■ar 11 depot ra 11 Brokkenhuis. Gemengde Berichten. Stadsnieuws^ Gemeentelijke Arbeidsbeurs, Laatste Berichten. Officieels Prijscourant - Telegrafisch Weerbericht Advertentiën VI. KAVEMSYYAAYZONEN heid bestaat dat de Staatsmijnen meer boeken op exploitatie dan de particu liere mijnen. De loonen zijn er ook beter. Een commissie vond de minister niet noodig, zij zou treden op den weg van den Mijnraad. De minister weet dat déze voortdurend met veel zorg toezicht houdt. De slechte woningtoestand der ar- heiders moet verbeterd worden. De beraadslagingen werden daarna verdaagd tot Zaterdagmorgen. Avondvergadering. Oorlog. De heer de Jong (o.l. bepleitte afschaffing der loting en algemeene dienstplicht, vereenvoudiging van de militaire administratie, en vroeg on derzoek van den minister naar het examen van voorgeoefendheid. De heer Duymaer vanTwist (a.r.) constateerde dat deze minister geheel de lijn volgt van den minister Colijn. Spr. drong aan op een nieuwe pensioenwet VQor de onderofficieren. De heer Juten (r.k.) bracht oeni- ge punten de landweer betreffend ter sprake. De heer Ter Laan (s.d.) noemde deze minister. Colijn de Tweede, en constateerde dat onder dezen min. het aantal van hen, die moeten opkomen nog grooter is. De pensioneering der onderofficieren dient verbeterd, de salarissen der adjudant-onderofficieren bij de land weer verhoogd-te worden. De vergadering werd verdaagd tot Zaterdagmorgen. i Paardenverstand. Een bewijs voor het verstand bij {>aarden ontleenen wij aan de „Mittei- ungen der Gesellsch. für Tierpsycho- logie". Twee paohters, hartstochtelijke lief hebbers van spelen, bewoonden twee eenzaam aan een landweg gelegert hoeven, ongeveer een Duitsche mijl van elkaar gelegen. A. had een mooien appelschimmelhengst die, als er bezoek van een derden vriend gekomen was fezadelden met een lichte klap in e richting van B. uitgestuurd werd. Zeer spoedig kwam dan de brave schimmel met B in het zadel weer terug. Bevond zich A bg B en had men den derden deelnemer aan het kaart spel noodig, dan knoopte men een rooden doek aan den teugel en zond m den hengst naar de hoeve vanC. Het I h. Teëïing; paard haalde op die manier met de grootste stiptheid, de drie kaartspelers bij elkaar. Een Westpruisische hoevenaar ver keerde veel met de officieren in de naburige garnizoensstad. Viel de brave man bg het naar huis rijden, vol des I zoeten wijns uit den zadel, dan bleef zgn trouw dier zoo lang op <te plaats wachten, tot de „schijndooae" Btoor de nachtelijke kou weer in het leven flvug- geroepen was. GOUDA, 20 December Verkort Kaadsveralag. In de gisterenavond gehouden ver gadering van den Kaad dezer gemeen te, werd o.a.'door den Voorzitter de rftodedoeling gedaan dat vele bewo uers van Wijdstraat en Markt zich nog bereid hebben verklaard afstand te doen van hun eigendomsrechten op hun stoepen, waardoor thans 57 stoe pen van de 77, welke er zijn, de gemeente zijn overgedragen. Naar aanleiding van de door den heer Kolijn in de vorige vergadering gestelde vraag of aan de opperlieden bij de werkzaamheden aan den onder bouw van den gashouder niet 1 cent minder loon was uitbetaald dan in ile bestekken daarvoor wordt aange geven, werd door den Voorzitter me degedeeld dat door de Commissie de Gemeente-lichtfabrieken was be richt, dat indertfimd 1 cent minder was uitbetaald. Dat vond zijn oor zaak hierin, dat bedoeld werk niet was aangenomen op oen bepaald be stek, doch dat de order tot den bouw daartoe schriftelijk zonder nadere be palingen dienaangaande was verstrekt zoodat do aannemer in deze geen schuld heeft, doch de Commissie het verzuim heeft begaan. Door Gedep. Staten ie naar aan leiding van do goedgekeurde peneioen- regeling voor de gemeente-ambtena ren, opgemerkt, dat de persoueelen van de Ambachtsschool als ook van de Hoffmans-etichtingen in het be de vereeniging „Het Volksbelang" werd besloten, dat die vereeniging een zoodanige regeling zal treffen dat rekening en verantwoording door haar zal geschieden aan B. W. in plaats yan aan den Kaad en dat een zooda nige boekhouding wordt ingericht dat daarop toezicht ie en deise wordt ge verifieerd, hetwelk gemakkelijk kan door aansluiting aan een speciaal bureau daarvoor. Onder de ingekomen stukken was o.a. ook een brief van de heeren van Veen, lierman en Vergeer, waar bij deze voorstellen om, teneinde meerderen in de gelegenheid te stel len het onderwijs aan het Gymna sium te volgen, het schoolgeld aan genoemde inrichting te verütgen ^an f 100 op "f 75. Dit voorstel komt i do volgende zitting in behandeling. Door den heer C. van Veen wi oen schrijven ingezonden, waarin hij verzocht niet meer in aann^rking te koinen voor een herbenoeming lid van het Burgerlijk Armbestuur. Onder dankbetuiging voor de goede diensten werd deze mededeeling voor kennisgeving aangenomen. Mede waren ingekomen voorstellen tot wijziging der stemdistricten, tot vorhooging van het salaris vuu den assistent aan de Ambachtsavondschool iwegens vermeerdering van werkzaam heden, tot het aanschaffen van een rijtuig, speciaal voor het vervoer van lijders aan besmettelijke ziekte, vor derend een uitgaaf van f 150.tot verkoop van stukjes gemeentegrond, alsook o.a. een adres van „liet Volksbelang" met plannen, teeke- uiug en kostenberekening van de voorgenomen woningbouw aan de Nieuwe Gouwe. De volgende benoemingen hadden plaats tot lid d£r Commissie van ad vies over de voöTsteilen inzake de Waterleiding: de heer Broekhuizen. Naar aanleiding van deze benoe ming deelde dr. Broekhuizen mede er niet over» te denken deze benoeming te aanvaarden, omdat hij na de par tijdige stemming vorige maai niet in de plaats wenscht te treden van den heer Jongenburger. In de Volgende zittiug komt nu deze benoeming opnieuw aan de orde. b. tot ambtenaar van den burger lijken stand: de heer H. Knuttel. c. tot leeraar in het Hoogduitsch aan hot Gymnasium, de heer D. G. Noordijk te Groningen. benoeming gaat in zoo spoedig mogelijk, doch uiterlijk 1 Febr. 1914. De stembureaux voor de verkie zing van een lid der Provinciale Sta ten werden samengesteld. Benoemd werden verder: tot lid van het Burgerlijk Armbestuur: de heer 11. Eijssen; tot regen^ vau het van- Iterson-Ziekenhuis de heer J. tot regent van het Ver- geheeie voltooiing van de lijn. Al dus aangevuld werd het voorslei aan genomen. Goedgekeurd werd het voorstel tot overneming van een deel van de 1'. V* tfotnsiiaat van den heer J. N. Jonkers üoih te Schoonhoven. in verband met het opdragen van hei geneeskundig toezicnt ook op de scholen der K.K. inrichting voor Liefdadigheid aan den schoolarts, dr. B. G. J. Evers, werd dieus salaris van i bUO op i 800 gebraehl. Tenslotte wertten ue voorgestelde wijzigingen in het Reglement voor de Stedelijke Zweminrichting goedgekeurd werd aan de verzoekers daarvan ontheffing «verleend van hunne aan slagen op de Burgerscholen. Nieuwe Schouwburg. Als een beftija hoe de vreemdeling over dezen schouwburg oordeelt, volge hier een uittreksel uit het correspon dentieblad van de Nederlandsche Too neelkunstenaarsvereeniging, aflevering December 1913: „Wij bezochten Gouda en vonden daar tot onze niet geringe verbazing de Nieuwe Schouwburg als een der modernste inrichtingen in ons land. De kleedkamers, 16 in getal, eenvoudig en netjes, eie^risch verlicht, centrale verwarming, voldoende waschgelegen- heid, bruikbare spiegels, waterclosets op alle 4 de verdiepingen." Kerstetalages. Evenals in de grootere steden wordt het ook hier langzamerhand gewoonte speciale Kerstetalages te maken. De hrma W. L. Immink vestigt in dit blad de speciale aandacht op haar inderdaad fraaie etalage van haar bloemenmagazijn, Gouwe. eenigd Wees-en AalemoeseniershuiB de heer A. van Reedt Portland; tot re gentes dier inrichting mevr. T. C. Hoogendijk-Mijnlieff; tot regenten van de beide Gasthuizen de heer F. Her man Fz., en H. J. Nederhorst (vac, H. J. Nederhorst Sr.); tot regentes nievr. T. M. van der Straaten-Boer; tot curator van het Gymnasium de Mr. M. M. Schim van der Loeff: tot lid der Commissie van Toezicht M. O. de heer C. J. C. Hoogendijk; tot leden der Commissie van toezicht L. O. Mej. J. C. Calkoen en Dr. A. Montague; tot leden der Commissie tot wering van schoolve/^iuim Mevr. Botiters-Ogier, Mej. P. J. Schelling en de heeren L. H. A. J. M. Quant en Dr. Broekhuizen; tot lid der com missie van toezicht op de Stads-iVlu- ziekschool de heer A. J. IJsselstijn Az.; tot lid der Commissie van toe* zicht op de Stedelijke Zweminrichting de heer J. van Kranenburg; tot Li- bryemeester de heer R. W. H. Pitlo; tot lid der Commissie op het Muse um van Oudheden de heer G. F. W van de Velde; tot lid der Commissie van toezicht op de Volksgaarkeuken de heer M. J. Oosterling; tot i eg ent van het Hoffmansgesticht de heer Mr. K. N. Hengeveld, tot lid der Commis sie op de Bank van Leening de heer D. Hoogendijk. Naar aanleiding van het voorstel van B. W. tot opheffing van de Badinrichting van het St.-Catharina- gasthuis werd door den heer van der Ree een amendement ingediend, be- oogend dat deze badinrichting in stand zal blijven tot dat de inrichting van Volks- en Sehooibaden zal zijn geo pend. De heer Herman verdedigde de grondon, waarop Regenten dit ver zoek aan B. W. hebben nl. te weinig gebruik van het bad en kosten daaraan verbonden. Verschillende leden discussieerden over dit punt, waarna het ten slotte geamendeerd als bovenbedoeld werd aangenomen. Op voorstel van den heer van der Torren werd aan de voorwaarden, waarop B. W. voorstelden renteloos voorschot van f 5000 te ver- staande pensioenfonds zouden kunnen I yoor 8poor_ blijven. B. ft W. prefereeren weg Gouda-Montfoort-Utrecht toege- ter niet en op hun ^oor8tel, f, I voegd dat deze toewijzing van kracht eenmaal yastgeetelde gehandhaafd. 1 in(Uen met x Jan 19l7 met Redactiewijzigingen werden op I den bouw der lijn zou zijn aangevan- zoek van Ged. staten terwiji de "uitbetaling van" dit Ten aanzien van het Raadsbesluit b I voorgcjlot oergt zal geschieden treffende een renteloos voorschot aan Een afscheid, crisierennamiddag kwamen in de Teekenzaal der Rijks ii. H. alhier bijeen: de leerlingen der 2 noogste kiassen dè^er inrichting, vele leera ren der sciiool, de Rector van Jaet Gymnasium, de öecretaris en V oor- znter van ue Commissie van Toe zicnt M. O. en de inspecteur van het O. in deze1 inspectie, om officieel af scheid te nemen van dan heer M. van Westrienen, wien wegens 65-ja rigen leettijd op verzoek eervol ont slag uit zijn betrekking verleend was. Ue Directeur der school, allen wei- kom h©6teiide,( richtte zich daarop tot üen Heer v$u Westrienen, wiens vrouw en dochter ook aanwezig wa ren niet dd' vagende woorden: rrroi >&eaetó^.lü0llega, Bijzondere omstandigheden hebben t wenschelijk gemaakt, dat wij d middag officieel afscheid van U ne men. Wel wordt er morgen nog les gegeven en hopen we, dat Ge nog eenigen tijd tot het tijdelijk personeel dezer school zult behooren, doch de Inspecteur van het M.O. in deze in spectie, die gdarne bij Uw afscheid tegenwoordig wilde zijn, is door ambts bezigheden verhinderd, morgen naar Gouda te komen. Ik weet, dat Ge wars van a lie ostentatie zijt en daarom draagt dit afscheid een intiem karakter; U koud en kil, zoo mir nichta dir nichts, heen te laten gaan zoo zonder een enkel woord van dank voor de aan de school bewezen diensten, dit kan ik niet goed vinden. Na ongeveer 51) jaar het onderwijs 'in verschillende rangen gediend te hebben, hebt Ge gemeend, terwijl Ge nog flink krachtig ein rüstiger Greis zijt Uw betrekking te moeten overdragen aan jeugdiger krachten, opdat Ge na korter of langer tijd niet als een oud, gebrekkig paard op stal gezet zoudt worden. De verdere opvoeding Uwer beide kinderen, die eervolle posities de maatschappij bekleeden, behoef de geen reden te zijn om tegen Uw zin het paedagogisch gareel nog lan ger te torsen, d Ge kunt in menig op zicht, Collega, van maatschappelijk succes spreken, al ia dit ook niet zonder moeite, inspanning en hard werken verkregen doch „Ehrt den Konig seine Wtirde, Ehret uns der Hftnde Fleisz." -. Misschien bevreemdt het U hier al leen de beide hoogste klassen der school aanwezig te zien. Ik heb dit met opzet gedaan. Deze leerlingen hebben 't langst van Uw onderricht genoten, zijn door U gedurende kor ter of langer tijd ingeleid in de Duitsche literatuur en zij kunnen het beet waardeeren, hoe aangenaam en leerrijk deze lessen waren, waarin Ge op zoo onderhoudende wijze het aangename aan het nuttige wist paren. Het ie mijn meening, dat deze prettige literatuur-uurtjeB U nog lang in de herinnering Uwer leerlingen zullen doen voortleven als een onder- derhoudend en degelijk docent. Ik ben op het oogenblik hun tolk, als ik U hiervoor ten zeerste dank. Wat mij persoonlijk betreft elf jaren hebben we voor het zelfde doel, den bloei der Goudsche H.B.ij. in goede harmonie samengewerkt; groote verschillen van paedagogisch inzicht hebben geen verwijdering tus- schen ons gebracht, omdat ze niet be stonden en kleine meeningsverschil len zijn altijd opgelost tot vermeerde ring der wederzijdsche „waardeering en in het belang der inrichting, waar aan we samen werkten. Aanvaard mijn dank voor Uwe vriendschappe lijke welwillendheid te mijwaart en voor de diensten, die Ge aan de Goudsche H.B.8. bewezen hebt. Ik beveel deze school, hare leerlingen en hare leeraren in Uwe welwillendè herinnering aan, en hoop van harte, dat Ge met Uwe vrouw, tot vreugde en blijdschap Uwer kinderen, nog menig jaar genieten zult van Uw otium cum dignitate. tarop nam de Heer Iiispecteur het woord, die den Heer van Westrie nen dankte voor zijn diensten aan de Goudsche H.B.S. bewezen en in zijn langjarige loopbaan aan het onder wijs, verdiensten die de Regeering gaarnb erkennen wilde door den Heer van 'Westrienen te benoemen in de Orde van Oranje-Nassau. Nadat alle aanwezigen den nieu wen Ridder met deze onderscheiding geluk hadden gewenacht, nam de Heer van Westrienen, zichtbaar, ge troffen door zoovéél hartelijkheid en waardeering, het woord, dankte den Directeur voor zijn hartelijke woor den, den Inspecteur voor zijne vrien delijke bemoeiingen en alle aanwezi gen voor hunne belangstelling. In het bijzonder richtte hij zich nog tot de aanwezige leerlingen, met wie hij steeds prettig en aangenaam gewerkt had, die hem zelden of nooit reden tot ontevredenheid hadden gegeven en wien hij bij het kaderend eindexamen en in hun verder leven veel voor spoed toewenschte. Als "4e voorstelling in het abonne ment zal in den Nieuwen Sohouwburg door het Rotterdamsch Tooneelgezel- schap, onder directie van den heer van Eijsden. op Woensdag 24 December worden gegeven „Agent 666", een Amerikaansche klucht in 3 be drijven van Hugh Mc Hugh. Dat men hier steeds het nieuwste krijgt mag wel daaruit blijken dat de première van dit stuk in Rotterdam wordt ge geven. Bovendien heeft dit stnk een prach tige bezetting. O. a. treden daarin op Mej. Duymaer van Twist, de heeren Tartaud, Nico de Jong, van der Lugt Melsert, Morriën, Vervoorn, enz. Worden de voorstellingen in dezen Schouwburg, door de eerste klas ge zelschappen, door volle zalen reeds naar waarde op prijs gesteld, onge twijfeld zal het Woensdag ook wek weer een stampvolle zaal geven. aan behoeftige zieken en herstellenden. Reeds verschillende vereenigingen te dezer stede hebben hun finantieelen steun toegezegd. In dèn loop der maand Januari zullen aan de ingezetenen lijsten worden aangeboden om zich als lid tegen een jaarlgksche contributie bg de vereeniging aan te sluiten. „Myipalen." Naar aanleiding van een bij*de Directie van de N.V. et Tooneel", directeur Willem Royaards ingekomen verzoek, om ook te Gonda een voor stelling te komen geven vstn „Mijlpa len", welk verzoek was onderteekend met „Een groot aantal Gouwenaars", deelt de directie van „Het Tooneel" ons mede, dat het in haar voornemen ligt, bovengenoemd stuk op 13 Fe bruari 1914 op te voeren, in de Nieu we Schouwburgzaal, alhier. Naar wij vernemen zal op 3 Fe bruari in de Nieuwe Schouwburg bij voldoende inteekening een concert'ge- feven worden door het Utrecbtsch tedelijk orkest, directeur Wouter Hntschenruijter. Vele muziekliefheb bers zullen zeker met genoegen hier van kennis nemen. Op Vrgdag 26 December zal in de Nieuwe Schouwburg door'N. V. Too1- neelvereeniging, directeur Herman Heijermans opgevoerd worden „Be schuit met muisjes", een vroolijke familiegeschiedenis van Herman Heij ermans. f Voor prijzen der plaatsen zie men achterstaande advertentie. Door de politie alhier zijn een paar jongens aangehouden, die bezig waren in te breken in het gebouwtje van Volksweerbaarheid op den Rotterdam- Bchen dyk. Ook op het Sportterrein aan den Graaf Florisweg hadden zij een bezoek gebracht in het kleedlo kaal Van Olympia en daar een voetbal en schoenen ontvreemd. De aangehou den jongens zijn in bewaring gesteld. Gisteren is door de Politie een ge signaleerd persoon aangehouden die nog drie dagen hechtenis te goed had; na het betalen der boete werd hij weder op vrije voeten gesteld. Ledenvergadering „Ziekenzorg". ïn de Zaal „Concordia" der R.K. Lees vereeniging had gisterenavond de half jaarlijksche ledenvergadering van „Ziekenzorg", verbonden aan de Ko ninklijke Stearine Kaarsenfabriek Gouda, plaats. Na opening door den Voorzitter worden de notulen der vorige verga dering onveranderd goedgekeurd. Uit het daarna voorgelezen financieel ver slag van den penningmeester blijkt, dat het le halfjaar van het 6e Boek jaar een voordeelig halfjaar voor de vereeniging is geweest. De bezittingen die einde Mei 1913 =fc f 477.bedroe gen, waren nu gestegen totf 1900.— Een kleiner aantal zieken dan het vo rige halfjaar met de verhoogde bg- drage der Kaarsenfabriek waren de oorzaak, dat Ziekenzorg nu in een beteren financieelen toestand verkeer de. Besloten werd zoodra de kas f 2260.— bedraagt, de contributie der leden te verlagen. Naar aanleiding van het financieel overzicht van „Hulpkas" hadden ver schillende besprekingen plaatsde Voorzitter beloofde, dat het Bestuur de denkbeelden der leden betreffende de uitbreiding van den werkkring van het fonds zal overwegen en op een volgende vergadering met eventueele voorstellen zal komen. Na behandeling van de rondvraag werd de vergadering gesloten. Vereeniging tot steun aan behoeftigen en herstellenden. Gaarne verleenen wij plaatsing aan onderstand bericht: Daar de verschillende afdeelingen van het Roode Kruis op aandrang van het Hoofdbestuur zich uitsluitend zijn gaan wijden aan verbandcursussen, ziekenverpleging en wat verder ver band houdt met het onmiddellijk doel, waarvoor het Roode Kruis is opgericht, meende ook de afdeeling „Gouda" dat het niet meer op haar weg lag om haar gelden te besteden aan het uitdeelen van versterkend voedsel aan behoef tige zieken en herstellenden. Hierdoor ontstond een groote leemte in de zie kenverzorging, en aangezocht door heeren doktoren vormde zich een ver eeniging onderden naam „Vereeniging tot steun aan behoeftige zieken en herstellenden" aan het hoofd waarvan staat zuster Marie Clausing van de "Wykverpleging en welke tot doel heeft het verstrekken van melk en eieren De Goudsche Korfbalclub Swift" speelt morgen voor den Nederl. Korf-1 halbond, 3e kl. zuid, tegen Fluks III te Leiden. BoskoopDoor de Boskoopsche Woningbouw vereen, is het ontwerpen van een plan voor den bouw van 350 arbeiderswoningen, waarvan er voor- loopig 100 zullen worden gebouwd, opgedragen aan den heer Karei Mulder, architect te Amsterdam. De dader van de onlangs alhier gepleegde rijwieldiefstallen is te Rot terdam aangehouden, toen hij bij een opkooper een lantaarn van een der gestolen fietsen wilde verkoopen. Hij ïeeft bekend 2 fietsen alhier te hebben ontvreemd en deze te Rotterdam en te Utrecht te hebben verkocht. - Aan den heer A. J. van der Leun, Amanuensis-concierge aan de Rijks- tninbouwwinterschool alhier is op zijn verzoek, met ingang van 1 Febr. a.s. eervol ontslag verleend. Ouderkerk a.d IJsel. Alhier wordt reeds thans aan 46 70 jarigen de wekelijksch'e Invaliditeitsrente uit gekeerd, terwijl het zich laat aanzien dat dit aantal nog verhoogd zal worden. Moordrecht. Mej. N. van Krim pen, alhier, slaagde voor het examen wiskunde lager onderwijs. Lekkerkerk. In de jongste ver gadering, van leden der Boerenleen bank, alhier, is na eenige discussie besloten, om zoowel voor hem die geld aan de b^pk brengt, als voor hem die van de bank geld in gebruik neemt, de interest met een half pro cent te verhoogen; van 3 op 3 72 'bn van 3'/j op 4 °/o. Waddinxveen. Tot Voorzitter en Secretaris van de Commissie tot wering van Schoolverzuim zijn benoemd resp. de heeren C. Jongenburger en H. van Drimmelen. Reeuwijk. Woensdagavond hield 6e afdeeling Reeuwijk en Omstreken der fiollanfische Maatschappij van Landbouw een openbare vergadering. De voorzitter, de heer A. Breedijk, opende de vergadering. De voorzitter deelde mede, dat het doel van deze bijeenkomst was om de kaasconditiën te bespreken en zoo mogelijk te gera ken tot oprichting eener vakvereeni- ging van kaasboeren. Om de genoem de conditiën te bespreken was de heer A. van Wijnen uit Stolwgk overge komen. De voorzitter gaf hem daarop het woord, spr. ving aan, met de be handeling der verschillende artikelen gesteld in het reglement van kaas handelaren. Er werderr vervolgens heel wat bezwaren tegen de conditiën door spr. geopperd bezwaren, die blgkbaar ook de zienswijze van de vergadering waren. Spr. trachtte daarna aan te toonen, dat de Holl.'Maats. van Land- bóuw niet het lichaam was, om alle belangen van de kaasboeren te behar tigen, waarom noodig was, dat een vakvereeniging van kaasboeren werd opgericht. Reeds zijn een drietal af deelingen opgericht te Stolwijk, Moor drecht en Ouderkerk a.d. IJsel. Na afloop der vergadering werd gelegen heid gegeven zich aan te melden om te komen tot oprichting van een af deeling. Staande deze vergagering traden reeds een 33-tal kaasboeren als lid toe, waarna een voorloopig bestuur werd gekozen. In de gemeenteraads-vergadering was aan de orde: inkoop en verdere bgdragen, voor pensioen van gemeente ambtenaren. De raad besluit de geheele inkoopsom van alle in dienst zijnde gemeente-ambtenaren, voor rekening te nemen, benevens van de verdere bijdragen 2 van den ambtenaar en 6 °/0 van weduwen en wezen op den ambtenaar te verhalen. Aanvragen van werknemers op 19 December. Volwassenen 1 kantoorbediende, 1 machinale houtbewerker, 3 opperlieden, 2 schilders, 1 kellner, 2 grondwerkers, 1 pakhuisknecht, 2 loopknechten, 6 werklieden zonder vakkennis. Halfwas of aankomende 1 loodgieter, 1 sigarenmaker, Aanvragen van werkgevers. ^Volwassenen. 1 houtdraaier, 1 smid-bankwerker, 1 kleermaker, 1 werkvrouw, Halfwas of aankomende 1 houtdraaier, 1 smidsjongen, 1 schilder, 1 kleermaker, 1 sigarenmaker, Leerlingen en jongens: 1 schilder, 1 smidsjongen, 1 sigarenmaker, •3 pakhuisknechten. Predikbeurten te Gouda. Zondag. REMONSTRANTSCHE KERK. Voorin, 101/. uur. Ds. H. VAN AS SEN DELFT. 26 Deo. (le Kerstdag). Voorm. 10»/, uur. Ds. H. VAN AS SENDELFT. GROOTE KERk. Voorm. ten 10 ure. Ds. BERKEL- BACH v. d. SPRENKEL. Namidd. ten 2 ure. Geen dienst. Avonds ten 6 ure. Ds. BIJL. KLEINE KERK. Namiddag ten 2 ure. Ds. DEUR. LUTHERSCHE KERK. Voorm. ten 10 ure. Ds. P. VAN GEN- DERFN STORT, Evang. Luth. pred. te Cnlemborg. GROOTE KERK. Huwelijksinzegening, "Woensdag 24 Dec. 12 uur, Ds. BIJL. KLEINE KERK. Woensdagavond 8V4 uur. Geen dienst. 25 Dec. (le Kerstdag). GROOTE KERK. Voorm. ten 10 ure. Ds. BIJL. Avonds ten 6 ure. Ds. S. v. DORP, van Bodegraven. LUTHERSCHE KÉRK. Voorm. ten 10 ure. Ds. J. BERGMAN, te Rotterdam. 26 Deo. (2e Kerstdag). Voorm. ten 10 ure. Ds. BERKEL- BACH v. j>. SPRENKEL. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Red. Mijnheer de Redacteur, Mag de Onderstandscommissie der vereeniging „Armenzorg" U beleefd om eenige plaatsruimte verzoeken? Bfi v*#baafc betujgt zij kaar dank voor Uw welwillendheid. De soeplijsten zijn weder uitgereikt* eü menigeen heeft het werk, dat de commissiën tot nitdeeling voorzitten, willen steunen door een of meer lijsten te bestellen. Nu deze lijsten zijn uit gereikt, is het mogelijk, dat velen niet goed weten, aan wie zij de „soep kaartjes" zullen geven. Onbekendheid met de personen is oorzaak dat men niet weet of de briefjes wel goed be steed zyn. Welnu, 'de Onderstandscommissie iè bereid om hen, die niet weten, wat zij met hnnne lijsteu moeten aanvan gen uit de verlegenheid tè helpen. Door jarenlange ervaring kent zij menig gezin, W(ear&an deze lijsten goed besteed zijn en daarom wil zij zich gaarne met de uitreiking van de „soepkaartjes" belasten. Beleefd verzoekt zy daarom allen, die van deze hulp gebruik willen ma ken, hnnne soeplyBten aan een der drie ondergeteekenden te zendeD. De Onderstandsoommissie, Ds. BERKELBACH V. D. SPREN KEL, Voorzitter. Ds. VAN WALSUM. Pastoob GOL, Secretaris. BOEK A AN KONDIGING. De Sarikat Islamdoor Gerungan S. S. J. Ratu-Langie.'(Onze Koloniën Serie I No. 4.), Hollandia-Drukkerij, Baarn. Opgave van Personen die zich gedurende de week van 14 tot 19 Dec. in de Gemeente gevestigd of deze verlaten hebben. OEVESTIODRN W. H. Kagie, uit Amersfoort in Gouwe 204. J. van Schelt, uit Zeist in Turf markt 110. J. van der Heijden, tlit Delft in L. Tiendeweg 67. J. J. Hoedeman, uit Amsterdam in L. Dwarsstraat 22. C. H. Swaan, uit Arnhem in Hoef- steeg 18. Ja. Kruitbosch, uit Zwammerdam in Boomgaardstraat 34. C. L. Westergaard, uit Rotterdam in Pr. Hendrikstraat 25. P. H. J. Sonnen, uit Apeldoorn in Groeneweg 31. W. J. Stravers, uit Schoonhoven in St. Anthoniestraut 7. K. Mertens, uit Nijmegen in Hee- renstraat 167. J. van der Grift, Kookingen in Willens 28. B. Kleis, uit Lisse in Kleiwegstr. 5. VERTROKKENEN Pa. Op. de Boer, uit Raam 152 naar Rotterdam Hoflaan 97. C. J. C. de Haan, uit Wydstraat 31 naar Vianen. P. T. Hendriks, uit Oosthaven 15 naar Arnhem Spoorwegstraat 32. W. P. C. Knegtel, uit Bleekerssin- gel 64 naar 's Bosch Kruisstraat 43. Ma. Ma. Zwarts, uit IJssellaan 161 naar Amsterdam Prinsengracht 1105; J. L. van der Linden, uit Nieuwe- haven 352 naar Bodegraven Kerkstr. A. de Wit, uit Boelekade 46 naar Oudshoorn. A. Datema, uit Gouwe 101 naar Rotterdam Willemskade 8. D. B. Rietveld, uit Wilhelminastr. 35 naar Haastrecht. T. den Broeder, uit Gouwe 72 naar Boskoop den Ham 11. TWEEDE KAMER. Vergadering van heden. Voorzitter: Mr. H. Goeman Borgesius. Appèl nominal. Te 11.15 ure is geen voldoend aan tal leden aanwezig zoodat de vergader ring wordt verdaagd tot 11.40 ure. ~p dat uur wordt de vergadering Staatsbegrooting. Landbouw. De heer Duymaer vanTwis£ (a.r.) wijst er op dat de bemoeiingen der Regeering met de visschery onbe vredigde resultaten opleveren. De bedragen voor deze afdeeling op de begrooting stijgen steeds maar by be langhebbende bestaat nog steeds groote ontevredenheid. De bestrijding der nestvisschery wordt niet krachtig en goed uitgevoerd, het toezicht op de Zuiderzee-vi8schery is te gering. De bepaling dat geen nestvisch mag wor den aangevoerd anders dan voor aas, wordt niet gehandhaafd. De kleine viseh wordt rfitgeroeid. De heer Schaper (s.d.) vroeg verscherping der visscherijwet. De heer Ankerman (e.h.)vroeg strenge straffen voor desertie voor de zeevischvaart en de koopvaardy. De Minister, de heer Treub zeide overleg toe met den minister van Justitie. (De zitting duurt voort) De heer van Wassenaar van Cat- wijek lid der Tweede Kamer. zal wegwis gezondheidsredenen eenigen tijd buitenslands vertoeven. Capitulaties a/geschaft. ATHENE, 20 Dee. Griekenland heeft aan de mogendheden medege deeld dat de capitulaties, die.tot dus verre voor de op Turkije veroverde provincies golden, afgeschaft zijn. Oostenrijk heeft Griekenland daar op verzocht, het kustvaartprivilegie voor Oostenrijksche scheepvaartmaat schappijen te willen handhaven tot na de sluiting van een Grieksch-Oos- tenrijksch handelsverdrag, waarin ook de kustvaart met Oostenrijksche sche pen zal worden geregeld. Liberale Unie#' De jaarvergadering der Liberale Unie werd heden gehouden in Krasna- polsky te Amsterdam. Prof. van Hamel, waarnemend voor zitter hield de openingsrede, waarin spr. met groote waardeering sprak over den door zijn benneming tot voor zitter der Tweede Kamer, afgetreden vporzitter der Liberale Unie, Mr. H. Goeman Borgesius, en hem dankte voor alles wat door hem voor de Libe rale Unie is gedaan. Spr. gaf in korte trekken een overzicht van de kabi netscrisis. Vervolgens ging spr. in korte trekken na de totstandkoming van de tegen woordige regeering, waarna spr. over ging tot een breede beschouwing over den politieken toestand van het oogen blik en het standpubt dat de Liberale Unie daarbij inneemt. In het laatste gedeelte van zijn rede we es spr. op het hoofddoel van deze vergadering, voort 'te gaan met de beproefde samenwerking en concen tratie der vrijzinnige partijen. De Liberale Unie heeft over den xkiezingsaitslag, wat hear eigen isitie aangaat, niet te klagen. Zy is gebleken in groote kringen van het vrijzinnig deel der bevolking sympa thie te vinden. Daarom ga zij ook na met wakker heid verder den eigen gang; daar om trachtte zy den kring dier sympa thie nit te breiden en onder onderen en jongeren te zoekep niet allep man nen en vrouwen die haar niet alleenmef geestdrift willen vooss taan, maar ook voorloopig alleen mannen, weldra dan mannen en vrouwen, die door neiging en bekwaamheid bestemd kunnen wor den in de Kamer fie vrijzinnige plaat sen te bezetten, welke naar de wet der sterfelijkheid znllen open komen. In het bésef van eigen zelfstandig heid en voor de staatkundige ont wikkeling van ons volk weer opgevat, maar altoos met een besef daarbij, dat wij vormen een groep in het vrijzin nig geconcentreerde geheel en bovdn al een stuk in de groote natio nale eenheid. (Lnid applaus) Door den secretaris, den heer A. Roodhuyzen werd het jaarverslag uit- gebracht. D&aruit bleek o.a. dat de iberale Unie thans omvat 125 afdee lingen met c.a. 13000 leden. Tot leden van het hoofdbestuur wer den gekozen de heeren Mr. D. Fock, 's Gravenhage E. L. J. E. van Breda Kleynenbnrg, Haarlem Mr. A. F. van Hall, Amsterdam en J. G. de Gas te Sommelsdgk. De heer Roodhuyzen kan volgens de statuten, hoewel thans aftredend, het secretariaat biyven waarnemen. Daarop werd de volgende door het Hoofdbestuur gestelde moties met groote instemming der vergadering aangenomen De Liberale Unie, in jaarvergade ring byeen, met groote voldoening terugziende op 't feit, dat bij de laatste algemeene verkiezingen de drie groepen der vrij zinnigen op een gemeenschappelijk program, met behoud van eigen zelf standigheid, hebben samengewerkt, overwegende dat voor de verweze- lijking van dat Concentratie-program en* van de verzekering van een vrij zinnig regeerbeleid voortduring van die samenwerking noodzakelgk blijft, besluit, het hoofdbestuur te machti gen op denzelfden grondslag met de beide andere vrijzinnige groepen te blijven samenwerken en voor dat doel afgevaardigden in een Ooncentratie- comité aan te wijzen, en gaat over tot de orde van den dag-" „De Liberale Unie, in jaarvergade ring bgeen, overwegende dat de verbetering van de financieele posite. der onderwijzers dringende eisen is, als zgnde van het hoogste belang voor wijs, volksonder- waardeerende, dat, biykens de Me morie van Antwoord op Hoofdstuk I. de Regeering van de noodzakelykheid van die verbetering mede overtuigd is, meent te mogen verwachten, dat zoodra mogehjk na de regeling van de voor dit zittingjaar toegezegde ouderdomsvoorziening de Regeering de ind. van een wetsontwerp'tot salaris- verbetering met alle haar ten dienste staande middelen zal bevorderen, besluit deze motie ter kennis van de Regeering te brengen, en gaat over tot de orde van den daR." De vergadering werd door vele leden der Unie-Liberale kamerfractie bij- In den namiddag had eenhuishou- delijke vergadering plaats. TAN DEN Effecten handel U Amsterdam 20 DEC. 1913. Vorige Koers. 71% 83% 61% 100% S7% 89 r 78 36»/, 101%, 70 In 68'/, 64'/, 44'/, 63 24'/,, W"% 230'/, 189»/, 12 102 17% 179 697»/, 626 197 118 3»/, 103'/, 2'/, 7% Koers Ten heden. 777% 1007a 87'/i6 787a Staatsleeningen, Ned. Cert. Werkeiyke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrye Kronenrente 4 pet, Port. Obl. 3de, Serie Amort. Schuld 8 Russische Obl. 6 pet. ld. Obl. (Gr. Russische Spw.mij) 1898 4 pet. Id. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id. Obligatie 6e Emis sie 4 pet. Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië, Funding Lee ning 6 pot. d. Obl. 1889 4 pet. Venezulea Dipl. Schuld 1905 3 pet Bank- en Creüiet-lustel llngen, Fed. Bankaandeelen Industr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. O. v. A. Id. Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kol, Credlet instelt, en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mg .C. v. A. Mijnbouw MUen. Ketahoen" Mijnbouw 'Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum-Oudern. Dordsche Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij. totExpl. v. Petr, Bronn. C.v.A, „Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A. Scheepvaart MUen. Ned.Am. Stoomvaart" My. Aand. Stoomvaart-My. „Zee land" Preferente A Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A, Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A, Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v, Aand. Peruvian Corporation Iim. Cert. v. Aand, Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor- wegmij. Aand. Mg. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Znid-Italiaan. Spwmg. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-W eenen Spoorwegmn. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obi. 4 Dct. Erie Spoor weg-Mg. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. f Premleleenimcen. Amsterdam Aand. Spet. Hongarije. Tüeiss-ïte- gulirungs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 47243/% pCt. Nationale Staatsfondsen stil, buiten* iandsche prijshoudend, cnltnren ge- 44»/, 63»/, 24»/, Ó97, 226 230 m% 18»/, 179 690% 3"/,, 102'/, 7 93 OQ3/ 93'/, 98 /8 61'/, 61'/, 186'/, 94 /g 91'/, 91% 27% 28 164'/, 3'/, 166»/, 3»/, 101'/, 144 146 rinRe/omzet, tabakken vast, petroleum weinig omzet, Amerikanen varieerend, uiijnen weinig varieerend, robber prijshoudend. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. HoogBte barometerstand 778.2 te Shields, laagste stand 760.4 te Bodo. Verwachting tot den volgenden dag In het noorden veranderlijke wind, zwaarbewolkt, weinig of geen neerslag, temperatuur pm het vriespunt. In het zuiden zwakke meest oostelijke wind, Hohtbewolkt, droog weer> lichte vorst in den nacht. BURGERLIJKE STAND. GOUDA. GEBOREN: 17 Dec. Johannes Mat- theus Antonius, ouders J. M. Moons en A. M. P. de Wit. 18. Meerten Jacob, ouders G. Veltman en A. Krug- ver. 19. Hendrikus Hubertus, ouders J. G- Verkerk en A. Bouma. Jansje, ouders C. Spangaren en N. de Vries. Bertha, ouders J. M. Gerhards en M. Melkert. ONDERTROUWD: 18 Dec. H. Vaarkamp, te Vreeswijk enM. M. van Ardenne. P. Zeverboom en E. Goes. W. Kempers en. A. do Jong. H. Verloop en J. W. Schouten. H. Hofstede en M. M. van Leeuwen. OVERLEDEN18 Pec. D. de Jong, echtg. v. P. Brouwers, 60 j. DE HELFT DER SLAVERNIJ van het huiswerk wordt te niet gedaan, zoodra Sunlight hei huls binnen treedt. Om vloeren, tegels, muren, houtwerk enz. door en door schoon te maken la Sunlight het afdoende te en voordeellgste middel. Laat Sunlight Uw huls doen glinsteren en Uw werk verlichten. Hen wordt neraooht op 't MERK te letten uit hkt Magazijn van OOJRIN CHEM. Deze TBffiEËN worden afgeleverd in verzegelde pakjes van vijf, twee en een half en een Ned. ons rmetyermelding van Nom- Imer en Prijs, voorzien van P nevenstaand Merk, vol gens de Wet gedeponeerd. Zich tot de uitvoering van geeerde orders aan- 11 bevelend J. C. BIJL, voorheen J. BREEBAART Lz. De Winter nadert. Bij de groote aanvraag om kleeding en schoeisel komt na ook de vraag naar KACHELS. Stadgenooten, wie helpt on»? Zendt s.v.p. een boodBchap aan een der Commissieleden en wij zullen ;aarne laten halen, wat IJ te missen Tel. n°. 178. De Commissie: "W. Q-OL, Voorz. L v. DANTZIG, Vice-Voorz. B. D. GROOTENDORST, Pen. W. DE VEN, 8ecr. J. H. DE WILDE. A. QUANT. J. v. d. JAGT.

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2