II i Winterhanden. W' Bizine» land. Gemengde Berichten. Ingezonden Mededeelingen. Waarom de Adem dikwijls onzuiver is. 25/ ont cTar lament. Stadsnieuws. SPORT. ALLERLEI. Gemeentelijke Arbeidsbeurs, Laatste Berichten. Officieels Prijscourant Telegrafisch Weerbericht Advertentiën. tilt' H. M. de Koningin heeft gistermid dag, te midden van een menigte schaatsenrijders op de vyvers in het Haagsche Bosch gereden met en hof dame en met haar adjudant. (N.R. Crt.) De onderwijzers-salarissen. Door den heer K. Ter Laan en 10 andere sociaal-democratische Kamer leden wordt bij Binnenlandsche Zaken, afdeeling Onderwijs, de volgende motie ingediend „De Kamer, van oordeel dat het minimum ge noemd in art. 26 der wet op het Lager Onderwijs, le lid, ondeJ 2a, dient te worden gebracht op ten minste f 600, gaat over tot de orde van den dag," De toelichting luidt: „Het amendement, door de heeren Van Raalte c. s. ingediend op de be grooting van Binnenl. Zaken, heeft de strekking een uitspraak van de Kamer uit te lokken aangaande de urgentie van de verbetering der onderwijzers- jaarwedden. Ondergeteekenden zijn van oordeel, dat daarnaast een beslissing^tahoort te worden genomen, waardoor althans het mimimum dier verbetering wordt bepaald." (Volk.) De onbillijkheid van Talma's Staatspensioen. Het N. v. d. D. schrijft: Niet alle oudjes van zeventigen daarboven krijgen, gelijk men weet, de staatsrente van twee gulden in de week. Alleen zy, die tusscheu hun 50e en 60e jaar 156 weken in vasten loondienst zijn geweest. Dat er nog verscheidene oudjes zijn van wie het twijfelachtig is of zij aanspraak op het pensioentje hebben bleek gisteren op de zitting van den Raad vaii Beroep voor de Ongevallenverzekering te Amsterdam, waarin verschillende grensgevallen be handeld werden. Vele van die geval len waren door het Bureau voor Rechtskundigen Bystand aan on- en minvermogenden naar den Raad door gezonden. Alle zaken in détails te beschrijven zou ons te ver voeren. De meeste ge vallen kwamen hierop nber, dat uitge maakt moet worden of de betrokken personen wel den door de wet gestel den tyd in vasten loondienst zijn ge weest. Zoo was er een porster, die ook schoonmaakster in een openbare school geweest is. Zy word door het hoofd aangesteld en door de gemeente betaald. Van 1899 tot 1906 was zij als werkster in de school iederon dag op haar post geweest. Er verschoen o.a. een man neke, dat als los kruier bij de spoor jaar en dag gewerkt heeft. Uitgemaakt moet nu worden of hy beschouwd moet worden als iemand in dienst bij den chef-kruier of als een los vracht- jes-looper. Ook word nog gepleit voor oen werkman, die twee dagen in de week aan de aardappelmarkt voor een en denzelfden patroon gearbeid hooft. Het kwam er nu maar op aan te weten hon lang. Er waron negen van die grensgevallen. In allo zaken werd de uitspraak bepaald op 3 Febr. a.s. Naar het blad vernam, komen er nog veel meer van dergelijke zaken. Er zal o. a. een zitting komen, waar voor 40 gevallen op de rol staan. Postdiefstnl. Te Amsterdam worden den laatsten tijd telkens brieven vermist, bostemd voor het buitenland. In verband hier mede is thans voorloopig in hechtenis genomen de commies J. W. S. te Am sterdam, dienstdoende op de spoorweg- lyn AmsterdamAntwerpen. IJsongeluk. Gisterenmiddag is de 22-jarige schip per v. D., uit Schiedam, die met zijn schip te 's Hertogenbosch in de Zuid- Willemsvaart lag, op het Dungensch veld door het ys gezakt en verdron ken. Het Spoorwegongeluk bij Beilen. Het rapport omtrent de oorzaak van het spoorwegongeluk naby Beilen is reed^ in handen van het betrokken ministerie. Vermoed wordt, dat, waar het rapport tot dusver nog niet open baar is gemaakt, de Minister wederom een nieuw uitgebreid onderzoek zal gelasten. Want het ligt in de bedoe ling van den Raad van Toezicht op de Spoorwegdiensten en mede ook van de Regeering een onderzoek in de kleinste bijzonderheden in te stellen. Nog dezer dagen, zijn te Groningen en ook te Utrecht weer conferenties gehouden. Nog is de schade door de Maatschap pij by het ongeluk geleden niet vast te stellen. Dagelyks komen er nieuwe rekeningen in. De Maatschappij zal ook de moeder van de bij het ongeluk omgekomen mej. Van Zanten voor haar geheele leven onderhouden. De overledene verdiende den kost voor haar moeder, waaruit volgt, dat de Maatschappij toortaan voor haar on derhoud zal moeten zorgen. Ook ko men er telkens weer menschen op dagen, die verklaren aan de gewonde mej. De Boer kleedingstukken te heb ben omgedaan, terwijl meerdere zaken het voor het oogenblik nog onmogelijk maken met juistheid een bepaald be drag te noemen. (Leeuw. Ct.) Gisterenmiddag werd te Katwijk aan Zee gearresteerd E. M., die den 16n Januari hier ter stede moest komen om straf te ondergaan. De rechter had hém lllteftirdeeld 1 jaar ge vangenisstraf^ wegens zedenmisdrijf met een minderjarig meisje. Zaterdag plaatste hij in het Leidsch Dagblad een advertentie die aldus luidde „Eere zij God Den 16n Jan. moest ik tusschen 8 en 9 uur present zijn in Den Haag om mijn straf van een jaar te gaan zitten. Ik kom er nooit in." Een modern hotel te Rotterdam. Door eenige invloedrijke personen en aanzienlijke firma's op scheepvaart gebied te Rotterdam is het plan vast- geteld tot den bouw van een zeer groot en haar de allerhoogste moderne eischen ingericht hotel te Rotterdam. Naar het R. Nbl. verneemt, heeft de combinatie daartoe in handen tot 15 Maart a.s. het breede complex pan den tusschen Tivoli en het Casino, waartoe dus ook behooren de „Unie", het St. Lucia-gesticht enz. Do betreffende prospectussen wor- don in het laatst dezer week rondge zonden. Een begrafenis met hindernissen. In het dorpje Heer bij Maastricht had Dinsdag een begrafenis met hin dernissen plaats, die wel de moeite waard is te worden gememoreerd. De heer F. C., lid van den Gemeen teraad, en president dor Oude Harmo nie, plotseling te Luik, waar hij voor zaken vertoefde, overleden, zou Dins dag ter aarde worden besteld. ToeiPde harmonie, de geestelijkheid en tal van belangstellenden zich bij 'het sterfhuis hadden verzameld, bleek dat de lykbaar vergeten was te halen. Toon do de draagbaar gehaald was, trok de lykstoet naaf de R. K. kerk. Intussohen was, volgens De Tyd, gearriveerd uit Amsterdam de direc teur van eon verzekeringsmaatschappij, waarby de overledene, een handelsrei- ziger, tegen ongevallen verzekerd was. En na do lijkmis werd het lyk ge bracht naar een lokaal, om het door een tweetal geneesheeren te doen schouwen, ten einde te kunnen vast stellen, of de overledene gestorven was aan een beroerte of wel aan een ongeval, dit in verband met een even- toele uitkeering door de maatschappij. Een der dokters uit Maastricht was vry Bpoedig aanwezig, doch zijn col lega was en bleef weg. De familie en vrienden bleven geduldig wachten, uren lang. Doch de tweede geneesheer kwam niet opdagen. Er werd getele foneerd, alles tevergeefs. Circa 4 uur waren beide geneesheeren present. En toen zij tot de schouwing van het lyk wilden overgaan, bleek dat de herse nen uit het hoofd verdwenen waren en de holte gevuld was met watten. Naar alle waarschijnlijkheid heeft dit in het hospitaal te Luik plaats gehad. Circa halfzes trok de lijkstoet naar het kerkhof onder het luiden der klok ken, doch de lykstoet was tot op verminderd. Men8chenschuw. Te Winterswyk is, naar de Arnh. Ct. meldt, de weduwe K. gestorven, een vrouw, die zoo inenscnenschuw was, dat ze in bijna 20 jaar niet op straat was gekomen. Terwyl Woensdagavond godsdienst oefening werd gehouden in de School- straatkerk te Delft, ging plotseling het gaslicht uit. Alleen op den kansel bleef het brandende. Ondanks de duis ternis in het kerkgebouw, werd de dienst voortgezet. (D. Ct) Gisteren werd er by het graven van zand te Henxel (Winterswyk) 3 urnen gevonden van verschillenden vorm en groote. Ook werden 3 steenen mesjes en een speerpunt opgegraven. De twee kleine urnen zyn waarschijnlijk uit het Keltische tijdvak, de grootere van voor Christus. Ze zyn in het bezit van don heer Jansma, hoofd van een school, en Iding, hotelhouder. Een omweg. Dat men voor het schaatsenrijden soms veel over moet hebben, onder vonden dezer dagen, naar de N. Crt. meldt, een paar liefhebbers van deze sport, die, op het eiland Rozenburg wonende in Jiet gezicht van Den Briel, zich de breede Maas deden over zetten om op de uitstekende banen op de stadsfeesten van laatstgenoemde ge meente dje gezonde kunst te beoefenen. Zij waren daar zoo in verdiept, dat zij de waarschairing van den veerman vergaten om voor den donker op het havenhoofd terog te zijn, want dat er anders geen doen aan was om, met den sterken ijsgang, hen in den avond over te zetten. Ze kwamen dus te laat, en hoewel zy op den dag van dat havenhoofd de plaats konden onder scheiden, waar zij in deze winter nachten het hoofd ter raste neervlei- den, vormde nu de breede rivier met al die over elkaar schuivende en kra kende ijsschotsen een onoverkomelijke hinderpaal. Toen moesten zij, om hun dichtbij zynde woning te bereiken, met de stoomtram over Spijkenisse naar Rot terdam, vervolgens met den trein van Rotterdam over Vlaardingen naar Maassluis, van deze laatste plaats met het stoombootje over den Waterweg naar Rozenburg, om. na dit eiland in de breedte doorkruist te hebben, einde lijk hun woning in het gezicht van den Brielschen toren te bereiken. Zeer weinig personen kannen soms begrijpen dat slecht riekende adem dikwijls door de Nieren veroorzaakt wordt omdat zij in zwakke staat ver- koeren. De Nieren behooren alle kwade bestanddeelen uit het bloed te filtree- ren, doch als ze zwak zijn, dan zijn ze niet in staat om zulks te doen met het gevolg dat de onzuiverheden niet weggedreven worden, doch blyven en eveneens veroorzaken dat de adem elepht gaat ruiken. Andere verschijn selen zooals rugpijn, pijn in de ge wrichten, blazen onder de oogen, ver moeid gevoel, troebele urine, een algemeen gevoel van zwakheid en prikkelbaarheid» dit alles wijst op Nierziekte. j 39 De Witfs $eren en Blaaspillen zyn speciaal bereid om die verschijnselen te doen verdwijnen. Ga direct naar Anton Coops Wjjdstraat 29 Gouda en U zult na gebruik van De Witt's Pillen binnen vier en twintig uur het bewijs verkrijgen dat deze wonderpillen hun genezende werking heb ben aangevangen, zij gaan recht naar de zwak ke plaats de Nieren en Blaas. Ziet dat men U uitsluitend „Witt's" verkoopt en geen andere. Een monsterdoos is van bovenstaand adres of van E. C. DE WITT Co., Am sterdam na inzending van 10 ets. in postzegels gratis verkrijgbaar. DeWÏtt'sI Het Kameroverzicht van onzen poli- tieken medewerker kan door bijzon dere omstandighedèn eerst Maandag worden opgenomen. GOUDA, 24 Januari 1914. Liefdadigbeldsuitvoerhig. Nu Maandag a.s. in den Nieuwe® Schouwburg de liefdadigheidsuitvoe ring wordt gegeven ten bate van de Goudse hu Veroeniging voor Gezoud- heidekolomön hier ter stede, waarbij Mej. Jacobs van der Pas uit 's Gra- veuhage met «enige leerlingen harer dansschool en met medewerking van Mej. Helena van der Pas zal optre den, waarbij ook de zoo gewaardeer de zangspelletjes van Daleroze en B. Diamant zullen worden uitgevoerd, welke op den huide-avond voor den hoer J. H, jj. Spaanderman op 22 Oct. 1918 zuJk oen uitbundig sucoee hadden, nu willen wij njet een enkel woord èn om het schoone van dezen avoud én om Uet goede doel tot bij woning opwekken. De uitvoering, welke Maandag ge boden wordt, is iets zeer bijzonders hetwelk nog nimmer te Gouda is te zien gegeven. Jaeoba van der Pas, die haar op leiding genoten heeft aan het Daleroze- instituut te Dresden, die ook leerlin ge was van de groote kunstenares Isidore Duncan, komt hier toonen, de schoonheid en verhevenheid van den dans, zooals haar I Permees teres haar die heeft doen zien. Zij is niet een danseres van het variété-genre. Wat zij biedt, is iets moois, iets natuurlijks. Zij geeft in haar dans de poëzie die door den compo nist in zijn muziek is neergelegd. Haar dansschool te 's Gravenhage, welker leerlingen nog onlangs een openbare les gaven in Diligentia, ge noot een zeer eervolle en waardee- rande bespreking in de kunstrubriek van ,,Het Vaderland". „Het was een lust om aan te zien," zoo schreef dat blad. Zoo zal het ook Maandag zijn, vooral ook waar het programma ver meldt, dat mevr. Lambrecbtseiy-Vos uit Rotterdam aan den vleugel zal zijnt Wat deze avond ook bijzonder aan trekkelijk maakt, zijn de dansspelle tjes van Daleroze en B. Diamant, die met pianobegeleiding van Mej. C. C. van Üudheusden, door een groot aan tal leerlingen der Stedelijke Muziek school zulle® worden uitgevoerd. Wat thans het doel aangaat, de baten zijn voor de kas van die be kende nuttige vereeniging, die al het mogelijke doet om de arme kinderen, die het van noode hebben, een ver blijf in een gezonde streek voor eeni- gen tijd mogelijk te maken, om ze vandaar te doen terugkeeren met frissche wangen, tintelend van ge zondheid. Het komt niet zoo vaak voor, dat men twee goede dingen tegelijk kan doen. Maandagavond kan dat. Laat een volle schouwburg het be wijs leveren dat velen het oqjc willen. Helena Horneman. Onze Stadgenoote, Mej. Helena Hor neman is met ingang van het nieuwe seizoen verbonden aan het opera-ge zelschap van 't Stadttheater te Elber- feld, 't zelfde gezelschap, dat op 11 en 12 Febr. te Rotterdam gastvoorstellin- gen komt geven. De Commissie voor Werkverschaf fing houdt a.s. Maandag 26 Januari des avonds van 89 unr inschrijving van Werkloozen in het Lokaal aan de Geuzenstraat. Ned. Bond voor Vrouwenkiesrecht afd. Gouda. Mevr. G. Drucker-Helfrich uit 's Gra venhage zal voor de afd. Gouda van den Ned. Bond voor Vrouwenkiesrecht twee lezingen houden over de kinder wetten. Op Vrijdag 30 Jan. a.s. zal door de spreekster worden behandeld „De ver waarloosde Jeugd" en op 9 Febr. a.s. „De misdadige Jeugd". Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. De Logé. Van het 'blijspel „De Logé" van onzen stadgenoot Herm. N. Jr., zal morgenavond door de R. K. Dilettan tenclub de derde opvoering worden ge geven. Gemengde Zangvereeniging „Gouda". De gemengde Zangvereeniging Gouda" geeft, zooals uit achterstaande advertentie blijkt Maandag a. s. een uitvoering onder leiding van den heer P. Zanen uit Ammerstol en met be geleiding van piano en strijkinstru menten. Als violiste treedt op Mej J. van Lier te 's Gravenhage, terwyl ook door het solo-quartet „St.-Gregorius Magnum" eenige nummers zullen worden gezongen. Dit quartet behaalde zooals reeds is medegedeeld op con coursen te *8 Gravenhage en Bussum 2 eerste prijzen en gouden medailles. Het programma bevat een aantal mooie nummers, die wel belangstelling verdienen. Münchener Kammerspiele. Naar ons wordt medegedeeld zal inplaats van „Der Faun" op Woens dag 28 dezer in den Nieuwen Schouw burg worden opgevoerd „K a m m e r- m u s i k", Lustspiel in 3 akten van Heinrich Hgenstein. Ned. Gymnasiastenbond. Men verzoekt ons te willen melden dat de Feestavond, die de Ned. Gym nasiastenbond zich voorgesteld had te geven aan de begunstigers van het vroegere Utile Dulci en aan daartoe genoodigden op 28 Jan. a. s. is uitge steld tot 4 Febr. Hardrijderij. Door oen Comité, bestaande uit eenige heeren, onder leiding van den heer dr. 8. 8. Hoogstra, was tegen hedenmiddag op het ijs van den Flu- weelenaiugel alhier een hardrijderij georganiseerd voor jongens e® meis jes boneden 16 jaar, welke uitstekend is geslaagd. Het aantal deelnemers en deelneem sters bedroeg 212, waaronder 34 meisjes. Terwijl een muziekkapel zijn opge wekte tonen deed hooren, werd te 2 uur onder groote belangstelling de wedstrijd aangevangen. Met veel animo werd er door de jonge gasten gereden, zij hebben hun best gedaan den kortst mogelijken tijd te maken. Door het comité waren als prijzen uitgeloofd levensmiddelen. De steun, welke dat Comité bij de inzameling van gelden voor dezen wedstrijd heeft ondervonden, is zoo ruim toe«£ vloeid, dat het mogelijk was aan alle deeluemanden een prijs uit te reiken. Deze bestond in een pond spek, 2 kop boonen, 2 pond rijst, een brood eu als versnapering 2 tabletten cho- colaad. De prijs winners werden bovendien op de volgende wijze bedacht: de eer ste 5 aankomenden ontvingen elk een wollen deken, de volgende 13 elk een moltonnen deken, de volgende# elk een mud steenkolen en de dan volgende 4 een halve kaas. De prijzen waren bijeengebracht in een lokaal van de R. H. B. School waar ze door den heer dr. Hoogstra met een opwekkend woord aan de jeugdige beoefenaren der gezonde ijs- sport werden uitgereikt. Het Comité, dat zich voor dezen wedstrijd zooveel moeite heeft gege ven, verdient daarvoor bijzonderen dank. Vrijzinnige, Studie- en Prop. Club. Gisterenavond hield de Vrljz. Stu die en Propaganda Club in de bo venzaal van het Café „Het Schaak- bord" zijn algemeene jaarvergadering. Door den Secretaris werd uitge bracht het verslag van hetgeen deze vereeniging in het afgeloopen jaar hoeft gedaan, terwijl door den pen ningmeester rekening en verantwoor ding werd gedaan van het gevoerd financieel beheer. De aftredende bestuursleden, de heeren P. Schoonderwoerd, F. Tie- ter en I. van der Want, werden her kozen. De heer I. van der Want werd door de vergadering weder tot voor zitter benoemd. Aan het einde der vergadering werden eenige besprekingen gevoerd betreffende de propaganda voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen. IJsbericht van de Zuid-Hollandsche IJsvereeniging. Den Haag 23 Jan. 1914. Uit Schoonhoven wordt geseind: IJswegen goed naar Schoonhoven, vooral over Stolwijk. Lek zwaar met drijfijs, prachtig gezicht. Wateringen wordt gemeld, dat Uit de vaart vanaf Kwintsheul naar de Strijp door Wateringen op sommige pnnten gevaarlijk is en door opperija moeilijk berijdbaar. '8 Gravenzande banen vertrouwd. De Gaag van den Hoorn richting Schipluiden gedeeltelijk in beheer ge nomen. Op de handwijzers moet ge let worden. Ue Gaag van Delft naar den Hoorn onberijdbaar. De Kastanjewetering wordt nog be- HET IJS. Berichten van den 23sten dezer Keulen, drijf ijs. Lobith, vol drijf- ijs. Nijmegen, vol drijfys. Arnhem, drijfijs over x/% der iivierbreedte. Westervoort, dryfys over Vs idem- Kampen, drijfijs over idem. Ven- lo, drijfijs over idem. Grave^ drijfijs over ,/3 idem. Gorinchem, drijfys over Va der ri vierbreedte. Dordrecht, vol drijfys. Vreeswijk, drijfijs over Vs der ri vierbreedte. Schoonhoven, vol dryf ys. Krimpen, idem. Hoek van Holland, drijfys over a/s der rivier- breedte. Hellevoetsluis, vol zwaar drijfijs. Bruinisse. over Va der ri vierbreedte. (Stct.) Stolurijk. Vanwege de afd. Gonda en Omstreken der Holl. Mij. van Land bouw zal Dr. H. van Gulik, directeur van het Kaascontrölestation „Zuid- Holland te 's Gravenhage op Woens dag 28 Jan. a.s. komen spreken over het onderwerpWaarom Kaascontröle? Heden werd hier een hardrijderij voor mannen op de korte baan gehou den, waaraan 12 personen deelnamen. De le prijs 150 werd behaald door R J. Nienwland, te 's Gravenhage (de zelfde, die gisteren in 't Beyersche Ph. Holst versloeg), de 2e prijs f25 door E. J. ter Molen van Zwolle, de 3e prijs f 10 door D. Zuidervliet alhier, de 4e prijs f 6 door J. Teeuw te Ouder kerk a/d. IJsel. Hardrijden. Ouderkerk a/d. IJsel. Heden werd op de prachtige en ruime banen der ijBclnb „Eendracht maakt maobt" alhier een hardrijderij op schaatsen ge houden voor paartjes. Aan den wed strijd werd deelgenomen door elf paar tjes, waarvan de le prijs behaald werd door den heer F. van der Starre en mej. C. van der Starre te Gouderak, de 2e prys door den heer A. vantf Laan en mej. L. P. van der Laan o te Gonderak, terwyl de 3e prys wö Swonnen door den heer P. van d an en mej. S. A. van der Laan te nbacht. lor a.s. Dinsdag is een natiooalen trijd nitgeschreven voor mannen, t prijzen van 50, 30,15 en 5 gulden, Is het weder goed blijft belooft dat een prachtig ijsfeest te worden, pluziekyereeniging „Excelsior" van r aal zooals gewoonlijk weer mede ken tot de opgewektheid, terwijl jroote spiegelgladde banen, gele- teid bieden aan een groot aantal «kers en leden, en toch ruimschoots itdmte laten om ongehinderd de sier- I iykate streken te maken. STATEN GENERAAL TWEEDE KAMER. Vergadering van 23 Jan. 1914. Begrooting van Marine. Vervolg. De heer Hugenholz, s.-d., be- I pleitte verschillende loonsverhoogin- I gen voor het lagere personeel. I De heer van Hamel, u.-l., I tuigde instemming met de plannen I van den minister betreffende de E rechtskundige opleiding van marine- officieren. De heer de Meester, u.-l., sprit de verbetering van loonrege- ling van hot loodswezen. Na enkele replieken en goedkeu- I ring van verschillende artivelen, Vroeg I ét heer Duijmaer van Twist stemming I over de begrooting. Door 't late uur I werd deze evenwel verdaagd tot Maan I i»g a.s. Vliegen. Van Meel. Van Meel is met Van Steijn in on derhandeling om diens machine te koopen. Leiden de besprekingen tot ten gunstig resultaat, dan zal Van Keel de machine door lacht naar 8besterberg voeren. Het toestel zou dan als watervlieg- aachine worden ingericht. (Msb.) Een vliegveld te Venlo JDe N. Venl. Ct. meldt, dat bij den tyncxeenteraad van Venlo plannën in Jdandeling 0Ba 0p je ^ij Ttolo een groote hangar of vliègloods i| bonwen voor luitenant Versteegh, t Baronesse De Vaughan. De f „vliegenier Maicamp had te laulieu-sur-Mer verscheidene passa- irsvluchten gemaakt op zijn water tegtuig. Bij dé laatste nam hij baro jww De Vaughan en een van haar kinderen mee, toen op het oogenblik, waarop het toestel van het water op- itoeg, een der drijvers den kop van tan golf raakte. De schok brak een dar steunselen van den drijver die «hoog schoot en in aanraking kwam •et den schroef. Het evenwicht van toestel werd verbroken en viel in Me terug. Een bootje pikte passagiers en vlie- ftoiers op. De goede toon. Ken aardige grap heeft zich 011- h|g8 eeu admiraal van de zeemacht kr Vereenigde Staten veroorloofd. Dp zekeren dag, dat hij afwezig vervoegde zich ten zijnen huize «WMeer op de vormen gestelde di plom&at uit Europa, en liet zijn visi- khaime achter.. In den hoek prijk kn te Vettere: 0. p. Toen de admiraal den diplomaat ttig®' dagen later toevallig ontmoette *roeg deze in den loop van het ge- ■prtk: *2 hoop, dat u mijn kaartje on ip in bandon gekregen hebt? »k heb het gevonden, toen thuis kwam, antwoordde de in flwjgstukken de etikette betreffende, bijzonder beslagen zeerob; maar 'erf®l me eens, nu we het er toch hebben, wat dat toch eigenlijk beteeken en heeft die letters: e. p. Wei natuurlijk ,,en personae' Mrklaarde plechtig in bet vol besef zijn overwicht, de diplomaat. V te» zeker niet begrepen, dat ik het Sfc-I persoonlijk bij u afgege- De admiraal knikte en dankte voor 8 opheldering; men wisselde nog Jj®ige beleefde woorden en nam af- van elkaar. Joen een paar dagen later de di- van een morgenwandeling in Si inkwam, overhandigde bediende hem een naamkaartje; was het kaartje van den admiraal. Mg* van den goeden toon be- "t het aandachtig e® schudde toen kA"ofd, want in een der onderste prijkten de raadselachtige let- b. n. Lang peinsde de diplo- iver, wat die letters toch wel -Ju zouden. Maar al zijn van de etikette liet hem hier steek. hij een paar dagen later don 11 toevallig weer ontmoette, dankte hij nem voor zyn bezoek en verzocht nem tegelijker lijd of tuj heui eens verklaren wilde, wat die leners s. t>. n. te beteekenen haddenj De admiraal glimlachte waknwije en zeide toe® heel vriendelijk tot den diplomaat: Wei? s. b. n.? Dat beteekeut immers: sent by nigger (door bennd deling van een neger gezonden) Tolstoi's testament. Het jaarboekje van de Engelschft Tolstoï-vereenignig bevat een schets van de wijze, waarop Tolstoi zijn testament vervaardigde. Auteur is Alexei Sergejensko, een ooggetuige. Den 22ste® J uli 1910 werd 8erge- jensko bij een advocaat geroepen, die hem mededeelde dat Tolstoi plan had zijn testament op te maken. Met den advocaat reecf hergejensko onmiddel lijk naar de plaats, door Tolatoi aan gegeven. Het was op een paar kilo meters afstand van zijn woning. Bij hun aankomst stond Tolstoi hen al reeds op te wachten. Hij verzocht de heeren hem te volgen, en liep het bosch in. Op een plek in het dikste hout bleef hij staan voor ee® stronk van een afgehouwen boom. 'lolstoi zette zich op dien stronk neer, haai de een vulpenhouder te voorschijn en vroeg om een stuk papier. Met over- elkaargesiagen beenen begon hij nu zijn testament te ontwerpen; daarna werd het uitgewerkt, overgeschreven en door hem en de getuigen onder teekend. Toen dit gebeurd was, stond Tolstoï op, liep naar zijn paard en groette met de woorden: „Wat vind ik al die juridische praktijken toch vreeselijk!" En met een beweeglijk heid, die men van een 82-jarig man niet zou hebben verwacht, wierp zich in den zadel en reed weg; een oogen blik later was hij in de duisternis van het woud 'voor onze blikken ver dwenen. Opg-ave van Personen die zich gedurende de week van 16 tot 23 Jan. in de Gemeente gevestigd of deze verlaten hebben. GE VESTIGDEN: J. Wanningen uit Avereest in L. Dwarsstraat '22 <1. Reparon uit Haarlem in Kei zerstraat 40. J. van Vliet uit Woerden in Vijver straat 14. N. S. Troom uit Haarlem in Nieu- wehaven 76. K. van Meijeron uit Waddinxveen m H. Schiet. Zeedijk 6. A. M. Spruijt uit Rotterdam Waiesteeg 1. C. C. Sanders uit Amsterdam in Snoijetraat 53. W. J. L. van Es uit Rotterdam i; Markt 67. Perdijk in Karnemelksloot 77 uit Rotterdam. M. de Leeuw uit 's Gravenhage in Gouwe 101. C. B. J. van Heek uit Rotterdam in Oosthaven 15. G. J. Stubbe uit Haastrecht in Geuzpnstraat 26. M. J. Verhoef uit Delft in Zeug straat 68. D. Oskam uit Willeskop in Gr. Florisweg 71 C. J. van Herp uit Reeuwijk ih Gr. Florisweg 18. VERTROKKENEN J. de Jong uit Markt 34 n. Leeu warden, Steinstraat 9. E. J. M. M. Dorbeck uit Markt 18 naar Arnhem Spijkerstraat 144. E. A. Hoek .uit Muilepoort 14 naar Amsterdam, Borgerstraat 242. O. Schultink uit Krugerlaan 130 naar Apeldoorn, Brinklaan 144. A. v. d. Kraats uit R. v. Cataweg 102 naar Boskoop Voorkade 47. J. Groen uit R. v. Catsweg 144 n. s Gravenhage SchiestrajU 15. P. Boef uit Vrouwevesteeteeg 7 n. Moordrecht, Polder no. ,4. A. P. C. van Eijk uit K. Tiende- weg 4 naar Hekendorp. A. W. Kooij uit Westhaven 63 n. Waddinxveen. K. J. v. d. Klein uit Zeugstraat 38 naar 's Gravenhage, van Brakelstr. H. van Tongerloo uit Grocnendaal naar Amerika. P. J. Maas uit Westhaven 46 naar Rotterdam Vredenoordkade 21b. Aanvragen van werknemers op 23 Januari. Volwassenen, 1 kantoorbediende, 1 opperman, 1 schilder, 1 stoker, 2 grondwerkers, 1 pakhuisknecht, 2 loopknechten^^; 5 werklieden toiler vakkennis. Halfwas of aankomende 1 timmerman, 1 kleermaker. Aanvragen van werkgevers. Volwassenen. 1 smid-bankwerker, Halfwas of aankomende: 1 vuurwerker, 1 sigarenmaker, 1 loopknecht. Leerlingen en jongens 1 loodgieter, 1 keetjongen. Predikbeurten te Gouda. Zondag. REMONSTRANTSCHE KERK. Voorm, lO'/j uur. Ds. H. VAN AS SENDELFT. GROOTE KERK. Voorm. ten 10 ure. Ds. DEUR. Namidd. ten 2 ure. Ds! BERKEL- BACH v. d. SPRENKEL. Heid. Cat. Zondag 18. Avonds ten 6 ure. Ds. K. VAN AS, van Moercapelle. KLEINE KERK. Namiddag ten 2 ure. Ds. BIJL. LUTHERSCHE KERK. Voorm. ten H) ure. Ds. C. TH. VAN SCHARTEN, Evang. Luth. pred. te Doesburg. GROOTE KERK. Huwelijksinzegening, Woensdag 28 Jan. 12 uur, Ds. DEUR. KLEINE KERK. Woensdagavond 8'5 uur. Ds. BER KELBACH v. d. SPRENKEL. Bij bellezing. Prinses Juliana op de schaats. Hedenmorgen half twaalf is Prinses Juliana op schaatsen op. het ijs ge weest. De Prinses trachtte zich achter een kleine slede op haar schaatsjes voort te bewegen. De Koningin-Moeder was op het ijs tegenwoordig. De Koningin heeft later gedurende geruimen tijd gereden. Nieuwe aanval op stoombooten. De booten, welke de diensten onder hielden van Leiden op den Haag, Rotterdam en Amsterdam zijn in den afgeioo^én dag by 't uitkomen van 't Kagermeer gebombardeerd met stee nen. De keien en klinkers ploften overal neer. Wonder boven wonder werd er niemand gekwetst. Voor een groot deel is dit te danken aan de waariSihuwingen van een landbouwer, die zich een eind weegs Jjet moor op had begeven met het doel de aauwe- igheid van hunne aanranders te ver melden. Van een der sleepbooten werden op de aanvallers schoten gelost, doch deze lieten zich daardoor niet afschrik ken. Luchtvloten. _Het departement van marine ie Washington heeft een statistiek ge publiceerd betreffende de luchtsche- >ea der voornaamste mogendheden lieruit blijkt, dat Frankrijk de eer ste plaats inneemt met 408 aeropla nes, 20 hydro-aeroplanes en 14 be stuurbare luchtballons. In de tweede plaats komt Duitschland met 400 aero- ilanes, 14 hydro-aeroplanes en. 17 lestuurbare ballons. Dan volgt Rus land meit 250 aeroplanes, 12 hydro aeroplanes en 12 luchtschepen. Voor Engeland zijn de cijfers ros pectievelijk 168, 10 en 7; voor Ita lië 50, 7 en 7; voor Oostenrijk-Hon garije 26, 4 en 4; voor du Vereen. Staten 16, 5 en 1; Roemenië hoeft 10 aeroplanes, Spanje 9 aeroplanes, hydro-aeroplanes en 2 luemsche- [pën. De dief van de Jooonde. Een vertegenwoordiger van de Nazione heeft, naar uit Florence be richt wordt, Perrugina in de gevan genis geïntervieuwd. Hij was erg neer slachtig en hield vol dat het zijn be doeling was geweest, Italië een groot meesterwerk terug te geven. De ge vangene protesteerde tegen de ver klaringen, volgens welke-men in zijn woning adressen van Engelsche anti- quaires gevonden zou hebben. Hij be weerde dat dit een list van de politie was, en vertelde, dat hij het schilderij den afgevaardigde Lucchini had willen aanbieden. Toen hij vernam, dat de Joconde te Parijs teruggekeerd was, toonde Per- rugio niet de minste aandoening. Hij verklaard^, dat hij blij was de bewo ners van FlorinciMilaan en Rome in de gelegenheid te hebben gesteld om de Mona Lisa in Italië, te bevorderen. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN 21 Jan. Paulug, ouders Tniloo en D. H. de Vos. Petro- nella Antonia ouders J. Loije en H. W. van Patten. 23. Lena, ouders Schouten en J. L. van Rijswijk. 24. Wilhelmina Maria, ouders J. M. Jaspers en H. M. O. Stolwijk. ONDERTROUWD: R. H. van den Berg en J. Middag. J Ultee en B. Kirpesteijn. C. Blom en N. Darne veld. L. Konynendijk en J. van den Berg. ^M. J. de Jong en L. S. Prinsen berg. OVERLEDEN: 22 Jan. Bertha Re- vet 11 mnd. Anna K. van der Laan 2 j. 23. Sophia Bokhoven 62 j. Gijsbertus Esseboom 55 j. VAN DEN Effeeten handel te Amsterdaw 24 JAN. 1914. StaatsleeBineen Ned. Cert. Werkelyke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Vorige Koert. Amort. Êjphuld 3 pet. Russische"Obl. 1906 6 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Stow.mij) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet ld. Obligatie 6e Emis sie 4 pet. Japan. Obl. 1899 4 pet Mexico Afl Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië Funding Lee ning 6 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezulea Dipl. Schuld 1905 3 pet Baak- en Credlet-Instel linfeu. Fed. Bankaandeelen Industr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A, U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kol. Crediet Instelt, en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handpl-Mij.C.v.A. Mijnbouw Mtyen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petrolenm-Ondern Dordsche Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij. totExpl. v. Petr, Bronn. C.v.A. Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart B(jcn. Ned.Am. Stoomvaart- ly. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak--Ouder nem ingen Bindjey Tabak Mij. A. Diversen. Max wel Land Gpant Cert. v, Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand, Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. Warschau-Weenen Spoorwegmy. Aand. dito dito Act. de Jouiss- Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cv. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand, Premieleeninren. Amsterdam Aand. 3 pet. Hongarije. Tneiss-Re- gulirungs-Ges. 4 pet.' Koert vu kaden 77»/, 8213/« «IV, 100»/, 86 SS'% 83'/, 77'/,. 82'/, 99»/, 73'/, 57'/, 60'/, 69»/, 26 05'/, 226'/, 243»,, 16'/, 187' 10 183 616'/, 194 194»/, 120 108»/, 9»/, 95'/, 98 60'/, 94 81', 160'/, 4 100'/, 77'/, 88'/, 65»/,, 100'/, 86 33 73'/, 57'/, 50 68'»/,, 24»/, 66»/, 226'/, 15 186 12'/, 183 618'/j 195'/, 4 108'/j GELDKOERS. Prolongatie 4 pCt. 147'/. 95'/, 60'»/,, 94»,, 31'/, 161»/,, 4 van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 774.3 te Mnnchen, laagste stand 731.6 te Sey- disfiord. Verwachting tot den volgenden dag: Meeat matige zuidelijke tot zuidwes telijke wind, nevelig tot zwaarbewolkt, waarschijnlijk nog droog weer, tempe ratuur om het vriespunt langs de wes telijke kust, naar het zuidoosten toe nemende lichte tot matige vorst. Bij vonnis van de Arrondissements- Rechtbank te Rotterdam, Eerste Kamer, d.d. 8 December 1913 is hél huwelyk bestaande tusschen Mevrouw MARIA ADRIANA ENDERLEIN, zonder beroejj, wonende te Amsterdam m den Heer HUGO BEIJERMAN, Elijksont vanger, wonende te Rotterdam, verklaard ontbonden door echtschei ding met alle wettelijke gevolgen. De Procureur van Eischeresse, Mr. W. TABINGH SUERMONT. Nat. Sta&tsf. stil, Buitenl. prijsh. Culturen idem, Tabakken kalm, Petro leum vast voor Koninklijke, Ameri kanen lusteloos, Mynen voor Guyana beter. Rubbers beter. Hartelijk dank aan allen, die mjj blijken van deelneming betoonden by het overlijden van mijn geliefde zuster, ANNA CORNELIA CHRISTINA RUYTER, weduwe van den heer F. J. BOER. M. S. RUYTER. Gouda, 24 Januari 1914. V Voor de vele blyken van deel neming-, ontvangen bij het overlijden van onze lieve Echtgenoote, Moeder en Behuwdmoeder, betuigen wij onzen hartelyken dank. Wagemngen, J. VAN DAM. Deventer, P. N. W. VAN DAM. W. A. M. C. VAN DAM- Teh Haar. Krimpen a.d. Lek N. J. VAN DAM. s-Gravenhage J. VAN DAM. Hoorn W. VAN DAM. N. O. VAN DAM- Maalhteed. 24 Januari 1914. Lijdt j^een pijn ineer aan: Kloven. Winterhan den. W intervoe- ten. Springende handen. De Kloosterbalsem, Klooster- Sancta Paulo, stilt onmiddellijk pijn en jeuk, bijt niet zooals glycerine en geneest spoedig en blijvend. Mevrouw J. GeurUwonende Westgracht 70 te Den Helder bekend deskundig medewerkster der Nieuw-Malthusiaansche Bond, verklaart ons het volgende Ik kan met groote voldoening den Kloosterbalsem, Klooster Sancta Paulo, aanbevelen, want dezp is mij gebleken te zijn een prachtig middel tegen open won den en meer in het bijzonder to gen springende handen en win terhanden. Eiken winter leed ik hevige «pijnen door kloven inde handen, soms wist ik geen raad van de pijn, en wat ik ook pro beerde, niets gaf mij blyvende hulp, of zelfs verzachting van pijn. Toen wendde ik den Kloos- terbalsem aan en deze gaf mij onmiddellijk verlichting. In wei nige dagen tijds waren mijn han den weer dicht en do hnid weer zoo gaaf en zacht als altyd. Een ieder kan ik dan ook den Kloos- terbalBem, Klooster Sancta Paulo, aanbevelen als een uitstekend werkend geneesmiddel. KLOTR mm MULO, overtreft alle dodere middelen tegen winterhanden en winter voeten en is tevens een heilzaam geneesmiddel tegen rheumati- sche aandoeningen en pijnen, spit In den rug, spierverrek- kingen, oude en nieuwe won den, brand- en snjjwonden, zweren, huidaandoeningen en aambeien. Pfij» per pot »»n 50 gr 75 ceatTU 100 gum T 1,80 na 250 gum F 260. Nicht rooden band met handteekeaiog tid den Generaal-Agent I I a Kk t R Hotte dam Ver- krijgbar bij nlle drogiaten, apothekers en de bekende depothouders. i li t 1 1

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 2