Ingezonden Mededeelingen. Suiker- of Eiwitziekte Ziekte der Urinewegen Binnen land. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Laatste Berichten. burgerlijke stand. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant giemeester om assistentie verzocht. Vervolgens gaf von Keuter eeu uit voerige schildering van hetgeen er gebeurd was, waarbij hijuitdrukkelijk verklaarde, dat er niets verborgen gehouden of verdonkeremaan was. i)eu 8en November had hij een eer sten luitenant naar het politie-bureau gezonden, met het verzoek om te zorgen, dat er geen uitspattingen van het volk voorkwamen en dat de of ficieren beschermd werden. Er was echter maar één man aanwezig ge weest. Den 9n November ontving een majoor van een gendarme ten ant woord: „wij willen niet ingrijpen, omdat wij daartoe geen order hebben". Von Keuter deelde vervolgens mede, dat hij den lOn November een aan tal briefkaarten kreeg met beleedfgen- de en gemeene omschriften. Hij Kad opgemerkt, dat ,de poet-autoriteiten merkwaardig genoeg die briefkaarten waarop de houding en het optreden der officieren werd goedgekeurd en geprezen, achterhielden, terwijl zij de beleedigende kaarten wèl bestelden. Om één uur Werd het verhoor, na dat nog de districts-directeur als eer ste getuige was gehoord, tot vier uur verdaagd. Wat de aanklacht tegen luitenant Schadt van mishandeling betreft, wordt door een der Zabernsche inge zetenen beweerd, dat hij in den be- wusfcen nacht van luitenant Schadt een slag op de kaak ontving, waar bij hem een tand werd uitgeslagen. De huisvredebreuk heeft betrekking op de bekende gebeurtenjs, waarbi, de lui tenant., met zijn soldaten de wo ning van den kastenmaker L§vy is binnengedrongen, dien gevolgd heeft tot op de tweede verdieping, waar Levy, uit vrees dat de soldaten met hun bajonetten zijn oude moeder let sel zouden toebrengen, te voorschijn was gekomen. In verband met deze aanklacht tegen luitenant Schadt rijst de vraag waarom ook niet te£©iv> de onderofficieren en soldaten die aan do arrestaties en vervolgingen deel namen, oen aanklacht is ingediend. Als verdediger van de beide aan geklaagde officieren treedt de rechts geleerde dr. Grossart uit Schiltigheim öp. Een nieuw incident? Het Berl. Tageblatt publiceert onder voorbehoud het volgende bericht uit Straatsburg: Een onaangename ge beurtenis speelde zich af in het nabu rige Illkisch. Vijf, waarschijnlijk niet iHnchtere militairen, waarbij sergeanten, deden eenige meisjes, die aan het sleedjerijden waren, overlast aan. Een onderofficier zette een van haar zijl} geweer op de borstknapen werden de mutsen afgeslagen. Een voerman, die zijn slede niet wilde afstaan, werd met den sabel bedreigd. In een herberg- trok een der onderofficieren eveneens den Babel en weigerdo het lokaal te verlaten, waarop, de kastelein narir zijn geweer greep. De politie moest ten slotte tusschenbeide komen. Beloië. Huis ingestort. Een ernstig ongeluk had gisteren plaats te Watermoel. Een in aanbouw zijnd huis, dat op 't punt stond onder dak gezet te worden stortte ineen. Van de arbeiders, die in het huis werk ten, ligt er nog een onder de puin- hoopen, vier zijn gekwetst, terwijl vijf of zes andere ongedeerd bleven. Het ongeluk heeft een levendige ontroering gewekt. Mpn kent de oorzaak nog niet. De aannemer bevond zich in het gebouw toon 'dit ineen stortte. Hij werd onder de puinhoop vandaan ge haald met een schedelbreuk en ernstige inwendige kneuzingen. Hij verkeert in levensgevaar. Alle gekwetsten zijn naar hospitaal gebracht. Men gelooft, dat de bedolven werkman op slag dpodis geweest. Men zal twee dagen noodig hebben om hem te bereiken. Twee huizen, die als gevolg eveneens dreigen in te storten, zullen onmiddellijk neer gehaald worden, ten einde nieuwe ongelukken te voorkómen. Soldaten zijn aangevraagd om hierbij te helpen. Amèbika. Uit Mexico. Uit Guatemala; fotad) wordt geseind Een afdeeling.marine-Boldaten van den Engelschen kruiser Lancaster begaf zich dezer dagen aan boord van het Hollandsche stoomschip Maéowyne, komende van New Orleans, bij aan komst van dit vaartuig te Belize,-in Britsch Honduras, en weigerde senator Scuora Castillo, en-anderen Mexicaan- schen „constitutionalisten", verlof te geven om aan land te gaan. t Sloepen van de Lancaster bleven in de buurt van de Marowyne, om te beletten, dat de Mexicanen aan land zouden gaan. Het doel van deze voor zorgsmaatregelen is, te voorkomen, dat de constitntionalisten Yucatan of Chiapas over Belize binnenkomen. Een Scheepsramp Groote bezorgdheid heerscht alhier in Bcheepvaartkringen. Het "draadloos telegrafiestation der New-York Herald beert nl. een vonken-telegram ont vangen, volgens hetwelk een groot stoomschip in de nabijheid van de monding der Delaware-rivier bij Broak- water zich in zinkenden toestand be vindt. Het schip is hoogst waarschijn lijk de petroleumboot „Trinidadian" op weg van New-York naar Tajnpico. Volgens het laatste telegram zijn alle reddingbboten van het schip van boord weggeslagen. Een aantal schepen zijn thans onderweg. van welken aard ook, verschillende verliezen der beigle sexen en voor eiken leeftijd, Ziekten der Blaas, baarmoeder etc., aambeien. Snelle en volkomen genezing zonder her haling, zelfs van de meest verouderde gevallen door de nieuwe behandeling van Dr. G. Damman arts. Vraagt de verklarende brochure gratis, No. 17A aan zijn depót :J. H. I. SfïABILIÉ, Groote Markt 7, Rotterdam. (Gelieve aan te geven voor welke ziekte). 16 Ziekenfondsen en Geneeiheeres. De strijd tusschen de geneesheeren en het ziekenfonds te Deventer is een nieuw stadium ingetreden. Donderdagavond werd een buiten gewone algemeene ledenvergadering gehouden, ten einde te voorzien in de vacature van commissaris van het fonds, ontstaan door het bedanken van deh heer G. Alberts. Door commissarissen was, volgens ide Tek, overeenkomstig art. 28 van ffet reglement bij het bestuur een voor dracht ingediend, bestaande uit de heeren H. W. Bunschoten, wethouder, en W. de Visser, directeur der Burger avondschool. Doch ook door twintig leden was een aanbeveling ingezonden, bestaande uit de heeren dr. H. Cornelissen en dr. A. K. Offerhaus, geneesheeren. De voorzitter, de heer E. Nagel, was van oordeel, dat deze aanbeveling voor kennisgeving behoorde te worden aan genomen. Dr. H. G. Goossen bestreed hierin den voorzitter op,grond van een inge wonnen rechtskundig advies. Na een scherp debat deelde de voor zitter mede,, de stemmen, uitgebracht op andere personen, dan die op de voordracht van commissarissen voor komen, van onwaarde te zullen ver klaren. Daarop noodigde dr. Goossen, de heeren uit, om in blanco te stemmen. lDe uitslag der stemming was, "dat uitgebracht zijn 28 stemmen, waarvan 12 in blanco, 11 op den heer H. W. Bunschoten, 1 op den heer W. de Visser 4 van onwaarde (uitgebracht op dr. A. Cornelissen). De voorzitter verklaarde nu jjen heer Bunschoten gekozen. Op protest uit de vergadering zeide de' voorzitter, dat de hh die hier niet mede accoord gaan, een civiele actie tegen het bestuur moeten beginnen. Dit zou het bestuur zelfs zeer aange naam zgn. Na verdere opmerkingen werd de vergadering onder eenige opschudding geslotep. De portefeuiile-quaestie en de S. D. A. P. „Het Volk" meldt, dat m de Zater dag jl. gehouden vergadering van het Partijbestuur der S. D. A. P. besloten werd tot instelling van een commissie ter voorbereiding van de behandeling der Portefeuillequaestie op het a.s. ver kiezingscongres. Tot leden der commissie werden benoemd de heeren Duys, Dijkgraaf, Van der Goes, mt. Mendels, Oudegeest, De Roode, Van den Tempel, mr. Troel stra, Schaper, Vliegen en Wibaut. Geen Burgemeester? Naar de Tijd verneemt, zal de heer K. ter Laan, geen burgemeester van Zaandam worden. De oorzaak hiervan moet hierin gelegen zijn, dat de heer commissaris van de Koningin in Noord- Holland, mr. van Leeuwen, onover komelijk bezwaar had tegen het pro pagandistisch karakter van dezen solli citant. Gevraagd of hij na eventueele benoeming dit karakter zou afleggen, heeft de heer Ter Laan zich volle vrij heid gereserveerd, weshalve de heer commissaris hem niet kon aanbevelen. Niet geheel in overeenstemming hiermede schijnt het volgende bericht, dat we gisterenavond in de Telegraaf aantroffen „Naar wij vernemen, zal in de Staats courant zeer spoedig de benoeming verschijnen van den heer K. Ter Laan, lid van de Tweede Kamer, tot burge meester van Zjaandam." De geïnterneerden. Het Haagsche Correspondentiebu reau meldt: Naar aanleiding der berichten om trent het bemiddelend optreden van mr. P. J. Troelstra in zake de Indi-I sche Partij heeft deze verklaard, dat hij uit het onderhoud met de geïnter neerden reeds vóór de begrootings- debatten den indruk had ontvangen, dat hun opvattingen omtrent de ver der te vólgen tactiek zoodanig waren, dat er-voor de Regeering geen grond kon zijn het interneeringsbesluit te handhaven. Deze meeging Werd be vestigd door de overeenstemming die in een conferentie der sociaal-demo cratische Kamerfractie met de geïn terneerden omtrent de noodzakelijke grondslagen en tactiek eener levens vatbare Indischp beweging werd ver kregen. Begrijpende dat de Indische Regeering van de Kamer geen votum zou krijgen ter afkeuring van het gevallen besluit "maar dat door mede- deeling van Jiet werkelijke standpunt der geïnterneerden zooals dit na bo venbedoeld overleg was vastgesteld, de Regeering het niet zou kunnen handhaven, heeft mr. Troelstra, reeds vóór dat de Minister in de Kamer had gesproken, dezen een verklaring voorgelezen door de geïnterneerden onderteekend, waarin die grondslagen en tactiek waren opgenomen. Deze verklaring is daarna dooe-de geïnterneerden aan den Minister toe gezonden, tegelijk - met een verzoek om audiëntie na de rede van den Minister. Mr. Troelstra verklaarde voorts nog, dat hem in deze zaak aangenaam Jiad getroffen, eenerzijds da houding van de geïnterneerden die geen stap wenschten te doen waardoor op hun eigen overtuiging en waardigheid in breuk werd gemaakt en anderzijds die van den Minister, die van hen geen engelen zoodanigen stap heeft geëischt. Pést bp Java. Bij het Departement van Koloniën is ontvangen het volgende telegram van den Gotiveeneur-Generaal ^ran Ned.-Indië, dd. 3 dezer, betreffende pestgevellen pp Java gedurende jhet 14-daagsch tijdvak van 17 t/m. '30 December jl, Afdeeling Malang 321 nieuwe pest- gevallen, 305 dooden. Kediri 17 nieuwe gevallen, 16 dooden. Madioen 26 nieuwe gevallen, 22 dooden. Toeloengagoeng 5 en Soerabaja 13 doodelijke gevallen. Paree 73 nieuwe gevallen, 63 doodem Magetan 7 nieuwe gevallen6 dooden. Berbek 7 nieuwe gevallen, 5 dooden. Bangil 2 nieuwe gevallen, 1 doode. Grisee X geval. In ,de vorige periodeMadioen no'g 2 doodelijke gevallen en Ngawi nog 1.J Brand te ZwoIIq» Zondagavond is brand ontstaan in de Ijzergieterij Sallancjja te Zwolle. De brand werd te ongeveer vijf uur bemerkt en is ontstaan in de magazij nen boven de kantoren. De oorzaak is onbekend. De directeur der fabriek wist de boeken en de meeste model len te redden, Kantoor en magazijnen brandden uit. De fabriek werd behou den. Tot diep in den avond moest het blusschingswerk Wordon voortgezet. De fabriek, - waar ongeveer 100 man in dienst is, werkt door. (N. Crt.) Het spoorwegongeluk te Hooghalen. Men meldtT aan het Vad. uit Gro ningen: Naar wij van bevoegde zijde verne men, is het nu wel zoo goed als zeker, dat te zijner tijd (en dat zal wel niet te lang meer duren) door de betrek kelijke autoriteiten het officieel rapport omtrent de oorzaak van het spoor wegongeluk nabij Beilen in zijn geheel zal worden gepubliceerd. Wij hebben weder een onderhoud gehad met de spoorwegautoriteit, die ons mededeelde, dat inderdaad een misverstand in het spel is, voor zoo ver de benummering van den veron gelukten wagen betreft. De wagen was van 1887. Evenwel was hij nog onlangs door de hoofdinspectie nage zien en kon hg gerust een goeden wagen worden genoemd. Onze zegsman, in het midden la tende wat de eigenlijke hoofdoorzaak van het ongeluk is, wees ons er echter op, dat men er niet te veel waarde aan de bewering moet hechten, als zou in den wagen zelf de oorzaak liggen. Evenwel mocht hij niet verder* gaan dan deze bewering naar voren te brengen. Een nieuw spoorwegongeval. Gistermiddag heeft naar de N. Crt. meldt, op de spoorlijn Apeldoorn Deventer, op korten afstand van het station Apeldoorn, een treinongeval plaats gehad. Door verkeerden wissel stand reed de locaaltrein van 1 uur 40 van Apeldoorn naar Deventer, ter plaatse waar de Zutphensche lijn van de lijn naar Deventer scheidt, op eerst genoemde lijn. De machinist remde even voorbij den wissel zoo hard, dat de machine derail leerde en dwars over de baan kwam te staan, gedeeltelijk op het opgaand Deventer-spoor, gedeeltelijk op de Zut phensche lgn. Toen de locaaltrein de Zutphensche lgn opreed, naderde uit tegenoverge stelde richting een trein, die om 1 uur 40 uit Zutphen te Apeldoorn ftankomt. Bijtijds merkte de machinist van den Zutphenschen trein, wiens uitzicht belemmerd werd door den stoom van de gederailleerde machine, wat er ge beurd was. Hij kon den trein op een paar honderd meters tot staan brengen. De reizigers uit den locamrein gin gen terug naar het station en ver volgden met een anderen trein de reis. De reizigers van Zutphen gingen in den sneltrein uit Deventer. Aan het rollend materiaal was wei nig schade aangericht. De baan heeft veel geleden. Van de Zutphensche zijn de spoorrails gebrdken. Van het op gaand Deventer spoor zijn de rails veel beschadigd. De treinenloop naar Zutphen is ge heel gestoord. De treinen uit Zutphen reden tot de plaats van het ongeval. De treinenloop naar Deventer is ge regeld over enkel spoor. Het goede renvervoer naar Zutphen en Winters wijk vindt groote vertraging. Bij het afzenden van dit bericht was het opruimingswerk nog in vollen gang. De Amsterdamsche dames maken een druk gebruik van de telefoon. De Tel. deelt gl. mede, dat de huisvrou wen der hoofdstad op den dag vóór het Kerstfeest zooveel hadden te ver tellen aan haar leveranciers, kruidenier, poelier, bakker, slager, enz., dat dien dag alleen op de teloon-centrale Zuid aldaar 100,000 gesprekken zijn gevoerd, wat gemiddeld het abnormaal hooge aantal maakt van ruim 25 per abonné Laag sterftecijfer. Van al de honderden mannén en jongens, «lie op de -Urker vloot ver leden jaar de visscherij langs de Noord zeekust hebben uitgeoefend, of met soms zeer kleine booten en jollen in dé Zuiderzee werkzaam waren, of wel op logger "of bom ter haringvisscherij waren uitgegaan, is in 1913 niet één in zee omgekomen. Het sterftecijfer is te Urk ditmaal zeer zeer laag ge weest28 op de 2720 inwoners. Vorige jaren was het gewoonlijk 4050 per sonen per jaar. (Hbld.) f Huwelijkstrouw. In het jaar 1883 werd onder Heima een boerenknecht vermoord, terwijl zijn medearbeider, een jongen zeer ernstig werd mishandeld, met het doel hun voorgenomen inbraak in de boer derij te vergemakkelijken. Doordat de jongste knecht zich slechts bewusteloos had gehouden, had hij alles kunnen zien en daardoor waren de daders spoedig bekend en een hun ner gearresteerd. Deze werd door het Hof te Arnhem tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld. Later werd deze straf veranderd in 30 jaar gevan genis en nu dezer dagen werd hem kwijtschelding verleend van het res- teerende deel van zijn straftijd. De tweede bekl. was destijds naar Duitschland gevlucht en aldaar ter dood veroordeeld. Later werd hem in zoover gratie verleend, dat de straf werd veranderd in levenslang. De vrouw van dezen bekl. woont thans in Duitschland en nu zij verno men heeft, dat de medebeklaagde van haar man in Nederland gratie heeft verkregen, stelt zij alle pogingen in het werk om ook voor haar man gratie te krijgen, opdat zij ten minste haar laatste levensdagen nog te zamen kunnen doorbrengen. Nog de tijd, nog de gedachte aan de vreeselijke misdaad heeft dus schijn baar haar liefde kunnen dooden. Een dergelgk staaltje van huwelgks- trouw is zeer zeker zeldzaam. Vergiftiging. In zake het reeds door ons gemelde vermoedelijke vergif tigingsge val te Castricum meldt de Alkm. Crt., dat Woensdagmorgen halfzeven daar over leed, na een ongesteldheid van twee dagen, het tweejarig zoontje van den caféhouder Tromp, terwijl een broertje van zeven maanden denzelfden dag om halftwee everleed. De plotselinge dood van twee ge zonde kinderen deed natuurlijk het vermoeden ontstaan, dat men hier toet vergiftiging te doen had. Op last van de justitie hebben de doctoren J. A. Schoonhoff, gemeente geneesheer, en Taco Kuiper, genees heer aan het provinciaal krankzinni gengesticht Duin en Bosch op beide lijkjes een onderzoek ingesteld, het welk tot laat in den riacht heeft geduurd. Zaterdagochtend zgn de lgkjes be graven. De door de kinderen gebruikte mai- zenapap, alsmede een deel van de ongebruikte maizena en enkele organen zijn ter analyse naar het scheikundig laboratorium van den heer H. J. F. Wanna te Alkmaar gezonden, aan wien door de rechtbank 't chemisch onderzoek is opgedragen. Vermoed wordt, dat er in de maizena of in de pap vergiftige bestanddeelen zijn ge weest. (Vad.) Vliegen. Chevilliard in Den Haag. Nu Chevilliard Zaterdag en Zondag op Duindigt, nabg den Haag, zal vlie gen, publiceert de N. R. Crt. van dezen luchttoan eenige bijzonderheden Het toestel, waarmede Chevilliard zal vliegen, is een gewoon model twee dekker van Henri Farman-fabriek, voorzien van een 80 P.K. Gnöme- motor en wegende ongeveer 380 K.G. Maurice Chevilliard, wien de Engel schen den bijnaam van „koopman in rillingen" hebben gegeven, heeft reeds op tal van vliegvelden in verschillen de landen duizenden en tienduizenden doen samenstroomen. Roland Garros, de held van de vlucht over de Middel landschee Zee, die er ook in geslaagd is kopje te duikelen, zeide van Chevil liard in Exelsior het volgende „Voor hen, die begrepen hebben het zijn er nog zooveel niet dat er nog iets beters en iets hoogers is dan de wètenschap der lucht, n.T. de kunst der lucht, is Chevilliard zoowel een meester als een voorlooper. EVenals men met ingetogenheid luistert naar het vioolspel van Kubelik of het piano spel van Paderewski, moet men met eerbied een vlucht van Chevilliard bewonderen. Vdn Chevilliard mag mendus niet als van een acro baat spreken, dat ware een beleedi- ging. De vlucht van Chevilliard heeft alle elementen van alle mogelijke vluchten in zich. Waarschijnlijk heeft hij Pógoud tot diens daden gebracht, want al zeer lang geleden heb ik Chevilliard in alle mogelijke richtingen door de lucht zien draaien. Ik elk geval, indien men al sla gen moge één zijner verrichtingen na te doen, is er toch één ding, dat onna volgbaar blijft, zijn stijl." Chevilliard is in 1887 te Havre geboren. Hij begon met in de rechten te studeeren, doch de sport trok hem meer aan, zoodat hg o.a. een harts tochtelijk skilooper werd. Drie jaar ge leden begon hij zich aan de aviatiek te wijden. Hij begon bij Hanriot les te nemen, brak bijna niets bij zijn proef vluchten, doch bleef er niet lang, daar hij overging .^iaar de Farman-vlieg- school, waar hij zijn brevet als vlieger behaalde en bij welke school hij o< thans nog verbonden is. Chevilliard trok weldra de aandacht door zijn koelbloedigheid en zijn be kwaamheid. Daarop volgde zgn aan stelling tot eersten leermeester bij de gebroeders Farman, zoodat verschei den vliegers er trotsch op kunnen gaan hun opleiding bij dezen koning der luchten te hebben gekregen. Reeds een jaar geleden ging Chevilliard voor een der bekwaamste vliegers door, zijn glijden op één vleugel en zijn kurke- trekkervormige dalingen brachten zelfs de bekendste vliegers in bewondering. Noemde men hem in Engeland „Koopman in rillingen", in Frankrjjk versleet men Chevilliard aanvankelijk voor gek. Bij de luchtrevue, die men voor den Koning van Spanje, Alphonse XIII, te Villacoublay hield, maakte Chevilliard in een wedstrijd met Gar ros zelfs zulke vreemde zwenkingen op zijn Henri Farman-Tweedekker. dat de vergunning tot vliegen van Chevilliard door de autoriteiten werd ingetrokken, onder voorwendsel, dat hij te onvoorzichtig was. Juist in dien tijd' zgn er verscheidene vliegers dood gevallen, omdat ze deze luchtkunst niet machtig waren. De bekende autoriteit op luchtvaart gebied, de heer Jacques Morane, schreef in een artikel, verschenen in Excelsior het volgende: „Het is tegenwoordig mode onderste boven te vliegen. Alle vliegers willen bewijzen, dat deze methode de zeker ste en veiligste is. En waarlijk, als men een kunstenaar als Chevilliard ziet vliegen, weet men niet, wat men meer moet bewonderen, zijn meester schap over zijn vliegtuig, de emotie, welke verschalt of het gevoel van zekerheid, dat hij verwekt. Men spreekt er veel over wie van de twee bekende menschen Pégoud en Chevilliard, nu wel de allergrootste is. Naar mijn over tuiging maakt een tweedekker meer indruk dan een eendekker bij derge lijke verrichttingen. Als schouwspel is dus het kijken naar Chevilliard ang stiger dan het bewonderen van Pégoud. Maar Pógoud zou ik meer een bewon derenswaardig werker op het gebied der hoogere vliegkunst willen noemen, daarentegen Chevilliard een groot kunstenaar willen heeten. Chevilliard doet zgn vluchten spelen derwijze, terwijl Pegoud daarentegen een vast programma afwerkt. Bij Che- i villiard weet men nooit wat men het volgend oogenblik zal te aanschouwen F krijgen. En het mooiste is, dat hij een gewoon model Henri Farman ge bruikt, waaraan geen enkel onderdeel in meerdere of mindere mate ver sterkt is. GOUDA, 6 Janoari 1914. Aanbesteding verbreeding Aaltje Baksteeg. Bij de hedenmiddag ten Stadhui ze gehouden aanbesteding voor de ver breeding van de Aaltje Baksteeg wa ren ingeleverd 7 biljetten. Ingeschreven werd Firma G. M. Peters alhier f3513.— C. W. den Hoed, - 2875.— P. Ooms, -2770.— H. Hilgers, -2735.49 N.V. v/h.H. J.Neder- horst - 2630. D. A. Verbeek en J. M. van den Berg -2500.— Aan de laagste inschrijvers is het werk gegund. Vrijzinnige Kiesvereeniging „Gouda" De Vrijzinnige Kiesvereeniging „Gouda" houdt Maandag 12 Jan. a.s. des avonds half negen in de bovenzaal van het Schaakbord een algemeene ledenvergadering, waarin o.a. aan de orde komenRekening en verant woording van den penningmeester, Benoeming der Commissie voor het nazien dier rekening, Verkiezing van twee bestuursleden in de plaats van de heeren H. A. C. Brinkman, die aan de beurt van aftreding is en H. J. Nederhorst, die bedankt heeft en Candidaatstelling voor den Gemeen teraad in de ontstane vacatures van den heer Dr. F. H. G. vanltersonin district I, van den heer C. P. W, Dessing in district II en van den heer H. J. Nederhorst Sr. in district III. Diefstal door insluiping? Gisterenavond tusschen half zes en half zeven is vermoedelijk door inslui ping in den horloge- en zilverwinkel van den heer F. T. Daudt, gelegen aan de Zeugstraat alhier, diefstal ge pleegd. Ontvreemd zijn twee zilveren remon toir-horloges en zilveren'ringetjes. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. Kalenders. De vele en ook fraaie reclameka lenders, welke wij dit jaar ontvingen, werden heden vermeerderd met een van de Drukkerij Senefelder uit Am sterdam, welke door zijn oorspronke lijkheid bijzonder de aandacht trekt. Deze kalender bestaat nit 12 bladen, aardige door "Willy Sluiter geteekende prenten, waarvan de motieven ont leend zgn aan winter* en zomersport en land- en watertoerisme. De De cembermaand maakt daarop een uit zondering, deze is aan St. Nicol: gewijd. Door de politie werd hier ter stede gisteren aangehouden een minderjarige die te Rotterdam woonachtig is. De aangehoudene is naar zijn woonplaats teruggebracht. Boskoop. Bij Koninklijk besluit van 2 Januari 1914 No. 10 is aan deze gemeente uit 's Rijks kas een voorschot toegekend van f 47000. ten behoeve van den aanbouw van arbeiderswoningen. In de door de Boskoopsche Voningbouwvereeniging gehouden algemeene vergadering is de uitvoe ring van den bouw van 100 arbei derswoningen opgedragen aan den Heer J. H. van Osnabrugge, architect alhier. Tot tijdelijk Onderwijzeres aan de openbare lagere school alhier is benoemd Mej. A. J. de Jong te Vee- nendaal. Waddinxveen. Ten Rgkspost- en telegraafkantoor alhier werd geduren de de maand December behandeld: Verzonden telegrammen 85 Ontvangen 112 Gesprekken Interlocaal uitgaande 374 Inkomende 501 Internationaal (België 1 en Duitsch land 1) en Plaatselijke gesprekken 332. Totaal 1406. Gedurende de maand December werd ten Rijkspostspaarbank ingelegd f 2622,96 en terugbetaald f 2304,53. Ret laatst' uitgegeven boekje draagt het nummer 1402. De bevolking dezer Gemeente bedroeg op 1 Januari 1913 5635 zielen. In dat jaar vertrokken 413 personen en kwamen in" 636, een vermeerdering van 123 personen. Het aantal geboorten bedroeg 196, het aantal overlij^ens 71, een vermeerdering alzoo van 125 per sonen, zoodat de bevolking op 1 Jan. 1914 bedroeg 5635 -f- 248 5883 zie len. Het aantal levenloos aangegeve- nen bedroeg 11. KKIMPEN A/D IJSEL. De ring dijk van den stormpoider. Voor Ge deputeerde Staten van Zuid-Hoiland word gisteren een zaakje behandeld dat een oigenaardigen kijk- gaf op don toestand van den ringdijk aan den Stormpoider onder Krimpen aan den IJsei. In 1871 werd op den legger der wegen en voetpaden in quaestie op een naar men meent onverklaarbare wijze de over genoemden dijk loopen de weg vermeld als „kleiweg", tor- wijl men hier eigenlijk zou te doen hebben met een voetpad. Na die wij ziging werd met verschillende wa gons, ook met paard of hit bespan nen, over dien weg gereden, met het gevolg, dat de dijkskruin afbrok kelde en dus do dijk beschadigd en de veiligheid tegen ovorstrooming be dreigd werd. liet Polderbestuur vond hierin aanleiding om op te treden en stelde zich in verbinding met het ge meentebestuur, hetwelk een beslissing nam tot het aanbrengen van een wij ziging, waartoe het echter niet be voegd was, maar die tot de compe tentie van Ged. Staten behoorden. Daarom trojc het gemeentebestuur la ter zijn wijzigingsbesluit in, en richt te het bestuur van den Stormpolder tot Ged. Staten het verzoek om wij ziging van den ligger der wegen en voetpaden van de gemeente Krimpen aan den IJsei, in dien zin, dat de weg aan den dijk daarop zou wor den vermeld als „voetpad", zooals men meende, dat het ook altijd ge weest was. Inmiddels werd ook een paal op den dijk geplaatst om het rijden met wagens er over te beletten door een eigenaar van den grond. Tegen bedoeld verzoek kwamen nu verschil lende belanghebbenden op en bij de toelichting en bestrijding daar van bleek dat allen, zoowel voor als tegenstanders het er over een« wareit, dat 'de dijk in slechten toe stand verkeerde. Maar terwijl de eene partij meende dat door het bostemmen van de dijkskruin tot jMvoetp^d" ver betering zou worden verkregen, betoog de de andere, dat men tot verbete ring zou kunnen komen door het maken van een rijweg op den dijk. De bestuurders van den Polder stelden in het licht, dat bij het in stand houden van alleen een voetpad de dijk voldoende tegen den vloed zou bestand blijven. Men was er de zerzijds alleen tegen op gekomen, dat er zooals later bleek misschien uit baldadigheid zeer woest met eeu paard en wagen over den dijk gere den werd. Tegen het berijden van het voet pad dat 1.60 a 2 M. breed is met handkarren zou men ten slotte geen bezwaar hebben. Anderzijds ,weee men er op, dat, daar gebleken zou zijn, dat de be trokken eigenaren niet allen hun on derhoudsplicht behoorlijk nakwamen, te vreezen is, dat wanneer de weg maar als voetpad wordt vermeld, men nog minder aan het onderhoud zou doen en het waterkeerend vermqgen van den dijk dus daardoor zal vermin deren; bij het onderhouden van „rijweg" zou men meer waarborg hebben voor het onderhouden van den dijk op onvoldoende breedte en hoogte; terwijl door het rijden er over de dijk tevens vaster zou wor den. Voor het hebben van een rijweg werd voorts dezerzijds gepleit in het belang van de bewoners, een dertien - ial gezinnen, en van handelaren, daar het een groot ongerief zou zijn in dien de verschillende benoodigde le vensbehoeften niet per wagen zouden mogen bezorgd worden bij de bewo ners van den polder. Tegen dit laatste voerden de ver tegenwoordigers van den polder aan aan de bedoelde bewoners niet zoo erg geïsoleerd liggen daar zij ook per scheepsgelegenheid te bereiken zijn. Een vraag werd ook nog ter sprake gebracht, of het onderhoud van den dijk niet door het polderbe stuur zelf kon worden ter hand ge nomen. Een der vertegenwoordigers van dit bestuur meende, dat dit ge- wenscht mi wel te doen zou zijn. Da andere vertegenwoordigers van het polderbestuur deelde nog mede in zijn hoedanigheid van mede-eigenaar van den dijk reeds groote sommen gelds te hebben ten koste gelegd tot ver zwaring van den dijk. Anderzijds werd aangevoerd, dat men zich bij het verzwaren van den dijk niet hield aan die bepaling dat de daarvoor benoodigde-grond slechts op een zekeren afstand van dep dijk mag worden weggenomen, een over treding, welke tot nadeel van het ver mogen van den dijk zou strekken. Uit het rapport over deze zaak, door jhr. mr. de Geer uitgebracht, bleek dat de provinciale hoofdinge nieur met het bestuur van den Storm polder en het gemeentebestuur van Krimpen a'e IJsei, eens was dat op den ligger de weg over den dijk als a,voetpad" diende te worden vermeld. De beslissing van Ged. Staten zal later volgen. 404e STAATS-LOTERIJ. 4d0 KI. Trekking van Dinsdag 6 Jan. No. 17029 f 25.000. 1185 en 1666$ ieder f 1000, 4618 en 8685 ieder f 400. 19961 f 200. 640, 1674, 4007, 11311, 13116 en 14794 ieder f 100. Prijzen van f 65. 42 29 6g 142 220 46 404 12 2B 42 541 626 85 90 766 888 97 9 1 91 1081 76 1206 11 89 80 M07 48 1664 1001 7 18 48 1728 84 1804 21 04 1920 87 2025 60 2100 19 71 78 82 89 2814 16 48 2428 2B 88 2600 2641 88 96 2707 88 84 84 2812 22 68 2963 79 3018 98 3164 8288 92 3301 8466 06 78 8004 10 89 8704 0860 84 70 8911 4o01 2 18 82 60 4166 4S80 99 4846 66 82 88 4466 88 87 4015 45 47 4748 61 91 4821 90 70 4966 84 99 5000 48 61 6100 18 08 86 5909 00 6802 17 00 6469 6621 60 74 95 6024 38 5707 44 48 49 60 86 98 5048 07 0011 40 52 06 70 0218 0B88 82 87 6408 95 0828 0704 81 64 08 86 92 0804 07 6058 8t 7006 46 60 79 96 7118 82 56 7908 7820 44 46 06 7420 60 7504 68 7660 56 7780 57 7886 98 7964 91 96 8000 60 8106 6215 66 8348 80 8420 66 72 95 8514 21 27 28 72 8816 17 82 89 99 8766 10 8825 84 76 8906 82 86 9088 82 9118 28 9223 0808 9481 64 06 9571 91 9787 71 9866 86 9926 1006a 10148 10270 75 10614 10664 80 10611 14 10761 10884 69 78 80 10646 11108 76 80 89 11902 83 81 11868 77 80 80 11408 9 16 02 08 70 88 11684 11087 11714 20 41 11881 00 87 11079 12028 49 12108 72 85 01 12530 42 61 70 88 92 12822 12711 74 12806 8 9 81 83 12988 18068 80 89 18128 69 60 18282 40 84 18822 48 64 18411,07 18612 28 42 70 18706 80 91 18879 86 18988 06 74 92 90 14018 14176 14247 14800 19 41 71-?8 74 14444 88 84 14524 89 62 84 14090 96 11707 20 14886 14982 54 16084 44 78 09 15129 81 16'P22 84 98 16810 20 16466 02 88 16608 16824 61 64 50 78 15888 88 16900 19 16 10018 10100 10216 16856 16402 08 10672 91 98 10067 18741 84 86 10806 17010 72 17127 26 17220 47 00 74 17848 60 72 17468 90 17600 7 Ui 17027 50 70 88 17707 80 17928 65 18 18802 84 78 19912 20014 26 82 20143 82 90 20277 81 20484 98 20606 12 27 42 58 20666 89 20710 44 68 02 20810 41 20620 80 40 48 61 80 4do Klasse l8te Rijst No. 6808 m.z. 6887. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Red. De Bioscoop en Controle. Mijnheer de Redacteur Verzoeke beleefd plaatsing voor het volgende In Uw blad van Zaterdag las ik het korte verslag der vergadering van de Controle-Commissie der Witte Bios coop, alhier, waarop ik naar aanlei ding daarvan het volgende zou wille» meedeelen, aangezien het publiceeren van dat verslag wel een reden zal hebben. Allereerst vraag ik mij af, hoe het mogelijk is, dat iedere film eerst gekeurd kan worden vóór de vertoo ning, daar het dikwijls gebeurt, dat films eerst éven voor de voorstelling en ook wel onder de voorstelling pas aankomen en dan personen met veel omvattende werkzaamheden ten allen tijde klaar kunnen staan. Want als niet iédere film eerst gekeurd is dan is het kwaad ai geschied bij degenen die het reeds gezien hebben en naver tellen. Dit gevaar is echter niet zoo groot, want zoolang de Witte Bioscoop, alhier de films betrekt van de Witte uit Amsterdam, behoeft niemand zich on rust te maken, omrede daar de films reeds zijn gekeurd door menschen, die het wél kunnen weten, waardoor de Commissie hier in Gouda al een zeer gemakkelijke taak heeft en als het soms mocht gebeuren dat de Commis sie verhinderd is, behoeft de zaak nog niet gesloten te wordenook zullen de verslagen der vergaderingen in de toekomst wel dezelfde gunstige resul taten opleveren. Om nu mogelgk misverstand te voor komen, als zou het programma in „Gouda-Vooruit" zónder controle zijn en daardoor minder aanbevelenswaar dig, moet ik het Geachte Publiek er op wijzen, dat bijna alle films eerst in Rotterdam zgn vertoond, waarvan G e- meentewege door onpartijdige personen, controle moet worden ge houden hetgeen voor mij een groote steun is. Bovendien werd tot heden wekelijks mijn programma gekeurd door de R. K. Sociale Actie, die slechts éénmaal aanmerking makkte op een plaat der Pausverkiezing en bovendien zal ieder mensdh zooveel mogelijk zor gen dat hij niet onder curateele moet worden gesteld. Met vriendelijken dank Hoogachtend, JOH. SCHEEPMAKER. Oudewater in 't duister! Het gaat er in 't oude stedeke gele gen aan de rivier „de IJssel" al zeer zonderling naar toe, de broederen al daar schijnen weinig begrip te hebben van „eerlijkheid". Wat toch is 't geval Zooals velen bekend zal zijn is de betrekking te vervullen van directeur der gasfabriek en waterleiding, welke bedrijvep het eigendom zijn en geëx ploiteerd worden door de gemeente. Na geplaatste advertenties in diverse bladen kwamen voor dit baantje zioh 41 liefhebbers aanmelden, zeer zeker voor H.H. raadsleden een moeilijke keuze zou een ieder denken, doch neen dat is voor B. en W, in O. niet zoo heel lastig, als zich dat laat aanzien. Allerminst zal gelet worden op vak kennis en ontwikkeling, er moet een „coalitie-man" komen, dat is ving uit gemaakt dooh nu bestaat de Raad ui* 3 R. K., 2 A. R. -f- 2 Lib., het apreekt als van zelf dat die twee rooie niet mee mogen praten, in een onder onsje maken de zwartjes het potje wél klaar. De brei is na lang roeren en bijgieten eindelijk gaar en de 3R.K. broeders genieten de eer zij hebben te zeggen wie als ambtenaar benoemd moet worden. Aangezien onder die 41 gegadigden slechts één R. K. is, was alzoo de keuze voor hen niet moeilijk. Ziedaar hoe 't met benoemingen te O. gaat. Ware nu die uitverkorene een bruikbaar exemplaar, dan zou men nog niet direct kunnen spreken van „de gemeente benadeelen", doch zijn ken nis van 't gasvak wordt ten zeerste in twijfel getrokken, bovendien wordt bjj hem elk begrip van het waterlei- dingbedrijf gemist. 't Is voor de gemeente Oudewater te wenschen, dat de benoeming van een directeur der gasfabriek en water leiding nog niet heeft plaats gehad en de vroede vaderen alsnog tijd hebben ernstig na te denken alvorens eene beslissing te dezer zake te nemen en' vooral eerst eens goed op onderzoek uitgaan en naar de geschiktheid der candidaten te informeeren. Een bewonderaar. MARKTBERICHTEN. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien goedje aanvoer, prijzen waren voor lste kw. 43, 2e 40 en 3e 35 cent per half kilo. Magere ossen, melkvee en vaar- koeien redel. aangevoerd. Vette Kalveren, goede aanvoer,- Lste kw. 35, 2e 31, 3e 28 cent per half kilo. Stieren redel. aanvoer, lste kw. 36, 2e 31, 3e 27 cent per half kilo. De handel was voor alles prijshou dend. De Zabern-affaire. Straatsburg 6 Jan. Heden werd het proces tegen Kolonel Von Reuther en luitenant Schadt voortgezet, en werden verschillende getuigen gehoord. Een der getuigen, een vrouw Evers, verklaarde dat de officieren vaak uit gescholden werden. Zij voegde daaraan toe dat een prijs van 4 Mark was uit geloofd voor dengene, die het meest schandaal maakte. De schade der suffragettes. Londen, 6 Jan. Volgens een bereke-, ning In de „Times" bedraagt de mate-'* rieele schade door de'suffragettes aan gericht door brandstichting totaal drie millioen gulden. Gendarmerie in Albanië. Thans is^ook aan officieren van het Ned.-Indisch leger aan het Departe ment van Koloniën de gelegenheid geopend om mede te dingen naar 8 plaatsen in de gendarmerie van Al banië. GOUDA. GEBOREN3 Jan. Elisabeth, o. A. Mikkers en F. A. van derZwalm. 4. Agnes, ouders G. van Ardenne en J. A. de Ruyter. OVERLEDEN4 Jan. Teuna K. Ouwel, wed. v. P. Tak 88 j. Wig- gert Slingerland 78 j. Ange Prins 26 j. 5. Adriana J. Jochim 81 j. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 767.5 t Coruna, laagste stand 735.7 te Skudes0 naes. Verwachting tot den volgenden dag: Krachtige tot matige noordwestelijke tot westelijke wind, meest zwaar be wolkt, waarschijnlijk nog sneeuwbuieni iets kouder. VlN DEN Effecten handel te A ins ter dam 6 JAN. 1914. Staat8leeniiigeii. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. ld. Obl. (Gr. Russische Spw.mij) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id. Obligatie 6e Emis sie 4 pet. Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afi. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning 6 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezulea Dipl. Schuld 1905 3 pet. Bank- en Crediet-Instel- lingen. Fed. Bankaandeelen Indnstr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id. Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kul. Crediet instelt, en Caltnqr Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij.C.v.A. Mijnbouw Myen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Gip&t Cobar Aand. Petrolenm-Ondern. Dordsche Petroleum In- düstrie Mij. Gew. A. Kbn. Ned. Mij. totExpl. v. Petr, Bronn. O.v.A. „Shell" The Transp. Trad Cy. C. v.G.A. Scheepvaart II (jen. Ned.Am. Stoomvaart" Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen. Bindjev Tabak Mij. A. lnTSrsen. Maxwel Land Gpant Cert. v, Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. SDÓorwegen Aana, Zyfd-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. fw arschau-W eenen Spoorwegmij. Aand dito dito Act. de Jouiss, Amerika. Atchison Alg. Hypb- Obl. 4 get. Erie Spoorweg-Mij Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand, Premieleeningen. Amsterdam Aand. 3 pet. Hongarije. Tneiss-Re- gulirungs-Ges. 4 pet. Prolongatie 48/ Nat. Staatsf. stil, Buitenl. prijsh., Culturen idem, Tabakken levendig, Petroleum zwak, Amerika idem, Mij nen flauw, Rubbers prijshoudend. Vorige Koe». Koe» van heden. 77% 77% 83% 83% 60% 61 100% 100% 86% 88% 86"/,, 83% 83'%, 78»/,, 32»/,, 32% 101'/, 74% 58% 64% - 45% 46%, 64% 64% 24% 94% 69% 60% 224 229 189% 1 1 1 15 - 191 16% 190 20% 179»/, 604 601% 625 L 194% 194'/, 118 3% 3% 104 104'/, 2 8 - 93% 93% 98% - - 61% 61% 185% 94% 92% 92% 27%, 28'/, 166% 3% 159 3% 101%, - 147% BS. >ct.

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 2