De Wlïï's NIEREN- en BLAASPILLEN n Ingezonden Mededeelingen. Binzxen land. MiADMVAN DEN GEMEENTERAAD Gemengde Berichten. Stadsnieuws. SI=OX5T. Telegrafisch Weerbericht Laatste Berichten. Officieele Prijscourant Monsterdoozen dezer Nlerplllen worden thanc gratis huls aan huis verspreid. Verkrijgbaar In doozen k f 1.75 en 13.75 bijANTON COOPS, Wijdst raat 39, Gouda. reeds weer verlof gekregen om in de Arbeidsbeurs een meeting te houden, na aan de militaire antoriteiten waar borgen te hebben gegeven, dat zij zich aan geen onwettige daden of opruien de redevoeringen zouden schuldig ma ken. Verder blijkt uit de telegrammen aan de Engelsche bladen, dat onge twijfeld een groot aantal spoorweg stakers hun vroegere betrekking niet zullen terugkrijgen. Wel heeft Minister Burton de sporen worden thans in Zuid-Afrika door den staat ge ëxploiteerd bekend gemaakt, dat ieder die zich weer kan aanmelden, doch met de'tóevoeging, dat weerin- dienstneming slechts tijdelijk was in afwachting van de beslissing van het Parlementbovendien zyn veler plaat sen ingenomen door burgers, die niet meer ontslagen zullen worden. Een andere bekendmaking is door den directeur-generaal van het spoor weg-departement, Hoy, uitgevaardigd. Daarin worden de weer in dienst go- nomen stakers en hun vrouwen ge waarschuwd, dat zij zich strict er van hebben te onthouden aan het werk gebleven employés uit te schel den of vrees aan te jagen, omdat dit met ontslag der mannen zal gestraft worden. Dat deze waarschuwing ook aan het adres der vrouwen niet over bodig is, blijkt uit een zaak, die de magistraat van Volksrust gisteren had te berechten. Zeven vrouwen van sta kers werden voor hem gebracht, die de vrouwen nl. een aan het werk gebleven spoorwegarbeider hadden omsingeld, en hem duchtig met hun vuisten hadden toegetakeld, waarna zy hem al zijn kleeren op zijn schoe nen na, van het lichaam hadden ge scheurd De magistraat wist blijkbaar niet goed wat met deze vrouwen, waarvan sommigen met haar babies in den arm ter rechtzaal waren verschenen, aan te vangen, en stelde zyn beslissing uit. Het parlement, dat den 30sten dezer bijeenkomt, en dan de stakingsmaat regelen der regeering ongetwijfeld zal goedkeuren, zal niet alleen hebben te beslissen over de quaestie van de weder- indienstneming der spoorwegstakers, doet zich ook bezig hebben te houden met verschillende ontwerpen betref- fenden de vakvereenigingen, 't recht van vereniging en het bijleggen van geschillen in de nijverheid, welke door de regeering zullen worden ingediend. Intusschen blijkt de staking een aardig schadepostje op de toch al niet zoo heel rooskleurige begrooting der Unie. De mobilisatie-kosten alléén wor den op een kleine 3 millioen gulden geschat. Engeland. Het Beiliss-proces. Zondag j.l. zou er in de Oxford Music Hall te Londen een film worden ge geven, waarop het Beiliss-proces werd vertoond. Op het laatste oogenblik werd dit nummer echter door een ander vervangen, op order van den graaf - schapsraad. Volgons de firma, welke de film vervaardigde, zou dit verbod het gevolg zijn geweest van een verzoek van aen Russischen consul-generaal, baron Heykiiïg, die meende, dat do vertooning van deze film, al zou zij den vrede van Europa niet verstoren, toch allicht ontstemming in Engeland jegens Rusland zou wekken. Intusschen sobijnt de kino-exploitant by nader inzien toch maar besloten zich niet aan het verbond van den L. C. 0. te storen, of deze haar verbod ingetrokken te hebben. Maandagmid dag althans werd de film toen in de Oxford Music Hall en ook in de Metro politan Music Hall gegeven, met de aankondiging dat zij voorloopig op elk middagprogram zou voorkomen. By de firma Enthoven is voor H. K. H. Prinses Juliana een paar schaatsjes besteld. Was èanyinkelijk het oog gevallen op een ietfoon mo del Friesche Bchaats, meV Friesche binding, thans is gekozen motöel no. 41 met monteering W 4, een allerliefst model, recht geslepen en doorloopend, dat volgens het oordeel van deskun digen, uitstekend voor eerstbegiVinen- den geschikt is. (Rsb.) Gendarmerie in Albanië. Bij Kon. besluit is lo. benoemd bij het wapen der artillerie tot generaal- majoor de kolonel W. J. H. de Veer, commandant van het 3e reg. veldart., dit met afwijking in zooverre van de bestaande organisatie 2o. aan den ge- neraal-majoor De Veer voornoemd, aan den majoor L. W. J. K. Thomson, van het 12e reg. inf. en aan den twee den luit. G. A. Mallinckrodt, vay het le reg. Inf., machtiging verleend om tijdelijk in Albaneeschen krygsdienst ,te treden, met dien verstande, dat zij ibinnen den tijd van drie jaren tot den dienst bij de landmacht terugkeeren 3o. aan den onder 2o. genoemde offi cieren tijdelijk een eervol ontslag uit den militairen dienBt verleend. Dit besluit wordt geacht te [zijn in werking getreden voor zooveel betreft de beide genoemde hoofdofficieren op 20 December 1913 en voor zooveel den- tweeden luitenant Mallinckrodt voornoemd, aangaat op 2 Januari 1914. Rivierberichten. 21 Januari. Keulen, drijfijs. Lobith, drijfijs over 2/5 der rivier breedte. Nijmegen, drijfijs over 3/4 idem. Arnhem, dryfijs over 1/6 id. Vreeswijk, drijfijs over 1/5 id. Wester voort, eonig drijfijs. Kampen, drijfijs over 1/2 der rivierbreedte. Venlo, drijfijs over 1/6 idem. Grave, dryfijs over 1/3 idem., Gorinchem, drijfijs over 2/3 der ri vierbreedte. Dordrecht, drijfijs over 3/10 idem. Schoonhoven, vol drijfijs. Krimpen, idem. - Hoek van Hol land, drijfijs over 1/5 der rivierbreedte. Moerdijk, drijfijs over 3/4 idem. Iiellevoetsluis, vol drijfijs. Bruinisse, drijfijs over 1/3 der rivierbreedte. (St.-Ct.) Gisteravond had in den Haag in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen het eere-concert plaats, aan geboden door de Gemeente s Graven- nage aan H.M. de Koningin en H.K. 11. de Groothertogin van Luxemburg liet Gebouw was herschapen in een 1 eestzaal, waarvan de irontloge te genover het podium ingericht was tot een elegant salon voor de Konink lijke familie. Dit logevak grensde aan een klein boudoir met meubelen Louis XVI in donker rood velours gestoffeerd. Reeds lang voor de Ko ninklijke familie aanwezig was, wa ren in de zaal aanwezig de talrijke genoodigden voor dezen avond. liet was een schittering van toilet ten, waarvan de variatie van uit- heemsche staatsierokken en militaire .uniformen 't meest kleurrijke schouw spel opleverden. De prachtige toilet ten der dames vormdeu daarmee een schitterenden aanblik. Precies kwart voor negen kwamen de vorstelijke gasterr, ontvangen met het Wilhel mus, waarna het concert van het Ke- sidentie-orchest begon, onder leiding van dhr. Henri Vlotta, met de uitvoe ring van het Concert A-dur voor or gel en piano van G. F. llandel. Als solisten voor deze avonden werkten mede Jkvr. Repolaer v. Driel en Prof. Sauer, pianist uit Dresden. Jonkvr. Repelaer van Driel zong de beken- do aria uit Öamsoin en Dalila. in de pauze onderhielden zich de beide vorstinnen met verschillende hoeren en verklaarden hare ingeno menheid met het schitterende concert. De Koninklijke familie woonden tot het einde toe het concert bij en ga- iven herhaaldelijk het sein tot applaus. STATEN GENERAAL TWEEDE KAMER. Vergadering van 21 Jan. 1914. Voorzitter: Mr. H. Goeman Borgesius. Vervolg. De heer de Meester, u.-i., con stateerde dat we in een overgangs tijdperk ton aanzien van het materieel leven, waardoor s ministers taak vrij zwaarder wordt. Evenals de minister was spr. van moening, dat het lang durig dienstverband uit den tijd is. Spr. hoopte dat de minister de 111a- terieeie voorwaarden vain het perso neel afdoende zal verbeteren. Wat de bonden betreft, spr. meent evenais de min. dat van hen een verhef feilden invloed kon uitgaan. Zij moeten ech ter zich niet veranderen in strijdver- eenigingen. Spr. bepleitte iota verbete ring voor stokers eu dankte de min. voor de betere salarieerijng van het uitstervend ras der militaire apothe kers en aasistent-apothekörs. De heer J a 11 s e n, u.-l., verheug de zich over het besluit, dat samen werking der ministeries van oorlog en marine niet is uitgeyoerd en dat een actief zeeofficier, mét de behoef ten der vloot bekend, thans minister is eii hij hoopte dat oen tijdperk van rust is ingotreden. De heer ltoodhuyzen, u.-l., constateerde het ongewone schouwspel dat de sombere wolk <Jer zeemilitie geleid heeft tot samenwerking van Kambonnet en Hugenhoiy, om onze marine in orde te maken!. Spr. drong aan ten slotte op een billijke behan deling van het personeel, gepaard met tegengaan van de excesöën der bon den. De heer v. dl Voort vanZijp vroeg inlichtingen omtrent het tijd stip, waarop zijn plannen voor de verdediging van Ned.-Indië de Kamer zullen bereiken. De heer Ruijs de Boeren- brouck, r.-k., sloot zich aan bij den aandrang naar analogie der le- gercommissie. De heer Marchant, v.-d., noem de de voorstellen tot aanbouw van slagschepen voor Indië een Indisch belang, waarvoor in indië in hoefd- zaak de kosten betaald zullen moeten worden. De Minister van Marine, de heer Kambonnet, dankte de afgevaar digden voor de welwillende houding tegenover hem aangenomen. Donderdag zal de Minister zijn re de voortzetten. VRIJDAG 16 JANUARI 1914. (Slot). De heer Jongenburger: M. de V. In tegenstelling met den vorigen spreker wensch ik met blijschap te constateeron, dat B. en W. dergelijk voorstel hebben ingediend. Het is toch sinds lang genoeg ge bleken, dat de verhouding tusschen de verschillede districten niet is zoo als zij behoort te zyn en wanneer nu B. en W. stappen doen om aan der gelijke onregelmatigheid een einde te maken, dan moet de Raad hen daarin volgen. Ik kan mij over het algemeen ver eenigen met het voorstel van B. en W. Alleen zou ik op één punt daarin een kleine wijziging aangebracht willen zien. Volgens het voorstel van B. en W. zal district I tellen 1263 kiezers, dis trict II 1252 6D district III 1144. Het verschil blykt op dit oogenblik dus zeer gering te zijn. De districten I en II hebben nagenoeg evenveel kiezers en elk van beiden heeft ongeveer 100 kiezers meer dan district III. Nu wijs ik er op, dat reeds in dit jaar district III aanmerkelijk uitge breid zal worden doordat daar een aantal woningen bij gebouwd zullen worden. Dit is eveneens het geval met distrikt II. Het gevolg zal zijn, dat de verhouding van het aantal kiezers in de 3 districten dadolijk weder on juist zal worden. Nu zou aan dit euvefc gemakkelijk tegemoet gekomen kunnen worden door het gedeelte tusschen de Turfmarkt en de Kattensingelgracht van district JH bij district I te voegen. De dbor B. W. voorgestelde grens lijn aou dan Vervangen moeten worden door een lijn, die loopt van af de Turfmarkt tot de Kattensingelgracht. Dan zou bij district 1 toegevoegd wor den het kleine gedeelte van de Lage Gouwe, het Regentesseplantsoen, Klei weg aan de eeno zijde, Turfmarkt aan de eene zijde, Nieuwe Haven, Vrou- westeeg en Lange Dwarsstraat. Dan krijgen wij een afgerond geheel en wij zijn in de toekomst gedekt, dat de districten toch ©enigszins pa- ralel blijven loopen naar het aantal kiezers, dat zich daar bevindt. Aanvankelijk kan er een klein ver schil zijn, maar in de_toekomst wordt dat beter. Wij weten allen, dat de districten II en III zich regelmatig uitbreiden en dat district I zich niet kan uitbreiden dit district kan dus voor het oogenblik wat meer kiezers bevatten. In dit verband wijs ik er ook op, dat district I wordt vertegenwoordigd door 7 Raadsleden en de andere dis tricten elk slechts door 6. Ook met het oog hierop mag dus district I wat grooter zijn dan de andere districten. Ik stel dus voor om het deel, dat gelegen is tusschen Turfmarkt en Kat tensingelgracht voor district III naar district I over te brengen en mitsdien het voorstel van B. en W. aldus te lezen „District I wordt begrens.d door den IJssel, en eene lijn loopende door het yiidden van de Mallegatsluis, de Turfsingelgracht, de Kleiweg en het water achter de Sint-Anthoniestraat," enz. En verder: „District III wordt begrensd door den IJssel, de westelijke en noor delijke grenzen der Gemeente tot aan den Bloemendaalsche weg en eene lijn loopende langs de as van dien weg, de Spoorstraat tot aan het water van de Kattensingelgracht, verder langs enz. Het amendement van den heer Jon- genburger wordt voldoende onder steund en maakt mitsdien een onder werp van beraadslaging uit. De héér van derRee:In begin sel is er wel iets te zeggen voor bet voorstel van den heer Jongenburger. Ik ben het geheel met hem eens, er moet wijziging aangebracht worden- maar ik acht het nog niet het ge schikte oogenblik daarvoor. De heer Jongenburger weet even goed als ik dat er dit jaar groote kans bestaat, dat er een uitbreiding van het kiesrecht komt. Dan zullen de distric ten II en III het grootste aantal kie zers aanbrengen en dan zouden wij dus weder, voorde noodzakelijkheid komen te staan om de districten te veran deren. Ik zou er dus voor zijn om met deze zaak nog wat te wachten. Het is waar schijnlijk een quaestie van een jaar en dan kan een definitieve verdeeling der districten plaats hebben, Ik kan dus niet medegaan met het voorstel van den heer Jongenburger. De heer Jongenburger: De heer van der Ree heeft bij de bestrij ding van mijn voorstel «enigszins naar zijne woorden moeten zoeken. Dat zijn wij niet van hem gewoon. Het door den heer van der Ree gebezigd argument is zoo weinig steek houdend als wij ooit van hem verno men hebben. Hij spreekt over een eventueele ui t- breiding van het kiesrecht, maar die is er nog niet. Het is zeer de vraag, of die uitbreiding van het kiesrecht nog in dit.jaar zal tot stand komen. Het zal wel wat langer duren. Maar als die uitbreiding van het kiesrecht komt, dan is het geheel in den geest van mijn voorstel. De heer van der Ree zegt zelfals die uitbreiding er komt, dan zullen de districten II en III de meeste kiezers aanbrengen. Welnu laten wij dan aan vankelijk district I wat uitbreiden, want daar komen geen kiezers meer bij, in elk geval veel minder dan in de districten II en III. Dan hebben wij bij uitbreiding van het kiesrecht direct een goede verhouding tusschen de ver schillende districten. Wat is er tegen om district I uit te breiden nu er reeds 2, 3 jaren over de wanverhouding geklaagd is Men zal mij moeten toestemmen, als district I nu wat grooter gemaakt wordt en er komen bij de uitbreiding van het kies recht eenige honderden kiezers meer in de districten II en III, dan zullen de drie districten even groot zijn. Dan zal eerst over 5 a 6 jaren weder een wijziging noodig zijn. De heer van der Ree is feitelijk ver plicht met mijn voorstel mede te gaan. Als men het overgelegde kaartje raadpleegt, dan zal iedereen moeten erkennen, dat het deel, dat ik op het oog heb, feitelijk bij district I behoort. Ik mag niet ondeugend zijn en ver onderstellen, dat de heer van der Ree uit politieke overwegingen zich kant tegen dergelijke wijziging. Ik doe dat niet. Wij moeten zakelijk blijven. Maar als wij de districten wijzigen, dan moeten wij ze maken zooals zij behoo- ren te zijn, afgezien van welk belang of welke richting ook. De beraadslaging wordt gesloten. Het amendement van den heer Jon genburger komt in stemming en wordt met 9 tegen 5 stemmen verworpen. Tegen hebben gestemd de heeren van der Ree, Bokhoven, van Veen, Knuttel,, van der Torren, de Jong, van de Velde, Vergeer en van Eijk. Voor hebben gestemd de heeren Kolijn, Jongenburger, van Galen, Broekhuizen en Muijlwijk. Het voorstel van B. en W. komt in stemming en wordt met 8 tegen 6 stemmen verworpen. Tegen hebben gestemd de heeren van der Ree, Bokhoven, van Veen, Knuttel, van der Torren, de Jong, Vergeer en van Eijk. Voor hebben gestemd de heeren Kolijn, Jongenburger, van Galon, Broekhuizen, van de Velde en Muijl wijk. Aan de orde Het voorstel tot opheffing van de onbewoonbaarverklaring van de wo ning aan de Nobelstraat No. 1. Wordt zonder beraadslaging en zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de orde Het 2de suppletoir kohier der plaat selijke directe belasting naar het in komen, dienst 1913. De openbare vergadering wordt ver anderd in eene met gesloten deuren. Na heropening wordt het 2d# suple- toir kohier goedgekeurd en de verga dering gesloten. De Doorwerth. Naar we vernemen zal einde Fe bruari publiek worden verkocht de heerlijkheid Doorwerth met alle bos. schen, boerderijen, wandelwegen en de uitspanning De Zalmen te zamen onge veer 120 Hectaren. Verbrand. Te Helden L. woont de ruim 80- jarige weduwe P. J. in het Vincentius- gebouw. Buren ontdekten rook in haar afgesloten vertrekken. De politie open de de deur en vond de met brand wonden overdekte vrouw als lrjk. Te Maastricht is gisteren op bevel van de Rechtbank naar de gevange nis overgebracht Jules Bonhomme mededirecteur van de gefailleerde Zuid- Limburgsche bank te Maastricht. De directeur Feelen bevindt zich sedert Juni 1913 in preventieve hech tenis. Men meldt ons uit Dordrecht: Van de machinisten en stokers staan er nu een 160 op den Wal, Waarvan een 35-tal van de benedenvaart. Het gevolg van het weigeren om de door de patroons aangeboden individueel© contracten te teekenen. Van een sta king door den Bond van Machinisten en Stokers is echter geen sprake (Vad.) Te Tilburg heeft gisterenmorgen het personeel, bestaande uit 70 man, der sigarenfabriek van de firma Majoie het werk gestaakt omdat de firma niet naar verlangen der arbeiders de werk lokalen voldoende wilde verwarmen. De fabriek heeft centrale verwarming. GOUDA, 22 Januari 1914. Utrechtsch Stedelijk Orchest. Naar wij vernemen zal door het TJtrechtsöh Stedelijk Orchest onder di rectie van Wouter Hutschenruyter op Dinsdag 3 Februari a.s. in dyn Nieu wen Schouwburg een concert worden gegeven. Ned. Zionistenbond afd. Gouda. Voor de afd. Gouda van den Ned. Zionistenbond zal Dr. D. Cohen uit 's Gravenhage Zondagavond a.s in het Vereenigingslokaal achter de Israël, kerk komen spreken over „De zaak Beilis en het Zionisme". Plaatselyke keuze. Aan een ons toegezonden mededee- ling betreffende de actie voor plaat selijke keuze, ontleenen wij het vol gende Evenals in zoovele andereplaatsen, zijn ook hier de drankbestrijders be gonnen met handteekeningen te ver zamelen op het aan de Regeering te richten verzoekschrift tót invoering van plaatselyke keuze. De actie hier ter stede wordt ge steund door vereenigingen en corpo raties van vefschillende politieke en godsdienstige riohting. Ook hebben verschillende bekende personen hunne sympathie met het beoogde doel uitgesproken. Het verzoekschrift, dat aan de in woners boven de 23 jaar (mannen zoowel als vrouwen) ter teekening zal worden aangeboden, vraagt noch beperking, noch opheffing der her bergen, vraagt alleen dat de drank wet zoodanig wordt gewijzigd dat de drankhandel in een gemeente verboden moet kunnenworden, als een groote meerderheid (minstens 75 °/0) dit be geert. De Rona-boot. Sinds gisteren ligt aan het Bolwerk gemeerd de bekende Rona-boot van de firma C. J. van Houten Zoon te Weesp, waarin dagelijks bioscoopvoor stellingen worden gegeven in de fraai ingerichte zaal. Het byzondere van deze drijvende bioscoop is dat nevens een goed pro gramma aan elkeen, die de voorstel lingen bijwoont, gratis een kop Rona- cacao ter kennismaking wordt aange boden. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer. Het gewelddadig optreden tegen de Volharding IV". Inzake het schandelijk optreden van oen troep volk in de streek tusschen Leiderdorp en Alphen tegen de stoom-1 boot ,,de Volharding IV" vernemen wij nog het volgende: De bevolking was verbolgen op de stoombootmaatschappijen die de vaart openhielden. Daaraan was ook al uiting gegeven. Wanneer de vaart zou gesloten zijn, werd op spoedig dicht water gehoopt, waardoor er go* tegenheid zou zijn tot ijsvermaak en waardoor ook velen wellicht, dia thans zonder werk zijn, daar van wege de Z. H. IJ. een daggeld zou den kunnen verdienen. Er schijnt dus ook een zekere broodnijd in het spel te zijn geweest, waardoor do leren tot het kookpunt zijn ge llegen. Naar ons werd medegedeeld, waren Ut waterstaatsautoriteiten nog niet fan meening dat de vaart gesloten tehoorde te worden. Niettegenstaande tal was door de directie der Voiiiar- tfng besloten dat de „Volharding IV na Dinsdagavond geen nieuwe reis roorioopig zou ondernemen. Ook andere booten hebben Dinsdag veel overlast van de baldadigen on dervonden, echter niet jn die mate als de „Volharding IV". Bij dit gewelddadig optreden trekt bet wel de aandacht dat op plaatsen waar in de directe nabijheid geen 'steenfabrieken staan, toch inet volko men gave steenen van de bakkerijen werd geworpen, hetwelk niet mogelijk sou zijn, indien deze steenen niet te voren daar waren neergezet. Waar dit 'toch plaats heeft moeten hebben, daar komt de vraag boven, hoe het moge lijk is, dat zulk een aantal steenen, zonder dat eigenaren of opzichters der fabrieken of politieautoriteiten er ietev van merken, kunnen worden weg gehaald en neergezet voor een bom bardement van schepen. Het is te hopen, dat te dezer zake «en zeer scherp onderzoek zal worden fitfteteld. IJ S. Marktdag. Zoo zelden komt het voor, dat het op Marktdag goed ijs is, waardoor bet verkeer per schaats naar alle om liggende gemeenten mogelijk is, dat wy daarvan thans als een bijzonder heid melding maken. 't Was vanmorgen vroeg al een heeie drukte in de stad. Bij massa's kwamen de boeren en boerinnen er ook vele anderen met de schaatsen ir de hand naar de markt en verspreid den zich daar of begaven zich naar de cafés en melksalonS, waar het al heel gauw een gezellige drukte was. floe later het op den morgen werd, hoe meer er kwamen en 't was ten slotte zoo vol op de markt dat geen fietser zich daar meer kon wag< De jongeren onder de boeren boerinnen hebben er een dag aard nver Nieuwerkerk a.d. IJsel. Mej. v. W. alhier had het ongeluk bij hpt schaatsenrijden te vallen met het ge volg, dat zij zich inwendig zwaar be- I zeerde, zoodat zij per wagen naar huis I moest worden vervoerd en genees- kundige hulp moest worden inge roepen. Schoonhoven. De griffier van den Raad van Beroep te Dordrecht maakt bekend dat aan den heer J. G. J. Niekerk alhier, eervol ontslag is verleend als lid-werkgever van dezen Raad, dat zyn plaatsvervanger, de heer E. Van de Waal, van rechtswege is op getreden als lid-werkgever, en dat tot plaatsvervanger lid-werk gever is benoemd de heer lsidor Schreu- der fabrikant van verfwaren, beiden te Schoonhoven. pret van "gemaakt. De orgeldraaiers hebben hun beste beentje voorgezet om hui* lustige deuntjes af te draaien en de jolige gasten hebben er bij g©: danst en gehost dat het een 'bad. De kookwinkels en pijpen Jtoopers hebben een goeden dag ge- Overal waren de winkels over met koopers en langs alle stra ten liepen de schaatsende buitenlie- en, behangen met pakjes Goudsche sprits of siroopwafels of de gekrulde Goudsche pijpen genaaid op de pet. 't Was ijsdag vandaagj tot vreugt van velen. En Gouda heeft er go< van geprofiteerd. IJ S F E E S T Het Bestuur der Zuid-Holl. lJsver- eeniging deelt ons mede, dat heden avond in de vijvers van het Van Bergen IJ zendoornpark een IJSFEEST zal warden gegeven. Vanwege de Z. H. IJ. zullen langs den zoom der vijvers lampions wor- den aangebracht, terwijl op het mid- denin liggende eilandje, ook verlicht zal worden, een kapel zich zal doen hooren. De toegang tot het ijs is alleen opengesteld voor schaatsenrijders. De voetgangers mogen zich uitslui tend op de wandelpaden bewegen. In den namiddag was men reeds druk bezig met het ophangen der lampions aan ijzerdraad dat rondom de vijvers, aan palen bev^tigd, aangebracht. Wij vernamen, dat voor 1000 stuks zouden worden ge bruikt. Naar het zich laat aanzien, zal he aan belangstelling vanavond, zoowel van het schaatsenrijdend als van het wandelend publiek niet ontbreken. hetwelk nuziek- daar- Holl. Mij. van Landbouw Afdeeling Gouda. De afdeeling Gouda van de Holl. Mij. van Landbouw had ditmaal een dame uitgenoodigd als spreekster over een onderwerp dat in hoofdzaak be stemd was voor de boerenvrouwen, nl. „De huishouding op de Boerderij De voorzitter der afd. verwelkomde de spreekster Mej. G. H. Bieleman, landbouw-huishoudleerares te Ede, die reeds meermalen was opgetreden in de afdeelingen der Geldersch-Overijsel- sche Mij. van Landbouw, en begroette daarna de leden met de aanwezige dames. Mej. Bieleman ving daarna haar causerie aan over het bovengenoemde onderwerp, waarbij zij de hoop uit- sprak dat hetgeen zij te vertellen had, den mannen niet te zeer zou vervelen. Haar onderwerp toch raakt dat deel van het leven op de boerderij, waar mede de man zich het minst bemoeit, dat uitsluitend is opgedragen aan de boerin. Spr. wees er dan op dat het con servatisme dat lange tijden by den boer heeft bestaan en nu aan het ver dwijnen is, by de boerin in 't algemeen nog wordt gevonden. De indruk die spr. van de boerin heeft, is deze, dat nj niet gaarne iets uit handen geeft, dat zy niet gaarne iets nieuws aan neemt, dat zy in haar gezin alles op den ouden dreun laat voortgaan, dat zij haar kinderen zelfs niet geheel en al onderricht in datgene, wat zij zelf als haar taak beschouwt. Spr. ontwikkelde dat standpunt ten opzichte van haar huishoudelijke plich ten, ook ten opzichte van de opvoeding van haar kinderen. Zonder overdreven- hei^ moet de boerin aanvaarden wat volgens de gezondheidsleer en volgens de hygiëne wordt vereischt, dat komt haar en haar gezin ten goede. Ook besprak spr. in 't kort de be- drijfsarbeid der boerin alsook de ont spanning, die zij zich door zich te wijden aan den bloementuin kan ver schaffen. Ontwikkeling moet de boerin zich bijbrengen door lectuur, door het bijwonen van lezingen en cursussen. Zij moet een eigen vereeniging hebben, zooals er een in Oost-Vlaanderen be staat, waar de vrouwen zaken van het beqrijf en van huishoudelijken aard ireken. Spr. hoopte ten slotte dat hetf te Gouda daartoe zal komen. Door den heer Moons (Bloemendaal) werden enkele opmerkingen gemaakt, waarna de voorzitter de spreekster dank bracht voor haar uiteenzetting. I)e voorzitter deelde daarop mede dat Mej. Bieleman op 21 Febr. te Stolwijk zal spreken over Landbouw- huiBhoudcursussen, terwijl verder voor de 'afd. nog zullen optreden op 28 Jan. Dr. van Gulik over „Kaascontröle" en 4 Februari de heer Lindeman uit Utrecht over „Runderhorzel". Rijwielongeluk. Gisterenavond had de heer J. O. alhier, het ongeluk door het breken van den voorvork van zijn rijwiel op de Jeruzalemstraat zoodanig te vallen, dat hij niet kon opstaan. Door hulp vaardige handen werd de heer O. binnengebracht bij den heer A. van Kersen, hoofd der school aldaar, waar direct geneeskundige hulp werd inge roepen. Op advies van Dr. Rups, werd de heer O. later per rijtuig naar zijn woning vervoerd. Boskoop. Morgen, Vrijdagmiddag zal hier op de Ijsbaan een hardrijderij plaats hebben voor mannen, waarvoor flinke geldpryzen zijn uitgeloofd. Nadere bijzonderheden vermeldt de betreffende advertentie in dit nummer. Vanmorgen werd op de Markt te Gouda reeds reclame gemaakt voor dezen wedstrijd door middel van een fraai door den heer Gondkade geschil derd bord, waarop een ijsbaan is af- *d, en waarop verder alle bijzon derheden voorkomen. Waddinxveen. Aan de hardrij derij, welke gistermiddag werd ge houden, namen deel 30 personen (15 paren). le prijs, K. van Horten met mej. Kaal wijkle premie G. van Hofwe den met mej. Both; 2e premie F. Bonefaap met mej. Binnenkade3e premie H. v. d. Berg met mej. v. Willigen. A.s. Vrijtlag nationale hardrijderij voor mannen. Woensdagavond was de baan electrisch verlicht met een aantal booglampen, terwijl het fanfarecorps een uitvoering van muziek gaf. Het bestuur der IJsclub komt ze ker wel een woordvan lof toe voor de keurige organisatie dezer feestjes. Het was zeer gezellig op de Putte. Bodegraven. In den ouderdom van 66 jaren is gisteren alhier over leden de heer D. Eckelenboom, ge meente-secretaris en ontvanger hier ter plaatse. Capelle a\d IJsel, Dinsdagmiddag werd op de „Cappelsche ijsbaan" alhier 'een schoonrijderij voor paren geh volgens het reglement van den Ned. Schaatsenrijdersbond. Uitslag le prijs bij loting werd toegekend aan mej. M. Buis en den heer N. Buis, 2e prijs, twee zilveren medailles aan mej. L. Goudriaan, Kralingscheveer en den heer D. Stnit, alhier, 3e prijs twee zil- veren medailles aan mej. C. v. d. Graaf, Nieuwerkerk a.d. IJsel en den heer W. de Knegt, alhier. Lekkerkerk. Dinsdagmiddag werd door de ijsclub „Reoht aan Allen alhier, haar ijstóan geopend, terwijl tegelijkertijd een hardrijderij gehouden werd, uitgeschreven voor mannen uit deze gemeente, waarvan de uitslag was: lsten prijs f 25, A. Mudde Bz^ 2e nriis f 15, J. Bouwman, de prijs f 10, D. Mudde J"z„ 4e VV 5, A. Neven. 6e prijs f 2.60, M. de Jong. De harmonie-vereeniging „Juliana alhier, luisterde het eerste ijsfeest op met haar muziek, wat zichtbaar naar het genoegen was van het talrijk publiek. Wegens plaatsgebrek moet een stuk van den Ned. Kinderbond tot morgen wachten. 404® STAATSLOTERIJ. 5do KI. Trekking v. Donderdag 22 Jan. No. 3072, 4555 en 7854 ieder f 1000. 523 en 5500 ieder f 400. 2221, 6007, 14355 en 20761 ieder f 200. 4757, 9101, 9994, 10495 en 17623 ieder f 100. Pryzen van f 70. 8187 S ^^'k05%B4 8789 55 8808 8918 4040 66 80 4109 27 74 96 4810 SS 4488 4683 93 97 4796 6300 5275 5340 5469 05 5686 6027 6789 96 6890 0084 8378 6359 0400 0697 0777 0998 86 7393 7484 KJ 7600 09 7750 84 58 7818 8061 89 8180 8305 89 8489 54 8513 8718 8840 54 8960 48 9100 67 78 9623 0890 9973 10146 94 10378 10860 60 69 10471 10644 81 10802 10081 11196 11901 11010 85 11800 55 11927 12100 12202 99 12312 12585 12970 94 18257 74 13491 02 18623 18748 18849 18947 82 14115 14248 68 66 82 14588 80 90 14672 80 14781 96 90 14867 92 14003 16 88 79 15046 15115 78 00 15210 15887 15506 15073 16729 15848 16065 16187 95 10275 70 16607 27 10740 10801 70 10030 68 17096 17101 87 17250 77 17886 17420 48 17000 82 17712 18140 18419 98 18826 27 82 88 19110 19872 80 19572 10776 78 19027 41 20087 20249 58 72 20812 43 63 20608 20788 20009 Vliegen. Het contract me^iiftflfeers, om op Zaterdag en Zondag a s. te Antwerpen te vliegen, is thans geteekend. Schaatsenrijden. Kampioenschap van Nederland. De uitslag van de te Zwolle gehou den wedstrijden in hardrijden om het kampioenschap van Nederland zijn als volgt Over 10.000 M. waren zes deelne mers. De eerste prijs werd wederom gewonnen door J. P. De Koning (Edam) in 19 min. 26sec.de 2e door Bakker (Roischerbrug) in 21 min 682/6 see. 'en de 3e door Zwart (Dom burg) in 22 min. 692/6 sec., die een extra medaille kreeg, aangeboden door een sportliefhebber, de heer Van Engen uit Coevorden. De Koning is dus kampioen van Nederland op alle afstanden. an het Koninklijk Meteriologisöh Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 768.8 te Skudesnaes, laagste Btand 747.9 te Vestmanoer. Verwachting tot den volgenden dag Zwakke tot matige oostelijke tot zuidelijke wind, gedeeltelijk bewolkt of nevelig, weinig of geen neerslag, lichte tot matige vorst. IttAHgTBiamCBTEN. Gouda, 22 Jan. 1914 GRANEN Tengevolge de gesloten binnenvaart was ei in dit artikel hoe genaamd geen handel. Door benoo- digden moesten iets hoogere prijzen worden ingewilligd. De gewone noteering is dus heden niet opgemaakt. Vermarkt. Melkvee geen aanvoer. Vette varkens, redel. aanvoer, handel flauw, 22 1 25 ct. per half K.G. Biggen voor Engeland, goede aanvoer, handel matig 23 k 25 ct per ba^K-G. Magere Biggen, redel, aanvoer, handel flauw 1.20 kf 1.50 per week. Vette Schapen, geen beteekenis - k Lammeren, aanvoer, geen beteekenis. A Nuchtere Kalveren, goede aanvoer, han del vlug, 12.— k J 18.—. Graskalveren, geen aanvoer, Fokkalveren 16.— k f a8.— Kaas, aangevoerd 19 partijen, handel vlug. ie kwal. 3 h 37-- 33 34-50. Zwaardere 37.50 i Noordhollandsche a Boter weinig aanvoer. Handel vlug, Goeboter 1.60 h 1.65. Weiboter 1.50 h 155. 2de kwal POSTBEiIJBN Postkantoor te Gouda. Lijst van de aan dit kantoor ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de resseerden gedurende de le helft der maand Jan. niet zijn kunnen worden uitgereikt. Namen der Plaatsen van bestemming. Brieven. Gouda. Leiden. Mil. Rotterdam. Scheveningen. Binnenland. H. J. Scholten Mej. J. Groeneveld L. Gemert de Wolff. Mej. M. Kunsel Mej. H. W. P. Bosman - Huijbregtse Schiedam, Briefkaarten. Jongej. T. Pheiffer Amsterdam. H. V. d. Klei n Schipper T. Blok Noordwyk. Mej. J. A. de Rooij Buitenland. Briefkaarten. J. Zwart Baiy- Miss L. Beer Carlisle. Nota. Aan de afzenders wordt aan bevolen hun naam en adres op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid aan hen kunnen teruggegeven worden. De Directeur van het Post en Telegraafkantoor, HERMANS. TWEEDE KAMER. Vergadering van heden. De Minister van Marine, de heer Kambonnet, ontkent dat op de actieve lijst schepen voorkomen, die niet meer in dienst waren. Hot nut tig rendement van de vloot is dus niet vervalscht. Door invoering van de bodrijfsboekhoudiug op do werven zal het inzicht in de begrooting ver beterd wordon, waardoor inen oen overzicht krijgt van de begrooting. De bedrijfsboekhouding door spr.'s voorganger ontworpen zal door spr. en ingevoerd. Dat aan het hoofd van het materieel een officier moet staan, vindt zijn argumeuteering hier in, dat naar spr.'s oordcel de meu- schen die het materieel hebben to hanteeren, meer invloed moeten hebv ben op de samenstelling daarvan. In het buitonland staat óf een zee officier aan het hoofd, óf een zeeoffi cier en oen technicus. De „Heemskerk" kan niet tot op leidingsschip worden gebruikt, omdat dit het volgend jaar zal moeten wor den hersteld. Is de „Heemskerk" weer gereed, dan zal de „Kortenaer" ver kocht worden. Inzake het personeel zegt spr. mot vijandig te staan tegenover do Bon den, mits deze geen strijdveroenigin gen zijn of wordon. Van formoele medezeggingéchap kan natuurlijk geen sprake zijn. De vergadering duurt voort. Vorstelijk bezoek. De Koningin maakte heden met de Groothertogin van Luxemburg een rijtoer naar Scheveningen eft bracht ook een bezoek aan het Vredespaleis, waar Jhr. J. Roëll de vorstinnen rondleidde. Typografenstaking te Breda. De gedurende eenige dagen te Breda gehouden typografenstaking, die zyn oorzaak vond in het niet voldoé het landelijk contract door do patrobna is heden opgeheven, Gisteren konden de plaatselijke bla den niet verschijnen. De drukkers te Breda worden op genomen in de 7e klasse van het loontarief, zooals ook aanvankelijk was aangenomen. Albanië Belöbado, 22 Jan. Volgens oen telegram uit Ochrida rukten de troe pen van Essid Pasja tegen Koritza en Agyro Kastro op. Prins Hendrik. Frankfort a. M. 22 Jan. Gisteren hebben groote worstelwedstrijden plaats gehad. Prins Hendrik die daar voor was overgekomen, was daarbij tegenwoordig. STAND CORRESPONDENTIE Lid O, G. Opname van Uw stuk kan alleen geschieden bg onderteekening met Uwen naam. BURGERLIJKE GOUDA. GEBOREN: 19 Jan. Johanna Wil- helmina, onders B. Roos en W. M. van der Sprong, - 20. Cornelia Jo hanna, ouders G. Hupkes en M. R. H. Gelderblom. Jacobns, onders v Wensvoen en P. de Knegt. GEHUWD 21 Jan. W. G. J. §mitB en A. M. W. Bertels. - J. E- Paul en A. W. Koog. OVERLEDEN: 20 Jan. Klaas Jon- geneel, 63 j. Jacob M. van Maaren 19 s 21. Sophia Verdoold, geh. met'P. Graveland, 39 j. Jan Heg, 62 j. 22. Anthonia 'J. Hoogendijk, 2 maanden. REEUWIJK. GEBORENMaria Wilhelmma, ouders H. Sohoonderwoerd en M. A.. van Jaarsveld. Gerrit, ouders van Leeuwen en J. Verlaan. OVERLEDENS. Jongeneel 6 j. Koer» too bodeu ",s/16 82"/i 88'5/,s 83'/» 65 224 239 VAN DEN Effecten handel te Amsterdam 22 JAN. 1914. SUatsleeniueen. I Ned. Cert. Werkelijke1 Schuld 3 pct.J 793/t Oostenr. Belastingvrije; Kronenrente 4 pet. 83% Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pot. 61 '/j Russische Obl. 1906 5 pet. 105l6/i ld. Obl. (Gr. Russische 6 Spw.mij) 1898 4 pot. 85 r/8 (Nioolai Spoor weg) 1867-69 4 pet 88% Obligatie 6e Emis. 4 pet. 83% Japan. Obl. 1899 4 pet. 77%6 Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. 31% 32l/8 Brazilië Funding Lee ning 5 pet. 99'/j 99% Obl. 1889 4 pet. Venezulea Dipl. Schuld 1905 3 pet. Bank- en Crerilet-lnstel- linjceu. Fed. Bankaandeelen Industr. Onderneiuiiiicen American Car&Foun- dry Comp. C. v. A. rl 49 rld.Smelting Refining Co. Aund. 68 691/, Anglo Jtoeridan Tele- j graph CV.yert. v. A. '2 24 /16 SI S. SteèpCorp. Cert. v Aand Kol. Crediet lustell. ei> Cultuur OndernemiiiKcii Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij.C.v.A. Mijnbouw MUen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleuui-Ondern. Dordsche Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij. totExpl. v. Petr, Bronn. O.v.A. Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A. Scheepvaart MU«u. Ned.Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Onderneininiren. Bindjey Tabak Mij. A. Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v, Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoor wegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. 00 95 Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. 09 98 Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-W eenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss- Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cv. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand, Premteleeningen. AmsterdamAand.^ pet. Hongarije. Tiieiss-Re- gulirungs-Ges. 4 pet. 14G '/ol 147 GELDKOERS. Prolongatie 4 pCt. Nat. Staatsf. stil, Buitenl. idem, Culturen prijshoudend, Tabakken be ter, Petroleum flauw, Amerikanen vast, Mijnen zwak, Rubbers vast. 99'/, 73% 67% 223'/, 238 14»/. 186'/: 9'/, 183 618'/, 194 194 120 3'"/,,: 109'/; 2 "7„ 95 99 61 94 30% 168% 3 V„ 100'/, 16 189% 9% 182% 617'/, 194'/, 3% 108% 9", 60% 31'/, 160 3'°/,.

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 2