"U it d.e E®exc. Stadsnieuws. hztjjxtst. SZ=OX5T. Telegrafisch Weerbericht Laatste Berichten. Officieele Prijscourant a*/. n. Ned. insfc. v. Landbouwkundigen. Hefc Ned. Instituut van Landbouw kundigen zal zijn concresvergadering honden op 14 Jan. a.s. in Krasnapols- ky te Amsterdam. Het vraagpunt „De tegenwoordige wet op de paardenfok kerij en de richting, waarin ze moet worden verbeterd" zal alsdan behan deld worden. Schuldvorderingen-»ten laste van het Ryk. De Minister van Financiën herinnert belanghebbenden, dat de schuldvor deringen over 1913 ten laste van de verschillende Departementen van Alg. Bestuur en de daaronder bohoorende administration, vóór of op den laatsten Juni aanstaande moeten zijn ingediend bij het Departement ten laste van welke de Schuldvordering komt, by gebreke waarvan zij verjaard en ver nietigd zijn. Van de indiening kan, op verzoek, een schriftelijk bewijs worden ver kregen. Ten einde verjaring te voorkomen, worden de houders van vorderingen ten laste van het' lste hdofdstuk der begrooting van Ned.-Indie en van de kol. huishoudelijke begrootingen van Suriname on Curasao, over 1913, uitgenoodigd om hunne rekeningen onverwijld in te zenden aan het Dep. van Koloniën. («St. Ct.w) Uit de Sigareninduetrie. De Vereeniging van Sigarenwinke liers in Nederland heeft belangheb benden uitgenoodigd tot eene confe rentie, te houden ,n Amsterdam, in den loop dezer maand, teneinde oen beweging op touw te zetten tegen het trustwezen in «le sigareninduatrie. Vooral is men bevreesd voor hot ge stadig voortdringen van de Engelsch- AmorikaanHohe tabakstrust, die zich w het monopolie van den sigarottonver- koop in ons land'tracht te verzeke ren. Hbld. vreezen, dat hnn stelsel ook anti- clerieale, anti-godsdienstige, socialisti sche enz. in het leven zal roepen. Zóóveel toch hebben in demfgeloopen jeriode de liberalen van mijn slag nog cnnnen bewerken, dat de subsidiën worden verleend aan alle scholen, zonder beperking der gees tesrichting, die den kinde- ren zal worden gegevenen ingeprent. En nu staan de cle- ricalen voor het dilemma, de oprich ting van hun vijandige scholen nog meer te bevorderen en als 't ware uit te lokken, of wel overheidstoezicht op de geestesrichting der zoogenaamde vrije scholen, en dos ook op hun eigen, in het leven te moeten roepen. Ik moet erkennen, dat de logica der feiten tot dit laatste reeds bij het tegenwoordig subsidiestelsel heen drijft. lit de beurzen vaq allen het geld te halen voor schpUjn waar de aan staande burgers worden opgeleid tot minachting, om ge«Öö harder woord te jebruiken, van andersdenkende mede burgers is zoo iets absurds, dat meer en meer de oogen van het onafhan kelijke publiek er voor zullen worden geopend. Leuren de kinderen hot verketteren hunner medeburgers in huis of in de kerkelijke leerkamers, het is reeds erg genoeg, maar een te eerbiedigen uiting der vrijheid. Het geld der belastingen mag er echter niet voor worden gebruikt. Dit behoort slechts te worden verleend onder de door voldoend toezicht te handhaven voorwaarde dat, evenals in de openbare school, de onderwijzers zich onthouden van iets te doen of toe te la ten, wat strijdigismetden eerbied verschuldigd aan de godsdienstige begrippen van andersdenkend en (art 33 2e lid der Wet op het Lager On derwijs). Dat deze voorwaarde niet is opgelegd, is de grondfout van het tegenwoordig stelsel van schoolsubsi- diën, waarop ik ook de bijzondere aandacht der Staatscommissie vestig. De Staatscommissie inzake het onderwys. Mr. S. van Houten schryft in zijn Staatkundige Brieven n®. 9 het volgende betreffende de instelling der Staatscommissie inzake het on derwys „Ik verwacht er niets goeds van. omdat de onderwys-quaestie slecht» oen onderdeel is van den blij vonden strijd tussohen geestelijk en wereldlijk gezag. In de zestiende eeuw leidde het overwicht van Rome tot den op stand tegen Spanje; tegen het einde der achttiende eeuw het overwicht van hot Calvinisme tot de revoluie. De beide overwonnen kerkelijke richtin gen hebben zich nu vereenigd en zijn sedert de grondwetsherziening van 1887 bezig het verloren terrein te herwinnen, behoudens natuurlijk, dat zij elkander weder in de haren zullen vliegen, als het „modernisme" zal zyn onderdrukt. Tijdelijk is het terrein van den strijd het lager onderwijs. Door uitzicht te geven op pacificatie maakten z|j zich meester van millioe- non uit de schatkist voor hun propa ganda by de jeugd in inrichtingen waar niet het onderwys maar het in prenten eener kerkelyke geestesrichting hoofdzaak is. De oorzaak van de toenemende mis kenning van den juisten regel, dat het uit de belastingen geputte geld slechts vooi neutrale inrichtingen mag worden besteed en allerminst mag worden gebruikt tot machtsversterking der geestelijkheid, is ontstaan door do laf - eid van een deel der toenmalige liberalen tegenover de dubbele bewe ging onder het volk ontstaan door de moderne theologie en het socialisme. Vrees voor atheïsten, socialisten en communisten heeft hun weder heil doen zoeken in een door de kerkge nootschappen gekweekte onderworpen heid. Met medewerking van zulke liberalen kwam de wet-Mackay tot stand. En in plaats van daarna met een „tot hiertoe en niet verder" pal te staan, gingen Borgesius-Pierson vordet op dien weg. Cort van der Linden was daarby hun ambtgenoot. Dit maakt mij ernstig bezorgd, dat een nieuwe overwinning van de geestelyke gezaghebbers wordt voorbereid en de vruchten der stMnbus- overwinning van 1913 weder verloren gaan door dezelfden invloed, die den clericalen de vruchten van de liberale .overwinning in 1897 in den schoot wierp. - Een eigenaardig gevolg van de kracht der goede beginselen van staatkunde waarop de hoop nog mag gevestigd blijven, is wel dat men in cloricale kringen bang begint te worden voor het eigen succes. Zy hebben de op richting van bnzondere scholen gelde lijk zoo gemakkeljjk gemaakt, dat s|j Door het van kracht worden van de collectieve arbeidsovereenkomst, ge sloten tusschen don Nedorlandschen Bond van Bookdrukkeryen en van de Typografenbonden, waardoor op som mige drukkerijen do loonen der werk lieden moeten worden verhoogd, heb ben do gezamenlijke uitgevers van eenige in de provincie Groningen ver schijnende bladen besloten hunne abon nementsprijzen te verboogen andere bladen kwamen voortaan met een nummer minder uit. Kinderzegen. Deze week deed W. K., arbeider te Braamt (gem. Bergh) aangifte van de geboorte van zyn 24o kind. Zijn eerste vrouw schonk hem 10, de tweede 14 kinderen, waarvan gezamenlijk nog 16 in leven zijn. Een weddenschap. Naar aanleiding van een bericht dat een luitenant in 24 uur naar Amers foort was gewandeld, hadden oen drie tal Delftsche studenten een wedden schap aangegaan om dezen afstand in korter tyd af te leggen. Zij voerden hot werk maar dadelijk uit en gingen daarom Woensdagavond om 11 uur op stap.® Donderdagavond om 8 uur kwamen zij, naar de Delftsche Crt. meldt,, te Amersfoort aan. Zy hadden den afstand dus in ongeveer 21 uur afgelegd. Door de rivierpolitie te Rotterdam zijn aangehouden 5 bedienden van het stoomschip Rotterdam der Holland— Amerika-Ujn, die zich te Boulogne sur Mor hadden schuldig gemaakt aan diefstal van goederen uit de koffers van passagiers, die uit New-York de reis daarheen hadden gemaakt en daar ontscheept waren. Het meerendeel der gestolen goederen werd in hun bezit De staking der trawlervisschers. De berichtgever van het Hbld. te IJmuiden seinde gisteravond Het bestuur van den Algemeenen Zeemansbond deelde ons hedenavond mede, dat tijdens de conferentie met de reederscommissie de Zeemansbond de vraag stelde of de oommissie der reed era geneigd was eene loonsverhoo- ging te,overwegen, waarop ontkennend geantwoord werd. Op de tweede vraag van den Bond of de commissie ge neigd was eenige bepalingen in de loonregeling te veranderen, antwoord de de reederscommissie, dat zy geneigd was bij de vereenigde reederyen een voorstel aanhangig te maken om hefc staangeld van 'dertig tot vijftien gul den terug te brengen en het medeue men van het traditioneele zoodje visch weer toe te staan. Van beide zijden zullen geen rancone- ma&tregelen genomen worden. De vergadering der stakers besloot met 163 stemmen voor, 22 tegen en 5 blanco bij inwilliging van de voor stellen de staking op fe heffen. Indien de vergadering van Egmond zich ook voor opheffing uitspreek^, zal tijdens de verdere onderhandelingen met de reeders geen vreemd volk meer wor den aangenomen. De Amsterdamsche kindermoord. In het jongst verschenen „Algemeen Politieblad" vraagt de Officier van Justitie te Amsterdam bekend te wor den gemaakt met de woon- of ver blijfplaats van Reiniru8 Lucassen, go- boren te Hnmmelo den,13en Juni 1871, bijgenaamd „Boeren-Jantje", zich ook noemende Jan Willemsen. Hij moet, bl ij kens mededeeling in genoemd blad door den rechter-commissaris worden gehoord. Omtrent Reinirus Lucassen, bijge naamd Bóeren-Jantje, wiens opsporing wordt verzocht, deelt de correspondent te Doetinchem van het Hbld. het vol gende mede Reinirhs Lncassen is te Eldrik (ge meente Hummelo en Keppel) geboren. In zijn jeugd heeft hij voor het stelen van eieren op den Kruisberg gezeten. Na zijn ontslag is hy in militairen dienst gegaan. Daaruit gedeserteerd, werd hij op de secretarie der gemeente Hummelo en Keppel aangehouden. Nadien heeft hij in België, Duitsch- land en in ons land rondgezworven. Hij stond zeer ongunstig bekend en maakte er werk van zich overal te verhuren en den godspenning te ont vangen, waarna hij zich niet meer liet zien. Zijn vader is sinds lang dood, zijn moeder is het vorige jaar naar Wehl verhuisd. Het blad verneemt nog, dat „Boeren- Jantje" o.a. ook het beroep van schoen maker en timmerman heeft uitgeoe fend. Hefc sebjjnt dat hij nog niet lang geleden met do justitie heeft ken nis gemaakt, althans een paar jaar geleden is zijn gevangenhouding "we gens oplichting, door de justitie elders gelast. En aan dien last moet ook gevolg gegeven zijn. Kort na den moord moet de gezochte zich hebben opgehouden in het Zuiden des lands. De Hoornsche politie heeft, zóoals we destijds in <,hefc kort meldden, in het laatst van Deoember den waren naam van den gezochte aan de Amster damsche justitie meegedee ld en tevens toen verschillende bijzonderheden over den levensloop en over sommige uit latingen van „Boeren-Jantje" ter ken nis van de Amsterdamsche justitie gebracht. "Waar verschillende leden van het Hoornsche politiecorps den gezochte van aangezicht tot aangezicht kennen is de veronderstelling niet gewaagd, dat de Amsterdamsche juetitie ook verder van hun hulp zal gebruik maken. Hulprjjtnigen voor spoorweg ongelukken. Het vreesèlijke spoorwegongeluk bij Beilen ligt nog oen ieder versch in het geheugen. De omstandigheden, waaronder de redding moest plaats hebben van de Oroningsche onder wijzeres, mej. De Boer, zijn van alge meen® bekendheid. Een tekort aan werktuigen van voldoende capaciteit, waarmede de wagen, waaronder zij beklemd zat, kon worden opgevijzeld; een tekort aan voldoende verlichtings materialen, kwam daarbij duidelijk uit en de H. IJ. S. M., die reeds gerai- men tyd bezig was maatregelen te treffen om bij rampen als te Beilen onmiddellijk gereed te zijn en die daar voor aan de Centrale Werkplaats^te Haarlem rijtuigen op eene bijzondere wyze deed inrichten, heeft na de ramp daar nog meer spoed achter gezet, en zoo zijn reeds Donderdag acht van die rytuigen in dienst gesteld aan de stations Amersfoort, Alkmaar, Nijme gen en Rotterdam. Zooals reeds ge schreven is het werk geschied aan de Centrale Werkplaats te Haarlem, Wat de inrichting aangaat, kan de „Opr. HaarL Ct." het volgende mede- cl eel en De rijtuigen zijn wagens lBt* en 24* klasse die voor het doel zijn omge bouwd en aan eld&ar gekoppeld. Het eene gedeelte bevat werktuigen, zoo als dommekrachten van groote capaci teit, verlichtings-apparaten met groote lichtsterkten, werktuigen, reparatie materiaal, enz., het tweede deel bevat ambulance-materiaal en verbandmid delen van allerlei aard ook een gele genheid om voeding gereed te maken, Het ligt in de bedoeling nog meer van deze zeer nuttige „ongevallen wagens" aan te bouwen. Hoog water. De „Limb. Koerier" deelde Zater dag mede, dat de Maas bij Maastricht allerlei voorwerpen aanvoerthuisraad, hekken van weiden, stokken van da ken, boomstronken, manden, kurken (grootendeels uit de Fransche wijn streek afkomstig) enz. Op de rivier voor Maastricht liggen acht schepen gemeerd, die van het hoogwater hadden willen gebruik maken doch bij de felle strooming van thans de a-eis niet durven voort zetten. Ook de Öevjl bij Valkenburg is bui ten haar oevers getreden en heeft niet alleen alle omliggende weilanden blank gezet maar ook de öozewijnstraat. Onder de bogen, het Walramsplein. Dit laatste stond gisterochtend nog ge heel blank. Ook de Oeul vertoont val sinds gisternacht, en wel circa 20 c M. De oorzaak van den sterken was der rivier is, dat hefc sinds Woensdagavond tot Donderdagavond vrijwel aan één stnk door geregend heeft in het heu vel- en berggebied waar de beken haar oorsprong nemen, die de zijrivieren der Maas in Frankrijk, België en Zuid- Limburg vormen. De aanvoer van water is zoo onverwacht groot ge weest ook door het plotselinge smel ten van de sneeuw, die de vorige week gevallen is dat de Maas al dien toevoer in haar gewone winterbed- ding verzwelgen kan. Chaffeursstaking te Amsterdam. Te Amsterdam is Zaterdagmiddag ouder de chauffeurs van de Taxi- Auto-Maatschappij een staking uitge broken. Slechts een zestal hunner is aan den arbeid gebleven. De oorzaak is, naar de directie aan hefc „Hbl." meedeelde, dat door de directie een boete werd gesteld voor het geval de chauffeurs zich van hun standplaats verwijderden en in een café gingen zitten. Toen Zaterdagmiddag de boete van het loon zoudeu worden afgehouden, weigerden de chauffeurs daarmede ge noegen te nemen en besloten, ten ge tale van 100, over te gaan tot sta king. Kaasvergiftiging. Dr. Joh. van de Moer te Doetin chem schreef aan het „Tijdschr. voor Oeneesk." Eenige Weken geleden vervoegde zich ten mijnent een koopman uit een naburig stadje. Hij was blijkbaar zeer onder den indruk vari een zestal ver giftigingen tengevolge van het gebruik van kaas, door hem aan zijn klanten verkocht. Een brok kaas van eenige kilo's bracht hij mede, als overblijfsel van de door hem met zoo nootlottig gevolg verkochte. Het uiterlijk van van de kaas was beslist dat van goede, ;ezondo waar. Alvorens met het on- jerzoek te beginnen, bezocht ik den geneesheer, die de patiënten allen be handeld had en verzocht hem mij mededeeling te willen doen van de door hem opgemerkte vermftigings- ver8chynselen. Deze bepaalden zich tot een gevoel van onwelzijn, optre dend 4 4 5 uren na het gebruik, bij de ernstige gevallen gevolgd door diarrhee, braken, krampen in de kuit spieren. Na het braken trad steeds een gevoel van verlichting op, doch de persoon, (een man) die het meest van de kaas gegeten had, was na een vijftal dagen nog niet weer in zijn gewone doen. Het uiterlijk dêr kaas en het ziektebeeld gaven geen aanleiding om aan vergiftiging door kaasgiffc (pto- maïnen) te denken en zoo werd eerst gezocht naar vergiften van anderen aard, meer in het bijzonder naar me taalvergiften. Vooraf had ik mij ver gewist, dat de goede oude methode van het uitsluitend gebruik vau hou ten voorwerpen bij de kaasbereiding yerlaten was en dat later zinken en nog later vertind-koperen toe stellen ten deele de houten bakken hadden vervangen, omdat deze gemak kelijker te reinigen zijn. In de asch van de kaas worden door mij gevon den sporen zink en koper en grootere hoeveelheden tin, zoodat daardoor de vergiftigingsverschijnselen in overeen stemming bleken te zijn met de opge merkte gastro-enteritische verschijn selen. Ptomaïnen werden niet gevon den. De rest van de kaas werd ver brand in den oven eener gasfabriek om verder onheil te voorkomen. Alle patiënten zijn gelukkig hersteld. Hoog water. Door de vele en aanhoudende re gens, gedurende den laatsten tyd staan vele weilanden in Twente en hooger gelegen bouwlanden blank van water. Tot groot nadeel der landbouwers gaat daarmee de herfstbemesting der grasgronden niet alleen verloren en verstikken ook de fijnere grassoorten door verzuring van den bodem, merkt het N. v. d. D. op. Waar men ziet, overal een zee van water, zoover het oog reikt Tot na toe bleef da Dinkel nog binnen haar oevers treedt deze er buiten, dan zijn voor de laag gelegen streken als Til- ligte e. m. a. de gevolgen niet te over zien. Men doet al het mogelijke om het gevaar af te wenden, maar de toevloed van water van boven af is zoo groot Fdat het anders zoo kalme beekje, de Dinkel, thans Teen wild- stroomonde'vloed is. Hoedenmodes. Het aanstaande hoedenseizoen staat onder het teeken van den baret en den toquehoed. Is de baret, die min of meer den vorm een Wagnermuts of #en platte bordmuts heeft, meestal scheef en betrekkelyk laag, de toquo daarentegen gelykt op een een plotse ling in de hoogte geschoten koolsoort, want hij bestaat alleen uiteen boven mate hoogen, geplooiden, rykbewerk ten muts, die aan den hoofdtand in smalle plooien is ingehaald. Natuurlijk zijn alle mutsen van stof, veelal ook van Schotsehe zijdewanneer ze een rand hebben, zyn deze uit stroogalon genaaid. Men maakt altijd nog afste kende onder- en bovenranden by na a'ile hoeden zyn echter voor het mee rendeel met de hand genaaid. Eenige langwerpige modellen vertoonen en profil een korten voorrand en langen achterand, doch zij spelen tot op heden toe geen rolde grootste aandacht wordt toch thans gevestigd op de torenhooge stoftoques welker rand veelal als eenige garneering een rij groene barnsteenkralen vertoont. Een alleraardigste nouveaulté zijn met de handgenaaide strootoques met rechten bol en een dito hoogen rand, die dicht tegen het hoofd aansluit, doch aan beide kanten ezelvormige uiteinden naar buiten laat loopen of aan de zijden in schulpen afstaat. Zij worden diep over het eene oor ge trokken, de andere kant vrij. Goede vooruitzichten hebben tot nu toe klei ne schuitvormige stof hoeden meteen breeden stroo- of tullep rand tegenge- voerd, die het voorhoofd vrijlaat en dikwyls nog van binnen met ingerim- pelde zijde is gevoerd, doch van ach teren stevig aansluit. Al het haar is daaronder verborgen. (Manufacturier.) Te Delft is in den laten avond van den 2n Januari op de hoofdverpleeg ster, juffrouw JScheuerman, in het buitengericht van het St. Joriö-gast- huia, toen zij haar gewone avondron de oxn het gesticht deed, een laaghar tige aanslag gepleegd door een indi vidu, die zich Verdekt bad opgesteld bij een gang, welke zij moest passee- ren. Terwijl de zuster een deursloot en waarschijnlijk niet den rug naar den man gekeerd was, gaf hij haar onverhoeds een slag met een zwaren afsluitboom, waardoor de zuster ge kwetst werd en hevig schrok. Daar het duister was, kon de zuster haar aanvaller niet herkennen, die na het plegen van zijn lage daad ijlings de vlucht nam. Het was voor de politie een verre van gemakkelijke taak den dader op te sporen, daar slechts zeer ondui delijke voetsporen achter een 2 M. hooge schutting werden gevonden en overigens elke aanwijzing ontbrak. Eerst werd iemand aangehouden, dien de zuster in den wegvluehtenden man meende te hebben herkend, doch deze kop zijn alibi bewijzen. Eindelijk viel de verdenking op een vroegereti verpleger, zekeren van Brussel, die een jaar geleden uit die inrichting was ontslagen en deo laat sten tijd in de gevangenis had door gebracht. Hij werd te 's Gravenhage aangehouden. Zijn voetsporen pasten precies in die, welke achter de schut ting gevonden wrrden, meer aanwij zingen leidden tot de slotsom dat men den dader gevonden had, die dan ook door de mand viel en volledig beken de. Hbl. Een droevig on aangrijpend ongeluk is Vrijdagavond voorgevallen te Am sterdam op het baanvak van lij» 3, tusschen de Ceintuurbaan en den Willemsparkweg. Toen de train on geveer halfacht bij de halte Postspaar bank stilhield, bemerkte een reiziger die wilde uitstappen, dat er onder de tram iets uitstak, waarop hij het tram personeel opmerkzaam maakte. Bij aandachtige beschouwing kwam men tot de vreeeelijke ontdekking dat het 't deerlijk verminkte lijkje van een knaap was. De wagen werd opgevij zeld en niet zonder moeite gelukte het de overblijfselen te voorschijn te brengen, die daarop door de zorg van den geneeskundigen dienst in al lerijl naar het Wilhelminagasthuis vervoerd werden. Er was blijkbaar, zonder dat het personeel of iemahd van de passa giers het bemerkt had, een ontzettend ongeluk gebeurd. Men herinnerde zich alleen in de bocht van de Roelof Hartstraat een schok gevoeld te heb ben. In die altijd eenigszins gevaar lijke bocht moet de arme jongen ge tracht hebben spelenderwijze van links tegen het baleon op te springen en daarbij onder de wielen zijn ge raakt. Het lichaam moet toch onder den wagen zijn meegesleurd en enke le malen een omwenteling hebben meegemaakt, wat het ventje bijna on middellijk met den dood heeft moeten bekoopen. Naar wij vernemen,, was het een elfjarig jongetje, uit de Ruijs- daaistraat, V. geheeten. N.v.d.D. GOUDA, 12 Januari 1914. De minister van bjnnenlandsche za ken heeft naff de N. R. Crt. meldt, inlichtingen verstrekt op het adres van den hr. M. v.Westrienen leeraar aan het gymnasium en de Rijks- hoogere bur gerschool te Gouda, houdende verzoek om verhooging van zijn pensioens grondslag in laatstgenoemde betrek king. Het bezwaar van adressant, dat de jaarwedderegeling, onder welker vi- gueur hij te Gouda gediend heeft, j voor het belanghebbend personeel I minder voordeelig was dan wanneer, by het vaststellen van de jaarwedden, tusschen het gymnasiuni en de Rijks- hoogere burgerschool geen verband was gelegd, valt ongetwijfeld niet te weerspreken, maar doet niet af aan hefc feit, dat adressant bezoldigd is geworden overeenkomstig de destijds geldende salarisregeling en dat de pen sioensgrondslag in ieder van de twee betrekkingen is vastgesteld op het bedrag der aan iedere dier betrekkin gen verbonden wedde. Adressant'» verzoek om zijn pensioensgrondslag als leeraar der Rijks- hoogere burger school achteraf te verhoogen zou trou wens, ook al ware zijne wedde niet billijk berekend, toch niet voor inwil liging vatbaar zijn. Zangvereeniging „Gouda' De Gem. Zangvereeniging „Gouda", directeur de heer P. Zanen te Ammer- stol zal Maandag 20 Jan. a.s. in „Con cordia" een uitvoering geven waarbij Mej. van Lier (sopraan) te 's Gra venhage en een mannen-quartet uit 's Gravenhage hunne medewerking zullen verleenen. Dit quartet behaalde vorige jaar te 's Gravenhage en te Bussum twee eerste prijzen en gouden medailles. Door het ktëot zullen 4 ballades wor den uitgevoerd met begeleiding van piano en strijkinstrumenten. Concoursavond „Mercurius Zaterdagavond hield de afd. Gouda van den Nat. Bond van Handels en Kantoorbedienden „Mercurius" op de bovenzaal van café „Het Schaakbord haar halfjaarlyksche concoursavond. Door de bereidwilligheid van eenige groote firma's hier ter stqde konden er dit jaar voor de verschillende spelen meerdere pry zen worden uitgeloofd, hetgeen zeker veel bijdroeg om dezen avond voor de deelnemers amusanter te maken. Bij monde van den waarnemend voorzitter werden deze firma's, alsmede de commissie van voorbereiding voor dezen avond hartelijk dapk gezegd voor hetgeen zij hadden gedaan en werd den wensch uitgesproken dat door deze gezellige bijeenkomt de broederband der kantoorbedienden nauwer zal worden Deze beslaglegging is geschied op speciale instructie van den Minister, niet alleen voor Gouda, doch voor alle gemeenten in ons land. In verband daarmede zullen voor- loopig althans -*■ ook geen adverten- tiën van bedoelde loten in de bladen mogen verschijnen. Boskoop. In de deze week gehou den algemeene vergadering van de Boom- en Planten beurs, van welke vereeniging is uitgegaan de in Juli jl. gehouden Groote Rozententoonstelling werden door den voorzitter der Ten toonstellingscommissie, den heer J. H. van Nes de prijzen, bestaande uit gouden, zilveren en bronzen medailles aan de verschillende inzenders uitge reikt. De ontvangsten en uitgaven hebben blijkens de door den penning- ;ter overgelegde rekening, ruim f 40.000 bedragen. De inkomsten der tentoonstelling hebben de uitgaven gedekt, zoodat het waarborgfonds niet >ehoefde te worden aangesproken. Aan het eind der vergadering werd door den heer J. W. de Ruijter, voor zitter dpr Boom- en Plantenbeurs, de Tentoonstellingscommissie ontbonden waarbij deze een woord van dank bracht voor de vele werkzaamheden door de commissie verricht. De Vereeniging Plaatselijk Nut te Boskoop zal op Donderdag 15 Jan. a.s. des avonds half acht in het hotel Klaassen alhier een openbare verga dering houden waarin zal optreden de heer Emile Hullebroeck uit Gent. Woningbouwvereeniging. Naar ons van goed ingelichte ide ter verbetering van ons bericht van 6 Jan. j.l. wordt gemeld zullen de door de Boskoopsche Woningbouw vereeniging te bouwen 100 arbeiders woningen worden uitgevoerd naar de plannen van den architect K. Muller te Amsterdam, die ook de plannen ontwierp voor den bouw van het tuindorp te Hengelo. Waddinxveen. In een der huizen van de Woningbouwvereeniging, alhier ontstond Zaterdagochtend bij een der bewoners, smkere B., die zijn kachel aangemaakt had met petroleum, brand. Toen hij den brand bemerkte, bracht hij allereerst zijn kinderen die boven sliepen in veiligheid. Wat huisraad ook een gedeelte van het behang were een. prooi der vlammen. *-• Alphen a)d. llijn. De heer A. Streng, sedert ruim 41 jaar lid van den gemeenteraad, heeft als zoodanig wegens hoogen ouderdom ontslag ge nomen. (N. R. Crt.)r vertolkt. Haar houding en gebaren, haar optreden, haar stemgeluid, haar spel in deze noodlottige figuur het was uniek. Naast deze artiste stond Mevr. Meunier-Nagtegaal in haar sym pathieke rol van liefhebbende vrouw, die zich zelf geeft om haar m&n te redden, die daarvoor de diepste verne dering ondergaat. H&arspel was'[zeer mooi in de oogenblikken van ont moeting in de gevangenis, en in het laatste bedrijf in ha&r samenzijn met Claire. De heer Alex Faasaen, gaf als advo caat Thornton een uitnemende vertol king van die rol, die bijzondere appreciatie verdient. Zeldzaam goed was ook het type van den bon-vivant Klauffsky door den heer E. van Praag weergegeven. Het was een mooie avond voor Roy aard's gezelschap en de hoofd personen hebben over den byval van iet publiek zeker niet te klagen. Na e}k doek waa ér een langdurig applatis. Door de politie is heden aangehou den eeh vreemdeling, die hier zon der middel van beetaan verbleef. De aangehoudene wordt morgen onder politiegeleide over de Duitsche grens gebracht. Hedenmiddag is door een bestelwa gen van de Staatsspoor op den Klei weg een knaap aangereden, waar door deze verwondingen bekwam. De jongen werd binnengebracht bij den heer Bertels aldaar, doch kon na eenigen tijd toch weder naar huis gaan. Ontsporing. Zaterdagmiddag ongeveer half twee zijn op het baanvak Rotterdam—- Gouda van in een de richting Gouda rij dende goederentrein drie wagens ont spoord. Van Rotterdam werd terstond na het bekend worden een trein met werk volk gezonden om de wagons weer op het spoor te brengen. Deze ontsporing gaf eenige stag natie in het verkeer. Beslaglegging Loteryen. Door de politie alhier is hedenmid dag bij depöthouders en verkoopers an loten als Lotisico, Witte Kruis, uliana e. a. beslag gelegd op de aan- -ige loten en alle bescheiden, die den lotenverkoop betrekking heb- De Vrouw in 't-Spel, Tooneelspel in 3 bedrijven naar 't Engelsch van Clyde Fitch. Gezelschap -Royaards. Gisterenavond is in den Nieuwen Schouwburg door Royaards' ge schap opgevoerd „De vrouw in 't spel" van Clyde Fitch, waarin Mevr. Carolina van Dommelen de hoofdrol vervulde. De inhoud van dit emotievolle stuk komt hierop neer dat Juliën Rolff, sinds eenige weken getrouwd, beschul digd wordt zijn vriend Philip te hebben vermoord. Een dagbladartikel heeft be roering gewekt in den kring der familieleden dpch Julien Rolff en zijn vrouw, overtuigd van onBchuld letten daarop niet, totdat eensklaps Rolff wordt gearresteerd. Dan blükt dat Rolff vroeger relatie heeft gestaan met een beruchte vrouw Claire Forster, die eenige brie ven van hem heeft en deze vrouw heeft later een liaison aangeknoopt met Rolff's vriend Philip. Daar Rolff zijn vriend wil overtuigen van het noodlottige van. dezen omgang en ten slotte slaagt hem af te brengen van zijn trouwplannen met Claire orster, heeft deze een doodelijken haat tegen hem opgevat. Wanneer Philip na zijn gelofte aan zijn vriend zich zelf van hefc leven berooft dan dient Claire Forster als wraak op Rolff tegen dezen een aanklacht in wegens moord op Philip. Dan treedt op de vrüuw van Rolff die uit liefde van haren man zich begeeft in het afschuwelijk milieu van Claire om haar na te gaan en uit te vorschen wat zij weet en haar tot de bekentenis te brengen dat Rolff niet ir Philips moordenaar. Dank zij Claire'i zwak voor den drank gelukt het Mar garet Rolff haar in benevelden toe stand onder getuigen tot die beken tenis te brengen. Dan is Margaret11 taak ten einde: Juliën is gered. Mevrouw Caroline van Dommelendie als Claire Forster optrad, heeft de rol van deze vrouw in haar huivering wekkend bestaan op glorieuse wijze weging eigenlijk in niets verloopen. Dit is wel een heel droevig einde voor een vliegdemonStratie, die zich zóó ;oed liet aaüzien. Wij zijn overtuigd at alle aanwezigen, mèt ons, de over tuiging hebben gekregen, dat, terwyl de vreemde gasten niets liever wil den dan wol vliegen, de ondernemers niets achterwege hebben gelaten om de vliegdemonstratie, zooveel slechts mogelijk was, te verhinderen. Men weet, dat Pégoud proeven heeft genomen met een valscherm. Later werden deze proeven voortgezet door den chef-pilot van Blóriot, Bidot, die een zak met zand aan het toestel be vestigde. Thans heeft hij een pop ge maakt, die" uit 300 M. hoogte met het valscherm onberispelyk neerkwam - V oeiotti. Voor Ueu G.v.b. speetdo tot ouze grouie verbazing op 'Hei door den vorst keiharde u-netu aan de üarne- meikaioot (jouua legeu de ötruis. Crouda wist ie verliezen ook, mei 2—1, Verder gingen iiaiuuriyk geen wed htnjueu door. uitslagen van gespeelde wedstrijden zijn veruer; Ajax—D.F.C. ri.r .CT—liaarient 1—0. ii.B.b.—V.U.C. 0—gestaakt. Ajax—Dordrecht 14. U.V.V.— D.V.ö. 1—6. Aiciu. Viclrix—Blauw wit U—2, Allen W eerbaar—U.A.l'. 1—1. V.V.A.—D.E.C. 4—0. In de 3e kt. a en b. werden alle terreinen atgekeurd. k o r t b a 1. Amicitia uit Boskoop spoelde gis teren togen 11.8. V11 te s ilage. Bij den staiid 10 voor de llagonaars word de wedstrijd door don scheids rechter wegens onbespeelbaar terrein gostaakt. Vliegen. Vliegschatiuaal te s Gravenhage. Chevilliurd, de ürunache kunsle- Hionaar-vuegemer, die Bógoud s lucht- evoluuen aioet ovcrtreneu, zou 2<a- {lerdag en Aomjag op Uuiudigt bij s Uraveuhage vliegen. Daags tevoren Uad hij bericht oen demonstratie vlucht ie,', zulten geven voor do pers, doch dod? het Wet tijdig amveeren van het taeatel kon deze proefvlucht niet geschieden.' liet was bepaaldZaterdagmiddag halt 3 zou Chevühard omhoog gaan. liet was vinnig koud en teugevoi- daarvau waren slechts weinigen opgekomen, zoodat de eniroekaarten van f 5.— voor 25 ct. van de huud werden gedaan. tiet toestel was reoda om twee uur uit de ioods gereden en mecaniciens wpren druk bezig alles nog eens te zien, en het bouziuo-reeervoir ie vullen. De vliegenier was met zijn manager, den heer pouinet, tegen woordig en onderhield zich met de autoriteiten en verslaggevers in af wachtiug van de komst vuri 't vlieg- comité. Dit verscheen half drie in don persoon van den heer Horn, die vergezeld was van een deurwaarder. De heer Horn trad teratond op Che- villiard toe en vroeg hem of hij ge rood was, waarop deze Joeetemmeud ;iiitwoordde. Dit antwooi^ waa blijk baar juist het omgekeerde van bet geen de heer Horn weuschte, waar om deze zeide datChevBliard niet ge reed was en hem in gebreke zou stellen. De nleufwaarder kwam daar op naar voren, en overhandigde Che- viiliard de reeds tevoren gereed ge maakte gezegelde stukken, welke door den vliegenier met verontwaardiging op den grond werden geworpen. Len woordenwisseling volgde, wairv.in het gevolg was dat deze zaak in rechten zal moeten worden uitge maakt. Zoo goed als alle aanwezigen w.o. ook de burgemeester van Was senaar schaarden zich fuan de zijde van den vliegenier om hein als ge tuige in (leze onverkwikkelijke zaak ter zijde te staan. Op a-anradeu van hen steeg Cheviliiard terstond op, om aan te toonen dat het toestel vliegklaar was. De vliegenier en den heer Poumel hebben zich gewend tr<t den Fran schen gezant, als gevo lg waarvan de advocaat der Fransche Regeorlng te 's Gravenhage, Mr. F. H. Carbeniis Gerretsen, in deze voor Cheviliiard zal optreden. De Fransche vlieger Chevillard heeft met zijn manager, Gen heer Poumet, en vergezeld van don rechtsgeleerden raadsman der Fransche legatie, mr. F. H. Carbentis Gerretoen, naar de N. Crt. meldde, Zaterdagavond een onderhoud gehad met den secretaris van het comité. Het resultaat der govoerde be sprekingen was,, dat men doxe onver kwikkelijke aangelegenheid in handen van den rechter zal stellen. Zoo is dan d eze groot-opgezette be- an het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BII^DT. Hoogste barometen$uul 784.3 te Hernosand, laagste stand 744.6 te Nice. Verwachting tot den volgenden dag Meest matige noordoostelijke wind, half- tot lichtbewolkt, weinig of geen sneeuw, lichte tot matige vorst. JHTEJC MARKTBERICHT Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien goedo aanvoer, prijzen waren voor lste kw. 43, 2e 40 en 3e 36 cent per half kilo. Vette Kalveren, goede aanvoer, lste kw. 35, 2e 31, 3e 27 cent per half kilo. Vette varkens goede aanvoer lste kw. 25Vji 2o 24Vj, 3e 22 Vjcent per half kilo. Schapen en lammeren rodel, aan gevoerd. Handel in Vet vee en Vette kalveren rijsh., Schapeh en Lammeren stug, 'ette Varkens traag lager in prijs. Chevillard is hedenochtend mot zyn impresario, den heer Poumet, uit Den Haag naar Parys teruggekeerd. De rechtbank te 's Gravonhage ver oordeelde heden den 16-jarigen loop knecht P. J. v. V., die don chef van den bodega „Oporto" op den hoek van de Hoogstraat en de Papestraat verwond de met een schot uit een revolver dien hy gekocht had van geld dat hi voor dien chef had ontvangen, wegens poging tot zware mishandeling en ver duistering tot 6 maanden gevangenis straf, met aftrek der preventieve hech tenis. Het Prinsesje. Het Prinsosje maakte heden een sledetochtje in het Ilaagsche Bosch, waarbij do Koningin tegonwoordig was. Zuster Martens duwde de slede. Academie Intern. Recht. De besprekingen in het Vredespaleis inzake het vestigen van een Academie voor Internationaal Recht in den llaag hebben gunstige resultaten gehad, zoo- dat de totstandkoming daarvan ais verzekerd mag worden beschouwd. Bulgarije. fch)l''IA, 11 Jan. De Sobranje hoeft giSWrcn haar zittingen hervat. Ra deslawof las de koninklijke oekawi voor, betreffende de sainonHtolling van het kabinet. De woordvoerders der oppositie hebben de regoeriug verzocht een exposé van den binnen en buitenlandschen toestand te geven en vervolgen» een votum vun vertrou wen te vragen. Na een langdurige discussie werd do Sobranje tot mor gen verdaagd, om de imnisterieelo verklaring te vernemen. De minister-president heeft medog°- ieeld, dat Bulgarije op het punt staat te Berlijn een leening van 150 mil- lioen gulden te sluiten. Vorige Koet*. Koor* ren luden. 77'/, 77'/, 83*/, 83% 61 61'/. 100"/,, 100 80'/,, 85'/, U'l, 100 Mexico. NEW. YORK, 11 Jan. Volgons een telegram uit Presidio is de aanvoer der der rebellen, generaal Villa, tot drie «ijlen van Ojinaga opgerukt. Hij heeft do voorposten overrompeld en 50 man gevangen genomen. Do inwoners van de stad beginnen over de grens te vluchten. MEXICO, 12 Jan. De spoorweg verbinding van Mexico naar Vera Cruz is verbroken. Zaterdagnacht heb ben do opstandelingen een goederen trein opgeblazen, waardoor de spoor weg aan beide zijden versperd is. Generaal Villa verklaarde dat het zijn oogenblikkelijk plan is nuar Me xico op te rukken. Bóeren-Jantje. Naar men meldt is Reiner Claassen, Bijgenaamd Boeren-Jantje dezer dagen te Doetinchem gezien. Hij vervoegde zich daar Woensdag bij den heer J. van Zdie een oud dorpsgenoot van hem is, en vroeg hem geld om te overnachten. Toen Van Z. het bevel tot in hech tenisneming vernam, stelde hij de politie van zijn ontmoeting in kennis. Deze is daarop aan het speuren ge gaan, doch zonder resultaat. De moeder van Lucassen moet ver teld hebben, dat haar zoon een vriend was van den beruchten Frans Rosier, VAM DEN fcffeclenlundelte iBiUTd&ffi .kuygtWutuccu. Nwb-^uert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrento 4 pet, Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet Russische Obl. 1906 5 pot. ld. Obl. (Gr. Rus8isoUö Spw.mii) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nijicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id. Obligatie 6e Emis sie 4 pot. Japan. Obl. 1899 4 pot. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië Funding Lee ning pot. d. Obl. 1889 4 pot. Venezulea Dipl. Sehuld 1905 3 pot. Bank- en Credlet-lnstel llngeii. Fed. Bankaandeelen Industr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. 0. v. A. Id.Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aana. Kol. Crediet Instelt, en Cgltuur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand, Ned. Handel-My.C.v.A. Mijnbouw M|)en. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, M|jn- bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petrolemu-Oudern. Dordsche Petroleum In dustrio Mij. Gew. A Kon. Ned. Mij. tot Expl. v. Petr, Bronn. C.v.A. „Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A. Scheepvaart B|Jeu. Ned. Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoom vaart-Mij. „Zee land" Proferente A Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Rref. A. Tabak-Ondernem I nven Bindjey Tabak Mij. A, Diversen. Maxwel Land Gpant Cert, v, Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoor wegen Holl. IJzeren Spoor- 88"7io 88% 341/, 100'/, 72'/, 57'/, 64"/, 45 V, 63%, 245/, 59 o-d 388»/, 290'/,! 189'/, 12 18G 179'/, 590 525 1958/.i 117'/ 3V 10W'/, 2'/, H V» 45"/,, 84s/,, 60 228'/, 230 15 186 10 177'/ 590 134'/, wegmij. Aand. Mij. t. I'.xpl- v. Staatu- «poorwogen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. «1 *W»r*ehaa-Weenen Spoorwegmij. Aand. 185'/, dito.dito Act. de Jouias. 94 Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. 92'/, Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. I'nion Pacific Railroad Oy. Cert. v. gew. A, 159//, Wabaah Gew. Aand. 3'/, Premleleeiingea. AmaterdamAand.3pct. 100"/j, Hongarije. Tneiss-Re- gtuirunga-Gea. 4 pet.' 146 GELDKOERS. Prolongatie 41/, pCt. Nat. Staatif. stil, Bnitenl. prijah. Culturen idem. Tabakken «til, Petro leum «wakker, Amerikanen geanimeerd 93'/, 99'/, 108'/ 8'/, 93"/,, 99'/, 00'/, 29 169"/,, 100,6/n 1473/8 Mijnen flauw, Rubbers Amsterdam-Rubbers flauw

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 2