No. 12365 Donderdag 1 Januari 1014. 52e Jaargang^ £Ti@"u."ws- ©3^- ^-.d.'vex'tean.'tie'Tolstd. voor G-o"u_cLsl em. Oaro-stxelcexx- Verschijnt dagelijks - behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. KENNISGEVING. KENNISGEVING. dCet dlieuwe daar. FEUMLLETOM Seiten/ioaóer. I© loanezilaxxd.. "U it d.e Pers uOliDSCHE ÖHJRMT. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal f 1.25 Idem franco per post„f.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad 1*50 Idem franco per postw 190 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Markt 31, by oijze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer. V f 0.55 Elke regel meer 0.10 13ij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit betaling elke regel meer 6 ets. Reclames f 025 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. "BURGEMEESTER en WETHOU- DERS van GOUDA brengen ter open- fatre kennis dat afschrift van het pro lis-verbaal betreffende de stemming ter verkiezing van een lid van dn' Staten der Provincie Zuid-Holland is aangeplakt, alsmede dat gelijk afschrift op de Secretarie der Gemeente voor een ieder ter ipzage is neiergelegd, alwaar daarvan inzage kap worden genomen op ieder en werkdag van des voormiddags 10 tot des namiddags 1 uur- .u GOUDA, 31 t)ecember 1013. Burgemeester en Weth. voornoemd, R. t. MARTENS. De Secretaris, J. v. HEUSDE. De BURGEMEESTER van GOUDA brengl bij deze ter kennis van de belang- hebBenden, dat door den Hefer Directeur óy Directe Belastingen enz. te Utrecht op «ren agn December 1913 executoir zijn ver klaard1 Kohieren Nos. 5 en 6 der Bedrijfsbelasting, belastingjaar 1913/14. Dat voormeld Kohier ter invordering ia gesteld in handen van den Heer Ontvan ger, dat ieder, die daarop voorkomt, ver plicht is zijnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen en dat heden in gaat de termijn van zes weken binnen welke de reclames behooren te worden ingediend £ouda, den 3m Deeember 1913. De Burgemeester voornoemd, R. h. MARTENS. Met dagen van donkerte en winter getij is het oude jaar gevloden en heeft het nieuwe zijn intree gedaan. Het weten van het verledene van den jaar kring heeft thans weder plaats gemaakt voor vraag naar het onbekende, naar de toekomst. "Wat 1914 geven zal, het is in het duister verborgen. Veel is er, dat in het afgeloopen jaar is voorbereid, vele plannen zijn er gemaakt, welke in het nieuwe jaar tot uitvoering zullen ko men, maar de resultaten daarvan, wij kennen ze niet én wij vermogen ook niet door te dringen in datgene wat wellicht te gebeuren staat. In de eerste maand van het nieuwe jaar staan gemeenteraadsverkiezingen Vrij bewerkt door AMO. 8) De burggraaf werd zeer bleek en kampte een oogëhblik met zichzelf, eer hij antwoordde: „De graaf was mijn gast en ook tot voor korten tijd fiog hier. Toen wij uwe nadering ge waar werden, is hij gevlucht." „Ha, werkelijk? En gij weet niet waar hij zich verborgen houdt?" „Neen!" „Gij liegt, burger Etienne! Waar hebt gij den graaf verborgen?'" „Gij hebt mijn antwoord, burger kapitein. Zoo ge mij niet gelhoft, laat dan het geheelo kasteel doorzoe ken!" „Gij wilt het, burger? Goed!" Nadet zette zijn hoed op zijn rech teroor en verliet met dreigende stap pen het vertrek. Madeleine sprong haastig op en zij wierp zich aan de voeten van haar vader. Zij zei niets, maar haar tra nen vloeiden onophoudelijk en met brandende lippen kuste zij dankbaar de hand van den grijzen edelman. „Wees bedaard, mijn kind," ver maande de burggraaf haar. „Wanneer zij hem nu tooh vinden, Koor de deur, waarvan wij reeds mel ding maakten. Een belangrijk besluit werd geno men door den Raad, waardoor het mogelijk is geworden dat Gouda in betrekkelijk korten tijd" in het bezit «al komen van een zoo uiterst nuttige inrichting als een volks- en schoolbad. Zekerheid bestaat thans reeds dat in enkele jaren zal verrijzen een njy Rijks Hoogere Burgerschool, geheel ingericht naar de eischen|van dezen tijd, welke bevorderlijk ztol zijn aan de ontwikkeling van het jonfee geslacht waaraan in het maatschappelijk leven steeds hoogér eischen wordVgesteld. De stichting van deze nieuwir onder wijsinrichting ter plaatse, waar zo zal komen, opent een verschiet voor de meerdere ontwikkeling der Gemeente, daar de bouw daarvan, reeds opge nomen in het uitbreidingsplan der ge meente, oen drang zal brejsgen tot bespoediging van een stratenaanleg, die een nieuw stadsgedeelte met het oude op een' zeer praotische wijze zal verbinden. De spoorweg Gouda - Schoonhoven, die zijn voleindiging nadert, zal in 1914, zoo men wil althans, geopend worden voor het verkeer. Dar. zal er een contact worden verkregen met gemeenten, die tot heden op uiterst primitieve communicatiemiddelen zijn aangewezen en dit contact zal onge twijfeld ten goede komen aan deze geheele streek, omdat door de aan sluiting aan het spoorwegnet de han del zekerlijk zal worden bevorderd. De bloeiende land- en tuinbouw streek van Stolwijk en omgeving zal niet het minst daarmede worden ge baat. Zeer toe te juichen is het daarom dat de afdeehng der Hollandsche Maat schappij van Landbouw thans reeds plannen heeft vastgesteld om daar een tentoonstelling te organiseeren, opdat de producten van deze streek in breedefi kring bekend zullen worden. Grooten invloed kan worden uitge oefend op wat het nieuwe jaar zal geven, indien de blik vooruit wordt Naast kennis van zaken is bedacht zame vooruitvarendheid noodig. Dan kan er komen geleidelijke vooruitgang, groei, vermeerdering van welvaart. Op den eersten dag des jaars brengen wij onzen lezers e beste wenschen daarvoor. vader?" „Stil, stil, men komt!" De officier kwain met een aantal soldaten terug,die terstond met veel gedruisch alle hoeken der kamer on derzochten. Daarbij riepen zij eljcaar ruwe scherts toe. De burggraaf zat met de hand on der het hoofd- en staarde somber op den grond. Het slot zijner voorvade ren, waarin ieder meubel zijn ge schiedenis had, en van de vreugde en smart der familie de Leuronsac zouden kunnen verhalen, dat slot nu werd door ruwe sol datenbenden ont wijd. Voor de beeltenis zijner moeder en zijner vroeg' gestorven gemalin maakten de eenigszins beschimken lieden opmerkingen die hem onwille keurig de vuist deden ballen en waartegen hij machteloos was. „Hier is hij niet," wendde Nadet zich thans tot zijn lieden. Verspreidt u door het slot, alles moet doorzocht worden, elk hoekje, elk meubel, al lee. Waar sloten en deuren niet ge opend worden, daar doe je ze zelf met geweld open, maar... breng mij den graaf hier. Voorwaarts!" Onder luid gejoel sneldeh de man schappen voort. Zij zagen in de woorden warl hun aanvoerder een be vel tot plundering. Deze „aristocra ten-executie", zooals men zulke toch ten noemde, waren bij de troepen ten zeerste geliefd. Bij weinig gevaar le verden zjj gewoonlijk rijken buit op, Het afscheid van den Burgemeester van Zaandam. Maandag was het de laatste raads vergadering, die door jhr. mr. C. A. Elias, wien met ingang van 1 Jan. e.k. op zijn verzoek eervol ontslag burgemeester is verleend, gepresi- ierd werd. >it was voor de leden aanleiding om zeer waardeerende bewoordingen afsdheid te nemen van hun voor zit!/ 'e heer Donia (S. D. A. P.) voerde oudste wethouder het eerst het oord, en herinnerde er aan, dat het besluit van den burgemeester om af te treden een overrompeling was ge weest en dat, hoewel in het college van B. en W. de verstandhouding niets te wenschen liet, pogingen om hem van zijn besluit te doen terug komen vruchteloos bleven.-Vele groote werken die tot bevordering van den bloei der gemeente waren ondernomen, doch die anderzijds tot strijd aanleiding gaven, kwamen tot stand. Onder die omstandigheden was de leiding niet altyd even gemakkelijk doch spr. brengt den burgemeester hulde en dank voor zijn grooten arbeid in het belang der gemeente en spreekt den wensch uit, dat het hem in zijn verdere leven wel moge gaan. De heer Baas (A.-R.) sluit zich hierbij aan en huldigt de groote werf kracht en zelfbeheersching van den •burgemeester. Spr. wil niet denken aan alle onaangenaamheden, die zich hebben voorgedaan, doch hoopt dat de heer Elias voldoening moge vinden in de vele belangrijke werken, *die onder zijn bestuur zijn tot stand ge komen en die tot bloei der mogen strekken. De heer Kamphuys (R.-KJ, die het langst met den burgemeester in het college van B. en B. heeft samenge werkt, prijst ondanks alle verschil van meening vde goede verstandhouding, die steeds tusschên den voorzitter en hem heeft bestaan en spreekt den wensch uit dat zijn nieuwe werkkring hem door zijn kracht en gave alle goeds moge geven, wat hij er zich van heeft gedacht. De heer Duys (S. D. A. P.) huldigt de onpartijdigheid, waardöor de voor zitter $ch ondanks alle scherpe ver schil steeds heeft doen kennen en waardoor een goede samenwerking en nadat men ze in Parijs eerst ge leerd had, bracht men ze in de Pro vincie spoedig in toepassing. Men zocht urenlang. Uren van ver twijfeling en van smart waren het voor Madeleine en haar vader, doch graaf Charles de Miraie vonden ze niet. Dat was een troost in deze ban ge oogenbiikken, vooral voor Made leine. Simon Nadet v was natuurlijk razend van woede. „Men roepe den burger Jacques Beauchène hier!" Een oogenblik later kwam deze al reeds aan. „Burger," zei Nadet tot hem, „gij hebt u borg gesteld voor graaf Chi les de Miraie, voor zijn aanwezighen op het slot!" „Ik geef mijn hoofd, als graaf d§ Miraie hier niet is." Simon Nadet keek hem doordrin gend aan. „Hij is nerg^ps te vinden. Burger Etienne zegt, dat hij reeds voor on ze aankomst het slot verlaten heeft." „Dat is niet waar, dat kan niet! riep Jacques Beauchène uit. „Dag en nacht heb ik rondom het kameel de Leuronsac geslopen als een vc^-ep de graaf de Miraie is er niet uitgeko men En daarom, burgerkapitein, ik zeg nogmaals: mijn kop als het zijne er met is." Simon Nadet dacht een oogenblik er over na, wat zou hij met dien eenvoüdigen boer doen. In Parijs zou men hem uitlachen als hij daar- steeds gewaarborgd was. De heer Prins (S. D- A. P.) spreken de namens de geheele raadsfractie legt eveneens op deze onpartijdigheid den nadruk en brengt tevens dank voor de wijze waarop de burgemeester steeds de arbeiders is ter wille geweest. Met leedwezen werd dan ook dezerzijds van de ontslagaanvrage kennis genomen. Ten slotte vertolkte \|j&hepr Brink man (Vrijz.-Dem.) de /gMgèlens der vrijzinnigen. Spr. zeidd bewon derd te hebben de grbote werkkracht en werklust en bovenal de zelfbeheer sching Van den voorzitter van den Raad, waaraan het te danken is, dat geen gebeurtenissen van onaange- namen aard voorvielen. Ook deze spr. sluit zich aan bij de wenschen der vorige sprekers omtrent de particuliere belangpn van den burgemeester in de toekopast. De burgemeester dankte daarop, vol gens het Hbld., allen hartelijk voor hun waardeerende woorden, die voor hêm het bewijs zijn, dat hij geslaagd iSKin hetgeen hij zich steeds voor oc^en heeft gesteld onpartijdig te iijn zonder aanzien des persoons. In net bijzonder waren hem aangenaam de waardeerende woorden van de drie oudste leden van den Raad. Het is een feit, dab het burgemees terschap van eene eenigBzins groote gemeente geen aangename taak is. Wil de burgemeester zijn plicht doen, dan moet hij zich veeltijds afzijdig houden, doch daardoor laadt hij den schijn op zich, niet ontvankelijk te zijn voor vriendschap. Zij die hem nader kennen weten echter wel beter. Spreker hoopt, dat het de gemeente en ook den Raadsleden wel zal gaan. Gezien den tegenwoordigen toestand raadde spr. aan behandel het kindje met zachtheid. De gemeente is op 't oogenblik een patiënte, lijdend aan een financieele koorts,, wel niet levensge vaarlijk, doch toch zoo, dat bezoekers, doctoren en verzorgers alle reserves hebben in acht te nemen. Spr. verwactyj; echter dat die middelen zullen worden aangewend, die noodig zijn en dat daardoor do gemeente aan alle eischen, die het moderne leven vorderen, het hoofd zal bieden. Van de ambtenaren had de scheiden de burgemeester te voren afscheid ge nomen. Namens de ambtenaren werk zaam ten gemeentehuize werd daarbij door den hoofdcommies, den heer G. Hojjgschagen, het woord gevoerd, ter- mee terugkwam. Doch deze uiting van Jacques Beauchène stemde hem toch tot nadenken. „Burger Etienne," zei hij eindelijk tot den burggraaf, „hoor eens goed, wat ik u thans ga zeggen, liet ge recht te Parijs verlangt een kop. Of gij levert mij dén graaf de Miraie uit, of ik houd mij aan u." De burggraaf sprong ontzet op, en staarde den officier aan. Hij kon blijkbaar van schrik geen woord uitbrengen. Dus hadden zijn vrienden dan toch gelijk gehad met hun waar- ichuwingen. Bestond er dus in het "schóone Frankrijk thans geen gerech tigheid meer? Was hij opk vogelvrij, de prooi van een ieder? „Kies!" riep Nadet hem toe. ..De zijne of de uwe." Madeleine viel met een luiden en angstvollen kreet haar vader om den hals, en deze omhelsde snikkend zijn kind en kuste haar op het voorhoofd. Thans was het oogenblik daar, dat hij den moeilijken keuze moest doen tusschên leven en dood. De burggraaf waggelde als gebroken eenige schre den in de richting van do verbor gen deur, Madeleine volgde hem in koortsachtige spanning. „Nu? burger Etienne?" riep Nadet weer. „Hoe zit het, kies dan! Wij kunnen niet eeuwig wachten." De burggTaaf riöhtte zich, bij den muur gekomen plotseling om, en zei: „Ik heb gekozen, burgerkapi- wijl tevens een blijvend souvenir werd aangeboden. De heer P. Kraan, gemeente-secre taris, vertolkte de gevoelens van de vereeniging van hoofdambtenaren. Ook hierbij ging hei aanbieden van een aandenken gepaard, terwijl hetzelfde geschiedde door de ambtenaren bg de gemeente-bedrijven^ok maakten vele corporaties, o.m. dèTvamer van Koop handel en de Commissie van toezicht op het Middelbaar en Lager Onderwijs, van de gelegenheid gebruik om van den burgemeester afscheid tó nemen. De burgemeester dankte allen voor hun waardeering en zeide de geschen ken gaarne te aanvaarden. Openbaar onderzoek. Het Hbld. schrijft De schrikkelijke spoorwegramp bij Beilen die juist vóór de Kersttijd, rouw en jammer bracht in zooveel huisgezinnen, heeft by velen weer de vragen doen rijzen, die men na elk groot onheil hoortHoe is het ge beurd Wie is hier Bchuldig Had dit niet voorkomen kunnen worden En talrijke vooronderstellingen worden geopperd vooronderstellingen van ondeskundigen, van menschen, die geen behoorlijk onderzzoek hebben kunnen instellen, meeningen, die meest slechts een zeer geringe of zelfs geen waarde hebben. Doch ieder weet heteen onder zoek wordt ingesteld. Een onderzoek al dadelijk door den officier van jus titie welk onderzoek echter slechts gevolg heeft, indien op eenig persoon een ernstig vermoeden van schuld komt te rusten. In dit bijzondere ge val lijkt het onwaarschijnlijk, dat dit zal geschieden. Ten tweede, een onderzoek door den Raad van Toezicht op de spoorwegen, welke Raad volgens de spoorwegwet gehouden is algemeen toezicht op den dienst te houden. En dan natuurlijk eén onderzoek door de spoorwegmaat schappij zelve. Het publiek wenscht echter zekerheid te verkrijgen, dat alles gedaan wordt wat mogelijk on redelijk is om de veiligheid op de spoorwe gen te verzekeren, En het publiek heeft recht daarop. Nu meenen Mtöj. dat het publiek dan ook zoo spoedig het mogelijk is, behoort te weten wat het resultaat van zulk een onder- tein." „En? weiken kop zal ik bobben?" „Dezen!" En de burggraaf wees op zijn eigen hoofd. Simon N/wlet «tampte woedend op den grond en bulderde: „Weinu, go wilt bet zelf, ge zult uw zin heb ben, burger5! Bindt hem, mannen!" „Vader! vader!" schreide Made leine. „Wat moet er dan van mij worden, ale gij weggaat?" „Wees kalm," troostte de burg graaf haar zacht. „Men zal mij geen leed doen. En als dat wel zoo is, wat komt dat er dan ook eigenlijk op aan! Ik geef mijn grijs hoofd, dat zich reeds naar het graf buigt, voor een jong, bruin gelokt. Vlucht met hem naar Turijn on leef daar gelukkiger dat gij hier kunt doen." De soldaten naderden daarop en bonden hem de handen op den rug. Nu wierp Madeleine, nu zij de afschuwelijke werkelijkheid voor zich zag, zich aan de voeten van den of ficier. r „Wees barmhartig, burger," riep zij uit, „schenk hein erbarming, ter wille van zijn ouderdom en om mij. Laat hem vrij, en neem dan liever mij in zijn plaats." Simon Nadet lachte luid. (Wordt vervolgd)

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 1