IP UIGADIIINHfl DEN GEMEENTERAAD Gemengde Berichten. Stadsnieuws. 404° STAATS LOTERIJ. 8 Telegrafisch Weerbericht Laatste Berichten. MARKTBERICHTEN. Officieele Prijscourant Effecten bandel te Amsterdam - - - buiten de stad niet kunnen plaats heb ben, terwijl reeds aanmerkelijke moei lijkheden gerezen zijn bg de levens middelenverzorging der stad. In het departement der Pyreneeënen zgn tal rijke dorpen door den sneeuwval ge heel afgesloten. Spanje. Koning Alfonso van Spanje heeft weer ©©ns bewezen, dat hij een liberaal denkend Vorst is. Hg heeft Vrijdag gratie verleend aan kapitein Labrador, die naar men zich herinnert, door den krijgsraad te Madrid tot 6 maanden vestingstraf was veroordeeld omdat hij als Protestant, geweigerd had een Mis bij te wonen, waarmede de krijgsraad zittingen in Spanje nog altgd worden geopend. Ongelukken op straat. De minister van Justitie en de bis schop van Sion zgn gisteren te Madrid op straat, terwijl zij medeliepen in een lijkstoet, ten gevolge van de gladheid der besneeuwde straten gevallen, waar door zij Inwendige kneuzingen hebben bekomen. Tübkije. Uit Londen wordt bericht, dat Turkije nu reeds ook den laatsten termijn voor het slagschip „Rio de Janeiro", ten bedrage van 680.000 P. S. heeft be taald, zoodat dit thans definitief in Tarksch bezit is overgegaan. Er moet nu nog alleen voor 650.000 P.S. aan ammunitie gekocht en betaald worden. Japan. De aardbeving. Nadere berichten aan het „Hbld." melden dat van de 12,000 bewoners van het eiland Sakoerasjima 7000 worden vermist. Op het tegenover gelegen vasteland zijn nu omstreeks 100,000 lieden dakloos. Voorts wordt nog aan Renter's agentschap uit Tokio bericht, dat de voornaamste vulkanen in geheel Japan op het oogenblik werkzaaha zijn. Men ducht echter geen nieuwe ramp en hoopt dat de Sakoerasjima als veilig heidsklep heeft dienst gedaan. Het is nog niet mögelgk de aan gerichte schade te ramen, maar de gouverneur van Miyazaki, de hoofd stad van de provincie Kioesjoe, waarin de geteisterde plaatsen zijn gelegen, vreest dat de geleden verliezen aan zienlijk zullen blijken. VRIJDAG 16 JANUARI 1914. (Vervolg). Ingekomen 8. Een adres van J. P. Delchambre van den volgenden inhoud Gouda, 9 Januari 1914. Edelachtbare Heeren, Met verschuldigden eerbied neemt ondergeteekenden Jean Pierre Del chambre, Concierge aan het stedelijk Gymnasium alhier, de vrijheid met on derstaand verzoek tot UEA. te komen. Sedert 1 Januari 1914 wordt weke- lijks van zijne bezoldiging een bedrag afgehouden groot één gulden en vgf en twintig cents voor premie voor het pensioenfonds van gemeente-ambtena ren en hunne weduwen. Daar zjjne bezoldiging toch al niet fjroot is, en dezelve door de stjjging n de duurte der levensmiddelen, feite lgk minder is dan vóór eenige jaren, valt hem het betalen van één gulden vijf en twintig ets. per week zeer zwaar. Daarom neemt hg de vrjjheid UEA. te verzoeken, zijne bezoldiging welke in de vier en twintig jaar, dat hg bovengenoemde betrekking vervult, nagenoeg niet verhoogd is, wèl te willen verhoogen, met een bedrag, waaruit hij de weekpremie ad een gulden vgf en twintig ets. zou kun nen voldoen. Hopende van UEA. eene gunstige beslissing te vernemen. Van UEA. de dienstw. dienaar, J. P. DELCHAMBRE. Het rapport op het bovengenoemd adres luidt aldus: Gouda, 16 Januari 1914. Wij hebben de eer Uwe Vergadering naar aanleiding van het hiernevens overgelegd verzoekschrift van den Concierge van het Gymnasium, den heer J. P. Delchambre, om eenige verhooging van zijne jaarwedde, mede te deelen, dat ons College er zich wel mede zou kunnen vereenigen als de jaarwedde van den genoemden beambte van f 450.— op f 600.— werd ge bracht. De motieven, welke den laat sten tijd Uwe vergadering tot het be sluit hebben gebracht de loonen van verschillende beambten te verhoogen, zijn ook hier aanwezig. Met ver hooging der jaarwedde behoort nadere vaststelling van den pensioensgrond slag gepaard te gaan, terwijl daardoor ook noodig wordt gemaakt verhoo ging van den betrekkelijken uitgaaf- 1914 ^0r £emeenfcö-begro°ting dienst Op grond van het voorgaande heb ben wij de eer Uwen Raad voor te stellen te nemen het volgende besluit: De Raad der Gemeente Gouda Gezien de voordracht van Burge meester en Wethouders dd. 16 Januari 1914 No. 8/108 Besluit a. gerekend te zgn ingegaan met 1 Januari 1914: I. de jaarwedde van den Concierge van het Gymnasium, J. P. Delchambre, van f 450.tot f 500.te verhoogen II. den voorloopigen pensioens grondslag van den onder I genoemde beambte voorloopig te wijzigen van f 650.tot f 600.waarbij het ge not van vrije dienstwoning geschat wordt op f 100. b. de gemeente-begrooting-voor 1914 in uitgaaf te wijzigen als volgt af te schrijven van Hoofdstuk XIV, Artikel 1 „Onvoor ziene Uitgaven" (Volgnummer 222) f 50 over te schrijven op Hoofdstuk VII, Afdeeling II, Arti kel 5c Vuur en licht in en schoon houden van de lokalen (gymnasium) volgn. 166 f 50. De Raad voornoemd, Secretaris. Voorzitter. Aan den Raad der Gemeente Gouda. Ter visie. 9. Een voorstel van B. en W. tot het doen van af- en overschrijvingen op de gemeentebegrooting. Dit voorsstel luidt aldus Aan den^ Raad der Gemeente Gouda. Onder aanbieding der vaststelling van een concept-besluit tot het doen van eenige af- en overschrijvingen op de Gemeente-Begrooting voor 1913, hebben wij de eer Uwe vegadering met betrekking daartoe het volgende mede te deelen. De post volgnummer 77 wordt f 150.hooger gesteld, daar het on derhoud van het Raadhuis, wegens het uitvoeren van buitenverfwerken en het inwendig veranderen van een der bu reaux eene grootere uitgaaf vereischte dan geraamd werd. Gebleken is, dat het bedrag bij volg nummer 109 beschikbaar gesteld voor bureaubehoeften ten behoeve van de Politie, eveneens een verhooging be hoeft. Voor de aanschaffing.van eenige registers wordt f 24.meer uitge trokken. De kosten der straatverlichting, bij volgnnmiher 406 geraamd op f 5300. bedragen in werkelijkheid ciroa f 5400.zoodat voor dit doel f 100.— meer noodig is. De laatste verhooging in het concept besluit opgenomen, betreft de bemaling van de Korte-Akkeren. Het meerdere bedrag van f50.wordt gevorderd döordien de kosten van de electrische stroom de geraamde som hebben over- Concept-besluit. De Raad der Gemeente Gouda; Gezien de voordracht van Burge meester en Wethouders d.d. 16 Januari 1914 No. 1. Besluit Op de begrooting van uitgaven voor den dienst van 1913 te doen de vol gende af- en overschrijvingen 1°. Af te schrgven van Hoofdstuk V, Artikel B, „Overige kosten der fabricage" (Volgnummer 136) f325. 2°. Over te schrijven op Hoofdstuk I, Afdeeling I, Art. 10, „Kosten van het on-' derhouden en schoonhouden van het gebouw of vertrek, bestemd voor de vergaderin gen van den Raad en van Burgemeester en Wethouders en voor de Secretarie der Ge meente (Volgnummer 77) f 150. Hoofdstuk III, Afdeeling 1, Art. &X „Bureaubehoeften" (Volgnummer 109) f 25.— Hoofdstuk III, Afdeeling H, Art. 4 „Onderhoud der lan taarn en verdere kosten der verlichting" (Volgnummer 116) f 100. Hoofdstuk V, Art. 14 „Kos ten der bemaling van de Korte Akkeren (Volgn. 137) f 50. f325.— De Raad voornoemd Secretaris, Voorzitter. Ter visie. 10. Een adres van eenige werk lieden van den volgenden inhoud Edel Achtbare Heeren! Ondergeteekenden allen vast aange stelde werklieden der Gemeente-Licht fabrieken komen door dezen tot U met een ernstig en dringend verzoek. Bij de oprichting van het gemeente pen sioenfonds hebben wij dit zeer toege juicht. En de heeren die dit tot stand hadden weten te brengen in gedach ten hartelijk dank gezegd voor de goede zorgen die er voor de verschil lende werklieden in vast gelegd werden. Zjj konden er toen echter niet in toe treden, daar hunne diverse loonen zóó waren dat de storting voor het pensioenfonds in de huishoudens niet gemist kon worden. Nu door de aan neming der rijkspensipenwet a 11 werklieden van rijk en gemeenten deelgerechtigd worden en allen bij moeten dragen, hebben ze tot hun schrik bemerkt dat deze pensioenwetten voor hen een groote extra uitgave beteekenen. Niet alleen toch dat ze 5 van het loon moeten afstaan, als storting voor hen zelf, maar vol gens uw schrgven moeten zij ook 3 storten voor het al, door hen vroeger genoten loon. Wei kan dit verdeeld worden over 10 jaren, maar ook dan nog wordt het met de verplichte 5 °/0 zulk een groot bedrag dat het hun onmogelijk is in deze duren tijden zooveel van het huishoudgeld te moe ten missen. Ze hadden gehoopt dat de Gemeente Gouda evenals zoovele an dere gemeenten had kunnen besluiten deze 3 °/0 niefcioor de betrokken amb tenaren te doen betalen. Ze verzoeken U nu dringend hen alsnog van deze 3°/0 te willen ontslaan. En zoo dit niet mogelijk is, verzoek ze U beleefd zoo hunne loonen te willen verhoogen, dat althans de kosten der 3% niet aan de huishoudens onthouden wordt. Met volle vertrouwen dragen zg hunne belangen aan U op, wetende die steeds door U met de grootste zorg behartigd worden. In de hoop spoedig van U een gunstig antwoord te mogen ontvangen, heBben zij met verschuldigden eerbied te zijn, Uw dienstw. dienaren, A*. HARREMAN en 10 anderen Gouda, Januari 1914. Aan Edel Achtbare Heeren Leden van den Raad der jGemeente Gouda. In handen van B. en W. om advies. 11. Een adres van den volgenden inhoud Gouda, December 1913. Aan den Raad der Gemeente Gouda. EdelAchtbare Heeren Ondergeteekenden, handelend in op dracht van de afdeeling Gouda van den Ned R. K. Timmerliedenbond St. Joseph; R. K. Fabrieks-, Haven- en Transport arbeidersbond „St. Willebrordus" R. K, Kalk- en Steenbewerkersbond „8W Jan",; R. S Tabakbewerkersbond „St. Frinciscas Xaverius"R. K. Ty pografenbond „Pius X"; R. K. Me- taalbewerkersbond „St. Eloy"; tevens deel uitmakend van de afd Gouda van den Nederl. R. K. Volks bond en domicilie kiezend ten huize van den tweeden ondergeteekende, geven met verschuldigde hoogachting t» kennen dat' zij het van zeer groot belang achten, indien Uwen Raad wilde be sluiten, over te gaan tot het stichten van een fonds, hetwelk ten doel heeft, de verzekering tegen de geldelijke ge volgen van werkeloosheid te bevor deren, door het verstrekken eener bij slag op de uitkeering, welke door de betfokken uit eenige, door de vak organisaties gevormde of nog te vor men werkloozenkas mocht worden ver strekt. Redenen waarom wij ons bij dezen beleefd de vrijheid veroorloven Uwen Raad te verzoeken, wel te willen over gaan tot het stichten van bedoeld fonds. Wij hebben de eer U hierbij te ver wijzen naar de bij dit adres gevoegde Memorie van Toelichting. Met gevoelens van hoogachting, C. DE KORTE, Voorzitter. N. RIJS;1 Corn. Ketelstraat 71. De Voorzitter: Namens B. en W. stel ik voor dit ter visie te leggen. De heer K o 1 g n M. de Voorzitter, ik zou het zeer op prijs stellen indien door B. en W. op dit adres een pread vies werd uitgebracht. Zonder hoofdelijke stemming wordt besloten dat B. en W. hierover pread vies zullen uitbrengen. 12. Een adres van den heer D. Houtkamp van den volgenden inhoud Aan den Raad der Gemeente Gouda. Edelachtbare Heeren, Ondergeteekende, Dirk Houtkamp, onderwijzer te Gouda, verzoekt Uw college eerbiedig hem met ingaug van 1 Maart 1914, zoo mogelijk eerder, eervol ontslag te willen verleenen uit zijn betrekking als onderwgzer aan de O. L. S. No. 1 te-Gouda, uit hoofde van zijn benoeming tot onderwgzer te Rot terdam. Met verschuldigden eerbied heeft hij de eer te zijn Uw dienstw. dnr. D. HOUTKAMP. Bergen op Zoom, 31 Dec. 1913. De Voorzitter: Namens B. en W. stel ik voor het gevraagde eervol ontslag te verleenen tegen 1 Maart. Aldus beloten. 13. Een adres van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijl van den volgenden inhoud. Gouda, den 16 Januari 1914. Aangezien de heer C. A. van Ber- kel ontslag heeft genomen als lid onzer Commissie, hebben wij de eer, ter voldoening aan het bepaalde bij art. 6 der verordening voor onze Commissie, voor eene benoeming bij U aan te bevelen 1°. den heer J. J. M. HERMANS 2°. K. SPOELSTRA. De Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs te Gouda, R. MOERKERK, A. H. TEEPE, Secretaris. Voorzitter. Aan den Raad der Gemeente Gouda. Ter visie. (Wordt vervolgd.) IJS. Uit verschillende deelen van het land komen berichten in over het ijs. Daaruit blijkt dat het nog lang niet overal betrouwbaar kan worden ge noemd, dat vele ongelukken hebben plaats gehad, dat weder verschillende ofiers zijn geëischt. Te Katwijk a. Zee zakten Zaterdag twee kinderen van 9 en 7 jaar door het ijs van het Prins Hendrikkanaal en verdronken. Te Ameide is de 19-jarige F. v. d. H. met een prikslede door het ijs van deZederik gezakt en verdronken. Zondag is te Haarlem de 28-jarige Ch. Meijer, die schaatsenreed op den Klopperssingel door het ijs gezakt. Terétond werden pogingen tot redding aangewend door twee voorbijgangers, uie zich daarvoor op het ijs bega ven, doch er eveneens door gingen. Toen wilde een dame uit een der huizen, daar woonachtig, hulp bid den door middel van een redding gordel, doch in plaats van die den drenkelingen toe te werpen, begaf zij zich daarmede op het ijs, dat ook haar niet dragen kon. Van alle zijden kwam toen hulp opdragen. Met planken, ladders en dreggen mocht het ten slotte gelukken de drenkelingen allen te redden. Bij den schaatsenrijder Meijer, die reeds bewusteloos was, konden de' levens geesten nog worden opgewekt. Verdronken. Een vijftal jongens gingen Zater dagmiddag aan den Parallelweg te Culemborg in de zgn. Put waterkui kens vangen met het ongelukkige ge volg dat allen door het zwakke ijs zakten. Twee hunner waren spoedig op het droge en spanden alle krach ten in ook hun makkers te redden. Dit mocht hen evenwel met één goed gelukken, mqt een volgende zeer moeilijk. De laatste van de vijf, het twaalfjarig zoontje van K. schoot on der het ijs en men heeft er niet in mogen slagen hem levend op het dro ge te brengen. Boot gezonken. Uit Gorinchem wordt gemeld dat te Habbensbuit de reserveboot Johan de Wit, gezagvoerder de Jieer Van Walen op een ondiepte is gevaren en gezon ken. Deze gezagvoerder is dezelfde van de gezonken Merwede I van de reederij Smit Co. Er waren 8 pas sagiers aan boord, die door visschers op hun schuiten werden overgenomen. Staking te Dordrecht. Naar wij vernemen is te Dordrecht een staking uitgebroken onder de machinisten en stokers. In verband daarmede is van Hellevoetsluis de marine-kanonneerboot Heimdal en een defensiesloep daarheen vertrokken. Mazelen. Te Katwijk heerschen in hevige mate de mazelen. Men spreekt van ruim 400 ziekë kinderen. De bewaar school is reeds gesloten. Er kwamen verscheidene sterfgevallen voor. Misdaad Vrijdag zijn te Deurningen, ge meente Weerselt, op last der justitie te Almelo de lijken opgegraven van Ten Hove en zijn dochter die oude jaarsdag te Hasselo zijn overleden. Waarschijnlijk "zijn ze niet gestorven aan worstvergiftiging. De lijken zgn naar Almelo vervoerd. De ontploffing te Rotterdam. t De oorzaak van het ongeluk, dat reeds twee menschenlevens kostte, wordt thans toegeschreven aan het feit, dat een der werklieden de flesch te hard opden grond neerzette, 'tls möge lgk, dat dit de oorzaak der ramp ge weest is, doch de hoofdoorzaak moet gezocht worden in het feit, dat de werklieden totaal onbekend zijn met het gevaar waaraan zij bg 't verwerken bloot staan. Als men dagelijks ziet hoe ruw met dergelijke dingen wordt om gesprongen. is '^een wonder, dbfnie meer ongelukken' gebeuren. Op een kistje Zweedsche lucifers zet men 't opachrift „vuurgevaarlgk", doch op zuurstof, koolzuur en dergelijke stoffen ziet men van een dergelijke waar schuwing geen spobr. Zelfs buskruit, patronen, vuurwerk enz. vervoert men zonder de minste voorzorgsmaatregelen en is 't ongelooflijk op hoe groote schaal dergelijke zendingen aan 't wettelijk toezicht worden ontdoken. Zelfs indien zendingen buskruit onder politie- en Rijkstoezicht worden vervoerd, staat men verbaasd op welke wjjze het laden en lossen geschiedt. De lossing van den spoorwagen in den lichter heeft bijv. plaats tusschen de twee drukste lood sen, vlak in de nabijheid van stoom - kranen, en kisten buskruit worden gewoon met een lier in het schip neergelaten. Merkwaardige redding. Uit Haarlem wordt aan De Tel. ge meld Op een boot der firma Blansert en Planje, aan het Spaarne, had den werk man Van der Plas, bij het versjouwen van vaten petroleum, olie aan aijn jute werksohort gekregen en kwam toen met dit schort in aanraking met een kacheltje. Het goed van den man ge raakte in volle vlam. Op zgn hulp geroep sprong zgn kameraad Nagtegaal van een andere bor t over, maar gleed uit, toen hij op het vorstgladde dek terecht kwam en Van der Plas beet pakte. Nagtegaal viel te water en wat Van der Plas' behoud was, N. bleef hem vasthouden, waardoor Van der Plas ook in het water viel. Nu waren ineens de vlammen ge doofd en toen de mannen uit het water waren gehaald, moest Van der Plas naar het St. Elisabethgasthuis worden gebracht, waar bij onderzoek bleek, dat lij door dit onverwachte bad gered —as. Uit Dresden is bericht ontvangen, dat aldaar in de juwelierszaak van G. A. Scharffenberg in het begin der vorige week een belangrijke diefstal heeft plaats gehad van colliers, gouden horloges, gouden doosjes, armbanden enz., ter waarde van 40.000 M. Hiervan worden verdacht 3 Rus sische joden die bekend staan er hun werk van te maken goud- en zilver winkels en juwelierszakeD te bestelen. Zij laten zich insluiten en weten dan door uitzagen de ruimte te bereiken Vaar de kostbaarheden verborgen zgn. Zij hebben reeds in verschillende ilaatsen van Duitschland van zich doen ïooren en het vermoeden bestaat, dat zij ook Holland zullen bezoeken. De politie is overal gewaarschuwd. Uit de diamant-industrie. Het Nbl. van Ned. schrijft: Wij vernemen, dat de vorige week voor circa f 300.000 ruwe diamant door Am- sterdamsche juweliers is gekocht. Men noemt verschillende groote werkge vers, die voor groote bedragen, o.a. de firma Lamon, de bekende roosjes- juwelier kochten. In elk geval, K het fedt, dat groote hoeveelheden ruw worden ingeslagen, niet ontmoedigend en het geeft hoop, dat spoedig weer beterschap in den toestand verwacht kan worden. Dat intusschen allerlei geruchten gaan over steeds minder wordende loonen bij de juweliers, die nog la ten werken, doet aan de zaak geen goed. Allereerst omdat het niet waar De A.N.D.B. heeft aan tal van uweliers toegestaan het percentage boven het minimum-loon betaald, te verminderen, omdat die juweliers nl. meenden, dat zij daardoor eerder kon den laten werken. Daar de A.N.A.B. ook opleving der werkzaamheden verwachtte door dien maatregel, werd er onderhandeld en toegestaan ver mindering van loon boven het mini mum-tarief, zonder aan het vastge stelde tarief zelf te raken. De zaak heeft tot niets geleid, want het blijkt dat de werkloosheid vermeerdert en niet verminderd is, gelijk verwacht werd. In de tweede plaats zijn de al lergrootste juweliers niet met die* mat regel ingenomen. Destijds is er op gewezen, dat de juweliers, die met groote hoeveelheden geslepen dia mant zitten, toch in slechter conditie komen. Immers, als er juweliers zijn, die minder werkloon behoeven te be talen, kunnen zij de nieuw geslepen aiamant goedkooper van de hand. doen. Daartegen komen de groote ju weliers op, die enorme hoeveelheden jesIepen diamant in voorraad hebben. Want men zou denzelfden toeetand in België krijgen, waar de plattelands industrie met haar lage loonen de markt bederft en daartegen wil men juist waken. Wat men dan ook spre ken en schrijven mag over te hooge loonen, zeker is het, dat die hooge loonen njet de oorzaak zijn van de malaise, maar de slechte economische toeetand in de geheele wereld, voor al in Amerika, waarbij komen de oor logen, die natuurlijk eveneens veel kwaad deden. GOUDA, 19 Januari 1914. 6e Abonnements-voorstelling. Over „De Vrouw van Veertig jaar" Donderdag a.s. door het Tooneelge- zelschapvan Eijsden hier op te voe ren ontvingen wij de volgende uit treksel uit persbeoordeelingen De Nieuwe Rotfcerdamsche Courant Het is dus een avond met schoon heid geweest. Het Rótterdamsch Nieuwsblad Het is een stuk, innig menschelijk van inhoud, daardoor overal boeiend, en uitgewerkt knap en logisch, mét onmiskenbare kennis van tooneel en tooneeleischen. In lang niet is iets zoo voortreffelijks vertoond. met al het talent en de groote gaven, waarover zij beschikken, hebben Mevr. TartaudKlein, Mevr. van EijsdenVink, Mej. Else Mauhs en de heer Cor van der Lugt Melsert zich aan de vertooning vap dit stuk gegeven, zoodat het tpt iets van groote schoonheid is geworden. Oyertreding der Loterij wet. De Tel: deelt mede, dat namens den minister van Justitie aan alle houders en verkoopers der particuliere Joterij- ondernemingen Lotisico, Witte Kruis, Prinses Juliana, Tjjdgeest, Fortuna e. a. is medegedeeld, dat zij ter griffie van het kantongerecht in hun arron dissement afschriften kunnen doen nemen van de boeken en bescheiden, Maandag 12 Januari jl. in beslag ge nomen. Dit verlof wordt door den minister verleend om te voorkomen, dat het publiek hetwelk loten van deze par ticuliere loterij-ondernemingen heeft gekocht, juist nu de 5e klasse der Staatsloterij aanvangt, waarop deze particuliere loterijen hun zaak hebben ingericht, schade lijden zal. Naar men ons meedeelt, is onze vroegere stadgenoote, Mejuffrouw C, 0. C. Polderman, geplaatst op de lijst van bij voorkeur benoembaren, als Hoofd eener Gemeente-Voorbereidende School te 's Gravenhage. HET IJS. t Was gisteren en t Is ook heden een gLorieuag voor de Gouüscüe pijp, de Ijoudscüe sprits en de Uouüsene siroop wa tel. De verbindingswegen naar Gouda vanaf Rotterdam en van uit de Jvnmpenerwaard waren vrijwel m orde en de vreemdelingen zijn per schaats naar onze stad gekomen eu hebben van hier meegenomen de sou venirs aan den Goudschen schaatsen tocht. Hoewel het ijs nog nidr geheel als betrouwbaar was aangegeven, hebben velen gebruik gemaakt om tochten te maken. 'tWas wei niet zoo druk als stren ge winters 'te zien hebben gegeven, maar tocK er is een begin gemaakt en houdt de vorst aan, dan zal dat zeker toenemen. Kottèrdam en Bos koop leverden reeds een groot aan tal bezoekers en zelfs uit Dordrecht waren gisteren drie personen per schaats m circa 5 uur via Schoon boven naar hier gekomen, naar zij verklaarden, langs mooie ijewegen. intusschen hebben veie zaken gis teren een goeden dag gehad. In de restaurants en melksalons was het in de middaguren flink bezet, en de win kels, die de geroemde Goudsche ar tikelen verkoopen, hebben zeker niet te klagen gehad. In de omgeving van de Lazaruskade," de plaats van aau komst van de richting Rotterdam, za gen wij de pijpen- en kookwinkels overvol met koopers. Van de gelegenheid tot schaatsen rijden in de siooten van de buiten wijken is gisteren zeer druk gebruik gemaakt, in de omgeving van de Krugerlaan.' alsook van de Korte Ak keren werd door velen gereden. Ook op de baan naar Stolwijk was het vrij druk. Betreffende den toestand der ijswe- gen in en om Gouda werd ons van wege de afd. Gouda der Zuid H o 11IJsvereeniging de volgende mededeeling verstrekt: Over het algemeen is het ijs om Gouda niet betrouwbaar; zoo staat het met de vijvers in het park, die een drom menschen nog niet kunnen dragen. Aan de Lazaruskade is het ijs, vooral aan het begin zwakjes; het golft lekker, als er drie of vier menschen tegelijk overgaan. De weg naar Stolwijk en verder naar Schoonhoven is vrij goed. Het ijs naar Reeuwijk en Bodegraven is mooi, mits men gaat opbinden bij de brug aan „de Kleikade". De minder aangename zijde van het ijs is de vertraging en de strem ming van het verkeer. Heeds moest de Reederij „de IJeel" haar diensten op Utrecht en Amsterdam opgeven en ondervindt de dienst naar Rotterdam veel overlast va n het ijs, hetwelk van hier tot Korten oord nog al zwaar is, Toch zal deze dienst met inspanning van alle krachten worden onderhou den en gaat het niet meer te water dan zal daarin door groote vracht auto's en sleepers worden voorzien. De Stoomboot-maatschappij „De Volharding" heeft haar diensten tot op heden nog kunnen volhouden. Verschillende schepen hebben hier hun winterkwartier opgeslagen en wachten tot ,het open water is. „Excelsior". Door de Gymnastiek-vereeniging Excelsior" werd Zaterdagavond in de •loc. „Ons Genoegen" een uitvoering gegeven. Na opening door den voorzitter, werd het programma afgewerkt, het welk bestond uit oefeningen paard en ringen, brug, parterrerek en bok- en tremplinhoogspringen, benevens vrije- en ordeoefeningen en staafoefeningen, zoowel voor de ouderen als voor de jongensklasse. Bij de verschillende oefeningen liet „Excelsior" zien, hoe zg verschillende goede turners in haar club heeft, maar vooral ook hoe uit nemend de leiding is van den directeur, den heer J. P. Boot. Verbazend was de geoefendheid van vele leden in de reuzenzwaai. Ook de jongensklasse liet aardig werken zien, waarvoor den directeur zeker een woord van lof toe komt. De vrije- en ordeoefeningen van de jongensklasse werden goed uitge voerd en het publiek beloonde de peuters met een flink applaus. Tot slot werden zeer mooi standen uitgevoerd en sprak de directeur nog een opwekkend woord tot de aanwe zigen om zich als lid of donateur der vereen, op te geven, wat noodig is in het belang van deze hoogst nutti ge sport, v Een geanimeerd bal hield velen nog lang blijven. „De Big van het 168e". In den Nieuwen Schouwburg gal >t Hollandsch Tooneelgezelscl gisteren een opvoering van „De big van het 168e," de militaire klucht van Mouëzy Eon, die al meer, oa. tijdens dè kermis 1912, hier werd op gevoerd. Velen zullen zich de han deling van het stuk nog wel herin neren. Een verwaaud heertje, doctor in derechten en in de Oostersche ta len, moet in dienst en maakt bij zijn tante kennis met den kolonel, die hem echter al direct niet kan uitstaan. Dan komt hij in dienst en begrijpt niet, hoe hij het er moet uithouden. Tenslotte verhaalt het stuk hoe hij in dienst is opgeknapt en een écht, flink soldaat werd. Het geheel werd gisteren vlot ge speeld door het Hollandsch Tooneel- schap. De heer Frenkel gaf een goede vertolking van het ver waande ventje, dat maar niet kon begrijpen, hoe men hem in dienst durfde tutoyeeren en zelfs hem durf de laten vegen. Turlot, de onhandige huieknecht, het vrindje van den lui tenant, werd mede goed weergegeven door den heer van Dommelen, flink bijgestaan door Mevr. C. Kinsbergen Rentmeester als Georgette. ^)ok de rollen van Lily en Solange en lui tenant Daumel werden goed vervuld door de dames Coba Kinsbergen en van Gelder en den heer Alex Pool man. De overige personen werkten allen goed mede om dit stuk te doen inslaan bij het niet-te-talrijk opgeko men publiek. In het 3e bedrijf vergastten Lily en du Bois de toeschouwers op eeni ge dansfiguren van een Tango, wel ke wel succes had. Naar wij vernemen, werd de bij woning van dit stuk gisteren van R.-K. zijde verboden, omdat de Tan go zou worden gedanst. Ter gerust stelling kan wqrden medegedeeld, dat de uitgevoerde dans doodonschuldig was en niemand daaraan aanstoot heeft kunnen nemen. Waddinxveetl, Een dame, die met haar doohtertje op de Putte reed, kwam ongelukkigerwijze te vallen en brak haar pols, terwijl door het woeste rijden van eenige personen, een ander dusdanig kwam te vallen dat hij ge noodzaakt was huiswaarts te gaan. Lekkerkerk. In de Vrijdagmor gen gehouden gemeenteraadszitting is onder meer behandeld de regeling en vaststelling der salarissen van het onderwijzerspersoneel, alhier, met vol gend resultaat: Onderwijzers gewoon lager onder wijs aanvangssalaris f 600. met ver hooging tot een maximum van f925. Onderwijzers M. U. L. O. aanvangs salaris f650. met verhooging tot een maximum van f975. Voots werd "het salaris van het hoofd der late Openbare school op f 1300, van het hoofd der 2e en 3e Openbare op f1250, (alle drie met vrijef woning) en het salaris van het hoofd der school M.U.L.O. op f1250. met f300 woning vergoeding vastgesteld. Reeuwijk, Onder presidium van den heer A. Breedijk, had ten huize van den heer L. P. van Leeuwen een vergadering plaats van de hier pas opgerichte afdeeling Reeuwijk van den Bond van Kaasproducenten. 60 Leden ongeveer zgn reeds tot deze afdeeling toegetreden. Als pünten van behande ling kwamen op de agenda voor: le Bekendmaking der statuten2e vast stelling huishoudelijk reglement3e kiezen van definitieve bestuursleden en afgevaardigden ter algemeene ver gadering, enz. De ontwerp-statuten werden onveranderd goedgekeurd voorts werd een huishoudelijk regle ment vastgesteld, wat evenwel niet zonder eenige discussie geschiedde. De heer Van Spengen las het volgend schrijven voor, welk schrgven aan de leden van den Bond van Kaasprodu centen was gericht en dat luidtMijne Heeren Onze beweging vindt reeds bestrijding. Wij 'mogen daar trotsch op zijn, want uit die bestrijding blijkt duidelijk dat wij reeds wat zijn en dat men van ons wat. verwacht. Immers, men bestrijdt toch niet iets, wat niets beteekent, of waarvan men voor de toekomst niets te vreeze* heeft. Maar die bestrijding is oneerlijk, en daarom moeten wij er krachtig positie tegen nemen. Er doen praatjes de ronde, en 't wordt zelfs geschreven ook, dat onze beweging tot doel heeft, de leden te verbinden door hun handteekening, om nooit of nimmer op de condities van de Ned. Ver. van Kaashandelaren hun kaas te zullen verkoopen. Niets is minder waar en dat weet gij, leden onzer beweging 't best. Aan u dus, om uw buren en vrinden op de hoogte te brengen, dat ons doel iB, een vak- vereeniging op te richten en dat dan later het bestuui bij elk voorkomend geval, gesteund en voorgelicht door een algemeene vergadering, zal te be slissen hebben, wat zal kunnen wor den gedaan. Aan u om te bewijzen, dat onze organisatie geenszins de vrij heid van haar leden aanrandt, maar dat haar doel alleen is, door samen werking te komen tot krachtiger werk. Dit schrijven was onderteekend door „De Afdeelingen". De heer Van Spen gen vraagt, of de afdeeling Reeuwijk accoord gaat met schrgven. Het voor loopig bestuur antwoordde hierop, dat hun van een dergelijk schrijven hoe genaamd niets bekend is en verklaar de wel degelijk actie te voeren tegen de gestelde kaasoonditiën van Neüd. Kaashandelaren zóodat in dien zin het huishondellijk rëfcjlement't^eiS vastgesteld. Hierna volgde verkiezing van een definitief bestuur. Gekomen werden de heeren A. Breedijk, J. Vah den Heuvel, Casp. Van Leeuwen. W. Verburg en J. Bunnik. De laatste twee gekozenen wenschten hun benoeming niet te aan vaarden, waarna in hun plaats geko zen werden de heeren W. Van Dijk en C. S. P. Van Griethuizen. Tot bestuurslid van het hoofdbestuur werd benoemd de heer A. Breedijk en tot afgevaardigde ter algemeene ver gadering de heer W. Verburg en tot diens plaatsvervanger de heer A. Van Spengen. Hierop werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Niet aanleggen op Zondag. Ouderkerk a/d. IJ eel. Men meldt onsNaar wij uit goede bron verne men, heeft Vrijdag de Gemeenteraad met 9 tegen 1 stem besloten, geen acht te slaan op een verzoek der stoom- boot-Reederij „de IJsel" om terug te komen op het in den afgaloopen zomer genomen besluit waarin bepaald wordt dat in het vervolg de booten dier reederij niet meer aan mogen leggen aan de Gemeente-Aanlegplaats. De Stoombootreederij wees in haar verzoek op het onbillijke van dat be sluit, daar de gemeenteraad zoodoende mat met twee maten, daar de ge meente op Zondag wèl toestaat het exploiteeren van het overzetveer van de gemeente naar het station, waar door de veerman daarvan, (dat is een ander persoon dan die der stoomboo- ten) door het niet aanleggen dier boo ten juist veel zwaarder met Zondags- arbeid wordt belast. De houding der Raadsleden in dezen is dan ook halfslachtig. Vele gemeentenaren zullen dit hard nekkig vasthouden door den Raad aan een besluit dat zooveel ongerief en schade voor de gemeente veroorzaakt, betreuren. kw.425, 2e 24, 3e 22 cent per half kilo. Schapen en lammeren redel. aan gevoerd. Handel in vet vee, vette Kalveren, Schapen en Lammeren stug doch prijshoudend, vette Varkens met rede lijke omzet, afloop slecht. 5de KI. Trekking v. Maandag 19 Jan No. 1558, 6306, 7008 en 12348 ieder f 1000. 7332 en 8285 ieder f 400. 13108 f 200. 893, 1905, 7580, 9042, 9050, 9264, 11617, 13445, 15169, 15214, 16155 en 17967 ieder f 100. Prijzen van f 70. 06 190 94 900 S3 804 675 8B0 900 15 9047*9966 9B09416 15lS 48 68 68 09 1899 99 0118 8425 0606 8784 0066 90 4008 4110 56 4846 85 4606 4 06 4742 48004994 5190 6871 5860 548» 6670 6001 6065 6106 6606 18 54 80 6677 6606 97 7174 7906 75 7461 70B4 7899 7069 8006 8988 8857 8400 8661 8740 74 8877 8067 9185 9697 9680 9000 10048 10160 10906 9 10648 1049B 87 10718 10654 76 10060 11096 SB 11187 88 61 11984 11566 11611 11706 11007 19009 08 19961 19404 18 19618 94 19910 18094 79 18496 48 13567 78 14094 09 66 14159 09 90 14600 14401 Q2 14760 81 14818 85 88 14819 15060 15186 15866 87 15401 15688 47 80 10666 87 16826 16484 58 10085 tin het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 768.8 te Sijlt, laagste stand 754.1 te Coruna. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke tot matige oostelijke tot zuidoostelijke wind, gedeeltelijk be wolkt, of nevelig, weinig of geen neerslag, lichte tot matige vorst, om het vriespunt overdag. 17488 17577 U798 SO 85 18041 48 84 18140 18314 aawiar 89 18684 18697 18815 18048 Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien aanvoer, prijzen waren voor 1ste kw. 43, 2e 40 en 3e 35 cent per half kilo. Vette Kalveren, redel. aanvoer, Lste kw. 35, 2e 31, 3e 27 cent per half kilo. VJtte varkeps goede aanvoer lste De Groothertogin van Luxemburg. H. M. de Koningin heeft aan de Groothertogin van Luxemburg te Brussel door H. M.'s gezant Jhr. van Weede de versierselen doen overhan digen van het Grootkruis van den Ned. Leeuw. Moord te Eindhoven. Gisterenavond hebben te Eindhoven de gebroeders M. uit Weert ruzie ge kregen wplke zoo hoog liep dat de een den ander met een mes doodstak. De dader, die maar één arm heeft, werd gearresteerd. Hij staat ongunstig bekend. Burgemeester ter Laan. De nieuwe burgemeester van Zaan dam, de heer K. ter Laan, zal in de eerste helft van Februari worden ge ïnstalleerd om zijn ambt te aanvaarden. Generaal Picquart f. Pabijs, 19 Jan. Generaal Picquart, oud-minister van Oorlog, bekend uit de Dreyfus-zaak is heden tengevolge van een val van zijn paard, overleden. Von Reuter geridderd. De „Kölnische Zeitung" meldt dat kolonel Von Reuter, de commandant van het 99e Reg. Inf. te Zabern, ge decoreerd is met de Roode Adelaar 3e klasse De staking in Zuid-Afrika. Behalve de arbeiders van een werk plaats te Pretoria, waren alle spoor wegwerklieden weer aan den arbeid getogen. Het tramverkeer tusschen Pretoria en Johannesburg was nage noeg geheel hersteld. In Bloemfontein had het ganBche spoorwegpersoneel, op 86 man na het werk hervat. De rechtbank te Jagersfontein heeft den blanken mijnwerker, beschuldigd van moord op een Basoeto, vrijgespro ken. De plaats, waai de 4700 Basoeto- mijnwerkers huizen, wordt streng be waakt. De toestand in Albanië. Belgrado, 19 Jan. Volgens berich ten uit Albanië hebben de troepen van Essid Pasja de stad El Bazin inge nomen. Ook Krogazos zou door Essid genomen zgn. De troepen der voor- loopige regeering moeten over de ge heele linie op de vlucht gedreven zgn. Vulkanische uitbarsting. New-York, 18 Jan. Xagoshima in Japan wordt omtrent de nieuwe vul kanische uitbarsting van gisteren ge meld, dat zij een groote paniek ver wekte. De zon geleek een bloedroode bal. Overigens heerschte er duistetr nis. De stofwolken waren zóó dik, dat het noodig was neus en mond met zakdoeken te bedekken om niet te stikken. De golf van Xagoshima scheen te koken. De ronddrijvende puimsteenmassa's belemmerden de scheepvaart. Botsing van locomotieven. Den geheelen Zaterdagnacht tot Zondagmiddig is door een groot aan tal arbeiders bij het station Leiden aan het wegruimen van den zeer geha- venden locomotief gewerkt, waarna de baan weer vrij was. De drie ge wonden maken het* goed. Nadat zij in bet Academisch Ziekenhuis waren ver bonden, werden zij in het Hospitaal Walon opgenomen. De rangeerder Schinnel, aan wien het ongeluk ge weten wordt, is zeer o»der den indruk, VAN DEN 19 JAN. 1914. Staatsleeningen. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 6 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet ld. Obligatie 6e Emis. sie 4 pet. Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië Funding Lee ning 5 pet. Obl. 1889 4 pet. Venezulea Dipl. Schuld 1905 3 pet, Bank- en Credlet-lnstel linten. Fed. Bankaandelen Industr. Onderneming eu American Car Foun dry Comp. 0. v. A. Id. Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kol. Crediet Instel I. en Cultuur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij.C.v.A. Wijnbouw fliyen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aatid. Redjang Lebong, Mijn bouw Mg. Aand. Great Cobar Aand. Prtroleain-Ouderii. Dordsche Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij. totExpl. v. Petr, Bronn. C.v.A. „Shell" The Transp. Trad Cy. 0. v. G. A. Scheepvaart Hyen. Ned. Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mg. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mg. A. diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v, Aand. Peruvian Corporation 3 Lim. Cert. v. Aand. 1 Spoor wegen. Holl. IJzeren Spoor- wegmij. Aand. 943/t Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. 98% Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. 60% W arschau-W eenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss- Amèrika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. 92'/, Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. 30%6 Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. 157% Wabash Gew. Aand. 3% Premieleeniugen. Amsterdam Aand. 3 pet. 99 Hongarije. Tüeiss-Re- gulirungs-Ges. 4 pet. 1467» GELDKOERS. Prolongatie 3%—4 pCt. Nat. Staatsf. stil, Buitenl. prijs houdend, Culturen geen omzet, Tabak ken levendig, Petroleum willig, Ameri kanen tamelijk vast, Mijnen weinig verschillend, Rubbers idem. Vorige Koen. Koers van heden 77 7. 77% 88*/, 83'/, 61'/, 85»/,, 88 s/, 83'/, 77'/,, 77%. 30'/. 99 71'/, 72'/, 57'/, 47»/,, 48 67'/,, 67»;, 24 62"/,, 63'/, 221'/, 231'/, 221'/, 232 14 00 CC IO B~'lu 180'/, 184 607 194 118'/, 3»/i, 3% 108'/, 109'/, 2

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 2