- Slrunen lar^d.. VERGADEKI\0 VAN DE\ UEMEtNTEBAAI) Gemengde Berichten. Stadsnieuws. KANTONGERECHT TE GODDA. Rechtszaken. Telegrafisch Weerbericht Laatste Berichten. Vorstelijk bezoek. Zooals reeds met een enkel woord gemeld, is de Groothertogin van Lu xemburg gisteren te 4.38 uit Brusael in den Haag aangekomen, waar Zi door dq Koningin en gevolg werd ontvangen. Aan het station was een eere-wacht opgesteld van het regiment grenadiers en jagers, onder comman do van kapitein Pfaff, waarbij zich ook de muziek bevond. Door druk bevlagde straten en tal rijke toeschouwers reden de vorstelij ke personen in een k la daumont be spannen rijtuig naar het Paleis, waar een groote menigte de vorstinnen een ovatie bracht. Prinses Juliana stond bij de aan komst ten Paleize voor een der ra men en wuifde vriendelijk met haar handje. Tegen 6 uur bracht de Grootherto gin een bezoek aan H.M. de Konin gin-Moeder, waarna H.K.H. naar het Paleis terugkeerde. H.K.H. verleende toen audiëntie aan de hoofden der buitenlandsche ge zantschappen bij het Nederlandsche Hof, waarvoor de roode salon was gereserveerd. Te half acht ving het gala-diner aan in de groote balzaal, waaraan als genoodigden aanzaten een aantal leden der hofhouding, di plomaten, hooge staatsambtenaren en militaire autoriteiten. H.M. de Koningin bracht in de Fransche taal op de Groothertogin een heildronk uit, waarin H.M. aan het Hoofd van het Huis Nassau een hartelijk welkom toeriep en waarin gewaagd werd van de familiebanden en de vriendschapsbetrekkingen, wel ke er tusschen de Huizen van üran je en Nassau steeds hebben bestaan. H.M- dronk op het welzijn der Groothertogin en op de welvaart van het Luxemburgsche volk. Deze heildronk werd door de Groot hertogin ook in de Fransche taal be antwoord. De Groothertogin huldigde de voorouders der Koningin, die als koningen van Luxemburg door het Luxemburgsche volk met dankbaar heid worden herdacht. De Groothertogin bewondert zoo gaarne in Nederland de beoefening der kunsten en wetenschappen, de economische kracht van het Neder landsche volk, die zijn grond vindt in zijn taaie vastheid van wil en zijn groot arbeidsvermogen. De Groothertogin hief haar glas omhoog ter eere van H.M. de Konin gin en Haar Huis en dronk op den roem en den voorspoed der Nederlan den. Dezo tafelreden werden afgewisseld door het Luxemburgsche en het Ne- dei iandsche volkslied door de Kon Militaire Kapel. 8TATEN GENERAAL TWEEDE KAMEK. Vergadering van 20 Januari. Vervolg. 1 De heer de Meester u.l. besprak de verbetering van de haven van Cu- ragao, het onderwijs, en kwam op tegen het voornemen om het oorlogschip dat altijd in de West-Indische wateren ver toeft terug te roepen en niet te ver vangen. De heer Tydeman v.l. sloot zich b$ de vorige spr. aan. aohtte de op heffing van het stationschip niet zonder bedenking. De heer Kleerekooper s. d. oordeelde de bestuursinrichting van Curasao veel te weelderig, het onder was zeer onvoldoende, wees op verschil lende misstanden, ook in verband met de hygène. Nog verschillende sprekers verklaar den zióh allen tegen de terugroeping van het stationschy?. De min., de heef Pleyte, gaf toe dat 't Ouragao nog niet gaat zooals men zou wenschen. Toch zijn er zeide de min. ook op gunstige punten te wijzen. De haven verbetering en het onderwijs zal nader worden onderzocht. De terugroeping vanjiet stationschip is noodgedwongen geschiedt en houdt verband met den toestand onzer marine. Na eenige replieken worden de ver schillende art. z. h. st. aangenomen. De vergadering werd daarna ver daagd tot 't avonds 8 uur. A vond vergadering. Voorz. Mr. P. J. Troelstra. Bij de afdeeling Binnenlandsche Zaken hield de heer F1 e s k e n s r.k. een beschouwing over de drankwet, die hij onbillijk en onrechtvaardig vond. Spr. stelde een motie voor waarin de wenschelijkheid van een herziening wordt uitgeproken. Ook oordeelde spr. dat de Gemeentewet dringend her ziening eischt. De schuldenlast van vele gemeenten neemt jaarlijksch toe, terwijl de rijks bijdrage dezelfde blijft. De heer de Wyberslooth de Weerdesteyn r.k. sloot zich bjj de vorige spi. aan en wenschte ook ver betering voor de positie der gemeente politie. De heer «van Nispen r.k. en Schaper s.d. bepleitten eveneens herziening Gemeentewet en Drankwet. De heer Rutgers a.r. hield een pleidooi voor de actie „plaatselijke keuze". De heer Duymaer vanTwist a.r. vroeg inlichtingen omtrent de kindergelden voor predikantskinderen. De heer Kleerekooper s.d. wees op den noodstand van financiën in vele gemeenten, "en hoopte dat de Min. ter wille zal zijn. Verder behandelde spr. de toepassing van art. 188 2° der Gemeentewet, het verbieden van tooneelstukken door burgemeesters. Uit verschillende gevallen blijkt, zeide spr. dat het art. uit de (gemeente wet moet verdwijnen. Nimmer is er een toepassing van bedoeld als tegen woordig wordt toegepast. De heer Roodhuyzen u.l. wijdde evenhens een woord aan de betere bezoldiging der gemeente-veld wachters en sloot zich bij den vorigen spr. aan, wat betreft het verbod van tooneelopvoeringen. Spr. critiseerde het optreden tegen Heyermans „Allerzielen" en verzette zich tegen het relletjes maken van een groepje menschen. De heer Rink u.l. verklaarde zich tegenstander van het stelsel „plaatse lijke kruze", en meende dat de be voegdheid van de Gemeenteraad daar door wordt aangetast. Spr. noemde het een ongeoorloofde aanranding van de persoonlijke vrijheid, omdat men een meening wil opdringen aan hen, die er niet van gediend zijn. De ^gadering werd daarna te 11.15 verdaagd tot Woensdagmorgen 11 u VRIJDAG 16 JANUARI 1914. (Vervolg). Aan de orde Het voorstel van den heer C. van Veen e.a. tot verlaging van het Schoolgeld op het gymnasium. De beraadslaging wordt geopend. De Voorzitter: Ik breng in herinnering, dat aanneming van het voorstel van den heer van Veen zal medebrengen wijziging van art. 1 van de verordening op de heffing van schoolgelden op het gymnasium. Daar zou dan in plaats van „f 100.ge lezen moeten worden „f 75. De heer van V e e n M. de V Het zou mij zeer gemakkelijk zijn om tot toelichting van dit voorstel te ver wijzen naar hetgeen ik medegedeeld heb bij de behandeling der Gemeente- bégrooting voor 1914, doch ik wil nog uiten mijne gedachten diengaande Bij het onderzoek dier begrooting in de afdeeling, waarin ik de eer had zitting te hebben, unaniem te kennen gegeven dat het wenschelijk was het schoolgeld op het gymnasium te verlagen tot f 75. Ik was van mee ning, dat het aantal leerlingen gering was en dat schreef ik hoofdzakelijk toe aan het hooge schoolgeld, het maximum, dat in deze gevraagd wordt. Naar aanleiding van de desbetref fende in de afdeeling gemaakte op merking antwoordde B. en W., dat verlaging van het schoolgeld tot f75 niet noodzakelijk achten, omdat uit den aard der zaak het gymnasium slechts door een beperkt aantal leer lingen bezocht wordt om n^der een academische opleiding te genieten. Ik geef dit toe, maar waarin zal het geringe getal leerlingen op het gymnasium hoofdzakelijk zijn oorzaak vinden? Doodeenvoudig in het groot verschil tusschen het schoolgeld op gymnasium en dat op de hoogere )urgerschool. Ik weet wel, dat niet alle leerlingen naar de hoogere burgerschool gaan om later een academischen opleiding te genieten zij zouden dan niePfln de gelegenheid zijn te promove.eren maar het tornt toch meermalen voor, dat jongelieden na verkrijging van het diploma hoogere burgerschool Staats examen doen ten eide aan de academie te kunnen promoveeren. De reden nu, dat het gymnasium niet bezocht wordt door dergelijke personen, is in de meeste gevallen hierin gelegen, dat de ouders opzien tegen het hooge school- geldy waarbij dan nog te voegen zgn de groote kosten van het onderwijs. M. de VI Bij de behandeling der Gemeente-begrooting hebt u medege deeld. dat bij verlaging van het school geld op het gymnasium, terwijl het, aantal leerlingen stationair blijft, een grooter offer van het Rijk zal gevraagd worden. Dit erken ik, maar ik ben van overtuigd, dat bij verlaging van het schoolgeld het aantal leerlin gen grooter zal worden. Vandaar dat met vrijmoedigheid mgn voorstel den Raad aanbeveel. De heer van der Ree: Ik appre cieer de goede bedoeling van den heer van Veen, maar tot mijn spijt kan op dit oogenblik niet met zijn voor stel medegaan. Ik zou in deze iets anders willen. De wet op het booger onderwij: verzet er zich niet tegen, dat een progressief schoolgeld geheven wordt en nu zou het gewenscht zijn dat de Raad eens het gevoelen van B. en W. en van het college van curatoren om trent dit punt vernam. Het zou wel licht mogelijk zijn tot verlaging van het schoolgeld te komen door het pro gressief te maken. Men zou b.v. gemiddelde kunnen nemen f 100- met een maximum van f 150. een minimum van f50. Intusschen, ik wil op dezo zaak niet vooruitloopen en stel nu alleen ais motie van orde voor om dit punt van de agenda af te voeren en B. en W. uit te noodigen advies uit te bren gen over de vraag, of verlaging van schoolgeld dan wel heffing van een progessief schoolgeld op het gymna sium aanbeveling verdient. De motie vqn orde van den heer van der Ree wordt voldoende onder steund en maakt mitsdien een onder werp van beraadslaging uit. De Voorzitter: De motie van orde van den heer van der Ree heeft den voorrang en is nu alleen aan de orde. De heer K o 1 ij n M. dd V.Ik heb volgaarne de motie van den heer van der Ree ondersteund. Ik wil kor- telijk toelichten, waarin dit zijn oor zaak vindt. Toen in de afdeeling, waarin ik met den heer van Veen zat, de gedachte geopperd werd om het inderdaad althans op het eerste aanzien vrij hooge schoolgeld op het gymnasium oenigszins te verlagen, heb ik er direct wat voor gevoeld. Het is mij echter hier gegaan zooals meer het geval is bij dergelijke zaken. men dan naderhand kennis neemt van de bijzonderheden. Het betreft hier een belangrijke aan gelegenheid en als men nu verneemt, dat het gering aantal leerlingen op het gymnasium in hoofdzaak te wijten aan het hooge schoolgeld en dat daarin verbetering kan gebracht wor den door verlaging daarvan, dan biedt dat op het eerste gezicht iets beko- rends aan. Doch nu ben ik eens nader op on derzoek uitbegaan en daarbij is mij gebleken, dat over het algemeen de gymnasia in gemeenten van gelijken of van iets grooteren omvang dan Gouda een niet zoo heel veel ver schillend aantal leerlingen hebben. Daarom ben ik gaan denken wat kost iedere leerling van ons gymna sium aan de gemeentekas en bij on derzoek bleek mij, dat dat is f 300. per jaar. Toen ben ik direct terugge schrikt en heb gedachtik ben wel wat voorbarig geweest met het betui gen van mijne instemming aan het denkbeeld van verlaging van het schoolgeld. Vandaar dat ik veel gevoel voor de gedachte van den heer van der Ree, om dit voorstel van de agenda af te voeren en het oordeel van B. en W. te vragen over deze aangelegenheid. Er lijkt mij inderdaad alles voor te zeggen, dat degenen, die het heel goed kunnen missen, f 150.— schoolgeld betalen voor hun kinderen die op het gymnasium gaan, en dat minder ge goede ouders van kinderen, die kunnen leeren en waarvan in de toekomst iets te verwachten is, hierin tegemoet ge komen worden en dat voor hen het schoolgeld desnoods worde gebracht op f 50. De heer Jongenburger: In aansluiting aan de motie van den heer van der Ree zou ik het zeer wensche lijk achten, dat B. en W. ook hunne aandacht vestigden op deze zaak dat, indien het aantal leerlingen op het gymnasium met 100 ®/0 vermeerderde wat wellicht niet onmogelijk is bij een eventueelei^-vejdaging van het schoolgeld en /b.v. sï^eg tot 80, het dan wellicht noodzakelijk zou zijn het gymnasium nit te breiden. Het gym nasium is thans gevestigd in een ge woon heerenhuis, verdeeld in kamers, waar de jongelieden zitten. Wordt nu het aantal leerlingen aanmerkelijk uit gebreid, dan vrees ik, dat het gymna sium uitgebreid zal moeten worden en dat dit de gemeente zeer veel geld zal kosten. Indien het aantal leerlingen aan merkelijk grooter werd, dan zou ten slotte verlaging van het schoolgeld nog voordeel voor de gemeente op leveren, doch indien daartegenover andere uitgaven zouden komen te staan, die dat voordeel geheel en al zouden te niet doen,-dan zou ik de laatste zijn om mede te gaan met een voorstel tot verlaging van het school geld. Voor het denkbeeld van de heffing van een progressief schoolgeld gevoe ik aanvankelijk zeer veel doch ik acht het gemenscht, dat B. en W. hierop hun aandacht vestigenindien het getal leerlingen wordt uitgebreid, wel ke kosten zal dit dan na zich sleper wat betreft uitbreiding van het gym nasinm-gebouw De beraadslaging wordt gesloten en de mote van orde van den heer van der Ree zonder hoofdelijke stemming aangenomen. DeV oorzitter: Tengevolge van deze beslissing is het voorstel van den heer van Veen van de agenda afge voerd. Aan de orde Het voorstel betreffende de kies- en stemdistrigten der gemeente. De ^beraadslaging wordt geopend De heer van der Ree: Ia de afdeelingen tot onderzoek der Ge meente-begrooting heb ik ter sprake gebracht, of het niet mogelijk zou zijn om, als was het maar voorloopig een tweede stembureau in kiesdistrict III te vestigen, in de school van den heer Kruisheer. Het college van B. en W. schijnt echter van meening te zijn, dat dan liever een andere districtsver- deeling moet plaats hebben. Daarvoor is in beginsel ook wel wat te zeggen, maar aangezien wij dit jaar waarschijnlijk staan voor een groote kiesrechtuitbreiding, zou ik het beter vinden om voorhands de indee ling der districten te laten zooala zij nu is. Als die kiesrechtuitbreiding er een maal is, dan kan een definitieve rege ling nopens de verdeeling der distric ten plaats hebben en tevens zal er dan gelegenheid zijn in kiesdistrict III in de Korte Akkeren een tweede stembureau te vestigen. Ik zou dus mijne medeleden willen aanraden tegen het voorstel van B, en W. te stemmen. (Slot volgd.) Gisterenmorgen is op het Rokin bij den Dam te Amsterdam tusschen de stille en drukke zijde een groote wa terleidingbuis gesprongen. Het water ontwikkelde zulk een kracht, dat het plaveisel doorgebroken werd en een gat ontstond van ongeveer 1 Meter in de lengte. De straal was wel 4 4 5 meter hoog en het water verspreidde zich naar alle zijden. Het verkeer was een tijd lang gestremd. Maandagavond is op het spoorweg terrein te Echten een werkman gevon den, wien een zijner beenen gedeelte lijk was afgereden. De ongelukkige, die werkzaam was bij den aanleg van het tweede spoor, is vermoedelijk door den trein vn 3.20 u. nam. van Gro ningen overreden. De man is naar Groningen vervoerd. Ontspoord. Een goederentrein der H. S. M., komende van Dordrecht, reed Zater dagavond door verkeerden wisselstand op het rangeerterrein te Feyenoord op eenige ledige wagens. Een 6-tal wagens ontspoorden, drie bekwamen mate rieele schade. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Zondagmorgen was de lijn weder geheel hersteld. Sedert de vorige week wordt een 60-jarige dame uit Dieren vermist. De juffrouw die een zenuwpatiënte was, is met den trein naar Nijmegen vertrokken maar is daar, zooals ge bleken is, niet aangekomen. Men vreest dat haar een ongeluk is over komen. 09k een royale Iemand, die Bergen op Zoom be zocht, verloor een portefeuille mqt f 40. Ze werd gevonden en hem terug bezorgd. Maar uit dankbaarheid gaf hij den eerlijken vinder.... een sigaar! (Hbld.) Naar de N. R. Ct. verneemt, zal het nog wel 2 4 3 weken duren, aleer de te Weenen op verzoek van de Bel gische regeering gearresteerde Amster- aamsche juwelier Pinheiro door Oos tenrijk aan België zal worden uitge leverd. Staatsmijn Juliana. De Tijd verneemt, dat de vierde Staatsmijn „Juliana" zal worden aan gelegd onder de gemeente Schinnen. De bakkersstaking te 's Gravenhage. Tot beëindiging der bakkerstaking 's Gravehage is gisteren het volgen- voorstel 'door de gezellenvereeni- ging aan de patroons gezonden Ter beëindiging van de staking in de onderscheidene bakkernen is t schen de besturen van de bakkers troonsvereenigingen te den Haag en de Bakkersgezellenorganisaties t.w de Algem Nederl. Bond, de Christ. Bond en de Nentrale Vereeniging „Plicht", het volgènde overeengekomen: 1. Op 22 Jan. wordt de staking voor de verschillende bakkerijen ooee- hevenrs 2. de besturen der arbeidersorgani saties znllen zich op dien datum aan scheidene fabrieken en werkplaatsen melden, om te vernemen welke van de gestaakt hebbende arbeiders we der direct te werk gesteld kunnen worden 3. voor het geval allen niet weder direct gesteld kunnen worden is be paald dat dezen bij het openvallen van plaatsing en te dien einde tot 1 Juli 1914 in geen enkele werkplaats, het egendom van of bestuurt door een lid een der r~~s.^v,aaovüicöiiiinn£ren, anderen te werk gesteld zullen all dé ten gevolge van de .staking buiten werk geraakten, tenzg deze reeds vóór dien datum anderen arbeid hebben be- komen. 4. Direct na de opheffing der sta king, zullen de besturen of de verte genwoordigers van de hierboven ge noemde organisaties met elkander be- sprekingen gaan houden over nieuwe regeling van loon, arbeidsduur, etc., welke voor alle patroonsvereenigingen zal gelden en welke regeling zal ge acht worden te zgn ingegaan op 5 Januari 1914; 6. door de werkgevers, hetzij al of niet direct bij de staking betrok ken, zal in geen enkel opzic.ht eenige rancunemaatregel tegenover de aan de staking deelgenomen hebbende arbei ders worden getroffen. GOUDA, 21 Januari 1914. In den laten namiddag zijn voor de gemeenteraadsverkiezing op 30 dezer nog twee candidatenlijsten ten stad- huize ingeleverd, waardoor aan de lijst van de gestelde candidaten nog moe ten worden toegevoegd in district II G. van Middelkoop (s.d.) en district III T. Rietveld (c.d.) Deze candidatenlijsten bevatten de volgende namen. District II: G. VAN MIDDEL KOOP, is gesteld doorJ. M. Smits, Jvan der Starre, J. v. d. Heuvel, A. Th. Polet, Joh. de Mol, H. Tempel man, A. van Vollenhoven, Th. Kramer, W. Poot, H. Winkel, G. Hoogervorst, J. Stolk, D. van Kleeff, A. Postmus, C. Slobbe, F. G. Nieuwland, W. Ver- kaik, J. v. Mourik, G. van der Neut, R. Kempers. D i s t r i c t IIIF. RIETVELDis gesteld door: T. Biewenga Jzn., H. Bloot, J. Huisman, F. van Riemsber- gen, F. Bloot, W. van den Berg, S. van der Sloot, C. van Ouwerkerk, G. J. van Leeuwen, J. Stalenberg, D. de Jong, Reyken, G. J. Nieuwland. J. Mourik, E. de Jong, D. Broer, T. Leef- lang, A. Cabout, P. de Wit, J. Loen- dersloot, C. Riehl, T. van Tilburg, L. van der Meide, T. de Jong, L. Bloot, T. Schoonderwoerd, D. Bloot. IJsbericht van de Zuid-Hollandsche IJsvereeniging. Den Haag 20 Jan. 1914. Vijvers Bosch ijs mooi. Banen waar schijnlijk tot 2 uur geopend. Schenk goed, banen in de richting Leiden in orde. Banen bij Veen weg prachtig, vooral de Goo, bij de bruggen gevaar lijk. Uit Bodegraven wordt geseind, Goudsche vaart zeer goed berijdbaar, Rijn dicht, baan wordt in orde ge maakt. Het ijs om Gouda nog niet volkomen betrouwbaar, vandaar in de richting Rotterdam bij het begin erg zwak. Naar - Schoonhoven via Stol wijk banen goeden mooi van Gouda naar Reeuwijk en Bodegraven. Haarlemmer Trekvaart van Post- brug tot Piet Gijzenbfug niet be trouwbaar, Zandslootwatering van het Kagermeer tot Piet Gijzenbrug goed berijdbaar. Verbinding van Delft naar Vlaardingen en het Westland is weder zoo goed mogelijk in orde gebraht. De Gaag naar Schipluiden en Kas tanjewetering geheel onbetrouwbaar, banen bij 's Gravenzande gevaarlijk en slecht, Poelsloot mooi. Uitstekende banen lange Wetering, Zwet en Zijde, aansluiting van de Lier met andere afdeelingen in orde, vrg goed ijs. Woensdag ringrgderij voor paren op de breede Lee, ijs bij de Lier overal betrouwbaar doch te letten op zwakke gedeelten afgezet door takken. IJsfeest in het Park. Naar wij vernemen koestert deafd. Gouda van de Zuid-Hollandsche IJs- vereeniging het. goede voornemen, bij gpnstig weder morgen, Donderdag avond, op de banen in het Van Bergen- IJzendoornpark een ijsfeestje te orga- niseeren. Vanavond vergadert de afdeeling ten einde daarover besprekingen te houden. Alliance Frangaise. Gisterenavond had in de bovenzaal van de Réunie de eerste huishoudelijke lijke .vergadering plaats van de Alli ance Frangaise, comité de Gouda. Nadat door den voorzitter een schrij ven van de Centrale der Alliance was voorgelezen waarin de Afd. Gouda werd erkend, werden eenige mede- deelingen gedaan omtrent de vopruit- zichten van een eerste conférence en werd een huishoudelijk reglement vast gesteld. De afdeeling, opgericht met 44 leden, telt thans een ledental van 61. De vergadering was zeer matig bezet. Daar het plan bestaat zoo mogelijk een viertal malen per jaar een con férence'te houden en ook een biblio theek te stichten, verdient deze ver eeniging zeer zeker de aandaoht van ieder die belang stelt in Fransche taal en letterkunde en deelen wij met het bestuur de hoop, dat het ledental spoe dig belangrijk moge toenemen. Indien éénmaal een conférence heeft plaats gevonden en dus het Goudsche publiek zich een beter oordeel kan vormen over wat deze vereeniging biedt,zal|de belangstelling ongetwijfeld toenemen. Een schande-daad. De stoomboot Volharding IV, kapi tein Kwinkelenberg is gisterenavond, komende van Leiden en vandaar te 4.45 vertrokken naar Gouda, onderweg op een vreeselijke manier giet steenen ge bombardeerd, waardoor ernstig gevaar heeft bestaan voor het leven der be manning en de aan boord zijnde pas sagiers, en waardoor de boot op schandelijke wijze is gehavend. De boot met 4 passagiers le klasse, waaronder een dame en 11 pasagiers 2e klasse, waaronder twee kinderen aan boord, werd tusschen het Zwaantje en Prinsenschouw onder de gemeente Koudekerk, vermoedelijk door werk lieden der steenbakkerijen daar ont haald op een hagelbui van steenen, waardoor de dikke spiegelruiten van de kajuit werden ingegooid en de« paneelen werden beschadigd. De boot moest stoppen aan het stei ger van het Prinsenschouw, tot het uitlaten daar van drie dames en het afgeven van enkele goederen. Zoodra de boot bij het steiger kwam werd van uit het daar adnwezige volk ge vraagd of de boot nog terugkwam, waarop de kapitein antwoordde dat dit met het oog op het ijs, de laatste reis was. De kapitein, die vermoedde dat het volk niet veel goeds in den zin had, liet ijlings de plank innemen, zoodat de dames van boord zijn ge sprongen. Onmiddellijk gaf kapitein Kwinkelenberg last om full speed te varen, toen het volk in vrij groot aantal onder gehuil met zware steenen van de fabrieken de boot begon te bombardeerenwaar bij de projectielen in de kajuit terecht kwamen. Na dezen aanval, waarbij de passagiers beschutting zochten waar ze die in een hoekje of op een bank konden vinden, werd het kalm tot dat de steiger van Molenaar, gemeente Oudshoorn ik zicht kwam. Zoodra voor die steiger gefloten was, verza melde zich een kleine menigte op den steiger. De kapitein achtte 't onder die omstandigheden niet geraden aan te leggen temebr daar hem van af den wal werd toegeroepen niet door te va ren, daar ze hem zonden doodgooien. Toen de boot doorvoer werden de zware steenen, alle van de fabrieken afkomstig en klaarblijkelijk reeds ge reed gezet, met kracht naar de boot geslingerd. De kapitein, die zich in zijn stuurstoel veilig waande, daar deze door een breede plank was beschut, zag die zware planx door steenworpen op zij gaan en onmiddellijk daarop vloog de zware ruit van de stuurkast in, en moest kapt. Kwinkelenberg vluchten achter de koelkast. Vandaar trachtte hij den machinist te beroepen, doch deze kon hem door het helscfh lawaai niet verstaan. Toen heeft hij zich in ^de machinekamer weten te werken en vandaar uit de vaart van de boot geregeld, waarbij hij uit een der poorten Zijn vaarwater overzag. Zoodra het volk bemerkte dat de machine bleef werken, werd de aanval op de machinekamer gericht. Door een groote steen werd het „potje" van de dynamo verbrijzeld, waardoor overal de lichten werden gedoofd. De lan taarns waren reeds alle vernield. Er ontsnapte toen stoom en daarvan maakte het personeel gebruik alarm te maken, teneinde de heihameis in den waan te brengen dat een ongeluk was gebeurd. Het scheelde toen ook niet veel of de boot was tegen een remmingswerk opgevaren. Zoo werd gestoomd, onder grooten angst van de passagiers tot Alphen a/d Rijn, waar politiehulp werd inge roepen. Folitie was te Alphen niet aan wezig, deze was elders ter assistentie geroepen. Door den brugwachter, on bezoldigd rijksveldwachter werd toen ,dè ruïne in oogenschouw genomen. Wonde^ boven wonder heeft nie mand kwetsuren opgeloopen. Wel viel een der vrouwelijke passagiers in de kajuit flauw. Te Alphen kon de ka pitein de van Amsterdam komende boot ophouden en waarschuwen om te wachten totdat nog andere booten onder poliliegeleide zouden kunnen opetoomen. De boot is erbarmelijk beschadigd. Een lading steenen, kilo's zwaar, ligt op het dek en in de kajuiten tusschen dikke glasscherven verspreid. In de zware ijzeren schoorsteen is een gat gegooid, in de stoomketel en de ma chinekamer zit een deuk; overal zijn de sporen van ruw geweld, alsof een hórde wilden aan het werk is ge weest. De gehavende boot ligt thans hier aan het Bolwerk. Dit vandalenwerk is natuurlijk in het donker geschied. Maar toch is het te hopen, dat de schuldigen in deze zullen worden uitgevonden en met de meeste gestrengheid zullen worden gestraft. Boskoop. Op Vrijdag a.s. des na middags half drie zal door den Ge meenteraad eene openbare vergadering worden gehouden ter behandeling van de volgende onderwerpen: 1. Benoeming 2 leden Burgerlijk Arm bestuur. 2. Verdeeling der gemeente in wijken volgens art. 14 van het reglement op het Burgerlijk Armbestuur. 3. Voorstel leggen 2en gaszinker door de Gouwe met bijkomende werken. 4. Vaststelling verordening tot rege ling taalcursus. 5. Vaststelling instructie schoolarts. 6. Benoeming schoolarts. 7. Voorstel in zake verkoop land aan de Boskoopsche Woningbouw ver eeniging. 8. Af- en overschrijvingen. In eene gehouden vergadering van boomkweekers welke wenschen te exposeeren op de in 1915 te San Francisco te houden tentoonstelling zijn gekozen tot leden der commissie „Tentoonstelling San Francisco 1915" de heeren P. M. Koster, Voorzitter, C. Grootendorst, Secretaris, D. G. Wiegand Bruss, J. Dijkhuis, J. W. E. Ebbinge, J. van Kleef Mz., J. Radder, M. J. Rosbergen en T. Wezelenburg. Bij de gisteren alhier gehouden hardrijderij voor behoeftigen uitge schreven door de IJsclub „Otweg" was de uitslag le prijs J. Booij, 2e pr. W. Pan nebakker, 3e pr. K. van Wijk, 4e pr. A. Verblauw, 5e pr. G. J. Alberts. Bij de gemeente-politie is aan gifte gedaan dat uit eene kweekkas van A. van Gemeren in Laag-Boskoop 2 paar Friesche schaatsen zijn gestolen. De heer C. H. Claassen, Direc teur van de Rijkstuinbouwwinterschool alhier is door den Heer Commissaris der Koningin in deze Provincie be noemd tot lid der Gezondheidscom missie waarvan de zetel is te Bode graven. Strafzitting van 2l4*tap. 1914. In de heden gehouden strafzitting van het Kantongerecht alhier, was do nieuwbenoemde griffier, Mr. H. J Kist in functie. Het O.M. werd waargenomen door Mr. J. Wijnveldt. Behandeld werden de volgende ken: W. F. v. W*, J. v. d. L., W. V., en A. V., allen alhier, stonden t(/p recht ter zake datvzij gezamenlijk fe de Crabethstraat/hadden gevoetbald, hetgeen door beRl. werd erkend. De ambtenaar O.Mf, wees er op, dat hel voetbalspel, oé zichzelf verdienstelijk, niet mag woraen uitgeoefend in de straten van Gouda, daar het dan ge vaar oplevert voor de voorbijgangers. Geëischt werd tegen W. F. W. f 3 boete, subs. 1 week tuchtschool, W. V. idem, A. V. f 3 boele subs. 1 d. hechtenis. Voor J. v. d. O. stelde het O. M. voor, hem met het oog op zijn leeftijd, ditmaal met een berisping te laten gaan. Opnieuw diende de zaak tegen W. v. W. en J. H., beklaagd van straat rumoer. De getuige-verbalisant Wou denberg verklaarde uai bekt. aan bet .viaauüaghouden waren geweest. Luid scüfeeuwend padden zij zich vermaakt met een kindertrommei en een ram melaar! roen het wat te erg werd, heeit get. hen op de Karnemelksioot geverbaliseerd. Geëischt werd tegen ieder der be klaagden t i boete subs. 2 d. h. W A. V., landbouwer te Nieuwerkerk a.d. Usei, was teu laste gelegd pulp le hebben gelost op een terrein benoo- rend tot den Prins Alexanderpolder, zonder dat hem daarvoor vergunning was veneend. Bekl. verklaarde op dezer plaats al wal 40 jaar te hebben gelost. Boven dien ziju landeigenaar, de beer A. 11., te Zeist, had bekl. gezegd, dat hij daar gerust lossen mocht. Volgens bekl. vermeent de landeigenaar recht te hebben op den grond, waarop de lossing geschiedde, doch ook de Prins Alexanderpolder doet zijn rech ten daarop gelden. Deze strook grond, gelegen vlak langs het kanaal, wordt ook niet voor de lossing gebezigd, daar deze grond zoodanig is gezakt, dat de verbinding van de schuit recht streeks tot staud komt met het laud van bekl. waarop de lossing ge schiedde. Teneinde den verbalisant te hooren, werd deze zaak 14 dageu uitgesteld. J. H. te Langeruigeweide had met andere kornuiten den veldwachter ge plaagd en dezen daarna met zand of grint gegooid. Twee getuigen P. Boer Jzn. en D. Kasteieijn, die er bij geweest waren, bevestigden het ten laste gelegde ten opzichte van den bekl. J. H. Geëischt werd een strenge straf om aan dit baldadig optreden een eind te maken, nl. f 9 subs. 3 dagen. J. S., machinist te Leiden, stond terechtwegeus het doen draaien van een aan den Kattensiugel gemeerd liggende boot. Bekl. verklaarde dat de machine uit elkaar was geweest en dat hij, waar de boot weldra moest vertrek ken, een oogenblik had moeten proef draaien. De sehroef heeft dan ook maar heel enkele omwentelingen ge maakt. Het O.M., de verontschuldi ging van bekl. gaarne aannemend, verklaarde dat de schroef daar niet draaien mocht, daar de kade te veel daarvan lijdt. Geëischt werd f 10 boe te subs. 4 dagen hechtenis. P. T., schilder te Bleiswijk, had geen gevolg gegeven aan de aan schrijvingen van de Arbeidsinspectie om bepaalde verbeteringen in zijn werkplaats te doen aanbrengen. Bekl. gaf op, wel terstond den timmerman order te hebben gegeven het verlang de in orde te maken, doch deze had het uitgesteld wegens drukte van werkzaamheden, üp een dorp moet men zich wel schikken naar de om standigheden, zei bekl. Het O.M., de overtreding bewezen achtend, vorder de twee geldboeten elk van f 10 subs. 2 maal 10 dagen hechtenis. J. U- V., smid te was in verzet gekomen van een tegen hem gewezen vonnis wegens overtre ding van de Arbeidswet. Bekl., die de eerste behandeling zijner zaak niet kon bijwonen door dringende omstan digheden, verklaarde dat de Arbeids lijst op geen gunstiger plaats üangem kan, dan het geval is, vlak boven de deur. Bekl. wist niet, dat een kind dat de klassen op school heeft doorloopen, nog geen arbeid mag verrichten. Hij meende, dat de bekeu ring was gegeven, dat de jongen een min\iut na één uur nog niet wegwas. De ambteuliar O.M. eischte op grond va| dfe" excuses van beklaagde, waar mede echter de overtredingen niet wa ren te niet gedaan, voor elk der over tredingen f 1 boete, subs. 1 dag. Geëischt werd nog tegen Th. K., ,e Moordrecht en H. W. alhier, we genis fietsen zonder licht, elk f 1 boe te subs. 1 dag hechtenis tegen A. V., alhier, wegens het niet aanvra gen van verlof tot het geven van piano-muziek in zijn inrichting f 1 boete subs. 1 dag hechtenis. In de andere zaken werd verstek verleend. De uitspraken dezer zaken werden bepaald op 4 Febr. RECHTBANK TE ROTTERDAM. Strafzitting. De rechtbank heeft gisteren veroor deeld N. E., 20 jaar, wegenmaker te Gouda wegens mishandeling van een ambte naar, tot f 20 boete subs. 10 dagen hechtenis. K. den B., 29 jaar, werkman *e Ca pelle a.d. IJsel, we^WPSBB®^v'an een rijwiel te Waddinxveon, tot zes weken gevangenisstraf. P. A. den E., 19 jaar, pijpenmaker te Gouda, wegens het iemand, krach tens rechterlijke beslissing van zgn vrijheid beroofd, bevrijden, tot drie weken gevangenisstraf. (N. R. Crt.) De man, die vanmorgen allereerst terecht stond, wa9 de 27-jarige bank werker J. V. Du B., uit Gouda, ge detineerd in het Hnis van Bewaring, onder verdenking in verschillende ge meenten diefstallen gepleegd te hebben. De zaak, die heden tegen hem werd behandeld, betrof een rijwieldiefstal op 16 Deoember j.l., te Gouda gepleegd, ten nadeele van A. Van Os. Den volgenden dag had J. V. Dn B. het rijwiel te koop aangeboden bij den. rijwielhandelaar H. P. Bins, te Gouda, die het zaakje verdacht vin dende de politie waarschuwde, waarop de man werd aangehouden. Tegen bekl., die bekende, eischte het O. M. 3 maanden gevangenisstraf. Mr. G. Van Baren als verdediger, pleitte verzachtende omstandigheden, omdat beklaagde uit armoede zon ge handeld hebben. In het café van J. M. de Weger, aan de Nieuwe Markt te Gouda, kreeg in den avond van 23 November j.l. de kastelein twee stadgenooten in zijn zaak den 21-jarigen J. D. en den 22-jarigen J. C. de B., beiden los-werk- man die sterk onder den invloed van drank verkeerden. Hun houding werd zoodanig, toen de kastelein wei gerde meer drank toe te dienen, dat ze het lokaal moesten verlaten. Maar ze bleven in het café, dreigementen richtend tot den kastelein, die tenslotte zijn geduld verliezend, de heeren de straat opjoeg. Even later werd de deur ruit verbrijzeld, welke vernieling door de B. zou zijn gepleegd. Beiden stonden wegens huisvrede breuk terecht en gaven toe niet vol daan te hebben aan het bevel om het café te verlaten. Ze waren op straat gezet, doch de B. zon bij ongeluk de ruit der deur ingeduwd hebben. Een der getuigen verklaarde, dat de B. met opzet met zijn voet de ruit intrapte. 't Bleek dat de B. den kastelein f 1.65 had willen vergoeden voor schadever goeding, doch dat de kastelein geen geld had willen aannemen, omdat hij niets met hem te doen wilde hebben. Kastelein de Weger bevestigde dit, doch deelde mede, dat hij thans wel het geld wil aannemen. Doch nu heeft de B. in betalen geen zin. Tegen D. eischte het O. M. 10 dageu en tegen de B. 14 dagen gevangenis straf. 't Vorige jaar werd op de Raam te Gouda met kar en wagen aangehou den een 24-jarige landbouwersknecht, in dienst bij zijn vader te Waddinx- veen. Deze heeft een contract voor melk- levering met een coöperatieve Vereen, te Gouda en moet dagelijks eenige kannen melk leveren. De politieman, die hem aanhield vroeg een monster melk, dat door den apotheker-schei kundige te Gouda den heer E. Grendel werd onderzocht. De melk werd ondeugdelijk van samenstelling bevonden en wel door de bijvoeging van water. De kantonrechter te Gouda veroor deelde op 19 November j.l. den knecht tot f 25 boete, snbsidair 5 dagen hech tenis wegens overtreding van dë*ffldi- tieverordening te Gouda, n.l. het/te Gouda met een wagen rijden, waarop melk werd .vervoerd ondeugdelijk van samenstelling. Tegen dit vonnis was hij heden in appèl gekomen. Hij beweerde, dat de mindere kwa liteit melk te wijten is aan de om standigheid, dat enkele koeien hadden gegraasd op een weiland, waar 't gras slecht was. De scheikundige verklaarde, dat het zoo goed als zeker was, dat het min dere gehalte door bijvoeging van water moest veroorzaakt zijn. Waarom het 0. M. bekrachtiging van het gewezen vonnis eischte. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 766.6 te Aberdeen en Shield^, laagste stand 746.5 te Haparande. Verwachting tot den volgenden dag Zwakke tot matige noordoostelijke tot oostelijke wind, nevelig tot zwaar bewolkt, weinig of geen neerslag, lichte dooi in het noorden, in het zuiden lichte vorst. Vliegen. Védrinea. Vódrines is behalve een goed vlie genier ook een uitstekend ruiter. In iet hippedrome van Sundit heeft lig tegen Digby, den besten Egyptisohen jockey, gereden en.... gewonnen, Ook heeft hij nog van de piramiden naar Heliopolis gevlogen en ging daar na per auto naar Cairo. 404e STAATS LOTERIJ. 5de KI. Trekking v. Woensdag 21 Jarf No. 7014,20576 en20401 ieder f 1000. 468 en 14660 ieder f 400. - 9963,11681 en 19734 iederf 200. 374, 727, 942,1594,1964,4033, 5093, 6240, 10123 en 18911 ieder f 100. Prgzen van f 70. 284 800 804 10 418 66 606 729 1052 1152 58 1978 96 1615 05 1806 1964 2125 85 94 2800 99 2426 08 2688 41 2052 00 2756 59 2801 8106 8880 B401 18 20 8794 8824 8929 52 4190 97 4256 4812 89 4479 90 4580 05 6090 5106 96 5844 80 5655 6738 82 592B 90 0022 8147 0211 27 48 0487 0641 0844 SB 0601 07 0015 7860 7442 7587 69 7778 7901 60 6886 6515 8001 9004 72 9207 9667 9614 9609 9900 25 10002 10182 10218 10631 41 01 10428 66 75 90 10806 10708 IiItÏÏiBIÖ 42 88 11022 26 11702 61 11817 26 11024 I®**) 12208 12818 12470 12708 12025 98 18028 18104 17 18410 18687 18900 22 78 86 14178 14618 90 14077 16701 16807 24 16008 10057 10284 10892 10585 04 10822 48 16071 17008 17191 94 17228 29 17828 17418 17008 ittBS 98 18878 18460 18645 19060 19675 88 19414 42 48 19667 71 10674 19801 30118 14 20201 20846 60 20487 20640 48 68 20084 26764 TWEEDE KAMER. Vergadering van heden Bij do Marinebegrooting kwam aan het woord de heer Duymar van Twist (a.r.) die zeide niet gerust te zijn over de voldoendheid van het marine materiaal. Het bemannings-" vraagstuk is zeer belangrijk, terwijl het personeel in de laatste jaren zeer achteruit gaat in getal. Noodig is zoo zeide spr. verbetering der positie der bemanning,beter bestaan voor de oudere soldaten, beter pro motie en hooger pensioen. De heer Hugenholtz critiseerde de kwaliteit van het marine materiaal, en noemde het personeel onvoltallig. De heer Nierstras (v.l.) is van meening dat de marinebonden onte vredenheid kweeken, oorzaak daarvan zijn. Spr. drong aan op verwijdering. (De zitting duurt voort) Gisterenavond heeft in de Kraayen- hofstraat te 's Gravenhage de nacht, portier Giebing uit jalouzio devro^w waarmede hij samenwoonde vermoed v en daarna het wapen op zich jggjL' ge richt. Hedenmorgen is hij in het zie kenhuis overleden. H, K. H. Groothertogin Ifarie van Luxemburg woonde hedenmorgen te 's Gravenhage de vroegmis bV in de R. K. kerk in de Parkstraat. 1 Te elf uur brrcht de Groothertogin met de Koningin-Moeder een bezoek aan het Mauritshuis. H. M. de Koningin en haar gast m&akten om half tvee een rijtoer door de omgeving van <Jen Haag en brachten een bezoek aan de Leidsche IJsbaan. Hedenavond gaan H. H. M. M. aan tafel bij Koningin Emma, voor een familie-diner. Italië en Turkije. Konstantinopel 21 Jan. De gezant van Italië heeft onlangs bij de Porte aangedrongen op tenuitvoerlegging van de bepalingen van het verdrag van Lausanne betreffende de terug roeping der Turksche troepen, die thans nog in Gfyrenaïca zijn. Financieele moeilijkheden. Bern, 21 Jan. Naar aanleiding van het feit, dat twee groote banken in het Kantoor Tessino achtereenvolgens gefailleerd zijn, heeft de Bondsraad met de vertegenwoordigers der regee ring van TesëÉlo en de groote Zwit- sersche banken besprekingen gehouden over maatregelen tot verbetering van den toestand. Op de conferentie, die gehouden werd in de Nationale Bank, werd besloten tot vorming van een cyndidaat van interventie met een ka pitaal van 10 millioen, dat ten spoe digste ineen nieuwe bank zal worden omgevormd.' De Bondsraad heeft aan de regee ring van Tessino een telegram gezon den, waarin hij de verzekering geeft, diligent te zullen blijven en waarin de regeering van Tessino verzocht wordt de bevolking aan te manen haar kalmte te bewaren. Zuid-Afrika. De staking. De toestand is op dit oogenblik dat volgens een te Pretoria uitgevaardigde proclamatie op 20 dezer een deel der troepen in de districten Pretoria, Faure- smith en Durban naar hnis is gezonden terwijl ook aan den Rand en in Natal demobilisatie zal plaats hebben op 23 Januari a.s. Intusschen heeft de algemeene secre taris van den Bond der Mijnwerkers in Zuid-Afrika verklaard dat de leden van dien Bond niet aan den arbeid zullen gaan voordat de krijgswet door de regeering is ingetrokken.

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 2