m-crafl-ST. ZBxrxrLen. land. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. S^OZKT. Rechtszaken. Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht Officieels Prijscourant - - - - - loo»/,. geraimen tijd in den Bijbel. En eerst daarna bet was dan ongeveer éón uar in den namiddag ving hij zijn dagtaak aan. Dikwijls echter versche- "nen ook nog later op den dag mon niken en nonnen, die godsdienstoefe ningen met hem hielden. Wanneer er ambtenaren voor de controle versche nen, liet hij eerst een Mis lezen. En ais zij dan waren vertrokken zonder dat zij argwaan hadden gekregen, werd een dankdienst gehouden. Tegelijk met hem zullen een aantal zijner ondergeschikten terecht staan. Duitschland. De Kroonprins. De Staatsburger correspondent van het Berl. Tageblatt seint, dat het be richt van de telegrammen door den Kroonprins aan Von Beuter gezonden, in politieke kringen aldaar zeer ernstig wordt besproken, omdat het toont hoe ver de troonopvolger in het reacti onaire vaarwater is gevoerd, en hoe fwaarlijk dit in de toekomst voor lzas Lotharingen kan worden. rDe telegrammen bewijzen", aldus oordeelt men volgens genoemden cor respondent te Straatsburg, „dat de Kroonprins tegen Elzas-Lotharingen een vijandige houding aanneemt, en dat hij de ophitsende politiek der Al- Duitschers deelt. Des te dringender wordt op een toelichting van de Lands- regeering aangedrongen betreffende de te Donaueschingen gegeven waar borgen, en men verlangt, dat deze waarborgen wettelijk bekrachtigd zul len worden, ten. einde het onmogelijk te maken, dat later door een opvolger van den Keizer andere beslissingen worden getroffen. Want dit gevaar blijft bestaan, zoolang de waarborgen slechts een persoonlijke wilsuiting van den Keizer zijn." Kordate geestelijken. In het nabij Krefeld gelegen dorp Fischeln hebben de pastoor en de kapelaan door hun moedig optreden een kerkdief gesnapt. Er waren den laatsten tijd in dien omtrek al ver scheidene offerblokkeri beroofd en ook in de kerk van Fischeln was dit eenige weken geleden gebeurd. De pastoof had daarom een der blokken verbon den met een electrischen draad, die uitliep op een bel in de kamer van den kapelaan. De vorige week, op een nacht klingelde eensklaps die bel, waarna de kapelaan opstond en naar de kerk snelde. Hg vond de voordeur open, die hij afsloot en daarna waar schuwde hij den pastoor en de politie. Te zamen doorzochten zij het gebouw, waar zy onder het torongewèlf den dief vonden. Deze schoot met een re volver, waardoor den pastoor een onbeduidende wond aan het voorhoofd werd toegebracht. Een tweede kogel doorboorde den arm van den kape laan, maar toen viel de pastoor jhem aan, worstelde met hem en kreeg hem onder de knie, waarna hij hem zoolang in bedwang hield, tot de politie hem overnam. De dief had twee geladen revolvers, m$er dan 80 sleutels en loopers en verdere i^brekerswerktui- gen bij heïü. Men herkende in hem een lang gezoohten gauwdief. Amerika. Hevige storm in de Vereenigde Staten. Een snelheid van 140 mylen per uur, d.i. zoo ongeveer (52.5 M. per seconde, wanneer men er wat afdoet is het nog veel wijst voor een storm op buitengewone hevigheid. Het heeft op de Atlantische kust en te New-York dan ook, naar de N. Crt. meldt, ge weldig gestormd en de schade is zeer groot. Ook zijn er een aantal men- schen bij omgekomen. Een ander bericht stelt de kracht van den storm op 80 of 90 mylen per uur, dan zou dus het hierboven ge geven getal het kilometergetal zijn, wat ook waarschijnlyker is. Trouwens een snelheid van pl.m. 39 meter per seconde is ook al heel wat. De grootste schade schijnt echter vooral door het water, door over stroomingen te zyn aangericht. Groote huizen in New-Jersey werden volgens sommige berichten als kaarten huisjes in elkaar geslagen door den storm en er zijn eenige dorpen door den vloed overstroomd de aan hotels en andere gebouwen aangerichte schade te Seabright, een badplaatsje aan de kust, wordt op 500,000 geschatde inwoners lagen in een der straten geknield, biddende dat de storm mocht ophouden en het stadje gespaard mocht blijven. Bij de ellende van de overstrooming en de instortende huizen te Seabright welke die paniek veroorzaakten, kwam nog dat er op verschillende plaateen brand uitbrak, waarschijnlijk omdat de leidingen van gas en eleotriciteit ver nield waren en er dus ontploffingen «n kortsluiting ontstaan waren. Sommi gen echter beweren dat hier brand stichting in het spel is geweest, omdat een aantal kerels op plundering zijn betrapt. Te New-York zyn vele kleine booten vergaan en'vijf menschen in de straten gedood, twee vrouwen werden door den wind onder trams geslingerd. Te Sandy Hook zijn verscheidene lijken aangespoeld, o.a. zijn 25 zeelui daar verdronken. Ook te Atlantic Oity zyn een aantal van de grootste hotels ingestort en de bekende pier daar is geheel verdwenen; de boulevard is ook geheel vernield. Een Paar ten 2. van Atlantic City zijn twee kerken en een leegstaand ziekenhuis voor blinde kinderen inge stort. Ook te Long Brach is de pier ver nield en in andere kasfcplaatsjes als Sheepshead Bay, Rockaway Beach, Coney Island is de schade groot. Er zijn 250 menschen dakloos en het stoomschip „Carmania", bekend door de hulpverleening bij de Titanic- ramp is gedurende een paar dagen opgehouden door den storm. EERSTE KAMER. In de gisterenavond gehouden ver gadering van de Eerste Kamer werd na eenige discussie besloten op voor stel van den heer Van der Biesen (r.k.) om de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting te doen houden na de behandeling der Indische Be grooting en dit te plaatsen op de agenda vóór het te houden afdeelings- onderzoek. De vergadering werd daarop ver daagd tot hedenmorgen 11 uur. Het contract in het drukkersbedrijf. Men meldt uit Amsterdam Naar wij vernemen is hot besluit van het gedurende de Kerstdagen ge houden congres van den Alg. Ned. Typografenbond tot het aanvaarden van het door de patroons in het druk kersbedrijf aangeboden landelijk con tract door het referendum van genoem den Bond met meer dan 2/3 gedeelte der uitgebrachte geldige stemmen goedgekeurd. Indiö's eerste onderzeeër, Naar het Bat. Nbl. uit Nieuwediep verneemt, is er in zoover verandering gekomen in de uitzending van de eerste voor de koloniën bestemde onderzeesche torpedoboot, dat het vertrek uit Nederland niet, zooals aan vankelijk in de bedoeling lag in-het begin Februari, maar in den aanvang van Juli 1914 zal plaats grypen. En de mogelijkheid is niet uitge sloten, dat die termyn nog verder in het jaar zal verlengd worden. Allerlei technische en practische zaken moeten nog geregeld worden en doen zich voor, naarmate het tijdstip van ver trek nadert. Ook de heeren, die by den onder zeedienst in Indië zullen worden werk zaam gesteld, hebben de aanschrijving ontvangen, hun koffers voorloopig nog ongepakt te laten. Indisch JNieuws. Minister Colijn over Atjeh. Do heer (Jolijii stond den redacteur van de Sum. l'ost een onderhoud toe; wat hij daarbij zeide omtrent do toe standen in Atjeh is thans, nu van verschillende zijden het beleid van den gouverneur 8wart wordt afge broken, wel de moeite waard, om ter algemeene kennis te worden ge bracht: De heer Colijn heeft op zijn jong ste Atjeh-reis gedurende korten tijd vertoefd in Tamiang, Telok 8eumo- woh, Sogli, een autotocht gemaakt door verschillende gedeelten van Groot- Atjeh, en o.a. Fousangan en Sama- langa bezocht, waar hij ook met de hoofden sprak. En wat viel hem bij dit hernieuwd bezoek nu het meeste op? „tiet eerste opvallende was de be paald kolossale toeneming van de be bouwde oppervlakte; „verder: „de enorme toeneming van den veestapel die dan ook blijkens de laatste jaren vertienvoudigd is; „het ongedwongen vorkeer van de Atjehsche vrouwen, aan de stations en op de wegen; iets dat zich niet vergelijken laat met don toestand van vroeger: (Dit is een zeer geruststellend toe ken; als regel kan men in Indië stel len, dat, zoodra er iets broeit de vrouwen van openbare plaatsen weg blijven.) „het feit, dat mannen en vrouwen in buitengewoon groote mate hun na tionale kleederdracht verwisselen te gen de dracht van Javaansche of Ma- leische streken, zooals de sarong en kabaja oen prijsgeven van hun spe cifiek Atjehsch karakter, dat pleit voor de toenemende assimilatie van Atjeh niet andere deelen van ons ko loniaal bezit. „dat het Ahqdeel van de oeloeba- langs in ie bcMuursuitoefeuing, naur inededeeling van (ÏK ambtenaren, ook enorm veel grooter is dan vroeger, toon waren zij iu vkte gevallen de handlangers van de Europeeeche be stuursambtenaren, die hei eigenlijke beetuur voerden, thans kan in vele gevallen gezégd worden dat bet be stuur berust bij de inlandsche hóóf den onder coutróle van het Euro- peesch bestuur zooals het ook be- noort; ,dat vele staaltjes door de ambte naren medegedeeld omtrent de gezind heid van de Atjehsche geestelijken, die zich vroeger verre hielden van ohs gezag, en daarmee nu hartelijk samenwerken „ten slotte de groote mate van vei ligheid, als blijkt uit het feit, dat militairen zich, geheel alleen, ver plaatsen van Takengon (Gajoland) naar de kust, langs een eenzamen weg van 103 K.M. lengte. De redacteur vroeg hem: iloe ware uw conclusie omtrent Atjeh te formuleeren? en het antwoord luidde: „Do conclusie door mij uit mijn bezoek getrokken, is dat er m laatste jaren .zoodanige verbetering m den algeineenen toöstand is gekomen dat er moeilijk een andere periode aan worden aangewezen met gelijk succes wat het voortschrijden van pacificatie betreft. De stelling is niet gewaagd, dat de pacificatie een vol dongen feit is. „liet aantal onverzoenlijke tegen standers is zeer gering, maar die er nog zijn, zullen ook vermoedelijk tot den laatsten man opgeruimd moeten worden', al bestaat bet uitzicht, dat iu de bovenstreken van Fedir, inet Feusangan en de Faró-streek, het kerngebied van Atjeh voor zooveel )iet- verzet betreft, weldra nog eenige onderwerpingen zullen plaats hebben. Algejieeie opruiming van de onverzoenJijken is noodzakelijk, om aan de gewone misdadige elementen onder de bevolking de gelegenheid te ontnemen naar het gebergte uit te wijken, ten einde zich daar bij kleine bendetjee aan, te sluiten." Ongezond JJandoeng. Op de drie hoofdplaatsen van Java gaat men blijkbaar de beteekenis be grijpen van een goeden algemeenen gozoiKlheidBtpj#tand en wat daarvoor zooal moet worden gedaan, doch voor Bandoeng, dq stad der toekomst voof Java, schijnt! dié zoo gewichtige fac tor niet meé te tellen, schrijft toch oen correspondent van De Locomo tief Bandoeng blijft zijn oude nukken tooneu. Vijftien pokkongevalleu iu éón week tijd. Als het geen typhus ol cholera is, wordt het pokkon, toch is Bandoeng gezond Niets is min der waarv Bandoeng was gezond, en wordt óngezoild, omdat er van beetuurswege niets voor do hygiëne gedaan wordt en de bevolking gesta dig toeneemt, samenhokt in slecht ver lichte kléine krotten in onvoldoend geassaineerde wijken. We vragen nog maals: waar blijft het rapport als van dr. van Gorkum over Batavia, doch dan voor onze veste? Deze klacht staat nie't alleen en dat, terwijl Bandoeng zienderoogon in belangrijkheid toeneemt ep binnen hoogstens enkele jaren het Dep. van Oorlog aldaar gevestigd zal zijn. Weer een spoorwegongeluk. Gistermorgen omstreeks 9 uur i? bij het binnenrijden van den lokaaltrein no. 967 te Stadskanaal de bagagewa gen ontspoord, waardoor deze geheel op zijde viel. De conducteur De Haan, die zich in dien wagen bevond, kwam zonder letsel vrij. Het onderstel van den omgevallen wagen is geheel vernield. Op vreemdsoortige wijzè kwam de arbeider Gerard Van Malen, een Neder lander, in de fabriek der firma Krupp, te Essen, om het leven. In een riool was de gasleiding defect geworden, zoodat zich daarin en in den daar mede in verbinding staanden beerput gassen hadden opgehoopt. Een werk man van de gasfabriek, met de her stelling belast, had de onvoorzichtig heid, zich met een licht in het riool te begeven, waarby het gas ontplofte en hij werd gedood. Van Malen be vond zich, volgens De Tel., op een der privaten boven bedoelden beerput en kreeg zulke hevige brandwonden over het geheele lichaam, dat hij spoe dig aan de gevolgen overleed. Nog 'n drietal andere arbeiders, dat zich op de privaten bevond, kreeg ernstige brandwonden. De zegetocht van den tango. Heel Londen heeft de tango het hoofd op hol gebracht. De zegetocht schijnt niet tegen te honden en zyn omvang breidt zich steeds uit. Hoe kort is het nog maar geleden, <dat de echtgenooten van pairs en andere vrouwelijke hoofden van gezinnen zich wendden tot de voornaamste couran ten, om te kennen te geven, hoezeer ze het moreele verval van Engeland belichaamd zagen in dien dans. En nn kan er geen diner meer worden ge geven, zonder dat het met de tango wordt gekruid. Er worden tango-teas gegeven en tangodiners en tangosou- pers. De eerste dames uit de hooge kringen geven tango-bals en de groote restaurants geven tangomaaltyden van allerlei soort, waarby een tango-de- monstrator de samengestelde passen van den dans uitvoert. En nu wordt er ook al getango'd op zee, op de prachtige stoombooten, die de oceanen bevaren, schrijft De Aarde en haar Volken. De Indianen- dans uit Argentinië moest eerst naar Parijs komen om verfijnê en op zyn Europeesch ingericht, van daar uit de danslustige wereld stormenderhand te' veroveren. Inderdaad wordt de tango nn met een waren hartstocht geoefend aan boord van zeeschepen. Nu heeft niet ieder gezelschap het geluk, in de drijvende balzaal als voorbeeld den beroemden dansonderwijze? Maurice te. mogen bewonderen en navolgen. Deze gevierde meester in de horeogra- fische kunst bracht onlangs bij zijn terugkeer naar New York in de balzaal van de „Imperator" honderden toe schouwers in verrukking. Het was een schitterend feest bij inschrijving, be zocht door bekende mannen uit de wereld van juristen, politici, artsen, kooplieden en sterren uit de finan- ciëele wereld, terwijl de dames haar mooiste Parijsche toiletten lieten be wonderen en glanzende juweelen droe gen. In dit uitgezocht gezelschap danste Maurice - met zijn bevallige •vrouw de tango en later een nieuwen, door hemzelven uitgevonden schaat- senrijderswals. Een wedstrijd in het tango-dansen bekroonde het feest, dat te midden van bloeiende planten uit de warme kas trots de geïmproviseerd heid kon wedijveren met elk dergelijk uitstekend verzorgd feest in een der eerste internationale hotels. Noodlottig schot. Zondag klom de 20-jarige H. Uiter- wijk te Gieten (Dr.) met een geladen jachtgeweer over oen hek. Door een toeval ging het schot af en trof JJ. doodelijk. Spoedig daarna was hij over bid.) Het teruggevorderde kind. Omtrent het geval betreffende een kind, dat te Lisse werd verpleegden door de moeder weer werd opgeeisciit deelt de „Opr. Haarl. Ct." de vol-< gende bijzonderheden mede; Door eeue ongehuwde moeder, in dienstbetrekking te Amsterdam, was haar kind, 2 dagen oud zijnde, ter verzorging opgegeven aan de St.- Anna-stichting te Amsterdam op de Keizersgracht, op 17 Mei 1911. Toen het kind ongeveer een jaar oud was werd het ter verzorging afgestaan aan personen, waarvan later bleek, dat het uit een godsdienstig oogpunt bij hen minder goed op zijn plaats was; dientengevolge werd het op den eersten verjaardag weer iu bovenge noemde stichting opgenomen. Het te Lisse woonachtig kinderloo- %e echtpaar Joh. v. Velzen had reeds lang den wensch gekoesterd om een kind tot zich te nemen, waarvan de ouders afstand godaan hadden of zou den doen. Het gevolg van dien wensch was, dat het echtpaar op een gegeven mo ment in aanraking kwam, met het bé- stuur van bovengenoemde stichting, ten gevolge waarvan op 18 Mei 1912 meergenoemd kind in het bezit kwam* van bovengenoemd echtpaar, nadat door de moeder, waarvoor zij oen ge zegeld contract had geteekend, voor altijd afstand was gedaan. Het kind groeide ten gevolget van de liefderijke verzorging der pleeg ouders voorspoedig op tot een lief knaapje en was zeer aan zijn pleeg» ouders gehecht. De oudervreugde werd echter op Dinsdag 30 December 1913 deerlijk verstoord, doordat de natuurlijke moe der, nadat zij in al dien tijd niets van zich had laten hooren, opeens haar kind kwam opeischen, voorge vende dat zij nu gehuwd was en zij eerlang met haren man, die in Duitsch- land werkte, aldaar ging wonen. De moeder echter, ziende dat men haar kind zoo maar niet wilde af geven, al was men ten zeerste met haar lot begaan, vervoegde zich bij de politie, die haar verwees naar den kantonrechter, die dien dag ech ter niet thuis was. Den volgenden dag vervoegde zij zich bij den officier van justitie te Hrarlem, die daarop aan den bur («meester van Lisse last gaf, het rind aan de natuurlijke oudere te doen teruggeven. De pleegoudere, begrijpende dat het contract blijkbaar niet van kracht was voor de wet- bevonden zich in- tusschen in een onbeschrijfelijken ge moedstoestand. De pleegmoeder vlucnt- te op oude-jaardag met het kind naar haar ouders in het Mallegat. Het mocht echter niet baten, want in ge zelschap van 3 politiemannen werd bet kind door de moeder van de zoo liefderijke pleegmoeder ten huize van diens ouders, t opgeëischt en onder heftige tooneelen ten slotte afgegeven. De moeder is intusschen met haar kind vertrokken naar een hotel op de Martelaarsgracht te Amsterdam, waar zij nog eenigen tijd vertoeft, alvorens naar Duitschland te vertrekken. Daar hebben de pleegouders het kind en de moeder ook nog bezocht, en gezien, dat de moeder alles deed om het kind zijn verzorgers en het scheidingsleed te doen vergeten, hetgeen voor hen ten minste nog een groote troost is in hun droefheid. De pet van een landverhuizer. Zondagavond jl. werd voor de po litie te Wierden gebracht een man, die bij een spoorwegwachter aan dé lijn W ierjen—Kijesen, op ongeveer 2 uur afstand van het dorp was ge komen en Russisch sprak. Men meen de te begrijpen, dat de man geld ver loren was. Dê politie bracht den man naar den trein en gaf telefonisch aan de politie van Almelo van zijn komst tounis. Maandagmiddag deed de spoor- wögwachter bij de politie aangiftë, dat aan de spoorlijn een pet lag, en deze misschien kon toebehooren - aan den vreemdeling, die den vorigen dag bij hem was geweest. In de voering van de pet werd een in Rusland afgege ven spaarboekje gevonden ten name van P. Adolfowi Fesxlarowi, bene vens 38 bankbiljetten elk van 10 dol lar. Men vermoedt dat den man, die in het bezit was van een spoorkaartje AlmeloRotterdam, de pet van het. hoofd is gewaaid, en dat hij dezen schat misschien zijn geheele bezit ting uit den trein is nageepron- om zijn schat op te zoeken. Uit een door de politie ingesteld onderzoek is toen gebleken, dat de man zich nog te-Almelo bevond. Deze kwam in ge zelschap van een brigade-commandant der marechaussee te Almelo naar Wier den om het gevondene in ontvangst te nemen. Gelukkig voor den man, dat het geld in handen van een eer lijken vinder kwam. Zw. Ct. Oude munten gevonden. In den Hoogeveeyjschen polder (ge meente Noordwijkerhout) is een zestig tal zilveren munten gevonden, waar onder eenige ter grootte van een rijks daalder, hoofdzakelijk uit den tijd van keizer Maximilliaan, Karei V en Phi lips II, en o.a. afkomstig uit Holland, Utrecht en Overijsel.'De jongste munt draagt tot jaartal 1571. Deze munten zijn opgezonden naar het Kon. Kabi net van Munten enz. te's Gravenhage. (Hbld.) Auteursrecht en recepten. Met deze aangelegenheid hebben zich, naar het Berl. Tageblatt meldt, in drie instanties het Landgericht te Berlijn, het Kammergericht en het Reichsgericht te Leipzig, bezig ge houden. Zij hadden te beslissen of een koksrecept er slechts toe dient om een culinair genot mogelijk te maken, dan wel of .het ook wordt opgesteld om „literair genot" te voorschijn te roepen. De quaestie was nl. of men ook ten opzichte van een koksrecept het mis drijf van „nadruk" kan plegen. Ook in Duitschland bestaat het auteursrecht voor literatuur en muziek, zoodat de auteur het uitsluitend recht heeft het werk te verveelvuldigen en te doen verspreiden en dat dus aan derden kan verbieden. De vraag is nu: Is eei^ koksrecept te beschouwen als een stuk .literatuur Het Kammergericht te Berlijn heeft zich op het standpunt geplaatst, dat een koksrecept niets anders is dan een, enkel tot practisch huishoudelijke doel einden dienende raadgeving, waarbij het alleen op den inhoud en niet op den vorm aankomt. Een koksrecept zou volgens het Kammergericht niets anders bevatten dan de mededeeling van het feit, dat een gerecht of een spys, op bijzondere wijze smakelijk of gemakkelijk verteerbaar kan .worden klaargemaakt. Het zou niet ten doel hebben, literair genot te verschaffen. Het Reichsgericht was van een ander oordeel. Het was van meening, dat reeds het met eeo bepaald doel opstellen van een koksrecept, in het bijzonder de vakkundige indeeling, een hoeveelheid individueelen geestelijke arbeid, als het resultaat van persoon lijke voortbrengingskracht, zich in de geheele samenstelling en vorm van het recept nit. Daardoor werd de aan het hoofd van dit bericht gestelde vraag dus in bevredigenden zin beantwoord. Bananenvervoer. Men meldt uit Rotterdam Een eigenaardig schouwspel bood de lossing van het s.s. „Pacuare", be laden met bananen komende van Santa Marta. Voor het vervoer per spoorweg werden uitsluitend de nieuwe witte bananenwagons der Staatsspoor gebezigd. Zoo zagen wij een geheelen trein, circa 50 wagons, hagelwit ge schilderd, waardeori-whet opschrift „West-Indische Bananen" nog beter uitkwam. Het geheel deed denken aan een reusachtigen reclame-optocht. De inrichting dezer wagons is niet alleen in alle opzichten practisch te noemep, doch ook het laadvermogen is zeer groot. Konden vroeger slechts 5 ton in een wagen geladen worden, thans worden in iederen wagen 12 a 13 torn geborgen. Den lln December hield een troep van ongeveer honderd schepelingen van de oorlogsbodems Tromp en de Ruijter te Soerabaja een demonstra tie. In optocht trokken zij met ont rold vaandel naar de Oost-Java-bios- xjoop als pfotest tegen door hen ge- waande niet-toelating. Hier bleek spoedig dat de bios- Sicoop buiten de» kwestie stond. Toen J gaven de ontevredenen voor dat de f demonstratie gericht was tegen het Oost-Ja va-restaurant. Ook dit bleek een vergisging, omdat de schepelin gen daar wel toegang hadden. Nu werd een ander vaandel ont rold als protest tegen de- weinige ap preciatie, die de matrozen daar on dervinden. Bat. Nbl. GOUDA, 7 Januari 1914. Bevolking. Op 31 December 1912 bedroeg de bevolking dezer gemeente Mhnn. Vr. Tot. 12194 1^799 24992 Dit getal verm. door; Gebdorte 356 338 694 Vestiging 766 736 1502 Het verm. door: Sterfte Vertrek 13316 13873 27189 152 148 300 13164 13725 26889 801 726 1527 Totaal 12363 12999 25362 De bevolking is dus vermeerderd met 169 mannen en 200 vrouwen. Bureau voor Arbeidsrecht. Naar ons wordt gemeld is het Bu reau voor Arbeidsrecht verplaatst naar het gebouw van „Ons Voordeel" Ver. van Ned. Zoet water visch- handelaren. Maandag hield deze vereeniging een algemeene vergadering te Utrecht. Besloten werd tot het aanleggen van een zwarte lijst (register van ondeug delijke relaties). In zake waterveront reiniging werd besloten in adhaesiebe- betuiging met een reeds ingediend adres den Minister van Landbouw de bestrijding van dit euvel in óén alge meene wet te verzoeken. Bij acclama tie werd voorts aangenomen een door het bestuur voorgestelde motie van afkeuring over het verbaliseeren van visschery wetovertredingen op de plaats der afzending. Besloten werd voorloo- het aantal bestuursleden niet uit te breiden. Na gehouden bestuursverkie zing constitueerde zich het bestuur aldus L. v. Oorschot te Gouda, voor zitter; jhr/'J. A. Boreel de Mareg- nault te Alphen aan den Rijn, vice- voorzitter; A. v. d. Heuvel te Dor drecht; D. v. Klaveren te Rotterdam mr. E/ M. JB. Kortenoever te Gouda, sebretaris-penningmeester. Vele vischhandelaren traden in de vergadering tot de vereeniging toe. (V ad.) Met bizondere dankzegging voor het vertrouwen in haar gesteld, be richt „Armenzorg" de ontvangst der volgende soeplijsten: B. 1, N.N. 3, B. 1, N.N. 1, B. 1, Mej. K. 1, K. 1, v. B. 2, D. 1, Mej. N. N.N, P. Vi, Z. 1, S. de M. 1, M. G. 1/2- B. H. 1, V. 1, G. 1, G. M. 2, d. J. 2, 0.1, N. N. 1, V. de J. 1, H. 3, B. 4, C. v. N. 6, N.N. 1, C. d. V. 2, Mevr. W. 1, v. d. T. 2, L. v. Z. N. N. C. v. s'G. 2, G. de R. l'/a» R. Va» v. V. 1, H. 1, 0. 1, J. H. v. d. B. d. M. 1, C. v. T. 1, W. d. M. 2, N. H. V2, H. 1, W. V. L. v. R. 1, t Schr. V21 J. d. B. 1, v- H. 1. „De Vrouw in 't Spel". Zondag a.s. 11 Januari geeft het ®lk gezelschap van deN.V. „Het Tooneel", - Dir. Willem Rooyaards in den Schouw- bnrg alhier eene voorstelling van „De Vrouw in 't Spel", tooneelspel in drie bedrijven naar het Engelsch van Clyde Fitch. De regie is in handen van Wil lem Royaards, terwijl in dit stak op treden do dames Caroline van Dom melen, M. Meunier-Nagtegal, Alb. Faassen-Heyblom, Elise le Maire, Marie Holtrop, Sara Heyblom en de heeren: Alex Faassen Sr., Ko Arnoldi, Meyer van Beem", Louis Saalborn, E. van Praag of Jan Museh, Jopan te Wechel en F. de la Mar. De pers is over stuk zoowel als over spel eenstemmig gunstig. „De Telegraaf" schrijft o.a. Royaards heeft gisteravond het sei zoen geopend met Clyde Fitch' sen- sa'iestuk „De Vrouw in 't Spel" en wat te verwachten was is geschied. De avond is wederom een triomf ge worden voor Caroline van Dommelen en als 't succes van dezen avond aan houdt, is 't niet onmogelijk, dat -— evenals verleden jaar 't stuk een jubileum gaat vieren. Caroline van Dommelen als Claire Forster heeft wederom het publiek in een van ont- ontzetting doorhuiverende stilte „ge bannen", en er was maar éón roep over haar meesterlijke vertolking van de noodlottige hoofdpersoon. Een glorieuse avond ongetwijfeld voor Mevrouw van Dommelen, die zich voor 't eerst sinds maanden in haar volle kracht kon vertoonen. Het publiek werd niet moede de vertooners levendig toe te juichen. Münchener Kammerspiele. Op de tournée; van de Münchener Kammerspiele in ons land is ook Gouda niet vergeten. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt zal op Woensdag 14 Jan. door dit gezelschap worden opgevoerd Der Faun", blijspel in drie bedrijven van Edward Knoblach, waarbij de gevierde Duitsche artiste Fraiil. Horwitz haar medewerking zal verleenen. Uifr de ons toegezonden persbeoor- deelingen van opvoeringen in verschil lende Duitsche steden blijkt dat aan „der Faun" overal een buitengewoon succes ten deel is gevallen, en dat het spel ten zeerste wordt geroemd. Nieuwerkerk a. d. JJnel. De uitreiking der prijzen, gewonnen in den wedstrijd van de schietvereeniging „Volksweerbaarheid Nieuwerkerk a. d. iJsel" alhier, Zaterdagavond in de zaal van den heer P. Luijtjes, is een spon taan feest geworden. Zonder eenige voorbereiding en zon der programma is dfe avond een waar succes geweest voor Volksweerbaar heid. De flinke zaal was geheel gevuld met dames en heeren en allen hebben zich uitmuntend geamuseerd, Het eerste deel van den avond werd gevuld door een openingswoord, een kort woord van den voorzitter, een kort woord van den eere-voorzitter, der zustervereeniging Joubert, van Ouderkerk a. d. IJsel, een speech van den heer C. Hogeweg Sr., het oudste werkend lid, de prijsuitreiking door den voorzitter, een lezing van een der leden over lichamelijke opvoeding en een paar voordrachten. Na de pauze werden door diverse personen, die zich er voor disponibel stelden, eenige stukjes voorgedragen, welke meerendeels groot succes had den. Hierbij noemen we in het byzonder de heeren J. C. Menge, Uitendoor, E. A. Verhoef, L. v. Eijk en A. G. Mohr, welke heeren uitbundig succes had den. De muziek was bij den heer De Wolf uit Rotterdam eveneens in goede handen. Moordrecht. Voor de opneming der waarde van het Meubilair voor 3e heffihg der personeele belasting zijn als deskundigen voor deze gemeente in het belastingjaar 1914 aangewezen de heeren I. J. Bonneur en M. Bin nendijk te Gouda. Wegens het vertrek uit de ge meente van de heer J. C. Ketel, is in diens plaats tot notabel der Ned. Herv. Gemeente gekozen de heer M. Gilden. Vliegen. Luit. Hofstee.] Uit Etampes wordt gemeld dat luit. Hofstee in de laatste dagen verschei dene goede vluchten maakte met een Farman-tweedekker. Voor de eerste maal in de geschie denis der luchtvaart zoo wordt uit Londen bericht heeft thans een dame, mej. Davis, als passagier „loo pings" a la Pógoud meegemaakt. Zij steeg op een eendekker, bestuurd door den vlieger Hamel van het vliegveld te Hendon op. Mej. Davis, die een der bekendste a via tri ces van Engeland is, verklaarde later, dat alleen de schonderband, whardoor zij bij de vlucht met het hoofd naar beueden werd vastgebon den, pijnlijk gekneld had: Zij was overigens doodkalm gebleven. Passagier bij ,Chevillard. Een onzer kennissen, zoo schrijft de sportredactie der N. Crt., enthou siast liefhebber van de vliegsport, zou graag Zaterdag of 'Zondag a.s. met Chevillard vliegen op Duindigt en natuurlijk dan ook de „looping" maken. OnZe stadgenoot ging op onderzoek uit, kreeg een onderhoud met de per soon die de zaak hier exploiteert, zette hem zijn wensch uiteen, maar was op eens al meer dan voldaan toen hij hoorde dat voor d,e eerste vlucht, waarin Chevillard nog niet eens alles te zien geeft, een bedrag van.... 1250 Gld. moet worden betaald om als pas sagier mee te mogen. Dit Voijd onze vriend wel wat te veel aangèpakt, en hij zal nu dan ook alleen maar gaan „kyken." 4048 STA A T8-LOTERIJ. 4d0 EO. Trekking v. Woensdag 7 Jan. No. 3727 f 1500. 8994 f 1000. 6261 en 12783 f 400. •JÜQti t OAA l 1682, 6741, 10315 en 15179 ieder f 100. Pry zen van f 65. 21 25 31 42 13? 266 71 79 30B 06 487 527 53 008 707 40 85 810 20 86 918 HO 1000 39 43 59 07 94 99 1137 50 1310 88 64 71 1401 88 1500 14 10 81 72 1600 40 80 95 1712 1801 1900 17 40 47 2000 09 2164 2211 07 87 2887 40 2581 86 2721 44 2894 2906 7 8080 8157 8284 88 50 74 8818 70 74 8400 88 8540 8688 60 09 8700 21 8800 68 8985 47 48 08 71 86 4074 94 4200 08 71 4864 H408 18 96 4620 88 86 4821 4756 09 4894 12 42 52 4908 40 58 5074 70 86 5188 5805 71 5448 64 90 95 6615 81 70 91 5681 40 59 5748 61 81 6889 08 0049 92 0122 42 75 0288 0821 48 70 6428 05 96 6548 54 74 70 0677 6742 02 0810 18 59 0968 76 78 7028 54 59 71 77 7100 7242 7829 52 92 7427 7509 7810 7710 28 7829 46 91 7935 8020 8109 8226 42 47 49 58 8802 42 8494 98 8574 84 8080 8820 21 66 00 92 8922 71 9000 16 28 90 9110 24 64 72 9200 43 89 9804 9445 58 9002 21 88 80 09 9774 70 78 9819 60 9065 00 96 10082 76 10166 10228 91 10640 10488 10529 76 10659 78 10719 22 10866 71 10905 10 11012 88 11143 11206 29 11800 60 00 11418 77 87 11688 70 Ufltó 84 11700 11841 03 83 86 11987 00 12060 06 90 12188 84 89 12280 W 12028 44 12416 28 78 81 87 12647 58 «J 12806 10 12708 12811 80 75 12012 95 18129 96 18237 76 82 13082 88 70 80 18477 81 98 18601 13002 6 18 74 18778 18811 25 188Ö3 14009 80 96 14200 14 22 84 09 14488 90 98 14609 17 60 67 74 14668 14728 80 62 07 14811 47 i40If) 66 96 15060 15102 76 88 91 15204 90 15801 Ti 76 78 15424 99 16662 16620 58 66 87 16723 81 95 15818 17 28 88 15965 86 55 78 91 99 16067 96 16158 59 80 10206 25 90 10614 82 86 88 09 10U53 17017 20 24 84 52 70 08 17117 78 06 17207 8 89 87 00 17888 42 17402 46 47 51 17059 84 96 17701 45 06 71 18188 18205 22 46 18858 66 18547 65 18008 29 80 94 1S746 18070 19020 22 29 57 68 86 97 10126 80 19604 7 19411 25 92 19568 68 19686 19869 72 19024 34 60 00 20018 83 88 66 86 20184 88 20286 86 20615 46 76 16052 78 91 99 16419 80 r2 53.7686 90 16796 16806 1®64 20601 78 20671 79 88 20718 7i 151 75 78 Het Hongaarsche Strijkkwartet. Het Hongaarsche Strykkwartet, dat hier op Maandag 12 Jan. a.s. komt concerteeren, heeft zich Maandagajvond j.l. in Amsterdam doen hooren. |L. v. G(igch) Jr. schrijft in de Telegraaf van 6 Jan. j.l. naar aanleiding v^n 'n kwartet van Raveldoor dit Viertal ten gehoore gebracht! „Misschien zal de uitvoering later nóg lichter en be veiliger zijn, het Hongaarsch Kwartet heeft het met artistieke intuïtie ge speeld. En hoe juist hun inzicht is, welk een prachtig stijlgevoel en schit terende techniek zij hebben, bewezen zij vooral door de pyramidaal tegen gestelde wijze, waarop het werk van Dohnanyi*) gespeeld werd." Bedoeld is het pianokwintet van Dohnanyi, dat 't Hongaarsche Strijk kwartet met medewerking van de be roemde pianiste, Myra Hess uitvoerde. H. N. Rotterdamsch Tooneelgezelschap. Het Rotterdamsch Tooneelschap, directie Van Eysden, heeft ter ver tooning aangenomen het tooneelspel in 4 bedrijven Zyn Heilige, van mevrouw J. van Ammers Kueller. RECHTBANK TE ROTTERDAM. Strafzitting. Voor den rechter-commissaris had de 25-jarige losse werkman C. de J. uit Zevenhuizen bekend op 27 November van het vorige jaar op het erf van J. Jongeneel onder Bergschenhoek een trekhond te hebben weggenomen en dit dier voor vijftien gulden te hebben verkocht aan den koopman F. Muller alhier. Thans zeide hij aanvankelijk, dat hij er niet veel meer van wisten op dien dag dronken was geweest. De eigenaar had den hond van een derde teruggekocht voor32.50 gulden. Het O. M. waargenomen door mr. Steenberghe, eischte wegens diefstal drie maanden gevangenisstraf. De landbouwer J. v. Leeuwen te Waddings veen, verklaarde, dat de 21- jarige boerenknecht W. A. v. d. B. uit Zevenhuizen, op 22 Nov. geslagen had naar zijn vrouw. Hij had niet gezien, of bekl. haar had geraakt, wel dat zij daarna een roode plek in het gezicht had. Bekl. had v. Leeuwen gedreigd met een stoel en daarbij een ruit achter zich stuk geslagen. De vrouw van v. Leeuwen zeide, dat v. d. B. haar een stevigen vuistslag in het gelaat had gegeven. Zij meende, dat bekl. haar man door de ruit had geduwd. Eisch wegens mishandeling f 15 boete subs. 15 dagen hechtenis met vrijspraak van de mede ten laste ge legde vernieling. De' rechtbank heeft gisteren veroor deeld D. v. d. H., 25 jaar, te Nieuwerkerk a/d. IJssel, en A. C. K., 24 jaar, koop man alhier, wegens mishandeling, te Gouda in vereeniging gepleegd, elk tot f 15 boete subs. 10 dagen hechtenis. L. R., 19 jaar, risscher, en C. v. E., 25 jaar, boerenarbeider, beiden te Berg ambacht, wegens dief stal j door twee vereenigde personen, elk tot acht da gen gevangenisstraf. H. H., 19 jaar, bakkersknecht te Reeuwijk,{wegens mishandeling, tot f 5 boete, subs 4 dagen hechtenis. C. A'. F. Z41 jaar, sigarenhandelaar te Gouda, wegens eenvoudige beleedi- ging. tot f5 boete subs. 5 dagen hech tenis. B. S., 23,jaar, arbeider tej Zeven huizen, wegens mishandeling, f 10 boete subs. 5 dagen hechtenis. (N. R. Crt.) Op de paardenmarkt te Gouda. Op 14 November jl. was het paarden markt te Gouda. Twee vreemdelingen, die het bedrijf van paardenkooper uit oefenen, hadden door hun aanwezig heid op de markt reeds by vroegere gelegenheden van zich doen spreken. Surveilleerende onder de drukte had den de agenten van politie J. F. L. Negrijn, en J. J. Verwey gezien dat de vreemde kooplieden een paard mis handelden, door het onnoodig zweep slagen te geven. Ze wilden er niet mede ophouden, waarom do agenten beiden arresteerden. Tegen de arresta tie hadden beiden C, P. en N. G. genaamd zich kfachtig verzet. Wegens dierenmishandeling en we- derepannigheid eischte het O.M. tegen beide niet verschenen vreemdelingen 3 weken gevangenisstraf. EER8TE KAMER. Vergadering van heden Voorzitter: J. N. Baron Hehimmelpen- ninck van der Oije. Indische Begrooting. De heer B a v i n c k, a.-r., be sprak de houding van de Regeoring ten opzichte van de zending ou het onderwijs. Vervolgens schetste spr. do beteekenis van de zending, die hij van internationaal belang acht en door alle partijen dient te worden be hartigd. De heer Laan, lib., bepleitte ver- loening van concessievoorwaarden voor een radio-telegrafische verbin ding van Nederland met de koloniën. De heer K u ij p e r, a.r„ bleef het betreuren, dat de Minister do tele grammen, welke gewisseld zijn met den Gouverneur-Generaal niet wonscht over te leggen. Uitdrukkelijk drong spr. aan dat de Minister zou ver klaren, dat de Gouverneur-Generaal geen confessie deed, die zijn karak ter aantastf Daarna behandelde spr. eenige detail-zaken. De vergadering duurt voort. Prins. Hendrik. De Prins is hedenochtend met zijn Adjudant Kapitein Roys per staats spoor naar Hohemark vertrokken, uit geleide gedaan door de Koningin en den Duitschen gezant, ten einde daar tot begin April te verblijven onder behandeling van Dr. Friedlander. Het gerechtshof te 's Gravenhage, een nader onderzoek bevelende in de zaak van den Leidsche student van Leeuwen, door de Haagsche rechtbank tot 10 jaar gevangenisstraf veroor deeld wegens moord op zyn verloofde, heeft gelast dat op Woensdag 28 Ja nuari a.s. het onderzoek zal worden hervat, in het byzonder omtrent de vraag of en in welken graad bekl. tydens het plegen van het feit lijdende was aan ziekelijke storingen zijner verstandelijke vermogens. Als deskundigen zijn aangewezen de heeren G. Jelgersma en K. Heil- bronner, hoogleeraren in de psychiatri, reap, te Leiden en te Utrecht. Albanië. Romb, 7 Jan. Hierbijn berichten in gekomen welke melden dat lzzet Pasja het aanbod door Mohammedaansche stemmen gedaan om Vorst van Albanië te worden, heeft afgewezen. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 770.2 te St. Mathieu, laagste stand 735.0 te Vest- manoer. Verwachting tot den volgenden dag: Toenemende tot matige of krachtige noordwestelijke tot zuidwestelijke wind, zwaarbewolkt tot betrokken, later waarschijnlijk regen en zachter. Vorige Koer» ren Koer*. 77»/, 83'/, 61 100»/, 85"/,, *88-/, 83 78»/, 32»/, heden. 77»/, 83'/, 88»/,, 837. 32'/, TAN DKN Effecten handel Ie Amsterdam 7 JAN. 1914. SUatsleenineen. I Ned. Cert. Werkelijke! Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije) Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pot. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id. Obligatie 6e Emis sie 4 pot. Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afi. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezulea Dipl. Schuld 1905 3 pet. Bank- en Crediet-Instel- llngen. Fed. Bankaandeelen Induitr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A, ld. Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kol. Credlet Instelt, en Cultuur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand Ned. Handel-Mij.C.v.A, HUnbouw Hf (Jeu. Ketahoen" MijnbouW Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij, Aand. Great Cobar Aand. Petrolenm-Ondern. Dordscho Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij- tot Expl. v. Petr, Bronn. C.v.A, „Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A. Scheepvaart M(jcn. Ned.Am. Stoomvaa Mjj. Aand. Stoomvaart-Mij. „Z« land" Preferente A Int. Mercantile 1 Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen, Bindjey Tabak Mij. A. Diversen. Maxwel Land Cert. v, Aand. Peruvian Corpc Lim. Cert. v. Aand Spoer wegen Holl. IJzeren S wegmij. Aand Mij. t. Expl. v. spoorwegen Aand, Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-W eenen Spoorwegmij. Aand, dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoor weg-My. Gew. Aand. Union Pacific Ri Cv. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premieleenlngen. AmsterdamAand. 8 p Hongarije. Tneiss-li gnlirungs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 41/* pCt. Nat. Staatsf. stil, Buitenl. weinig varieerend, Culturen prijshoudend, Ta bakken willig. Petroleum lusteloos, Amerika non minder opgewekt, Mijnen beter, Rubbers idem. 74'/, 58'/, 64»/, 45»/,, 45'/. 64'/, 64»/,, 24»/, 24»/, CO'/, 60''/,, 224 229 189'/, 224 230'/, 15 190 26'/, 190 16'/, 179»/, 601'/, 699'/, 625 194'/, 194'/, 118 3 3 9/„ 104'/, 106 2 8»/, 93'/, 98'/, 98'/, 61'/, 617, 186'/, 9 4'/. 92'/, 92'/. 28'/. 28'/,, 159'/, 3 160»/, lOl'/i. 147'/,

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 2