de ge meente Amsterdam. d. zoo zijn vader, moeder of voogd in Koninkrijk België en hij niet bin nen hot Rijk woonplaats heeft, in de gemeente Rotterdam; e. zoo hij in het Duitsche Rijk on zijn vader, moeder of voogd niet binnen het Rijk of in het Koninkrijk België woonplaats heeft, in do ge meente Amsterdam f. zoo hij in het Koninkrijk België en zijn vader, moeder of voogd niet binnen het Rijk of in het Duitsche Rijk woonplaats heeft, in de gemeente Rotterdam 2°. van hem, bedoeld in art. 12, eerste lid, ónder 2°.: a. zoo hij woonplaats heeft binnen het Rijk, in de gemeente zijner woon plaats sprong hij verachrikt op; doch zoo lt ra Wft« niet de trein in beweging of een hoonend lachje «pyeldo om zijn lippen en hij viel gerustgesteld in zijn kussens neer. Wel wat een verrassing, wat een teleurstelling zou zijn wegblijven zijn voor allen, die vertrouwd hadden op zijn maatregelen voor bet feest van dien avond. Tol het laatste oogen- bilk too, zou zijn wegblijven ooi. volkomen vertrouwen wekken, maar dan?... hij, Balder, de slimste, nam ze allen bij den neus. v Van Ostende naar Londen. En dat hij niet ongestoord zijn vlucht zou kunnen Voortzetten, dat begreep hij ook wel. In alle richtingen zou wol getelographccrd worden om hem aan te houden. Hij behoefde de spionnen slechts op een dwaalspoor te leiden. Aan het Volgende station w>u hij uitelappe/i, daar zou hij in het klei ne dorpje, waar nooit vreemdelingen kwamen, nachtverblijf zoeken, zijn kleeding veranderen, en dan op een geschikt oogenblik zijn vluchtvoort zetten. Buitengewone gevallen buiten reke ning gelaten, zou hij zoo zonder vee! moeite zijn doel bereiken. Het weer was ook naar Baldcrs zin, de wolken joegen door de lucht en de stormvlagen loeiden over df velden, en in dit hondenweer zou bij des te beter spoorloos kunnen ver dwijnen. Hij gevoelde zich verlicht 0 woonplaats binnen het Rnk in hot Duitschó Ryk of in het Koninkrijk België gevestigd hoeft en wiens vador, moedor of voogd niet roods in oen dior Ryken woonplaats had; 2°. ieder minderjarig mannelijk Ne derlander, die niet in een der genoemde Rijken woonplaats heeft, doch wiens vader, moeder of voogd na 1 Januari van het jaar, volgende op dat, wayin de minderjarige het 18^* levensjaar volbracht, on vóór hot intreden van diens 21'u levensjaar zyne of hare woonplaats binnen eon dier Rijken ge vestigd heeft; 3®. ioder mannelijk mindeijarige, die na 1 Januari van het jaar, vol gende op dat, waarin hij hot 18d" levensjaar volbracht, en vóór het in- treden van het 21,to levensjaar Neder lander öf opniow Nederlander is ge worden, zoo hy of zyn vader, moedor of voogd binnen hot Ryk, in het Duit sche Rjjk of in het Koninkrijk België woonplaats hoeft 4°. ioder meerderjarig mannelijk Nederlander, dio na 1 Januari Van het jaar volgende op dat, waarin hij het 18,lft levensjaar volbracht, en vóór hot intreden van het 21‘te levensjaar zyno woonplaats binnen het Rijk, in hot Duitsche Rijk of in het Koninkrijk Bel gië gevestigd heeft: 5°. ieder mannelijk meerderjarige, die na 1 Januari van het jaar, vol gende op dat, waarin hij hot 18l- levensjaar volbracht, en vóór het in treden van het 21,u levensjaar Neder lander of opnionw Nederlander in go- wordon, zoo hij binnen het Ryk, in het Duitacho Rijk of in het Koninkryk België woonplaats hoeft; 6®. ioder mannelijk niet-Nederlan der, die na 1 Januari van hot jaar, volgende op dat, waarin hij hot 18<tfl levensjaar volbracht, on vóór het in treden van het 21*u ingezetene of op nieuw ingezetene is geworden in den zin van art. 12, tweedo lid 7®, hij, die vóór hot intreden van het 21*t” levensjaar ophoudt te ver hoeren in een der gevallen, bedoeld in art. 13, indien hij overigens, hotzy Volgens art. 12, hotzy volgens het hior- voren onder 1®.—-0®. bepaalde inge schreven zou moeten worden. 2. Met betrekking tot het bepaalde onder 1®.—6®. gelden art. 12, laatste lid, en art. 13. 3. Ten aanzion van do gemeente waar de inschryvin^ of de inschrijving opnieuw moet geschieden, geldt art. 14, eerste lid, met dien verstande, dat de lijk. Flotealitig «tartte hij neer; mig ecsiige zeuuwachlige bewegingen van handen on voeten en toen bleef hij liggenhalf verpletterd door <te neofvaltendo paal.

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1