f i f ,4 Mm VnioMap 9. J. H 1 4 Bouwmanswoniiig, Wei- en Hooiland, OPTICI Buitenlandse^ Nieuws. gemengde Berichten. KANTONGERECHT TE GOUDA. BS -E 1 »j£ i 3 3 g w ~i Stadsnieuws. Sinrxen land ALLERLEI. Onze geïllustreerde Weekbladen. SPORT. Ad verten tiën Tweede Aankondiging. Derde Aankondiging. J. KOEMAN 21.60.51 hectaren TT 3LIST. Adverteert in dit Blad. geland gekomen, de oorlog met Italië bracht een nieuwe amputatie teweeg van het laatste Afrikaansche lichaams deel Tripolis. En het arme Turkije teruggedreven tot aan zijn landpalen van weleer heeft ook daar nog niet eens rust. Het mag nog niet eens be schikken over zijn eigen staatsvormen. Wenscht Turkije hier een legercorps en daar geene, direct volgen protesten van de groote mogendheden waarvan de een of ander zich weer gekrenkt voelt en door een gezantschapbood- schap zijn ongenoegen te kennen geeft in de hoop dat Turkije wel weer zal toegeven. En dit moet het weldoen, ornaat het economisch zoo geheel af hankelijk is van de groote West- Europeesche Staten. Door de verwaar loosde landerijen, door het in elk op zicht veronachtzamen van wat voor een land de eerste behoeften zijn, heeft Turkije zich in hooge mate af- hankelgk gemaakt van anderen. En wanneer het nog veranderingen ii) dien toestand wil brengen, dan is de kwaal van afwezigheid in de Turk- sche financiën zoo chronisch, dat op nieuw het buitenland te hulp moet komen. Maar de financieele helpers willen str%ks dan het noodige geld voorschieten, wanneer zg door allerlei concessies zelf het meeste profijt van' hun geld trekken. En daarom mag Turkge zooveel tegenspartelen als het wil, net eind van het liedje is, dat het steeds moet toegeven. Dit bleek ook dezer dagen weer. Turkije wilde na de geweldige déb&cle van zijn leger in aen afgeloopen oorlog, zijn leger reorganiseeren. Een zelfde poging heeft het reeds vroeger aangewend, toen het von der Goltz en zyn staf als instructeurs naar Turkije trok. Ditmaal wil het echter geen adviseurs voor het leger, maar tevens practiBche menschen, die in daden hun theorieën zouden omzetten. Ook rib had het eenige hooggeplaatste Duitsche offi cieren gevraagd, die nu echter met het werkeiyke commando in enkele legerafdeelingen zouden worden belast. Niet eens de gewiohtigste posten wer den aan die modelofficieren toever trouwd. Het bevel over Konstantino- pel alsook de heerschappij aan de Dardanellen bleef in handen van Turk- sche officieren. In 't gewone burger lijke leven zou men dan ook op „een dergelijke daad geen aanmerking heb ben gemaakt, omdat men het als van zelf sprekend aoht, dat een staat zijn eigen zaken regelt. In de hoogere politiek gebeurt het echter anders, Duitschland behoort tot den Driebond, wat voor de Triple-Ententers een re den was om te protesteeren. Toch hebben met name Engeland en Frank rijk daar wel het minste recht op. Dat zullen w\j in ons volgend nummer uiteen zetten. Zweden. Koningin-Weduwe van Zweden f Sophie, de Koningin-Weduwe van Zweden, wier dood gisteren werd ge meld, is een geboren prinses van Nas sau. Zij werd geboren op 9 Juli 1836, uit het huwelijk van Hertog Willem van Nassau en Prinses Pauline van Wurtemburg. In 1867 huwde zij met den Kroonprins, later Koning Oscar van Zweden, m 1907 werd zij weduwe, Zy was o.a. een halve zuster van hertog Adolf van Nassau, die onzen Koning Willem III opvolgde als groot hertog van Luxemburg. Engeland. In de Great Western-mgn te Ponti- pridd, in Wales, had gisteren een ont ploffing plaats, waarby 2 arbeiders gedood zyn; zeven man daalden na de ontploffing in de sohaeht af, n^ar moesten wegens de giftige gassen in de myn onmiddeliyk woor naar de op pervlakte worden gebracht2000 mijn werkers zyn werkeloos. Oostkneijk-Honoabije. Russische opruiing. Eenigen tyd geleden hebben wij melding gemaakt van de gevangen neming van een groot aantal personen, die Russische agenten bleken te zgn, door de Russische regeering betaald om de Roethenen op te ruien tegen Hongarije. Daar in deze stroken de nationaliteit nog hoofdzakelijk een zaak is van godsdienst en omgekeerd de gods dienst zich geheel richt naar de na tionaliteit bestond de taak dezer Russische agenten in het maken van propaganda voor de Griesoh-katholieke kerf en in het wekken van afkeer tegen het door de Roethenen beleden roomsch-katholioisme. Heden zou te Marmarosziget het proces tegen de beschuldigden een I80*tal beginnen. De eerste beklaagde is een zekere Kabalynk, een voormalig houthakker, die echter thans voortvluchtig is. Hem wordt ten laste gelegd, dat hq in gemeenschap met graaf Wladimir Bobrinsky, president van de Vereeni- f'ng voor Volkswelvaart van den ussischen Bond, den geneesheer Ro man Gerovsky te Ozernowitz, den advocaat Alexander Gerovsky enden ingenieur Gerovsky getracht heeft om landstreken, gewoond door Grieksch- Kath. Roethenen, onder Russische heerschappy te brengen. Te dien einde zouden Kabalynk en de andere be schuldigden op markten en kermissen in de comitaten Marmaros, Ugoesa, Bereg, met geldelijke ondersteuning van de Petersburgsche vereeniging der Galicische Roethenen, Vlugschriften en bladen hebben verspreid, waarin de vereeniging met Rusland en de over gang tot de Grieksche kerk werden aangeprezen, de Roomsch-Katholieke kerk en hare priesters benevens de Hongaarsche staat en zijn ambtenaren gehoond werden en de bevolking werd aangehitst tot haat jegens dezen. Volgens het requisitoir moet deze beweging reeds sedert eenige jaren gaande zijn. In verband met het prooes, dat than8 te Marmaroziget in Hongarije gevoerd wordt en zeer groote belang stelling trekt, maakt het officieuss Petersburgsche Telegraaf-Agentschap het volgende openbaar. Het door het Hongaarsche corres pondentiebureau verspreide uittreksel uit den tekst der aanklacht tegen de Roethenen, dient, gelijk uit de heden, uit Slavische kringen ons toegezonden uitvoeriger mededeelingen blijkt, aan- merkelgk te worden aangevuld. Het uittreksel haalt o.m. zoogenaamde plaatsen uit het tijdschrift „Glaube und Kirche" en andere bladen aan. terwgl de aanklacht niets dergelgks bevat. Deze, naar beweerd wordt uit de aanklacht overgenomen citaten, zijn in werkelijkheid de door den staats- procureur aan enkele aangeklaagde boeren toegeschreven woorden, die in de jaren 1908 tot 1912 op verscheidene plaatsen en op verschillend tijdstip zouden zyn gesproken. Degenen, die het Petersburgsche Telegraaf-Agent schap den tekst der aanklacht hebben doen toekomen, wijzen er bovendien op, dat de aangeklaagden daarom niet aan het verspreiden van oproerige ge schriften schuldig kunnen zijn,, daar de tijdschriften „Glauche und Kirche" en „Russische Wahrheit" volkomen wet tig toegelaten Oostenrijksche tijd schriften zgn, die niets onwettigs be vatten. Tot dusver de mededeeling uit Petersburg. Het is in elk geval niet van belang ontbloot, dat het officieuse Russische Telegraaf-Agentschap het op deze wijze voor de aangeklaagden op neemt. Japan. In het noordwesten van het land heerscht, wegens mislukking van den rjjst-oogst en van de opbrengst der visscherijen een verschrikkelijke hon- hersnooa, die naar men vreest, nog zal toenemen. Te Tokio komen dagelijks een groot aantal ouders uit de noodlijdende stre ken hun dochters te koop aanbieden, voor de Yoshi Wéra-wijk en voor de buitenlandsche borjleelon. De epi8copaalsche kerk te fokio heeft een oproep om hulp gedaan, en de regeering heeft zes millioen yen besohikbaar gesteld. Düitsohland. Noodweêr. Uit Greifswald wordt d.d. 30 Deo. rindSedert gisteren woedt langs jeheele kust oen hevige storm uit het Noorden met sneeuwjacht. Te Binz is de Prins Heinrioh-brug overstroomd; men vreest,voor wegspoeling van het bruggehoofd. Te Pasnitz, op Rügen werd het geheele wandelhoofd onder water gezet. Te Strahlsund weerklin ken voortdurend signaalhoorns om de bewoners te waarschuwen voor het gevaar. Te Wijk by Greifswald is alle verkeer onderbrokenhet water be reikte daar een hoogte van 1 '/j meter. Te Peene drong het water reeds in de huizen door. De telefonische en tele- graphische verbindingen zijn verbro ken. Uit geheel O. Pruisen komen be- riohten van een geweldigen orkaan, die groote6schade aanrichtte. Sommige dorpen en gehuchten zijn door over- stroomifig volkomen van de buiten wereld afgesneden. Storm en hoog water op de noordkust van Duitschland. Uit Wismar woidt dd. So Dec. aan de N. R. Ct. geseind: Vannacht heeft hier een hevige sneeuwstorm gewoed, gepaard gaande met hoogen vloed, die alles in de nabijheid der haven heeft overstroomd. Het verkeer in de ondergeloopen wij ken wordt met visschersbooten onder houden. i Te Warnemünde is door hoogen zeegang de atrandboulevard voor meer dan de helft weggeslagen. Men poogt met hulp van militairen den wegge slagen grond door zakken zand aan te vullen. De veerdienst naar Dene marken is gestoord. Het is onmogelijk loodsen aan boord van binnenkomende stoomschepen te brengen. Te Kiel heeft de hooge zee de kaai muur en de afcraten bg de haven onder water gezet. Kleinestads-tragedie. In Wismar in het Meclenburgsche speelt zich naar de N. Crt. meldt, een kleine stads-tragedie af. Sedert twee jaren is de post van een niet-rechts- geleerd senator opengeblevenwel igde de commissie uit de burgerij candidaten aan den gemeenteraad voor, doch deze weigerde daaruit een keuze te doen. De commissie meende, dat de Raad kiezen moest en bond een strgd aan, die meermalen het minis terie in Schwerin bezig hield. Nu ver scheen voor korten tijd, in verband met dezen strgd, een smaadschrift, waarin verscheidene leden van den Raad persoonlijk werden aangetast. Zoowel het schrijven als het versprei den van dit geschrift vielen onder de strafwet en net openbaar ministerie te Schwerin stelde dan ook een on derzoek in. Efit leidde tot de ontdek king, dat drie algemeen geachte leden van de burgerij-commissie, een boek handelaar, een bakker en een rente nier, de van dit smaadschrift verdach ten zgn. De eerste heet te hebben bekendalle drie zgn in hechtenis genomen. Een verzoek om tegen borg tocht in vrijheid te worden gesteld, is afgewezen, wat wél doet zien, dat men de zaak zeer ernstig opneemt. Prinses Leopold von Hohenzollern. f De overleden prinses Leopold von Hohenzollern, de moeder van den Roe- meenschen kroonprins, was naar wij in de N. Crt. lezen, een Duitsche met hart en ziel. Toen dan ook in 1870 sprake was van de Spaansche candi- datuur van haar gemaal nadat tevoren haar vader koning Ferdinand van Portugal was genoemd was zij sterk daartegen gekant; niet alleen, omdat de toestanden in het Spaansche rijk niet veel aanlokkelijkheden boden, maar ook omdat dan haar zonen, naar zij Vreesde, geheel van Duitschland zouden vervreemden. De prinses was een begaafde schilderes zij werkte bg August Becker in Dusseldorf en later bg Ruth Marcier in Cannes het beste deel harer aquarellen vindt men in de wandvlakken van een der zalen vhn het slot te Sigmaringen. Ze was een algemeene schoonheid en vooral bij het bezoek, dat ze met haar gemaal in 1866 aan Parijs bracht, werd ze als zoodanig gevierd. In de eerste helft der 80er jaren werd ze ziek'en hoeveel ook gedaan is, ze is nooit geheel beter geworden. Ze mocht dan in Portugal zijn gebo ren, meer dan ooit toonde ze zich toen Duitsche en speciaal Rijnlandsche: Van 1861, na haar verloving, tot toen was ze veel in Benrath en Dusseldorp daar is ook haar oudste zoon geboren. Rijnlanders werden door haar altijd onderscheiden ze bekleedde aan haar hof goede betrekkingen. Ze kon geen aanmerkingen op het Rynland hooren en pen heer, die er gaarne pan deed, voegde ze eens Bcherp toe„Ge kent de Rgnlanders heelem&al niet. Leert u ze eerst kennen en oordeelt u dan!" Rusland. Russische censuur. In de Roemeensche hoofdstad Boe karest is men dezer dagen onaange naam getroffen door een van die eigen- Ïardige staaltjes, waardoor de Rus- ische censuur zich onderscheidt. Ret in Kesjeneff verschijnende Poemeen- sche blad „Koewintoei Romaneskoe." (Het woord van Moldavië) nam in een zijner laatste nummers een oud ge dicht van den Soemeenschen dichter Vlahutza ophet is getiteld „Het Heiligbeeld en verhaalt van een moeder, wier kind sterft terwyl ze het heiligbeeld om zijn genezing bidt en die dan in woede tegen het beeld uitbarst. Het is een fijn gevoeld, dich- terlijk werk, dat zonder eenigen aan stoot te geven, jarenlang in alle Roe meensche schoolboeken werd opge nomen. Nu evenwel is eensklaps een Rus sisch censor daardoor in zijn gods dienstig gevoel aangetast, heel Ft de courant in beslag doen nemen en den uitgever, die een aanhanger van Tol- stoï is en diens gedachten niet alleen aanhangt, maar ook navolgt, doen vervolgen. De ontstemming in Boeka rest over dit voorval is te begrype- lijker omdat de bedoelde censor daar geen onbekende ishg was er vroeger werkzaam als portier van de markt hallen. Een beroep, dat nu niet juist de eerste sport op de intellectueele ladder naar het censorschap kan heeten Het oude jaar eindigt met boos weer voor bg na geheel Europa. Ook giste ren hebben over geheel Engeland felle sneeuw- en hagelstormen gewoqfi bg flinke vorsttwee personen kwamen door de koude en den sneeuw om* Uit W.-Duitschland komen berichten van overstroomingen wegens overvloe- digen sneeuwval, en van honderden vruchtenboomen, die onder den zwaren sneeuwlast zgn bezweken, het telegra fisch en telefonisch verkeer was giste ren in het Rgndal bijna overal ge stoord. Te Rippoldsdan werd een meisje van 17 jaar door den wind van een brug in de rivier gewaaid alle po gingen om het te redden waren vruclf- teloos. Ook in België Frankrijk, Spanje, Rusland heeft het gisteren gedacht gesneeuwd en gestormd. De moord op Hendrik De Klerk. Men meldt uit Haarlem aan de Tel.: Ongeveer drie weken geleden kwam op een Dinsdagmiddag in het café van Koster in de Oranjeboomstraat te Haarlem, een volksbuurt, een man, die daar gedurende anderhalf nur bleef en vijf borrels dronk. De man.vroeg, of de caféhouder „De Telegraaf" ook had, want hij wilde zien, of er nog iets in stond over den moord op het jongetje De Klerk te Amsterdam. Als iemand zoo'n moord gedaan heeft, heeft hij gewetenswroeging, zeide de man en hg voegde er aan toe„Niet, dat ik er over oordeelen kan, want ik heb er geen weet van." De man vertelde te Hoorn en ook te Haarlem gewerkt te hebben en zou nu naar Dordrecht, Sliedrecht of Gor- kum gaan, om werk te zoeken. Daar hij geen geld genoeg had, wilde hij zijn horloge, een doublé-Waltham, ver- koopen. Daar men den man echter niet vertrouwde, wilde men van den koop niets weten. Men had echter geen verdere vermoedens, doch thans, nu het signalement van Jan Willems in de bladen is gepubliceerd, verklaren Koster en de twee bezoekers van het café pertinent, dat het signalement van Jan W. geheel en al overeenkomt met het uiterlijk van den persoon, die in het cafe is geweest. De grijze jas, waarvan het signalement sprake is, droeg hij en hij had een pakje bg zich. Den laatsten tijd, dien de man in het café doorbracht, zat hij met zijn hoofd in zijn handen voor zich te staren. Aan de justitie is van het gebeurde kennis gegeven, Men meldt uit Amsterdam: Gisterenmiddag werden de familie De Klerk^ man, vrouw en kind, mej. Nieuwenburg en haar nichtje uit Nieu- wendam bg den rechter commissaris met den aangehouden Kater uit Vee- nendaal geconfronteerd. Zij herkenden geen vap allen dep aangehoudene als „Boeren Jantje" en verklaarden zelfs den man nooit eerder te héliben ge zien. Ten overvloede werd door den rech tercommissaris een brief voorgelezen, die door de familie De Klerk daags na den moord was ontvangen en on geveer den volgenden inhoud had „Waarde ouders. Zoek alle logemen ten in Amsterdam eens na gij zult den laffen dader vinden. Mijn naam maak i,k niet bekend." De aangehoudene ontkent den brief te hebben geschreven en iets met den moord uitstaande te hebben. De aangehoudene zal weder op vrije voeten worden gesteld. Naar wg vernemen, heeft de justitie sinds langen tijd verdenking op zeke ren K. uit Amsterdam. Deze persoon, een verdacht individu, die herhaalde malen onzedelijke handelingen heeft gepleegd met minderjarige jongens, is sedert den dag waarop de moord heeft plaats gehad, verdwenen. Het is de jus titie niet gelukt den verdachte op te sporen. Het is niet onwaarschijnlijk, dat hij zich naar het buitenland heeft begeven. De Zuidpool-expeditie. Shackleton is, zooals hg een ver tegenwoordiger van het bureau Reuter te Londen mededeelde, van plan twéé schepen te gebruiken voor zijn antarc tische expeditie. Het eerste zal in Augustus a.s. van Engeland naar Nieuw-Zeeland vertrekken en een tweede grooter schip twee maanden later naar Zpid-Amerika. Shacletojr zal trachten dwars door het Zuidpoolcontinent te trekken van de Weddelzee naar de Ross-zee, een afstand van 1500 K.M. De expeditie wordt voor twee jaren uitgerust en'neemt o.m. twee sleden mede, die door aeroplanemotoren ge dreven worden en met een snelheid van 5 k 6 mgl per uur élk een vracht van 2000 pond kunnen vervoeren. Bovendien wordt nog een aeroplane medegenomen. (Hbfd.) Bakkersstaking in Den Haag. Een bakkersgezel, die in dab* kerrj „De Zeeuw" van den heer Rbi aan de Jacob Catsstraat aan het wfefc was, is in den afgeloopen nacht, toea hg zich zonder politiegeleide huiswaarts begaf, niet ernstig mishandeld. Hij kon omtrent de personen die hem hadden geslagen, geen nadere aanduiding doen (Hbld.) De „Tasman". Het stoomschip „Tasman" is vlot gekomen. Het maakt water in de ruimen nr. 1 en nr. 2 en in de machine* kamer, doch de scheepspompen kunnen het water meester blijven. Duikers zullen worden aangenomen om den bodem van het schip te onderzoeken. M (Hbld.) Tal van herbergiers in Friesland, daarin gesteund door den Frieschen 1 Bond van caféhouders, hebben be- sloten te ageeren tegen de beweging der geheelonthouders-organisaties ter t verkrijging van plaatselijke keuze. (N. Crt.) I Uitspraken van 30 December 1913. W agens visechen zonder acte J. J. K. en J. J. 8. beiden te 's Gra- venhage ieder f 0.50 subs, ld., met bevel tot teruggaaf van de inbeslag- ^bnouien hengels. WegenB visschen zonder vergunning i C. R. te Rotterdam f 1 subs. 1 met verbeurdverklaring van den in- beslaggenomen hengel; P. L. H. ta Gouda f 1 subs. 1 d. met verbeurd- verklaring van den inbeslaggenomen J hengel met bevel tot ulflevering daar- J van of te betalen f 5 subs. 5 d. Als hoofd eener werkplaats daar in gebruikte kracht werktuigen niet doelmatig beschutten, J. H. B. te Langeruigeweide f 15 subs. 10 d. Wegens ondeugdelijke melk ten verkoop voorhanden hebben* H. v. 1). te Lekkerkerk f 20 subs. 10 d. Wegens als schipper niet de beve len van den brugwachter opvolgen, R. M. te Leiden f 5 subs. 3 d. Wegens een jeugdig persoon ar beid laten verrichten bij niet-beschnt- te gevaarlijke werktuigen A. J. K. te Gouda f 5 subs. 5 d. 1 Wegens een jeugdig persoon arbeid laten verrichten tuschen 7 uur 's avonds en 6 uur 's morgens en niet hebben opgehangen in zijn werkplaats een arbeidslijst en arbeidsregister W. A. K. te Goüda f 5 -f f 1.50 f 1.50 subs. 3 maal 2 d. Wegens zijn kind niet geregeld de school laten bezoeken, J. v. d. 8. h/v P. de J. te Gouda f 0.50 subs, ld.; M. de L. h/v S. de J., te Gou da, A. D. M. te Nieuwerkerk a/d. Ifsel en W. v. E. te Gouderak ieder f 1 subs, ld.; S. V. h/v J. S. te Reeuwijk en G. Z. te Zevenhuizen f 2 subs. 2 d. Wegens te Gouda op straat spelen om geld B. P. te Gouda 3 maanden voorwaardelijke tuchtschool onder proeftijd van 1 jaar. Wegens te Gouda de Groenendaal in draf berijden P. C. v. V. te Berg ambacht f 1 subs. 1 d. WegensGouda wateren buiten de bakken W. v. L. te Gouda f 1 subs. 1 d. Wegens te Waddinxveen met zijn woonwagen langs den openbaren weg standplaats innemen H. Vwoonplaats onbekend 2 maal f 2 subs. 2 maal 2 d.; J. R. K. woonplaats onbekend f 2 subs. 2 d. Wegens te Moordrecht venten zon der vergunning A. R. W. P. te Rot terdam f 3 subs. 2 d. Wegens 's nachts fietsen zonder licht, J. S. L. te Gouda en A. T. d. K. te Zevenhuizen ieder f 0.50 subs. 1 week tuchtschool; J. M. te Zeven huizen f 1 subs. 1 week tuchtschool, D. A. de K. te Zevenhuizen, W. F. v. d. W.; H. N. te Gouda, J. K. te Langeruigeweide, J. F. te Bodegra ven, J. T. V. te Boskoop, H. v. d. K. te Gouda, J. v. d. M., 2 maal, en A. v. D. te Bleiswijk, en F. 't H.f woonplaats onbekend ieder f 1 subs. 1 d. Wegens straatschenderij C. B. te Waddinxveen f 15 subs. B maanden tuchtschool. Wegens wettelijk als getuige op geroepen wederrechtelijk wegblijven C. M. B. te Gouda f 20 subs. 12 d. Wegens openbare dronkenschap J. B. te Moordrecht, B. v. Z., J. D. E. te Gouda en C. de G. woonplaats onbekend ieder f 3 subs. 2d.; N. J. H. H. te Gouda f 5 subs. 2 d.; en W. v. W. te Gouda vrijspraak. j UITSLAG van de verkiezing voor een lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland NAMEN DKB <D w a :c» u 0 T3 PLAATSEN. a 2 <1 b£ a> ■t: ao P a a Q' O Gonda I 1111 970 5 439 53 17 12 444 n 1043 932 6 328 95 24 17 462 III 1485 1328 '5 518 131 31 25 2 618 Haastrecht 382 349 2 150 6 1 188 W oerden 1036 495 6 101 16 17 361 390 4 84 5 2 5 291 Waarder. 160 133 .29 2 102 Barwoutswaarder 134 114 2 14 1 2 97 Rietveld 124 107 1 21 85 Oudewater 557 502 3 152 1 2 341 Hekendorp 139 103 43 3 57 Papekop 80 75 17 1 3 54 Lange Ruige Weide 132 113 30 3 80 Waddinxveen 1038 844 6 273 77 7 34 447 Reeuwijk jJ) 563 436 54 1 189 11 14 5 227 43 Schoonhoven 807 702 8 203 64 4 21 402 Vlist 95 76 26 49 Stolwijk 462 365 253 12 1 5 94 269 Ouderkerk a/d IJsel 616 473 1 170 6 28 Berkenwoude 131 104 1 74 12 18 Gouderak 329 289 1 125 28 2 18 115 Bergambacht 599 436 3 163 16 3 16 235 Ammerstol 240 215 126 78 1 1 10 Lekkerkerk 823 693 3 482 67 J 3 6 132 Krimpen a/d Lok 586 483 6 170 él05 63 j 6 8 188 Krimpen a/d IJsel. 601 467 3 184 5 15- 197 Totaal 13272 11193 67 4377 831 j 117 262 5606 Zoodat gekozen i« de heer H. A. SCHREUDER. GOUDA, 31 December 1913. De uitslag der Sta ten-verkiezing. De Statenstembus van gisteren, heelt, zooals hier boven wordt ver meid, de overwinning doen zijn aan de rechterzijde. De a.-r. candidaat, de heer H. A. Schreuder uit öchoon- hoven is gekozen. De met inspanning 111 Juni jl. gewonnen zetel üer vrij zinnigen is hiermede te loor gegaan en daarmede isde kaus verminderd in 1916 tot omzetting der Provincia le blaten te komen. Deze uitslag is voor de vrijzinni gen een tegenvaller. Herhaald be hoeft niet te worden, dat de kans van het behoud van% dezen zetel niet bijeter groot was, maar toch de kans bestond, een herstemming was mo gelijk, kon in Juni geschieden, had ook op 5 Nov. bij eenige grootere op komst aan vrijzinnige zijde kunnen worden verworven en had ook gis teren behaald kunnen zijn. Bracht y Nov. den rechtschen candidaat slechts 46 stemmen boven de volstrekte meer derheid, gisteren kon de verkiezing plaats hebben met de zeer g e r i n- gemeerderheid van slecht 9 stemmen en dat, niettegenstaan de op den rechtschen candidaat thans zelfs 201 stemmen meer werden uit gebracht. Er is dan ook van recht- sche zijde een kracht ontwikkeld, die buitengewoon is. Dit blijkt het dui delijkst uit de stemmencijfers bij de periodieke Juni-verkiezingen behaald, toen het zittend rechtsche lid, de heer lloogendijk, bij eerste stemming her kozen werd met 5384 stemmen. De vrijzinnigen hebben zich bij deze verkiezing niet onbetuigd gela ten. Bedroeg het gemiddelde stemmen cijfer op óe vrijzinnige candidaten van Juni jl. 3807, bij de stemming op 5 Nov. wist Mr. van Doorn reeds 4100 stemmen op zich te vereenigen en gisteren is dit aantal gestegen tot 4377, terwijl het aantal uitgebrachte stemmen van gisteren slechts 510 hooger is dan op 5 Nov. j.l. Wat deze nederlaag voor de vrij zinnigen, die wij ten zeerste betreu ren, aantoont, is, dat nog niet over al bestaat die goedo organisatie die noodzakelijk is om de vrijzinnige kie zers allen te overtuigen dat het hun plicht is van hun politieke overtui ging door hun stembiljet te doen blijken. Er zijn helaas nog meerdere gemeenten waar die organisatie nog wel wat te wenschen overlaat, waar bij een nauwkeurige regeling meer vrijzinnige stemmen hadden kunnen worden uitgebracht. De nederlaag is te meer teleurstellend, wijl ze niet had behoeven plaats te hebben. Een teeken van dezen tijd mag het worden genoemd dat het stemmencij- fer van den sodaal-democratischen candidaat alleen is teruggeloopen, terwijl dat van alle andere candidaten is gestegen. Op 13 Juni werden op den heer Dijkgraaf uitgebracht 1266 stemmen, op 5 Nov. daalde dit aan tal tot $62 en nu werd het 836, steeds Blinder dus. In Gouda alleen zijn gisteren niet minder dan 35 sociaal democraten minder naar de stembus geweest dan 5 Nov. Bij getrouwe op komst hadden zij de balans kunnen doen overslaan. De uitslag van gisteren moge vooi de vrijzinnigen een tegenvaller zijn hij is ook een prikkel tot nieuw krachtsinspanning. Geen ontmoedi ging brengt hij, integendeel, de we tenschap, dat Gouda ook als Staten- district niet rechts behoeft te zijn. doch links kan worden, zal voeren tot aanhoudende en actieve propa ganda, opdat daardoor bij een vol gende stembus het vrijzinnig stem mental nog aanmerkelijk zal wor den verhoogd. Daarom niet het hoofd gebogen onder de nederlaag van hot oogen- blik, maar rechtop vooruit, bezield door de kracht van het vrijzinnig be ginsel. Niet versagen, maar de hhnd aan den ploeg, dan biedt do toekomst geen vreeze. Boskoop. Door de Chr. Zangver eeniging „Zanglust", (Directeur dt heer C. J. Noest te Leiden) zal op Woensdag 7 Januari a.s. des avonds 7.15 uur in het Gereformeerd kerk gebouw aan de Zijde eene uitvoering worden gegeven. Aan de Christelijke school in de Nieuwstraat alhier' is benoemd! tot onderwijzer de heer B. J. Slothquder te Waddinxveen. Door heeren Gedeputeerde] Sta ten dezer provincie is ongegrond ver klaard het bezwaar vap den heer J. H. Hardijzer alhier tegen het besluit van den Raad der gemeente Boskoop, tot uitbreiding der Algemeene Be graafplaats. Naar de Dortóche Ct. meldt, heeft het comité voor een standbeeld van de gebroeders de Witt te Dordrecht van Prins Hendrik der Nederlanden een gift ontvangen. Vrijzinnig-democratisch orgaan. Het nieifwe weekblad „De Vrgzinnig- Democraat, officieel orgaan van den V.D.B., dat Zaterdag a.s. voor het eerst zal verschijnen, staat onder redactie van de heeren P. J. van Ravesteyn te Hilversum en W. O. A. Koster te 's Gravenhage, terwijl dr. D. Bos de politieke leiding op zich heeft genomen De zaak-Dillon Corneck. Reuter seint dd. uit Parijs Betreffende den Franschen planter, die ter Sumatra's Oostkust wordt aan gehouden, zegt de Echo de Paris, het te betreuren, dat de invrijheidstelling tegen storting van eene waarborgsom in Nederl. Oost-Indië niet bestaat. Het and woord van de Nederlandsche regeering -geeft geen uitlegging, hoe het mogelgk is, dat een achtenswaardig man, beschuldigd van onwettige beroo- ving van de vrgheid gedurende 19 dagen ten aanzien van een oproerigen koelie, zelfs sedert 3 October kan wor den gevangen gehouden, zonder voor het gerecht te zijn verschenen. Zulks nog wel, niettegenstaande een Fran- sche consulaire autoriteit twee maan den geleden verklaarde, dat de be klaagde zich niet door de vlucht aan de berechting zijnev«zaak zou trachten te onttrekken, indien^ij voorwaardelijk op vrije voeten zou worden gesteld, en niettegenstaande herhaalde tus- schenkomst van het Fransche gezant schap te 's Gravenhage, De Fransche openbate meening, die zich nu met deze zaak heeft bemoeid, zal daaraan hare aahdaebt blijven schenken. Het dansen in vroeger tijden. Naar aanleiding van de vele moderne dansen die tegenwoordig worden inge voerd of die men althans tracht in te voeren, heeft een Duitsch journalist in zijn blad een en ander vertelt over het dansen in vroeger tgden. Maar deze Duischer houdt eerst een kleine be schouwing over de moderne dansen en drukt er zijn vreugde over uit, dat de Duitschers beslist hebben geweigerd de tango te aanvaarden als een dans die populair verdiend te worden. Hij acht deze dans niet erg zedelijk en merkt op, dat zij toch nooit populair had kunnen worden, omdat ze te moeilijk is om door een gewoon mensch spoedig te worden geleerd, zoodat ze bij bals toch altijd door een óf slechts zeer weinig paren zou kunnen worden gedanst Intusschen heeft de Duitsche collega er niets tegen. De Duitscher vertelt verder van een dans, de „hoppaldei" genaamd, een dans, die gesprongen werd. In de be schrijving leest men, dat bg de deerns die haar dansten de rokken hoog opwaaiden en dat ze met de hoofden tegen elkaar stieten, In den regel werd gedanst onder de dorpslinde *en op de muziek van een vedel of een doedelzak, soms ook op eigen gezang. Het schijnt, dat in de Middeleeuwen een deel van de bevolking voortdurend igegrepen werd door een religieuse danswoede, die het karakter van een volksziekte overnam. Er wordt daarover gesproken in de jaren 1021, 1278, 1375 en 1478. Daar wordt uit die jaren vertelt, dat dui zenden dansten in religieuse waanzin, zoodat hen "het schuim op den mond kwam, dat zich krampen voordeden en het onderlijf vreeselgk opzwol. De menschen die zoo dansten vertel den, dat ze gedurenden den dans he- melsche visioenen hadden. De Kerk deed alle moeiten die dansen tegen te faan onder andere op de dagen St. ohannes en St. Vitus, als wanneer-ze speciaal uitgevoerd werden. De tegen woordige benaming van de epilepti sche ziekte St. Vitusdans is nog-van dien tijd afkomstig. De besturep van gemeenten en ste den. dié trouwens ook sterk onder den invloed van geestelijkheid stonden, gingen het dansen ook tegen en maak ten op vele plaatsen bepalingen tegen dit vermaak. De raad van de stad Neurenberg verbood in de zestiende eeuw, dat geen vrouw of jonkvrouw bij een bruiloft en bg andere gelegenheden, bü het dansen wild mocht ronddraaien, allerlei buigingen maken en zonder rok (alleen) in pantalon en jak mocht dansen. Een goede vangst. Zaterdagavond kwam der politie van het bureau Stadhouderskade te Am sterdam ter oore, dat de beruchte De Boer, over wiens ontsnapping wij indertgd reeds een en ander meedeel den, waarschijnlijk onderdak had be komen bij een zekere V., wonende Cornells AntonisZstraat. Zondagmor gen vroeg begaven een inspecteur, be nevens eenige rechercheurs, zich naar het bewuste bovenhuis. De woning werd doorzocht, maar de geweldenaar en rijwieldief werd niet gevonden. Wel vonden de politiemannen een drietal fietsen, die, zooals terstond bleek, Zaterdagavond gestolen waren. V. werd gevankelijk naar het bu reau Stadhouderskade overgebracht, terwijl de fietsen later op den dag ge haald werden. Na eenig speuren kwam de politie er -achter, dat V. dikwijls zaken deed met een zekeren H., een rgwielhandelaar in de Albert Cuyp- staat. Dientengevolge deed de politie eveneens een inval bij H. Het resul taat was dat hier een 30- h 40-tal fietsen in beslag werden genomen, De politie spoorde hierna een aantal personen op, die in den laatsten tgd aangiften hadden gedaan. Door deze personen werd een 14-tal karretjes herkend. De fietsen werden op een kar geladen en naar het bureau ge bracht, waarvan de benedenverdieping thans veel weg heeft van een herstel plaats. Ook H. werd, als verdacht van he ling achter slot en grendel gezet. Een aantal fietsen kondon onmogelijk her kend worden, daar op deze de oude methode der helers werd toegepast namelgk het verwisselen en het aan zetten van verschillende onderdeelen; het opnieuw lakken, enz. De politie zoekt thanB ijverig naar de dieven. (Tel.) Ons Premieblad Pak me mee No. 40 boyat o.a.1914 Gelukkig Nieuwjaar, Winterlandschap in de Omstreken van Haarlem, Twee foto's nit het rijk der Paddestoelen, Het Torpedo-rgwiel, uit gevonden door een jong Fransch In genieur Etienne Bunau-Varilla, Een Philatelistische zeldzaamheid, De nieu we Effectenbeurs te Amsterdam, Vijf aardige kiekjes uit het Rijk dor Vogels, Een bezoek aan de Rotterdamsche Diergaarde, Jhr. Mr. J. F. Schuurbeque Boeye, aftredende Presidentder Arrond. Rechtbank te Den Haag, Mr. G. Keiler, nièuwbenoemd hoofdredacteur van het tijdschrift „Eigen Haard", Foto van het beroemde Capet-kwartet, Beöedi- g'ng van een aantal Officieren te Don aag, Het spoorwegongeluk bij Hoog halen, Mr. Jacobus Cort van der Lin den en Johan Pieter Punt, omgekomen bij het spoorwegongeluk, Opvoering te Zutfen v. d. kinderoper. „Fortuna", Het Kindernummer „Ons Prinsesje". MARKTBERICHTEN. Gouda, 31 Dec. 1913. GRANENOok heden was door den verzetten marktdag weinig bezoek en daardoor weinig aanvoer en handel. De gewone noteering blijft om die reden dus ook heden achterwege. Veemarkt. Melkvee weinig aanvoer Handel gedrukt, prjjzen iets minder. Vette varkens, redel. aanvoer, handel vrijwel, 23 4 af»»/z ct. per half K.G. Biggen voor Engeland, goede aanvoer, handel vrijwel 25 4 26 ct. per half K.G. Magere Biggen, goede aanvoer, handel Uauw 1.40 4/1.65 per week. Vette Schapen, geen aanvoer. Handel 4 Lammeren, goede aanvoer. Handel vrijwel ao.a 26—. Nuchtere Kalveren, red. aanvoer, han del vlug, 13.— 4 18.—. Graskalveren, geen aanvoer, handel vlug, a Fokkalveren 184 32.— Kaas, aangevoerd 12 partijen, handel zeer vlug. ie kwal. 3 .50 4 37.—. 3de kwal 33--, 1 35— Zwaardere i |M> Noordhollandsche atjp^_ Boter weinig aanvoer. Handiel Goeboter 1.60 4 Weiboter 1.50 4 1.55. I' V, Vliegen Doodelük geval. Uit Johannisthal wordt gemeld Even voor 4 uur viel deyliegenier Remus van de eerste compagnie van het vliegeniersbataljon in Döberitz, met een Ago-tweedekker, tengevolge van een breuk in don vleugel. Hij be vond zich op 500 1000 M. hoogte bij Johannisthal. De val werd gestuit, doordat het toestel op de boomen te recht kwam. Evenwel werd Remus toch zwaar gewond naar het Beken huis te Britz vervoerd. Een heden ontvangen telegram meldt De vliegenier Remus is 's avonds om elf uur gestorvenzonder het bewust zijn te hebben herkregen. De dood was het gevolg van ernstige schedelbreuk. De ondergeteekende bericht dat de zaak tot heden gedreven door den Heer H. J. NEDERHORST, urchiteot en aannemer van publieke werken, te Gouda, behoudens Koninklijke be williging, te rekenen van af 1 Januari 1914, wordt omgezet in eene Na&m- looze Vennootschap, genaamd: Als directeuren zullen optreden de Heer H. J. NEDERHORST voornoemd, en de Heer P. BOKHOVEN te Gouda. De vennootschap zal te Gouda ge vestigd zgn.. R. W. H. PITLO, Notaris. PRO DEO. Bij vonnis van de Arrondissements- Rechtbank te Rotterdam dd. 16 Sep tember 1913 is het huwelijk tusschen HENDRINA ADRIANA QUINT, zonder beroep wonende te Gouda en 00RNELI3 BEZEMER, caféhouder wonendo te Gonda, verklaard door echtscheiding ontbondenmet alle gevolgen bij do Wet bepaald. De Procureur van de Verzoekster: Mr. M. M. SCHIM VAN DER LOEFF. PRO DEO. Bij vonnis van de Arrondissements- Rechtbank to Rotterdam dd. 22 Sep tember 1913 is het huwelijk tusschen ADRIANUS KUIJF, werkman wo nende te Gouda, en GERRIGJE BLOOS, zonder beroep wonende te Venlo, verklaard door echtscheiding ontbonden, met alle govolgon bij de wet bepaald. De Prooureur van don Verzoeker: Mr. M. M. SCHIM VAN DER LOEFF. Do Notaris Haastrecht zal in het openbaar ver- koopen, bij inzet, verhoogingen afslag, on Woensdagen 14 en 21 JANUARI 1914, telkens des voormiddags elf uren, en wel op 14 Januari in het Koffiehuis van den heer Goudriaan en op 21 Januari in het Koffiehuis van mej. de wed. Blanken aldaar: Een goed onderhouden, gunstig ge- no. 58, met schuren, hooiberg, verdere betimmering, erf, boomgaard, enz. benevens een arbeiderswoning on eenige perceelen uitmuntend te zamen groot alles staande en liggende in de Oost- zijde polder te Verhuurd, de gebouwen enz. tot Mei 1918, de landerijen tot November 1917 voor f 1560.per jaar. De huur komt van 1 Mei 1914 ten voordeele van den Kooper. Betaling der kooppenningen 1 Mei 1914. Perceelsgewijze omschreven in veli ingbookjes, welke vanaf 1 Januari verkrggbaar zijn ten kantore van den Notaris, die tevenB nadere inlichtingen geeft.

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2