11YM THEE brandwonden! SSÏ Gemengde Berichten. STATE? GENERAAL Vredesbeweging. ■o it cLe IFere. Stadsnieuws. Jg-CTtTGT'. SPOET. Laatste Berichten. ALLERLEI. Telegrafisch Weerbericht Officieels Prijscourant Effect enhaiidelteAmsterd»iii Serie A-H Obl. 3 pet. Warschau-Weenen Ome geïllustreerde Weekbladen. tela Pauli ill Heo wordt verzocht op 't MERK te letten M. HAVE\SVVAAYZOi\E\ ter gedeeltelijke herziening van de Leerplichtwet (Kon. boodschap 6 Fe bruari 1912) in een adres aan de 'Tweede Kamer fcijn volgende wenschen kenbaar gemaakt: Het recht der ouders, om hun kin deren 6 maal 2 schooltijden in een jaar te laten verzuimen (art. 2, al. 2) vervalle. De leerverplichting wordè met twee jaar verlengd (art. 8) en eindige nim mer voor het einde van den cursus. Kinderen van hen, die een vaste woonplaats missen (art. 7 en 8) zijn gedurende een bij de wet bepaald aan tal jaren leerplichtig in dien zin, dat zij gedurende een bepaald aantal school tijden het onderwijs moeten bijwonen. Leerlingen, die bij het lager onder wijs of bij het herhalingsonderwijs den geregelden gang bemoeilijken, moeten kunnen worden verwijderd (art. 11). De artikelen 13, 14 en 15 vervallen. In de voorgestelde artt. 21 en 23 brenge men nog eenige verscherpingen aan. De postvrijdom worde uitgebreid tot de correspondentie van de hoofden van scholen met de ouders en verzor gers der leerlingen en die van de hoof den van scholen onderling Jart. 33 Het herhalingsonderwijs worde ver plicht gesteld gedurende het tijdvak van twee jaren, onmiddellijk volgende op het einde van den leerplicht, wat het gewone onderwijs betreft (art. 34). Aan de gemeentebesturen worde de verplichting opgelegd voedsel en klee ding te verstrekken aan schoolgaande kinderen, voor wie daaraan behoefte bestaat (art. 35). Strafbaar worden gesteld de werk gevers, die leerplichtige kinderen in hun dienst nemen, als deze geen gel dige redenen voor verzuim kunnen aanvoeren. (N. R. Crt.) TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag 18 Deö (Vervolg.) De heer Hugenholtz s.d. vroeg verzachting van het celstelsel, den ge vangene op de bezoekdagen alleen te laten met den bezoeker, bioscopisch onderwijs voor gevangenen alsook voordrachten, muziekuitvoeringen en verlof om de cel te versieren jan open traliedeuren. De min. van justitie beantwoordde de spr. en was van meening dat aan het celstelsel weinis te veranderen is, de ideeën ook wel wat ver* gaan. Door verschillende spr. werd gepleit voor positieverbetering van de com miezen, schrijvers en gevangenis be waarders. De minister zeide overweging toe tot de mogelijkheid van salarisverbe tering. De heer Mend els s.d. zou het verdiende arbeidsloon ten goede willen doen komen aan het gezin van den gevangene. 0 De heer van Hamel, u.I., vroeg of de vereeniging zedelijke opvoeding, wanneer ze weer om subsidie verzocht, zulks verkrijgen zal. De heer Men dels, s.d., besprak de rechtsbijstand van advokaten aan on- en minvermogenden, wenschte dat daarvoor van rechtswege advokaten worden aangesteld. Ook de pro-deo-procedure moet tech nisch verbeterd worden. Spr. drong aan om subsidies te geven aan bureau's voor sociale adviezen, m. n. dat te Gouda. De minister zal wanneer de bureau s van rechtsbijstand en van consultatie daarop aandringen kostelooze rechts hulp niet tegenhouden. De begrooting werd daar z. h. st. aangenomen. Landbouw, Nijverheid en Handel. De heer Juten r.k. vroeg herzie ning der jachtwet. De heer Hugenholtz s.d. klaag de over het nadeel dat velen zullen ondervinden van de nieuwe be palingen omtrent de breedte der vel- gen. De heer Teenstra v.d. vroeg verbetering ook van lager-landbouw- onderwijs. De minister de heer Treub be antwoordde de sprekers en zeide ook toe dat na afdoening van het hooger landbouw onderwijs, het middelbaar- en lager-landbouw onderwijs ter hand zal worden genomen. De hoer T y d e m a n v.l. bepleitte uitbreiding van bebossching van rijks wege, en de bezoldiging van het hoo- gere personeel van het staatsbosohbe- heer. De minister zeide overweging toe waarop de vergadering wordt ver daagd tot Vrijdagmorgen 11 unr. Krakende wagens die., niet lang duren. Een ongeluk komt zelden alleen, schrijft het Leidsch Dgbld. Dit spreek woord is van toepassing op een familie, man, vrouw, en zeven kleine kinderen, huizende ia een woonwagen. Verleden week Vrijdag begon het. Toen begaf een der achterwielen van hun wagen te Leiden het en daar zij niet bij machte waren de daaruit voort vloeiende kosten te betalen, had de man zich gewend tot het politiebureau om hulp. Deze werd hom verleend. AldusDe man werd een inspecteur met eenige manschappen gezonden, die den wagen ^opnamen en dezen over de grens Leiden—Zoeterwoude neer zetten. Daar stond hij nuDe zeven spruiten haalden den kost op met aapje en marmotje, enz., bij de bewoners van den Hoogen Rijndijk aldaar. Dinsdagavond dacht de man evelwel klaar te zijn. Zijn defecte achterwielen ruilde hij bij den wagenmaker, te Leiderdorp, tegen een paar andere, met eenig geld toe. Fluks nu de wie len aangebracht en nog gisteravond voort in de richting Alphen 1 Maar o wee! Nauwelijks aan de Bruggestraat alhier gekomen, ligt het geheele ge valletje over de straat. De vrouw en de kinderen met de kachel, waarbij een pot soep en ander huisraad alles door elkaar. Weer is een der achter wielen stuk gegaan, waardoor de wa gen geheel omver viel. Met alle macht is thans de wagen aan den kant van de straat gezet en wacht daar opnieuw op herstel. Iifdische „wonderen"(?) Een lezer schrijft aan de „Haag- sche Ct. Toevalligerwijs kwam mij een bijzon derheid ter oore, welke een eigenaar dig licht werpt op de verrichtingen der „Falkirs", welke hier in den Die rentuin kort geleden voorstellingen javen, bestaande in het snijdep in en iet doorsteken van sommige lichaams- deelen, enz. O.a. verrichtten zij ook een kunst stukje, dat aangekondigd was als het dansen op glasscherven en daarin be stond, dat een der „Fakirs" op glas scherven ging liggen en een plank op het lichaam kreeg, waarop een andere ging staan, loopen enz. Speciaal deze toer moest ais bewfjtf dienen voor de onkwestbaarheid der Indische heeren. Eén ding is echter jammer, en wel het yolgende: De Dierentuinzaal was pas opnieuw geschilderd en zóó ver klaar, dat er voorstellingen in gegeven konden wor den. Doch voor het verder afwerken in kleinigheden was er nog een schil der werkzaam, en juist wel tot en met den Zaterdag, volgende op den Vrij dagavond, waarop bedoelde voorstel ling plaats vond. Vóór de voorstelling, en als belang stellende in magiek of occultisme, had deze schilder met óen der geëmployeer den van den Dierentuin reeds gespro ken over de voorstelling weer, over het den vorigen avond geziene, waar bij deze geëmployeerde (een controleur, meen ik) terloops zei: „Kijk "maar, daar staat de kist met het glas, waarop hij gelegen heeft." De schilder nam onwillekeurig een stuk in de hand en... toen bleek, dat bij dezen toer de truc zat, waar men hem het minst zou vermoeden (evenals bij de meeste goochel- of anderen toeren). Het was nl. óf een soort glas, dat brak zonder de scherpte van andere soorten te hebben, óf geprepareerde, van hun scherpte ontdane, zeer dikke scherven. De schilder deelde zijn opmerking mee aan den controleur, wien het wel wat ongelooflijk voorkwam, waarop de schilder de stukken weer in den bak wierp, een pas terug deed en zich voorover werpende, een hoogtestand maakte met de handen in den bak, boven op de glasscherven. Wel vertoonden zich hierna de in drukken der scherven in zijn handen doch deze waren in het minst niet De blauwzuurvergiftiging. Naar de correspondent to Weenen van het Hbl. meedeelt, is de aahge- houden zoon der familie op den Ko ninginneweg Dinsdag opnieuw ge hoord in tegenwoordigheid van'den inspecteur van politie Harrebomóe. Hij bleef volhouden dat hij eerst den lOn November (den dag van de eerste vergiftigingsverschijnselen) Weenen verlaten had. Volgens opgave van zijn hospita echter heeft hij Zondag den 9n Novem ber zijn woning in de Spitalgasse ver laten. De aangehoudene is zeer kalm. Hij Schijnt boven zijn financieele krachten geleefd te hebben. Zijn vaderlijk erf deel moet reeds lang op geweest zijn moeder moest hem af en toe bij springen. De gestolen diamanten. In verband met de zaak-Pinheiro was de vorige week de heer Brandon naar men weet, een van de voor naamste crediteuren van Pinheiro, doch op zijn beurt debiteur van tal van andere diamanthandelaren opge roepen voor den rechter-commissaris te verschijnen. De heer Brandon, die in staat van faillissement verkeert, beeft bet beter geoordeeld aan die uitnoodiging niet te voldoen en is thans naar ha* Hbl. meldt, onvindbaar. Een belangrijke arrestatie. De politie te Antwerpen heeft eqn goeden slag geslagen door de arrestatie van den 28-jarigen Louis de Bergh, wonende aan de Lange Doornikshout te Antwerpen.' Deze bood eenige dagen geleden aan een heer diamanten te koop aan. De heer X., die vermoedde, dat deze diamanten van diefstal afkomstig wa ren. vroeg, of De Bergh nog meer diamanten had, waarop deze ant woordde, dat hij nog 32 diamanten in zijn bezit had, ter waarde van 15,000 francs. Hij bood deze den heer X. te koop aan. Deze laatste wilde de overeenkomst bevestigd zien en gaf 1000 francs voor de 32 diamanten de rest zou na eenige dagen voldaan worden. De heer X. begaf zich terstond daarop naar den heer Klipper; op wiens fabriek eenigen tijd geleden een groote diamantdiefstal heeft plaats gevonden. De heer K. herkende de diamanten beslist. De politie werd terstond met het geval in kennis gesteld, en toen De Bergh eenige dagen later op de afge sproken plaa+s kwam, werd hij gear resteerd. Dertig diamanten, ter waarde van ongeveer 80.000 francs werden op hem bevonden, benevens een ge laden revolver. Op het oogenblik van zijn arrestatie wilde h(j een papier inslikkendit werd hem echter belet. Het bleek te zijn een quitantie voor 15,000 francs! op den naam van den heer X. en onderteekend met een valsche handteekening op naam van den heer Klipper, Naar verluidt, zou do politie gis teren nog verdere arrestaties te Ant werpen verrichten. (N. R. Ct.) Te Rhoon is de boerenstelling met schapen8chuur van L. A. van den Heuvel, bewoond door de gezinnen van den schaapherder G. van den Heu vel en den fabrieksarbeider W. Kaptein te Rhoon tot den grond afgebrand. Van de inboedels, die niet tegen brand schade verzekerd waren, is weinig gered. De gebouwen waren laag ver zekerd. De brand wordt toegeschreven aan een gebrek aan den schoorsteen. Brandstichting. De 17-jarige dienstbode, A. De W., van den landbouwer E. Den Hartog te Resteren, wiens huis met inboedel enz.jl. Vrijdagavond in vlammen op ging, heeft bekend den brand te heb ben aangestoken, als beweegredenen tot haar daad opgevendeomdat ze niet langer wilde dienen en niet bij haar moeder thuis mocht komen. Bij het uitbreken van den brand, moet zij al het al haar toebehoorende te vo ren hebben teruggebracht. Zij was al leen thuis. De schade wordt door den eigenaar op nieer dan f 8000 geschat. Daarbij komt, dat ook een bedrag van f&00 aan bankpapier geheel verkoold in de brandkast werd teruggevonden, dat echter misschien nog door de Ned. Bank wordt Vergoed. Z& Aan het verslag van de laatstge houden gemeenteraadsvergadering van Heer, voorkomende in Limburgs Be lang van Baeser, ontleenen wij het volgende Maertens. Ik zie wel dat er in den tegenwoordigen onhoudharen toestand geen verbetering komt. Wij zien de voortdurende en stelselmatige tegen werking van den burgemeester, geen besluit wordt uitgevoerd, notulen wor den niet gemaakt, hij steunt zelfs ambtenaren in hun obstructie tegen het gezag. Ik doe het volgende voorstel De raad der gemeente Héér over wegende, dat er sinds geruimen tijd een onhoudbare toestand heerscht in het gemeentelijk bestuur en wel 1°. Doordat B. en W. (burgemeester v. Oppen en weth. Bovens) niet alleen niet willen samenwerken met den raad, doch een aan het ongeloofelijke gren zende obstructie voeren tegen de voor stellen en besluiten van den raad. 2°. doordat genoemd college ver schillende besluiten van den raad niet uitvoert. 3°. doordat de gemeenteambtenaren hun instructies niet nakomen. overwegende, dat gebleken is, dat Ged. Staten (die meermalen met boven genoemde feiten in kennis zijn gesteld) geen stappen doen om aan dien toe stand een einde te maken, besluit: de commissie vaft voorbe reiding op te dragen de noodige stap pen te doen bij den minister van binnenl. zaken, ten einde Z.E. per soonlijk op de hoogte te brengen van den tegenwoordigen toestand der ge meente Heer, en hem 'te verzoeken afdoende maatregelen te treffen. De heer Bovens (eenigszins beteu terd) Boeveur, wat hub ich uch ge- doon, dat geer uch euver mich beklaoge moot? Voorzitter, Verlangt iemand hoof delijke stemming Den heer Bovens. Jao, watbringt dat veur ein veurdeil veur de gemeinde. Voorzitter. Dan zullen het in stem ming brengen. Aangenomen met 5 tegen 2 stemmen. De schipbreuk der Amazone. De voogd van itotuum, den, heer Toxopeus, heeft met zijn motorboot vier van de opvarenden der gestran de Noorsche bark, varende van üunds- vail op Melbourne, gered. Aan het verhaal van den voogd en de beman ning ontleenen wij uit het N. v. h. N. het volgende: 1 Reeds ongeveer vier weken had 't schip met wind en zee te kfcmpen zooüat hetweinig vorderde. V oor een paar dagen geraakte het binnen de eilanden, waar het ten slotte achter Pieterburg vastsraakte. Dinsdagmor gen ontdekte de heer Toxopeus het schip en begaf er zich met twee knechten in zijn boot naar toe. Ze konden het wrak evenwe, niet nade ren en moesten onverrichterzake te- rugkeeren: Woensdagochtend werd opnieuw een poging' aangewend. Maar ook nuwas de branding te hevig, dan dat het schip te bereiken was. Weer besloot men terug te keeren. Maar op het wanhopig geschreeuw der schip breukelingen waagden de mannen nogmaals een poging, die met sucoes bekroond werd. Aan boord bevonden zich nog de tweede en eerste stuur man, twee matrozen en een hond. De menschen werden in de boot opgeno men; de hond moest achter blijven. Toen de boot zich verwijderde, begon het dier echter zoo te janken, dat een van dr opvarenden met een touw om zijn lichaam gebonden weer naar het* wrak terugzwom om het dier te ha len. Tegen den avond bereikte men het zijlhuis te Usquert. Drie van de mannen allen nog druipnat wa ren zoo vermoeid dat zij na een poosje op den grond neerzegen en in slaap vielent De hond zat tusschen henin. De eerste stuurman was bij tijden zoo overspannen, dat men hem aan armen en boenen moest vasthou den. Omstreeks 8 uuï werden de on- gelukkigen per rijtuig naar Warffum vervoerd. Gisterochtend zijn ze over Delfzijl en Emden naar hun vader land vervoerd. De eerste stuurman, een man van 38 jaren, getrouwd en vader van vier kinderen, had reeds driemaal eerder schipbreuk geleden. Een der matrozen, moest later ervaren, dat zijn zuur verdiende penningen, 4O0 mark, op het wrak achtergebleven waren. Vijf van de opvarenden hadden al reeds eerder het schip verlaten en wa ren opgepikt door een Duitsche red dingsboot, vertelde de voogd. Als dit waar is, zijn alle opvarenden gered. Bij de ramp, het stoomschip Narvik overkomen, dat ter hoogte van het eilend Borkum is vergaan, hebben oa. het leven verlorenbootsman Dreh- mann, timmerman Thiel, kok Kohlweg, matroos Wiezareck, matroos Bönnisch allen van Rotterdam. (N. R. Ct.) schrijft, met te ^rustiger bezonnenheid kan er door de verantwoordelijke clubs over beraadslaagd en beslist worden De rechtsche pers moet beseffeufdat het zoo beter is voor haar eigen pres tige en tegelijk voor het prestige der Kamerfracties, wie^ welslagen m mefc dergelijke adviezen meent te dienen!'' Niet opdringen. Naar aanleiding van het plannetje van de Standaard om minimum-eischen te stellen in zake de onderwijsquaestie, schrijft de Tijd: „In de rechtsche pers wordt er op aangedrongen, dat de Coalitie-genoo- ten zekere minimum-eischen zouden formuleeren als basis van onderhan deling, nu men onzerzijds ter commis sie opgaat. Er zijn ongetwijfeld redenen aan te voeren voor het volgen van zulk een tactiek, maar er is heelemaal geen reden, om haar op te dringen aan de Kamerfracties, die alleen te beslissen hebben in deze qnaesties van parle mentair beleid. De verhouding der christelijke partijen ten aanzien, van de onderwijscommissie is thans in een stadium getreden, dat de regeling van alle bijzonderheden dier verhouding tot een innerlijke partij-aangelegenheid maakt. Hoe minder men er over Vredesprijs voor de jeugd 1914. Aangemoedigd door het welslagen van den Vredesprijs voor de Jeugd 1913, hebben de Algem. Nederlandsche Bond „Vrede, door Recht" en de Ned. R.-K. Vereeniging tot Bevordering van den Wereldvrede besloten, om ook voor het jaar 1914 weder gezamenlijk een Prijsvraag voor de Jeugd uit te schrijven. PRIJSVRAAG I. De eerste Prijsvraag is een uitnoo diging, om een opatel te schrijven over een der volgende onderwerpen 1. De Opening van hét Vredespaleis. 2. Roode Kruis en Vredesbeweging. B. Waarom is de Duif gekozen als symbool voor den Vrede? De opstellen mogen niet kleiner zrjn dan drie beschreven bladzijden uit een schoolschrift en niet grooter dan zes bladzijden. Zij moeten worden geschre ven in de Nederlandsche taal. PRIJSVRAAG H. >De tweede Prijsvraag is een uitnoo diging, om in te zenden een schets voor een al of niet geïllustreerden Maand- kalender Ieder der twaalf bladen van dezen kalender moet bevatten één of meer zinnen, de Vredesbeweging be treffende. Deze zinnen mogen voor iedere maand bestaan nit hoogstens vijftig woorden en moeten in het Nederlandsch geschreven worden. Voor het overige wordt aan de deel nemers volledige vrijheid gelaten. Gemeenscha pp el ij ke Be palingen der Twee Prijs- vragen. Aan de Prijsvragen kunnen deelne men allle meisjes en jongens, diegeboren zijn tnsschen 1 Januari 1896 en 1 Ja nuari 1900, onverschillig of zij nog schoolgaande zijn of niet meer. Een ieder mag aan één of ook aan beide Prijsvragen deelnemen. Voor deze Prijsvragen is Nederland verdeeld in 28 districten: Als Eerste Prijs zal in iedere prijs vraag worden uitgeloofd een Gouden Horloge met inschrift. Als Tweede en Derde Prijs een waardevol souvenir naar keuze. Voorts ontvangen, behoudens afwijr kingen ter beoordeelmg van de hoofd jury, alle inzenders van antwoorden, die door iedere districtscommissie wor den verkozen, om de Hoofdjqry te worden toegezonden, een diploma en toepasselijk boekwerk, of, zoo moge lijk, een Vredeskalender 1915. De Hoofd jury bestaat nitMr. L. J. M. Basquin, Onder-Voorzitter van de Ned. R.K. Vereeniging tot Bevorde ring van den Wereldvrede, Voorzitter; mej. Th. A. van Eek, Vice-Presidente van de Propaganda-commissie van dan Algemeenen Nederlandschen Bond „Vrede door Recht"; H. v. d. Man- dere, le Secretaris van het Hoofdbe sturen Voorzitter van de Propaganda- commissie Van den Algemeenen Ne derlandschen Bond „Vrede door Recht"J. M. Maury Secretaris van de Ned. R.K. Vereen, tot Bevordering van de Wereldvrede; Jhr. Mr. B. de Jong van Beek en Donk, Voorzitter van de Pers-commissie Van den Al gemeenen Nederlandschen Bond „Vre de door Recht", Seccretaris. De inzendingen moeten geÉchieden vóór 15 Maart 1914 bff den Secretaris van iedere districtscommissie. De namen Van de Secretarissen zullen later worden medegedeeld. Tot dien tijd moeten alle vragen om inlichtingen, enz. gericht worden tot den Secretaris van de Hoofdjury, Theresiastract 51, 's-Gravenhage. Namens de Hoofdjury, Mr. L. J. M. BASQUIN, Voorzitter. Mr. B. DE JONG -VAN BEEK EN DONK, Secretaris. GOUDA, 19 December 1913. Het stembiljet voor de Staten- verkiezing. Bij de Statenverkiezing op 5 Nov jl. is door de „Nieuwe Zuid-Hollander op de in dat blad gewone heftige nr nier „het stadhuis" aangevallen ov de volgorde der namen op het stem1 biljet. Volgens dat blad zou de na van den heer Van Doorn geplas- moeten zün na dien van den heer Dijk graaf inpïqats van daarvoor. Nu weder een nieuwe Staten verid zing moet plaats hebben is het belang er op te wijzen dat „hefc sL~ huis" het in deze wel degelijk bij het rechts eind heeft. In de bekende „Handleiding op de Kieswet" door P. K albf leisch, onder toezicht van den toenmaligen Minister va* Binnenland se h e Zaken, Mr. H. Goeman Borgesiu8, uitgegeven, kan men toch op bl. 201 lezen dat voor de toe passing van artikel 72 als regel moet gelden dat de ij niet beschouwd wordt als een samenstelling van i en j en dus tusschen h en j geplaatst wordt, maar dat men de ij aanmerke als de voorlaatste letter van het alphabet. De „Nieuwe Zuid-Hollander" heeft het dus misde gevolgde volgorde is volkomen juist. Hongaar8ch Strijkkwartet. Hefc Concert van hefc Hongaarache Strijkkwartet, dat kort geleden door de Kunstkring werd geannonceerd en dat toen moeBt worden uitgesteld, zal nn op 19 Jmuari a.s. plaats hebben. Bij Kon. besluit is den heer M. van Westrienen, leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool alhier, benoemd tpt Ridder in de Orde van Oranje- Nassau. Bodegraven. Tot lid der Gezond heidscommissie te Bodegraven is be noemd de heer J. M, van Staveren, arts te Reeuwijk. MoordrechtVanwege de af dee ling Moordrecht en Gouderak van hot Algem. Nederl. Werkliedenverbond, zal Zaterdagavond een openbare ver gadering worden gehouden, waarin als spreker zal optreden, mr. A. J. Fokker uit Leiden, met het onderwep „de aan staande Statenverkiezing in het district Gouda".- Boekoofi. Te* nadeele van de firma Gebrs. van der Stam, Boomkweekers alhier, zijn van de kweekerij 15 hydran gea- plan ten gestolen. Bij de politie is van dezen diefstal aangifte gedaan. De Hertogin van Saragossa, Blijspel in 3 bedrijven naar het Fransch, van Alphonse Lemonnier én. Louis Póricaud. Het Rotter damse! Tooneelgözelschap Dir. P. D. van Eijsden. Gisteravond heeft in den Nieuwen Schouwburg der Sociëteit „Ons Ge noegen" de derde tooneelvoorstelling in het abonnement plaats gehad, thans van het Rotterdemsch Tooneelgezel- schap van den grooten schouwburg. Opgevoerd werd „De Hertogin van Saragossa" een blijspel waarin Mevr, van Eijsden-Vink geschitterd heeft. Het was een stuk nit den Napoleon- tischen tijd waarin een beeld werd gegeven van don ouden en den nieu wen Franschen adel. Hefc gegeven is vrij eenvoudig. Een jong officier, zoon van den Maarschalk de Ravinel is ver liefd op de dochter van den Markies de Sanmonville, een man van den ouden adel, wiens bezittingen door den Keizer verbeurd zijn verklaard. Cêcfle is eveneens verliefd op dien jongen man, doch de markies en de markiezin zijn daarvan niet gediend. Toch doet de kans tot herkrijging zijner bezittingen de Markies besluiten dit huwelijk tot stand te brengen, niet tegenstaande den afkeer dien hij koes tert vooral tegen Mevrouw de Ravinel, hertogin van Saragossa, die eertijds was de waschvrouw Catherine Patin van jplontmartre. Markiezin de Sau- moiytiUe een mooie jonge vrouw, die zich niet tevreden kan stellen met haar ouden mummie van een echtgenoot, heeft een liaison aangeknoopt met haar neef JBurggraaf Martial de Sau- monville, die den ouden Markies wijs maakt dat hg de markiezin niet kan uitstaan. Deze liaison geeft aanleiding tot een verwikkeling, als gevolg waar van Cecile weigert met den jongen de Ravinel te trouwen, dit komt echter ten slotte natuurlijk toch terecht en dan komt ook de Markies weer in.'t bezit van zgn goederen. Zooals gezegd Mevr. van Eysden- Vink die optrad als Hertogin van Saragossa heeft in dit stuk geschitterd. Zij heeft bovendien hefc aardige Fran- Bche blijspel gedragen door haar na tuurlijk, emotivol spel, waardoor zoo goed tot uiting kwam dat de natuür zich niet verloochent. ZijWas en bleef niettegenstaande hefc aanziW van haar stand de vrouw uit het volk. Dat haar heerlijk spel werd gewaardeerd bleek wel hieruit, dat zü onder luid applaus met bloemen werd gehuldigd. Al was Mevr. van Eysden hefc, die het stuk droeg, hulde verdienen vooral ook in groote *mafce d© heer Benrj Poolmandie op onverbeterlijke wijze, de rol van den ouden markies ver-/ tolkte, Mej. Duymaer van Twistdie zich toonde de vrouw van den ouden adel, die met dédain neerzag op al wat niet was van haar stand, de heer Beurt Morrièndie zich als kamer dienaar zoo precies de allures van den echten adel wist aan te matigen, de heer Nico de Jongdie als maarschalk de Ravinel een goed figuur maakte. De heer L. Vervoorn toonde zich vooral in het laatste bedrijf in zijn kracht als officier, Mevr Vervoorn- Karstél was een alleraardigste kame nier, terwijl de heer O. v. d. Logt Melsert een vrij goede vertolking gaf van zijn rol als burggraaf Martinal de Saumonville. Zijn uitnemende talen ten vermochten in deze rol echter niet tot uiting komen. Het was een mooie opvoering van een amusant blijspel. De schouwburg was geheel gevuld. Voetbal. Het programma voor Zondag luidt 3® kl. A. De Concordiaan—Feijenoord. Leonidas—Groen Wit. FortunaT.O.P.. J. W. Duns. 3® kl. B. U.D.I.Hermes. Olympia't Noorden, G. A. Wiliinge. Goudsche Voetbalbond. 1® kl. Alphen—Olympia 2. SchoonhoveqVolksw. G., W. Cremer. 2® kl. Boskoop—Gouda 2, B. Honse- laar. De Struis—Alphen 2. H. de Wilde 3® kl. Zevenhuizen—Boskoop 2, Th. Brans. De Struis 2T.O.P. 3. Wij lezen verder in de Off. Meded., dat de wedstrijd De Struis 2Olym pia 4 ongeldig is verklaard, wegens niet-opkomen van den aangesteïden scheidsrechter. De Algemeene Vergadering van den G. V. B. zal gehouden worden op Zondag 28 Dec. in café „'t Schaak bord". Vliegen. Donderdagmiddag kwart voor drie unr verscheen Van Meel op de Waal kade te Nijmegen, om 5 min. later met prachtige vaart de lucht in te gaan, nagestaard dpór duizenden, onder wie veel schooljeugd, die met luide hoera's den koenen vlieger afwachtten en met hem koude en wind trotseerden. Her haaldelijk werd heen en weer gevlogen, nu eens rechts den links zwenkende boven de bocht der rivier aan de bovenstad, gevolgd door hefc Rijks politiebootje. Om 3 uur was de eerste vlucht ten einde. Een kwartier later klonk het weer „ik vertrek" en werd de schroef in beweging gebracht en nogmaals steeg hij op in snelle vlucht door de lucht en over het water, nu eèns stijgende, dan weer dalende en tusschen de schepen door varende, die hem nu en dan hinderlijk waren. Om half 4 lag het watervliegtuig weer vastgemeerd aan de kade en stapte de heer Van Meel, luide toegejuicht, aan wal. Hedenochtend 9 uur vertrok de heer v. M. weer naar Tiel. (Hbld.) TWEEDE KAMER. Vergadering van heden. Verschillende wetsontwerpen. O. a. werden aangenomenhet wets ontwerp tot aankoop van schilderijen uit de collectie Steengracht, waarbij de heer van Doorn (u.I.) een woord van dank brengt aan de vereeniging ^Rembrandt" en Mevrouw Rose Molewater voor haar ijver en welwil lendheid voorts het wetsontwerp in zake pensioen van de werklieden aan de Rijkswerf te Amsterdam. De heeren Hels-dingen (s.d.)en Roodhuijzen (nX) vragen meer steun voor de werklieden die bij de opheffing van de werf geen werk meer zullen kunnen vinden. De Minister van Marine zegt toe, indien hij weer geld voor stenn be hoeft, dat te zullen aanvragen op een volgende begrooting. De heer Helsdingen (s.d.) stelt voor den post met tien duizend gal den te verhoogen. Dit voorstel wordt aangenomen met 28 tegen 27 stemmen. De post kleedingtoelagen in stem ming gebracht, werd aangenomen met 54—6 stemmen. Na eenige disöussie werd het voor stel Bos tot wijziging Van het Regle ment van Orde aangenomen. Landbouw. De heer Schaper (s.d.) gaf te kennen dat het departement wel wat te royaal is met zgn drukwerk en drong aan op bezuiniging daarvan. De Minister van Land- boftWj de heer Treub, zegde bezui niging toe. (De zitting duurt voort) Het geval te Zabern. Stbaatsburq 16 Dec. De krijgsraad heeft heden uitspraak gedaan in de zaak tegen den luitenant Forstner, den veroorzaker der onlusten te Zabern. Hij werd/veroordeeld wegens het toe brengen-'van gevaarlijk lichamelijk letsel aan den schoenmaker Blank te Dettweiler tot 43 dagen gevangenis straf. Vredesonderhandelingen. Konstantinopel, 19 Dec. De offi- cieele onderhandelingen over een Ser- visch-Turksch verdrag zijn thans be gonnen. Rusland en Turkije. Konstantinopel, 19 Deo. Naar aan leiding ddlr nieuwe eischen van Rus land heeft de grootvisier verzocht, dat deze nader omschreven zouden worden. Verder antwoordde hij, dat hij niets toe te voegen had aan de mededeelingen, die hij Maandag ge daan had. De vergiftiging te Amsterdam. De Ned. Regeering heeft heden tot de Oostenrjjksche Regeering het ver zoek gericht tot Uitlevering van den te Weenen gearresteerden Wijnoogst, die verdacht wordt van vergiftiging van zijn familie aan de Koninginne weg te Amsterdam, teneinde op deze wjjze in het bezit te komen van een erfenis. Jan Ligthart. H.M. de Koningin heeft gisteren ten Paleize een onderhoud gehad met den heer Jan Ligthart, den bekenden pae- dagoog. Audiëntie ten Paleize. H. M. en Z. K. H. verleenden heden middag ten paleize de gebruikelijke audiëntie voor Nieuwjaar aan civiele autoriteiten. Ware Democratie. Van den vroegeren ^merikaanschen staatssecretaris van 3uitenl&ndeche Zaken; den tegenwoördigep 'senator Elihu, die dezer dagén den vredes prijs der Nobel-sfciohfcing heeft ver kregen, wordt een aardige aneodote verteld, die bjj deze gelegenheid wel in herinnering gebracht mag worden. Root had eens een nieuwen knecht, een neger, in dienst genomen, die voor alles en iedereen het grootste respekt had. Een der eerste dagen van zijn dienst vroeg Root hem waar zijn pruliemand gebleven was. „Die heeft mijnheer Riley meege nomen," zeide de jongen. „Meneer Riley Wie is dat vroeg Root verbaasd. „Wel de knecht hier," gaf de jongen ten antwoord. Na eenigen tijd vroeg hij den jon gen, wie het yenster bij die koude ge opend had. „Dat heeft mijnheer Lanty gedaan," was hefc antwoord. „Mijnheer Lanty. Wie is mijnheer Lanty „Wel de glazenwasscher„, antwoord de de jongen. „Hoor eens, je moet niet alle men schen met „mgnheer" aanspreken noem ze bij hun voornamen. Ik weet anders niet, wien je .bedoelt", sprak minister Root. Ongeveer een uur daarna stak de jongen 't hoofd om de deur van Root's studeerkamer en riep„Zeg Elihu, buiten staat een dikke kerel, die je spreken wil." De senator, verbaasd over de onver wachte uitwerking van zgn woorden, stond op, om naar een bezoeker toe te gaan. Die dikke kerel was president Taft. (Hbld.) Zestig duizend francs verslonden door veldmuizen. Een oude vrouw uit Exmes (Fran krijk) die haar fortuin wilde beveiligen voor dieven stopten zestig bankbil jetten van duizend francs in een pot, en begroef den sohat in een veld. Dezer dagen bemerkte de vrouw, dat de aarde op die plaats geheel omge woeld was; zij groef ijlings den pot op, die echter niets meer bevatte dan een hoop papiersnippers. Haar geheele schat was door veldmuizen vernield. Een olifant, die op de schrijfmachine kan werken. De eigenaar der rekenende paarden te Elberfeld heeft een wonderolifant gedresseerd, wiens kunststukken niet minder verrassend zgn. Het dier, dat naar den naam „Karna" luistert kan namelijk machine-schrijven; met zijn slurf tikt hij eenige zinnen op een klavier, uit 28 toetsen bestaande. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 778.7 te Shields, laagste stand 756.8 te Hapa- randa. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke tot matige wind, veran derlijk, gedeeltelijk bewolkt, waar schijnlijk droog weer, temperatuur om het vriespunt. 77% 100*/, 87','. 82% 78 101%, 44%. 68 I 57»/» 225'/, 230'/, VAN DEN 19 DEO. 1913. Staatsleeningen. Ned. Cert. Werkelijke Schold 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Porf. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische 'Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id. Obligatie 6e Emis sie 4 pet. Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning 6 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Veneznlea Dipl. Schuld 1905 3 pet. Bank- en Crediet-lnstel iingen. Fed. Bankaandeelen Industr. Onderneminf en American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id. Smelting Refining Co. Cert, v. Aand Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Qert. v. Gew. Aand. Kol. Credlet Instel 1. en Cultuur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij.C.v.A. Mijnbouw MUen. Kefcahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mg. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum-Oudern. Dordsohe Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij. totExpl. v. Petr, Bronn. C.V.A, „Shell" The Transp. Trad Cy. O. v. G. A. Scheepvaart My en. Ned.Am. Stoomvaart" Mij. Aand. Sfcoomvaart-Mg. „Zee land" Preferente A Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemlngen. Bindjey Tabak Mij. A. Diversen. Maxwel Land Gpant Cert, v, Aand. Peruvian Corporation Iim. Cert. v. Aand. Spoorwegen, Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Spoorwegmij. Aahd. dito dito Act. de Joniss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoor weg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A, Wabash Gew. Aand. Premieleenlngen. Amsterdam Aand. 3 pet. Hongarije. Theiss-Re- gtuirungs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 4—4*/2 pCt. Nat. Staatsf. stil, Buitenl. prijshou dend, Culturen geen omzet, Tabakken Vorige Koer». 77% 83»/, 61% 100 87% i 36% 101%, 76%, 68% 64% 44% \62%, 24%, 67% 226'/, 231 189% 12 162 18 179% 600'/, 625 196% 118 3% 105'/, 93% 61% 185% 94% 91% 27% 163% 3% 100'/, 144 17"/,, 179 597% 197 3% 103% 7%, 93 61% 91'/, 27% 164% 3% 101% flauw, Petroleum idem, Amerikanen vaat, Mijnen stil, Rubbers lusteloos. Pak me Mee bevat o.m. hefc portret van den Kapitein ter Zee J. J. Ram- bonnet, Minister van Marine, eenige foto's uit de vogelwereld, de eerste vliegmachines, het leven der Cowboy's. Personalia, kinderblad, en romanbij- De Wereldkroniek geeft als voor plaat het portret van prinses Marie José, eenige dochter van het Belgische Koningspaar, -f®rder een foto van de dochter van President Wilson met haar man de heer Sstyre op de huwelijksreis, de terugkeer van de ex-koning Mannel en zijn gemalin op de boot te Dover, eenige tooneeltjes uit Ibsen's werk „Hedda Gabler" door „Die Haghe- spelers," de tentoonstelling te San- Franóisco, hefc nieuwe Fransche Mi nisterie, personalia, feuilleton, carica- turen enz. De Beer Ernest Slentermachi-1 niet aun de limonadefabriek te\ Aubel en wonende te Ter Lin- den-Noorbeek (L.) roemt a Kloosterbalsem als een uitstékend I geneesmiddel bij hevige brand-1 wonden. Bij verklaart Innig dankbaar ben ik voorl de wonderbare genezing doorl Uw onschatbare Kloosterbal-1 sem van vreeselijke brand-1 wonden, bekomen bij hets schoonmaken der vuren.vanI een stooihketel, door het terug-1 slaan der vlammen. De linker-1 zijde van mijn gelaat en mijn I linkerhand waren ernstig met I brandwonden overdekt en za-1 ten vol brandblaren. Ik kocht I een pot Kloosterbalsem, Kloo-1 ster Sancta Paulo, bij den I winkelier P. J. Strijthagen. I De brandende pijn verzachtte! dadelijk an deze óéne pot I Kloosterbalsem bleek voldoen-1 de. mijn brandwonden vol-! komen te genezen, zonder een I enkel litteeken over te lafcerf.| Wel een bewijs dat de een prachtvol geneesmiddel ls| en In Iedere machinekamer aan wezig dient te zijn. De Klooster-1 balsem, Klooster Sancta Paulo,T heeft bewezen een uitmuntend! middel te zlin tegen brand- enl snijwonden, oude en nieuwe won-1 den, winterhanden en -voeten,! alle rheumatlsche aandoeningen, huidaandoeningen, spit in denl rug, zweren, splerverrekkingen V en aambeien. Prijs per pot ran 60 gr 75 cent, van 1001 gr. P. 1-20, van 250 gr. F. 2.50. Eiachtl rooden band met himdteekcnïng van I den Gentraal-Agent I-I. AKKER, Hotter-1 dam Verkrijgbaarbij alle drogisten, apothe-1 kera en de bekende depothouders iiwr/| uit het Magazijn van GORINCPTEM. Deze THEEËN worden afgeleverd in verzegelde pakjes van vijf, twee en een half en een Ned. ons met vermelding van Nom- mer en Prijs, voorzien van nevenstaand Merk, vol gens de Wet gedeponeerd. Zich tot de uitvoering van geeerde orders aan- R: ..Si bevelend J. C. BIJL voorheen-J. BREEBAART Lz.

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2