eijer, No. 12380. Maandag 10 Januari 1914. 52e Jaargang. behalve Zon en S-a.xtexi laixd- Buitenlandsch, Nieuws. FEUILLETON TZD-^ <3aif»nfioaèer. Feestdagen. XT5.©"kx-ws- exx -^-d.Trertezxtïe'bls.ca. voer G-crcLcLsu ezx OxxxstxeZfcexx. Verschijnt dagelijks Telefoon Interc. 82. Telefoon latere. 82.Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. indermeel. en 1 aan Zn.f Gou M*r FM«rfa*W Nr\\ bewerkt door AMO. Géén - me, GOUWE 136. lelkflesschen. pLiJS^DÊR ADVERTENTIÊN: Van 15 gewone regels met bewysnummer. GOHMIIE COURANT. PRIJS VAX HET ABONNEMENT? Per kwartaal Idem franco per post f 0.55 Elke regel meer70.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden dezelegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f 0.35 bij vooruit betaling elke regel meer 6 ets. Reclames f 025 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. Züid-Amerika. Nicaragua in geldverlegenheid. Men seint uit ManaguaDe gezan ten van Engeland, Duitschland en Italië hubben er bij de regeering van Nicaragua op aangedrongen, dat deze haar schuld aan landgenooten, ten be drage van meer dan een millioen dol lars zou betalen. De Duitsche gezant vroeg of regeerings-bons zouden wor den aangenomen bij het betalen der )hivoorrechten. De regeering van Nica- dNigua weigerde echter aan dit dubbele verzoek te voldoen met het ‘oog op den geldnood, waarin het land verkeert. Frankrijk. De koude. Uit alle streken van Frankrijk, voor al in het zuiden, zijn berichten ont vangen over een sterken sneeuwval en een strenge koude, als sedert 1870 niet voorgekomen zijn. De Seine en Oise en de Merne liggen vol drijfijs, waardoor de scheepvaart totaal ge stremd is. Eiken dag vallen menschen aan de'koude ten offer, zoo gisteren vijf te Parijs en in de omstreken van Parijs eveneens vijf. Boven Toulouse en de omgeving heeft een hevige sneeuwstorm gewoed, waardoor het treinverkeer geheel in de war geraakte, de treinen veel te laat aankwamen of in de sneeuw zijn blijven steken. Alle openbare markten in de stad *zijn ge sloten, ook heeft de melktoevoer van f 1.25 1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad1 50 Idem franco per post. 1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Markt 31, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren. bouw was er feitelijk èen tekort aan arbeidskracht. Dezelfde statistiek wijst verder uit, dat ook in 1913 de loone'n voor ver schillende categoriën weer verhoogd werden; o.a. kregen de zeelieden een opslag van 10 shilling per maand. In het geheel bedroeg de loonsverhooging, vergeleken bij het vorig jaar, 164.178 p. st. per week. Van 1894 gerekend stegen de loonen met 620.0OOp.sL per week. wij geregeld tijdig en ontvangen van irten, vermakelijk ize dan in Kroon Mines stationnair Goldfield- mijnentoestand zeer bevredigend Knight Deep zoo goed als alle arbei ders hebben verzocht weder aan het werk te mogen gaan. Naar verwacht werd, zou Zaterdag de arbeid op de Consolidated Langlaagte hervat wor den. In alle andere mijnen dezer groep, met' uitzondering van de Van Rijn Deep wordt gewerkt. De toestand van den Westrand is algemeen iets verbe terd. Alle stakers van de Witbank- kolenmijnen hebben den arbeid hervat. Het militair hoofdkwartier te Pre toria heeft bekend gemaakt, dat de opgeroepen burgers na bekomen verlof van den militairen dienst, in de plaats der stakers spoorwegdienst moeten verrichten. De Minister van spoorwe gen heeft aan de spoorwegbeambten medegedeeld, dat de arbeidswilligen zich aan hun werkplaatsen moeten vervoegen. Voor zoover zij noodig zijn, zullen zij voorloopig in hun vorigen rang en op hetzelfde salaris weder aangesteld worden, totdat het depar- tement definitieve beslissingen zal ge nomen hebben. Volgens de laatst ingekomen tele grammen hebben de machinisten en stokers te Pretoria besloten terstond den arbeid te hervatten. Aanvankelijk zullen zij rijden onder bescherming van de militairen. Vermoedelijk zal dit voorbeeld door het overige trein personeel worden gevolgd. Tengevolge van deze oplossing der staking zijn alle onder de wapenen zijnde regimenten, behalve die in de districten Pretoria en Fauresmith en die aan den Rand, naar huis woiden gezonden. kan zich nog allerminst verheugen in een eenheid van denken ten opzichte van het punt tarief-hervorming. Het is merkwaardig, hoe zijn zoon Austen volledig de politiek van zijn vader volgt. Kan men ten slotte wanneer j men dit alles bedenkt, niettegenstaande zijn omkeer in denken nog respect heb- ben voor den politicus, zooals hij zich ^door deze daden heeft vertoond Ten eenenmale heeft hij onze achting ver beurd door zijn schandelijke houding ten opzichte van de Boeren-republie- ken. Het is zijn schuld, dat de oorlog van 1900 tegen Transvaal en Vrijstaat is gevoerd. Hij was dengene die de rooversinval van dr. Jameson noch verhoedde, noch af keurde. Om de Jameson-rooftocht te bemantelen, be noemde hij een commissie die uitslui tend bestond uit vrienden van den beleger van de Boeren-republieken. Wanneer men dat bedenkt, dan juicht men dat het politieke leven van Cham berlain heeft opgehouden. >en< rmnastiekvereem n louwburg, 8 uur, ooneelgezelschap, 5t 168* houwburg”, 8 u., iba v. d. Pas. houwburg”, 8 u. mmerspiele „Der 24) Het was in den nazomer. Weinige dagen waren verloopen, sinds de ma re door Parijs weerklonken was, dat een jong Bretansch meisje, Charlotte Corday, Marat in zijn bad had ge dood. Madame Taliien was in groote haast en opwinding thuis gekomen, had zich op een sofa in de salon neergeworpen en liet de met moeite bedwongen tranen van toorn den vrijen loop. Haar echtgenoot kwam juist binnen. „Wat scheelt je, Thérèse? Wat is er gebeurd?” „Een beleediging, een ongeluk, een isdaad „Ik wil niet hopen „Luister! Zoo even kom ik uit de Wetstraat, waar ik in de winkel van mijn modtète stond en verschillende zaken met haar besprak. Daar reed de bekende kar voorbij...” „Nu, wat verder? Dat zijn we ai zoo wat gewoon, niet?” „Ja, maar deze kar voerde een heldin, een ware patriotte met zich naar de guillotine, een, die haar va derland grooter diensten bewezen heeft Josef Chamberlain. Een belangrijke figuur uit de En- gelsche politieke wereld is heengegaan. De heer Chamberlain heeft aan zijn kiesvereeniging in West-Birmingham bericht dat hij zich voor de volgende algemeens verkiezingen voor het La gerhuis wegens gezondheidstoestand niet meer beschikbaar stelde. Het moet voor deze veelbesproken politieke figuur een vreeselijke strijd zijn ge weest, zich te moeten terugtrekken uit het politieke leven, waarin hij zooveel jaren een eerste viool heeft gespeeld. Meer dan 37 jaren heeft Chamberlain voor Birmingham zitting gehad. In Juli 1876 verkozen is hij tot op den huldigen dag afgevaardigde voor dit district gebleven. Merkwaardiger evo lutie van denken als bg deze persoon is waar te nemen, zal zelden kunnen worden geconstateerd. Als volbloed liberaal in 1876 naar het Huis gezon den, verlaat hij het als 'de starre con servatief, die in de laatste jaren er zijn hoogste eer in stelde het liberalisme af te breken. Zijn radicale gezindheid is gewijzigd toen in 1886 Gladstone met zijn Home Rule wet kwam. Hef tig tegenstander als hij was van zelf- regeering voor Ierland trok hij zich met zijn politieke vrienden uit het kamp der liberalen terug en trad met zijn medestanders als de unionistische liberalen op tegen de politiek van „the grand old man”. Van overtuigd vrij- handelaar keerde hij zich naar het tarief. Zijn protectionisme dateert van lateren tijd dan zijn unionisme. Het is uit de dagen van Mei 1903, dat hij zijn propaganda voor detariefher- ziening begon. Opnieuw werd toen de partij der unionisten verdeeld en het is merkwaardig hoe de man, die eenmaal het liberale vaandel voorop droeg, juist na zijn afval de groote lijnen van strijd heeft aangegeven tus- schen de Wight’s en de Tory’s. Zijn beginselen van 1886 en 1903 zijn de strijdpunten van heden ten dage. Zijn anti-Home Rule-campagne verkeert op het oogenbiik in een spanning, die tot kookhitte is opgevoerd door het wetsontwerp van het ministerie As quith. Zijn tariefhervorming speelt eveneens een belangrijke rol in de po litiek van den dag. Toch, al moge in 1903 reeds een scheuring hebben plaats gehad, de unionistische partij Portugal. Naar den trein op het traject Lis sabonCascaes werden gisterenavond bij het station Caxias een drietal bom men geworpen, toen de trein over de brug reed. De bommen werden vanuit een automobiel geworpen. Een drietal matrozen, die zich in den trein bevon den, werden gewond. Drie arrestaties hadden plaats. Men vermoedt, dat de aanslag geschiedde door of namens het ontevreden treinpersoneel. Engeland. Een voorspoedig jaar. Uit een gisteren door den Board of Trade gepubliceerde statistiek blijkt, dat de buitengemeene voorspoed, waar in het Vereenigd Koninkrijk zich in 1913 verheugde op ’t gebied van handel en nijverheid, ook ten opzichte van «de werkeloosheid tot uitdrukking is gekomen. Het vorige jaar wijst een gemiddeld werkeloosheidspercentage van slechts 2.1 aan voor de vakver- eenigingsledenmen moet tot 1899 teruggaan, toen dit 2 was, om een 'lager cijfer te vinden. Doch in de daartusschen liggende jaren was het gemiddeld 4.2, in 1908 zelfs’7.8. In verschillende bedrijven, met name, in de katoennijverheid en den scheeps- dan jullie heele Conventie.” „En wie was dat?” „Charlotte Corday!” Burger Taliien haalde de schou ders op. „Zij is een moordenares, Théot „Geen moordenares, maar een mar telares! Ze heeft ons van een der grootste monsters der revolutie ver lost; wie bevrijdt ons van de anderen? Spreek op, Taliien!” Burger Taliien kende zijn vrouw; haar vlammend oog en wilde gebaren bij deze woorden zeiden hem genoeg. „Thérèse,” zei hij zacht, wacht u .er voor om tegen den stroom op te roeien, die u en mijn krachten te bo ven gaat.” „Och, wat! Jullie zijn allen laf aards en droomers. De heele Conven tie staat onder den invloed van één enkele stem, die slechts een halve long tot haar beschikking heeft. Een doodgewone, teringachtige, uitgedroog de advocaat „Thérèse, pas op uw tong en je hoofd... Ge hebt gelijk, dat de geheele Conventie staat onder den in vloed van één man, maar piet geheel want zij staat onder den invloed van een stroom der hartstochten van het volk, die Robespierre wel te voor schijn kan roepen, maarniet beteuge len kan. Hij is de afgod van het volk, maar niet de beheerscher.” „Men brengt hem evenwel offers, zooals men een afgod nog niet zal „Dat alles Helpt toch niet.” „Luister slechts, Thérèse. Juist op deze hardheid zal hij stranden. Ik heb hem dikwijls gadegeslagen als hij be zig was te spreken. Hij heeft altijd gelijk, en dat is zijn noodlot. Iedere tegenspraak vat hij op als een be- leedigirfg, als een vijandschap. En deze zelfverheffing voert hem op tot een oppermacht, die aan tirannie ge lijk staat. Die heersch zucht doet hem die onvoorzichtige vonnissen vellen zij voert tot de dictatuur. Begrijpt ge mij, Thérèse? De eenvoudige afge vaardigde Robespierre is een rijpe vrucht, die spoedig zal moeten vallen, en de dictator Robespierre zal dan vallen door dezelfde kracht, waarmee hij als afgevaardigde de hoofden af- f slaat.” Burger Taliien had met nadruk ge sproken, en zijn vrouw had met aan dacht zitten luisteren. Nu dacht zij een oogenbiik na, trok daarop haas tig een dolk uit een plooi van haar japon en reikte hem die over. „Hier, neem aan.” „Wat beteekent dat, Thérèse „Neem aan, zeg ik. Ik heb je be grepen, Taliien. Gij zult beter weten wanneer het tijd is dan ik.” „Gij wildef hem vermoorden?” „Praat nu niet, maar pak aan. En zweer tnij, dat gij het doen zult zoo- dra de tijd daar is.” „Ik zweer het, Thérèse!” (Wordt vervolgd.) Duitschland. Zabern. In de Eerste Kamer van den Land dag te Straatsburg is een interpellatie ingediend naar aanleiding der gebeur tenissen te Zabern, aldus luidende: wat denkt de stadhouder te doen, ten einde aan het land de zekerheid te verschaffen, dat zij die in Elzas-Lo- tharingen met militaire macht bekleed zijn, zich voortaan zullen houden bin nen de wetteliike beperkingen van hun be voegdhedefFgesteld Het proces Hopf. Zaterdagnamiddag is te Frankfort a. d. Main vonnis geveld in zake de strafzaak tegen Hopf. Hij werd schul dig verklaard, zijn eerste, tweede en derde vrouw alsmede zgn beide kin deren door vergiftiging om het leven te hebben willen brengen. Zijn derde vrouw echter bleef in leven. Van de beschuldiging zijn vader en moeder te hebben vermoord werd hij vrijgespro ken. Overeenkomstig den eisch van het O. M, werd hij tot de doodstraf ver oordeeld alsmede tot 15 jaar tuchthuis straf en verlies van zijn burgerlijke rechten. Nadat het oordeel van de rechtbank was uitgesproken, antwoord de Hopf op de .gebruikelijke vraag of hij nog iets te zeggen had krachtig nepn. De veroordeeling tot 15 jaar tucht huisstraf is, nu Hopf tot den dood is veroordeeld, slechts een formaliteit. Zuid-Afrika. De toestand. Volgens berjehten van de verschil lende mijnen ingekomen, was de toe stand Vrijdagavond als volgt: Eapt- rand Proletary Cons.normaal niets te doen, of achter een ander te draven. Dat ligt niet in mijn aard.” „Gij zult ons beiden in het ongel luk storten, door je blinde hartstocly telijkheid. Wees liever bedachtzaam. Gelooft ge dan niet, dat ook mijn hart bloedt als ik denk aan de on schuldige slachtoffers? Maar ik ben een man als alle anderen, die weet na te denken voor te handelen, die geduld weet te oefenen tot de tijd gekomen is.” „Die zal niet komen.” „Hij zal wel komen, zeg ik je. En hebt gij soms vergeten, wat de oude Vergniaud gezegd heeft, toen hij zijn doodvonnis gehoord had. „Ik sterf, omdat het volk zijn hoofd verloren heeft. Maar gij zult sterven, zoodra het volk dat weer terug gekregen heeft.” Begrijpt ge wel, Thérèse, wat dat zeggen wil.” „En daarop zoudt gij willen kunnen wachten?” „Ja!” „Wachten, haha! Wachten! Dat woord alleen reeds is mij zoo hatelijk als de dood. Hoeveel te meer, dan de daad zelf?" „Zoo spreken alle kinderen en de dwazen, Thérèse. Gij weet zeer goed, dat Robespierre een karakter is, dat in onzen tijd eenig is, staalhard in zijn grondvesten, vast in zijn willen, onbuigzaam in zijn voornemens; en bovendieh bedachtzaam, vlijtig en matig.” De gezonken onderzeeër. De hoop op redding der bewaring- van de gezonken onderzeeër van de A 7 schijnt opgegeven te moeten wor den. Tot Vrijdagavond laat werd het reddingswerk voortgezet; toen moest het worden gestaakt om den volgen- genden morgen ón middellijk te wor den hervat. Dadelijk na het be merken van het ongeluk werd getracht verbinding met de bemanning te ver krijgen en werd antwoord yernomen t te 6 uur des middags pro beerde men ’t nogmaals, maar zonder antwoord te ontvangen. Van het zinken worden verschillen de verklaringen gegeven. De marine- overheden meenen dat de pomp van de ballasttank onklaar is geworden. De booten van de klasse A zijn de oudste en slechtste, en worden nog alleen als oefenbooten* gebruikt Ver scheidene bladen eischen, dat ze buiten dienst worden gesteld. Dit is de achtste Engelsche onder zeeër reeds die op noodlottige wijze den dienst eindigt, èn van deze acht behoort inderdaad juist 50 pCt. tot het A-type. Een lijstje van de Times j doet overigens zien, dat in dq laatste tien jaren zeventien ernstige ongeluk ken met onderzee-booten hebben plaats gehadnevens de acht booten der Britsche marine troffen deze ongeluk ken viermaal de Fransche, tweemaal de Russische en eenmaal de Italiaan- i sche, de Japanséhe en de Duitsche vloot. Van de zeventien keer zonk zeven maai het schip, drie keer deed zich bij bij de onderzeeër een ontplof fing voor, en dp overige zeven kee- t ren beperkte het ongeluk zich tot een ’aanvaring. Totaal vallen in deze zeventien ongelukken niet minder dan 240 slachtoffers te betreuren, en slechts i eenmaal, toen onlangs (10. December 1913) de Engelsche onderzeeër C-14 in botsing kwam, werd geen, enkel ^slachtoffer gemaakt. doen. Bij scharen eischt men de men schen op, op bevel van Robespierre. Stad en land sidderen voor hem, de Conventie kruipt voor hem, dat het een schandaal is, en dat alles uit en kel angst, puur uit angst voor een man, die flauw valt als hij een gans ziel bloeden. Gij wilt een man zijn Taliien? Jullie zijn allemaal net een der, stroopoppen, poppen, die stroo in den kop hebben, en zaagsel op de plaats, waar het hart behoorde te zitten.” „Laat dat zoo zijn, Thérèse! Ik verzeker je, dat een strookop nog al tijd beter is dan heelemaal geen kop. En een hart van zaagsel is ook nog beter en niet zoo pijnlijk, dan dat van Marat, hetwelk door Charlotte is doorstoken.” „Bah, lafaard.” Madame Taliien viel verontwaardigd in haar stoel terug, terwijl Taliien minachtend zijn schouders ophaalde. „Wat denk je dan wel, dat wij doen kuipen?" vroeg hij lachend. „Niets kunt gij doen,” riep zijn vrouw hem nog woedender toe, „en daarom moeten anderen om zoo iets denken.” „Thérèse, dat gaat te ver. overspanning, als je blieft. Zeg wat je van plan bent.” Madame Taliien lachte spottend. „Aha, gij weet dat ik geen lid f van de Conventie ben. Ik houd dus -geen lange redevoeringen, om daarna

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 1