Elites Loten. BRONGAS. Rookworst F. A. DEE K HIM NIHB Opruiming Zit- en Slaapkamer TE HUUR GEVRAAGD. Advertentie». B< BRONGAS. No. 12 Ingezonden Mededeelingen. Telefooi FEU. Homoeopaliscbe geneesmiddelen. T. CBKBA8. Westhaven. - Heeft voorradig Aambeien. Wie wil prachtig licht hebben? Brieven uit de Hofstad covii. dsn bij 40 Pompelmoes, Mandarijnen, nuoi Sinaasappels. Citroenen, Tomaten, Bananen, Kastanjes, VREDESBEWEGING. Hazelnooten, Okkemooten. Cocosnooten, i) een EÈNDE. Vrij be Per kwar Idem frai Met Geïll Idem frai Abonnem Markt 31 Trekking 27 Dec. ax en volgende dagen Prijs per lot 25 cent. SWiRTSEUBlIBfi’S LBTENBEBIET. Apotheker Telefoon 292. groot* -Minis- kistjes Vijgen, enz. enz. LANGE TIENDEWEG 27, - GOUDA. Teleph. 313. BLAUWE DRUIVEN, Boll, en Amerik. tafelappels, en peren, Annanassen, Zij, die zi Jan. 1914 op abonneeren, datum versch ..mu .ij.iij.mn iin.iisi.M mg, Belgische Vredescongres, waarbij hg sociaal-democraten, liberalen enhooge Katholieke geestelijken in één zelfde Uitvoerend Comité wist te doen zit ting nemen en hij de Congreswerk zaamheden leidde op een zoodanige wgze, dat niet de minste wanklank tusschen de talrijke deelnemers uit de meest verschillende staatkundige tijen werd gehoord. warring, dat zij Jordan’s hand greep en die hartelijk drukte. „En nu ik een rijk man ben ge worden, en uw dochter van ganscher harte liefheb, vraag ik u om Mar tha’s hand,” eindigde Jordan zijn verhaal. „Wij zullen elkander nooit ontrouw worden of verlaten. Vraag het slechts aan Martha zelf. Schenk ons nu het geluk, waarnaar wij beide zoo zeer verlangen.” Snel besloten, en ook wel inziend dat Jordan's woorden dè zuivere ge schiedenis verhaald hadden, en we tend dat dit laatste waar was, rukte zij de kamerdeur zoo krachtig open, dat Martha verschrikt van haar stoel opsprong. „Martha!” „Wat belieft u, moeder!” „Kom eens direct hier!” Met vluggen tred trad Martha hoorzaam nader enzonk in GEMEUBELDE Brieven met prijsopgave en ligging ten opzichte van de windstreek, onder de letters V. E. te bezorgen bij Mr. M.M. SCHIM VAN DER LOEFF, Westhaven 19. De Aambeien»alf van Apothe ker BOOM geneest spoedig in- en uitwendige, bloedende en blinde Aam beien. Het jeuken bedaart spoedig. Prijs per potje 50 ct. 12 Verkrggbaar te Gouda bij ANTON COOPS, Fa. WOLFF Co., te Rot terdam bij E. VAN SANTEN KOLFF, Korte Hoofdsteeg 3. ken, terwijl de Balkan-oorlog op zgn hevigst woedde. Thans is echter èn de prijs voor 1912 nog toegekend èn een nieuwe prijs voor 1913. De winnaar van 1912 ig de Amerikaansche Staatsman, oud-Minis- ter van Buitenlandsche Zaken Elihü Root. Root, die thans 68 jaar oud is, is Voorzitter van de Amerikaansche Vereeniging voor Internationaal Recht, heeft vooral zeer veel gedaan voor de vredelievende organisatie van alle Amerikaansche Staten onder elkander „Pan-amerikaansche Conferenties”) en zich in 1912 en 1913 getoond een Hij wende zich tot JAC. KOOIJ Kz. puttenboorder te Wieringerwaard. die zich gaarne belast met het instal- leeren van Reeds jaren lang,is dit werk door ondergeteekende met het grootste ,j succes uitgevoerd. Begrootingen kosteloos. Aanbevelend, De Nobel-Prijs voor den Vrede. Gelijk ieder jaar'„Nobel”-prijzen-— aldus genoegd naar den Noor Alfred Nobel die bij testament bepaalde, dat de inkomsten van zijn reusachtig ver mogen jaarlijks zouden worden uitge keerd aan hen wiens arbeid de mensch- heid in het afgeloopen jaar het meest zou hebben vooruitgebracht op de verschillende gebieden van wetenschap en beschaving worden uitgereikt voor de Geneeskunde, de Letterkunde, de Natuurkunde en de Scheikunde^ zóö wordt ieder jaar een vijfde Nobel prijs toegekend voor de bemoeiingen ten aanzien van den vrede aan hem, die „het meeste of het beste zal heb ben gedaan ter bevordering van de broederschap onder de volkeren, voor de afschaffing of de vermindering der legers, en voor de organisatie en pro- pagandeering der Vredescongressen.” Wie den prijs zal verkrijgen, wordt uitgemaakt door een commissie van 5 door het Noorsche parlement benoem de Noren, die de benoeming doen uit de candidaten, die aan dit Comité moeten worden opgegeven door de Parlementsleden der verschillende Sta ten der wereld, door de leden van het Haagsche Hof van Arbitrage, de leden van het Instituut voor Internationaal Recht, de hoogleeraren in het recht en de wijsbegeerte, de hdën Ntan het Internationaal Berner Vredesbureau en de vorige winnaars van d|n Nobel prijs voor den Vrede. De prijs bedraagt ongeveer honderd duizend gulden. In 1912 heeft het Nobel-Comité ge meend den prijs niet te moeten uitrei- elegante Dames- en Kinder-Kleeding. Met het oog op de a s. feestdagen werden de prijzen nog eens aanmerkelijk verminderd. U koopt nergens beter en voordeeliger Het In de laati bespreking ov litiek in de gr telkens de aan kenland. Dit laatsten tijd i: heugen, die ge een andere t belangstelling gadeslaat. Tel stelling voor het dat die groot deel eij had. Zoo va: buren hun b rijk richtten, Turkije er zei op een ampi Beschouwde i Turkije als waarvan men kans op betv belangstelling vindt zgn grc willendheid te macht. In dei den Hellenen gebied verwoi ouden Turkse strijd gestredi een beteren i ’97, toen de orde op de Thans heeft 1 waar het sed eeuwen naar Het Heller Grieksch rijk van de geschi leensche onde toe. En het Grieken zelf, ven hebben, Wanneer niet gekomen met dan zou zeer z Epiris geheel niet minister hand het on Servië en Gri Heupjicht. Pijn in den rug kan het eerste ken- teeken zijn van heupjicht (ischias). De pijn kan zich verder ontwikkelen naar de heupen en vandaar langs het been, waardoor het loopen onmogelijk wordt gemaakt. Deze aandoening kan zoo hardnek kig zijn, dat men zelfs operaties heeft róorgesteld om haar te doen verdwij nen. De aanwending van zalf, smeer sels, enz. op de aangedane plaatsen brengt niet het gewenschte resultaat, omdat zij slechts een tijdelijke ver lichting geven. Zij tasten uw kwaal niet in naar wortels aan, d.w. z. in het urinezuur, dat niet door de nieren verwijderd werd. De eenige juiste behandeling is de oorzaak van uw kwaal te doen ver dwijnen, het urinezuur, hetwelk de weefsels en spieren heeft aangetast. Foster’s Rugpijn Nieren Pillen her geven aan de nieren*de kracht om haar werk naar behooren ’te doen, waardoor het urinezuur met de urine uit het lichaam wordt verwijderd, en zóodoende de oorzaak van alle kwalen van rheumatischen aard wordt weg genomen. 43 Te Gouda verkrijgb. bij de bh. S. van Loon, v.h. Wolff Co., Westhaven 11, en Ant. Coops, Wijdstr. 29. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel a f 1.75 voor één, of f10.— voor zes doozen. Eischt de echte Foster’s Rugpijn Nieren Pil len, weigert elke doo», die nietvoor- I zien is van neven-’'- staand handelsmerk. Somber en grauw donkeren de laatste dagen voor Kerstmis. Triestig miesert de regen, kaal treuren de boomen om hun zomerpracht. Ons vaderland heeft het naargeestig kleed aan van den kwakkelwinter, die een na-herfst-karakter vertoont, onaange- naam-kil en neerdrukkend saai. den. De vorige week is de onteige ningswet bij de Kamer ingediend, waardoor de gelegenheid wordt ge opend alle gebouwen achter het huidige Kamergebouw af te breken. Aan den nieuwen verkeersweg van het Spui naar het Buitenhof zal een mo- mentale gevel verrijzen, die eindelijk eens een waardig uiterlijk zal geven aan de vergaderlokalen van ons Lager huis. Er mag xfaarlijk wel eens een duch- tige verbetering worden aangebracht. Het gebrek aan ruimte nijpt steeds meer. En daarbij voldoet de vergader zaal al sinds lang niet aan de meest sobere eischen, die men aan zoo’n lokaal mag stellen. De bedoeling is nu op het onteigende terrein een geheel nieuwe zaal te bouwen, die berekend zal zijh voor 150 leden, dus geschikt voor een gecombineerde vergadering der beide Kamers. Wij weten nu ook al dat voor de pers goed zal worden gezorgd. Het desbetreffende ontwerp spreekt reeds van de „vertrekken" voor de pers be stemd. Vermoedelijk zal ook een soort lunch-room aan het gebouw worden, verbonden, die ook aan de pers-men- schen de gelegenheid geeftop hun ge mak te twaalf-uren. Het is waarlijk geen weelde, dat er een nieuw gebouw komt, want het huidige is wel de meest akelige huis vesting die men zich denken kan. Het is lang geen ongewoon verschgnsel dat den geheelen dag in de vergaderzaal het Jjcfit mpefr branden. Om dezen tijd van het jaar is het al gebeurd dat wij om elf’ uur met kunstlicht begonnen. In den doolhof van gangen en trappen is geen weg meer te vinden. Door ver bouwingen is net geheel zoo ingewik* keld geworden, dat er geen wgs uit is te worden. Vooral nu het getal vergaderingen steeds toeneemt, en de vergaderingen steeds langer duren is een behoorlijk verblijf voor de leden steeds dringen der eisch. Als er nu miar goed wat spoed ach ter de afwerking zat en er tenminste eenmaal eens niet op een dubbeltje wordt gekeken, is er kans, dat er iets goeds tot stand komt.» Laat ons het hopen. HAGENAAR. getrouw is, dan kan daarvoor een strafvervolging worden ingesteld waar op veroordeehng kan volgen tot ge vangenisstraf tot een jaar toe plus een boete van 200 tot 400 kronen. Voelde zich iemand door dat bericht benadeeld, dan is die persoon gerech tigd schadevergoeding in geld te vra gen. De rechter kent dan de vergoe ding toe met in achtneming van de vermogens van beide partijen. - De drukker van een of ander werkje is geheel verantwoordelijk voor de ge volgen er van. Wie uitgever of redac teur van een blad wil worden, moet zich daarvoor bij de politie om ver gunning aanmelden en dan allerlei inlichtingen geven over zijn vroegere leven. Schrijvers van artikelen in een blad, redacteur, uitgever, allen zijn met elkaar verantwoordelijk dat tegen de bepalingen der perswet niet gezon digd wordt. Buitenlandsche bladen kunnen door de regeering geheel of tijdelijk ver boden worden. Het is dunkt ons voor een ieder duidelijk waartoe graaf Tisza deze wet heeft samengesteld. Natuurlijk nergens anders voor, dan om de bladen der oppositie aan te tasten en hun het bestaan onmogelijk te maken. We zijn nieuwsgierig of de wet zal worden aangenomen. Het was ee ne dagen, zoi buren die i kennen. De in vollen bloi roede bloem de dalen, een streek over men bedekte Nieuwsgierif schuchter, als ontbeerde vrij dame nog den stillen sl sierlijk en kleine voetjes schoenen, haa kort, doch we hèiar was ku gepoederd, ter frlschheid ver heid, met oog terend. Twee pen luid blafl - wijl één erva opsprong. „Foei, Caèti onvermoeid verdediger voor de bijna onbeperkte, door President Taft voor gestelde Arbitrageverdragen met En geland en Frankrijk, die echter de goedkeuring van den Senaat niet hebben kunnen verkrijgen, en vervol gens voor het denkbeeld, dat de strijd over de Panamakanaal-rechten, waarbij Engeland beweert, dat de door Ame rika vastgestelde regeling in strijd is met een verdrag, aan een scheidsge recht zal worden onderworpen. Bekend is zijn uitspraak, dat de Amerikanen, die altijd hun liefde voor de Arbitrage zoo luide verkondigen, zichzelf tot „onbetrouwbare schijnheiligen” zon*, den verlagen, indien zij thans de ar bitrage weigerden, omdat hun belan gen nu dofcr de rechterlijke uitspraak eenig gevaar looi-‘~14 is nog altijd niet I Root, door Fried geroemd „de meest beteekbnende pacifist der geheele we reld^ is evenals Renault en Fried, in dit jaar door de Leidsche Universiteit ter eere van de opening van het Vre despaleis tot Doctor honoris causa gepromoveerd, en juist dezer dagen benoemd met Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman en den Ztvitser Dr. Lardy tot Scheidsrechter in het geschil tusschen Portijgal eenerzijds, Frankrijk, Engeland en Spanje ander zijds. De Nobelprijs voor den Vrede 1913 is toegekend aan den Belgischen Se nator Henri La ‘Fontaine, de Voorzitter van het Berner Internationaal Vredes bureau. La Fontaine, 59 jaar oud, is een Van man reusachtige arbeidskracht .en initiatief. Hij is de ware leider van het Berner Bureau, wiens adviezen door een ieder, van de meest uiteenloopen- de richtingen in de vredesbeweging, steeds op hooge waarde worden gesteld, daar een ieder weet de groote inter- nationaal-rechtelljke kennis, de buiten gewone scherpzinnigheid, de onkreuk bare eerlijkheid en het volmaakt oor- deelen zonder aanzien des persoons van dezen laatsten winnaar van den Nobelprgs. La Fontaine is de stichter vande groote Wereldvereeniging „Union des Association internationa- les”, het lichaam dat alle internationale vereenigingen, op welk gebied ook werzaam, beoogt te vereenigen tot versterking der internationale organi satie. La Fontaine, die volmaakt Neder* landsch spreekt en herhaaldelijk Neder land heeft bezocht, heeft dezen zomer hier te lande met Prof. De Louter ge deeld de leiding van de bezittingen van het Wereldcongres voor den Vrede en heeft ook op de Bijeenkomst der Inter parlementaire Unie zijn woord doen gelden. Een merkwaardigheid is nog, dat La Fontaine, niettegenstaande hij zelf sociaal-demoeraat is, de tegenwoordige, leider is der zoogenaamde „burgerlijke" vredesbeweging en bij zijn jarenlange werkzaamheden voor dè vrede getoond heeft, hoezeer op dit gebie4 de sociaal democraten met de, ook zelfs meest gematigde burgerpartgen in onver stoorde goede verstandhouding kunnen samen werken. Hoe La Fontaine een meester is om de uiterste richtingen voor dit ééne doel, de bevordering van den vrede te doen samenwerken, heeft hij in 1913 wedergetoond door de organisatie van het Eerste Nationale baasd en tevens misnoegd uit. ik u dan altijd en eeuwig zL mijn dochter Martha moet om stad uit,” Hij greep haar rechterhand. „Juffrouw Schnitzler, luister oogenblikje maar.” In korte woorden verhaalde hij, wat erin Freiburg was voorgevallen. Zij liet hem rustig uitspreken, was één en al verbazing en medelijden. En ten slotte raakte zij zoo in ver- gauw aangenomen hebben; enfin hij zal met zijn schoone Clara ook in den weg gezeten hebben. En wat jou betreft, Martha,” zei zij, zich nu naar haar dochter wendend, „wij zul len vandaag nog Je koffer pakken* en dan ga je naar tante Laura, begre pen.” „Ja, moeder!” zei Martha heel ge dwee, „dat is best.” „Ja, moeder! Ja, moeder!” her haalde juffrouw Schnitzler toornig, „lladt jij maar liever „Moeder, daar wordt gescheld.” je spaarpot in het water ge worpen,” voltooide juffrouw Schnitz ler haar aangevangen zin. „Neen, jij behoeft de deur niet te gaan open doen, daar heb ik genoeg van.” Zij ging naar voren, opende de deur enkeek Wilfred Jordan in het gelaat. Hij geleek een geheel an der mensch, hij straalde van vreugde en scheen vol zelfvertrouwen. „Wel goede Hemel,” riep zij ver- -»--J iit. „Moet zien? En u do ge zoek in de uitgestrekte armen van haar innig ge liefde Wilfred. Dat dit een gelukkig paar werd, zal wel niet behoeven gezegd te worden. - Is er iets vervelenders denkbaar dan die tweeslachtigen toestand van geen winter, geen herfst, geen lente, een afzonderlijk niet nader genoemd jaar getijde, dat zich in ons land schijnt te voegen tusschen het najaar en het voorjaar? Er is maar één verlangen bij allen in een groote stad, een ver langen naar den avond. Dan sluiten de gordijnen het vale schemer-duister af en breekt het zachte kunstlicht het naargeestig vale van den dag, die zonder zon, zonder levenstinteling voorbij zweeft als gehuld in een wolk van somberheid. Blijft de winter weg, wij willen trachten den winteravond, den beken den, gezelligen winteravond tè imitee- ren. Het Kerstfeest nadert, maar wat is een kerstboom zonder sneeuw, een kerstfeest zonder winterkoude? Sint-Nicolaas is gevierd in half- zomer, htilf-wintercostuam. Zal het kerstfeest den bontmantel eveneens buiten sluiten? ’tls verre van aangenaam in deze donkere dagen vóór Kerstmis in de straten van 4en Haag, ’t Duurt lang voor de zon ’s morgens achter de hui zenrijen is opgestegen, om een eerste lichtstraal te doen vallen in de wo ningen. ’t Is kil op straat, er hangt een mistige nevel over de pleinen, en waait een gure tocht uit de zij-straten, De trams snorren al weer, om de mannen naar hun kantoren en bureaux te brengen. Verre van opgewekt zien de meesten er uit. Zij verschuilen zich achter hun krant óf staren halfwezen- loos in de schemering. Is het waar dat de gesteldheid van het weer zoo’n grooten invloed heeft op het karakter van den mensch? Is het waar dat het karakter van den Hollander de kenmerken draagt van *t sombere van het Hollandsche land- schap in den mist gehuld Dat is stellig waar dat men wel uit zijn eigen natuur een zeer vroolijk en opgewekt humeur moet bezitten, om in deze dagen niet onder den invloed te ko men van het neerdrukkende, het ver- soityberende van het weer. Misschien laait in de avonduren weer de geest op, wanneer het haard vuur alle kilte verjaagd en vroolijke kout 4©n dommel verdrijft, maar mor genochtend zinkt alles weer in. Is het wonder dat men in uitbun dige pret het andere uiterste zoekt, van waar de natuur ons geeft ’t Is nu tijd van schouwburg en variété, van bal en jaarfeest, ’s Avonds tegen achten kunnen de trams ze niet allen bevatten, de dames en heeren die diep- gedoken in warme mantels en jassen, zich spoeden naar de oorden van vreugde, van licht en opwektheid, van levenslust en levensgenot. „De Mingodes is op het ijs*geboren”, alaus heeft eenmaal eten onzer groote dichters gezongen, ’t is vermoedelijk lang geleden, want ijs en ijsvermaak beginnen bijna tot sprookjes te be hooren. V Het was in het jaar 1856 dat de Tweede Kamer besloot over te gaan tot de stichting van een nieuw ge bouw door de Staten-Generaal. Het bleef; in al de jaren tot op den huidi- gen dag bij een plan waaraan nu eens weer getornd dan weer gewerkt, maar resultaat werd niet gezien. Er werd aan de gebouwen gelapt en geprutst, tot ten slotte de oud-Hollandsche ge moedelijkheid zich weer schikte in het onvermijdelijke. Maar nu zyn de plan nen heel ernstig geworden, ja* weten wij dat zij verwezenlijkt zullen wor- WIERINOERWAARD. J van

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 5