ZEonnanrDazas sr'oxeT. SïïcLELen la,ncL. •O it <5Le Peis Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht Officieele Priiscoura&t Frankrijk. Hertog de Rohanf Te Parijs is overleden do hertog De Rohan. Charles Lonis De Rohan, Prins de Lóón, werd geboren, op 1 December 1844. Sedert 187G was hij lid van de Fransche Kamer voor het district Ploërmel, welks kiezers hem steeds trouw zijn gebleven. Hij was een der laatste royalisten, en hij heeft steëds geweigerd zich met de Republiek te verzoenen. Te Parijs stond hij in hoog aanzien als president van Union-elub, waartoe de leden van den hoogen adel en de leden van het corps diplomatique be- hóoren. Door den Daitschen gezant prins Radolin, met wien hij verwant was, werd hij eenige jaren geleden te Kiel aan Keizer Wilhelm voorgesteld. Een nieuwe bende Bonnot. Omtrent de bende, waarvan kort geleden enkele loden te Parijs werden gearresteerd, schrijft de Matin, dat de auto-dieven te Verdun hun slag wilden slaan. Het betrof het vervoer van koopwaren, welke in die streek gestolen waren en te Verdun wer den bewaard. De bende bestond uit een twintig tal individuen, allen gevaarlijke mis dadigers. De bende hield verblijf te Brussel, waar zij verscheiden juwe liers oplichtten, aan wien valsch pla tina verkocht werd. Engeland. Chamberlain's terugtreden van het politiek tooneel. Uit Londen wordt aan de N. Crt. geseind Een brief door Joseph Chamberlain gericht tot zijn partijgenooten in Bir mingham, deelt zijn besluit mede om zich b^j de volgende algemeene ver kiezingen uit het parlement terug te trekken. Hij betreurt het ten zeerste een band te moeten verbleken, die hem zeven en dertig jaren achtereen aan de zijnen bond, maar hg gevoelt dat Birmingham behoefte heeft aan een jonger kracht, die-een meer actief aandeel in den parlementairen strgd kan nemen. Beide zijn zonen, Austen en Neville Chamberlain, worden tot des vaders politieke opvolgers aange wezen. Zuid-Afrika. Spoorwegstaking. Johannisburg, 6 Jan. Togen elf uur hedenavond werd aan de spoorweg arbeiders, die dienst hadden, mode- gedeeld dat de staking op 7 dezer to middernacht zal beginnen. STATEN GENERAAL EERSTE KAMER. Vergadering van 7 Jan. 1913. Indische Begrooting. Vervolg. De hoor K u y p e r, a.r., zette zijn rede voort en besprak do opvoeding der bovolkiug tot eon hoogere cul tuur. Daarmede hangt samen de in richting van hot onderwijs. Voor In- dië is naast hooger en middelbaar onderwijs universitair onderwijs noo- dig. Engeland heeft in Britseh-indië daarvoor reeds een beschamend voor- i beeld gegeven. Tegenover den Islam staat spr. iq seker opzicht sympathiek, daar spr. daarin ziet een steun tegen de macht van het paganisme. Maar spr. wil dat de overheid toone dat zij is een overheid van een christelijk land. Steun moot zij bieden aan allo parti- culiero scholen, van welke richting zij ook zijn. De Minister stelt zich op partijdig standpunt door de be- vorderiug der gouvernementsseholen, waarvan het karakter in strijd is met dat der Oosterlingen. De parti culiere scholen kosten ook minder aan het gouvernement. Spr. hoopte ten slotte dat bij het derde oeuwfeest kon Worden getuigd, dat Nederland togen- i over indië zijn plichten heeft ver vuld. De heer v. d. Does de Wille- b o i s, r.k., sloot zich aan bij het door den heer Baviuck geeprokonë. De hoer v. Wassenaer vafn Kosande, c.h., besprak de Indi sche defonsio en de noodzakelijke maatregelen te dien aanzien. De Minister van Koloniën, de heer l'ieijte, beantwoordde de sprekers. De verhouding tusschen den Gouver neur-Generaal en den Minister is, dat de Minister verantwoordelijk is. De Gouverneur-Generaal heeft do bevelen op te volgen van den Minister. Wel treedt de G.-G. zelfstandig op, doch do Minister heeft recht van booordoe- ling van diens daden. De zending is volgens don Minister aangewezen op liefdegaven. De Staat heeft geen be paalde geloofsbelijdenis en kan niet eonig propagandistisch streven steun verleenen. Het onderwijs moet zoo danig zijn dat het door alle leerlin gen gevolgd kan worden. De bepa lingen omtrent het niet-verplicht zijn van bijwonen van godsdienstige plech tigheden, komt daaraan tegemoet. In- Zake het oplumvraagstuk neemt de Minister het standpunt in, dat dit kwaad moet verdwijnen. Het is een kanker der bevolking. Geleidelijk zal dit echter moeten geschieden. De Minister heeft het door den hoor Kuijper gesprokene reeds eerder golezen in zijn brochure „Afgeperst" en meent dat aan het streven naar humanistisch onderwijs, dat zoo dui delijk is uitgesproken, moet worden tegemoetgek omen Na re- en dupliek werd daarop de Indische Begrooting aangenomen. De vergadering word verdaagd tot Vrijdagmorgen. Organisatie van gendarmerie in Albanië. Uit verschillende garnizoenen be reiken De Maasb. bericht dat er zeer veel lust bestaat bg de officieren om naar Albanië te gaan. Bij alle wapens geven zich zeer veel officieren op, zoo dat het aantal van hen, die getogen zgn, reeds groot is. Dezen heSen verschillende vragen ter beantwoor ding gekregen omtrent taalkennis, paardrijden enz., terwijl er ook veel officieren zijn die van hun kant eischen gesteld hebben omtrent hun eventueel hier achter te laten huishouden. Ouderdomsrente. Naar het N. v. d. D. verneemt, is het aantal hanvragen van 70-jarigen bg de Rijksverzekeringsbank thans reeds gestegen tot 111.000. Ambte naren van het stadhuis assisteeren nog eiken avond om het vele werk onder de knie te krijgen. Tweede Kamerverkiezing Rotterdam III. Bij de gisteren gehouden stenÉning voor een lid van de Tweede Kamer voor Rotterdam III in de vacature- Lasonder werden uitgebracht 3814 geldige stemmen. Hiervan verkregon Prof. Dr. B. D. Eerdmans (lib.) 1755, H. Stulemeyer (r.k.) 1532 en A. B. de Zeeuw (s. d.) 527 stemmen. Herstemming moet plaats hebben tusschen deheeren Prof. Dr. B. D. Eerdmans en H. Stulemeyer. Het resultaat dezer stemming wgst op een zeer groot aantal thuisblijvers vooral aan vrijzinnige zijde. Bij de vorige verkiezing t'ooh werden op den heer Lasonder (lib.) uitgebracht 2521 st.de r.k. chndidaat behaalde toen 1731 st. en de sociaal-democraat 446 st. Hoewel de uitslag van den vrijzin nigen candidaat vrij gunstig is, zal toch alles in 't werk moeten worden gesteld om Prof. Eerdmans met flinke meerderhqjd gekozen te krijgen. De les uit Gouda. Vooruit, vrijzinnig nieuwsblad voor het Gooi schrijft onder boven- slaunden titel: ,,De Statenverkiezing, die vorige week voor het kiesdistrict Gouda plaats had, is op een groote teleur stelling voor de vrijzinnigen uitgeloo- peu. De eenige zetel, die tfe vrijzin nigen in Juni van dit kiesdistrict wisten te veroveren, is verloren ge gaan en daarmede Is het omzetten der Provinciale Staten in Zuid-Hol land in 1916 zooveel moeilijker ge worden. De reehtsche bladen laten dan ook ovor den uitslag een ver klaarbaren juichtoon hooron. Is er voor de vrijzinnigen reden thans bij de pakken te gaan neerzitten? Geens zins. Nog voor korte jaren werd in Gouda de cloricale candidaat gekozen inet eenige houderden stemmen meer. Om den vrijzinnigen candidaat in herstemming te brengen, kwam men ditmaal 9 stemmen te kort. Beter bewijs is wel niet mogelijk, dat Gou da allesbehalve oen vast district is voor rechts. Die stemmen hadden er uitgeklopt kunnen worden, dat weet men in Gouda wel. Hoe krachtig do vrijzinnigen zich daar inspanden'en hoeveel lof wij hebben voor de toe wijding van een aantal krachtige strij ders, de organisatie heeft daar nog niet de volmaaktheid bereikt, die men er redelijkerwijs mag verwachten. Zoo fiebben bijv. niet alle plaatsen van hot district oen kiesvereeniging. De bewonderenswaardige ijver van een gróót aantal strijders kon niet goed maken, wat in sommige plaatsen aan organisatie en dientengevolge aan doeltreffende actie ontbrak. Gouda geeft aan de vrijzinnigen opnieuw de les: Zorg voor een krachtige or ganisatie. Ten tweeden male ontvalt ons thans een Statenzetol. Eerstens bracht Middelburg de teleurstelling, dat tal van vrijzinnigen door hun onverantwoordelijke laksheid om het op de herstemming te doen aanko- wen, een zetel in de Zeeuwsche Sta ten in handen van Rechts speelden. Thans hebben degenen, die in Gou da bij eerste stemming hun plicht na lieten, tot den rechtschen triomf me degewerkt. Zal men nu dan toch eens einde lijk gaan iuzien, dat daarin alleen verbetering kan komen, als een men- •schelijkerwijs gesproken volmaakte or ganisatie in elk district de vrijzinni gen tot de krachtigste, inspanning heeft gebracht Reeds is een half jaar na de Ju- ni-stembus verloopen. Reeds is de helft van het winterseizoen, de beste tijcP voor Vergaderen, veratreken. En dé pogingen tot organisatie laten op zich wachten. De Liberale Unie heeft juist haar jaarvergadering achter den rug. Op haar huishoudelijke vergadering zal wel een hartig woordje gesproken zijn om de Unie veel meer dan tot ilusvorre tot strijdvereeniging te ma ken. Dat men dan niet drale. Wij hebben allo respect voor den secreta ris der Unie, doch als wij zien dat deze naast het Kamerlidmaatschap de hoofdredactie heeft aanvaard van het Vaderland, de redactie van de Vaderlander vpert, als prins Joris fungeert van de Enkhuizer Courant en nu laatstelijk lid werd van de (Staatscommissie van het Onderwijs, is het voor ieder duidelijk, dat van iemand, die zooveel op zijn schouders neemt, niet gevergd kan worden, dat hij de ziol is van een organisatie, aan welke in do naaste toekomst de hoogste oischeq in het belang der vrijzinnige beginselen mogen, neep moeten worden gesteld. Het hoofd bestuur der Unie dient het belang rijke vraagstuk der reorganisatie ten spoedigste ond«r de oogen te zien. Noch een organisatie, noch een re organisatie stampt men zoo maar uit den grond. Daarvoor zijn weken en maanden noodig. Wij moeten zorgen klaar te zijn, als de slembus ons on verwachts mocht oproepen. Niemand kan dit moment vooruit bepalen. Juist daarom mag geen tijd verloren gaan en moeten spoedig flinke voorstellen ter tafel komen. De les uit Gouda zij niet vergeefs gesproken!" Hetr is zeker wel eigenaardig, dat de twee grootste steden van Zeeland, nl. Vlissingen en Middelburg, in 1913 beide in zielentyl achteruit zijn gedaan. Vlissingen was juist de laatste jaren steeds vóóruit gegaan. In het afge- loopen jaar echter ging de bevolking terug van 21.807 tot 21.584, dus met 225 personen. $r vertrokken 1573 per sonen, terwijl *r slechts 1021 inkwa men. Er werden 521 kinderen ge- boren^ terwijl slechts 192 porsonen ovetfetfenr"^* H Te Middelbrug is men de laatste jaren steeds daling gewend en hier is het dus minder onverwacht dat er weer 142 minder inwoners in de stad zyn. Op 1 Januari 1913 waren er 18.631 en op 1 Jan. 1914 18.783. Hier kwa men 1133 personen in, terwijl 1402 vertrokken. Er werden 356 kinderen geboren, terwijl 229 sterfgevallen plaats hadden. De Amsterdamsche kindermoord. Dinsdagnamiddag zijn in het kabi net van den rechter van instructie te Amsterdam het echtpaar De Klerk en het 8-jarig zoontje Casper geconfron teerd met een boerachtig uitzienden man van donker uiterlijk, Maandag aangehouden, in verband met het ver spreidde signalement van Boeren- jantje. Het bleek echter Boerenjantje niet te zijn. Hij was een hoofd grooter dan de gesignaleerde. Mejuffrouw Nieuwenburg uit Nieu- wendam, die ook met den man gecon fronteerd werd, verklaarde dat hij niet de persoon was wiens signal, zij inder tijd opgaf. De man, die men haar ver toonde had andere gelaatstrekken en was ook minder gezet dan de door haa berdoelde. (Tel.) Treinongeval. Het Gron. D.blad vermeldt het vol gende incident Van den sneltrein, die Maandagna middag te 5.18 te Groningen moest aankomen, is bg het station Meppel een koppeling gebroken. Juist toen de trein genoemd station binnenstoomde, brak de verbinding tusschen twee 4-a8sige AB-rijtuigen, be&temd voor Groningen, af. Het afgebroken deel bleef onmiddellijk met oen schok stil staan, terwijl het voorste nog een eind doorreed. Aangezien de afgebroken wegens reeds voor het perron stonden, sprongen de meeste passagiers er over haast uit. Een paar dames kregen het met de zenuwen te kwaad en begon nen te huilep. Velen durfden niet weer plaats nemen in den waggon, waarvan de koppeling was gebroken. Daar er echter geen plaats voor hen was in de overige rijtuigen, waren zij wel genoodzaakt hun oude plaatsen weer in te nemen. De waggons wer den weer aangekoppeld en met slechts weinig minuten vertraging kon de trein vertrekken. Een spoorwegongeval voorkomen. Gistermorgen om een uur of tien ontdekte de dienstdoende wisselwach ter te Elten, dat op het goederenem placement aldaar een stuk rails van eenige centimeters lengte naast de lijn lag, vermoedelijk door onbekende oor zaak daaruit gesprongen. Dank zij de oplettendheid van den man werd daar door een ongeluk voorkomen, zoodat het thans slechts met een vertraging van goederentrein 2642 afliep. (Tel.) Zondagnacht hebben, naar de Mid- delb. Ct. meldt, te Sas van Gent zich inbrekers toegang verschaft tot de kantoren der bïauwselfabriek Bleu Guimet, langs den weg naar Selzacte gelegen. Door forceering van de brand kast hebben zij zich van een som, van 2700 francs kunDen meester maken. Een nachtwaker in de buurt, die ge rucht gehoord heeft, durfde zich niet vertoonen, aangezien hij niet van een vuurwapen voorzieq was. Meisje in brand Dinsdagmorgen begaf de huisvrouw B. teNijmegen zich eenige oogen- blikkèn uit haar woning en liet haar 2 kinderen gedurende dien tijd alleen thuis. Bij haar terugkomst stonden de kleeren van haar 6-jarig dochtertje in brand. Spoedig werden de vlammen ge doofd en het kind, dat ernstige brand wonden had opgeloopen, naar het na bijgelegen militair hospitaal overge bracht. De kleeren van het meisje hadden vlam gevat, doordat zij te dicht bij de gloeinde kachel had gestaan. De eerste Rotterdammer in Hoek- van-Holland gekozen Maandag is hier op de nieuwe se cretarie, 1 Januari geopend, door den heer Kortland, de eerste geboorte aangifte gedaan. Ter herinnering aan dit heuglijk feit is door eenige ingezetenen voor dezen jongen Rotterdammer een spaarbank boekje met zeker bedrag gedeponeerd. Geschil te Vlaardingen. Uit Vlaardingen meldt men aan de N. R. Ct. Op grond van de omstandigheid, dat in de getroffen overeenkomst tns- schen de reeders en de vakvereeni- gingen is bepaald, dat de onderhan delingen over het totstandbrengen van een collectief contract moeten beëin digen voor 1 September 1914, ver klaren 'thans de machinisten, na hun besluit in hun Bond, dat ze slechts tot dien datum willen monsten. Hier aan kunnen de reeders niet voldoen. Het begrip monsteren slnitf huns inziens in, dat het voor een geheel jaar geschiedt. De datum van 1 Sep tember was slechts gesteld het oog op de mogelijkheid, dat de onderhandelin gen konden mislukken, in welk geval andere maatregelen nog tijdig konden worden bereid voor het jaar 1915, en bovendien hierom, dat het inslaan van het voor de beugvisscherij benoodigde aas in October en November moet plaats hebben en de verdere visscherij benoodigdheden geruimen tijd te voren moeten worden klaargemaakt. Dit schijnt door den Bond niet goed te zijn beseft. Intusschen is er thans weer stagnatie ontstaan. De spanning in de gemeente wordt hierdoor al grooter. Jachtovertreding door geestelijken. Men meldt uit Veenhuizen aan de de Ass. Ct., dat het bericht omtrent jachto vertreding van kapelaan en pas toor aldaar overdreven is meegedeeld. Zij zijn niet beiden in vereeniging er op uit geweest. De pastoor werd, terwijl hij op een weg tusschen of nabg bosschen zijn gebeden loopt te lezen en zgn hond als gewoonlijk al blaffende in dat bosch achter wild aanzit, door een paar rijksveldwachters aangezegd, dat hij zijn hond moest terugroepen. Er ontstond een woordenwisseling, van weerskanten wordt men boos en het eind is een proces-verbaal. Een anderen keer loopt de kapelaan alleen met een geweer in een boschje achter den tuin van de pastorie, zooals hij beweert om vogels te schieten. Twee rijksveldwachters in dat boschje verscholen, bekeuren hem, nemen het geweer in beslag. Tweede proces-ver baal. Het is geenszins de bedoeling van bovenstaand, om den pastoor en den kapelaan te verdedigen (zij vooral moeten zorgen zich niet aan overtre ding schuldig te maken), maar, om in plaats van hetgeen overdreven is mede gedeeld, de ware toedracht te geven. Gasontploffing. Gistermiddag heeft naar de N. Crt meldt, in den winkel van G. L., han delaar in kramergen te Bergen-op- Zoom, een gasontploffing plaats gehad. vi ui yociu eu oenigo deuren ontzet. Voorbijgangers bekwa men lichte kwetsuren. Dè eigenaar was afwezig. Diens vrouw werden de haren verschroeid. Een begin van brand ontstond, maar kon onmiddellijk gebluscht worden. De muur van het belendende perceel moet gestut wor den, daar deze ingedrukt is. Rechtzaken. Voor de Rechtbaqk te Maastricht heeft gisteren terechtgestaan H. J. M., te Ubach over Worms, mijnwerker, 19 jaar, ték zake van bedreiging met den dood, door te Heerlen op de fa milie Lots een vuurwapen af te vuren op een afstand van ongeveer 5 meter. Het O. M. eischte tegen hem lJ/2 jaar gevangenisstraf. (N. R, Crt.) Effecten-diefstal'. In verband met het onderzoek van de Utrechtsche politie tot aanhouding van twee jongelieden verdacht van effectendiefstal tot een bedrag van f 20.000, geeft het Utr. Dbld. de vol gende bijzonderheden: Er was diefstal door middel van in sluiping gepleegd in de Heerenstraat. In de eerste opwinding van het oogen- blik werd als vermist bedrag aan de politie opgegeven f20.000 aan ef fecten. De politie, die aanvankelijk het oog had op twee personen, omdat deze beide individuen dienzelfden nacht op straat waren gezien, zond naar alle grensstations en havensteden telegram men met deze bijzonderheden„vermist f20.000 aan effecten, vermoedelijke daders die en die, signalement als volgt gelieve aan te houden. Ook vermoe delijk schuldig aan kerkdiefstal." Bij nader onderzoek bleëk er in de Heerenstraat volstrekt geen f20.000 vermist te worden aan effecten, doch slechts f6000. Want f 6000'aan effec ten was geborgen geweest in een kast. die door den insluiper was doorzocht geworden en 14.000 aan effecten had de bewoonster van de bovenverdieping van het huis In de Heerenstraat, waar de diefstal werd gepleegd, verstopt op een heel secure plaats, die wij nu maar niet nader zullen aanduiden, doch door den dader niet ontdekt werd. Later, toen de eerste opschudding van den diefstal wat voorbij was, her innerde men zich waar die f 14.000 was geborgendit geld kwam, zon der dat er een cent aan vermist werd voor den dag. En dus bepaalde het ontvreemde bedrag zicfi tot f 6000 aan geldswaardige papieren. De twee personen, die des nachts op Rtraat waren gezien en als schul digen werden verdacht, werden Zon dag reeds door de politie alhier aan gehouden. Een hunner was des nachts al gevangen genomen in een brand gang in de Weistraat, de ander werd aangehouden in den loop van den Zondag, Doch, beide personen, die in het hierboven afgedrukte bericht ook worden genoemd, konden hun alibi bewijzen. Zij waren in Zeist geweest en konden dus bewijzen noch de dief stal in de Heeren straat, noch de kerk diefstal aan den Draaiweg te hebben gepleegd. Zij zijn dan ook aanstonds aoor de politie op vrije voeten ge laten. Het bericht dat zij te Hoek van Holland nog in 't bezit der effecten zouden zijn aangehouden op de Har- wichbootis puur verzinsel. De politie zet het onderzoek krach tig voortheeft nog weer rechercheurs uitgezonden naar verschillende steden voor nasporingen. Het vermoeden ligt voor de hand dat hier geen beroeps- dieven aan het werk zijn geeweest, andera zouden zjj wel verder hebben gezocht dan de kast alleen, waarin de f 6000 werd gevonden. Aan den Hoek van Holland heeft een rijksveldwachter een scheepskok en een rijwielhersteller aangehouden, die verdacht wordt van diefstal van f 20,000 aan Russische, Zweedsche, Hongaarsche, Roemeensche effecten, obligatiën Zuider Hypotheekbank, Ned. Werkelijke Schuld en Ned. Centraal Spoorwegmaatschappij, alsmede van het openbreken van offerbussen in een R.-K. kerk te Utrecht. Zg stonden op het punt, met een Harwioh-boot naar Engeland te vertrekken. (N. R. Crt.) Schieten op een trein. Bij aankomst te 's Gravenhage gis terenavond te ongeveer halfzes van den trein der Holl. Spoor, die te 4 uur uit Amsterdam vertrok, vernam men, dat die trein tusschen Haarlem* en Leiden door middel van de nood rem tot stilstand was gebracht, omdat mi tweede klasse-rijtuig was ge- *jhofÉh. Het bleek, dat een kogel een der reizigers rakelings langs het hoofd was gegaan. Gelukkig was niemand getroffen. Proces-verbaal werd opge maakt. Spoor wegr amp "te Hooghalen. Naar wij van officieele zijde verne men, heeft er te Halerbrug een con ferentie plaats gegad van hooge staats ambtenaren, spoorwegautoriteiten met leden van den Raad van Beheer op de Staatsspoorwegen, in verband met het ingestelde onderzoek. Een nader, uitgebreider onderzoek had plaats, verschillende personen, als machinisten enz. zgn nog gehoord. Verwacht wordt, dat einde van deze of begin van de volgende week het officieele rapport in de Staatscourant zal verschijnen. Mede vernemen wij, dat een streng en uitgebreid onderzoek plaats heeft naar de dezer dagen voorgevallen kleinere spoorwegongelukken. Beschul digen zullen streng worden gestraft. Het Maastrichtsche Museum. De Limb. Koerier, die Maandag den grappigen brief van jhr. De Stuers opnam, heeft bonne mine a mauvais jeu gemaakt en in zijn nummer van Dinsdag het volgende schrijven opge nomen rHet is niet te verwonderen, dat van alle zijden bijdragen tot deze verza meling worden geschonken, welke zoo doende zeker van een der'merkwaar digste van Europa zal worden. Voor zoover bekend is, werd onder moer het volgende reeds toogezonden: 1. een balein van den walvisch, waai in Jonas drie dagen verblijf hield. 2. Een der dertig zilverlingen van Judas Iscarioth. 3. Drie veeren uit de vleugels van Icarus. 4. De ring van Gyg§B. 5. Eenige haren van Absalon, ge vonden 4n den boom, waarin deze bleef hangen bij zijn vlucht. 6. De broek, die koning Dagobert gewoon was (t achterste voren aan te twkken. f Al deze schenkingen werden gedaan door een onzer meest achtenswaardige stadgenooten. Nog werden ontvangen 7. De kam van Koning Hdrel de Kale. 8. de paraplu, door den Wandelen den Jood bij zijn doortocht te MaaB- trioht in het kafee Suisse vergeten. 9. Een Laar uit den baard van Barbarossa. 10. Een wiek van den molen, waar tegen Don Quichotte gevochten heeft. 11De rijzweep van generaal Dib- bits. 12. De bezem, waarmee Hercules den stal van augius schoonveegde. 13. Het valscherm, dat Jan van Schaffelaar bij zgn sprong uit den Barneveldschen toren vergat te ge bruiken. 14. De andere handschoen van Napoleon. Het voorbeeld van jhr. De Stuers volgende, staan alle gevers voor de echtheid dezer voorwerpen in." Dat is echter een fiere Maastrichte naar te veel geweest, en onderteekend met zgn vollen naam, en zijn adres er bij, schrijft hij Maastricht, 6 Jan. Mijnheer de Redacteur Als Maastrichtenaar protesteer ik tegen het opnemen van het ingezonden stuk van heden betreffende het op te richten Museum. Door het plaatsen van dergelijke stukken kan de redactie de syöipathie der bevolking niet winnen, daar elk rechtgeaard Maastrichtenaar de daden van Jonkheer de Stuers en diens over leden broeder ten hoogste apprecieert. U zult mij verplichten dit mijn schrij ven in uw blad van morgen op te nemen. GOUDA, 8 Januari 1914. Door Burg. en Weth. is aan de raadsleden het volgende ingekomen Btuk toegezonden: Gonda, 3 Januari 1914. Volgens het kenbaar gemaakte ge voelen der Regeering zijn ambtenaren in dienst van openbare instellingen van weldadigheid te beschouwen als gemeente-ambtenaren in den zin van de pensioenwet voor de gemeente ambtenaren 1913, wanneer bg vol doening aan de overige vereischten, iteld in artikel 2 sub A. dier wet, me wedden worden gekweten uit deel van het gemeentelijk subsidie, dat door het gemeentebestuur uit drukkelijk voor hunne salarieering is aangewezen. Door deze wetsuitlegging wordt het mogelijk het tegenwoordige en ook het in de toekomst aan te stellen personeel van de instellingen van wel dadigheid der gemeente pensioen te verzekeren op den voet der vernielde pensioenwet 1913. Onder aanteekening dat, waar artikel 147 der Gemeentewet aan den Raad opdraagt de benoeming der beambten van instellingen van liefdadigheid voor zoover deze benoeming niet aan an deren behoort, en de Raad in de reglementen voor de instellingen van Weldadigheid aan de besturen daarvan heeft overgelaten het benoemen, schor sen en ontslaan van deze beambten, hunne benoeming moet worden geacht te geschieden vanwege den Raad en derhalve te dien aanzien wordt vol daan aan het vereischte gesteld in bovenaangehaald wetsartikel, hebben wij de eer te dien einde Uwert Raad in overweging te geven het volgende besluit te nemen De Raad der Gemeente Gouda; Gezien de voordracht van Burge meester en Wethouders van 3 Januari 1914 No. 1/20; Heeft besloten I. Te bepalen dat van de gemeente lijke subsidiën, toegekend aan de in- stellingón van weldadigheid der ge meente, uitdrukkelijk worden aange- a. voor het van Iterson-Ziekenhuis een deel groot f 2625.ter betaling van de jaarwedden der directrice ad. f 850.der adjunct-directrice ad. f 375.van den machinist ad. f 800. en van den tuinman ad f 600. h. voor het Vereenigd Wees- en Aelemoeseniershuis een deel groot f 1720.—, ter betaling van de jaar wedden van den binnenvader ad. f 300.de binnenmoeder ad. f 300. de naaijuffrouw ad. f240.de moeder der jongensafdeeling ad. f 180.de moeder der meisjesafdeeling ad. f 180.en den kleermaker ad. f 520. c. voor het Bestedelingenhuis een deel groot f 600.ter betaling der jaarwedden van den binnenvader en de binnenmoeder, elk ten bedrage van f 300,— d. voor het Oude- Vrouwenhuis, een deel groot f 300.ter betaling der jaarwedde der huismeesteres; e. voor het Burgerlijk Armbestuur een deel groot f 700.ter salariee ring van den amanuensis. II. In het onderdeel VIII van het Raadsbesluit van 19 December 1913 No. 1072 te doen vervallen de woorden „en de gemeente-instellingen van wel dadigheid". De Raad voornoemd, Secretaris. Voorzitter. Aan den Raad der Gemeente Gouda. Bij Kon. besluit is met ingang van 15 jtln. a. s. aan den luit.-kolonel F. J. A. II. Hendriksz commandant vaq het 15do Reg. Infanterie, te Delft, tot voor korten tijd garnizoenscom mandant alhier, ter zake van lichaams gebreken, onder toekenning van pen sioen, eervol ontslag verleend uit den militairen dienst. Ds. H. C. Cannegieter Dzn. De door het Kiescollege der Ned. Herv. Gemeente alhier in zijn verga- deing van 30 Dec. j.l. beroepen vrij zinnig Ned. Herv. predikant, l)s. H. Cannegieter Dzn. te Drempt was heden te dezer stede. Van deze gelegenheid werd door vele dames en heeren gebruik gemaakt met den beroepen predikant kennis te maken. Hoewel nog geen besluit is genomen, zal naar wij vernemen, Ds.Cannegieter, het beroep zeer waarschijnlijk aan nemen. Aanbesteding. Bg de gisteren te Amsterdam door het Departement van Koloniën ge houden aanbesteding is perceel 36 diverse soorten touw, garen, koord en hennep gegund aan de N. V. Goud- sche machinale Garenspinnerij voor f 5223.15. Münchener Kammerspiele. Men verzoekt ons te qaelden ^ut opvoering van „Der Faun" door om standigheden niet kan plaats hebben op 14 Jan. doch thans is bepaald op 28 Jan. a.s. De afd. Gouda van den Nat. Bond voor Handels en kantoorbedienden „Mercurius", houdt Zaterdagavond a.s. voor hare leden een biljart-, kaart- en domino-concours in het café „Het Schaakbord", Kleiweg. Bergambacht. Door den kerke- raad der Ned. Herv. Gemeente alhier, zal aan het classicaal bestuur van Gouda voor den tijd van een half jaar vrijstelling worden gevraagd van het beroepen van een predikant, wegens het bouwen van een nieuwe pastorie. De heer S. van den Oever, alhier is door het college van zetters aan gewezen als deskundige voor het schat ten van de huurwaarden voor het be lastingjaar 1914. MARKTBERICHTEN. GOUda, 8 Jan 1914. GRANEN Hoewel heden, weder voor het eerst na drie wekeo, een normalen markt dag, was er toch in den graanhandel niet veel leven. TarweZeeuwsche (nieuwe) 8.50 i 8.75 mindere dito (nieuwe) 8.25 A 8.40. Afwijkende 7.50 1 8.10. Polder ƒ7.50 1/8.25. R°ggc Zeeuwsche ƒ6.75 7-35» Polder ƒ6.15 4 6.75. Buiteniandsche per 70 kilo 5.50 a 6 25 GerstWinter 6 25 k 6.50. Zomer 6.a 6.25. Chevajier 6.50 k 7. Buitenl. voergerst peij 65 kilo 5,k 5,25. Haver per H.L. 4.10 k 4.40 Per 100 kilo 8,k 8.50. Hennep zaad Buiteniandsche per 50 Kilo 6.35 k 6 75. Kanariezaad 17.-4/ 18.50. p. H.L. Karwijzaad per 50 Kilo 13 50 A 14-50- Koolzaad 13.— 4 14.— per HL. Erwten Kookerwten 10 50 4 ƒ11.50. Buiteniandsche voererwten per 80 Kilo 6 50 4 7.25 Boonen bruine boonen 11.4 13.witte boonen ƒ16.— kf 18,— Paardenboonen ƒ8.25 k 8.75. Duivenboonen 8.75 4 9 50. Mais per 100 Kilo Amorikaansche Mixed 7-5° A 8.—. Kleine ronde 7.50 4 8.-. Veemarkt. Melkvee weinig aanvoer. Handel traag, pryzen minder. Vette varkens, redel. aanvoer, haudel matig, 23 4 26 ct. per half K.G. Biggen voor Engeland, goede aanvoer, handel vrijwel 25 4 26 ct, per half K.G. Magere Biggen, goede .aanvoer, handel flauw 1.30 4/1.50 per weelt. Vette Schapen, weinig aanvoer. Handel vrijwel 28.— 4 34 Lammeren, goede aanvoér. Handel vrijwel 19.— a 27.—. Nuchtere Kalveren, réd. aanvoer, han del vlug, ia.— 4 16. Graskalveren, geen aanvoer, handel vlug, Fokkalveren 18 4 34.— Kaas, aangevoerd 43 partijen, handel zeer vlug. »e kwal. 2 4 36.—3de kwal. 23.— 4 24.—. Zwaardere 37.— 4 Noordhollandsche a - Boter matige aanvoer. Handel vrijwel. Goeboter 1.55 4 1.60. Weiboter 1.45 4 1.50; 404e STAATS LOTERIJ. 4do KI. Trekking v. Donderdag 8 Jan. No. 17399 f 5000. 302 f 200. 8920 f 100. Prgzen van f 65. 128 984 433 608 SI 78B 815 121B 66 1762 86 1865 2018 78 2606 2412 2791 2850 86 8147 8854 8974 84 4544 4662 5022 6206 61)81 5418 6685 6289 6800 6721 0062 89 7217 7812 18 7006 7785 61 8198 8486 8660 8679 8784 97 9020 9490 9616 9796 10319 42 10468 10809 87 10971 11208 11882 11686 1181» 12894 12720 99 12810 26 13285 60 18480 '14261 14848 14004- 16961 10149 16248 16677 17221 17702 17801 18101 18860 70 18490 18800 19886 19480 19648 10740 20005 20199 20286 41 20446 20608 20675 00 20789 Vliegen. Een nieuwe duikelaar. De vliegenier Galtier heeft op het vliegveld te Ch&teaufort bij Buc, waar ook de gedisqualificeerde Guillaux het kunststukje heeft vertoond om met het hoofd omlaag vliegend in omge keerde richting kopje te duikelen, een serie opmerkelijke vluchten gemaakt, die hij besloot met loopings. Eenige dagen te voren had hij ook al kopje geduikeld. (Vad.) Chevillard. Chevillard' komt a.s. Vrydag 10.20 te 's Gravenhage aan. Als passagier gaat in zijn vliegtuig mede de Nederlandsche vliegenier Van Bussel. Vódrines. Men kent de ruzie tusschen Vódrines en Roux en weet, dat Vódrines wei gerde excuses te maken. De Tel. ont vangt thans het volgende telegram uit Parijs: Het is gebleken, dat de ver schillende benzine- en oliestations nog steeds bestaan; de heer Renó Quinton, de president van de Ligue Aórienne, op wier kosten Vódrines deze vlucht onderneemt, heeft hem nu in flinke termen een telegram naar Caïro ge stuurd, waarin Jules de keus wordt gelaten tusschen een onmiddellijke rehabilitatie zijnerzijds van Roux of anders maar terstond terug te keeren. Voldoet Vódrines niet aan dat bevel, dan wordt hem de officieele missie ontnomen, zoodat er weinig kans be staat, dat hij zijn vlucht door Afrika naar den Kaap zal voortzetten. Alle festiviteiten, die ter eere van Vódrines in Egypte en andere plaatsen zouden worden gehouden, zijn afgelast. Zgn optreden ondervindt algemeene afkeu ring. Tweede Kamer. Men verwacht dat de Tweede Ka mer na a.s. Dinsdag bijeengekomen te zijn nog byna drie zittingweken noodig zal hebben voor afdoening van het begrootingswerk. '8 Gravenhage in 1914. Het aantal inwoners van 's Graven hage bedroeg op 1 Jan. 1914 301852. De malversatiën te Doornspgck. Door den oud-burgemeester van Doornspgck is appèl aangeteekend tegen het vonnis der Rechtbank te Zwolle waarbij hg wegens malversa tiën veroordeeld werd tot 1 maand gevangenisstraf. De staatscommissie voor hot ou derwijs is hedenmiddag door den mi nister van binnenlanusche zaken ge- us la tl oord met oen rede, waarin hij wees op de ruime opdracht der com missie, die een regeling zal hebben te treffen van een fiuancioeieu grond slag van het volksonderwijs. Aller eerst van het lager onderwijs iu zijn vollen omvang, waarnevens ook het middelbaar en het voorbereidend hoo ger onderwijs do aandacht der com missie zal vragen, liet ouderwijs aan universiteiten of hoogescholen vait buiten den kring van hare bemoeiin gen. Spr. wees op de groote betee- kenis van den arbeid der commissie, die, als zij slaagt, de basis zal heb ben gelegd voor de bevestiging van onze nationale eenheid. Ter bereiking van dit doel moeten de loden van de commissie voeling houden met het feit, dat over en weer hun opvattin gen elkander beperken. Zij moeten openbaar en bijzonder onderwijs be schouwen #la historisch ontwikkelde gegevens en middelen zofeken, om beide tot bloei te brengen en beider vrijheid te waarborgen. Dr. Bos antwoordde, dat bij alle loden het oprechte verlangen bestaat om te trachten een gemeenschappelij- keu grondslag te vinden, waarop een deugdelijke inrichting van ons school wezen zich kan verheffen. De Zabern-affaire. STRAATSBURG, 8 Jan. in bet proces inzake het militair optreden te Zabera, heeft de auditeur-militair vr ij spraak gevraagd voor kolo nel von Reuthor en drie dagen gevangenisstraf voor luitenant Schadt. PARIJS, 8 Jan. De correspondent van do „Matin" te Straatsburg meldt dat tegen luitenant von torstner oen nieuw proces zal worden begon nen door een arbeider, wiens 16-ja- rige dochter door hem verleid zou zijn. De reis Van Venizelos. De Times verneemt uit Athene, dat de Grieksche ministerpresident twee of drie dagen to Rome zal vertoe ven, en vervolgens naar Parijs ver trekken zal. Daarna gaat hij naar Londen en (le terugreis za! hij over Berlijn, Peters burg on W oenen ne men. Den 22en Februari keert hij te Athene terug. BURGERLIJKE STAND. FLESSCHEN WORDEN OP REKENING GESTELD.D0CH BU TERUGGAAF VERGOED Vi LITER A 15 CT. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 775.1 te Clermont, laagste stand 735.0 te Chris- tiansund. Verwachting tot den volgenden dag: Meest matige tot krachtige zuid westelijke wind, zwaarbewolkt tot betrokken, waarschijnlijk regenbuien iets zwakker. GOUDA. GEBOREN7 Jan. Dirkje, ouders C. G. de Jong en M. G. Scholten. Engelina Catharina, ouders P, H. A. Berlijn en C. van Gent. GEHUWDE. Born en J. C. van Weelden. OVERLEDEN6 Jan. Helena van der Kind, echtg. van K. J. Sparnaay, 72 j. 7. Willem Zéverboom 31 j. Johanna H. Snikkenbuxg, echtg. van F. Sloof, 79 j. REEUWIJK. GEBORENEngelina Catharina, ouders A. Verkleij en E. M. Mounts Albertus, ouders A. de Knikker en J. Molenaar. Dorathea Maria,, ouders Q. Kraan en C. de Wit. rjCrnntje, ouders A. van den Berg en D„ Fluit. GEHUWD: W. Brunt en M. de Knikker. koen Tin heden. 77'/.. 83'/, 100»/,, 86 83'/,, 33'/, 74'/,, 45 64'/, «O»/,, VAN DEN Effecten handel te A nis ter dam 8 JAN. 1914. StMtsleeDincen. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet, Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet Russische Obl. 1906 6 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id. Obligatie 6e Emis sie 4 pot. Japan. Obl. 1899 4 pet, Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pot. Brazilië. Funding Lee ning 6 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezulea Dipl. Schuld 1905 3 pot, Baak- en Credlet-lnstel Magen. Fed. Bankaandeelen Industr. Ondernemingen American Car&Foun- (dry Comp. O. v. A. Id.Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. Gew. Aand. Kul. Crediet Instelt, eu Cultuur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mg.C.v.A, Htynbouw NUen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petrolenm-Ondern. Dordsohe Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij. totExpl. v. Petr, Bronn. C.v.A, „Shell" The Transp. A Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart MU«n. Ned. Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Oude rnem Ingen Bindjey Tabak Mij. A. Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v, Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand, Zuid-Italiaan. Spwmg. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-W eenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mg. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A, Wabash Gew. Aand, Premieleenlngen. AmsterdamAand. 3 pet. Hongarije. Tüeiss-Re- gulirungs-Ges. 4 pet, Vorige Koers. 77'/, 83'/, 61 100'/, 85"/,, 88'/.. 83 V, 78 32'/,, 101'/, 74'/, 58'/, 04'/, 45'/, 64"/,, 60"/,, 224 230'/, 189'/, 16 190 16'/, 179 599'/, 625 194'/, 118 3»/,, 106 2 8 93'/, 98'/, 61V. 185'/, 94'/, 92'/, 28'/,, 160'/, 3'/, 100»/,, 147'/, 224 230'/, 193 16 695 195'/,, 4'/, 107 8 93'/, 61 92'/, 28'/,, 169'/, 3 146 GELDKOERS. Prolongatie 44'/, pCt. Nat. Staatsf. beter, Buitenl. prrjsh., Culturen idem, Tabakken wilbg, Pe troleum lusteloos, Amerikanen kalm, Mnnen prijst,Rubbers vast. •ooG^Ooo.

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 2