Pa Ei±Ln.enlsL3n.d.. Gemengde Berichten. KANTONGERECHT TE GOUDA. Stadsnieuws. hl Rechtszaken. IZ-u-nst Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant Effecten tan del te Imst erda» BURGERLIJKE STAND. Adverteert in dit Blad. gripsconstructie is onmisbaar, doch als tegenhanger hiervan moet de fechter- lijko macht in staat zijn de maatschap pelijke toestanden te begrijpen, zij moet meeleven met de andere burgers. De heer v. Wijnbergen (r.k.) meende dat terecht' enkele klachten over de rechterlijke macht zijn uitge sproken, de oplossing daarvan zoeke men echter in verbetering der oplei- ding. De minister van Justitie de heer Ort, meende met een enkele bespreking te kunnen volstaan. Tegen leeken- rechtspraak heeft de minister geen be zwaar, mits deze staat onder juridische leiding. t De beslissing moet echter aan den rechter blijven. Hoewel de min. hulde brengt aan de heeren Mendels en Sannes over de manier waarop zij de klassejustitie hebben behandeld, is de min. 'fcdaar niet mee eens. De min. heeft zelf jaren lang te mid den der rechterlijke macht gezeten en weet dus heel goed dat de rechter wel degelijk zich de moeite neemt zich in de toestanden in te denken. Dat men de rechterlijke macht ge brek aan kennis heeft verweten, de min. noemde dat zeer overdreven. Verhooging der tractcmenten vond spr. niet noodig, mannen van karakter hebben wij noodig zeide spr. en dat behoeft niet samen te gaan met hooge salarissen. Na nog enkele besprekingen aan gaande lotsverbeteringen van het la gere personeel van de rechterlijke macht, en de wenschelijkheid ojnaan de deurwaarders het karakter van rijksambtenaren te geven, opdat zij pensioen-gerechtigd worden, veerden de beraadslagingen verdaagd tót des avonds 8 uüt. Avondvergadering te 8 uur. Voorzitter Mr. P. J. Troelstri. Waterstaat. Voortgegaan werd met de behan deling van hoofdst. IX (Posterijen én Telegrafie). De heer Van Vliet (a.r.) aan op geheele herziening van sitie van het personeel. Spr. wees ook op de achterstelling van de vrouw bij dezen tak van dienst. De heer de Jong (u.l.) zag gaarne dat bij de verbetering der positie van 't lagere personeel ook aan de commiezen- salarissen zal worden gedacht. Spr. wees ook op het gebrek aan rechtspo sitie der ambtenaren. Op bepaalde categoriën van dezen tak van dienst werd door spr. de aandacht gevestigd. De heer Van Wiohen (r.k.)ves tigde er de aandacht op dat het thuis bezorgen der geadviseerde brieven e.d. wel kan geschieden. Spr. behandelde ook het belastbaa* stellen van gebouwen in de grondbe lasting, die het Rijk in huur heeft. De heer Van Nis pen (r.k.) be- jleitte tariefvermindering van binnen- Jandsche telegrammen. Spr. juichte de uitbreiding der telefoonnetten zeer toe. De heer Van Best (r.k.) besprak nader de positie van directeuren en verdere ambtenaren en vroeg verbe tering daarvan. De heer Nolens (r. k.) keurt de houding van de overheid af, dat zij toestaat dat vrouwen bij de post- en telegraaf nachtarbeid verrichten. De heeren Van den Beroh van Heemstede (r.k.), Jansen (lib.) en K n o b e 1 (u. sloten zich bij de vorige sprekers aan. - De heer Ketelaar (v. d.) consta teerde met genoegen, dat deze minister de vrouw gelijk stelt aan den man. De heer Smeenge (u.l.) onder streepte dit betoog en voegde er aan toe dat de vrouw niet mag, worden uitgesloten als directrice van alle klassen kantoren. De M i n Jkt ter van Waterstaat, de t i-- J,rne aan alle wil- het lagere heer Lely verklaarde gaarne aan ambtenaren beter bezoldiging te len zeven, maar meende bij het li len geven, maar meende bg personeel te moeten beginnen. De min. was wel geneigd den kindertoe slag af te schaffen. De rechtspositie der ambtenaren noemde de min. niet geheel onverze kerd. Herziening van het strafstelsel zal ter hand worden genomen. Over de vrouwenquaestie sprekend betoogde de Minister, dat de arbeidswet alleen betrekking heeft op fabrieken en werkplaatsen. Daaronder behoort deze afdeeling niet thuisj De nacht arbeid is door de ambtenaressen zelf b pleit. Betreffende de geloofscirculaire ant woordde de min. dat alleen geschikt heid en bekwaamheid den doorslag mogen geven bij de keuze van het personeel. Volgens de Grondwet is een schifting als door die circulaire bedoeld, niet toegestaan. Thuisbezorging van aangeteekei «en geadviseerde brieven kan niej/ge- schieden. Na repliek van de heeren gaardt (r.k.) en de Jong (n.l.) diende de heer Nolens (r.k.) een motie in, waarin de wenschelijkheid wordt uitgesproken dat de staat geen vrouwen nachtarbeid laat verrichten. Meerdere leden repliceerden, waarna de Minister verklaarde de motie- Nolens niet te kunnen aanvaarden. De motie zal Donderdag na de pauze in stemming worden gebracht. Na bespreking vafa eenige zaken van plaatselijken aard, werd de begrooting z. h. st. goedgekeurd, De vergadering werd verdaagd tot Donderdag 11 uur. Renten artt. 869 en 370 invaliditeitswet. De minister van Landbouw zogt naar Het Volk meldt, in een circu laire Naar mijn oordeel ligt het eenvou digste kenmerk van den verzekerings plicht en dus van het voldoen aan voornaamste voorwaarde voor de rente ingevolge art. 369 of art. 370 in de omstandigheid, dat van of voor den betrokkene wegen diens arbeid premie zou gevorderd, in dien de verplichte verzekering vroeger was ingevoerd. Bij de beoordeeling welk antwoord in ieder speciaal geval op deze vraag moet worden gegeven, is artikel 32 der Invaliditeitswet beslissend. Dat artikel sluit van den verzeke ringsplicht uit den arbeider „die niet bij wijze van beroep, tegen loon arbeid verricht, wanneer hij alleen in buiten gewone gevallen tegen loon arbeid van korten duur verricht." Oorspronkelijk was er nog een twee de reden van uitsluiting van den ver zekeringsplicht, nl. van hem die, niet bij wijze van beroep, tegen loon ar beid verricht wanneer die arbeid voor hem bijkomstig is en het loon niet meer bedraagt dan het tienvoudige van de te betalen premie. Door het wegvallen van deze tweede reden van uitsluiting is elk onderscheid tusschen het verrichten van arbeid, als hoofd- of als bijkomstig middel van bestaan uit de wet gelicht. Uitgesloten is de- geen, die noch als hoofd-, noch als nevenberoep arbeid in loon dienst ver richt. De wet drukt dit uit door te spreken van hen die loonarbeid van korten duur verrichten, welke alleen in buitengewone gevallen wordt ver richt. Zulke gelegenheidsarbeiders zijn volgens de wet niet verzekerings- plichtig. De verzekeringsplicht en dus ook de verplichting tot premiebetaling door of voor den betrokkene is niet aan wezig, waar de arbeid, die door hem verricht wordt (of vroeger verricht wordt (of vroeger verricht werd), niet een beroepmatig karakter heeft (of had). Echter wordt voor den verzeke ringsplicht niet vereischt, dat de arbei der zijn loonarbeid als hoofdberoep verricht, het is voldoende, dat de arbeid wordt verricht als beroep, zij het ook, dat dit voor den betrokkene van bijkom stige beteekenis is. Waar de wet den verzekeringsplicht, ook in artikel 32, beperkt tot arbeiders, is een uitlegging welke de werking van de wet buiten de gestelde grenzen doet gaan, met haar opzet en bedoeling in strijd. Nationale Vereeniging tegen de Werkeloosheid. In de te Amsterdam gehouden vergadering van deze vereeniging is in de plaats van rar. Treub, die be dankt had tot voorzitter gekozen prof. Is. P. de Voojjs. Diphtheritis te Boskoop. IV. I. Wat dient ffe patient te doen ter beperking der ziekte? Reinheid betrachtenziedaar het ant woord. In de eerste plaats reinheid op het eigen lichaam. Water en zeep die nen vooral aan hoofd en handen niet te worden gespaard. Herhaaldelijk reiniging van mond en keel door an tiseptische mondspoelingen moge niet worden vergeten. Verder zij de patient er op bedacht zijne omgeving zoo weinig mogelijk te besmetten. Bij eiken nies- of hoestbui dus den zakdoek voor den mond gebracht! In een sputum- flacon verzamelen hetgeen wordt op gehoest. Het deponeeren van urine en ontlasting zij steeds door wassching der handen gevolgd. Alleen door deze maatregelen kan de patient zelf het gevaar voor zijne omgeving aanzienlijk verminderen. II. Welke is de taak der omgeving? Op de huisgenooten rust de «org de patient zoo spoedig mogelgk teisoke- ren. Ook zij heeft de pijnlijkste reinheid ten opzichte van de patient en de bui tenwereld te betrachten. Op haar rust de plicht zich onmiddelijk onder con- trdle te stellen van den behandelenden geneesheer, opdat deze ter juister tijd zijne maatregelen kan 1 nemeiy Dus geen verpleging van de patient door verschillende huisgenootenSlechts aan één persoon zn de behandeling opgedragen en deze zal zich zooveel mogelijk van de overige bewoners ver wijderd moeten houden. Is dit alles niet wel door te voeren, dan komt de overbrenging van de patient naar een barak ernstig in aanmerking. Alle misbare voorwerpen zullen uit de zie kenkamer worden verwijderd, opge borgen in een van buiten beslist smet vrij omhulsel om straks te worden gedesinfiecteerd. Evenzoo het vuile lijf- en beddegoed van den lijder. Ook bij diphtherie is het raadzaam urine en faeces met lijsol, c^pbol of creoline te behandelen. Het eetgerei van de patient wordt apart met kokend soda water schoongemaakt. De vloer der ziekenkamer mag slechts vochtig wor den afgenomen, liefst met slappe su blimaatoplossing (110000 vergift Van de huisgenooten kan worden ge- eischt dat zij zich verwijderd houden van openbare samenkomsten als school, kerk, vergaderingen en feesten. Zij hebben er zich van te doordringen dat zij juist de besmetting het gemakke lijkst kunnen verbreiden en dus daar naar handelen. III. Welke plicht rust op de overheid? Bij zeer ernstige epidemiën kunnen bepalingen worden getroffen ter be perking van het verkeer, als quaran taine maatregelen, verbod van invoer van bepaalde stoffen, verbod tot het houden van markten en feesten. Voor de noodige barakken en voldoende medisch personeel dient zij dan tevens te zorgen. Doch gelukkig zijn, in tegen stelling met de cholera, deze diep in grijpende maatregelen bij de Diphthe rie, dank zij het heilserum, niet meer noodig. Haar taak bepaalt zich nu voorna melijk tot a. het tijdig aanduiden der besmette huizen. b. het medisch toezicht op de scholen, c. het plaats hebben eener voldoende desinfectie. Ad a. Direkt nadat de medicus ter ge- leentehuize aangifte heeft gedaan van elk nieuw diphtheriegeval, brengt de overheid op naar beurt zulks ter ken nis van het publiekdoor de bekende aanplakbiljetten aan de toegangswegen der besmette woningen te doen be vestigen. Deze blijven daar tot desin fectie heeft woncttfe Gezond® zieken te worden behandeld. Ad b. Het foezicht op de scholen om vat de gebouwen, het meubilair; per soneel en leerlingen. De toegang tot de school is <Jen kinderen uit besmette gezinnen gedurende het „aanstaan van het briefje" ten strengste verboden. Verzuimt een leerling wegens onwel- zijn, zoo mag toelating eerst weer volgen na schriftelijke goedkeuring van den schoolarts. Inmiddgls waren reeds alle schoolbehoeften van de af wezige zoovéél mogelijk gedesinfec teerd. Localen en materiaal worden meerdere malen als vroeger gereinigd. Doch dringend is het noodig elke week eene inspectie te doen plaats hebben der neus-ke6lholte van onder wijzers en kinderen. Dat ook een her haald onderzoek op gezonde bacillen dragers noodig is, kwam onlangs over duidelijk te Zandvoort aan het licht, waar niet minder dan 10 (zegge tien procent!) van alle schoolgaande kinderen bacillen dragers bleken I Zij dienen onmiddelijk uit de school ver wijderd te worden en onder behande ling gesteld van den huisarts. J Ade. Tenslotte komt de afdoende desinfectie aan de beurt. Zij betreft zoowel de patient als de omgeving. De desinfectie van de patient betee- kent zijne vrijmaking van bacillSh. Voor wat de keel betreft, heeft zulks bij Diphtherie soms heel wat roeten in de aarde. Toch dient alles er op gezet eh. meestal gelukt het dan ook na de verwijdering van afwijking der neus-keelholte dit te bewerkstelligen. Een ontsmetting der huid kan slechts illusoir genoemd worden als daaraan niet eene ontvetting voorafgaat. De desinfectie der omgeving geschiedt het best op de volgende wijze Waardelooze voorwerpen als kinder speelgoed, versleten boeken en afge dragen worden opgeruimd, d.w.z. in smetvrije verpakking naar bepaalde plaatsen vervoerd om daar te worden verbrand. Vuil lijfgoedbeddegoed,gordijnen enz. worden op dezelfde voorzichtige wijze naar deze ontsmettingsoven vervoerd ter deainfectie. Hierbij moet verschil worden gemaakt voor die goederen, welke wel en welke niet aan bederf door water onderhevig zijn. (Bij de verzending hierop te rekenen 1) In het eerste geval wordt de droge sterilisatied.i. aanwending van hooge temperaturen, aangewend. In het jn. L/ozo uiyveu uaai iajl uesiu- heeft plaats gehad en alle be- "Vrij vam bacillen zijn bevonden, de bacillendragers dienen als tweede geval maakt men gebruik van 8terüiseering door oververhitte stoom. Doch op de verdere techniek dezer ontsmetting gaan we niet in. Dat 2ou veel te ver voeren. Pronkjesvaatgerei en meubelstukken uit het ziekenvertrek, tegen welker behandeling met antiseptische oplos singen geen bezwaar bestaat, worden daarmede gereinigd, ook al weer na eerst met zeep en water ontvet te zijn. Resten nog voorwerpen als boeken schilderijenwandplaten en het vertrek zélfDeze voorwerpen worden zoo geplaatst dht de lucht (met zijn bij te mèngen desinfectaat) gemakkelijk van alle kanten kan toestroomen. Boeken dienen dus niet op stapels te liggen doch afzonderlijk zoovèr mogelijk opengezet te worden, Dan worden alle sleutelgaten, naden en kieren met vette watten dichtgestopt, zoodat de kame# geheel afgesloten ii. Na deze zorg vuldige voorbereiding gaat men ein delijk over tot gasvormige desinfectie van het geheel met Formaldehyd. Daartoe wordt midden in het vertrek (en is dit grootop meerdere plaatsen) het formaline apparaat van Flügge geplaatst. Dit toestel bestaat uit een koperen ketel, waaronder een spiritus- snelkoker. De ketel wordt met eene bepaalde hoeveelheid Formaldehyd (2 a 3 Gram per M3 ruimte) en water (17i X zooveel), gevuld, de spirftus- lamp met een bijbehoorend quantum spiritus van 86 (alles op bijgevoegde tabellen na te gaan). Men steekt de lamp aan en sluit de deur. Na 7 uren, waarbij de lamp inmiddels van zelf is uitgegaan, is de desinfectie meestal voldoende. Een dun laagje Formaldehyd-oplossing is in en op alles neergeslagen en heeft daar de bActeriën gedood. Er zijn nog bepaalde contróle proeven met miltvuursporen hierbij te verrichten, doch zulks is voor den leek van geen belang.* Het Fomraldehyd is eene sterke on aangename prikkel voor slijmvliezen van het respiratie apparaat. Het moet dus onschadelijk worden gemaakt en dit kan het beste geschieden door ammo- niakdampen. Daarbij vormt zich een reukelooze verbinding. Na deze behan delingen eerst is het vertrek weer ter verdere bewoning geschikt. Zijn alle huisgenooten bacilvrij, dan is het nu tijd het briefje van de huisdeur te verwijderen. De autoriteiten hebben daartoe het verlof te geven. Aldus i£, beknopt weergegeven, de stand van het diphtherie vraagstuk. De leek weet nu hoe zich te gedragen in dezen tijd. Daardoor kan ook hij, tot heil voor eigen kring en maat schappij, medewerken aan de bestrij ding dezer gevaarlijke ziekte. Op vrije voeten gesteld. "WH melden reeds, dat de heeren L. en W., commission nairs in premieloten te Amsterdam, die vier weken geleden op verzoek der Duitsche justitie gear resteerd werden, Maandagmiddag op vrije voeten zijn gesteld, op last van den Minister van Justitie. De Tel. verneemt over deze zaak nog het volgendeDe Koninklijke Pruisische Staatsloterij ondervindt veel concurrentie van Duitsche en buiten- landsche loterijen. Zelfs is het vaak voorgekomen, dat niet alle loten der Pruisische loterij geplaatst zijn. Van daar dat men tegen verschillende loterij-ondernemingen van Oassel uit een campagne begonnen is. De heeren L. en W. werden, evenals vele andere Duitsche commissionairs in premieloten daar ter stede, door de justitie van Cassel in de gaten ge houden. Vóór 'n viertal weken werd een bevel tot gevangenneming tegen hen uitgevaardigd en de uitlevering verzocht. Dat be-fcfel was o.a. gegrond op de beschuldiging, dat men loten yerkocht, die men niet in depót had. d&t men verkregen winst aan de win ners niet had uitbetaald, dat men oiider het voorspiegelen van valsohe voor- gevens personen tot het deelnemen aan loterijen had bewogen. Daar echter, volgens de Hollandsche wet, op deze beschuldigingen geen veroordeeling kon volgen, zoo kon ook geen uitle vering plaaats vinden. De heeren L. en W. hebben een breedgemotiveerde verdediging ge stuurd naar den Minister van Justitie. De kazernebrand te Haarlem. De brand is het eerst gezien op de kleedingkamer der derde compagnie van het tweede bataljon, schrijft de Msb. Een tiental kamers zijn verbrand zoomede de daarboven gelegen zol ders en dakbedekking. Het is onge veer driekwart gedeelte van den noor dervleugel. De soldatenkamers en onderofficiers- verblijven hebben weinig van het vuur geleden, dörh bek women VMi waterschade. De Haarlemeche soldaten zijn den nacht naar huis gezonden; voor de anderéi werd "een verblijl ingeruimd in defi anderen \leugel van het jro- bouw. Door de Soldaten werd uit de onaangetaste khmers de geheele inventaris naar buitjfcn gebracht en op den Kouden Hoi$ in den plaaeeo- den regen neergezet: Verschillende onderofficieren héb ben er hunne militaire uitrusting en kleeding bij ingeschotengrootendeelg zijn zij verzekerd.^ Op elke kleedingkamer was voor een bedrag van f 2500 h f 3000 ge-'.; borgen; op elke rustkamer voor een waarde van f 500. Uitspraken van 17 December 1913. Wegens niet zorgen dat zijn hond geen wild opspoort C. M. te Bleis- wijk f 5 subs. 2 d. Wegens visschen zonder vergunning P. V. en J. V. te Reeuwijk ieder fl subs. 1 d., met bevel tot teruggaaf van" de inbeslaggenomen schakels. J. H. 8. te 's Gravenhage f 1 subs. 1# dag. Wegens niet in het bezit zijn van een arbeddsregister E. J. J. H. te Gouda vrijspraak en J. W. alhier f 3 subs. 2 d. Wegens een vrouw laten arbeiden tusschen 7 uur 's avonds en 6 uur 's morgens G. O. te Waddinxveen f 1 subs. 1 dag. Wegens idem van een jeugdig per soon, W. M. te Waddinxveen en J. 8. te Gouda ieder' f 2.50 subs. 2 d. Wegens idem en niet in het bezit zijn van een arbeidsregister C. K. te Gouda f 2.50 -j- 1 1 subs. 2 m. 2 d. W^ens zijn kind niet geregeld de school laten bezoeken J. v. d. 8., hv. P. de J. f 0,50 subs. 1 d.; A. S. h. v. A. P. de J. f3 subs. 2 d.; A. v. W. te Bleiswjjk f 5 -f- I 3 subs. 2 maal 8 d. Wegens rijden met een voertuig over een voetpad P. N. te Stolwijk en J. W. v. N. te Hazerawoude ied. f 1 suba. ld. W egens als bestuurder van. een voertuig niet uitwijken D. K. te Wad dinxveen f 7 subs.j 10 d. Wegens fietsen zonder bel A. P. P. te Bodegraven 3 maanden voorw. tuchtschool; R. S. te Naaldwijk f 0.60 subs. 1 dag. Wegens s nachts fietsen zonder licht W. A. v. d.lp. te Capelle a.d. IJssel f 2 subs. 11 maand tuchtschool. A. S., W. B. en i W. v. D. te Wad dinxveen, D. N.j te Hekendorp f 1 subs. 1 d.; J. v 1 R. te Alphen f 2 subs. 1 d.; N. 8. te Boskoop, A. M. B. te Gouda en J. de H. te Gouda ieder f 2 subs. 2 d. Wegens te Gouda een vaartuig vast leggen anders dan' aan meerpalen J. v. d. V. te Goudff f 0.50 subs. 1 d. Wegens te Go vergunning J. de bekend f 1 subs. tjda venten zonder K., woonplaats on- LF d. Wegens watereiji! buiten de water bakken H. B. L. te Gouda f 3 subs. 1 da8' il Wegens te Gouda een paard ge leiden over een trottoir M«| A. te Bo degraven f 1 subój 1 dag. Wegens te Goüda fietsen over een trottoir A. V. 'te Gouda f 1 subs. 1 d. Wegens de Grc|enendaal in draf be rijden D. V. te Stolwijk f 1 subs. 1 d. Wegens te Gouda met een fiets eeü last vervoeren buiten de stuurkruk G. Z. te Zwammerdam f 0.50 subs. 1 d. oud -0te Goluda zonder vergun ning muziek makjen W. J. te Rotter dam f 1 subs. 1 d. Wegens te Zevenhuizen zonder ver gunning venten J. de K. te Rotterdam f 1 subs. 1 d. i Wegens te Nieuwerkerk a.d. IJsel IJsel luidruchtig zingen en schreeuwen J. 8. te Nieuwerkerk a.d. r IJfl subs. 1 d. Wegens te Waddinxveen iemand op een fiets vervoeren J. B. te Wad dinxveen f 1 subs; 1 d. Wegens zijn loöloopende hond niet voorzien hebben van ëen muilkorf A K. te Waddinxveen f 2.50 subs. 1 d. Wegens een zichtbaar drachtige hond als trekdier gebruiken H. v. M. te Moordrecht f 3 subs. 2 d. Wegens een hondenkar gebruiken zonder op de eerste aanmaning zijn nummerbewijs vertoonen L. J. v. d. K. te Gouda f 0.50 subs. 1 d. Wegens een hondenkar doen gebrui ken door iemand beneden de 14 jaar S. B. te Zevenhuizen f 2 subs. 2 d. Wegens straatschenderij A. G. te Waddinxveen f 3 subs. 1 maand tuchtschool. Wegens zijn kippen laten loope# over eens anders grond K. d. V. te Nieuwerkerk a.d. IJ. vrijspraak. Wegens openbare dronkenschap A. G. te Gouda f 1 subs, ld.; J. W. e G. W. te Gouda en J. 8. te Nieu werkerk a.d. IJsel ieder f 2 subs, d.; K. R. te Waddinxveen, A. v. «LP H. te Dordrecht en N. K., woonplaats onbekend f 3 subs. 2 d. Wegens strooperij A. J. te Hoen- koop f 35 subs. 12 d. GOUDA, 18 December 1913. Candidaatetellisg voor de Provinciale Staten. Ten stadhulze heeft heden de can- didaatstelling plaats gehad vóór een lid van 'de Provinciale Staten van Zuid-Holland, in de vacatnre, ontstaan door het overigden van den heer H. J. Nederhorst Sr. Candidaat zijn gesteld de heeren Jhr. Mr. W. Tn. C. van Doorn (u.I.) 's Gravenhage, A. Dijkgraaf (s.d.), Schoonhoven, Dr. E. A. Keuchenius (c., s.) Scheveningen, G. Roos (vrg a. r.) Nieuwerkerk aan den IJsel en H. A. Schreuder (a. r.) Schoonhoven. De stemming zal plaats hebben op e. k. candidatuur-Van Doorn is Mr. M. M. gesteld door: Mr. M. M. Schim van der Loeff, E. Tieter, H. Knuttel, I. van der Want, I. IJssel de Schepper, C. W. v. d. Velde, A. van IJsendijk, A. H. Spruüt, C. van Veen Az., K. N. Hengeveld, F. Herman Fzn., M. F. de Raadt, C. G. Spit, F. A. de Weger, P. Bokhoven, J. Ouderkerk, C. R. Verlooy, A. Mulder, G. A. de Jong, J. A. P. Montijn, N. A. YanderRee, L. W. 0. van der Garden, A. D. van Vreumingen, S. D. Boon, Adolf van Dantzig, T- Orebas, J. J. P. den Boer, A. Jonker Oz., J. G. Hnpkes, W. M. G. Hornis, G. van Schenderen, H. C. van Staveren, D. de Bock, H..van Assendelft,W. J. van Beek, H. de Jong, J. J. Hageman, A. Bongaards, H. J. Nederhorst, D. J. Braak, J. de Jong Hz,, A. J. IJsselstijn Az., H. A. O. Brinkman, B. G. J. van Deutekom, J. Vergeer, J. L. van Egk, Mr. E. M. B. Kortenoever, G. Dekker, N. M. J. van Zutphen, 0. C. Krom, W: Gol, O. Bakker, M. H. G. Amsingh, P. C. W. Begeer, F. J. Piket, W. Veerman, J. van Leeuwen, D. C. Brem, D. J. Starreveld. De candidatuur-D jj k graaf is ge steld door: Andr. de Weger, M. Mallon, H. Bennis, L. M. Snel, J. Verzeide, P. M. v. d. Paauw, W. Nieuwveid, A. Postmus, W. van Hoorn, B. Sterk, P. A. Quint, J. J. v. d. Spelt, T. van Vlaardingen, H. Verboom, M. Garde nier, A. van Veen, C. Spaargaren, F. L. J. Lafeber, A. Perdgk, L. van Vlaar dingen, A. de Groot, B. v. d. Meiden, Joh. Polmaq, L. Overhand, O. van Greuningeh, A. G. de Jong, C. de Geus, H. de Gens, D. J. van Greuningen, Th. Dgkman, L. Sanders, W. J. de Rotte, P. S. DauvUlier, N. J. Dijkman, P. de Vós, D. Harkink, E. v. d. Werf, K.' Kiewiet, W. Kreeuwen, L. Buur man, E. van Dantzig Jr. en J. Ouds hoorn. De candidatuur-Keuchenius is rteld door; H. Bloot, T.Biewenga, Bloot, P. J. van den Heuvel, B. van Tongerloo, G. Boom, O. van der Weijden, W. O. Broer, C. van Ton gerloo, A. van Vollenhoven, C. A. Sohotborgh, C. Riehl, P. de Wit, F. Rietveld, P. O. Rietkerk. J. Loonder- sloot, D. van Kleeft, L. Bloot, J. van Houten, H. Tempelman, T. van Tilburg J.,Sehoonderwoerd, O. van Ouwerkerk, J. Huisman, D. J. de Jong, van Riemsbergen, E. de Jong Ez,, J. Sta lenburg, J. Oosterwrjk, J. van Rijswijk, J. Snel, D. Bloot, W. de Koning, C. J. van Leeuwen, H. Hortensius, E. Zandijk, A. Cabont, D. de Jong, T. A. Leeflang, J. T. Snóêg, J. van Mourik, G. J. Nieuwveid, D. Broer. De oandidatuur-Roos is gesteld door: A. Verboom, Reeuwijk, P. Janknegt, Gouda, P. van den Berg, Waddinx veen, Adr. Boer, O. v. d. Weerd, J. 0. de Koster, Gouda, L. van den Berg, J. van den Berg, P. Molenaar te Wad dinxveen, R. Hendriksen te Reeuwijk, H. Stam. J. Stam, K. Stam Kz., G. Stam, L. Stam, A. Schouten, G. Schou ten, Joh. Schouten, E. Bosman te Gouderak, C. J. v. d. Spelt, Adr. Binee te Gouda, C. Noordegraaf, Gouderak, G. O. Mourik, P. Visser, P. K. Markus, A. Berger, G. den Duif, A. Kalkman, D. Kalkman en A. J. v, der Valk te Ouderkerk, A. D. Anker, L. Dekker, H. Markus, T. Markus, A. Ooms, G. Suyker, H. Suyker, J. Both, K. Both, W. van Herk, G. van Herk, W. Mar kus, A. Suyker, J. Slingerland te Ber- kenwoude, J. 0. Jue en D. Verhoef te Gouda. De candidatuur-Schreuder is gesteld floor: P. D. Muilwijk, R. U. Jongenburger, A. R. van de Putte, Jan Dercksen H.Mz., W. A. Piets, G. Polet, B. Rietyeld, P. J.Kolnn,E.C. van der Kien,J. Lafeber, G. J. Gren del, P. A. Vingerling, H. Boerma, A. 0. G. Schoonderwoerd, W. J. Dercksen H.Mz., G. Bos, H. A.' Ver beek, Th. van Straalen, G. Rietveld, A. de Wit, D. de Beij, G. Bloot, P. Wesseling, J. in 't Veld, J. Vngk, A. Scharloo, G. Verhoef, J. Ph. Wegen wijs, W. J. Dercksen Jr., J. Rietveld, H. Lafeber, D. Meiboom, A. Vinger ling, A. G. den Besten, N. van Vliet, T. Kroon, 0. van Dam, C, S. A. Brink, A. Bloot, D. van Straaten, J. Peters, P. van Reede, K. Weasels, J. de Raadt, P. G. Kooijman, W. C. van Oei, P. Ooms, J. van Mensen Pz., P. A. La feber, T. Sap, E. Estié, S. Vingerling, L. van Wingerden, B. de Jong, F. van der Ploeg, W. van Wijk, W. J. Dercksen, G. Heijmenberg, P. M. Both, J. van de Putte. De candidatuur Schreuder mede van R. K. zijde gesteld door Dr. A. C. A. Hoffman, H. Stravers, W. van Werkhoven, H. A. Leeflang, J. C. Rietveld, Henri van Pelt, C. Jaske, P. Krom, J. H. M. Reekers, A. A. Kauling, C. Luger, A. de Mol, B. J. van Raag, J. G. Potharst, A. Rietveld, J. Miodelweerd, A. Stolwijk, N. C. M. Koch, P. A. Schouten, Jos. Verhnlst, A. C. van Berkel, L. A. A. v. d. Sanden, B. Streefland, C. Smit, A. Heerkens. G. Th. Steenland, A. de Groot, J. W. Dessing, H. H. Baghuis, J. Stolwijk, Th. Oosterling, H. M. G. de Moróe, Bern. de Groot, Jao. P. Dessing, J. A. Donker, A. J. J.Vos, A. Groos, J. Hoonhout, J. P. J. Ahs- mann, C. J. Notmeijer A. B. Fa B. van Ovorst, J. Janmaat, J. Bredie en Q. J. Heins. Bij Kon. besluit is benoemd tot griffier bij het Kantongerecht te Gou< mr. H. J. Kist, thans griffier bij louda üoomj Kantongerecht te Bergen op Zoom! Rijwieldief. Door de politie is te Rotterdam aan gehouden een persoon die in den avond van den 16n December voor het café van Van Dijk aan den Ridder van Catsweg een rijwiel had ontvreemd. Bij nader onderzoek bleek ook dat deze zelfde persoon te Rietveld bij Woerden mede een rijwiel had ont vreemd en dit te Utrecht had verkocht, terwijl bovendien bij hem een fiets lantaarn werd gevonden afkomstig van een te Boskoop ontvreemd rgwiel. De aangehoudene is naar het Huis van Bewaring te Rotterdam overge bracht. Boakoop, Dr. H. P. Schim van der Loeff, predikant bij de Remon- strantsohe gemeente alhier, is uitge- noodigd naar Petersburg te komen om daar op 4 en 7 Januari a.s. te spreken. Waddinxveen. De Gemeente veldwachter de Gelder heeft proces verbaal opgemaakt tegen G. V., smid aan het Dorp, wegens het laten wer ken van een jeugdig persoon, zonder arbeidskaart. Tevens was V. niet in het bezit van een arbeidslijst. Naar we vernemen hebben, een 100-tal ouden van dagen in deze ge meente een rente krachtens de Inva liditeitswet. Oudewater. Hedennacht is te Oudewater, in de kom der gemeente, de hofstede van den landbouwer van D., gedeeltelijk door brand vernield, waarbij een varken verbrandde. De oorzaak is onbekend. Ammerstol. De heer M. Verkaik, volontair ter secretarie alhier, is met ingang van 1 Januari 1914 benoemd tot ambtenaar ter secretarie te Berg- Ambaoht. Oudewater, In café „de Roos" had Zondagavond een bijeenkomst plaats van belangstellenden in de op richting van een woningbouwvereni ging, waartoe in beginsel werd be sloten. Reeds zijn er 40 leden toege treden. Men begint hier de noodzake' lijkheid van voorziening in de behoefte aan woningen meer en meer in te zien. Nieuwerkerk a. d, IJsel. Stand van den schietwedstrijd uitgeschreven door de schietvereniging „Volksweer baarheid", Nieuwerkerk a.d. IJsel pp 15 Dec. 1913. A. Persoaeele Baan. 1 S. Hoogerwaard, 89 punten: 2 A. v. Wijk, 86: 3 *W. Bps 4 B. v. Hoe velaken, 805 A. G. Mohr, 79 punten. B. Vrije Baan. 1. A. van Woerden, 58 punten, steun serie. 2 A. G. Mohr, 57 steun serie, 55, 8 A. Blonk, 57, steun serie 534 I. Hoenderken, 56, steun serie 54; 5 A. Hogeweg, 56, steun serie, 51; 6 A. Vente, 56, steun serie 457 A. P. Stolk, 558 J. v. Wieringen, 54 punten, steun serie 54. Er werd geschoten met cylinder- geweren en Facileschgfjes, afstand 10 Meter. f&ARKT BERICHTEN. Gouda» 18 Dec. 1913. GRANEN; Kalm gestemd. TapsreZeeuwsche (nieuwe) ƒ8.75 9.mindere dito (nieuwe) 8.35 8.60. Afwijkende 7.50 A 8.10. Polder 7.50 4/8.35. Rogge Zeeuwsche 6.75 k 7.—;. Polder ƒ6.35 4 6-75- Buitenlandsche per 70 kilo 5.50 «ƒ695 GerstWinter /635k/ 6.50. Zomer 6.— k 6.35. Chevalier 6.50 k 7.—. Buitenl. voergerst per 65 kilo 5,A 5J5. Haver per H.L. 4 35 k 4.60. Per 100 kilo ƒ8k 8.50. Hennep zaad Buitenlandsche per 50 Kilo 6,35 k 6.75. Kanariezaad 17.50 k 18.50. p. H.L. Karwijzaad per 50 Kilo 14.— k 14,50. Koolzaad 13.— 14.— per H L. Erwten Kookerwten 11.— k 13Buitenlandsche voererwten per 80 Kilo 6 50 k 7.35 Boonen bruine boonen 13.k 14.—. witte boonen f 14.— k 16,Paardenboonen 8.35 a 8.75. Duivenboonen 9.k 975. Mais per 100 Kilo Amerikaansche Mixed 8.k 8.35. Kleine ronde 7,50 ƒ8.—. VïemarktMelkvee goede aanvo Handel gedrukt, prijzen minder. Vette varkens, redel. aanvoer, handel matig, 33 A 36 ct. per half K.G. Biggen voor Engeland, goede aanvoer, handel matig 34 k 351/1 ct. per half K.G, Magere Biggen, goede aanvoer, handel flauw 1.50 kf 1.80 per week. Vette Schapen, weinig aanvoer. Handel vlug 38.— k 33.—. Lammeren, goede aanvoer. Handel vlug 30.a 37. Nuchtere Kalveren, red. aanvoer, hsn- del vlug, 14.— k 30.—. Graskalveren, geen aanvoer, handel vlug, a Fokkaiveren so.— k 36.— Kaas, aangevoerd 33 partijen, handel zeer Ylug. xe kwal. 34.— k 36.—. 3de kwal 3a.— k 33.50. Zwaardere 36,k Noordhollandsche a Boter weinig aanvoer. Handel vrijwel. Goeboter 1.55 k 1.60. Weiboter 1.45 k 1,50. Wegens marktdag. feestdag a.s. Woensdag Gerechtshof te 's Gravenhage. J. v. O., veekoopman te Reeuwijk, door de rechtbank te Rotterdam ver oordeeld tot 8 dagen gevangenisstraf wegenB mishandeling van G. M. Gor dijn welke veroordeeling door het hof reeds bij verstek wqjÜ hevesfcigd. Het hof heeft thans, naar aanleiding Van het door bekl. gedaan verzat tegen het verstekvonnisj de gevangenisstraf veranderd in f26 boete of 15 dagen hechtenis. La Giocondaeen copie Uit Rome wordt aan de bladen ge meld, dat de Nederlandsche antiquair Jacob van Pardoek twijfel zou hebben geopperd omtrent de echtheid der Gioconda. Rij gelooft, dat men hier te doen heeft met een onecht schilde rij, dat aU twee druppels water ge lijkt op een hem door een tnsschen- persoon uit Londen verscheidene maanden geleden aangeboden stuk. lip Hbl. meldt te Amsterdam een opvoe ring kunnen worden gegeven van Yondel's „Gysbreght van Aemstel" met muziek van Diepenbrock, 24 December a.s. door Bet Tooneel. Daarbij wordt het solo-kwartet gevormd dOor de da mes Alida Loman en Hermine Schol- ten, de heeren J. R. Sohulze en Jac ques Caro. De Reyen van Maagden en Clarissen worden gezongen door de dames: A. Loman, D. Zweers, A. Broms, A. Kübbinga, J. v. d. Linde, E. Sypkens, H. Scholten. A. Sohier- beek, J. Dresden en W. Ising, en de Rey der Edelingen door genoemde dames en de heeren J. R. Schulze, Jacq. van Kempen, L. Meylink, Ge rard Zalsman, E. v. d. Ploeg, H. Küb binga en J. Caro. Verder werken mede 33 leden van het Concertgebouw-orkest^ onder wie de concertmeesters Louis Zimmerman en Gerard Hekkingonder leiding van den componist. Jacoba van der Pas geeft met een 30-tal harer leerlingen Zaterdagmid dag 3 Januari een Dans-middag, in den Haag. TWEEDE KAMER. Vergadering van heden. Voorzitter: Mr. H. Goeman Borgeeiua Justitie. Dr heer Kleerekoper, e.-d., bespreekt het incident op den avond van* den herstemmingsdag te Amster dam voorgekomen door het optreden van de politie. In verband hiermede bespreekt hij de opleiding der politie, die alleszins onvoldoende is. Beter opleiding is dringend noodig, terwijl de rechtspositie geregeld dient te wor den. Spr. wil geen algemeene rijks- doch herziening van de gemeentewet waardoor de politie onder de sfeer van het gemeentebestuur wordt bracht.- De heer Mendels, s,-d., wijst op hot stagend aantal onontdekte misdaden. In verband hiermede criti- aeert hij de wijze waarop het onder zoek is gedaan in den moord op het jongetje de Klerk. De Minister van Justitie, Mr. Ort verklaarde omtrent het optreden der politie te Amsterdam, dat dit thuis behoort bij Binnenlandeche Za ken, daar de Rijkspolitie niet in deze zaak is gemengd. De minister gaf den wensch >te kennen dat een Rijkspolitierec zou worden ingesteld om geplaatst te worden onder de rechtstreeksche be velen van den procureur-generaal. De algemeene beraadslagingen wer den gesloten. Art. 25 betreffende de Rijksvèld- wacht werd z.h.st. aangenomen. Art. 35, geheime uitgaven f 2500, werd aangenomen, met 57 tegen 14 stemmen. Tegen stemden de sociaal democraten. Na stemming werd de motie-Nolens gisterenavond ingediend, waarin den wensch wordt uitgesproken dat bij de post en telegrafie door vrouwen geen nachtarbeid werd verricht, verworpen met 44 tegen 32 stemmen met enkele uitzonderingen links tegen rechts. Van links ^temde voor de heer de Beaufort, van rechts stemden tegen de heeren de Savornin Lohman, öchim- melpenninck en Ankerman. (De zitting duurt voort) K. ter Laan. Naar wii vernemen zal het kamerl voor den Haag I bij z^jn e. v. benoe ming tot burgemeester van Zaandam niet bedanken als kamerlid. Z. K. H. de Prins kwam hedenoch tend te kwartier voor tienen per Hol landsche spoor uit Meoklenburg in de residentie terug. Brj een wandeling in het Voorhout bracht Prinses Juliana hedenochtend een bezoek aan den kerstboomen-koop- man Schram, nabij het Saxen-Weimar- monument. De Prinses kocht twee boompjes, die zij zelf aan den koopman uit een beursje, dat freule v. d. Poll haar reikte, betaalde. De koopman ontving voor de twee boompjes, die f 1 per stuk kostten, twee goudstukjes van f5. Rusland en de Porte. Rusland heeft aan de Porte de vol gende nieuwe wenschen kenbaar ge maakt: 1°. Het commando over de gendar merie in Armenië, wordt aan Russi sche officieren opgedragen. 2°. De vestingwerken aan de zee- ëngte mogen niet worden versterkt, doch zoo mogelijk geslecht. 3°. de spoorwegen in ArjneniÖ moe ten gemaakt worden op een railbreedte gelijk aan de railbreedte van het Ru8sisch-kaukasisch spoorwegnet. Men gelooft dat de Porte alleen de laatste voorwaarde zal inwilligen. PARIJS. De Echo de Paris zegt, dat üailleaux voornemens is, de uit gaven voor de militaire wetten over drie dienstjaren te verdeeien; hij schat de eerste jaarlijksche bijdrage op ÖUU milJioen francs. In afwachting dat de belasting op toeneming van waarde zal zijn ingevoerd, zal de Minister voor de betaling dier bijdrage schat kistbons afgeven. 8 Spanjaarden in Marokko. TETUAN. i>e Spaansche troepen, die naar Benkarrith gingeh, om den bouw van een blokhuis daar te be schermen ontmoetten heftigen tegen stand van de zijde der inboorlingen. Een vliegenier wiefrp bommen onder dè Marokkannen, waardoor een groot aantal inboorlingen gedéod werden. De Spanjaarden verloren 2 dooden en 6 gewonden. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 778.2 te Aberdeen, laagste stand 762.0 te Vest manver. Verwaohting tot den volgenden dag Zwakke tot matige Noordelijke tot Oostelijke wind, licht tot halfbewolkt, waarschijnlijk droog weer, lichte vorst in den nacht. VAJÏ DEN 18 DEO. «lp. f Vorige Koers. Staatsleeningeii. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische ld. GOUDA. GEBOREN16 Dec. Evert Jan ouders E. J. van Arnhem en A. Uit, tenbogaard. 17. Maria Christina- ouders J. Witte en T. M, Meeuwsen, REEUWIJK. GEBORENPetronella Johanna, ouders L. J. van der Werf en J. M. Btolwgk. - Leendert, ouders R. Bui- «nhuis en G. Dgksfcra. Hendrikus Gerardus, ouders W. J. de Wit en J. M. Rath. Johannes, ouders Z. J. van Ggzel en N. de Vos. üpw.mii) 1898 4 pet. Obl. (Nioolai Spoor* weg) 1867-69 4 pet. Id. Obligatie 6e Emis sie 4 pot. Japan. Obl. 1899 4 pet Mexico Afl. Binnenland Obl. 6 pet. Brazilië, Funding Lee- ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezulea Dipl. Schuld 1905 3 pet, Bank- en Credlet-Instel lingen. Fed. Bankaandeelen fndnstr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting Refining Co. Cert. v. Aand, Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. 8. Steel Corp. Cert. Gew. Aand. Kol. Crediet Instelt, en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mg.C.v.A. Mijnbouw Uitjen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum-Ondern. Dordsche Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij. totExpl. v. Petr, Bronn. C.v.A. Shell'1 The Transp. Trad Cy. C. v. G. A, Koer» ran heden. Scheepvaart Bijen. Ned.Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Oy. afgest. Pref. A. Tabak-Oudernemingen. Bindjey Tabak Mij. A. Mversen. Maxwel Land Gpant Cert. v, Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. ^hiid -Italiaan. Spwmg.J Serie A-H Obl. 3 pet. 'Waraehan-'Weenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atohiaon Alg. Hypb. Obl. 4 pot. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Paoifio Railroad Cy. Cert. t. gew. A. Wabaah. Gpw. Aand. Premleleenincen. AmsterdamAand. 3 pot. Hongarije. Tneiss-Re- golirnngs-CFea. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 4pCt. Mat. Staatsf. stil, Bnitenl. vrij va- rieerend, Culturen geen omzet, Tabak ken flauw, Petroleum flauw, Amerika nen aeer kalm, Mjjnen flauw, Rubbere prijshoudend.

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2