lb7k 33iLi^xi. ©dclIsixilcL gemengde Berichten. Het spoorwegongeluk bij Hooghalen. Stadsnieuws. INGEZONDEN. SZFOZKT. ion 87'/, 88'i 88'i Officieele Prijscourant EfTecten taadel ie Amsterdtm m 8"L MARKTBERICHTEN Telegrafisch Weerbericht Laatste BericRten. Ad verten tiën F1EIEHII HERMIN Frederikszoon Maria Rosina Pieternella aantal dooden tot over de 80. Wat nog een betrekkelijk gunstig cijfer moet "worden genoemd, aangezien er ongeveer 700 menschen in'wilde vlucht naar de deuren gesneld zijn. Het waren meest niet-Amerikanen. Er zullen, het was een bijeenkomst in een mijndistrict, wei vele Italianen, Polen en Roethenen onder geweest zijn. De man, die van dit alles de oorzaak ia, heeft weten te ontsnappen, doch de verwoede en verbolgen mijnwerkers maken jacht op hem, sommigen met geweren gewapend en het is maar al te waarschijnlijk, dat de dronkaard wanneer hij gevonden wordt, zal wor den gelyncht. (N. Crt.) Frankrijk. Scheepswerf verbrand. Zaterdagmorgen is te Nancy, de groote scheepstimmerwerf door brartd vernield. Van twee reusachtige werven, elk 150 meter lang en 100 meter breed, is niets dan een rookende puinhoop over. De schade is nog niet vastgesteld doch moet ongeveer een millioen be dragen. Medailles Vredespaleis. Bij een bezoek van den heer F. Herbert Stead, uitgever van de „Re- view of Reviews" en broeder van William Stead, aan het Vredespaleis, opperde deze het denkbeeld om hun die een zekeren tijd aan dit gebouw werkzaam waren geweest, een herin- neringsmedaille uit te reiken. Het be stuur der Oarnegiestichting juichte het denkbeeld zeer toe en de heer Staed vond in zijn landgenoot den Cuthbert Grundy, den man die de verwezenlij king van het denkbeeld wat de kosten aangaat, mogelijk maakte. Ten einde nu ieder, die «prije stelt op het bezit van zulk een herinne ringsmedaille in de gelegenheid te stellen die te bekomen, is bepaald, dat elke werkman, die meer dan een half jaar onafgebroken aan het Vredespaleis werkzaam was, die zal kunnen beko men bij den architect van het Vredes paleis, den heer van der Steur. Zg hebben dan slechts vóór 1 Maart op gave te doen van naam, woonplaats, tgdsduur van hun werkzaamheid een werkbaas in wienB dienst zij zijn ge weest gedurende den bouw. Gendarmerie in Albaniö. Aan de „Temps" wordt uit Valona (Albaniö) geseind De Nederlandsche officieren, belast 4 met de organisatie der gendarmerie, verklaren zeer tevreden te zijn over de eerste resultaten van hunnen arbeid. Zg verwachten, dat zij, zoo een op stand mocht uitbreken, wel over vol doende middelen zullen beschikken om dezen den kop in te drukken. Mr. Th. H. de Meester. Gevolg gevende aan een Bedert lan goren tijd bij hem bestaand voornemen heeft de heer Mr. Th. H. De Meester zich genoopt "^gezien wegens drukke bezigheden, met 1 Januari ontslag te nemen als politiek hoofdredacteur van Hét Vaderland. Stellingen van Jan Ligthart in zake onderwijs. In de Zaterdag te Utrecht gehouden 67ste vergadering van de Vereeniging voor Paedagogiek, heeft,naar de N. Crt. meldt, de heer J. Ligthart uit 's Gravenhage de volgende stelljngen verdedigd 1. Het onderwgs in de voorgeschre ven kundigheden moet voornamelijk zaakonderwgs zyn. 2. Bij dit zaakonderwijs moet zoo veel mogelijk het verband van het leven bewaard blgven, („Concentra- tie"). 3. De leerlingen moeten door veel zijdige zelfwerkzaamheid zoo actief mogelijk in het onderwijs betrokken Spr. bepleitte de stellingen met er aan te herinneren, dat in de plantencel het protoplasma dén celwand afscheid de en alle andere stoffen en deelen, die moesten dienen als drager van het leven bij den uitgroei tot hooger organismedat het protoplasma dit zelf deed, maar niemand van buiten af een huisje van cellulose klaarmaakte. Zoo brengt ook het verstandelijk en het zedelijk leven een levensdrager voort in woorden en vormen, maar het is een avèreóhtsche ontwikkeling, die slechts woorden en vormen doetaan- leeren zonder verstandelgken gevoels- ^Zulk^een formalisme is dood en laat dood. Noodig is het aanbrengen van levende kennis en het doen ervaren van gevoelens. Levende kennis krijgen we alleen, wanneer we de dingen zien in hun natuurlgk millieu. Daar rea- geeren ze op de invloeden der omge ving en openbare ons hun eigenschap pen. Kennis toch is, volgens spr., „geestelijk bezit van eigenschappen", en kunnen de sluimerende eigenschap pen anders gewekt worden dan door prikkels. Zoo ook komen de gemoeds eigenschappen alleen naar buiten bg omgang met menschen. Hierin ligt het beginsel, dat ook'leervlakken geen afzonderlijkheden zijn, maar deelen van een organisch geheel. (Concen tratie). Zullen we ons de kennis door school en leven aangeboden, waarlijk toe eigenen, dan moeten we zoo actief mogelijk zijn. Alleen belangstellende activiteit maakt ons zuiver receptief. We ontvangen alleen waarlijk, wat we ons, meelevend verwerven. Vandaar dat spr. met warmte de „veelzijdige gehoorzaamheid" der kinderen aanbe veelt. Er is onderscheid tusschen werk zaamheid en zelfwerkzaamheid. Een slaaf, die onder den zweep van den drijver, den heelen dag katoen plukt, brengt 's avonds, als vrucht van zijn werkzaamheid, eenige manden pluis, maar als vrucht van zijn zelf werkzaamheid een hart vol haat. De zelfwerkzaamheid der leerlingen ook der studenten moet als vruchten doen rijpenzuivere kennis, zekere vaardigheid, maar vooral ook: leer- liefde en leerkracht. Invaliditeitswet. Door deu secretaris der rcnte-coiu- raissie in het district Alphen (Z.-li.) is aan de tusschenpersonen in dat district de volgende circulaire gezon den: Door het bestuur der Rijksverzeke ringsbank worden in den laatsten tijd talrijke brieven ontvangen var" tusschenpersonen omtrent afwijzende beschikkingen, waarvan aan de aan vragers werd kennis gegeven. Som mige tusschenpersonen zenden alsnog nadere verklaringen in, andere vra gen de aanvrage ter inzage terug, terwijl nagenoeg allen verzoeken op de afwijzende beslissing terug te ko men. Het is naar aanleiding van'boven staand dat ik de eer heb ,u mede te deelen, dat door voornoemd bestuur op een afwijzende beschikking niet kan worden teruggekomen, ook al zou later blijken, dat aanvrager recht zou kunnen, doen gelden op ouder domsrente, zoodat iedere eventueel in te zenden tweede aanvrage buiten be slissing wordt gelaten. Echter geef ik u in overweging om belanghebbenden te wijzen op hun bevoegdheid om tegen de beslissing van het liestuur der Rijksverzeke ringsbank beroep in te stollen bij den bevoogden Raad van Beroep (on gevallenverzekering) d.i. ingevolge art. 349, lid 3 der invaliditeitswet, den Rami binnen wiens ressort hij, die beroep instelt, zijn woonplaats heeft. Vacantiegangers. Men meldt aan het „Hbld." uit Winterswijk: Ieder jaar tegen Kerstmis doet zich het gewone verschijnsel voor, dat de drukte van personenvervoer van den kant van DuitBchland velen groote teleurstelling bezorgt. Nederlandsche arbeiders, vooral uit de drie Noorde lijke provincies, die in Duitschland aan het werk zijn, zijn gewend den overgang van het oude naar het nieuwe jaar bij den huiselijken haard, hetzij in eigen woning, hetzij bij ouders of an dere verswanten te vioren. Eén of twee dagen vóór Kerstmis komen ze dan soms bij honderden te gelgk aan en na Nieuwjaar keeren deze mensche- lgke trekvogels terug. De verbinding nu met het Noorden is niet bepaald sohitterend en de gevolgen zijn te be grijpen. Het meer dan gewone spoor verkeer in Dnitschland vóór de Kerst dagen, tegen welken tijd bijna ieder, die buiten zgne woonplaats in „Stel- lung" is, zich op reis begeeft naar het ouderlijke hnis ter viering van „Weih- nachten" is oorzaak dat de overigens vrggoed naar tgd luisterende personen treinen vrijwel alle te laat aankomen. En dit nu is eergisteren en gisteren ook gebeurd met de meest teleurstel lende gevolgen voor de „arme drom mels", die zoo spoedig mogelijk thuis willen zijn. Zonder uitzondering heb ben alle buitenland sche treinen aan sluiting op naar Holland vertrekkende treinen, in den regel met beperkte tusschenruimte. Bovendien moet er hoogstens nog 5 minuten gewacht worden na het gewone tijdstip van vertrek en is deze tijd overschreden, dan fluit de trein en de reizigers uit Duitsche richting mogen er eveneens naar „fluiten", wordt nu de aanslui ting aan de ochtendtreinen gemist, dan is er dien dag voor de Friezen, Gro ningers of Drentenaars nog ©enigszins kans om hunne woonplaats te bereiken, maar vaak gebeurt, dat die arbeiders^ werkzaam in kleine plaatsen in West. phalen, zelfs bg vroeg vertrek uit die plaatsen niet eerder dan te ongeveer 4 uur kunnen arriveeren. En zoo ge beurde het gistermiddag, dat de trein, die om 3,54 hier moest aankomen, eerst ongeveer kwart over vier aan kwam, nadat de trein, die in verbin ding staat met de treinen naar bet Noorden, juist vertrokken was. En nu zijn die menschen verplicht óf hier óf mogelijk te Zwolle te overnachten. „Een korporaal en zes man". Men schrgft ons „Ulk", het bekende Berlijnsche spot blaadje, geeft deze week op de voor pagina een „schneidigen" kapitein met zijn doorlachte eega en laat den woest ultzienden krijgsman met het oog op de Zabern-interpellatte in den Rijks dag vragen, „of daar geen kolenkel ders zijn." (Zooals men weet, werden de door de militairen gepakte Zabern- sche burgers een nacht ia een kolen kelder opgesloten, waarin de schnei- dige Hauptman blijkbaar ook de lnter- pelleerende Rgksdagleden zou willen deponeeron.) Dit brengt een oude anecdote van Koning Willem III in herinnering, welke in militaire kringen nog wel eeüs wordt opgehaald. Er was een nieuwe kolonel-com mandant van het regiment grenadiers en jagers benoemd en deze kwam ter audiëntie nu den Koning bedanken voor de benoeming, daarbij getuigende van de onwankelbare trouw van zijn regiment. En als ik, zoo zei de koning, u nu eens opdroeg om met uw regiment het Binneghof aan weerszijden (d. w. z. de Eerste en de Tweede Kamer) schoon te vegen, wat zou u,dan doen? Dan zou ik Uwe Majesteit eer biedig verzoeken mg van die opdracht te verschoonen. Zoo, dat valt me dan toch van u tegen. Uwe Majesteit houde mij ten goedeik zou er een korporaal met zes man heen zenden. Si none vero (N. R. Ct.) Een opzienbarende gebeurtenis. Aan den Doodweg te Wijkeroog (Velsen) bevindt zich de stoomtimmer- fabriek van den heer Aardema. Ten einde zijn hout en materiaal, benoodigd als aann'emer, tegen regen te bescher men, had, naar de Haarl. Ct. vertelt, de heer Aardema dit opgeslagen onder een door pannen gedekt geraamte, dat evenals een kapberg voor hooi, aan alle zijden geopend was. Wij spreken van was, want het geraamte is niet meer. Den heer Aaardema was namelijk van gemeentewege aangezegd dat waar hij zonder toestemming deze opslagplaats had daargesteld tot afbreking moest overgaan. De lieer Aardema zoowel als zijn raadsman, en ook meerderen, waren van oordeel dat bier geen sprake Wets van een gebouw, voor wiens bouw volgens art. 5 der Woningwet de toe stemming van het gemeentebestuur benoodigd was. B. en W. waren van oordeel dat wel degelijk toestemming had moeten worden gevraagd, en zoo niet goed-, dan kwaadschiks tot af breking zou worden overgegaan. De heer Aardema liet zich daardoor echter niet afschrikken, en deed de gemeente bij deurwaarders-oxploit aan sprakelijk stellen voor de daaruit voortvloeiende schade. B. en W. echter, meenende in hun röcht te staan, lieten zich daardoor niet afschrikken on zoo za& men gis teren een niet-alledaagschen optocht zich naar de terreinen van den heer Aardema bewegen. Hot waren de bur gemeester, de beide wethouders, mr. Thiel, als advocaat der gemeente, de commissaris van politie, vijf rijks- en vier gemeente-veldwachters, benevens oen korps gemeentewerklieden, welke laatsten overgingen tot afbraak van de afdekking. Begrijpolijk dat een en ander bij zondere belangstelling verwekte niet alleen op 't oogenblik zelf, maar ook voor wat nu zal staan te gebeuren. De heer Aardema zal, vermoedelijk gesteund door de Vereeniging van Bouwondernemers, waarvan h\j lid is, tegen de gemeente gaan procedeeren. Naar het blad vernoemt, zou een anderen aannemer eenzelfde lot wachten. Doodslag. In de [buurtschap Nijkerkerveen, ge meente Nijkerk, is op Kerstavond door Ev. Schuurman, onder den invloed van sterken drank, een schot hagel gelost op Van Polen. De volle lading ging door het hart en de dood volgde onmiddellijk. Aanleiding tot deze daad is het vol gende, sohrijft hot Hbld. Te Nijker kerveen bestaat de onhebbelijke ge woonte bij jongelieden, 's avonds dik wijls met een geweer langs den weg te loopen, om anderen liefst van bet vrouwelijk geslacht schrik aan te jagen. Schuurman had bg Van Poleu door het raam geschoten. Deze beklaagde zich hierover tegenover Schuurman en verzocht hem zulke aardigheden in het vervolg na te laten. Hierover in woede ontstoken, loste Schuurman zijn geweer op Van Polen, met> het bekende noodlottige gevolg. Schuurman heeft zichzelf in handen der politie gesteld. De slaking der goud- en Zilversme den. Op verzoek van het bestuur van deu Boasehen 1' a brikanten bond heett het bestuur der vereeniging van t abrikanten van O ouden en Zilveren Werken in xNederiand een bespreking gehouden met hot bestuur vau ge noemden Bond ten einde na te gaan 'ot het mogelijk zou zijn tot een be middelingsvoorstel te geraken, waar door aan de staking welke thans se dert 3 November te s Bosch heorseht een eiudo zou kunnen worden ge maakt. In verband daarmede werd te s Bosch een conferentie gehouden waarbij uanwezig waren mr. K. i< Katz, rechtskundig adviseur van de Nederlandsche F abrikantëhbond van Goud- en Zilverwerken, die ook de vergadering leidde, W. H. Drijfhout, voorzitter en d^ heeren Sauveplau- en Bakhuis, bestuursleden van. de Ne derlandsche Vereeniging van Fabri kanten van Goud- en Zilverwerken. Verder het bestuur der Patroonsver- eeuiging te 's Hertogenbosch en de heeren Krijgsman, uit Hoorn, voorz. van de R.-K. Arbeiders vereen., Lief hebber en van Dalen, vertegenwoor digers van de Nederlandsche Algem. Gezelienvereen. met de plaatselijke besturen der a rbeidersafdeelingen te 's Hertogeubosch. Besloten werd tot aanneming v.an het volgende bemid delingsvoorstel door beide partijen: met ingang van 1 Januari 1914 22 cent por uur; van 1 Juli 1914 af, ol zoo mogelijk eerder 23 cent per uur, en met ingang van 1 Jan. 1915 24 cent per uur. lieden zou de sta king opgeheven worden en zouden alle stakers weer aan den arbeid kunnen gaan. Tevens werd een concept plaatse lijke collectieve overeenkomst vast gesteld. De moord aan den Overtoom te Amsterdam. Niettegenstaande alle mogelijke na sporingen is het der justitie nog nïet mogen gelukken eenig spoor van den dader te ontdekken. De laatste dagen deed het voor den betrokkene afschu welijke gerucht de rondo dat de zoon van den verslagene, de 19-jarige G. P. J. de Ruijter, bij den moord be trokken zou zijn en zelfs reeds gear resteerd was. Het Hbl. kan dit met beslistheid tegenspreken. De jongé man was gis teren aan hot bureau van dit blad. De geheele familie gaat nog gebukt onder de vreeselijke ramp, die het gezin trof. En niet weinig wordt de droefenis nog verhoogd* door dit las terlijke praatje, dat overal de ronde deed. Evenals iedereen die den bewusten middag en avond in en lom de fabriek is geweest, werd de jogge man eeni ge malen bij den recht er-commissaris geroepen om van zijn bevindingen mededeoling te doen. Dat is alles. Een huwelijkscandidaat. Het nichtje van een bewoner van den Schenk weg te 's-Gravenhage had op een advertentie geschreven, waarin bij een weduwnaar met een kind te Amsterdam een huishoudster gevraagd werd. Maandag j.l. tegen 10 uur in den morgen kwam volgens de „Haagsche Ct.", de stéiler van dio advertentie bij de familie aan om een en ander te bespreken. Hij zei Ten Hage te beeten, antiquair in Amsterdam en voorzitter van den Antiquairsbond te zijn. Hj bleef den geheelen dag, werd goed onthaald, at en dronk er heel goed van, stelde 't meisje gouden bergen voor, ja, deed het zelfs voorkomen dat hij toen hij 's middags even weg was geweest,- allerlei inkoopen voor haar had gedaan bij bekende firma's in Den Haag. Hij deed de zonderlingste, maar ook interessante verhalen van dingen die hij in zijn vak had ondervonden en waarbg ook Haagsche antiquairs betrokken waren. Den heer des huizes kwam dit wel een weinig verdacht voor, hij ging nog denzelfden dag op infornjatie uit en nu bleek dat de zg. antiquair bij zijn collega's hier ter stede in het geheel niet bekend was en dat de voorzitter van den bond een geheel anderen naam had dan hij. Dat hij bestellingen bij groote firma s te 's-Gravenhage gedaan zou hebben, bleek ook na inlichtingen in 't geheel niet waar te zijn. De aldus beetgeno men heer waarschuwde direct de po litie, doch toen men thuis kwam, bleek de vogel reeds gevlogen met mede neming van een antiek bronzen boeltje. De politie heeft nu de zaak fin on derzoek. Tegen neutrale bladeii. Het bestuur d^r Katholiekekjpsfer- eeniging te Bergh Kecft aati de Ka- tholieken aldaar een uitnoódiging ge zonden om geen neutrale bladen meer te lezen en de lezing daarvan in de Koffiehuizen niet toe te laten wegen» het gevaar dat zij voor de jeugd op- leveren. Vechtpartij. Zaterdagnacht had onder Houthem (L.) een ontmoeting plaats tusschen stroopes die een lichtbak droegen en veldwachters. Een der stroopers^Gaux, uit Meersen, werd door dej veldwach ters gedood; de andere ontvluchtte. Dn veldwachter Knols weifd met een mes levensgevaarlijk gewopd. De an dere veldwachter Linkens Iwerd even eens gewond maar niet ernstig. Doodgeschoten. Gisteren drong de 26-jarige D. bin nen in de woning van den gemeente veldwachter te Zaamslag Pategem, die met zijn familie aan tafel zat. D. wilde dien politieman met een me3 te lgf gaan waarop deze zijn re-rolver trok en D. a bout portant dooc schoot. Vergaan? j/^l Een van de booten var den Kon. lioll. Lloyd zou in de eerstvolgende reis meenemen een bootje, bestemd voor Buenos-Aires, liet scheepje „Na- na" geheeten, is in Engeland gebouwd en vertrok Dinsdag op éigen kracht met bestemming naar IJ muiden. Tot op dit oogenblik s het daar nog niet aangekomen. Nu is het de gewoonte dat dergelijke kie ne vaartui gen de kust houden, om bij opko mend slecht weer de eersfe de beste haven te kunnen binnenschieten. Het is zeer goed mogelijk, dat het een haven heeft bereikt, fcegt het N. v. Ned., en nu binnendoor naar Am sterdam komt, maar de bemanning heeft niets van zich laften hooren, zoodat men omtrent het lbt van dit vaartuig in het onzekere I verkeert. Nog een ooggetuige. N. N. R. Ct. vernam van een oog getuige nog o.m. Men moge over het alof niet be staan van voorgevoel denken wat men vril, men zal mij moeten toegeven, dat het eigenaardig was, dat ik bg het instappen in den laatsten wagen van den sneltrein 7.11 uit Groningen Woensdagavond overwoog, of ik niet verstandiger zou doen, wat meer in het midden plaats te nemen.'Echter de gedachte ontvlood mij, even snel als zij was gekomen, en ik bleef zitten. Wij vertrokken over tijd, èn de ver traging was door oponthoud onderweg te Assen tot ruim twintig minuten gegroeid. Wg verlieten laatstgenoemd station, waar tal van passagiers eren trein'ver- lgjten, tegen acht uur en waren juist de brug over het Oranje-kanaal, voor bij Hooghalen, gepasseerd toen de ach terste wagen op een geweldige wijze begon te schokken en te slingeren. Zoo heftig was de beweging, dat ik van den rechterhoek naar den tegen- overgestelden linkerhoek werdgewor- pen, en een heer en zijn zoontje tus- de zitbanken verdwenen. Een oogen blik had ik het gevoel, alsof we zouden kantelen, maar gelukkig bleef het rij tuig naar links hellend staan. Ik sprong uit mijn coupé met nog geen gedachte aan iets ergens dan het uit de rails glijden van het staartstuk van onzen trein, toen een luid-jam- merende stem van een heer, die om zijn vrouw riep, mij onheilverkondi- gend in de ooren klonk, en voort- snellende zag ik, dat den voorlapten wagen het lot getroffen liad, dat ik een oogenblik voor ons rijtuig ge vreesd had. Met de drie rechterwielen hoog in de lucht, het linkervoorwiel in het zand der baan, toekende het rijtuig zich onduidelijk tegen de don kere lucht af. De Minister van Waterstaat dr. Lely, die Vrijdag naar de plaats van het spoorwegongeluk bij Hooghalen ver trokken is, was vergezeld door den heer Van der Vegt, lid van den Raad van Toezicht op de spoorwegdiensten, en ontmoette daar verschillende spoor weginspecteurs uit de betrokken districten met wie de Minister de ver moedelijke oorzaken van de spoorweg ramp besprak. Naar men verzekert moet het voor- loopig onderzoek den indruk hebben gevestigd dat een slepend voorwerp aan den trein niet de oorzaak van de noodlottige ontsporing is geweest. Zaterdag is ter plaatse door de Staatsspoorweg Maatschappij een en quête gehouden in tegenwoordigheid van den president van den Raad van Toezicht den heer Stieltjes. J M tsssss GOUDA. 29 December 1913. F. Herman Fzn. Op den killen doodenakker, die iu winterkleed was gehuld, werd heden middag in grooten eenvoud ter ruste gelegd het stoffelijk overschot van den heer F. Herman Fzn,, in leven lid van den Raad dezer gemeente. Aan dè groeve, waar tegenwoordig waren burgemeester en wethouders, vele leden van den Raad en bestuur- dereu van instellingen, waarvan de overledene mede deel uitmaakte, word door Ds. H. van Assendelft, predi kant bij de Rem. Ger. Gemeente al hier, een woord ter nagedachtenis ge sproken. Twee bloemstukken dekten de lijk- Bij K. B." is met ingang van 16 Jan. opnieuw benoemd tot schoolopziener in het arrondissement Gouda de heer J. Postma te 's Gravenhage. Mejuffrouw M. de Haan, leerlinge van Mej. Joh. Ouweneel, is na afge legd vergelijkend examen, toegelaten tot de lessen aan het Koninklijk Con servatorium voor Muziek te 's Gra- De „Witte Bioscoop" biedt deze week weereen alleraardigst program ma, waaronder een mooi hoofdnum mer „Een beroemd man", en een kleiner drama „de tweelingzusters". Een paar aardige komische nummers en het Internationaal Journaal vullen vorder het programma, terwijl een zeer mooie opname vertoond wordt van het Lago Magiore. De pianist had weer voor een extra-nummertje piano en orgel gezorgd, dat alleraar digst klonk, terwijl ook de viool ge bruikt werd in het hoofdnummer. Het publiek stelde dit extra-tje van den pianist wel op prijs. De explicateur zorgde weer voor een goede explicatie. Reclame-Kalender. Door de N. V. Drukkerij v/h. Koek Knuttel is wedapeen reclame-maand- kalender uitgegeWn, welke gezien mag worden. Evenals vorig jaar is op het schild een der Goudsche Kerkglazen, thans het 16de in natuurlijke kleuren gereprocuceerd voorstellende „de doop door Johannes in den Jordaan". Naast deze reproductie is een eenvoudige, doch smaakvolle kalender aangebracht waarop duidelijke cijfers voorkomen, zoodat het geheel ón fraai èn 'prac- tisch is. Waddinxvcen. Evenals het vorige jaar is het Kerstfeest weder op feeste lijke wijze in het Kerkgebouw der Rem. Ger. Gemeente alhier gevierd. Het inwendige van het kerkgebouw, versierd met groen en mistletoe maakte een aangenamen 'en prettigen indruk op de vele aanwezigen, die het gebouw geheel vulden. Te omstreeks half zes uur werden de deuren van het gebouw gesloten. Het programma, hetwelk een tiental zangnummers bevatte, waar onder stukken van Joh. Seb. Bach en een Kerst-cantate van Cath. van Rennes, n.l. „Tsamenspraak van de Kinderkens met het Kerstkind jen" viel zeer in den geest. Ter afwisseling had eenige malen een tractatie der kinderen plaats en vertelde Mevr. Lindeman Davies, echtgenoote van den predikant aan de kleinen, die om den grooten en mooi verlichten kerstboom ge schaard zaten het Bijbelsche Kerst verhaal. Na het uitvoeren van eenige zangnummers had een Kerstvertelling plaats, ditmaal door Ds. Lindeman. Te ongeveer half negen was het feest geëindigd. Het was in alle opzichten Bg de op Zaterdag jl. gehouden aanbesteding voor het Gemeente-on derhoudswerk 1914 alhier, waren in schrijvers voor het MetselwerkH. v. d. Berg Sr. f187.en K. Sekeris f185.—; Verfwerk H. Kempkes f 305.— en T. Ververs f 289. Smidswerk J. de Ruijter f 75. Timmerwerk: Hiervoor was geen inschrijving ingekomen. In een der machinelokalen der Waddinxveensche Kurkwarenfabriek aan de Noordkade alhier, gebeurde 2e Kerstdag een ernstig ongeluk. De heer L. v. d. W., fabriekschef der Vennoot schap had het ongeluk bg het stellen eener dynamo, een onderdeel daarvan, wegende 2 a 300 pond,'op zijn voet te. krijgen. De inmiddels geroepen ge neeskundige constateerde kneuzing en bloeduitstorting. Daar v. d. W. niet kon loopen werd hij per bootje naar zijn woning vervoerd. Het zal echter geruimen tijd duren, voordat de voet weder bruikbaar zgn zal. In oen der lokalen van het café „St. Joris" aan het Dorp, sprfüc Zater dagavond de heer Dgkgraaf voor de afd. der S. D. A. P. alhier, in' verband met de a.s. Statenverkiezing. De ver gadering was niet druk bezocht. A mmerstol. Bij een aanbesteding van den hoofd-ingenieur van water staat in de 2e en 3o direction, voor het onderhoud rivierwerken Pannor- densch kanaal, Neder Rijn en Lek 5e perceel gedurende de jaren 1914 1916,1 was minste inschrijver de heer C. Zaanen IIz. Jr. alhier voor f 17139. In plaats van den hoer W. Za- nen alhier, die bedankt had, is tot kerkvoogd benoemd de heer C. Zaa nen Hz. Jr. Bergambacht. Het 14-jarige dienstmeisje van T. van Z. viel Dins dagavond door mis to stappen van den vrij hoogon zolder naar beneden. Het meisje kwam ey betrekkelijk goed af, daar alleen haar gezicht hevig opzwol. Capclle a. d. IJzel. De heer L. Breur, alhier, is benoemd tot onder wijzer te Dordrecht. Lekker kerk. Daar het predikants ambt der Ned. Herv. Kerk alhier va cant ie, (door het overlijden van ds. L. A. v. Langeraad) zal er dit jaar geen verkiezing van Ouderlingen of Diakenen plaats hebben, zoodat van de tegen woord igen den zjttingstijd met één jaar verlengd zal worden. Oudewater. Do gemeenteraad be sloot in zijn jongste zitting de subsidie voor het officieele raadsverslag van f 70 op f 80 te brengen en de voeding van passanten niet langer door het armbestuur doch 'door de politie te laten plaats hebben. Buiten verantwoordelijkheid der Red. De opvoering van „Mijlpalen". Amsterdam, 27 Dec. 1913. Hooggeachte Redactie I Zooals reeds in de kolommen van Uw blad, op ons verzoek, werd mede gedeeld, ligt het in het voornemen van de N. V. „Het Tooneel" om op 13 Februari 1914 eene voorstelling te Gouda te brengen van „Mijlpalen". Nu wij echter van meer dan eene zijde het verzoek kregen reeds oerder deze voorstelling te geven, hebben wij ge tracht, op «een dag waarop dit het gezelschap in verband met verbin tenissen elders mogelijk zou zijn, nog voor dien 13don Februari een dag te beleggen. Op ons verzoek aan hot bestuur der Soc. „Ons Genoegen" kregon wij o.m. als vrije datum op, 13 Januari 1914. Doze dag nu was ons mogelijk ten Uwent met „Mijl palen te komen, doch moeten daarvan afzien, omdat het bestuur hiervoren bedoeld nu weigert dien dag den schouwburg, die n.b. vrij is, te ver huren. Het feit, dat het bestuur van do sociëteit „Ons Genoegen" het niet noodig achtte bij de opening van het nieuwe gebouw zich met ons ge zelschap iiF verbinding te stellen voor het brengen van voorstellingen, ge voegd bij vorenstaande opgedane on dervinding," wettigen ons vermoeden, dat men het er op toelegt ons gezel schap stelselmatig te Gouda te weron en zullen wij ons das moeten bepalen, ,voor het brengen van de zoo verlangdp voorstelling tot 13 Februari 1914. U dankend voor de plaatsruimte Hoogachtend, N. V. „Het Tooneel" Directeur WILLEM ROYAARDS. JAC. POST, Administrateur. Ter directe oplossing dezer quaestie hebben wij (Red. G. Crt.) gemeend het Bestuur der Sociëteit „Ons Ge noegen" de gelegenheid te moeten bieden van haar standpunt in d— te doen blijken. Wij ontvingen nu het volgend schrijven Zeer geachte Redactie, Dank voor uwe welwillendheid mij bovenstaand stukje even ter lezing te zenden en mij in de gelegenheid te stellen daarop van antwoord te dienen. Het spijt mij dat de heerRoyaards boos is, te meer daar hij dit geheel ten onrechte is. Natuurlijk zal het Bestuur der Sociëteit even gaarne „De Nieuwe Schouwburg" verhuren aan de N. V. Het Tooneel als aan ieder ander Den heer Roy aards zijn verschil lende data opgegeven in Januari waarop de Schouwburg door zijn ge zelschap bespeeld kan worden. Het Bestnur heeft evenwel gemeend den 13en Januari niet te kunnen geven daar den 14en Januari Der Faun wordt opgevoerd door deMünchener Kammer- Voor dezen datum was het gebouw reeds in lyt najaar besproken. Daar nu het Bestuur van de Sociëteit in de vaste meening verkeert zoowel Mijlpalen als Der Faun van de Miin- chener Kammerspiele(iets geheel nieuws voor Gouda) beide gaarne zullen wor den bezocht, heeft het gemeend, zoo wel in het belang der beide gezel schappen gis in aat der bezoekers, deze avonden niet onmiddellijk elkaar te laten opvolgen. Een en ander is den heer Royaards bekend. Zijn conclusie aan het Blot zijner ontboezeming is derhalve niet gerechtvaardigd. Het Bestuur der Societeit'heeft zich bij de opening van den Nieuwen Schouwburg, althans voor zoover mij bekend, zich met geen enkel gezel schap in verbinding gesteld dus ook niet met de N. V. Het Tooneel. De gezelschappen hebben zich zelf aan gemeld. Natuurlijk maakt hierop een uitzon dering de 8 abonnementsvoorstellingen welke reeds in het voorjaar worden vastgesteld. Nogmaals dankzeggende voor uwe welwillend afgestane plaatsruimte, Hoogachtend H. KNUTTEL. Voorzitter Sociëteit „Ons Genoegen"' Geachte Stadgenootent Eon vriendelijk verzoek aan u, niet om iets te doen, maar om iets te laten. Het zal u geen tijd en ook geen geld kosten en ook geen teleurstellingen baren. Het moge alleen wat vreemd voor u zijn, zooals met alles wat voor ons nieuw is, maar de resultaten zullen u duidelijk maken dat het nieuwe verre verheven staat boven het oude. Dat het oude, hoe aardig de buiten kant er schijnbaar moge hebben uit gezien, het binnenste ervan achter een masker van gezelligheid, veel leelijks verborgen hield. Als ge aan ons verzoek zoudt willen voldoen, zou het u blgken, dat iets, wat men altijd voor onmisbaar heeft gehouden, volstrekt niet onmisbaar is. Wij bedoelen het drinken en schen ken en schenken van alcoholhoudende dranken op Oude en Nieuwjaarsdag. De gewoonte om familie en kennis sen bij hun bezoek op een borrel glas wijn of bier te onthalen en daardoor zoo'n dag maakt tot een dpg vol ver leiding voor velen onzer medemenschen. Een mensch mag toch wel wat heb ben zal menigeen denken, ja zeker, dat vinden wg ook, een mensch mag alleen niet wat hebben, een mensch mag alles hebben wat mooi en schoon en goed is, maar mo^ep wij daar de alcohol onder rangschikken, een vocht dat volgens de wetenschap niets doet dan het beste in den mensch verwoes ten, zijn geest en lichaamskrachten. Er zijn vele zwakken tegenover de alcoholverleidingterwille van hen, en ook terwille van de toekomst onzer jeugd, laat deze dageu in uw buis de alcohol verre blijven. Wilt ge uw gas ten iets voorzetten, er zijn goede, alcoholvrije dranken genoeg. De doet dan niets anders, dan het voorbeeld volgen van duizenden en nog eens duizenden in den lande. Maar uw niet drinken en niet schen ken op deze beide dagen kan voor u zelf en voor anderen zegenrijke ge volgen hebben. Breekt met de oude sleur. Heb de moed uwer overtuiging. 2 dagen Niet DrinkenNiet Schenken Het Bestuur van de afd. Gouda der Ned. Vereen, tot Afsch. van Alcoh. Eranken. Voetbal. Voor <len Goudschen Voetbalbond speelde gisteren Gouda I tegen de Schoonhovensehe Sportvereen. op het terrein aan de Karnemelksloot. Bij den aftrap bleek spoedig Gouda de meerdere en het duurde dan ook niet lang of Gouda scoorde. Successieve lijk volgden een tweede en derde en volgde de rust met 3Daarna had Gouda's voorhoede met slecht schie ten en pech te kampen, waardoor de eindstand met slechts 4—0 voor Gou da kwam. Gouda II won in Boskoop op een vrij onbespeelbaar terrein van Bos koop met 2—0. De andere terreinen werden afge keurd. Korfbal. Op het Sportterrein speeldo Swift 2 tegen de Spartaan 2. Swift moest met 2—1 het onderspit delven. wegmy. Aand. Vorige Koert. 76 82'/, 613/g 83'/, 6 78'/, 33 101'/,, 76 68'/, 64s/, Koert Tt|B 77»/, 87 li 75'/|, TAN DEN 29 DEC. 1913. StMtsleealncen. Ned. Cert. Werkelgke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 6 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id. Obligatie 6e Emis sie 4 pet. Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Aü. Binnenland Obl. 6 pet. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezulea Dipl. Schuld 1905 3 pet, Bank- en Grediet-Instel llngen. Fed. Bankaandeelen Industr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kol. Credlet Instelt, en Cnltnur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cnltuur Mg. Aand, Ned. Handel-Mij.C.v.A. M[jnbouw M(jen, Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petrolenm-Ondern. Dordsche Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij. totExpl. v. Petr, Bronn. C.v. A „Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. (I. A, Scheepvaart Mtyen. Ned.Am. Stoomvaart' Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen Bindjey Tabak Mg. A. Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v, Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen Holl. IJzeren Spoor- 46»/,, 45 64»/,, 64'/,, 24'/i 6 24'/,, 60'/, 60'/,), 225 231 189'/, 176 19'/, 181'/, 603'/, 526 196 118 3»/, 103'/, 2';, 8'/J 225 230 14'/, 190' 13'/» 180 93'/, 97'/, 61'/, Mij. t. Lxpi. v. Staats. spoorwegen Aand, Zuid-Italiaan. Spwmij, Serie A-H Obl. 3 pet. W ersehau-W eenen Spoorwegmij. Aand, dito dito Act. de Jouiss, Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Kailroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premieleeningen. Amsterdam Aand. 3 pet. Hongarije. Tneiss-Re- gnlirungs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 5—5'/2 pCt. Nat. StaatBf. flauw, Buitenl. geen omzet, Culturen idem, Tabakken prijs houdend, Petroleum hooger, Amerika nen zwak, Van Mijnen Redjangs hoo ger, Rubbers flauw. 185'/, 94'/, 92 28"/, 1009/, ,147 607'/, j 194,1 104'/, 8*/, 93'/, 98: 61 fl, 92»/, 281»/, 159?/, 8V Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien aanvoer, prijzen waren voor 1ste kw. 43, 2e 40 en 3e 35 cent per half kilo. Vette Kalveren, redel. aanvoer, Lste kw. 35, 2e 30, 3e 24 cent per half kilo. Vette varkens goede aanvoer lste kw. 26, 2e 25, 3e 24 cent per half kilo. Schapen en lammeren redeL aan gevoerd. Handel in vet vee en vette kalveren prijshoudend. Varkens traag. Schapen en lammeren prijshoudend. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 767.2 te Vestmanver en Seydisfjord. laagste stand 742.1 te Neufahrwasser. Verwachting tot den volgenden dag Veranderlijke krachtige noordelgko tot oostelijke wind, betrokken tot zwaarbewolkt, waarschijnlijk sneeuw, temperatuur om het vriespunt. Eerste Kamer. De Eerste Kamer hield heden een korte vergadering, waarin de heeren Prof, van Swaaij (r.k.) en Lanachot (r.k.) werden beëedigd. De moordenaar van Hendrik de Klerk Gisteren heeft een inspecteur van politie uil Hoorn te Wageningon oen onderzoek ingesteld in verband met het feit dat de vermoedelijke dader J. Willems op Eerste Kerstdag daar is geweest. De gezochte werd heden te Veenen- daal aangehouden en is vandaar ge vankelijk naar Amsterdam overge bracht. De slachtoffers der spoorwegramp. Onder groote belangstelling is he denochtend den bij het spoorwegon geluk to Beilen omgekomen Mr. Cort van der Linden tor aarde besteld, liet stoffelijk overschot werd op de be graafplaats opgewacht door tal van personen uit parlementaire en andere kringen. Een 40-tal bloemstukken en kransen werden op het graf neerge legd. Aan de groeve spraken Mr. Ott minister van justitie en Prof. Koster te 's Gravenhage. Ten slotte betuigde minister, Cort van der Linden zijn diepgevoelden dank. Tegen 2 uur werd het derde slacht offer uit pden Haag, de heer Punt, oud-directeur en adviseur van de Maatschappij „de Waarborg", op Oud- Eik en Duinen begraven. Kransen waren gezonden door de 8. 8. en door het personeel van „de Waarborg". 29 Deo. „Schaakbord", H^n.^Leden- vergad. Nat. Bond van Handels- en Kantoorb. „Merourius", afd. Gouda. 29 Dec. Geb. Bouw- en Woningteez. 2 uur, Verg. Onderstandscomm. „Armenzorg". 30 Doe. Melksalon „Hollandia", 8 u., Uitvoering Chr. Rociteervoreeni- ging „Ons Genoegen". 12 Jan. Soc. de Reünie. 8 uur. Hon- gaarsch Strijkkwartet. Hierbij vervullen wij don treu- rigon plicht U kennis te geven van het ovorlgden van onzen besten Vader, Behuwd- en Groot vader, den Heer in den ouderdom van bijna 72 jaren. Gouda, 26 December 1913. Ommen. F. HERMAN DE GROOT A. A. C. HERMAN DE G ROOT- VAN PlKNBROKK s-Gravenhage. N. EHNLE-Hebman de Groot E. F. EHNLE Gouda. E. J. HERMAN DE GROOT en kleinkinderen. Dc teraardebestelling zal plaats hebben op Maandag den 2ü Dec. 1913. Vertrek van het sterfhuis te 12 uur. Verzoeke geen bloemon. Bezoeken kunnen niet afge wacht worden. Heden overleed na een langdurig doch geduldig lijden onze eenige, innig geliefde Dochter, Kleindochter en Nicht in den leeftijd van 19 jaar. Uit aller naam, P, J. L. VAN DEUTEKOM. R. W. P. VAN DEtfTEKOM— Schokten. Gouda, 29 December 1913.

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2